IOWA TRAIL RUN SERIES - Sugar Bottom Edition
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 457 Wes Hilleshiem 41 26:17
2 341 Kyle Crossett 28 Coralville IA 28:34
3 331 Clint Bigelow 39 Iowa City IO 29:33
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 333 Erin Bone 34 Ankeny IA 32:33
2 393 Kaci Maire 32 Cedar Rapids IA 33:23
3 361 Kate Gaspar 32 Iowa City IA 34:15
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 372 Jenna Helfer 14 Ames IA 41:03
2 345 Madison Davis 12 Coralville IA 42:13
3 458 Amelia Onwiler 10 55:28
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 444 Ryan Trujillo 14 Altoona IA 32:01
2 454 Wyatt Kaeding 8 36:49
3 353 Dylan Domke 6 Iowa City IO 37:59
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 398 Laura McKenzie 18 Bondurant IA 49:47
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 367 Colton Griggs 17 Basco IL 37:48
2 319 Logan Adams-Bacon 15 Ames IA 52:12
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 32 Nicole Jandick 24 Ames IA 39:10
2 43 Rachel McCann 23 Des Moines IO 56:59
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 375 Justice Hitchcock 20 Coralville IA 46:37
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 385 Sara Kvidera 28 Huxley IO 36:20
2 413 Kelly Riesing 27 Marion IA 38:32
3 465 Kelly Sewell 26 48:33
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 386 Taylor Kvidera 27 Huxley IA 36:59
2 445 Evan Kerr 28 Iowa City IA 38:33
3 71 Jon Chapman 29 Des Moines IA 39:02
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 450 Riley Coady 31 Cedar Rapids IA 37:50
2 51 Heather Pasley 32 Ames IA 44:21
3 335 Kelsie Boorn 31 Wilton IO 44:42
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 448 Chris True 33 Bettendorf IA 33:15
2 38 Brian Keppler 34 Des Moines IO 33:45
3 442 Cybin Nelsen 30 Tiffin IA 40:16
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 42 Katie Lindsay 38 Nora Springs IO 46:35
2 332 Jennifer Blauvelt 39 Kalona IO 47:46
3 1 Jessica Adams 37 Ames IA 53:09
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 466 Craig Thompson 36 30:10
2 21 Joe Ferrentino 35 Des Moines IA 36:18
3 380 Nate Kaeding 37 Iowa City IA 36:48
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 330 Christine Bigelow 40 Iowa City IO 39:11
2 318 Kjrsten Abel Ruch 43 Lawrence KS 42:10
3 27 Diana Hawley 40 Iowa City IA 43:14
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 355 Dan Falco 43 Cedar Rapids IA 37:56
2 433 Ryan Wade 42 Iowa City IA 39:13
3 410 Kent Rector 42 Mediapolis IA 44:43
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 363 Lori Genkinger 47 Coralville IA 39:17
2 438 Megan Wick 47 Clive IA 48:36
3 56 Nicole "aj" Richard 47 Cedar Falls IO 1:11:20
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 364 Jody Gorsh 45 Iowa City IO 30:13
2 373 Wade Helfer 46 Ames IA 37:51
3 437 Andy Weigel 47 Iowa City IA 44:15
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 351 Brenda Dodge 54 Iowa City IA 41:13
2 339 Tara Coady 53 Iowa City IA 45:02
3 368 Maria Guida 53 Des Moines IO 45:55
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 379 Alan Johnson 52 Cedar Rapids IA 1:03:43
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 323 Marsha Aspinall 57 Cedar Rapids IA 43:54
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 461 Marcie Cavanagh 64 1:06:18
2 371 Janet Haugsness 64 Barrington IL 1:12:57
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 408 Robert Phelps 61 Cedar Rapids IA 40:04
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0