Oskaloosa Invite - 2018
----------------------------------------------------------------------------
BOYS VARSITY TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. Clear Creek Amana
2 5 7 10 18 (29) (53) = 42
Jack Sexton, Nick O'Connor, Brandon Barker, Cole Liebe, Caleb Alcorn,
Kaden McAreavy, Brandon McCarty
2. Carlisle
3 6 9 15 16 (30) (51) = 49
Kolby Fritz, Kyle Miller, Carter Logue, Brandon Kesner, Tristen
Kessler, Jon Flaws, Nate Rowray
3. Grinnell
12 20 21 44 54 (57) (61) = 151
Matthew Cunningham, Joe Simon, Kendall Praitis-Hill, Sergio
Perez-Valentin, Robert Groves, Caden Christinson, Jarrett Rose
4. Ballard
17 22 27 42 50 (67) (85) = 158
Ryan Ledet, Jace Beall, Nathan Wuestenberg, Erik Ledet, Chase
Winterboer, Carter Thompson, Zane Charter
5. Williamsburg
19 26 38 39 55 (68) (74) = 177
Kaiden Royster, Harrison Garber, Josiah Zook, Angelo Santiago, Jacob
Mohr, Chase Malloy, Felipe Stevenson
6. Fairfield
24 28 33 47 52 (73) (82) = 184
Alex Forrest, Dalton Rippey, Mark Diers, Dylan Harvey, Kaidyn Mickels,
Aidan Daugherty, Blake Holden
7. Oskaloosa
1 34 36 59 63 (64) (66) = 193
Carter Huyser, Patrick Deronde, Gareth Stefanc, Kadin Gerard, Brayden
Van Kampen, Aden Scott, Jacob Hacker
8. Albia
8 11 43 58 89 (96) (98) = 209
Landon Noe, Brock Ratliff, Dawson Bonnett, Cj Ratliff, Bradley Yenger,
Cody Dalman, Eli Zanoni
9. Davis County
4 13 46 71 75 (99)(101) = 209
Kenny Cronin, Carson Shively, Ben Oliver, Brody Humphrey, Alex Hopkins,
Seth Emmons, Taylor Huggins
10. Ottumwa
25 41 48 49 72 (77) (81) = 235
Max Thomason, Andreas Hernandez, Luis Sosa, Trenton Elliott, Asa Canny,
Adrian Dubon, Ayton Bar-Shimon
11. Winterset
14 37 60 65 84 (94)(102) = 260
Wynn Yeager, Alex Soderberg, Daniel Howell, Jackson Kimball, Colton
Seidler, Luke Esser, Jacob Wood
12. Newton Senior High School
23 40 56 62 91 (97)(113) = 272
Treycen Garton, Luke Zaabel, Adam Hunter, Jackson Mace-maynard,
Anthony Bestell, Hunter Kennedy, Derek Beiner
13. Pella Christian High School
31 45 70 78 80 (108) = 304
Daniel Mora Demestri, Lucas Bandstra, Brayton Juffer, David Bernhagen,
Danny Andringa, Micah Dehaan
14. Knoxville High School
32 76 79 86 93 (100)(103) = 366
Jordan Bacon, Max Purvis, Trent Walraven, Jonathon Watson, Ethan Murra,
Emmett Schmidt, Carson Irving
15. Chariton
35 87 90 109 110 (117) = 431
Ben Lahart, Trae Hall, Tyler Goben, Lance Wallace, Gavin Mills, Luke
Lahart
16. Centerville
69 83 92 95 107 (115)(116) = 446
Matthew Lewis, Ryan Cassady, Cade Housh, Owen Pasa, Cade Lechtenberg,
Jobie Smith, Noah Craver
17. Eddyville-Blakesburg-Fremont
88 104 105 106 111 (112)(114) = 514
Jackson Sheldon, Dj Stout, Ethan Davis, Treston Sales, Jatin Moore,
Adam Larue, Reilly Flaig
Oskaloosa Invite - 2018 - Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
1 1 496 Carter Huyser Oskaloosa SR 17:18.2 5:35
2 2 176 Jack Sexton Clear Creek Amana JR 17:23.0 5:36
3 3 746 Kolby Fritz Carlisle JR 17:38.0 5:41
4 4 202 Kenny Cronin Davis County SO 17:45.0 5:43
5 5 172 Nick O'Connor Clear Creek Amana JR 17:52.2 5:46
6 6 759 Kyle Miller Carlisle JR 17:53.1 5:46
7 7 155 Brandon Barker Clear Creek Amana SO 17:53.1 5:46
8 8 22 Landon Noe Albia SO 18:05.1 5:50
9 9 758 Carter Logue Carlisle SR 18:05.7 5:50
10 10 167 Cole Liebe Clear Creek Amana SR 18:09.4 5:51
11 11 23 Brock Ratliff Albia SO 18:10.1 5:51
12 12 315 Matthew Cunningham Grinnell SR 18:10.8 5:52
13 13 214 Carson Shively Davis County FR 18:12.0 5:52
14 14 727 Wynn Yeager Winterset JR 18:20.0 5:55
15 15 753 Brandon Kesner Carlisle SO 18:26.9 5:57
16 16 755 Tristen Kessler Carlisle JR 18:27.8 5:57
17 17 69 Ryan Ledet Ballard SR 18:28.3 5:57
18 18 154 Caleb Alcorn Clear Creek Amana SO 18:38.9 6:01
19 19 688 Kaiden Royster Williamsburg JR 18:39.0 6:01
20 20 346 Joe Simon Grinnell SR 18:40.4 6:01
21 21 342 Kendall Praitis-Hill Grinnell SR 18:43.5 6:02
22 22 58 Jace Beall Ballard JR 18:46.4 6:03
23 23 454 Treycen Garton Newton Senior High School FR 18:46.5 6:03
24 24 256 Alex Forrest Fairfield SO 18:48.4 6:04
25 25 1060 Max Thomason Ottumwa SO 18:53.7 6:05
26 26 678 Harrison Garber Williamsburg FR 18:56.2 6:06
27 27 85 Nathan Wuestenberg Ballard SR 18:57.0 6:06
28 28 267 Dalton Rippey Fairfield SR 19:03.2 6:08
29 29 168 Kaden McAreavy Clear Creek Amana SR 19:06.3 6:09
30 30 745 Jon Flaws Carlisle SR 19:07.8 6:10
31 31 576 Daniel Mora Demestri Pella Christian High School JR 19:11.1 6:11
32 32 392 Jordan Bacon Knoxville High School JR 19:15.9 6:13
33 33 254 Mark Diers Fairfield SR 19:16.2 6:13
34 34 491 Patrick Deronde Oskaloosa FR 19:18.8 6:13
35 35 137 Ben Lahart Chariton SR 19:20.5 6:14
36 36 506 Gareth Stefanc Oskaloosa SO 19:20.6 6:14
37 37 724 Alex Soderberg Winterset SO 19:22.8 6:15
38 38 700 Josiah Zook Williamsburg JR 19:22.9 6:15
39 39 690 Angelo Santiago Williamsburg SR 19:23.8 6:15
40 40 462 Luke Zaabel Newton Senior High School JR 19:24.5 6:15
41 41 1061 Andreas Hernandez Ottumwa SR 19:25.6 6:16
42 42 68 Erik Ledet Ballard SR 19:26.5 6:16
43 43 15 Dawson Bonnett Albia FR 19:28.0 6:16
44 44 339 Sergio Perez-Valentin Grinnell JR 19:28.1 6:16
45 45 570 Lucas Bandstra Pella Christian High School SR 19:28.3 6:17
46 46 213 Ben Oliver Davis County SR 19:29.2 6:17
47 47 257 Dylan Harvey Fairfield SR 19:31.0 6:17
48 48 1062 Luis Sosa Ottumwa SR 19:31.8 6:18
49 49 1063 Trenton Elliott Ottumwa JR 19:37.1 6:19
50 50 83 Chase Winterboer Ballard SR 19:37.5 6:19
51 51 764 Nate Rowray Carlisle SR 19:39.8 6:20
52 52 264 Kaidyn Mickels Fairfield FR 19:41.5 6:21
53 53 169 Brandon McCarty Clear Creek Amana JR 19:45.1 6:22
54 54 323 Robert Groves Grinnell JR 19:45.2 6:22
55 55 684 Jacob Mohr Williamsburg JR 19:46.8 6:22
56 56 457 Adam Hunter Newton Senior High School SR 19:47.7 6:23
57 57 310 Caden Christinson Grinnell JR 19:48.8 6:23
58 58 24 Cj Ratliff Albia FR 19:49.9 6:23
59 59 493 Kadin Gerard Oskaloosa JR 19:50.7 6:24
60 60 715 Daniel Howell Winterset JR 19:51.4 6:24
61 61 344 Jarrett Rose Grinnell SR 19:53.3 6:25
62 62 460 Jackson Mace-maynard Newton Senior High School FR 19:54.8 6:25
63 63 508 Brayden Van Kampen Oskaloosa JR 19:57.8 6:26
64 64 504 Aden Scott Oskaloosa FR 20:00.4 6:27
65 65 718 Jackson Kimball Winterset JR 20:02.5 6:28
66 66 494 Jacob Hacker Oskaloosa SR 20:04.8 6:28
67 67 79 Carter Thompson Ballard SO 20:08.6 6:29
68 68 681 Chase Malloy Williamsburg JR 20:09.3 6:30
69 69 106 Matthew Lewis Centerville SO 20:09.8 6:30
70 70 574 Brayton Juffer Pella Christian High School SO 20:11.0 6:30
71 71 207 Brody Humphrey Davis County FR 20:11.8 6:31
72 72 1066 Asa Canny Ottumwa FR 20:18.0 6:33
73 73 253 Aidan Daugherty Fairfield SO 20:19.5 6:33
74 74 695 Felipe Stevenson Williamsburg SO 20:19.7 6:33
75 75 205 Alex Hopkins Davis County SO 20:21.2 6:34
results at www.onlineraceresults.com
Oskaloosa Invite - 2018 - Varsity - Boys
Place TmPl No. Name School Gr Time Pace
===== ==== ===== ====================== ============================== == ======= =====
76 76 409 Max Purvis Knoxville High School FR 20:21.6 6:34
77 77 1064 Adrian Dubon Ottumwa JR 20:22.7 6:34
78 78 571 David Bernhagen Pella Christian High School JR 20:23.9 6:34
79 79 413 Trent Walraven Knoxville High School JR 20:25.7 6:35
80 80 569 Danny Andringa Pella Christian High School FR 20:32.4 6:37
81 81 1065 Ayton Bar-Shimon Ottumwa JR 20:33.8 6:38
82 82 259 Blake Holden Fairfield SO 20:35.6 6:38
83 83 100 Ryan Cassady Centerville SR 20:39.5 6:39
84 84 723 Colton Seidler Winterset SO 20:40.6 6:40
85 85 61 Zane Charter Ballard SR 20:41.9 6:40
86 86 414 Jonathon Watson Knoxville High School FR 20:42.4 6:40
87 87 135 Trae Hall Chariton JR 20:45.1 6:41
88 88 234 Jackson Sheldon Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 20:50.7 6:43
89 89 35 Bradley Yenger Albia SR 20:53.7 6:44
90 90 134 Tyler Goben Chariton JR 20:54.5 6:44
91 91 451 Anthony Bestell Newton Senior High School SO 20:54.7 6:44
92 92 104 Cade Housh Centerville JR 20:57.3 6:45
93 93 406 Ethan Murra Knoxville High School JR 20:59.5 6:46
94 94 707 Luke Esser Winterset SR 21:02.2 6:47
95 95 107 Owen Pasa Centerville JR 21:04.7 6:48
96 96 18 Cody Dalman Albia JR 21:06.3 6:48
97 97 459 Hunter Kennedy Newton Senior High School FR 21:06.7 6:48
98 98 36 Eli Zanoni Albia FR 21:17.1 6:52
99 99 203 Seth Emmons Davis County JR 21:18.5 6:52
100 100 412 Emmett Schmidt Knoxville High School FR 21:21.3 6:53
101 101 206 Taylor Huggins Davis County FR 21:25.4 6:54
102 102 726 Jacob Wood Winterset SR 21:27.7 6:55
103 103 401 Carson Irving Knoxville High School FR 21:50.6 7:02
104 104 236 Dj Stout Eddyville-Blakesburg-Fremont SR 21:54.8 7:04
105 105 225 Ethan Davis Eddyville-Blakesburg-Fremont FR 21:55.2 7:04
106 106 233 Treston Sales Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 22:09.1 7:08
107 107 105 Cade Lechtenberg Centerville JR 22:12.3 7:09
108 108 572 Micah Dehaan Pella Christian High School FR 22:31.3 7:15
109 109 144 Lance Wallace Chariton JR 22:31.9 7:16
110 110 140 Gavin Mills Chariton SR 22:39.7 7:18
111 111 232 Jatin Moore Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 22:45.8 7:20
112 112 230 Adam Larue Eddyville-Blakesburg-Fremont SR 23:10.8 7:28
113 113 450 Derek Beiner Newton Senior High School FR 23:18.0 7:30
114 114 227 Reilly Flaig Eddyville-Blakesburg-Fremont SO 23:20.1 7:31
115 115 110 Jobie Smith Centerville JR 23:22.5 7:32
116 116 102 Noah Craver Centerville JR 24:07.7 7:46
117 117 138 Luke Lahart Chariton SR 25:10.2 8:07
results at www.onlineraceresults.com