MRC XC - 2013 - Junior High Boys Results

               MINNESOTA RIVER CONFERENCE CROSS COUNTRY MEET
                  Baylor Park - Norwood Young America, MN
                             October 10, 2013
                      JUNIOR HIGH BOYS - 1600 METERS
   

---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------


  1.    25  Belle Plaine/Holy Family  (   5:45.7    28:48.1   0:22.4)
========================================
  1      1  Elliot Rudd 7             5:35.9
  2      2  Noah Hastings 8           5:36.8
  3      3  Mikkel Schmidt 7          5:40.3
  4      9  Tristan Cruz 7            5:56.8
  5     10  Jesse Barringer 7         5:58.3
  6   ( 14) Braydon Setterquist 7     6:12.2
  7   ( 20) Kenny Dvorak 8            6:21.4

  2.    65  Tri-City United           (   6:18.0    31:29.7   1:47.1)
========================================
  1      4  Jackson Vossberg 8        5:43.6
  2      8  Josh Lebrun 7             5:50.1
  3     13  Jack Dooley 8             6:06.7
  4     17  Jackson Nesmoe 7          6:18.6
  5     23  Nick Kadlec 7             7:30.7

  3.    66  Jordan                    (   6:06.9    30:34.4   0:32.8)
========================================
  1      6  Jacob Strack 7            5:46.5
  2     11  Hunter Norrander 8        5:59.2
  3     15  Grant Lightfoot 8         6:14.5
  4     16  Aaron Jedlicka 7          6:14.9
  5     18  Drew Carman 8             6:19.3
  6   ( 19) Jackson Carroll 8         6:19.3
  7   ( 21) Cole Anderson 7           6:26.9

  4.    70  LeSueur-Henderson         (   6:35.7    32:58.5   2:42.2)
========================================
  1      5  Lane Schwarz 7            5:45.5
  2      7  Michael Heinz 7           5:50.0
  3     12  Aaron Barnard 7           6:00.0
  4     22  Joe Froelich 8            6:55.3
  5     24  Sam Rame 8                8:27.7



---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR HIGH BOYS
---------------------------------------------------------------------------

Place Tea/Tot  No.  Name                  Age Team                      Time    Pace     
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======= ===== 
    1   1/13    162 Elliot Rudd           7   Belle Plaine/Holy Family   5:35.9  5:36 
    2   2/13    148 Noah Hastings         8   Belle Plaine/Holy Family   5:36.8  5:37 
    3   3/13    163 Mikkel Schmidt        7   Belle Plaine/Holy Family   5:40.3  5:41 
    4   1/5     303 Jackson Vossberg      8   Tri-City United            5:43.6  5:44 
    5   1/5     223 Lane Schwarz          7   LeSueur-Henderson          5:45.5  5:46 
    6   1/10    198 Jacob Strack          7   Jordan                     5:46.5  5:47 
    7   2/5     212 Michael Heinz         7   LeSueur-Henderson          5:50.0  5:50 
    8   2/5     295 Josh Lebrun           7   Tri-City United            5:50.1  5:51 
    9   4/13    142 Tristan Cruz          7   Belle Plaine/Holy Family   5:56.8  5:57 
   10   5/13    134 Jesse Barringer       7   Belle Plaine/Holy Family   5:58.3  5:59 
   11   2/10    191 Hunter Norrander      8   Jordan                     5:59.2  6:00 
   12   3/5     203 Aaron Barnard         7   LeSueur-Henderson          6:00.0  6:00 
   13   1/3     312 Matt Maisch           8   Watertown-Mayer            6:03.7  6:04 
   14   3/5     288 Jack Dooley           8   Tri-City United            6:06.7  6:07 
   15   6/13    164 Braydon Setterquist   7   Belle Plaine/Holy Family   6:12.2  6:13 
   16   3/10    188 Grant Lightfoot       8   Jordan                     6:14.5  6:15 
   17   4/10    183 Aaron Jedlicka        7   Jordan                     6:14.9  6:15 
   18   4/5     299 Jackson Nesmoe        7   Tri-City United            6:18.6  6:19 
   19   5/10    175 Drew Carman           8   Jordan                     6:19.3  6:20 
   20   6/10    176 Jackson Carroll       8   Jordan                     6:19.3  6:20 
   21   2/3     315 Kendall Nowlan        8   Watertown-Mayer            6:20.5  6:21 
   22   7/13    143 Kenny Dvorak          8   Belle Plaine/Holy Family   6:21.4  6:22 
   23   7/10    171 Cole Anderson         7   Jordan                     6:26.9  6:27 
   24   8/13    145 Jaron Funk            7   Belle Plaine/Holy Family   6:30.1  6:31 
   25   1/1     228 Parker Bayerl         7   Mayer Lutheran/LP/WHT      6:30.5  6:31 
   26   9/13    150 Ethan Keohavong       7   Belle Plaine/Holy Family   6:34.4  6:35 
   27  10/13    147 Luke Hallgren         8   Belle Plaine/Holy Family   6:49.2  6:50 
   28  11/13    133 Tyler Bahr            7   Belle Plaine/Holy Family   6:54.5  6:55 
   29   8/10    192 Curtis Olson          7   Jordan                     6:55.3  6:56 
   30   4/5     209 Joe Froelich          8   LeSueur-Henderson          6:55.3  6:56 
   31  12/13    168 Noah Stiemke          7   Belle Plaine/Holy Family   6:55.7  6:56 
   32   9/10    193 Odin Pass             8   Jordan                     7:02.4  7:03 
   33  10/10    190 Lawrence Nord         7   Jordan                     7:03.6  7:04 
   34   3/3     306 Wesley Burns          8   Watertown-Mayer            7:07.2  7:08 
   35  13/13    159 Logan Peterson        7   Belle Plaine/Holy Family   7:16.4  7:17 
   36   5/5     293 Nick Kadlec           7   Tri-City United            7:30.7  7:31 
   37   1/1     283 Cam Thurn             8   Sibley East                7:32.5  7:33 
   38   5/5     220 Sam Rame              8   LeSueur-Henderson          8:27.7  8:28