KICKAPOO RESERVE TRIATHLON
Bridge 14 - La Farge, WI October 6, 2018
7 Mile Canoe - 15 Mile Bike - 3 Mile Run
INDIVIDUAL DIVISION
Place Div/Tot Bib Name DIV Age Sex City St Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ====================== ====== === === ================== == ============ ===== ================== ===== ================= =======
1 1/6 1 Nathan Long S C A M Eau Claire WI 5 59:33 0:24 2 45:15 19.9 0:49 6 22:53 7:38 2:08:53
2 1/15 67 Dan Goltz S C M M Viroqua WI 3 58:14 0:28 3 48:09 18.7 1:04 1 21:02 7:01 2:08:55
3 2/15 6 Samuel Urriola Perea S C M M Menomonie WI 6 59:42 0:20 9 49:33 18.2 0:54 14 24:00 8:00 2:14:29
4 1/9 25 Mike Brumbaugh S C E M Roseville MN 2 54:48 1:14 31 56:23 16.0 1:00 7 22:53 7:38 2:16:16
5 2/9 163 Jonathan Sanborn S C E M St Louis Park MN 1 54:01 0:59 33 56:44 15.9 0:47 19 24:54 8:18 2:17:24
6 1/8 123 Walter Meanwell T C E M Madison WI 8 1:00:17 0:57 5 48:35 18.5 1:08 44 27:47 9:16 2:18:43
7 3/15 86 Jeff Hovinga S C M M Forest City IA 12 1:01:11 1:58 20 52:58 17.0 0:57 11 23:29 7:50 2:20:31
8 4/15 7 Seth Dudgeon S C M M Dubuque IA 22 1:05:46 0:39 13 51:11 17.6 0:19 10 23:15 7:45 2:21:09
9 5/15 9 Blair Larson S C M M Rochester MN 4 58:39 1:30 27 55:44 16.1 0:23 22 24:57 8:19 2:21:10
10 1/8 4 Robert Waters T C A M Blue Mounds WI 28 1:07:49 1:13 7 49:00 18.4 1:59 2 22:03 7:21 2:22:02
11 6/15 2 Eric Hesselbacher S C M M Galena IL 21 1:05:29 0:35 17 52:54 17.0 0:18 9 23:12 7:44 2:22:25
12 2/6 111 Michael Lauterbach S C A M Stevens Point WI 11 1:01:05 1:01 32 56:37 15.9 0:56 30 25:50 8:37 2:25:26
13 1/4 60 Katrina Forest T C M F Madison WI 19 1:04:59 1:37 11 50:50 17.7 1:31 39 26:39 8:53 2:25:35
14 1/7 3 David Jablonowski T C M M Milwaukee WI 49 1:13:40 1:28 1 45:05 20.0 1:09 36 26:26 8:49 2:27:46
15 3/9 8 Peter Koxlien S C E M Strum WI 26 1:07:44 1:08 16 52:43 17.1 1:21 27 25:29 8:30 2:28:23
16 2/7 61 Cary Forest T C M M Madison WI 20 1:05:02 1:33 12 50:54 17.7 1:13 69 30:20 10:07 2:29:00
17 7/15 176 Dave Simons S C M M Faribault MN 14 1:03:07 1:07 22 54:17 16.6 0:52 66 30:06 10:02 2:29:26
18 2/8 145 Bruce Petit T C E M Ojibwa WI 13 1:03:07 0:35 35 57:03 15.8 0:18 70 30:24 10:08 2:31:23
19 1/9 183 James Stevens T F E M Cottage Grove WI 24 1:07:13 3:22 24 54:21 16.6 1:58 24 25:08 8:23 2:32:01
20 2/8 84 Patrick Holtan T C A M Fitchburg WI 27 1:07:46 1:39 25 54:46 16.4 1:24 37 26:28 8:50 2:32:02
21 3/6 57 Curtis Floyd S C A M Sun Prairie WI 32 1:10:16 0:57 34 56:55 15.8 1:00 15 24:11 8:04 2:33:17
22 4/6 210 Joel Charles S C A M Soldiers Grove WI 56 1:14:58 4:15 10 49:44 18.1 2:08 8 23:00 7:40 2:34:04
23 8/15 11 David Adam S C M M Franklin WI 60 1:15:21 2:12 19 52:58 17.0 1:15 5 22:44 7:35 2:34:28
24 3/8 5 Arik Van Asten T C A M St Paul MN 43 1:12:45 1:23 21 53:19 16.9 1:06 46 28:04 9:22 2:36:35
25 4/8 128 Jason Mowery T C A M Cashton WI 80 1:17:58 1:01 15 51:45 17.4 0:43 26 25:24 8:28 2:36:50
26 3/7 115 Kevin Leroy T C M M Fitchburg WI 7 1:00:08 2:16 45 1:00:08 15.0 1:51 96 32:32 10:51 2:36:53
27 4/9 198 John Ward S C E M Green Bay WI 34 1:10:51 0:43 43 59:08 15.2 2:09 18 24:41 8:14 2:37:29
28 4/7 36 Bill Coady T C M M Madison WI 15 1:03:19 2:46 28 55:46 16.1 1:18 128 35:25 11:49 2:38:31
29 1/9 212 Joe Cable S F A M Marshfield WI 31 1:10:13 3:04 39 58:04 15.5 1:22 38 26:32 8:51 2:39:13
30 5/8 194 Ryan Wagner T C A M Viroqua WI 39 1:12:18 1:10 54 1:01:12 14.7 0:55 13 24:00 8:00 2:39:33
31 9/15 35 Doug Clark S C M M Grundy Center IA 29 1:08:16 3:35 50 1:00:27 14.9 1:12 33 26:19 8:47 2:39:48
32 1/17 33 Chase Christopherson T F A M Arbor Vitae WI 41 1:12:22 2:15 29 55:59 16.1 1:52 45 27:50 9:17 2:40:16
33 2/17 54 Kurt Flesch T F A M Madison WI 120 1:24:33 3:45 4 48:30 18.6 1:04 4 22:42 7:34 2:40:32
34 1/3 88 Suzie Howe S C M F Readstown WI 35 1:11:08 1:04 38 58:03 15.5 0:41 63 29:41 9:54 2:40:36
35 2/9 171 Tim Scott T F E M Mount Horeb WI 87 1:19:32 4:14 14 51:38 17.4 1:47 17 24:38 8:13 2:41:47
36 5/7 158 Brian Rummelhart T C M M Kenosha WI 100 1:22:13 2:15 8 49:16 18.3 1:34 42 27:13 9:05 2:42:29
37 1/13 26 Kevin Brunner S F M M Madison WI 52 1:13:47 1:58 30 56:00 16.1 1:30 55 29:15 9:45 2:42:29
38 6/7 51 Hans Eisenbeis T C M M Westby WI 46 1:13:23 1:49 26 54:47 16.4 1:26 87 31:40 10:34 2:43:03
39 1/6 121 Aaron McGinnis T F M M Appleton WI 74 1:17:45 0:54 23 54:18 16.6 1:29 51 28:55 9:39 2:43:19
40 2/9 125 Ben Mikkelson S F A M Manawa WI 30 1:10:08 1:44 36 57:31 15.6 2:07 94 32:25 10:49 2:43:53
41 5/6 85 Chad Hopkins S C A M Janesville WI 40 1:12:18 2:44 47 1:00:24 14.9 3:23 29 25:49 8:37 2:44:37
42 1/9 154 Rachel Riedl S F M F Wilmette IL 66 1:16:06 0:52 56 1:02:06 14.5 0:40 23 25:02 8:21 2:44:44
43 5/9 181 Scott Stalheim S C E M Medford WI 18 1:04:38 1:57 65 1:02:49 14.3 1:26 116 34:22 11:28 2:45:10
44 1/13 162 Holly Samuelson T F A F West Salem WI 50 1:13:40 1:51 61 1:02:36 14.4 0:45 35 26:24 8:48 2:45:13
45 3/8 43 Jim Delehanty T C E M Cross Plains WI 17 1:03:37 0:31 71 1:03:25 14.2 0:58 136 36:55 12:19 2:45:24
46 6/8 93 Ethan Jablonowski T C A M San Diego CA 48 1:13:38 3:02 73 1:03:45 14.1 1:12 20 24:54 8:18 2:46:28
47 1/13 187 Rachel Tilley S F A F Manawa WI 38 1:12:17 1:45 80 1:04:11 14.0 1:13 47 28:11 9:24 2:47:34
48 2/6 22 Darin Brink T F M M Saint Paul MN 158 1:33:09 1:05 6 48:49 18.4 0:59 12 23:53 7:58 2:47:54
49 1/5 18 Sara Beine T C A F Rubicon WI 59 1:15:15 0:28 69 1:03:09 14.3 0:18 52 28:59 9:40 2:48:07
50 3/17 161 Jeremiah Samuelson T F A M West Salem WI 51 1:13:41 2:33 86 1:05:32 13.7 0:41 32 26:06 8:42 2:48:31
51 2/13 206 Madeline Younger T F A F Grafton WI 54 1:14:50 5:10 58 1:02:14 14.5 1:11 25 25:15 8:25 2:48:37
52 3/9 192 Jim Vann T F E M Madison WI 25 1:07:18 3:25 79 1:04:10 14.0 2:06 95 32:26 10:49 2:49:23
53 1/5 16 John Beatty S F E M Wausau WI 53 1:14:37 2:40 55 1:01:18 14.7 2:35 48 28:14 9:25 2:49:23
54 6/9 87 Tom Howe S C E M Readstown WI 36 1:11:33 2:20 49 1:00:25 14.9 3:11 91 32:03 10:41 2:49:30
55 7/9 140 Dave O'Malley S C E M Westport WI 23 1:06:10 2:06 64 1:02:46 14.3 2:08 137 37:13 12:25 2:50:21
56 3/9 71 Jacob Grace S F A M Madison WI 42 1:12:36 3:55 105 1:09:05 13.0 2:55 3 22:08 7:23 2:50:37
57 10/15 160 Greg Sainsbury S C M M Middleton WI 37 1:12:02 7:03 18 52:56 17.0 3:59 123 34:57 11:39 2:50:55
58 8/9 184 Art Syth S C E M Mondovi WI 44 1:12:52 1:28 90 1:06:13 13.6 0:59 58 29:27 9:49 2:50:57
59 11/15 49 David Edinger S C M M Madison WI 33 1:10:43 2:58 93 1:06:31 13.5 0:41 72 30:28 10:10 2:51:18
60 4/8 149 Bill Rattunde T C E M Madison WI 16 1:03:21 7:56 53 1:01:09 14.7 3:53 124 35:01 11:41 2:51:19
61 4/17 164 Dan Schally T F A M Madison WI 106 1:22:58 4:31 42 58:23 15.4 1:13 16 24:30 8:10 2:51:33
62 5/17 21 Keith Bourne T F A M Madison WI 86 1:19:32 3:45 41 58:14 15.5 4:09 43 27:19 9:07 2:52:56
63 6/17 117 Greg Lutz T F A M Madison WI 61 1:15:22 1:01 52 1:01:00 14.8 3:32 102 33:17 11:06 2:54:10
64 7/17 46 Michael Dobbert T F A M Prairie Du Sac WI 62 1:15:22 0:53 68 1:03:09 14.3 1:17 104 33:34 11:12 2:54:14
65 9/9 91 Douglas Huffman S C E M Richland Center WI 96 1:21:07 2:38 40 58:08 15.5 1:58 76 30:53 10:18 2:54:42
66 3/6 83 Tad Hoening T F M M Madison WI 103 1:22:20 3:25 51 1:00:46 14.8 2:37 40 26:47 8:56 2:55:54
67 2/13 122 Cliff McNamer S F M M Loves Park IL 79 1:17:57 1:37 76 1:03:58 14.1 1:21 85 31:30 10:30 2:56:21
68 8/17 98 Nathan Kautzer T F A M Fitchburg WI 107 1:22:59 2:33 62 1:02:40 14.4 1:19 41 26:59 9:00 2:56:28
69 12/15 89 Jon Howe S C M M Readstown WI 67 1:16:11 0:36 104 1:08:58 13.0 0:44 65 30:06 10:02 2:56:32
70 7/8 197 Isaac Wallace T C A M Hillsboro WI 63 1:15:38 0:42 88 1:05:51 13.7 0:48 110 33:47 11:16 2:56:43
71 1/5 129 Kristine Mowery T F M F Cashton WI 78 1:17:57 2:08 67 1:03:05 14.3 2:28 88 31:46 10:36 2:57:21
72 3/13 153 Drew Riedl S F M M Wilmette IL 88 1:19:42 1:01 100 1:07:35 13.3 0:31 54 29:01 9:41 2:57:47
73 4/9 148 James Raschke S F A M Madison WI 58 1:15:05 2:11 84 1:04:56 13.9 3:23 98 32:47 10:56 2:58:20
74 13/15 76 Rob Hasker S C M M Milwaukee WI 64 1:15:40 2:40 87 1:05:43 13.7 2:33 92 32:18 10:46 2:58:51
75 4/13 81 Kelly Hickman S F M M Belleville WI 68 1:16:48 6:41 59 1:02:23 14.4 2:55 75 30:39 10:13 2:59:25
76 2/4 101 Joann Kennedy T C M F Portage IN 97 1:21:37 2:45 63 1:02:40 14.4 1:32 78 31:00 10:20 2:59:32
77 5/9 201 Matthew Widowski S F A M Waterford WI 114 1:23:40 3:37 82 1:04:28 14.0 2:12 28 25:40 8:34 2:59:35
78 5/8 100 Doug Kennedy T C E M Portage IN 98 1:21:39 2:59 83 1:04:49 13.9 1:39 49 28:49 9:37 2:59:53
79 5/13 17 Ryan Beatty S F M M Middleton WI 69 1:17:00 2:31 60 1:02:34 14.4 1:54 132 36:05 12:02 3:00:02
80 2/5 70 Jim Grace S F E M Albany MO 65 1:16:01 2:42 101 1:07:36 13.3 1:17 100 33:08 11:03 3:00:42
81 2/5 120 Allison McGinnis T F M F Appleton WI 75 1:17:49 1:03 110 1:09:54 12.9 2:36 79 31:06 10:22 3:02:26
82 6/13 180 Brendan Smith S F M M Tomah WI 70 1:17:02 4:00 85 1:05:16 13.8 3:02 111 33:47 11:16 3:03:05
83 4/6 113 Sheldon Lee T F M M La Crosse WI 113 1:23:29 3:28 48 1:00:25 14.9 2:17 107 33:41 11:14 3:03:18
84 2/5 19 Megan Beine T C A F Rubicon WI 73 1:17:09 1:55 128 1:14:00 12.2 0:56 56 29:25 9:49 3:03:23
85 5/6 155 Simon Riordan T F M M Minneapolis MN 102 1:22:15 4:22 72 1:03:32 14.2 2:13 81 31:14 10:25 3:03:34
86 6/9 217 Zac Barnes S F A M Viola WI 142 1:28:08 3:31 44 59:24 15.2 1:43 84 31:18 10:26 3:04:03
87 2/13 218 Jackie Barnes S F A F Viola WI 141 1:28:08 3:37 46 1:00:12 15.0 0:55 83 31:16 10:26 3:04:07
88 7/9 97 Kevin Kaiser S F A M Fond Du Lac WI 117 1:24:08 6:02 94 1:06:48 13.5 2:31 21 24:55 8:19 3:04:23
89 7/13 28 Matt Buszka S F M M Oxford WI 76 1:17:52 1:39 114 1:11:05 12.7 3:03 86 31:36 10:32 3:05:13
90 3/13 195 Emily Walker S F A F Waterford WI 85 1:18:52 3:05 107 1:09:40 12.9 0:52 99 32:54 10:58 3:05:21
91 9/17 31 George Carberry T F A M Neenah WI 128 1:25:51 2:05 89 1:06:09 13.6 2:10 67 30:09 10:03 3:06:22
92 1/2 109 Roger Kruk S F G M Madison WI 94 1:20:39 3:15 74 1:03:50 14.1 3:03 131 35:53 11:58 3:06:36
93 3/13 78 Katie Hayden T F A F Madison WI 133 1:26:47 3:45 77 1:04:04 14.0 2:41 62 29:41 9:54 3:06:56
94 3/5 58 Krista Fog T C A F Walled Lake MI 83 1:18:09 1:04 143 1:16:30 11.8 1:09 73 30:30 10:10 3:07:20
95 6/8 102 Jon Kilgore T C E M Minnetonka MN 9 1:00:23 4:45 156 1:26:06 10.5 2:07 118 34:25 11:29 3:07:44
96 7/8 116 Rick Lorenzen T C E M Maple Grove MN 10 1:00:23 4:57 155 1:25:54 10.5 2:09 117 34:23 11:28 3:07:44
97 1/2 42 Marlena Daniels S C A F Clarkston MI 71 1:17:03 0:53 144 1:16:54 11.7 0:42 93 32:25 10:49 3:07:56
98 1/2 214 Reed Urban T C Y M Ontario WI 124 1:25:33 2:19 109 1:09:48 12.9 0:44 59 29:35 9:52 3:07:57
99 7/7 215 Rick Urban T C M M Ontario WI 125 1:25:36 2:21 108 1:09:42 12.9 0:44 60 29:36 9:52 3:07:58
100 6/6 133 Paul Nelson S C A M Janesville WI 152 1:30:18 1:56 81 1:04:15 14.0 2:56 50 28:51 9:37 3:08:14
101 3/5 142 Bill Pennoyer S F E M Madison WI 138 1:27:18 4:28 75 1:03:53 14.1 2:29 68 30:19 10:07 3:08:25
102 1/1 118 Theresa Marquez T C G F La Farge WI 47 1:13:25 1:36 117 1:11:36 12.6 3:02 145 38:53 12:58 3:08:31
103 4/13 15 Clare Baumann T F A F Madison WI 91 1:20:24 3:53 140 1:16:17 11.8 2:01 34 26:19 8:47 3:08:53
104 4/9 50 Greg Eichelkraut T F E M Gleason WI 57 1:15:00 5:45 91 1:06:14 13.6 3:04 148 39:14 13:05 3:09:14
105 8/9 63 Jeff Fuller S F A M Watertown WI 154 1:31:11 2:48 66 1:03:04 14.3 3:41 61 29:37 9:53 3:10:20
106 5/13 20 Alison Berry T F A F Milwaukee WI 150 1:29:49 2:24 97 1:07:09 13.4 1:45 64 29:49 9:57 3:10:54
107 6/13 106 Alyssa Kohls T F A F La Crosse WI 136 1:27:06 1:59 111 1:10:23 12.8 0:50 82 31:15 10:25 3:11:31
108 4/13 209 Germaine Grueneberg S F A F Minneapolis MN 93 1:20:37 2:51 122 1:12:53 12.3 2:31 97 32:42 10:54 3:11:32
109 4/5 69 Gordy Sussman S F E M Madison WI 45 1:13:12 4:14 129 1:14:06 12.1 1:08 146 39:04 13:02 3:11:42
110 2/3 53 Fran Felton S C M F Viroqua WI 77 1:17:53 2:44 127 1:13:48 12.2 2:01 127 35:24 11:48 3:11:48
111 5/9 205 Michael Younger T F E M Grafton WI 55 1:14:54 5:51 118 1:11:46 12.5 4:37 126 35:03 11:41 3:12:09
112 3/5 24 Samantha Brueggen T F M F Westby WI 130 1:26:07 2:47 119 1:11:50 12.5 1:13 77 30:54 10:18 3:12:48
113 4/5 190 Hailey Trossen T C A F Ann Arbor MI 160 1:34:51 0:35 92 1:06:24 13.6 0:44 71 30:27 10:09 3:12:59
114 6/9 132 Chuck Mulvaney-Kemp T F E M Viroqua WI 153 1:30:18 3:27 95 1:06:55 13.4 1:33 80 31:11 10:24 3:13:23
115 10/17 77 Nick Hayden T F A M Madison WI 134 1:26:48 3:45 78 1:04:08 14.0 4:27 115 34:19 11:27 3:13:25
116 7/13 79 Julia Heller T F A F Coon Valley WI 121 1:24:35 1:48 106 1:09:31 12.9 1:19 134 36:45 12:15 3:13:56
117 11/17 146 Cole Quamme T F A M Milwaukee WI 145 1:29:17 2:56 96 1:07:03 13.4 1:51 105 33:35 11:12 3:14:41
118 5/13 219 Kaci Busch S F A F Lancaster WI 137 1:27:18 2:09 135 1:14:41 12.1 1:36 53 29:01 9:41 3:14:44
119 12/17 82 Nick Hoening T F A M Madison WI 115 1:23:46 3:21 116 1:11:33 12.6 2:26 108 33:41 11:14 3:14:45
120 3/4 157 Jodi Rummelhart T C M F Kenosha WI 101 1:22:15 1:38 112 1:10:41 12.7 1:03 154 43:02 14:21 3:18:37
121 14/15 119 Brian McCarty S C M M La Crescent MN 72 1:17:08 2:39 133 1:14:31 12.1 2:14 155 43:03 14:21 3:19:34
122 8/13 105 Douglas Koerperich S F M M Epworth IA 126 1:25:41 8:14 120 1:12:01 12.5 4:43 57 29:26 9:49 3:20:03
123 9/13 152 Glen Rickey S F M M Manchester IA 116 1:23:54 3:01 146 1:18:04 11.5 1:51 106 33:38 11:13 3:20:27
124 13/17 40 John Czaplewski T F A M Minneapolis MN 147 1:29:31 13:13 102 1:08:08 13.2 4:08 31 25:55 8:39 3:20:53
125 2/9 139 Laura O'Flanagan S F M F Madison WI 139 1:27:42 4:11 121 1:12:10 12.5 3:28 112 33:52 11:18 3:21:22
126 10/13 216 Darren Zetek S F M M Rhinelander WI 84 1:18:42 2:47 57 1:02:09 14.5 1:38 171 56:33 18:51 3:21:47
127 7/9 59 Jeff Ford T F E M Leawood KS 140 1:27:44 3:27 37 57:53 15.5 5:29 165 47:36 15:52 3:22:08
128 4/4 169 Sara Schiffler T C M F Evanston IL 112 1:23:26 10:26 99 1:07:33 13.3 7:27 119 34:30 11:30 3:23:21
129 8/8 103 Mark Knepper T C E M Evanston IL 111 1:23:25 10:22 98 1:07:29 13.3 7:34 120 34:33 11:31 3:23:22
130 3/9 151 Kristen Rickey S F M F Manchester IA 144 1:28:40 3:29 123 1:13:01 12.3 1:36 133 36:38 12:13 3:23:22
131 5/5 179 Peter Skaar S F E M Oconto WI 127 1:25:50 6:54 125 1:13:42 12.2 1:20 129 35:41 11:54 3:23:25
132 4/9 186 Allison Tiefenthaler S F M F Madison WI 162 1:35:08 3:26 115 1:11:14 12.6 2:48 90 31:59 10:40 3:24:33
133 1/1 72 Betty Grace S F E F Albany MO 81 1:18:04 1:46 149 1:19:57 11.3 3:38 153 41:59 14:00 3:25:22
134 14/17 13 Brandon Arnold T F A M Genoa WI 135 1:27:04 1:51 148 1:19:07 11.4 2:23 125 35:02 11:41 3:25:25
135 11/13 110 David Kurihara S F M M Lancaster WI 173 1:42:34 3:08 70 1:03:21 14.2 2:48 109 33:45 11:15 3:25:34
136 8/13 30 Drea Carberry T F A F Neenah WI 129 1:25:56 1:58 154 1:22:34 10.9 1:26 121 34:44 11:35 3:26:35
137 2/2 44 James Derenne T C Y M De Pere WI 92 1:20:26 0:57 164 1:29:00 10.1 1:31 122 34:51 11:37 3:26:42
138 9/13 12 Danielle Armbruster T F A F Madison WI 90 1:20:24 3:59 138 1:16:12 11.8 7:07 147 39:07 13:03 3:26:48
139 10/13 14 Arielle Bauer T F A F Middleton WI 132 1:26:14 5:49 147 1:19:01 11.4 2:02 114 34:14 11:25 3:27:19
140 15/17 130 Luke Mueller T F A M Middleton WI 131 1:26:10 5:55 141 1:16:23 11.8 4:40 113 34:13 11:25 3:27:19
141 6/13 52 Ellie Enghofer S F A F Verona WI 143 1:28:36 8:12 113 1:10:50 12.7 8:22 101 33:09 11:03 3:29:08
142 12/13 48 Brian Drapes S F M M Fort Atkinson WI 99 1:22:05 6:19 145 1:17:25 11.6 3:30 150 40:03 13:21 3:29:19
143 9/9 147 Anthony Ramsden S F A M Sun Prairie WI 105 1:22:41 5:06 153 1:22:20 10.9 2:01 138 37:31 12:31 3:29:36
144 11/13 68 Lauren Goodspeed T F A F Minneapolis MN 146 1:29:29 12:59 103 1:08:26 13.2 4:07 130 35:42 11:54 3:30:41
145 5/9 32 Kelly Cecchi S F M F Green Bay WI 119 1:24:29 8:24 134 1:14:37 12.1 3:48 151 40:27 13:29 3:31:43
146 12/13 135 Jen Nemec T F A F Marshfield WI 164 1:35:59 2:37 126 1:13:46 12.2 1:08 149 39:20 13:07 3:32:48
147 7/13 173 Mary Sheckler S F A F Fennimore WI 171 1:41:18 3:09 124 1:13:17 12.3 3:54 89 31:51 10:37 3:33:27
148 8/13 107 Anna Korb S F A F Portage WI 104 1:22:28 4:56 161 1:27:50 10.2 1:27 135 36:50 12:17 3:33:29
149 16/17 138 Scott Nigbor T F A M Sun Prairie WI 89 1:20:17 4:33 137 1:16:03 11.8 7:21 157 45:30 15:10 3:33:42
150 13/13 39 Erin Crist T F A F Green Bay WI 95 1:21:02 3:43 139 1:16:16 11.8 7:09 158 45:34 15:12 3:33:42
151 6/9 134 Tammy Nelson S F M F Fennimore WI 172 1:41:37 3:09 132 1:14:29 12.1 1:16 103 33:22 11:08 3:33:51
152 8/9 174 Ronald Shirkey T F E M Fond Du Lac WI 109 1:23:21 4:09 131 1:14:15 12.1 6:17 162 47:18 15:46 3:35:18
153 7/9 193 Mindy Von Schrader S F M F Tomahawk WI 155 1:31:43 3:59 152 1:21:33 11.0 1:24 139 37:59 12:40 3:36:37
154 8/9 104 Barb Koerperich S F M F Epworth IA 166 1:38:35 4:14 142 1:16:29 11.8 7:08 74 30:38 10:13 3:37:02
155 9/13 191 Sally Turpin S F A F Hillsboro WI 118 1:24:20 9:31 151 1:21:17 11.1 3:31 144 38:41 12:54 3:37:19
156 5/5 196 Nicollette Wallace T C A F Hillsboro WI 108 1:23:14 1:47 163 1:28:45 10.1 3:10 152 41:28 13:50 3:38:22
157 9/9 90 Colleen Howes S F M F Madison WI 157 1:31:52 10:44 136 1:15:42 11.9 3:34 143 38:34 12:52 3:40:25
158 4/5 23 Cristy Brink T F M F Saint Paul MN 159 1:33:47 6:31 130 1:14:13 12.1 4:13 156 43:48 14:36 3:42:29
159 2/2 208 Bob Grueneberg S F G M Hustisford WI 110 1:23:23 4:25 150 1:19:58 11.3 3:42 169 53:24 17:48 3:44:50
160 13/13 144 Jason Perry S F M M Sparta WI 156 1:31:45 4:49 160 1:27:27 10.3 2:42 159 45:53 15:18 3:52:33
161 3/3 37 Teresa Coronado S C M F Milwaukee WI 82 1:18:08 4:23 165 1:29:31 10.1 4:34 172 57:03 19:01 3:53:37
162 17/17 74 Nicholas Haak T F A M Madison WI 151 1:30:17 8:21 158 1:27:06 10.3 10:06 140 38:15 12:45 3:54:04
163 6/6 66 Dave Gliniecki T F M M Madison WI 148 1:29:37 9:16 159 1:27:12 10.3 10:11 142 38:18 12:46 3:54:31
164 5/5 127 Amy Moore T F M F Madison WI 149 1:29:39 9:26 157 1:27:04 10.3 10:09 141 38:16 12:46 3:54:32
165 2/2 65 Erin Gabbey S C A F La Crosse WI 122 1:24:55 4:09 171 1:43:45 8.7 5:36 161 46:48 15:36 4:05:11
166 15/15 64 Bob Gabbey S C M M Janesville WI 123 1:25:28 2:22 172 1:45:31 8.5 5:47 160 46:35 15:32 4:05:41
167 1/1 45 Ashley Derenne T C Y F De Pere WI 161 1:34:54 0:50 173 1:46:10 8.5 0:16 166 49:21 16:27 4:11:29
168 10/13 80 Christian Heming S F A F Duluth MN 168 1:40:07 5:13 167 1:35:43 9.4 3:31 168 50:51 16:57 4:15:22
169 11/13 124 Carrie Meyer S F A F Appleton WI 169 1:40:27 5:10 168 1:35:43 9.4 3:35 167 50:49 16:57 4:15:42
170 1/1 114 Mary Leitnaker T F E F Knoxville TN 167 1:38:58 1:50 169 1:39:12 9.1 2:08 170 54:05 18:02 4:16:11
171 1/1 99 William Kelch T F G M Knoxville TN 170 1:40:40 7:20 166 1:31:10 9.9 3:25 174 1:03:37 21:13 4:26:11
172 12/13 200 Laura Weins S F A F Franklin WI 163 1:35:25 12:11 175 1:54:36 7.9 2:08 163 47:25 15:49 4:31:42
173 13/13 41 Sabiha Daniell S F A F West Allis WI 165 1:38:33 9:18 174 1:54:19 7.9 2:20 164 47:26 15:49 4:31:55
174 8/8 126 Adam Miner T C A M Palo Alto CA 175 1:52:32 12:20 162 1:28:22 10.2 6:34 173 59:37 19:53 4:39:23
175 9/9 207 Dale Yerger T F E M Hackensack MN 174 1:51:22 13:30 170 1:40:38 8.9 5:28 175 1:04:05 21:22 4:55:01
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
TOP TEN CANOE TIMES
Canoe
PLACE NAME CITY ST AGE S Time
===== ==================== =============== == === = ========
1 Jonathan Sanborn St Louis Park MN E M 54:01
2 Mike Brumbaugh Roseville MN E M 54:48
3 Dan Goltz Viroqua WI M M 58:14
4 Blair Larson Rochester MN M M 58:39
5 Nathan Long Eau Claire WI A M 59:33
6 Samuel Urriola Perea Menomonie WI M M 59:42
7 Kevin Leroy Fitchburg WI M M 1:00:08
8 Walter Meanwell Madison WI E M 1:00:17
9 Jon Kilgore Minnetonka MN E M 1:00:23
10 Rick Lorenzen Maple Grove MN E M 1:00:23
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE SEX Time mph
===== ==================== ============== == === === ===========
1 David Jablonowski Milwaukee WI M M 45:05 20.0
2 Nathan Long Eau Claire WI A M 45:15 19.9
3 Dan Goltz Viroqua WI M M 48:09 18.7
4 Kurt Flesch Madison WI A M 48:30 18.6
5 Walter Meanwell Madison WI E M 48:35 18.5
6 Darin Brink Saint Paul MN M M 48:49 18.4
7 Robert Waters Blue Mounds WI A M 49:00 18.4
8 Brian Rummelhart Kenosha WI M M 49:16 18.3
9 Samuel Urriola Perea Menomonie WI M M 49:33 18.2
10 Joel Charles Soldiers Grove WI A M 49:44 18.1
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE SEX Time Pace
===== ==================== ============== == === === ===========
1 Dan Goltz Viroqua WI M M 21:02 7:01
2 Robert Waters Blue Mounds WI A M 22:03 7:21
3 Jacob Grace Madison WI A M 22:08 7:23
4 Kurt Flesch Madison WI A M 22:42 7:34
5 David Adam Franklin WI M M 22:44 7:35
6 Nathan Long Eau Claire WI A M 22:53 7:38
7 Mike Brumbaugh Roseville MN E M 22:53 7:38
8 Joel Charles Soldiers Grove WI A M 23:00 7:40
9 Eric Hesselbacher Galena IL M M 23:12 7:44
10 Seth Dudgeon Dubuque IA M M 23:15 7:45
RELAY RESULTS
Place Div/Tot Bib TEAM CAPTAIN NAME Class TM # Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======= ==== ========================= ==================== ===== ==== ============ ===== ================== ===== ================= =======
1 1/1 265 Baker Tri Stephaine Baker C 4 4 1:17:18 1:14 1 45:37 19.7 0:18 5 26:58 9:00 2:31:23
2 1/5 260 Trikathalong Kathy Sullivan C 2 1 1:03:39 1:04 10 1:03:49 14.1 0:38 10 29:55 9:59 2:39:03
3 1/12 248 Kjorlie Bros Ben Kjorlie F 2 7 1:21:47 1:17 2 52:51 17.0 0:11 3 26:12 8:44 2:42:17
4 2/12 245 Conway or No Way!!! John Conway F 2 6 1:20:07 5:39 5 57:10 15.7 0:23 4 26:40 8:54 2:49:57
5 3/12 250 messing around in boats Mike Houston F 2 2 1:15:43 1:44 8 1:02:35 14.4 0:17 11 30:22 10:08 2:50:39
6 2/5 249 Kluczny Tom Kluczny C 2 8 1:24:41 0:50 7 1:01:45 14.6 0:16 2 25:42 8:34 2:53:13
7 3/5 257 Team Jansen Joshua Jansen C 2 5 1:18:51 1:01 11 1:04:51 13.9 0:20 9 29:25 9:49 2:54:28
8 4/12 243 Barts Michael Bartkowski F 2 11 1:28:32 3:14 3 54:29 16.5 0:22 8 29:20 9:47 2:55:55
9 4/5 261 Viet Bros Anthony Cina C 2 3 1:15:54 1:18 14 1:21:22 11.1 0:30 1 21:43 7:15 3:00:45
10 5/12 258 Team MahAndy Rebecca Larson F 2 10 1:25:32 5:12 4 55:25 16.2 0:27 16 41:18 13:46 3:07:52
11 1/2 264 Babes in the Woods Joann Fouts F 4 14 1:31:35 1:00 6 58:29 15.4 0:28 14 38:07 12:43 3:09:37
12 6/12 262 We're doing this Lynne Haynor F 2 9 1:25:28 2:43 13 1:17:22 11.6 0:11 6 28:29 9:30 3:14:13
13 7/12 244 Burrow Badgers Mary Enright F 2 12 1:28:37 2:48 12 1:10:16 12.8 0:34 12 33:07 11:03 3:15:20
14 8/12 252 Sir Kevin of Devon Kevin Dupuis F 2 13 1:29:26 5:18 9 1:02:50 14.3 0:36 13 37:49 12:37 3:15:56
15 9/12 251 P and M Again Marie Johannes F 2 15 1:37:13 3:25 16 1:23:18 10.8 0:34 17 45:32 15:11 3:50:00
16 10/12 263 WIDOWSKI Michael Widowski F 2 17 1:41:25 5:17 17 1:28:03 10.2 0:18 15 40:49 13:37 3:55:50
17 11/12 253 Super Sloths Andrew Dow F 2 16 1:38:44 1:14 20 1:50:28 8.1 0:21 7 28:52 9:38 3:59:37
18 5/5 247 High Water Ramblers Ann Braus C 2 20 1:54:25 8:44 18 1:30:02 10.0 6:34 19 59:38 19:53 4:39:22
19 12/12 242 Andy - Sleep Pam Hughes F 2 18 1:50:22 1:52 15 1:22:42 10.9 34:30 18 51:55 17:19 4:41:19
20 2/2 269 Team Andy #2 Amy Dailey F 4 19 1:51:18 13:29 19 1:33:00 9.7 12:13 20 1:05:13 21:45 4:55:12
EXHIBITION RESULTS
Place Div/Tot Bib TEAM CAPTAIN NAME Class TM # Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======= ==== ========================= ==================== ===== ==== ============ ===== ================== ===== ================= =======
1 1/2 267 Start Slow and Ease Up Cheri Daugherity-Knigh F 1 1:10:24 2:56 1 1:03:43 14.1 0:51 1 33:16 11:06 2:51:09
2 2/2 266 Jab Fam Greg Jablonowski F 2 1:33:23 4:43 2 1:04:25 14.0 0:29 2 38:27 12:49 3:21:25
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ============ ===== ================== ===== ================== =======
172 Courtney Sheckler A F Fennimore WI 6 1:36:36 15:26 2 31:08 10:23 2:23:09
159 Noah Ryan A M Fond Du Lac WI 1 1:26:52 4:45 1 1:04:37 13.9 2:53 1 24:53 8:18 3:03:58
75 Marcy Harman M F Chicago IL 0:01 4 1:13:26 12.3 2:55 3 43:11 14:24
211 Joanne Shird G F La Farge WI 0:03 7 1:36:27 9.3 9:50 4 1:04:09 21:23
150 Nancy Richgels M F Onalaska WI 5 1:36:02 2:41 6 1:34:58 9.5 10:00
156 Matthew Robles A M Madison WI 3 1:29:34 5:30 2 1:09:45 12.9
143 Margaret Pennoyer A F Madison WI 2 1:28:12 4:46 3 1:11:53 12.5
256 Eileen Dalebroux Madison WI 7 1:41:02 10:09 5 1:20:01 11.2
254 Iris Gorrill Hillsboro WI 13:43 8 1:46:18 8.5
255 Steve Dalebroux Madison WI 8 1:51:48 79:51
34 Elina Cilliers M F Madison WI 4 1:32:47
175 Linnea Shu Y F Chicago IL
SOLO: COMPETITIVE YOUTH MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: COMPETITIVE ADULT MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 1 Nathan Long Eau Claire WI 1 59:33 0:24 1 45:15 19.9 0:49 1 22:53 7:38 2:08:53
2 111 Michael Lauterbach Stevens Point WI 2 1:01:05 1:01 3 56:37 15.9 0:56 5 25:50 8:37 2:25:26
3 57 Curtis Floyd Sun Prairie WI 3 1:10:16 0:57 4 56:55 15.8 1:00 3 24:11 8:04 2:33:17
4 210 Joel Charles Soldiers Grove WI 5 1:14:58 4:15 2 49:44 18.1 2:08 2 23:00 7:40 2:34:04
5 85 Chad Hopkins Janesville WI 4 1:12:18 2:44 5 1:00:24 14.9 3:23 4 25:49 8:37 2:44:37
6 133 Paul Nelson Janesville WI 6 1:30:18 1:56 6 1:04:15 14.0 2:56 6 28:51 9:37 3:08:14
SOLO: COMPETITIVE MASTERS MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 67 Dan Goltz Viroqua WI 1 58:14 0:28 1 48:09 18.7 1:04 1 21:02 7:01 2:08:55
2 6 Samuel Urriola Perea Menomonie WI 3 59:42 0:20 2 49:33 18.2 0:54 6 24:00 8:00 2:14:29
3 86 Jeff Hovinga Forest City IA 4 1:01:11 1:58 7 52:58 17.0 0:57 5 23:29 7:50 2:20:31
4 7 Seth Dudgeon Dubuque IA 7 1:05:46 0:39 3 51:11 17.6 0:19 4 23:15 7:45 2:21:09
5 9 Blair Larson Rochester MN 2 58:39 1:30 9 55:44 16.1 0:23 7 24:57 8:19 2:21:10
6 2 Eric Hesselbacher Galena IL 6 1:05:29 0:35 4 52:54 17.0 0:18 3 23:12 7:44 2:22:25
7 176 Dave Simons Faribault MN 5 1:03:07 1:07 8 54:17 16.6 0:52 10 30:06 10:02 2:29:26
8 11 David Adam Franklin WI 11 1:15:21 2:12 6 52:58 17.0 1:15 2 22:44 7:35 2:34:28
9 35 Doug Clark Grundy Center IA 8 1:08:16 3:35 10 1:00:27 14.9 1:12 8 26:19 8:47 2:39:48
10 160 Greg Sainsbury Middleton WI 10 1:12:02 7:03 5 52:56 17.0 3:59 13 34:57 11:39 2:50:55
11 49 David Edinger Madison WI 9 1:10:43 2:58 12 1:06:31 13.5 0:41 11 30:28 10:10 2:51:18
12 89 Jon Howe Readstown WI 13 1:16:11 0:36 13 1:08:58 13.0 0:44 9 30:06 10:02 2:56:32
13 76 Rob Hasker Milwaukee WI 12 1:15:40 2:40 11 1:05:43 13.7 2:33 12 32:18 10:46 2:58:51
14 119 Brian McCarty La Crescent MN 14 1:17:08 2:39 14 1:14:31 12.1 2:14 14 43:03 14:21 3:19:34
15 64 Bob Gabbey Janesville WI 15 1:25:28 2:22 15 1:45:31 8.5 5:47 15 46:35 15:32 4:05:41
SOLO: COMPETITIVE ELITE MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 25 Mike Brumbaugh Roseville MN 2 54:48 1:14 2 56:23 16.0 1:00 1 22:53 7:38 2:16:16
2 163 Jonathan Sanborn St Louis Park MN 1 54:01 0:59 3 56:44 15.9 0:47 3 24:54 8:18 2:17:24
3 8 Peter Koxlien Strum WI 5 1:07:44 1:08 1 52:43 17.1 1:21 4 25:29 8:30 2:28:23
4 198 John Ward Green Bay WI 6 1:10:51 0:43 5 59:08 15.2 2:09 2 24:41 8:14 2:37:29
5 181 Scott Stalheim Medford WI 3 1:04:38 1:57 8 1:02:49 14.3 1:26 8 34:22 11:28 2:45:10
6 87 Tom Howe Readstown WI 7 1:11:33 2:20 6 1:00:25 14.9 3:11 7 32:03 10:41 2:49:30
7 140 Dave O'Malley Westport WI 4 1:06:10 2:06 7 1:02:46 14.3 2:08 9 37:13 12:25 2:50:21
8 184 Art Syth Mondovi WI 8 1:12:52 1:28 9 1:06:13 13.6 0:59 5 29:27 9:49 2:50:57
9 91 Douglas Huffman Richland Center WI 9 1:21:07 2:38 4 58:08 15.5 1:58 6 30:53 10:18 2:54:42
SOLO: COMPETITIVE GURU MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: COMPETITIVE YOUTH FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: COMPETITIVE ADULT FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 42 Marlena Daniels Clarkston MI 1 1:17:03 0:53 1 1:16:54 11.7 0:42 1 32:25 10:49 3:07:56
2 65 Erin Gabbey La Crosse WI 2 1:24:55 4:09 2 1:43:45 8.7 5:36 2 46:48 15:36 4:05:11
SOLO: COMPETITIVE MASTERS FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 88 Suzie Howe Readstown WI 1 1:11:08 1:04 1 58:03 15.5 0:41 1 29:41 9:54 2:40:36
2 53 Fran Felton Viroqua WI 2 1:17:53 2:44 2 1:13:48 12.2 2:01 2 35:24 11:48 3:11:48
3 37 Teresa Coronado Milwaukee WI 3 1:18:08 4:23 3 1:29:31 10.1 4:34 3 57:03 19:01 3:53:37
SOLO: COMPETITIVE ELITE FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: COMPETITIVE GURU FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: CITIZENS YOUTH MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: CITIZENS ADULT MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 212 Joe Cable Marshfield WI 2 1:10:13 3:04 2 58:04 15.5 1:22 4 26:32 8:51 2:39:13
2 125 Ben Mikkelson Manawa WI 1 1:10:08 1:44 1 57:31 15.6 2:07 7 32:25 10:49 2:43:53
3 71 Jacob Grace Madison WI 3 1:12:36 3:55 8 1:09:05 13.0 2:55 1 22:08 7:23 2:50:37
4 148 James Raschke Madison WI 4 1:15:05 2:11 6 1:04:56 13.9 3:23 8 32:47 10:56 2:58:20
5 201 Matthew Widowski Waterford WI 6 1:23:40 3:37 5 1:04:28 14.0 2:12 3 25:40 8:34 2:59:35
6 217 Zac Barnes Viola WI 8 1:28:08 3:31 3 59:24 15.2 1:43 6 31:18 10:26 3:04:03
7 97 Kevin Kaiser Fond Du Lac WI 7 1:24:08 6:02 7 1:06:48 13.5 2:31 2 24:55 8:19 3:04:23
8 63 Jeff Fuller Watertown WI 9 1:31:11 2:48 4 1:03:04 14.3 3:41 5 29:37 9:53 3:10:20
9 147 Anthony Ramsden Sun Prairie WI 5 1:22:41 5:06 9 1:22:20 10.9 2:01 9 37:31 12:31 3:29:36
SOLO: CITIZENS MASTERS MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 26 Kevin Brunner Madison WI 1 1:13:47 1:58 1 56:00 16.1 1:30 2 29:15 9:45 2:42:29
2 122 Cliff McNamer Loves Park IL 6 1:17:57 1:37 6 1:03:58 14.1 1:21 5 31:30 10:30 2:56:21
3 153 Drew Riedl Wilmette IL 8 1:19:42 1:01 8 1:07:35 13.3 0:31 1 29:01 9:41 2:57:47
4 81 Kelly Hickman Belleville WI 2 1:16:48 6:41 3 1:02:23 14.4 2:55 4 30:39 10:13 2:59:25
5 17 Ryan Beatty Middleton WI 3 1:17:00 2:31 4 1:02:34 14.4 1:54 10 36:05 12:02 3:00:02
6 180 Brendan Smith Tomah WI 4 1:17:02 4:00 7 1:05:16 13.8 3:02 9 33:47 11:16 3:03:05
7 28 Matt Buszka Oxford WI 5 1:17:52 1:39 9 1:11:05 12.7 3:03 6 31:36 10:32 3:05:13
8 105 Douglas Koerperich Epworth IA 11 1:25:41 8:14 10 1:12:01 12.5 4:43 3 29:26 9:49 3:20:03
9 152 Glen Rickey Manchester IA 10 1:23:54 3:01 12 1:18:04 11.5 1:51 7 33:38 11:13 3:20:27
10 216 Darren Zetek Rhinelander WI 7 1:18:42 2:47 2 1:02:09 14.5 1:38 13 56:33 18:51 3:21:47
11 110 David Kurihara Lancaster WI 13 1:42:34 3:08 5 1:03:21 14.2 2:48 8 33:45 11:15 3:25:34
12 48 Brian Drapes Fort Atkinson WI 9 1:22:05 6:19 11 1:17:25 11.6 3:30 11 40:03 13:21 3:29:19
13 144 Jason Perry Sparta WI 12 1:31:45 4:49 13 1:27:27 10.3 2:42 12 45:53 15:18 3:52:33
SOLO: CITIZENS ELITE MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 16 John Beatty Wausau WI 2 1:14:37 2:40 1 1:01:18 14.7 2:35 1 28:14 9:25 2:49:23
2 70 Jim Grace Albany MO 3 1:16:01 2:42 3 1:07:36 13.3 1:17 3 33:08 11:03 3:00:42
3 142 Bill Pennoyer Madison WI 5 1:27:18 4:28 2 1:03:53 14.1 2:29 2 30:19 10:07 3:08:25
4 69 Gordy Sussman Madison WI 1 1:13:12 4:14 5 1:14:06 12.1 1:08 5 39:04 13:02 3:11:42
5 179 Peter Skaar Oconto WI 4 1:25:50 6:54 4 1:13:42 12.2 1:20 4 35:41 11:54 3:23:25
SOLO: CITIZENS GURU MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 109 Roger Kruk Madison WI 1 1:20:39 3:15 1 1:03:50 14.1 3:03 1 35:53 11:58 3:06:36
2 208 Bob Grueneberg Hustisford WI 2 1:23:23 4:25 2 1:19:58 11.3 3:42 2 53:24 17:48 3:44:50
SOLO: CITIZENS YOUTH FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
SOLO: CITIZENS ADULT FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 187 Rachel Tilley Manawa WI 1 1:12:17 1:45 2 1:04:11 14.0 1:13 1 28:11 9:24 2:47:34
2 218 Jackie Barnes Viola WI 7 1:28:08 3:37 1 1:00:12 15.0 0:55 3 31:16 10:26 3:04:07
3 195 Emily Walker Waterford WI 2 1:18:52 3:05 3 1:09:40 12.9 0:52 6 32:54 10:58 3:05:21
4 209 Germaine Grueneberg Minneapolis MN 3 1:20:37 2:51 5 1:12:53 12.3 2:31 5 32:42 10:54 3:11:32
5 219 Kaci Busch Lancaster WI 6 1:27:18 2:09 7 1:14:41 12.1 1:36 2 29:01 9:41 3:14:44
6 52 Ellie Enghofer Verona WI 8 1:28:36 8:12 4 1:10:50 12.7 8:22 7 33:09 11:03 3:29:08
7 173 Mary Sheckler Fennimore WI 13 1:41:18 3:09 6 1:13:17 12.3 3:54 4 31:51 10:37 3:33:27
8 107 Anna Korb Portage WI 4 1:22:28 4:56 9 1:27:50 10.2 1:27 8 36:50 12:17 3:33:29
9 191 Sally Turpin Hillsboro WI 5 1:24:20 9:31 8 1:21:17 11.1 3:31 9 38:41 12:54 3:37:19
10 80 Christian Heming Duluth MN 11 1:40:07 5:13 10 1:35:43 9.4 3:31 13 50:51 16:57 4:15:22
11 124 Carrie Meyer Appleton WI 12 1:40:27 5:10 11 1:35:43 9.4 3:35 12 50:49 16:57 4:15:42
12 200 Laura Weins Franklin WI 9 1:35:25 12:11 13 1:54:36 7.9 2:08 10 47:25 15:49 4:31:42
13 41 Sabiha Daniell West Allis WI 10 1:38:33 9:18 12 1:54:19 7.9 2:20 11 47:26 15:49 4:31:55
SOLO: CITIZENS MASTERS FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 154 Rachel Riedl Wilmette IL 1 1:16:06 0:52 1 1:02:06 14.5 0:40 1 25:02 8:21 2:44:44
2 139 Laura O'Flanagan Madison WI 3 1:27:42 4:11 3 1:12:10 12.5 3:28 5 33:52 11:18 3:21:22
3 151 Kristen Rickey Manchester IA 4 1:28:40 3:29 4 1:13:01 12.3 1:36 6 36:38 12:13 3:23:22
4 186 Allison Tiefenthaler Madison WI 8 1:35:08 3:26 2 1:11:14 12.6 2:48 3 31:59 10:40 3:24:33
5 32 Kelly Cecchi Green Bay WI 2 1:24:29 8:24 6 1:14:37 12.1 3:48 9 40:27 13:29 3:31:43
6 134 Tammy Nelson Fennimore WI 10 1:41:37 3:09 5 1:14:29 12.1 1:16 4 33:22 11:08 3:33:51
7 193 Mindy Von Schrader Tomahawk WI 5 1:31:43 3:59 9 1:21:33 11.0 1:24 7 37:59 12:40 3:36:37
8 104 Barb Koerperich Epworth IA 9 1:38:35 4:14 8 1:16:29 11.8 7:08 2 30:38 10:13 3:37:02
9 90 Colleen Howes Madison WI 6 1:31:52 10:44 7 1:15:42 11.9 3:34 8 38:34 12:52 3:40:25
34 Elina Cilliers Madison WI 7 1:32:47
SOLO: CITIZENS ELITE FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 72 Betty Grace Albany MO 1 1:18:04 1:46 1 1:19:57 11.3 3:38 1 41:59 14:00 3:25:22
SOLO: CITIZENS GURU FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
TANDEM: COMPETITIVE YOUTH MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 214 Reed Urban Ontario WI 2 1:25:33 2:19 1 1:09:48 12.9 0:44 1 29:35 9:52 3:07:57
2 44 James Derenne De Pere WI 1 1:20:26 0:57 2 1:29:00 10.1 1:31 2 34:51 11:37 3:26:42
TANDEM: COMPETITIVE ADULT MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 4 Robert Waters Blue Mounds WI 2 1:07:49 1:13 1 49:00 18.4 1:59 1 22:03 7:21 2:22:02
2 84 Patrick Holtan Fitchburg WI 1 1:07:46 1:39 4 54:46 16.4 1:24 5 26:28 8:50 2:32:02
3 5 Arik Van Asten St Paul MN 4 1:12:45 1:23 3 53:19 16.9 1:06 6 28:04 9:22 2:36:35
4 128 Jason Mowery Cashton WI 7 1:17:58 1:01 2 51:45 17.4 0:43 4 25:24 8:28 2:36:50
5 194 Ryan Wagner Viroqua WI 3 1:12:18 1:10 5 1:01:12 14.7 0:55 2 24:00 8:00 2:39:33
6 93 Ethan Jablonowski San Diego CA 5 1:13:38 3:02 6 1:03:45 14.1 1:12 3 24:54 8:18 2:46:28
7 197 Isaac Wallace Hillsboro WI 6 1:15:38 0:42 7 1:05:51 13.7 0:48 7 33:47 11:16 2:56:43
8 126 Adam Miner Palo Alto CA 8 1:52:32 12:20 8 1:28:22 10.2 6:34 8 59:37 19:53 4:39:23
TANDEM: COMPETITIVE MASTERS MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 3 David Jablonowski Milwaukee WI 5 1:13:40 1:28 1 45:05 20.0 1:09 1 26:26 8:49 2:27:46
2 61 Cary Forest Madison WI 3 1:05:02 1:33 3 50:54 17.7 1:13 4 30:20 10:07 2:29:00
3 115 Kevin Leroy Fitchburg WI 1 1:00:08 2:16 6 1:00:08 15.0 1:51 6 32:32 10:51 2:36:53
4 36 Bill Coady Madison WI 2 1:03:19 2:46 5 55:46 16.1 1:18 7 35:25 11:49 2:38:31
5 158 Brian Rummelhart Kenosha WI 6 1:22:13 2:15 2 49:16 18.3 1:34 2 27:13 9:05 2:42:29
6 51 Hans Eisenbeis Westby WI 4 1:13:23 1:49 4 54:47 16.4 1:26 5 31:40 10:34 2:43:03
7 215 Rick Urban Ontario WI 7 1:25:36 2:21 7 1:09:42 12.9 0:44 3 29:36 9:52 3:07:58
TANDEM: COMPETITIVE ELITE MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 123 Walter Meanwell Madison WI 1 1:00:17 0:57 1 48:35 18.5 1:08 1 27:47 9:16 2:18:43
2 145 Bruce Petit Ojibwa WI 4 1:03:07 0:35 2 57:03 15.8 0:18 3 30:24 10:08 2:31:23
3 43 Jim Delehanty Cross Plains WI 6 1:03:37 0:31 4 1:03:25 14.2 0:58 8 36:55 12:19 2:45:24
4 149 Bill Rattunde Madison WI 5 1:03:21 7:56 3 1:01:09 14.7 3:53 7 35:01 11:41 2:51:19
5 100 Doug Kennedy Portage IN 7 1:21:39 2:59 5 1:04:49 13.9 1:39 2 28:49 9:37 2:59:53
6 102 Jon Kilgore Minnetonka MN 2 1:00:23 4:45 8 1:26:06 10.5 2:07 5 34:25 11:29 3:07:44
7 116 Rick Lorenzen Maple Grove MN 3 1:00:23 4:57 7 1:25:54 10.5 2:09 4 34:23 11:28 3:07:44
8 103 Mark Knepper Evanston IL 8 1:23:25 10:22 6 1:07:29 13.3 7:34 6 34:33 11:31 3:23:22
TANDEM: COMPETITIVE GURU MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
TANDEM: COMPETITIVE YOUTH FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 45 Ashley Derenne De Pere WI 1 1:34:54 0:50 1 1:46:10 8.5 0:16 1 49:21 16:27 4:11:29
TANDEM: COMPETITIVE ADULT FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 18 Sara Beine Rubicon WI 1 1:15:15 0:28 1 1:03:09 14.3 0:18 1 28:59 9:40 2:48:07
2 19 Megan Beine Rubicon WI 2 1:17:09 1:55 3 1:14:00 12.2 0:56 2 29:25 9:49 3:03:23
3 58 Krista Fog Walled Lake MI 3 1:18:09 1:04 4 1:16:30 11.8 1:09 4 30:30 10:10 3:07:20
4 190 Hailey Trossen Ann Arbor MI 5 1:34:51 0:35 2 1:06:24 13.6 0:44 3 30:27 10:09 3:12:59
5 196 Nicollette Wallace Hillsboro WI 4 1:23:14 1:47 5 1:28:45 10.1 3:10 5 41:28 13:50 3:38:22
TANDEM: COMPETITIVE MASTERS FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 60 Katrina Forest Madison WI 1 1:04:59 1:37 1 50:50 17.7 1:31 1 26:39 8:53 2:25:35
2 101 Joann Kennedy Portage IN 2 1:21:37 2:45 2 1:02:40 14.4 1:32 2 31:00 10:20 2:59:32
3 157 Jodi Rummelhart Kenosha WI 3 1:22:15 1:38 4 1:10:41 12.7 1:03 4 43:02 14:21 3:18:37
4 169 Sara Schiffler Evanston IL 4 1:23:26 10:26 3 1:07:33 13.3 7:27 3 34:30 11:30 3:23:21
TANDEM: COMPETITIVE ELITE FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
TANDEM: COMPETITIVE GURU FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 118 Theresa Marquez La Farge WI 1 1:13:25 1:36 1 1:11:36 12.6 3:02 1 38:53 12:58 3:08:31
TANDEM: CITIZENS YOUTH MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
TANDEM: CITIZENS ADULT MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 33 Chase Christopherson Arbor Vitae WI 1 1:12:22 2:15 2 55:59 16.1 1:52 7 27:50 9:17 2:40:16
2 54 Kurt Flesch Madison WI 10 1:24:33 3:45 1 48:30 18.6 1:04 1 22:42 7:34 2:40:32
3 161 Jeremiah Samuelson West Salem WI 2 1:13:41 2:33 9 1:05:32 13.7 0:41 4 26:06 8:42 2:48:31
4 164 Dan Schally Madison WI 7 1:22:58 4:31 4 58:23 15.4 1:13 2 24:30 8:10 2:51:33
5 21 Keith Bourne Madison WI 5 1:19:32 3:45 3 58:14 15.5 4:09 6 27:19 9:07 2:52:56
6 117 Greg Lutz Madison WI 3 1:15:22 1:01 5 1:01:00 14.8 3:32 9 33:17 11:06 2:54:10
7 46 Michael Dobbert Prairie Du Sac WI 4 1:15:22 0:53 7 1:03:09 14.3 1:17 10 33:34 11:12 2:54:14
8 98 Nathan Kautzer Fitchburg WI 8 1:22:59 2:33 6 1:02:40 14.4 1:19 5 26:59 9:00 2:56:28
9 31 George Carberry Neenah WI 11 1:25:51 2:05 10 1:06:09 13.6 2:10 8 30:09 10:03 3:06:22
10 77 Nick Hayden Madison WI 13 1:26:48 3:45 8 1:04:08 14.0 4:27 14 34:19 11:27 3:13:25
11 146 Cole Quamme Milwaukee WI 15 1:29:17 2:56 11 1:07:03 13.4 1:51 11 33:35 11:12 3:14:41
12 82 Nick Hoening Madison WI 9 1:23:46 3:21 14 1:11:33 12.6 2:26 12 33:41 11:14 3:14:45
13 40 John Czaplewski Minneapolis MN 16 1:29:31 13:13 12 1:08:08 13.2 4:08 3 25:55 8:39 3:20:53
14 13 Brandon Arnold Genoa WI 14 1:27:04 1:51 17 1:19:07 11.4 2:23 15 35:02 11:41 3:25:25
15 130 Luke Mueller Middleton WI 12 1:26:10 5:55 16 1:16:23 11.8 4:40 13 34:13 11:25 3:27:19
16 138 Scott Nigbor Sun Prairie WI 6 1:20:17 4:33 15 1:16:03 11.8 7:21 17 45:30 15:10 3:33:42
17 74 Nicholas Haak Madison WI 18 1:30:17 8:21 18 1:27:06 10.3 10:06 16 38:15 12:45 3:54:04
156 Matthew Robles Madison WI 17 1:29:34 5:30 13 1:09:45 12.9
TANDEM: CITIZENS MASTERS MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 121 Aaron McGinnis Appleton WI 1 1:17:45 0:54 2 54:18 16.6 1:29 3 28:55 9:39 2:43:19
2 22 Darin Brink Saint Paul MN 6 1:33:09 1:05 1 48:49 18.4 0:59 1 23:53 7:58 2:47:54
3 83 Tad Hoening Madison WI 3 1:22:20 3:25 4 1:00:46 14.8 2:37 2 26:47 8:56 2:55:54
4 113 Sheldon Lee La Crosse WI 4 1:23:29 3:28 3 1:00:25 14.9 2:17 5 33:41 11:14 3:03:18
5 155 Simon Riordan Minneapolis MN 2 1:22:15 4:22 5 1:03:32 14.2 2:13 4 31:14 10:25 3:03:34
6 66 Dave Gliniecki Madison WI 5 1:29:37 9:16 6 1:27:12 10.3 10:11 6 38:18 12:46 3:54:31
TANDEM: CITIZENS ELITE MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 183 James Stevens Cottage Grove WI 1 1:07:13 3:22 2 54:21 16.6 1:58 2 25:08 8:23 2:32:01
2 171 Tim Scott Mount Horeb WI 5 1:19:32 4:14 1 51:38 17.4 1:47 1 24:38 8:13 2:41:47
3 192 Jim Vann Madison WI 2 1:07:18 3:25 4 1:04:10 14.0 2:06 4 32:26 10:49 2:49:23
4 50 Greg Eichelkraut Gleason WI 4 1:15:00 5:45 5 1:06:14 13.6 3:04 6 39:14 13:05 3:09:14
5 205 Michael Younger Grafton WI 3 1:14:54 5:51 7 1:11:46 12.5 4:37 5 35:03 11:41 3:12:09
6 132 Chuck Mulvaney-Kemp Viroqua WI 8 1:30:18 3:27 6 1:06:55 13.4 1:33 3 31:11 10:24 3:13:23
7 59 Jeff Ford Leawood KS 7 1:27:44 3:27 3 57:53 15.5 5:29 8 47:36 15:52 3:22:08
8 174 Ronald Shirkey Fond Du Lac WI 6 1:23:21 4:09 8 1:14:15 12.1 6:17 7 47:18 15:46 3:35:18
9 207 Dale Yerger Hackensack MN 9 1:51:22 13:30 9 1:40:38 8.9 5:28 9 1:04:05 21:22 4:55:01
TANDEM: CITIZENS GURU MALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 99 William Kelch Knoxville TN 1 1:40:40 7:20 1 1:31:10 9.9 3:25 1 1:03:37 21:13 4:26:11
TANDEM: CITIZENS YOUTH FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
175 Linnea Shu Chicago IL
TANDEM: CITIZENS ADULT FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 162 Holly Samuelson West Salem WI 1 1:13:40 1:51 2 1:02:36 14.4 0:45 3 26:24 8:48 2:45:13
2 206 Madeline Younger Grafton WI 2 1:14:50 5:10 1 1:02:14 14.5 1:11 1 25:15 8:25 2:48:37
3 78 Katie Hayden Madison WI 9 1:26:47 3:45 3 1:04:04 14.0 2:41 4 29:41 9:54 3:06:56
4 15 Clare Baumann Madison WI 4 1:20:24 3:53 12 1:16:17 11.8 2:01 2 26:19 8:47 3:08:53
5 20 Alison Berry Milwaukee WI 13 1:29:49 2:24 4 1:07:09 13.4 1:45 5 29:49 9:57 3:10:54
6 106 Alyssa Kohls La Crosse WI 10 1:27:06 1:59 7 1:10:23 12.8 0:50 6 31:15 10:25 3:11:31
7 79 Julia Heller Coon Valley WI 6 1:24:35 1:48 6 1:09:31 12.9 1:19 10 36:45 12:15 3:13:56
8 30 Drea Carberry Neenah WI 7 1:25:56 1:58 14 1:22:34 10.9 1:26 8 34:44 11:35 3:26:35
9 12 Danielle Armbruster Madison WI 3 1:20:24 3:59 10 1:16:12 11.8 7:07 11 39:07 13:03 3:26:48
10 14 Arielle Bauer Middleton WI 8 1:26:14 5:49 13 1:19:01 11.4 2:02 7 34:14 11:25 3:27:19
11 68 Lauren Goodspeed Minneapolis MN 12 1:29:29 12:59 5 1:08:26 13.2 4:07 9 35:42 11:54 3:30:41
12 135 Jen Nemec Marshfield WI 14 1:35:59 2:37 9 1:13:46 12.2 1:08 12 39:20 13:07 3:32:48
13 39 Erin Crist Green Bay WI 5 1:21:02 3:43 11 1:16:16 11.8 7:09 13 45:34 15:12 3:33:42
143 Margaret Pennoyer Madison WI 11 1:28:12 4:46 8 1:11:53 12.5
TANDEM: CITIZENS MASTERS FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 129 Kristine Mowery Cashton WI 2 1:17:57 2:08 1 1:03:05 14.3 2:28 3 31:46 10:36 2:57:21
2 120 Allison McGinnis Appleton WI 1 1:17:49 1:03 2 1:09:54 12.9 2:36 2 31:06 10:22 3:02:26
3 24 Samantha Brueggen Westby WI 3 1:26:07 2:47 3 1:11:50 12.5 1:13 1 30:54 10:18 3:12:48
4 23 Cristy Brink Saint Paul MN 5 1:33:47 6:31 5 1:14:13 12.1 4:13 6 43:48 14:36 3:42:29
5 127 Amy Moore Madison WI 4 1:29:39 9:26 6 1:27:04 10.3 10:09 4 38:16 12:46 3:54:32
75 Marcy Harman Chicago IL 0:01 4 1:13:26 12.3 2:55 5 43:11 14:24
150 Nancy Richgels Onalaska WI 6 1:36:02 2:41 7 1:34:58 9.5 10:00
TANDEM: CITIZENS ELITE FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
1 114 Mary Leitnaker Knoxville TN 1 1:38:58 1:50 1 1:39:12 9.1 2:08 1 54:05 18:02 4:16:11
TANDEM: CITIZENS GURU FEMALE DIVISION
Place Bib Name City Rank Swim Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================== ===================== =========== ===== ================= ===== ================== =======
211 Joanne Shird La Farge WI 0:03 1 1:36:27 9.3 9:50 1 1:04:09 21:23
RELAY CATEGORY: COMPETITIVE 2 PERSON
Place Bib TEAM TEAM MEMBERS Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ========================= =================================================================== ============ ===== ================= ===== ================== =======
1 260 Trikathalong Kathy Sullivan , John Sullivan , , 1 1:03:39 1:04 2 1:03:49 14.1 0:38 4 29:55 9:59 2:39:03
2 249 Kluczny Tom Kluczny , Megan Kluczny , , 4 1:24:41 0:50 1 1:01:45 14.6 0:16 2 25:42 8:34 2:53:13
3 257 Team Jansen Joshua Jansen , Christie Jansen , , 3 1:18:51 1:01 3 1:04:51 13.9 0:20 3 29:25 9:49 2:54:28
4 261 Viet Bros Anthony Cina , John Cina , , 2 1:15:54 1:18 4 1:21:22 11.1 0:30 1 21:43 7:15 3:00:45
5 247 High Water Ramblers Ann Braus , Kendra Hogan , , 5 1:54:25 8:44 5 1:30:02 10.0 6:34 5 59:38 19:53 4:39:22
RELAY CATEGORY: COMPETITIVE 4 PERSON
Place Bib TEAM TEAM MEMBERS Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ========================= =================================================================== ============ ===== ================= ===== ================== =======
1 265 Baker Tri Stephaine Baker , Jon BAKER , Josh Baker , Ashley Baker 1 1:17:18 1:14 1 45:37 19.7 0:18 1 26:58 9:00 2:31:23
RELAY CATEGORY: CITIZENS 2 PERSON
Place Bib TEAM TEAM MEMBERS Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ========================= =================================================================== ============ ===== ================= ===== ================== =======
1 248 Kjorlie Bros Ben Kjorlie , Nicholas Kjorlie , , 3 1:21:47 1:17 1 52:51 17.0 0:11 1 26:12 8:44 2:42:17
2 245 Conway or No Way!!! John Conway , Emily Conway , , 2 1:20:07 5:39 4 57:10 15.7 0:23 2 26:40 8:54 2:49:57
3 250 messing around in boats Mike Houston , angie lucas , , 1 1:15:43 1:44 5 1:02:35 14.4 0:17 6 30:22 10:08 2:50:39
4 243 Barts Michael Bartkowski , Mary Bartkowski , , 6 1:28:32 3:14 2 54:29 16.5 0:22 5 29:20 9:47 2:55:55
5 258 Team MahAndy Rebecca Larson , Anurag Mandalika , , 5 1:25:32 5:12 3 55:25 16.2 0:27 10 41:18 13:46 3:07:52
6 262 We're doing this Lynne Haynor , Claire Sandrock , , 4 1:25:28 2:43 8 1:17:22 11.6 0:11 3 28:29 9:30 3:14:13
7 244 Burrow Badgers Mary Enright , Bern Enright , , 7 1:28:37 2:48 7 1:10:16 12.8 0:34 7 33:07 11:03 3:15:20
8 252 Sir Kevin of Devon Kevin Dupuis , Devon Godsby , , 8 1:29:26 5:18 6 1:02:50 14.3 0:36 8 37:49 12:37 3:15:56
9 251 P and M Again Marie Johannes , Paul Johannes , , 9 1:37:13 3:25 10 1:23:18 10.8 0:34 11 45:32 15:11 3:50:00
10 263 WIDOWSKI Michael Widowski , JENNIFER WIDOWSKI , , 11 1:41:25 5:17 11 1:28:03 10.2 0:18 9 40:49 13:37 3:55:50
11 253 Super Sloths Andrew Dow , Sierra Kelley , , 10 1:38:44 1:14 12 1:50:28 8.1 0:21 4 28:52 9:38 3:59:37
12 242 Andy - Sleep Pam Hughes , Mark Sleep , , 12 1:50:22 1:52 9 1:22:42 10.9 34:30 12 51:55 17:19 4:41:19
RELAY CATEGORY: CITIZENS 4 PERSON
Place Bib TEAM TEAM MEMBERS Rank Canoe Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ========================= =================================================================== ============ ===== ================= ===== ================== =======
1 264 Babes in the Woods Joann Fouts , Margot Higgins , Laura Hrubes , Heidi King 1 1:31:35 1:00 1 58:29 15.4 0:28 1 38:07 12:43 3:09:37
2 269 Team Andy #2 Amy Dailey , Paul Sackaroff , Ava Sackaroff , Liam Sackaroff 2 1:51:18 13:29 2 1:33:00 9.7 12:13 2 1:05:13 21:45 4:55:12
Total Registered: 249
Total Number of INDIVIDUAL Finishers: 177
Total Number of RELAY Finishers: 20
Number of Male Finishers: 118
Number of Female Finishers: 59
Did not Finish Race or Did Not Start: 46