LAKEFRONT TRIATHLON
Cleary Lake Park, Prior Lake, MN - August 6, 2011
1/4 Mile Swim - 13.5 Mile Bike - 3.3 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/13 136 Andy Schiesl 34 M Prior Lake MN 8 7:01 1:36 1:17 1 31:20 25.9 0:31 1 19:29 5:55 59:37
2 2/13 138 Kyle Serreyn 20 M Lakeville MN 1 6:20 1:27 0:56 5 34:22 23.6 0:41 4 19:46 6:00 1:02:04
3 3/13 131 Craig Desmet 33 M Savage MN 21 7:27 1:42 1:23 2 31:58 25.3 0:36 9 20:50 6:19 1:02:13
4 4/13 140 Carl Unger 37 M Prior Lake MN 15 7:13 1:39 1:04 3 32:49 24.7 0:45 14 21:29 6:31 1:03:18
5 5/13 130 Rob Brown 36 M Hopkins MN 10 7:06 1:37 1:17 9 35:56 22.5 0:41 12 21:18 6:28 1:06:15
6 1/28 277 Joel Fredricks 31 M St Paul MN 68 8:49 2:01 1:24 13 36:55 21.9 0:36 3 19:40 5:58 1:07:21
7 2/28 291 Nicholas Hardt 31 M Lake Elmo MN 78 9:00 2:03 1:07 14 37:01 21.9 0:40 2 19:40 5:58 1:07:24
8 6/13 134 Rich Kurhajetz 31 M Robbinsdale MN 60 8:35 1:57 1:23 4 33:21 24.3 0:44 23 23:30 7:08 1:07:31
9 7/13 294 Tyler Hecht 18 M Somerset WI 18 7:20 1:40 0:59 8 35:26 22.9 0:32 22 23:28 7:07 1:07:42
10 1/21 271 Sean Finn 45 M Savage MN 39 8:17 1:53 1:08 19 37:50 21.4 0:40 10 20:59 6:22 1:08:52
11 3/28 492 Nate Ilse 33 M St Paul MN 27 7:42 1:45 1:39 18 37:47 21.4 0:49 13 21:25 6:30 1:09:20
12 1/20 218 Mike Blair 42 M Prior Lake MN 54 8:31 1:57 1:13 6 35:02 23.1 0:40 29 24:07 7:19 1:09:29
13 8/13 133 Chad Hancock 28 M Apple Valley MN 35 8:04 1:50 1:20 7 35:02 23.1 0:49 39 24:44 7:30 1:09:57
14 9/13 142 Todd White 44 M Roseville MN 3 6:28 1:29 0:57 26 38:46 20.9 0:49 19 23:11 7:02 1:10:09
15 10/13 139 Brian Terhark 43 M Waukee IA 65 8:41 1:59 1:16 11 36:39 22.1 1:06 17 22:41 6:53 1:10:21
16 4/28 395 Brian Parker 34 M Savage MN 61 8:35 1:58 1:17 16 37:34 21.6 0:42 16 22:18 6:46 1:10:23
17 1/13 265 Jake Evans 29 M Owatonna MN 57 8:32 1:57 1:13 29 39:06 20.7 0:58 8 20:46 6:18 1:10:34
18 2/20 293 Gregory Hayes 40 M Prior Lake MN 23 7:34 1:44 1:20 15 37:03 21.9 0:33 36 24:32 7:26 1:10:59
19 2/21 334 Bryan Korb 45 M Lakeville MN 31 7:58 1:49 1:40 10 36:26 22.2 0:59 44 24:49 7:31 1:11:50
20 5/28 417 Joe Rydel 33 M Shakopee MN 80 9:03 2:04 1:02 22 38:17 21.2 0:33 20 23:21 7:05 1:12:13
21 6/28 259 Joe Eder 31 M Shakopee MN 41 8:20 1:54 1:11 20 38:00 21.3 0:56 28 24:04 7:18 1:12:28
22 11/13 141 Marty Weiland 35 M Lakeville MN 84 9:06 2:04 1:30 21 38:08 21.2 1:02 18 22:53 6:56 1:12:36
23 12/13 135 Christopher Sachs 31 M White Bear Lake MN 13 7:09 1:38 0:56 99 44:29 18.2 0:36 6 20:11 6:07 1:13:18
24 1/7 227 Jake Campbell 17 M Edina MN 40 8:17 1:53 1:45 55 41:18 19.6 1:07 11 21:04 6:23 1:13:29
25 2/7 399 Jake Pettit 14 M Eden Prairie MN 94 9:16 2:07 1:12 62 42:03 19.3 0:48 7 20:18 6:09 1:13:34
26 2/13 433 Michael Siedsma 28 M White Bear Twp MN 38 8:17 1:53 1:23 25 38:39 21.0 0:32 42 24:48 7:31 1:13:37
27 7/28 356 Aaron Lilly 30 M St Paul MN 34 8:03 1:50 1:04 17 37:36 21.5 0:47 63 26:12 7:57 1:13:40
28 3/13 206 Erik Anderson 25 M Lakeville MN 48 8:25 1:55 1:57 32 39:17 20.6 0:43 37 24:36 7:28 1:14:55
29 3/20 308 Duke Hungerford 44 M Eagan MN 47 8:24 1:55 1:44 31 39:15 20.6 1:18 34 24:30 7:26 1:15:08
30 13/13 137 David Schneider 40 M Clive IA 63 8:37 1:58 1:13 40 40:19 20.1 0:40 35 24:30 7:26 1:15:16
31 3/21 352 Andy Leier 45 M Shakopee MN 76 8:58 2:03 1:21 50 41:06 19.7 0:52 25 23:31 7:08 1:15:46
32 4/21 386 Ron Nelson 47 M Eden Prairie MN 104 9:24 2:09 2:13 38 40:15 20.1 0:59 21 23:24 7:06 1:16:11
33 1/38 455 Chris Thomes 36 M Victoria MN 120 9:41 2:12 1:54 35 40:06 20.2 1:07 24 23:30 7:08 1:16:16
34 5/21 384 Chad Murphy 48 M Prior Lake MN 6 6:53 1:34 2:06 36 40:09 20.2 1:10 59 26:02 7:54 1:16:17
35 2/38 462 Nate Ursel 38 M Shakopee MN 55 8:31 1:57 1:37 43 40:49 19.8 1:03 31 24:18 7:22 1:16:17
36 1/6 263 James Ertl 53 M Rosemount MN 22 7:32 1:43 1:59 24 38:33 21.0 0:51 95 27:27 8:20 1:16:22
37 1/15 479 Andy Wendroth 22 M Fargo ND 111 9:29 2:10 2:12 91 44:01 18.4 0:32 5 20:10 6:07 1:16:22
38 4/20 213 Kevin Bengtson 40 M Minneapolis MN 19 7:20 1:40 1:26 30 39:07 20.7 0:43 103 27:58 8:29 1:16:31
39 8/28 405 Nate Raas 33 M Rosemount MN 37 8:15 1:53 1:42 37 40:14 20.1 0:51 50 25:32 7:45 1:16:31
40 2/15 472 Kelly Walsh 23 M Minneapolis MN 206 11:16 2:34 1:34 42 40:40 19.9 1:04 15 22:05 6:42 1:16:36
41 9/28 261 Ryan Ellis 33 M Chaska MN 74 8:58 2:03 1:31 33 39:39 20.4 0:40 61 26:10 7:56 1:16:54
42 1/13 428 Tracy Serreyn 47 F Lakeville MN 71 8:53 2:02 1:08 54 41:17 19.6 0:37 47 25:16 7:40 1:17:09
43 5/20 456 Chad Thompson 41 M Victoria MN 89 9:11 2:06 1:35 12 36:47 22.0 1:04 119 28:56 8:47 1:17:30
44 3/38 209 Clint Balfanz 37 M Edina MN 58 8:32 1:57 2:02 34 39:39 20.4 1:12 66 26:12 7:57 1:17:36
45 1/6 370 Patrick McMorrow 64 M Eden Prairie MN 29 7:52 1:48 2:01 47 40:59 19.8 1:17 52 25:32 7:45 1:17:40
46 1/16 430 Jacqueline Shupe 43 F Savage MN 167 10:34 2:25 1:22 27 38:46 20.9 0:52 60 26:08 7:56 1:17:41
47 4/13 247 Edouard De Mezerac 29 M Minneapolis MN 17 7:18 1:40 1:36 51 41:07 19.7 0:57 94 27:27 8:19 1:18:24
48 2/16 454 Kara Thom 42 F Chaska MN 118 9:37 2:12 1:41 65 42:05 19.2 1:08 27 24:03 7:18 1:18:32
49 6/21 424 Mark Schultz 49 M Prior Lake MN 69 8:52 2:01 1:19 59 41:44 19.4 0:32 72 26:36 8:04 1:19:00
50 4/38 290 Gregory Happ 39 M Chaska MN 123 9:47 2:14 1:27 44 40:50 19.8 1:31 56 25:49 7:50 1:19:22
51 2/13 342 Dawn Labiosa 46 F Apple Valley MN 20 7:25 1:42 1:25 63 42:04 19.3 0:45 100 27:52 8:27 1:19:29
52 6/20 242 Dan Corbett 41 M Northfield MN 102 9:23 2:08 1:34 67 42:06 19.2 1:02 53 25:32 7:45 1:19:35
53 5/38 312 Rob Jacobson 36 M Burnsville MN 9 7:02 1:36 1:11 70 42:29 19.1 0:40 107 28:17 8:35 1:19:37
54 6/38 292 Bart Harvey 39 M Lakeville MN 117 9:33 2:11 1:36 28 38:57 20.8 1:21 106 28:12 8:33 1:19:38
55 10/28 441 Jeremy Solt 34 M Prior Lake MN 5 6:41 1:31 2:32 46 40:58 19.8 1:27 105 28:06 8:31 1:19:41
56 7/20 475 Kevin Wartick 43 M Lakevilles MN 81 9:05 2:04 2:11 60 41:52 19.3 1:08 51 25:32 7:45 1:19:46
57 8/20 295 Chad Helgemo 40 M Savage MN 14 7:13 1:39 4:23 57 41:36 19.5 2:02 43 24:48 7:31 1:20:00
58 1/19 297 Kelly Heltemes 33 F Eden Prairie MN 99 9:21 2:08 1:34 85 43:35 18.6 1:10 33 24:27 7:25 1:20:05
59 2/6 387 Scott Nelson 50 M Eagan MN 56 8:31 1:57 2:08 39 40:15 20.1 1:13 104 28:05 8:31 1:20:11
60 11/28 333 Michael Kokkinen 34 M St. Paul MN 4 6:39 1:31 1:55 76 42:58 18.9 1:12 98 27:38 8:23 1:20:19
61 9/20 350 Mark Lehnert 40 M Savage MN 146 10:13 2:20 2:39 45 40:57 19.8 1:45 46 24:57 7:34 1:20:29
62 5/13 491 Patrick Wright 27 M Minneapolis MN 114 9:32 2:10 1:40 71 42:31 19.1 0:58 64 26:12 7:57 1:20:51
63 2/19 474 Kristi Warren 31 F Huxley IA 42 8:20 1:54 1:13 88 43:46 18.5 0:53 84 27:15 8:16 1:21:26
64 7/38 281 James Gaul 39 M Bloomington MN 100 9:22 2:08 1:34 106 44:42 18.1 1:35 32 24:20 7:23 1:21:31
65 3/13 378 Kris Miner 45 F Eden Prairie MN 45 8:22 1:54 1:58 68 42:09 19.2 1:15 102 27:58 8:29 1:21:41
66 7/21 235 Dean Chmielewski 47 M Shakopee MN 86 9:08 2:05 2:14 48 41:04 19.7 0:45 112 28:33 8:40 1:21:42
67 1/27 236 Robin Chose 37 F Eden Prairie MN 95 9:17 2:07 1:33 52 41:08 19.7 1:18 113 28:36 8:40 1:21:49
68 3/16 425 Paula Schulze 43 F Shakopee MN 159 10:24 2:22 2:27 74 42:53 18.9 0:50 48 25:19 7:41 1:21:51
69 3/6 234 Christopher Chinander 50 M Norwood MN 11 7:07 1:37 1:20 49 41:06 19.7 0:54 169 31:31 9:33 1:21:55
70 8/21 280 Lane Gans 47 M Mendota Heights MN 33 8:03 1:50 2:23 128 46:05 17.6 0:44 38 24:43 7:30 1:21:56
71 3/15 315 Blake Jensen 24 M Bloomington MN 91 9:12 2:06 1:38 69 42:25 19.1 0:46 111 28:32 8:39 1:22:31
72 1/12 229 Brianna Carlson 25 F Hastings MN 193 11:06 2:32 2:00 66 42:06 19.2 0:54 71 26:31 8:02 1:22:34
73 2/12 230 Emily Carlson 29 F St Paul MN 126 9:49 2:14 1:34 117 45:30 17.8 1:09 40 24:46 7:31 1:22:45
74 3/12 432 Kathryn Siedsma 26 F White Bear Twp MN 103 9:24 2:08 1:44 81 43:14 18.7 0:40 101 27:54 8:28 1:22:53
75 8/38 408 Tim Reckmeyer 39 M Prior Lake MN 105 9:26 2:09 1:40 104 44:37 18.2 0:58 68 26:16 7:58 1:22:55
76 4/13 186 Kathy Bates 47 F Pine Island MN 85 9:08 2:05 1:36 61 42:00 19.3 1:10 132 29:23 8:54 1:23:15
77 2/6 266 Dr. Jon Falkowski 61 M Apple Valley MN 188 10:58 2:30 2:07 23 38:20 21.1 1:14 153 30:44 9:19 1:23:21
78 12/28 212 Shawn Beaudette 32 M Prior Lake MN 129 9:52 2:15 1:58 103 44:35 18.2 1:34 49 25:26 7:43 1:23:22
79 2/27 215 Angie Bents 38 F St Paul MN 173 10:38 2:25 2:11 73 42:41 19.0 1:06 77 26:56 8:10 1:23:31
80 13/28 337 Chris Krieg 33 M Shakopee MN 96 9:18 2:07 1:47 90 43:54 18.5 1:10 97 27:34 8:21 1:23:40
81 4/12 248 Sara Delgado 27 F Minneapolis MN 135 9:57 2:16 2:21 152 47:12 17.2 0:41 26 23:34 7:09 1:23:43
82 3/19 285 Anne Gustin 32 F Edina MN 50 8:28 1:56 1:24 121 45:44 17.7 0:56 88 27:22 8:18 1:23:52
83 4/15 415 Eric Ruggles 23 M Bloomington MN 175 10:40 2:26 2:12 122 45:51 17.7 0:26 41 24:47 7:31 1:23:55
84 14/28 397 Eric Paur 33 M Savage MN 178 10:49 2:28 3:08 77 42:58 18.9 1:13 57 25:52 7:51 1:23:57
85 6/13 185 Brian Bierbaum 28 M Minneapolis MN 223 11:55 2:43 1:39 80 43:03 18.8 1:03 75 26:41 8:06 1:24:19
86 7/13 442 Benjamin Sorenson 26 M Minneapolis MN 75 8:58 2:03 1:35 174 48:25 16.7 0:31 45 24:54 7:33 1:24:21
87 15/28 299 Carl Hensley 33 M Shakopee MN 107 9:27 2:09 2:17 97 44:21 18.3 1:07 89 27:22 8:18 1:24:32
88 4/19 183 Chandra Holt 31 F 197 11:09 2:32 2:02 105 44:40 18.1 1:13 54 25:33 7:45 1:24:35
89 5/13 353 Henriette Lemke 48 F Prior Lake MN 90 9:11 2:06 1:28 107 44:46 18.1 0:46 108 28:28 8:38 1:24:37
90 4/6 429 Mark Severson 51 M Eagan MN 147 10:15 2:20 1:34 53 41:14 19.6 1:18 143 30:18 9:11 1:24:38
91 4/16 473 Amy Wander 41 F Savage MN 128 9:52 2:15 1:39 75 42:54 18.9 1:25 117 28:51 8:45 1:24:39
92 5/6 245 Jeffrey Daly 51 M Lakeville MN 177 10:45 2:27 1:33 41 40:29 20.0 1:16 156 30:50 9:21 1:24:50
93 9/38 241 Pat Coleman 38 M Prior Lake MN 79 9:01 2:03 2:11 86 43:39 18.6 0:49 128 29:13 8:51 1:24:50
94 16/28 358 Mathieu Lindquist 34 M Shoreview MN 12 7:09 1:38 1:50 72 42:31 19.1 1:13 183 32:13 9:46 1:24:52
95 10/38 355 Michael Lewis 37 M Rosemount MN 127 9:51 2:15 3:20 58 41:37 19.5 1:12 120 28:57 8:47 1:24:56
96 11/38 401 Allen Pofahl 39 M Edina MN 181 10:51 2:28 1:52 87 43:43 18.5 1:25 80 27:09 8:14 1:24:59
97 3/7 286 Skyler Hackett 15 M Prior Lake MN 44 8:21 1:54 2:39 149 46:58 17.2 0:52 65 26:12 7:57 1:25:00
98 1/9 385 Jessica Nelson 22 F Eagan MN 64 8:41 1:59 2:30 134 46:11 17.5 0:40 78 27:01 8:12 1:25:00
99 3/27 468 Jody Vogt 36 F Savage MN 140 10:04 2:18 1:44 64 42:04 19.3 1:21 139 29:59 9:05 1:25:11
100 5/15 339 Randy Krueger 23 M Minneapolis MN 139 10:01 2:17 2:19 119 45:34 17.8 1:09 62 26:11 7:56 1:25:11
101 8/13 467 Kyle Vitense 27 M St. Louis Park MN 101 9:23 2:08 1:56 125 46:01 17.6 1:22 81 27:10 8:14 1:25:51
102 5/19 434 Jackie Siemers 31 F Lakeville MN 16 7:17 1:40 1:41 143 46:40 17.4 1:27 124 29:06 8:50 1:26:08
103 17/28 364 Scott Maloney 34 M Savage MN 32 8:02 1:50 3:08 101 44:34 18.2 1:10 133 29:24 8:55 1:26:15
104 6/15 251 Matt Dona 23 M Bloomington MN 122 9:45 2:13 2:20 137 46:21 17.5 0:51 83 27:12 8:15 1:26:27
105 6/19 453 Kristin Terrell 34 F Prior Lake MN 30 7:58 1:49 1:40 109 44:57 18.0 1:06 160 31:07 9:26 1:26:46
106 9/21 187 John Meyer 47 M Lake Elmo MN 220 11:39 2:39 1:40 79 43:02 18.8 1:06 135 29:28 8:56 1:26:52
107 18/28 204 Shawn Amundson 32 M Shakopee MN 205 11:15 2:34 1:56 93 44:09 18.3 0:41 130 29:17 8:53 1:27:15
108 12/38 340 Andrew Krumrich 36 M Eagan MN 93 9:14 2:06 3:14 138 46:21 17.5 1:13 87 27:20 8:17 1:27:19
109 13/38 335 Ryan Kotula 39 M Prior Lake MN 72 8:55 2:02 1:28 89 43:52 18.5 0:44 186 32:22 9:49 1:27:20
110 7/15 471 Zak Vrudny 20 M Lindstrom MN 136 9:58 2:16 3:06 126 46:02 17.6 1:09 82 27:11 8:15 1:27:23
111 10/21 443 Todd Spaeth 46 M Hastings55033 MN 185 10:54 2:29 2:13 102 44:35 18.2 0:47 123 29:06 8:49 1:27:32
112 5/12 359 Monique Lindquist 28 F Shoreview MN 87 9:10 2:05 1:45 84 43:32 18.6 1:15 184 32:13 9:46 1:27:52
113 14/38 225 Brian Cade 37 M Lakeville MN 180 10:50 2:28 2:04 148 46:55 17.3 0:57 85 27:19 8:17 1:28:03
114 1/5 389 Bob Nordman 57 M Savage MN 112 9:32 2:10 1:33 94 44:13 18.3 1:03 173 31:46 9:38 1:28:05
115 7/19 338 Susan Krieg 33 F Shakopee MN 222 11:55 2:43 2:15 139 46:25 17.5 1:51 55 25:47 7:49 1:28:10
116 2/9 447 Hannah Sterling 20 F Watertown WI 28 7:45 1:46 2:04 154 47:24 17.1 0:50 141 30:13 9:10 1:28:13
117 11/21 423 Mike Schneider 48 M Prior Lake MN 179 10:49 2:28 2:32 142 46:39 17.4 0:56 90 27:24 8:18 1:28:17
118 5/16 189 Jayme Simon 40 F 66 8:43 1:59 1:27 115 45:12 17.9 0:48 181 32:11 9:46 1:28:18
119 15/38 210 Aaron Barclay 38 M Prior Lake MN 26 7:42 1:45 2:43 130 46:05 17.6 1:06 154 30:45 9:19 1:28:19
120 3/9 374 Liza Meredith 24 F Minneapolis MN 121 9:44 2:13 2:23 208 50:51 15.9 1:11 30 24:15 7:21 1:28:20
121 6/13 457 Trina Tinglum 48 F Apple Valley MN 62 8:36 1:58 2:10 92 44:09 18.3 1:29 176 31:59 9:42 1:28:21
122 16/38 328 Adam Klein 35 M Minneapolis MN 216 11:30 2:37 3:19 98 44:27 18.2 2:28 74 26:41 8:06 1:28:24
123 8/19 249 Candace Devlaeminck 30 F Gaylord MN 52 8:29 1:56 2:31 127 46:02 17.6 2:16 129 29:13 8:52 1:28:29
124 7/13 243 Julie Corbett 45 F Northfield MN 53 8:30 1:56 1:41 83 43:31 18.6 2:01 194 33:00 10:00 1:28:41
125 17/38 400 Timothy Poeschl 35 M Bloomington MN 137 9:58 2:16 2:11 116 45:17 17.9 1:02 144 30:19 9:11 1:28:45
126 19/28 205 Petronilo Ancheta III 34 M Eden Prairie MN 143 10:06 2:18 2:25 160 47:41 17.0 1:34 79 27:02 8:12 1:28:45
127 12/21 393 Chris Palmer 46 M Minneapolis MN 154 10:20 2:21 2:30 186 49:25 16.4 0:41 58 25:56 7:52 1:28:51
128 4/27 354 Beth Lewis 37 F Rosemount MN 109 9:28 2:09 2:29 169 48:10 16.8 1:27 92 27:24 8:19 1:28:56
129 8/13 444 Laurie Stanek 47 F Prior Lake MN 116 9:33 2:11 2:11 185 49:15 16.4 2:03 67 26:12 7:57 1:29:12
130 13/21 396 Paul Pasko III 46 M Minnetonka MN 225 11:57 2:43 2:33 56 41:33 19.5 1:51 170 31:32 9:34 1:29:23
131 18/38 411 Scott Remiger 37 M Lakeville MN 106 9:26 2:09 2:21 157 47:34 17.0 0:41 134 29:26 8:56 1:29:28
132 19/38 244 Mike Craig 36 M Shakopee MN 145 10:13 2:20 2:40 96 44:21 18.3 1:00 164 31:17 9:29 1:29:29
133 8/15 357 Spencer Lindholm 22 M Prior Lake MN 213 11:26 2:36 2:49 151 47:01 17.2 1:14 86 27:19 8:17 1:29:47
134 10/20 463 Steve Van Dyne 40 M Lakeville MN 2 6:25 1:28 2:13 123 45:52 17.7 1:14 207 34:06 10:20 1:29:47
135 9/13 324 Jamie Karlovich 48 F Excelsior MN 24 7:37 1:44 2:41 150 46:59 17.2 2:04 147 30:31 9:15 1:29:50
136 11/20 304 Timothy Hoffard 41 M Savage MN 92 9:13 2:06 3:29 111 44:59 18.0 1:36 150 30:37 9:17 1:29:51
137 20/28 458 Mike Tucker 31 M Eden Prairie MN 59 8:33 1:57 3:26 113 45:05 18.0 1:44 161 31:09 9:27 1:29:54
138 5/27 403 Pamela Punt 39 F Shakopee MN 108 9:27 2:09 2:16 118 45:32 17.8 1:27 166 31:20 9:30 1:30:00
139 9/19 217 Angel Bigaouette 33 F Belle Plaine MN 208 11:19 2:35 2:30 146 46:42 17.3 0:57 116 28:50 8:45 1:30:16
140 21/28 390 Gabe Novotny 32 M Hopkins MN 119 9:38 2:12 2:07 95 44:20 18.3 1:07 199 33:21 10:07 1:30:29
141 20/38 365 Michael Mamer 36 M Minneapolis MN 182 10:52 2:29 2:59 124 45:54 17.6 1:09 137 29:45 9:01 1:30:37
142 1/3 188 Richard Trenkmann 68 M Hayward WI 151 10:17 2:21 2:13 131 46:06 17.6 1:33 148 30:31 9:15 1:30:38
143 9/13 284 Patrick Grant 28 M Minneapolis MN 46 8:22 1:55 2:23 78 43:01 18.8 1:15 229 35:49 10:52 1:30:48
144 4/9 256 Annie Dupslaff 22 F Savage MN 82 9:05 2:04 1:53 158 47:39 17.0 1:27 155 30:47 9:20 1:30:49
145 6/16 440 Gail Smith 41 F Coon Rapids MN 161 10:25 2:22 2:00 172 48:23 16.7 1:06 127 29:12 8:51 1:31:04
146 14/21 310 Thomas Illg 45 M Apple Valley MN 70 8:52 2:01 2:55 136 46:14 17.5 0:54 185 32:20 9:48 1:31:12
147 21/38 318 Stacy Johnston 38 M Faremington MN 67 8:48 2:00 2:38 110 44:58 18.0 1:20 204 33:40 10:13 1:31:23
148 22/38 314 Kyle Jefferson 36 M Prior Lake MN 153 10:20 2:21 2:36 164 48:04 16.9 0:48 136 29:41 9:00 1:31:27
149 23/38 406 Pat Rademacher 38 M Chanhassen MN 240 12:37 2:52 3:40 155 47:29 17.1 1:07 73 26:37 8:04 1:31:28
150 24/38 461 Ben Ursel 36 M White Bear Lake MN 160 10:25 2:22 2:39 82 43:31 18.6 1:19 203 33:40 10:12 1:31:31
151 22/28 419 Aaron Sailer 30 M Chanhassen MN 115 9:33 2:10 2:22 194 49:54 16.2 0:47 125 29:08 8:50 1:31:41
152 25/38 490 Travis Worshek 37 M Grand Rapids MN 138 10:00 2:17 2:32 132 46:07 17.6 1:16 174 31:55 9:41 1:31:47
153 15/21 445 Scott Stanek 46 M Prior Lake MN 163 10:31 2:24 2:25 211 51:09 15.8 1:28 70 26:19 7:59 1:31:50
154 1/4 388 Lori Nissen 50 F Edina MN 73 8:57 2:02 1:40 144 46:41 17.4 1:34 195 33:07 10:02 1:31:56
155 10/19 325 Heather Kick-Abrahamso 34 F Belle Plaine MN 253 13:02 2:58 2:07 171 48:13 16.8 1:16 96 27:30 8:20 1:32:06
156 12/20 380 Leif Mostrom 42 M Prior Lake MN 190 11:03 2:31 2:53 178 48:42 16.6 0:50 115 28:42 8:42 1:32:08
157 4/7 407 Danny Radermacher 16 M Eagan MN 203 11:14 2:34 3:04 147 46:47 17.3 0:53 142 30:14 9:10 1:32:11
158 6/27 184 Kim Harder 35 F Minnetonka MN 156 10:22 2:22 2:19 140 46:30 17.4 1:21 172 31:44 9:37 1:32:13
159 9/15 448 Christopher Stevermer 20 M Savage MN 227 12:02 2:44 2:58 184 49:10 16.5 0:45 91 27:24 8:18 1:32:18
160 7/27 253 Jennifer Doubet 39 F Minneapolis MN 171 10:37 2:25 2:20 108 44:56 18.0 1:17 202 33:36 10:11 1:32:43
161 6/12 478 Jenna Wendorff 27 F Shakopee MN 124 9:47 2:14 2:31 156 47:34 17.0 1:51 163 31:12 9:27 1:32:53
162 8/27 366 Kristen Marsan 39 F Eden Prairie MN 221 11:52 2:42 4:28 183 49:02 16.5 1:22 69 26:17 7:58 1:32:58
163 1/2 421 Michel Sanders 57 F Saint Paul MN 165 10:32 2:24 2:43 129 46:05 17.6 1:21 187 32:23 9:49 1:33:01
164 7/16 383 Kristi Muller 44 F Prior Lake MN 263 13:43 3:07 2:03 114 45:11 17.9 0:59 167 31:21 9:30 1:33:15
165 5/7 436 Matt Sindelar 18 M Shakopee MN 170 10:37 2:25 2:54 191 49:42 16.3 1:24 118 28:53 8:45 1:33:28
166 7/12 222 Sarah Burgduff 28 F Lakeville MN 162 10:25 2:23 1:55 202 50:16 16.1 1:15 138 29:57 9:05 1:33:46
167 9/27 296 Christine Helgemo 39 F Savage MN 199 11:10 2:33 3:44 167 48:07 16.8 2:24 110 28:31 8:39 1:33:54
168 8/16 371 Amy Meckey 42 F Shakopee MN 166 10:32 2:24 2:15 219 51:44 15.7 0:41 122 29:04 8:49 1:34:14
169 5/9 344 Jackie Lafleur 24 F Woodbury MN 83 9:05 2:04 2:28 224 52:23 15.5 1:03 131 29:20 8:54 1:34:17
170 16/21 257 Ralph Dupslaff 46 M Savage MN 168 10:36 2:25 1:39 162 47:45 17.0 1:26 200 33:25 10:08 1:34:49
171 10/15 300 Stephen Hersh 22 M Richmond VA 110 9:28 2:10 3:02 179 48:44 16.6 0:30 196 33:11 10:04 1:34:54
172 1/2 348 Dana Langlee 14 F Ham Lake MN 7 7:01 1:36 1:34 259 57:48 14.0 0:55 99 27:41 8:24 1:34:56
173 17/21 470 Mick Vrudny 49 M Lindstrom MN 243 12:42 2:54 2:52 141 46:32 17.4 2:23 149 30:35 9:17 1:35:01
174 2/5 250 Gordon Dona 55 M Bloomington MN 36 8:14 1:53 2:54 112 45:05 18.0 1:44 240 37:10 11:16 1:35:05
175 23/28 343 Tom Lacina 32 M Shakopee MN 198 11:10 2:33 3:16 187 49:28 16.4 0:51 146 30:26 9:14 1:35:08
176 8/12 466 Heidi Vitense 27 F St. Louis Park MN 169 10:37 2:25 2:25 197 49:56 16.2 1:55 145 30:22 9:12 1:35:12
177 9/16 313 Terri Jaskowick 42 F Prior Lake MN 241 12:40 2:53 2:28 135 46:12 17.5 1:07 198 33:14 10:05 1:35:39
178 24/28 307 David Horsman 34 M Bloomington MN 155 10:21 2:21 1:46 166 48:07 16.8 1:45 205 33:44 10:14 1:35:41
179 10/13 288 Terri Haney 45 F Montgomery MN 210 11:21 2:35 2:14 159 47:40 17.0 1:11 201 33:30 10:09 1:35:54
180 26/38 254 Warren Downing 35 M Prior Lake MN 224 11:56 2:43 4:33 193 49:51 16.2 1:14 109 28:29 8:38 1:36:01
181 11/15 298 Matt Hensel 21 M Mendota Hts MN 51 8:28 1:56 2:27 248 55:58 14.5 0:55 114 28:36 8:40 1:36:22
182 6/7 273 Justin Flesher 16 M Apple Valley MN 133 9:55 2:16 3:00 217 51:38 15.7 0:34 165 31:18 9:30 1:36:23
183 27/38 372 Josh Paur 36 M Savage MN 219 11:33 2:38 3:13 173 48:25 16.7 1:41 188 32:23 9:49 1:37:13
184 10/13 272 Jacob Flanagin 28 M New Hop MN 196 11:09 2:32 2:54 215 51:32 15.7 0:56 152 30:43 9:19 1:37:13
185 2/2 446 Allison Steiner 18 F Hastings MN 125 9:48 2:14 2:36 245 55:23 14.6 0:32 126 29:10 8:51 1:37:25
186 12/15 219 Sean Borman 24 M Prior Lake MN 250 12:56 2:57 2:34 175 48:31 16.7 0:57 190 32:43 9:55 1:37:38
187 10/27 484 Sarah Wilker 35 F Detroit Lakes MN 187 10:58 2:30 2:39 200 50:05 16.2 0:50 197 33:14 10:05 1:37:43
188 10/16 392 Melissa Otte 44 F Eagan MN 152 10:17 2:21 2:09 223 52:01 15.6 1:22 175 31:57 9:41 1:37:44
189 6/6 237 Brian Clark 51 M Chaska MN 186 10:55 2:29 2:16 145 46:41 17.4 0:52 239 37:04 11:14 1:37:46
190 2/3 375 Tom Meyer 67 M Hutchinson WI 272 14:50 3:23 2:22 100 44:34 18.2 1:36 212 34:32 10:28 1:37:52
191 11/19 216 Karen Berresen-Berg 33 F Belle Plaine MN 217 11:31 2:37 3:22 120 45:39 17.7 1:32 232 35:53 10:53 1:37:53
192 12/19 327 Ally Klee 30 F Eagan MN 234 12:22 2:49 2:37 181 48:53 16.6 1:12 193 32:58 10:00 1:38:00
193 3/5 201 David Aadlad 55 M St. Boni MN 141 10:04 2:18 2:48 221 51:52 15.6 1:37 177 32:01 9:42 1:38:20
194 3/6 329 Jim Klein 63 M Prior Lake MN 260 13:28 3:04 3:16 213 51:21 15.8 1:18 121 29:02 8:48 1:38:23
195 11/27 319 Tammy Johnston 36 F Farmington MN 202 11:13 2:33 3:14 165 48:06 16.8 0:48 227 35:44 10:50 1:39:04
196 12/27 239 Kelly Colebrook 37 F Minneapolis MN 158 10:23 2:22 2:52 188 49:31 16.4 1:07 223 35:31 10:46 1:39:22
197 6/9 323 Brittany Karlovich 20 F Excelsior MN 132 9:54 2:15 2:43 232 53:21 15.2 0:48 191 32:48 9:57 1:39:31
198 13/19 410 Jennifer Reise 32 F Minneapolis MN 176 10:44 2:27 3:16 222 52:00 15.6 1:39 179 32:07 9:44 1:39:42
199 28/38 211 Chad Barclay 35 M Jordan MN 130 9:53 2:15 3:01 190 49:41 16.3 1:44 222 35:30 10:46 1:39:47
200 25/28 376 Travis Meyer 31 M Sleepy Eye MN 172 10:38 2:25 2:53 239 54:32 14.9 1:08 151 30:40 9:18 1:39:49
201 4/5 264 Clayton Esse 55 M Edina MN 189 10:58 2:30 2:41 133 46:10 17.5 1:32 245 38:39 11:43 1:39:59
202 4/6 449 David Sturgeon 63 M Tonka Bay MN 257 13:17 3:02 3:25 216 51:36 15.7 1:00 158 30:53 9:22 1:40:09
203 13/27 322 Crystal Kapps 38 F Apple Valley MN 77 8:59 2:03 2:14 201 50:14 16.1 1:18 242 37:43 11:26 1:40:25
204 14/27 260 Amy Ekberg 36 F St. Paul MN 254 13:03 2:58 2:58 182 48:58 16.5 1:08 213 34:45 10:32 1:40:50
205 15/27 488 Jennifer Wolf 38 F Hammond WI 183 10:53 2:29 2:41 212 51:11 15.8 1:16 215 34:55 10:35 1:40:54
206 26/28 438 Craig Smaagaard 34 M Prior Lake MN 98 9:20 2:08 2:13 176 48:33 16.7 1:53 247 39:08 11:52 1:41:04
207 2/4 346 Anne Lamb 54 F Owatonna MN 144 10:11 2:19 3:10 161 47:41 17.0 1:58 244 38:08 11:34 1:41:06
208 27/28 321 John Kantaris 32 M Robbinsdale MN 201 11:13 2:33 2:48 205 50:34 16.0 1:13 219 35:26 10:45 1:41:11
209 29/38 252 James Donald 37 M Shakopee MN 262 13:36 3:06 2:50 153 47:14 17.1 1:44 234 36:08 10:57 1:41:29
210 16/27 276 Kari Foltz 39 F Prior Lake MN 43 8:21 1:54 2:57 189 49:33 16.3 0:47 252 40:00 12:08 1:41:37
211 18/21 336 Christopher Kraker 45 M West St. Paul MN 204 11:14 2:34 3:45 231 53:14 15.2 2:17 162 31:11 9:27 1:41:39
212 11/16 481 Wendy Whitman 42 F Chaska MN 113 9:32 2:10 3:00 203 50:21 16.1 0:58 243 37:56 11:30 1:41:45
213 13/20 450 Todd Sullwold 43 M Minnetrista MN 235 12:24 2:50 2:52 234 53:38 15.1 1:34 168 31:29 9:33 1:41:54
214 14/20 391 Dwight Olson 44 M Prior Lake MN 236 12:25 2:50 2:51 233 53:30 15.1 1:09 178 32:02 9:43 1:41:54
215 11/13 269 Nancy Ferreira 46 F Maple Grove MN 150 10:17 2:21 2:48 220 51:49 15.6 1:16 228 35:48 10:51 1:41:55
216 15/20 105 William Wildes 40 M Prior Lake MN 207 11:18 2:35 4:00 198 49:59 16.2 1:11 226 35:39 10:48 1:42:04
217 9/12 426 Christina Scott 29 F Eagan MN 226 11:59 2:44 1:59 247 55:55 14.5 0:45 171 31:33 9:34 1:42:09
218 17/27 379 Angie Mostrom 35 F Prior Lake MN 214 11:27 2:36 3:02 227 53:03 15.3 0:50 206 33:56 10:17 1:42:15
219 19/21 320 Scott Jokinen 48 M Prior Lake MN 191 11:03 2:31 4:12 241 54:55 14.7 1:23 157 30:52 9:22 1:42:23
220 12/16 233 Julie Cassidy 41 F Prior Lake MN 239 12:31 2:51 2:26 204 50:25 16.1 1:46 220 35:29 10:45 1:42:35
221 7/9 302 Audrey Hoefer 24 F St. Louis Park MN 97 9:18 2:07 3:25 260 58:16 13.9 0:43 159 31:07 9:26 1:42:47
222 10/12 394 Bethany Paradee 27 F Osakis MN 212 11:25 2:36 2:57 195 49:54 16.2 2:43 231 35:51 10:52 1:42:47
223 30/38 487 Andy Wolf 37 M Amery WI 274 15:24 3:30 3:46 170 48:12 16.8 1:07 210 34:20 10:24 1:42:47
224 31/38 420 Ben Sanchez 35 M Chaska MN 209 11:19 2:35 3:08 214 51:29 15.7 1:28 233 36:04 10:56 1:43:27
225 14/19 289 Kelly Hanson 33 F Prior Lake MN 237 12:27 2:50 3:16 228 53:04 15.3 2:06 192 32:52 9:58 1:43:42
226 5/5 228 Sean Canney 55 M Faribault MN 255 13:06 2:59 3:18 251 56:32 14.3 0:58 140 30:00 9:06 1:43:52
227 11/13 258 Mike Durkin 26 M Osakis MN 259 13:26 3:04 2:22 269 1:00:37 13.4 0:42 76 26:50 8:08 1:43:55
228 16/20 451 Aaron Swanson 40 M Prior Lake MN 148 10:15 2:20 2:10 199 49:59 16.2 1:09 255 40:27 12:16 1:43:58
229 32/38 476 Kevin Wasz 35 M Richfield MN 266 14:08 3:13 2:53 207 50:47 16.0 1:35 216 34:59 10:36 1:44:20
230 18/27 351 Sarah Lehnert 38 F Savage MN 251 12:56 2:57 2:59 206 50:42 16.0 2:18 221 35:29 10:46 1:44:22
231 19/27 331 Rebecca Koehler 36 F Prior Lake MN 157 10:22 2:22 2:13 235 53:45 15.1 1:41 236 36:37 11:06 1:44:36
232 5/6 367 Thomas Mathisen 60 M Minnetonka MN 268 14:12 3:14 5:19 163 47:49 16.9 2:23 230 35:50 10:52 1:45:32
233 12/13 485 Luke Winspur 25 M Cupertino CA 271 14:41 3:21 3:36 225 52:29 15.4 0:47 208 34:11 10:22 1:45:42
234 13/16 409 Sally Reigel 43 F Burnsville MN 49 8:27 1:56 3:23 226 52:35 15.4 0:55 256 40:28 12:16 1:45:45
235 6/6 413 Terry Rixe 60 M Maple Plain MN 278 17:15 3:56 3:33 168 48:10 16.8 1:28 224 35:33 10:47 1:45:58
236 13/15 347 Stephen Lamb 21 M Owatonna MN 25 7:39 1:45 3:23 236 53:52 15.0 1:05 254 40:18 12:13 1:46:15
237 3/4 220 Kimberly Borman-Krinhop 52 F Prior Lake MN 215 11:29 2:37 1:57 229 53:04 15.3 1:21 246 38:49 11:46 1:46:38
238 33/38 363 Chris Mahowald 37 M Prior Lake MN 276 16:34 3:46 3:47 255 57:09 14.2 1:46 93 27:27 8:19 1:46:41
239 17/20 464 James Van Eyll 41 M Chaska MN 247 12:43 2:54 2:04 177 48:40 16.6 1:45 262 41:55 12:42 1:47:05
240 28/28 404 Nathan Quayle 34 M Prairie Du Sac WI 264 13:50 3:09 3:08 240 54:38 14.8 1:09 211 34:26 10:26 1:47:08
241 20/27 414 Jill Ronco 37 F Minneapolis MN 131 9:54 2:15 3:30 257 57:43 14.0 1:18 217 35:02 10:37 1:47:25
242 14/15 190 Eric Taylor 24 M 242 12:42 2:53 2:31 250 56:19 14.4 1:16 214 34:50 10:34 1:47:35
243 20/21 255 Troy Dunavan 46 M Savage MN 232 12:17 2:48 3:44 230 53:11 15.2 2:06 237 37:01 11:13 1:48:16
244 21/27 362 Angela Mahowald 36 F Prior Lake MN 228 12:10 2:46 5:11 256 57:18 14.1 1:39 189 32:37 9:53 1:48:53
245 15/15 282 Kevin Gehle 24 M Minneapolis MN 134 9:57 2:16 3:12 218 51:39 15.7 2:43 260 41:30 12:35 1:48:59
246 22/27 480 Karrie West 39 F Belle Plaine MN 277 16:45 3:49 2:39 180 48:49 16.6 0:49 257 40:37 12:19 1:49:36
247 34/38 246 Brian Davis 38 M Prior Lake MN 258 13:26 3:04 3:14 209 50:52 15.9 1:23 259 41:01 12:26 1:49:54
248 14/16 279 Michele Gagne 42 F Prior Lake MN 142 10:05 2:18 3:07 263 58:53 13.8 1:09 238 37:02 11:14 1:50:14
249 12/13 416 Lisa Ryan 49 F Shakopee MN 149 10:15 2:20 3:44 270 1:01:14 13.2 1:19 209 34:12 10:22 1:50:43
250 15/19 303 Jamie Hoff 31 F Apple Valley MN 174 10:39 2:25 5:14 237 53:52 15.0 1:11 251 39:58 12:07 1:50:51
251 11/12 431 Stephanie Sias 26 F Saint Louis Park MN 88 9:10 2:05 8:27 267 59:45 13.6 1:28 180 32:08 9:44 1:50:55
252 4/4 452 Linda Sybilrud 52 F Savage MN 270 14:30 3:18 2:26 253 57:06 14.2 1:55 218 35:08 10:39 1:51:03
253 18/20 398 Dennis Pesola 40 M Apple Valley MN 265 13:54 3:10 3:59 210 51:07 15.8 2:19 258 40:40 12:20 1:51:56
254 16/19 373 Mary Menne 31 F Henderson MN 192 11:06 2:32 2:22 262 58:50 13.8 0:53 249 39:36 12:00 1:52:45
255 35/38 283 Tom Goblirsch 35 M Lake Crystal MN 267 14:08 3:13 5:19 254 57:06 14.2 1:44 225 35:34 10:47 1:53:49
256 36/38 422 Corey Schneck 37 M Shakopee MN 256 13:15 3:01 4:53 244 55:02 14.7 1:28 253 40:13 12:12 1:54:50
257 3/3 232 Larry Casey 65 M Prior Lake MN 194 11:06 2:32 4:38 249 55:58 14.5 1:01 268 42:37 12:55 1:55:18
258 8/9 486 Anna Winter 24 F Plymouth MN 233 12:22 2:49 3:44 261 58:27 13.9 1:35 248 39:16 11:54 1:55:22
259 19/20 268 Rich Felt 44 M Rochester MN 249 12:45 2:54 3:49 192 49:47 16.3 2:21 276 47:42 14:28 1:56:21
260 17/19 332 Carissa Koerner 31 F Richfield MN 248 12:44 2:54 3:35 252 56:45 14.3 2:08 261 41:37 12:37 1:56:47
261 2/2 345 Randi Lafleur 56 F New Brighton MN 245 12:42 2:54 4:04 246 55:34 14.6 1:58 271 42:58 13:02 1:57:15
262 15/16 439 Karie Johnson 43 F Hastings MN 230 12:12 2:47 5:10 196 49:56 16.2 2:11 277 48:04 14:34 1:57:31
263 21/21 435 Ken Sindelar 48 M Shakopee MN 229 12:11 2:46 2:47 279 1:09:56 11.6 0:51 182 32:12 9:46 1:57:53
264 37/38 203 Chad Amundson 38 M Shakopee MN 218 11:32 2:38 3:45 264 59:01 13.7 1:05 269 42:43 12:57 1:58:05
265 38/38 330 Andy Koehler 38 M Prior Lake MN 246 12:43 2:54 3:15 238 54:07 15.0 3:06 273 44:56 13:37 1:58:06
266 13/13 274 Adrian Flores 29 M West St. Paul MN 261 13:30 3:04 2:57 243 55:02 14.7 0:50 274 46:30 14:06 1:58:47
267 23/27 223 Bridget Burns 36 F Burnsville MN 195 11:07 2:32 2:34 266 59:39 13.6 1:23 272 44:44 13:34 1:59:25
268 24/27 226 Stephanie Cade 36 F Lakeville MN 275 15:47 3:36 2:40 274 1:03:01 12.9 1:25 235 36:35 11:06 1:59:27
269 1/1 418 Judy Rykken 73 F Bloomington MN 244 12:42 2:54 3:52 265 59:20 13.7 1:37 265 42:33 12:54 2:00:01
270 20/20 382 Brent Muilenburg 40 M Chaska MN 269 14:25 3:17 2:48 273 1:02:15 13.0 0:43 267 42:37 12:55 2:02:46
271 16/16 316 Jane Jirik 44 F Faribault MN 164 10:31 2:24 4:18 258 57:46 14.0 4:02 275 46:32 14:06 2:03:08
272 12/12 214 Elia Benitez 25 F Evanston IL 252 13:00 2:58 4:42 276 1:05:29 12.4 3:01 241 37:34 11:23 2:03:43
273 9/9 306 Megan Hoffman 21 F Orono MN 231 12:16 2:48 3:58 275 1:04:39 12.5 2:32 263 42:20 12:50 2:05:43
274 25/27 202 Julie Agrimson 35 F Prior Lake MN 238 12:29 2:51 3:55 277 1:05:38 12.3 1:10 266 42:37 12:55 2:05:47
275 18/19 369 Sarah McGee 34 F Saint Paul MN 211 11:23 2:36 2:34 242 54:56 14.7 1:51 280 55:07 16:42 2:05:50
276 7/7 437 Sam Sindelar 16 M Shakopee MN 184 10:53 2:29 3:13 280 1:12:05 11.2 1:39 250 39:44 12:03 2:07:32
277 13/13 465 Julie Vangsness 47 F Bloomington MN 279 18:16 4:10 4:18 271 1:01:27 13.2 1:23 270 42:49 12:59 2:08:12
278 26/27 231 Jennifer Carpenter 36 F Inver Grove Height MN 200 11:12 2:33 3:43 272 1:02:13 13.0 1:43 278 49:31 15:01 2:08:20
279 19/19 275 Maricela Flores 34 F Baldwin Park CA 280 24:29 5:34 2:43 268 1:00:33 13.4 1:14 264 42:23 12:51 2:11:21
280 27/27 460 Sheila N Twomey 35 F Apple Valley MN 273 15:05 3:26 5:36 278 1:09:46 11.6 1:31 279 54:39 16:34 2:26:36
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
DID NOT FINISH OR DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================= =======
368 Lisa Mayerle 41 F Minneapolis MN 2 15:44 3:35 3:37 1 1:05:21 12.4
469 David Vornwald 46 M Savage MN 1 11:25 2:36 3:08
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Kyle Serreyn Lakeville MN 20 M 6:20 1:27
2 Steve Van Dyne Lakeville MN 40 M 6:25 1:28
3 Todd White Roseville MN 44 M 6:28 1:29
4 Michael Kokkinen St. Paul MN 34 M 6:39 1:31
5 Jeremy Solt Prior Lake MN 34 M 6:41 1:31
6 Chad Murphy Prior Lake MN 48 M 6:53 1:34
7 Dana Langlee Ham Lake MN 14 F 7:01 1:36
8 Andy Schiesl Prior Lake MN 34 M 7:01 1:36
9 Rob Jacobson Burnsville MN 36 M 7:02 1:36
10 Rob Brown Hopkins MN 36 M 7:06 1:37
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Andy Schiesl Prior Lake MN 34 M 00:31:20 25.9
2 Craig Desmet Savage MN 33 M 00:31:58 25.3
3 Carl Unger Prior Lake MN 37 M 00:32:49 24.7
4 Rich Kurhajetz Robbinsdale MN 31 M 00:33:21 24.3
5 Kyle Serreyn Lakeville MN 20 M 00:34:22 23.6
6 Mike Blair Prior Lake MN 42 M 00:35:02 23.1
7 Chad Hancock Apple Valley MN 28 M 00:35:02 23.1
8 Tyler Hecht Somerset WI 18 M 00:35:26 22.9
9 Rob Brown Hopkins MN 36 M 00:35:56 22.5
10 Bryan Korb Lakeville MN 45 M 00:36:26 22.2
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Andy Schiesl Prior Lake MN 34 M 19:29 5:55
2 Nicholas Hardt Lake Elmo MN 31 M 19:40 5:58
3 Joel Fredricks St Paul MN 31 M 19:40 5:58
4 Kyle Serreyn Lakeville MN 20 M 19:46 6:00
5 Andy Wendroth Fargo ND 22 M 20:10 6:07
6 Christopher Sachs White Bear Lak MN 31 M 20:11 6:07
7 Jake Pettit Eden Prairie MN 14 M 20:18 6:09
8 20:42 6:17
9 Jake Evans Owatonna MN 29 M 20:46 6:18
10 Craig Desmet Savage MN 33 M 20:50 6:19
ELITE MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 136 Andy Schiesl 34 M Prior Lake MN 3 7:01 1:36 1:17 1 31:20 25.9 0:31 1 19:29 5:55 59:37
2 138 Kyle Serreyn 20 M Lakeville MN 1 6:20 1:27 0:56 5 34:22 23.6 0:41 2 19:46 6:00 1:02:04
3 131 Craig Desmet 33 M Savage MN 8 7:27 1:42 1:23 2 31:58 25.3 0:36 4 20:50 6:19 1:02:13
4 140 Carl Unger 37 M Prior Lake MN 6 7:13 1:39 1:04 3 32:49 24.7 0:45 6 21:29 6:31 1:03:18
5 130 Rob Brown 36 M Hopkins MN 4 7:06 1:37 1:17 8 35:56 22.5 0:41 5 21:18 6:28 1:06:15
6 134 Rich Kurhajetz 31 M Robbinsdale MN 10 8:35 1:57 1:23 4 33:21 24.3 0:44 11 23:30 7:08 1:07:31
7 294 Tyler Hecht 18 M Somerset WI 7 7:20 1:40 0:59 7 35:26 22.9 0:32 10 23:28 7:07 1:07:42
8 133 Chad Hancock 28 M Apple Valley MN 9 8:04 1:50 1:20 6 35:02 23.1 0:49 13 24:44 7:30 1:09:57
9 142 Todd White 44 M Roseville MN 2 6:28 1:29 0:57 11 38:46 20.9 0:49 9 23:11 7:02 1:10:09
10 139 Brian Terhark 43 M Waukee IA 12 8:41 1:59 1:16 9 36:39 22.1 1:06 7 22:41 6:53 1:10:21
11 141 Marty Weiland 35 M Lakeville MN 13 9:06 2:04 1:30 10 38:08 21.2 1:02 8 22:53 6:56 1:12:36
12 135 Christopher Sachs 31 M White Bear Lake MN 5 7:09 1:38 0:56 13 44:29 18.2 0:36 3 20:11 6:07 1:13:18
13 137 David Schneider 40 M Clive IA 11 8:37 1:58 1:13 12 40:19 20.1 0:40 12 24:30 7:26 1:15:16
ELITE FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
AGE GROUP INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 277 Joel Fredricks 31 M St Paul MN 40 8:49 2:01 1:24 4 36:55 21.9 0:36 2 19:40 5:58 1:07:21
2 291 Nicholas Hardt 31 M Lake Elmo MN 47 9:00 2:03 1:07 5 37:01 21.9 0:40 1 19:40 5:58 1:07:24
3 271 Sean Finn 45 M Savage MN 24 8:17 1:53 1:08 10 37:50 21.4 0:40 6 20:59 6:22 1:08:52
4 492 Nate Ilse 33 M St Paul MN 15 7:42 1:45 1:39 9 37:47 21.4 0:49 8 21:25 6:30 1:09:20
5 218 Mike Blair 42 M Prior Lake MN 32 8:31 1:57 1:13 1 35:02 23.1 0:40 16 24:07 7:19 1:09:29
6 395 Brian Parker 34 M Savage MN 38 8:35 1:58 1:17 7 37:34 21.6 0:42 10 22:18 6:46 1:10:23
7 265 Jake Evans 29 M Owatonna MN 35 8:32 1:57 1:13 17 39:06 20.7 0:58 5 20:46 6:18 1:10:34
8 293 Gregory Hayes 40 M Prior Lake MN 12 7:34 1:44 1:20 6 37:03 21.9 0:33 20 24:32 7:26 1:10:59
9 334 Bryan Korb 45 M Lakeville MN 17 7:58 1:49 1:40 2 36:26 22.2 0:59 26 24:49 7:31 1:11:50
10 417 Joe Rydel 33 M Shakopee MN 49 9:03 2:04 1:02 12 38:17 21.2 0:33 11 23:21 7:05 1:12:13
11 259 Joe Eder 31 M Shakopee MN 26 8:20 1:54 1:11 11 38:00 21.3 0:56 15 24:04 7:18 1:12:28
12 227 Jake Campbell 17 M Edina MN 25 8:17 1:53 1:45 40 41:18 19.6 1:07 7 21:04 6:23 1:13:29
13 399 Jake Pettit 14 M Eden Prairie MN 56 9:16 2:07 1:12 46 42:03 19.3 0:48 4 20:18 6:09 1:13:34
14 433 Michael Siedsma 28 M White Bear Twp MN 23 8:17 1:53 1:23 15 38:39 21.0 0:32 24 24:48 7:31 1:13:37
15 356 Aaron Lilly 30 M St Paul MN 20 8:03 1:50 1:04 8 37:36 21.5 0:47 40 26:12 7:57 1:13:40
16 206 Erik Anderson 25 M Lakeville MN 30 8:25 1:55 1:57 20 39:17 20.6 0:43 21 24:36 7:28 1:14:55
17 308 Duke Hungerford 44 M Eagan MN 29 8:24 1:55 1:44 19 39:15 20.6 1:18 19 24:30 7:26 1:15:08
18 352 Andy Leier 45 M Shakopee MN 46 8:58 2:03 1:21 37 41:06 19.7 0:52 14 23:31 7:08 1:15:46
19 386 Ron Nelson 47 M Eden Prairie MN 62 9:24 2:09 2:13 26 40:15 20.1 0:59 12 23:24 7:06 1:16:11
20 455 Chris Thomes 36 M Victoria MN 73 9:41 2:12 1:54 23 40:06 20.2 1:07 13 23:30 7:08 1:16:16
21 384 Chad Murphy 48 M Prior Lake MN 4 6:53 1:34 2:06 24 40:09 20.2 1:10 37 26:02 7:54 1:16:17
22 462 Nate Ursel 38 M Shakopee MN 33 8:31 1:57 1:37 30 40:49 19.8 1:03 17 24:18 7:22 1:16:17
23 263 James Ertl 53 M Rosemount MN 11 7:32 1:43 1:59 14 38:33 21.0 0:51 64 27:27 8:20 1:16:22
24 479 Andy Wendroth 22 M Fargo ND 67 9:29 2:10 2:12 62 44:01 18.4 0:32 3 20:10 6:07 1:16:22
25 213 Kevin Bengtson 40 M Minneapolis MN 10 7:20 1:40 1:26 18 39:07 20.7 0:43 67 27:58 8:29 1:16:31
26 405 Nate Raas 33 M Rosemount MN 22 8:15 1:53 1:42 25 40:14 20.1 0:51 30 25:32 7:45 1:16:31
27 472 Kelly Walsh 23 M Minneapolis MN 121 11:16 2:34 1:34 29 40:40 19.9 1:04 9 22:05 6:42 1:16:36
28 261 Ryan Ellis 33 M Chaska MN 44 8:58 2:03 1:31 21 39:39 20.4 0:40 38 26:10 7:56 1:16:54
29 456 Chad Thompson 41 M Victoria MN 52 9:11 2:06 1:35 3 36:47 22.0 1:04 78 28:56 8:47 1:17:30
30 209 Clint Balfanz 37 M Edina MN 36 8:32 1:57 2:02 22 39:39 20.4 1:12 43 26:12 7:57 1:17:36
31 370 Patrick McMorrow 64 M Eden Prairie MN 16 7:52 1:48 2:01 34 40:59 19.8 1:17 32 25:32 7:45 1:17:40
32 247 Edouard De Mezerac 29 M Minneapolis MN 9 7:18 1:40 1:36 38 41:07 19.7 0:57 63 27:27 8:19 1:18:24
33 424 Mark Schultz 49 M Prior Lake MN 41 8:52 2:01 1:19 44 41:44 19.4 0:32 46 26:36 8:04 1:19:00
34 290 Gregory Happ 39 M Chaska MN 75 9:47 2:14 1:27 31 40:50 19.8 1:31 34 25:49 7:50 1:19:22
35 242 Dan Corbett 41 M Northfield MN 61 9:23 2:08 1:34 47 42:06 19.2 1:02 33 25:32 7:45 1:19:35
36 312 Rob Jacobson 36 M Burnsville MN 5 7:02 1:36 1:11 49 42:29 19.1 0:40 71 28:17 8:35 1:19:37
37 292 Bart Harvey 39 M Lakeville MN 71 9:33 2:11 1:36 16 38:57 20.8 1:21 70 28:12 8:33 1:19:38
38 441 Jeremy Solt 34 M Prior Lake MN 3 6:41 1:31 2:32 33 40:58 19.8 1:27 69 28:06 8:31 1:19:41
39 475 Kevin Wartick 43 M Lakevilles MN 50 9:05 2:04 2:11 45 41:52 19.3 1:08 31 25:32 7:45 1:19:46
40 295 Chad Helgemo 40 M Savage MN 8 7:13 1:39 4:23 42 41:36 19.5 2:02 25 24:48 7:31 1:20:00
41 387 Scott Nelson 50 M Eagan MN 34 8:31 1:57 2:08 27 40:15 20.1 1:13 68 28:05 8:31 1:20:11
42 333 Michael Kokkinen 34 M St. Paul MN 2 6:39 1:31 1:55 52 42:58 18.9 1:12 66 27:38 8:23 1:20:19
43 350 Mark Lehnert 40 M Savage MN 88 10:13 2:20 2:39 32 40:57 19.8 1:45 28 24:57 7:34 1:20:29
44 491 Patrick Wright 27 M Minneapolis MN 69 9:32 2:10 1:40 50 42:31 19.1 0:58 41 26:12 7:57 1:20:51
45 281 James Gaul 39 M Bloomington MN 59 9:22 2:08 1:34 74 44:42 18.1 1:35 18 24:20 7:23 1:21:31
46 235 Dean Chmielewski 47 M Shakopee MN 51 9:08 2:05 2:14 35 41:04 19.7 0:45 74 28:33 8:40 1:21:42
47 234 Christopher Chinander 50 M Norwood MN 6 7:07 1:37 1:20 36 41:06 19.7 0:54 110 31:31 9:33 1:21:55
48 280 Lane Gans 47 M Mendota Heights MN 19 8:03 1:50 2:23 86 46:05 17.6 0:44 22 24:43 7:30 1:21:56
49 315 Blake Jensen 24 M Bloomington MN 53 9:12 2:06 1:38 48 42:25 19.1 0:46 73 28:32 8:39 1:22:31
50 408 Tim Reckmeyer 39 M Prior Lake MN 63 9:26 2:09 1:40 73 44:37 18.2 0:58 44 26:16 7:58 1:22:55
51 266 Dr. Jon Falkowski 61 M Apple Valley MN 110 10:58 2:30 2:07 13 38:20 21.1 1:14 100 30:44 9:19 1:23:21
52 212 Shawn Beaudette 32 M Prior Lake MN 77 9:52 2:15 1:58 72 44:35 18.2 1:34 29 25:26 7:43 1:23:22
53 337 Chris Krieg 33 M Shakopee MN 57 9:18 2:07 1:47 61 43:54 18.5 1:10 65 27:34 8:21 1:23:40
54 415 Eric Ruggles 23 M Bloomington MN 100 10:40 2:26 2:12 81 45:51 17.7 0:26 23 24:47 7:31 1:23:55
55 397 Eric Paur 33 M Savage MN 102 10:49 2:28 3:08 53 42:58 18.9 1:13 35 25:52 7:51 1:23:57
56 185 Brian Bierbaum 28 M Minneapolis MN 129 11:55 2:43 1:39 56 43:03 18.8 1:03 49 26:41 8:06 1:24:19
57 442 Benjamin Sorenson 26 M Minneapolis MN 45 8:58 2:03 1:35 112 48:25 16.7 0:31 27 24:54 7:33 1:24:21
58 299 Carl Hensley 33 M Shakopee MN 65 9:27 2:09 2:17 67 44:21 18.3 1:07 59 27:22 8:18 1:24:32
59 429 Mark Severson 51 M Eagan MN 89 10:15 2:20 1:34 39 41:14 19.6 1:18 92 30:18 9:11 1:24:38
60 245 Jeffrey Daly 51 M Lakeville MN 101 10:45 2:27 1:33 28 40:29 20.0 1:16 102 30:50 9:21 1:24:50
61 241 Pat Coleman 38 M Prior Lake MN 48 9:01 2:03 2:11 58 43:39 18.6 0:49 83 29:13 8:51 1:24:50
62 358 Mathieu Lindquist 34 M Shoreview MN 7 7:09 1:38 1:50 51 42:31 19.1 1:13 117 32:13 9:46 1:24:52
63 355 Michael Lewis 37 M Rosemount MN 76 9:51 2:15 3:20 43 41:37 19.5 1:12 79 28:57 8:47 1:24:56
64 401 Allen Pofahl 39 M Edina MN 105 10:51 2:28 1:52 59 43:43 18.5 1:25 52 27:09 8:14 1:24:59
65 286 Skyler Hackett 15 M Prior Lake MN 27 8:21 1:54 2:39 99 46:58 17.2 0:52 42 26:12 7:57 1:25:00
66 339 Randy Krueger 23 M Minneapolis MN 84 10:01 2:17 2:19 80 45:34 17.8 1:09 39 26:11 7:56 1:25:11
67 467 Kyle Vitense 27 M St. Louis Park MN 60 9:23 2:08 1:56 84 46:01 17.6 1:22 53 27:10 8:14 1:25:51
68 364 Scott Maloney 34 M Savage MN 18 8:02 1:50 3:08 70 44:34 18.2 1:10 85 29:24 8:55 1:26:15
69 251 Matt Dona 23 M Bloomington MN 74 9:45 2:13 2:20 92 46:21 17.5 0:51 55 27:12 8:15 1:26:27
70 187 John Meyer 47 M Lake Elmo MN 128 11:39 2:39 1:40 55 43:02 18.8 1:06 87 29:28 8:56 1:26:52
71 204 Shawn Amundson 32 M Shakopee MN 120 11:15 2:34 1:56 63 44:09 18.3 0:41 84 29:17 8:53 1:27:15
72 340 Andrew Krumrich 36 M Eagan MN 55 9:14 2:06 3:14 93 46:21 17.5 1:13 58 27:20 8:17 1:27:19
73 335 Ryan Kotula 39 M Prior Lake MN 43 8:55 2:02 1:28 60 43:52 18.5 0:44 119 32:22 9:49 1:27:20
74 471 Zak Vrudny 20 M Lindstrom MN 81 9:58 2:16 3:06 85 46:02 17.6 1:09 54 27:11 8:15 1:27:23
75 443 Todd Spaeth 46 M Hastings55033 MN 108 10:54 2:29 2:13 71 44:35 18.2 0:47 81 29:06 8:49 1:27:32
76 225 Brian Cade 37 M Lakeville MN 104 10:50 2:28 2:04 98 46:55 17.3 0:57 56 27:19 8:17 1:28:03
77 389 Bob Nordman 57 M Savage MN 68 9:32 2:10 1:33 64 44:13 18.3 1:03 112 31:46 9:38 1:28:05
78 423 Mike Schneider 48 M Prior Lake MN 103 10:49 2:28 2:32 95 46:39 17.4 0:56 60 27:24 8:18 1:28:17
79 210 Aaron Barclay 38 M Prior Lake MN 14 7:42 1:45 2:43 87 46:05 17.6 1:06 101 30:45 9:19 1:28:19
80 328 Adam Klein 35 M Minneapolis MN 125 11:30 2:37 3:19 68 44:27 18.2 2:28 48 26:41 8:06 1:28:24
81 400 Timothy Poeschl 35 M Bloomington MN 82 9:58 2:16 2:11 79 45:17 17.9 1:02 93 30:19 9:11 1:28:45
82 205 Petronilo Ancheta III 34 M Eden Prairie MN 86 10:06 2:18 2:25 104 47:41 17.0 1:34 51 27:02 8:12 1:28:45
83 393 Chris Palmer 46 M Minneapolis MN 93 10:20 2:21 2:30 119 49:25 16.4 0:41 36 25:56 7:52 1:28:51
84 396 Paul Pasko III 46 M Minnetonka MN 131 11:57 2:43 2:33 41 41:33 19.5 1:51 111 31:32 9:34 1:29:23
85 411 Scott Remiger 37 M Lakeville MN 64 9:26 2:09 2:21 103 47:34 17.0 0:41 86 29:26 8:56 1:29:28
86 244 Mike Craig 36 M Shakopee MN 87 10:13 2:20 2:40 66 44:21 18.3 1:00 107 31:17 9:29 1:29:29
87 357 Spencer Lindholm 22 M Prior Lake MN 124 11:26 2:36 2:49 100 47:01 17.2 1:14 57 27:19 8:17 1:29:47
88 463 Steve Van Dyne 40 M Lakeville MN 1 6:25 1:28 2:13 82 45:52 17.7 1:14 128 34:06 10:20 1:29:47
89 304 Timothy Hoffard 41 M Savage MN 54 9:13 2:06 3:29 76 44:59 18.0 1:36 97 30:37 9:17 1:29:51
90 458 Mike Tucker 31 M Eden Prairie MN 37 8:33 1:57 3:26 78 45:05 18.0 1:44 105 31:09 9:27 1:29:54
91 390 Gabe Novotny 32 M Hopkins MN 72 9:38 2:12 2:07 65 44:20 18.3 1:07 123 33:21 10:07 1:30:29
92 365 Michael Mamer 36 M Minneapolis MN 106 10:52 2:29 2:59 83 45:54 17.6 1:09 89 29:45 9:01 1:30:37
93 188 Richard Trenkmann 68 M Hayward WI 91 10:17 2:21 2:13 88 46:06 17.6 1:33 95 30:31 9:15 1:30:38
94 284 Patrick Grant 28 M Minneapolis MN 28 8:22 1:55 2:23 54 43:01 18.8 1:15 140 35:49 10:52 1:30:48
95 310 Thomas Illg 45 M Apple Valley MN 42 8:52 2:01 2:55 91 46:14 17.5 0:54 118 32:20 9:48 1:31:12
96 318 Stacy Johnston 38 M Faremington MN 39 8:48 2:00 2:38 75 44:58 18.0 1:20 126 33:40 10:13 1:31:23
97 314 Kyle Jefferson 36 M Prior Lake MN 92 10:20 2:21 2:36 107 48:04 16.9 0:48 88 29:41 9:00 1:31:27
98 406 Pat Rademacher 38 M Chanhassen MN 137 12:37 2:52 3:40 102 47:29 17.1 1:07 47 26:37 8:04 1:31:28
99 461 Ben Ursel 36 M White Bear Lake MN 95 10:25 2:22 2:39 57 43:31 18.6 1:19 125 33:40 10:12 1:31:31
100 419 Aaron Sailer 30 M Chanhassen MN 70 9:33 2:10 2:22 125 49:54 16.2 0:47 82 29:08 8:50 1:31:41
101 490 Travis Worshek 37 M Grand Rapids MN 83 10:00 2:17 2:32 89 46:07 17.6 1:16 113 31:55 9:41 1:31:47
102 445 Scott Stanek 46 M Prior Lake MN 96 10:31 2:24 2:25 132 51:09 15.8 1:28 45 26:19 7:59 1:31:50
103 380 Leif Mostrom 42 M Prior Lake MN 112 11:03 2:31 2:53 116 48:42 16.6 0:50 76 28:42 8:42 1:32:08
104 407 Danny Radermacher 16 M Eagan MN 118 11:14 2:34 3:04 97 46:47 17.3 0:53 91 30:14 9:10 1:32:11
105 448 Christopher Stevermer 20 M Savage MN 132 12:02 2:44 2:58 118 49:10 16.5 0:45 61 27:24 8:18 1:32:18
106 436 Matt Sindelar 18 M Shakopee MN 98 10:37 2:25 2:54 122 49:42 16.3 1:24 77 28:53 8:45 1:33:28
107 257 Ralph Dupslaff 46 M Savage MN 97 10:36 2:25 1:39 105 47:45 17.0 1:26 124 33:25 10:08 1:34:49
108 300 Stephen Hersh 22 M Richmond VA 66 9:28 2:10 3:02 117 48:44 16.6 0:30 122 33:11 10:04 1:34:54
109 470 Mick Vrudny 49 M Lindstrom MN 139 12:42 2:54 2:52 94 46:32 17.4 2:23 96 30:35 9:17 1:35:01
110 250 Gordon Dona 55 M Bloomington MN 21 8:14 1:53 2:54 77 45:05 18.0 1:44 146 37:10 11:16 1:35:05
111 343 Tom Lacina 32 M Shakopee MN 116 11:10 2:33 3:16 120 49:28 16.4 0:51 94 30:26 9:14 1:35:08
112 307 David Horsman 34 M Bloomington MN 94 10:21 2:21 1:46 108 48:07 16.8 1:45 127 33:44 10:14 1:35:41
113 254 Warren Downing 35 M Prior Lake MN 130 11:56 2:43 4:33 124 49:51 16.2 1:14 72 28:29 8:38 1:36:01
114 298 Matt Hensel 21 M Mendota Hts MN 31 8:28 1:56 2:27 152 55:58 14.5 0:55 75 28:36 8:40 1:36:22
115 273 Justin Flesher 16 M Apple Valley MN 79 9:55 2:16 3:00 137 51:38 15.7 0:34 108 31:18 9:30 1:36:23
116 372 Josh Paur 36 M Savage MN 127 11:33 2:38 3:13 111 48:25 16.7 1:41 120 32:23 9:49 1:37:13
117 272 Jacob Flanagin 28 M New Hop MN 115 11:09 2:32 2:54 135 51:32 15.7 0:56 99 30:43 9:19 1:37:13
118 219 Sean Borman 24 M Prior Lake MN 143 12:56 2:57 2:34 113 48:31 16.7 0:57 121 32:43 9:55 1:37:38
119 237 Brian Clark 51 M Chaska MN 109 10:55 2:29 2:16 96 46:41 17.4 0:52 145 37:04 11:14 1:37:46
120 375 Tom Meyer 67 M Hutchinson WI 159 14:50 3:23 2:22 69 44:34 18.2 1:36 132 34:32 10:28 1:37:52
121 201 David Aadlad 55 M St. Boni MN 85 10:04 2:18 2:48 139 51:52 15.6 1:37 114 32:01 9:42 1:38:20
122 329 Jim Klein 63 M Prior Lake MN 149 13:28 3:04 3:16 133 51:21 15.8 1:18 80 29:02 8:48 1:38:23
123 211 Chad Barclay 35 M Jordan MN 78 9:53 2:15 3:01 121 49:41 16.3 1:44 136 35:30 10:46 1:39:47
124 376 Travis Meyer 31 M Sleepy Eye MN 99 10:38 2:25 2:53 147 54:32 14.9 1:08 98 30:40 9:18 1:39:49
125 264 Clayton Esse 55 M Edina MN 111 10:58 2:30 2:41 90 46:10 17.5 1:32 147 38:39 11:43 1:39:59
126 449 David Sturgeon 63 M Tonka Bay MN 146 13:17 3:02 3:25 136 51:36 15.7 1:00 104 30:53 9:22 1:40:09
127 438 Craig Smaagaard 34 M Prior Lake MN 58 9:20 2:08 2:13 114 48:33 16.7 1:53 148 39:08 11:52 1:41:04
128 321 John Kantaris 32 M Robbinsdale MN 117 11:13 2:33 2:48 128 50:34 16.0 1:13 135 35:26 10:45 1:41:11
129 252 James Donald 37 M Shakopee MN 151 13:36 3:06 2:50 101 47:14 17.1 1:44 143 36:08 10:57 1:41:29
130 336 Christopher Kraker 45 M West St. Paul MN 119 11:14 2:34 3:45 142 53:14 15.2 2:17 106 31:11 9:27 1:41:39
131 450 Todd Sullwold 43 M Minnetrista MN 135 12:24 2:50 2:52 144 53:38 15.1 1:34 109 31:29 9:33 1:41:54
132 391 Dwight Olson 44 M Prior Lake MN 136 12:25 2:50 2:51 143 53:30 15.1 1:09 115 32:02 9:43 1:41:54
133 105 William Wildes 40 M Prior Lake MN 122 11:18 2:35 4:00 126 49:59 16.2 1:11 139 35:39 10:48 1:42:04
134 320 Scott Jokinen 48 M Prior Lake MN 113 11:03 2:31 4:12 149 54:55 14.7 1:23 103 30:52 9:22 1:42:23
135 487 Andy Wolf 37 M Amery WI 160 15:24 3:30 3:46 110 48:12 16.8 1:07 130 34:20 10:24 1:42:47
136 420 Ben Sanchez 35 M Chaska MN 123 11:19 2:35 3:08 134 51:29 15.7 1:28 142 36:04 10:56 1:43:27
137 228 Sean Canney 55 M Faribault MN 144 13:06 2:59 3:18 155 56:32 14.3 0:58 90 30:00 9:06 1:43:52
138 258 Mike Durkin 26 M Osakis MN 148 13:26 3:04 2:22 159 1:00:37 13.4 0:42 50 26:50 8:08 1:43:55
139 451 Aaron Swanson 40 M Prior Lake MN 90 10:15 2:20 2:10 127 49:59 16.2 1:09 152 40:27 12:16 1:43:58
140 476 Kevin Wasz 35 M Richfield MN 154 14:08 3:13 2:53 129 50:47 16.0 1:35 134 34:59 10:36 1:44:20
141 367 Thomas Mathisen 60 M Minnetonka MN 156 14:12 3:14 5:19 106 47:49 16.9 2:23 141 35:50 10:52 1:45:32
142 485 Luke Winspur 25 M Cupertino CA 158 14:41 3:21 3:36 140 52:29 15.4 0:47 129 34:11 10:22 1:45:42
143 413 Terry Rixe 60 M Maple Plain MN 162 17:15 3:56 3:33 109 48:10 16.8 1:28 137 35:33 10:47 1:45:58
144 347 Stephen Lamb 21 M Owatonna MN 13 7:39 1:45 3:23 145 53:52 15.0 1:05 151 40:18 12:13 1:46:15
145 363 Chris Mahowald 37 M Prior Lake MN 161 16:34 3:46 3:47 157 57:09 14.2 1:46 62 27:27 8:19 1:46:41
146 464 James Van Eyll 41 M Chaska MN 141 12:43 2:54 2:04 115 48:40 16.6 1:45 156 41:55 12:42 1:47:05
147 404 Nathan Quayle 34 M Prairie Du Sac WI 152 13:50 3:09 3:08 148 54:38 14.8 1:09 131 34:26 10:26 1:47:08
148 190 Eric Taylor 24 M 138 12:42 2:53 2:31 154 56:19 14.4 1:16 133 34:50 10:34 1:47:35
149 255 Troy Dunavan 46 M Savage MN 134 12:17 2:48 3:44 141 53:11 15.2 2:06 144 37:01 11:13 1:48:16
150 282 Kevin Gehle 24 M Minneapolis MN 80 9:57 2:16 3:12 138 51:39 15.7 2:43 155 41:30 12:35 1:48:59
151 246 Brian Davis 38 M Prior Lake MN 147 13:26 3:04 3:14 130 50:52 15.9 1:23 154 41:01 12:26 1:49:54
152 398 Dennis Pesola 40 M Apple Valley MN 153 13:54 3:10 3:59 131 51:07 15.8 2:19 153 40:40 12:20 1:51:56
153 283 Tom Goblirsch 35 M Lake Crystal MN 155 14:08 3:13 5:19 156 57:06 14.2 1:44 138 35:34 10:47 1:53:49
154 422 Corey Schneck 37 M Shakopee MN 145 13:15 3:01 4:53 151 55:02 14.7 1:28 150 40:13 12:12 1:54:50
155 232 Larry Casey 65 M Prior Lake MN 114 11:06 2:32 4:38 153 55:58 14.5 1:01 158 42:37 12:55 1:55:18
156 268 Rich Felt 44 M Rochester MN 142 12:45 2:54 3:49 123 49:47 16.3 2:21 162 47:42 14:28 1:56:21
157 435 Ken Sindelar 48 M Shakopee MN 133 12:11 2:46 2:47 161 1:09:56 11.6 0:51 116 32:12 9:46 1:57:53
158 203 Chad Amundson 38 M Shakopee MN 126 11:32 2:38 3:45 158 59:01 13.7 1:05 159 42:43 12:57 1:58:05
159 330 Andy Koehler 38 M Prior Lake MN 140 12:43 2:54 3:15 146 54:07 15.0 3:06 160 44:56 13:37 1:58:06
160 274 Adrian Flores 29 M West St. Paul MN 150 13:30 3:04 2:57 150 55:02 14.7 0:50 161 46:30 14:06 1:58:47
161 382 Brent Muilenburg 40 M Chaska MN 157 14:25 3:17 2:48 160 1:02:15 13.0 0:43 157 42:37 12:55 2:02:46
162 437 Sam Sindelar 16 M Shakopee MN 107 10:53 2:29 3:13 162 1:12:05 11.2 1:39 149 39:44 12:03 2:07:32
AGE GROUP INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 428 Tracy Serreyn 47 F Lakeville MN 17 8:53 2:02 1:08 3 41:17 19.6 0:37 6 25:16 7:40 1:17:09
2 430 Jacqueline Shupe 43 F Savage MN 58 10:34 2:25 1:22 1 38:46 20.9 0:52 10 26:08 7:56 1:17:41
3 454 Kara Thom 42 F Chaska MN 34 9:37 2:12 1:41 7 42:05 19.2 1:08 2 24:03 7:18 1:18:32
4 342 Dawn Labiosa 46 F Apple Valley MN 3 7:25 1:42 1:25 5 42:04 19.3 0:45 21 27:52 8:27 1:19:29
5 297 Kelly Heltemes 33 F Eden Prairie MN 28 9:21 2:08 1:34 16 43:35 18.6 1:10 4 24:27 7:25 1:20:05
6 474 Kristi Warren 31 F Huxley IA 7 8:20 1:54 1:13 17 43:46 18.5 0:53 16 27:15 8:16 1:21:26
7 378 Kris Miner 45 F Eden Prairie MN 9 8:22 1:54 1:58 9 42:09 19.2 1:15 23 27:58 8:29 1:21:41
8 236 Robin Chose 37 F Eden Prairie MN 26 9:17 2:07 1:33 2 41:08 19.7 1:18 26 28:36 8:40 1:21:49
9 425 Paula Schulze 43 F Shakopee MN 52 10:24 2:22 2:27 11 42:53 18.9 0:50 7 25:19 7:41 1:21:51
10 229 Brianna Carlson 25 F Hastings MN 67 11:06 2:32 2:00 8 42:06 19.2 0:54 13 26:31 8:02 1:22:34
11 230 Emily Carlson 29 F St Paul MN 38 9:49 2:14 1:34 25 45:30 17.8 1:09 5 24:46 7:31 1:22:45
12 432 Kathryn Siedsma 26 F White Bear Twp MN 29 9:24 2:08 1:44 13 43:14 18.7 0:40 22 27:54 8:28 1:22:53
13 186 Kathy Bates 47 F Pine Island MN 22 9:08 2:05 1:36 4 42:00 19.3 1:10 35 29:23 8:54 1:23:15
14 215 Angie Bents 38 F St Paul MN 61 10:38 2:25 2:11 10 42:41 19.0 1:06 14 26:56 8:10 1:23:31
15 248 Sara Delgado 27 F Minneapolis MN 42 9:57 2:16 2:21 39 47:12 17.2 0:41 1 23:34 7:09 1:23:43
16 285 Anne Gustin 32 F Edina MN 11 8:28 1:56 1:24 28 45:44 17.7 0:56 17 27:22 8:18 1:23:52
17 183 Chandra Holt 31 F 69 11:09 2:32 2:02 19 44:40 18.1 1:13 8 25:33 7:45 1:24:35
18 353 Henriette Lemke 48 F Prior Lake MN 25 9:11 2:06 1:28 20 44:46 18.1 0:46 24 28:28 8:38 1:24:37
19 473 Amy Wander 41 F Savage MN 39 9:52 2:15 1:39 12 42:54 18.9 1:25 28 28:51 8:45 1:24:39
20 385 Jessica Nelson 22 F Eagan MN 15 8:41 1:59 2:30 31 46:11 17.5 0:40 15 27:01 8:12 1:25:00
21 468 Jody Vogt 36 F Savage MN 43 10:04 2:18 1:44 6 42:04 19.3 1:21 37 29:59 9:05 1:25:11
22 434 Jackie Siemers 31 F Lakeville MN 2 7:17 1:40 1:41 35 46:40 17.4 1:27 30 29:06 8:50 1:26:08
23 453 Kristin Terrell 34 F Prior Lake MN 6 7:58 1:49 1:40 22 44:57 18.0 1:06 43 31:07 9:26 1:26:46
24 359 Monique Lindquist 28 F Shoreview MN 23 9:10 2:05 1:45 15 43:32 18.6 1:15 54 32:13 9:46 1:27:52
25 338 Susan Krieg 33 F Shakopee MN 81 11:55 2:43 2:15 33 46:25 17.5 1:51 9 25:47 7:49 1:28:10
26 447 Hannah Sterling 20 F Watertown WI 5 7:45 1:46 2:04 40 47:24 17.1 0:50 38 30:13 9:10 1:28:13
27 189 Jayme Simon 40 F 16 8:43 1:59 1:27 24 45:12 17.9 0:48 53 32:11 9:46 1:28:18
28 374 Liza Meredith 24 F Minneapolis MN 35 9:44 2:13 2:23 66 50:51 15.9 1:11 3 24:15 7:21 1:28:20
29 457 Trina Tinglum 48 F Apple Valley MN 14 8:36 1:58 2:10 18 44:09 18.3 1:29 50 31:59 9:42 1:28:21
30 249 Candace Devlaeminck 30 F Gaylord MN 12 8:29 1:56 2:31 29 46:02 17.6 2:16 33 29:13 8:52 1:28:29
31 243 Julie Corbett 45 F Northfield MN 13 8:30 1:56 1:41 14 43:31 18.6 2:01 60 33:00 10:00 1:28:41
32 354 Beth Lewis 37 F Rosemount MN 31 9:28 2:09 2:29 47 48:10 16.8 1:27 18 27:24 8:19 1:28:56
33 444 Laurie Stanek 47 F Prior Lake MN 33 9:33 2:11 2:11 54 49:15 16.4 2:03 11 26:12 7:57 1:29:12
34 324 Jamie Karlovich 48 F Excelsior MN 4 7:37 1:44 2:41 38 46:59 17.2 2:04 40 30:31 9:15 1:29:50
35 403 Pamela Punt 39 F Shakopee MN 30 9:27 2:09 2:16 26 45:32 17.8 1:27 45 31:20 9:30 1:30:00
36 217 Angel Bigaouette 33 F Belle Plaine MN 73 11:19 2:35 2:30 37 46:42 17.3 0:57 27 28:50 8:45 1:30:16
37 256 Annie Dupslaff 22 F Savage MN 20 9:05 2:04 1:53 42 47:39 17.0 1:27 41 30:47 9:20 1:30:49
38 440 Gail Smith 41 F Coon Rapids MN 53 10:25 2:22 2:00 49 48:23 16.7 1:06 32 29:12 8:51 1:31:04
39 388 Lori Nissen 50 F Edina MN 18 8:57 2:02 1:40 36 46:41 17.4 1:34 61 33:07 10:02 1:31:56
40 325 Heather Kick-Abrahamso 34 F Belle Plaine MN 97 13:02 2:58 2:07 48 48:13 16.8 1:16 19 27:30 8:20 1:32:06
41 184 Kim Harder 35 F Minnetonka MN 49 10:22 2:22 2:19 34 46:30 17.4 1:21 48 31:44 9:37 1:32:13
42 253 Jennifer Doubet 39 F Minneapolis MN 60 10:37 2:25 2:20 21 44:56 18.0 1:17 65 33:36 10:11 1:32:43
43 478 Jenna Wendorff 27 F Shakopee MN 36 9:47 2:14 2:31 41 47:34 17.0 1:51 44 31:12 9:27 1:32:53
44 366 Kristen Marsan 39 F Eden Prairie MN 80 11:52 2:42 4:28 53 49:02 16.5 1:22 12 26:17 7:58 1:32:58
45 421 Michel Sanders 57 F Saint Paul MN 56 10:32 2:24 2:43 30 46:05 17.6 1:21 55 32:23 9:49 1:33:01
46 383 Kristi Muller 44 F Prior Lake MN 99 13:43 3:07 2:03 23 45:11 17.9 0:59 46 31:21 9:30 1:33:15
47 222 Sarah Burgduff 28 F Lakeville MN 54 10:25 2:23 1:55 62 50:16 16.1 1:15 36 29:57 9:05 1:33:46
48 296 Christine Helgemo 39 F Savage MN 70 11:10 2:33 3:44 46 48:07 16.8 2:24 25 28:31 8:39 1:33:54
49 371 Amy Meckey 42 F Shakopee MN 57 10:32 2:24 2:15 68 51:44 15.7 0:41 29 29:04 8:49 1:34:14
50 344 Jackie Lafleur 24 F Woodbury MN 21 9:05 2:04 2:28 72 52:23 15.5 1:03 34 29:20 8:54 1:34:17
51 348 Dana Langlee 14 F Ham Lake MN 1 7:01 1:36 1:34 89 57:48 14.0 0:55 20 27:41 8:24 1:34:56
52 466 Heidi Vitense 27 F St. Louis Park MN 59 10:37 2:25 2:25 59 49:56 16.2 1:55 39 30:22 9:12 1:35:12
53 313 Terri Jaskowick 42 F Prior Lake MN 91 12:40 2:53 2:28 32 46:12 17.5 1:07 63 33:14 10:05 1:35:39
54 288 Terri Haney 45 F Montgomery MN 74 11:21 2:35 2:14 43 47:40 17.0 1:11 64 33:30 10:09 1:35:54
55 446 Allison Steiner 18 F Hastings MN 37 9:48 2:14 2:36 81 55:23 14.6 0:32 31 29:10 8:51 1:37:25
56 484 Sarah Wilker 35 F Detroit Lakes MN 65 10:58 2:30 2:39 60 50:05 16.2 0:50 62 33:14 10:05 1:37:43
57 392 Melissa Otte 44 F Eagan MN 48 10:17 2:21 2:09 71 52:01 15.6 1:22 49 31:57 9:41 1:37:44
58 216 Karen Berresen-Berg 33 F Belle Plaine MN 79 11:31 2:37 3:22 27 45:39 17.7 1:32 78 35:53 10:53 1:37:53
59 327 Ally Klee 30 F Eagan MN 87 12:22 2:49 2:37 51 48:53 16.6 1:12 59 32:58 10:00 1:38:00
60 319 Tammy Johnston 36 F Farmington MN 72 11:13 2:33 3:14 45 48:06 16.8 0:48 75 35:44 10:50 1:39:04
61 239 Kelly Colebrook 37 F Minneapolis MN 51 10:23 2:22 2:52 55 49:31 16.4 1:07 74 35:31 10:46 1:39:22
62 323 Brittany Karlovich 20 F Excelsior MN 41 9:54 2:15 2:43 77 53:21 15.2 0:48 57 32:48 9:57 1:39:31
63 410 Jennifer Reise 32 F Minneapolis MN 63 10:44 2:27 3:16 70 52:00 15.6 1:39 51 32:07 9:44 1:39:42
64 322 Crystal Kapps 38 F Apple Valley MN 19 8:59 2:03 2:14 61 50:14 16.1 1:18 83 37:43 11:26 1:40:25
65 260 Amy Ekberg 36 F St. Paul MN 98 13:03 2:58 2:58 52 48:58 16.5 1:08 68 34:45 10:32 1:40:50
66 488 Jennifer Wolf 38 F Hammond WI 64 10:53 2:29 2:41 67 51:11 15.8 1:16 69 34:55 10:35 1:40:54
67 346 Anne Lamb 54 F Owatonna MN 45 10:11 2:19 3:10 44 47:41 17.0 1:58 85 38:08 11:34 1:41:06
68 276 Kari Foltz 39 F Prior Lake MN 8 8:21 1:54 2:57 56 49:33 16.3 0:47 90 40:00 12:08 1:41:37
69 481 Wendy Whitman 42 F Chaska MN 32 9:32 2:10 3:00 63 50:21 16.1 0:58 84 37:56 11:30 1:41:45
70 269 Nancy Ferreira 46 F Maple Grove MN 47 10:17 2:21 2:48 69 51:49 15.6 1:16 76 35:48 10:51 1:41:55
71 426 Christina Scott 29 F Eagan MN 82 11:59 2:44 1:59 83 55:55 14.5 0:45 47 31:33 9:34 1:42:09
72 379 Angie Mostrom 35 F Prior Lake MN 77 11:27 2:36 3:02 74 53:03 15.3 0:50 66 33:56 10:17 1:42:15
73 233 Julie Cassidy 41 F Prior Lake MN 90 12:31 2:51 2:26 64 50:25 16.1 1:46 72 35:29 10:45 1:42:35
74 302 Audrey Hoefer 24 F St. Louis Park MN 27 9:18 2:07 3:25 90 58:16 13.9 0:43 42 31:07 9:26 1:42:47
75 394 Bethany Paradee 27 F Osakis MN 76 11:25 2:36 2:57 57 49:54 16.2 2:43 77 35:51 10:52 1:42:47
76 289 Kelly Hanson 33 F Prior Lake MN 88 12:27 2:50 3:16 75 53:04 15.3 2:06 58 32:52 9:58 1:43:42
77 351 Sarah Lehnert 38 F Savage MN 95 12:56 2:57 2:59 65 50:42 16.0 2:18 73 35:29 10:46 1:44:22
78 331 Rebecca Koehler 36 F Prior Lake MN 50 10:22 2:22 2:13 78 53:45 15.1 1:41 80 36:37 11:06 1:44:36
79 409 Sally Reigel 43 F Burnsville MN 10 8:27 1:56 3:23 73 52:35 15.4 0:55 91 40:28 12:16 1:45:45
80 220 Kimberly Borman-Krinhop 52 F Prior Lake MN 78 11:29 2:37 1:57 76 53:04 15.3 1:21 86 38:49 11:46 1:46:38
81 414 Jill Ronco 37 F Minneapolis MN 40 9:54 2:15 3:30 87 57:43 14.0 1:18 70 35:02 10:37 1:47:25
82 362 Angela Mahowald 36 F Prior Lake MN 83 12:10 2:46 5:11 86 57:18 14.1 1:39 56 32:37 9:53 1:48:53
83 480 Karrie West 39 F Belle Plaine MN 103 16:45 3:49 2:39 50 48:49 16.6 0:49 92 40:37 12:19 1:49:36
84 279 Michele Gagne 42 F Prior Lake MN 44 10:05 2:18 3:07 93 58:53 13.8 1:09 81 37:02 11:14 1:50:14
85 416 Lisa Ryan 49 F Shakopee MN 46 10:15 2:20 3:44 98 1:01:14 13.2 1:19 67 34:12 10:22 1:50:43
86 303 Jamie Hoff 31 F Apple Valley MN 62 10:39 2:25 5:14 79 53:52 15.0 1:11 89 39:58 12:07 1:50:51
87 431 Stephanie Sias 26 F Saint Louis Park MN 24 9:10 2:05 8:27 96 59:45 13.6 1:28 52 32:08 9:44 1:50:55
88 452 Linda Sybilrud 52 F Savage MN 100 14:30 3:18 2:26 85 57:06 14.2 1:55 71 35:08 10:39 1:51:03
89 373 Mary Menne 31 F Henderson MN 66 11:06 2:32 2:22 92 58:50 13.8 0:53 88 39:36 12:00 1:52:45
90 486 Anna Winter 24 F Plymouth MN 86 12:22 2:49 3:44 91 58:27 13.9 1:35 87 39:16 11:54 1:55:22
91 332 Carissa Koerner 31 F Richfield MN 94 12:44 2:54 3:35 84 56:45 14.3 2:08 93 41:37 12:37 1:56:47
92 345 Randi Lafleur 56 F New Brighton MN 93 12:42 2:54 4:04 82 55:34 14.6 1:58 99 42:58 13:02 1:57:15
93 439 Karie Johnson 43 F Hastings MN 84 12:12 2:47 5:10 58 49:56 16.2 2:11 102 48:04 14:34 1:57:31
94 223 Bridget Burns 36 F Burnsville MN 68 11:07 2:32 2:34 95 59:39 13.6 1:23 100 44:44 13:34 1:59:25
95 226 Stephanie Cade 36 F Lakeville MN 102 15:47 3:36 2:40 101 1:03:01 12.9 1:25 79 36:35 11:06 1:59:27
96 418 Judy Rykken 73 F Bloomington MN 92 12:42 2:54 3:52 94 59:20 13.7 1:37 96 42:33 12:54 2:00:01
97 316 Jane Jirik 44 F Faribault MN 55 10:31 2:24 4:18 88 57:46 14.0 4:02 101 46:32 14:06 2:03:08
98 214 Elia Benitez 25 F Evanston IL 96 13:00 2:58 4:42 103 1:05:29 12.4 3:01 82 37:34 11:23 2:03:43
99 306 Megan Hoffman 21 F Orono MN 85 12:16 2:48 3:58 102 1:04:39 12.5 2:32 94 42:20 12:50 2:05:43
100 202 Julie Agrimson 35 F Prior Lake MN 89 12:29 2:51 3:55 104 1:05:38 12.3 1:10 97 42:37 12:55 2:05:47
101 369 Sarah McGee 34 F Saint Paul MN 75 11:23 2:36 2:34 80 54:56 14.7 1:51 105 55:07 16:42 2:05:50
102 465 Julie Vangsness 47 F Bloomington MN 104 18:16 4:10 4:18 99 1:01:27 13.2 1:23 98 42:49 12:59 2:08:12
103 231 Jennifer Carpenter 36 F Inver Grove Height MN 71 11:12 2:33 3:43 100 1:02:13 13.0 1:43 103 49:31 15:01 2:08:20
104 275 Maricela Flores 34 F Baldwin Park CA 105 24:29 5:34 2:43 97 1:00:33 13.4 1:14 95 42:23 12:51 2:11:21
105 460 Sheila N Twomey 35 F Apple Valley MN 101 15:05 3:26 5:36 105 1:09:46 11.6 1:31 104 54:39 16:34 2:26:36
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 348 Dana Langlee 14 F Ham Lake MN 1 7:01 1:36 1:34 2 57:48 14.0 0:55 1 27:41 8:24 1:34:56
2 446 Allison Steiner 18 F Hastings MN 2 9:48 2:14 2:36 1 55:23 14.6 0:32 2 29:10 8:51 1:37:25
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 385 Jessica Nelson 22 F Eagan MN 2 8:41 1:59 2:30 1 46:11 17.5 0:40 2 27:01 8:12 1:25:00
2 447 Hannah Sterling 20 F Watertown WI 1 7:45 1:46 2:04 2 47:24 17.1 0:50 4 30:13 9:10 1:28:13
3 374 Liza Meredith 24 F Minneapolis MN 6 9:44 2:13 2:23 4 50:51 15.9 1:11 1 24:15 7:21 1:28:20
4 256 Annie Dupslaff 22 F Savage MN 3 9:05 2:04 1:53 3 47:39 17.0 1:27 5 30:47 9:20 1:30:49
5 344 Jackie Lafleur 24 F Woodbury MN 4 9:05 2:04 2:28 5 52:23 15.5 1:03 3 29:20 8:54 1:34:17
6 323 Brittany Karlovich 20 F Excelsior MN 7 9:54 2:15 2:43 6 53:21 15.2 0:48 7 32:48 9:57 1:39:31
7 302 Audrey Hoefer 24 F St. Louis Park MN 5 9:18 2:07 3:25 7 58:16 13.9 0:43 6 31:07 9:26 1:42:47
8 486 Anna Winter 24 F Plymouth MN 9 12:22 2:49 3:44 8 58:27 13.9 1:35 8 39:16 11:54 1:55:22
9 306 Megan Hoffman 21 F Orono MN 8 12:16 2:48 3:58 9 1:04:39 12.5 2:32 9 42:20 12:50 2:05:43
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 229 Brianna Carlson 25 F Hastings MN 9 11:06 2:32 2:00 1 42:06 19.2 0:54 3 26:31 8:02 1:22:34
2 230 Emily Carlson 29 F St Paul MN 5 9:49 2:14 1:34 4 45:30 17.8 1:09 2 24:46 7:31 1:22:45
3 432 Kathryn Siedsma 26 F White Bear Twp MN 3 9:24 2:08 1:44 2 43:14 18.7 0:40 4 27:54 8:28 1:22:53
4 248 Sara Delgado 27 F Minneapolis MN 6 9:57 2:16 2:21 5 47:12 17.2 0:41 1 23:34 7:09 1:23:43
5 359 Monique Lindquist 28 F Shoreview MN 1 9:10 2:05 1:45 3 43:32 18.6 1:15 10 32:13 9:46 1:27:52
6 478 Jenna Wendorff 27 F Shakopee MN 4 9:47 2:14 2:31 6 47:34 17.0 1:51 7 31:12 9:27 1:32:53
7 222 Sarah Burgduff 28 F Lakeville MN 7 10:25 2:23 1:55 9 50:16 16.1 1:15 5 29:57 9:05 1:33:46
8 466 Heidi Vitense 27 F St. Louis Park MN 8 10:37 2:25 2:25 8 49:56 16.2 1:55 6 30:22 9:12 1:35:12
9 426 Christina Scott 29 F Eagan MN 11 11:59 2:44 1:59 10 55:55 14.5 0:45 8 31:33 9:34 1:42:09
10 394 Bethany Paradee 27 F Osakis MN 10 11:25 2:36 2:57 7 49:54 16.2 2:43 11 35:51 10:52 1:42:47
11 431 Stephanie Sias 26 F Saint Louis Park MN 2 9:10 2:05 8:27 11 59:45 13.6 1:28 9 32:08 9:44 1:50:55
12 214 Elia Benitez 25 F Evanston IL 12 13:00 2:58 4:42 12 1:05:29 12.4 3:01 12 37:34 11:23 2:03:43
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 297 Kelly Heltemes 33 F Eden Prairie MN 6 9:21 2:08 1:34 1 43:35 18.6 1:10 1 24:27 7:25 1:20:05
2 474 Kristi Warren 31 F Huxley IA 3 8:20 1:54 1:13 2 43:46 18.5 0:53 4 27:15 8:16 1:21:26
3 285 Anne Gustin 32 F Edina MN 4 8:28 1:56 1:24 6 45:44 17.7 0:56 5 27:22 8:18 1:23:52
4 183 Chandra Holt 31 F 10 11:09 2:32 2:02 3 44:40 18.1 1:13 2 25:33 7:45 1:24:35
5 434 Jackie Siemers 31 F Lakeville MN 1 7:17 1:40 1:41 9 46:40 17.4 1:27 8 29:06 8:50 1:26:08
6 453 Kristin Terrell 34 F Prior Lake MN 2 7:58 1:49 1:40 4 44:57 18.0 1:06 10 31:07 9:26 1:26:46
7 338 Susan Krieg 33 F Shakopee MN 14 11:55 2:43 2:15 8 46:25 17.5 1:51 3 25:47 7:49 1:28:10
8 249 Candace Devlaeminck 30 F Gaylord MN 5 8:29 1:56 2:31 7 46:02 17.6 2:16 9 29:13 8:52 1:28:29
9 217 Angel Bigaouette 33 F Belle Plaine MN 11 11:19 2:35 2:30 10 46:42 17.3 0:57 7 28:50 8:45 1:30:16
10 325 Heather Kick-Abrahamso 34 F Belle Plaine MN 18 13:02 2:58 2:07 11 48:13 16.8 1:16 6 27:30 8:20 1:32:06
11 216 Karen Berresen-Berg 33 F Belle Plaine MN 13 11:31 2:37 3:22 5 45:39 17.7 1:32 14 35:53 10:53 1:37:53
12 327 Ally Klee 30 F Eagan MN 15 12:22 2:49 2:37 12 48:53 16.6 1:12 13 32:58 10:00 1:38:00
13 410 Jennifer Reise 32 F Minneapolis MN 8 10:44 2:27 3:16 13 52:00 15.6 1:39 11 32:07 9:44 1:39:42
14 289 Kelly Hanson 33 F Prior Lake MN 16 12:27 2:50 3:16 14 53:04 15.3 2:06 12 32:52 9:58 1:43:42
15 303 Jamie Hoff 31 F Apple Valley MN 7 10:39 2:25 5:14 15 53:52 15.0 1:11 16 39:58 12:07 1:50:51
16 373 Mary Menne 31 F Henderson MN 9 11:06 2:32 2:22 18 58:50 13.8 0:53 15 39:36 12:00 1:52:45
17 332 Carissa Koerner 31 F Richfield MN 17 12:44 2:54 3:35 17 56:45 14.3 2:08 17 41:37 12:37 1:56:47
18 369 Sarah McGee 34 F Saint Paul MN 12 11:23 2:36 2:34 16 54:56 14.7 1:51 19 55:07 16:42 2:05:50
19 275 Maricela Flores 34 F Baldwin Park CA 19 24:29 5:34 2:43 19 1:00:33 13.4 1:14 18 42:23 12:51 2:11:21
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 236 Robin Chose 37 F Eden Prairie MN 3 9:17 2:07 1:33 1 41:08 19.7 1:18 5 28:36 8:40 1:21:49
2 215 Angie Bents 38 F St Paul MN 12 10:38 2:25 2:11 3 42:41 19.0 1:06 2 26:56 8:10 1:23:31
3 468 Jody Vogt 36 F Savage MN 7 10:04 2:18 1:44 2 42:04 19.3 1:21 6 29:59 9:05 1:25:11
4 354 Beth Lewis 37 F Rosemount MN 5 9:28 2:09 2:29 9 48:10 16.8 1:27 3 27:24 8:19 1:28:56
5 403 Pamela Punt 39 F Shakopee MN 4 9:27 2:09 2:16 5 45:32 17.8 1:27 7 31:20 9:30 1:30:00
6 184 Kim Harder 35 F Minnetonka MN 8 10:22 2:22 2:19 6 46:30 17.4 1:21 8 31:44 9:37 1:32:13
7 253 Jennifer Doubet 39 F Minneapolis MN 11 10:37 2:25 2:20 4 44:56 18.0 1:17 11 33:36 10:11 1:32:43
8 366 Kristen Marsan 39 F Eden Prairie MN 20 11:52 2:42 4:28 12 49:02 16.5 1:22 1 26:17 7:58 1:32:58
9 296 Christine Helgemo 39 F Savage MN 16 11:10 2:33 3:44 8 48:07 16.8 2:24 4 28:31 8:39 1:33:54
10 484 Sarah Wilker 35 F Detroit Lakes MN 14 10:58 2:30 2:39 15 50:05 16.2 0:50 10 33:14 10:05 1:37:43
11 319 Tammy Johnston 36 F Farmington MN 18 11:13 2:33 3:14 7 48:06 16.8 0:48 18 35:44 10:50 1:39:04
12 239 Kelly Colebrook 37 F Minneapolis MN 10 10:23 2:22 2:52 13 49:31 16.4 1:07 17 35:31 10:46 1:39:22
13 322 Crystal Kapps 38 F Apple Valley MN 2 8:59 2:03 2:14 16 50:14 16.1 1:18 21 37:43 11:26 1:40:25
14 260 Amy Ekberg 36 F St. Paul MN 24 13:03 2:58 2:58 11 48:58 16.5 1:08 13 34:45 10:32 1:40:50
15 488 Jennifer Wolf 38 F Hammond WI 13 10:53 2:29 2:41 18 51:11 15.8 1:16 14 34:55 10:35 1:40:54
16 276 Kari Foltz 39 F Prior Lake MN 1 8:21 1:54 2:57 14 49:33 16.3 0:47 22 40:00 12:08 1:41:37
17 379 Angie Mostrom 35 F Prior Lake MN 19 11:27 2:36 3:02 19 53:03 15.3 0:50 12 33:56 10:17 1:42:15
18 351 Sarah Lehnert 38 F Savage MN 23 12:56 2:57 2:59 17 50:42 16.0 2:18 16 35:29 10:46 1:44:22
19 331 Rebecca Koehler 36 F Prior Lake MN 9 10:22 2:22 2:13 20 53:45 15.1 1:41 20 36:37 11:06 1:44:36
20 414 Jill Ronco 37 F Minneapolis MN 6 9:54 2:15 3:30 22 57:43 14.0 1:18 15 35:02 10:37 1:47:25
21 362 Angela Mahowald 36 F Prior Lake MN 21 12:10 2:46 5:11 21 57:18 14.1 1:39 9 32:37 9:53 1:48:53
22 480 Karrie West 39 F Belle Plaine MN 27 16:45 3:49 2:39 10 48:49 16.6 0:49 23 40:37 12:19 1:49:36
23 223 Bridget Burns 36 F Burnsville MN 15 11:07 2:32 2:34 23 59:39 13.6 1:23 25 44:44 13:34 1:59:25
24 226 Stephanie Cade 36 F Lakeville MN 26 15:47 3:36 2:40 25 1:03:01 12.9 1:25 19 36:35 11:06 1:59:27
25 202 Julie Agrimson 35 F Prior Lake MN 22 12:29 2:51 3:55 26 1:05:38 12.3 1:10 24 42:37 12:55 2:05:47
26 231 Jennifer Carpenter 36 F Inver Grove Height MN 17 11:12 2:33 3:43 24 1:02:13 13.0 1:43 26 49:31 15:01 2:08:20
27 460 Sheila N Twomey 35 F Apple Valley MN 25 15:05 3:26 5:36 27 1:09:46 11.6 1:31 27 54:39 16:34 2:26:36
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 430 Jacqueline Shupe 43 F Savage MN 12 10:34 2:25 1:22 1 38:46 20.9 0:52 3 26:08 7:56 1:17:41
2 454 Kara Thom 42 F Chaska MN 4 9:37 2:12 1:41 2 42:05 19.2 1:08 1 24:03 7:18 1:18:32
3 425 Paula Schulze 43 F Shakopee MN 8 10:24 2:22 2:27 3 42:53 18.9 0:50 2 25:19 7:41 1:21:51
4 473 Amy Wander 41 F Savage MN 5 9:52 2:15 1:39 4 42:54 18.9 1:25 4 28:51 8:45 1:24:39
5 189 Jayme Simon 40 F 2 8:43 1:59 1:27 6 45:12 17.9 0:48 9 32:11 9:46 1:28:18
6 440 Gail Smith 41 F Coon Rapids MN 9 10:25 2:22 2:00 8 48:23 16.7 1:06 6 29:12 8:51 1:31:04
7 383 Kristi Muller 44 F Prior Lake MN 16 13:43 3:07 2:03 5 45:11 17.9 0:59 7 31:21 9:30 1:33:15
8 371 Amy Meckey 42 F Shakopee MN 11 10:32 2:24 2:15 12 51:44 15.7 0:41 5 29:04 8:49 1:34:14
9 313 Terri Jaskowick 42 F Prior Lake MN 15 12:40 2:53 2:28 7 46:12 17.5 1:07 10 33:14 10:05 1:35:39
10 392 Melissa Otte 44 F Eagan MN 7 10:17 2:21 2:09 13 52:01 15.6 1:22 8 31:57 9:41 1:37:44
11 481 Wendy Whitman 42 F Chaska MN 3 9:32 2:10 3:00 10 50:21 16.1 0:58 13 37:56 11:30 1:41:45
12 233 Julie Cassidy 41 F Prior Lake MN 14 12:31 2:51 2:26 11 50:25 16.1 1:46 11 35:29 10:45 1:42:35
13 409 Sally Reigel 43 F Burnsville MN 1 8:27 1:56 3:23 14 52:35 15.4 0:55 14 40:28 12:16 1:45:45
14 279 Michele Gagne 42 F Prior Lake MN 6 10:05 2:18 3:07 16 58:53 13.8 1:09 12 37:02 11:14 1:50:14
15 439 Karie Johnson 43 F Hastings MN 13 12:12 2:47 5:10 9 49:56 16.2 2:11 16 48:04 14:34 1:57:31
16 316 Jane Jirik 44 F Faribault MN 10 10:31 2:24 4:18 15 57:46 14.0 4:02 15 46:32 14:06 2:03:08
17 368 Lisa Mayerle 41 F Minneapolis MN 17 15:44 3:35 3:37 17 1:05:21 12.4
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 428 Tracy Serreyn 47 F Lakeville MN 6 8:53 2:02 1:08 1 41:17 19.6 0:37 1 25:16 7:40 1:17:09
2 342 Dawn Labiosa 46 F Apple Valley MN 1 7:25 1:42 1:25 3 42:04 19.3 0:45 3 27:52 8:27 1:19:29
3 378 Kris Miner 45 F Eden Prairie MN 3 8:22 1:54 1:58 4 42:09 19.2 1:15 4 27:58 8:29 1:21:41
4 186 Kathy Bates 47 F Pine Island MN 7 9:08 2:05 1:36 2 42:00 19.3 1:10 6 29:23 8:54 1:23:15
5 353 Henriette Lemke 48 F Prior Lake MN 8 9:11 2:06 1:28 7 44:46 18.1 0:46 5 28:28 8:38 1:24:37
6 457 Trina Tinglum 48 F Apple Valley MN 5 8:36 1:58 2:10 6 44:09 18.3 1:29 8 31:59 9:42 1:28:21
7 243 Julie Corbett 45 F Northfield MN 4 8:30 1:56 1:41 5 43:31 18.6 2:01 9 33:00 10:00 1:28:41
8 444 Laurie Stanek 47 F Prior Lake MN 9 9:33 2:11 2:11 10 49:15 16.4 2:03 2 26:12 7:57 1:29:12
9 324 Jamie Karlovich 48 F Excelsior MN 2 7:37 1:44 2:41 8 46:59 17.2 2:04 7 30:31 9:15 1:29:50
10 288 Terri Haney 45 F Montgomery MN 12 11:21 2:35 2:14 9 47:40 17.0 1:11 10 33:30 10:09 1:35:54
11 269 Nancy Ferreira 46 F Maple Grove MN 11 10:17 2:21 2:48 11 51:49 15.6 1:16 12 35:48 10:51 1:41:55
12 416 Lisa Ryan 49 F Shakopee MN 10 10:15 2:20 3:44 12 1:01:14 13.2 1:19 11 34:12 10:22 1:50:43
13 465 Julie Vangsness 47 F Bloomington MN 13 18:16 4:10 4:18 13 1:01:27 13.2 1:23 13 42:49 12:59 2:08:12
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 388 Lori Nissen 50 F Edina MN 1 8:57 2:02 1:40 1 46:41 17.4 1:34 1 33:07 10:02 1:31:56
2 346 Anne Lamb 54 F Owatonna MN 2 10:11 2:19 3:10 2 47:41 17.0 1:58 3 38:08 11:34 1:41:06
3 220 Kimberly Borman-Krinhop 52 F Prior Lake MN 3 11:29 2:37 1:57 3 53:04 15.3 1:21 4 38:49 11:46 1:46:38
4 452 Linda Sybilrud 52 F Savage MN 4 14:30 3:18 2:26 4 57:06 14.2 1:55 2 35:08 10:39 1:51:03
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 421 Michel Sanders 57 F Saint Paul MN 1 10:32 2:24 2:43 1 46:05 17.6 1:21 1 32:23 9:49 1:33:01
2 345 Randi Lafleur 56 F New Brighton MN 2 12:42 2:54 4:04 2 55:34 14.6 1:58 2 42:58 13:02 1:57:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 418 Judy Rykken 73 F Bloomington MN 1 12:42 2:54 3:52 1 59:20 13.7 1:37 1 42:33 12:54 2:00:01
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 227 Jake Campbell 17 M Edina MN 1 8:17 1:53 1:45 1 41:18 19.6 1:07 2 21:04 6:23 1:13:29
2 399 Jake Pettit 14 M Eden Prairie MN 3 9:16 2:07 1:12 2 42:03 19.3 0:48 1 20:18 6:09 1:13:34
3 286 Skyler Hackett 15 M Prior Lake MN 2 8:21 1:54 2:39 4 46:58 17.2 0:52 3 26:12 7:57 1:25:00
4 407 Danny Radermacher 16 M Eagan MN 7 11:14 2:34 3:04 3 46:47 17.3 0:53 5 30:14 9:10 1:32:11
5 436 Matt Sindelar 18 M Shakopee MN 5 10:37 2:25 2:54 5 49:42 16.3 1:24 4 28:53 8:45 1:33:28
6 273 Justin Flesher 16 M Apple Valley MN 4 9:55 2:16 3:00 6 51:38 15.7 0:34 6 31:18 9:30 1:36:23
7 437 Sam Sindelar 16 M Shakopee MN 6 10:53 2:29 3:13 7 1:12:05 11.2 1:39 7 39:44 12:03 2:07:32
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 479 Andy Wendroth 22 M Fargo ND 5 9:29 2:10 2:12 3 44:01 18.4 0:32 1 20:10 6:07 1:16:22
2 472 Kelly Walsh 23 M Minneapolis MN 11 11:16 2:34 1:34 1 40:40 19.9 1:04 2 22:05 6:42 1:16:36
3 315 Blake Jensen 24 M Bloomington MN 3 9:12 2:06 1:38 2 42:25 19.1 0:46 9 28:32 8:39 1:22:31
4 415 Eric Ruggles 23 M Bloomington MN 10 10:40 2:26 2:12 5 45:51 17.7 0:26 3 24:47 7:31 1:23:55
5 339 Randy Krueger 23 M Minneapolis MN 9 10:01 2:17 2:19 4 45:34 17.8 1:09 4 26:11 7:56 1:25:11
6 251 Matt Dona 23 M Bloomington MN 6 9:45 2:13 2:20 7 46:21 17.5 0:51 6 27:12 8:15 1:26:27
7 471 Zak Vrudny 20 M Lindstrom MN 8 9:58 2:16 3:06 6 46:02 17.6 1:09 5 27:11 8:15 1:27:23
8 357 Spencer Lindholm 22 M Prior Lake MN 12 11:26 2:36 2:49 8 47:01 17.2 1:14 7 27:19 8:17 1:29:47
9 448 Christopher Stevermer 20 M Savage MN 13 12:02 2:44 2:58 11 49:10 16.5 0:45 8 27:24 8:18 1:32:18
10 300 Stephen Hersh 22 M Richmond VA 4 9:28 2:10 3:02 10 48:44 16.6 0:30 12 33:11 10:04 1:34:54
11 298 Matt Hensel 21 M Mendota Hts MN 2 8:28 1:56 2:27 14 55:58 14.5 0:55 10 28:36 8:40 1:36:22
12 219 Sean Borman 24 M Prior Lake MN 15 12:56 2:57 2:34 9 48:31 16.7 0:57 11 32:43 9:55 1:37:38
13 347 Stephen Lamb 21 M Owatonna MN 1 7:39 1:45 3:23 13 53:52 15.0 1:05 14 40:18 12:13 1:46:15
14 190 Eric Taylor 24 M 14 12:42 2:53 2:31 15 56:19 14.4 1:16 13 34:50 10:34 1:47:35
15 282 Kevin Gehle 24 M Minneapolis MN 7 9:57 2:16 3:12 12 51:39 15.7 2:43 15 41:30 12:35 1:48:59
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 265 Jake Evans 29 M Owatonna MN 5 8:32 1:57 1:13 2 39:06 20.7 0:58 1 20:46 6:18 1:10:34
2 433 Michael Siedsma 28 M White Bear Twp MN 2 8:17 1:53 1:23 1 38:39 21.0 0:32 3 24:48 7:31 1:13:37
3 206 Erik Anderson 25 M Lakeville MN 4 8:25 1:55 1:57 3 39:17 20.6 0:43 2 24:36 7:28 1:14:55
4 247 Edouard De Mezerac 29 M Minneapolis MN 1 7:18 1:40 1:36 4 41:07 19.7 0:57 9 27:27 8:19 1:18:24
5 491 Patrick Wright 27 M Minneapolis MN 8 9:32 2:10 1:40 5 42:31 19.1 0:58 5 26:12 7:57 1:20:51
6 185 Brian Bierbaum 28 M Minneapolis MN 10 11:55 2:43 1:39 7 43:03 18.8 1:03 6 26:41 8:06 1:24:19
7 442 Benjamin Sorenson 26 M Minneapolis MN 6 8:58 2:03 1:35 9 48:25 16.7 0:31 4 24:54 7:33 1:24:21
8 467 Kyle Vitense 27 M St. Louis Park MN 7 9:23 2:08 1:56 8 46:01 17.6 1:22 8 27:10 8:14 1:25:51
9 284 Patrick Grant 28 M Minneapolis MN 3 8:22 1:55 2:23 6 43:01 18.8 1:15 12 35:49 10:52 1:30:48
10 272 Jacob Flanagin 28 M New Hop MN 9 11:09 2:32 2:54 10 51:32 15.7 0:56 10 30:43 9:19 1:37:13
11 258 Mike Durkin 26 M Osakis MN 11 13:26 3:04 2:22 13 1:00:37 13.4 0:42 7 26:50 8:08 1:43:55
12 485 Luke Winspur 25 M Cupertino CA 13 14:41 3:21 3:36 11 52:29 15.4 0:47 11 34:11 10:22 1:45:42
13 274 Adrian Flores 29 M West St. Paul MN 12 13:30 3:04 2:57 12 55:02 14.7 0:50 13 46:30 14:06 1:58:47
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 277 Joel Fredricks 31 M St Paul MN 11 8:49 2:01 1:24 1 36:55 21.9 0:36 2 19:40 5:58 1:07:21
2 291 Nicholas Hardt 31 M Lake Elmo MN 13 9:00 2:03 1:07 2 37:01 21.9 0:40 1 19:40 5:58 1:07:24
3 492 Nate Ilse 33 M St Paul MN 4 7:42 1:45 1:39 5 37:47 21.4 0:49 3 21:25 6:30 1:09:20
4 395 Brian Parker 34 M Savage MN 10 8:35 1:58 1:17 3 37:34 21.6 0:42 4 22:18 6:46 1:10:23
5 417 Joe Rydel 33 M Shakopee MN 14 9:03 2:04 1:02 7 38:17 21.2 0:33 5 23:21 7:05 1:12:13
6 259 Joe Eder 31 M Shakopee MN 8 8:20 1:54 1:11 6 38:00 21.3 0:56 6 24:04 7:18 1:12:28
7 356 Aaron Lilly 30 M St Paul MN 6 8:03 1:50 1:04 4 37:36 21.5 0:47 11 26:12 7:57 1:13:40
8 405 Nate Raas 33 M Rosemount MN 7 8:15 1:53 1:42 9 40:14 20.1 0:51 8 25:32 7:45 1:16:31
9 261 Ryan Ellis 33 M Chaska MN 12 8:58 2:03 1:31 8 39:39 20.4 0:40 10 26:10 7:56 1:16:54
10 441 Jeremy Solt 34 M Prior Lake MN 2 6:41 1:31 2:32 10 40:58 19.8 1:27 16 28:06 8:31 1:19:41
11 333 Michael Kokkinen 34 M St. Paul MN 1 6:39 1:31 1:55 12 42:58 18.9 1:12 15 27:38 8:23 1:20:19
12 212 Shawn Beaudette 32 M Prior Lake MN 20 9:52 2:15 1:58 19 44:35 18.2 1:34 7 25:26 7:43 1:23:22
13 337 Chris Krieg 33 M Shakopee MN 15 9:18 2:07 1:47 14 43:54 18.5 1:10 14 27:34 8:21 1:23:40
14 397 Eric Paur 33 M Savage MN 24 10:49 2:28 3:08 13 42:58 18.9 1:13 9 25:52 7:51 1:23:57
15 299 Carl Hensley 33 M Shakopee MN 17 9:27 2:09 2:17 17 44:21 18.3 1:07 13 27:22 8:18 1:24:32
16 358 Mathieu Lindquist 34 M Shoreview MN 3 7:09 1:38 1:50 11 42:31 19.1 1:13 23 32:13 9:46 1:24:52
17 364 Scott Maloney 34 M Savage MN 5 8:02 1:50 3:08 18 44:34 18.2 1:10 19 29:24 8:55 1:26:15
18 204 Shawn Amundson 32 M Shakopee MN 27 11:15 2:34 1:56 15 44:09 18.3 0:41 18 29:17 8:53 1:27:15
19 205 Petronilo Ancheta III 34 M Eden Prairie MN 21 10:06 2:18 2:25 21 47:41 17.0 1:34 12 27:02 8:12 1:28:45
20 458 Mike Tucker 31 M Eden Prairie MN 9 8:33 1:57 3:26 20 45:05 18.0 1:44 22 31:09 9:27 1:29:54
21 390 Gabe Novotny 32 M Hopkins MN 19 9:38 2:12 2:07 16 44:20 18.3 1:07 24 33:21 10:07 1:30:29
22 419 Aaron Sailer 30 M Chanhassen MN 18 9:33 2:10 2:22 25 49:54 16.2 0:47 17 29:08 8:50 1:31:41
23 343 Tom Lacina 32 M Shakopee MN 25 11:10 2:33 3:16 24 49:28 16.4 0:51 20 30:26 9:14 1:35:08
24 307 David Horsman 34 M Bloomington MN 22 10:21 2:21 1:46 22 48:07 16.8 1:45 25 33:44 10:14 1:35:41
25 376 Travis Meyer 31 M Sleepy Eye MN 23 10:38 2:25 2:53 27 54:32 14.9 1:08 21 30:40 9:18 1:39:49
26 438 Craig Smaagaard 34 M Prior Lake MN 16 9:20 2:08 2:13 23 48:33 16.7 1:53 28 39:08 11:52 1:41:04
27 321 John Kantaris 32 M Robbinsdale MN 26 11:13 2:33 2:48 26 50:34 16.0 1:13 27 35:26 10:45 1:41:11
28 404 Nathan Quayle 34 M Prairie Du Sac WI 28 13:50 3:09 3:08 28 54:38 14.8 1:09 26 34:26 10:26 1:47:08
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 455 Chris Thomes 36 M Victoria MN 13 9:41 2:12 1:54 3 40:06 20.2 1:07 1 23:30 7:08 1:16:16
2 462 Nate Ursel 38 M Shakopee MN 3 8:31 1:57 1:37 4 40:49 19.8 1:03 2 24:18 7:22 1:16:17
3 209 Clint Balfanz 37 M Edina MN 4 8:32 1:57 2:02 2 39:39 20.4 1:12 5 26:12 7:57 1:17:36
4 290 Gregory Happ 39 M Chaska MN 14 9:47 2:14 1:27 5 40:50 19.8 1:31 4 25:49 7:50 1:19:22
5 312 Rob Jacobson 36 M Burnsville MN 1 7:02 1:36 1:11 7 42:29 19.1 0:40 14 28:17 8:35 1:19:37
6 292 Bart Harvey 39 M Lakeville MN 12 9:33 2:11 1:36 1 38:57 20.8 1:21 13 28:12 8:33 1:19:38
7 281 James Gaul 39 M Bloomington MN 9 9:22 2:08 1:34 15 44:42 18.1 1:35 3 24:20 7:23 1:21:31
8 408 Tim Reckmeyer 39 M Prior Lake MN 10 9:26 2:09 1:40 14 44:37 18.2 0:58 6 26:16 7:58 1:22:55
9 241 Pat Coleman 38 M Prior Lake MN 7 9:01 2:03 2:11 9 43:39 18.6 0:49 17 29:13 8:51 1:24:50
10 355 Michael Lewis 37 M Rosemount MN 15 9:51 2:15 3:20 6 41:37 19.5 1:12 16 28:57 8:47 1:24:56
11 401 Allen Pofahl 39 M Edina MN 23 10:51 2:28 1:52 10 43:43 18.5 1:25 9 27:09 8:14 1:24:59
12 340 Andrew Krumrich 36 M Eagan MN 8 9:14 2:06 3:14 21 46:21 17.5 1:13 11 27:20 8:17 1:27:19
13 335 Ryan Kotula 39 M Prior Lake MN 6 8:55 2:02 1:28 11 43:52 18.5 0:44 25 32:22 9:49 1:27:20
14 225 Brian Cade 37 M Lakeville MN 22 10:50 2:28 2:04 22 46:55 17.3 0:57 10 27:19 8:17 1:28:03
15 210 Aaron Barclay 38 M Prior Lake MN 2 7:42 1:45 2:43 19 46:05 17.6 1:06 22 30:45 9:19 1:28:19
16 328 Adam Klein 35 M Minneapolis MN 26 11:30 2:37 3:19 13 44:27 18.2 2:28 8 26:41 8:06 1:28:24
17 400 Timothy Poeschl 35 M Bloomington MN 17 9:58 2:16 2:11 17 45:17 17.9 1:02 21 30:19 9:11 1:28:45
18 411 Scott Remiger 37 M Lakeville MN 11 9:26 2:09 2:21 25 47:34 17.0 0:41 18 29:26 8:56 1:29:28
19 244 Mike Craig 36 M Shakopee MN 19 10:13 2:20 2:40 12 44:21 18.3 1:00 23 31:17 9:29 1:29:29
20 365 Michael Mamer 36 M Minneapolis MN 24 10:52 2:29 2:59 18 45:54 17.6 1:09 20 29:45 9:01 1:30:37
21 318 Stacy Johnston 38 M Faremington MN 5 8:48 2:00 2:38 16 44:58 18.0 1:20 28 33:40 10:13 1:31:23
22 314 Kyle Jefferson 36 M Prior Lake MN 20 10:20 2:21 2:36 26 48:04 16.9 0:48 19 29:41 9:00 1:31:27
23 406 Pat Rademacher 38 M Chanhassen MN 30 12:37 2:52 3:40 24 47:29 17.1 1:07 7 26:37 8:04 1:31:28
24 461 Ben Ursel 36 M White Bear Lake MN 21 10:25 2:22 2:39 8 43:31 18.6 1:19 27 33:40 10:12 1:31:31
25 490 Travis Worshek 37 M Grand Rapids MN 18 10:00 2:17 2:32 20 46:07 17.6 1:16 24 31:55 9:41 1:31:47
26 254 Warren Downing 35 M Prior Lake MN 29 11:56 2:43 4:33 30 49:51 16.2 1:14 15 28:29 8:38 1:36:01
27 372 Josh Paur 36 M Savage MN 28 11:33 2:38 3:13 28 48:25 16.7 1:41 26 32:23 9:49 1:37:13
28 211 Chad Barclay 35 M Jordan MN 16 9:53 2:15 3:01 29 49:41 16.3 1:44 31 35:30 10:46 1:39:47
29 252 James Donald 37 M Shakopee MN 34 13:36 3:06 2:50 23 47:14 17.1 1:44 34 36:08 10:57 1:41:29
30 487 Andy Wolf 37 M Amery WI 37 15:24 3:30 3:46 27 48:12 16.8 1:07 29 34:20 10:24 1:42:47
31 420 Ben Sanchez 35 M Chaska MN 25 11:19 2:35 3:08 33 51:29 15.7 1:28 33 36:04 10:56 1:43:27
32 476 Kevin Wasz 35 M Richfield MN 35 14:08 3:13 2:53 31 50:47 16.0 1:35 30 34:59 10:36 1:44:20
33 363 Chris Mahowald 37 M Prior Lake MN 38 16:34 3:46 3:47 37 57:09 14.2 1:46 12 27:27 8:19 1:46:41
34 246 Brian Davis 38 M Prior Lake MN 33 13:26 3:04 3:14 32 50:52 15.9 1:23 36 41:01 12:26 1:49:54
35 283 Tom Goblirsch 35 M Lake Crystal MN 36 14:08 3:13 5:19 36 57:06 14.2 1:44 32 35:34 10:47 1:53:49
36 422 Corey Schneck 37 M Shakopee MN 32 13:15 3:01 4:53 35 55:02 14.7 1:28 35 40:13 12:12 1:54:50
37 203 Chad Amundson 38 M Shakopee MN 27 11:32 2:38 3:45 38 59:01 13.7 1:05 37 42:43 12:57 1:58:05
38 330 Andy Koehler 38 M Prior Lake MN 31 12:43 2:54 3:15 34 54:07 15.0 3:06 38 44:56 13:37 1:58:06
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 218 Mike Blair 42 M Prior Lake MN 6 8:31 1:57 1:13 1 35:02 23.1 0:40 1 24:07 7:19 1:09:29
2 293 Gregory Hayes 40 M Prior Lake MN 4 7:34 1:44 1:20 3 37:03 21.9 0:33 3 24:32 7:26 1:10:59
3 308 Duke Hungerford 44 M Eagan MN 5 8:24 1:55 1:44 5 39:15 20.6 1:18 2 24:30 7:26 1:15:08
4 213 Kevin Bengtson 40 M Minneapolis MN 3 7:20 1:40 1:26 4 39:07 20.7 0:43 8 27:58 8:29 1:16:31
5 456 Chad Thompson 41 M Victoria MN 8 9:11 2:06 1:35 2 36:47 22.0 1:04 10 28:56 8:47 1:17:30
6 242 Dan Corbett 41 M Northfield MN 10 9:23 2:08 1:34 9 42:06 19.2 1:02 7 25:32 7:45 1:19:35
7 475 Kevin Wartick 43 M Lakevilles MN 7 9:05 2:04 2:11 8 41:52 19.3 1:08 6 25:32 7:45 1:19:46
8 295 Chad Helgemo 40 M Savage MN 2 7:13 1:39 4:23 7 41:36 19.5 2:02 4 24:48 7:31 1:20:00
9 350 Mark Lehnert 40 M Savage MN 11 10:13 2:20 2:39 6 40:57 19.8 1:45 5 24:57 7:34 1:20:29
10 463 Steve Van Dyne 40 M Lakeville MN 1 6:25 1:28 2:13 11 45:52 17.7 1:14 14 34:06 10:20 1:29:47
11 304 Timothy Hoffard 41 M Savage MN 9 9:13 2:06 3:29 10 44:59 18.0 1:36 11 30:37 9:17 1:29:51
12 380 Leif Mostrom 42 M Prior Lake MN 13 11:03 2:31 2:53 13 48:42 16.6 0:50 9 28:42 8:42 1:32:08
13 450 Todd Sullwold 43 M Minnetrista MN 15 12:24 2:50 2:52 19 53:38 15.1 1:34 12 31:29 9:33 1:41:54
14 391 Dwight Olson 44 M Prior Lake MN 16 12:25 2:50 2:51 18 53:30 15.1 1:09 13 32:02 9:43 1:41:54
15 105 William Wildes 40 M Prior Lake MN 14 11:18 2:35 4:00 15 49:59 16.2 1:11 15 35:39 10:48 1:42:04
16 451 Aaron Swanson 40 M Prior Lake MN 12 10:15 2:20 2:10 16 49:59 16.2 1:09 16 40:27 12:16 1:43:58
17 464 James Van Eyll 41 M Chaska MN 17 12:43 2:54 2:04 12 48:40 16.6 1:45 18 41:55 12:42 1:47:05
18 398 Dennis Pesola 40 M Apple Valley MN 19 13:54 3:10 3:59 17 51:07 15.8 2:19 17 40:40 12:20 1:51:56
19 268 Rich Felt 44 M Rochester MN 18 12:45 2:54 3:49 14 49:47 16.3 2:21 20 47:42 14:28 1:56:21
20 382 Brent Muilenburg 40 M Chaska MN 20 14:25 3:17 2:48 20 1:02:15 13.0 0:43 19 42:37 12:55 2:02:46
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 271 Sean Finn 45 M Savage MN 4 8:17 1:53 1:08 2 37:50 21.4 0:40 1 20:59 6:22 1:08:52
2 334 Bryan Korb 45 M Lakeville MN 2 7:58 1:49 1:40 1 36:26 22.2 0:59 5 24:49 7:31 1:11:50
3 352 Andy Leier 45 M Shakopee MN 7 8:58 2:03 1:21 6 41:06 19.7 0:52 3 23:31 7:08 1:15:46
4 386 Ron Nelson 47 M Eden Prairie MN 9 9:24 2:09 2:13 4 40:15 20.1 0:59 2 23:24 7:06 1:16:11
5 384 Chad Murphy 48 M Prior Lake MN 1 6:53 1:34 2:06 3 40:09 20.2 1:10 7 26:02 7:54 1:16:17
6 424 Mark Schultz 49 M Prior Lake MN 5 8:52 2:01 1:19 8 41:44 19.4 0:32 9 26:36 8:04 1:19:00
7 235 Dean Chmielewski 47 M Shakopee MN 8 9:08 2:05 2:14 5 41:04 19.7 0:45 11 28:33 8:40 1:21:42
8 280 Lane Gans 47 M Mendota Heights MN 3 8:03 1:50 2:23 11 46:05 17.6 0:44 4 24:43 7:30 1:21:56
9 187 John Meyer 47 M Lake Elmo MN 18 11:39 2:39 1:40 9 43:02 18.8 1:06 13 29:28 8:56 1:26:52
10 443 Todd Spaeth 46 M Hastings55033 MN 14 10:54 2:29 2:13 10 44:35 18.2 0:47 12 29:06 8:49 1:27:32
11 423 Mike Schneider 48 M Prior Lake MN 13 10:49 2:28 2:32 14 46:39 17.4 0:56 10 27:24 8:18 1:28:17
12 393 Chris Palmer 46 M Minneapolis MN 10 10:20 2:21 2:30 16 49:25 16.4 0:41 6 25:56 7:52 1:28:51
13 396 Paul Pasko III 46 M Minnetonka MN 19 11:57 2:43 2:33 7 41:33 19.5 1:51 17 31:32 9:34 1:29:23
14 310 Thomas Illg 45 M Apple Valley MN 6 8:52 2:01 2:55 12 46:14 17.5 0:54 19 32:20 9:48 1:31:12
15 445 Scott Stanek 46 M Prior Lake MN 11 10:31 2:24 2:25 17 51:09 15.8 1:28 8 26:19 7:59 1:31:50
16 257 Ralph Dupslaff 46 M Savage MN 12 10:36 2:25 1:39 15 47:45 17.0 1:26 20 33:25 10:08 1:34:49
17 470 Mick Vrudny 49 M Lindstrom MN 22 12:42 2:54 2:52 13 46:32 17.4 2:23 14 30:35 9:17 1:35:01
18 336 Christopher Kraker 45 M West St. Paul MN 16 11:14 2:34 3:45 19 53:14 15.2 2:17 16 31:11 9:27 1:41:39
19 320 Scott Jokinen 48 M Prior Lake MN 15 11:03 2:31 4:12 20 54:55 14.7 1:23 15 30:52 9:22 1:42:23
20 255 Troy Dunavan 46 M Savage MN 21 12:17 2:48 3:44 18 53:11 15.2 2:06 21 37:01 11:13 1:48:16
21 435 Ken Sindelar 48 M Shakopee MN 20 12:11 2:46 2:47 21 1:09:56 11.6 0:51 18 32:12 9:46 1:57:53
22 469 David Vornwald 46 M Savage MN 17 11:25 2:36 3:08
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 263 James Ertl 53 M Rosemount MN 2 7:32 1:43 1:59 1 38:33 21.0 0:51 1 27:27 8:20 1:16:22
2 387 Scott Nelson 50 M Eagan MN 3 8:31 1:57 2:08 2 40:15 20.1 1:13 2 28:05 8:31 1:20:11
3 234 Christopher Chinander 50 M Norwood MN 1 7:07 1:37 1:20 4 41:06 19.7 0:54 5 31:31 9:33 1:21:55
4 429 Mark Severson 51 M Eagan MN 4 10:15 2:20 1:34 5 41:14 19.6 1:18 3 30:18 9:11 1:24:38
5 245 Jeffrey Daly 51 M Lakeville MN 5 10:45 2:27 1:33 3 40:29 20.0 1:16 4 30:50 9:21 1:24:50
6 237 Brian Clark 51 M Chaska MN 6 10:55 2:29 2:16 6 46:41 17.4 0:52 6 37:04 11:14 1:37:46
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 389 Bob Nordman 57 M Savage MN 2 9:32 2:10 1:33 1 44:13 18.3 1:03 2 31:46 9:38 1:28:05
2 250 Gordon Dona 55 M Bloomington MN 1 8:14 1:53 2:54 2 45:05 18.0 1:44 4 37:10 11:16 1:35:05
3 201 David Aadlad 55 M St. Boni MN 3 10:04 2:18 2:48 4 51:52 15.6 1:37 3 32:01 9:42 1:38:20
4 264 Clayton Esse 55 M Edina MN 4 10:58 2:30 2:41 3 46:10 17.5 1:32 5 38:39 11:43 1:39:59
5 228 Sean Canney 55 M Faribault MN 5 13:06 2:59 3:18 5 56:32 14.3 0:58 1 30:00 9:06 1:43:52
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 370 Patrick McMorrow 64 M Eden Prairie MN 1 7:52 1:48 2:01 2 40:59 19.8 1:17 1 25:32 7:45 1:17:40
2 266 Dr. Jon Falkowski 61 M Apple Valley MN 2 10:58 2:30 2:07 1 38:20 21.1 1:14 3 30:44 9:19 1:23:21
3 329 Jim Klein 63 M Prior Lake MN 4 13:28 3:04 3:16 5 51:21 15.8 1:18 2 29:02 8:48 1:38:23
4 449 David Sturgeon 63 M Tonka Bay MN 3 13:17 3:02 3:25 6 51:36 15.7 1:00 4 30:53 9:22 1:40:09
5 367 Thomas Mathisen 60 M Minnetonka MN 5 14:12 3:14 5:19 3 47:49 16.9 2:23 6 35:50 10:52 1:45:32
6 413 Terry Rixe 60 M Maple Plain MN 6 17:15 3:56 3:33 4 48:10 16.8 1:28 5 35:33 10:47 1:45:58
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 188 Richard Trenkmann 68 M Hayward WI 1 10:17 2:21 2:13 2 46:06 17.6 1:33 1 30:31 9:15 1:30:38
2 375 Tom Meyer 67 M Hutchinson WI 3 14:50 3:23 2:22 1 44:34 18.2 1:36 2 34:32 10:28 1:37:52
3 232 Larry Casey 65 M Prior Lake MN 2 11:06 2:32 4:38 3 55:58 14.5 1:01 3 42:37 12:55 1:55:18
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
Total Registered: 315
Total Number of Individual Finishers: 281
Number of Male Finishers: 175
Number of Female Finishers: 105
Did not Finish Race or Did Not Start: 35