Young Life Triathlon - 09

Olympic- Results All - Results

                                                YOUNG LIFE TRIATHLON
                            Detroit Lakes City Park - Detroit Lake, MN - August 15, 2009
                                           1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run     Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   1/26     85 Steve Sander             30 M   Richfield          MN    8 25:19  1:33  1:24    1 1:00:05  24.9  0:34    1   36:52  5:56 2:04:11 
    2   2/26     90 Brent Sinn               31 M   La Crosse          WI   10 26:05  1:36  1:21    2 1:00:44  24.6  0:43    2   37:52  6:06 2:06:42 
    3   1/14     40 Jim Graif                47 M   Elk River          MN    4 24:33  1:30  1:07    3 1:01:27  24.3  1:19   17   44:22  7:09 2:12:46 
    4   3/26    116 Bill Corcoran            36 M   Waite Park         MN   19 28:04  1:43  1:13    4 1:03:17  23.6  0:48   11   42:05  6:47 2:15:25 
    5   4/26     94 Marcus Stromberg         32 M   Buffalo            MN    3 24:27  1:30  1:20   14 1:08:25  21.8  0:40   10   42:03  6:46 2:16:53 
    6   1/16     49 Christopher Hoffarth     22 M   Fargo              ND   28 29:01  1:47  1:34    9 1:06:16  22.5  0:53    4   39:15  6:19 2:16:56 
    7   5/26     63 David Lewis              35 M   Nevis              MN   41 31:28  1:56  1:49   10 1:06:57  22.3  1:50    3   38:27  6:12 2:20:28 
    8   6/26    128 Andrew Magness           33 M   Grand Forks        ND    9 26:03  1:36  1:12   18 1:10:02  21.3  0:56   14   43:02  6:56 2:21:12 
    9   2/16     80 Nick Redenius            25 M   Fargo              ND   35 30:36  1:52  1:28   12 1:07:44  22.1  0:58    8   40:45  6:34 2:21:29 
   10   2/14     77 Craig Peterson           47 M   Minneapolis        MN   14 27:39  1:42  1:01   15 1:08:32  21.8  0:32   16   43:54  7:04 2:21:36 
   11   3/14    101 Mike Welu                44 M   Hill City          SD   45 32:21  1:59  1:52    5 1:04:39  23.1  0:51   12   42:10  6:48 2:21:49 
   12   1/8      81 Christina Roberts        23 F   St. Paul           MN    1 21:54  1:21  2:00   41 1:13:51  20.2  0:49   15   43:19  6:59 2:21:50 
   13   3/16     62 Adam Krueger             28 M   Moorhead           MN   30 29:10  1:47  1:33    8 1:06:14  22.6  0:48   18   44:40  7:12 2:22:23 
   14   1/2      35 Bob Gerten               19 M   Inver Grove Height MN   40 31:08  1:54  3:14    7 1:05:27  22.8  1:26    9   41:48  6:44 2:23:00 
   15   7/26    119 Jason Beckermann         37 M   Eau Claire         WI   15 27:49  1:42  2:02   17 1:09:51  21.4  1:21   13   42:15  6:48 2:23:15 
   16   1/8      57 Christel Kippenhan       44 F   Bemidji            MN    5 24:41  1:31  0:59   30 1:12:09  20.7  0:40   26   45:52  7:23 2:24:18 
   17   8/26     95 Nick Stromme             31 M   Kloten             ND   70 37:26  2:17  2:07    6 1:05:19  22.9  1:05    5   39:51  6:25 2:25:45 
   18   4/14     89 John Simonson            43 M   Fargo              ND   27 28:47  1:46  1:59   20 1:10:17  21.3  1:43   22   45:11  7:17 2:27:55 
   19   5/14      2 Mark Andersen            49 M   Minnetonka         MN   42 31:29  1:56  3:35   11 1:07:05  22.3  1:39   24   45:30  7:20 2:29:16 
   20   6/14     52 Scott Jensen             48 M   Grand Forks        MN    6 24:52  1:31  1:54   19 1:10:08  21.3  0:42   55   52:05  8:23 2:29:38 
   21   9/26     75 Aaron Olson              31 M   St Paul            MN    2 24:22  1:30  1:39   39 1:13:24  20.4  0:41   47   49:53  8:02 2:29:56 
   22   7/14     98 Paul Waletzko            43 M   Bismarck           ND   33 30:14  1:51  1:57   16 1:09:05  21.6  1:10   35   47:34  7:40 2:29:57 
   23   8/14     43 Dean Hager               42 M   Afton              MN   34 30:31  1:52  1:48   28 1:11:35  20.9  1:05   23   45:26  7:19 2:30:21 
   24  10/26     74 Terry Olivas             38 M   Grand Forks        ND   21 28:16  1:44  2:00   35 1:13:07  20.4  0:57   31   46:40  7:31 2:30:58 
   25  11/26     73 Christopher Okane        38 M   Wadena             MN   31 29:37  1:49  2:17   32 1:12:26  20.6  1:06   25   45:47  7:23 2:31:10 
   26   4/16     65 Ryan MacMaster           21 M   Detroit Lakes      MN   29 29:04  1:47  2:04   31 1:12:20  20.7  1:23   32   47:20  7:37 2:32:08 
   27   5/16     22 Justin Domogalla         28 M   Staples            MN   75 38:02  2:20  2:30   23 1:10:42  21.1  0:30    7   40:32  6:32 2:32:14 
   28   1/9      33 Dave Gaukler             52 M   Fargo              ND   32 30:04  1:50  2:02   22 1:10:37  21.2  1:03   39   48:43  7:51 2:32:25 
   29  12/26      7 Kevin Bengtson           38 M   Minneapolis        MN   11 26:45  1:38  1:27   26 1:11:31  20.9  0:57   56   52:06  8:23 2:32:43 
   30   1/4      29 Sarah Foley              38 F   Cologne            MN   25 28:29  1:45  1:42   46 1:15:07  19.9  0:57   36   48:15  7:46 2:34:27 
   31  13/26     51 Rob Jacobson             34 M   Burnsville         MN   18 28:04  1:43  0:45   43 1:14:05  20.2  0:34   53   51:12  8:15 2:34:37 
   32  14/26    117 Michael McAllister       36 M   Fargo              ND   23 28:17  1:44  2:37   45 1:14:46  20.0  1:35   34   47:32  7:39 2:34:43 
   33  15/26     10 Terry Bohan              38 M   Grand Forks        ND   53 33:47  2:04  2:11   40 1:13:29  20.3  0:56   20   44:52  7:14 2:35:11 
   34   2/9      46 Tad Hauck                51 M   Eden Prairie       MN   20 28:15  1:44  2:36   37 1:13:14  20.4  1:45   46   49:42  8:00 2:35:28 
   35   2/8      99 Barbara Wehde            21 F   Sioux Falls        SD   26 28:46  1:46  1:18   60 1:18:12  19.1  1:13   28   46:11  7:26 2:35:38 
   36   6/16     26 Tommy Emmerich           21 M   Grand Forks        ND   56 34:12  2:06  3:17   42 1:13:51  20.2  0:32   21   44:54  7:14 2:36:42 
   37   7/16     84 Brandon Roth             29 M   Minneapolis        MN   48 32:54  2:01  2:19   67 1:20:07  18.6  1:04    6   40:25  6:31 2:36:45 
   38  16/26     19 Dana Cirks               37 M   Sabin              MN   38 30:54  1:54  2:08   34 1:12:50  20.5  1:44   44   49:31  7:59 2:37:03 
   39   2/8     106 Pam Zachman              44 F   Golden Valley      MN   16 28:00  1:43  1:25   44 1:14:25  20.1  1:34   57   52:23  8:26 2:37:45 
   40   8/16     91 Eben Spencer             29 M   Eden Prairie       MN   68 37:16  2:17  1:44   13 1:07:55  22.0  1:24   48   50:03  8:04 2:38:20 
   41  17/26     36 Benjamin Geyer           36 M   Henning            MN   59 35:03  2:09  1:52   25 1:11:29  20.9  1:09   43   49:24  7:57 2:38:55 
   42   9/16     69 Steven Moser             22 M   Fargo              ND   81 39:46  2:26  1:35   21 1:10:22  21.2  1:41   33   47:21  7:38 2:40:42 
   43   3/9      53 Greg Johnson             50 M   Detroit Lakes      MN   43 31:31  1:56  2:08   55 1:17:11  19.4  1:27   40   48:49  7:52 2:41:03 
   44  10/16      5 Aaron Barlow             20 M   West St. Paul      MN   17 28:02  1:43  1:17   65 1:19:53  18.7  0:56   52   51:10  8:15 2:41:15 
   45   2/4      58 Sadie Knickrehm          31 F   North Mankato      MN   58 34:52  2:08  2:20   54 1:16:48  19.5  1:23   30   46:34  7:30 2:41:55 
   46   9/14     47 Dennis Hetland           47 M   Fargo              ND   39 30:57  1:54  2:15   70 1:20:35  18.5  1:07   42   48:54  7:53 2:43:46 
   47  18/26     28 Greg Fliearman           36 M   Bloomington        MN   37 30:43  1:53  2:25   51 1:16:23  19.6  1:06   63   53:56  8:41 2:44:29 
   48  10/14     11 Jordan Bonney            44 M   Bloomington        MN   13 27:11  1:40  1:40   64 1:19:28  18.8  0:52   68   55:21  8:55 2:44:30 
   49  11/14     87 Peter Shea               40 M   Lakeville          MN   88 43:07  2:38  1:07   29 1:12:04  20.7  1:08   37   48:18  7:47 2:45:41 
   50   3/4      14 Sara Carlson             31 F   Pillager           MN   77 38:23  2:21  1:40   49 1:16:14  19.6  1:04   41   48:53  7:53 2:46:12 
   51   3/8     102 Kelly Wencl              29 F   Alexandria         MN   12 27:01  1:39  1:37   79 1:23:26  17.9  0:52   66   54:15  8:44 2:47:10 
   52  19/26     50 Mike Huhn                35 M   West Fargo         ND   36 30:41  1:53  1:11   38 1:13:20  20.4  0:57   84 1:01:54  9:58 2:48:01 
   53  20/26     20 Mike Corcoran            39 M   Grand Forks        ND   54 33:52  2:04  2:00   33 1:12:41  20.6  1:10   77   58:23  9:24 2:48:03 
   54  11/16      8 Drew Bentley             22 M   Minneapolis        MN   82 40:16  2:28  2:16   27 1:11:32  20.9  1:37   60   52:36  8:28 2:48:14 
   55  21/26    328 Jason Overland           39 M   Fargo              ND   76 38:04  2:20  2:28   48 1:15:35  19.8  1:41   49   50:33  8:09 2:48:18 
   56   4/8       1 Megan Albers             23 F   New Salem          ND   24 28:21  1:44  2:23   82 1:24:34  17.7  1:22   59   52:30  8:27 2:49:08 
   57   4/9       9 Larry Bethel             57 M   Fergus Falls       MN   87 42:44  2:37  2:20   56 1:17:40  19.2  0:56   27   46:01  7:25 2:49:39 
   58   5/9     105 Joel Wilson              58 M   Jamestown          ND   79 38:44  2:22  1:40   53 1:16:39  19.5  1:39   54   51:35  8:19 2:50:15 
   59   3/8       4 Beth Astrup              42 F   Fargo              ND   51 33:23  2:03  4:03   75 1:21:38  18.3  0:59   51   50:50  8:11 2:50:51 
   60   4/8      86 Margaret Schaefer        48 F   Brainerd           MN   49 32:54  2:01  1:52   36 1:13:08  20.4  0:59   86 1:02:09 10:01 2:51:01 
   61   2/2     100 Matthew Weiss            18 M   Detroit Lakes      MN   22 28:16  1:44  3:35   89 1:29:56  16.6  0:52   38   48:24  7:48 2:51:01 
   62  12/14     45 Tim Harms                45 M   Fargo              ND   60 35:09  2:09  2:27   59 1:18:02  19.1  1:53   61   53:41  8:39 2:51:09 
   63  22/26     70 Joel Myhre               39 M   Fergus Falls       MN   72 37:50  2:19  2:17   69 1:20:35  18.5  0:53   45   49:39  8:00 2:51:12 
   64   1/1      60 Bob Koshnick             66 M   Detroit Lakes      MN   50 33:09  2:02  1:34   62 1:18:31  19.0  1:53   72   56:11  9:03 2:51:15 
   65  23/26     55 Steve Jovanelly          39 M   Atlanta            GA   46 32:22  1:59  2:38   66 1:19:55  18.7  2:37   64   54:01  8:42 2:51:30 
   66   1/2      44 Jan Handlos              55 F   Baxter             MN   65 36:57  2:16  2:51   47 1:15:07  19.9  1:21   73   56:16  9:04 2:52:29 
   67   5/8      66 Jillian McDuffie         27 F   Minneapolis        MN   69 37:25  2:17  4:37   57 1:17:46  19.2  1:57   50   50:49  8:11 2:52:30 
   68  13/14     24 Mark Eginton             40 M   Duluth             MN   57 34:20  2:06  3:30   58 1:17:57  19.2  0:59   71   55:53  9:00 2:52:37 
   69   6/8      34 Shannon Gaukler          27 F   Fargo              ND   64 36:40  2:15  1:47   73 1:21:10  18.4  1:14   58   52:28  8:27 2:53:16 
   70  12/16     64 Aaron Lund               20 M   Cyrus              MN   61 35:19  2:10  3:08   87 1:28:23  16.9  2:04   29   46:18  7:28 2:55:10 
   71  13/16     25 Neal Eilers              28 M   Fargo              ND   74 38:01  2:20  2:52   24 1:10:59  21.0  1:42   85 1:02:00  9:59 2:55:32 
   72   5/8      27 Fiona Fleming            49 F   Winnipeg           MA   63 35:51  2:12  2:03   77 1:22:21  18.1  1:12   69   55:22  8:55 2:56:47 
   73  14/14     38 Tracy Gompf              42 M   Fargo              ND   71 37:34  2:18  2:57   50 1:16:23  19.6  1:29   78   58:34  9:26 2:56:53 
   74   2/2      82 Deb Roberts              58 F   Nisswa             MN   47 32:32  2:00  2:44   84 1:27:00  17.2  1:14   65   54:09  8:43 2:57:36 
   75   1/2      54 Molly Jones              18 F   Burnsville         MN    7 24:54  1:32  1:29   86 1:27:51  17.0  0:48   87 1:03:28 10:13 2:58:27 
   76  24/26     13 Karl Carlson             38 M   Mandan             ND   85 41:38  2:33  2:25   61 1:18:20  19.1  1:39   70   55:23  8:55 2:59:23 
   77   6/9      16 Tim Carlson              51 M   Grand Forks        ND   44 32:01  1:58  3:00   74 1:21:38  18.3  1:22   83 1:01:45  9:57 2:59:43 
   78   6/8      67 Pauline McJilton         42 F   Hopkins            MN   66 37:01  2:16  2:20   72 1:20:59  18.4  1:16   79   58:42  9:27 3:00:16 
   79   2/2     104 Amanda Werk              19 F   Herman             MN   89 43:32  2:40  2:03   68 1:20:18  18.6  1:14   62   53:42  8:39 3:00:47 
   80   4/4      56 Lynn Just                33 F   Park Rapids        MN   67 37:04  2:16  2:01   78 1:23:13  18.0  1:03   76   58:19  9:24 3:01:37 
   81  25/26     79 Matt Puro                38 M   Bemidji            MN   86 42:41  2:37  2:04   52 1:16:30  19.5  0:47   81 1:00:30  9:45 3:02:30 
   82   7/8      48 Kendra Hill              40 F   Brookings          SD   62 35:48  2:11  2:21   76 1:21:57  18.2  1:36   82 1:00:54  9:49 3:02:34 
   83   7/9      42 Mark Hagen               57 M   Dilworth           MN   73 38:00  2:19  2:23   71 1:20:52  18.5  1:27   80   59:58  9:39 3:02:37 
   84  26/26     72 Nate Nieman              30 M   Fargo              ND   91 43:49  2:41  2:54   63 1:19:07  18.9  1:08   74   56:28  9:06 3:03:24 
   85   7/8     127 Heather Kivi             28 F   Audubon            MN   52 33:39  2:04  6:45   88 1:28:30  16.9  0:46   67   55:12  8:53 3:04:49 
   86  14/16     23 Nicholas Dunham          21 M   Thompson           ND   83 40:57  2:30  2:20   85 1:27:35  17.1  0:41   75   57:27  9:15 3:08:57 
   87  15/16     12 Shawn Breker             22 M   Fargo              ND   55 33:54  2:04  1:55   92 1:52:30  13.3  1:31   19   44:44  7:12 3:14:30 
   88   8/9      71 Brent Nerland            54 M   Fargo              ND   80 39:08  2:24  4:39   83 1:25:18  17.5  2:00   91 1:17:39 12:30 3:28:41 
   89   8/8      61 Kiley Krocak             29 F   Minneapolis        MN   90 43:43  2:40  2:49   80 1:24:02  17.8  1:47   90 1:17:22 12:27 3:29:40 
   90  16/16     88 Michael Shonblom         25 M   Bloomington        MN   78 38:29  2:21  2:58   90 1:33:09  16.0  1:19   89 1:16:40 12:21 3:32:33 
   91   9/9      18 Tony Chu                 57 M   Grand Forks        ND   84 41:26  2:32  2:41   81 1:24:26  17.7  1:22   92 1:23:32 13:27 3:33:24 
   92   8/8      32 Teri Fremling            42 F   Fargo              ND   92 51:46  3:10  4:42   91 1:41:50  14.7  1:23   88 1:07:56 10:56 3:47:35 

results by Pickle Events                                     results posted on:  www.pickleevents.com


                                              MALE OLYMPIC COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank Swim  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  111 TCBLMH : Todd Connell , Brady Larson , Matt Hanson                                             
                                                    1 24:40  1:31  0:56    1 1:00:04  24.9  0:22    1   42:47  6:54 2:08:46 


                                             FEMALE OLYMPIC COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank Swim  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  110 Cacata : Cassie Nelson , Carol Nelson , Tami Haman                                             
                                                    1 27:42  1:42  1:03    1 1:27:45  17.0  0:34    1 1:01:11  9:51 2:58:13 
    2  125 Looney Chicks : Carol Torgerson , Joanne Robson , Mary Solmon                                  
                                                    2 51:38  3:09  1:15    2 1:42:15  14.6  0:38    2 1:03:52 10:17 3:39:34 


                                             MIXED OLYMPIC COURSE: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank Swim  Pace Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  107 Odenfat : Carol McCarthy , Bryan Brinkman , Mike Waldera                                       
                                                    1 24:40  1:31  0:53    2 1:00:25  24.7  0:34    1   36:56  5:57 2:03:24 
    2  114 Thunder Chicken : Jeff Williams , Katie Smith , Trisha Meyer                                   
                                                    2 34:11  2:06  1:07    1   54:01  27.7  0:52    5 1:00:11  9:42 2:30:19 
    3  113 Kickin Ace : Shawn McDougall , Dennis Meyer , Joanne Krasnoff                                  
                                                    3 34:31  2:07  0:57    4 1:12:33  20.6  0:43    4   51:29  8:18 2:40:11 
    4  112 161 years old : June Preszler , William Herauf , Jerry Schwartz                                
                                                    5 50:42  3:06  1:10    3 1:09:16  21.6  0:32    3   45:28  7:20 2:47:06 
    5  115 The Three Amigos : Jacob Zetah , Katie Zetah , Tyler Jennings                                  
                                                    4 37:40  2:18  1:10    5 1:27:06  17.2  0:36    2   42:12  6:48 2:48:40 

                                                DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2   Rank Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== =====   ================ ======= 
  30 Dave Forman              54 M   Austin             MN    1 31:44  1:57  3:23    1 1:19:33  18.8  3:09                            
  78 Jelisa Phillippi         19 F   Moorhead           MN    3 46:14  2:50  3:54    2 1:37:15  15.4                                  
  68 Peter Miller             51 M   Chanhassen         MN    2 38:41  2:22                                                           

                                                DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2   Rank Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== =====   ================ ======= 
 121 Jay Peltier              26 M   Hopkins            MN    1 46:33  2:51                                                           

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Christina Roberts     St. Paul       MN 23 F   21:54  1:21 
    2 Aaron Olson           St Paul        MN 31 M   24:22  1:30 
    3 Marcus Stromberg      Buffalo        MN 32 M   24:27  1:30 
    4 Jim Graif             Elk River      MN 47 M   24:33  1:30 
    5 Christel Kippenhan    Bemidji        MN 44 F   24:41  1:31 
    6 Scott Jensen          Grand Forks    MN 48 M   24:52  1:31 
    7 Molly Jones           Burnsville     MN 18 F   24:54  1:32 
    8 Steve Sander          Richfield      MN 30 M   25:19  1:33 
    9 Andrew Magness        Grand Forks    ND 33 M   26:03  1:36 
   10 Brent Sinn            La Crosse      WI 31 M   26:05  1:36 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Steve Sander          Richfield      Mn 30 M 01:00:05  24.9 
    2 Brent Sinn            La Crosse      Wi 31 M 01:00:44  24.6 
    3 Jim Graif             Elk River      Mn 47 M 01:01:27  24.3 
    4 Bill Corcoran         Waite Park     Mn 36 M 01:03:17  23.6 
    5 Mike Welu             Hill City      Sd 44 M 01:04:39  23.1 
    6 Nick Stromme          Kloten         Nd 31 M 01:05:19  22.9 
    7 Bob Gerten            Inver Grove He Mn 19 M 01:05:27  22.8 
    8 Adam Krueger          Moorhead       Mn 28 M 01:06:14  22.6 
    9 Christopher Hoffarth  Fargo          Nd 22 M 01:06:16  22.5 
   10 David Lewis           Nevis          Mn 35 M 01:06:57  22.3 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Steve Sander          Richfield      MN 30 M 36:52  5:56 
    2 Brent Sinn            La Crosse      WI 31 M 37:52  6:06 
    3 David Lewis           Nevis          MN 35 M 38:27  6:12 
    4 Christopher Hoffarth  Fargo          ND 22 M 39:15  6:19 
    5 Nick Stromme          Kloten         ND 31 M 39:51  6:25 
    6 Brandon Roth          Minneapolis    MN 29 M 40:25  6:31 
    7 Justin Domogalla      Staples        MN 28 M 40:32  6:32 
    8 Nick Redenius         Fargo          ND 25 M 40:45  6:34 
    9 Bob Gerten            Inver Grove He MN 19 M 41:48  6:44 
   10 Marcus Stromberg      Buffalo        MN 32 M 42:03  6:46 

                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   85 Steve Sander             30 M   Richfield          MN    5 25:19  1:33  1:24    1 1:00:05  24.9  0:34    1   36:52  5:56 2:04:11 
    2   90 Brent Sinn               31 M   La Crosse          WI    7 26:05  1:36  1:21    2 1:00:44  24.6  0:43    2   37:52  6:06 2:06:42 
    3   40 Jim Graif                47 M   Elk River          MN    3 24:33  1:30  1:07    3 1:01:27  24.3  1:19   16   44:22  7:09 2:12:46 
    4  116 Bill Corcoran            36 M   Waite Park         MN   14 28:04  1:43  1:13    4 1:03:17  23.6  0:48   11   42:05  6:47 2:15:25 
    5   94 Marcus Stromberg         32 M   Buffalo            MN    2 24:27  1:30  1:20   14 1:08:25  21.8  0:40   10   42:03  6:46 2:16:53 
    6   49 Christopher Hoffarth     22 M   Fargo              ND   20 29:01  1:47  1:34    9 1:06:16  22.5  0:53    4   39:15  6:19 2:16:56 
    7   63 David Lewis              35 M   Nevis              MN   33 31:28  1:56  1:49   10 1:06:57  22.3  1:50    3   38:27  6:12 2:20:28 
    8  128 Andrew Magness           33 M   Grand Forks        ND    6 26:03  1:36  1:12   18 1:10:02  21.3  0:56   14   43:02  6:56 2:21:12 
    9   80 Nick Redenius            25 M   Fargo              ND   27 30:36  1:52  1:28   12 1:07:44  22.1  0:58    8   40:45  6:34 2:21:29 
   10   77 Craig Peterson           47 M   Minneapolis        MN   10 27:39  1:42  1:01   15 1:08:32  21.8  0:32   15   43:54  7:04 2:21:36 
   11  101 Mike Welu                44 M   Hill City          SD   37 32:21  1:59  1:52    5 1:04:39  23.1  0:51   12   42:10  6:48 2:21:49 
   12   62 Adam Krueger             28 M   Moorhead           MN   22 29:10  1:47  1:33    8 1:06:14  22.6  0:48   17   44:40  7:12 2:22:23 
   13   35 Bob Gerten               19 M   Inver Grove Height MN   32 31:08  1:54  3:14    7 1:05:27  22.8  1:26    9   41:48  6:44 2:23:00 
   14  119 Jason Beckermann         37 M   Eau Claire         WI   11 27:49  1:42  2:02   17 1:09:51  21.4  1:21   13   42:15  6:48 2:23:15 
   15   95 Nick Stromme             31 M   Kloten             ND   50 37:26  2:17  2:07    6 1:05:19  22.9  1:05    5   39:51  6:25 2:25:45 
   16   89 John Simonson            43 M   Fargo              ND   19 28:47  1:46  1:59   20 1:10:17  21.3  1:43   21   45:11  7:17 2:27:55 
   17    2 Mark Andersen            49 M   Minnetonka         MN   34 31:29  1:56  3:35   11 1:07:05  22.3  1:39   23   45:30  7:20 2:29:16 
   18   52 Scott Jensen             48 M   Grand Forks        MN    4 24:52  1:31  1:54   19 1:10:08  21.3  0:42   47   52:05  8:23 2:29:38 
   19   75 Aaron Olson              31 M   St Paul            MN    1 24:22  1:30  1:39   37 1:13:24  20.4  0:41   41   49:53  8:02 2:29:56 
   20   98 Paul Waletzko            43 M   Bismarck           ND   25 30:14  1:51  1:57   16 1:09:05  21.6  1:10   31   47:34  7:40 2:29:57 
   21   43 Dean Hager               42 M   Afton              MN   26 30:31  1:52  1:48   28 1:11:35  20.9  1:05   22   45:26  7:19 2:30:21 
   22   74 Terry Olivas             38 M   Grand Forks        ND   16 28:16  1:44  2:00   34 1:13:07  20.4  0:57   27   46:40  7:31 2:30:58 
   23   73 Christopher Okane        38 M   Wadena             MN   23 29:37  1:49  2:17   31 1:12:26  20.6  1:06   24   45:47  7:23 2:31:10 
   24   65 Ryan MacMaster           21 M   Detroit Lakes      MN   21 29:04  1:47  2:04   30 1:12:20  20.7  1:23   28   47:20  7:37 2:32:08 
   25   22 Justin Domogalla         28 M   Staples            MN   55 38:02  2:20  2:30   23 1:10:42  21.1  0:30    7   40:32  6:32 2:32:14 
   26   33 Dave Gaukler             52 M   Fargo              ND   24 30:04  1:50  2:02   22 1:10:37  21.2  1:03   34   48:43  7:51 2:32:25 
   27    7 Kevin Bengtson           38 M   Minneapolis        MN    8 26:45  1:38  1:27   26 1:11:31  20.9  0:57   48   52:06  8:23 2:32:43 
   28   51 Rob Jacobson             34 M   Burnsville         MN   13 28:04  1:43  0:45   40 1:14:05  20.2  0:34   45   51:12  8:15 2:34:37 
   29  117 Michael McAllister       36 M   Fargo              ND   18 28:17  1:44  2:37   41 1:14:46  20.0  1:35   30   47:32  7:39 2:34:43 
   30   10 Terry Bohan              38 M   Grand Forks        ND   41 33:47  2:04  2:11   38 1:13:29  20.3  0:56   19   44:52  7:14 2:35:11 
   31   46 Tad Hauck                51 M   Eden Prairie       MN   15 28:15  1:44  2:36   35 1:13:14  20.4  1:45   40   49:42  8:00 2:35:28 
   32   26 Tommy Emmerich           21 M   Grand Forks        ND   44 34:12  2:06  3:17   39 1:13:51  20.2  0:32   20   44:54  7:14 2:36:42 
   33   84 Brandon Roth             29 M   Minneapolis        MN   39 32:54  2:01  2:19   57 1:20:07  18.6  1:04    6   40:25  6:31 2:36:45 
   34   19 Dana Cirks               37 M   Sabin              MN   30 30:54  1:54  2:08   33 1:12:50  20.5  1:44   38   49:31  7:59 2:37:03 
   35   91 Eben Spencer             29 M   Eden Prairie       MN   49 37:16  2:17  1:44   13 1:07:55  22.0  1:24   42   50:03  8:04 2:38:20 
   36   36 Benjamin Geyer           36 M   Henning            MN   46 35:03  2:09  1:52   25 1:11:29  20.9  1:09   37   49:24  7:57 2:38:55 
   37   69 Steven Moser             22 M   Fargo              ND   60 39:46  2:26  1:35   21 1:10:22  21.2  1:41   29   47:21  7:38 2:40:42 
   38   53 Greg Johnson             50 M   Detroit Lakes      MN   35 31:31  1:56  2:08   47 1:17:11  19.4  1:27   35   48:49  7:52 2:41:03 
   39    5 Aaron Barlow             20 M   West St. Paul      MN   12 28:02  1:43  1:17   55 1:19:53  18.7  0:56   44   51:10  8:15 2:41:15 
   40   47 Dennis Hetland           47 M   Fargo              ND   31 30:57  1:54  2:15   59 1:20:35  18.5  1:07   36   48:54  7:53 2:43:46 
   41   28 Greg Fliearman           36 M   Bloomington        MN   29 30:43  1:53  2:25   44 1:16:23  19.6  1:06   51   53:56  8:41 2:44:29 
   42   11 Jordan Bonney            44 M   Bloomington        MN    9 27:11  1:40  1:40   54 1:19:28  18.8  0:52   53   55:21  8:55 2:44:30 
   43   87 Peter Shea               40 M   Lakeville          MN   67 43:07  2:38  1:07   29 1:12:04  20.7  1:08   32   48:18  7:47 2:45:41 
   44   50 Mike Huhn                35 M   West Fargo         ND   28 30:41  1:53  1:11   36 1:13:20  20.4  0:57   64 1:01:54  9:58 2:48:01 
   45   20 Mike Corcoran            39 M   Grand Forks        ND   42 33:52  2:04  2:00   32 1:12:41  20.6  1:10   59   58:23  9:24 2:48:03 
   46    8 Drew Bentley             22 M   Minneapolis        MN   61 40:16  2:28  2:16   27 1:11:32  20.9  1:37   49   52:36  8:28 2:48:14 
   47  328 Jason Overland           39 M   Fargo              ND   56 38:04  2:20  2:28   42 1:15:35  19.8  1:41   43   50:33  8:09 2:48:18 
   48    9 Larry Bethel             57 M   Fergus Falls       MN   66 42:44  2:37  2:20   48 1:17:40  19.2  0:56   25   46:01  7:25 2:49:39 
   49  105 Joel Wilson              58 M   Jamestown          ND   58 38:44  2:22  1:40   46 1:16:39  19.5  1:39   46   51:35  8:19 2:50:15 
   50  100 Matthew Weiss            18 M   Detroit Lakes      MN   17 28:16  1:44  3:35   66 1:29:56  16.6  0:52   33   48:24  7:48 2:51:01 
   51   45 Tim Harms                45 M   Fargo              ND   47 35:09  2:09  2:27   50 1:18:02  19.1  1:53   50   53:41  8:39 2:51:09 
   52   70 Joel Myhre               39 M   Fergus Falls       MN   52 37:50  2:19  2:17   58 1:20:35  18.5  0:53   39   49:39  8:00 2:51:12 
   53   60 Bob Koshnick             66 M   Detroit Lakes      MN   40 33:09  2:02  1:34   52 1:18:31  19.0  1:53   56   56:11  9:03 2:51:15 
   54   55 Steve Jovanelly          39 M   Atlanta            GA   38 32:22  1:59  2:38   56 1:19:55  18.7  2:37   52   54:01  8:42 2:51:30 
   55   24 Mark Eginton             40 M   Duluth             MN   45 34:20  2:06  3:30   49 1:17:57  19.2  0:59   55   55:53  9:00 2:52:37 
   56   64 Aaron Lund               20 M   Cyrus              MN   48 35:19  2:10  3:08   65 1:28:23  16.9  2:04   26   46:18  7:28 2:55:10 
   57   25 Neal Eilers              28 M   Fargo              ND   54 38:01  2:20  2:52   24 1:10:59  21.0  1:42   65 1:02:00  9:59 2:55:32 
   58   38 Tracy Gompf              42 M   Fargo              ND   51 37:34  2:18  2:57   43 1:16:23  19.6  1:29   60   58:34  9:26 2:56:53 
   59   13 Karl Carlson             38 M   Mandan             ND   64 41:38  2:33  2:25   51 1:18:20  19.1  1:39   54   55:23  8:55 2:59:23 
   60   16 Tim Carlson              51 M   Grand Forks        ND   36 32:01  1:58  3:00   61 1:21:38  18.3  1:22   63 1:01:45  9:57 2:59:43 
   61   79 Matt Puro                38 M   Bemidji            MN   65 42:41  2:37  2:04   45 1:16:30  19.5  0:47   62 1:00:30  9:45 3:02:30 
   62   42 Mark Hagen               57 M   Dilworth           MN   53 38:00  2:19  2:23   60 1:20:52  18.5  1:27   61   59:58  9:39 3:02:37 
   63   72 Nate Nieman              30 M   Fargo              ND   68 43:49  2:41  2:54   53 1:19:07  18.9  1:08   57   56:28  9:06 3:03:24 
   64   23 Nicholas Dunham          21 M   Thompson           ND   62 40:57  2:30  2:20   64 1:27:35  17.1  0:41   58   57:27  9:15 3:08:57 
   65   12 Shawn Breker             22 M   Fargo              ND   43 33:54  2:04  1:55   68 1:52:30  13.3  1:31   18   44:44  7:12 3:14:30 
   66   71 Brent Nerland            54 M   Fargo              ND   59 39:08  2:24  4:39   63 1:25:18  17.5  2:00   67 1:17:39 12:30 3:28:41 
   67   88 Michael Shonblom         25 M   Bloomington        MN   57 38:29  2:21  2:58   67 1:33:09  16.0  1:19   66 1:16:40 12:21 3:32:33 
   68   18 Tony Chu                 57 M   Grand Forks        ND   63 41:26  2:32  2:41   62 1:24:26  17.7  1:22   68 1:23:32 13:27 3:33:24 

                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   81 Christina Roberts        23 F   St. Paul           MN    1 21:54  1:21  2:00    3 1:13:51  20.2  0:49    1   43:19  6:59 2:21:50 
    2   57 Christel Kippenhan       44 F   Bemidji            MN    2 24:41  1:31  0:59    1 1:12:09  20.7  0:40    2   45:52  7:23 2:24:18 
    3   29 Sarah Foley              38 F   Cologne            MN    7 28:29  1:45  1:42    5 1:15:07  19.9  0:57    5   48:15  7:46 2:34:27 
    4   99 Barbara Wehde            21 F   Sioux Falls        SD    8 28:46  1:46  1:18   10 1:18:12  19.1  1:13    3   46:11  7:26 2:35:38 
    5  106 Pam Zachman              44 F   Golden Valley      MN    5 28:00  1:43  1:25    4 1:14:25  20.1  1:34    9   52:23  8:26 2:37:45 
    6   58 Sadie Knickrehm          31 F   North Mankato      MN   13 34:52  2:08  2:20    8 1:16:48  19.5  1:23    4   46:34  7:30 2:41:55 
    7   14 Sara Carlson             31 F   Pillager           MN   21 38:23  2:21  1:40    7 1:16:14  19.6  1:04    6   48:53  7:53 2:46:12 
    8  102 Kelly Wencl              29 F   Alexandria         MN    4 27:01  1:39  1:37   18 1:23:26  17.9  0:52   14   54:15  8:44 2:47:10 
    9    1 Megan Albers             23 F   New Salem          ND    6 28:21  1:44  2:23   20 1:24:34  17.7  1:22   11   52:30  8:27 2:49:08 
   10    4 Beth Astrup              42 F   Fargo              ND   11 33:23  2:03  4:03   14 1:21:38  18.3  0:59    8   50:50  8:11 2:50:51 
   11   86 Margaret Schaefer        48 F   Brainerd           MN   10 32:54  2:01  1:52    2 1:13:08  20.4  0:59   21 1:02:09 10:01 2:51:01 
   12   44 Jan Handlos              55 F   Baxter             MN   17 36:57  2:16  2:51    6 1:15:07  19.9  1:21   17   56:16  9:04 2:52:29 
   13   66 Jillian McDuffie         27 F   Minneapolis        MN   20 37:25  2:17  4:37    9 1:17:46  19.2  1:57    7   50:49  8:11 2:52:30 
   14   34 Shannon Gaukler          27 F   Fargo              ND   16 36:40  2:15  1:47   13 1:21:10  18.4  1:14   10   52:28  8:27 2:53:16 
   15   27 Fiona Fleming            49 F   Winnipeg           MA   15 35:51  2:12  2:03   16 1:22:21  18.1  1:12   16   55:22  8:55 2:56:47 
   16   82 Deb Roberts              58 F   Nisswa             MN    9 32:32  2:00  2:44   21 1:27:00  17.2  1:14   13   54:09  8:43 2:57:36 
   17   54 Molly Jones              18 F   Burnsville         MN    3 24:54  1:32  1:29   22 1:27:51  17.0  0:48   22 1:03:28 10:13 2:58:27 
   18   67 Pauline McJilton         42 F   Hopkins            MN   18 37:01  2:16  2:20   12 1:20:59  18.4  1:16   19   58:42  9:27 3:00:16 
   19  104 Amanda Werk              19 F   Herman             MN   22 43:32  2:40  2:03   11 1:20:18  18.6  1:14   12   53:42  8:39 3:00:47 
   20   56 Lynn Just                33 F   Park Rapids        MN   19 37:04  2:16  2:01   17 1:23:13  18.0  1:03   18   58:19  9:24 3:01:37 
   21   48 Kendra Hill              40 F   Brookings          SD   14 35:48  2:11  2:21   15 1:21:57  18.2  1:36   20 1:00:54  9:49 3:02:34 
   22  127 Heather Kivi             28 F   Audubon            MN   12 33:39  2:04  6:45   23 1:28:30  16.9  0:46   15   55:12  8:53 3:04:49 
   23   61 Kiley Krocak             29 F   Minneapolis        MN   23 43:43  2:40  2:49   19 1:24:02  17.8  1:47   24 1:17:22 12:27 3:29:40 
   24   32 Teri Fremling            42 F   Fargo              ND   24 51:46  3:10  4:42   24 1:41:50  14.7  1:23   23 1:07:56 10:56 3:47:35 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 2 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   54 Molly Jones              18 F   Burnsville         MN    1 24:54  1:32  1:29    2 1:27:51  17.0  0:48    2 1:03:28 10:13 2:58:27 
    2  104 Amanda Werk              19 F   Herman             MN    2 43:32  2:40  2:03    1 1:20:18  18.6  1:14    1   53:42  8:39 3:00:47 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   81 Christina Roberts        23 F   St. Paul           MN    1 21:54  1:21  2:00    1 1:13:51  20.2  0:49    1   43:19  6:59 2:21:50 
    2   99 Barbara Wehde            21 F   Sioux Falls        SD    4 28:46  1:46  1:18    3 1:18:12  19.1  1:13    2   46:11  7:26 2:35:38 
    3  102 Kelly Wencl              29 F   Alexandria         MN    2 27:01  1:39  1:37    5 1:23:26  17.9  0:52    6   54:15  8:44 2:47:10 
    4    1 Megan Albers             23 F   New Salem          ND    3 28:21  1:44  2:23    7 1:24:34  17.7  1:22    5   52:30  8:27 2:49:08 
    5   66 Jillian McDuffie         27 F   Minneapolis        MN    7 37:25  2:17  4:37    2 1:17:46  19.2  1:57    3   50:49  8:11 2:52:30 
    6   34 Shannon Gaukler          27 F   Fargo              ND    6 36:40  2:15  1:47    4 1:21:10  18.4  1:14    4   52:28  8:27 2:53:16 
    7  127 Heather Kivi             28 F   Audubon            MN    5 33:39  2:04  6:45    8 1:28:30  16.9  0:46    7   55:12  8:53 3:04:49 
    8   61 Kiley Krocak             29 F   Minneapolis        MN    8 43:43  2:40  2:49    6 1:24:02  17.8  1:47    8 1:17:22 12:27 3:29:40 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   29 Sarah Foley              38 F   Cologne            MN    1 28:29  1:45  1:42    1 1:15:07  19.9  0:57    2   48:15  7:46 2:34:27 
    2   58 Sadie Knickrehm          31 F   North Mankato      MN    2 34:52  2:08  2:20    3 1:16:48  19.5  1:23    1   46:34  7:30 2:41:55 
    3   14 Sara Carlson             31 F   Pillager           MN    4 38:23  2:21  1:40    2 1:16:14  19.6  1:04    3   48:53  7:53 2:46:12 
    4   56 Lynn Just                33 F   Park Rapids        MN    3 37:04  2:16  2:01    4 1:23:13  18.0  1:03    4   58:19  9:24 3:01:37 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   57 Christel Kippenhan       44 F   Bemidji            MN    1 24:41  1:31  0:59    1 1:12:09  20.7  0:40    1   45:52  7:23 2:24:18 
    2  106 Pam Zachman              44 F   Golden Valley      MN    2 28:00  1:43  1:25    3 1:14:25  20.1  1:34    3   52:23  8:26 2:37:45 
    3    4 Beth Astrup              42 F   Fargo              ND    4 33:23  2:03  4:03    5 1:21:38  18.3  0:59    2   50:50  8:11 2:50:51 
    4   86 Margaret Schaefer        48 F   Brainerd           MN    3 32:54  2:01  1:52    2 1:13:08  20.4  0:59    7 1:02:09 10:01 2:51:01 
    5   27 Fiona Fleming            49 F   Winnipeg           MA    6 35:51  2:12  2:03    7 1:22:21  18.1  1:12    4   55:22  8:55 2:56:47 
    6   67 Pauline McJilton         42 F   Hopkins            MN    7 37:01  2:16  2:20    4 1:20:59  18.4  1:16    5   58:42  9:27 3:00:16 
    7   48 Kendra Hill              40 F   Brookings          SD    5 35:48  2:11  2:21    6 1:21:57  18.2  1:36    6 1:00:54  9:49 3:02:34 
    8   32 Teri Fremling            42 F   Fargo              ND    8 51:46  3:10  4:42    8 1:41:50  14.7  1:23    8 1:07:56 10:56 3:47:35 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   44 Jan Handlos              55 F   Baxter             MN    2 36:57  2:16  2:51    1 1:15:07  19.9  1:21    2   56:16  9:04 2:52:29 
    2   82 Deb Roberts              58 F   Nisswa             MN    1 32:32  2:00  2:44    2 1:27:00  17.2  1:14    1   54:09  8:43 2:57:36 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 2 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   35 Bob Gerten               19 M   Inver Grove Height MN    2 31:08  1:54  3:14    1 1:05:27  22.8  1:26    1   41:48  6:44 2:23:00 
    2  100 Matthew Weiss            18 M   Detroit Lakes      MN    1 28:16  1:44  3:35    2 1:29:56  16.6  0:52    2   48:24  7:48 2:51:01 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   49 Christopher Hoffarth     22 M   Fargo              ND    2 29:01  1:47  1:34    2 1:06:16  22.5  0:53    1   39:15  6:19 2:16:56 
    2   80 Nick Redenius            25 M   Fargo              ND    5 30:36  1:52  1:28    3 1:07:44  22.1  0:58    4   40:45  6:34 2:21:29 
    3   62 Adam Krueger             28 M   Moorhead           MN    4 29:10  1:47  1:33    1 1:06:14  22.6  0:48    5   44:40  7:12 2:22:23 
    4   65 Ryan MacMaster           21 M   Detroit Lakes      MN    3 29:04  1:47  2:04    9 1:12:20  20.7  1:23    9   47:20  7:37 2:32:08 
    5   22 Justin Domogalla         28 M   Staples            MN   12 38:02  2:20  2:30    6 1:10:42  21.1  0:30    3   40:32  6:32 2:32:14 
    6   26 Tommy Emmerich           21 M   Grand Forks        ND    8 34:12  2:06  3:17   10 1:13:51  20.2  0:32    7   44:54  7:14 2:36:42 
    7   84 Brandon Roth             29 M   Minneapolis        MN    6 32:54  2:01  2:19   12 1:20:07  18.6  1:04    2   40:25  6:31 2:36:45 
    8   91 Eben Spencer             29 M   Eden Prairie       MN   10 37:16  2:17  1:44    4 1:07:55  22.0  1:24   11   50:03  8:04 2:38:20 
    9   69 Steven Moser             22 M   Fargo              ND   14 39:46  2:26  1:35    5 1:10:22  21.2  1:41   10   47:21  7:38 2:40:42 
   10    5 Aaron Barlow             20 M   West St. Paul      MN    1 28:02  1:43  1:17   11 1:19:53  18.7  0:56   12   51:10  8:15 2:41:15 
   11    8 Drew Bentley             22 M   Minneapolis        MN   15 40:16  2:28  2:16    8 1:11:32  20.9  1:37   13   52:36  8:28 2:48:14 
   12   64 Aaron Lund               20 M   Cyrus              MN    9 35:19  2:10  3:08   14 1:28:23  16.9  2:04    8   46:18  7:28 2:55:10 
   13   25 Neal Eilers              28 M   Fargo              ND   11 38:01  2:20  2:52    7 1:10:59  21.0  1:42   15 1:02:00  9:59 2:55:32 
   14   23 Nicholas Dunham          21 M   Thompson           ND   16 40:57  2:30  2:20   13 1:27:35  17.1  0:41   14   57:27  9:15 3:08:57 
   15   12 Shawn Breker             22 M   Fargo              ND    7 33:54  2:04  1:55   16 1:52:30  13.3  1:31    6   44:44  7:12 3:14:30 
   16   88 Michael Shonblom         25 M   Bloomington        MN   13 38:29  2:21  2:58   15 1:33:09  16.0  1:19   16 1:16:40 12:21 3:32:33 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   85 Steve Sander             30 M   Richfield          MN    3 25:19  1:33  1:24    1 1:00:05  24.9  0:34    1   36:52  5:56 2:04:11 
    2   90 Brent Sinn               31 M   La Crosse          WI    5 26:05  1:36  1:21    2 1:00:44  24.6  0:43    2   37:52  6:06 2:06:42 
    3  116 Bill Corcoran            36 M   Waite Park         MN    9 28:04  1:43  1:13    3 1:03:17  23.6  0:48    6   42:05  6:47 2:15:25 
    4   94 Marcus Stromberg         32 M   Buffalo            MN    2 24:27  1:30  1:20    6 1:08:25  21.8  0:40    5   42:03  6:46 2:16:53 
    5   63 David Lewis              35 M   Nevis              MN   16 31:28  1:56  1:49    5 1:06:57  22.3  1:50    3   38:27  6:12 2:20:28 
    6  128 Andrew Magness           33 M   Grand Forks        ND    4 26:03  1:36  1:12    8 1:10:02  21.3  0:56    8   43:02  6:56 2:21:12 
    7  119 Jason Beckermann         37 M   Eau Claire         WI    7 27:49  1:42  2:02    7 1:09:51  21.4  1:21    7   42:15  6:48 2:23:15 
    8   95 Nick Stromme             31 M   Kloten             ND   21 37:26  2:17  2:07    4 1:05:19  22.9  1:05    4   39:51  6:25 2:25:45 
    9   75 Aaron Olson              31 M   St Paul            MN    1 24:22  1:30  1:39   16 1:13:24  20.4  0:41   16   49:53  8:02 2:29:56 
   10   74 Terry Olivas             38 M   Grand Forks        ND   10 28:16  1:44  2:00   14 1:13:07  20.4  0:57   11   46:40  7:31 2:30:58 
   11   73 Christopher Okane        38 M   Wadena             MN   12 29:37  1:49  2:17   11 1:12:26  20.6  1:06   10   45:47  7:23 2:31:10 
   12    7 Kevin Bengtson           38 M   Minneapolis        MN    6 26:45  1:38  1:27   10 1:11:31  20.9  0:57   19   52:06  8:23 2:32:43 
   13   51 Rob Jacobson             34 M   Burnsville         MN    8 28:04  1:43  0:45   18 1:14:05  20.2  0:34   18   51:12  8:15 2:34:37 
   14  117 Michael McAllister       36 M   Fargo              ND   11 28:17  1:44  2:37   19 1:14:46  20.0  1:35   12   47:32  7:39 2:34:43 
   15   10 Terry Bohan              38 M   Grand Forks        ND   18 33:47  2:04  2:11   17 1:13:29  20.3  0:56    9   44:52  7:14 2:35:11 
   16   19 Dana Cirks               37 M   Sabin              MN   15 30:54  1:54  2:08   13 1:12:50  20.5  1:44   14   49:31  7:59 2:37:03 
   17   36 Benjamin Geyer           36 M   Henning            MN   20 35:03  2:09  1:52    9 1:11:29  20.9  1:09   13   49:24  7:57 2:38:55 
   18   28 Greg Fliearman           36 M   Bloomington        MN   14 30:43  1:53  2:25   21 1:16:23  19.6  1:06   20   53:56  8:41 2:44:29 
   19   50 Mike Huhn                35 M   West Fargo         ND   13 30:41  1:53  1:11   15 1:13:20  20.4  0:57   26 1:01:54  9:58 2:48:01 
   20   20 Mike Corcoran            39 M   Grand Forks        ND   19 33:52  2:04  2:00   12 1:12:41  20.6  1:10   24   58:23  9:24 2:48:03 
   21  328 Jason Overland           39 M   Fargo              ND   23 38:04  2:20  2:28   20 1:15:35  19.8  1:41   17   50:33  8:09 2:48:18 
   22   70 Joel Myhre               39 M   Fergus Falls       MN   22 37:50  2:19  2:17   26 1:20:35  18.5  0:53   15   49:39  8:00 2:51:12 
   23   55 Steve Jovanelly          39 M   Atlanta            GA   17 32:22  1:59  2:38   25 1:19:55  18.7  2:37   21   54:01  8:42 2:51:30 
   24   13 Karl Carlson             38 M   Mandan             ND   24 41:38  2:33  2:25   23 1:18:20  19.1  1:39   22   55:23  8:55 2:59:23 
   25   79 Matt Puro                38 M   Bemidji            MN   25 42:41  2:37  2:04   22 1:16:30  19.5  0:47   25 1:00:30  9:45 3:02:30 
   26   72 Nate Nieman              30 M   Fargo              ND   26 43:49  2:41  2:54   24 1:19:07  18.9  1:08   23   56:28  9:06 3:03:24 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   40 Jim Graif                47 M   Elk River          MN    1 24:33  1:30  1:07    1 1:01:27  24.3  1:19    3   44:22  7:09 2:12:46 
    2   77 Craig Peterson           47 M   Minneapolis        MN    4 27:39  1:42  1:01    4 1:08:32  21.8  0:32    2   43:54  7:04 2:21:36 
    3  101 Mike Welu                44 M   Hill City          SD   10 32:21  1:59  1:52    2 1:04:39  23.1  0:51    1   42:10  6:48 2:21:49 
    4   89 John Simonson            43 M   Fargo              ND    5 28:47  1:46  1:59    7 1:10:17  21.3  1:43    4   45:11  7:17 2:27:55 
    5    2 Mark Andersen            49 M   Minnetonka         MN    9 31:29  1:56  3:35    3 1:07:05  22.3  1:39    6   45:30  7:20 2:29:16 
    6   52 Scott Jensen             48 M   Grand Forks        MN    2 24:52  1:31  1:54    6 1:10:08  21.3  0:42   10   52:05  8:23 2:29:38 
    7   98 Paul Waletzko            43 M   Bismarck           ND    6 30:14  1:51  1:57    5 1:09:05  21.6  1:10    7   47:34  7:40 2:29:57 
    8   43 Dean Hager               42 M   Afton              MN    7 30:31  1:52  1:48    8 1:11:35  20.9  1:05    5   45:26  7:19 2:30:21 
    9   47 Dennis Hetland           47 M   Fargo              ND    8 30:57  1:54  2:15   14 1:20:35  18.5  1:07    9   48:54  7:53 2:43:46 
   10   11 Jordan Bonney            44 M   Bloomington        MN    3 27:11  1:40  1:40   13 1:19:28  18.8  0:52   12   55:21  8:55 2:44:30 
   11   87 Peter Shea               40 M   Lakeville          MN   14 43:07  2:38  1:07    9 1:12:04  20.7  1:08    8   48:18  7:47 2:45:41 
   12   45 Tim Harms                45 M   Fargo              ND   12 35:09  2:09  2:27   12 1:18:02  19.1  1:53   11   53:41  8:39 2:51:09 
   13   24 Mark Eginton             40 M   Duluth             MN   11 34:20  2:06  3:30   11 1:17:57  19.2  0:59   13   55:53  9:00 2:52:37 
   14   38 Tracy Gompf              42 M   Fargo              ND   13 37:34  2:18  2:57   10 1:16:23  19.6  1:29   14   58:34  9:26 2:56:53 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   33 Dave Gaukler             52 M   Fargo              ND    2 30:04  1:50  2:02    1 1:10:37  21.2  1:03    2   48:43  7:51 2:32:25 
    2   46 Tad Hauck                51 M   Eden Prairie       MN    1 28:15  1:44  2:36    2 1:13:14  20.4  1:45    4   49:42  8:00 2:35:28 
    3   53 Greg Johnson             50 M   Detroit Lakes      MN    3 31:31  1:56  2:08    4 1:17:11  19.4  1:27    3   48:49  7:52 2:41:03 
    4    9 Larry Bethel             57 M   Fergus Falls       MN    9 42:44  2:37  2:20    5 1:17:40  19.2  0:56    1   46:01  7:25 2:49:39 
    5  105 Joel Wilson              58 M   Jamestown          ND    6 38:44  2:22  1:40    3 1:16:39  19.5  1:39    5   51:35  8:19 2:50:15 
    6   16 Tim Carlson              51 M   Grand Forks        ND    4 32:01  1:58  3:00    7 1:21:38  18.3  1:22    7 1:01:45  9:57 2:59:43 
    7   42 Mark Hagen               57 M   Dilworth           MN    5 38:00  2:19  2:23    6 1:20:52  18.5  1:27    6   59:58  9:39 3:02:37 
    8   71 Brent Nerland            54 M   Fargo              ND    7 39:08  2:24  4:39    9 1:25:18  17.5  2:00    8 1:17:39 12:30 3:28:41 
    9   18 Tony Chu                 57 M   Grand Forks        ND    8 41:26  2:32  2:41    8 1:24:26  17.7  1:22    9 1:23:32 13:27 3:33:24 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank   Run    Pace Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== ======= 
    1   60 Bob Koshnick             66 M   Detroit Lakes      MN    1 33:09  2:02  1:34    1 1:18:31  19.0  1:53    1   56:11  9:03 2:51:15 

Total Registered:                            121
Total Number of Individual Finishers:         92
Total Number of Relay Finishers:               8
Number of Male Finishers:                     68
Number of Female Finishers:                   24
Did not Finish Race or Did Not Start:         21