St. Croix Valley Triathlon
Hudson, WI - September 1st, 2012
1/3 mile Swim, 10 mile Bike, 4 mile Run
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== =================== === === =============== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1322 Matthew Payne 35 M Columbia Heights MN 1 7:36 1:44 1:13 2 24:27 24.5 0:37 3 22:45 5:42 56:36
2 1139 John Heinlein III 23 M Stillwater MN 3 8:04 1:50 0:55 1 24:14 24.8 0:33 4 24:02 6:01 57:46
3 1252 Brian Sames 25 M Shakopee MN 23 9:41 2:12 1:27 3 26:06 23.0 0:48 1 21:30 5:23 59:30
4 1274 Anthony Travaglini 21 M London ON 64 11:32 2:38 0:39 15 28:51 20.8 0:38 5 24:47 6:12 1:06:24
5 1094 Daniel Duff 47 M Duluth MN 13 8:48 2:00 1:51 17 29:07 20.6 0:50 6 26:13 6:34 1:06:45
6 1310 Luke Oscarson 26 M New Richmond WI 21 9:36 2:11 1:04 28 29:53 20.1 0:45 7 26:21 6:36 1:07:36
7 1118 Adam Grovender 33 M Brooklyn Park MN 2 7:54 1:48 1:39 11 28:24 21.1 0:57 19 28:52 7:13 1:07:45
8 1307 Douglas Boehme 47 M Woodbury MN 17 9:05 2:04 1:56 6 27:46 21.6 1:00 14 28:10 7:03 1:07:56
9 1060 Sean Bartels 40 M Minneapolis MN 24 9:41 2:12 1:21 14 28:45 20.9 1:00 8 27:18 6:50 1:08:02
10 1069 John Brockman 40 M Saint Paul MN 6 8:28 1:56 1:02 16 28:55 20.7 0:54 32 29:46 7:27 1:09:02
11 1258 Neil Skoog 24 M Winona MN 72 11:45 2:41 2:17 55 31:38 19.0 1:04 2 22:23 5:36 1:09:05
12 1191 Jim McDonell 59 M Woodbury MN 34 10:14 2:20 1:26 8 28:10 21.3 0:53 16 28:39 7:10 1:09:19
13 1281 Patrick Ward 32 M Minneapolis MN 28 9:46 2:14 2:06 7 27:46 21.6 0:59 23 29:21 7:21 1:09:57
14 1311 Sean Pease 37 M St. Louis Park 74 11:48 2:41 1:25 4 26:40 22.5 0:59 38 30:06 7:32 1:10:56
15 1312 Josh Weiget 37 M Rochester MN 49 10:54 2:29 1:11 5 27:37 21.7 0:53 46 30:35 7:39 1:11:08
16 1313 Veronica Bond 40 F Rochester MN 16 8:59 2:03 1:14 18 29:13 20.5 1:09 47 30:44 7:41 1:11:17
17 1192 Patrick McMorrow 65 M Bloomington MN 15 8:52 2:01 2:09 20 29:15 20.5 1:04 37 30:05 7:32 1:11:23
18 1119 Jurgen Gruber 40 M Hammond WI 38 10:20 2:21 1:03 23 29:38 20.2 0:46 30 29:43 7:26 1:11:28
19 1470 Jenny Obrien 37 F Sioux Falls SD 37 10:18 2:21 1:44 44 31:04 19.3 1:00 10 27:26 6:52 1:11:29
20 1323 Chris Ludwig 43 M Eden Prarie MN 87 12:05 2:45 1:35 9 28:13 21.3 1:57 13 28:00 7:00 1:11:47
21 1084 Jessica Deegan 36 F Saint Paul MN 20 9:33 2:11 1:28 33 30:25 19.7 0:47 29 29:41 7:26 1:11:52
22 1187 Matt Marolt 32 M Saint Louis Park MN 19 9:18 2:07 2:06 52 31:30 19.0 1:01 20 29:01 7:16 1:12:53
23 1200 Matthew Moris 24 M Cottage Grove MN 81 11:59 2:44 1:28 26 29:48 20.1 0:44 22 29:09 7:18 1:13:05
24 1205 Chad Murphy 49 M Prior Lake MN 11 8:43 1:59 2:00 30 30:19 19.8 1:15 50 30:54 7:44 1:13:08
25 1177 Brian Lofton 32 M Minneapolis MN 7 8:30 1:56 2:19 34 30:28 19.7 1:52 36 30:05 7:32 1:13:11
26 1195 Christina Meier 34 F Minneapolis MN 4 8:22 1:55 1:18 19 29:14 20.5 0:46 97 33:36 8:24 1:13:13
27 1309 Mark Nelson 45 M Woodbury MN 103 12:23 2:49 3:12 13 28:40 20.9 1:17 12 27:51 6:58 1:13:21
28 1226 Chris Petree 35 M Lakeville MN 39 10:21 2:22 2:12 12 28:28 21.1 0:56 54 31:28 7:52 1:13:24
29 1190 Dave McConnell 50 M Lakeland MN 12 8:44 2:00 2:41 29 30:08 19.9 1:10 48 30:45 7:42 1:13:26
30 1239 Alex Rasmussen 32 M Minneapolis MN 68 11:38 2:39 1:24 43 30:56 19.4 0:57 17 28:39 7:10 1:13:32
31 1078 Brian Cerar 42 M West Lakeland Twp. MN 44 10:37 2:25 2:04 72 32:42 18.3 1:08 9 27:23 6:51 1:13:51
32 1291 Ray Woodworth 41 M Chaska MN 18 9:06 2:05 2:20 54 31:35 19.0 0:58 44 30:30 7:38 1:14:26
33 1087 Mark Demos 39 M Maple Grove MN 62 11:30 2:37 2:42 32 30:23 19.7 0:42 28 29:34 7:24 1:14:49
34 1171 Peter Lancaster 57 M Minneapolis MN 26 9:44 2:13 1:57 40 30:42 19.5 1:18 55 31:30 7:53 1:15:09
35 1212 Erin Obrien 32 F Sioux Falls SD 30 9:52 2:15 1:40 78 33:04 18.1 0:49 34 29:54 7:29 1:15:15
36 1207 Dominique Navarro 38 M Saint Paul MN 35 10:16 2:20 2:08 39 30:38 19.6 1:20 51 30:58 7:45 1:15:17
37 1080 Mitchell Clayton 15 M Forest Lake MN 25 9:43 2:13 2:01 73 32:43 18.3 0:42 42 30:23 7:36 1:15:30
38 1199 Tom Moran 28 M Rochester MN 10 8:32 1:57 1:46 95 33:44 17.8 1:06 43 30:25 7:37 1:15:31
39 1163 Timothy Kramer 16 M Rochester MN 73 11:46 2:41 1:31 61 32:11 18.6 1:29 18 28:42 7:11 1:15:36
40 1259 Christopher Slater 14 M Rochester MN 82 12:00 2:44 1:10 49 31:21 19.1 1:46 24 29:23 7:21 1:15:37
41 1314 Greg Bond 41 M Rochester MN 71 11:44 2:40 1:20 24 29:40 20.2 0:51 67 32:14 8:04 1:15:46
42 1058 Tim Baker 20 M Eau Claire WI 168 13:25 3:03 2:16 22 29:33 20.3 1:38 25 29:23 7:21 1:16:14
43 1242 Lucas Reidenbach 26 M Arden Hills MN 122 12:42 2:54 1:42 46 31:14 19.2 1:13 27 29:31 7:23 1:16:21
44 1315 Andrea Wuebker 37 F Washington DC 29 9:51 2:15 2:01 38 30:35 19.6 1:10 81 33:01 8:16 1:16:35
45 1282 Dustin Warner 46 M Eden Prairie MN 27 9:46 2:13 1:01 53 31:30 19.0 1:00 96 33:35 8:24 1:16:49
46 1052 Noelle Andrychowicz 36 F Blaine MN 52 11:08 2:32 1:16 42 30:49 19.5 1:22 70 32:23 8:06 1:16:56
47 1075 Mike Carver 48 M St. Hilaire MN 106 12:25 2:50 1:39 35 30:32 19.7 0:51 56 31:33 7:54 1:16:57
48 1066 Mollie Bousu 28 F Robbinsdale MN 50 11:06 2:32 2:09 71 32:42 18.3 1:21 33 29:48 7:27 1:17:02
49 1162 Jordan Kooiman 26 M Hammond WI 31 9:53 2:15 3:17 60 32:10 18.7 1:50 45 30:32 7:38 1:17:40
50 1150 Carolyn Johnson 33 F Augusta WI 53 11:08 2:32 1:58 47 31:15 19.2 1:10 68 32:17 8:05 1:17:46
51 1317 Skip Driessen 41 M Lino Lakes MN 65 11:34 2:38 2:36 36 30:33 19.6 1:21 63 31:56 7:59 1:17:57
52 1235 Justin Porter 29 M Minneapolis MN 69 11:43 2:40 2:03 116 34:50 17.2 1:43 11 27:41 6:56 1:17:57
53 1330 Shane Johnson 26 M Hudson WI 98 12:15 2:47 1:46 81 33:07 18.1 1:36 26 29:30 7:23 1:18:11
54 1065 Michael Bono 60 M Minneapolis MN 114 12:36 2:52 1:44 27 29:49 20.1 0:58 93 33:26 8:22 1:18:29
55 1285 Mark Williams 43 M Cottage Grove MN 133 12:53 2:56 1:45 87 33:25 18.0 1:09 31 29:44 7:26 1:18:53
56 1228 Brendan Pierce 36 M Saint Paul MN 63 11:31 2:37 2:14 31 30:22 19.8 1:22 94 33:30 8:23 1:18:56
57 1261 Krista Spreiter 34 F Hudson WI 54 11:09 2:32 1:41 58 32:02 18.7 1:06 84 33:07 8:17 1:19:03
58 1092 Peter Doherty 51 M White Bear Lake MN 116 12:38 2:53 1:41 21 29:23 20.4 1:12 106 34:17 8:35 1:19:09
59 1054 Randy Back 53 M Superior WI 224 15:04 3:26 1:32 25 29:44 20.2 1:05 64 31:58 8:00 1:19:21
60 1105 Lee Franz 53 F Chanhassen MN 92 12:10 2:46 1:47 37 30:34 19.6 1:12 99 33:41 8:26 1:19:22
61 1326 Mike Hoschka 45 M Golden Valley MN 89 12:07 2:46 2:11 63 32:12 18.6 0:52 65 32:06 8:02 1:19:25
62 1121 Chris Halloran 39 M Minneapolis MN 96 12:13 2:47 1:44 133 35:52 16.7 0:37 21 29:04 7:16 1:19:27
63 1230 Anthony Pizzo 29 M Oconomowoc WI 152 13:16 3:01 1:49 51 31:28 19.1 1:28 58 31:40 7:55 1:19:39
64 1318 David Malmgren 34 M Hudson WI 84 12:04 2:45 2:31 41 30:44 19.5 1:48 80 33:00 8:15 1:20:05
65 1129 Andy Hanson 38 M Minneapolis MN 46 10:39 2:26 2:10 106 34:11 17.6 0:45 74 32:32 8:08 1:20:15
66 1102 Janelle Filbeck 22 F Rochester MN 75 11:50 2:42 2:26 64 32:13 18.6 0:42 92 33:20 8:20 1:20:28
67 1149 Carol Johnson 32 F Minneapolis MN 43 10:34 2:25 2:14 105 34:10 17.6 1:48 59 31:46 7:57 1:20:30
68 1056 Dan Baker 24 M Eau Claire WI 172 13:28 3:04 2:23 48 31:17 19.2 1:32 61 31:52 7:58 1:20:30
69 1223 Jenessa Pearson 29 F Plymouth MN 59 11:22 2:35 1:34 91 33:33 17.9 1:10 78 32:55 8:14 1:20:31
70 1098 Carlos Eduarte 52 M Minneapolis MN 131 12:51 2:56 1:50 50 31:27 19.1 1:40 77 32:49 8:13 1:20:35
71 1201 Andrew Moritz 25 M Vadnais Heights MN 115 12:36 2:52 2:17 83 33:11 18.1 0:56 57 31:37 7:55 1:20:35
72 1132 Caleb Harff 15 M Mankato MN 147 13:11 3:00 2:19 93 33:39 17.8 0:49 49 30:45 7:42 1:20:41
73 1251 Danielle Rux 25 F Apple Valley MN 5 8:24 1:55 3:21 84 33:11 18.1 1:48 101 34:02 8:31 1:20:43
74 1237 Jason Punton 40 M St Michael MN 93 12:11 2:47 2:41 45 31:10 19.3 1:27 91 33:19 8:20 1:20:46
75 1293 Luis Zamorano 32 M Minneapolis MN 192 13:47 3:08 2:47 69 32:35 18.4 1:46 40 30:09 7:33 1:21:02
76 1295 Jon Brennhofer 40 M Lakeville MN 109 12:28 2:50 2:55 59 32:04 18.7 1:10 72 32:29 8:08 1:21:03
77 1138 Frazer Heinis 25 M Minneapolis MN 91 12:10 2:46 2:27 67 32:30 18.5 1:02 89 33:12 8:18 1:21:19
78 1169 Gregory Lammer 50 M Hudson WI 118 12:40 2:53 1:52 65 32:17 18.6 1:33 83 33:04 8:16 1:21:23
79 1154 Nicholas Johnson 17 M Rochester MN 136 12:57 2:57 2:39 153 36:58 16.2 0:38 15 28:18 7:05 1:21:29
80 1072 Dan Campion 39 M Danbury WI 33 10:09 2:19 2:34 114 34:41 17.3 1:14 85 33:09 8:18 1:21:44
81 1327 Luke Steele 32 M Hudson WI 193 13:53 3:10 1:41 56 31:49 18.9 1:24 82 33:03 8:16 1:21:48
82 1324 Dan Helder 29 M St. Louis Park MN 175 13:30 3:04 2:09 57 31:58 18.8 1:20 86 33:09 8:18 1:22:04
83 1221 Pauline Parker 45 F Chaska MN 80 11:57 2:43 1:43 66 32:27 18.5 0:57 113 35:03 8:46 1:22:06
84 1055 John Bailey 39 M St. Paul MN 67 11:37 2:39 3:56 94 33:42 17.8 2:00 52 31:04 7:46 1:22:17
85 1185 Kevin Margetts 37 M Eagan MN 180 13:36 3:06 3:05 77 33:00 18.2 1:30 53 31:10 7:48 1:22:18
86 1130 Jennifer Happel 37 F Shoreview MN 60 11:23 2:36 1:34 112 34:35 17.3 1:20 102 34:03 8:31 1:22:52
87 1134 Anthony Harrington 35 M Albert Lea MN 187 13:41 3:07 2:02 96 33:45 17.8 0:55 76 32:35 8:09 1:22:56
88 1113 Brian Glaeser 27 M Somerset WI 125 12:44 2:54 3:22 111 34:32 17.4 2:16 39 30:09 7:33 1:23:00
89 1103 Whitney Flohr 25 F Apple Valley MN 14 8:52 2:01 2:45 179 38:37 15.5 1:08 60 31:51 7:58 1:23:11
90 1328 Ryan Carlson 29 M Roberts WI 166 13:24 3:03 2:11 102 33:57 17.7 1:56 62 31:53 7:59 1:23:19
91 1079 Gabriel Christenson 27 M Mahtomedi MN 77 11:52 2:42 1:59 75 32:55 18.2 1:06 118 35:35 8:54 1:23:26
92 1062 Chella Bhagyam 20 F Houlton WI 9 8:32 1:57 2:41 123 35:20 17.0 1:26 117 35:30 8:53 1:23:27
93 1170 Nick Lamoreaux 35 M Rosemount MN 41 10:30 2:24 2:36 97 33:46 17.8 1:15 119 35:36 8:54 1:23:40
94 1287 Viet-Hanh Winchell 29 F Saint Paul MN 32 9:55 2:16 2:23 128 35:34 16.9 1:22 109 34:36 8:39 1:23:47
95 1184 Sarah Maklad 30 F Saint Paul MN 51 11:07 2:32 3:12 177 38:33 15.6 1:12 35 29:54 7:29 1:23:55
96 1215 Christopher Olson 33 M Hudson WI 119 12:41 2:53 2:31 110 34:23 17.5 1:08 90 33:18 8:20 1:23:59
97 1114 Anne Grabowski 44 F Shoreview MN 132 12:52 2:56 3:50 10 28:21 21.2 1:10 155 37:58 9:30 1:24:09
98 1145 Chad House 38 M Eagan MN 120 12:41 2:53 2:23 119 35:00 17.1 1:04 88 33:10 8:18 1:24:15
99 1104 Ryan Forsman 32 M Saint Paul MN 113 12:34 2:52 2:52 132 35:51 16.7 0:56 66 32:13 8:04 1:24:23
100 1083 Craig Davis 45 M Minnesota City MN 83 12:04 2:45 1:03 88 33:27 17.9 1:57 129 35:57 9:00 1:24:25
101 1182 Gregor MacDonald 53 M Chanhassen MN 142 13:05 2:59 2:49 68 32:35 18.4 1:18 114 35:03 8:46 1:24:48
102 1329 Kiki Roth 46 F Hudson WI 99 12:17 2:48 3:38 109 34:23 17.5 1:46 87 33:09 8:18 1:25:11
103 1267 Claire Swanson 35 F Minneapolis MN 40 10:28 2:23 2:49 135 36:03 16.6 1:34 107 34:29 8:38 1:25:21
104 1276 Adam Uithoven 23 M Coon Rapids MN 181 13:37 3:06 2:04 86 33:23 18.0 0:58 130 35:59 9:00 1:25:58
105 1146 Jerry House 65 M Woodbury MN 196 14:00 3:11 2:24 124 35:22 17.0 1:56 73 32:31 8:08 1:26:11
106 1280 Seth Wait 36 M St Louis Park MN 111 12:30 2:51 1:56 70 32:38 18.4 1:39 146 37:31 9:23 1:26:12
107 1331 Josh Wekseta 32 M Coon Rapids MN 182 13:38 3:06 2:21 92 33:35 17.9 1:25 116 35:18 8:50 1:26:14
108 1320 Susan Pauling 33 F Eden Prarie MN 79 11:57 2:43 2:21 120 35:12 17.0 1:03 122 35:48 8:57 1:26:19
109 1240 Bonnie Rasmussen 30 F Minneapolis MN 150 13:15 3:01 2:14 82 33:10 18.1 1:55 123 35:48 8:57 1:26:20
110 1110 Joe Gast 29 M Waconia MN 222 14:57 3:24 2:17 100 33:55 17.7 1:09 104 34:07 8:32 1:26:24
111 1051 Wade Anderson 23 M Minneapolis MN 123 12:43 2:54 2:57 89 33:28 17.9 1:04 133 36:32 9:08 1:26:42
112 1091 Brian Diller 27 M Eau Claire WI 144 13:07 2:59 3:38 134 35:53 16.7 1:56 69 32:23 8:06 1:26:56
113 1148 Annalissa Johnson 36 F Rochester MN 190 13:45 3:08 1:38 74 32:43 18.3 1:26 145 37:27 9:22 1:26:56
114 1096 Aaron Dumire 24 M Elk River MN 58 11:14 2:33 2:01 188 39:31 15.2 0:46 95 33:33 8:24 1:27:02
115 1277 Leah Vizenor 43 F Hudson WI 85 12:04 2:45 3:09 90 33:32 17.9 1:36 136 36:46 9:12 1:27:04
116 1208 Robert Navarro 39 M Fox Point WI 129 12:50 2:55 2:35 150 36:44 16.3 1:00 105 34:15 8:34 1:27:22
117 1303 Brent Evenson 31 M MN 235 16:06 3:40 4:23 62 32:11 18.6 1:47 79 32:59 8:15 1:27:23
118 1073 Jason Carter 37 M Bloomington MN 206 14:14 3:14 3:02 127 35:33 16.9 0:56 103 34:07 8:32 1:27:48
119 1249 Rachel Rose 37 F Cottage Grove MN 207 14:15 3:15 2:05 129 35:37 16.8 1:36 108 34:33 8:39 1:28:02
120 1206 Cindy Myhre 36 F Eden Prairie MN 163 13:23 3:03 2:22 85 33:23 18.0 1:56 140 37:03 9:16 1:28:05
121 1050 Jon Abbey 34 M Bloomington MN 97 12:15 2:47 3:27 79 33:04 18.1 1:29 162 38:31 9:38 1:28:43
122 1209 Melanie Needham 32 F Eagan MN 45 10:39 2:26 1:42 113 34:39 17.3 1:03 188 40:54 10:14 1:28:54
123 1202 Kathrine Moritz Bloor 32 F Hudson WI 143 13:06 2:59 2:32 138 36:09 16.6 1:17 127 35:55 8:59 1:28:58
124 1180 Lisa Lund 43 F Fountain City WI 203 14:10 3:13 2:29 98 33:48 17.8 1:17 142 37:17 9:20 1:28:58
125 1144 Allen Hill 37 M Woodbury MN 70 11:44 2:40 3:13 136 36:05 16.6 0:45 144 37:19 9:20 1:29:04
126 1321 Jerry Washburn 59 M Hudson WI 107 12:26 2:50 3:18 146 36:35 16.4 0:50 131 36:10 9:03 1:29:17
127 273 Natalie Nicholas 24 F Eau Claire WI 171 13:27 3:04 2:35 191 39:51 15.1 0:52 75 32:35 8:09 1:29:18
128 1284 Lori Weber 40 F Holmen WI 95 12:11 2:47 2:03 108 34:21 17.5 1:05 179 39:41 9:56 1:29:18
129 1101 David Field 37 M Rochester MN 117 12:39 2:53 3:10 147 36:39 16.4 1:16 124 35:50 8:58 1:29:32
130 1218 Jay Oneill 49 M Apple Valley MN 86 12:05 2:45 2:47 141 36:27 16.5 1:41 141 37:13 9:19 1:30:10
131 1071 Linda Byrne 51 F St. Paul MN 201 14:05 3:12 2:12 221 42:55 14.0 1:04 41 30:16 7:34 1:30:30
132 1296 Gordy Whitaker 50 M Hamlin NY 36 10:17 2:21 2:51 107 34:11 17.6 0:57 197 42:16 10:34 1:30:30
133 1137 Colleen Heimstead 41 F Fargo ND 100 12:17 2:48 3:57 121 35:12 17.0 1:08 161 38:12 9:33 1:30:45
134 1243 Nicole Reim 21 F Minneapolis MN 208 14:18 3:15 4:19 122 35:15 17.0 0:58 128 35:57 9:00 1:30:45
135 1143 Tony Hess 52 M Marine On Saint Cr MN 232 15:39 3:34 3:25 80 33:07 18.1 0:51 150 37:48 9:27 1:30:47
136 1095 Lisa Dugan 30 F Minneapolis MN 55 11:11 2:33 2:41 164 37:53 15.8 1:38 148 37:40 9:25 1:30:59
137 1068 Joe Brockman 29 M White Bear Lake MN 162 13:23 3:03 2:24 125 35:27 16.9 0:51 172 38:59 9:45 1:31:01
138 1166 Bridget Krumholz 17 F Milwaukee WI 121 12:42 2:53 2:06 159 37:21 16.1 1:07 151 37:50 9:28 1:31:02
139 1283 Tim Wayland 50 M Faribault MN 134 12:55 2:56 3:30 151 36:47 16.3 1:51 134 36:40 9:10 1:31:41
140 1133 Peter Harff 42 M Mankato MN 194 13:56 3:10 4:39 131 35:45 16.8 1:05 132 36:29 9:08 1:31:51
141 1088 Nicole Deneau 31 F Somerset WI 110 12:28 2:50 4:18 174 38:18 15.7 2:11 110 34:39 8:40 1:31:52
142 1211 Scott Nelson 32 M Rochester MN 156 13:19 3:02 4:05 101 33:56 17.7 2:29 160 38:12 9:33 1:31:59
143 1155 Ward Johnson 41 M Minneapolis MN 66 11:36 2:39 4:28 103 34:06 17.6 2:10 180 39:49 9:58 1:32:07
144 1156 Ryan Kane 33 M St. Paul Park MN 159 13:21 3:02 3:20 137 36:07 16.6 1:00 171 38:58 9:45 1:32:44
145 1227 Matt Picchetti 34 M Minneapolis MN 47 10:44 2:27 2:23 231 44:23 13.5 1:00 111 34:49 8:43 1:33:16
146 1157 Steph Kappel 37 F Minneapolis MN 202 14:06 3:13 3:08 149 36:40 16.4 1:45 149 37:41 9:26 1:33:18
147 1141 Steven Henke 29 M Richfield MN 164 13:23 3:03 2:07 167 37:56 15.8 2:04 152 37:50 9:28 1:33:18
148 1128 Kendra Hansen 31 F Green Bay WI 48 10:46 2:27 3:17 190 39:49 15.1 1:26 158 38:04 9:31 1:33:20
149 1086 Julie Demos 36 F Maple Grove MN 244 17:12 3:55 3:24 148 36:39 16.4 1:01 115 35:10 8:48 1:33:23
150 1272 Laura Taysom 23 F Arcadia WI 149 13:13 3:01 3:23 139 36:15 16.6 1:44 173 38:59 9:45 1:33:30
151 1265 Cheryl Strei 49 F Eau Claire WI 199 14:02 3:12 3:11 143 36:31 16.4 1:18 164 38:42 9:41 1:33:42
152 1151 David Johnson 49 M Forest Lake MN 112 12:32 2:51 5:23 117 34:53 17.2 1:59 175 39:08 9:47 1:33:53
153 1245 Heather Rietz 35 F St. Paul MN 146 13:10 3:00 3:31 182 39:08 15.3 1:05 139 37:02 9:16 1:33:54
154 1210 Sandy Nelson 49 F Minneapolis MN 184 13:39 3:07 2:22 126 35:29 16.9 1:06 194 41:34 10:24 1:34:08
155 1168 Amanda Kutzke 30 F Saint Paul MN 219 14:39 3:20 3:42 200 41:05 14.6 1:07 100 33:54 8:29 1:34:25
156 1263 Laina Stensvold 30 F Saint Paul MN 215 14:30 3:18 2:29 152 36:55 16.3 2:02 163 38:32 9:38 1:34:26
157 1279 James Wagley 42 M Eagan MN 154 13:18 3:02 2:45 161 37:38 15.9 1:35 178 39:35 9:54 1:34:48
158 1089 Erik Detlefsen 26 M Minneapolis MN 179 13:35 3:05 3:21 213 42:10 14.2 0:47 112 35:01 8:46 1:34:52
159 1246 Tim Rietz 65 M Austin MN 217 14:32 3:19 2:56 130 35:38 16.8 1:25 184 40:30 10:08 1:34:59
160 1297 Mike Swanson 42 M Minneapolis MN 153 13:17 3:02 4:14 172 38:09 15.7 1:27 159 38:07 9:32 1:35:12
161 1074 Katie Carter 38 F Bloomington MN 151 13:16 3:01 3:16 154 37:02 16.2 0:53 186 40:53 10:14 1:35:17
162 1304 Scott Degroot 34 M Brooklyn Center MN 104 12:23 2:49 4:20 186 39:28 15.2 1:33 153 37:51 9:28 1:35:33
163 1160 Sara Klos 15 F Edina MN 42 10:32 2:24 2:28 227 43:39 13.7 0:59 157 37:59 9:30 1:35:35
164 1179 Brenda Lund 37 F Northfield MN 197 14:00 3:11 3:17 165 37:54 15.8 1:43 167 38:47 9:42 1:35:38
165 1174 Jodie Lester 41 F Rochester MN 195 13:59 3:11 3:17 166 37:56 15.8 1:44 165 38:45 9:42 1:35:38
166 1183 Angel MacMenamin 40 F Hudson WI 198 14:02 3:12 3:17 155 37:12 16.1 2:24 168 38:48 9:42 1:35:40
167 1188 Ross Marrtin 32 M Menomonie WI 145 13:09 3:00 2:47 145 36:32 16.4 0:50 202 42:31 10:38 1:35:46
168 1308 Jennifer Ho 28 F Minneapolis MN 56 11:11 2:33 1:46 115 34:49 17.2 1:42 224 46:21 11:36 1:35:47
169 1203 Molly Morris 43 F Willmar MN 200 14:04 3:12 6:04 176 38:30 15.6 1:33 121 35:46 8:57 1:35:55
170 1289 Greta Wolf 28 F Hudson WI 141 13:05 2:59 2:57 142 36:29 16.4 0:53 204 42:42 10:41 1:36:04
171 1301 Adam Vircks 24 M River Falls WI 130 12:51 2:55 2:23 196 40:22 14.9 1:04 177 39:34 9:54 1:36:12
172 1127 Adam Hannemann 33 M Plymouth MN 185 13:40 3:07 2:43 140 36:15 16.6 1:23 203 42:33 10:39 1:36:33
173 1224 Krisanne Pederson 37 F Excelsior MN 105 12:23 2:49 3:08 162 37:40 15.9 2:22 190 41:08 10:17 1:36:38
174 1178 Peter Loveland 46 M Hugo MN 102 12:21 2:49 3:36 104 34:09 17.6 2:44 211 43:59 11:00 1:36:46
175 1116 Bill Gray 53 M Parkville MI 127 12:46 2:54 2:44 171 38:06 15.7 0:56 198 42:22 10:36 1:36:51
176 1300 Darin Nemerow 39 M Hudson WI 128 12:48 2:55 4:12 169 38:04 15.8 1:32 182 40:22 10:06 1:36:55
177 1302 John Warder 65 M Burnsville MN 139 13:01 2:58 3:26 76 33:00 18.2 3:00 214 44:31 11:08 1:36:55
178 1158 Amanda Karau-Skar 32 F Black River Falls WI 148 13:12 3:00 3:31 207 41:51 14.3 2:00 137 36:48 9:12 1:37:19
179 1305 Becky Degroot 34 F Brooklyn Center MN 186 13:40 3:07 3:20 201 41:13 14.6 2:21 138 36:48 9:12 1:37:20
180 1167 Michaela Krumholz 21 F Milwaukee WI 57 11:13 2:33 3:00 185 39:19 15.3 1:32 199 42:22 10:36 1:37:23
181 1325 Nancy Bauer 65 F Champlin MN 242 16:59 3:52 2:02 157 37:19 16.1 2:17 169 38:52 9:43 1:37:26
182 1165 Becky Krenz-Roe 30 F Pewaukee WI 78 11:52 2:42 2:13 203 41:20 14.5 1:38 183 40:27 10:07 1:37:27
183 1176 Jennifer Lisowe 40 F Pine Island MN 229 15:17 3:29 2:02 197 40:30 14.8 1:03 170 38:55 9:44 1:37:45
184 1306 Blake Boehme 12 M Woodbury MN 221 14:53 3:23 2:05 224 43:03 13.9 0:47 143 37:18 9:20 1:38:05
185 1271 Carrie Taysom 25 F Ettrick WI 248 17:21 3:57 3:25 178 38:36 15.5 1:21 147 37:39 9:25 1:38:20
186 1248 Jennifer Rixen 31 F Minneapolis MN 108 12:27 2:50 2:37 160 37:37 16.0 0:49 216 45:02 11:16 1:38:29
187 1097 Anne Dunlap 34 F Chicago IL 94 12:11 2:47 4:02 194 40:11 14.9 2:57 176 39:12 9:48 1:38:32
188 1193 Don Meck 72 M Siren WI 210 14:20 3:16 3:34 118 35:00 17.1 3:07 207 43:05 10:47 1:39:03
189 1231 Justin Plecko 31 M Crystal MN 76 11:51 2:42 2:00 193 40:01 15.0 1:52 209 43:33 10:54 1:39:13
190 1140 Joe Held 42 M Roseville MN 22 9:39 2:12 4:06 158 37:20 16.1 2:51 220 45:41 11:26 1:39:34
191 1236 Jason Potts 41 M Saint Michael MN 218 14:36 3:19 4:37 205 41:29 14.5 3:10 125 35:51 8:58 1:39:39
192 1294 Hannah Zimmerman 24 F Bloomington MN 227 15:07 3:27 3:58 233 44:31 13.5 3:39 71 32:28 8:07 1:39:40
193 1257 Kristin Simonson 33 F Richfield MN 167 13:25 3:03 2:29 202 41:14 14.6 1:23 191 41:17 10:20 1:39:45
194 1099 Melissa Eibner 33 F St. Paul MN 234 16:01 3:39 2:47 181 38:59 15.4 0:50 193 41:24 10:21 1:39:58
195 1214 Dana Okerlund 46 F Hudson WI 250 17:24 3:58 2:56 222 43:00 14.0 1:09 120 35:43 8:56 1:40:10
196 1152 Kevin Johnson 35 M Minneapolis MN 160 13:22 3:03 3:42 156 37:13 16.1 3:46 200 42:25 10:37 1:40:25
197 1175 Steven Libby 58 M Hugo MN 124 12:43 2:54 2:40 173 38:11 15.7 2:50 212 44:03 11:01 1:40:26
198 1181 Annie Lupo-Gondwe 32 F Frederic WI 176 13:31 3:05 3:58 199 40:53 14.7 1:15 189 41:00 10:15 1:40:33
199 1109 Jared Fuller 37 M Minneapolis MN 177 13:31 3:05 3:47 232 44:26 13.5 1:06 156 37:58 9:30 1:40:46
200 1082 Kelly Conway 23 F La Crescent MN 88 12:06 2:45 6:59 237 45:12 13.3 2:59 98 33:39 8:25 1:40:53
201 1222 John Paulson 61 M Winona MN 174 13:29 3:04 5:19 168 38:01 15.8 3:16 187 40:54 10:14 1:40:56
202 1189 Tricia Mattes 39 F Woodbury MN 212 14:26 3:17 3:01 218 42:37 14.1 1:03 181 40:02 10:01 1:41:06
203 1217 Lindsay Olson 28 F Stillwater MN 169 13:26 3:04 3:38 170 38:06 15.7 1:13 215 44:54 11:14 1:41:14
204 1316 Rebecca Lucrid 31 F Minneapolis MN 135 12:55 2:57 2:12 144 36:31 16.4 2:02 228 47:52 11:58 1:41:29
205 1059 Maria Bamonti 34 F Crystal MN 165 13:24 3:03 2:35 175 38:22 15.6 1:01 223 46:12 11:33 1:41:31
206 1260 Jeff Smittkamp 46 M Stillwater MN 137 12:59 2:57 3:35 230 44:05 13.6 2:04 174 39:05 9:47 1:41:46
207 1126 Laura Hanneman 42 F Lakeville MN 239 16:14 3:42 3:27 180 38:53 15.4 1:31 195 41:51 10:28 1:41:53
208 1266 Maureen Strei 48 F Minneapolis MN 243 17:08 3:54 3:02 206 41:43 14.4 1:48 166 38:46 9:42 1:42:26
209 1332 Keri Sukowatey 31 F Minneapolis MN 188 13:41 3:07 4:54 189 39:42 15.1 1:33 205 42:50 10:43 1:42:37
210 1053 Sarah Archer 29 F Ettrick WI 233 15:50 3:36 3:28 242 45:58 13.1 1:01 135 36:46 9:12 1:42:59
211 1241 Emily Rehurek 24 F Northfield MN 228 15:10 3:27 3:56 236 45:12 13.3 3:02 126 35:51 8:58 1:43:07
212 1070 Jenna Burns 27 F Coon Rapids MN 178 13:32 3:05 4:10 198 40:30 14.8 2:22 208 43:28 10:52 1:43:58
213 1173 Jordan Lentsch 14 M Farmington MN 191 13:45 3:08 2:59 220 42:44 14.0 0:58 210 43:37 10:55 1:44:01
214 1131 Daniel Hardman 40 M Brooklyn Park MN 220 14:43 3:21 3:28 99 33:52 17.7 3:04 238 49:17 12:20 1:44:21
215 1108 Elizabeth Frost 38 F Minneapolis MN 101 12:20 2:49 3:20 234 45:08 13.3 1:55 196 41:56 10:29 1:44:37
216 1194 Kirstin Mehls 40 F New Richmond WI 211 14:24 3:17 3:40 216 42:19 14.2 1:59 201 42:30 10:38 1:44:50
217 1135 Liz Hartman 39 F North St Paul MN 231 15:34 3:33 4:41 183 39:12 15.3 1:12 213 44:26 11:07 1:45:03
218 1077 Melissa Caughlan 37 F St. Cloud MN 61 11:30 2:37 2:57 247 48:30 12.4 1:48 185 40:41 10:11 1:45:24
219 1298 Richard Johnson 56 M Eagan MN 213 14:26 3:17 3:18 184 39:15 15.3 1:47 230 48:04 12:01 1:46:48
220 1142 Karin Herzmann 32 F Woodbury MN 189 13:42 3:07 3:24 223 43:02 13.9 1:10 221 45:53 11:29 1:47:09
221 1197 Jason Miller 37 M Burnsville MN 216 14:32 3:19 7:16 204 41:25 14.5 2:52 192 41:18 10:20 1:47:20
222 1292 Mary Yeager 51 F Marine On St. Croi MN 252 17:27 3:58 3:28 192 39:52 15.1 1:29 217 45:09 11:18 1:47:22
223 1085 Andrea Deimel 59 F Quakertown PA 225 15:04 3:26 3:44 163 37:40 15.9 2:03 236 49:01 12:16 1:47:30
224 1120 Becky Haddad 22 F Minneapolis MN 236 16:07 3:40 2:31 215 42:12 14.2 0:57 222 46:01 11:31 1:47:46
225 1161 Kris Kolinski 36 F Chippewa Falls WI 209 14:19 3:16 2:37 226 43:37 13.8 1:53 219 45:41 11:26 1:48:04
226 1076 Debra Caspers 60 F Lake Elmo MN 140 13:02 2:58 2:27 214 42:11 14.2 2:45 229 48:00 12:00 1:48:23
227 1093 Mary Doll 56 F Webster WI 253 17:44 4:02 4:24 209 41:58 14.3 1:44 206 43:02 10:46 1:48:50
228 1319 Ryan Nelson 32 M Hudson WI 138 13:01 2:58 4:25 210 42:01 14.3 1:15 237 49:01 12:16 1:49:41
229 1220 Kristy Otte 36 F W. St. Paul MN 90 12:09 2:46 3:17 219 42:41 14.1 1:16 243 50:36 12:39 1:49:56
230 1125 Daniel Hamalainen 18 M Vadnais Heights MN 155 13:18 3:02 5:15 208 41:58 14.3 1:23 232 48:12 12:03 1:50:04
231 1164 Marianne Krease 45 F Chicago IL 204 14:12 3:14 2:59 235 45:08 13.3 2:42 218 45:10 11:18 1:50:08
232 1269 Brooklyn Tate 17 F Vadnais Heights MN 157 13:20 3:02 5:11 212 42:06 14.3 1:18 233 48:32 12:08 1:50:25
233 1270 Francis Tate 50 M Vadnais Heights MN 158 13:21 3:02 5:09 211 42:05 14.3 1:19 234 48:34 12:09 1:50:26
234 1254 Katharine Schultz 41 F Brooklyn Park MN 240 16:43 3:48 2:13 195 40:21 14.9 2:38 241 50:09 12:33 1:52:02
235 1090 Chelsey Devine 24 F Apple Valley MN 205 14:13 3:14 3:21 229 44:01 13.6 3:52 225 46:49 11:43 1:52:13
236 1057 Juli Baker 55 F Eau Claire WI 237 16:09 3:41 3:30 217 42:20 14.2 1:50 235 48:52 12:13 1:52:38
237 1159 Irine Katras 36 F Woodbury MN 173 13:28 3:04 2:52 254 57:41 10.4 3:13 154 37:53 9:29 1:55:05
238 1290 Kelly Wolf 35 F Andover MN 161 13:22 3:03 5:32 239 45:38 13.1 1:51 239 49:36 12:24 1:55:57
239 1063 Diane Bock 29 F Waupaca WI 247 17:17 3:56 3:28 241 45:55 13.1 2:13 226 47:12 11:48 1:56:02
240 1278 Meredith Wade 29 F North Saint Paul MN 246 17:17 3:56 3:28 243 46:09 13.0 1:59 227 47:26 11:52 1:56:16
241 1275 Lisa Treise 52 F River Falls WI 251 17:26 3:58 3:13 245 46:53 12.8 1:25 242 50:15 12:34 1:59:09
242 1253 Deann Sandford 45 F Rosemount MN 254 17:48 4:03 2:36 225 43:26 13.8 2:49 247 52:36 13:09 1:59:11
243 1117 Danielle Griffin 35 F Stewartville MN 183 13:38 3:06 3:24 250 51:05 11.7 1:15 246 51:42 12:56 2:01:02
244 1067 Hope Briles 28 F Hastings MN 226 15:06 3:26 4:15 228 43:49 13.7 1:56 252 56:09 14:03 2:01:13
245 1204 Tony Morris 43 M Willmar MN 241 16:47 3:49 4:55 246 47:59 12.5 1:50 240 49:52 12:28 2:01:20
246 1153 Merilee Johnson 46 F Inver Grove Hts MN 257 26:41 6:04 2:34 187 39:30 15.2 1:23 245 51:19 12:50 2:01:26
247 1268 Julie Tanner Fischer 42 F Minneapolis MN 230 15:19 3:29 4:20 244 46:28 12.9 1:16 248 54:20 13:35 2:01:41
248 1136 Benjamin Heckmann 15 M Farmington MN 170 13:26 3:04 2:57 248 49:27 12.1 1:06 250 55:00 13:45 2:01:54
249 1299 Chris Johnson 60 F Eagan MN 255 18:40 4:15 4:17 238 45:20 13.2 3:40 251 55:27 13:52 2:07:22
250 1115 Susan Graves-Johnson 49 F Rochester MN 126 12:45 2:54 4:31 249 50:46 11.8 1:11 256 1:02:19 15:35 2:11:29
251 1147 Jane Jirik 45 F Faribault MN 256 24:16 5:31 4:03 240 45:43 13.1 3:00 249 54:55 13:44 2:11:56
252 1172 Janeanne Larson 35 F Hastings MN 238 16:13 3:42 8:55 253 56:03 10.7 5:47 231 48:08 12:02 2:15:03
253 1213 Kristin Oien 46 F Shoreview MN 249 17:24 3:58 5:54 251 53:16 11.3 2:04 253 57:38 14:25 2:16:14
254 1225 Kristine Peterson 38 F Minneapolis MN 245 17:12 3:55 5:02 252 56:01 10.7 13:41 244 50:38 12:40 2:22:32
255 1334 Teresa Thompson 44 F Faribault MN 8 8:30 1:56 11:18 255 1:03:21 9.5 7:34 254 1:01:16 15:19 2:31:56
256 1333 Steve Thompson 56 M Faribault MN 214 14:30 3:18 11:15 256 1:03:26 9.5 7:31 255 1:01:17 15:20 2:37:56
257 1229 Kit Piltingsrud 40 F Minneapolis MN 223 14:59 3:25 7:20 257 1:07:22 8.9 2:15 257 1:26:18 21:35 2:58:11
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1468 mac's marauders : Hugh Macmenamin , Luke Macmenamin , Branden Happel
3 12:16 2:48 0:49 4 34:26 17.4 0:55 2 31:37 7:55 1:20:02
2 1475 Dorsey Whins : Brent Ylvisaker , Peter Harris , Jean Diekmann
5 13:06 2:59 1:10 1 31:30 19.0 2:27 5 34:04 8:31 1:22:16
3 1464 Pirates Who Don't Do : Brandon Dufrene , Brian Dufrene , Jon Carter
1 11:59 2:44 1:35 7 38:45 15.5 0:57 1 31:09 7:48 1:24:22
4 1461 Burr/Fitz : Shelly Burr , Brian Fitzgerald ,
6 13:07 2:59 2:26 5 35:38 16.8 0:45 3 32:32 8:08 1:24:26
5 1462 SpeeDorsey : Erin Darda , Monica Clark , Peter Nelson
9 15:13 3:28 0:49 2 31:58 18.8 0:39 8 41:00 10:15 1:29:36
6 1471 : Jodi Olson , Kelly Kelly , Colleen Lautenbach
2 12:11 2:47 0:56 10 42:33 14.1 0:37 7 36:42 9:11 1:32:58
7 1469 T-Menz : David Menzemer , Jeana Menzemer ,
4 13:04 2:59 2:26 3 34:06 17.6 0:50 11 44:58 11:15 1:35:22
8 1473 Dorsey Tritons : John Seymour , Kathie Constantine , Steven Heim
7 13:30 3:04 1:01 9 40:01 15.0 0:33 9 41:16 10:19 1:36:19
9 1474 Jean/Steve : Jean Sweeney , Steve Yeager ,
10 16:54 3:51 2:33 11 42:53 14.0 0:39 6 35:39 8:55 1:38:37
10 1465 John's Girls : Kathleen Gray , Jean Dunbar , Maggie Rorke
13 26:23 6:00 1:02 8 38:45 15.5 0:40 4 32:49 8:13 1:39:37
11 1472 Besse/Winsell : Bonnie Rietz , Jesse Winsell ,
8 13:50 3:09 1:53 12 43:11 13.9 3:12 10 42:56 10:44 1:45:01
12 1466 Jammed : Mary Gray , Anna Gray , John Gray
12 23:57 5:27 1:04 6 36:18 16.5 0:49 12 46:15 11:34 1:48:22
13 1467 Stiles Family : Joylena Lang , Charles Stiles , Joylena Lang
11 17:04 3:53 1:23 13 55:11 10.9 0:54 13 46:17 11:35 2:00:46
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1196 Chandra Miller 34 F Hugo MN 2 14:38 3:20 2:52 3 25:10 23.8 3:48
1262 Tracy Starnes 37 F Minnetonka MN 1 12:24 2:50 3:48 1 0:01 36000.0
1238 Anne Quinn 42 F Minnetonka MN 3 15:59 3:38 2:56 2 0:01 36000.0
DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Matthew Payne Columbia Heigh MN 35 M 7:36 1:44
2 Adam Grovender Brooklyn Park MN 33 M 7:54 1:48
3 John Heinlein III Stillwater MN 23 M 8:04 1:50
4 Christina Meier Minneapolis MN 34 F 8:22 1:55
5 Danielle Rux Apple Valley MN 25 F 8:24 1:55
6 John Brockman Saint Paul MN 40 M 8:28 1:56
7 Brian Lofton Minneapolis MN 32 M 8:30 1:56
8 Teresa Thompson Faribault MN 44 F 8:30 1:56
9 Chella Bhagyam Houlton WI 20 F 8:32 1:57
10 Tom Moran Rochester MN 28 M 8:32 1:57
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 John Heinlein III Stillwater Mn 23 M 00:24:14 24.8
2 Matthew Payne Columbia Heigh Mn 35 M 00:24:27 24.5
3 Chandra Miller Hugo Mn 34 F 00:25:09 23.9
4 Brian Sames Shakopee Mn 25 M 00:26:05 23.0
5 Sean Pease St. Louis Park 37 M 00:26:39 22.5
6 Josh Weiget Rochester Mn 37 M 00:27:36 21.7
7 Douglas Boehme Woodbury Mn 47 M 00:27:46 21.6
8 Patrick Ward Minneapolis Mn 32 M 00:27:46 21.6
9 Jim McDonell Woodbury Mn 59 M 00:28:10 21.3
10 Chris Ludwig Eden Prarie Mn 43 M 00:28:12 21.3
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Brian Sames Shakopee MN 25 M 21:30 5:23
2 Neil Skoog Winona MN 24 M 22:23 5:36
3 Matthew Payne Columbia Heigh MN 35 M 22:45 5:42
4 John Heinlein III Stillwater MN 23 M 24:02 6:01
5 Anthony Travaglini London ON 21 M 24:47 6:12
6 Daniel Duff Duluth MN 47 M 26:13 6:34
7 Luke Oscarson New Richmond WI 26 M 26:21 6:36
8 Sean Bartels Minneapolis MN 40 M 27:18 6:50
9 Brian Cerar West Lakeland MN 42 M 27:23 6:51
10 Jenny Obrien Sioux Falls SD 37 F 27:26 6:52
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1166 Bridget Krumholz 17 F Milwaukee WI 2 12:42 2:53 2:06 1 37:21 16.1 1:07 1 37:50 9:28 1:31:02
2 1160 Sara Klos 15 F Edina MN 1 10:32 2:24 2:28 3 43:39 13.7 0:59 2 37:59 9:30 1:35:35
3 1269 Brooklyn Tate 17 F Vadnais Heights MN 3 13:20 3:02 5:11 2 42:06 14.3 1:18 3 48:32 12:08 1:50:25
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1102 Janelle Filbeck 22 F Rochester MN 3 11:50 2:42 2:26 1 32:13 18.6 0:42 3 33:20 8:20 1:20:28
2 1062 Chella Bhagyam 20 F Houlton WI 1 8:32 1:57 2:41 3 35:20 17.0 1:26 5 35:30 8:53 1:23:27
3 273 Natalie Nicholas 24 F Eau Claire WI 6 13:27 3:04 2:35 6 39:51 15.1 0:52 2 32:35 8:09 1:29:18
4 1243 Nicole Reim 21 F Minneapolis MN 8 14:18 3:15 4:19 2 35:15 17.0 0:58 7 35:57 9:00 1:30:45
5 1272 Laura Taysom 23 F Arcadia WI 5 13:13 3:01 3:23 4 36:15 16.6 1:44 8 38:59 9:45 1:33:30
6 1167 Michaela Krumholz 21 F Milwaukee WI 2 11:13 2:33 3:00 5 39:19 15.3 1:32 9 42:22 10:36 1:37:23
7 1294 Hannah Zimmerman 24 F Bloomington MN 9 15:07 3:27 3:58 9 44:31 13.5 3:39 1 32:28 8:07 1:39:40
8 1082 Kelly Conway 23 F La Crescent MN 4 12:06 2:45 6:59 11 45:12 13.3 2:59 4 33:39 8:25 1:40:53
9 1241 Emily Rehurek 24 F Northfield MN 10 15:10 3:27 3:56 10 45:12 13.3 3:02 6 35:51 8:58 1:43:07
10 1120 Becky Haddad 22 F Minneapolis MN 11 16:07 3:40 2:31 7 42:12 14.2 0:57 10 46:01 11:31 1:47:46
11 1090 Chelsey Devine 24 F Apple Valley MN 7 14:13 3:14 3:21 8 44:01 13.6 3:52 11 46:49 11:43 1:52:13
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1066 Mollie Bousu 28 F Robbinsdale MN 4 11:06 2:32 2:09 1 32:42 18.3 1:21 1 29:48 7:27 1:17:02
2 1223 Jenessa Pearson 29 F Plymouth MN 5 11:22 2:35 1:34 3 33:33 17.9 1:10 3 32:55 8:14 1:20:31
3 1251 Danielle Rux 25 F Apple Valley MN 1 8:24 1:55 3:21 2 33:11 18.1 1:48 4 34:02 8:31 1:20:43
4 1103 Whitney Flohr 25 F Apple Valley MN 2 8:52 2:01 2:45 7 38:37 15.5 1:08 2 31:51 7:58 1:23:11
5 1287 Viet-Hanh Winchell 29 F Saint Paul MN 3 9:55 2:16 2:23 4 35:34 16.9 1:22 5 34:36 8:39 1:23:47
6 1289 Greta Wolf 28 F Hudson WI 6 13:05 2:59 2:57 5 36:29 16.4 0:53 8 42:42 10:41 1:36:04
7 1271 Carrie Taysom 25 F Ettrick WI 12 17:21 3:57 3:25 6 38:36 15.5 1:21 7 37:39 9:25 1:38:20
8 1053 Sarah Archer 29 F Ettrick WI 9 15:50 3:36 3:28 11 45:58 13.1 1:01 6 36:46 9:12 1:42:59
9 1070 Jenna Burns 27 F Coon Rapids MN 7 13:32 3:05 4:10 8 40:30 14.8 2:22 9 43:28 10:52 1:43:58
10 1063 Diane Bock 29 F Waupaca WI 11 17:17 3:56 3:28 10 45:55 13.1 2:13 10 47:12 11:48 1:56:02
11 1278 Meredith Wade 29 F North Saint Paul MN 10 17:17 3:56 3:28 12 46:09 13.0 1:59 11 47:26 11:52 1:56:16
12 1067 Hope Briles 28 F Hastings MN 8 15:06 3:26 4:15 9 43:49 13.7 1:56 12 56:09 14:03 2:01:13
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1195 Christina Meier 34 F Minneapolis MN 1 8:22 1:55 1:18 1 29:14 20.5 0:46 6 33:36 8:24 1:13:13
2 1212 Erin Obrien 32 F Sioux Falls SD 2 9:52 2:15 1:40 4 33:04 18.1 0:49 1 29:54 7:29 1:15:15
3 1150 Carolyn Johnson 33 F Augusta WI 7 11:08 2:32 1:58 2 31:15 19.2 1:10 4 32:17 8:05 1:17:46
4 1261 Krista Spreiter 34 F Hudson WI 8 11:09 2:32 1:41 3 32:02 18.7 1:06 5 33:07 8:17 1:19:03
5 1149 Carol Johnson 32 F Minneapolis MN 3 10:34 2:25 2:14 6 34:10 17.6 1:48 3 31:46 7:57 1:20:30
6 1184 Sarah Maklad 30 F Saint Paul MN 6 11:07 2:32 3:12 16 38:33 15.6 1:12 2 29:54 7:29 1:23:55
7 1320 Susan Pauling 33 F Eden Prarie MN 11 11:57 2:43 2:21 8 35:12 17.0 1:03 9 35:48 8:57 1:26:19
8 1240 Bonnie Rasmussen 30 F Minneapolis MN 18 13:15 3:01 2:14 5 33:10 18.1 1:55 10 35:48 8:57 1:26:20
9 1209 Melanie Needham 32 F Eagan MN 4 10:39 2:26 1:42 7 34:39 17.3 1:03 19 40:54 10:14 1:28:54
10 1202 Kathrine Moritz Bloor 32 F Hudson WI 16 13:06 2:59 2:32 9 36:09 16.6 1:17 11 35:55 8:59 1:28:58
11 1095 Lisa Dugan 30 F Minneapolis MN 9 11:11 2:33 2:41 13 37:53 15.8 1:38 14 37:40 9:25 1:30:59
12 1088 Nicole Deneau 31 F Somerset WI 14 12:28 2:50 4:18 14 38:18 15.7 2:11 8 34:39 8:40 1:31:52
13 1128 Kendra Hansen 31 F Green Bay WI 5 10:46 2:27 3:17 19 39:49 15.1 1:26 15 38:04 9:31 1:33:20
14 1168 Amanda Kutzke 30 F Saint Paul MN 26 14:39 3:20 3:42 22 41:05 14.6 1:07 7 33:54 8:29 1:34:25
15 1263 Laina Stensvold 30 F Saint Paul MN 25 14:30 3:18 2:29 11 36:55 16.3 2:02 16 38:32 9:38 1:34:26
16 1158 Amanda Karau-Skar 32 F Black River Falls WI 17 13:12 3:00 3:31 26 41:51 14.3 2:00 12 36:48 9:12 1:37:19
17 1305 Becky Degroot 34 F Brooklyn Center MN 22 13:40 3:07 3:20 23 41:13 14.6 2:21 13 36:48 9:12 1:37:20
18 1165 Becky Krenz-Roe 30 F Pewaukee WI 10 11:52 2:42 2:13 25 41:20 14.5 1:38 18 40:27 10:07 1:37:27
19 1248 Jennifer Rixen 31 F Minneapolis MN 13 12:27 2:50 2:37 12 37:37 16.0 0:49 24 45:02 11:16 1:38:29
20 1097 Anne Dunlap 34 F Chicago IL 12 12:11 2:47 4:02 20 40:11 14.9 2:57 17 39:12 9:48 1:38:32
21 1257 Kristin Simonson 33 F Richfield MN 20 13:25 3:03 2:29 24 41:14 14.6 1:23 21 41:17 10:20 1:39:45
22 1099 Melissa Eibner 33 F St. Paul MN 27 16:01 3:39 2:47 17 38:59 15.4 0:50 22 41:24 10:21 1:39:58
23 1181 Annie Lupo-Gondwe 32 F Frederic WI 21 13:31 3:05 3:58 21 40:53 14.7 1:15 20 41:00 10:15 1:40:33
24 1316 Rebecca Lucrid 31 F Minneapolis MN 15 12:55 2:57 2:12 10 36:31 16.4 2:02 27 47:52 11:58 1:41:29
25 1059 Maria Bamonti 34 F Crystal MN 19 13:24 3:03 2:35 15 38:22 15.6 1:01 26 46:12 11:33 1:41:31
26 1332 Keri Sukowatey 31 F Minneapolis MN 23 13:41 3:07 4:54 18 39:42 15.1 1:33 23 42:50 10:43 1:42:37
27 1142 Karin Herzmann 32 F Woodbury MN 24 13:42 3:07 3:24 27 43:02 13.9 1:10 25 45:53 11:29 1:47:09
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1470 Jenny Obrien 37 F Sioux Falls SD 3 10:18 2:21 1:44 4 31:04 19.3 1:00 1 27:26 6:52 1:11:29
2 1084 Jessica Deegan 36 F Saint Paul MN 1 9:33 2:11 1:28 1 30:25 19.7 0:47 2 29:41 7:26 1:11:52
3 1315 Andrea Wuebker 37 F Washington DC 2 9:51 2:15 2:01 2 30:35 19.6 1:10 4 33:01 8:16 1:16:35
4 1052 Noelle Andrychowicz 36 F Blaine MN 5 11:08 2:32 1:16 3 30:49 19.5 1:22 3 32:23 8:06 1:16:56
5 1130 Jennifer Happel 37 F Shoreview MN 6 11:23 2:36 1:34 7 34:35 17.3 1:20 5 34:03 8:31 1:22:52
6 1267 Claire Swanson 35 F Minneapolis MN 4 10:28 2:23 2:49 9 36:03 16.6 1:34 6 34:29 8:38 1:25:21
7 1148 Annalissa Johnson 36 F Rochester MN 16 13:45 3:08 1:38 5 32:43 18.3 1:26 11 37:27 9:22 1:26:56
8 1249 Rachel Rose 37 F Cottage Grove MN 19 14:15 3:15 2:05 8 35:37 16.8 1:36 7 34:33 8:39 1:28:02
9 1206 Cindy Myhre 36 F Eden Prairie MN 14 13:23 3:03 2:22 6 33:23 18.0 1:56 10 37:03 9:16 1:28:05
10 1157 Steph Kappel 37 F Minneapolis MN 18 14:06 3:13 3:08 11 36:40 16.4 1:45 12 37:41 9:26 1:33:18
11 1086 Julie Demos 36 F Maple Grove MN 24 17:12 3:55 3:24 10 36:39 16.4 1:01 8 35:10 8:48 1:33:23
12 1245 Heather Rietz 35 F St. Paul MN 11 13:10 3:00 3:31 15 39:08 15.3 1:05 9 37:02 9:16 1:33:54
13 1074 Katie Carter 38 F Bloomington MN 12 13:16 3:01 3:16 12 37:02 16.2 0:53 17 40:53 10:14 1:35:17
14 1179 Brenda Lund 37 F Northfield MN 17 14:00 3:11 3:17 14 37:54 15.8 1:43 14 38:47 9:42 1:35:38
15 1224 Krisanne Pederson 37 F Excelsior MN 10 12:23 2:49 3:08 13 37:40 15.9 2:22 18 41:08 10:17 1:36:38
16 1189 Tricia Mattes 39 F Woodbury MN 21 14:26 3:17 3:01 17 42:37 14.1 1:03 15 40:02 10:01 1:41:06
17 1108 Elizabeth Frost 38 F Minneapolis MN 9 12:20 2:49 3:20 20 45:08 13.3 1:55 19 41:56 10:29 1:44:37
18 1135 Liz Hartman 39 F North St Paul MN 22 15:34 3:33 4:41 16 39:12 15.3 1:12 20 44:26 11:07 1:45:03
19 1077 Melissa Caughlan 37 F St. Cloud MN 7 11:30 2:37 2:57 22 48:30 12.4 1:48 16 40:41 10:11 1:45:24
20 1161 Kris Kolinski 36 F Chippewa Falls WI 20 14:19 3:16 2:37 19 43:37 13.8 1:53 21 45:41 11:26 1:48:04
21 1220 Kristy Otte 36 F W. St. Paul MN 8 12:09 2:46 3:17 18 42:41 14.1 1:16 24 50:36 12:39 1:49:56
22 1159 Irine Katras 36 F Woodbury MN 15 13:28 3:04 2:52 25 57:41 10.4 3:13 13 37:53 9:29 1:55:05
23 1290 Kelly Wolf 35 F Andover MN 13 13:22 3:03 5:32 21 45:38 13.1 1:51 23 49:36 12:24 1:55:57
24 1172 Janeanne Larson 35 F Hastings MN 23 16:13 3:42 8:55 24 56:03 10.7 5:47 22 48:08 12:02 2:15:03
25 1225 Kristine Peterson 38 F Minneapolis MN 25 17:12 3:55 5:02 23 56:01 10.7 13:41 25 50:38 12:40 2:22:32
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1313 Veronica Bond 40 F Rochester MN 2 8:59 2:03 1:14 2 29:13 20.5 1:09 1 30:44 7:41 1:11:17
2 1114 Anne Grabowski 44 F Shoreview MN 6 12:52 2:56 3:50 1 28:21 21.2 1:10 5 37:58 9:30 1:24:09
3 1277 Leah Vizenor 43 F Hudson WI 3 12:04 2:45 3:09 3 33:32 17.9 1:36 3 36:46 9:12 1:27:04
4 1180 Lisa Lund 43 F Fountain City WI 10 14:10 3:13 2:29 4 33:48 17.8 1:17 4 37:17 9:20 1:28:58
5 1284 Lori Weber 40 F Holmen WI 4 12:11 2:47 2:03 5 34:21 17.5 1:05 10 39:41 9:56 1:29:18
6 1137 Colleen Heimstead 41 F Fargo ND 5 12:17 2:48 3:57 6 35:12 17.0 1:08 6 38:12 9:33 1:30:45
7 1174 Jodie Lester 41 F Rochester MN 7 13:59 3:11 3:17 8 37:56 15.8 1:44 7 38:45 9:42 1:35:38
8 1183 Angel MacMenamin 40 F Hudson WI 8 14:02 3:12 3:17 7 37:12 16.1 2:24 8 38:48 9:42 1:35:40
9 1203 Molly Morris 43 F Willmar MN 9 14:04 3:12 6:04 9 38:30 15.6 1:33 2 35:46 8:57 1:35:55
10 1176 Jennifer Lisowe 40 F Pine Island MN 13 15:17 3:29 2:02 12 40:30 14.8 1:03 9 38:55 9:44 1:37:45
11 1126 Laura Hanneman 42 F Lakeville MN 15 16:14 3:42 3:27 10 38:53 15.4 1:31 11 41:51 10:28 1:41:53
12 1194 Kirstin Mehls 40 F New Richmond WI 11 14:24 3:17 3:40 13 42:19 14.2 1:59 12 42:30 10:38 1:44:50
13 1254 Katharine Schultz 41 F Brooklyn Park MN 16 16:43 3:48 2:13 11 40:21 14.9 2:38 13 50:09 12:33 1:52:02
14 1268 Julie Tanner Fischer 42 F Minneapolis MN 14 15:19 3:29 4:20 14 46:28 12.9 1:16 14 54:20 13:35 2:01:41
15 1334 Teresa Thompson 44 F Faribault MN 1 8:30 1:56 11:18 15 1:03:21 9.5 7:34 15 1:01:16 15:19 2:31:56
16 1229 Kit Piltingsrud 40 F Minneapolis MN 12 14:59 3:25 7:20 16 1:07:22 8.9 2:15 16 1:26:18 21:35 2:58:11
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1221 Pauline Parker 45 F Chaska MN 1 11:57 2:43 1:43 1 32:27 18.5 0:57 2 35:03 8:46 1:22:06
2 1329 Kiki Roth 46 F Hudson WI 2 12:17 2:48 3:38 2 34:23 17.5 1:46 1 33:09 8:18 1:25:11
3 1265 Cheryl Strei 49 F Eau Claire WI 5 14:02 3:12 3:11 4 36:31 16.4 1:18 4 38:42 9:41 1:33:42
4 1210 Sandy Nelson 49 F Minneapolis MN 4 13:39 3:07 2:22 3 35:29 16.9 1:06 6 41:34 10:24 1:34:08
5 1214 Dana Okerlund 46 F Hudson WI 9 17:24 3:58 2:56 6 43:00 14.0 1:09 3 35:43 8:56 1:40:10
6 1266 Maureen Strei 48 F Minneapolis MN 7 17:08 3:54 3:02 5 41:43 14.4 1:48 5 38:46 9:42 1:42:26
7 1164 Marianne Krease 45 F Chicago IL 6 14:12 3:14 2:59 8 45:08 13.3 2:42 7 45:10 11:18 1:50:08
8 1253 Deann Sandford 45 F Rosemount MN 10 17:48 4:03 2:36 7 43:26 13.8 2:49 8 52:36 13:09 1:59:11
9 1115 Susan Graves-Johnson 49 F Rochester MN 3 12:45 2:54 4:31 9 50:46 11.8 1:11 10 1:02:19 15:35 2:11:29
10 1213 Kristin Oien 46 F Shoreview MN 8 17:24 3:58 5:54 10 53:16 11.3 2:04 9 57:38 14:25 2:16:14
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1105 Lee Franz 53 F Chanhassen MN 1 12:10 2:46 1:47 1 30:34 19.6 1:12 2 33:41 8:26 1:19:22
2 1071 Linda Byrne 51 F St. Paul MN 2 14:05 3:12 2:12 3 42:55 14.0 1:04 1 30:16 7:34 1:30:30
3 1292 Mary Yeager 51 F Marine On St. Croi MN 4 17:27 3:58 3:28 2 39:52 15.1 1:29 3 45:09 11:18 1:47:22
4 1275 Lisa Treise 52 F River Falls WI 3 17:26 3:58 3:13 4 46:53 12.8 1:25 4 50:15 12:34 1:59:09
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1085 Andrea Deimel 59 F Quakertown PA 1 15:04 3:26 3:44 1 37:40 15.9 2:03 3 49:01 12:16 1:47:30
2 1093 Mary Doll 56 F Webster WI 3 17:44 4:02 4:24 2 41:58 14.3 1:44 1 43:02 10:46 1:48:50
3 1057 Juli Baker 55 F Eau Claire WI 2 16:09 3:41 3:30 3 42:20 14.2 1:50 2 48:52 12:13 1:52:38
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1076 Debra Caspers 60 F Lake Elmo MN 1 13:02 2:58 2:27 1 42:11 14.2 2:45 1 48:00 12:00 1:48:23
2 1299 Chris Johnson 60 F Eagan MN 2 18:40 4:15 4:17 2 45:20 13.2 3:40 2 55:27 13:52 2:07:22
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1325 Nancy Bauer 65 F Champlin MN 1 16:59 3:52 2:02 1 37:19 16.1 2:17 1 38:52 9:43 1:37:26
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1080 Mitchell Clayton 15 M Forest Lake MN 1 9:43 2:13 2:01 3 32:43 18.3 0:42 4 30:23 7:36 1:15:30
2 1163 Timothy Kramer 16 M Rochester MN 2 11:46 2:41 1:31 2 32:11 18.6 1:29 2 28:42 7:11 1:15:36
3 1259 Christopher Slater 14 M Rochester MN 3 12:00 2:44 1:10 1 31:21 19.1 1:46 3 29:23 7:21 1:15:37
4 1132 Caleb Harff 15 M Mankato MN 5 13:11 3:00 2:19 4 33:39 17.8 0:49 5 30:45 7:42 1:20:41
5 1154 Nicholas Johnson 17 M Rochester MN 4 12:57 2:57 2:39 5 36:58 16.2 0:38 1 28:18 7:05 1:21:29
6 1306 Blake Boehme 12 M Woodbury MN 9 14:53 3:23 2:05 8 43:03 13.9 0:47 6 37:18 9:20 1:38:05
7 1173 Jordan Lentsch 14 M Farmington MN 8 13:45 3:08 2:59 7 42:44 14.0 0:58 7 43:37 10:55 1:44:01
8 1125 Daniel Hamalainen 18 M Vadnais Heights MN 6 13:18 3:02 5:15 6 41:58 14.3 1:23 8 48:12 12:03 1:50:04
9 1136 Benjamin Heckmann 15 M Farmington MN 7 13:26 3:04 2:57 9 49:27 12.1 1:06 9 55:00 13:45 2:01:54
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1274 Anthony Travaglini 21 M London ON 2 11:32 2:38 0:39 1 28:51 20.8 0:38 2 24:47 6:12 1:06:24
2 1258 Neil Skoog 24 M Winona MN 3 11:45 2:41 2:17 5 31:38 19.0 1:04 1 22:23 5:36 1:09:05
3 1200 Matthew Moris 24 M Cottage Grove MN 4 11:59 2:44 1:28 3 29:48 20.1 0:44 3 29:09 7:18 1:13:05
4 1058 Tim Baker 20 M Eau Claire WI 7 13:25 3:03 2:16 2 29:33 20.3 1:38 4 29:23 7:21 1:16:14
5 1056 Dan Baker 24 M Eau Claire WI 8 13:28 3:04 2:23 4 31:17 19.2 1:32 5 31:52 7:58 1:20:30
6 1276 Adam Uithoven 23 M Coon Rapids MN 9 13:37 3:06 2:04 6 33:23 18.0 0:58 7 35:59 9:00 1:25:58
7 1051 Wade Anderson 23 M Minneapolis MN 5 12:43 2:54 2:57 7 33:28 17.9 1:04 8 36:32 9:08 1:26:42
8 1096 Aaron Dumire 24 M Elk River MN 1 11:14 2:33 2:01 8 39:31 15.2 0:46 6 33:33 8:24 1:27:02
9 1301 Adam Vircks 24 M River Falls WI 6 12:51 2:55 2:23 9 40:22 14.9 1:04 9 39:34 9:54 1:36:12
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1310 Luke Oscarson 26 M New Richmond WI 2 9:36 2:11 1:04 1 29:53 20.1 0:45 1 26:21 6:36 1:07:36
2 1199 Tom Moran 28 M Rochester MN 1 8:32 1:57 1:46 9 33:44 17.8 1:06 6 30:25 7:37 1:15:31
3 1242 Lucas Reidenbach 26 M Arden Hills MN 9 12:42 2:54 1:42 2 31:14 19.2 1:13 4 29:31 7:23 1:16:21
4 1162 Jordan Kooiman 26 M Hammond WI 3 9:53 2:15 3:17 4 32:10 18.7 1:50 7 30:32 7:38 1:17:40
5 1235 Justin Porter 29 M Minneapolis MN 4 11:43 2:40 2:03 12 34:50 17.2 1:43 2 27:41 6:56 1:17:57
6 1330 Shane Johnson 26 M Hudson WI 7 12:15 2:47 1:46 7 33:07 18.1 1:36 3 29:30 7:23 1:18:11
7 1201 Andrew Moritz 25 M Vadnais Heights MN 8 12:36 2:52 2:17 8 33:11 18.1 0:56 8 31:37 7:55 1:20:35
8 1138 Frazer Heinis 25 M Minneapolis MN 6 12:10 2:46 2:27 5 32:30 18.5 1:02 12 33:12 8:18 1:21:19
9 1324 Dan Helder 29 M St. Louis Park MN 14 13:30 3:04 2:09 3 31:58 18.8 1:20 11 33:09 8:18 1:22:04
10 1113 Brian Glaeser 27 M Somerset WI 10 12:44 2:54 3:22 11 34:32 17.4 2:16 5 30:09 7:33 1:23:00
11 1328 Ryan Carlson 29 M Roberts WI 13 13:24 3:03 2:11 10 33:57 17.7 1:56 9 31:53 7:59 1:23:19
12 1079 Gabriel Christenson 27 M Mahtomedi MN 5 11:52 2:42 1:59 6 32:55 18.2 1:06 14 35:35 8:54 1:23:26
13 1091 Brian Diller 27 M Eau Claire WI 11 13:07 2:59 3:38 13 35:53 16.7 1:56 10 32:23 8:06 1:26:56
14 1141 Steven Henke 29 M Richfield MN 12 13:23 3:03 2:07 14 37:56 15.8 2:04 15 37:50 9:28 1:33:18
15 1089 Erik Detlefsen 26 M Minneapolis MN 15 13:35 3:05 3:21 15 42:10 14.2 0:47 13 35:01 8:46 1:34:52
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1118 Adam Grovender 33 M Brooklyn Park MN 1 7:54 1:48 1:39 2 28:24 21.1 0:57 2 28:52 7:13 1:07:45
2 1281 Patrick Ward 32 M Minneapolis MN 4 9:46 2:14 2:06 1 27:46 21.6 0:59 4 29:21 7:21 1:09:57
3 1187 Matt Marolt 32 M Saint Louis Park MN 3 9:18 2:07 2:06 6 31:30 19.0 1:01 3 29:01 7:16 1:12:53
4 1177 Brian Lofton 32 M Minneapolis MN 2 8:30 1:56 2:19 3 30:28 19.7 1:52 5 30:05 7:32 1:13:11
5 1239 Alex Rasmussen 32 M Minneapolis MN 6 11:38 2:39 1:24 5 30:56 19.4 0:57 1 28:39 7:10 1:13:32
6 1318 David Malmgren 34 M Hudson WI 8 12:04 2:45 2:31 4 30:44 19.5 1:48 8 33:00 8:15 1:20:05
7 1293 Luis Zamorano 32 M Minneapolis MN 15 13:47 3:08 2:47 9 32:35 18.4 1:46 6 30:09 7:33 1:21:02
8 1327 Luke Steele 32 M Hudson WI 16 13:53 3:10 1:41 7 31:49 18.9 1:24 9 33:03 8:16 1:21:48
9 1215 Christopher Olson 33 M Hudson WI 10 12:41 2:53 2:31 12 34:23 17.5 1:08 10 33:18 8:20 1:23:59
10 1331 Josh Wekseta 32 M Coon Rapids MN 14 13:38 3:06 2:21 10 33:35 17.9 1:25 12 35:18 8:50 1:26:14
11 1303 Brent Evenson 31 M MN 17 16:06 3:40 4:23 8 32:11 18.6 1:47 7 32:59 8:15 1:27:23
12 1211 Scott Nelson 32 M Rochester MN 13 13:19 3:02 4:05 11 33:56 17.7 2:29 14 38:12 9:33 1:31:59
13 1227 Matt Picchetti 34 M Minneapolis MN 5 10:44 2:27 2:23 17 44:23 13.5 1:00 11 34:49 8:43 1:33:16
14 1304 Scott Degroot 34 M Brooklyn Center MN 9 12:23 2:49 4:20 14 39:28 15.2 1:33 13 37:51 9:28 1:35:33
15 1188 Ross Marrtin 32 M Menomonie WI 12 13:09 3:00 2:47 13 36:32 16.4 0:50 15 42:31 10:38 1:35:46
16 1231 Justin Plecko 31 M Crystal MN 7 11:51 2:42 2:00 15 40:01 15.0 1:52 16 43:33 10:54 1:39:13
17 1319 Ryan Nelson 32 M Hudson WI 11 13:01 2:58 4:25 16 42:01 14.3 1:15 17 49:01 12:16 1:49:41
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1311 Sean Pease 37 M St. Louis Park 10 11:48 2:41 1:25 1 26:40 22.5 0:59 3 30:06 7:32 1:10:56
2 1312 Josh Weiget 37 M Rochester MN 5 10:54 2:29 1:11 2 27:37 21.7 0:53 4 30:35 7:39 1:11:08
3 1226 Chris Petree 35 M Lakeville MN 3 10:21 2:22 2:12 3 28:28 21.1 0:56 8 31:28 7:52 1:13:24
4 1087 Mark Demos 39 M Maple Grove MN 6 11:30 2:37 2:42 5 30:23 19.7 0:42 2 29:34 7:24 1:14:49
5 1207 Dominique Navarro 38 M Saint Paul MN 2 10:16 2:20 2:08 6 30:38 19.6 1:20 5 30:58 7:45 1:15:17
6 1228 Brendan Pierce 36 M Saint Paul MN 7 11:31 2:37 2:14 4 30:22 19.8 1:22 12 33:30 8:23 1:18:56
7 1121 Chris Halloran 39 M Minneapolis MN 11 12:13 2:47 1:44 15 35:52 16.7 0:37 1 29:04 7:16 1:19:27
8 1072 Dan Campion 39 M Danbury WI 1 10:09 2:19 2:34 12 34:41 17.3 1:14 10 33:09 8:18 1:21:44
9 1055 John Bailey 39 M St. Paul MN 8 11:37 2:39 3:56 9 33:42 17.8 2:00 6 31:04 7:46 1:22:17
10 1185 Kevin Margetts 37 M Eagan MN 19 13:36 3:06 3:05 8 33:00 18.2 1:30 7 31:10 7:48 1:22:18
11 1134 Anthony Harrington 35 M Albert Lea MN 20 13:41 3:07 2:02 10 33:45 17.8 0:55 9 32:35 8:09 1:22:56
12 1170 Nick Lamoreaux 35 M Rosemount MN 4 10:30 2:24 2:36 11 33:46 17.8 1:15 15 35:36 8:54 1:23:40
13 1145 Chad House 38 M Eagan MN 14 12:41 2:53 2:23 13 35:00 17.1 1:04 11 33:10 8:18 1:24:15
14 1280 Seth Wait 36 M St Louis Park MN 12 12:30 2:51 1:56 7 32:38 18.4 1:39 18 37:31 9:23 1:26:12
15 1208 Robert Navarro 39 M Fox Point WI 16 12:50 2:55 2:35 18 36:44 16.3 1:00 14 34:15 8:34 1:27:22
16 1073 Jason Carter 37 M Bloomington MN 21 14:14 3:14 3:02 14 35:33 16.9 0:56 13 34:07 8:32 1:27:48
17 1144 Allen Hill 37 M Woodbury MN 9 11:44 2:40 3:13 16 36:05 16.6 0:45 17 37:19 9:20 1:29:04
18 1101 David Field 37 M Rochester MN 13 12:39 2:53 3:10 17 36:39 16.4 1:16 16 35:50 8:58 1:29:32
19 1300 Darin Nemerow 39 M Hudson WI 15 12:48 2:55 4:12 20 38:04 15.8 1:32 20 40:22 10:06 1:36:55
20 1152 Kevin Johnson 35 M Minneapolis MN 17 13:22 3:03 3:42 19 37:13 16.1 3:46 21 42:25 10:37 1:40:25
21 1109 Jared Fuller 37 M Minneapolis MN 18 13:31 3:05 3:47 21 44:26 13.5 1:06 19 37:58 9:30 1:40:46
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1060 Sean Bartels 40 M Minneapolis MN 3 9:41 2:12 1:21 2 28:45 20.9 1:00 1 27:18 6:50 1:08:02
2 1069 John Brockman 40 M Saint Paul MN 1 8:28 1:56 1:02 3 28:55 20.7 0:54 6 29:46 7:27 1:09:02
3 1119 Jurgen Gruber 40 M Hammond WI 4 10:20 2:21 1:03 4 29:38 20.2 0:46 4 29:43 7:26 1:11:28
4 1323 Chris Ludwig 43 M Eden Prarie MN 9 12:05 2:45 1:35 1 28:13 21.3 1:57 3 28:00 7:00 1:11:47
5 1078 Brian Cerar 42 M West Lakeland Twp. MN 5 10:37 2:25 2:04 10 32:42 18.3 1:08 2 27:23 6:51 1:13:51
6 1291 Ray Woodworth 41 M Chaska MN 2 9:06 2:05 2:20 8 31:35 19.0 0:58 7 30:30 7:38 1:14:26
7 1314 Greg Bond 41 M Rochester MN 8 11:44 2:40 1:20 5 29:40 20.2 0:51 9 32:14 8:04 1:15:46
8 1317 Skip Driessen 41 M Lino Lakes MN 6 11:34 2:38 2:36 6 30:33 19.6 1:21 8 31:56 7:59 1:17:57
9 1285 Mark Williams 43 M Cottage Grove MN 12 12:53 2:56 1:45 11 33:25 18.0 1:09 5 29:44 7:26 1:18:53
10 1237 Jason Punton 40 M St Michael MN 10 12:11 2:47 2:41 7 31:10 19.3 1:27 11 33:19 8:20 1:20:46
11 1295 Jon Brennhofer 40 M Lakeville MN 11 12:28 2:50 2:55 9 32:04 18.7 1:10 10 32:29 8:08 1:21:03
12 1133 Peter Harff 42 M Mankato MN 14 13:56 3:10 4:39 14 35:45 16.8 1:05 13 36:29 9:08 1:31:51
13 1155 Ward Johnson 41 M Minneapolis MN 7 11:36 2:39 4:28 13 34:06 17.6 2:10 15 39:49 9:58 1:32:07
14 1297 Mike Swanson 42 M Minneapolis MN 13 13:17 3:02 4:14 15 38:09 15.7 1:27 14 38:07 9:32 1:35:12
15 1236 Jason Potts 41 M Saint Michael MN 15 14:36 3:19 4:37 16 41:29 14.5 3:10 12 35:51 8:58 1:39:39
16 1131 Daniel Hardman 40 M Brooklyn Park MN 16 14:43 3:21 3:28 12 33:52 17.7 3:04 16 49:17 12:20 1:44:21
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1094 Daniel Duff 47 M Duluth MN 2 8:48 2:00 1:51 2 29:07 20.6 0:50 1 26:13 6:34 1:06:45
2 1307 Douglas Boehme 47 M Woodbury MN 3 9:05 2:04 1:56 1 27:46 21.6 1:00 2 28:10 7:03 1:07:56
3 1205 Chad Murphy 49 M Prior Lake MN 1 8:43 1:59 2:00 3 30:19 19.8 1:15 3 30:54 7:44 1:13:08
4 1282 Dustin Warner 46 M Eden Prairie MN 4 9:46 2:13 1:01 5 31:30 19.0 1:00 6 33:35 8:24 1:16:49
5 1075 Mike Carver 48 M St. Hilaire MN 9 12:25 2:50 1:39 4 30:32 19.7 0:51 4 31:33 7:54 1:16:57
6 1326 Mike Hoschka 45 M Golden Valley MN 7 12:07 2:46 2:11 6 32:12 18.6 0:52 5 32:06 8:02 1:19:25
7 1083 Craig Davis 45 M Minnesota City MN 5 12:04 2:45 1:03 7 33:27 17.9 1:57 7 35:57 9:00 1:24:25
8 1218 Jay Oneill 49 M Apple Valley MN 6 12:05 2:45 2:47 10 36:27 16.5 1:41 8 37:13 9:19 1:30:10
9 1151 David Johnson 49 M Forest Lake MN 10 12:32 2:51 5:23 9 34:53 17.2 1:59 10 39:08 9:47 1:33:53
10 1178 Peter Loveland 46 M Hugo MN 8 12:21 2:49 3:36 8 34:09 17.6 2:44 11 43:59 11:00 1:36:46
11 1260 Jeff Smittkamp 46 M Stillwater MN 11 12:59 2:57 3:35 11 44:05 13.6 2:04 9 39:05 9:47 1:41:46
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1190 Dave McConnell 50 M Lakeland MN 1 8:44 2:00 2:41 3 30:08 19.9 1:10 1 30:45 7:42 1:13:26
2 1092 Peter Doherty 51 M White Bear Lake MN 3 12:38 2:53 1:41 1 29:23 20.4 1:12 5 34:17 8:35 1:19:09
3 1054 Randy Back 53 M Superior WI 10 15:04 3:26 1:32 2 29:44 20.2 1:05 2 31:58 8:00 1:19:21
4 1098 Carlos Eduarte 52 M Minneapolis MN 6 12:51 2:56 1:50 4 31:27 19.1 1:40 3 32:49 8:13 1:20:35
5 1169 Gregory Lammer 50 M Hudson WI 4 12:40 2:53 1:52 5 32:17 18.6 1:33 4 33:04 8:16 1:21:23
6 1182 Gregor MacDonald 53 M Chanhassen MN 8 13:05 2:59 2:49 6 32:35 18.4 1:18 6 35:03 8:46 1:24:48
7 1296 Gordy Whitaker 50 M Hamlin NY 2 10:17 2:21 2:51 8 34:11 17.6 0:57 9 42:16 10:34 1:30:30
8 1143 Tony Hess 52 M Marine On Saint Cr MN 11 15:39 3:34 3:25 7 33:07 18.1 0:51 8 37:48 9:27 1:30:47
9 1283 Tim Wayland 50 M Faribault MN 7 12:55 2:56 3:30 9 36:47 16.3 1:51 7 36:40 9:10 1:31:41
10 1116 Bill Gray 53 M Parkville MI 5 12:46 2:54 2:44 10 38:06 15.7 0:56 10 42:22 10:36 1:36:51
11 1270 Francis Tate 50 M Vadnais Heights MN 9 13:21 3:02 5:09 11 42:05 14.3 1:19 11 48:34 12:09 1:50:26
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1191 Jim McDonell 59 M Woodbury MN 2 10:14 2:20 1:26 1 28:10 21.3 0:53 1 28:39 7:10 1:09:19
2 1171 Peter Lancaster 57 M Minneapolis MN 1 9:44 2:13 1:57 2 30:42 19.5 1:18 2 31:30 7:53 1:15:09
3 1321 Jerry Washburn 59 M Hudson WI 3 12:26 2:50 3:18 3 36:35 16.4 0:50 3 36:10 9:03 1:29:17
4 1175 Steven Libby 58 M Hugo MN 4 12:43 2:54 2:40 4 38:11 15.7 2:50 4 44:03 11:01 1:40:26
5 1298 Richard Johnson 56 M Eagan MN 5 14:26 3:17 3:18 5 39:15 15.3 1:47 5 48:04 12:01 1:46:48
6 1333 Steve Thompson 56 M Faribault MN 6 14:30 3:18 11:15 6 1:03:26 9.5 7:31 6 1:01:17 15:20 2:37:56
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1065 Michael Bono 60 M Minneapolis MN 1 12:36 2:52 1:44 1 29:49 20.1 0:58 1 33:26 8:22 1:18:29
2 1222 John Paulson 61 M Winona MN 2 13:29 3:04 5:19 2 38:01 15.8 3:16 2 40:54 10:14 1:40:56
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1192 Patrick McMorrow 65 M Bloomington MN 1 8:52 2:01 2:09 1 29:15 20.5 1:04 1 30:05 7:32 1:11:23
2 1146 Jerry House 65 M Woodbury MN 3 14:00 3:11 2:24 3 35:22 17.0 1:56 2 32:31 8:08 1:26:11
3 1246 Tim Rietz 65 M Austin MN 4 14:32 3:19 2:56 4 35:38 16.8 1:25 3 40:30 10:08 1:34:59
4 1302 John Warder 65 M Burnsville MN 2 13:01 2:58 3:26 2 33:00 18.2 3:00 4 44:31 11:08 1:36:55
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1193 Don Meck 72 M Siren WI 1 14:20 3:16 3:34 1 35:00 17.1 3:07 1 43:05 10:47 1:39:03
Total Registered: 452
Total Number of Individual Finishers: 108
Total Number of Relay Finishers: 13
Number of Male Finishers: 138
Number of Female Finishers: 119
Did not Finish Race or Did Not Start: 182