GRANITEMAN HALF MARATHON
Sauk Rapids, MN September 10, 2011
HALF MARATHON
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time Pace
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= =====
1 1/34 167 Ray Martinez 38 M Pantego TX 1:14:57 5:44
2 1/14 45 Wade Cruser 24 M Sauk Rapids MN 1:18:33 6:00
3 1/15 227 Joseph Schneiderhan 45 M Alexandria MN 1:21:37 6:14
4 2/15 6 Troy Anderson 40 M Big Lake MN 1:22:46 6:20
5 2/34 71 Jed Friedrich 32 M St. Peter MN 1:23:09 6:21
6 2/14 241 John Stover 28 M Saint Cloud MN 1:26:52 6:38
7 3/34 116 Larry Hosch 33 M St. Joseph MN 1:28:39 6:46
8 4/34 125 Shane Johnson 38 M Sartell MN 1:30:30 6:55
9 3/15 273 Glenn Holt 43 M Sartell MN 1:30:51 6:57
10 1/24 245 Kari Teigen 22 F Saint Joseph MN 1:32:40 7:05
11 4/15 175 George Morris 44 M Cold Spring MN 1:32:44 7:05
12 3/14 206 Cyrus Raivo 23 M St. Cloud MN 1:33:02 7:07
13 5/34 237 Ryan Steil 31 M Saint Cloud MN 1:33:10 7:07
14 6/34 223 David Schlangen 34 M Sartell MN 1:33:10 7:07
15 4/14 54 Tony Dingmann 29 M Marshall MN 1:33:47 7:10
16 2/24 285 Marey Erickson 24 F Waite Park MN 1:34:12 7:12
17 1/9 136 Mark Klaverkamp 53 M Clearwater MN 1:34:30 7:13
18 5/14 150 Nathan Leckband 28 M Eagan MN 1:34:55 7:15
19 7/34 261 Erik Wheeler 32 M Rice MN 1:34:56 7:15
20 1/22 107 Lisa Hines 48 F Waite Park MN 1:36:12 7:21
21 8/34 77 Scott Fuchs 37 M Sartell MN 1:38:52 7:33
22 1/35 243 Leah Swenson 32 F Avon MN 1:39:00 7:34
23 9/34 84 Michael Given 38 M North Port FL 1:39:15 7:35
24 6/14 264 Andrew Wyss 24 M Wausau WI 1:39:45 7:37
25 3/24 124 Katherine Johnson 23 F Ramsey MN 1:39:45 7:37
26 4/24 98 Madeline Harms 25 F Minneapolis MN 1:39:54 7:38
27 2/22 240 Annie Stokes 42 F Maple Grove MN 1:40:09 7:39
28 10/34 168 Bill McGinnis 31 M Madison SD 1:41:42 7:46
29 7/14 260 Jacob Wernersbach 22 M Zimmerman MN 1:43:05 7:53
30 11/34 109 Von Holbrook 39 M San Mateo CA 1:43:23 7:54
31 2/35 154 Rose Lindberg-Maingi 39 F Albertville MN 1:44:42 8:00
32 12/34 119 Chad Huston 37 M Saint Cloud MN 1:44:45 8:00
33 5/15 183 Steve Nelson 45 M Cambridge MN 1:44:46 8:00
34 13/34 10 Benjamin Arndt 35 M Elk River MN 1:46:11 8:07
35 1/2 251 Dave Trefethen 63 M Monticello MN 1:46:33 8:08
36 3/22 30 Amy Briag-Lindstrom 41 F Sartell MN 1:46:37 8:09
37 3/35 232 Lindsy Schwantes 30 F Waite Park MN 1:47:32 8:13
38 8/14 190 Alex Peine 23 M Sartell MN 1:48:01 8:15
39 5/24 210 Jaimie Reis 21 F Saint Cloud MN 1:48:09 8:16
40 4/35 222 Amy Schaefer 34 F Freeport MN 1:48:10 8:16
41 14/34 172 Jeremy Mickelson 38 M Plymouth MN 1:48:11 8:16
42 4/22 263 Amy Woolsey 45 F Sauk Rapids MN 1:49:12 8:21
43 5/22 51 Jacki Devine 49 F Little Falls MN 1:49:18 8:21
44 5/35 301 Gina Czech 35 F Little Falls MN 1:49:18 8:21
45 6/35 305 Jennifer Mahling-Stadum 34 F Brainerd MN 1:49:56 8:24
46 7/35 42 Amy Christen 32 F Maple Grove MN 1:49:57 8:24
47 6/22 177 Deb Muehring 45 F St. Joseph MN 1:50:06 8:25
48 15/34 81 Ben Geyer 38 M Henning MN 1:50:14 8:25
49 16/34 265 Andrew Zabel 31 M Saint Cloud MN 1:50:15 8:25
50 2/9 88 Dennis Gregory 54 M Richmond MN 1:50:16 8:26
51 17/34 85 Joshua Goerger 30 M Avon MN 1:51:08 8:29
52 3/9 272 Kenneth Hanna 54 M Saint Cloud MN 1:51:52 8:33
53 8/35 186 Jennifer Olson 34 F Ricw MN 1:52:13 8:34
54 7/22 141 Wendy Kresha 40 F Little Falls MN 1:52:21 8:35
55 4/9 38 Dan Cairns 51 M Rice MN 1:52:22 8:35
56 9/14 21 Christopher Bevers 29 M Otsego MN 1:52:40 8:37
57 18/34 64 Josh Fiedler 30 M Sartell MN 1:52:52 8:37
58 9/35 27 Beth Bovy 32 F Sauk Rapids MN 1:53:08 8:39
59 5/9 181 Greg Murdock 50 M Belgrade MN 1:53:31 8:40
60 6/15 250 Donald Thielen 44 M Sauk Rapids MN 1:54:35 8:45
61 6/24 182 Laura Nelson 24 F St. Cloud MN 1:55:00 8:47
62 10/14 83 Jared Gilman 26 M St Paul MN 1:55:07 8:48
63 8/22 249 Deborah Thell 40 F St. Cloud MN 1:56:20 8:53
64 7/15 73 Ronald Fritz 45 M Rockville MN 1:56:20 8:53
65 7/24 155 Deidre Lindstrom 28 F St.Paul MN 1:56:31 8:54
66 19/34 197 Kerby Plante 39 M Saint Cloud MN 1:56:39 8:55
67 10/35 198 Marla Plante 36 F Saint Cloud MN 1:56:40 8:55
68 11/35 132 Elizabeth Keeney 35 F Saint Cloud MN 1:57:13 8:57
69 1/2 31 Britta Brolin 18 F Centerville MN 1:57:59 9:01
70 8/24 203 Becky Przybilla 29 F Pierz MN 1:58:04 9:01
71 8/15 75 Erik Froiland 41 M Sauk Rapids MN 1:58:42 9:04
72 11/14 14 Chris Baldwin 28 M Andover MN 1:58:49 9:05
73 12/35 196 Tonya Pick 34 F Sauk Rapids MN 1:59:07 9:06
74 20/34 173 Jason Migala 32 M Sauk Rapids MN 1:59:09 9:06
75 21/34 208 Randy Ray 32 M Sauk Rapids MN 1:59:14 9:07
76 22/34 3 Bryan Allen 39 M St. Joseph MN 1:59:20 9:07
77 9/22 20 Debbie Bemboom 40 F Sauk Rapids MN 1:59:21 9:07
78 9/15 95 Piet Hansel 42 M Minneapolis MN 1:59:23 9:07
79 10/22 176 Mary Kay Morris 45 F Cold Spring MN 1:59:33 9:08
80 9/24 149 Laura Leckband 26 F Eagan MN 1:59:58 9:10
81 13/35 17 Natascha Bartsh 36 F Saint Paul MN 1:59:58 9:10
82 10/15 153 Harlan Leusink 40 M Paynesville MN 2:00:14 9:11
83 23/34 199 Jim Pohl 38 M Sartell MN 2:00:34 9:13
84 14/35 180 Jenifer Munson 38 F Annandale MN 2:00:51 9:14
85 10/24 202 Heather Prois 29 F St. Paul MN 2:01:26 9:17
86 11/15 164 Raymond Maingi 40 M Albertville MN 2:01:39 9:18
87 12/15 169 Thomas McNanley 49 M Sartell MN 2:02:22 9:21
88 13/15 239 Todd Steinke 43 M St Cloud MN 2:02:29 9:21
89 24/34 69 Andrew Fraser 35 M Minneapolis MN 2:02:46 9:23
90 6/9 207 Rick Rangel 57 M Waite Park MN 2:03:52 9:28
91 15/35 215 Gina Rudolph 32 F Sauk Rapids MN 2:03:52 9:28
92 1/3 120 Marysue Ingman 52 F Eden Prairie MN 2:03:57 9:28
93 25/34 157 Nathan Long 30 M St. Cloud MN 2:04:20 9:30
94 26/34 16 Bradley Barthel 34 M Saint Cloud MN 2:04:52 9:32
95 2/3 278 Lorrie Oistad 53 F Sartell MN 2:05:00 9:33
96 7/9 259 Gary Wernersbach 53 M Zimmerman MN 2:05:23 9:35
97 11/22 297 Jennifer Zayas 40 F Sartell MN 2:05:50 9:37
98 11/24 275 Sarah Kemp 28 F Sauk Rapids MN 2:05:50 9:37
99 12/24 101 Meghan Haselbauer 28 F Minneapolis MN 2:06:01 9:38
100 16/35 65 Bonnie Fines 39 F Saint Cloud MN 2:06:05 9:38
101 27/34 130 Brian Kapsner 35 M Sauk Rapids MN 2:06:08 9:38
102 17/35 127 Tami Johnson 38 F Sartell MN 2:06:32 9:40
103 2/2 195 Alan Phillips 77 M St. Cloud MN 2:06:36 9:40
104 12/22 178 Kristi Mueller 40 F Melrose MN 2:06:40 9:41
105 18/35 267 Louise Ziegler 37 F Sauk Rapids MN 2:07:05 9:43
106 13/22 22 Susan Biasco 46 F Big Lake MN 2:07:45 9:46
107 12/14 46 Carlos Cuevas 27 M Saint Cloud MN 2:08:16 9:48
108 19/35 41 Jodi Chinnock 32 F Sauk Rapids MN 2:08:22 9:48
109 13/14 287 Nate Hoffman 25 M Saint Cloud MN 2:09:07 9:52
110 20/35 189 Jessica Paul 33 F Sauk Rapids MN 2:09:20 9:53
111 14/22 193 Amy Peterson 42 F Rice MN 2:09:37 9:54
112 21/35 106 Ananda Henly 37 F Minneapolis MN 2:09:39 9:54
113 15/22 224 Cristen Schmalz 42 F Rogers MN 2:09:39 9:54
114 22/35 57 Jodi Donnay 31 F North Branch MN 2:09:58 9:56
115 13/24 220 Sara Sbragia 22 F North St. Paul MN 2:11:28 10:03
116 23/35 39 Lisa Carlson 38 F Jamestown ND 2:11:48 10:04
117 28/34 235 Gregory Springer 35 M Red Wing MN 2:12:09 10:06
118 14/24 7 Kim Andres 29 F Sauk Rapids MN 2:12:23 10:07
119 14/15 86 Michael Gorman 41 M St. Cloud MN 2:12:27 10:07
120 8/9 234 Brian Skjei 51 M Sauk Rapids MN 2:12:38 10:08
121 16/22 43 Kalli Christen 41 F St Cloud MN 2:13:01 10:10
122 2/2 122 Chrystal Johnson 19 F Sauk Rapids MN 2:13:01 10:10
123 29/34 115 Holiday Horning 39 M Zimmerman MN 2:13:20 10:11
124 17/22 97 Diane Happke 48 F Pierz MN 2:13:38 10:13
125 18/22 211 Marcia Retzer 41 F Saint Cloud MN 2:14:45 10:18
126 30/34 216 Sam Ryder 33 M Woodbury MN 2:14:59 10:19
127 15/24 266 Allison Zak 26 F Little Falls MN 2:15:18 10:20
128 31/34 15 Ryan Barrett 33 M Saint Cloud MN 2:15:42 10:22
129 24/35 229 Stephanie Schoeppner 31 F Saint Cloud MN 2:16:39 10:26
130 25/35 78 Gina Gabrielson 31 F Buffalo MN 2:16:39 10:26
131 16/24 282 Paige Martin Murray 20 F Saint Cloud MN 2:17:12 10:29
132 26/35 219 Jody Sayre 39 F Sauk Rapids MN 2:17:21 10:30
133 14/14 209 Taylor Reetz 20 M Sartell MN 2:19:00 10:37
134 17/24 231 Alison Schroeder 27 F Spicer MN 2:19:32 10:40
135 18/24 254 Angela Weber 29 F Minneapolis MN 2:19:40 10:40
136 27/35 4 Inga Anderson 34 F Sartell MN 2:19:41 10:40
137 9/9 89 Gary Gruba 56 M Foley MN 2:19:46 10:41
138 19/24 8 Abby Andries 29 F Sartell MN 2:20:35 10:44
139 19/22 226 Laurie Schneider 42 F Elk River MN 2:20:39 10:45
140 32/34 257 Travis Wells 35 M Zimmerman MN 2:21:49 10:50
141 3/3 134 Teresa Kintop 52 F Maple Lake MN 2:22:14 10:52
142 28/35 60 Holly Engel 32 F St. Cloud MN 2:23:10 10:56
143 20/22 59 Tracey Elfering 41 F Paynesville MN 2:23:16 10:57
144 29/35 131 Janelle Katzner 32 F Big Lake MN 2:24:53 11:04
145 20/24 108 Sheena Hoekstra 23 F Sartell MN 2:28:39 11:21
146 30/35 156 Emily Long 31 F St. Cloud MN 2:29:07 11:23
147 21/24 68 Amy Finsky 23 F St. Cloud MN 2:29:16 11:24
148 15/15 34 Jon Bunker 44 M Elk River MN 2:29:54 11:27
149 33/34 192 Balamurugan Perumal 31 M Minneapolis MN 2:30:44 11:31
150 22/24 179 Leah Mueller 21 F Vadnais Heights MN 2:31:11 11:33
151 31/35 1 Mary Ackerman 36 F Saint Cloud MN 2:31:26 11:34
152 23/24 2 Sarah All 23 F Apple Valley MN 2:34:31 11:48
153 21/22 188 Judy Oslund 44 F Elk River MN 2:38:52 12:08
154 24/24 286 Lydia Hoffman 25 F Saint Cloud MN 2:42:49 12:26
155 32/35 236 Krista Stavish 32 F Brainerd MN 2:44:46 12:35
156 34/34 214 Jesse Rothfork 34 M Saint Cloud MN 2:46:10 12:42
157 33/35 53 Amanda Dickinson 35 F St Cloud MN 2:46:35 12:43
158 34/35 33 Maureen Buchan 34 F Big Lake MN 3:10:27 14:33
159 35/35 94 Melanie Halter 30 F Saint Cloud MN 3:21:41 15:24
160 22/22 11 Ronda Arnold 42 F Paynesville MN 3:29:39 16:01
results by Pickle Events www.pickleevents.com
*********************************** MALE HALF MARATHON RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Ray Martinez Pantego TX 38 M 1:14:57
2 Wade Cruser Sauk Rapids MN 24 M 1:18:33
3 Joseph Schneiderhan Alexandria MN 45 M 1:21:37
4 Troy Anderson Big Lake MN 40 M 1:22:46
5 Jed Friedrich St. Peter MN 32 M 1:23:09
6 John Stover Saint Cloud MN 28 M 1:26:52
7 Larry Hosch St. Joseph MN 33 M 1:28:39
8 Shane Johnson Sartell MN 38 M 1:30:30
9 Glenn Holt Sartell MN 43 M 1:30:51
10 George Morris Cold Spring MN 44 M 1:32:44
11 Cyrus Raivo St. Cloud MN 23 M 1:33:02
12 Ryan Steil Saint Cloud MN 31 M 1:33:10
13 David Schlangen Sartell MN 34 M 1:33:10
14 Tony Dingmann Marshall MN 29 M 1:33:47
15 Mark Klaverkamp Clearwater MN 53 M 1:34:30
16 Nathan Leckband Eagan MN 28 M 1:34:55
17 Erik Wheeler Rice MN 32 M 1:34:56
18 Scott Fuchs Sartell MN 37 M 1:38:52
19 Michael Given North Port FL 38 M 1:39:15
20 Andrew Wyss Wausau WI 24 M 1:39:45
21 Bill McGinnis Madison SD 31 M 1:41:42
22 Jacob Wernersbach Zimmerman MN 22 M 1:43:05
23 Von Holbrook San Mateo CA 39 M 1:43:23
24 Chad Huston Saint Cloud MN 37 M 1:44:45
25 Steve Nelson Cambridge MN 45 M 1:44:46
26 Benjamin Arndt Elk River MN 35 M 1:46:11
27 Dave Trefethen Monticello MN 63 M 1:46:33
28 Alex Peine Sartell MN 23 M 1:48:01
29 Jeremy Mickelson Plymouth MN 38 M 1:48:11
30 Ben Geyer Henning MN 38 M 1:50:14
31 Andrew Zabel Saint Cloud MN 31 M 1:50:15
32 Dennis Gregory Richmond MN 54 M 1:50:16
33 Joshua Goerger Avon MN 30 M 1:51:08
34 Kenneth Hanna Saint Cloud MN 54 M 1:51:52
35 Dan Cairns Rice MN 51 M 1:52:22
36 Christopher Bevers Otsego MN 29 M 1:52:40
37 Josh Fiedler Sartell MN 30 M 1:52:52
38 Greg Murdock Belgrade MN 50 M 1:53:31
39 Donald Thielen Sauk Rapids MN 44 M 1:54:35
40 Jared Gilman St Paul MN 26 M 1:55:07
41 Ronald Fritz Rockville MN 45 M 1:56:20
42 Kerby Plante Saint Cloud MN 39 M 1:56:39
43 Erik Froiland Sauk Rapids MN 41 M 1:58:42
44 Chris Baldwin Andover MN 28 M 1:58:49
45 Jason Migala Sauk Rapids MN 32 M 1:59:09
46 Randy Ray Sauk Rapids MN 32 M 1:59:14
47 Bryan Allen St. Joseph MN 39 M 1:59:20
48 Piet Hansel Minneapolis MN 42 M 1:59:23
49 Harlan Leusink Paynesville MN 40 M 2:00:14
50 Jim Pohl Sartell MN 38 M 2:00:34
51 Raymond Maingi Albertville MN 40 M 2:01:39
52 Thomas McNanley Sartell MN 49 M 2:02:22
53 Todd Steinke St Cloud MN 43 M 2:02:29
54 Andrew Fraser Minneapolis MN 35 M 2:02:46
55 Rick Rangel Waite Park MN 57 M 2:03:52
56 Nathan Long St. Cloud MN 30 M 2:04:20
57 Bradley Barthel Saint Cloud MN 34 M 2:04:52
58 Gary Wernersbach Zimmerman MN 53 M 2:05:23
59 Brian Kapsner Sauk Rapids MN 35 M 2:06:08
60 Alan Phillips St. Cloud MN 77 M 2:06:36
61 Carlos Cuevas Saint Cloud MN 27 M 2:08:16
62 Nate Hoffman Saint Cloud MN 25 M 2:09:07
63 Gregory Springer Red Wing MN 35 M 2:12:09
64 Michael Gorman St. Cloud MN 41 M 2:12:27
65 Brian Skjei Sauk Rapids MN 51 M 2:12:38
66 Holiday Horning Zimmerman MN 39 M 2:13:20
67 Sam Ryder Woodbury MN 33 M 2:14:59
68 Ryan Barrett Saint Cloud MN 33 M 2:15:42
69 Taylor Reetz Sartell MN 20 M 2:19:00
70 Gary Gruba Foley MN 56 M 2:19:46
71 Travis Wells Zimmerman MN 35 M 2:21:49
72 Jon Bunker Elk River MN 44 M 2:29:54
73 Balamurugan Perumal Minneapolis MN 31 M 2:30:44
74 Jesse Rothfork Saint Cloud MN 34 M 2:46:10
*********************************** FEMALE HALF MARATHON RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Kari Teigen Saint Joseph MN 22 F 1:32:40
2 Marey Erickson Waite Park MN 24 F 1:34:12
3 Lisa Hines Waite Park MN 48 F 1:36:12
4 Leah Swenson Avon MN 32 F 1:39:00
5 Katherine Johnson Ramsey MN 23 F 1:39:45
6 Madeline Harms Minneapolis MN 25 F 1:39:54
7 Annie Stokes Maple Grove MN 42 F 1:40:09
8 Rose Lindberg-Maingi Albertville MN 39 F 1:44:42
9 Amy Briag-Lindstrom Sartell MN 41 F 1:46:37
10 Lindsy Schwantes Waite Park MN 30 F 1:47:32
11 Jaimie Reis Saint Cloud MN 21 F 1:48:09
12 Amy Schaefer Freeport MN 34 F 1:48:10
13 Amy Woolsey Sauk Rapids MN 45 F 1:49:12
14 Jacki Devine Little Falls MN 49 F 1:49:18
15 Gina Czech Little Falls MN 35 F 1:49:18
16 Jennifer Mahling-Stadum Brainerd MN 34 F 1:49:56
17 Amy Christen Maple Grove MN 32 F 1:49:57
18 Deb Muehring St. Joseph MN 45 F 1:50:06
19 Jennifer Olson Ricw MN 34 F 1:52:13
20 Wendy Kresha Little Falls MN 40 F 1:52:21
21 Beth Bovy Sauk Rapids MN 32 F 1:53:08
22 Laura Nelson St. Cloud MN 24 F 1:55:00
23 Deborah Thell St. Cloud MN 40 F 1:56:20
24 Deidre Lindstrom St.Paul MN 28 F 1:56:31
25 Marla Plante Saint Cloud MN 36 F 1:56:40
26 Elizabeth Keeney Saint Cloud MN 35 F 1:57:13
27 Britta Brolin Centerville MN 18 F 1:57:59
28 Becky Przybilla Pierz MN 29 F 1:58:04
29 Tonya Pick Sauk Rapids MN 34 F 1:59:07
30 Debbie Bemboom Sauk Rapids MN 40 F 1:59:21
31 Mary Kay Morris Cold Spring MN 45 F 1:59:33
32 Laura Leckband Eagan MN 26 F 1:59:58
33 Natascha Bartsh Saint Paul MN 36 F 1:59:58
34 Jenifer Munson Annandale MN 38 F 2:00:51
35 Heather Prois St. Paul MN 29 F 2:01:26
36 Gina Rudolph Sauk Rapids MN 32 F 2:03:52
37 Marysue Ingman Eden Prairie MN 52 F 2:03:57
38 Lorrie Oistad Sartell MN 53 F 2:05:00
39 Jennifer Zayas Sartell MN 40 F 2:05:50
40 Sarah Kemp Sauk Rapids MN 28 F 2:05:50
41 Meghan Haselbauer Minneapolis MN 28 F 2:06:01
42 Bonnie Fines Saint Cloud MN 39 F 2:06:05
43 Tami Johnson Sartell MN 38 F 2:06:32
44 Kristi Mueller Melrose MN 40 F 2:06:40
45 Louise Ziegler Sauk Rapids MN 37 F 2:07:05
46 Susan Biasco Big Lake MN 46 F 2:07:45
47 Jodi Chinnock Sauk Rapids MN 32 F 2:08:22
48 Jessica Paul Sauk Rapids MN 33 F 2:09:20
49 Amy Peterson Rice MN 42 F 2:09:37
50 Ananda Henly Minneapolis MN 37 F 2:09:39
51 Cristen Schmalz Rogers MN 42 F 2:09:39
52 Jodi Donnay North Branch MN 31 F 2:09:58
53 Sara Sbragia North St. Paul MN 22 F 2:11:28
54 Lisa Carlson Jamestown ND 38 F 2:11:48
55 Kim Andres Sauk Rapids MN 29 F 2:12:23
56 Kalli Christen St Cloud MN 41 F 2:13:01
57 Chrystal Johnson Sauk Rapids MN 19 F 2:13:01
58 Diane Happke Pierz MN 48 F 2:13:38
59 Marcia Retzer Saint Cloud MN 41 F 2:14:45
60 Allison Zak Little Falls MN 26 F 2:15:18
61 Stephanie Schoeppner Saint Cloud MN 31 F 2:16:39
62 Gina Gabrielson Buffalo MN 31 F 2:16:39
63 Paige Martin Murray Saint Cloud MN 20 F 2:17:12
64 Jody Sayre Sauk Rapids MN 39 F 2:17:21
65 Alison Schroeder Spicer MN 27 F 2:19:32
66 Angela Weber Minneapolis MN 29 F 2:19:40
67 Inga Anderson Sartell MN 34 F 2:19:41
68 Abby Andries Sartell MN 29 F 2:20:35
69 Laurie Schneider Elk River MN 42 F 2:20:39
70 Teresa Kintop Maple Lake MN 52 F 2:22:14
71 Holly Engel St. Cloud MN 32 F 2:23:10
72 Tracey Elfering Paynesville MN 41 F 2:23:16
73 Janelle Katzner Big Lake MN 32 F 2:24:53
74 Sheena Hoekstra Sartell MN 23 F 2:28:39
75 Emily Long St. Cloud MN 31 F 2:29:07
76 Amy Finsky St. Cloud MN 23 F 2:29:16
77 Leah Mueller Vadnais Height MN 21 F 2:31:11
78 Mary Ackerman Saint Cloud MN 36 F 2:31:26
79 Sarah All Apple Valley MN 23 F 2:34:31
80 Judy Oslund Elk River MN 44 F 2:38:52
81 Lydia Hoffman Saint Cloud MN 25 F 2:42:49
82 Krista Stavish Brainerd MN 32 F 2:44:46
83 Amanda Dickinson St Cloud MN 35 F 2:46:35
84 Maureen Buchan Big Lake MN 34 F 3:10:27
85 Melanie Halter Saint Cloud MN 30 F 3:21:41
86 Ronda Arnold Paynesville MN 42 F 3:29:39
================================================================================
MALE AGE GROUP 19 & - Under
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 19 & - Under
================================================================================
1 Britta Brolin Centerville MN 18 F 1:57:59
2 Chrystal Johnson Sauk Rapids MN 19 F 2:13:01
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Wade Cruser Sauk Rapids MN 24 M 1:18:33
2 John Stover Saint Cloud MN 28 M 1:26:52
3 Cyrus Raivo St. Cloud MN 23 M 1:33:02
4 Tony Dingmann Marshall MN 29 M 1:33:47
5 Nathan Leckband Eagan MN 28 M 1:34:55
6 Andrew Wyss Wausau WI 24 M 1:39:45
7 Jacob Wernersbach Zimmerman MN 22 M 1:43:05
8 Alex Peine Sartell MN 23 M 1:48:01
9 Christopher Bevers Otsego MN 29 M 1:52:40
10 Jared Gilman St Paul MN 26 M 1:55:07
11 Chris Baldwin Andover MN 28 M 1:58:49
12 Carlos Cuevas Saint Cloud MN 27 M 2:08:16
13 Nate Hoffman Saint Cloud MN 25 M 2:09:07
14 Taylor Reetz Sartell MN 20 M 2:19:00
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Kari Teigen Saint Joseph MN 22 F 1:32:40
2 Marey Erickson Waite Park MN 24 F 1:34:12
3 Katherine Johnson Ramsey MN 23 F 1:39:45
4 Madeline Harms Minneapolis MN 25 F 1:39:54
5 Jaimie Reis Saint Cloud MN 21 F 1:48:09
6 Laura Nelson St. Cloud MN 24 F 1:55:00
7 Deidre Lindstrom St.Paul MN 28 F 1:56:31
8 Becky Przybilla Pierz MN 29 F 1:58:04
9 Laura Leckband Eagan MN 26 F 1:59:58
10 Heather Prois St. Paul MN 29 F 2:01:26
11 Sarah Kemp Sauk Rapids MN 28 F 2:05:50
12 Meghan Haselbauer Minneapolis MN 28 F 2:06:01
13 Sara Sbragia North St. Paul MN 22 F 2:11:28
14 Kim Andres Sauk Rapids MN 29 F 2:12:23
15 Allison Zak Little Falls MN 26 F 2:15:18
16 Paige Martin Murray Saint Cloud MN 20 F 2:17:12
17 Alison Schroeder Spicer MN 27 F 2:19:32
18 Angela Weber Minneapolis MN 29 F 2:19:40
19 Abby Andries Sartell MN 29 F 2:20:35
20 Sheena Hoekstra Sartell MN 23 F 2:28:39
21 Amy Finsky St. Cloud MN 23 F 2:29:16
22 Leah Mueller Vadnais Height MN 21 F 2:31:11
23 Sarah All Apple Valley MN 23 F 2:34:31
24 Lydia Hoffman Saint Cloud MN 25 F 2:42:49
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Ray Martinez Pantego TX 38 M 1:14:57
2 Jed Friedrich St. Peter MN 32 M 1:23:09
3 Larry Hosch St. Joseph MN 33 M 1:28:39
4 Shane Johnson Sartell MN 38 M 1:30:30
5 Ryan Steil Saint Cloud MN 31 M 1:33:10
6 David Schlangen Sartell MN 34 M 1:33:10
7 Erik Wheeler Rice MN 32 M 1:34:56
8 Scott Fuchs Sartell MN 37 M 1:38:52
9 Michael Given North Port FL 38 M 1:39:15
10 Bill McGinnis Madison SD 31 M 1:41:42
11 Von Holbrook San Mateo CA 39 M 1:43:23
12 Chad Huston Saint Cloud MN 37 M 1:44:45
13 Benjamin Arndt Elk River MN 35 M 1:46:11
14 Jeremy Mickelson Plymouth MN 38 M 1:48:11
15 Ben Geyer Henning MN 38 M 1:50:14
16 Andrew Zabel Saint Cloud MN 31 M 1:50:15
17 Joshua Goerger Avon MN 30 M 1:51:08
18 Josh Fiedler Sartell MN 30 M 1:52:52
19 Kerby Plante Saint Cloud MN 39 M 1:56:39
20 Jason Migala Sauk Rapids MN 32 M 1:59:09
21 Randy Ray Sauk Rapids MN 32 M 1:59:14
22 Bryan Allen St. Joseph MN 39 M 1:59:20
23 Jim Pohl Sartell MN 38 M 2:00:34
24 Andrew Fraser Minneapolis MN 35 M 2:02:46
25 Nathan Long St. Cloud MN 30 M 2:04:20
26 Bradley Barthel Saint Cloud MN 34 M 2:04:52
27 Brian Kapsner Sauk Rapids MN 35 M 2:06:08
28 Gregory Springer Red Wing MN 35 M 2:12:09
29 Holiday Horning Zimmerman MN 39 M 2:13:20
30 Sam Ryder Woodbury MN 33 M 2:14:59
31 Ryan Barrett Saint Cloud MN 33 M 2:15:42
32 Travis Wells Zimmerman MN 35 M 2:21:49
33 Balamurugan Perumal Minneapolis MN 31 M 2:30:44
34 Jesse Rothfork Saint Cloud MN 34 M 2:46:10
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Leah Swenson Avon MN 32 F 1:39:00
2 Rose Lindberg-Maingi Albertville MN 39 F 1:44:42
3 Lindsy Schwantes Waite Park MN 30 F 1:47:32
4 Amy Schaefer Freeport MN 34 F 1:48:10
5 Gina Czech Little Falls MN 35 F 1:49:18
6 Jennifer Mahling-Stadum Brainerd MN 34 F 1:49:56
7 Amy Christen Maple Grove MN 32 F 1:49:57
8 Jennifer Olson Ricw MN 34 F 1:52:13
9 Beth Bovy Sauk Rapids MN 32 F 1:53:08
10 Marla Plante Saint Cloud MN 36 F 1:56:40
11 Elizabeth Keeney Saint Cloud MN 35 F 1:57:13
12 Tonya Pick Sauk Rapids MN 34 F 1:59:07
13 Natascha Bartsh Saint Paul MN 36 F 1:59:58
14 Jenifer Munson Annandale MN 38 F 2:00:51
15 Gina Rudolph Sauk Rapids MN 32 F 2:03:52
16 Bonnie Fines Saint Cloud MN 39 F 2:06:05
17 Tami Johnson Sartell MN 38 F 2:06:32
18 Louise Ziegler Sauk Rapids MN 37 F 2:07:05
19 Jodi Chinnock Sauk Rapids MN 32 F 2:08:22
20 Jessica Paul Sauk Rapids MN 33 F 2:09:20
21 Ananda Henly Minneapolis MN 37 F 2:09:39
22 Jodi Donnay North Branch MN 31 F 2:09:58
23 Lisa Carlson Jamestown ND 38 F 2:11:48
24 Stephanie Schoeppner Saint Cloud MN 31 F 2:16:39
25 Gina Gabrielson Buffalo MN 31 F 2:16:39
26 Jody Sayre Sauk Rapids MN 39 F 2:17:21
27 Inga Anderson Sartell MN 34 F 2:19:41
28 Holly Engel St. Cloud MN 32 F 2:23:10
29 Janelle Katzner Big Lake MN 32 F 2:24:53
30 Emily Long St. Cloud MN 31 F 2:29:07
31 Mary Ackerman Saint Cloud MN 36 F 2:31:26
32 Krista Stavish Brainerd MN 32 F 2:44:46
33 Amanda Dickinson St Cloud MN 35 F 2:46:35
34 Maureen Buchan Big Lake MN 34 F 3:10:27
35 Melanie Halter Saint Cloud MN 30 F 3:21:41
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Joseph Schneiderhan Alexandria MN 45 M 1:21:37
2 Troy Anderson Big Lake MN 40 M 1:22:46
3 Glenn Holt Sartell MN 43 M 1:30:51
4 George Morris Cold Spring MN 44 M 1:32:44
5 Steve Nelson Cambridge MN 45 M 1:44:46
6 Donald Thielen Sauk Rapids MN 44 M 1:54:35
7 Ronald Fritz Rockville MN 45 M 1:56:20
8 Erik Froiland Sauk Rapids MN 41 M 1:58:42
9 Piet Hansel Minneapolis MN 42 M 1:59:23
10 Harlan Leusink Paynesville MN 40 M 2:00:14
11 Raymond Maingi Albertville MN 40 M 2:01:39
12 Thomas McNanley Sartell MN 49 M 2:02:22
13 Todd Steinke St Cloud MN 43 M 2:02:29
14 Michael Gorman St. Cloud MN 41 M 2:12:27
15 Jon Bunker Elk River MN 44 M 2:29:54
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Lisa Hines Waite Park MN 48 F 1:36:12
2 Annie Stokes Maple Grove MN 42 F 1:40:09
3 Amy Briag-Lindstrom Sartell MN 41 F 1:46:37
4 Amy Woolsey Sauk Rapids MN 45 F 1:49:12
5 Jacki Devine Little Falls MN 49 F 1:49:18
6 Deb Muehring St. Joseph MN 45 F 1:50:06
7 Wendy Kresha Little Falls MN 40 F 1:52:21
8 Deborah Thell St. Cloud MN 40 F 1:56:20
9 Debbie Bemboom Sauk Rapids MN 40 F 1:59:21
10 Mary Kay Morris Cold Spring MN 45 F 1:59:33
11 Jennifer Zayas Sartell MN 40 F 2:05:50
12 Kristi Mueller Melrose MN 40 F 2:06:40
13 Susan Biasco Big Lake MN 46 F 2:07:45
14 Amy Peterson Rice MN 42 F 2:09:37
15 Cristen Schmalz Rogers MN 42 F 2:09:39
16 Kalli Christen St Cloud MN 41 F 2:13:01
17 Diane Happke Pierz MN 48 F 2:13:38
18 Marcia Retzer Saint Cloud MN 41 F 2:14:45
19 Laurie Schneider Elk River MN 42 F 2:20:39
20 Tracey Elfering Paynesville MN 41 F 2:23:16
21 Judy Oslund Elk River MN 44 F 2:38:52
22 Ronda Arnold Paynesville MN 42 F 3:29:39
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Mark Klaverkamp Clearwater MN 53 M 1:34:30
2 Dennis Gregory Richmond MN 54 M 1:50:16
3 Kenneth Hanna Saint Cloud MN 54 M 1:51:52
4 Dan Cairns Rice MN 51 M 1:52:22
5 Greg Murdock Belgrade MN 50 M 1:53:31
6 Rick Rangel Waite Park MN 57 M 2:03:52
7 Gary Wernersbach Zimmerman MN 53 M 2:05:23
8 Brian Skjei Sauk Rapids MN 51 M 2:12:38
9 Gary Gruba Foley MN 56 M 2:19:46
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Marysue Ingman Eden Prairie MN 52 F 2:03:57
2 Lorrie Oistad Sartell MN 53 F 2:05:00
3 Teresa Kintop Maple Lake MN 52 F 2:22:14
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Dave Trefethen Monticello MN 63 M 1:46:33
2 Alan Phillips St. Cloud MN 77 M 2:06:36
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
Total Registered: 180
Total Number of Finishers: 160
Number of Male Finishers: 74
Number of Female Finishers: 86
Did not Finish Race or Did Not Start: 20