SECTION 2A CROSS COUNTRY MEET
Riverside Town and Country Golf Course - Blue Earth, MN
October 26, 2017
VARSITY GIRLS - 5K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------
1. 76 Fairmont ( 20:17.5 1:41:27.5 2:08.1)
========================================
1 4 Sarah Krumholz JR 19:25.3
2 5 Laura Thompson 8 19:45.7
3 6 Iliana Ramon SR 19:48.1
4 22 Tabitha Thatcher FR 20:55.0
5 39 Lizzy Subbert SR 21:33.4
6 ( 50) Hannah Neusch FR 21:57.4
7 ( 51) Emma Koehler SR 21:58.7
2. 79 Belle Plaine ( 20:36.2 1:43:00.6 0:58.9)
========================================
1 10 Elizabeth Schmidt FR 20:08.9
2 11 Cassandra Stolt JR 20:15.6
3 16 Malina Koepp 8 20:41.5
4 18 Jordyn Williams FR 20:46.8
5 24 Emily Berger SO 21:07.8
6 ( 35) McKenna Herrmann SO 21:27.1
7 ( 40) Savanna Deyoung FR 21:36.8
3. 137 LCWM/Nicollet ( 20:56.6 1:44:42.7 3:55.1)
========================================
1 1 Makenna Thurston JR 19:00.0
2 17 Olivia Flack JR 20:44.8
3 19 Grace Moeller 8 20:47.7
4 29 Emily Beckmann SR 21:15.1
5 71 Emalyn Larson 7 22:55.1
6 ( 84) Tasia Jordan JR 23:31.1
7 ( 89) Faith Winters JR 23:53.6
4. 141 Glencoe Silver Lake ( 21:09.5 1:45:47.5 1:46.9)
========================================
1 8 Malayh Metcalf 8 20:04.4
2 27 Megan Siewert SO 21:13.9
3 28 Kendall Guerrero 8 21:14.5
4 32 Madalyn Lemke JR 21:23.4
5 46 Ellie Schmidt SR 21:51.3
6 ( 64) Abigale Boetle 8 22:44.7
7 ( 92) Majkya Metcalf 9 24:05.4
5. 169 LeSueur-Henderson ( 21:25.5 1:47:07.1 0:49.8)
========================================
1 23 Victoria Flores JR 21:00.4
2 26 Hailey Juarez 8 21:13.5
3 37 Sofie Wilson 7 21:31.5
4 38 Arlett Rios FR 21:31.5
5 45 Cooper Vanden Einde 7 21:50.2
6 ( 91) Abby Strom FR 24:01.9
7 (108) Kim Scheffler SR 24:54.0
6. 198 Martin County West ( 21:29.7 1:47:28.1 3:24.1)
========================================
1 3 Marissa Whitehead FR 19:23.4
2 33 Caitlin Whitehead 8 21:24.1
3 48 Kari Matejka 7 21:56.0
4 49 Emily Matejka SO 21:57.1
5 65 MacKenzie Petersen FR 22:47.5
6 ( 66) Jasmine Longley SR 22:48.3
7 ( 81) Brianna Morrow 7 23:13.2
7. 228 WEM/JWP ( 21:53.4 1:49:27.0 3:18.3)
========================================
1 12 Lauren Dimler 8 20:18.8
2 31 Madison Kunst 7 21:18.6
3 36 Addison Peed 7 21:30.0
4 63 Sarah Best JR 22:42.5
5 86 Faith Olson 7 23:37.1
6 (112) Elizabeth White 8 25:17.0
7 (131) Clairissa Buscho JR 28:44.7
8. 246 St. Peter ( 21:51.8 1:49:18.6 4:56.8)
========================================
1 2 Izzy Lind SO 19:14.4
2 34 Emily Peterson JR 21:25.7
3 56 Hadley Stuehrenberg 7 22:10.3
4 60 Hailey Looft 7 22:17.0
5 94 Grace Plozin SO 24:11.2
6 (114) Sky Gassman 8 25:19.1
7 (126) Alison Helder SR 26:47.4
9. 261 Norwood Young America ( 22:07.5 1:50:37.4 2:36.8)
========================================
1 13 Judy Larson SR 20:18.9
2 44 Addysen Farrell JR 21:49.9
3 62 Maria Sons SO 22:41.4
4 70 Sommer Scott SR 22:51.5
5 72 Audrey Steinhagen JR 22:55.7
6 ( 73) Jayden Fritz SR 22:56.1
7 ( 88) Amaya Lemke 9 23:45.2
10. 310 Minnesota Valley Lutheran ( 22:33.9 1:52:49.1 3:00.2)
========================================
1 30 Noelle Olson SR 21:16.9
2 53 Abby Nelson SO 22:03.9
3 57 Naomi Anderson FR 22:11.0
4 74 Anna Vanriesen FR 23:00.2
5 96 Magdala Diersen SR 24:17.1
6 (125) Beth Albrecht JR 26:42.3
11. 326 St. James Area ( 22:47.3 1:53:56.5 4:41.1)
========================================
1 9 Mackinzee Miest SR 20:05.5
2 42 Norely Sanchez SO 21:44.5
3 68 Chantel Henderson JR 22:50.6
4 101 Jovana Rodriguez JR 24:29.3
5 106 Diana Rodriguez 7 24:46.6
6 (122) Johana Rodriguez JR 26:01.7
7 (130) Adelaida Esqueda SR 28:38.2
12. 341 United South Central- A/C ( 22:58.4 1:54:51.7 5:21.2)
========================================
1 7 Beth Stevermer SR 19:56.2
2 43 Trystan Servantez FR 21:48.6
3 69 Lauren Thunstedt FR 22:51.3
4 109 Kristen Hubbard FR 24:58.2
5 113 Abbey Redman 9 25:17.4
13. 344 SM/SE/NUC ( 23:06.9 1:55:34.5 3:52.9)
========================================
1 20 Brianna Polesky SR 20:52.8
2 25 Abby Hagen JR 21:13.0
3 90 Clarissa Simonsen SR 24:00.9
4 104 Kira Demaris JR 24:42.1
5 105 Kayla Schroepfer 9 24:45.7
6 (129) Annika Nosbush 7 27:59.1
7 (132) Hali Soukup JR 28:55.8
14. 362 Maple River ( 23:05.3 1:55:26.2 3:43.8)
========================================
1 21 Victoria Barkosky JR 20:54.5
2 58 Macy Rennpford SR 22:14.6
3 82 Chloe Cumbee SO 23:13.9
4 99 Ashley Hawker SR 24:24.9
5 102 Aiyana Passmore 9 24:38.3
6 (116) Lilly Majeski SR 25:27.9
15. 368 Blue Earth Area ( 23:01.0 1:55:04.7 2:19.7)
========================================
1 54 Kaitlin Johnson SO 22:08.4
2 59 Callie Stevermer JR 22:15.5
3 76 Melissa Hagedorn SR 23:00.7
4 79 Arianna Nagel JR 23:12.0
5 100 Gabby Weerts JR 24:28.1
6 (123) Emma Germain JR 26:22.9
7 (133) Amanda Jacobson JR 30:17.3
16. 394 Sibley East ( 23:23.0 1:56:55.0 2:53.9)
========================================
1 47 Kaitlyn Scherer 7 21:54.7
2 67 Izabelle Ballallatak SO 22:50.0
3 80 Gaby Alejandro 7 23:12.6
4 93 Jaden Kmetz FR 24:09.1
5 107 Tamara Ehrich SR 24:48.6
6 (110) Breanna Fahning JR 25:12.3
7 (118) Tora Stainbrook 7 25:48.7
17. 395 Tri City United ( 23:22.5 1:56:52.2 2:39.4)
========================================
1 41 Jaylee Hanvelt JR 21:39.6
2 75 Kathleen Pichotta FR 23:00.6
3 87 Ariana Krautkramer SO 23:39.8
4 95 Erica Jackson SO 24:13.2
5 97 Erika Kaderlik FR 24:19.0
6 (111) Mariah Fournier SR 25:13.4
7 (115) Grace Factor SO 25:24.8
18. 396 GFW ( 23:40.3 1:58:21.3 6:01.9)
========================================
1 15 Grace Feder FR 20:32.1
2 61 Jessica Albrecht FR 22:19.8
3 77 Morgan Aylsworth 8 23:06.2
4 119 Cassandra Banda SO 25:49.2
5 124 Ana Caldwell SO 26:34.0
19. 399 Mankato Loyola/Cleveland ( 23:17.8 1:56:28.8 2:10.2)
========================================
1 55 Ellie Nygren SO 22:09.1
2 78 Sarena Remiger 7 23:07.1
3 83 Kyla Haas SR 23:19.9
4 85 Kielee Grams SO 23:33.4
5 98 Kaitlyn Sizer SO 24:19.3
6 (103) Lauren Yenish 7 24:40.3
7 (127) Grace Ellingworth SR 27:40.8
20. 424 Madelia/Truman/GHEC ( 24:03.1 2:00:15.2 5:30.4)
========================================
1 14 Sylvia Rodgriguez JR 20:29.2
2 52 Samantha Maul SR 22:00.6
3 117 Haruno Okubo JR 25:48.2
4 120 Marissa Lewis 8 25:57.6
5 121 Samantha Moeller SO 25:59.6
6 (128) Thejen Luoth SR 27:52.9
Incomplete Teams:
nrheg
Madisyn Buetel JR, Jade Mely SO, Mia Williams SO
Medford
Natalea De Alba JR, Kelsey Walock JR
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY GIRLS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Grd Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== =====
1 1/7 51 Makenna Thurston JR LCWM/Nicollet 18:59.91 6:07
2 1/7 141 Izzy Lind SO St. Peter 19:14.38 6:12
3 1/7 91 Marissa Whitehead FR Martin County West 19:23.31 6:15
4 1/7 21 Sarah Krumholz JR Fairmont 19:25.21 6:16
5 2/7 27 Laura Thompson 8 Fairmont 19:45.67 6:22
6 3/7 23 Iliana Ramon SR Fairmont 19:48.07 6:23
7 1/5 160 Beth Stevermer SR United South Central- A/C 19:56.13 6:25
8 1/7 40 Malayh Metcalf 8 Glencoe Silver Lake 20:04.33 6:28
9 1/7 133 Mackinzee Miest SR St. James Area 20:05.44 6:28
10 1/7 6 Elizabeth Schmidt FR Belle Plaine 20:08.87 6:30
11 2/7 7 Cassandra Stolt JR Belle Plaine 20:15.60 6:32
12 1/7 165 Lauren Dimler 8 WEM/JWP 20:18.79 6:33
13 1/7 105 Judy Larson SR Norwood Young America 20:18.82 6:33
14 1/6 67 Sylvia Rodgriguez JR Madelia/Truman/GHEC 20:29.18 6:36
15 1/5 33 Grace Feder FR GFW 20:32.08 6:37
16 3/7 5 Malina Koepp 8 Belle Plaine 20:41.47 6:40
17 2/7 46 Olivia Flack JR LCWM/Nicollet 20:44.74 6:41
18 4/7 8 Jordyn Williams FR Belle Plaine 20:46.78 6:42
19 3/7 50 Grace Moeller 8 LCWM/Nicollet 20:47.66 6:42
20 1/7 126 Brianna Polesky SR SM/SE/NUC 20:52.74 6:44
21 1/6 77 Victoria Barkosky JR Maple River 20:54.48 6:44
22 4/7 26 Tabitha Thatcher FR Fairmont 20:54.97 6:44
23 1/7 53 Victoria Flores JR LeSueur-Henderson 21:00.38 6:46
24 5/7 1 Emily Berger SO Belle Plaine 21:07.72 6:49
25 2/7 124 Abby Hagen JR SM/SE/NUC 21:12.97 6:50
26 2/7 54 Hailey Juarez 8 LeSueur-Henderson 21:13.45 6:50
27 2/7 43 Megan Siewert SO Glencoe Silver Lake 21:13.86 6:51
28 3/7 37 Kendall Guerrero 8 Glencoe Silver Lake 21:14.41 6:51
29 4/7 44 Emily Beckmann SR LCWM/Nicollet 21:15.06 6:51
30 1/6 101 Noelle Olson SR Minnesota Valley Lutheran 21:16.90 6:51
31 2/7 168 Madison Kunst 7 WEM/JWP 21:18.54 6:52
32 4/7 38 Madalyn Lemke JR Glencoe Silver Lake 21:23.34 6:54
33 2/7 90 Caitlin Whitehead 8 Martin County West 21:24.10 6:54
34 2/7 144 Emily Peterson JR St. Peter 21:25.67 6:54
35 6/7 4 McKenna Herrmann SO Belle Plaine 21:27.05 6:55
36 3/7 170 Addison Peed 7 WEM/JWP 21:29.95 6:56
37 3/7 61 Sofie Wilson 7 LeSueur-Henderson 21:31.41 6:56
38 4/7 57 Arlett Rios FR LeSueur-Henderson 21:31.49 6:56
39 5/7 24 Lizzy Subbert SR Fairmont 21:33.38 6:57
40 7/7 2 Savanna Deyoung FR Belle Plaine 21:36.78 6:58
41 1/7 151 Jaylee Hanvelt JR Tri City United 21:39.57 6:59
42 2/7 138 Norely Sanchez SO St. James Area 21:44.46 7:00
43 2/5 159 Trystan Servantez FR United South Central- A/C 21:48.55 7:02
44 2/7 103 Addysen Farrell JR Norwood Young America 21:49.88 7:02
45 5/7 60 Cooper Vanden Einde 7 LeSueur-Henderson 21:50.14 7:02
46 5/7 42 Ellie Schmidt SR Glencoe Silver Lake 21:51.21 7:03
47 1/7 121 Kaitlyn Scherer 7 Sibley East 21:54.64 7:04
48 3/7 85 Kari Matejka 7 Martin County West 21:55.92 7:04
49 4/7 84 Emily Matejka SO Martin County West 21:57.05 7:04
50 6/7 22 Hannah Neusch FR Fairmont 21:57.38 7:05
51 7/7 20 Emma Koehler SR Fairmont 21:58.63 7:05
52 2/6 64 Samantha Maul SR Madelia/Truman/GHEC 22:00.57 7:06
53 2/6 100 Abby Nelson SO Minnesota Valley Lutheran 22:03.88 7:07
54 1/7 14 Kaitlin Johnson SO Blue Earth Area 22:08.31 7:08
55 1/7 72 Ellie Nygren SO Mankato Loyola/Cleveland 22:09.07 7:08
56 1/3 112 Madisyn Buetel JR nrheg 22:09.53 7:08
57 3/7 147 Hadley Stuehrenberg 7 St. Peter 22:10.23 7:09
58 3/6 98 Naomi Anderson FR Minnesota Valley Lutheran 22:10.96 7:09
59 2/6 82 Macy Rennpford SR Maple River 22:14.55 7:10
60 2/7 17 Callie Stevermer JR Blue Earth Area 22:15.48 7:10
61 4/7 142 Hailey Looft 7 St. Peter 22:16.95 7:11
62 2/5 28 Jessica Albrecht FR GFW 22:19.80 7:12
63 3/7 110 Maria Sons SO Norwood Young America 22:41.31 7:19
64 4/7 163 Sarah Best JR WEM/JWP 22:42.43 7:19
65 6/7 35 Abigale Boetle 8 Glencoe Silver Lake 22:44.64 7:20
66 5/7 87 MacKenzie Petersen FR Martin County West 22:47.44 7:21
67 6/7 83 Jasmine Longley SR Martin County West 22:48.21 7:21
68 2/7 117 Izabelle Ballallatak SO Sibley East 22:49.93 7:21
69 3/7 132 Chantel Henderson JR St. James Area 22:50.59 7:22
70 3/5 162 Lauren Thunstedt FR United South Central- A/C 22:51.26 7:22
71 4/7 109 Sommer Scott SR Norwood Young America 22:51.49 7:22
72 5/7 49 Emalyn Larson 7 LCWM/Nicollet 22:55.06 7:23
73 5/7 111 Audrey Steinhagen JR Norwood Young America 22:55.69 7:23
74 6/7 104 Jayden Fritz SR Norwood Young America 22:56.04 7:23
75 4/6 102 Anna Vanriesen FR Minnesota Valley Lutheran 23:00.13 7:25
76 2/7 155 Kathleen Pichotta FR Tri City United 23:00.60 7:25
77 3/7 11 Melissa Hagedorn SR Blue Earth Area 23:00.66 7:25
78 3/5 30 Morgan Aylsworth 8 GFW 23:06.17 7:27
79 2/7 73 Sarena Remiger 7 Mankato Loyola/Cleveland 23:07.10 7:27
80 4/7 16 Arianna Nagel JR Blue Earth Area 23:11.93 7:29
81 3/7 116 Gaby Alejandro 7 Sibley East 23:12.56 7:29
82 7/7 86 Brianna Morrow 7 Martin County West 23:13.14 7:29
83 3/6 78 Chloe Cumbee SO Maple River 23:13.83 7:29
84 3/7 71 Kyla Haas SR Mankato Loyola/Cleveland 23:19.83 7:31
85 2/3 113 Jade Mely SO nrheg 23:21.40 7:32
86 6/7 47 Tasia Jordan JR LCWM/Nicollet 23:31.08 7:35
87 4/7 69 Kielee Grams SO Mankato Loyola/Cleveland 23:33.40 7:35
88 5/7 169 Faith Olson 7 WEM/JWP 23:37.10 7:37
89 3/7 154 Ariana Krautkramer SO Tri City United 23:39.75 7:37
90 7/7 106 Amaya Lemke 9 Norwood Young America 23:45.15 7:39
91 7/7 52 Faith Winters JR LCWM/Nicollet 23:53.60 7:42
92 3/7 129 Clarissa Simonsen SR SM/SE/NUC 24:00.86 7:44
93 6/7 59 Abby Strom FR LeSueur-Henderson 24:01.81 7:45
94 7/7 39 Majkya Metcalf 9 Glencoe Silver Lake 24:05.33 7:46
95 4/7 120 Jaden Kmetz FR Sibley East 24:09.08 7:47
96 5/7 145 Grace Plozin SO St. Peter 24:11.12 7:48
97 4/7 152 Erica Jackson SO Tri City United 24:13.14 7:48
98 5/6 99 Magdala Diersen SR Minnesota Valley Lutheran 24:17.04 7:49
99 5/7 153 Erika Kaderlik FR Tri City United 24:19.00 7:50
100 5/7 74 Kaitlyn Sizer SO Mankato Loyola/Cleveland 24:19.24 7:50
101 4/6 79 Ashley Hawker SR Maple River 24:24.82 7:52
102 5/7 18 Gabby Weerts JR Blue Earth Area 24:28.04 7:53
103 4/7 137 Jovana Rodriguez JR St. James Area 24:29.25 7:53
104 5/6 81 Aiyana Passmore 9 Maple River 24:38.27 7:56
105 1/2 93 Natalea De Alba JR Medford 24:39.03 7:57
106 6/7 76 Lauren Yenish 7 Mankato Loyola/Cleveland 24:40.25 7:57
107 4/7 123 Kira Demaris JR SM/SE/NUC 24:42.02 7:58
108 5/7 127 Kayla Schroepfer 9 SM/SE/NUC 24:45.61 7:59
109 5/7 135 Diana Rodriguez 7 St. James Area 24:46.52 7:59
110 2/2 96 Kelsey Walock JR Medford 24:48.36 8:00
111 5/7 118 Tamara Ehrich SR Sibley East 24:48.54 8:00
112 7/7 58 Kim Scheffler SR LeSueur-Henderson 24:53.98 8:01
113 4/5 157 Kristen Hubbard FR United South Central- A/C 24:58.17 8:03
114 6/7 119 Breanna Fahning JR Sibley East 25:12.21 8:07
115 6/7 149 Mariah Fournier SR Tri City United 25:13.35 8:08
116 6/7 171 Elizabeth White 8 WEM/JWP 25:16.99 8:09
117 5/5 158 Abbey Redman 9 United South Central- A/C 25:17.31 8:09
118 6/7 139 Sky Gassman 8 St. Peter 25:19.04 8:09
119 7/7 148 Grace Factor SO Tri City United 25:24.71 8:11
120 6/6 80 Lilly Majeski SR Maple River 25:27.90 8:12
121 3/6 66 Haruno Okubo JR Madelia/Truman/GHEC 25:48.18 8:19
122 7/7 122 Tora Stainbrook 7 Sibley East 25:48.61 8:19
123 4/5 31 Cassandra Banda SO GFW 25:49.20 8:19
124 4/6 62 Marissa Lewis 8 Madelia/Truman/GHEC 25:57.58 8:22
125 5/6 65 Samantha Moeller SO Madelia/Truman/GHEC 25:59.53 8:22
126 6/7 136 Johana Rodriguez JR St. James Area 26:01.63 8:23
127 6/7 10 Emma Germain JR Blue Earth Area 26:22.85 8:30
128 3/3 114 Mia Williams SO nrheg 26:29.40 8:32
129 5/5 32 Ana Caldwell SO GFW 26:33.97 8:34
130 6/6 97 Beth Albrecht JR Minnesota Valley Lutheran 26:42.23 8:36
131 7/7 140 Alison Helder SR St. Peter 26:47.40 8:38
132 7/7 68 Grace Ellingworth SR Mankato Loyola/Cleveland 27:40.75 8:55
133 6/6 63 Thejen Luoth SR Madelia/Truman/GHEC 27:52.85 8:59
134 6/7 125 Annika Nosbush 7 SM/SE/NUC 27:59.02 9:01
135 7/7 131 Adelaida Esqueda SR St. James Area 28:38.11 9:13
136 7/7 164 Clairissa Buscho JR WEM/JWP 28:44.69 9:16
137 7/7 130 Hali Soukup JR SM/SE/NUC 28:55.73 9:19
138 7/7 12 Amanda Jacobson JR Blue Earth Area 30:17.28 9:45