------------------------------------------------------------------
8K RUN: OVERALL FEMALE AWARDS (TOP 5)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4048 Mel Lawrence 24 Bend OR 27:28 5:32
2 2798 Megan Heuer 32 Bainbridge Is WA 28:05 5:39
3 98 Katie Conlon 24 Seattle WA 28:28 5:44
4 2557 Andrea Garvue 29 Seattle WA 28:41 5:47
5 122 Jennifer Norminton 30 Edmonton AB 28:47 5:48
------------------------------------------------------------------
8K RUN: OVERALL MALE AWARDS (TOP 5)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4019 Jonathan Lafler 24 Seattle WA 24:13 4:53
2 103 Bennett Grimes 26 Seattle WA 24:14 4:53
3 3830 Justin Houck 28 Mercer Island WA 24:30 4:56
4 4874 Matthew Tebo 25 Seattle WA 24:43 4:59
5 3624 Andrew Fuller 29 Tacoma WA 24:49 5:00
------------------------------------------------------------------
8K RUN: WHEELCHAIR OVERALL AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3925 Kaleb Kallappa 23 Vancouver WA 24:49 5:00
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 1 - 14 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4442 Grace Patterson 13 Seattle WA 34:28 6:57
2 4044 Tanner Lauzon 13 Marysville WA 39:09 7:53
3 1466 Lydia Montgomery 12 Seattle WA 39:16 7:54
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 1 - 14 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 2136 Gabriel Fendel 14 Bothell WA 30:31 6:09
2 1463 Jovan Koledin 13 Seattle WA 31:40 6:23
3 582 Spencer Thurman 13 Lake Forest Park WA 31:53 6:25
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4815 Nicole Stinnett 18 Sammamish WA 34:17 6:54
2 795 Maria Mueller 15 Seattle WA 35:38 7:11
3 1831 Olivia Palenscar 17 Preston WA 36:57 7:26
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 1620 Andrew Christianson 17 Shoreline WA 27:56 5:38
2 2573 Jeevan Philip 19 Seattle WA 28:02 5:39
3 3679 Moshe Gordon 19 Seattle WA 28:41 5:47
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3545 Kayla Evans 23 Seattle WA 29:50 6:01
2 2899 Heidi Laags-Johnson 24 Seattle WA 30:31 6:09
3 2589 Ebbe Nielsen 24 Denmark 30:49 6:12
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 2391 Jacob Fullen 23 Kent WA 27:08 5:28
2 2502 Matt Robinson 24 Boise ID 27:41 5:35
3 4667 Ari Schorr 24 Seattle WA 27:45 5:35
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4136 Kelly Mac Kay 29 Seattle WA 28:46 5:48
2 3946 Lois Keller 29 Seattle WA 29:30 5:56
3 3277 Anita Campbell 26 Seattle WA 29:54 6:01
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4551 John Ricardi 27 Seattle WA 25:10 5:04
2 95 Michael Chinchar 25 Kent WA 25:31 5:08
3 2596 Nick Welch 26 Seattle WA 25:36 5:09
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 118 Katie Misiewicz 34 Seattle WA 32:05 6:28
2 1879 Angela Treleven-Persich 33 Seattle WA 33:57 6:50
3 727 Jennifer Leichtman 30 Seattle WA 34:31 6:57
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 102 Eric Garner 33 Woodinville WA 25:08 5:04
2 4996 Spencer Walsh 31 Seattle WA 25:41 5:11
3 4552 Joshua Ricardi 32 Seattle WA 26:36 5:22
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3179 Shoko Biwaki 37 Seattle WA 32:04 6:27
2 607 Wanwen Qi 38 Redmond WA 33:32 6:45
3 4614 Katie Rupe 35 Bellevue WA 34:47 7:00
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4743 Evan Sims 36 Spokane Valley WA 25:09 5:04
2 123 Matthew Norminton 37 Edmonton AB 27:32 5:33
3 1205 Aaron Olsen 35 Seattle WA 28:21 5:43
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3521 Nancy Ellis 40 Tacoma WA 29:58 6:02
2 3205 Flo Booth 44 Bothell WA 33:28 6:44
3 1893 Jeffrey Baker 43 Snoqualmie WA 34:26 6:56
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4163 Paul Mannino 40 Seattle WA 28:23 5:43
2 3220 Carlos Brito 41 Sammamish WA 29:42 5:59
3 2752 Clive Chowles 42 30:24 6:07
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 5065 Tony Williams 49 Seattle WA 30:19 6:06
2 2936 Sally Bergesen 45 Seattle WA 31:05 6:16
3 5070 Liz Wilson 45 Bothell WA 31:30 6:21
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3401 Andrew Crowder 45 Seattle WA 28:47 5:48
2 5253 Neal Potts 45 Bellevue WA 31:14 6:17
3 550 Dave Acker 49 Lake Forest Park WA 33:06 6:40
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 2682 Thury Gudmundsdottis 50 Seattle WA 33:38 6:46
2 4191 Naomi Mason 53 Mercer Island WA 37:48 7:37
3 4085 Lucy Levon 53 Bellevue WA 38:41 7:47
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 5040 David White-Espin 52 Seattle WA 28:59 5:50
2 4704 Patrick Shaw 50 Seattle WA 30:50 6:13
3 2587 Martin Exley-Deane 54 United Kingdom 31:00 6:15
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3803 Penny Hinke 55 Seattle WA 42:18 8:31
2 581 Bronsa Swint 59 Lake Forest Park WA 43:33 8:46
3 5071 Marci Wilson 59 Seattle WA 44:18 8:55
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3977 J.D. Klingman 55 Seattle WA 32:03 6:27
2 1870 Mike Koslosky 56 Seattle WA 32:09 6:29
3 542 Ken Hamm 55 Seattle WA 33:11 6:41
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3233 Lavone Browning 61 Bothell WA 43:22 8:44
2 5089 Judy Wong 60 Seattle WA 44:32 8:58
3 3666 Christine Gleason 61 Seattle WA 45:57 9:15
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3323 Ron Chew 61 Seattle WA 35:37 7:10
2 1091 Peter Martin 61 Seattle WA 37:38 7:35
3 4356 Peter Nelson 60 Renton WA 38:52 7:50
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3576 Deborah Fleming 66 Bellevue WA 44:53 9:02
2 4335 Susan Murphy 68 Seattle WA 47:14 9:31
3 4313 Kay Morison 67 Kirkland WA 1:07:40 13:37
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 4227 Jim McGill 65 Seattle WA 37:08 7:29
2 2820 John Knudson 66 Seattle WA 40:46 8:13
3 1366 James Rhodes 66 Redmond WA 41:58 8:27
------------------------------------------------------------------
8K RUN: FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 2720 Helen Gusway 70 Burnaby BC 1:03:00 12:41
2 4515 Fe Quinto 75 Seattle WA 1:08:56 13:53
3 5255 Marilyn Thomas 75 Auburn WA 1:28:20 17:47
------------------------------------------------------------------
8K RUN: MALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
------------------------------------------------------------------
Place No. Name Age City St Time Pace
===== ===== =========================== === ================== == ======= =====
1 3504 Edwin Ebright 70 Vashon WA 44:48 9:01
2 4446 David Paup 73 Bellevue WA 47:47 9:37
3 3632 Valentine Galang 70 Alta Loma CA 48:53 9:51