GREEN LAKE KIDS TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN, August 9, 2008
AGE GROUP RESULTS: 3 - 4
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time
===== ======== ==== ======================= === === ================== == =======
1 1/18 626 Skye Engel-Palmer 4 M Missoula MT 4:44
2 2/18 651 Emily Landgraff 4 F North Mankato MN 5:01
3 3/18 681 Emma Roiseland 4 F Willmar MN 5:05
4 4/18 690 Darby Sukut 4 M New London MN 5:07
5 5/18 717 Harris Duininck 4 M Spicer MN 5:18
6 6/18 633 Ella Halvorson 3 F Spicer MN 5:39
7 7/18 735 Aria Jamison 4 F Belle Plaine 6:13
8 8/18 658 Allison Mattson 4 F Willmar MN 6:31
9 9/18 754 Lilly Weber 3 F Willmar MN 6:37
10 10/18 606 Katherine Baker 4 F 6:44
11 11/18 660 Lauren Menne 3 F Mankato MN 6:53
12 12/18 655 Chase Maiers 3 M Hutchinson MN 7:33
13 13/18 641 Adeline Hayden 4 F 7:58
14 14/18 730 Colette Duininck 4 F Willmar MN 8:29
15 15/18 732 Kael Rauk 4 M Northfield MN 8:55
16 16/18 751 Carson Brown 3 M Willmar MN 8:58
17 17/18 644 Grant Hohol 3 M Buffalo MN 9:18
18 18/18 752 Hattie Pool 3 F Buffalo MN 9:30
GREEN LAKE KIDS TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN, August 9, 2008
AGE GROUP RESULTS: 5 - 6
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time
===== ======== ==== ======================= === === ================== == =======
1 1/33 649 Kenya Joroensen 5 F Apple Valley MN 4:04
2 2/33 667 Sarah Olson 6 F Coon Rapids MN 5:02
3 3/33 673 Ashley Prahl 6 F Spicer MN 5:13
4 4/33 618 Griffin Duininck 6 M 5:26
5 5/33 701 Maddie Wennerberg 6 F Blaine MN 5:28
6 6/33 686 Emma Sorenson 5 F Buffalo MN 5:41
7 7/33 622 Alex Ebent 6 M Waconia MN 5:48
8 8/33 682 Luke Roiseland 6 M Willmar MN 5:49
9 9/33 652 Josh Landgraff 6 M North Mankato MN 5:55
10 10/33 753 Ethan Weber 6 M Willmar MN 5:56
11 11/33 662 Owen Mickschl 5 M Lakeville MN 6:25
12 12/33 704 Jake Abrams 6 M Willmar MN 6:25
13 13/33 605 Matthew Baker 6 M 6:25
14 14/33 643 Ethan Hohol 6 M Buffalo MN 6:40
15 15/33 709 Turner Marr 5 M Buffalo MN 6:41
16 16/33 632 Julia Goetzman 6 F Spicer MN 6:49
17 17/33 670 Hunter Perkins 6 M Erie CO 7:03
18 18/33 614 Antonio Di Grazia 6 M Richfield MN 7:12
19 19/33 615 Crystel Di Grazia 5 F Richfield MN 7:35
20 20/33 661 Sam Menne 5 M Mankato MN 7:45
21 21/33 734 Kaelyn Tanner 5 F Spicer MN 7:46
22 22/33 663 Alyssa Morrell 5 F Spicer MN 7:46
23 23/33 616 Jack Duininck 6 M Palm Desert CA 7:53
24 24/33 671 Will Pool 5 M Buffalo MN 7:53
25 25/33 680 Sophie Robinson 6 F Baxter MN 7:56
26 26/33 731 Reegan Duininck 6 F Willmar MN 8:06
27 27/33 619 Gus Duininck 5 M Baxter MN 8:08
28 28/33 653 Grace Lange 5 F Spicer MN 8:22
29 29/33 727 Chloe Lykken 6 F Willmar MN 8:30
30 30/33 668 Edda Pederson 5 F Bloomington MN 9:20
31 31/33 676 Hannah Quale 5 F Carver MN 9:29
32 32/33 703 Pierce Zabilla 6 M Minnetonka MN 9:56
33 33/33 702 Gavin Zabilla 5 M Minnetonka MN 11:49
GREEN LAKE KIDS TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN, August 9, 2008
AGE GROUP RESULTS: 7 - 8
75 yd Swim - 1 Mile Bike - 1/2 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ========= ========= =======
1 666 Benjamin Olson 8 M Coon Rapids MN 1 1:14 1 5:39 1 4:22 11:14
2 688 Jordan Stenzel 7 M Hutchinson MN 2 1:15 4 6:00 4 5:32 12:45
3 683 Eli Samuelson 8 M Comfrey MN 12 1:25 2 5:48 12 6:11 13:22
4 679 Gus Robinson 8 M Baxter MN 6 1:19 6 6:27 5 5:38 13:23
5 636 Brett Hanson 8 M Buffalo MN 4 1:18 15 7:10 3 5:14 13:40
6 609 Eli Bergeman 8 M Madelia MN 9 1:24 5 6:20 10 6:08 13:51
7 650 Eli Kilpatrick 7 M Spicer MN 3 1:18 3 6:00 18 6:47 14:04
8 620 Eli Duininck 8 M Baxter MN 18 1:29 8 6:50 11 6:08 14:27
9 737 Adam Ebent 8 M Waconia MN 14 1:26 13 7:01 9 6:08 14:33
10 621 Jeb Duininck 7 M Baxter MN 11 1:24 23 8:07 2 5:06 14:37
11 602 Noah Alinder 8 M Rockford MN 16 1:26 7 6:50 14 6:23 14:38
12 693 Henry Thomsen/trajano 7 M Savage MN 19 1:29 20 7:32 6 5:41 14:40
13 642 Abigail Hohol 8 F Buffalo MN 25 1:33 12 6:59 13 6:20 14:52
14 669 Emma Perkins 8 F Erie CO 5 1:19 17 7:11 16 6:41 15:10
15 699 Abigail Volk 8 F Willmar MN 22 1:31 16 7:10 15 6:37 15:17
16 677 Moira Revier 8 F Willmar MN 10 1:24 11 6:58 20 7:09 15:30
17 720 Justin Sik 8 M Willmar MN 17 1:28 9 6:50 22 7:22 15:39
18 706 Isaiah Causey 7 M Hugo MN 21 1:30 25 8:13 8 6:04 15:46
19 656 Milyn Markkanen 7 M Spicer MN 20 1:30 19 7:28 19 6:52 15:49
20 685 Andrew Sorenson 7 M Buffalo MN 26 1:35 21 7:41 17 6:45 15:59
21 719 Madeline Erickman 8 F Willmar MN 15 1:26 10 6:58 26 7:43 16:06
22 710 Madelyn Powell 7 F Spicer MN 13 1:25 29 8:51 7 6:04 16:19
23 664 Lydia Morrell 7 F Spicer MN 8 1:20 18 7:23 27 7:48 16:30
24 635 Anika Hanson 7 F St. Louis Park MN 23 1:31 22 7:46 25 7:31 16:47
25 647 Seth Jagow 7 M Willmar MN 29 1:40 27 8:15 21 7:11 17:05
26 665 Zachary Morrell 7 M Spicer MN 24 1:32 26 8:14 24 7:29 17:13
27 716 Elsie Duininck 7 F Spicer MN 28 1:37 24 8:13 23 7:28 17:17
28 645 Samuel Hoyord 7 M St. Paul MN 27 1:37 28 8:24 28 10:04 20:04
29 712 Annalissa Eller 7 F Ames IA 7 1:20 14 7:07 30 11:41 20:06
30 691 Shane Swanson 7 M Bloomington MN 30 1:52 30 18:23 29 11:28 31:42
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
GREEN LAKE KIDS TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN, August 9, 2008
AGE GROUP RESULTS: 9 - 10
100 yd Swim - 2 Mile Bike - 1/2 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ========= ========= =======
1 617 Grant Duininck 9 M Spicer MN 8 1:27 1 9:05 1 4:46 15:16
2 714 Brook Graves 10 F Spicer MN 12 1:29 4 9:21 2 5:05 15:54
3 628 Rycheil Gjovik 9 F Janesville MN 25 1:42 2 9:08 12 6:03 16:51
4 601 Teddy Ahrenholz 9 M Willmar MN 21 1:33 3 9:12 16 6:12 16:56
5 689 Tyler Stenzel 9 M Hutchinson MN 19 1:33 5 9:50 7 5:48 17:09
6 639 Nicholas Hanson 9 M Buffalo MN 1 1:21 13 10:58 3 5:19 17:36
7 756 Jack Olson 9 M Plymouth MN 7 1:26 7 10:10 10 6:02 17:37
8 627 Ingrid Figenskau 10 F Spicer MN 6 1:26 8 10:23 13 6:09 17:55
9 657 Mitchell Markkanen 9 M Spicer MN 2 1:21 16 11:08 4 5:28 17:56
10 713 Lauren Eller 9 F Ames IA 3 1:23 10 10:28 14 6:11 18:00
11 678 Nick Revier 10 M Willmar MN 4 1:25 6 10:10 18 6:27 18:00
12 700 Bergen Vollan 10 F Willmar MN 28 25:09 8 5:56 18:17
13 733 Hannah Reid 10 F Spicer MN 22 1:35 11 10:42 9 6:02 18:18
14 695 McKayla Ulferts 9 F Willmar MN 16 1:32 12 10:48 11 6:03 18:21
15 610 Carter Corl 10 M Belle Plaine MN 24 1:39 17 11:25 6 5:35 18:37
16 630 Anna Goetzman 10 F Spicer MN 10 1:28 9 10:25 27 7:11 19:02
17 725 Brady Orsten 9 M Willmar MN 23 1:36 23 12:03 5 5:34 19:11
18 729 Zachary Macormik 10 M Wayzata MN 18 1:33 15 11:05 23 6:48 19:24
19 687 Jacob Sorenson 10 M Buffalo MN 14 1:31 18 11:28 22 6:45 19:42
20 612 Emma Culshaw 9 F Willmar MN 20 1:33 19 11:41 19 6:30 19:42
21 696 McKenna Ulferts 9 F Willmar MN 17 1:32 14 11:00 28 7:13 19:43
22 654 Kennedi Lykken 10 F Willmar MN 5 1:25 24 12:03 17 6:22 19:49
23 603 John Baker 9 M Grand Rapids MN 26 1:43 20 11:44 21 6:43 20:08
24 629 Abigail Goetzman 9 F Spicer MN 15 1:31 21 11:51 25 6:52 20:13
25 692 Rachel Terwisscha 10 F Spicer MN 27 1:44 27 12:24 15 6:11 20:17
26 646 Jenna Jagow 10 F Willmar MN 11 1:29 26 12:09 20 6:43 20:19
27 708 Grace Culshaw 9 F Willmar MN 13 1:30 22 12:00 24 6:51 20:20
28 613 Tommy Dahmer 10 M Wayzata MN 9 1:27 25 12:05 26 6:53 20:24
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
GREEN LAKE KIDS TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN, August 9, 2008
AGE GROUP RESULTS: 11 - 12
150 yd Swim - 3 Mile Bike - 1 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ========= ========= =======
1 604 Erin Baker 12 F Grand Rapids MN 9 2:12 1 12:13 1 7:46 22:10
2 755 Tommy Olson 11 M Plymouth MN 7 2:10 3 12:35 3 8:23 23:07
3 684 Jacob Samuelson 11 M Comfrey MN 22 2:26 2 12:26 10 9:18 24:08
4 624 Mitchell Engel 12 M Maple Grove MN 16 2:16 5 13:11 8 8:54 24:20
5 721 Ryan Black 12 M Mc Murray PA 11 2:13 12 13:59 4 8:35 24:46
6 607 Abraham Bergeman 11 M Madelia MN 13 2:15 11 13:57 5 8:36 24:46
7 726 Rj Orsten 12 M Willmar MN 20 2:23 13 14:07 7 8:42 25:10
8 705 Kaila Burroughs 12 F Buffalo MN 2 2:07 6 13:17 14 9:47 25:10
9 723 Mitchell Poss 11 M Shoreview MN 6 2:10 25:20
10 634 Alexander Hansen 12 M Sauk Rapids MN 17 2:16 9 13:52 12 9:35 25:41
11 715 Sam Jacobs 12 M Olivia MN 18 2:20 8 13:49 15 9:52 25:59
12 672 Kaitlyn Poss 11 F Lewistown MT 10 2:13 17 14:58 9 9:03 26:12
13 707 Nikolas Causey 12 M Hugo MN 1 2:06 23 16:15 2 7:52 26:12
14 711 Annabeth Smith 12 F Lakeville MN 3 2:08 15 14:17 17 9:57 26:20
15 659 Maddie McGlade 12 F Lakeville MN 5 2:09 14 14:17 16 9:56 26:20
16 640 Samantha Hanson 11 F Willmar MN 12 2:15 18 15:02 13 9:39 26:54
17 694 Ben Tiffany 11 M Spicer MN 24 2:30 20 15:15 11 9:28 27:11
18 736 John Danielson 12 M Plymouth MN 19 2:22 10 13:52 21 11:01 27:13
19 631 Isaac Goetzman 11 M Spicer MN 21 2:25 7 13:46 22 11:11 27:20
20 718 Michael Heitzman 11 M Spicer MN 15 2:16 16 14:50 19 10:31 27:35
21 611 Kristian Corl 12 F Belle Plaine MN 23 2:30 24 16:52 6 8:39 27:59
22 728 Rj Helsper 11 M Spicer MN 8 2:12 4 13:09 24 12:58 28:17
23 698 Evan Van Gulijk 11 M New London MN 25 2:31 19 15:05 20 10:52 28:26
24 637 Cole Hanson 12 M Buffalo MN 4 2:09 22 15:50 18 10:29 28:27
25 674 Kalley Prahl 11 F Spicer MN 14 2:15 21 15:17 23 11:23 28:54
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
GREEN LAKE KIDS TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN, August 9, 2008
AGE GROUP RESULTS: 13 - 14
150 yd Swim - 4 Mile Bike - 1 Mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ========== ========= ========= =======
1 608 Briana Bergeman 13 F Madelia MN 4 2:13 1 14:54 3 9:30 26:36
2 648 Nick Jeffrey 14 M Rosemount MN 1 2:02 2 15:53 2 8:42 26:36
3 722 Jacqlyn Poss 13 F Shoreview MN 2 2:10 3 16:42 1 8:10 27:00
4 697 Eric Van Gulijk 13 M New London MN 5 2:38 4 17:30 4 10:14 30:21
5 625 Eein Engel 13 F Maple Grove MN 3 2:12 5 19:24 5 11:03 32:37
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
DID NOT FINISH OR DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim Rank Bike Rank Run Finish
==== ======================= === === ================== == ========== ========== ========= =======
638 Jessa Hanson 9 F Willmar MN 1 1:22
Total Registered: 143
Number of Male Finishers: 77
Number of Female Finishers: 62
Did not Finish Race or Did Not Start: 4