Land Between the Lakes Triathlon
Albert Lea, MN - May 19th, 2013
1/4 mile Swim, 14 mile Bike, 4 mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 501 Chap Achen 44 M Red Wing MN 3 5:41 22:42 1:10 1 34:08 17.6 0:41 2 24:22 6:06 1:06:00
2 1/1 543 Peter Manstrom 26 M Bismarck ND 16 7:42 30:47 0:48 2 35:40 16.8 0:30 5 26:52 6:43 1:11:31
3 560 Joshua Pohlman 26 M Red Wing MN 24 8:22 33:28 0:45 3 36:16 16.5 0:35 7 28:14 7:04 1:14:11
4 580 Nicholas Oswald 29 M Plymouth MN 8 6:41 26:43 1:25 5 39:27 15.2 0:28 4 26:34 6:39 1:14:33
5 589 Guegl Vanderwadrhorf 36 M Roelelter MI 2 5:16 21:02 1:21 8 40:27 14.8 0:50 6 27:50 6:58 1:15:42
6 571 Neil Skoog 25 M Vernon Center MN 21 8:02 32:07 1:41 20 42:50 14.0 1:06 1 23:14 5:49 1:16:52
7 590 Chris Frisch 29 M Rochester MN 59 10:33 42:10 2:04 6 39:49 15.1 1:06 3 25:51 6:28 1:19:20
8 587 Nate Sanders 31 M Minneapolis MN 5:42 22:45 1:28 38:46 15.5 0:40 28:09 1:19:48
9 556 Nick Paulson 33 M Champaign IL 12 7:19 29:16 1:43 12 41:20 14.5 0:52 9 29:39 7:25 1:20:51
10 1/2 516 Rebecca Cota 27 F Maple Grove MN 6 6:38 26:30 1:00 11 41:15 14.5 0:32 17 31:49 7:58 1:21:12
11 578 Jim White 41 M Windsor Heights IA 11 7:16 29:03 1:17 7 40:12 14.9 0:46 16 31:45 7:57 1:21:13
12 2/2 550 Jody Mullet 26 F Chaska MN 33 8:56 35:42 0:59 9 40:45 14.7 0:43 12 29:56 7:29 1:21:17
13 1/1 553 Jennifer Neuman 42 F Ramsey MN 4 6:03 24:11 1:09 14 41:56 14.3 0:48 18 31:59 8:00 1:21:54
14 521 Jp Fahey 51 M Norwood MN 37 9:08 36:29 0:50 15 41:57 14.3 0:53 11 29:44 7:26 1:22:31
15 1/1 584 Dan Wilhelm 59 M Holmen WI 23 8:19 33:16 1:59 10 40:59 14.6 0:56 14 30:43 7:41 1:22:55
16 577 Tanner Westmoreland 20 M Eagle Lake MN 5 6:34 26:15 0:47 16 42:10 14.2 0:50 23 33:00 8:15 1:23:20
17 554 Sean O'Brien 43 M Des Moines IA 17 7:47 31:05 1:32 4 38:41 15.5 1:02 31 34:20 8:35 1:23:20
18 1/1 507 Benjamin Barndollar 33 M Des Moines IA 1 3:52 15:28 2:09 31 45:59 13.0 1:35 15 31:13 7:49 1:24:46
19 520 Jon Fagerness 41 M Blaine MN 10 7:11 28:43 1:18 13 41:47 14.4 0:48 27 33:44 8:26 1:24:46
20 523 Nicholas Folger 37 M Maple Grove MN 26 8:30 33:58 1:32 17 42:16 14.2 0:55 20 32:06 8:02 1:25:17
21 535 Deb Hess 36 F St. Paul MN 19 8:00 31:58 1:07 22 43:46 13.7 0:45 19 32:03 8:01 1:25:39
22 518 Shawn Day 39 M Saint Cloud MN 20 8:00 31:58 1:36 35 46:35 12.9 1:34 8 28:59 7:15 1:26:42
23 551 Gary Nelson 43 M St. Paul MN 52 10:07 40:28 1:58 25 44:41 13.4 0:52 10 29:39 7:25 1:27:16
24 509 Bill Benning 50 M Lakeville MN 28 8:34 34:15 0:52 19 42:32 14.1 0:51 33 34:34 8:39 1:27:21
25 549 Mark Morris 24 M Hutchinson MN 40 9:13 36:51 2:25 24 43:55 13.7 0:26 26 33:20 8:20 1:29:18
26 1/1 585 Megan Beer 34 F Owatonna MN 63 10:42 42:47 1:31 29 45:27 13.2 1:29:47
27 579 Kym Zest 31 F Minneapolis MN 7 6:40 26:39 1:29 48 49:23 12.1 0:51 21 32:27 8:07 1:30:47
28 546 Gunther Maurus 51 M Sartell MN 13 7:20 29:18 2:01 18 42:24 14.2 2:27 49 36:52 9:13 1:31:02
29 561 Andy Popp 37 M Fridley MN 9 6:57 27:46 1:43 26 44:44 13.4 1:03 51 37:00 9:15 1:31:24
30 588 Kyle Anderson 26 M Albert Lea MN 42 9:20 37:18 2:08 28 45:06 13.3 0:50 30 34:18 8:35 1:31:41
31 544 Carol Marston 53 F Mankato MN 39 9:11 36:42 1:19 27 44:45 13.4 1:02 41 35:52 8:58 1:32:07
32 576 Steve Westmoreland 49 M Eagle Lake MN 44 9:31 38:04 1:25 37 47:12 12.7 1:06 25 33:19 8:20 1:32:32
33 547 Pauline McJilton 45 F Chaska MN 32 8:47 35:05 0:48 33 46:02 13.0 0:45 43 36:14 9:04 1:32:33
34 505 Hans Anderson 59 M Carlton MN 36 9:04 36:15 2:13 32 46:01 13.0 0:47 36 35:27 8:52 1:33:30
35 570 Kristina Sinnott 33 F Rochester MN 31 8:44 34:56 1:58 39 47:52 12.5 0:48 28 34:15 8:34 1:33:36
36 541 Logan Larsen 15 M Chanhassen MN 48 9:44 38:56 1:42 43 48:42 12.3 0:21 24 33:14 8:19 1:33:42
37 569 Michael Shanahan 50 M Watertown MN 49 9:47 39:07 0:54 30 45:36 13.2 0:43 50 36:59 9:15 1:33:56
38 566 Erica Roelofs 23 F Vernon Center MN 43 9:25 37:38 2:00 46 49:03 12.2 0:58 22 32:35 8:09 1:33:59
39 504 Jamie Andersen 37 M Albert Lea MN 38 9:09 36:35 4:09 50 49:45 12.1 0:28 13 30:39 7:40 1:34:09
40 511 Mike Borneke 58 M Eagle Lake MN 65 11:50 47:18 1:47 23 43:55 13.7 0:52 39 35:49 8:58 1:34:11
41 536 Tracy Huizel 44 M Minneapolis MN 50 9:51 39:24 2:40 34 46:08 13.0 1:14 34 35:03 8:46 1:34:53
42 583 Jenny Roberge 38 F Holmen WI 15 7:40 30:39 1:17 36 46:40 12.9 0:55 53 38:42 9:41 1:35:13
43 572 Tim Smith 43 M White Bear Lake MN 34 8:59 35:55 2:11 38 47:38 12.6 1:06 40 35:51 8:58 1:35:42
44 563 Cara Rexroat 30 F Des Moines IA 14 7:29 29:56 2:08 44 48:51 12.3 1:03 47 36:37 9:10 1:36:07
45 582 Nicole Shute 35 F Austin MN 35 9:03 36:11 1:18 45 48:53 12.3 0:32 46 36:32 9:08 1:36:17
46 502 Chad Adams 39 M Albert Lea MN 51 10:04 40:13 1:43 47 49:15 12.2 0:53 48 36:51 9:13 1:38:44
47 515 Dustin Cochart 23 M Blaine MN 66 11:52 47:25 3:39 49 49:26 12.1 0:45 32 34:28 8:37 1:40:08
48 548 Justin Meunier 36 M Rochester MN 29 8:35 34:17 3:10 51 50:27 11.9 1:49 45 36:21 9:06 1:40:19
49 542 Herman Lau 34 M Circle Pines MN 70 13:24 53:36 606:05 29 34:17 8:35 1:40:21
50 545 Roger Mathieu 47 M Stillwater MN 68 12:42 50:46 2:33 41 48:12 12.4 1:24 42 36:00 9:00 1:40:49
51 508 Karen Barton 47 F Minneapolis MN 61 10:36 42:24 2:04 40 47:52 12.5 1:04 57 39:22 9:51 1:40:57
52 524 Jeramy Girard 25 M Northfield MN 18 7:58 31:49 1:03 53 50:37 11.9 0:46 62 40:39 10:10 1:41:01
53 532 Anthony Harrington 35 M Albert Lea MN 58 10:26 41:42 1:11 54 50:51 11.8 0:40 52 38:38 9:40 1:41:44
54 559 Timothy Poeschl 37 M Bloomington MN 22 8:10 32:38 1:50 55 50:56 11.8 1:51 56 39:22 9:51 1:42:07
55 1/1 581 Jeff Dahle 50 M Morristown MN 71 13:55 55:38 2:12 21 43:44 13.7 1:49 61 40:32 10:08 1:42:10
56 557 Kassy Peterson 27 F Blaine MN 46 9:36 38:21 1:23 42 48:14 12.4 0:36 65 42:29 10:38 1:42:16
57 519 Derek Ellis 20 M Austin MN 62 10:37 42:26 2:15 63 54:09 11.1 0:39 35 35:19 8:50 1:42:56
58 528 Laura Hamer 23 F Blaine MN 64 10:54 43:35 3:48 58 51:43 11.6 0:56 38 35:41 8:56 1:43:01
59 586 Ann Paulson F Owatonna MN 25 8:25 33:39 2:06 60 52:28 11.4 1:06 55 39:21 9:51 1:43:25
60 525 John Glass 39 M Savage MN 41 9:18 37:12 2:52 61 53:46 11.2 1:20 44 36:19 9:05 1:43:33
61 565 Abby Rodewald 24 F Des Moines IA 56 10:23 41:29 2:00 56 51:20 11.7 1:10 54 38:50 9:43 1:43:41
62 533 Mark Hatten 46 M Hampton MN 27 8:33 34:12 3:08 62 53:54 11.1 1:28 58 39:23 9:51 1:46:25
63 513 Harry Brodmarkle 46 M Brainerd MN 57 10:24 41:33 2:49 57 51:21 11.7 0:41 66 43:10 10:48 1:48:24
64 573 Laina Stensvold 30 F Minneapolis MN 55 10:21 41:21 1:38 66 56:41 10.6 0:55 59 39:32 9:53 1:49:04
65 575 Mary Wangen 22 F Roseville MN 47 9:36 38:22 2:02 64 54:29 11.0 1:16 64 41:52 10:28 1:49:14
66 555 Stacy Owens 41 F Red Wing MN 60 10:35 42:18 2:32 65 54:32 11.0 1:17 60 40:24 10:06 1:49:18
67 539 Kirsten Kranz 23 F Rochester MN 69 13:12 52:46 2:20 59 51:54 11.6 0:50 63 41:31 10:23 1:49:44
68 514 Elizabeth Chominski 31 F Urbana IL 30 8:35 34:20 4:14 69 1:03:12 9.5 0:47 37 35:41 8:56 1:52:28
69 510 Carly Blackmore 22 F Minneapolis MN 45 9:33 38:12 2:06 68 1:01:34 9.7 0:38 67 43:34 10:54 1:57:24
70 562 Sue Reiss 59 F Mahtomedi MN 54 10:18 41:10 3:41 52 50:35 11.9 1:42 70 52:45 13:12 1:58:59
71 540 Sonja Kranz 50 F Rochester MN 74 18:13 72:50 3:43 67 1:00:13 10.0 2:08 68 44:27 11:07 2:08:41
72 503 Anathea Alberda 32 F Northfield MN 67 12:40 50:39 2:48 72 1:06:54 9.0 1:47 69 45:26 11:22 2:09:33
73 537 Dick Humphrey 62 M Isanti MN 53 10:18 41:09 4:35 70 1:04:07 9.4 1:46 72 55:47 13:57 2:16:32
74 527 Greg Haburn 58 M Estherville IA 73 17:03 68:10 2:53 71 1:05:49 9.1 2:43 73 56:08 14:02 2:24:33
75 534 Travis Henderson 44 M Saint Peter MN 72 15:51 63:21 4:35 73 1:10:48 8.5 0:58 71 54:26 13:37 2:26:36
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 654 Jerry's Kids : Chris Utz , Patrick Utz , Logan Vaughn
2 8:18 33:09 0:25 1 46:58 12.8 0:19 2 32:55 8:14 1:28:52
2 653 2 Beers & a Margarit : Lynn Scheevel , Steve Rothmeier , Chris Schmitz
1 5:37 22:25 0:43 2 51:05 11.7 1:31:48
3 651 : Francesca Eckstrom , Hannah Savelkoul , Ahnika Jensen
3 8:43 34:49 0:37 5 1:00:09 10.0 0:23 1 32:25 8:07 1:42:14
4 656 ISC Financial Adviso : Mark Smed , Rich Murray , Mark Harben
5 10:04 40:13 0:29 4 55:37 10.8 0:35 4 38:01 9:31 1:44:44
5 655 : Roger Zeman , Bailey Sandon , Lisa Zeman
4 8:43 34:51 0:33 6 1:00:10 10.0 0:28 3 36:23 9:06 1:46:16
6 652 Jen-Kim-Erin : Jennifer O'Byrne , Kim Butler , Erin Kuester
6 12:23 49:30 0:45 3 55:13 10.9 0:24 5 40:22 10:06 1:49:06
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
CLYDESDALE MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 509 Bill Benning 50 M Lakeville MN 2 8:34 9:12 0:52 1 42:32 56.4 0:51 1 34:34 5:34 1:27:21
2 559 Timothy Poeschl 37 M Bloomington MN 1 8:10 8:45 1:50 3 50:56 47.1 1:52 2 39:22 6:21 1:42:07
3 581 Jeff Dahle 50 M Morristown MN 3 13:55 14:56 2:12 2 43:44 54.9 1:50 3 40:32 6:32 1:42:10
ATHENA FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 557 Kassy Peterson 27 F Blaine MN 1 9:36 10:18 1:23 1 48:14 49.8 0:37 1 42:29 6:51 1:42:16
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Benjamin Barndollar Des Moines IA 33 M 3:52 15:28
2 Guegl Vanderwadrhorf Roelelter MI 36 M 5:16 21:02
3 Chap Achen Red Wing MN 44 M 5:41 22:42
4 Nate Sanders Minneapolis MN 31 M 5:42 22:45
5 Jennifer Neuman Ramsey MN 42 F 6:03 24:11
6 Tanner Westmoreland Eagle Lake MN 20 M 6:34 26:15
7 Rebecca Cota Maple Grove MN 27 F 6:38 26:30
8 Kym Zest Minneapolis MN 31 F 6:40 26:39
9 Nicholas Oswald Plymouth MN 29 M 6:41 26:43
10 Andy Popp Fridley MN 37 M 6:57 27:46
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Chap Achen Red Wing Mn 44 M 00:34:07 17.6
2 Peter Manstrom Bismarck Nd 26 M 00:35:40 16.8
3 Joshua Pohlman Red Wing Mn 26 M 00:36:15 16.6
4 Sean O'Brien Des Moines Ia 43 M 00:38:40 15.5
5 Nate Sanders Minneapolis Mn 31 M 00:38:45 15.5
6 Nicholas Oswald Plymouth Mn 29 M 00:39:26 15.2
7 Chris Frisch Rochester Mn 29 M 00:39:49 15.1
8 Jim White Windsor Height Ia 41 M 00:40:11 14.9
9 Guegl Vanderwadrhorf Roelelter Mi 36 M 00:40:27 14.8
10 Jody Mullet Chaska Mn 26 F 00:40:45 14.7
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Neil Skoog Vernon Center MN 25 M 23:14 5:49
2 Chap Achen Red Wing MN 44 M 24:22 6:06
3 Chris Frisch Rochester MN 29 M 25:51 6:28
4 Nicholas Oswald Plymouth MN 29 M 26:34 6:39
5 Peter Manstrom Bismarck ND 26 M 26:52 6:43
6 Guegl Vanderwadrhorf Roelelter MI 36 M 27:50 6:58
7 Joshua Pohlman Red Wing MN 26 M 28:14 7:04
8 Shawn Day Saint Cloud MN 39 M 28:59 7:15
9 Nick Paulson Champaign IL 33 M 29:39 7:25
10 Gary Nelson St. Paul MN 43 M 29:39 7:25