Iowa Trail Runs Series - Ledges Edition Day 1 - 5K Awards Results

                           IOWA TRAIL RUN SERIES


---------------------------------------------------------------------------------------------
                      MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   255 Randall Stanford      40                           29:18 
    2    50 Tyler Craig           26 Des Moines           IA   37:18 
    3   206 Tavis Anderson        38 Ames                 IA   39:06 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                     FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   153 Mikayla Hamilton      23 Des Moines           IA   32:14 
    2    92 Jennifer Sprung       27 Perry                IA   33:55 
    3   109 Jaylene Karolus       13 Perry                IA   34:58 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    77 Khloe Faas            14 Boone                IA 1:12:19 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   231 Johnny Fox            13 Des Moines           IA   44:10 
    2    36 Bode Hatfield         11 Ames                 IA   44:13 
    3   226 Wes Carl              10 Ames                 IA   45:44 

NUMBER OF FINISHERS:     3

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   169 Neta Friedberg        18 Ames                 IA   37:56 
    2    10 Allison Wallace       19 Ames                 IA   44:25 
    3   257 Madison Alexander     18                         1:10:40 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   234 Brittany Cavazos      24 Ames                 IA   40:30 
    2    66 Georgia Garrett       20 Ames                 IA   44:09 
    3   249 Jessica Wilming       20 Ames                 IA   45:29 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   242 Cody Finer            24 Ames                 IA   40:14 
    2   243 Nick Lyon             24 Ames                 IA   41:53 
    3   179 Ryan Blankenship      20 Des Moines           IA   44:27 

NUMBER OF FINISHERS:     4



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    51 Alicia Craig          27 Des Moines           IA   37:19 
    2    30 Christine Becker      27 Polk City            IA   43:24 
    3     7 Alison Studer         27 Boone                IA   45:21 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   237 Nathaniel Miller      27 Joice                IA   40:14 
    2   103 Julian State          29 West Des Moines      IA   40:26 
    3    80 Joseph Studer         28 Boone                IA   42:41 

NUMBER OF FINISHERS:     5

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    22 Annie Barbour         30 Ames                 IA   42:36 
    2   146 Melissa Krumm         33 Urbandale            IA   43:05 
    3   221 Valerie Heath         34 West Des Moines      IA   44:27 

NUMBER OF FINISHERS:    17

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    90 Weston Bedingfield    34 Nevada               IA   39:58 
    2    69 Adam Girard           30 Polk City            IA   43:24 
    3   128 Kyle Johnson          30 Boone                IA   47:03 

NUMBER OF FINISHERS:     5

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    76 Heather Bedingfield   37 Nevada               IA   37:20 
    2    25 April Fleischman      38 West Des Moines      IA   37:57 
    3    17 Amber Sieren          38 Ankeny               IA   38:28 

NUMBER OF FINISHERS:    23

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   233 Ryan Fox              39 Des Moines           IA   44:09 
    2   229 Chris Wood            38 Norwalk              IA   45:44 
    3   167 Nick Rouse            38 Clive                IA   47:18 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    61 Elizabeth Waage       40 Ames                 IA   42:14 
    2    40 Miriam Cantrall       44 Spencer              IA   43:51 
    3   232 Meggan Fox            41 Des Moines           IA   50:04 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    31 Beth McDonald         45 Prole                IA   42:19 
    2   102 Joy Carter            45 Pleasant Hill        IA   44:11 
    3   161 Molly Loftin          46 Grinnell             IA   52:03 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   177 Rob Carter            46 Pleasant Hill        IA   44:11 
    2   164 Steve Kenton          49 Ames                 IA   49:22 
    3   125 Kraig Loftin          48 Grinnell             IA   56:18 

NUMBER OF FINISHERS:     3

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   218 Helen Ehm             50 Oskaloosa            IA   36:21 
    2    60 Eileen Patterson      51 Nevada               IA   37:07 
    3     6 Angie Rouse           50 Clive                IA   40:40 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   170 Tony Newkirk          50 Pleasant Hill        IA   44:09 
    2    99 Joe Youngwirth        53 Des Moines           IA 1:15:13 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   188 Shawn Naeve           56 Alburnett            IA 1:08:33 
    2    71 Gail Rueter           57 Grand Junction       IA 1:15:12 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   193 Mike Parsons          58 Ames                 IA   47:36 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   122 Kim Pontius           62 Woodward             IA   58:10 
    2   246 Lois Burg             61 State Center         IA 1:16:13 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 1)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0