Dog Days of Summer 5K - 2018
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 45 Cameron Moore 16 Centralia WA 19:03
2 12 Sean Casady 36 Seattle WA 21:12
3 74 Robert Gardner 40 22:07
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 30 Sally Hamacher 33 Seattle WA 22:10
2 67 Julie Thorne 31 Kirkland WA 24:02
3 46 Staci Morgan 37 Seattle WA 25:27
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 21 Addie Fischer 12 Bothell WA 28:03
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 16 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 16 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 45 Cameron Moore 16 Centralia WA 19:03
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 122 Katelyn Doran 29 Seattle WA 27:08
2 58 Melanie Richman 26 Duvall WA 29:27
3 56 Heather Reed 28 Bellevue WA 29:48
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 19 Brian Diehr 27 Bellevue WA 38:07
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 30 Sally Hamacher 33 Seattle WA 22:10
2 67 Julie Thorne 31 Kirkland WA 23:57
3 46 Staci Morgan 37 Seattle WA 25:27
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 12 Sean Casady 36 Seattle WA 21:12
2 66 Jeff Thorne 35 Kirkland WA 24:31
3 61 Bhushan Shah 38 Seattle WA 25:42
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 22 Anita Fischer 40 Bothell WA 25:45
2 9 Patricia Buchanan 44 Normandy Park WA 30:12
3 55 Deborah Raftus 43 Seattle WA 37:24
NUMBER OF FINISHERS: 11
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 74 Robert Gardner 40 22:07
2 77 Matt Purvis 48 24:55
3 80 Michael Carroll 40 30:03
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 25 Karin Goncalves 54 Seattle WA 25:53
2 119 Leigh Lace 52 Lynnwood WA 25:54
3 32 Jodi Herb 56 Redmond WA 26:29
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 33 Ted Herb 57 Redmond WA 26:28
2 26 Patrick Griffith 54 Lacey WA 27:34
3 71 George Becker 57 Lakestevens WA 32:41
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 5 Carol Austin 62 Edmonds WA 27:32
2 57 Mary Reeder 60 Seattle WA 32:07
3 100 Dana Shumaker 68 32:09
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 17 Thomas Deardorff 66 Seattle WA 37:24
2 27 Paul Griffith 62 Seattle WA 38:20
3 8 Leroy Brown 60 Everett WA 46:18
NUMBER OF FINISHERS: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
NUMBER OF FINISHERS: 0