SCSU ON THE MOVE 5K
SCSU, St. Cloud, MN, May 3, 2007
5K Overall Results
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/6 84 Mike Kuffel Waite Park MN 37 M 17:46 5:43
2 1/10 35 Lisa Hines Waite Park MN 44 F 21:25 6:54
3 1/3 83 McKenzie Holt Saint Cloud MN 11 F 21:30 6:56
4 2/6 82 John Iwester Saint Cloud MN 31 M 21:43 7:00
5 1/1 14 Ryan Dungan St Cloud MN 19 M 22:22 7:12
6 3/6 75 Reuben Wagenius St Cloud MN 36 M 22:42 7:19
7 1/6 85 Dave Kleis Saint Cloud MN 43 M 23:01 7:25
8 2/6 60 Todd Noack St Cloud MN 44 M 23:47 7:39
9 1/4 4 Eric Athman St Cloud MN 24 M 24:00 7:44
10 4/6 33 James Heiman St Cloud MN 37 M 24:00 7:44
11 2/4 41 Greg Kerkvliet St Cloud MN 25 M 24:46 7:59
12 5/6 25 Michael Given Sauk Rapids MN 33 M 24:53 8:01
13 1/11 15 Katie Engelman St Cloud MN 23 F 24:59 8:03
14 2/11 68 Angela Ringwelski Little Falls MN 20 F 25:25 8:11
15 3/11 78 Sara Wolf Sauk Rapids MN 27 F 25:27 8:12
16 3/4 27 Steve Gradin St Cloud MN 23 M 25:35 8:14
17 3/6 20 Mike Garland Clear Lake MN 49 M 25:42 8:17
18 4/11 36 Heather Hinnenkamp Sartell MN 28 F 25:52 8:20
19 5/11 47 Melissa Laumeyer St Cloud MN 23 F 26:03 8:23
20 2/10 71 Mary Shrode Annandale MN 48 F 26:06 8:24
21 4/6 43 Cletus Koenig Clearwater MN 42 M 26:09 8:25
22 6/6 26 Michael Gorman St Cloud MN 36 M 26:30 8:32
23 1/1 81 Bob Iwester Saint Cloud MN 64 M 27:32 8:52
24 6/11 37 Jennifer Huff St Cloud MN 25 F 27:57 9:00
25 2/3 42 Bethany Koenig Clearwater MN 11 F 28:48 9:17
26 7/11 38 Kaylen Hunter St Cloud MN 20 F 28:52 9:18
27 3/10 7 Corie Beckermann Sauk Rapids MN 42 F 29:05 9:22
28 4/10 40 Patty Kelm Sauk Rapids MN 48 F 29:05 9:22
29 8/11 77 Danielle Westberg St Cloud MN 20 F 29:14 9:25
30 5/6 79 David Zoeller St Cloud MN 47 M 29:35 9:32
31 1/5 54 Tammy Moore Royalton MN 36 F 29:57 9:39
32 4/4 2 Arik Anderson St Cloud MN 25 M 30:42 9:53
33 9/11 24 Miranda Gilman St Cloud MN 24 F 30:42 9:53
34 1/2 53 Kate Meyer St.Cloud MN 19 F 30:45 9:54
35 1/4 52 Diane Meyer Brainerd MN 50 F 30:45 9:54
36 10/11 29 Ashley Hall St Cloud MN 20 F 31:11 10:03
37 2/4 63 Peggy Plath Cold Spring MN 53 F 31:14 10:04
38 1/1 64 Virgil Plath Cold Spring MN 53 M 31:15 10:04
39 2/5 49 Nadine Martin Clearwater MN 35 F 31:52 10:16
40 11/11 32 Lori Hansen Sauk Rapids MN 23 F 32:20 10:25
41 3/5 18 Courtney Frieler Melrose MN 30 F 34:59 11:16
42 5/10 55 Julie Nelson St Cloud MN 48 F 36:51 11:52
43 6/10 76 Karen Wenz St Cloud MN 48 F 36:52 11:52
44 6/6 57 Doug Nieters Clearwater MN 44 M 38:00 12:14
45 2/2 10 Mackenzie Cummings St Cloud MN 19 F 39:06 12:36
46 3/4 19 Doris Frieler Melrose MN 52 F 41:14 13:17
47 7/10 58 Sarah Nieters Clearwater MN 45 F 41:14 13:17
48 8/10 30 Kathy Hallinan Cld Spring MN 47 F 44:41 14:23
49 9/10 51 Risa Meder 41 F 44:41 14:23
50 4/5 61 Heathe Oehrlein St Joe MN 32 F 45:22 14:36
51 3/3 74 Shanna Voigt 7 F 45:57 14:48
52 4/4 70 Ruth Schultz Clearwater MN 56 F 46:12 14:53
53 1/1 46 Shirley Laudenbach St Cloud MN 65 F 46:13 14:53
54 10/10 67 Karen Reker Rice MN 45 F 51:38 16:38
55 5/5 6 Karla Baca St Cloud MN 35 F 51:49 16:41
results by Pickle Events www.pickleevents.com
MALE INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/6 84 Mike Kuffel Waite Park MN 37 M 17:46 5:43
2 2/6 82 John Iwester Saint Cloud MN 31 M 21:43 7:00
3 1/1 14 Ryan Dungan St Cloud MN 19 M 22:22 7:12
4 3/6 75 Reuben Wagenius St Cloud MN 36 M 22:42 7:19
5 1/6 85 Dave Kleis Saint Cloud MN 43 M 23:01 7:25
6 2/6 60 Todd Noack St Cloud MN 44 M 23:47 7:39
7 1/4 4 Eric Athman St Cloud MN 24 M 24:00 7:44
8 4/6 33 James Heiman St Cloud MN 37 M 24:00 7:44
9 2/4 41 Greg Kerkvliet St Cloud MN 25 M 24:46 7:59
10 5/6 25 Michael Given Sauk Rapids MN 33 M 24:53 8:01
11 3/4 27 Steve Gradin St Cloud MN 23 M 25:35 8:14
12 3/6 20 Mike Garland Clear Lake MN 49 M 25:42 8:17
13 4/6 43 Cletus Koenig Clearwater MN 42 M 26:09 8:25
14 6/6 26 Michael Gorman St Cloud MN 36 M 26:30 8:32
15 1/1 81 Bob Iwester Saint Cloud MN 64 M 27:32 8:52
16 5/6 79 David Zoeller St Cloud MN 47 M 29:35 9:32
17 4/4 2 Arik Anderson St Cloud MN 25 M 30:42 9:53
18 1/1 64 Virgil Plath Cold Spring MN 53 M 31:15 10:04
19 6/6 57 Doug Nieters Clearwater MN 44 M 38:00 12:14
FEMALE INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/10 35 Lisa Hines Waite Park MN 44 F 21:25 6:54
2 1/3 83 McKenzie Holt Saint Cloud MN 11 F 21:30 6:56
3 1/11 15 Katie Engelman St Cloud MN 23 F 24:59 8:03
4 2/11 68 Angela Ringwelski Little Falls MN 20 F 25:25 8:11
5 3/11 78 Sara Wolf Sauk Rapids MN 27 F 25:27 8:12
6 4/11 36 Heather Hinnenkamp Sartell MN 28 F 25:52 8:20
7 5/11 47 Melissa Laumeyer St Cloud MN 23 F 26:03 8:23
8 2/10 71 Mary Shrode Annandale MN 48 F 26:06 8:24
9 6/11 37 Jennifer Huff St Cloud MN 25 F 27:57 9:00
10 2/3 42 Bethany Koenig Clearwater MN 11 F 28:48 9:17
11 7/11 38 Kaylen Hunter St Cloud MN 20 F 28:52 9:18
12 3/10 7 Corie Beckermann Sauk Rapids MN 42 F 29:05 9:22
13 4/10 40 Patty Kelm Sauk Rapids MN 48 F 29:05 9:22
14 8/11 77 Danielle Westberg St Cloud MN 20 F 29:14 9:25
15 1/5 54 Tammy Moore Royalton MN 36 F 29:57 9:39
16 9/11 24 Miranda Gilman St Cloud MN 24 F 30:42 9:53
17 1/2 53 Kate Meyer St.Cloud MN 19 F 30:45 9:54
18 1/4 52 Diane Meyer Brainerd MN 50 F 30:45 9:54
19 10/11 29 Ashley Hall St Cloud MN 20 F 31:11 10:03
20 2/4 63 Peggy Plath Cold Spring MN 53 F 31:14 10:04
21 2/5 49 Nadine Martin Clearwater MN 35 F 31:52 10:16
22 11/11 32 Lori Hansen Sauk Rapids MN 23 F 32:20 10:25
23 3/5 18 Courtney Frieler Melrose MN 30 F 34:59 11:16
24 5/10 55 Julie Nelson St Cloud MN 48 F 36:51 11:52
25 6/10 76 Karen Wenz St Cloud MN 48 F 36:52 11:52
26 2/2 10 Mackenzie Cummings St Cloud MN 19 F 39:06 12:36
27 3/4 19 Doris Frieler Melrose MN 52 F 41:14 13:17
28 7/10 58 Sarah Nieters Clearwater MN 45 F 41:14 13:17
29 8/10 30 Kathy Hallinan Cld Spring MN 47 F 44:41 14:23
30 9/10 51 Risa Meder 41 F 44:41 14:23
31 4/5 61 Heathe Oehrlein St Joe MN 32 F 45:22 14:36
32 3/3 74 Shanna Voigt 7 F 45:57 14:48
33 4/4 70 Ruth Schultz Clearwater MN 56 F 46:12 14:53
34 1/1 46 Shirley Laudenbach St Cloud MN 65 F 46:13 14:53
35 10/10 67 Karen Reker Rice MN 45 F 51:38 16:38
36 5/5 6 Karla Baca St Cloud MN 35 F 51:49 16:41
================================================================================
MALE AGE GROUP 15 - Under
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 15 - Under
================================================================================
1 McKenzie Holt Saint Cloud MN 11 F 21:30
2 Bethany Koenig Clearwater MN 11 F 28:48
3 Shanna Voigt 7 F 45:57
================================================================================
MALE AGE GROUP 16 - 19
================================================================================
1 Ryan Dungan St Cloud MN 19 M 22:22
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 16 - 19
================================================================================
1 Kate Meyer St.Cloud MN 19 F 30:45
2 Mackenzie Cummings St Cloud MN 19 F 39:06
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Eric Athman St Cloud MN 24 M 24:00
2 Greg Kerkvliet St Cloud MN 25 M 24:46
3 Steve Gradin St Cloud MN 23 M 25:35
4 Arik Anderson St Cloud MN 25 M 30:42
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Katie Engelman St Cloud MN 23 F 24:59
2 Angela Ringwelski Little Falls MN 20 F 25:25
3 Sara Wolf Sauk Rapids MN 27 F 25:27
4 Heather Hinnenkamp Sartell MN 28 F 25:52
5 Melissa Laumeyer St Cloud MN 23 F 26:03
6 Jennifer Huff St Cloud MN 25 F 27:57
7 Kaylen Hunter St Cloud MN 20 F 28:52
8 Danielle Westberg St Cloud MN 20 F 29:14
9 Miranda Gilman St Cloud MN 24 F 30:42
10 Ashley Hall St Cloud MN 20 F 31:11
11 Lori Hansen Sauk Rapids MN 23 F 32:20
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Mike Kuffel Waite Park MN 37 M 17:46
2 John Iwester Saint Cloud MN 31 M 21:43
3 Reuben Wagenius St Cloud MN 36 M 22:42
4 James Heiman St Cloud MN 37 M 24:00
5 Michael Given Sauk Rapids MN 33 M 24:53
6 Michael Gorman St Cloud MN 36 M 26:30
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Tammy Moore Royalton MN 36 F 29:57
2 Nadine Martin Clearwater MN 35 F 31:52
3 Courtney Frieler Melrose MN 30 F 34:59
4 Heathe Oehrlein St Joe MN 32 F 45:22
5 Karla Baca St Cloud MN 35 F 51:49
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Dave Kleis Saint Cloud MN 43 M 23:01
2 Todd Noack St Cloud MN 44 M 23:47
3 Mike Garland Clear Lake MN 49 M 25:42
4 Cletus Koenig Clearwater MN 42 M 26:09
5 David Zoeller St Cloud MN 47 M 29:35
6 Doug Nieters Clearwater MN 44 M 38:00
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Lisa Hines Waite Park MN 44 F 21:25
2 Mary Shrode Annandale MN 48 F 26:06
3 Corie Beckermann Sauk Rapids MN 42 F 29:05
4 Patty Kelm Sauk Rapids MN 48 F 29:05
5 Julie Nelson St Cloud MN 48 F 36:51
6 Karen Wenz St Cloud MN 48 F 36:52
7 Sarah Nieters Clearwater MN 45 F 41:14
8 Kathy Hallinan Cld Spring MN 47 F 44:41
9 Risa Meder 41 F 44:41
10 Karen Reker Rice MN 45 F 51:38
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Virgil Plath Cold Spring MN 53 M 31:15
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Diane Meyer Brainerd MN 50 F 30:45
2 Peggy Plath Cold Spring MN 53 F 31:14
3 Doris Frieler Melrose MN 52 F 41:14
4 Ruth Schultz Clearwater MN 56 F 46:12
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 69
================================================================================
1 Bob Iwester Saint Cloud MN 64 M 27:32
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 69
================================================================================
1 Shirley Laudenbach St Cloud MN 65 F 46:13
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - UP
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - UP
================================================================================
----------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS
----------------------------------------------------------------------------
1. 47:47 Team Noack ( 23:54)
==========================
1 23:47 Todd Noack
2 24:00 James Heiman
2. 1:13:43 running mates ( 36:52)
==========================
1 36:51 Julie Nelson
2 36:52 Karen Wenz
3. 1:16:13 Early Birds ( 38:07)
==========================
1 34:59 Courtney Frieler
2 41:14 Doris Frieler
4. 1:19:14 On Fire ( 39:37)
==========================
1 38:00 Doug Nieters
2 41:14 Sarah Nieters
Total Registered: 84
Total Number of Finishers: 55
Number of Male Finishers: 19
Number of Female Finishers: 36
Did not Finish Race or Did Not Start: 29