Grand Blue Mile
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 13 - UNDER AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3680 Lydia Hill 13 Ankeny IA 2:45 5:54.83
2 3847 Meredith McDermott 10 Grimes IA 2:47 5:55.95
3 2811 Savana Alt 11 Ankeny IA 2:50 6:02.59
NUMBER OF FINISHERS: 265
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 13 - UNDER AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3036 Maxwell Holt 11 West Des Moines IA 2:47 5:41.53
2 3848 Tate McDermott 9 Grimes IA 2:49 5:46.54
3 4298 Aidan O\'Connor 10 Johnston IA 2:48 5:54.09
NUMBER OF FINISHERS: 251
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 14 - 19 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 718 Julie Dunlap 14 2:57 6:25.22
2 2763 Sophia Abodeely 14 Marion IA 2:58 6:37.15
3 4164 Averey Wermers 14 Ankeny IA 3:25 7:01.63
NUMBER OF FINISHERS: 47
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 14 - 19 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 2742 Cesar Marquez 19 Cedar Falls IA 2:18 4:55.08
2 3754 Jamie Kennedy 19 Downers Grove IL 2:21 5:03.05
3 3916 Ben Nelson 16 West Des Moines IA 2:25 5:05.93
NUMBER OF FINISHERS: 40
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3445 Carley Castelein 20 Des Moines IA 2:54 6:08.18
2 3516 Caitlyn Diimig 24 Des Moines IA 2:57 6:10.54
3 4116 Allie Uhlenhopp 23 Johnston IA 2:59 6:11.26
NUMBER OF FINISHERS: 60
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 20 - 24 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3518 Kevin Diverde 23 Ames IA 2:14 4:28.35
2 3614 William Graham 20 Ames IA 2:12 4:29.34
3 3495 Evan Day 24 Ames IA 2:11 4:32.28
NUMBER OF FINISHERS: 44
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3523 Alicia Dusenbury 27 Ankeny IA 2:50 5:59.87
2 3719 Amanda Jepson 28 Des Moines IA 2:51 6:00.68
3 3870 Katie Meyer 28 Norwalk IA 3:02 6:31.45
NUMBER OF FINISHERS: 97
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 25 - 29 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3743 Matthew Jurysta 25 Guelph ON 2:01 4:14.17
2 3425 Drew Burmahl 27 Cedar Rapids IA 2:04 4:17.99
3 3050 Ben Jaskowiak 25 West Des Moines IA 2:04 4:19.28
NUMBER OF FINISHERS: 73
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3913 Yelena Nanaziashvili 34 Clive IA 2:34 5:19.20
2 3392 Briana Berryhill 32 Des Moines IA 2:53 5:50.78
3 3902 Stephanie Mortenson 33 Windsor Heights IA 2:57 6:00.54
NUMBER OF FINISHERS: 134
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 30 - 34 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3730 Scott Johnson 32 Ames IA 2:12 4:34.13
2 3204 Martin Popp 32 West Des Moines IA 2:12 4:35.10
3 3701 Eric Isley 31 Indianola IA 2:13 4:37.46
NUMBER OF FINISHERS: 131
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3643 Kristy Harken 35 Ankeny IA 2:32 5:19.08
2 4028 Sara Schwendinger 38 Des Moines IA 2:47 5:55.99
3 3463 Robyn Clevenger 36 West Des Moines IA 2:53 5:56.11
NUMBER OF FINISHERS: 128
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 35 - 39 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3380 Greg Bell 36 Polk City IA 2:13 4:31.04
2 3628 Jeremy Haack 38 Urbandale IA 2:18 4:46.21
3 3970 Jon Rathje 36 Ankeny IA 2:26 4:54.83
NUMBER OF FINISHERS: 90
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 4124 Carrie Van Quathem 43 Urbandale IA 2:43 5:42.83
2 3624 Jennifer Groos 40 Norwalk IA 2:54 5:57.65
3 3684 Rachel Hoger 40 Johnston IA 2:51 6:10.98
NUMBER OF FINISHERS: 121
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 40 - 44 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3894 Micah Moore 42 Adel IA 2:19 4:52.82
2 2743 Jorge Marquez 44 Cedar Falls IA 2:20 4:58.01
3 3641 Rocky Hardy 40 West Des Moines IA 2:26 4:59.69
NUMBER OF FINISHERS: 98
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3964 Christine Price 46 Des Moines IA 2:49 5:56.09
2 3935 Beth Palmer 46 Des Moines IA 2:58 6:25.88
3 2775 Dotty Johnson 45 Urbandale IA 3:03 6:38.12
NUMBER OF FINISHERS: 92
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 45 - 49 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3581 Arturo Garcia 48 Bloomington IL 2:28 5:07.41
2 4220 John Armon 48 Cedar Rapids IA 2:30 5:08.93
3 4318 Mike Trautmann 49 Des Moines IA 2:45 5:30.68
NUMBER OF FINISHERS: 93
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3853 Rebecca McIntosh 50 Des Moines IA 3:12 6:55.76
2 3559 Susan Fray 54 Jefferson IA 3:27 7:02.43
3 4083 Coreen Sweeney 50 Clive IA 3:49 7:53.90
NUMBER OF FINISHERS: 78
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 50 - 54 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3363 David Bailey 51 Davenport IA 2:29 5:04.15
2 3992 Jim Robidoux 50 Ankeny IA 2:32 5:13.12
3 3923 Jeff Nietert 54 Palo IA 2:32 5:15.50
NUMBER OF FINISHERS: 64
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3433 Kristy Cain 55 Urbandale IA 3:09 6:33.65
2 3618 Janean Griffith 55 Des Moines IA 3:11 7:06.00
3 165 Jan Atchison 56 3:57 8:15.63
NUMBER OF FINISHERS: 58
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 55 - 59 AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3620 Paul Grinvalds 56 West Des Moines IA 2:36 5:20.93
2 3401 Joe Bolkcom 58 Iowa City IA 2:45 5:41.80
3 3839 Thomas McBride 59 Des Moines IA 2:45 5:53.09
NUMBER OF FINISHERS: 45
---------------------------------------------------------------------------------------------
FEMALE AGE GROUP 60+ AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3930 Janice Ott 69 Marshalltown IA 4:04 8:17.06
2 3709 Avis James 68 Urbandale IA 4:18 9:09.49
3 4166 Breta Westlund 75 Urbandale IA 4:33 9:25.03
NUMBER OF FINISHERS: 54
---------------------------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP 60+ AGE AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St 800 Time
===== ===== ==================== === ==================== == ======= ==========
1 3582 Bob Garcia 60 Lavista NE 2:35 5:31.84
2 4145 Brian Volkens 60 Dewitt IA 2:49 5:51.69
3 3788 Willie Lahart 61 Newton IA 2:52 5:56.12
NUMBER OF FINISHERS: 40