Page 1
UNOFFICIAL OVERALL RESULTS
Elysian Triathlon
Elysian, MN - July 7th, 2012
OLYMPIC COURSE
Place Div/Tot No. Name Cat Age Sex City St Time
===== ======== ==== ======================= === === === ================== == =======
1 1/17 2636 Sarah Haskins I 31 F Clermont FL 43:25
2 1/5 2651 Nathan Kortuem I 32 M Clermont FL 47:58
3 1/8 2692 Brian Sames I 25 M Shakopee MN 50:47
4 1/17 2672 Thomas Morgan I 37 M Minneapolis MN 53:19
5 1/24 2731 Andy Clark I 49 M Northfield 53:22
6 2/24 2730 Randy Peterson I 46 M Northfield 54:14
7 1/11 2634 Joshua Frei I 18 M Rochester MN 54:59
8 2/17 2615 Mike Cahill I 36 M Janesville MN 55:55
9 3/24 2607 Bill Baker I 54 M Winona MN 57:47
10 4/24 2735 Stuart Sneer I 50 M Mankato 59:22
11 1/17 2671 April Morgan I 29 F Minneapolis MN 59:47
12 2/17 2612 Katherine Buhr I 24 F Faribault MN 59:53
13 3/17 2737 Chaun Cox I 38 M North Mankato 1:00:17
14 3/17 2657 Heather Lendway I 27 F Saint Paul MN 1:00:41
15 1/21 2729 Cheryl Johnson I 39 F North Mankato 1:01:30
16 2/8 2727 Steve Apriby I 25 M Maplewood 1:02:30
17 5/24 2674 Chad Murphy I 48 M Prior Lake MN 1:02:38
18 3/8 2685 Jordan Roby I 22 M Saint Paul MN 1:02:44
19 6/24 2626 Kiffin Deihl I 47 M New Prague MN 1:03:09
20 4/17 2642 Mike Jensen I 36 M Owatonna MN 1:03:45
21 2/21 2604 Kris Anderson I 36 F Mankato MN 1:03:58
22 7/24 2609 Bill Benning I 50 M Lakeville MN 1:04:30
23 4/8 2713 William Swan I 29 M Gainesville GA 1:05:05
24 5/17 2687 Tom Roessler I 36 M St. Peter MN 1:05:09
25 1/6 2610 Mike Borneke I 58 M Eagle Lake MN 1:06:17
26 4/17 2675 Kailey Nelson I 26 F Bloomington MN 1:06:40
27 2/6 2725 Mitchell Zahler I 56 M Stillwater MN 1:06:49
28 3/21 2665 Ingrid Melander I 38 F Ramsey MN 1:07:27
29 1/15 2661 Carol Marston I 52 F Mankato MN 1:07:33
30 2/17 2608 Megan Beer I 34 F Owatonna MN 1:08:07
31 2/15 2620 Michelle Creasman I 49 F Morristown MN 1:08:09
32 1/6 2659 Sara Lundgren I 19 F Mankato MN 1:08:52
33 3/6 2662 Bob Maus I 59 M Austin MN 1:08:54
34 3/15 2637 Jayna Heimark I 48 F Austin MN 1:08:56
35 8/24 2785 Mike Nelson I 45 M Mountain Lake 1:09:19
36 9/24 2618 David Christenson I 54 M Fergus Falls MN 1:09:30
37 3/17 2654 Stacy Lafrance I 31 F Elysian MN 1:10:19
38 10/24 2686 Carlos Rodriguez I 53 M Kennesaw GA 1:10:37
39 5/8 2789 Ryan Leichty I 21 M Apple Valley 1:10:42
40 2/11 2653 Zachary Kroeher I 19 M Henderson MN 1:11:19
41 11/24 2641 Duane Jahner I 48 M Janesville MN 1:11:47
42 4/15 2673 Gina Murphy I 47 F Shakopee MN 1:11:53
43 12/24 2648 Gordon Kaufmann I 45 M Minneapolis MN 1:12:02
44 4/17 2649 Kristi Kortuem I 34 F Northfield MN 1:12:03
45 5/17 2740 Beth La Canne I 35 F Rochester 1:12:17
46 6/17 2712 Bill Storch I 42 M Waterville MN 1:12:23
47 5/15 2633 Darla Frandrup I 47 F Dennison MN 1:12:36
48 13/24 2625 Jon Davis I 49 M North Mankato MN 1:12:41
49 7/17 2728 Keith Flack I 44 M Lake Crystal 1:12:52
50 6/8 2693 Luke Sames I 21 M Shakopee MN 1:12:55
51 14/24 2638 Christopher Henderson I 47 M Johnston IA 1:13:05
52 5/17 2738 Amanda Kolling I 26 F Burnsville 1:13:32
53 6/17 2647 Renee Kaufman I 28 F Lakeville MN 1:13:32
54 15/24 2743 Mike Struck I 52 M Brooklyn Park 1:13:54
55 7/17 2601 Emily Allen I 27 F Bloomington MN 1:13:56
56 4/21 2603 Heidi Anderson I 40 F Morristown MN 1:13:57
57 6/15 2697 Melissa Schaefer I 45 F Cleveland MN 1:14:21
58 3/11 2719 Joseph Vetter I 15 M Mankato MN 1:14:49
59 4/11 2700 Andrew Schultze I 14 M Mankato MN 1:14:50
60 8/17 2606 Brent Atherton I 39 M Eagle Lake MN 1:15:03
61 5/21 2614 Melissa Bunde I 42 F Madison Lake MN 1:15:17
62 6/21 2716 Amy Thiem I 37 F North Mankato MN 1:15:18
63 16/24 2739 Joel Kolling I 47 M Gilbert 1:15:20
64 7/21 2622 Kristin Cuta I 36 F Saint Paul MN 1:16:05
65 8/17 2664 Natasha Meister I 24 F Morristown MN 1:16:20
66 8/21 2658 Christine Link I 37 F Waseca MN 1:16:25
67 2/5 2602 Christopher Allen I 32 M Bloomington MN 1:16:35
68 5/11 2632 Ethan Evenson I 18 M Mankato MN 1:16:40
69 9/21 2680 Tracey Patterson I 42 F Lakeville MN 1:16:40
70 6/17 2682 Amanda Pettis I 34 F Northfield MN 1:16:41
71 9/17 2679 Scott Parker I 43 M Federal Way WA 1:16:48
72 2/6 2788 Rachel Vetter I 19 F Mankato 1:17:10
73 7/8 2681 Darren Pawlitschek I 23 M New Brighton MN 1:17:15
74 17/24 2720 Donn Vetter I 53 M Mankato MN 1:17:18
75 8/8 2747 Bryan Boyle I 27 M Waseca 1:17:29
76 18/24 2624 Craig Davis I 45 M Minnesota City MN 1:18:05
77 10/17 2683 Brian Preston I 42 M Bettendorf IA 1:18:15
78 7/15 2644 Karen Kay Johnson I 50 F Madison Lake MN 1:18:32
79 6/11 2724 Mitch Witte I 16 M Morristown MN 1:18:36
80 19/24 2698 Joel Schaefer I 54 M Cleveland MN 1:18:43
81 11/17 2631 Michael Eotvos I 43 M Lesueur MN 1:18:46
82 12/17 2696 Steve Sauer I 36 M Shakopee MN 1:18:50
83 10/21 2655 Shannon Lang I 36 F Le Center MN 1:19:00
84 9/17 2702 Sofia Shaw I 25 F St Paul MN 1:19:05
85 1/3 2690 Colleen Rowley I 57 F Apple Valley MN 1:19:06
86 10/17 2749 Mari Holinka I 20 F Fulda 1:19:13
87 7/17 2745 Crista Bohlmann I 34 F Waterville 1:19:13
88 11/21 2676 Jennifer Nelson I 40 F Faribault MN 1:19:53
89 8/15 2715 Mary Tatge I 53 F Faribault MN 1:20:13
90 11/17 2726 Claire Zimprich I 26 F Waseca MN 1:20:32
91 2/3 2650 Cheryl Kortuem I 63 F Andover MN 1:20:38
92 7/11 2717 Sean Thomez I 17 M Waterville MN 1:21:08
93 8/11 2705 Steven Snyder I 15 M Mankato MN 1:21:09
94 3/5 2736 Martin Anderson I 35 M Apple Valley 1:21:18
95 8/17 2734 Tanta Bakken I 33 F Owatonna 1:21:34
96 13/17 2748 John Priebe I 41 M Waseca 1:21:47
97 12/21 2710 Stacie Stepanov I 42 F New Ulm MN 1:22:11
98 9/15 2670 Paula Moreau I 51 F Faribault MN 1:22:27
99 9/17 2617 Amie Chambers I 31 F Faribault MN 1:22:39
100 14/17 2708 Jacob Staloch I 38 M Janesville MN 1:23:20
101 20/24 2689 Drake E Rosenwinkel I 50 M Madison Lake MN 1:23:48
102 4/5 2701 Mick Severson I 30 M Northfield MN 1:24:06
103 13/21 2711 Angela Storch I 39 F Waterville MN 1:24:24
104 4/6 2613 Gene Buhr I 59 M Faribault MN 1:25:02
105 14/21 2684 Melissa Reeder I 44 F Northfield MN 1:25:10
106 15/17 2787 Steve Potter I 40 M Faribault 1:25:34
107 15/21 2611 Mandy Bottke I 37 F Faribault MN 1:25:40
108 10/17 2646 April Kalis I 35 F Wells MN 1:25:42
109 12/17 2694 Bethany Samuelson I 22 F Bloomington MN 1:25:44
110 21/24 2744 Tom Rivers I 53 M Elysian 1:25:55
111 16/21 2707 Julie Sommers I 39 F Janesville MN 1:25:56
112 22/24 2746 David Witucki I 50 M Amboy 1:25:57
113 13/17 2706 Anna Soland I 25 F Fargo ND 1:25:59
114 17/21 2627 Jennifer Dietz I 41 F Owatonna MN 1:26:24
115 3/6 2691 Sophie Runing I 17 F Eagan MN 1:26:39
116 4/6 2668 Jessica Meyer I 19 F Faribault MN 1:27:02
117 14/17 2619 Kristy Connors I 26 F Apple Valley MN 1:27:09
118 16/17 2721 Bryan Voracek I 36 M Faribault MN 1:27:44
119 11/17 2709 Meagan Steinberg I 33 F St. Ansgar IA 1:27:48
120 10/15 2695 Renee Samuelson I 49 F Eagan MN 1:28:08
121 1/1 2703 Michael Smeby I 65 M West St Paul MN 1:28:34
122 12/17 2669 Bree Meyer I 31 F Madison Lake MN 1:28:36
123 5/6 2630 Gary Eichmeyer, Dds I 62 M Mankato MN 1:29:05
124 15/17 2723 Angelina Wicks I 26 F St Clair MN 1:29:15
125 23/24 2722 Terry Wendorff I 46 M Winthrop MN 1:29:30
126 11/15 2718 Kathy Traxler I 45 F Le Center MN 1:29:43
127 18/21 2699 Beth Schmoll I 37 F Madison Lake MN 1:30:05
128 13/17 2667 Mary Menne I 32 F Henderson MN 1:30:21
129 5/5 2635 Dave Greisen I 35 M Saint Peter MN 1:30:23
130 24/24 2616 Paul Cahill I 48 M Janesville MN 1:30:58
131 19/21 2660 Kimberli Malecha I 42 F Waseca MN 1:31:08
132 9/11 2786 Kurt Halvorson I 16 M Elysian 1:31:30
133 10/11 2678 Timothy Ouyang I 16 M Mankato MN 1:31:48
134 12/15 2629 Stephanie Eichmeyer I 51 F Mankato MN 1:31:52
135 6/6 2605 Alan Anderson I 62 M Northfield MN 1:32:08
136 13/15 2688 Suzie Root I 54 F Waseca MN 1:32:12
137 5/6 2714 Bailey Tatge I 19 F Nerstrand MN 1:32:57
138 14/17 2628 Sabrina Ehmke I 31 F Mankato MN 1:34:01
139 3/3 2677 Carla Olson I 56 F New Brighton MN 1:35:02
140 20/21 2652 Tiffany Kriesel I 36 F Owatonna MN 1:35:32
141 21/21 2623 Nicki Dambowy I 36 F Arden Hills MN 1:35:33
142 16/17 2621 Patricia Crompton I 21 F Shoreveiw MN 1:35:35
143 6/6 2645 Kaila Jordan I 19 F Saint Paul MN 1:35:36
144 17/17 2742 Brian Swanson I 40 M Cannon Falls 1:41:15
145 15/17 2663 Laura Mead I 34 F Mankato MN 1:43:46
146 16/17 2733 Leah Keyes-Hugeback I 30 F Mankato 1:43:54
147 11/11 2640 Samuel Iverson I 17 M Eagle Lake MN 1:44:22
148 14/15 2656 Laura Larsen I 46 F Blue Earth MN 1:45:38
149 17/17 2741 Julie Milbrett I 28 F New Richland 1:46:45
150 15/15 2643 Jane Jirik I 45 F Faribault MN 1:46:58
151 17/17 2666 Kathleen Menne I 35 F Mankato MN 1:51:34
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com
SPRINT COURSE TEAM CATEGORY
1 Houlihan : Wacek Wedzina , Rob Houlihan , Tim Swanson 1:01:21
2 Sneer : Aaron Burroughs , Eric Hughes , Sara Sneer 1:04:50
3 Simons : Dave Simons , Dave Simons , Jerilyn Simons 1:05:06
4 Korteum : Gabe Kortuem , Tommy Kortuem , Katie Becksler 1:06:38
5 Thompson : Kelly Thompson , Danielle Muelken , Michelle Thompson 1:06:52
6 Jessen : Sandi Jessen , Tim Keech , Jenny Keech 1:12:30
7 Connell : Todd Connell , Scott Harmon , Terry Johnson 1:12:56
8 Kalbow : Jeff Kalbow , Jeff Kalbow , Sharon Kirk 1:13:29
9 Finnesgard : Jordyn Finnesgard , Maggie Stoeckel , Natasha Wegner 1:13:42
10 Lemke : Pamela Schultze , Debra Zellar , Jackie Lemke 1:14:45
11 : Mic Holinka , Brad Holinka , Karmel Holina 1:15:23
12 Bauer : Tami Bauer , Jocelyn Lansing , Tami Bauer 1:17:30
13 Johnson : Jill Johnson , Beth Dienst , Jenny Preston 1:20:50
14 Bjoraker : Tiffany Wentura , Krista Bjoraker , Amanda Voracek 1:24:37
15 Kraft : Sonya Kraft , Eileen Clift , Kim Carman 1:24:44
16 Aspelund : Elvin Uhlenhopp , Kailen Aspelund , Courtney Cowan 1:26:07
17 Voracek : Brandi Voracek , Lisa Simons , Brandi Voracek 1:28:51
18 Cahill : Kendra Hoehn , Katie Cahill , Jodi Hinze 1:29:29
19 Genz : Ana Genz , Meghan Petersen , Ana Genz-Wall 1:30:21
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
Total Registered: 0
Total Number of Individual Finishers: 1
Total Number of Relay Finishers: 19
Number of Male Finishers: 72
Number of Female Finishers: 79
Did not Finish Race or Did Not Start: 0
SPRINT COURSE TEAMS TEAM CATEGORY COMBINED
1 Houlihan : Wacek Wedzina , Rob Houlihan , Tim Swanson 1:01:21
2 Sneer : Aaron Burroughs , Eric Hughes , Sara Sneer 1:04:50
3 Simons : Dave Simons , Dave Simons , Jerilyn Simons 1:05:06
4 Korteum : Gabe Kortuem , Tommy Kortuem , Katie Becksler 1:06:38
5 Thompson : Kelly Thompson , Danielle Muelken , Michelle Thompson 1:06:52
6 Jessen : Sandi Jessen , Tim Keech , Jenny Keech 1:12:30
7 Connell : Todd Connell , Scott Harmon , Terry Johnson 1:12:56
8 Kalbow : Jeff Kalbow , Jeff Kalbow , Sharon Kirk 1:13:29
9 Finnesgard : Jordyn Finnesgard , Maggie Stoeckel , Natasha Wegner 1:13:42
10 Lemke : Pamela Schultze , Debra Zellar , Jackie Lemke 1:14:45
11 : Mic Holinka , Brad Holinka , Karmel Holina 1:15:23
12 Bauer : Tami Bauer , Jocelyn Lansing , Tami Bauer 1:17:30
13 Johnson : Jill Johnson , Beth Dienst , Jenny Preston 1:20:50
14 Bjoraker : Tiffany Wentura , Krista Bjoraker , Amanda Voracek 1:24:37
15 Kraft : Sonya Kraft , Eileen Clift , Kim Carman 1:24:44
16 Aspelund : Elvin Uhlenhopp , Kailen Aspelund , Courtney Cowan 1:26:07
17 Voracek : Brandi Voracek , Lisa Simons , Brandi Voracek 1:28:51
18 Cahill : Kendra Hoehn , Katie Cahill , Jodi Hinze 1:29:29
19 Genz : Ana Genz , Meghan Petersen , Ana Genz-Wall 1:30:21
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
Individual MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 2651 Nathan Kortuem 32 M Clermont FL 1 6:29 0:56 0:40 1 19:29 24.6 0:23 2 20:59 5:15 47:58
2 2692 Brian Sames 25 M Shakopee MN 5 8:10 1:10 1:18 3 20:07 23.9 0:38 1 20:36 5:09 50:47
3 2672 Thomas Morgan 37 M Minneapolis MN 9 8:39 1:14 0:56 2 19:51 24.2 0:24 4 23:32 5:53 53:19
4 2731 Andy Clark 49 M Northfield 2 7:02 1:00 1:27 5 21:10 22.7 0:29 3 23:15 5:49 53:22
5 2730 Randy Peterson 46 M Northfield 7 8:29 1:13 1:09 4 20:30 23.4 0:30 6 23:39 5:55 54:14
6 2634 Joshua Frei 18 M Rochester MN 24 10:49 1:33 0:59 8 22:08 21.7 54:59
7 2615 Mike Cahill 36 M Janesville MN 8 8:37 1:14 1:08 7 22:02 21.8 0:37 5 23:33 5:54 55:55
8 2607 Bill Baker 54 M Winona MN 12 9:04 1:18 1:30 6 21:28 22.4 0:45 8 25:01 6:16 57:47
9 2735 Stuart Sneer 50 M Mankato 10 8:39 1:14 1:23 9 22:17 21.5 0:58 12 26:07 6:32 59:22
10 2737 Chaun Cox 38 M North Mankato 23 10:45 1:32 1:04 12 23:07 20.8 0:51 7 24:32 6:08 1:00:17
11 2727 Steve Apriby 25 M Maplewood 29 11:16 1:36 1:19 13 23:16 20.6 0:28 14 26:13 6:34 1:02:30
12 2674 Chad Murphy 48 M Prior Lake MN 6 8:22 1:12 1:58 15 23:45 20.2 0:50 17 27:44 6:56 1:02:38
13 2685 Jordan Roby 22 M Saint Paul MN 14 9:57 1:25 1:33 18 24:29 19.6 0:38 13 26:09 6:33 1:02:44
14 2626 Kiffin Deihl 47 M New Prague MN 15 9:57 1:25 2:34 20 24:43 19.4 0:18 9 25:39 6:25 1:03:09
15 2642 Mike Jensen 36 M Owatonna MN 19 10:35 1:31 1:28 21 25:00 19.2 0:45 10 26:00 6:30 1:03:45
16 2609 Bill Benning 50 M Lakeville MN 17 10:00 1:26 1:06 14 23:43 20.2 0:38 22 29:04 7:16 1:04:30
17 2713 William Swan 29 M Gainesville GA 21 10:43 1:32 2:01 11 22:55 20.9 0:58 19 28:29 7:08 1:05:05
18 2687 Tom Roessler 36 M St. Peter MN 25 10:54 1:33 1:43 29 26:15 18.3 0:16 11 26:04 6:31 1:05:09
19 2610 Mike Borneke 58 M Eagle Lake MN 22 10:45 1:32 1:29 10 22:31 21.3 0:32 33 31:03 7:46 1:06:17
20 2725 Mitchell Zahler 56 M Stillwater MN 32 11:56 1:42 1:53 17 24:25 19.7 0:23 18 28:14 7:04 1:06:49
21 2662 Bob Maus 59 M Austin MN 35 12:07 1:44 1:44 16 24:16 19.8 1:34 23 29:14 7:19 1:08:54
22 2785 Mike Nelson 45 M Mountain Lake 47 13:10 1:53 2:04 36 26:57 17.8 0:25 15 26:45 6:42 1:09:19
23 2618 David Christenson 54 M Fergus Falls MN 31 11:53 1:42 2:11 25 25:22 18.9 0:28 24 29:38 7:25 1:09:30
24 2686 Carlos Rodriguez 53 M Kennesaw GA 18 10:17 1:28 2:49 19 24:39 19.5 0:26 43 32:28 8:07 1:10:37
25 2789 Ryan Leichty 21 M Apple Valley 4 7:48 1:07 2:01 32 26:39 18.0 1:18 45 32:58 8:15 1:10:42
26 2653 Zachary Kroeher 19 M Henderson MN 34 11:57 1:42 3:16 27 25:47 18.6 0:26 25 29:56 7:29 1:11:19
27 2641 Duane Jahner 48 M Janesville MN 40 12:23 1:46 2:55 23 25:21 18.9 1:01 26 30:09 7:33 1:11:47
28 2648 Gordon Kaufmann 45 M Minneapolis MN 11 8:56 1:17 2:15 28 26:03 18.4 0:56 50 33:55 8:29 1:12:02
29 2712 Bill Storch 42 M Waterville MN 44 12:37 1:48 2:18 30 26:15 18.3 0:22 32 30:52 7:43 1:12:23
30 2625 Jon Davis 49 M North Mankato MN 13 9:16 1:19 1:49 33 26:46 17.9 0:55 51 33:57 8:30 1:12:41
31 2728 Keith Flack 44 M Lake Crystal 45 12:39 1:48 1:38 37 27:09 17.7 1:08 28 30:20 7:35 1:12:52
32 2693 Luke Sames 21 M Shakopee MN 62 16:11 2:18 1:16 34 26:51 17.9 1:51 16 26:47 6:42 1:12:55
33 2638 Christopher Henderson 47 M Johnston IA 28 11:10 1:36 1:30 22 25:20 18.9 1:13 49 33:54 8:29 1:13:05
34 2743 Mike Struck 52 M Brooklyn Park 43 12:29 1:47 2:15 39 27:22 17.5 0:38 36 31:12 7:48 1:13:54
35 2719 Joseph Vetter 15 M Mankato MN 37 12:17 1:45 2:37 40 27:27 17.5 0:45 38 31:45 7:57 1:14:49
36 2700 Andrew Schultze 14 M Mankato MN 3 7:27 1:04 2:42 59 31:58 15.0 0:27 40 32:17 8:05 1:14:50
37 2606 Brent Atherton 39 M Eagle Lake MN 39 12:20 1:46 2:37 57 30:42 15.6 0:31 21 28:56 7:14 1:15:03
38 2739 Joel Kolling 47 M Gilbert 42 12:26 1:46 2:41 24 25:21 18.9 0:16 55 34:37 8:40 1:15:20
39 2602 Christopher Allen 32 M Bloomington MN 30 11:51 1:41 2:55 38 27:12 17.6 1:13 47 33:27 8:22 1:16:35
40 2632 Ethan Evenson 18 M Mankato MN 20 10:39 1:31 2:09 67 33:05 14.5 0:22 29 30:27 7:37 1:16:40
41 2679 Scott Parker 43 M Federal Way WA 54 14:02 2:00 1:22 26 25:32 18.8 1:04 57 34:51 8:43 1:16:48
42 2681 Darren Pawlitschek 23 M New Brighton MN 59 15:41 2:14 4:12 35 26:56 17.8 1:47 20 28:42 7:11 1:17:15
43 2720 Donn Vetter 53 M Mankato MN 38 12:17 1:45 2:50 45 29:05 16.5 0:49 41 32:19 8:05 1:17:18
44 2747 Bryan Boyle 27 M Waseca 41 12:26 1:46 2:30 56 30:22 15.8 0:46 37 31:27 7:52 1:17:29
45 2624 Craig Davis 45 M Minnesota City MN 27 11:07 1:35 2:12 41 27:32 17.4 2:17 58 34:59 8:45 1:18:05
46 2683 Brian Preston 42 M Bettendorf IA 50 13:15 1:53 2:21 52 29:55 16.0 0:23 42 32:22 8:06 1:18:15
47 2724 Mitch Witte 16 M Morristown MN 58 14:56 2:08 1:41 58 30:46 15.6 0:25 31 30:49 7:43 1:18:36
48 2698 Joel Schaefer 54 M Cleveland MN 68 17:18 2:28 2:20 42 28:16 17.0 0:33 27 30:18 7:35 1:18:43
49 2631 Michael Eotvos 43 M Lesueur MN 49 13:15 1:53 2:46 50 29:46 16.1 0:32 44 32:29 8:08 1:18:46
50 2696 Steve Sauer 36 M Shakopee MN 61 16:05 2:18 2:20 44 28:49 16.7 0:35 34 31:03 7:46 1:18:50
51 2717 Sean Thomez 17 M Waterville MN 65 17:00 2:25 3:06 53 30:06 15.9 0:20 30 30:39 7:40 1:21:08
52 2705 Steven Snyder 15 M Mankato MN 57 14:40 2:05 3:58 51 29:50 16.1 0:41 39 32:03 8:01 1:21:09
53 2736 Martin Anderson 35 M Apple Valley 26 10:57 1:34 2:27 47 29:24 16.3 0:29 64 38:03 9:31 1:21:18
54 2748 John Priebe 41 M Waseca 56 14:33 2:04 1:32 46 29:10 16.5 1:57 54 34:36 8:39 1:21:47
55 2708 Jacob Staloch 38 M Janesville MN 64 16:47 2:23 2:31 62 32:30 14.8 0:24 35 31:10 7:48 1:23:20
56 2689 Drake E Rosenwinkel 50 M Madison Lake MN 33 11:57 1:42 3:01 31 26:17 18.3 1:28 67 41:07 10:17 1:23:48
57 2701 Mick Severson 30 M Northfield MN 66 17:08 2:26 3:12 48 29:44 16.1 0:49 46 33:15 8:19 1:24:06
58 2613 Gene Buhr 59 M Faribault MN 51 13:25 1:55 2:09 49 29:45 16.1 0:58 65 38:47 9:42 1:25:02
59 2787 Steve Potter 40 M Faribault 52 13:49 1:58 3:20 64 32:51 14.6 1:19 52 34:16 8:34 1:25:34
60 2744 Tom Rivers 53 M Elysian 55 14:14 2:02 2:51 61 32:26 14.8 0:47 61 35:39 8:55 1:25:55
61 2746 David Witucki 50 M Amboy 60 15:52 2:16 2:21 43 28:49 16.7 1:56 62 37:01 9:16 1:25:57
62 2721 Bryan Voracek 36 M Faribault MN 67 17:14 2:27 2:47 65 32:53 14.6 0:25 53 34:27 8:37 1:27:44
63 2703 Michael Smeby 65 M West St Paul MN 36 12:16 1:45 4:20 54 30:07 15.9 0:21 68 41:32 10:23 1:28:34
64 2630 Gary Eichmeyer, Dds 62 M Mankato MN 46 13:05 1:52 2:22 55 30:11 15.9 0:35 70 42:55 10:44 1:29:05
65 2722 Terry Wendorff 46 M Winthrop MN 53 13:52 1:59 4:25 66 32:57 14.6 0:41 63 37:37 9:25 1:29:30
66 2635 Dave Greisen 35 M Saint Peter MN 63 16:12 2:19 2:47 70 34:29 13.9 1:34 59 35:23 8:51 1:30:23
67 2616 Paul Cahill 48 M Janesville MN 70 20:14 2:53 2:32 68 33:12 14.5 0:23 56 34:38 8:40 1:30:58
68 2786 Kurt Halvorson 16 M Elysian 69 18:42 2:40 2:28 69 34:27 13.9 0:17 60 35:39 8:55 1:31:30
69 2678 Timothy Ouyang 16 M Mankato MN 72 21:56 3:07 2:57 63 32:40 14.7 0:31 48 33:46 8:27 1:31:48
70 2605 Alan Anderson 62 M Northfield MN 48 13:13 1:53 3:58 60 32:05 15.0 0:36 69 42:18 10:35 1:32:08
71 2742 Brian Swanson 40 M Cannon Falls 71 21:01 3:00 4:18 71 35:50 13.4 0:37 66 39:31 9:53 1:41:15
72 2640 Samuel Iverson 17 M Eagle Lake MN 16 9:57 1:25 2:57 72 43:22 11.1 1:09 71 46:59 11:45 1:44:22
Individual FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 2636 Sarah Haskins 31 F Clermont FL 1 6:29 0:13 0:36 1 19:17 24.9 0:30 1 21:34 5:24 48:25
2 2671 April Morgan 29 F Minneapolis MN 7 8:35 1:14 1:00 2 21:57 21.9 0:29 6 27:48 6:57 59:47
3 2612 Katherine Buhr 24 F Faribault MN 3 7:01 1:00 1:21 3 22:56 20.9 0:36 7 28:01 7:01 59:53
4 2657 Heather Lendway 27 F Saint Paul MN 2 6:58 1:00 1:47 6 24:00 20.0 0:23 4 27:35 6:54 1:00:41
5 2729 Cheryl Johnson 39 F North Mankato MN 22 10:38 1:31 1:06 4 23:14 20.7 0:42 2 25:51 6:28 1:01:30
6 2604 Kris Anderson 36 F Mankato MN 4 8:00 1:09 1:28 11 25:56 18.5 0:57 5 27:38 6:55 1:03:58
7 2675 Kailey Nelson 26 F Bloomington MN 5 8:23 1:12 1:48 24 27:59 17.2 0:24 8 28:08 7:02 1:06:40
8 2665 Ingrid Melander 38 F Ramsey MN 30 11:19 1:37 0:40 9 25:32 18.8 0:28 10 29:30 7:23 1:07:27
9 2661 Carol Marston 52 F Mankato MN 24 10:45 1:32 1:14 7 24:48 19.4 0:52 12 29:56 7:29 1:07:33
10 2608 Megan Beer 34 F Owatonna MN 16 9:57 1:25 2:01 10 25:56 18.5 0:57 9 29:18 7:20 1:08:07
11 2620 Michelle Creasman 49 F Morristown MN 17 9:59 1:26 1:22 5 23:52 20.1 0:55 21 32:03 8:01 1:08:09
12 2659 Sara Lundgren 19 F Mankato MN 51 13:05 1:52 1:17 17 26:51 17.9 0:23 3 27:19 6:50 1:08:52
13 2637 Jayna Heimark 48 F Austin MN 10 8:56 1:17 1:36 20 27:16 17.6 1:24 11 29:46 7:27 1:08:56
14 2654 Stacy LaFrance 31 F Elysian MN 35 11:53 1:42 1:02 19 27:08 17.7 0:16 13 30:02 7:31 1:10:19
15 2673 Gina Murphy 47 F Shakopee MN 19 10:26 1:29 1:49 26 28:28 16.9 0:36 15 30:36 7:39 1:11:53
16 2649 Kristi Kortuem 34 F Northfield MN 9 8:44 1:15 1:33 28 28:39 16.8 0:58 23 32:11 8:03 1:12:03
17 2740 Beth LaCanne 35 F Rochester MN 47 12:57 1:51 2:15 8 25:31 18.8 0:42 16 30:54 7:44 1:12:17
18 2633 Darla Frandrup 47 F Dennison MN 31 11:35 1:39 1:18 15 26:32 18.1 1:13 20 32:00 8:00 1:12:36
19 2738 Amanda Kolling 26 F Burnsville MN 14 9:26 1:21 2:05 32 29:03 16.5 0:37 25 32:22 8:06 1:13:32
20 2647 Renee Kaufman 28 F Lakeville MN 11 8:57 1:17 1:49 36 29:50 16.1 0:33 26 32:24 8:06 1:13:32
21 2601 Emily Allen 27 F Bloomington MN 56 13:33 1:56 1:29 18 27:03 17.7 1:26 14 30:26 7:37 1:13:56
22 2603 Heidi Anderson 40 F Morristown MN 8 8:41 1:14 1:48 23 27:44 17.3 1:13 41 34:32 8:38 1:13:57
23 2697 Melissa Schaefer 45 F Cleveland MN 32 11:41 1:40 2:06 16 26:44 18.0 0:28 31 33:23 8:21 1:14:21
24 2614 Melissa Bunde 42 F Madison Lake MN 42 12:38 1:48 1:15 14 26:31 18.1 1:22 33 33:32 8:23 1:15:17
25 2716 Amy Thiem 37 F North Mankato MN 38 12:13 1:45 1:40 12 26:03 18.4 1:23 38 34:02 8:31 1:15:18
26 2622 Kristin Cuta 36 F Saint Paul MN 13 9:22 1:20 1:31 30 28:57 16.6 1:01 46 35:15 8:49 1:16:05
27 2664 Natasha Meister 24 F Morristown MN 27 11:04 1:35 1:53 33 29:04 16.5 0:29 37 33:53 8:29 1:16:20
28 2658 Christine Link 37 F Waseca MN 25 10:48 1:32 3:01 42 30:36 15.7 0:44 17 31:19 7:50 1:16:25
29 2680 Tracey Patterson 42 F Lakeville MN 20 10:28 1:30 2:14 31 29:00 16.6 1:19 34 33:41 8:26 1:16:40
30 2682 Amanda Pettis 34 F Northfield MN 34 11:43 1:40 1:57 55 31:19 15.3 0:26 18 31:19 7:50 1:16:41
31 2788 Rachel Vetter 19 F Mankato MN 55 13:25 1:55 2:52 27 28:37 16.8 0:27 19 31:50 7:58 1:17:10
32 2644 Karen Kay Johnson 50 F Madison Lake MN 45 12:53 1:50 2:00 25 28:17 17.0 0:33 42 34:52 8:43 1:18:32
33 2655 Shannon Lang 36 F Le Center MN 49 13:01 1:51 1:56 51 31:12 15.4 0:44 22 32:08 8:02 1:19:00
34 2702 Sofia Shaw 25 F St Paul MN 12 9:12 1:19 2:17 53 31:16 15.4 0:30 47 35:51 8:58 1:19:05
35 2690 Colleen Rowley 57 F Apple Valley MN 57 13:49 1:58 1:48 13 26:14 18.3 0:28 54 36:48 9:12 1:19:06
36 2749 Mari Holinka 20 F Fulda MN 46 12:57 1:51 3:00 39 30:20 15.8 0:20 29 32:38 8:10 1:19:13
37 2745 Crista Bohlmann 34 F Waterville MN 64 14:59 2:08 1:54 21 27:20 17.6 1:15 36 33:47 8:27 1:19:13
38 2676 Jennifer Nelson 40 F Faribault MN 18 10:24 1:29 3:33 58 31:42 15.1 0:48 32 33:28 8:22 1:19:53
39 2715 Mary Tatge 53 F Faribault MN 21 10:34 1:31 1:52 34 29:07 16.5 1:18 58 37:23 9:21 1:20:13
40 2726 Claire Zimprich 26 F Waseca MN 28 11:08 1:35 4:00 37 29:58 16.0 0:28 44 34:59 8:45 1:20:32
41 2650 Cheryl Kortuem 63 F Andover MN 29 11:18 1:37 1:53 40 30:28 15.8 0:50 48 36:12 9:03 1:20:38
42 2734 Tanya Bakken 33 F Owatonna MN 52 13:11 1:53 2:10 50 31:12 15.4 0:49 40 34:14 8:34 1:21:34
43 2710 Stacie Stepanov 42 F New Ulm MN 54 13:23 1:55 2:04 49 30:59 15.5 0:33 45 35:14 8:49 1:22:11
44 2670 Paula Moreau 51 F Faribault MN 59 14:23 2:03 1:50 22 27:26 17.5 2:05 52 36:45 9:12 1:22:27
45 2617 Amie Chambers 31 F Faribault MN 69 15:33 2:13 2:51 41 30:32 15.7 1:10 28 32:35 8:09 1:22:39
46 2711 Angela Storch 39 F Waterville MN 73 17:03 2:26 2:03 45 30:48 15.6 0:25 39 34:07 8:32 1:24:24
47 2684 Melissa Reeder 44 F Northfield MN 53 13:13 1:53 2:32 38 30:04 16.0 0:47 63 38:35 9:39 1:25:10
48 2611 Mandy Bottke 37 F Faribault MN 60 14:33 2:04 2:47 29 28:48 16.7 1:42 61 37:51 9:28 1:25:40
49 2646 April Kalis 35 F Wells MN 77 18:17 2:36 2:26 52 31:16 15.4 1:34 24 32:11 8:03 1:25:42
50 2694 Bethany Samuelson 22 F Bloomington MN 50 13:02 1:52 2:33 66 34:36 13.9 0:41 43 34:53 8:44 1:25:44
51 2707 Julie Sommers 39 F Janesville MN 43 12:44 1:49 3:00 54 31:18 15.3 1:25 60 37:30 9:23 1:25:56
52 2706 Anna Soland 25 F Fargo ND 68 15:25 2:12 2:46 43 30:44 15.6 0:24 51 36:42 9:11 1:25:59
53 2627 Jennifer Dietz 41 F Owatonna MN 65 15:07 2:09 2:13 48 30:54 15.5 1:05 56 37:08 9:17 1:26:24
54 2691 Sophie Runing 17 F Eagan MN 6 8:24 1:12 2:21 59 32:29 14.8 0:59 68 42:28 10:37 1:26:39
55 2668 Jessica Meyer 19 F Faribault MN 40 12:23 1:46 3:32 74 37:35 12.8 0:37 30 32:56 8:14 1:27:02
56 2619 Kristy Connors 26 F Apple Valley MN 70 15:52 2:16 5:39 35 29:20 16.4 2:34 35 33:46 8:27 1:27:09
57 2709 Meagan Steinberg 33 F St. Ansgar IA 15 9:48 1:24 2:14 77 38:04 12.6 0:34 57 37:11 9:18 1:27:48
58 2695 Renee Samuelson 49 F Eagan MN 66 15:18 2:11 4:13 57 31:26 15.3 0:36 50 36:36 9:09 1:28:08
59 2669 Bree Meyer 31 F Madison Lake MN 75 17:36 2:30 3:09 68 34:58 13.7 0:31 27 32:24 8:06 1:28:36
60 2723 Angelina Wicks 26 F St Clair MN 74 17:17 2:28 1:25 60 32:40 14.7 1:26 49 36:30 9:08 1:29:15
61 2718 Kathy Traxler 45 F Le Center MN 33 11:41 1:40 2:43 73 36:47 13.0 0:32 62 38:03 9:31 1:29:43
62 2699 Beth Schmoll 37 F Madison Lake MN 71 15:59 2:17 3:04 65 33:41 14.3 0:36 53 36:48 9:12 1:30:05
63 2667 Mary Menne 32 F Henderson MN 36 12:02 1:43 1:33 69 35:10 13.6 0:27 65 41:11 10:18 1:30:21
64 2660 Kimberli Malecha 42 F Waseca MN 41 12:30 1:47 2:17 62 32:45 14.7 0:29 71 43:07 10:47 1:31:08
65 2629 Stephanie Eichmeyer 51 F Mankato MN 63 14:58 2:08 1:50 63 32:53 14.6 0:43 66 41:29 10:23 1:31:52
66 2688 Suzie Root 54 F Waseca MN 61 14:55 2:08 3:14 44 30:45 15.6 2:17 64 41:02 10:16 1:32:12
67 2714 Bailey Tatge 19 F Nerstrand MN 44 12:45 1:49 3:13 79 39:39 12.1 0:33 55 36:50 9:13 1:32:57
68 2628 Sabrina Ehmke 31 F Mankato MN 23 10:41 1:31 2:28 71 36:26 13.2 0:43 72 43:45 10:57 1:34:01
69 2677 Carla Olson 56 F New Brighton MN 37 12:05 1:43 2:08 75 37:41 12.7 0:51 67 42:20 10:35 1:35:02
70 2652 Tiffany Kriesel 36 F Owatonna MN 48 13:00 1:51 3:09 61 32:40 14.7 0:43 76 46:03 11:31 1:35:32
71 2623 Nicki Dambowy 36 F Arden Hills MN 67 15:19 2:11 3:04 78 39:13 12.2 0:34 59 37:26 9:22 1:35:33
72 2621 Patricia Crompton 21 F Shoreveiw MN 26 10:57 1:34 6:37 46 30:49 15.6 1:29 75 45:45 11:27 1:35:35
73 2645 Kaila Jordan 19 F Saint Paul MN 62 14:57 2:08 2:38 47 30:51 15.6 1:28 74 45:44 11:26 1:35:36
74 2663 Laura Mead 34 F Mankato MN 78 18:58 2:42 4:18 72 36:41 13.1 1:19 69 42:31 10:38 1:43:46
75 2733 Leah Keyes-Hugeback 30 F Mankato MN 58 14:18 2:02 8:56 56 31:21 15.3 6:42 70 42:40 10:40 1:43:54
76 2656 Laura Larsen 46 F Blue Earth MN 76 17:46 2:32 2:30 64 33:20 14.4 0:38 78 51:26 12:52 1:45:38
77 2741 Julie Milbrett 28 F New Richland MN 79 19:21 2:45 4:20 70 36:11 13.3 1:57 73 44:58 11:15 1:46:45
78 2643 Jane Jirik 45 F Faribault MN 39 12:23 1:46 3:04 76 38:01 12.6 2:45 77 50:47 12:42 1:46:58
79 2666 Kathleen Menne 35 F Mankato MN 72 16:13 2:19 3:33 67 34:54 13.8 0:53 79 56:03 14:01 1:51:34
SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 2751 Houlihan : Wacek Wedzina , Rob Houlihan , Tim Swanson
5 9:50 1:24 0:39 2 23:15 20.6 0:19 2 27:19 6:50 1:01:21
2 2752 Sneer : Aaron Burroughs , Eric Hughes , Sara Sneer
1 7:37 1:05 0:35 3 23:35 20.4 0:20 11 32:44 8:11 1:04:50
3 2755 Simons : Dave Simons , Dave Simons , Jerilyn Simons
3 9:09 1:18 0:59 1 22:36 21.2 0:25 9 31:59 8:00 1:05:06
4 2764 Korteum : Gabe Kortuem , Tommy Kortuem , Katie Becksler
6 10:18 1:28 0:37 5 27:23 17.5 0:25 4 27:57 7:00 1:06:38
5 2767 Thompson : Kelly Thompson , Danielle Muelken , Michelle Thompson
11 11:17 1:37 0:43 7 28:05 17.1 0:34 1 26:14 6:34 1:06:52
6 2763 Jessen : Sandi Jessen , Tim Keech , Jenny Keech
13 12:32 1:47 0:45 11 29:45 16.1 0:27 6 29:03 7:16 1:12:30
7 2757 Connell : Todd Connell , Scott Harmon , Terry Johnson
4 9:10 1:19 0:54 14 34:22 14.0 0:30 5 28:02 7:01 1:12:56
8 2750 Kalbow : Jeff Kalbow , Jeff Kalbow , Sharon Kirk
7 10:30 1:30 2:18 6 27:36 17.4 0:24 10 32:44 8:11 1:13:29
9 2761 Finnesgard : Jordyn Finnesgard , Maggie Stoeckel , Natasha Wegner
12 11:30 1:38 0:43 12 33:17 14.4 0:20 3 27:54 6:59 1:13:42
10 2756 Lemke : Pamela Schultze , Debra Zellar , Jackie Lemke
8 10:32 1:30 0:50 9 28:37 16.8 0:35 13 34:13 8:34 1:14:45
11 2769 : Mic Holinka , Brad Holinka , Karmel Holina
18 14:09 2:01 0:58 8 28:33 16.8 0:30 7 31:15 7:49 1:15:23
12 2760 Bauer : Tami Bauer , Jocelyn Lansing , Tami Bauer
14 12:47 1:49 0:46 10 29:03 16.5 0:24 14 34:32 8:38 1:17:30
13 2765 Johnson : Jill Johnson , Beth Dienst , Jenny Preston
19 15:13 2:10 1:09 4 27:09 17.7 0:29 17 36:53 9:14 1:20:50
14 2758 Bjoraker : Tiffany Wentura , Krista Bjoraker , Amanda Voracek
15 13:44 1:57 0:54 17 37:36 12.8 0:44 8 31:42 7:56 1:24:37
15 2768 Kraft : Sonya Kraft , Eileen Clift , Kim Carman
2 8:47 1:15 0:47 15 35:44 13.4 0:24 18 39:03 9:46 1:24:44
16 2753 Aspelund : Elvin Uhlenhopp , Kailen Aspelund , Courtney Cowan
10 11:16 1:37 0:55 19 40:40 11.8 0:24 12 32:54 8:14 1:26:07
17 2762 Voracek : Brandi Voracek , Lisa Simons , Brandi Voracek
17 14:07 2:01 0:51 16 36:49 13.0 0:28 16 36:39 9:10 1:28:51
18 2759 Cahill : Kendra Hoehn , Katie Cahill , Jodi Hinze
16 14:04 2:00 0:51 18 38:04 12.6 0:25 15 36:07 9:02 1:29:29
19 2766 Genz : Ana Genz , Meghan Petersen , Ana Genz-Wall
9 10:41 1:32 0:50 13 33:41 14.3 0:24 19 44:47 11:12 1:30:21
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
2639 Heather Hogan 34 F Mankato MN 1 14:49 2:07 3:58 1 36:15 13.2 3:45 56:56
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Sarah Haskins Clermont FL 31 F 1:29 0:13
2 Nathan Kortuem Clermont FL 32 M 6:29 0:56
3 Heather Lendway Saint Paul MN 27 F 6:58 1:00
4 Katherine Buhr Faribault MN 24 F 7:01 1:00
5 Andy Clark Northfield MN 49 M 7:02 1:00
6 Andrew Schultze Mankato MN 14 M 7:27 1:04
7 Ryan Leichty Apple Valley MN 21 M 7:48 1:07
8 Kris Anderson Mankato MN 36 F 8:00 1:09
9 Brian Sames Shakopee MN 25 M 8:10 1:10
10 Chad Murphy Prior Lake MN 48 M 8:22 1:12
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Sarah Haskins Clermont Fl 31 F 00:19:17 24.9
2 Nathan Kortuem Clermont Fl 32 M 00:19:28 24.7
3 Thomas Morgan Minneapolis Mn 37 M 00:19:50 24.2
4 Brian Sames Shakopee Mn 25 M 00:20:07 23.9
5 Randy Peterson Northfield MN 46 M 00:20:29 23.4
6 Andy Clark Northfield MN 49 M 00:21:10 22.7
7 Bill Baker Winona Mn 54 M 00:21:28 22.4
8 April Morgan Minneapolis Mn 29 F 00:21:56 21.9
9 Mike Cahill Janesville Mn 36 M 00:22:02 21.8
10 Joshua Frei Rochester Mn 18 M 00:22:08 21.7
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Brian Sames Shakopee MN 25 M 20:36 5:09
2 Nathan Kortuem Clermont FL 32 M 20:59 5:15
3 Sarah Haskins Clermont FL 31 F 21:34 5:24
4 Andy Clark Northfield MN 49 M 23:15 5:49
5 Thomas Morgan Minneapolis MN 37 M 23:32 5:53
6 Mike Cahill Janesville MN 36 M 23:33 5:54
7 Randy Peterson Northfield MN 46 M 23:39 5:55
8 Chaun Cox North Mankato MN 38 M 24:32 6:08
9 Bill Baker Winona MN 54 M 25:01 6:16
10 Kiffin Deihl New Prague MN 47 M 25:39 6:25
SHORT COURSE AGE CATEGORY FINISH
Elysian Triathlon
Elysian, MN - July 7th, 2012
=============================================================================
FEMALE OVERALL FEMALE CHAMPION
=============================================================================
1 Sarah Haskins 31 F Clermont FL 43:25
2 April Morgan 29 F Minneapolis MN 59:47
3 Katherine Buhr 24 F Faribault MN 59:53
4 Heather Lendway 27 F Saint Paul MN 1:00:41
5 Cheryl Johnson 39 F North Mankato 1:01:30
=============================================================================
MALE OVERALL MALE CHAMPION
=============================================================================
1 Nathan Kortuem 32 M Clermont FL 47:58
2 Brian Sames 25 M Shakopee MN 50:47
3 Thomas Morgan 37 M Minneapolis MN 53:19
4 Andy Clark 49 M Northfield MN 53:22
5 Randy Peterson 46 M Northfield MN 54:14
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 - UNDER
================================================================================
1 Sara Lundgren 19 F Mankato MN 1:08:52
2 Rachel Vetter 19 F Mankato MN 1:17:10
3 Sophie Runing 17 F Eagan MN 1:26:39
4 Jessica Meyer 19 F Faribault MN 1:27:02
5 Bailey Tatge 19 F Nerstrand MN 1:32:57
6 Kaila Jordan 19 F Saint Paul MN 1:35:36
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 - UNDER
================================================================================
1 Joshua Frei 18 M Rochester MN 54:59
1 Zachary Kroeher 19 M Henderson MN 1:11:19
2 Joseph Vetter 15 M Mankato MN 1:14:49
3 Andrew Schultze 14 M Mankato MN 1:14:50
4 Ethan Evenson 18 M Mankato MN 1:16:40
5 Mitch Witte 16 M Morristown MN 1:18:36
6 Sean Thomez 17 M Waterville MN 1:21:08
7 Steven Snyder 15 M Mankato MN 1:21:09
8 Kurt Halvorson 16 M Elysian MN 1:31:30
9 Timothy Ouyang 16 M Mankato MN 1:31:48
10 Samuel Iverson 17 M Eagle Lake MN 1:44:22
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 April Morgan 29 F Minneapolis MN 59:47
2 Katherine Buhr 24 F Faribault MN 59:53
3 Heather Lendway 27 F Saint Paul MN 1:00:41
4 Kailey Nelson 26 F Bloomington MN 1:06:40
5 Amanda Kolling 26 F Burnsville MN 1:13:32
6 Renee Kaufman 28 F Lakeville MN 1:13:32
7 Emily Allen 27 F Bloomington MN 1:13:56
8 Natasha Meister 24 F Morristown MN 1:16:20
9 Sofia Shaw 25 F St Paul MN 1:19:05
10 Mari Holinka 20 F Fulda MN 1:19:13
11 Claire Zimprich 26 F Waseca MN 1:20:32
12 Bethany Samuelson 22 F Bloomington MN 1:25:44
13 Anna Soland 25 F Fargo ND 1:25:59
14 Kristy Connors 26 F Apple Valley MN 1:27:09
15 Angelina Wicks 26 F St Clair MN 1:29:15
16 Patricia Crompton 21 F Shoreveiw MN 1:35:35
17 Julie Milbrett 28 F New Richland MN 1:46:45
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Brian Sames 25 M Shakopee MN 50:47
2 Steve Apriby 25 M Maplewood MN 1:02:30
3 Jordan Roby 22 M Saint Paul MN 1:02:44
4 William Swan 29 M Gainesville GA 1:05:05
5 Ryan Leichty 21 M Apple Valley MN 1:10:42
6 Luke Sames 21 M Shakopee MN 1:12:55
7 Darren Pawlitschek 23 M New Brighton MN 1:17:15
8 Bryan Boyle 27 M Waseca MN 1:17:29
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 35
================================================================================
1 Sarah Haskins 31 F Clermont FL 43:25
2 Megan Beer 34 F Owatonna MN 1:08:07
3 Stacy LaFrance 31 F Elysian MN 1:10:19
4 Kristi Kortuem 34 F Northfield MN 1:12:03
5 Beth LaCanne 35 F Rochester MN 1:12:17
6 Amanda Pettis 34 F Northfield MN 1:16:41
7 Crista Bohlmann 34 F Waterville MN 1:19:13
8 Tanta Bakken 33 F Owatonna MN 1:21:34
9 Amie Chambers 31 F Faribault MN 1:22:39
10 April Kalis 35 F Wells MN 1:25:42
11 Meagan Steinberg 33 F St. Ansgar IA 1:27:48
12 Bree Meyer 31 F Madison Lake MN 1:28:36
13 Mary Menne 32 F Henderson MN 1:30:21
14 Sabrina Ehmke 31 F Mankato MN 1:34:01
15 Laura Mead 34 F Mankato MN 1:43:46
16 Leah Keyes-Hugeback 30 F Mankato MN 1:43:54
17 Kathleen Menne 35 F Mankato MN 1:51:34
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 35
================================================================================
1 Nathan Kortuem 32 M Clermont FL 47:58
2 Christopher Allen 32 M Bloomington MN 1:16:35
3 Martin Anderson 35 M Apple Valley MN 1:21:18
4 Mick Severson 30 M Northfield MN 1:24:06
5 Dave Greisen 35 M Saint Peter MN 1:30:23
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 36 - 44
================================================================================
1 Cheryl Johnson 39 F North Mankato MN 1:01:30
2 Kris Anderson 36 F Mankato MN 1:03:58
3 Ingrid Melander 38 F Ramsey MN 1:07:27
4 Heidi Anderson 40 F Morristown MN 1:13:57
5 Melissa Bunde 42 F Madison Lake MN 1:15:17
6 Amy Thiem 37 F North Mankato MN 1:15:18
7 Kristin Cuta 36 F Saint Paul MN 1:16:05
8 Christine Link 37 F Waseca MN 1:16:25
9 Tracey Patterson 42 F Lakeville MN 1:16:40
10 Shannon Lang 36 F Le Center MN 1:19:00
11 Jennifer Nelson 40 F Faribault MN 1:19:53
12 Stacie Stepanov 42 F New Ulm MN 1:22:11
13 Angela Storch 39 F Waterville MN 1:24:24
14 Melissa Reeder 44 F Northfield MN 1:25:10
15 Mandy Bottke 37 F Faribault MN 1:25:40
16 Julie Sommers 39 F Janesville MN 1:25:56
17 Jennifer Dietz 41 F Owatonna MN 1:26:24
18 Beth Schmoll 37 F Madison Lake MN 1:30:05
19 Kimberli Malecha 42 F Waseca MN 1:31:08
20 Tiffany Kriesel 36 F Owatonna MN 1:35:32
21 Nicki Dambowy 36 F Arden Hills MN 1:35:33
================================================================================
MALE AGE GROUP 36 - 44
================================================================================
1 Thomas Morgan 37 M Minneapolis MN 53:19
2 Mike Cahill 36 M Janesville MN 55:55
3 Chaun Cox 38 M North Mankato MN 1:00:17
4 Mike Jensen 36 M Owatonna MN 1:03:45
5 Tom Roessler 36 M St. Peter MN 1:05:09
6 Bill Storch 42 M Waterville MN 1:12:23
7 Keith Flack 44 M Lake Crystal MN 1:12:52
8 Brent Atherton 39 M Eagle Lake MN 1:15:03
9 Scott Parker 43 M Federal Way WA 1:16:48
10 Brian Preston 42 M Bettendorf IA 1:18:15
11 Michael Eotvos 43 M Lesueur MN 1:18:46
12 Steve Sauer 36 M Shakopee MN 1:18:50
13 John Priebe 41 M Waseca MN 1:21:47
14 Jacob Staloch 38 M Janesville MN 1:23:20
15 Steve Potter 40 M Faribault MN 1:25:34
16 Bryan Voracek 36 M Faribault MN 1:27:44
17 Brian Swanson 40 M Cannon Falls MN 1:41:15
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 45 - 54
================================================================================
1 Carol Marston 52 F Mankato MN 1:07:33
2 Michelle Creasman 49 F Morristown MN 1:08:09
3 Jayna Heimark 48 F Austin MN 1:08:56
4 Gina Murphy 47 F Shakopee MN 1:11:53
5 Darla Frandrup 47 F Dennison MN 1:12:36
6 Melissa Schaefer 45 F Cleveland MN 1:14:21
7 Karen Kay Johnson 50 F Madison Lake MN 1:18:32
8 Mary Tatge 53 F Faribault MN 1:20:13
9 Paula Moreau 51 F Faribault MN 1:22:27
10 Renee Samuelson 49 F Eagan MN 1:28:08
11 Kathy Traxler 45 F Le Center MN 1:29:43
12 Stephanie Eichmeyer 51 F Mankato MN 1:31:52
13 Suzie Root 54 F Waseca MN 1:32:12
14 Laura Larsen 46 F Blue Earth MN 1:45:38
15 Jane Jirik 45 F Faribault MN 1:46:58
================================================================================
MALE AGE GROUP 45 - 54
================================================================================
1 Andy Clark 49 M Northfield 53:22
2 Randy Peterson 46 M Northfield 54:14
3 Bill Baker 54 M Winona MN 57:47
4 Stuart Sneer 50 M Mankato 59:22
5 Chad Murphy 48 M Prior Lake MN 1:02:38
6 Kiffin Deihl 47 M New Prague MN 1:03:09
7 Bill Benning 50 M Lakeville MN 1:04:30
8 Mike Nelson 45 M Mountain Lake 1:09:19
9 David Christenson 54 M Fergus Falls MN 1:09:30
10 Carlos Rodriguez 53 M Kennesaw GA 1:10:37
11 Duane Jahner 48 M Janesville MN 1:11:47
12 Gordon Kaufmann 45 M Minneapolis MN 1:12:02
13 Jon Davis 49 M North Mankato MN 1:12:41
14 Christopher Henderson 47 M Johnston IA 1:13:05
15 Mike Struck 52 M Brooklyn Park 1:13:54
16 Joel Kolling 47 M Gilbert 1:15:20
17 Donn Vetter 53 M Mankato MN 1:17:18
18 Craig Davis 45 M Minnesota City MN 1:18:05
19 Joel Schaefer 54 M Cleveland MN 1:18:43
20 Drake E Rosenwinkel 50 M Madison Lake MN 1:23:48
21 Tom Rivers 53 M Elysian 1:25:55
22 David Witucki 50 M Amboy 1:25:57
23 Terry Wendorff 46 M Winthrop MN 1:29:30
24 Paul Cahill 48 M Janesville MN 1:30:58
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 55 - 64
================================================================================
1 Colleen Rowley 57 F Apple Valley MN 1:19:06
2 Cheryl Kortuem 63 F Andover MN 1:20:38
3 Carla Olson 56 F New Brighton MN 1:35:02
================================================================================
MALE AGE GROUP 55 - 64
================================================================================
1 Mike Borneke 58 M Eagle Lake MN 1:06:17
2 Mitchell Zahler 56 M Stillwater MN 1:06:49
3 Bob Maus 59 M Austin MN 1:08:54
4 Gene Buhr 59 M Faribault MN 1:25:02
5 Eichmeyer, DDS 62 M Mankato MN 1:29:05
6 Alan Anderson 62 M Northfield MN 1:32:08
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 65 - 69
================================================================================
1 Michael Smeby 65 M West St Paul MN 1:28:34
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - OVER
================================================================================
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - OVER
================================================================================
SPRINT COURSE TEAMS TEAM CATEGORY COMBINED
1 Houlihan : Wacek Wedzina , Rob Houlihan , Tim Swanson 1:01:21
2 Sneer : Aaron Burroughs , Eric Hughes , Sara Sneer 1:04:50
3 Simons : Dave Simons , Dave Simons , Jerilyn Simons 1:05:06
4 Korteum : Gabe Kortuem , Tommy Kortuem , Katie Becksler 1:06:38
5 Thompson : Kelly Thompson , Danielle Muelken , Michelle Thompson 1:06:52
6 Jessen : Sandi Jessen , Tim Keech , Jenny Keech 1:12:30
7 Connell : Todd Connell , Scott Harmon , Terry Johnson 1:12:56
8 Kalbow : Jeff Kalbow , Jeff Kalbow , Sharon Kirk 1:13:29
9 Finnesgard : Jordyn Finnesgard , Maggie Stoeckel , Natasha Wegner 1:13:42
10 Lemke : Pamela Schultze , Debra Zellar , Jackie Lemke 1:14:45
11 : Mic Holinka , Brad Holinka , Karmel Holina 1:15:23
12 Bauer : Tami Bauer , Jocelyn Lansing , Tami Bauer 1:17:30
13 Johnson : Jill Johnson , Beth Dienst , Jenny Preston 1:20:50
14 Bjoraker : Tiffany Wentura , Krista Bjoraker , Amanda Voracek 1:24:37
15 Kraft : Sonya Kraft , Eileen Clift , Kim Carman 1:24:44
16 Aspelund : Elvin Uhlenhopp , Kailen Aspelund , Courtney Cowan 1:26:07
17 Voracek : Brandi Voracek , Lisa Simons , Brandi Voracek 1:28:51
18 Cahill : Kendra Hoehn , Katie Cahill , Jodi Hinze 1:29:29
19 Genz : Ana Genz , Meghan Petersen , Ana Genz-Wall 1:30:21
TEAM BREAKDOWN BY CATEGORY
SPRINT COURSE MALE TEAM CATEGORY
1 Houlihan : Wacek Wedzina , Rob Houlihan , Tim Swanson 1:01:21
2 Connell : Todd Connell , Scott Harmon , Terry Johnson 1:12:56
SPRINT COURSE FEMALE TEAM CARTEGORY
1 Thompson : Kelly Thompson , Danielle Muelken , Michelle Thompson 1:06:52
2 Finnesgard : Jordyn Finnesgard , Maggie Stoeckel , Natasha Wegner 1:13:42
3 Lemke : Pamela Schultze , Debra Zellar , Jackie Lemke 1:14:45
4 Johnson : Jill Johnson , Beth Dienst , Jenny Preston 1:20:50
5 Bjoraker : Tiffany Wentura , Krista Bjoraker , Amanda Voracek 1:24:37
6 Kraft : Sonya Kraft , Eileen Clift , Kim Carman 1:24:44
7 Cahill : Kendra Hoehn , Katie Cahill , Jodi Hinze 1:29:29
8 Genz : Ana Genz , Meghan Petersen , Rebecca Amstutz 1:30:21
Bauer : Tami Bauer , Jocelyn Lansing , Tami Bauer 1:17:30
Voracek : Brandi Voracek , Lisa Simons , Brandi Voracek 1:28:51
SRPINT COURSE MIXED TEAM CATEGORY
1 Sneer : Aaron Burroughs , Eric Hughes , Sara Sneer 1:04:50
2 Korteum : Gabe Kortuem , Tommy Kortuem , Katie Becksler 1:06:38
3 Jessen : Sandi Jessen , Tim Keech , Jenny Keech 1:12:30
4 : Mic Holinka , Brad Holinka , Karmel Holinka 1:15:23
5 Aspelund : Elvin Uhlenhopp , Kailen Aspelund , Courtney Cowan 1:26:07
Simons : Dave Simons , Dave Simons , Jerilyn Simons 1:05:06
Kalbow : Jeff Kalbow , Jeff Kalbow , Sharon Kirk 1:13:29