BREWHOUSE TRIATHLON
Pike Lake AAA Beach Club, Duluth, MN - August 3, 2008
1/3 Mile Swim - 10.3 Mile Bike - 2.5 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1/23 706 Timothy Andrew 43 M Duluth MN 4 8:46 1:30 1:08 1 26:24 23.4 1:29 13 15:57 6:23 53:42
2 1/16 446 Mathew Stuber 23 M Duluth MN 2 8:30 1:27 1:28 8 28:16 21.9 1:54 3 14:07 5:39 54:13
3 2/16 376 Jason Kask 22 M Duluth MN 6 9:03 1:33 1:28 4 27:42 22.3 1:24 7 15:15 6:06 54:49
4 1/36 423 David Pipho 37 M Duluth MN 17 9:31 1:38 1:46 5 27:43 22.3 1:32 4 14:49 5:56 55:18
5 2/36 464 Jeffrey Zickus 35 M Minneapolis MN 23 9:59 1:42 2:16 14 28:38 21.6 1:52 2 13:49 5:32 56:31
6 1/16 723 David Goldberg 48 M Excelsior MN 3 8:37 1:29 1:22 9 28:16 21.9 1:45 22 16:46 6:43 56:44
7 2/23 416 Ian Nemerov 43 M Edina MN 7 9:11 1:34 1:28 10 28:16 21.9 1:57 12 15:56 6:23 56:46
8 3/16 138 Connor Ziegler 23 M Saint Peter MN 1 8:15 1:25 1:32 42 30:08 20.5 1:51 5 15:05 6:02 56:49
9 3/36 463 Thomas Woods, Iv 37 M Lincoln NE 19 9:39 1:39 2:27 11 28:25 21.7 1:32 6 15:07 6:03 57:07
10 4/16 703 Ladislaus Strzok 24 M Duluth MN 12 9:21 1:36 1:22 3 27:42 22.3 1:48 27 17:07 6:51 57:18
11 1/18 521 Jeanne Fleck 43 F Proctor MN 36 10:29 1:48 1:37 2 27:25 22.5 1:36 14 16:14 6:30 57:18
12 3/23 37 Matt Evans 42 M Eau Claire WI 13 9:22 1:36 1:27 23 29:15 21.1 1:44 24 16:52 6:45 58:38
13 1/6 403 Duane Millslagle 58 M Duluth MN 45 10:45 1:50 1:44 16 28:46 21.5 1:42 25 16:52 6:45 59:47
14 2/16 704 Kirk Vesterstein 47 M Duluth MN 48 10:49 1:51 2:02 36 29:56 20.6 1:30 10 15:47 6:19 1:00:00
15 3/16 400 Jeff Melby 49 M Bloomington MN 56 10:53 1:52 1:43 6 27:47 22.2 1:46 44 17:56 7:11 1:00:02
16 5/16 432 Otto Renner 21 M Eau Claire WI 203 14:10 2:25 1:31 12 28:25 21.7 2:20 1 13:42 5:29 1:00:05
17 1/47 549 Jennifer Imsande 35 F Duluth MN 145 12:53 2:12 1:07 18 28:55 21.4 1:32 11 15:48 6:19 1:00:12
18 1/26 435 Peter Sandelin 30 M Duluth MN 41 10:40 1:49 1:28 24 29:16 21.1 1:32 42 17:52 7:09 1:00:46
19 4/16 373 William Joppa 47 M Rochester MN 14 9:23 1:36 1:12 29 29:31 20.9 1:54 78 19:03 7:37 1:01:00
20 1/42 661 Liv Williamsen 30 F Chanhassen MN 15 9:26 1:37 2:15 44 30:17 20.4 1:59 32 17:27 6:59 1:01:22
21 2/47 187 Jena Ogston 37 F Duluth MN 57 10:54 1:52 1:27 40 30:08 20.5 1:44 34 17:30 7:00 1:01:40
22 6/16 117 Kalen Stoddard 23 M Grand Forks ND 53 10:50 1:51 1:44 20 28:57 21.3 1:51 59 18:29 7:24 1:01:49
23 1/14 355 Tim Hagley 52 M Duluth MN 8 9:14 1:35 2:13 39 30:04 20.6 2:00 56 18:26 7:23 1:01:54
24 7/16 253 Tyler Kjorstad 23 M Duluth MN 262 15:40 2:41 1:26 7 27:47 22.2 1:41 8 15:29 6:12 1:02:01
25 2/26 460 Steven Williamsen 34 M Chanhassen MN 25 10:01 1:43 1:57 21 28:59 21.3 1:53 88 19:15 7:42 1:02:04
26 3/47 485 Kirsten Bich 39 F Duluth MN 133 12:47 2:11 1:33 13 28:30 21.7 1:53 36 17:36 7:03 1:02:17
27 4/36 420 Joel Peterson 36 M Superior MN 94 12:03 2:04 2:18 35 29:51 20.7 2:01 15 16:19 6:32 1:02:29
28 1/39 474 Meghan Anderson 27 F Duluth MN 18 9:33 1:38 1:39 64 31:22 19.7 1:47 48 18:12 7:17 1:02:30
29 2/14 687 Stephen Bullard 50 M Golden Valley MN 34 10:26 1:47 1:27 19 28:55 21.4 1:48 111 19:59 8:00 1:02:33
30 5/36 727 Kevin Haney 37 M Duluth MN 73 11:14 1:55 1:49 25 29:17 21.1 1:56 58 18:28 7:24 1:02:42
31 1/19 710 Tyler Olson 28 M Duluth MN 77 11:17 1:56 1:50 28 29:28 21.0 1:49 65 18:36 7:27 1:02:57
32 2/39 702 Emily Ament 27 F Jamestown ND 26 10:04 1:43 1:39 73 31:35 19.6 1:50 45 17:58 7:11 1:03:03
33 4/47 558 Denise Kaitala 35 F Duluth MN 9 9:16 1:35 1:35 52 30:47 20.1 1:54 98 19:37 7:51 1:03:05
34 4/23 440 Ed Shepard 41 M Coon Rapids MN 22 9:56 1:42 2:22 17 28:53 21.4 2:26 97 19:30 7:48 1:03:05
35 2/42 698 Kerri Persons 33 F Duluth MN 46 10:47 1:51 1:33 47 30:28 20.3 2:01 64 18:33 7:26 1:03:18
36 3/26 372 Keven Johnson 31 M Duluth MN 244 15:06 2:35 1:35 15 28:40 21.6 1:37 17 16:30 6:36 1:03:26
37 6/36 323 Bryan Chadderdon 36 M Casper WV 132 12:45 2:11 1:47 45 30:18 20.4 1:07 37 17:39 7:04 1:03:35
38 1/11 722 Zach Goldberg 14 M Excelsior MN 44 10:44 1:50 1:34 107 32:56 18.8 1:31 28 17:11 6:53 1:03:54
39 4/26 425 Ben Pofahl 33 M Minneapolis MN 121 12:34 2:09 1:57 22 29:01 21.3 2:03 62 18:31 7:25 1:04:04
40 3/42 538 Megan Haseley 33 F Eden Prairie MN 21 9:50 1:41 2:15 92 32:12 19.2 2:13 41 17:44 7:06 1:04:11
41 2/18 600 Sondra Mowers 44 F Duluth MN 52 10:50 1:51 1:31 37 29:57 20.6 2:06 106 19:51 7:57 1:04:13
42 5/23 433 Jason Richardson 40 M Mahtowa MN 137 12:49 2:11 1:50 26 29:20 21.1 2:12 47 18:08 7:16 1:04:17
43 6/23 381 Tim Keppers 44 M Duluth MN 11 9:20 1:36 2:02 48 30:29 20.3 2:01 134 20:39 8:16 1:04:28
44 5/26 397 Andy Mariska 30 M Saint Paul MN 71 11:09 1:54 2:27 89 32:01 19.3 2:11 23 16:48 6:44 1:04:34
45 5/16 699 Mark Howard 49 M Superior WI 119 12:28 2:08 1:08 46 30:27 20.3 1:57 67 18:37 7:27 1:04:35
46 2/11 389 William Lavelle 16 M Victoria MN 62 11:02 1:53 2:11 69 31:28 19.6 2:14 40 17:43 7:06 1:04:37
47 3/39 480 Jeanna Baratto 26 F Crosslake MN 79 11:19 1:56 1:46 60 31:14 19.8 2:19 53 18:21 7:21 1:04:57
48 4/42 504 Jessica Deegan 32 F Saint Paul MN 106 12:12 2:05 1:33 63 31:19 19.7 1:47 49 18:12 7:17 1:05:01
49 2/19 451 Matthew Tjosaas 28 M Minneapolis MN 39 10:38 1:49 1:45 27 29:22 21.0 2:06 155 21:17 8:31 1:05:06
50 8/16 342 Scott Eisenach 23 M Duluth MN 214 14:29 2:29 2:47 53 30:52 20.0 1:35 9 15:35 6:14 1:05:16
51 9/16 379 Luke Kavajecz 24 M Washburn WI 101 12:08 2:05 1:36 30 29:38 20.9 2:03 108 19:54 7:58 1:05:17
52 3/11 712 Jared Sundstrom 19 M Proctor MN 193 13:59 2:23 1:57 57 31:02 19.9 1:53 18 16:36 6:39 1:05:25
53 7/23 390 Drake Lightner 40 M Saint Paul MN 186 13:40 2:20 2:47 41 30:08 20.5 2:11 21 16:42 6:41 1:05:26
54 6/26 338 Glen Drexler 34 M Duluth MN 75 11:16 1:56 1:52 76 31:38 19.5 1:46 80 19:07 7:39 1:05:37
55 3/14 332 Dane Deutsch 51 M Rice Lake WI 128 12:42 2:10 1:52 38 30:03 20.6 2:10 75 18:56 7:35 1:05:41
56 6/16 404 Glenn Misgen 45 M Duluth MN 89 11:51 2:01 2:25 78 31:40 19.5 2:10 38 17:40 7:04 1:05:43
57 7/26 427 Shannon Pring 32 M Cloquet MN 131 12:44 2:10 2:14 32 29:41 20.8 1:54 86 19:13 7:42 1:05:44
58 8/26 438 Christopher Selleck 33 M Minneapolis MN 50 10:49 1:51 1:56 55 30:59 19.9 2:27 107 19:53 7:58 1:06:01
59 5/47 577 Emily Larson 35 F Duluth MN 63 11:03 1:53 2:23 99 32:32 19.0 1:48 51 18:17 7:19 1:06:02
60 1/18 685 Kathryn Cross 23 F Duluth MN 55 10:51 1:51 2:36 101 32:35 19.0 1:50 54 18:25 7:22 1:06:14
61 6/47 715 Jennifer Huelsmann 39 F Minneapolis MN 185 13:39 2:20 1:33 49 30:42 20.1 2:24 57 18:27 7:23 1:06:43
62 8/23 396 Tj Lynch 43 M St Louis Park MH 146 12:54 2:12 3:02 65 31:23 19.7 2:12 31 17:25 6:58 1:06:54
63 7/36 457 Keith Waring 35 M Bozeman MT 84 11:34 1:59 1:44 75 31:37 19.5 2:31 102 19:42 7:53 1:07:05
64 4/11 681 Logan Langley 17 M Zumbrota MN 210 14:21 2:27 1:58 85 31:53 19.4 2:32 16 16:25 6:34 1:07:07
65 8/36 333 Michael Dingle 37 M Stillwater MN 300 16:39 2:51 1:24 33 29:46 20.8 1:53 33 17:29 7:00 1:07:09
66 5/11 445 Ryan Soule 16 M Duluth MN 116 12:26 2:07 2:37 138 34:00 18.2 1:31 19 16:38 6:40 1:07:10
67 2/6 302 Hans Anderson 55 M Proctor MN 150 12:57 2:13 1:54 66 31:24 19.7 1:49 92 19:18 7:44 1:07:19
68 1/17 674 Mary Sands 47 F Saint Paul MN 90 11:52 2:02 1:39 97 32:30 19.0 2:06 95 19:22 7:45 1:07:26
69 4/14 689 William Stroozas 52 M Duluth MN 69 11:07 1:54 1:59 98 32:32 19.0 2:37 87 19:15 7:42 1:07:28
70 5/42 606 Kati Palmer 31 F Superior WI 168 13:21 2:17 2:09 50 30:43 20.1 1:53 101 19:40 7:52 1:07:43
71 9/23 392 Brent Lingen 41 M Maple Grove MN 68 11:07 1:54 2:32 31 29:41 20.8 3:01 162 21:26 8:35 1:07:45
72 6/42 500 Tara Croteau 30 F Duluth MN 83 11:31 1:58 2:11 186 35:09 17.6 2:15 20 16:42 6:41 1:07:45
73 2/17 695 Leigh Wright 45 F 76 11:16 1:56 1:29 137 33:58 18.2 2:01 79 19:04 7:38 1:07:47
74 3/19 405 Nick Miskowic 25 M Princeton MN 49 10:49 1:51 2:48 114 33:11 18.6 1:23 99 19:38 7:52 1:07:47
75 2/18 718 Kari Reed 23 F Duluth MN 20 9:50 1:41 1:46 153 34:19 18.0 2:36 94 19:22 7:45 1:07:51
76 10/23 412 Scott Myren 42 M Maple Grove MN 159 13:09 2:15 1:59 71 31:31 19.6 2:07 81 19:08 7:40 1:07:52
77 9/36 385 Joe Korbicka 37 M Forest Lake MN 67 11:06 1:54 2:54 161 34:27 17.9 2:14 29 17:16 6:55 1:07:56
78 7/16 434 Tom Richardson 46 M Orr MN 100 12:08 2:04 2:25 82 31:45 19.5 2:36 85 19:13 7:41 1:08:05
79 3/18 499 Susan Cook 43 F Duluth MN 147 12:54 2:12 1:58 77 31:39 19.5 1:19 128 20:24 8:10 1:08:12
80 6/11 369 Alex Johnson 17 M Duluth MN 35 10:26 1:47 2:05 162 34:28 17.9 2:25 77 19:02 7:37 1:08:24
81 7/42 566 Sheila Kelley 33 F Carlton MN 113 12:21 2:07 1:36 113 33:09 18.6 1:45 100 19:39 7:52 1:08:28
82 9/26 441 Scott Shinnick 31 M St. Louis Park MN 33 10:23 1:47 3:04 59 31:07 19.9 3:02 143 20:57 8:23 1:08:30
83 3/18 583 Amber Lutz 23 F Owaonna MN 24 10:01 1:43 2:59 117 33:15 18.6 2:11 120 20:11 8:05 1:08:33
84 4/19 708 Nate Labelle 27 M Duluth MN 249 15:12 2:36 1:48 58 31:06 19.9 2:04 61 18:31 7:25 1:08:38
85 4/39 716 Bet Tina Keppers 25 F Proctor MN 37 10:35 1:49 1:46 96 32:29 19.0 1:45 193 22:07 8:51 1:08:40
86 4/18 724 Diana McGrath 44 F Woodbury MN 86 11:41 2:00 1:47 115 33:13 18.6 2:13 109 19:55 7:58 1:08:47
87 8/16 453 Keith Tuominen 45 M Mission Viejo CA 166 13:18 2:16 2:13 80 31:44 19.5 2:47 71 18:49 7:32 1:08:49
88 3/17 643 Lisa Spethmann 45 F St. Cloud, MN 43 10:43 1:50 2:11 168 34:37 17.9 2:07 91 19:18 7:43 1:08:55
89 8/42 714 Amy Bennett 34 F Duluth MN 167 13:19 2:16 1:27 74 31:35 19.6 2:26 123 20:12 8:05 1:08:57
90 7/11 705 Anthony Vecchi 16 M Duluth MN 10 9:16 1:35 2:41 106 32:56 18.8 2:39 181 21:56 8:47 1:09:26
91 9/16 668 Charles Palokangas 45 M Duluth MN 201 14:09 2:25 2:08 93 32:14 19.2 2:04 73 18:55 7:34 1:09:27
92 5/39 627 Stacia Schacht 26 F Gem Lake MN 32 10:22 1:46 1:49 119 33:16 18.6 2:34 166 21:30 8:36 1:09:28
93 1/9 406 Clint Moen 61 M Duluth MN 109 12:17 2:06 2:39 79 31:40 19.5 1:56 146 21:00 8:24 1:09:31
94 10/26 350 Ryan Goei 34 M Duluth MN 140 12:50 2:12 1:50 91 32:07 19.2 2:25 127 20:21 8:09 1:09:32
95 10/36 334 Jason Dockter 37 M Minneapolis MN 156 13:05 2:14 2:06 84 31:49 19.4 2:12 132 20:33 8:13 1:09:43
96 10/16 439 Bryan Sergot 21 M Grand Rapids MN 182 13:38 2:20 3:13 43 30:14 20.4 2:11 133 20:34 8:14 1:09:48
97 7/47 693 Anne Normand 35 F Duluth MN 243 15:06 2:35 2:10 87 31:56 19.4 2:26 50 18:13 7:17 1:09:48
98 6/39 662 Rebecca Wilson 29 F Shakopee MN 5 8:47 1:30 2:24 154 34:19 18.0 2:13 195 22:09 8:52 1:09:50
99 11/36 351 John Gough 37 M Kensington CA 112 12:20 2:07 2:29 108 32:57 18.8 2:53 93 19:18 7:44 1:09:56
100 8/47 487 Mina Bradley 35 F Duluth MN 30 10:13 1:45 1:57 178 34:51 17.7 2:04 145 20:59 8:24 1:10:00
101 9/42 556 Stephanie Johnson 32 F Duluth MN 231 14:52 2:32 1:35 62 31:18 19.7 1:47 130 20:31 8:13 1:10:00
102 12/36 315 Marc Brander 36 M New Brighton MN 102 12:09 2:05 2:38 88 31:59 19.3 3:26 115 20:06 8:03 1:10:16
103 10/42 591 Melissa McCarthy 33 F Minneapolis MN 253 15:20 2:37 2:29 86 31:56 19.4 2:17 55 18:26 7:23 1:10:26
104 11/23 450 David Thompson 42 M Duluth MN 227 14:45 2:31 2:40 129 33:32 18.4 1:14 52 18:20 7:20 1:10:29
105 5/18 686 Bonnie Siegel 41 F Lakeville MN 54 10:51 1:51 4:22 68 31:25 19.7 2:40 158 21:19 8:32 1:10:36
106 11/26 692 Patrick Riley 32 M Wrenshall MN 135 12:49 2:11 3:08 132 33:36 18.4 2:19 69 18:47 7:31 1:10:37
107 12/23 430 Thomas Recht 44 M Minneapolis MN 60 11:01 1:53 3:32 232 36:15 17.0 2:23 35 17:35 7:02 1:10:44
108 8/11 371 Joe Johnson 16 M Duluth MN 254 15:21 2:37 1:32 110 32:59 18.7 1:40 89 19:18 7:43 1:10:47
109 4/17 618 Nancy Rectenwald 49 F Duluth MN 105 12:11 2:05 2:14 121 33:22 18.5 127:20 1:10:50
110 6/18 726 Laurie Anderson 41 F Duluth MN 122 12:36 2:09 2:01 67 31:24 19.7 2:34 206 22:20 8:56 1:10:53
111 1/9 552 Amy Johnson 17 F Salol MN 40 10:39 1:49 2:12 245 36:37 16.9 1:48 112 20:00 8:00 1:11:12
112 13/36 309 Tom Belisle 39 M Hugo MN 81 11:27 1:57 1:39 181 34:55 17.7 1:58 156 21:19 8:32 1:11:15
113 14/36 359 Billy Haug 37 M Grand Forks ND 138 12:49 2:11 2:30 83 31:49 19.4 2:39 167 21:31 8:37 1:11:16
114 7/39 470 Elyse Anderson 25 F St. Paul MN 129 12:42 2:10 1:47 144 34:06 18.1 2:02 139 20:47 8:19 1:11:21
115 12/26 409 Robert Morehouse 31 M Superior WI 157 13:06 2:14 2:11 171 34:39 17.8 2:21 83 19:10 7:40 1:11:25
116 5/19 442 Shane Shipman 29 M Blaine MN 174 13:25 2:18 2:11 165 34:34 17.9 2:38 68 18:42 7:29 1:11:28
117 6/19 352 Alan Grant 27 M Minneapolis MN 125 12:40 2:10 2:39 105 32:55 18.8 2:20 144 20:57 8:23 1:11:28
118 5/14 570 Todd Kneebone 50 M Duluth MN 158 13:08 2:15 2:20 70 31:29 19.6 2:08 216 22:39 9:04 1:11:41
119 6/14 694 Mark Rauschenfelsa 53 M Duluth MN 206 14:15 2:26 2:06 51 30:46 20.1 2:47 179 21:55 8:46 1:11:46
120 7/14 357 Douglas Happy 50 M Duluth MN 259 15:33 2:39 2:17 122 33:23 18.5 1:46 72 18:54 7:34 1:11:50
121 15/36 314 Aaron Boyson 38 M Duluth MN 114 12:22 2:07 2:52 94 32:19 19.1 51:09 1:11:51
122 13/26 326 Aaron Cohen 33 M Fargo ND 27 10:05 1:43 1:57 124 33:27 18.5 2:30 264 23:59 9:36 1:11:56
123 11/16 393 Keith Linne 20 M Duluth MN 275 16:02 2:44 2:31 157 34:24 18.0 1:41 30 17:23 6:58 1:11:59
124 11/42 525 Julie Frantz 32 F Plymouth MN 213 14:27 2:28 2:15 164 34:32 17.9 2:00 70 18:49 7:32 1:12:00
125 1/7 656 Julie Virkus 56 F St. Louis Park MN 264 15:44 2:41 1:57 135 33:57 18.2 3:01 39 17:42 7:05 1:12:19
126 7/19 720 Eddie Rivard 29 M Lauderdale MN 386 52:08 8:53 194 35:15 17.5 2:19 96 19:28 7:47 1:12:24
127 8/39 475 Holly Aprea 29 F Minneapolis MN 96 12:05 2:04 4:14 183 35:05 17.6 1:54 82 19:10 7:40 1:12:25
128 8/19 316 Mike Buran 28 M Iron River WI 266 15:47 2:42 2:26 150 34:12 18.1 1:34 63 18:32 7:25 1:12:29
129 9/11 329 John Cutshall 17 M Duluth MN 42 10:40 1:50 2:01 188 35:10 17.6 1:53 233 22:58 9:11 1:12:39
130 2/9 547 Krista Humbert 16 F Mound MN 28 10:07 1:44 2:20 174 34:44 17.8 1:54 258 23:44 9:30 1:12:47
131 14/26 709 Tony Moen 32 M Proctor MN 313 17:18 2:57 2:40 109 32:58 18.7 1:53 46 18:03 7:13 1:12:49
132 9/47 636 Carolyn Siers 39 F Duluth MN 91 11:58 2:03 3:02 212 35:43 17.3 2:01 117 20:08 8:03 1:12:50
133 10/47 645 Shawn Strathe 35 F Minneapolis MN 215 14:31 2:29 1:43 158 34:25 18.0 2:16 113 20:00 8:00 1:12:52
134 9/19 339 Charles Dunbar 29 M Iron River WI 268 15:48 2:42 2:25 148 34:11 18.1 1:36 74 18:56 7:35 1:12:53
135 4/18 510 Erin Donahue 20 F Duluth MN 65 11:04 1:54 2:12 241 36:27 17.0 1:52 172 21:37 8:39 1:13:09
136 11/47 633 Rachel Schultz 36 F Lino Lakes MN 223 14:40 2:30 1:43 95 32:27 19.0 2:03 207 22:23 8:57 1:13:13
137 9/39 491 Lesley Burri 26 F Stillwater OK 251 15:14 2:36 2:35 126 33:30 18.4 1:56 121 20:11 8:05 1:13:23
138 2/7 478 Susanne Bakken 58 F Duluth MN 152 12:59 2:13 2:15 151 34:13 18.1 2:10 182 21:57 8:47 1:13:31
139 12/47 550 Melanie Jakubek 36 F Duluth MN 80 11:22 1:57 2:37 163 34:32 17.9 3:06 183 21:57 8:47 1:13:33
140 10/39 576 Mary Langdon 25 F Cloquet MN 323 17:37 3:00 2:27 72 31:32 19.6 2:19 105 19:48 7:55 1:13:40
141 8/14 417 Joel Ness 51 M Duluth MN 72 11:10 1:54 2:31 116 33:14 18.6 2:53 262 23:55 9:34 1:13:40
142 5/17 623 Beth Rossi 45 F Marine On St. Croi MN 92 11:58 2:03 2:21 155 34:20 18.0 2:42 210 22:23 8:58 1:13:42
143 13/47 562 Jill Kaske 37 F Superior WI 189 13:49 2:22 1:30 141 34:03 18.1 2:27 180 21:56 8:47 1:13:43
144 6/17 561 Polly Kaplan 45 F Golden Valley, MN 120 12:29 2:08 2:02 143 34:06 18.1 2:26 227 22:49 9:08 1:13:49
145 14/47 567 Teresa Kimberley 37 F Minneapolis MN 175 13:26 2:18 2:12 112 33:09 18.6 2:16 226 22:49 9:08 1:13:49
146 11/39 476 Jenna Arotta 25 F Duluth MN 177 13:29 2:18 1:54 156 34:23 18.0 2:26 174 21:40 8:40 1:13:50
147 15/47 690 Sonja Daniels 35 F Duluth MN 172 13:24 2:17 2:01 123 33:24 18.5 2:07 238 23:06 9:15 1:14:00
148 9/14 454 Clint Turner 51 M Thunder Bay ON 118 12:27 2:08 2:44 139 34:00 18.2 3:07 175 21:45 8:42 1:14:01
149 3/6 375 Joe Kandiko 58 M Excelsior MN 107 12:14 2:05 2:25 127 33:30 18.4 2:49 239 23:09 9:16 1:14:04
150 16/36 354 David Gunnarson 39 M Duluth MN 176 13:27 2:18 2:43 179 34:53 17.7 2:18 142 20:51 8:21 1:14:10
151 12/42 678 Anne Pilarski 33 F Plymouth MN 87 11:45 2:00 2:16 190 35:11 17.6 2:15 235 23:00 9:12 1:14:23
152 13/42 519 Ann Fellman 34 F Minneapolis MN 134 12:47 2:11 1:49 251 36:44 16.8 2:20 140 20:49 8:20 1:14:26
153 15/26 407 Greg Mongeon 30 M Duluth MN 241 15:03 2:34 2:13 102 32:36 19.0 2:07 212 22:30 9:00 1:14:27
154 16/47 691 Valeria Edwards 37 F Cloquet MN 261 15:37 2:40 2:14 120 33:17 18.6 2:13 150 21:11 8:29 1:14:29
155 17/47 473 Kristin Anderson 38 F Grand Rapids MN 171 13:24 2:17 1:41 149 34:11 18.1 2:19 232 22:56 9:11 1:14:30
156 3/9 655 Dominique Veneruz 13 F Thunder Bay ON 161 13:13 2:15 3:14 202 35:32 17.4 2:23 122 20:12 8:05 1:14:30
157 12/39 488 Devon Brecke 27 F Duluth MN 78 11:18 1:56 2:37 239 36:25 17.0 2:24 177 21:52 8:45 1:14:34
158 7/17 658 Sue Watt 49 F Esko MN 151 12:58 2:13 2:04 229 36:10 17.1 2:18 152 21:12 8:29 1:14:40
159 18/47 638 Kirsten Sjoberg 35 F Minneapolis MN 181 13:37 2:20 2:36 103 32:37 18.9 2:39 248 23:25 9:22 1:14:51
160 13/39 605 Nikki Olson 29 F Duluth MN 154 13:00 2:13 2:48 169 34:38 17.8 2:19 196 22:11 8:53 1:14:53
161 13/23 424 Gary Poelma 40 M Duluth MN 93 12:01 2:03 3:02 175 34:44 17.8 2:37 213 22:33 9:01 1:14:54
162 14/42 466 Amy Aho 34 F Merrifield MN 169 13:22 2:17 2:53 228 36:09 17.1 1:57 135 20:41 8:17 1:14:58
163 17/36 324 Thomas Champaigne 39 M Superior WI 88 11:49 2:01 3:00 125 33:28 18.5 2:50 261 23:55 9:34 1:14:59
164 18/36 395 Cameron Luitjens 37 M Minneapolis MN 130 12:43 2:10 3:32 142 34:05 18.1 3:11 170 21:33 8:37 1:15:02
165 10/16 370 Christopher Johnson 45 M Duluth MN 336 17:59 3:04 2:19 131 33:36 18.4 2:46 66 18:36 7:27 1:15:15
166 15/42 587 Heather Marden-Reilly 30 F Rochester MN 74 11:16 1:56 2:50 206 35:37 17.4 2:45 231 22:55 9:10 1:15:20
167 19/47 563 Veronica Kaspszak 38 F Hermantown MN 247 15:09 2:35 2:26 207 35:38 17.3 2:00 118 20:09 8:04 1:15:21
168 19/36 462 Scott Wojahn 39 M Mpls MN 303 16:48 2:52 2:05 54 30:55 20.0 2:58 218 22:40 9:04 1:15:25
169 20/47 664 Marcy Woods 37 F Lincoln NE 141 12:50 2:12 4:47 196 35:19 17.5 2:14 126 20:17 8:07 1:15:26
170 20/36 398 Christopher Marshall 35 M Red Wing MN 142 12:51 2:12 2:58 184 35:06 17.6 3:24 154 21:15 8:30 1:15:32
171 5/18 482 Laura Becotte 21 F Thunder Bay ON 58 10:54 1:52 2:31 224 36:00 17.2 2:51 247 23:24 9:22 1:15:37
172 10/11 452 Nicholas Tollefson 14 M Minneapolis MN 148 12:55 2:12 2:36 192 35:13 17.5 2:40 202 22:17 8:55 1:15:38
173 16/26 368 Tony Johnosn 34 M New Hope MN 111 12:19 2:06 3:03 180 34:54 17.7 2:06 244 23:19 9:20 1:15:39
174 21/36 419 Thomas Olson 37 M Woodbury MN 64 11:04 1:53 3:50 288 38:24 16.1 2:16 119 20:10 8:04 1:15:41
175 10/19 344 Matt Fioritto 29 M Duluth MN 274 15:58 2:44 3:09 130 33:35 18.4 2:51 124 20:13 8:05 1:15:42
176 14/39 573 Marian Kramer 26 F Duluth MN 47 10:49 1:51 2:53 182 34:59 17.7 2:29 283 24:38 9:51 1:15:45
177 15/39 571 Steph Koebensky 29 F Duluth MN 155 13:04 2:14 3:00 170 34:39 17.8 3:07 192 22:07 8:51 1:15:54
178 6/18 660 Lindsey Waytashek 20 F Sartell MN 153 13:00 2:13 2:58 240 36:25 17.0 2:19 157 21:19 8:32 1:15:58
179 4/9 590 Emily Matuseski 16 F Duluth MN 98 12:07 2:04 2:35 222 35:58 17.2 3:12 200 22:15 8:54 1:16:03
180 16/39 631 Sara Schmelzer 26 F Minneapolis MN 108 12:16 2:06 2:26 198 35:23 17.5 2:00 269 24:04 9:38 1:16:07
181 10/14 307 Scott Anderson 53 M Ely MN 202 14:10 2:25 2:53 56 31:00 19.9 3:12 294 25:14 10:06 1:16:26
182 14/23 317 Tom Burgraff 40 M Chippewa Falls WA 144 12:53 2:12 3:04 111 33:00 18.7 3:43 260 23:54 9:34 1:16:31
183 16/42 539 Jessica Healy 33 F Wayzata MN 208 14:20 2:27 3:59 230 36:11 17.1 2:21 104 19:45 7:54 1:16:33
184 21/47 518 Lisa Faust 37 F Duluth MN 207 14:17 2:26 2:25 167 34:34 17.9 1:22 265 24:00 9:36 1:16:36
185 17/26 52 Andrew Grant 32 M Duluth MN 59 10:59 1:53 2:15 147 34:11 18.1 2:42 318 26:33 10:37 1:16:37
186 18/26 360 Jim Healy 30 M Wayzata MN 179 13:35 2:19 4:04 189 35:11 17.6 2:24 161 21:25 8:34 1:16:37
187 8/17 532 Kathy Graves 47 F North Attleboro MA 258 15:33 2:39 1:48 90 32:07 19.2 2:54 275 24:19 9:44 1:16:39
188 17/42 671 Erin Miller-Kronenb 30 F Sartell MN 188 13:44 2:21 2:52 215 35:50 17.2 2:06 198 22:14 8:54 1:16:43
189 22/36 358 Peter Hatinen 35 M Minneapolis MN 242 15:05 2:35 3:09 187 35:09 17.6 2:49 137 20:45 8:18 1:16:55
190 15/23 700 Quinn Carmichael 41 M Duluth MN 237 15:01 2:34 3:17 199 35:25 17.4 2:34 138 20:45 8:18 1:17:01
191 2/9 348 Bill Getts 62 M Minneapolis MN 337 17:59 3:04 2:36 133 33:40 18.4 2:49 110 19:58 8:00 1:17:01
192 23/36 461 Eric Winter 37 M Eagan MI 16 9:31 1:38 2:59 311 39:33 15.6 2:18 219 22:44 9:06 1:17:03
193 24/36 443 Kyle Smith 39 M Duluth MN 353 19:29 3:20 2:17 134 33:53 18.2 2:28 76 18:58 7:35 1:17:04
194 18/42 673 Jacy Shrestha 30 F Saint Louis Park MN 99 12:07 2:04 3:13 307 39:24 15.7 2:02 129 20:29 8:12 1:17:13
195 25/36 328 Brian Corrigan 37 M Minneapolis MN 255 15:24 2:38 3:02 173 34:42 17.8 2:43 173 21:37 8:39 1:17:26
196 16/23 128 Ken Veneruz 44 M Thunder Bay ON 271 15:53 2:43 3:31 201 35:30 17.4 2:24 125 20:13 8:06 1:17:29
197 19/42 501 Suzanne Darnell 34 F Minneapolis MN 340 18:08 3:06 2:31 262 37:09 16.6 1:57 43 17:52 7:09 1:17:34
198 17/39 620 Angela Richarte 29 F Willmar MN 338 18:04 3:05 2:17 104 32:48 18.8 2:28 189 22:04 8:50 1:17:40
199 3/9 711 Allen Peterson 60 M Duluth MN 85 11:38 1:59 2:30 203 35:35 17.4 2:10 306 25:49 10:20 1:17:40
200 26/36 667 Doug Berub 39 M Duluth MN 173 13:25 2:18 1:54 253 36:46 16.8 3:22 204 22:19 8:56 1:17:44
201 1/10 503 Christine Davis 51 F Spearfish SD 295 16:29 2:49 3:09 160 34:27 17.9 2:52 141 20:51 8:21 1:17:46
202 11/19 363 Nils Hoeger-Lerdal 25 M Minneapolis MN 296 16:33 2:50 2:52 152 34:16 18.0 1:04 241 23:10 9:16 1:17:52
203 4/9 383 Lyle Koivisto 63 M Duluth MN 273 15:56 2:43 2:42 118 33:15 18.6 2:23 256 23:44 9:30 1:17:58
204 27/36 337 John Dotseth 36 M Eden Prairie MN 309 17:02 2:55 3:36 128 33:30 18.4 3:10 136 20:43 8:17 1:17:58
205 7/18 663 Andrea Wojahn 41 F Mpls MN 245 15:07 2:35 2:11 61 31:18 19.7 4:12 293 25:14 10:06 1:18:00
206 5/9 632 Sara Schmitt 17 F Duluth MN 117 12:27 2:08 4:21 279 38:00 16.3 2:26 147 21:02 8:25 1:18:13
207 11/14 384 Steven Kokotovich 54 M Duluth MN 115 12:22 2:07 3:23 249 36:40 16.9 3:06 224 22:47 9:07 1:18:15
208 12/19 365 Jason Howard 29 M Duluth MN 163 13:13 2:16 4:35 293 38:43 16.0 1:19 131 20:31 8:13 1:18:19
209 22/47 517 Christiane Erspamer 37 F Duluth MN 192 13:57 2:23 2:58 210 35:42 17.3 2:36 240 23:09 9:16 1:18:19
210 23/47 657 Kristin Walch 38 F Duluth MN 31 10:18 1:46 2:52 316 39:43 15.6 2:31 236 23:01 9:13 1:18:24
211 11/16 374 Ron Jyring 49 M Bismarck ND 217 14:34 2:29 3:16 231 36:14 17.1 2:50 171 21:33 8:38 1:18:25
212 2/10 572 Kelley Kosmides 50 F Chanhassen MN 197 14:01 2:24 2:31 234 36:17 17.0 3:05 214 22:35 9:02 1:18:26
213 8/18 717 Stephanie Preckel 44 F Duluth MN 239 15:01 2:34 2:43 219 35:53 17.2 3:10 176 21:49 8:44 1:18:34
214 9/18 471 Janet Anderson 44 F Woodbury MN 329 17:50 3:03 2:54 140 34:03 18.1 2:43 149 21:08 8:27 1:18:35
215 4/6 306 Michael Anderson 59 M Duluth MN 164 13:14 2:16 2:34 191 35:12 17.6 2:25 296 25:16 10:07 1:18:40
216 3/10 535 Cynthia Hagley 54 F Duluth MN 95 12:05 2:04 3:35 275 37:44 16.4 3:06 197 22:14 8:54 1:18:42
217 28/36 669 Thomas Lesage 36 M Superior WI 270 15:52 2:43 3:51 159 34:27 17.9 2:33 190 22:05 8:50 1:18:45
218 29/36 670 Terry Lesage 39 M Superior WI 263 15:42 2:41 4:21 145 34:07 18.1 2:32 191 22:05 8:50 1:18:46
219 18/39 477 Erika Bakke 27 F Kimball MN 126 12:40 2:10 2:32 271 37:38 16.4 3:55 194 22:08 8:51 1:18:50
220 30/36 447 Matthew Sundeen 36 M Roseville MN 234 14:59 2:33 2:57 291 38:40 16.0 2:42 103 19:42 7:53 1:18:58
221 24/47 682 Brenda Weis 35 F Whitefield ME 219 14:35 2:30 3:53 257 36:54 16.7 2:37 148 21:04 8:26 1:19:01
222 25/47 465 Theresa Abbott 35 F Carlton MN 220 14:36 2:30 1:49 209 35:40 17.3 2:02 287 24:56 9:59 1:19:02
223 13/19 701 Kevin Weber 27 M Minneapolis MN 224 14:41 2:31 2:26 328 40:59 15.1 1:44 90 19:18 7:43 1:19:05
224 9/17 493 Nancy Cashman 49 F Two Harbors MN 267 15:48 2:42 2:11 213 35:45 17.3 2:10 242 23:14 9:18 1:19:06
225 4/10 483 Joan Beissel 53 F Dixon IL 196 14:00 2:24 3:24 211 35:43 17.3 2:39 249 23:25 9:22 1:19:09
226 5/10 616 Sharon Quinlan 50 F Duluth MN 229 14:49 2:32 3:04 200 35:26 17.4 3:13 220 22:44 9:06 1:19:14
227 10/17 543 Cathy Holman 47 F Two Harbors MN 97 12:07 2:04 3:52 278 37:51 16.3 2:09 243 23:18 9:20 1:19:15
228 20/42 585 Alyssa Marden 30 F Duluth MN 124 12:38 2:09 2:32 244 36:33 16.9 2:30 290 25:06 10:03 1:19:17
229 7/18 611 Wendy Peterson 24 F Superior WI 330 17:51 3:03 3:18 166 34:34 17.9 2:35 151 21:12 8:29 1:19:27
230 19/39 489 Deborah Brzezinski 28 F Superior WI 302 16:46 2:52 2:53 227 36:08 17.1 1:38 203 22:18 8:56 1:19:41
231 17/23 325 David Chang 40 M Duluth MI 325 17:43 3:02 2:22 204 35:35 17.4 2:06 188 22:02 8:49 1:19:47
232 20/39 680 Jessie Hanson Larson 26 F Duluth MN 191 13:55 2:23 2:08 269 37:32 16.5 2:33 259 23:49 9:32 1:19:55
233 12/16 684 Butch Kuronen 49 M Duluth MN 209 14:21 2:27 4:21 146 34:08 18.1 3:11 270 24:05 9:38 1:20:05
234 10/18 597 Tania Meyer 41 F Pengilly MN 317 17:28 2:59 2:19 276 37:44 16.4 2:29 116 20:08 8:03 1:20:06
235 8/18 630 Jessica Schiff 24 F Duluth MN 278 16:07 2:45 2:03 217 35:52 17.2 2:34 253 23:32 9:25 1:20:06
236 14/19 377 Steven Kaufer 27 M Rochester MN 216 14:33 2:29 3:41 274 37:40 16.4 2:52 159 21:22 8:33 1:20:06
237 21/42 679 Wendy Sersha 33 F Duluth MN 226 14:45 2:31 2:19 292 38:42 16.0 2:33 184 21:57 8:47 1:20:14
238 6/9 468 Katie Albin 19 F Hermantown MN 29 10:09 1:44 5:14 314 39:36 15.6 2:18 234 22:59 9:12 1:20:14
239 21/39 640 Jessica Solie 29 F Minneapolis MN 252 15:16 2:36 3:30 258 36:54 16.7 3:13 164 21:27 8:35 1:20:17
240 22/39 514 Kara Durski 28 F Minneapolis MN 236 15:00 2:34 3:45 259 36:54 16.7 3:14 163 21:27 8:35 1:20:17
241 5/9 364 William Hoffman 61 M Cloquet MN 194 13:59 2:23 2:29 299 39:09 15.8 2:02 229 22:52 9:09 1:20:29
242 19/26 303 Ian Anderson 33 M Duluth MN 310 17:04 2:55 4:34 218 35:52 17.2 1:36 168 21:32 8:37 1:20:36
243 23/39 551 Aubree Johansson 26 F St Paul MN 288 16:19 2:47 3:45 205 35:36 17.4 2:07 230 22:52 9:09 1:20:36
244 22/42 628 Laura Schaeffer 34 F Plymouth MN 110 12:17 2:06 3:11 193 35:13 17.5 3:21 321 26:39 10:40 1:20:38
245 24/39 490 Diana Buck 26 F Lauderdale MN 70 11:09 1:54 2:47 254 36:47 16.8 3:35 319 26:35 10:38 1:20:51
246 26/47 584 Sarah Manney Kurth 36 F Duluth MN 170 13:22 2:17 3:44 226 36:01 17.2 3:45 268 24:04 9:38 1:20:55
247 9/18 593 Cortney McKenzie 20 F Maple Grove MN 354 19:34 3:20 2:21 81 31:45 19.5 2:24 289 25:01 10:01 1:21:02
248 12/16 313 Matt Bordson 21 M Hermantown MN 331 17:51 3:03 2:48 255 36:51 16.8 2:04 169 21:33 8:37 1:21:04
249 18/23 411 John Morrow 40 M St Paul MN 281 16:11 2:46 3:17 284 38:11 16.2 2:14 153 21:14 8:30 1:21:04
250 20/26 304 Jared Anderson 32 M Proctor MN 256 15:28 2:39 3:49 247 36:38 16.9 2:36 221 22:44 9:06 1:21:13
251 25/39 560 Erica Kanewischer 27 F Stillwater MN 103 12:10 2:05 2:53 315 39:37 15.6 2:23 276 24:21 9:45 1:21:21
252 10/18 479 Lindsay Bannon 24 F Thunder Bay ON 248 15:10 2:35 3:32 252 36:44 16.8 2:54 237 23:05 9:14 1:21:21
253 11/17 544 Anne Howard 49 F Superior WI 287 16:18 2:47 3:35 223 35:59 17.2 2:53 223 22:45 9:06 1:21:27
254 27/47 653 Melanie Tuominen 37 F Duluth MN 284 16:13 2:46 2:21 197 35:22 17.5 2:27 295 25:15 10:06 1:21:35
255 11/18 622 Mary Risley 43 F South Range WI 265 15:45 2:41 3:12 235 36:17 17.0 2:50 254 23:33 9:25 1:21:35
256 28/47 617 Kimberly Radloff 35 F Saginaw MN 225 14:44 2:31 3:12 277 37:49 16.3 2:28 252 23:32 9:25 1:21:44
257 29/47 598 Kelly Moen 38 F Proctor MN 297 16:34 2:50 2:39 256 36:52 16.8 2:25 246 23:21 9:21 1:21:49
258 21/26 387 Jason Kuhlman 34 M Stacy MN 149 12:56 2:13 4:50 136 33:57 18.2 4:38 301 25:34 10:14 1:21:52
259 23/42 529 Ginny Giles 31 F Minneapolis MD 195 13:59 2:23 2:56 313 39:35 15.6 2:56 215 22:37 9:03 1:22:01
260 6/9 386 Robert Kranz 61 M Kapaa HI 324 17:40 3:01 2:37 195 35:16 17.5 2:37 263 23:56 9:35 1:22:05
261 6/10 713 Penny Agar 54 F Duluth MN 205 14:15 2:26 3:28 267 37:20 16.6 2:37 279 24:28 9:48 1:22:06
262 22/26 327 Michael Consie 33 M Duluth MN 276 16:06 2:45 4:20 300 39:11 15.8 2:33 114 20:03 8:01 1:22:11
263 24/42 555 Linda Johnson 32 F Minneapolis MN 322 17:36 3:00 3:17 176 34:46 17.8 2:25 277 24:23 9:45 1:22:23
264 23/26 444 Nathan Sonstegard 33 M Minneapolis MN 61 11:01 1:53 3:30 326 40:49 15.1 2:34 281 24:33 9:49 1:22:25
265 7/9 725 Emily Larsen 18 F Duluth MN 82 11:30 1:58 3:54 340 42:30 14.5 1:49 228 22:50 9:08 1:22:31
266 3/7 586 Sandra Marden-Lokken 55 F Duluth MN 272 15:55 2:43 3:27 225 36:00 17.2 4:27 225 22:47 9:07 1:22:34
267 19/23 382 Brett Kinney 41 M Duluth MN 190 13:51 2:22 3:52 220 35:55 17.2 3:18 305 25:46 10:19 1:22:39
268 31/36 429 Kevin Rappana 35 M Duluth MN 311 17:04 2:55 3:15 285 38:11 16.2 2:14 186 21:58 8:47 1:22:40
269 5/6 688 George Sweezy 56 M Duluth MN 356 19:50 3:23 3:24 172 34:42 17.8 3:28 160 21:23 8:34 1:22:45
270 30/47 502 Jannifer David 38 F Duluth MN 260 15:35 2:40 3:40 238 36:23 17.0 2:53 278 24:28 9:47 1:22:57
271 31/47 625 Trina Sachs 39 F Rogers MN 347 18:37 3:11 2:50 185 35:08 17.6 2:51 255 23:34 9:26 1:22:58
272 32/47 613 Carol Pilarski 37 F Big Lake MN 298 16:34 2:50 2:27 312 39:34 15.6 2:18 199 22:14 8:54 1:23:04
273 33/47 610 Megan Peterson 35 F Minneapolis MN 218 14:34 2:29 2:16 319 39:58 15.5 2:14 273 24:17 9:43 1:23:17
274 25/42 588 Susan Marks 31 F Duluth MN 366 20:59 3:35 3:10 214 35:47 17.3 2:20 165 21:27 8:35 1:23:41
275 26/42 641 Hilary Sonstegard 33 F Minneapolis MN 294 16:28 2:49 3:14 295 38:57 15.9 3:00 205 22:20 8:56 1:23:55
276 13/16 305 Keith Anderson 23 M Hermantown MN 308 17:02 2:54 4:02 294 38:47 15.9 2:15 187 22:02 8:49 1:24:07
277 34/47 568 Rochon Kinney 38 F Duluth MN 184 13:39 2:20 4:03 261 37:06 16.7 3:28 309 25:55 10:22 1:24:08
278 32/36 310 Steve Bellingar 39 M Rochester MN 123 12:36 2:09 4:17 243 36:29 16.9 3:13 336 27:37 11:03 1:24:09
279 20/23 415 Wayne Nelson 42 M Rochester MN 341 18:09 3:06 4:00 100 32:34 19.0 2:36 324 26:54 10:46 1:24:10
280 24/26 437 Matt Schnacky 33 M Shakopee MN 292 16:24 2:48 3:13 265 37:14 16.6 4:05 250 23:26 9:23 1:24:19
281 33/36 422 David Pilarski 38 M Big Lake MN 328 17:49 3:03 3:14 264 37:13 16.6 2:06 267 24:00 9:36 1:24:20
282 12/17 534 Linda Hagen 45 F Duluth MN 232 14:58 2:33 3:43 242 36:28 16.9 2:34 322 26:45 10:42 1:24:27
283 25/26 331 Greg Deegan 32 M Saint Paul MN 339 18:06 3:05 3:25 246 36:38 16.9 2:07 274 24:19 9:44 1:24:33
284 7/9 330 Ed Dallmann 63 M Esko MN 316 17:27 2:59 3:21 305 39:20 15.7 2:11 209 22:23 8:58 1:24:39
285 15/19 672 Derek Montgomery 27 M Duluth MN 361 19:58 3:24 3:32 236 36:18 17.0 2:41 201 22:16 8:55 1:24:43
286 14/16 345 Paul Fitch 23 M St. Paul MN 314 17:19 2:57 3:17 237 36:22 17.0 3:12 282 24:36 9:51 1:24:44
287 13/16 301 Rick Abrahamson 46 M Duluth MN 38 10:36 1:49 1:35 34 29:50 20.7 1:46 381 41:00 16:24 1:24:45
288 27/42 574 Catherine Lafontaine 33 F St. Paul MN 318 17:29 2:59 2:50 268 37:28 16.5 2:53 271 24:10 9:40 1:24:48
289 26/39 546 Jayme Hudson 28 F Duluth MN 183 13:38 2:20 3:29 283 38:10 16.2 2:36 325 26:58 10:47 1:24:48
290 12/14 321 Stanford Case 50 M Hutchinson MN 289 16:20 2:47 3:16 297 39:06 15.8 2:46 251 23:26 9:23 1:24:51
291 16/19 388 Chris Lafayette 29 M Stacy MN 178 13:33 2:19 2:50 250 36:40 16.9 2:29 351 29:27 11:47 1:24:58
292 12/18 492 Annie Carmichael 40 F Duluth MN 199 14:07 2:25 3:42 289 38:39 16.0 2:42 307 25:51 10:21 1:25:00
293 28/42 508 Gigi Dobosenski 33 F Saint Peter MN 139 12:50 2:12 3:26 320 40:00 15.5 2:38 311 26:10 10:28 1:25:01
294 27/39 615 Jennifer Printon 27 F Hugo MN 240 15:03 2:34 3:15 317 39:46 15.5 2:02 297 25:20 10:08 1:25:24
295 4/7 524 Jill Flower 56 F Shoreview MN 180 13:35 2:19 3:03 270 37:36 16.4 3:25 339 27:51 11:09 1:25:28
296 21/23 367 Patrick Jennrich 43 M Lino Lakes MN 127 12:41 2:10 5:07 208 35:38 17.3 2:56 346 29:12 11:41 1:25:32
297 11/18 602 Katherine Nelson 21 F Fargo ND 143 12:52 2:12 3:25 355 44:57 13.7 2:31 178 21:53 8:46 1:25:35
298 35/47 575 Eileen Lafontaine 35 F Minneapolis MN 269 15:49 2:42 2:39 280 38:00 16.3 3:01 312 26:15 10:30 1:25:42
299 13/18 495 Mary Ciresi 40 F Eau Claire WI 283 16:12 2:46 4:02 287 38:22 16.1 2:13 291 25:07 10:03 1:25:55
300 36/47 545 Deborah Hower 38 F Eau Claire WI 211 14:24 2:28 2:39 296 39:01 15.8 2:36 333 27:18 10:55 1:25:56
301 13/17 599 Emily Montgomery 47 F Two Harbors MN 327 17:49 3:02 3:21 216 35:52 17.2 3:37 299 25:29 10:12 1:26:06
302 34/36 697 Erin Stave 36 M Duluth MN 246 15:07 2:35 5:06 233 36:16 17.0 5:00 285 24:40 9:52 1:26:08
303 37/47 675 Durae Pfeffer 39 F Superior WI 212 14:25 2:28 3:36 332 41:52 14.8 2:58 245 23:19 9:20 1:26:09
304 8/9 531 Emily Graves 13 F North Attleboro MA 187 13:43 2:21 2:56 331 41:34 14.9 2:04 308 25:53 10:22 1:26:09
305 35/36 312 David Bolf 37 M Duluth MN 348 18:43 3:12 2:52 272 37:38 16.4 3:08 266 24:00 9:36 1:26:18
306 14/18 619 Cathy Richardson 43 F Orr MN 304 16:54 2:53 3:28 301 39:12 15.8 3:04 257 23:44 9:30 1:26:19
307 28/39 564 Amanda Kaufer 27 F Rochester MN 165 13:17 2:16 3:34 336 41:56 14.7 2:41 288 24:59 10:00 1:26:25
308 38/47 569 Heather Klever 35 F Little Falls MN 160 13:11 2:15 3:16 341 42:41 14.5 2:55 280 24:32 9:49 1:26:34
309 13/14 391 Loren Lilyquist 53 M Hermantown MN 335 17:59 3:04 3:46 322 40:15 15.4 2:25 208 22:23 8:57 1:26:45
310 29/42 650 Kate Taylor 31 F Duluth MN 321 17:33 3:00 3:46 349 44:00 14.0 2:54 84 19:12 7:41 1:27:24
311 22/23 340 Tom Edwards 43 M Chippewa Falls WI 299 16:38 2:50 2:38 282 38:04 16.2 2:54 332 27:17 10:55 1:27:29
312 14/16 431 Mark Reed 49 M Eagan MN 346 18:34 3:10 3:13 286 38:22 16.1 2:07 303 25:36 10:15 1:27:49
313 12/18 467 Tara Alan 24 F Sauk Rapids MN 257 15:30 2:39 3:14 306 39:23 15.7 3:22 314 26:25 10:34 1:27:51
314 29/39 498 Elizabeth Consie 28 F Duluth MN 222 14:38 2:30 2:47 325 40:48 15.1 2:39 334 27:22 10:57 1:28:11
315 30/39 594 Allison McLachlan 25 F Duluth MN 344 18:33 3:10 3:54 337 42:03 14.7 2:21 185 21:57 8:47 1:28:46
316 7/10 654 Susan Mattis Turnham 53 F Duluth MN 290 16:21 2:47 3:17 266 37:15 16.6 3:04 344 28:57 11:35 1:28:52
317 15/18 512 Spice (c) Donohue 40 F Thunder Bay ON 326 17:46 3:02 3:33 221 35:55 17.2 4:18 337 27:50 11:08 1:29:19
318 39/47 481 Heather Baumbach 35 F Minneapolis MN 230 14:50 2:32 2:49 321 40:10 15.4 3:41 340 27:53 11:10 1:29:22
319 40/47 554 Julie Johnson 39 F Duluth MN 162 13:13 2:16 2:55 338 42:13 14.6 1:57 350 29:20 11:44 1:29:37
320 11/11 353 Kyle Graves 19 M North Attleboro MA 360 19:53 3:24 2:14 273 37:39 16.4 2:41 331 27:16 10:55 1:29:41
321 31/39 513 Megan Doshan 29 F Excelsior MN 235 15:00 2:34 2:27 364 47:04 13.1 2:30 222 22:44 9:06 1:29:42
322 17/19 311 Andy Berndt 26 M St. Paul MN 373 24:39 4:12 2:48 248 36:38 16.9 3:18 211 22:23 8:58 1:29:44
323 30/42 589 Melissa Martinez-Sones 31 F St. Paul MN 221 14:38 2:30 3:40 327 40:54 15.1 3:02 338 27:50 11:08 1:30:01
324 31/42 505 Catherine Diaz 33 F Hudson WI 136 12:49 2:11 3:26 303 39:18 15.7 3:25 364 31:18 12:32 1:30:13
325 14/14 361 John Heinlein 50 M Stillwater MN 345 18:33 3:10 3:14 177 34:49 17.8 2:34 361 31:10 12:28 1:30:17
326 14/17 516 Lesley Ernst 49 F Apple Valley MN 280 16:09 2:46 1:42 290 38:39 16.0 3:27 358 30:51 12:21 1:30:46
327 8/10 486 Constance Bloom 54 F Hermantown MN 291 16:21 2:47 3:20 298 39:07 15.8 2:35 352 29:36 11:51 1:30:57
328 32/42 642 Dawn Speltz 31 F Golden Valley MN 238 15:01 2:34 5:08 351 44:18 14.0 2:35 272 24:15 9:42 1:31:14
329 13/18 596 Maija Metsa 22 F Hermantown MN 319 17:29 2:59 1:50 352 44:37 13.9 2:04 298 25:24 10:10 1:31:22
330 14/18 523 Molly Fletcher 22 F Hudson, Wi WI 333 17:53 3:03 2:52 335 41:55 14.7 2:25 313 26:21 10:33 1:31:23
331 41/47 540 Kristen Hendrickson 35 F River Falls WI 233 14:59 2:33 3:17 308 39:27 15.7 4:02 356 30:15 12:06 1:31:57
332 15/17 648 Wendy Swanson 46 F Bloomington MN 250 15:13 2:36 2:24 281 38:02 16.2 2:57 371 33:49 13:32 1:32:24
333 33/42 626 Jennifer Saletel 32 F Wrenshall MN 277 16:06 2:45 3:49 344 43:02 14.4 2:53 320 26:37 10:39 1:32:25
334 34/42 676 Nicolle Gilbertson 30 F Duluth MN 200 14:08 2:25 3:41 348 44:00 14.0 3:39 330 27:14 10:54 1:32:40
335 42/47 659 Emily Watts 38 F Blaine MN 285 16:15 2:46 2:41 310 39:32 15.6 3:29 362 31:12 12:29 1:33:06
336 18/19 448 Sam Tabaka 29 M Rogers MN 369 22:48 3:53 2:53 358 45:24 13.6 5:14 26 16:55 6:46 1:33:12
337 9/9 511 Angela Donofrio 14 F Hermantown MN 66 11:06 1:54 3:12 368 48:05 12.9 2:33 342 28:26 11:23 1:33:18
338 15/18 526 Kristine Fredrickson 24 F Duluth MN 104 12:10 2:05 3:37 345 43:30 14.2 2:49 363 31:16 12:31 1:33:20
339 16/17 603 Vickie O'Hara 49 F St. Cloud, MN 343 18:28 3:09 2:39 342 42:43 14.5 3:58 302 25:35 10:14 1:33:21
340 43/47 484 Deena Bell 37 F Land O Lakes WI 362 20:14 3:27 3:43 333 41:53 14.8 2:08 304 25:38 10:15 1:33:33
341 17/17 557 Lori Joppa 46 F Rochester MN 204 14:11 2:25 3:16 263 37:11 16.6 3:50 375 35:16 14:07 1:33:42
342 35/42 612 Sarah Picha 30 F Embarrass MN 368 21:17 3:38 2:50 324 40:28 15.3 2:24 328 27:07 10:51 1:34:04
343 16/18 621 Heidi Ringhofer 41 F Cloquet MN 355 19:44 3:22 3:32 323 40:15 15.4 3:38 326 26:58 10:48 1:34:05
344 6/6 394 Roy Lubbers 56 M Sauk Centre MN 315 17:21 2:58 4:16 330 41:08 15.0 3:08 343 28:37 11:27 1:34:27
345 15/16 378 Adam Kauppila 23 M Saint Paul MN 371 24:19 4:09 3:18 304 39:20 15.7 1:30 310 26:04 10:26 1:34:29
346 36/42 719 Angela Foltz 30 F Duluth MN 378 25:31 4:21 2:59 309 39:30 15.6 3:55 217 22:40 9:04 1:34:32
347 44/47 592 Mary McDonald 35 F Duluth MN 282 16:11 2:46 5:20 343 42:56 14.4 3:25 335 27:34 11:02 1:35:25
348 37/42 506 Jennifer Dick 33 F Minneapolis MN 286 16:17 2:47 4:27 359 45:44 13.5 3:40 300 25:32 10:13 1:35:37
349 15/16 336 Tom Donofrio 49 M Hermantown MN 198 14:04 2:24 3:07 367 47:34 13.0 384 1:19:07 31:39 1:36:17
350 16/18 565 Britta Kauppila 24 F Saint Paul MN 301 16:41 2:51 3:49 346 43:39 14.2 2:08 355 30:06 12:03 1:36:21
351 19/19 399 Dan McLaughlin 28 M Anoka MI 379 28:01 4:47 2:20 260 37:01 16.7 1:45 341 28:09 11:16 1:37:13
352 26/26 707 Matthew Chiles 31 M Superior WI 306 16:57 2:54 2:40 353 44:46 13.8 3:07 354 29:57 11:59 1:37:24
353 17/18 188 Kelsey Plaunt 21 F Duluth MN 51 10:50 1:51 2:25 381 54:07 11.4 2:59 329 27:13 10:53 1:37:30
354 16/16 343 Peder Engebretson 45 M Saint Anthony MN 312 17:10 2:56 4:29 318 39:47 15.5 2:32 370 33:39 13:28 1:37:35
355 16/16 320 Nathan Case 23 M Hutchinson MN 350 18:49 3:13 5:25 361 46:06 13.4 2:36 292 25:08 10:04 1:38:02
356 32/39 595 Anne Medlin 27 F Duluth MN 334 17:55 3:03 4:10 373 49:38 12.5 2:20 284 24:39 9:52 1:38:40
357 18/18 469 Carley Amys 22 F Superior WI 307 17:01 2:54 5:03 354 44:47 13.8 7:12 286 24:41 9:53 1:38:41
358 38/42 721 Kelly Kartz Martin 32 F Duluth MN 320 17:32 3:00 3:48 369 48:07 12.8 2:28 323 26:49 10:44 1:38:41
359 5/7 559 Georgia Kandiko 55 F Excelsior MN 293 16:24 2:48 4:14 347 43:47 14.1 3:56 360 31:01 12:25 1:39:20
360 33/39 579 Samantha Lee 25 F Apple Valley MN 305 16:56 2:53 3:16 357 45:20 13.6 2:52 365 31:36 12:39 1:39:56
361 39/42 536 Bobbi Halverson 33 F Cook MN 342 18:14 3:07 3:25 360 45:52 13.5 3:36 353 29:53 11:58 1:40:57
362 9/10 624 Robin Ruegg 51 F Eagan MN 279 16:09 2:45 3:48 334 41:53 14.8 3:07 379 39:03 15:38 1:43:58
363 34/39 497 Nicole Clark 27 F Bloomington MN 365 20:40 3:32 4:06 363 46:14 13.4 2:50 357 30:30 12:12 1:44:18
364 40/42 637 Karna Sjoberg 33 F St Paul MN 351 18:54 3:14 3:21 339 42:22 14.6 4:08 376 35:56 14:23 1:44:38
365 1/1 496 Kathleen Clark 67 F Duluth MN 352 18:57 3:14 6:21 356 44:59 13.7 3:56 366 31:44 12:42 1:45:55
366 23/23 413 James Nelson 40 M Minneapolis MN 332 17:52 3:03 6:15 350 44:01 14.0 5:44 369 33:14 13:18 1:47:04
367 8/9 362 Richard Hellman 64 M Indianapolis IN 377 25:26 4:20 6:20 302 39:14 15.8 3:44 368 32:56 13:11 1:47:38
368 6/7 542 Linda Hoff 55 F Duluth MN 349 18:43 3:12 3:57 370 48:26 12.8 3:15 372 34:15 13:42 1:48:35
369 35/39 580 Misty Lemke 28 F Long Prairie MN 372 24:34 4:11 2:35 374 49:55 12.4 2:31 347 29:15 11:42 1:48:47
370 36/39 528 Tanya Gaylord 28 F Hugo MN 370 23:09 3:57 4:51 365 47:08 13.1 4:11 359 30:51 12:21 1:50:06
371 37/39 607 Tracy Pavlicek 27 F Rogers MN 385 29:52 5:06 2:23 383 55:50 11.1 4:49 60 18:31 7:25 1:51:23
372 17/18 647 Hsieng Su 41 F Hibbing MN 364 20:30 3:30 4:06 379 51:37 12.0 2:46 367 32:35 13:02 1:51:32
373 45/47 608 Nancy Pesta Walsh 38 F Kenyon MN 384 29:47 5:05 5:31 362 46:08 13.4 2:52 345 28:58 11:35 1:53:14
374 38/39 604 Sara Obinger 26 F Duluth MN 228 14:48 2:32 12:24 329 41:06 15.0 10:00 374 35:02 14:01 1:53:18
375 39/39 515 Teresa Dye 28 F St. Paul MN 358 19:52 3:23 7:25 366 47:28 13.0 3:35 373 35:01 14:01 1:53:18
376 41/42 666 Regina Zelinka 31 F Minneapolis MN 375 24:44 4:13 3:13 382 55:36 11.1 3:16 327 27:07 10:51 1:53:54
377 46/47 629 Jennifer Schatz 35 F Kettle River MN 381 28:21 4:50 4:25 377 51:34 12.0 3:17 317 26:30 10:36 1:54:06
378 36/36 346 Jesse Fitzsimmons 37 M Barnum MN 383 28:28 4:51 4:19 376 51:32 12.0 3:20 316 26:30 10:36 1:54:06
379 42/42 520 Marie Fitzsimmons 33 F Barnum MN 382 28:22 4:50 4:21 378 51:35 12.0 3:20 315 26:30 10:36 1:54:06
380 47/47 527 Carla Gamradt 38 F Wrenshall MN 359 19:52 3:24 5:00 385 1:03:02 9.8 3:30 349 29:19 11:44 2:00:41
381 9/9 402 Robert Mills 62 M Duluth MN 363 20:17 3:28 4:40 386 1:03:03 9.8 3:25 348 29:19 11:44 2:00:42
382 18/18 472 Jennifer Anderson 42 F Minneapolis MN 376 24:49 4:14 2:54 380 53:42 11.5 3:29 377 37:11 14:53 2:02:03
383 1/1 614 Alexis Pogorelskin 64 F Duluth MN 374 24:42 4:13 5:52 372 49:36 12.5 4:45 380 40:12 16:05 2:05:04
384 7/7 581 Anne Lubbers 55 F Sauk Centre MN 380 28:10 4:48 5:33 375 49:57 12.4 4:58 378 38:17 15:19 2:06:53
385 1/1 426 Dan Powers 72 M Hudson WI 357 19:51 3:23 6:26 371 49:09 12.6 4:05 382 48:29 19:24 2:07:57
386 10/10 509 Elizabeth Domholdt 50 F Duluth MN 367 21:08 3:36 7:06 384 57:37 10.7 5:20 383 50:18 20:07 2:21:27
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
341 Henry Eichman 31 M Duluth MN 1 12:20 2:06 35:53
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Connor Ziegler Saint Peter MN 23 M 8:15 1:25
2 Mathew Stuber Duluth MN 23 M 8:30 1:27
3 David Goldberg Excelsior MN 48 M 8:37 1:29
4 Timothy Andrew Duluth MN 43 M 8:46 1:30
5 Rebecca Wilson Shakopee MN 29 F 8:47 1:30
6 Jason Kask Duluth MN 22 M 9:03 1:33
7 Ian Nemerov Edina MN 43 M 9:11 1:34
8 Tim Hagley Duluth MN 52 M 9:14 1:35
9 Denise Kaitala Duluth MN 35 F 9:16 1:35
10 Anthony Vecchi Duluth MN 16 M 9:16 1:35
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Timothy Andrew Duluth Mn 43 M 00:26:23 23.4
2 Jeanne Fleck Proctor Mn 43 F 00:27:24 22.6
3 Ladislaus Strzok Duluth Mn 24 M 00:27:41 22.3
4 Jason Kask Duluth Mn 22 M 00:27:42 22.3
5 David Pipho Duluth Mn 37 M 00:27:43 22.3
6 Jeff Melby Bloomington Mn 49 M 00:27:46 22.3
7 Tyler Kjorstad Duluth Mn 23 M 00:27:46 22.3
8 Mathew Stuber Duluth Mn 23 M 00:28:15 21.9
9 David Goldberg Excelsior Mn 48 M 00:28:16 21.9
10 Ian Nemerov Edina Mn 43 M 00:28:16 21.9
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Otto Renner Eau Claire WI 21 M 13:42 5:29
2 Jeffrey Zickus Minneapolis MN 35 M 13:49 5:32
3 Mathew Stuber Duluth MN 23 M 14:07 5:39
4 David Pipho Duluth MN 37 M 14:49 5:56
5 Connor Ziegler Saint Peter MN 23 M 15:05 6:02
6 Thomas Woods, Iv Lincoln NE 37 M 15:07 6:03
7 Jason Kask Duluth MN 22 M 15:15 6:06
8 Tyler Kjorstad Duluth MN 23 M 15:29 6:12
9 Scott Eisenach Duluth MN 23 M 15:35 6:14
10 Kirk Vesterstein Duluth MN 47 M 15:47 6:19
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 706 Timothy Andrew 43 M Duluth MN 4 8:46 1:30 1:08 1 26:24 23.4 1:29 12 15:57 6:23 53:42
2 446 Mathew Stuber 23 M Duluth MN 2 8:30 1:27 1:28 7 28:16 21.9 1:54 3 14:07 5:39 54:13
3 376 Jason Kask 22 M Duluth MN 5 9:03 1:33 1:28 3 27:42 22.3 1:24 7 15:15 6:06 54:49
4 423 David Pipho 37 M Duluth MN 14 9:31 1:38 1:46 4 27:43 22.3 1:32 4 14:49 5:56 55:18
5 464 Jeffrey Zickus 35 M Minneapolis MN 17 9:59 1:42 2:16 12 28:38 21.6 1:52 2 13:49 5:32 56:31
6 723 David Goldberg 48 M Excelsior MN 3 8:37 1:29 1:22 8 28:16 21.9 1:45 19 16:46 6:43 56:44
7 416 Ian Nemerov 43 M Edina MN 6 9:11 1:34 1:28 9 28:16 21.9 1:57 11 15:56 6:23 56:46
8 138 Connor Ziegler 23 M Saint Peter MN 1 8:15 1:25 1:32 37 30:08 20.5 1:51 5 15:05 6:02 56:49
9 463 Thomas Woods, Iv 37 M Lincoln NE 15 9:39 1:39 2:27 10 28:25 21.7 1:32 6 15:07 6:03 57:07
10 703 Ladislaus Strzok 24 M Duluth MN 10 9:21 1:36 1:22 2 27:42 22.3 1:48 24 17:07 6:51 57:18
11 37 Matt Evans 42 M Eau Claire WI 11 9:22 1:36 1:27 20 29:15 21.1 1:44 21 16:52 6:45 58:38
12 403 Duane Millslagle 58 M Duluth MN 28 10:45 1:50 1:44 14 28:46 21.5 1:42 22 16:52 6:45 59:47
13 704 Kirk Vesterstein 47 M Duluth MN 29 10:49 1:51 2:02 33 29:56 20.6 1:30 10 15:47 6:19 1:00:00
14 400 Jeff Melby 49 M Bloomington MN 33 10:53 1:52 1:43 5 27:47 22.2 1:46 35 17:56 7:11 1:00:02
15 432 Otto Renner 21 M Eau Claire WI 104 14:10 2:25 1:31 11 28:25 21.7 2:20 1 13:42 5:29 1:00:05
16 435 Peter Sandelin 30 M Duluth MN 25 10:40 1:49 1:28 21 29:16 21.1 1:32 34 17:52 7:09 1:00:46
17 373 William Joppa 47 M Rochester MN 12 9:23 1:36 1:12 26 29:31 20.9 1:54 57 19:03 7:37 1:01:00
18 117 Kalen Stoddard 23 M Grand Forks ND 32 10:50 1:51 1:44 17 28:57 21.3 1:51 41 18:29 7:24 1:01:49
19 355 Tim Hagley 52 M Duluth MN 7 9:14 1:35 2:13 35 30:04 20.6 2:00 39 18:26 7:23 1:01:54
20 253 Tyler Kjorstad 23 M Duluth MN 124 15:40 2:41 1:26 6 27:47 22.2 1:41 8 15:29 6:12 1:02:01
21 460 Steven Williamsen 34 M Chanhassen MN 18 10:01 1:43 1:57 18 28:59 21.3 1:53 64 19:15 7:42 1:02:04
22 420 Joel Peterson 36 M Superior MN 53 12:03 2:04 2:18 32 29:51 20.7 2:01 13 16:19 6:32 1:02:29
23 687 Stephen Bullard 50 M Golden Valley MN 21 10:26 1:47 1:27 16 28:55 21.4 1:48 77 19:59 8:00 1:02:33
24 727 Kevin Haney 37 M Duluth MN 44 11:14 1:55 1:49 22 29:17 21.1 1:56 40 18:28 7:24 1:02:42
25 710 Tyler Olson 28 M Duluth MN 46 11:17 1:56 1:50 25 29:28 21.0 1:49 45 18:36 7:27 1:02:57
26 440 Ed Shepard 41 M Coon Rapids MN 16 9:56 1:42 2:22 15 28:53 21.4 2:26 70 19:30 7:48 1:03:05
27 372 Keven Johnson 31 M Duluth MN 117 15:06 2:35 1:35 13 28:40 21.6 1:37 15 16:30 6:36 1:03:26
28 323 Bryan Chadderdon 36 M Casper WV 73 12:45 2:11 1:47 39 30:18 20.4 1:07 31 17:39 7:04 1:03:35
29 722 Zach Goldberg 14 M Excelsior MN 27 10:44 1:50 1:34 74 32:56 18.8 1:31 25 17:11 6:53 1:03:54
30 425 Ben Pofahl 33 M Minneapolis MN 66 12:34 2:09 1:57 19 29:01 21.3 2:03 43 18:31 7:25 1:04:04
31 433 Jason Richardson 40 M Mahtowa MN 75 12:49 2:11 1:50 23 29:20 21.1 2:12 37 18:08 7:16 1:04:17
32 381 Tim Keppers 44 M Duluth MN 9 9:20 1:36 2:02 41 30:29 20.3 2:01 87 20:39 8:16 1:04:28
33 397 Andy Mariska 30 M Saint Paul MN 42 11:09 1:54 2:27 65 32:01 19.3 2:11 20 16:48 6:44 1:04:34
34 699 Mark Howard 49 M Superior WI 65 12:28 2:08 1:08 40 30:27 20.3 1:57 47 18:37 7:27 1:04:35
35 389 William Lavelle 16 M Victoria MN 37 11:02 1:53 2:11 52 31:28 19.6 2:14 33 17:43 7:06 1:04:37
36 451 Matthew Tjosaas 28 M Minneapolis MN 24 10:38 1:49 1:45 24 29:22 21.0 2:06 97 21:17 8:31 1:05:06
37 342 Scott Eisenach 23 M Duluth MN 108 14:29 2:29 2:47 43 30:52 20.0 1:35 9 15:35 6:14 1:05:16
38 379 Luke Kavajecz 24 M Washburn WI 55 12:08 2:05 1:36 27 29:38 20.9 2:03 75 19:54 7:58 1:05:17
39 712 Jared Sundstrom 19 M Proctor MN 99 13:59 2:23 1:57 47 31:02 19.9 1:53 16 16:36 6:39 1:05:25
40 390 Drake Lightner 40 M Saint Paul MN 97 13:40 2:20 2:47 36 30:08 20.5 2:11 18 16:42 6:41 1:05:26
41 338 Glen Drexler 34 M Duluth MN 45 11:16 1:56 1:52 56 31:38 19.5 1:46 58 19:07 7:39 1:05:37
42 332 Dane Deutsch 51 M Rice Lake WI 70 12:42 2:10 1:52 34 30:03 20.6 2:10 54 18:56 7:35 1:05:41
43 404 Glenn Misgen 45 M Duluth MN 51 11:51 2:01 2:25 57 31:40 19.5 2:10 32 17:40 7:04 1:05:43
44 427 Shannon Pring 32 M Cloquet MN 72 12:44 2:10 2:14 29 29:41 20.8 1:54 62 19:13 7:42 1:05:44
45 438 Christopher Selleck 33 M Minneapolis MN 31 10:49 1:51 1:56 45 30:59 19.9 2:27 74 19:53 7:58 1:06:01
46 396 Tj Lynch 43 M St Louis Park MH 80 12:54 2:12 3:02 50 31:23 19.7 2:12 28 17:25 6:58 1:06:54
47 457 Keith Waring 35 M Bozeman MT 48 11:34 1:59 1:44 55 31:37 19.5 2:31 72 19:42 7:53 1:07:05
48 681 Logan Langley 17 M Zumbrota MN 107 14:21 2:27 1:58 63 31:53 19.4 2:32 14 16:25 6:34 1:07:07
49 333 Michael Dingle 37 M Stillwater MN 139 16:39 2:51 1:24 30 29:46 20.8 1:53 29 17:29 7:00 1:07:09
50 445 Ryan Soule 16 M Duluth MN 63 12:26 2:07 2:37 94 34:00 18.2 1:31 17 16:38 6:40 1:07:10
51 302 Hans Anderson 55 M Proctor MN 83 12:57 2:13 1:54 51 31:24 19.7 1:49 67 19:18 7:44 1:07:19
52 689 William Stroozas 52 M Duluth MN 41 11:07 1:54 1:59 69 32:32 19.0 2:37 63 19:15 7:42 1:07:28
53 392 Brent Lingen 41 M Maple Grove MN 40 11:07 1:54 2:32 28 29:41 20.8 3:01 102 21:26 8:35 1:07:45
54 405 Nick Miskowic 25 M Princeton MN 30 10:49 1:51 2:48 79 33:11 18.6 1:23 71 19:38 7:52 1:07:47
55 412 Scott Myren 42 M Maple Grove MN 87 13:09 2:15 1:59 54 31:31 19.6 2:07 59 19:08 7:40 1:07:52
56 385 Joe Korbicka 37 M Forest Lake MN 39 11:06 1:54 2:54 105 34:27 17.9 2:14 26 17:16 6:55 1:07:56
57 434 Tom Richardson 46 M Orr MN 54 12:08 2:04 2:25 60 31:45 19.5 2:36 61 19:13 7:41 1:08:05
58 369 Alex Johnson 17 M Duluth MN 22 10:26 1:47 2:05 106 34:28 17.9 2:25 56 19:02 7:37 1:08:24
59 441 Scott Shinnick 31 M St. Louis Park MN 20 10:23 1:47 3:04 49 31:07 19.9 3:02 92 20:57 8:23 1:08:30
60 708 Nate Labelle 27 M Duluth MN 119 15:12 2:36 1:48 48 31:06 19.9 2:04 42 18:31 7:25 1:08:38
61 453 Keith Tuominen 45 M Mission Viejo CA 90 13:18 2:16 2:13 59 31:44 19.5 2:47 50 18:49 7:32 1:08:49
62 705 Anthony Vecchi 16 M Duluth MN 8 9:16 1:35 2:41 73 32:56 18.8 2:39 111 21:56 8:47 1:09:26
63 668 Charles Palokangas 45 M Duluth MN 102 14:09 2:25 2:08 67 32:14 19.2 2:04 52 18:55 7:34 1:09:27
64 406 Clint Moen 61 M Duluth MN 58 12:17 2:06 2:39 58 31:40 19.5 1:56 94 21:00 8:24 1:09:31
65 350 Ryan Goei 34 M Duluth MN 77 12:50 2:12 1:50 66 32:07 19.2 2:25 83 20:21 8:09 1:09:32
66 334 Jason Dockter 37 M Minneapolis MN 84 13:05 2:14 2:06 62 31:49 19.4 2:12 85 20:33 8:13 1:09:43
67 439 Bryan Sergot 21 M Grand Rapids MN 96 13:38 2:20 3:13 38 30:14 20.4 2:11 86 20:34 8:14 1:09:48
68 351 John Gough 37 M Kensington CA 60 12:20 2:07 2:29 75 32:57 18.8 2:53 68 19:18 7:44 1:09:56
69 315 Marc Brander 36 M New Brighton MN 56 12:09 2:05 2:38 64 31:59 19.3 3:26 79 20:06 8:03 1:10:16
70 450 David Thompson 42 M Duluth MN 112 14:45 2:31 2:40 87 33:32 18.4 1:14 38 18:20 7:20 1:10:29
71 692 Patrick Riley 32 M Wrenshall MN 74 12:49 2:11 3:08 90 33:36 18.4 2:19 49 18:47 7:31 1:10:37
72 430 Thomas Recht 44 M Minneapolis MN 35 11:01 1:53 3:32 132 36:15 17.0 2:23 30 17:35 7:02 1:10:44
73 371 Joe Johnson 16 M Duluth MN 120 15:21 2:37 1:32 77 32:59 18.7 1:40 65 19:18 7:43 1:10:47
74 309 Tom Belisle 39 M Hugo MN 47 11:27 1:57 1:39 115 34:55 17.7 1:58 98 21:19 8:32 1:11:15
75 359 Billy Haug 37 M Grand Forks ND 76 12:49 2:11 2:30 61 31:49 19.4 2:39 103 21:31 8:37 1:11:16
76 409 Robert Morehouse 31 M Superior WI 85 13:06 2:14 2:11 108 34:39 17.8 2:21 60 19:10 7:40 1:11:25
77 442 Shane Shipman 29 M Blaine MN 92 13:25 2:18 2:11 107 34:34 17.9 2:38 48 18:42 7:29 1:11:28
78 352 Alan Grant 27 M Minneapolis MN 68 12:40 2:10 2:39 72 32:55 18.8 2:20 93 20:57 8:23 1:11:28
79 570 Todd Kneebone 50 M Duluth MN 86 13:08 2:15 2:20 53 31:29 19.6 2:08 125 22:39 9:04 1:11:41
80 694 Mark Rauschenfelsa 53 M Duluth MN 105 14:15 2:26 2:06 42 30:46 20.1 2:47 110 21:55 8:46 1:11:46
81 357 Douglas Happy 50 M Duluth MN 123 15:33 2:39 2:17 82 33:23 18.5 1:46 51 18:54 7:34 1:11:50
82 314 Aaron Boyson 38 M Duluth MN 61 12:22 2:07 2:52 68 32:19 19.1 51:09 1:11:51
83 326 Aaron Cohen 33 M Fargo ND 19 10:05 1:43 1:57 83 33:27 18.5 2:30 142 23:59 9:36 1:11:56
84 393 Keith Linne 20 M Duluth MN 132 16:02 2:44 2:31 103 34:24 18.0 1:41 27 17:23 6:58 1:11:59
85 720 Eddie Rivard 29 M Lauderdale MN 177 52:08 8:53 122 35:15 17.5 2:19 69 19:28 7:47 1:12:24
86 316 Mike Buran 28 M Iron River WI 126 15:47 2:42 2:26 101 34:12 18.1 1:34 44 18:32 7:25 1:12:29
87 329 John Cutshall 17 M Duluth MN 26 10:40 1:50 2:01 118 35:10 17.6 1:53 131 22:58 9:11 1:12:39
88 709 Tony Moen 32 M Proctor MN 147 17:18 2:57 2:40 76 32:58 18.7 1:53 36 18:03 7:13 1:12:49
89 339 Charles Dunbar 29 M Iron River WI 127 15:48 2:42 2:25 100 34:11 18.1 1:36 53 18:56 7:35 1:12:53
90 417 Joel Ness 51 M Duluth MN 43 11:10 1:54 2:31 80 33:14 18.6 2:53 140 23:55 9:34 1:13:40
91 454 Clint Turner 51 M Thunder Bay ON 64 12:27 2:08 2:44 95 34:00 18.2 3:07 109 21:45 8:42 1:14:01
92 375 Joe Kandiko 58 M Excelsior MN 57 12:14 2:05 2:25 85 33:30 18.4 2:49 132 23:09 9:16 1:14:04
93 354 David Gunnarson 39 M Duluth MN 93 13:27 2:18 2:43 113 34:53 17.7 2:18 91 20:51 8:21 1:14:10
94 407 Greg Mongeon 30 M Duluth MN 115 15:03 2:34 2:13 71 32:36 19.0 2:07 123 22:30 9:00 1:14:27
95 424 Gary Poelma 40 M Duluth MN 52 12:01 2:03 3:02 111 34:44 17.8 2:37 124 22:33 9:01 1:14:54
96 324 Thomas Champaigne 39 M Superior WI 50 11:49 2:01 3:00 84 33:28 18.5 2:50 139 23:55 9:34 1:14:59
97 395 Cameron Luitjens 37 M Minneapolis MN 71 12:43 2:10 3:32 96 34:05 18.1 3:11 106 21:33 8:37 1:15:02
98 370 Christopher Johnson 45 M Duluth MN 157 17:59 3:04 2:19 89 33:36 18.4 2:46 46 18:36 7:27 1:15:15
99 462 Scott Wojahn 39 M Mpls MN 140 16:48 2:52 2:05 44 30:55 20.0 2:58 126 22:40 9:04 1:15:25
100 398 Christopher Marshall 35 M Red Wing MN 78 12:51 2:12 2:58 116 35:06 17.6 3:24 96 21:15 8:30 1:15:32
101 452 Nicholas Tollefson 14 M Minneapolis MN 81 12:55 2:12 2:36 121 35:13 17.5 2:40 118 22:17 8:55 1:15:38
102 368 Tony Johnosn 34 M New Hope MN 59 12:19 2:06 3:03 114 34:54 17.7 2:06 134 23:19 9:20 1:15:39
103 419 Thomas Olson 37 M Woodbury MN 38 11:04 1:53 3:50 154 38:24 16.1 2:16 80 20:10 8:04 1:15:41
104 344 Matt Fioritto 29 M Duluth MN 131 15:58 2:44 3:09 88 33:35 18.4 2:51 81 20:13 8:05 1:15:42
105 307 Scott Anderson 53 M Ely MN 103 14:10 2:25 2:53 46 31:00 19.9 3:12 151 25:14 10:06 1:16:26
106 317 Tom Burgraff 40 M Chippewa Falls WA 79 12:53 2:12 3:04 78 33:00 18.7 3:43 138 23:54 9:34 1:16:31
107 52 Andrew Grant 32 M Duluth MN 34 10:59 1:53 2:15 99 34:11 18.1 2:42 159 26:33 10:37 1:16:37
108 360 Jim Healy 30 M Wayzata MN 95 13:35 2:19 4:04 119 35:11 17.6 2:24 101 21:25 8:34 1:16:37
109 358 Peter Hatinen 35 M Minneapolis MN 116 15:05 2:35 3:09 117 35:09 17.6 2:49 89 20:45 8:18 1:16:55
110 700 Quinn Carmichael 41 M Duluth MN 114 15:01 2:34 3:17 124 35:25 17.4 2:34 90 20:45 8:18 1:17:01
111 348 Bill Getts 62 M Minneapolis MN 158 17:59 3:04 2:36 91 33:40 18.4 2:49 76 19:58 8:00 1:17:01
112 461 Eric Winter 37 M Eagan MI 13 9:31 1:38 2:59 164 39:33 15.6 2:18 127 22:44 9:06 1:17:03
113 443 Kyle Smith 39 M Duluth MN 165 19:29 3:20 2:17 92 33:53 18.2 2:28 55 18:58 7:35 1:17:04
114 328 Brian Corrigan 37 M Minneapolis MN 121 15:24 2:38 3:02 110 34:42 17.8 2:43 108 21:37 8:39 1:17:26
115 128 Ken Veneruz 44 M Thunder Bay ON 129 15:53 2:43 3:31 125 35:30 17.4 2:24 82 20:13 8:06 1:17:29
116 711 Allen Peterson 60 M Duluth MN 49 11:38 1:59 2:30 126 35:35 17.4 2:10 156 25:49 10:20 1:17:40
117 667 Doug Berub 39 M Duluth MN 91 13:25 2:18 1:54 142 36:46 16.8 3:22 119 22:19 8:56 1:17:44
118 363 Nils Hoeger-Lerdal 25 M Minneapolis MN 137 16:33 2:50 2:52 102 34:16 18.0 1:04 133 23:10 9:16 1:17:52
119 383 Lyle Koivisto 63 M Duluth MN 130 15:56 2:43 2:42 81 33:15 18.6 2:23 137 23:44 9:30 1:17:58
120 337 John Dotseth 36 M Eden Prairie MN 143 17:02 2:55 3:36 86 33:30 18.4 3:10 88 20:43 8:17 1:17:58
121 384 Steven Kokotovich 54 M Duluth MN 62 12:22 2:07 3:23 140 36:40 16.9 3:06 129 22:47 9:07 1:18:15
122 365 Jason Howard 29 M Duluth MN 88 13:13 2:16 4:35 156 38:43 16.0 1:19 84 20:31 8:13 1:18:19
123 374 Ron Jyring 49 M Bismarck ND 110 14:34 2:29 3:16 131 36:14 17.1 2:50 107 21:33 8:38 1:18:25
124 306 Michael Anderson 59 M Duluth MN 89 13:14 2:16 2:34 120 35:12 17.6 2:25 152 25:16 10:07 1:18:40
125 669 Thomas Lesage 36 M Superior WI 128 15:52 2:43 3:51 104 34:27 17.9 2:33 115 22:05 8:50 1:18:45
126 670 Terry Lesage 39 M Superior WI 125 15:42 2:41 4:21 97 34:07 18.1 2:32 116 22:05 8:50 1:18:46
127 447 Matthew Sundeen 36 M Roseville MN 113 14:59 2:33 2:57 155 38:40 16.0 2:42 73 19:42 7:53 1:18:58
128 701 Kevin Weber 27 M Minneapolis MN 111 14:41 2:31 2:26 168 40:59 15.1 1:44 66 19:18 7:43 1:19:05
129 325 David Chang 40 M Duluth MI 152 17:43 3:02 2:22 127 35:35 17.4 2:06 114 22:02 8:49 1:19:47
130 684 Butch Kuronen 49 M Duluth MN 106 14:21 2:27 4:21 98 34:08 18.1 3:11 145 24:05 9:38 1:20:05
131 377 Steven Kaufer 27 M Rochester MN 109 14:33 2:29 3:41 149 37:40 16.4 2:52 99 21:22 8:33 1:20:06
132 364 William Hoffman 61 M Cloquet MN 100 13:59 2:23 2:29 159 39:09 15.8 2:02 130 22:52 9:09 1:20:29
133 303 Ian Anderson 33 M Duluth MN 144 17:04 2:55 4:34 129 35:52 17.2 1:36 104 21:32 8:37 1:20:36
134 313 Matt Bordson 21 M Hermantown MN 154 17:51 3:03 2:48 143 36:51 16.8 2:04 105 21:33 8:37 1:21:04
135 411 John Morrow 40 M St Paul MN 134 16:11 2:46 3:17 151 38:11 16.2 2:14 95 21:14 8:30 1:21:04
136 304 Jared Anderson 32 M Proctor MN 122 15:28 2:39 3:49 138 36:38 16.9 2:36 128 22:44 9:06 1:21:13
137 387 Jason Kuhlman 34 M Stacy MN 82 12:56 2:13 4:50 93 33:57 18.2 4:38 153 25:34 10:14 1:21:52
138 386 Robert Kranz 61 M Kapaa HI 151 17:40 3:01 2:37 123 35:16 17.5 2:37 141 23:56 9:35 1:22:05
139 327 Michael Consie 33 M Duluth MN 133 16:06 2:45 4:20 160 39:11 15.8 2:33 78 20:03 8:01 1:22:11
140 444 Nathan Sonstegard 33 M Minneapolis MN 36 11:01 1:53 3:30 167 40:49 15.1 2:34 147 24:33 9:49 1:22:25
141 382 Brett Kinney 41 M Duluth MN 98 13:51 2:22 3:52 130 35:55 17.2 3:18 155 25:46 10:19 1:22:39
142 429 Kevin Rappana 35 M Duluth MN 145 17:04 2:55 3:15 152 38:11 16.2 2:14 112 21:58 8:47 1:22:40
143 688 George Sweezy 56 M Duluth MN 166 19:50 3:23 3:24 109 34:42 17.8 3:28 100 21:23 8:34 1:22:45
144 305 Keith Anderson 23 M Hermantown MN 142 17:02 2:54 4:02 157 38:47 15.9 2:15 113 22:02 8:49 1:24:07
145 310 Steve Bellingar 39 M Rochester MN 67 12:36 2:09 4:17 136 36:29 16.9 3:13 163 27:37 11:03 1:24:09
146 415 Wayne Nelson 42 M Rochester MN 160 18:09 3:06 4:00 70 32:34 19.0 2:36 160 26:54 10:46 1:24:10
147 437 Matt Schnacky 33 M Shakopee MN 136 16:24 2:48 3:13 146 37:14 16.6 4:05 135 23:26 9:23 1:24:19
148 422 David Pilarski 38 M Big Lake MN 153 17:49 3:03 3:14 145 37:13 16.6 2:06 144 24:00 9:36 1:24:20
149 331 Greg Deegan 32 M Saint Paul MN 159 18:06 3:05 3:25 137 36:38 16.9 2:07 146 24:19 9:44 1:24:33
150 330 Ed Dallmann 63 M Esko MN 150 17:27 2:59 3:21 163 39:20 15.7 2:11 121 22:23 8:58 1:24:39
151 672 Derek Montgomery 27 M Duluth MN 169 19:58 3:24 3:32 134 36:18 17.0 2:41 117 22:16 8:55 1:24:43
152 345 Paul Fitch 23 M St. Paul MN 148 17:19 2:57 3:17 135 36:22 17.0 3:12 148 24:36 9:51 1:24:44
153 301 Rick Abrahamson 46 M Duluth MN 23 10:36 1:49 1:35 31 29:50 20.7 1:46 174 41:00 16:24 1:24:45
154 321 Stanford Case 50 M Hutchinson MN 135 16:20 2:47 3:16 158 39:06 15.8 2:46 136 23:26 9:23 1:24:51
155 388 Chris Lafayette 29 M Stacy MN 94 13:33 2:19 2:50 141 36:40 16.9 2:29 168 29:27 11:47 1:24:58
156 367 Patrick Jennrich 43 M Lino Lakes MN 69 12:41 2:10 5:07 128 35:38 17.3 2:56 166 29:12 11:41 1:25:32
157 697 Erin Stave 36 M Duluth MN 118 15:07 2:35 5:06 133 36:16 17.0 5:00 149 24:40 9:52 1:26:08
158 312 David Bolf 37 M Duluth MN 163 18:43 3:12 2:52 147 37:38 16.4 3:08 143 24:00 9:36 1:26:18
159 391 Loren Lilyquist 53 M Hermantown MN 156 17:59 3:04 3:46 166 40:15 15.4 2:25 120 22:23 8:57 1:26:45
160 340 Tom Edwards 43 M Chippewa Falls WI 138 16:38 2:50 2:38 150 38:04 16.2 2:54 162 27:17 10:55 1:27:29
161 431 Mark Reed 49 M Eagan MN 162 18:34 3:10 3:13 153 38:22 16.1 2:07 154 25:36 10:15 1:27:49
162 353 Kyle Graves 19 M North Attleboro MA 168 19:53 3:24 2:14 148 37:39 16.4 2:41 161 27:16 10:55 1:29:41
163 311 Andy Berndt 26 M St. Paul MN 173 24:39 4:12 2:48 139 36:38 16.9 3:18 122 22:23 8:58 1:29:44
164 361 John Heinlein 50 M Stillwater MN 161 18:33 3:10 3:14 112 34:49 17.8 2:34 170 31:10 12:28 1:30:17
165 448 Sam Tabaka 29 M Rogers MN 171 22:48 3:53 2:53 172 45:24 13.6 5:14 23 16:55 6:46 1:33:12
166 394 Roy Lubbers 56 M Sauk Centre MN 149 17:21 2:58 4:16 169 41:08 15.0 3:08 165 28:37 11:27 1:34:27
167 378 Adam Kauppila 23 M Saint Paul MN 172 24:19 4:09 3:18 162 39:20 15.7 1:30 157 26:04 10:26 1:34:29
168 336 Tom Donofrio 49 M Hermantown MN 101 14:04 2:24 3:07 174 47:34 13.0 176 1:19:07 31:39 1:36:17
169 399 Dan McLaughlin 28 M Anoka MI 175 28:01 4:47 2:20 144 37:01 16.7 1:45 164 28:09 11:16 1:37:13
170 707 Matthew Chiles 31 M Superior WI 141 16:57 2:54 2:40 171 44:46 13.8 3:07 169 29:57 11:59 1:37:24
171 343 Peder Engebretson 45 M Saint Anthony MN 146 17:10 2:56 4:29 165 39:47 15.5 2:32 173 33:39 13:28 1:37:35
172 320 Nathan Case 23 M Hutchinson MN 164 18:49 3:13 5:25 173 46:06 13.4 2:36 150 25:08 10:04 1:38:02
173 413 James Nelson 40 M Minneapolis MN 155 17:52 3:03 6:15 170 44:01 14.0 5:44 172 33:14 13:18 1:47:04
174 362 Richard Hellman 64 M Indianapolis IN 174 25:26 4:20 6:20 161 39:14 15.8 3:44 171 32:56 13:11 1:47:38
175 346 Jesse Fitzsimmons 37 M Barnum MN 176 28:28 4:51 4:19 176 51:32 12.0 3:20 158 26:30 10:36 1:54:06
176 402 Robert Mills 62 M Duluth MN 170 20:17 3:28 4:40 177 1:03:03 9.8 3:25 167 29:19 11:44 2:00:42
177 426 Dan Powers 72 M Hudson WI 167 19:51 3:23 6:26 175 49:09 12.6 4:05 175 48:29 19:24 2:07:57
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 521 Jeanne Fleck 43 F Proctor MN 14 10:29 1:48 1:37 1 27:25 22.5 1:36 2 16:14 6:30 57:18
2 549 Jennifer Imsande 35 F Duluth MN 66 12:53 2:12 1:07 3 28:55 21.4 1:32 1 15:48 6:19 1:00:12
3 661 Liv Williamsen 30 F Chanhassen MN 3 9:26 1:37 2:15 6 30:17 20.4 1:59 4 17:27 6:59 1:01:22
4 187 Jena Ogston 37 F Duluth MN 24 10:54 1:52 1:27 5 30:08 20.5 1:44 5 17:30 7:00 1:01:40
5 485 Kirsten Bich 39 F Duluth MN 60 12:47 2:11 1:33 2 28:30 21.7 1:53 6 17:36 7:03 1:02:17
6 474 Meghan Anderson 27 F Duluth MN 4 9:33 1:38 1:39 15 31:22 19.7 1:47 11 18:12 7:17 1:02:30
7 702 Emily Ament 27 F Jamestown ND 8 10:04 1:43 1:39 19 31:35 19.6 1:50 10 17:58 7:11 1:03:03
8 558 Denise Kaitala 35 F Duluth MN 2 9:16 1:35 1:35 10 30:47 20.1 1:54 28 19:37 7:51 1:03:05
9 698 Kerri Persons 33 F Duluth MN 18 10:47 1:51 1:33 7 30:28 20.3 2:01 20 18:33 7:26 1:03:18
10 538 Megan Haseley 33 F Eden Prairie MN 6 9:50 1:41 2:15 26 32:12 19.2 2:13 8 17:44 7:06 1:04:11
11 600 Sondra Mowers 44 F Duluth MN 21 10:50 1:51 1:31 4 29:57 20.6 2:06 33 19:51 7:57 1:04:13
12 480 Jeanna Baratto 26 F Crosslake MN 33 11:19 1:56 1:46 11 31:14 19.8 2:19 15 18:21 7:21 1:04:57
13 504 Jessica Deegan 32 F Saint Paul MN 50 12:12 2:05 1:33 14 31:19 19.7 1:47 12 18:12 7:17 1:05:01
14 577 Emily Larson 35 F Duluth MN 26 11:03 1:53 2:23 30 32:32 19.0 1:48 14 18:17 7:19 1:06:02
15 685 Kathryn Cross 23 F Duluth MN 23 10:51 1:51 2:36 31 32:35 19.0 1:50 16 18:25 7:22 1:06:14
16 715 Jennifer Huelsmann 39 F Minneapolis MN 89 13:39 2:20 1:33 8 30:42 20.1 2:24 18 18:27 7:23 1:06:43
17 674 Mary Sands 47 F Saint Paul MN 39 11:52 2:02 1:39 29 32:30 19.0 2:06 27 19:22 7:45 1:07:26
18 606 Kati Palmer 31 F Superior WI 78 13:21 2:17 2:09 9 30:43 20.1 1:53 30 19:40 7:52 1:07:43
19 500 Tara Croteau 30 F Duluth MN 36 11:31 1:58 2:11 70 35:09 17.6 2:15 3 16:42 6:41 1:07:45
20 695 Leigh Wright 45 F 31 11:16 1:56 1:29 44 33:58 18.2 2:01 22 19:04 7:38 1:07:47
21 718 Kari Reed 23 F Duluth MN 5 9:50 1:41 1:46 51 34:19 18.0 2:36 26 19:22 7:45 1:07:51
22 499 Susan Cook 43 F Duluth MN 67 12:54 2:12 1:58 21 31:39 19.5 1:19 45 20:24 8:10 1:08:12
23 566 Sheila Kelley 33 F Carlton MN 53 12:21 2:07 1:36 35 33:09 18.6 1:45 29 19:39 7:52 1:08:28
24 583 Amber Lutz 23 F Owaonna MN 7 10:01 1:43 2:59 37 33:15 18.6 2:11 40 20:11 8:05 1:08:33
25 716 Bet Tina Keppers 25 F Proctor MN 15 10:35 1:49 1:46 28 32:29 19.0 1:45 77 22:07 8:51 1:08:40
26 724 Diana McGrath 44 F Woodbury MN 37 11:41 2:00 1:47 36 33:13 18.6 2:13 34 19:55 7:58 1:08:47
27 643 Lisa Spethmann 45 F St. Cloud, MN 17 10:43 1:50 2:11 61 34:37 17.9 2:07 25 19:18 7:43 1:08:55
28 714 Amy Bennett 34 F Duluth MN 77 13:19 2:16 1:27 20 31:35 19.6 2:26 43 20:12 8:05 1:08:57
29 627 Stacia Schacht 26 F Gem Lake MN 13 10:22 1:46 1:49 38 33:16 18.6 2:34 64 21:30 8:36 1:09:28
30 693 Anne Normand 35 F Duluth MN 127 15:06 2:35 2:10 24 31:56 19.4 2:26 13 18:13 7:17 1:09:48
31 662 Rebecca Wilson 29 F Shakopee MN 1 8:47 1:30 2:24 52 34:19 18.0 2:13 79 22:09 8:52 1:09:50
32 487 Mina Bradley 35 F Duluth MN 11 10:13 1:45 1:57 66 34:51 17.7 2:04 52 20:59 8:24 1:10:00
33 556 Stephanie Johnson 32 F Duluth MN 119 14:52 2:32 1:35 13 31:18 19.7 1:47 47 20:31 8:13 1:10:00
34 591 Melissa McCarthy 33 F Minneapolis MN 134 15:20 2:37 2:29 23 31:56 19.4 2:17 17 18:26 7:23 1:10:26
35 686 Bonnie Siegel 41 F Lakeville MN 22 10:51 1:51 4:22 17 31:25 19.7 2:40 60 21:19 8:32 1:10:36
36 618 Nancy Rectenwald 49 F Duluth MN 49 12:11 2:05 2:14 40 33:22 18.5 127:20 1:10:50
37 726 Laurie Anderson 41 F Duluth MN 56 12:36 2:09 2:01 16 31:24 19.7 2:34 87 22:20 8:56 1:10:53
38 552 Amy Johnson 17 F Salol MN 16 10:39 1:49 2:12 109 36:37 16.9 1:48 35 20:00 8:00 1:11:12
39 470 Elyse Anderson 25 F St. Paul MN 59 12:42 2:10 1:47 48 34:06 18.1 2:02 49 20:47 8:19 1:11:21
40 525 Julie Frantz 32 F Plymouth MN 106 14:27 2:28 2:15 58 34:32 17.9 2:00 21 18:49 7:32 1:12:00
41 656 Julie Virkus 56 F St. Louis Park MN 139 15:44 2:41 1:57 43 33:57 18.2 3:01 7 17:42 7:05 1:12:19
42 475 Holly Aprea 29 F Minneapolis MN 43 12:05 2:04 4:14 68 35:05 17.6 1:54 23 19:10 7:40 1:12:25
43 547 Krista Humbert 16 F Mound MN 9 10:07 1:44 2:20 64 34:44 17.8 1:54 121 23:44 9:30 1:12:47
44 636 Carolyn Siers 39 F Duluth MN 40 11:58 2:03 3:02 84 35:43 17.3 2:01 38 20:08 8:03 1:12:50
45 645 Shawn Strathe 35 F Minneapolis MN 107 14:31 2:29 1:43 55 34:25 18.0 2:16 36 20:00 8:00 1:12:52
46 510 Erin Donahue 20 F Duluth MN 27 11:04 1:54 2:12 106 36:27 17.0 1:52 65 21:37 8:39 1:13:09
47 633 Rachel Schultz 36 F Lino Lakes MN 113 14:40 2:30 1:43 27 32:27 19.0 2:03 88 22:23 8:57 1:13:13
48 491 Lesley Burri 26 F Stillwater OK 132 15:14 2:36 2:35 42 33:30 18.4 1:56 41 20:11 8:05 1:13:23
49 478 Susanne Bakken 58 F Duluth MN 69 12:59 2:13 2:15 50 34:13 18.1 2:10 71 21:57 8:47 1:13:31
50 550 Melanie Jakubek 36 F Duluth MN 34 11:22 1:57 2:37 57 34:32 17.9 3:06 72 21:57 8:47 1:13:33
51 576 Mary Langdon 25 F Cloquet MN 173 17:37 3:00 2:27 18 31:32 19.6 2:19 32 19:48 7:55 1:13:40
52 623 Beth Rossi 45 F Marine On St. Croi MN 41 11:58 2:03 2:21 53 34:20 18.0 2:42 89 22:23 8:58 1:13:42
53 562 Jill Kaske 37 F Superior WI 92 13:49 2:22 1:30 46 34:03 18.1 2:27 70 21:56 8:47 1:13:43
54 561 Polly Kaplan 45 F Golden Valley, MN 55 12:29 2:08 2:02 47 34:06 18.1 2:26 98 22:49 9:08 1:13:49
55 567 Teresa Kimberley 37 F Minneapolis MN 83 13:26 2:18 2:12 34 33:09 18.6 2:16 97 22:49 9:08 1:13:49
56 476 Jenna Arotta 25 F Duluth MN 84 13:29 2:18 1:54 54 34:23 18.0 2:26 66 21:40 8:40 1:13:50
57 690 Sonja Daniels 35 F Duluth MN 82 13:24 2:17 2:01 41 33:24 18.5 2:07 107 23:06 9:15 1:14:00
58 678 Anne Pilarski 33 F Plymouth MN 38 11:45 2:00 2:16 71 35:11 17.6 2:15 104 23:00 9:12 1:14:23
59 519 Ann Fellman 34 F Minneapolis MN 61 12:47 2:11 1:49 110 36:44 16.8 2:20 50 20:49 8:20 1:14:26
60 691 Valeria Edwards 37 F Cloquet MN 138 15:37 2:40 2:14 39 33:17 18.6 2:13 56 21:11 8:29 1:14:29
61 473 Kristin Anderson 38 F Grand Rapids MN 81 13:24 2:17 1:41 49 34:11 18.1 2:19 102 22:56 9:11 1:14:30
62 655 Dominique Veneruz 13 F Thunder Bay ON 74 13:13 2:15 3:14 77 35:32 17.4 2:23 42 20:12 8:05 1:14:30
63 488 Devon Brecke 27 F Duluth MN 32 11:18 1:56 2:37 104 36:25 17.0 2:24 68 21:52 8:45 1:14:34
64 658 Sue Watt 49 F Esko MN 68 12:58 2:13 2:04 99 36:10 17.1 2:18 58 21:12 8:29 1:14:40
65 638 Kirsten Sjoberg 35 F Minneapolis MN 86 13:37 2:20 2:36 32 32:37 18.9 2:39 114 23:25 9:22 1:14:51
66 605 Nikki Olson 29 F Duluth MN 71 13:00 2:13 2:48 62 34:38 17.8 2:19 80 22:11 8:53 1:14:53
67 466 Amy Aho 34 F Merrifield MN 79 13:22 2:17 2:53 98 36:09 17.1 1:57 48 20:41 8:17 1:14:58
68 587 Heather Marden-Reilly 30 F Rochester MN 30 11:16 1:56 2:50 79 35:37 17.4 2:45 101 22:55 9:10 1:15:20
69 563 Veronica Kaspszak 38 F Hermantown MN 129 15:09 2:35 2:26 80 35:38 17.3 2:00 39 20:09 8:04 1:15:21
70 664 Marcy Woods 37 F Lincoln NE 64 12:50 2:12 4:47 73 35:19 17.5 2:14 44 20:17 8:07 1:15:26
71 482 Laura Becotte 21 F Thunder Bay ON 25 10:54 1:52 2:31 94 36:00 17.2 2:51 113 23:24 9:22 1:15:37
72 573 Marian Kramer 26 F Duluth MN 19 10:49 1:51 2:53 67 34:59 17.7 2:29 135 24:38 9:51 1:15:45
73 571 Steph Koebensky 29 F Duluth MN 72 13:04 2:14 3:00 63 34:39 17.8 3:07 76 22:07 8:51 1:15:54
74 660 Lindsey Waytashek 20 F Sartell MN 70 13:00 2:13 2:58 105 36:25 17.0 2:19 59 21:19 8:32 1:15:58
75 590 Emily Matuseski 16 F Duluth MN 45 12:07 2:04 2:35 92 35:58 17.2 3:12 84 22:15 8:54 1:16:03
76 631 Sara Schmelzer 26 F Minneapolis MN 51 12:16 2:06 2:26 75 35:23 17.5 2:00 125 24:04 9:38 1:16:07
77 539 Jessica Healy 33 F Wayzata MN 103 14:20 2:27 3:59 100 36:11 17.1 2:21 31 19:45 7:54 1:16:33
78 518 Lisa Faust 37 F Duluth MN 102 14:17 2:26 2:25 60 34:34 17.9 1:22 123 24:00 9:36 1:16:36
79 532 Kathy Graves 47 F North Attleboro MA 136 15:33 2:39 1:48 25 32:07 19.2 2:54 129 24:19 9:44 1:16:39
80 671 Erin Miller-Kronenb 30 F Sartell MN 91 13:44 2:21 2:52 87 35:50 17.2 2:06 82 22:14 8:54 1:16:43
81 673 Jacy Shrestha 30 F Saint Louis Park MN 46 12:07 2:04 3:13 144 39:24 15.7 2:02 46 20:29 8:12 1:17:13
82 501 Suzanne Darnell 34 F Minneapolis MN 181 18:08 3:06 2:31 118 37:09 16.6 1:57 9 17:52 7:09 1:17:34
83 620 Angela Richarte 29 F Willmar MN 180 18:04 3:05 2:17 33 32:48 18.8 2:28 75 22:04 8:50 1:17:40
84 503 Christine Davis 51 F Spearfish SD 159 16:29 2:49 3:09 56 34:27 17.9 2:52 51 20:51 8:21 1:17:46
85 663 Andrea Wojahn 41 F Mpls MN 128 15:07 2:35 2:11 12 31:18 19.7 4:12 143 25:14 10:06 1:18:00
86 632 Sara Schmitt 17 F Duluth MN 54 12:27 2:08 4:21 130 38:00 16.3 2:26 53 21:02 8:25 1:18:13
87 517 Christiane Erspamer 37 F Duluth MN 94 13:57 2:23 2:58 82 35:42 17.3 2:36 108 23:09 9:16 1:18:19
88 657 Kristin Walch 38 F Duluth MN 12 10:18 1:46 2:52 152 39:43 15.6 2:31 105 23:01 9:13 1:18:24
89 572 Kelley Kosmides 50 F Chanhassen MN 97 14:01 2:24 2:31 101 36:17 17.0 3:05 90 22:35 9:02 1:18:26
90 717 Stephanie Preckel 44 F Duluth MN 125 15:01 2:34 2:43 90 35:53 17.2 3:10 67 21:49 8:44 1:18:34
91 471 Janet Anderson 44 F Woodbury MN 176 17:50 3:03 2:54 45 34:03 18.1 2:43 55 21:08 8:27 1:18:35
92 535 Cynthia Hagley 54 F Duluth MN 42 12:05 2:04 3:35 126 37:44 16.4 3:06 81 22:14 8:54 1:18:42
93 477 Erika Bakke 27 F Kimball MN 58 12:40 2:10 2:32 125 37:38 16.4 3:55 78 22:08 8:51 1:18:50
94 682 Brenda Weis 35 F Whitefield ME 109 14:35 2:30 3:53 114 36:54 16.7 2:37 54 21:04 8:26 1:19:01
95 465 Theresa Abbott 35 F Carlton MN 110 14:36 2:30 1:49 81 35:40 17.3 2:02 138 24:56 9:59 1:19:02
96 493 Nancy Cashman 49 F Two Harbors MN 141 15:48 2:42 2:11 85 35:45 17.3 2:10 109 23:14 9:18 1:19:06
97 483 Joan Beissel 53 F Dixon IL 96 14:00 2:24 3:24 83 35:43 17.3 2:39 115 23:25 9:22 1:19:09
98 616 Sharon Quinlan 50 F Duluth MN 117 14:49 2:32 3:04 76 35:26 17.4 3:13 93 22:44 9:06 1:19:14
99 543 Cathy Holman 47 F Two Harbors MN 44 12:07 2:04 3:52 129 37:51 16.3 2:09 110 23:18 9:20 1:19:15
100 585 Alyssa Marden 30 F Duluth MN 57 12:38 2:09 2:32 108 36:33 16.9 2:30 141 25:06 10:03 1:19:17
101 611 Wendy Peterson 24 F Superior WI 177 17:51 3:03 3:18 59 34:34 17.9 2:35 57 21:12 8:29 1:19:27
102 489 Deborah Brzezinski 28 F Superior WI 163 16:46 2:52 2:53 97 36:08 17.1 1:38 85 22:18 8:56 1:19:41
103 680 Jessie Hanson Larson 26 F Duluth MN 93 13:55 2:23 2:08 123 37:32 16.5 2:33 122 23:49 9:32 1:19:55
104 597 Tania Meyer 41 F Pengilly MN 167 17:28 2:59 2:19 127 37:44 16.4 2:29 37 20:08 8:03 1:20:06
105 630 Jessica Schiff 24 F Duluth MN 145 16:07 2:45 2:03 89 35:52 17.2 2:34 117 23:32 9:25 1:20:06
106 679 Wendy Sersha 33 F Duluth MN 115 14:45 2:31 2:19 137 38:42 16.0 2:33 73 21:57 8:47 1:20:14
107 468 Katie Albin 19 F Hermantown MN 10 10:09 1:44 5:14 150 39:36 15.6 2:18 103 22:59 9:12 1:20:14
108 640 Jessica Solie 29 F Minneapolis MN 133 15:16 2:36 3:30 115 36:54 16.7 3:13 62 21:27 8:35 1:20:17
109 514 Kara Durski 28 F Minneapolis MN 123 15:00 2:34 3:45 116 36:54 16.7 3:14 61 21:27 8:35 1:20:17
110 551 Aubree Johansson 26 F St Paul MN 154 16:19 2:47 3:45 78 35:36 17.4 2:07 100 22:52 9:09 1:20:36
111 628 Laura Schaeffer 34 F Plymouth MN 52 12:17 2:06 3:11 72 35:13 17.5 3:21 162 26:39 10:40 1:20:38
112 490 Diana Buck 26 F Lauderdale MN 29 11:09 1:54 2:47 112 36:47 16.8 3:35 160 26:35 10:38 1:20:51
113 584 Sarah Manney Kurth 36 F Duluth MN 80 13:22 2:17 3:44 96 36:01 17.2 3:45 124 24:04 9:38 1:20:55
114 593 Cortney McKenzie 20 F Maple Grove MN 189 19:34 3:20 2:21 22 31:45 19.5 2:24 140 25:01 10:01 1:21:02
115 560 Erica Kanewischer 27 F Stillwater MN 47 12:10 2:05 2:53 151 39:37 15.6 2:23 130 24:21 9:45 1:21:21
116 479 Lindsay Bannon 24 F Thunder Bay ON 130 15:10 2:35 3:32 111 36:44 16.8 2:54 106 23:05 9:14 1:21:21
117 544 Anne Howard 49 F Superior WI 153 16:18 2:47 3:35 93 35:59 17.2 2:53 95 22:45 9:06 1:21:27
118 653 Melanie Tuominen 37 F Duluth MN 150 16:13 2:46 2:21 74 35:22 17.5 2:27 144 25:15 10:06 1:21:35
119 622 Mary Risley 43 F South Range WI 140 15:45 2:41 3:12 102 36:17 17.0 2:50 118 23:33 9:25 1:21:35
120 617 Kimberly Radloff 35 F Saginaw MN 114 14:44 2:31 3:12 128 37:49 16.3 2:28 116 23:32 9:25 1:21:44
121 598 Kelly Moen 38 F Proctor MN 160 16:34 2:50 2:39 113 36:52 16.8 2:25 112 23:21 9:21 1:21:49
122 529 Ginny Giles 31 F Minneapolis MD 95 13:59 2:23 2:56 149 39:35 15.6 2:56 91 22:37 9:03 1:22:01
123 713 Penny Agar 54 F Duluth MN 101 14:15 2:26 3:28 121 37:20 16.6 2:37 133 24:28 9:48 1:22:06
124 555 Linda Johnson 32 F Minneapolis MN 172 17:36 3:00 3:17 65 34:46 17.8 2:25 131 24:23 9:45 1:22:23
125 725 Emily Larsen 18 F Duluth MN 35 11:30 1:58 3:54 171 42:30 14.5 1:49 99 22:50 9:08 1:22:31
126 586 Sandra Marden-Lokken 55 F Duluth MN 143 15:55 2:43 3:27 95 36:00 17.2 4:27 96 22:47 9:07 1:22:34
127 502 Jannifer David 38 F Duluth MN 137 15:35 2:40 3:40 103 36:23 17.0 2:53 132 24:28 9:47 1:22:57
128 625 Trina Sachs 39 F Rogers MN 185 18:37 3:11 2:50 69 35:08 17.6 2:51 119 23:34 9:26 1:22:58
129 613 Carol Pilarski 37 F Big Lake MN 161 16:34 2:50 2:27 148 39:34 15.6 2:18 83 22:14 8:54 1:23:04
130 610 Megan Peterson 35 F Minneapolis MN 108 14:34 2:29 2:16 154 39:58 15.5 2:14 128 24:17 9:43 1:23:17
131 588 Susan Marks 31 F Duluth MN 196 20:59 3:35 3:10 86 35:47 17.3 2:20 63 21:27 8:35 1:23:41
132 641 Hilary Sonstegard 33 F Minneapolis MN 158 16:28 2:49 3:14 138 38:57 15.9 3:00 86 22:20 8:56 1:23:55
133 568 Rochon Kinney 38 F Duluth MN 88 13:39 2:20 4:03 117 37:06 16.7 3:28 153 25:55 10:22 1:24:08
134 534 Linda Hagen 45 F Duluth MN 120 14:58 2:33 3:43 107 36:28 16.9 2:34 163 26:45 10:42 1:24:27
135 574 Catherine Lafontaine 33 F St. Paul MN 168 17:29 2:59 2:50 122 37:28 16.5 2:53 126 24:10 9:40 1:24:48
136 546 Jayme Hudson 28 F Duluth MN 87 13:38 2:20 3:29 133 38:10 16.2 2:36 165 26:58 10:47 1:24:48
137 492 Annie Carmichael 40 F Duluth MN 98 14:07 2:25 3:42 135 38:39 16.0 2:42 151 25:51 10:21 1:25:00
138 508 Gigi Dobosenski 33 F Saint Peter MN 63 12:50 2:12 3:26 155 40:00 15.5 2:38 154 26:10 10:28 1:25:01
139 615 Jennifer Printon 27 F Hugo MN 126 15:03 2:34 3:15 153 39:46 15.5 2:02 145 25:20 10:08 1:25:24
140 524 Jill Flower 56 F Shoreview MN 85 13:35 2:19 3:03 124 37:36 16.4 3:25 176 27:51 11:09 1:25:28
141 602 Katherine Nelson 21 F Fargo ND 65 12:52 2:12 3:25 184 44:57 13.7 2:31 69 21:53 8:46 1:25:35
142 575 Eileen Lafontaine 35 F Minneapolis MN 142 15:49 2:42 2:39 131 38:00 16.3 3:01 155 26:15 10:30 1:25:42
143 495 Mary Ciresi 40 F Eau Claire WI 149 16:12 2:46 4:02 134 38:22 16.1 2:13 142 25:07 10:03 1:25:55
144 545 Deborah Hower 38 F Eau Claire WI 104 14:24 2:28 2:39 139 39:01 15.8 2:36 171 27:18 10:55 1:25:56
145 599 Emily Montgomery 47 F Two Harbors MN 175 17:49 3:02 3:21 88 35:52 17.2 3:37 147 25:29 10:12 1:26:06
146 675 Durae Pfeffer 39 F Superior WI 105 14:25 2:28 3:36 163 41:52 14.8 2:58 111 23:19 9:20 1:26:09
147 531 Emily Graves 13 F North Attleboro MA 90 13:43 2:21 2:56 162 41:34 14.9 2:04 152 25:53 10:22 1:26:09
148 619 Cathy Richardson 43 F Orr MN 164 16:54 2:53 3:28 141 39:12 15.8 3:04 120 23:44 9:30 1:26:19
149 564 Amanda Kaufer 27 F Rochester MN 76 13:17 2:16 3:34 167 41:56 14.7 2:41 139 24:59 10:00 1:26:25
150 569 Heather Klever 35 F Little Falls MN 73 13:11 2:15 3:16 172 42:41 14.5 2:55 134 24:32 9:49 1:26:34
151 650 Kate Taylor 31 F Duluth MN 171 17:33 3:00 3:46 180 44:00 14.0 2:54 24 19:12 7:41 1:27:24
152 467 Tara Alan 24 F Sauk Rapids MN 135 15:30 2:39 3:14 143 39:23 15.7 3:22 157 26:25 10:34 1:27:51
153 498 Elizabeth Consie 28 F Duluth MN 112 14:38 2:30 2:47 159 40:48 15.1 2:39 172 27:22 10:57 1:28:11
154 594 Allison McLachlan 25 F Duluth MN 184 18:33 3:10 3:54 168 42:03 14.7 2:21 74 21:57 8:47 1:28:46
155 654 Susan Mattis Turnham 53 F Duluth MN 155 16:21 2:47 3:17 120 37:15 16.6 3:04 179 28:57 11:35 1:28:52
156 512 Spice (c) Donohue 40 F Thunder Bay ON 174 17:46 3:02 3:33 91 35:55 17.2 4:18 174 27:50 11:08 1:29:19
157 481 Heather Baumbach 35 F Minneapolis MN 118 14:50 2:32 2:49 156 40:10 15.4 3:41 177 27:53 11:10 1:29:22
158 554 Julie Johnson 39 F Duluth MN 75 13:13 2:16 2:55 169 42:13 14.6 1:57 183 29:20 11:44 1:29:37
159 513 Megan Doshan 29 F Excelsior MN 122 15:00 2:34 2:27 191 47:04 13.1 2:30 94 22:44 9:06 1:29:42
160 589 Melissa Martinez-Sones 31 F St. Paul MN 111 14:38 2:30 3:40 160 40:54 15.1 3:02 175 27:50 11:08 1:30:01
161 505 Catherine Diaz 33 F Hudson WI 62 12:49 2:11 3:26 142 39:18 15.7 3:25 194 31:18 12:32 1:30:13
162 516 Lesley Ernst 49 F Apple Valley MN 147 16:09 2:46 1:42 136 38:39 16.0 3:27 189 30:51 12:21 1:30:46
163 486 Constance Bloom 54 F Hermantown MN 156 16:21 2:47 3:20 140 39:07 15.8 2:35 184 29:36 11:51 1:30:57
164 642 Dawn Speltz 31 F Golden Valley MN 124 15:01 2:34 5:08 181 44:18 14.0 2:35 127 24:15 9:42 1:31:14
165 596 Maija Metsa 22 F Hermantown MN 169 17:29 2:59 1:50 182 44:37 13.9 2:04 146 25:24 10:10 1:31:22
166 523 Molly Fletcher 22 F Hudson, Wi WI 178 17:53 3:03 2:52 166 41:55 14.7 2:25 156 26:21 10:33 1:31:23
167 540 Kristen Hendrickson 35 F River Falls WI 121 14:59 2:33 3:17 145 39:27 15.7 4:02 187 30:15 12:06 1:31:57
168 648 Wendy Swanson 46 F Bloomington MN 131 15:13 2:36 2:24 132 38:02 16.2 2:57 198 33:49 13:32 1:32:24
169 626 Jennifer Saletel 32 F Wrenshall MN 144 16:06 2:45 3:49 175 43:02 14.4 2:53 161 26:37 10:39 1:32:25
170 676 Nicolle Gilbertson 30 F Duluth MN 99 14:08 2:25 3:41 179 44:00 14.0 3:39 170 27:14 10:54 1:32:40
171 659 Emily Watts 38 F Blaine MN 151 16:15 2:46 2:41 147 39:32 15.6 3:29 192 31:12 12:29 1:33:06
172 511 Angela Donofrio 14 F Hermantown MN 28 11:06 1:54 3:12 194 48:05 12.9 2:33 178 28:26 11:23 1:33:18
173 526 Kristine Fredrickson 24 F Duluth MN 48 12:10 2:05 3:37 176 43:30 14.2 2:49 193 31:16 12:31 1:33:20
174 603 Vickie O'Hara 49 F St. Cloud, MN 183 18:28 3:09 2:39 173 42:43 14.5 3:58 149 25:35 10:14 1:33:21
175 484 Deena Bell 37 F Land O Lakes WI 193 20:14 3:27 3:43 164 41:53 14.8 2:08 150 25:38 10:15 1:33:33
176 557 Lori Joppa 46 F Rochester MN 100 14:11 2:25 3:16 119 37:11 16.6 3:50 202 35:16 14:07 1:33:42
177 612 Sarah Picha 30 F Embarrass MN 198 21:17 3:38 2:50 158 40:28 15.3 2:24 168 27:07 10:51 1:34:04
178 621 Heidi Ringhofer 41 F Cloquet MN 190 19:44 3:22 3:32 157 40:15 15.4 3:38 166 26:58 10:48 1:34:05
179 719 Angela Foltz 30 F Duluth MN 204 25:31 4:21 2:59 146 39:30 15.6 3:55 92 22:40 9:04 1:34:32
180 592 Mary McDonald 35 F Duluth MN 148 16:11 2:46 5:20 174 42:56 14.4 3:25 173 27:34 11:02 1:35:25
181 506 Jennifer Dick 33 F Minneapolis MN 152 16:17 2:47 4:27 187 45:44 13.5 3:40 148 25:32 10:13 1:35:37
182 565 Britta Kauppila 24 F Saint Paul MN 162 16:41 2:51 3:49 177 43:39 14.2 2:08 186 30:06 12:03 1:36:21
183 188 Kelsey Plaunt 21 F Duluth MN 20 10:50 1:51 2:25 205 54:07 11.4 2:59 169 27:13 10:53 1:37:30
184 595 Anne Medlin 27 F Duluth MN 179 17:55 3:03 4:10 198 49:38 12.5 2:20 136 24:39 9:52 1:38:40
185 469 Carley Amys 22 F Superior WI 166 17:01 2:54 5:03 183 44:47 13.8 7:12 137 24:41 9:53 1:38:41
186 721 Kelly Kartz Martin 32 F Duluth MN 170 17:32 3:00 3:48 195 48:07 12.8 2:28 164 26:49 10:44 1:38:41
187 559 Georgia Kandiko 55 F Excelsior MN 157 16:24 2:48 4:14 178 43:47 14.1 3:56 191 31:01 12:25 1:39:20
188 579 Samantha Lee 25 F Apple Valley MN 165 16:56 2:53 3:16 186 45:20 13.6 2:52 195 31:36 12:39 1:39:56
189 536 Bobbi Halverson 33 F Cook MN 182 18:14 3:07 3:25 188 45:52 13.5 3:36 185 29:53 11:58 1:40:57
190 624 Robin Ruegg 51 F Eagan MN 146 16:09 2:45 3:48 165 41:53 14.8 3:07 206 39:03 15:38 1:43:58
191 497 Nicole Clark 27 F Bloomington MN 195 20:40 3:32 4:06 190 46:14 13.4 2:50 188 30:30 12:12 1:44:18
192 637 Karna Sjoberg 33 F St Paul MN 187 18:54 3:14 3:21 170 42:22 14.6 4:08 203 35:56 14:23 1:44:38
193 496 Kathleen Clark 67 F Duluth MN 188 18:57 3:14 6:21 185 44:59 13.7 3:56 196 31:44 12:42 1:45:55
194 542 Linda Hoff 55 F Duluth MN 186 18:43 3:12 3:57 196 48:26 12.8 3:15 199 34:15 13:42 1:48:35
195 580 Misty Lemke 28 F Long Prairie MN 200 24:34 4:11 2:35 199 49:55 12.4 2:31 181 29:15 11:42 1:48:47
196 528 Tanya Gaylord 28 F Hugo MN 199 23:09 3:57 4:51 192 47:08 13.1 4:11 190 30:51 12:21 1:50:06
197 607 Tracy Pavlicek 27 F Rogers MN 209 29:52 5:06 2:23 207 55:50 11.1 4:49 19 18:31 7:25 1:51:23
198 647 Hsieng Su 41 F Hibbing MN 194 20:30 3:30 4:06 203 51:37 12.0 2:46 197 32:35 13:02 1:51:32
199 608 Nancy Pesta Walsh 38 F Kenyon MN 208 29:47 5:05 5:31 189 46:08 13.4 2:52 180 28:58 11:35 1:53:14
200 604 Sara Obinger 26 F Duluth MN 116 14:48 2:32 12:24 161 41:06 15.0 10:00 201 35:02 14:01 1:53:18
201 515 Teresa Dye 28 F St. Paul MN 191 19:52 3:23 7:25 193 47:28 13.0 3:35 200 35:01 14:01 1:53:18
202 666 Regina Zelinka 31 F Minneapolis MN 202 24:44 4:13 3:13 206 55:36 11.1 3:16 167 27:07 10:51 1:53:54
203 629 Jennifer Schatz 35 F Kettle River MN 206 28:21 4:50 4:25 201 51:34 12.0 3:17 159 26:30 10:36 1:54:06
204 520 Marie Fitzsimmons 33 F Barnum MN 207 28:22 4:50 4:21 202 51:35 12.0 3:20 158 26:30 10:36 1:54:06
205 527 Carla Gamradt 38 F Wrenshall MN 192 19:52 3:24 5:00 209 1:03:02 9.8 3:30 182 29:19 11:44 2:00:41
206 472 Jennifer Anderson 42 F Minneapolis MN 203 24:49 4:14 2:54 204 53:42 11.5 3:29 204 37:11 14:53 2:02:03
207 614 Alexis Pogorelskin 64 F Duluth MN 201 24:42 4:13 5:52 197 49:36 12.5 4:45 207 40:12 16:05 2:05:04
208 581 Anne Lubbers 55 F Sauk Centre MN 205 28:10 4:48 5:33 200 49:57 12.4 4:58 205 38:17 15:19 2:06:53
209 509 Elizabeth Domholdt 50 F Duluth MN 197 21:08 3:36 7:06 208 57:37 10.7 5:20 208 50:18 20:07 2:21:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 552 Amy Johnson 17 F Salol MN 3 10:39 1:49 2:12 4 36:37 16.9 1:48 1 20:00 8:00 1:11:12
2 547 Krista Humbert 16 F Mound MN 1 10:07 1:44 2:20 1 34:44 17.8 1:54 7 23:44 9:30 1:12:47
3 655 Dominique Veneruz 13 F Thunder Bay ON 8 13:13 2:15 3:14 2 35:32 17.4 2:23 2 20:12 8:05 1:14:30
4 590 Emily Matuseski 16 F Duluth MN 6 12:07 2:04 2:35 3 35:58 17.2 3:12 4 22:15 8:54 1:16:03
5 632 Sara Schmitt 17 F Duluth MN 7 12:27 2:08 4:21 5 38:00 16.3 2:26 3 21:02 8:25 1:18:13
6 468 Katie Albin 19 F Hermantown MN 2 10:09 1:44 5:14 6 39:36 15.6 2:18 6 22:59 9:12 1:20:14
7 725 Emily Larsen 18 F Duluth MN 5 11:30 1:58 3:54 8 42:30 14.5 1:49 5 22:50 9:08 1:22:31
8 531 Emily Graves 13 F North Attleboro MA 9 13:43 2:21 2:56 7 41:34 14.9 2:04 8 25:53 10:22 1:26:09
9 511 Angela Donofrio 14 F Hermantown MN 4 11:06 1:54 3:12 9 48:05 12.9 2:33 9 28:26 11:23 1:33:18
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 685 Kathryn Cross 23 F Duluth MN 4 10:51 1:51 2:36 2 32:35 19.0 1:50 1 18:25 7:22 1:06:14
2 718 Kari Reed 23 F Duluth MN 1 9:50 1:41 1:46 4 34:19 18.0 2:36 2 19:22 7:45 1:07:51
3 583 Amber Lutz 23 F Owaonna MN 2 10:01 1:43 2:59 3 33:15 18.6 2:11 3 20:11 8:05 1:08:33
4 510 Erin Donahue 20 F Duluth MN 6 11:04 1:54 2:12 9 36:27 17.0 1:52 6 21:37 8:39 1:13:09
5 482 Laura Becotte 21 F Thunder Bay ON 5 10:54 1:52 2:31 7 36:00 17.2 2:51 9 23:24 9:22 1:15:37
6 660 Lindsey Waytashek 20 F Sartell MN 9 13:00 2:13 2:58 8 36:25 17.0 2:19 5 21:19 8:32 1:15:58
7 611 Wendy Peterson 24 F Superior WI 16 17:51 3:03 3:18 5 34:34 17.9 2:35 4 21:12 8:29 1:19:27
8 630 Jessica Schiff 24 F Duluth MN 12 16:07 2:45 2:03 6 35:52 17.2 2:34 10 23:32 9:25 1:20:06
9 593 Cortney McKenzie 20 F Maple Grove MN 18 19:34 3:20 2:21 1 31:45 19.5 2:24 12 25:01 10:01 1:21:02
10 479 Lindsay Bannon 24 F Thunder Bay ON 10 15:10 2:35 3:32 10 36:44 16.8 2:54 8 23:05 9:14 1:21:21
11 602 Katherine Nelson 21 F Fargo ND 8 12:52 2:12 3:25 17 44:57 13.7 2:31 7 21:53 8:46 1:25:35
12 467 Tara Alan 24 F Sauk Rapids MN 11 15:30 2:39 3:14 11 39:23 15.7 3:22 15 26:25 10:34 1:27:51
13 596 Maija Metsa 22 F Hermantown MN 15 17:29 2:59 1:50 15 44:37 13.9 2:04 13 25:24 10:10 1:31:22
14 523 Molly Fletcher 22 F Hudson, Wi WI 17 17:53 3:03 2:52 12 41:55 14.7 2:25 14 26:21 10:33 1:31:23
15 526 Kristine Fredrickson 24 F Duluth MN 7 12:10 2:05 3:37 13 43:30 14.2 2:49 18 31:16 12:31 1:33:20
16 565 Britta Kauppila 24 F Saint Paul MN 13 16:41 2:51 3:49 14 43:39 14.2 2:08 17 30:06 12:03 1:36:21
17 188 Kelsey Plaunt 21 F Duluth MN 3 10:50 1:51 2:25 18 54:07 11.4 2:59 16 27:13 10:53 1:37:30
18 469 Carley Amys 22 F Superior WI 14 17:01 2:54 5:03 16 44:47 13.8 7:12 11 24:41 9:53 1:38:41
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 474 Meghan Anderson 27 F Duluth MN 2 9:33 1:38 1:39 2 31:22 19.7 1:47 2 18:12 7:17 1:02:30
2 702 Emily Ament 27 F Jamestown ND 3 10:04 1:43 1:39 4 31:35 19.6 1:50 1 17:58 7:11 1:03:03
3 480 Jeanna Baratto 26 F Crosslake MN 9 11:19 1:56 1:46 1 31:14 19.8 2:19 3 18:21 7:21 1:04:57
4 716 Bet Tina Keppers 25 F Proctor MN 5 10:35 1:49 1:46 5 32:29 19.0 1:45 17 22:07 8:51 1:08:40
5 627 Stacia Schacht 26 F Gem Lake MN 4 10:22 1:46 1:49 7 33:16 18.6 2:34 11 21:30 8:36 1:09:28
6 662 Rebecca Wilson 29 F Shakopee MN 1 8:47 1:30 2:24 10 34:19 18.0 2:13 19 22:09 8:52 1:09:50
7 470 Elyse Anderson 25 F St. Paul MN 14 12:42 2:10 1:47 9 34:06 18.1 2:02 8 20:47 8:19 1:11:21
8 475 Holly Aprea 29 F Minneapolis MN 10 12:05 2:04 4:14 15 35:05 17.6 1:54 5 19:10 7:40 1:12:25
9 491 Lesley Burri 26 F Stillwater OK 26 15:14 2:36 2:35 8 33:30 18.4 1:56 7 20:11 8:05 1:13:23
10 576 Mary Langdon 25 F Cloquet MN 31 17:37 3:00 2:27 3 31:32 19.6 2:19 6 19:48 7:55 1:13:40
11 476 Jenna Arotta 25 F Duluth MN 18 13:29 2:18 1:54 11 34:23 18.0 2:26 12 21:40 8:40 1:13:50
12 488 Devon Brecke 27 F Duluth MN 8 11:18 1:56 2:37 19 36:25 17.0 2:24 13 21:52 8:45 1:14:34
13 605 Nikki Olson 29 F Duluth MN 15 13:00 2:13 2:48 12 34:38 17.8 2:19 20 22:11 8:53 1:14:53
14 573 Marian Kramer 26 F Duluth MN 6 10:49 1:51 2:53 14 34:59 17.7 2:29 27 24:38 9:51 1:15:45
15 571 Steph Koebensky 29 F Duluth MN 16 13:04 2:14 3:00 13 34:39 17.8 3:07 16 22:07 8:51 1:15:54
16 631 Sara Schmelzer 26 F Minneapolis MN 12 12:16 2:06 2:26 16 35:23 17.5 2:00 25 24:04 9:38 1:16:07
17 620 Angela Richarte 29 F Willmar MN 33 18:04 3:05 2:17 6 32:48 18.8 2:28 15 22:04 8:50 1:17:40
18 477 Erika Bakke 27 F Kimball MN 13 12:40 2:10 2:32 24 37:38 16.4 3:55 18 22:08 8:51 1:18:50
19 489 Deborah Brzezinski 28 F Superior WI 29 16:46 2:52 2:53 18 36:08 17.1 1:38 21 22:18 8:56 1:19:41
20 680 Jessie Hanson Larson 26 F Duluth MN 20 13:55 2:23 2:08 23 37:32 16.5 2:33 24 23:49 9:32 1:19:55
21 640 Jessica Solie 29 F Minneapolis MN 27 15:16 2:36 3:30 21 36:54 16.7 3:13 10 21:27 8:35 1:20:17
22 514 Kara Durski 28 F Minneapolis MN 24 15:00 2:34 3:45 22 36:54 16.7 3:14 9 21:27 8:35 1:20:17
23 551 Aubree Johansson 26 F St Paul MN 28 16:19 2:47 3:45 17 35:36 17.4 2:07 23 22:52 9:09 1:20:36
24 490 Diana Buck 26 F Lauderdale MN 7 11:09 1:54 2:47 20 36:47 16.8 3:35 31 26:35 10:38 1:20:51
25 560 Erica Kanewischer 27 F Stillwater MN 11 12:10 2:05 2:53 26 39:37 15.6 2:23 26 24:21 9:45 1:21:21
26 546 Jayme Hudson 28 F Duluth MN 19 13:38 2:20 3:29 25 38:10 16.2 2:36 32 26:58 10:47 1:24:48
27 615 Jennifer Printon 27 F Hugo MN 25 15:03 2:34 3:15 27 39:46 15.5 2:02 30 25:20 10:08 1:25:24
28 564 Amanda Kaufer 27 F Rochester MN 17 13:17 2:16 3:34 30 41:56 14.7 2:41 29 24:59 10:00 1:26:25
29 498 Elizabeth Consie 28 F Duluth MN 21 14:38 2:30 2:47 28 40:48 15.1 2:39 33 27:22 10:57 1:28:11
30 594 Allison McLachlan 25 F Duluth MN 34 18:33 3:10 3:54 31 42:03 14.7 2:21 14 21:57 8:47 1:28:46
31 513 Megan Doshan 29 F Excelsior MN 23 15:00 2:34 2:27 34 47:04 13.1 2:30 22 22:44 9:06 1:29:42
32 595 Anne Medlin 27 F Duluth MN 32 17:55 3:03 4:10 37 49:38 12.5 2:20 28 24:39 9:52 1:38:40
33 579 Samantha Lee 25 F Apple Valley MN 30 16:56 2:53 3:16 32 45:20 13.6 2:52 37 31:36 12:39 1:39:56
34 497 Nicole Clark 27 F Bloomington MN 36 20:40 3:32 4:06 33 46:14 13.4 2:50 35 30:30 12:12 1:44:18
35 580 Misty Lemke 28 F Long Prairie MN 38 24:34 4:11 2:35 38 49:55 12.4 2:31 34 29:15 11:42 1:48:47
36 528 Tanya Gaylord 28 F Hugo MN 37 23:09 3:57 4:51 35 47:08 13.1 4:11 36 30:51 12:21 1:50:06
37 607 Tracy Pavlicek 27 F Rogers MN 39 29:52 5:06 2:23 39 55:50 11.1 4:49 4 18:31 7:25 1:51:23
38 604 Sara Obinger 26 F Duluth MN 22 14:48 2:32 12:24 29 41:06 15.0 10:00 39 35:02 14:01 1:53:18
39 515 Teresa Dye 28 F St. Paul MN 35 19:52 3:23 7:25 36 47:28 13.0 3:35 38 35:01 14:01 1:53:18
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 661 Liv Williamsen 30 F Chanhassen MN 1 9:26 1:37 2:15 1 30:17 20.4 1:59 2 17:27 6:59 1:01:22
2 698 Kerri Persons 33 F Duluth MN 3 10:47 1:51 1:33 2 30:28 20.3 2:01 7 18:33 7:26 1:03:18
3 538 Megan Haseley 33 F Eden Prairie MN 2 9:50 1:41 2:15 8 32:12 19.2 2:13 3 17:44 7:06 1:04:11
4 504 Jessica Deegan 32 F Saint Paul MN 8 12:12 2:05 1:33 5 31:19 19.7 1:47 5 18:12 7:17 1:05:01
5 606 Kati Palmer 31 F Superior WI 16 13:21 2:17 2:09 3 30:43 20.1 1:53 11 19:40 7:52 1:07:43
6 500 Tara Croteau 30 F Duluth MN 5 11:31 1:58 2:11 12 35:09 17.6 2:15 1 16:42 6:41 1:07:45
7 566 Sheila Kelley 33 F Carlton MN 10 12:21 2:07 1:36 9 33:09 18.6 1:45 10 19:39 7:52 1:08:28
8 714 Amy Bennett 34 F Duluth MN 15 13:19 2:16 1:27 6 31:35 19.6 2:26 13 20:12 8:05 1:08:57
9 556 Stephanie Johnson 32 F Duluth MN 25 14:52 2:32 1:35 4 31:18 19.7 1:47 15 20:31 8:13 1:10:00
10 591 Melissa McCarthy 33 F Minneapolis MN 27 15:20 2:37 2:29 7 31:56 19.4 2:17 6 18:26 7:23 1:10:26
11 525 Julie Frantz 32 F Plymouth MN 22 14:27 2:28 2:15 10 34:32 17.9 2:00 8 18:49 7:32 1:12:00
12 678 Anne Pilarski 33 F Plymouth MN 6 11:45 2:00 2:16 13 35:11 17.6 2:15 25 23:00 9:12 1:14:23
13 519 Ann Fellman 34 F Minneapolis MN 12 12:47 2:11 1:49 21 36:44 16.8 2:20 17 20:49 8:20 1:14:26
14 466 Amy Aho 34 F Merrifield MN 17 13:22 2:17 2:53 18 36:09 17.1 1:57 16 20:41 8:17 1:14:58
15 587 Heather Marden-Reilly 30 F Rochester MN 4 11:16 1:56 2:50 15 35:37 17.4 2:45 24 22:55 9:10 1:15:20
16 539 Jessica Healy 33 F Wayzata MN 21 14:20 2:27 3:59 19 36:11 17.1 2:21 12 19:45 7:54 1:16:33
17 671 Erin Miller-Kronenb 30 F Sartell MN 18 13:44 2:21 2:52 17 35:50 17.2 2:06 20 22:14 8:54 1:16:43
18 673 Jacy Shrestha 30 F Saint Louis Park MN 7 12:07 2:04 3:13 27 39:24 15.7 2:02 14 20:29 8:12 1:17:13
19 501 Suzanne Darnell 34 F Minneapolis MN 35 18:08 3:06 2:31 22 37:09 16.6 1:57 4 17:52 7:09 1:17:34
20 585 Alyssa Marden 30 F Duluth MN 11 12:38 2:09 2:32 20 36:33 16.9 2:30 29 25:06 10:03 1:19:17
21 679 Wendy Sersha 33 F Duluth MN 24 14:45 2:31 2:19 24 38:42 16.0 2:33 19 21:57 8:47 1:20:14
22 628 Laura Schaeffer 34 F Plymouth MN 9 12:17 2:06 3:11 14 35:13 17.5 3:21 34 26:39 10:40 1:20:38
23 529 Ginny Giles 31 F Minneapolis MD 19 13:59 2:23 2:56 29 39:35 15.6 2:56 22 22:37 9:03 1:22:01
24 555 Linda Johnson 32 F Minneapolis MN 34 17:36 3:00 3:17 11 34:46 17.8 2:25 28 24:23 9:45 1:22:23
25 588 Susan Marks 31 F Duluth MN 38 20:59 3:35 3:10 16 35:47 17.3 2:20 18 21:27 8:35 1:23:41
26 641 Hilary Sonstegard 33 F Minneapolis MN 30 16:28 2:49 3:14 25 38:57 15.9 3:00 21 22:20 8:56 1:23:55
27 574 Catherine Lafontaine 33 F St. Paul MN 31 17:29 2:59 2:50 23 37:28 16.5 2:53 26 24:10 9:40 1:24:48
28 508 Gigi Dobosenski 33 F Saint Peter MN 14 12:50 2:12 3:26 30 40:00 15.5 2:38 31 26:10 10:28 1:25:01
29 650 Kate Taylor 31 F Duluth MN 33 17:33 3:00 3:46 36 44:00 14.0 2:54 9 19:12 7:41 1:27:24
30 589 Melissa Martinez-Sones 31 F St. Paul MN 23 14:38 2:30 3:40 32 40:54 15.1 3:02 39 27:50 11:08 1:30:01
31 505 Catherine Diaz 33 F Hudson WI 13 12:49 2:11 3:26 26 39:18 15.7 3:25 41 31:18 12:32 1:30:13
32 642 Dawn Speltz 31 F Golden Valley MN 26 15:01 2:34 5:08 37 44:18 14.0 2:35 27 24:15 9:42 1:31:14
33 626 Jennifer Saletel 32 F Wrenshall MN 28 16:06 2:45 3:49 34 43:02 14.4 2:53 33 26:37 10:39 1:32:25
34 676 Nicolle Gilbertson 30 F Duluth MN 20 14:08 2:25 3:41 35 44:00 14.0 3:39 38 27:14 10:54 1:32:40
35 612 Sarah Picha 30 F Embarrass MN 39 21:17 3:38 2:50 31 40:28 15.3 2:24 37 27:07 10:51 1:34:04
36 719 Angela Foltz 30 F Duluth MN 41 25:31 4:21 2:59 28 39:30 15.6 3:55 23 22:40 9:04 1:34:32
37 506 Jennifer Dick 33 F Minneapolis MN 29 16:17 2:47 4:27 38 45:44 13.5 3:40 30 25:32 10:13 1:35:37
38 721 Kelly Kartz Martin 32 F Duluth MN 32 17:32 3:00 3:48 40 48:07 12.8 2:28 35 26:49 10:44 1:38:41
39 536 Bobbi Halverson 33 F Cook MN 36 18:14 3:07 3:25 39 45:52 13.5 3:36 40 29:53 11:58 1:40:57
40 637 Karna Sjoberg 33 F St Paul MN 37 18:54 3:14 3:21 33 42:22 14.6 4:08 42 35:56 14:23 1:44:38
41 666 Regina Zelinka 31 F Minneapolis MN 40 24:44 4:13 3:13 42 55:36 11.1 3:16 36 27:07 10:51 1:53:54
42 520 Marie Fitzsimmons 33 F Barnum MN 42 28:22 4:50 4:21 41 51:35 12.0 3:20 32 26:30 10:36 1:54:06
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 549 Jennifer Imsande 35 F Duluth MN 10 12:53 2:12 1:07 2 28:55 21.4 1:32 1 15:48 6:19 1:00:12
2 187 Jena Ogston 37 F Duluth MN 4 10:54 1:52 1:27 3 30:08 20.5 1:44 2 17:30 7:00 1:01:40
3 485 Kirsten Bich 39 F Duluth MN 8 12:47 2:11 1:33 1 28:30 21.7 1:53 3 17:36 7:03 1:02:17
4 558 Denise Kaitala 35 F Duluth MN 1 9:16 1:35 1:35 5 30:47 20.1 1:54 7 19:37 7:51 1:03:05
5 577 Emily Larson 35 F Duluth MN 5 11:03 1:53 2:23 8 32:32 19.0 1:48 5 18:17 7:19 1:06:02
6 715 Jennifer Huelsmann 39 F Minneapolis MN 19 13:39 2:20 1:33 4 30:42 20.1 2:24 6 18:27 7:23 1:06:43
7 693 Anne Normand 35 F Duluth MN 33 15:06 2:35 2:10 6 31:56 19.4 2:26 4 18:13 7:17 1:09:48
8 487 Mina Bradley 35 F Duluth MN 2 10:13 1:45 1:57 18 34:51 17.7 2:04 12 20:59 8:24 1:10:00
9 636 Carolyn Siers 39 F Duluth MN 7 11:58 2:03 3:02 25 35:43 17.3 2:01 9 20:08 8:03 1:12:50
10 645 Shawn Strathe 35 F Minneapolis MN 25 14:31 2:29 1:43 15 34:25 18.0 2:16 8 20:00 8:00 1:12:52
11 633 Rachel Schultz 36 F Lino Lakes MN 29 14:40 2:30 1:43 7 32:27 19.0 2:03 18 22:23 8:57 1:13:13
12 550 Melanie Jakubek 36 F Duluth MN 6 11:22 1:57 2:37 16 34:32 17.9 3:06 16 21:57 8:47 1:13:33
13 562 Jill Kaske 37 F Superior WI 20 13:49 2:22 1:30 13 34:03 18.1 2:27 15 21:56 8:47 1:13:43
14 567 Teresa Kimberley 37 F Minneapolis MN 16 13:26 2:18 2:12 10 33:09 18.6 2:16 19 22:49 9:08 1:13:49
15 690 Sonja Daniels 35 F Duluth MN 15 13:24 2:17 2:01 12 33:24 18.5 2:07 22 23:06 9:15 1:14:00
16 691 Valeria Edwards 37 F Cloquet MN 36 15:37 2:40 2:14 11 33:17 18.6 2:13 14 21:11 8:29 1:14:29
17 473 Kristin Anderson 38 F Grand Rapids MN 14 13:24 2:17 1:41 14 34:11 18.1 2:19 20 22:56 9:11 1:14:30
18 638 Kirsten Sjoberg 35 F Minneapolis MN 17 13:37 2:20 2:36 9 32:37 18.9 2:39 26 23:25 9:22 1:14:51
19 563 Veronica Kaspszak 38 F Hermantown MN 34 15:09 2:35 2:26 22 35:38 17.3 2:00 10 20:09 8:04 1:15:21
20 664 Marcy Woods 37 F Lincoln NE 9 12:50 2:12 4:47 20 35:19 17.5 2:14 11 20:17 8:07 1:15:26
21 518 Lisa Faust 37 F Duluth MN 22 14:17 2:26 2:25 17 34:34 17.9 1:22 29 24:00 9:36 1:16:36
22 517 Christiane Erspamer 37 F Duluth MN 21 13:57 2:23 2:58 24 35:42 17.3 2:36 23 23:09 9:16 1:18:19
23 657 Kristin Walch 38 F Duluth MN 3 10:18 1:46 2:52 37 39:43 15.6 2:31 21 23:01 9:13 1:18:24
24 682 Brenda Weis 35 F Whitefield ME 27 14:35 2:30 3:53 29 36:54 16.7 2:37 13 21:04 8:26 1:19:01
25 465 Theresa Abbott 35 F Carlton MN 28 14:36 2:30 1:49 23 35:40 17.3 2:02 34 24:56 9:59 1:19:02
26 584 Sarah Manney Kurth 36 F Duluth MN 13 13:22 2:17 3:44 26 36:01 17.2 3:45 30 24:04 9:38 1:20:55
27 653 Melanie Tuominen 37 F Duluth MN 39 16:13 2:46 2:21 21 35:22 17.5 2:27 35 25:15 10:06 1:21:35
28 617 Kimberly Radloff 35 F Saginaw MN 30 14:44 2:31 3:12 31 37:49 16.3 2:28 27 23:32 9:25 1:21:44
29 598 Kelly Moen 38 F Proctor MN 41 16:34 2:50 2:39 28 36:52 16.8 2:25 25 23:21 9:21 1:21:49
30 502 Jannifer David 38 F Duluth MN 35 15:35 2:40 3:40 27 36:23 17.0 2:53 32 24:28 9:47 1:22:57
31 625 Trina Sachs 39 F Rogers MN 43 18:37 3:11 2:50 19 35:08 17.6 2:51 28 23:34 9:26 1:22:58
32 613 Carol Pilarski 37 F Big Lake MN 42 16:34 2:50 2:27 36 39:34 15.6 2:18 17 22:14 8:54 1:23:04
33 610 Megan Peterson 35 F Minneapolis MN 26 14:34 2:29 2:16 38 39:58 15.5 2:14 31 24:17 9:43 1:23:17
34 568 Rochon Kinney 38 F Duluth MN 18 13:39 2:20 4:03 30 37:06 16.7 3:28 37 25:55 10:22 1:24:08
35 575 Eileen Lafontaine 35 F Minneapolis MN 37 15:49 2:42 2:39 32 38:00 16.3 3:01 38 26:15 10:30 1:25:42
36 545 Deborah Hower 38 F Eau Claire WI 23 14:24 2:28 2:39 33 39:01 15.8 2:36 40 27:18 10:55 1:25:56
37 675 Durae Pfeffer 39 F Superior WI 24 14:25 2:28 3:36 40 41:52 14.8 2:58 24 23:19 9:20 1:26:09
38 569 Heather Klever 35 F Little Falls MN 11 13:11 2:15 3:16 43 42:41 14.5 2:55 33 24:32 9:49 1:26:34
39 481 Heather Baumbach 35 F Minneapolis MN 31 14:50 2:32 2:49 39 40:10 15.4 3:41 42 27:53 11:10 1:29:22
40 554 Julie Johnson 39 F Duluth MN 12 13:13 2:16 2:55 42 42:13 14.6 1:57 45 29:20 11:44 1:29:37
41 540 Kristen Hendrickson 35 F River Falls WI 32 14:59 2:33 3:17 34 39:27 15.7 4:02 46 30:15 12:06 1:31:57
42 659 Emily Watts 38 F Blaine MN 40 16:15 2:46 2:41 35 39:32 15.6 3:29 47 31:12 12:29 1:33:06
43 484 Deena Bell 37 F Land O Lakes WI 45 20:14 3:27 3:43 41 41:53 14.8 2:08 36 25:38 10:15 1:33:33
44 592 Mary McDonald 35 F Duluth MN 38 16:11 2:46 5:20 44 42:56 14.4 3:25 41 27:34 11:02 1:35:25
45 608 Nancy Pesta Walsh 38 F Kenyon MN 47 29:47 5:05 5:31 45 46:08 13.4 2:52 43 28:58 11:35 1:53:14
46 629 Jennifer Schatz 35 F Kettle River MN 46 28:21 4:50 4:25 46 51:34 12.0 3:17 39 26:30 10:36 1:54:06
47 527 Carla Gamradt 38 F Wrenshall MN 44 19:52 3:24 5:00 47 1:03:02 9.8 3:30 44 29:19 11:44 2:00:41
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 521 Jeanne Fleck 43 F Proctor MN 1 10:29 1:48 1:37 1 27:25 22.5 1:36 1 16:14 6:30 57:18
2 600 Sondra Mowers 44 F Duluth MN 2 10:50 1:51 1:31 2 29:57 20.6 2:06 2 19:51 7:57 1:04:13
3 499 Susan Cook 43 F Duluth MN 6 12:54 2:12 1:58 6 31:39 19.5 1:19 5 20:24 8:10 1:08:12
4 724 Diana McGrath 44 F Woodbury MN 4 11:41 2:00 1:47 7 33:13 18.6 2:13 3 19:55 7:58 1:08:47
5 686 Bonnie Siegel 41 F Lakeville MN 3 10:51 1:51 4:22 5 31:25 19.7 2:40 7 21:19 8:32 1:10:36
6 726 Laurie Anderson 41 F Duluth MN 5 12:36 2:09 2:01 4 31:24 19.7 2:34 9 22:20 8:56 1:10:53
7 663 Andrea Wojahn 41 F Mpls MN 9 15:07 2:35 2:11 3 31:18 19.7 4:12 13 25:14 10:06 1:18:00
8 717 Stephanie Preckel 44 F Duluth MN 8 15:01 2:34 2:43 9 35:53 17.2 3:10 8 21:49 8:44 1:18:34
9 471 Janet Anderson 44 F Woodbury MN 15 17:50 3:03 2:54 8 34:03 18.1 2:43 6 21:08 8:27 1:18:35
10 597 Tania Meyer 41 F Pengilly MN 13 17:28 2:59 2:19 12 37:44 16.4 2:29 4 20:08 8:03 1:20:06
11 622 Mary Risley 43 F South Range WI 10 15:45 2:41 3:12 11 36:17 17.0 2:50 10 23:33 9:25 1:21:35
12 492 Annie Carmichael 40 F Duluth MN 7 14:07 2:25 3:42 14 38:39 16.0 2:42 14 25:51 10:21 1:25:00
13 495 Mary Ciresi 40 F Eau Claire WI 11 16:12 2:46 4:02 13 38:22 16.1 2:13 12 25:07 10:03 1:25:55
14 619 Cathy Richardson 43 F Orr MN 12 16:54 2:53 3:28 15 39:12 15.8 3:04 11 23:44 9:30 1:26:19
15 512 Spice (c) Donohue 40 F Thunder Bay ON 14 17:46 3:02 3:33 10 35:55 17.2 4:18 16 27:50 11:08 1:29:19
16 621 Heidi Ringhofer 41 F Cloquet MN 16 19:44 3:22 3:32 16 40:15 15.4 3:38 15 26:58 10:48 1:34:05
17 647 Hsieng Su 41 F Hibbing MN 17 20:30 3:30 4:06 17 51:37 12.0 2:46 17 32:35 13:02 1:51:32
18 472 Jennifer Anderson 42 F Minneapolis MN 18 24:49 4:14 2:54 18 53:42 11.5 3:29 18 37:11 14:53 2:02:03
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 674 Mary Sands 47 F Saint Paul MN 3 11:52 2:02 1:39 2 32:30 19.0 2:06 3 19:22 7:45 1:07:26
2 695 Leigh Wright 45 F 2 11:16 1:56 1:29 4 33:58 18.2 2:01 1 19:04 7:38 1:07:47
3 643 Lisa Spethmann 45 F St. Cloud, MN 1 10:43 1:50 2:11 7 34:37 17.9 2:07 2 19:18 7:43 1:08:55
4 618 Nancy Rectenwald 49 F Duluth MN 6 12:11 2:05 2:14 3 33:22 18.5 127:20 1:10:50
5 623 Beth Rossi 45 F Marine On St. Croi MN 4 11:58 2:03 2:21 6 34:20 18.0 2:42 5 22:23 8:58 1:13:42
6 561 Polly Kaplan 45 F Golden Valley, MN 7 12:29 2:08 2:02 5 34:06 18.1 2:26 7 22:49 9:08 1:13:49
7 658 Sue Watt 49 F Esko MN 8 12:58 2:13 2:04 11 36:10 17.1 2:18 4 21:12 8:29 1:14:40
8 532 Kathy Graves 47 F North Attleboro MA 12 15:33 2:39 1:48 1 32:07 19.2 2:54 10 24:19 9:44 1:16:39
9 493 Nancy Cashman 49 F Two Harbors MN 13 15:48 2:42 2:11 8 35:45 17.3 2:10 8 23:14 9:18 1:19:06
10 543 Cathy Holman 47 F Two Harbors MN 5 12:07 2:04 3:52 14 37:51 16.3 2:09 9 23:18 9:20 1:19:15
11 544 Anne Howard 49 F Superior WI 15 16:18 2:47 3:35 10 35:59 17.2 2:53 6 22:45 9:06 1:21:27
12 534 Linda Hagen 45 F Duluth MN 10 14:58 2:33 3:43 12 36:28 16.9 2:34 13 26:45 10:42 1:24:27
13 599 Emily Montgomery 47 F Two Harbors MN 16 17:49 3:02 3:21 9 35:52 17.2 3:37 11 25:29 10:12 1:26:06
14 516 Lesley Ernst 49 F Apple Valley MN 14 16:09 2:46 1:42 16 38:39 16.0 3:27 14 30:51 12:21 1:30:46
15 648 Wendy Swanson 46 F Bloomington MN 11 15:13 2:36 2:24 15 38:02 16.2 2:57 15 33:49 13:32 1:32:24
16 603 Vickie O'Hara 49 F St. Cloud, MN 17 18:28 3:09 2:39 17 42:43 14.5 3:58 12 25:35 10:14 1:33:21
17 557 Lori Joppa 46 F Rochester MN 9 14:11 2:25 3:16 13 37:11 16.6 3:50 16 35:16 14:07 1:33:42
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 503 Christine Davis 51 F Spearfish SD 9 16:29 2:49 3:09 1 34:27 17.9 2:52 1 20:51 8:21 1:17:46
2 572 Kelley Kosmides 50 F Chanhassen MN 3 14:01 2:24 2:31 4 36:17 17.0 3:05 3 22:35 9:02 1:18:26
3 535 Cynthia Hagley 54 F Duluth MN 1 12:05 2:04 3:35 7 37:44 16.4 3:06 2 22:14 8:54 1:18:42
4 483 Joan Beissel 53 F Dixon IL 2 14:00 2:24 3:24 3 35:43 17.3 2:39 5 23:25 9:22 1:19:09
5 616 Sharon Quinlan 50 F Duluth MN 5 14:49 2:32 3:04 2 35:26 17.4 3:13 4 22:44 9:06 1:19:14
6 713 Penny Agar 54 F Duluth MN 4 14:15 2:26 3:28 6 37:20 16.6 2:37 6 24:28 9:48 1:22:06
7 654 Susan Mattis Turnham 53 F Duluth MN 7 16:21 2:47 3:17 5 37:15 16.6 3:04 7 28:57 11:35 1:28:52
8 486 Constance Bloom 54 F Hermantown MN 8 16:21 2:47 3:20 8 39:07 15.8 2:35 8 29:36 11:51 1:30:57
9 624 Robin Ruegg 51 F Eagan MN 6 16:09 2:45 3:48 9 41:53 14.8 3:07 9 39:03 15:38 1:43:58
10 509 Elizabeth Domholdt 50 F Duluth MN 10 21:08 3:36 7:06 10 57:37 10.7 5:20 10 50:18 20:07 2:21:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 656 Julie Virkus 56 F St. Louis Park MN 3 15:44 2:41 1:57 1 33:57 18.2 3:01 1 17:42 7:05 1:12:19
2 478 Susanne Bakken 58 F Duluth MN 1 12:59 2:13 2:15 2 34:13 18.1 2:10 2 21:57 8:47 1:13:31
3 586 Sandra Marden-Lokken 55 F Duluth MN 4 15:55 2:43 3:27 3 36:00 17.2 4:27 3 22:47 9:07 1:22:34
4 524 Jill Flower 56 F Shoreview MN 2 13:35 2:19 3:03 4 37:36 16.4 3:25 4 27:51 11:09 1:25:28
5 559 Georgia Kandiko 55 F Excelsior MN 5 16:24 2:48 4:14 5 43:47 14.1 3:56 5 31:01 12:25 1:39:20
6 542 Linda Hoff 55 F Duluth MN 6 18:43 3:12 3:57 6 48:26 12.8 3:15 6 34:15 13:42 1:48:35
7 581 Anne Lubbers 55 F Sauk Centre MN 7 28:10 4:48 5:33 7 49:57 12.4 4:58 7 38:17 15:19 2:06:53
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 614 Alexis Pogorelskin 64 F Duluth MN 1 24:42 4:13 5:52 1 49:36 12.5 4:45 1 40:12 16:05 2:05:04
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 496 Kathleen Clark 67 F Duluth MN 1 18:57 3:14 6:21 1 44:59 13.7 3:56 1 31:44 12:42 1:45:55
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 722 Zach Goldberg 14 M Excelsior MN 4 10:44 1:50 1:34 5 32:56 18.8 1:31 4 17:11 6:53 1:03:54
2 389 William Lavelle 16 M Victoria MN 5 11:02 1:53 2:11 2 31:28 19.6 2:14 5 17:43 7:06 1:04:37
3 712 Jared Sundstrom 19 M Proctor MN 8 13:59 2:23 1:57 1 31:02 19.9 1:53 2 16:36 6:39 1:05:25
4 681 Logan Langley 17 M Zumbrota MN 9 14:21 2:27 1:58 3 31:53 19.4 2:32 1 16:25 6:34 1:07:07
5 445 Ryan Soule 16 M Duluth MN 6 12:26 2:07 2:37 7 34:00 18.2 1:31 3 16:38 6:40 1:07:10
6 369 Alex Johnson 17 M Duluth MN 2 10:26 1:47 2:05 8 34:28 17.9 2:25 6 19:02 7:37 1:08:24
7 705 Anthony Vecchi 16 M Duluth MN 1 9:16 1:35 2:41 4 32:56 18.8 2:39 8 21:56 8:47 1:09:26
8 371 Joe Johnson 16 M Duluth MN 10 15:21 2:37 1:32 6 32:59 18.7 1:40 7 19:18 7:43 1:10:47
9 329 John Cutshall 17 M Duluth MN 3 10:40 1:50 2:01 9 35:10 17.6 1:53 10 22:58 9:11 1:12:39
10 452 Nicholas Tollefson 14 M Minneapolis MN 7 12:55 2:12 2:36 10 35:13 17.5 2:40 9 22:17 8:55 1:15:38
11 353 Kyle Graves 19 M North Attleboro MA 11 19:53 3:24 2:14 11 37:39 16.4 2:41 11 27:16 10:55 1:29:41
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 446 Mathew Stuber 23 M Duluth MN 2 8:30 1:27 1:28 4 28:16 21.9 1:54 2 14:07 5:39 54:13
2 376 Jason Kask 22 M Duluth MN 3 9:03 1:33 1:28 2 27:42 22.3 1:24 4 15:15 6:06 54:49
3 138 Connor Ziegler 23 M Saint Peter MN 1 8:15 1:25 1:32 8 30:08 20.5 1:51 3 15:05 6:02 56:49
4 703 Ladislaus Strzok 24 M Duluth MN 4 9:21 1:36 1:22 1 27:42 22.3 1:48 7 17:07 6:51 57:18
5 432 Otto Renner 21 M Eau Claire WI 8 14:10 2:25 1:31 5 28:25 21.7 2:20 1 13:42 5:29 1:00:05
6 117 Kalen Stoddard 23 M Grand Forks ND 5 10:50 1:51 1:44 6 28:57 21.3 1:51 9 18:29 7:24 1:01:49
7 253 Tyler Kjorstad 23 M Duluth MN 10 15:40 2:41 1:26 3 27:47 22.2 1:41 5 15:29 6:12 1:02:01
8 342 Scott Eisenach 23 M Duluth MN 9 14:29 2:29 2:47 10 30:52 20.0 1:35 6 15:35 6:14 1:05:16
9 379 Luke Kavajecz 24 M Washburn WI 6 12:08 2:05 1:36 7 29:38 20.9 2:03 10 19:54 7:58 1:05:17
10 439 Bryan Sergot 21 M Grand Rapids MN 7 13:38 2:20 3:13 9 30:14 20.4 2:11 11 20:34 8:14 1:09:48
11 393 Keith Linne 20 M Duluth MN 11 16:02 2:44 2:31 11 34:24 18.0 1:41 8 17:23 6:58 1:11:59
12 313 Matt Bordson 21 M Hermantown MN 14 17:51 3:03 2:48 13 36:51 16.8 2:04 12 21:33 8:37 1:21:04
13 305 Keith Anderson 23 M Hermantown MN 12 17:02 2:54 4:02 14 38:47 15.9 2:15 13 22:02 8:49 1:24:07
14 345 Paul Fitch 23 M St. Paul MN 13 17:19 2:57 3:17 12 36:22 17.0 3:12 14 24:36 9:51 1:24:44
15 378 Adam Kauppila 23 M Saint Paul MN 16 24:19 4:09 3:18 15 39:20 15.7 1:30 16 26:04 10:26 1:34:29
16 320 Nathan Case 23 M Hutchinson MN 15 18:49 3:13 5:25 16 46:06 13.4 2:36 15 25:08 10:04 1:38:02
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 710 Tyler Olson 28 M Duluth MN 3 11:17 1:56 1:50 2 29:28 21.0 1:49 4 18:36 7:27 1:02:57
2 451 Matthew Tjosaas 28 M Minneapolis MN 1 10:38 1:49 1:45 1 29:22 21.0 2:06 13 21:17 8:31 1:05:06
3 405 Nick Miskowic 25 M Princeton MN 2 10:49 1:51 2:48 5 33:11 18.6 1:23 9 19:38 7:52 1:07:47
4 708 Nate Labelle 27 M Duluth MN 10 15:12 2:36 1:48 3 31:06 19.9 2:04 2 18:31 7:25 1:08:38
5 442 Shane Shipman 29 M Blaine MN 6 13:25 2:18 2:11 10 34:34 17.9 2:38 5 18:42 7:29 1:11:28
6 352 Alan Grant 27 M Minneapolis MN 4 12:40 2:10 2:39 4 32:55 18.8 2:20 12 20:57 8:23 1:11:28
7 720 Eddie Rivard 29 M Lauderdale MN 19 52:08 8:53 11 35:15 17.5 2:19 8 19:28 7:47 1:12:24
8 316 Mike Buran 28 M Iron River WI 11 15:47 2:42 2:26 8 34:12 18.1 1:34 3 18:32 7:25 1:12:29
9 339 Charles Dunbar 29 M Iron River WI 12 15:48 2:42 2:25 7 34:11 18.1 1:36 6 18:56 7:35 1:12:53
10 344 Matt Fioritto 29 M Duluth MN 13 15:58 2:44 3:09 6 33:35 18.4 2:51 10 20:13 8:05 1:15:42
11 363 Nils Hoeger-Lerdal 25 M Minneapolis MN 14 16:33 2:50 2:52 9 34:16 18.0 1:04 17 23:10 9:16 1:17:52
12 365 Jason Howard 29 M Duluth MN 5 13:13 2:16 4:35 17 38:43 16.0 1:19 11 20:31 8:13 1:18:19
13 701 Kevin Weber 27 M Minneapolis MN 9 14:41 2:31 2:26 18 40:59 15.1 1:44 7 19:18 7:43 1:19:05
14 377 Steven Kaufer 27 M Rochester MN 8 14:33 2:29 3:41 16 37:40 16.4 2:52 14 21:22 8:33 1:20:06
15 672 Derek Montgomery 27 M Duluth MN 15 19:58 3:24 3:32 12 36:18 17.0 2:41 15 22:16 8:55 1:24:43
16 388 Chris Lafayette 29 M Stacy MN 7 13:33 2:19 2:50 14 36:40 16.9 2:29 19 29:27 11:47 1:24:58
17 311 Andy Berndt 26 M St. Paul MN 17 24:39 4:12 2:48 13 36:38 16.9 3:18 16 22:23 8:58 1:29:44
18 448 Sam Tabaka 29 M Rogers MN 16 22:48 3:53 2:53 19 45:24 13.6 5:14 1 16:55 6:46 1:33:12
19 399 Dan McLaughlin 28 M Anoka MI 18 28:01 4:47 2:20 15 37:01 16.7 1:45 18 28:09 11:16 1:37:13
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 435 Peter Sandelin 30 M Duluth MN 4 10:40 1:49 1:28 4 29:16 21.1 1:32 3 17:52 7:09 1:00:46
2 460 Steven Williamsen 34 M Chanhassen MN 1 10:01 1:43 1:57 2 28:59 21.3 1:53 10 19:15 7:42 1:02:04
3 372 Keven Johnson 31 M Duluth MN 19 15:06 2:35 1:35 1 28:40 21.6 1:37 1 16:30 6:36 1:03:26
4 425 Ben Pofahl 33 M Minneapolis MN 11 12:34 2:09 1:57 3 29:01 21.3 2:03 5 18:31 7:25 1:04:04
5 397 Andy Mariska 30 M Saint Paul MN 8 11:09 1:54 2:27 9 32:01 19.3 2:11 2 16:48 6:44 1:04:34
6 338 Glen Drexler 34 M Duluth MN 9 11:16 1:56 1:52 8 31:38 19.5 1:46 7 19:07 7:39 1:05:37
7 427 Shannon Pring 32 M Cloquet MN 12 12:44 2:10 2:14 5 29:41 20.8 1:54 9 19:13 7:42 1:05:44
8 438 Christopher Selleck 33 M Minneapolis MN 5 10:49 1:51 1:56 6 30:59 19.9 2:27 11 19:53 7:58 1:06:01
9 441 Scott Shinnick 31 M St. Louis Park MN 3 10:23 1:47 3:04 7 31:07 19.9 3:02 14 20:57 8:23 1:08:30
10 350 Ryan Goei 34 M Duluth MN 14 12:50 2:12 1:50 10 32:07 19.2 2:25 13 20:21 8:09 1:09:32
11 692 Patrick Riley 32 M Wrenshall MN 13 12:49 2:11 3:08 14 33:36 18.4 2:19 6 18:47 7:31 1:10:37
12 409 Robert Morehouse 31 M Superior WI 16 13:06 2:14 2:11 17 34:39 17.8 2:21 8 19:10 7:40 1:11:25
13 326 Aaron Cohen 33 M Fargo ND 2 10:05 1:43 1:57 13 33:27 18.5 2:30 21 23:59 9:36 1:11:56
14 709 Tony Moen 32 M Proctor MN 25 17:18 2:57 2:40 12 32:58 18.7 1:53 4 18:03 7:13 1:12:49
15 407 Greg Mongeon 30 M Duluth MN 18 15:03 2:34 2:13 11 32:36 19.0 2:07 17 22:30 9:00 1:14:27
16 368 Tony Johnosn 34 M New Hope MN 10 12:19 2:06 3:03 18 34:54 17.7 2:06 19 23:19 9:20 1:15:39
17 52 Andrew Grant 32 M Duluth MN 6 10:59 1:53 2:15 16 34:11 18.1 2:42 25 26:33 10:37 1:16:37
18 360 Jim Healy 30 M Wayzata MN 17 13:35 2:19 4:04 19 35:11 17.6 2:24 15 21:25 8:34 1:16:37
19 303 Ian Anderson 33 M Duluth MN 24 17:04 2:55 4:34 20 35:52 17.2 1:36 16 21:32 8:37 1:20:36
20 304 Jared Anderson 32 M Proctor MN 20 15:28 2:39 3:49 22 36:38 16.9 2:36 18 22:44 9:06 1:21:13
21 387 Jason Kuhlman 34 M Stacy MN 15 12:56 2:13 4:50 15 33:57 18.2 4:38 24 25:34 10:14 1:21:52
22 327 Michael Consie 33 M Duluth MN 21 16:06 2:45 4:20 24 39:11 15.8 2:33 12 20:03 8:01 1:22:11
23 444 Nathan Sonstegard 33 M Minneapolis MN 7 11:01 1:53 3:30 25 40:49 15.1 2:34 23 24:33 9:49 1:22:25
24 437 Matt Schnacky 33 M Shakopee MN 22 16:24 2:48 3:13 23 37:14 16.6 4:05 20 23:26 9:23 1:24:19
25 331 Greg Deegan 32 M Saint Paul MN 26 18:06 3:05 3:25 21 36:38 16.9 2:07 22 24:19 9:44 1:24:33
26 707 Matthew Chiles 31 M Superior WI 23 16:57 2:54 2:40 26 44:46 13.8 3:07 26 29:57 11:59 1:37:24
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 423 David Pipho 37 M Duluth MN 2 9:31 1:38 1:46 1 27:43 22.3 1:32 2 14:49 5:56 55:18
2 464 Jeffrey Zickus 35 M Minneapolis MN 4 9:59 1:42 2:16 3 28:38 21.6 1:52 1 13:49 5:32 56:31
3 463 Thomas Woods, Iv 37 M Lincoln NE 3 9:39 1:39 2:27 2 28:25 21.7 1:32 3 15:07 6:03 57:07
4 420 Joel Peterson 36 M Superior MN 11 12:03 2:04 2:18 6 29:51 20.7 2:01 4 16:19 6:32 1:02:29
5 727 Kevin Haney 37 M Duluth MN 7 11:14 1:55 1:49 4 29:17 21.1 1:56 8 18:28 7:24 1:02:42
6 323 Bryan Chadderdon 36 M Casper WV 17 12:45 2:11 1:47 7 30:18 20.4 1:07 7 17:39 7:04 1:03:35
7 457 Keith Waring 35 M Bozeman MT 9 11:34 1:59 1:44 9 31:37 19.5 2:31 11 19:42 7:53 1:07:05
8 333 Michael Dingle 37 M Stillwater MN 29 16:39 2:51 1:24 5 29:46 20.8 1:53 6 17:29 7:00 1:07:09
9 385 Joe Korbicka 37 M Forest Lake MN 6 11:06 1:54 2:54 21 34:27 17.9 2:14 5 17:16 6:55 1:07:56
10 334 Jason Dockter 37 M Minneapolis MN 20 13:05 2:14 2:06 11 31:49 19.4 2:12 15 20:33 8:13 1:09:43
11 351 John Gough 37 M Kensington CA 13 12:20 2:07 2:29 14 32:57 18.8 2:53 10 19:18 7:44 1:09:56
12 315 Marc Brander 36 M New Brighton MN 12 12:09 2:05 2:38 12 31:59 19.3 3:26 13 20:06 8:03 1:10:16
13 309 Tom Belisle 39 M Hugo MN 8 11:27 1:57 1:39 24 34:55 17.7 1:58 20 21:19 8:32 1:11:15
14 359 Billy Haug 37 M Grand Forks ND 18 12:49 2:11 2:30 10 31:49 19.4 2:39 21 21:31 8:37 1:11:16
15 314 Aaron Boyson 38 M Duluth MN 14 12:22 2:07 2:52 13 32:19 19.1 51:09 1:11:51
16 354 David Gunnarson 39 M Duluth MN 22 13:27 2:18 2:43 23 34:53 17.7 2:18 18 20:51 8:21 1:14:10
17 324 Thomas Champaigne 39 M Superior WI 10 11:49 2:01 3:00 15 33:28 18.5 2:50 30 23:55 9:34 1:14:59
18 395 Cameron Luitjens 37 M Minneapolis MN 16 12:43 2:10 3:32 18 34:05 18.1 3:11 22 21:33 8:37 1:15:02
19 462 Scott Wojahn 39 M Mpls MN 30 16:48 2:52 2:05 8 30:55 20.0 2:58 28 22:40 9:04 1:15:25
20 398 Christopher Marshall 35 M Red Wing MN 19 12:51 2:12 2:58 25 35:06 17.6 3:24 19 21:15 8:30 1:15:32
21 419 Thomas Olson 37 M Woodbury MN 5 11:04 1:53 3:50 33 38:24 16.1 2:16 14 20:10 8:04 1:15:41
22 358 Peter Hatinen 35 M Minneapolis MN 24 15:05 2:35 3:09 26 35:09 17.6 2:49 17 20:45 8:18 1:16:55
23 461 Eric Winter 37 M Eagan MI 1 9:31 1:38 2:59 35 39:33 15.6 2:18 29 22:44 9:06 1:17:03
24 443 Kyle Smith 39 M Duluth MN 35 19:29 3:20 2:17 17 33:53 18.2 2:28 9 18:58 7:35 1:17:04
25 328 Brian Corrigan 37 M Minneapolis MN 26 15:24 2:38 3:02 22 34:42 17.8 2:43 23 21:37 8:39 1:17:26
26 667 Doug Berub 39 M Duluth MN 21 13:25 2:18 1:54 29 36:46 16.8 3:22 27 22:19 8:56 1:17:44
27 337 John Dotseth 36 M Eden Prairie MN 31 17:02 2:55 3:36 16 33:30 18.4 3:10 16 20:43 8:17 1:17:58
28 669 Thomas Lesage 36 M Superior WI 28 15:52 2:43 3:51 20 34:27 17.9 2:33 25 22:05 8:50 1:18:45
29 670 Terry Lesage 39 M Superior WI 27 15:42 2:41 4:21 19 34:07 18.1 2:32 26 22:05 8:50 1:18:46
30 447 Matthew Sundeen 36 M Roseville MN 23 14:59 2:33 2:57 34 38:40 16.0 2:42 12 19:42 7:53 1:18:58
31 429 Kevin Rappana 35 M Duluth MN 32 17:04 2:55 3:15 32 38:11 16.2 2:14 24 21:58 8:47 1:22:40
32 310 Steve Bellingar 39 M Rochester MN 15 12:36 2:09 4:17 28 36:29 16.9 3:13 35 27:37 11:03 1:24:09
33 422 David Pilarski 38 M Big Lake MN 33 17:49 3:03 3:14 30 37:13 16.6 2:06 32 24:00 9:36 1:24:20
34 697 Erin Stave 36 M Duluth MN 25 15:07 2:35 5:06 27 36:16 17.0 5:00 33 24:40 9:52 1:26:08
35 312 David Bolf 37 M Duluth MN 34 18:43 3:12 2:52 31 37:38 16.4 3:08 31 24:00 9:36 1:26:18
36 346 Jesse Fitzsimmons 37 M Barnum MN 36 28:28 4:51 4:19 36 51:32 12.0 3:20 34 26:30 10:36 1:54:06
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 706 Timothy Andrew 43 M Duluth MN 1 8:46 1:30 1:08 1 26:24 23.4 1:29 2 15:57 6:23 53:42
2 416 Ian Nemerov 43 M Edina MN 2 9:11 1:34 1:28 2 28:16 21.9 1:57 1 15:56 6:23 56:46
3 37 Matt Evans 42 M Eau Claire WI 4 9:22 1:36 1:27 4 29:15 21.1 1:44 4 16:52 6:45 58:38
4 440 Ed Shepard 41 M Coon Rapids MN 5 9:56 1:42 2:22 3 28:53 21.4 2:26 10 19:30 7:48 1:03:05
5 433 Jason Richardson 40 M Mahtowa MN 10 12:49 2:11 1:50 5 29:20 21.1 2:12 7 18:08 7:16 1:04:17
6 381 Tim Keppers 44 M Duluth MN 3 9:20 1:36 2:02 8 30:29 20.3 2:01 12 20:39 8:16 1:04:28
7 390 Drake Lightner 40 M Saint Paul MN 14 13:40 2:20 2:47 7 30:08 20.5 2:11 3 16:42 6:41 1:05:26
8 396 Tj Lynch 43 M St Louis Park MH 12 12:54 2:12 3:02 9 31:23 19.7 2:12 5 17:25 6:58 1:06:54
9 392 Brent Lingen 41 M Maple Grove MN 7 11:07 1:54 2:32 6 29:41 20.8 3:01 15 21:26 8:35 1:07:45
10 412 Scott Myren 42 M Maple Grove MN 13 13:09 2:15 1:59 10 31:31 19.6 2:07 9 19:08 7:40 1:07:52
11 450 David Thompson 42 M Duluth MN 16 14:45 2:31 2:40 13 33:32 18.4 1:14 8 18:20 7:20 1:10:29
12 430 Thomas Recht 44 M Minneapolis MN 6 11:01 1:53 3:32 20 36:15 17.0 2:23 6 17:35 7:02 1:10:44
13 424 Gary Poelma 40 M Duluth MN 8 12:01 2:03 3:02 14 34:44 17.8 2:37 17 22:33 9:01 1:14:54
14 317 Tom Burgraff 40 M Chippewa Falls WA 11 12:53 2:12 3:04 12 33:00 18.7 3:43 18 23:54 9:34 1:16:31
15 700 Quinn Carmichael 41 M Duluth MN 17 15:01 2:34 3:17 15 35:25 17.4 2:34 13 20:45 8:18 1:17:01
16 128 Ken Veneruz 44 M Thunder Bay ON 18 15:53 2:43 3:31 16 35:30 17.4 2:24 11 20:13 8:06 1:17:29
17 325 David Chang 40 M Duluth MI 21 17:43 3:02 2:22 17 35:35 17.4 2:06 16 22:02 8:49 1:19:47
18 411 John Morrow 40 M St Paul MN 19 16:11 2:46 3:17 22 38:11 16.2 2:14 14 21:14 8:30 1:21:04
19 382 Brett Kinney 41 M Duluth MN 15 13:51 2:22 3:52 19 35:55 17.2 3:18 19 25:46 10:19 1:22:39
20 415 Wayne Nelson 42 M Rochester MN 23 18:09 3:06 4:00 11 32:34 19.0 2:36 20 26:54 10:46 1:24:10
21 367 Patrick Jennrich 43 M Lino Lakes MN 9 12:41 2:10 5:07 18 35:38 17.3 2:56 22 29:12 11:41 1:25:32
22 340 Tom Edwards 43 M Chippewa Falls WI 20 16:38 2:50 2:38 21 38:04 16.2 2:54 21 27:17 10:55 1:27:29
23 413 James Nelson 40 M Minneapolis MN 22 17:52 3:03 6:15 23 44:01 14.0 5:44 23 33:14 13:18 1:47:04
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 723 David Goldberg 48 M Excelsior MN 1 8:37 1:29 1:22 2 28:16 21.9 1:45 2 16:46 6:43 56:44
2 704 Kirk Vesterstein 47 M Duluth MN 4 10:49 1:51 2:02 5 29:56 20.6 1:30 1 15:47 6:19 1:00:00
3 400 Jeff Melby 49 M Bloomington MN 5 10:53 1:52 1:43 1 27:47 22.2 1:46 4 17:56 7:11 1:00:02
4 373 William Joppa 47 M Rochester MN 2 9:23 1:36 1:12 3 29:31 20.9 1:54 9 19:03 7:37 1:01:00
5 699 Mark Howard 49 M Superior WI 8 12:28 2:08 1:08 6 30:27 20.3 1:57 6 18:37 7:27 1:04:35
6 404 Glenn Misgen 45 M Duluth MN 6 11:51 2:01 2:25 7 31:40 19.5 2:10 3 17:40 7:04 1:05:43
7 434 Tom Richardson 46 M Orr MN 7 12:08 2:04 2:25 9 31:45 19.5 2:36 10 19:13 7:41 1:08:05
8 453 Keith Tuominen 45 M Mission Viejo CA 9 13:18 2:16 2:13 8 31:44 19.5 2:47 7 18:49 7:32 1:08:49
9 668 Charles Palokangas 45 M Duluth MN 11 14:09 2:25 2:08 10 32:14 19.2 2:04 8 18:55 7:34 1:09:27
10 370 Christopher Johnson 45 M Duluth MN 15 17:59 3:04 2:19 11 33:36 18.4 2:46 5 18:36 7:27 1:15:15
11 374 Ron Jyring 49 M Bismarck ND 13 14:34 2:29 3:16 13 36:14 17.1 2:50 11 21:33 8:38 1:18:25
12 684 Butch Kuronen 49 M Duluth MN 12 14:21 2:27 4:21 12 34:08 18.1 3:11 12 24:05 9:38 1:20:05
13 301 Rick Abrahamson 46 M Duluth MN 3 10:36 1:49 1:35 4 29:50 20.7 1:46 15 41:00 16:24 1:24:45
14 431 Mark Reed 49 M Eagan MN 16 18:34 3:10 3:13 14 38:22 16.1 2:07 13 25:36 10:15 1:27:49
15 336 Tom Donofrio 49 M Hermantown MN 10 14:04 2:24 3:07 16 47:34 13.0 16 1:19:07 31:39 1:36:17
16 343 Peder Engebretson 45 M Saint Anthony MN 14 17:10 2:56 4:29 15 39:47 15.5 2:32 14 33:39 13:28 1:37:35
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 355 Tim Hagley 52 M Duluth MN 1 9:14 1:35 2:13 3 30:04 20.6 2:00 1 18:26 7:23 1:01:54
2 687 Stephen Bullard 50 M Golden Valley MN 2 10:26 1:47 1:27 1 28:55 21.4 1:48 5 19:59 8:00 1:02:33
3 332 Dane Deutsch 51 M Rice Lake WI 7 12:42 2:10 1:52 2 30:03 20.6 2:10 3 18:56 7:35 1:05:41
4 689 William Stroozas 52 M Duluth MN 3 11:07 1:54 1:59 7 32:32 19.0 2:37 4 19:15 7:42 1:07:28
5 570 Todd Kneebone 50 M Duluth MN 8 13:08 2:15 2:20 6 31:29 19.6 2:08 9 22:39 9:04 1:11:41
6 694 Mark Rauschenfelsa 53 M Duluth MN 10 14:15 2:26 2:06 4 30:46 20.1 2:47 7 21:55 8:46 1:11:46
7 357 Douglas Happy 50 M Duluth MN 11 15:33 2:39 2:17 9 33:23 18.5 1:46 2 18:54 7:34 1:11:50
8 417 Joel Ness 51 M Duluth MN 4 11:10 1:54 2:31 8 33:14 18.6 2:53 12 23:55 9:34 1:13:40
9 454 Clint Turner 51 M Thunder Bay ON 6 12:27 2:08 2:44 10 34:00 18.2 3:07 6 21:45 8:42 1:14:01
10 307 Scott Anderson 53 M Ely MN 9 14:10 2:25 2:53 5 31:00 19.9 3:12 13 25:14 10:06 1:16:26
11 384 Steven Kokotovich 54 M Duluth MN 5 12:22 2:07 3:23 12 36:40 16.9 3:06 10 22:47 9:07 1:18:15
12 321 Stanford Case 50 M Hutchinson MN 12 16:20 2:47 3:16 13 39:06 15.8 2:46 11 23:26 9:23 1:24:51
13 391 Loren Lilyquist 53 M Hermantown MN 13 17:59 3:04 3:46 14 40:15 15.4 2:25 8 22:23 8:57 1:26:45
14 361 John Heinlein 50 M Stillwater MN 14 18:33 3:10 3:14 11 34:49 17.8 2:34 14 31:10 12:28 1:30:17
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 403 Duane Millslagle 58 M Duluth MN 1 10:45 1:50 1:44 1 28:46 21.5 1:42 1 16:52 6:45 59:47
2 302 Hans Anderson 55 M Proctor MN 3 12:57 2:13 1:54 2 31:24 19.7 1:49 2 19:18 7:44 1:07:19
3 375 Joe Kandiko 58 M Excelsior MN 2 12:14 2:05 2:25 3 33:30 18.4 2:49 4 23:09 9:16 1:14:04
4 306 Michael Anderson 59 M Duluth MN 4 13:14 2:16 2:34 5 35:12 17.6 2:25 5 25:16 10:07 1:18:40
5 688 George Sweezy 56 M Duluth MN 6 19:50 3:23 3:24 4 34:42 17.8 3:28 3 21:23 8:34 1:22:45
6 394 Roy Lubbers 56 M Sauk Centre MN 5 17:21 2:58 4:16 6 41:08 15.0 3:08 6 28:37 11:27 1:34:27
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 406 Clint Moen 61 M Duluth MN 2 12:17 2:06 2:39 1 31:40 19.5 1:56 2 21:00 8:24 1:09:31
2 348 Bill Getts 62 M Minneapolis MN 7 17:59 3:04 2:36 3 33:40 18.4 2:49 1 19:58 8:00 1:17:01
3 711 Allen Peterson 60 M Duluth MN 1 11:38 1:59 2:30 5 35:35 17.4 2:10 7 25:49 10:20 1:17:40
4 383 Lyle Koivisto 63 M Duluth MN 4 15:56 2:43 2:42 2 33:15 18.6 2:23 5 23:44 9:30 1:17:58
5 364 William Hoffman 61 M Cloquet MN 3 13:59 2:23 2:29 6 39:09 15.8 2:02 4 22:52 9:09 1:20:29
6 386 Robert Kranz 61 M Kapaa HI 6 17:40 3:01 2:37 4 35:16 17.5 2:37 6 23:56 9:35 1:22:05
7 330 Ed Dallmann 63 M Esko MN 5 17:27 2:59 3:21 8 39:20 15.7 2:11 3 22:23 8:58 1:24:39
8 362 Richard Hellman 64 M Indianapolis IN 9 25:26 4:20 6:20 7 39:14 15.8 3:44 9 32:56 13:11 1:47:38
9 402 Robert Mills 62 M Duluth MN 8 20:17 3:28 4:40 9 1:03:03 9.8 3:25 8 29:19 11:44 2:00:42
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 426 Dan Powers 72 M Hudson WI 1 19:51 3:23 6:26 1 49:09 12.6 4:05 1 48:29 19:24 2:07:57
MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 435
Total Number of Individual Finishers: 386
Total Number of Relay Finishers: 0
Number of Male Finishers: 177
Number of Female Finishers: 209
Did not Finish Race or Did Not Start: 49