Oskaloosa Invite - 2019
----------------------------------------------------------------------------
BOYS JUNIOR VARSITY TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Davis County
1 3 8 23 29 (42) (44) = 64
Mike Amsden, Weston Shively, David Nash, Micah Carroll, Jack Ball,
Daniel Oliver, Marcus Elam
2. Knoxville
2 5 9 15 48 (53) (59) = 79
Max Purvis, Emmett Schmidt, Joey Hembrook, Carson Irving, Ethan Morgan,
Nash Linsley, John Buttell
3. Oskaloosa
12 13 16 21 33 (36) (40) = 95
Jack Dawson, Keygan Roberts, Hayden Nienkerk, Zach Tarr, Braden Smith,
Colton Eaton, Traton Shilling
4. Grinnell
11 18 24 30 37 (55) (61) = 120
Hayden Eaton, Dallas Deneve, Kiran Jones, Alexander Crites, Aidan
Brownell, Max Levandoski, Adam McFee
5. Albia High School
10 26 27 28 31 (32) (41) = 122
Jaylon Cox, Jackson Demoss, Gavin McMurray, Elijah Smith, Logan
Stalzer, Travis Sheffield, Eli Zanoni
6. Williamsburg
6 7 25 39 46 (47) (54) = 123
Trey O'Neil, Justin Miner, Braeden Brown, Hunter Kauffman, Lucas
Reihman, Jake Buchholtz, Sage Coffman
7. Ottumwa High School
4 20 22 35 51 (52) (60) = 132
Anthony Reyman, Carter Elluiott, Chris Luedtke, Bryer Wallace, Alex
Leon, Zach Mattiehsen, Jarrett Wellings
8. Fairfield
19 34 38 43 45 (50) (63) = 179
Logan Adam, Preston Stevenson, Jacob Bland, Aidan Daugherty, Ahillan
Kumar, Chandler Pumphrey, Tommy Jones
9. Newton Senior High School
14 17 49 56 57 (58) (62) = 193
Jared Smith, Anthony Bestell, Zach Ort, Ryan Nook, Leo Friedman, Noah
Cook, Jarret Waits
Oskaloosa Invite - 2019 - Junior Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
1 1 1630 Mike Amsden Davis County JR 19:55.2 6:25
2 2 2171 Max Purvis Knoxville SO 20:07.5 6:29
3 3 1659 Weston Shively Davis County JR 20:11.2 6:30
4 4 1977 Anthony Reyman Ottumwa High School FR 20:18.0 6:33
5 5 2173 Emmett Schmidt Knoxville SO 20:20.7 6:33
6 6 2105 Trey O'Neil Williamsburg FR 20:22.4 6:34
7 7 2103 Justin Miner Williamsburg FR 20:36.9 6:39
8 8 1654 David Nash Davis County JR 20:38.8 6:39
9 9 2174 Joey Hembrook Knoxville SO 20:41.6 6:40
10 10 1532 Jaylon Cox Albia High School SR 20:42.6 6:40
11 11 1816 Hayden Eaton Grinnell SO 20:43.1 6:41
12 12 1911 Jack Dawson Oskaloosa SR 20:46.7 6:42
13 13 1923 Keygan Roberts Oskaloosa SO 20:52.7 6:44
14 14 1888 Jared Smith Newton Senior High School FR 20:55.1 6:44
15 15 2181 Carson Irving Knoxville SO 21:00.6 6:46
16 16 1921 Hayden Nienkerk Oskaloosa SO 21:07.2 6:48
17 17 1875 Anthony Bestell Newton Senior High School JR 21:20.7 6:53
18 18 1815 Dallas Deneve Grinnell SR 21:35.2 6:57
19 19 1756 Logan Adam Fairfield JR 21:39.2 6:59
20 20 1968 Carter Elluiott Ottumwa High School FR 21:40.9 6:59
21 21 1927 Zach Tarr Oskaloosa SR 21:47.1 7:01
22 22 1973 Chris Luedtke Ottumwa High School FR 21:47.5 7:01
23 23 1636 Micah Carroll Davis County FR 21:47.6 7:01
24 24 1819 Kiran Jones Grinnell FR 21:50.9 7:02
25 25 2095 Braeden Brown Williamsburg FR 21:54.9 7:04
26 26 1534 Jackson Demoss Albia High School SO 22:00.5 7:05
27 27 1537 Gavin McMurray Albia High School SO 22:00.5 7:06
28 28 1543 Elijah Smith Albia High School SO 22:00.5 7:06
29 29 1632 Jack Ball Davis County SR 22:01.9 7:06
30 30 1814 Alexander Crites Grinnell FR 22:03.2 7:06
31 31 1544 Logan Stalzer Albia High School SO 22:03.3 7:06
32 32 1542 Travis Sheffield Albia High School JR 22:03.7 7:07
33 33 1926 Braden Smith Oskaloosa JR 22:11.8 7:09
34 34 1769 Preston Stevenson Fairfield FR 22:12.5 7:09
35 35 1982 Bryer Wallace Ottumwa High School JR 22:12.8 7:09
36 36 1913 Colton Eaton Oskaloosa FR 22:13.6 7:10
37 37 1807 Aidan Brownell Grinnell SR 22:20.6 7:12
38 1705 Cayden Hall Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 22:22.9 7:13
39 38 1757 Jacob Bland Fairfield JR 22:25.4 7:14
40 39 2101 Hunter Kauffman Williamsburg SO 22:27.8 7:14
41 40 1925 Traton Shilling Oskaloosa SR 22:28.1 7:14
42 41 1553 Eli Zanoni Albia High School SO 22:31.4 7:15
43 1910 Sage Cochran Oskaloosa JR 22:32.6 7:16
44 2024 Alejandro Murdoch Pella Christian High School SO 22:36.7 7:17
45 1922 Andrew Otto Oskaloosa FR 22:37.2 7:17
46 42 1655 Daniel Oliver Davis County FR 22:39.0 7:18
47 43 1759 Aidan Daugherty Fairfield JR 22:41.4 7:19
48 44 1638 Marcus Elam Davis County JR 22:41.7 7:19
49 45 1764 Ahillan Kumar Fairfield SR 22:42.1 7:19
50 46 2106 Lucas Reihman Williamsburg JR 22:42.8 7:19
51 1643 Drake Hamm Davis County FR 22:44.1 7:20
52 47 2096 Jake Buchholtz Williamsburg FR 22:49.1 7:21
53 1653 Ethan Morrissey Davis County JR 22:49.9 7:21
54 48 2177 Ethan Morgan Knoxville FR 22:56.0 7:23
55 49 1886 Zach Ort Newton Senior High School SR 22:57.2 7:24
56 1908 Jaison Anderson Oskaloosa FR 23:13.6 7:29
57 1535 Cole Folkerts Albia High School SR 23:14.8 7:29
58 1633 Jayden Ball Davis County SO 23:15.4 7:30
59 1919 Lawson Morris Oskaloosa FR 23:18.7 7:31
60 50 1767 Chandler Pumphrey Fairfield SO 23:20.6 7:31
61 1920 Elliott Nelson Oskaloosa FR 23:25.9 7:33
62 51 1972 Alex Leon Ottumwa High School SO 23:32.3 7:35
63 52 1974 Zach Mattiehsen Ottumwa High School SR 23:32.4 7:35
64 53 2175 Nash Linsley Knoxville SR 23:34.5 7:36
65 54 2097 Sage Coffman Williamsburg SR 23:35.4 7:36
66 1531 Logan Carter Albia High School SO 23:55.9 7:43
67 55 1821 Max Levandoski Grinnell JR 23:58.2 7:43
68 56 1885 Ryan Nook Newton Senior High School SO 24:00.7 7:44
69 57 1878 Leo Friedman Newton Senior High School FR 24:01.6 7:44
70 58 1877 Noah Cook Newton Senior High School SR 24:11.0 7:47
71 1929 Ryan Walter Oskaloosa SO 24:18.0 7:50
72 59 2172 John Buttell Knoxville SO 24:19.6 7:50
73 60 1983 Jarrett Wellings Ottumwa High School FR 24:23.3 7:51
74 1907 Elliott Adam Oskaloosa FR 24:33.1 7:55
75 1930 Aaron Wilson Oskaloosa SO 24:33.8 7:55
results at www.onlineraceresults.com
Oskaloosa Invite - 2019 - Junior Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
76 1642 Jay Froah Davis County JR 24:48.4 8:00
77 1703 Elijah Fisher Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 24:59.3 8:03
78 1549 David Thomas Albia High School SO 25:03.1 8:04
79 1981 Noah Trucano Ottumwa High School FR 25:13.2 8:08
80 1706 Grant Larue Eddyville-Blakesburg-Fremont FR 25:14.7 8:08
81 2180 Carlos Vallejo Knoxville SR 25:52.9 8:20
82 1699 Tommy Bozeman Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 26:01.5 8:23
83 1545 Austin Stanley Albia High School JR 26:10.4 8:26
84 61 1822 Adam McFee Grinnell SR 26:12.8 8:27
85 62 1889 Jarret Waits Newton Senior High School FR 26:15.4 8:28
86 1880 Dakota Gooden Newton Senior High School JR 26:39.6 8:35
87 1916 Ethan Herr Oskaloosa SR 26:44.0 8:37
88 2098 Daniel Dietze Williamsburg FR 27:11.4 8:46
89 2178 Drake Marvelli Knoxville FR 27:12.4 8:46
90 1969 Charlie Handling Ottumwa High School FR 27:27.8 8:51
91 2018 Kyle Gao Pella Christian High School SO 27:29.6 8:51
92 63 1763 Tommy Jones Fairfield JR 27:29.9 8:52
93 2179 Mason Hatch Knoxville FR 27:29.9 8:52
94 1650 Max McCoy Davis County FR 27:59.6 9:01
95 1884 Logan Malek Newton Senior High School FR 27:59.9 9:01
96 1964 Colton Addis Ottumwa High School FR 28:03.3 9:02
97 2026 William Spencer Pella Christian High School SO 29:14.2 9:25
98 1627 Ethan Poling Chariton JR 29:37.6 9:33
99 2028 Alan Wang Pella Christian High School JR 30:16.9 9:45
100 2110 Jackson Shea Williamsburg FR 31:02.8 10:00
101 1547 Joe Teno Albia High School SR 31:08.0 10:02
102 1887 Kenny Skinner Havens Newton Senior High School FR 31:20.0 10:06
103 1766 River Patterson Fairfield SO 32:26.7 10:27
104 1813 Luy Consalter De Almei Grinnell JR 33:47.8 10:53
105 1768 Adrian Scotton Fairfield FR 35:06.8 11:19
106 1662 Easton White Davis County SO 36:18.0 11:42
results at www.onlineraceresults.com