Firecracker 5K - 2018
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 48 Anthony Kinley 22 Ames IA 17:41
2 298 Tim Johnson 24 Ames IA 18:08
3 289 Harrison Prentice 17 Des Moines IA 18:18
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 131 Emily Feldkamp 28 Des Moines IA 22:38
2 99 Kristi York 38 West Des Moines IA 23:12
3 296 Heather Iburg 37 Saint Charles IA 23:17
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 375 Alyssa Tucker 11 Pleasant Hill IA 27:14
2 302 Tessa Bintner 11 Des Moines IA 30:05
3 313 Morgan Hunt 14 33:06
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 318 Gabe Wheeler 11 Pleasant Hill IA 27:12
2 314 Nolan Hunt 11 28:38
3 6 Will Bemis 8 Waukee IA 32:16
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 319 Sydney Milani 18 Pleasant Hill IA 27:14
2 310 Hannah Shadravan 19 27:45
3 301 Morgan Raley 19 Clive IA 35:43
NUMBER OF FINISHERS: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 311 Andrew Klein 16 Des Moines IA 18:33
2 316 Jacob Green 19 Waukee IA 22:29
3 32 Cade Eshelman 16 Windsor Heights IA 27:44
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 39 Regan Glandorf 23 North Liberty IA 23:34
2 270 Monica Grewell 23 24:57
3 354 Charlcie Helvey 23 Mitchellville IA 26:18
NUMBER OF FINISHERS: 19
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 259 Mitchell Schank 22 Des Moines IA 22:01
2 91 Blake Walter 24 23:02
3 271 Blake Caluzi 23 24:51
NUMBER OF FINISHERS: 10
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 257 Ayrin Hamner-Ripperg 26 Des Moines IA 24:05
2 273 Whitney Deering 25 Ankeny IA 24:29
3 59 Hannah Mason 26 Urbandale IA 24:41
NUMBER OF FINISHERS: 29
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 360 Zac Wiemers 25 West Des Moines IA 19:39
2 209 Bryan Loya 29 Des Moines IA 21:19
3 229 Rob Allen 27 Ankeny IA 23:09
NUMBER OF FINISHERS: 21
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 177 Steph Copley 31 Johnston IA 24:19
2 10 Nicole Cabreriza 34 Des Moines IA 25:38
3 57 Twanice Mahoski 33 Urbandale IA 27:18
NUMBER OF FINISHERS: 23
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 4 Jeremy Arickx 33 Kansas City MO 20:54
2 253 Jonathan Fransen 32 West Des Moines IA 21:41
3 222 Mike Meyer 32 Norwalk IA 21:46
NUMBER OF FINISHERS: 21
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 93 Jennifer Williams 38 Ankeny IA 26:00
2 69 Jamie Orozco Nagel 35 Des Moines IA 27:12
3 182 Angie Elbert 37 Urbandale IA 27:22
NUMBER OF FINISHERS: 28
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 45 Bruce Huckfeldt 37 Waukee IA 20:24
2 122 Jason Kratzer 35 West Des Moines IA 21:27
3 144 Michael Fairley 36 Urbandale IA 21:46
NUMBER OF FINISHERS: 20
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 98 Katie Wittmer 44 Clive IA 27:17
2 283 Erin Hunt 40 West Des Moines IA 29:04
3 376 Ali Payne 41 Waukee IA 29:04
NUMBER OF FINISHERS: 13
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 54 Jamie Lund 43 Grimes IA 19:40
2 204 Jp O'Neil 44 Waukee IA 22:30
3 252 Brian Webb 42 Des Moines IA 22:56
NUMBER OF FINISHERS: 12
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 33 Karin Eshelman 48 Windsor Heights IA 28:03
2 262 Jennifer Brockpahler 45 Ames IA 30:38
3 276 Julie Palm 48 Otley IA 31:59
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 266 Brandon Eckardt 45 Des Moines IA 22:06
2 176 Toby Gordon 49 Ankeny IA 23:51
3 215 Jason Belding 48 Ankeny IA 24:13
NUMBER OF FINISHERS: 17
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 358 Sonya Heitsmen 51 25:40
2 8 Vicki Bott 53 Des Moines IA 26:00
3 158 Tammy Hoyman 51 Indianola IA 32:58
NUMBER OF FINISHERS: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 232 Jim Mount 50 Ankeny IA 27:43
2 357 Scott Bandy 53 Indianola IA 27:50
3 240 Randy Kallem 52 Ankeny IA 28:14
NUMBER OF FINISHERS: 12
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 121 Marsha Voorhees 58 Clarksville TN 29:08
2 362 Toni Wiemers 58 West Des Moines IA 29:40
3 369 Laura Jones 57 New Virginia IA 34:18
NUMBER OF FINISHERS: 14
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 231 Rick Scharff 56 West Des Moines IA 21:15
2 244 Patrick Molony 55 Des Moines IA 25:04
3 363 Galyn Wiemers 58 West Des Moines IA 27:16
NUMBER OF FINISHERS: 6
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 85 Carol Stratemeyer 62 Des Moines IA 31:00
2 11 Paula Campos 60 Des Moines IA 39:05
3 365 Susan Shaw 60 Clive IA 41:00
NUMBER OF FINISHERS: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 210 Kent Kunze 60 Urbandale IA 27:44
2 38 Brad Fousek 62 Altoona IA 37:26
NUMBER OF FINISHERS: 2
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 207 Cathie Law 72 Urbandale IA 44:22
NUMBER OF FINISHERS: 1
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time
===== ===== ==================== === ==================== == =======
1 110 Robert Larson 69 Johnston IA 32:15
2 125 Robert Crenshaw 75 Des Moines IA 34:52
NUMBER OF FINISHERS: 2