Big Woods Run
Faribault, MN October 16, 2010
HALF MARATHON
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time
===== ======== ==== ======================= === === ================== == =======
1 1/27 769 Christian Mihelich 28 M St. Louis Park MN 1:16:27
2 2/27 636 Craig Cardinal 28 M Northfield MN 1:20:39
3 1/62 527 Eric Overby 43 M Austin MN 1:22:04
4 3/27 875 Ross Weinzierl 24 M St. Paul MN 1:23:26
5 4/27 602 Ryan Abo 27 M Rochester MN 1:24:57
6 2/62 994 Patrick Steward 41 M Rochester MN 1:25:57
7 5/27 635 Adam Burrack 27 M Denver CO 1:30:18
8 3/62 603 Kurt Adolfson 41 M Columbia Heights MN 1:31:37
9 4/62 513 Dale Stevermer 46 M Easton MN 1:31:56
10 1/59 961 Carl Unger 36 M Prior Lake MN 1:32:04
11 5/62 923 Mark Brose 42 M Minneapolis MN 1:32:33
12 6/27 766 Andy Mettke 28 M Minnetonka MN 1:32:51
13 7/27 775 Jacob Mohs 25 M Minneapolis MN 1:33:59
14 1/41 711 Hugh Hudson 51 M Inver Grove Hgts MN 1:34:15
15 8/27 737 Dave Lane 29 M Hermantown MN 1:34:24
16 6/62 650 Kiffin Deihl 45 M New Prague MN 1:34:28
17 1/51 960 Toni Kolling 28 F Spring Valley MN 1:34:28
18 7/62 733 Michael Kosloski 45 M Savage MN 1:34:31
19 2/59 624 Eric Bradley 37 M Saint Paul MN 1:35:14
20 1/59 714 Michelle Jamieson 38 F Rochester MN 1:35:25
21 8/62 838 Dale Shores 47 M Burnsville MN 1:35:42
22 3/59 798 Ross Owen 30 M Minneapolis MN 1:35:58
23 9/27 672 Taylor Fiser 21 M Colwell IA 1:36:36
24 4/59 976 Kevin Sternal 33 M Duluth MN 1:37:14
25 9/62 997 Tonnis Ter Veldhuis 44 M St.Paul MN 1:37:52
26 5/59 510 Luke Carlson 30 M Minnetonka MN 1:38:00
27 10/62 958 Brian Durand 44 M Minneapolis MN 1:38:04
28 10/27 525 Adam Traffie 25 M Taylors SC 1:38:24
29 11/62 927 Matthew Daly 44 M Duluth MN 1:38:38
30 11/27 514 Jeff Lanners 27 M Northfield MN 1:38:50
31 6/59 770 Scott Miller 30 M St Louis Park MN 1:39:02
32 2/41 725 Dave Just 50 M Chaska MN 1:39:17
33 12/62 726 Sergiusz Kalista 44 M Lakeville MN 1:39:47
34 7/59 840 Matt Sizer 33 M North Mankato MN 1:39:55
35 8/59 973 Tony Braun 34 M Zimmerman MN 1:39:56
36 13/62 709 Geoffrey Howard 40 M Saint Paul MN 1:40:00
37 14/62 648 Michael Cooper 41 M Inver Grove Height MN 1:40:11
38 9/59 956 Dave Swanson 39 M Burnsville MN 1:40:39
39 10/59 518 Derek Rutledge 33 M Brooklyn Park MN 1:40:43
40 3/41 920 John Higgins 51 M Minneapolis MN 1:40:48
41 2/59 785 Kirstin Nielsen 38 F Minneapolis MN 1:40:52
42 12/27 634 Mitchell Burmeister 21 M New Ulm MN 1:40:54
43 4/41 728 John Kendrick 51 M St Paul MN 1:41:26
44 1/2 531 Sergio Silva 18 M Faribault MN 1:41:32
45 11/59 619 Chad Bjugan 37 M Chaska MN 1:41:33
46 12/59 858 Chad Struss 30 M Cambridge MN 1:41:34
47 13/59 521 Matt Trenkle 32 M Sioux Falls SD 1:42:29
48 15/62 746 Mark Lucke 49 M Minnetonka MN 1:42:34
49 14/59 841 Mark Skildum 30 M Saint Paul MN 1:42:39
50 2/51 786 Lydia Novotny 27 F Hopkins MN 1:43:03
51 16/62 717 Andrew Johnson 49 M St. Paul MN 1:43:21
52 3/59 708 Maureen Hogan 35 F Byron MN 1:43:38
53 5/41 984 Ken West 50 M Eagan MN 1:43:50
54 13/27 787 Erik Nygren 25 M Prior Lake MN 1:43:53
55 1/11 614 Sarah Barker 52 F St. Paul MN 1:43:57
56 15/59 834 Reed Schneider 31 M Minneapolis MN 1:44:00
57 17/62 917 Mark Schwob 43 M Minneapolis MN 1:44:02
58 16/59 653 Jeremy Doerhoefer 39 M Blooming Prairie MN 1:44:09
59 17/59 934 Luis Vega 32 M Northfield MN 1:44:10
60 6/41 948 Jeff Van Wychen 51 M Minneapolis MN 1:44:17
61 18/59 836 Kirill Shalyaev 39 M Pewaukee WI 1:44:21
62 1/13 628 John Brown 67 M Kenyon MN 1:44:28
63 14/27 611 Louis Baggetto 21 M St. Paul MN 1:44:48
64 7/41 932 Art Rutscher 50 M Somerset WI 1:44:52
65 15/27 799 Ryan Owen 27 M Saint Paul MN 1:44:55
66 19/59 805 Gregory Petitto 33 M Rice MN 1:45:01
67 18/62 975 Ron Davies 44 M Eagan MN 1:45:05
68 8/41 512 John Billig 51 M Minneapolis MN 1:45:10
69 9/41 794 Rocky O'Neill 53 M Saint Paul MN 1:45:39
70 19/62 972 Jim Stellon 48 M Richfield MN 1:45:41
71 20/62 727 Chris Kauffeld 40 M Northfield MN 1:45:50
72 1/42 947 Eileen Moran 45 F Minneapolis MN 1:45:59
73 4/59 850 Anja Standly 33 F Lonsdale MN 1:46:03
74 10/41 677 Patrick Folman 58 M St. Paul MN 1:46:18
75 11/41 977 Hyon Kim 55 M Burnsville MN 1:47:01
76 21/62 515 Daniel Munson 48 M Brooklyn Center MN 1:47:03
77 20/59 982 Tim Altmann 39 M Eden Prairie MN 1:47:09
78 22/62 968 John Zielinski 41 M Eagan MN 1:47:15
79 16/27 868 Caleb Von Vett 25 M Minneapolis MN 1:47:19
80 23/62 907 Michael Borowiak 43 M Bloomington MN 1:47:43
81 12/41 954 Kurt Ware 50 M Vadnais Hgts MN 1:47:46
82 5/59 996 Katy Splan 34 F St. Paul MN 1:47:56
83 21/59 883 Ross Williams 39 M Albert Lea MN 1:48:09
84 22/59 732 Ken Kornack 38 M Saint Paul MN 1:48:27
85 23/59 818 Mike Robinet 31 M Minneapolis MN 1:48:39
86 24/59 859 Jason Stutsman 32 M N St Paul MN 1:48:47
87 6/59 743 Shannon Lindgren 39 F Clear Lake MN 1:48:54
88 7/59 953 Lucy Hodge 30 F Rochester MN 1:48:55
89 13/41 845 Kenneth Snowden 50 M Champlin MN 1:49:00
90 3/51 844 Brittany Smith 24 F Shakopee MN 1:49:11
91 17/27 685 Ryan Golias 23 M Minneapolis MN 1:49:52
92 14/41 832 Paul Schaefer 57 M Rochester MN 1:49:59
93 24/62 876 Jim Wellbrock 44 M Faribault MN 1:50:19
94 2/13 983 John Kimberly 61 M Stillwater MN 1:50:29
95 1/3 860 Emily Sumner 19 F Omaha NE 1:50:37
96 4/51 874 Kelsey Watt 25 F Apple Valley MN 1:51:05
97 8/59 986 Tricia Stiller 37 F Mazeppa MN 1:51:13
98 25/62 849 Luke Spiegelhoff 46 M Bloomington MN 1:51:14
99 25/59 642 Ben Chiri 34 M Arden Hills MN 1:51:38
100 26/59 763 Tim Meehan 32 M Waconia MN 1:51:54
101 15/41 890 Kc Reed 56 M Rochester MN 1:52:03
102 16/41 922 Larry Gau 54 M Dayton MN 1:52:10
103 9/59 929 Michelle Bee 31 F Houlton WI 1:52:10
104 17/41 930 Terry Schleuessler 55 M Hastings MN 1:52:22
105 2/42 729 Janette Kihm 47 F St. Paul MN 1:52:28
106 26/62 981 Pedro Pesta 46 M Northfield MN 1:52:31
107 5/51 820 Andrea Roeger 25 F Minneapolis MN 1:52:44
108 27/59 940 Greg Seidel 35 M Farmington MN 1:52:55
109 10/59 754 Colleen McCann 32 F Robbinsdale MN 1:53:16
110 27/62 810 Diego Ramallo 42 M Minneapolis MN 1:53:34
111 6/51 601 Katie Abo 27 F Rochester MN 1:53:47
112 7/51 723 Leslie Jorgensen 24 F Sioux Falls SD 1:54:00
113 18/27 722 Ben Jorgensen 25 M Sioux Falls SD 1:54:00
114 28/59 914 Fred Kuismi 39 M Eden Prairie MN 1:54:01
115 28/62 516 Gerald Meissner 48 M St. Paul MN 1:54:06
116 3/42 657 Vicky Ebensperger 41 F Menomonie WI 1:54:10
117 29/59 912 Jason Zimmerman 37 M Minneapolis MN 1:54:11
118 18/41 888 David Delong 58 M St Paul MN 1:54:51
119 19/27 952 Wesley Rolnick 22 M New Brighton MN 1:55:07
120 30/59 801 Brent Petersen 35 M Rochester MN 1:55:07
121 29/62 943 Ron Anderson 44 M Lakeville MN 1:55:09
122 30/62 908 Tim Ruff 45 M Savage MN 1:55:18
123 31/59 921 Matt Schmidt 37 M Brooklyn Park MN 1:55:35
124 8/51 877 Laura Wellington 29 F Minneapolis MN 1:55:40
125 32/59 779 Kevin Moore 33 M Clayton MS 1:55:40
126 9/51 659 Laura Eggenberger 22 F Circle Pines MN 1:55:41
127 4/42 1000 Jayne Nemeth 45 F Minneapolis MN 1:55:43
128 2/2 716 Corey Johanneck 12 M St. Paul MN 1:55:45
129 20/27 969 Stephen McHale 24 M Minneapolis MN 1:55:47
130 10/51 609 Katie Asp 29 F Minneapolis MN 1:55:51
131 19/41 898 Joel Schaefer 52 M Cleveland MN 1:55:55
132 11/51 630 Katherine Bryan 22 F Minneapolis MN 1:56:02
133 11/59 964 Lynn Scheevel 39 F Albert Lea MN 1:56:03
134 20/41 771 Terrence Miller 52 M Eagan MN 1:56:08
135 31/62 649 Mark Daly 49 M Minnetonka MN 1:56:11
136 21/41 916 Joseph Kochan 50 M Rochester MN 1:56:13
137 3/13 946 Mick Justin 62 M Nisswa MN 1:56:14
138 33/59 808 Robert Prater 38 M Hinckley MN 1:56:20
139 5/42 872 Tracy Wallace 41 F Minneapolis MN 1:56:21
140 32/62 679 Scott Funk 43 M Iowa City IA 1:56:26
141 21/27 656 Aaron Eason 28 M Brooklyn Park MN 1:56:35
142 22/41 863 Kevin Torgerson 51 M Stewartville MN 1:56:40
143 6/42 965 Ross Kohn 47 F North Mankato MN 1:56:42
144 34/59 715 Rob Jarvis 30 M St. Paul MN 1:56:57
145 12/51 667 Bethany Fast 25 F Roseville MN 1:57:00
146 13/51 753 Hilarie Martin 29 F Minneapolis MN 1:57:04
147 2/11 881 Marise Widmer 51 F St. Paul MN 1:57:10
148 23/41 918 Samuel Anderson 54 M Mankato MN 1:57:11
149 12/59 608 Katie Anderson 31 F Minneapolis MN 1:57:19
150 35/59 896 Matt Kevan 31 M Fountain MN 1:57:21
151 14/51 755 Molly McCarthy 26 F Minneapolis MN 1:57:28
152 15/51 812 Kimberly Rausch 25 F Selby SD 1:57:38
153 13/59 797 Cynthia Osterling 34 F Minneapolis MN 1:57:41
154 2/3 697 Elizabeth Harness 19 F Northfield MN 1:57:45
155 14/59 752 Kristen Marsan 38 F Eden Prairie MN 1:57:45
156 15/59 988 Sarah Burke 33 F Eagan MN 1:57:51
157 33/62 720 Troy Johnson 44 M Lakeville MN 1:57:57
158 34/62 724 Martin Juhn 44 M Minneapolis MN 1:58:15
159 4/13 941 Patrick Ryan 62 M Savage MN 1:58:18
160 16/59 871 Natalie Wall 36 F Northfield MN 1:58:38
161 24/41 924 John Wilson 56 M Maple Grove MN 1:59:06
162 35/62 884 Michael Wilson 42 M Minneaolis MN 1:59:12
163 36/62 903 Daniel Stoerzinger 46 M Maplewood MN 1:59:22
164 3/11 909 Jeanne Milewski 51 F Fridley MN 1:59:24
165 17/59 705 Ananda Henly 36 F Minneapolis MN 1:59:25
166 37/62 509 Piet Hansel 41 M Minneapolis MN 1:59:25
167 18/59 718 Emily Johnson 32 F Minneapolis MN 1:59:28
168 22/27 520 Ethan Nagel 23 M Prior Lake MN 1:59:40
169 38/62 998 Karl Augensteiu 49 M Oakland CA 1:59:43
170 7/42 664 Heidi Erickson 46 F Mpls MN 1:59:43
171 519 Diane Lang F Burnsville MN 2:00:00
172 25/41 750 John Makowski 53 M St Paul MN 2:00:12
173 19/59 980 Karin Moore 37 F St. Paul MN 2:00:13
174 26/41 655 Joe Doyle 51 M Evanston IL 2:00:21
175 4/11 751 Carol Markham-Cousins 55 F Minneapolis MN 2:00:23
176 36/59 747 Brian Lynch 37 M Mpls MN 2:00:39
177 20/59 646 Bronwyn Cole 39 F Minneapolis MN 2:00:47
178 37/59 658 Jason Eckert 37 M Waverly MN 2:01:15
179 27/41 783 Brian Neil 54 M Minneapolis MN 2:01:41
180 8/42 701 Gail Helland 48 F Minneapolis MN 2:01:44
181 16/51 843 Andrea Slonecker 29 F Forest City IA 2:01:48
182 39/62 821 Kattya Romero Mora 41 M Mentor OH 2:01:48
183 23/27 781 Dawson Muska 21 M St. Paul MN 2:01:59
184 24/27 700 Joshua Hayden 21 M Oakdale MN 2:01:59
185 28/41 605 Chris Amley 58 M Woodbury MN 2:02:00
186 29/41 767 Paul Michaelson 50 M Edina MN 2:02:12
187 9/42 959 Patty Pettis 43 F Kasota MN 2:02:14
188 10/42 612 Arah Bahn 41 F Saint Paul MN 2:02:20
189 11/42 529 Beth Loechler 40 F W St. Paul MN 2:02:22
190 38/59 663 Tim Eng 39 M Champlin MN 2:02:24
191 39/59 688 Matthew Haase 34 M Maple Grove MN 2:02:36
192 40/62 813 Bruce Richardson 49 M Woodbury MN 2:03:15
193 12/42 773 Mary Mischke 43 F Rosemount MN 2:03:21
194 21/59 913 Dawn Johnson 35 F Hager City WI 2:03:40
195 13/42 784 Shanda Ness 40 F North Liberty IA 2:03:47
196 14/42 869 Carmin Wade 48 F Amherst SD 2:03:47
197 22/59 793 Lynn Olson 35 F Zimmerman MN 2:03:53
198 17/51 640 Ranaye Carrigan 23 F Winthrop MN 2:03:57
199 40/59 936 Jeremy Spring 30 M Farnington MN 2:04:06
200 41/59 713 Buddy Jamieson 32 M Rochester MN 2:04:17
201 5/11 928 Kathryn Carlson 52 F Waite Park MN 2:04:25
202 18/51 696 Emily Hanson 21 F St. Paul MN 2:04:29
203 41/62 966 John Deuls 48 M Inver Grove Hgts MN 2:04:52
204 23/59 735 Marla Kruse 36 F Rochester MN 2:05:08
205 42/59 671 Karsten Finseth 30 M Richfield MN 2:05:11
206 24/59 887 Erin Benedict 35 F S. St Paul MN 2:05:17
207 19/51 879 Amy Westerberg 26 F San Diego CA 2:05:28
208 25/59 882 Emily Williams 39 F M MN 2:05:29
209 43/59 692 Scott Hammel 36 M Minneapolis MN 2:05:29
210 42/62 886 Curt Zepeda 42 M Andover MN 2:05:41
211 15/42 925 Eddah Mutua 45 F St. Cloud MN 2:05:53
212 26/59 759 Rebecca McGee 38 F Minneapolis MN 2:06:12
213 5/13 795 Steve Openshaw 61 M Northfield MN 2:06:39
214 43/62 511 Alex Kiresuk 44 M Roseville MN 2:06:40
215 6/11 792 Donna Okroy 53 F Beldenville WI 2:06:49
216 27/59 885 Stephanie Zahrbock 39 F Edina MN 2:07:04
217 20/51 823 Tess Rowley 28 F Bloomington MN 2:07:05
218 44/62 892 Api Sulistyo 48 M Eagan MN 2:07:09
219 21/51 622 Kathleen Borg 27 F Edina MN 2:07:10
220 22/51 686 Sarah Golowacz 25 F San Diego CA 2:07:12
221 44/59 835 Greg Setterlund 31 M Fridley MN 2:07:13
222 23/51 741 Kelly Lewis 21 F Burnsville MN 2:07:30
223 942 Mara Larson F St. Paul MN 2:07:31
224 28/59 760 Sara McGrath 36 F Burnsville MN 2:07:41
225 45/62 674 Tom Flaherty 48 M Minneapolis MN 2:07:45
226 16/42 901 Juli Stensland 40 F Minneapolis MN 2:07:53
227 45/59 816 Brian Robideau 36 M Coon Rapids MN 2:07:53
228 46/62 517 Erik Lazarich 41 M Coon Rapids MN 2:08:02
229 6/13 867 Jack Ver Steegh 62 M Mahtomedi MN 2:08:10
230 17/42 870 Kathy Waite 46 F St Paul MN 2:08:11
231 47/62 606 Jeffrey Anderson 44 M Faribault MN 2:08:12
232 48/62 839 Dave Simons 41 M Faribault MN 2:08:13
233 46/59 791 Ryan O'Connor 30 M Sioux Falls SD 2:08:23
234 24/51 604 Michelle Adrian 27 F Sioux Falls SD 2:08:23
235 29/59 837 Denise Shettle 38 F Woodbury MN 2:08:32
236 18/42 979 Cynthia Kauffeld 40 F Northfield MN 2:08:38
237 30/59 788 Christine O'Connell-Moe 38 F Minneapolis MN 2:09:01
238 7/11 878 Connie Wendt 57 F Zumbrota MN 2:09:07
239 25/51 822 Trish Rothe 27 F Edina MN 2:09:24
240 31/59 774 Connie Moe 35 F Duluth MN 2:09:42
241 49/62 731 David Kohn 42 M Fridley MN 2:09:42
242 47/59 522 Joel Turensky 39 M Lesueur MN 2:09:59
243 19/42 861 Aileen Swenson 43 F Winona MN 2:10:19
244 26/51 607 Jill Anderson 24 F Elk River MN 2:10:22
245 20/42 970 Sandy Cole 41 F Inver Grove Hgts MN 2:10:23
246 32/59 758 Nancy McCue 39 F Savage MN 2:10:31
247 27/51 985 Tracie Valencia 29 F St. Paul MN 2:10:32
248 50/62 880 Eric Wetterlind 40 M Inver Groves Heigh MN 2:10:59
249 51/62 919 Todd Acheson 42 M Northfield MN 2:11:18
250 28/51 873 Erin Walsh 29 F Minneapolis MN 2:11:24
251 29/51 647 Caitlin Conboy 29 F Minneapolis MN 2:11:24
252 33/59 807 Elizabeth Powell 32 F Clatyon MS 2:11:24
253 8/11 530 Alice Tobias 58 F Falcon Heights MN 2:11:26
254 52/62 621 Thomas Borash 44 M Minneapolis MN 2:11:26
255 21/42 855 Joan Stone 45 F Greenwood MN 2:11:33
256 30/41 935 Paul Bloomberg 54 M Mendota Hgts MN 2:11:43
257 34/59 691 Heidi Hammel 35 F Minneapolis MN 2:11:47
258 35/59 937 Teresa Setterlund 31 F Fridley MN 2:11:52
259 22/42 623 Julie Bowers 42 F New Prague MN 2:11:59
260 30/51 702 Megan Hemann 22 F Minneapolis MN 2:12:00
261 23/42 987 Vicki Carver 42 F Lino Lakes MN 2:12:17
262 7/13 683 Gene Geller 61 M Waconia MN 2:12:19
263 31/41 745 Patrick Loos 54 M St. Paul MN 2:12:49
264 32/41 911 Michael Burke 54 M Rochester MN 2:13:22
265 48/59 995 Jeremy Ulstad 37 M Elko MN 2:13:23
266 36/59 627 Lisa Broughten 34 F Maple Grove MN 2:13:41
267 53/62 778 Curtis Monjeau 41 M St. Cloud MN 2:13:42
268 33/41 669 Tate Ferguson 57 M Minneapolis MN 2:14:17
269 54/62 856 Erick Storm 45 M Prior Lake MN 2:14:18
270 31/51 864 Allison Vanloon 29 F Saint Paul MN 2:14:18
271 49/59 854 Jon Steinhibel 30 M Lakeville MN 2:14:36
272 37/59 853 Erin Steinhibel 31 F Lakeville MN 2:14:36
273 38/59 641 Allyson Childress 37 F Minneapolis MN 2:14:44
274 55/62 740 Gary Leask 46 M Burnsville MN 2:14:57
275 39/59 829 Anna Sanchez 36 F Rochester MN 2:15:03
276 40/59 862 Jessica Swetz 30 F Rochester MN 2:15:05
277 34/41 971 David Holman 59 M Bloomington MN 2:15:10
278 24/42 756 Teresa McCarthy 47 F Edina MN 2:15:10
279 25/42 526 Gale Marchand 45 F Lonsdale MN 2:15:13
280 56/62 699 Craig Havlicek 46 M Bloomington MN 2:15:14
281 57/62 693 Abigail Hammond 43 M Eden Prairie MN 2:15:15
282 26/42 991 Julie Angevine 44 F Minneapolis MN 2:15:25
283 58/62 990 Steven Gallagher 45 M Minneapolis MN 2:15:25
284 59/62 689 Patrick Hagen 44 M St. Paul MN 2:15:27
285 50/59 670 Martin Fernandez-Zapico 37 M Rochester MN 2:15:41
286 51/59 687 Sergio Gradilone 38 M Rochester MN 2:15:41
287 52/59 967 Andrew Skluzacek 34 M Farmington MN 2:15:43
288 60/62 736 Scott Labuhn 40 M Minneapolis MN 2:16:31
289 32/51 814 Amy Richter 28 F Edina MN 2:17:13
290 33/51 809 Kristen Quill 26 F Minneapolis MN 2:17:17
291 3/3 825 Sandra Ruhr 17 F Buffalo MN 2:17:36
292 27/42 824 Diane Ruhr 46 F Buffalo MN 2:17:37
293 25/27 703 Zach Henderson 20 M St. Cloud MN 2:18:20
294 34/51 613 Alana Ballweber 22 F Maple Lake MN 2:18:20
295 41/59 620 Theresa Boquist 37 F Minneapolis MN 2:18:37
296 53/59 615 Steve Barone 39 M Minneapolis MN 2:18:37
297 42/59 891 Kimberly Schreck 30 F Urbandale IA 2:18:48
298 28/42 926 Kathleen Daly 43 F Duluth MN 2:19:15
299 29/42 690 Laurie Hager 47 F Medford MN 2:19:20
300 30/42 626 Laurie Brengman 43 F Zumbrota MN 2:19:40
301 35/51 938 Chrissy Sward 25 F Maplewood MN 2:20:16
302 31/42 899 Melissa Schaefer 43 F Cleveland MN 2:20:36
303 35/41 652 Robert Dixon 51 M South Beloit IL 2:20:36
304 32/42 618 Andrea Berger 41 F Golden Valley MN 2:20:48
305 43/59 765 Sarah Mellgren 34 F Northfield MN 2:20:59
306 33/42 857 Teresa Storm 44 F Prior Lake MN 2:21:03
307 36/51 939 Holly Thornton 25 F Minneapolis MN 2:21:39
308 44/59 742 Annie Liestman 35 F Grove City MN 2:21:41
309 45/59 676 Elizabeth Flynn 31 F Sartell MN 2:21:41
310 36/41 749 Doug Madow 59 M Faribault MN 2:21:46
311 37/51 866 Jennifer Veilleux 25 F St. Paul MN 2:22:10
312 38/51 680 Andrea Funke 25 F Austin MN 2:22:27
313 34/42 963 Daniela Kohen 43 F Northfield MN 2:22:28
314 37/41 730 Daniel Klages 50 M Mankato MN 2:22:39
315 46/59 895 Jessica Schleck 36 F Waconia MN 2:23:22
316 47/59 993 Cara Hughes 38 F Plymouth MN 2:23:30
317 48/59 992 Erica Huston 33 F Bloomington MN 2:23:30
318 9/11 957 Chris Swanson 50 F Burnsville MN 2:24:11
319 35/42 776 Laurie Mona 45 F Zumbrota MN 2:24:37
320 39/51 639 Cassandra Carrigan 25 F Brownton MN 2:25:34
321 61/62 915 Charles Storevik 42 M Fridley MN 2:26:06
322 38/41 665 Dale Evans 58 M Bellingham WA 2:26:33
323 36/42 695 Corrine Hanson 40 F Maple Grove MN 2:27:38
324 10/11 757 Marcia McCoy 51 F Maple Grove MN 2:27:38
325 40/51 780 Sarah Moore 25 F Saint Paul MN 2:29:07
326 37/42 707 Sandi Hofmeister 43 F Hastings MN 2:29:19
327 49/59 694 Nancy Hampl 37 F Hastings MN 2:29:19
328 1/1 897 Jeanne Labore 60 F Minneapolis MN 2:29:48
329 54/59 999 Andy Cambell 31 M Omaha NE 2:30:03
330 41/51 678 Lindsay Fox 24 F Burnsville MN 2:30:32
331 55/59 698 Eugene Harrigan 35 M Cottage Grove MN 2:30:32
332 8/13 894 Ken Reimer 69 M Elkader IA 2:30:33
333 50/59 662 Laura Eng 36 F Champlin MN 2:30:33
334 51/59 962 Laurie Lindberg 35 F North Mankato MN 2:30:38
335 42/51 660 Emily Ehlinger 27 F Richfield MN 2:30:39
336 43/51 629 Erin Brunelle 27 F Minneapolis MN 2:32:04
337 1/1 955 Keith Drake 72 M Ironton MN 2:32:57
338 56/59 949 Jeremy Pokela 32 M Minneapolis MN 2:33:30
339 52/59 944 Sara Jean Baptiste 30 F Sioux Falls SD 2:33:30
340 53/59 945 Elizabeth Omanson 31 F Sioux Falls SD 2:33:31
341 44/51 905 Adrianne Webster 27 F Elmwood WI 2:33:54
342 39/41 826 Brian Ryan 50 M Johnson Creek WI 2:33:58
343 45/51 827 Lindsey Ryan 20 F Johnson Creek WI 2:33:58
344 38/42 800 Diane Palkert 45 F Aitkin MN 2:35:27
345 46/51 904 Mallory Buckholz 24 F Ellsworth WI 2:35:39
346 9/13 710 David Huberty 66 M Minneapolis MN 2:35:41
347 40/41 900 Kent Spellman 50 M Albert Lea MN 2:36:19
348 39/42 638 Ilene Carpenter 49 F Arvada CO 2:36:33
349 11/11 616 Kathleen Bennett 55 F Minneapolis MN 2:36:33
350 10/13 989 Joe Bell 63 M Minneapolis MN 2:36:46
351 11/13 950 Christopher Griggs 62 M Minneapolis MN 2:37:17
352 57/59 661 Kyle Enevoldsen 32 M Minneapolis MN 2:37:48
353 62/62 974 Eric Phan 45 M Rochester MN 2:38:19
354 54/59 951 Lindsey Downs 35 F Northfield MN 2:38:38
355 40/42 706 Marcie Henning 45 F Burnsville MN 2:38:41
356 47/51 906 Brianna Buckholz 24 F Ellsworth WI 2:38:48
357 26/27 739 William Laxen 25 M Rochester MN 2:39:11
358 12/13 846 Dennis Sorensen 62 M Coon Rapids MN 2:39:13
359 55/59 978 Kiley Lyke 30 F Elko MN 2:45:20
360 48/51 633 Carrie Bunker 28 F St Paul MN 2:45:27
361 41/42 523 Sharon Bridge 43 F Rochester MN 2:46:08
362 58/59 848 Michael Soucheray 32 M Cottage Grove MN 2:50:42
363 59/59 933 Joshua Raichert 34 M Burnsville MN 2:50:45
364 56/59 847 Heather Soucheray 33 F Cottage Grove MN 2:50:58
365 49/51 610 Alicia Back 20 F Saint Bonifacius MN 2:51:50
366 42/42 524 Patricia Schulte 49 F St. Paul MN 2:52:32
367 50/51 681 Kiersten Gazelka 21 F Spicer MN 2:59:16
368 57/59 902 Danielle Muelken 35 F Jordan MN 2:59:16
369 931 Lynn Babcock M Faribault MN 2:59:45
370 58/59 802 Marlene Petersen 39 F Rochester MN 3:00:05
371 13/13 748 Tim Madigan 61 M Faribault MN 3:02:59
372 51/51 738 Gail Laxen 28 F Rochester MN 3:09:47
373 41/41 910 Mark Thacher 58 M Northfield MN 3:14:30
374 27/27 796 Ben Osburn 29 M Little Canada MN 3:48:26
375 59/59 721 Julie Jones 39 F Little Canada MN 3:48:55
results by Final Time www.finaltiming.com
*********************************** MALE HALF MARATHON RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Christian Mihelich St. Louis Park MN 28 M 1:16:27
2 Craig Cardinal Northfield MN 28 M 1:20:39
3 Eric Overby Austin MN 43 M 1:22:04
4 Ross Weinzierl St. Paul MN 24 M 1:23:26
5 Ryan Abo Rochester MN 27 M 1:24:57
6 Patrick Steward Rochester MN 41 M 1:25:57
7 Adam Burrack Denver CO 27 M 1:30:18
8 Kurt Adolfson Columbia Heigh MN 41 M 1:31:37
9 Dale Stevermer Easton MN 46 M 1:31:56
10 Carl Unger Prior Lake MN 36 M 1:32:04
11 Mark Brose Minneapolis MN 42 M 1:32:33
12 Andy Mettke Minnetonka MN 28 M 1:32:51
13 Jacob Mohs Minneapolis MN 25 M 1:33:59
14 Hugh Hudson Inver Grove Hg MN 51 M 1:34:15
15 Dave Lane Hermantown MN 29 M 1:34:24
16 Kiffin Deihl New Prague MN 45 M 1:34:28
17 Michael Kosloski Savage MN 45 M 1:34:31
18 Eric Bradley Saint Paul MN 37 M 1:35:14
19 Dale Shores Burnsville MN 47 M 1:35:42
20 Ross Owen Minneapolis MN 30 M 1:35:58
21 Taylor Fiser Colwell IA 21 M 1:36:36
22 Kevin Sternal Duluth MN 33 M 1:37:14
23 Tonnis Ter Veldhuis St.Paul MN 44 M 1:37:52
24 Luke Carlson Minnetonka MN 30 M 1:38:00
25 Brian Durand Minneapolis MN 44 M 1:38:04
26 Adam Traffie Taylors SC 25 M 1:38:24
27 Matthew Daly Duluth MN 44 M 1:38:38
28 Jeff Lanners Northfield MN 27 M 1:38:50
29 Scott Miller St Louis Park MN 30 M 1:39:02
30 Dave Just Chaska MN 50 M 1:39:17
31 Sergiusz Kalista Lakeville MN 44 M 1:39:47
32 Matt Sizer North Mankato MN 33 M 1:39:55
33 Tony Braun Zimmerman MN 34 M 1:39:56
34 Geoffrey Howard Saint Paul MN 40 M 1:40:00
35 Michael Cooper Inver Grove He MN 41 M 1:40:11
36 Dave Swanson Burnsville MN 39 M 1:40:39
37 Derek Rutledge Brooklyn Park MN 33 M 1:40:43
38 John Higgins Minneapolis MN 51 M 1:40:48
39 Mitchell Burmeister New Ulm MN 21 M 1:40:54
40 John Kendrick St Paul MN 51 M 1:41:26
41 Sergio Silva Faribault MN 18 M 1:41:32
42 Chad Bjugan Chaska MN 37 M 1:41:33
43 Chad Struss Cambridge MN 30 M 1:41:34
44 Matt Trenkle Sioux Falls SD 32 M 1:42:29
45 Mark Lucke Minnetonka MN 49 M 1:42:34
46 Mark Skildum Saint Paul MN 30 M 1:42:39
47 Andrew Johnson St. Paul MN 49 M 1:43:21
48 Ken West Eagan MN 50 M 1:43:50
49 Erik Nygren Prior Lake MN 25 M 1:43:53
50 Reed Schneider Minneapolis MN 31 M 1:44:00
51 Mark Schwob Minneapolis MN 43 M 1:44:02
52 Jeremy Doerhoefer Blooming Prair MN 39 M 1:44:09
53 Luis Vega Northfield MN 32 M 1:44:10
54 Jeff Van Wychen Minneapolis MN 51 M 1:44:17
55 Kirill Shalyaev Pewaukee WI 39 M 1:44:21
56 John Brown Kenyon MN 67 M 1:44:28
57 Louis Baggetto St. Paul MN 21 M 1:44:48
58 Art Rutscher Somerset WI 50 M 1:44:52
59 Ryan Owen Saint Paul MN 27 M 1:44:55
60 Gregory Petitto Rice MN 33 M 1:45:01
61 Ron Davies Eagan MN 44 M 1:45:05
62 John Billig Minneapolis MN 51 M 1:45:10
63 Rocky O'Neill Saint Paul MN 53 M 1:45:39
64 Jim Stellon Richfield MN 48 M 1:45:41
65 Chris Kauffeld Northfield MN 40 M 1:45:50
66 Patrick Folman St. Paul MN 58 M 1:46:18
67 Hyon Kim Burnsville MN 55 M 1:47:01
68 Daniel Munson Brooklyn Cente MN 48 M 1:47:03
69 Tim Altmann Eden Prairie MN 39 M 1:47:09
70 John Zielinski Eagan MN 41 M 1:47:15
71 Caleb Von Vett Minneapolis MN 25 M 1:47:19
72 Michael Borowiak Bloomington MN 43 M 1:47:43
73 Kurt Ware Vadnais Hgts MN 50 M 1:47:46
74 Ross Williams Albert Lea MN 39 M 1:48:09
75 Ken Kornack Saint Paul MN 38 M 1:48:27
76 Mike Robinet Minneapolis MN 31 M 1:48:39
77 Jason Stutsman N St Paul MN 32 M 1:48:47
78 Kenneth Snowden Champlin MN 50 M 1:49:00
79 Ryan Golias Minneapolis MN 23 M 1:49:52
80 Paul Schaefer Rochester MN 57 M 1:49:59
81 Jim Wellbrock Faribault MN 44 M 1:50:19
82 John Kimberly Stillwater MN 61 M 1:50:29
83 Luke Spiegelhoff Bloomington MN 46 M 1:51:14
84 Ben Chiri Arden Hills MN 34 M 1:51:38
85 Tim Meehan Waconia MN 32 M 1:51:54
86 Kc Reed Rochester MN 56 M 1:52:03
87 Larry Gau Dayton MN 54 M 1:52:10
88 Terry Schleuessler Hastings MN 55 M 1:52:22
89 Pedro Pesta Northfield MN 46 M 1:52:31
90 Greg Seidel Farmington MN 35 M 1:52:55
91 Diego Ramallo Minneapolis MN 42 M 1:53:34
92 Ben Jorgensen Sioux Falls SD 25 M 1:54:00
93 Fred Kuismi Eden Prairie MN 39 M 1:54:01
94 Gerald Meissner St. Paul MN 48 M 1:54:06
95 Jason Zimmerman Minneapolis MN 37 M 1:54:11
96 David Delong St Paul MN 58 M 1:54:51
97 Wesley Rolnick New Brighton MN 22 M 1:55:07
98 Brent Petersen Rochester MN 35 M 1:55:07
99 Ron Anderson Lakeville MN 44 M 1:55:09
100 Tim Ruff Savage MN 45 M 1:55:18
101 Matt Schmidt Brooklyn Park MN 37 M 1:55:35
102 Kevin Moore Clayton MS 33 M 1:55:40
103 Corey Johanneck St. Paul MN 12 M 1:55:45
104 Stephen McHale Minneapolis MN 24 M 1:55:47
105 Joel Schaefer Cleveland MN 52 M 1:55:55
106 Terrence Miller Eagan MN 52 M 1:56:08
107 Mark Daly Minnetonka MN 49 M 1:56:11
108 Joseph Kochan Rochester MN 50 M 1:56:13
109 Mick Justin Nisswa MN 62 M 1:56:14
110 Robert Prater Hinckley MN 38 M 1:56:20
111 Scott Funk Iowa City IA 43 M 1:56:26
112 Aaron Eason Brooklyn Park MN 28 M 1:56:35
113 Kevin Torgerson Stewartville MN 51 M 1:56:40
114 Rob Jarvis St. Paul MN 30 M 1:56:57
115 Samuel Anderson Mankato MN 54 M 1:57:11
116 Matt Kevan Fountain MN 31 M 1:57:21
117 Troy Johnson Lakeville MN 44 M 1:57:57
118 Martin Juhn Minneapolis MN 44 M 1:58:15
119 Patrick Ryan Savage MN 62 M 1:58:18
120 John Wilson Maple Grove MN 56 M 1:59:06
121 Michael Wilson Minneaolis MN 42 M 1:59:12
122 Daniel Stoerzinger Maplewood MN 46 M 1:59:22
123 Piet Hansel Minneapolis MN 41 M 1:59:25
124 Ethan Nagel Prior Lake MN 23 M 1:59:40
125 Karl Augensteiu Oakland CA 49 M 1:59:43
126 John Makowski St Paul MN 53 M 2:00:12
127 Joe Doyle Evanston IL 51 M 2:00:21
128 Brian Lynch Mpls MN 37 M 2:00:39
129 Jason Eckert Waverly MN 37 M 2:01:15
130 Brian Neil Minneapolis MN 54 M 2:01:41
131 Kattya Romero Mora Mentor OH 41 M 2:01:48
132 Dawson Muska St. Paul MN 21 M 2:01:59
133 Joshua Hayden Oakdale MN 21 M 2:01:59
134 Chris Amley Woodbury MN 58 M 2:02:00
135 Paul Michaelson Edina MN 50 M 2:02:12
136 Tim Eng Champlin MN 39 M 2:02:24
137 Matthew Haase Maple Grove MN 34 M 2:02:36
138 Bruce Richardson Woodbury MN 49 M 2:03:15
139 Jeremy Spring Farnington MN 30 M 2:04:06
140 Buddy Jamieson Rochester MN 32 M 2:04:17
141 John Deuls Inver Grove Hg MN 48 M 2:04:52
142 Karsten Finseth Richfield MN 30 M 2:05:11
143 Scott Hammel Minneapolis MN 36 M 2:05:29
144 Curt Zepeda Andover MN 42 M 2:05:41
145 Steve Openshaw Northfield MN 61 M 2:06:39
146 Alex Kiresuk Roseville MN 44 M 2:06:40
147 Api Sulistyo Eagan MN 48 M 2:07:09
148 Greg Setterlund Fridley MN 31 M 2:07:13
149 Tom Flaherty Minneapolis MN 48 M 2:07:45
150 Brian Robideau Coon Rapids MN 36 M 2:07:53
151 Erik Lazarich Coon Rapids MN 41 M 2:08:02
152 Jack Ver Steegh Mahtomedi MN 62 M 2:08:10
153 Jeffrey Anderson Faribault MN 44 M 2:08:12
154 Dave Simons Faribault MN 41 M 2:08:13
155 Ryan O'Connor Sioux Falls SD 30 M 2:08:23
156 David Kohn Fridley MN 42 M 2:09:42
157 Joel Turensky Lesueur MN 39 M 2:09:59
158 Eric Wetterlind Inver Groves H MN 40 M 2:10:59
159 Todd Acheson Northfield MN 42 M 2:11:18
160 Thomas Borash Minneapolis MN 44 M 2:11:26
161 Paul Bloomberg Mendota Hgts MN 54 M 2:11:43
162 Gene Geller Waconia MN 61 M 2:12:19
163 Patrick Loos St. Paul MN 54 M 2:12:49
164 Michael Burke Rochester MN 54 M 2:13:22
165 Jeremy Ulstad Elko MN 37 M 2:13:23
166 Curtis Monjeau St. Cloud MN 41 M 2:13:42
167 Tate Ferguson Minneapolis MN 57 M 2:14:17
168 Erick Storm Prior Lake MN 45 M 2:14:18
169 Jon Steinhibel Lakeville MN 30 M 2:14:36
170 Gary Leask Burnsville MN 46 M 2:14:57
171 David Holman Bloomington MN 59 M 2:15:10
172 Craig Havlicek Bloomington MN 46 M 2:15:14
173 Abigail Hammond Eden Prairie MN 43 M 2:15:15
174 Steven Gallagher Minneapolis MN 45 M 2:15:25
175 Patrick Hagen St. Paul MN 44 M 2:15:27
176 Martin Fernandez-Zapico Rochester MN 37 M 2:15:41
177 Sergio Gradilone Rochester MN 38 M 2:15:41
178 Andrew Skluzacek Farmington MN 34 M 2:15:43
179 Scott Labuhn Minneapolis MN 40 M 2:16:31
180 Zach Henderson St. Cloud MN 20 M 2:18:20
181 Steve Barone Minneapolis MN 39 M 2:18:37
182 Robert Dixon South Beloit IL 51 M 2:20:36
183 Doug Madow Faribault MN 59 M 2:21:46
184 Daniel Klages Mankato MN 50 M 2:22:39
185 Charles Storevik Fridley MN 42 M 2:26:06
186 Dale Evans Bellingham WA 58 M 2:26:33
187 Andy Cambell Omaha NE 31 M 2:30:03
188 Eugene Harrigan Cottage Grove MN 35 M 2:30:32
189 Ken Reimer Elkader IA 69 M 2:30:33
190 Keith Drake Ironton MN 72 M 2:32:57
191 Jeremy Pokela Minneapolis MN 32 M 2:33:30
192 Brian Ryan Johnson Creek WI 50 M 2:33:58
193 David Huberty Minneapolis MN 66 M 2:35:41
194 Kent Spellman Albert Lea MN 50 M 2:36:19
195 Joe Bell Minneapolis MN 63 M 2:36:46
196 Christopher Griggs Minneapolis MN 62 M 2:37:17
197 Kyle Enevoldsen Minneapolis MN 32 M 2:37:48
198 Eric Phan Rochester MN 45 M 2:38:19
199 William Laxen Rochester MN 25 M 2:39:11
200 Dennis Sorensen Coon Rapids MN 62 M 2:39:13
201 Michael Soucheray Cottage Grove MN 32 M 2:50:42
202 Joshua Raichert Burnsville MN 34 M 2:50:45
203 Lynn Babcock Faribault MN M 2:59:45
204 Tim Madigan Faribault MN 61 M 3:02:59
205 Mark Thacher Northfield MN 58 M 3:14:30
206 Ben Osburn Little Canada MN 29 M 3:48:26
*********************************** FEMALE HALF MARATHON RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Toni Kolling Spring Valley MN 28 F 1:34:28
2 Michelle Jamieson Rochester MN 38 F 1:35:25
3 Kirstin Nielsen Minneapolis MN 38 F 1:40:52
4 Lydia Novotny Hopkins MN 27 F 1:43:03
5 Maureen Hogan Byron MN 35 F 1:43:38
6 Sarah Barker St. Paul MN 52 F 1:43:57
7 Eileen Moran Minneapolis MN 45 F 1:45:59
8 Anja Standly Lonsdale MN 33 F 1:46:03
9 Katy Splan St. Paul MN 34 F 1:47:56
10 Shannon Lindgren Clear Lake MN 39 F 1:48:54
11 Lucy Hodge Rochester MN 30 F 1:48:55
12 Brittany Smith Shakopee MN 24 F 1:49:11
13 Emily Sumner Omaha NE 19 F 1:50:37
14 Kelsey Watt Apple Valley MN 25 F 1:51:05
15 Tricia Stiller Mazeppa MN 37 F 1:51:13
16 Michelle Bee Houlton WI 31 F 1:52:10
17 Janette Kihm St. Paul MN 47 F 1:52:28
18 Andrea Roeger Minneapolis MN 25 F 1:52:44
19 Colleen McCann Robbinsdale MN 32 F 1:53:16
20 Katie Abo Rochester MN 27 F 1:53:47
21 Leslie Jorgensen Sioux Falls SD 24 F 1:54:00
22 Vicky Ebensperger Menomonie WI 41 F 1:54:10
23 Laura Wellington Minneapolis MN 29 F 1:55:40
24 Laura Eggenberger Circle Pines MN 22 F 1:55:41
25 Jayne Nemeth Minneapolis MN 45 F 1:55:43
26 Katie Asp Minneapolis MN 29 F 1:55:51
27 Katherine Bryan Minneapolis MN 22 F 1:56:02
28 Lynn Scheevel Albert Lea MN 39 F 1:56:03
29 Tracy Wallace Minneapolis MN 41 F 1:56:21
30 Ross Kohn North Mankato MN 47 F 1:56:42
31 Bethany Fast Roseville MN 25 F 1:57:00
32 Hilarie Martin Minneapolis MN 29 F 1:57:04
33 Marise Widmer St. Paul MN 51 F 1:57:10
34 Katie Anderson Minneapolis MN 31 F 1:57:19
35 Molly McCarthy Minneapolis MN 26 F 1:57:28
36 Kimberly Rausch Selby SD 25 F 1:57:38
37 Cynthia Osterling Minneapolis MN 34 F 1:57:41
38 Elizabeth Harness Northfield MN 19 F 1:57:45
39 Kristen Marsan Eden Prairie MN 38 F 1:57:45
40 Sarah Burke Eagan MN 33 F 1:57:51
41 Natalie Wall Northfield MN 36 F 1:58:38
42 Jeanne Milewski Fridley MN 51 F 1:59:24
43 Ananda Henly Minneapolis MN 36 F 1:59:25
44 Emily Johnson Minneapolis MN 32 F 1:59:28
45 Heidi Erickson Mpls MN 46 F 1:59:43
46 Diane Lang Burnsville MN F 2:00:00
47 Karin Moore St. Paul MN 37 F 2:00:13
48 Carol Markham-Cousins Minneapolis MN 55 F 2:00:23
49 Bronwyn Cole Minneapolis MN 39 F 2:00:47
50 Gail Helland Minneapolis MN 48 F 2:01:44
51 Andrea Slonecker Forest City IA 29 F 2:01:48
52 Patty Pettis Kasota MN 43 F 2:02:14
53 Arah Bahn Saint Paul MN 41 F 2:02:20
54 Beth Loechler W St. Paul MN 40 F 2:02:22
55 Mary Mischke Rosemount MN 43 F 2:03:21
56 Dawn Johnson Hager City WI 35 F 2:03:40
57 Shanda Ness North Liberty IA 40 F 2:03:47
58 Carmin Wade Amherst SD 48 F 2:03:47
59 Lynn Olson Zimmerman MN 35 F 2:03:53
60 Ranaye Carrigan Winthrop MN 23 F 2:03:57
61 Kathryn Carlson Waite Park MN 52 F 2:04:25
62 Emily Hanson St. Paul MN 21 F 2:04:29
63 Marla Kruse Rochester MN 36 F 2:05:08
64 Erin Benedict S. St Paul MN 35 F 2:05:17
65 Amy Westerberg San Diego CA 26 F 2:05:28
66 Emily Williams M MN 39 F 2:05:29
67 Eddah Mutua St. Cloud MN 45 F 2:05:53
68 Rebecca McGee Minneapolis MN 38 F 2:06:12
69 Donna Okroy Beldenville WI 53 F 2:06:49
70 Stephanie Zahrbock Edina MN 39 F 2:07:04
71 Tess Rowley Bloomington MN 28 F 2:07:05
72 Kathleen Borg Edina MN 27 F 2:07:10
73 Sarah Golowacz San Diego CA 25 F 2:07:12
74 Kelly Lewis Burnsville MN 21 F 2:07:30
75 Mara Larson St. Paul MN F 2:07:31
76 Sara McGrath Burnsville MN 36 F 2:07:41
77 Juli Stensland Minneapolis MN 40 F 2:07:53
78 Kathy Waite St Paul MN 46 F 2:08:11
79 Michelle Adrian Sioux Falls SD 27 F 2:08:23
80 Denise Shettle Woodbury MN 38 F 2:08:32
81 Cynthia Kauffeld Northfield MN 40 F 2:08:38
82 Christine O'Connell-Moe Minneapolis MN 38 F 2:09:01
83 Connie Wendt Zumbrota MN 57 F 2:09:07
84 Trish Rothe Edina MN 27 F 2:09:24
85 Connie Moe Duluth MN 35 F 2:09:42
86 Aileen Swenson Winona MN 43 F 2:10:19
87 Jill Anderson Elk River MN 24 F 2:10:22
88 Sandy Cole Inver Grove Hg MN 41 F 2:10:23
89 Nancy McCue Savage MN 39 F 2:10:31
90 Tracie Valencia St. Paul MN 29 F 2:10:32
91 Erin Walsh Minneapolis MN 29 F 2:11:24
92 Caitlin Conboy Minneapolis MN 29 F 2:11:24
93 Elizabeth Powell Clatyon MS 32 F 2:11:24
94 Alice Tobias Falcon Heights MN 58 F 2:11:26
95 Joan Stone Greenwood MN 45 F 2:11:33
96 Heidi Hammel Minneapolis MN 35 F 2:11:47
97 Teresa Setterlund Fridley MN 31 F 2:11:52
98 Julie Bowers New Prague MN 42 F 2:11:59
99 Megan Hemann Minneapolis MN 22 F 2:12:00
100 Vicki Carver Lino Lakes MN 42 F 2:12:17
101 Lisa Broughten Maple Grove MN 34 F 2:13:41
102 Allison Vanloon Saint Paul MN 29 F 2:14:18
103 Erin Steinhibel Lakeville MN 31 F 2:14:36
104 Allyson Childress Minneapolis MN 37 F 2:14:44
105 Anna Sanchez Rochester MN 36 F 2:15:03
106 Jessica Swetz Rochester MN 30 F 2:15:05
107 Teresa McCarthy Edina MN 47 F 2:15:10
108 Gale Marchand Lonsdale MN 45 F 2:15:13
109 Julie Angevine Minneapolis MN 44 F 2:15:25
110 Amy Richter Edina MN 28 F 2:17:13
111 Kristen Quill Minneapolis MN 26 F 2:17:17
112 Sandra Ruhr Buffalo MN 17 F 2:17:36
113 Diane Ruhr Buffalo MN 46 F 2:17:37
114 Alana Ballweber Maple Lake MN 22 F 2:18:20
115 Theresa Boquist Minneapolis MN 37 F 2:18:37
116 Kimberly Schreck Urbandale IA 30 F 2:18:48
117 Kathleen Daly Duluth MN 43 F 2:19:15
118 Laurie Hager Medford MN 47 F 2:19:20
119 Laurie Brengman Zumbrota MN 43 F 2:19:40
120 Chrissy Sward Maplewood MN 25 F 2:20:16
121 Melissa Schaefer Cleveland MN 43 F 2:20:36
122 Andrea Berger Golden Valley MN 41 F 2:20:48
123 Sarah Mellgren Northfield MN 34 F 2:20:59
124 Teresa Storm Prior Lake MN 44 F 2:21:03
125 Holly Thornton Minneapolis MN 25 F 2:21:39
126 Annie Liestman Grove City MN 35 F 2:21:41
127 Elizabeth Flynn Sartell MN 31 F 2:21:41
128 Jennifer Veilleux St. Paul MN 25 F 2:22:10
129 Andrea Funke Austin MN 25 F 2:22:27
130 Daniela Kohen Northfield MN 43 F 2:22:28
131 Jessica Schleck Waconia MN 36 F 2:23:22
132 Cara Hughes Plymouth MN 38 F 2:23:30
133 Erica Huston Bloomington MN 33 F 2:23:30
134 Chris Swanson Burnsville MN 50 F 2:24:11
135 Laurie Mona Zumbrota MN 45 F 2:24:37
136 Cassandra Carrigan Brownton MN 25 F 2:25:34
137 Corrine Hanson Maple Grove MN 40 F 2:27:38
138 Marcia McCoy Maple Grove MN 51 F 2:27:38
139 Sarah Moore Saint Paul MN 25 F 2:29:07
140 Sandi Hofmeister Hastings MN 43 F 2:29:19
141 Nancy Hampl Hastings MN 37 F 2:29:19
142 Jeanne Labore Minneapolis MN 60 F 2:29:48
143 Lindsay Fox Burnsville MN 24 F 2:30:32
144 Laura Eng Champlin MN 36 F 2:30:33
145 Laurie Lindberg North Mankato MN 35 F 2:30:38
146 Emily Ehlinger Richfield MN 27 F 2:30:39
147 Erin Brunelle Minneapolis MN 27 F 2:32:04
148 Sara Jean Baptiste Sioux Falls SD 30 F 2:33:30
149 Elizabeth Omanson Sioux Falls SD 31 F 2:33:31
150 Adrianne Webster Elmwood WI 27 F 2:33:54
151 Lindsey Ryan Johnson Creek WI 20 F 2:33:58
152 Diane Palkert Aitkin MN 45 F 2:35:27
153 Mallory Buckholz Ellsworth WI 24 F 2:35:39
154 Ilene Carpenter Arvada CO 49 F 2:36:33
155 Kathleen Bennett Minneapolis MN 55 F 2:36:33
156 Lindsey Downs Northfield MN 35 F 2:38:38
157 Marcie Henning Burnsville MN 45 F 2:38:41
158 Brianna Buckholz Ellsworth WI 24 F 2:38:48
159 Kiley Lyke Elko MN 30 F 2:45:20
160 Carrie Bunker St Paul MN 28 F 2:45:27
161 Sharon Bridge Rochester MN 43 F 2:46:08
162 Heather Soucheray Cottage Grove MN 33 F 2:50:58
163 Alicia Back Saint Bonifaci MN 20 F 2:51:50
164 Patricia Schulte St. Paul MN 49 F 2:52:32
165 Kiersten Gazelka Spicer MN 21 F 2:59:16
166 Danielle Muelken Jordan MN 35 F 2:59:16
167 Marlene Petersen Rochester MN 39 F 3:00:05
168 Gail Laxen Rochester MN 28 F 3:09:47
169 Julie Jones Little Canada MN 39 F 3:48:55
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 & - UNDER
================================================================================
1 Christian Mihelich St. Louis Park MN 28 M 1:16:27
2 Craig Cardinal Northfield MN 28 M 1:20:39
3 Ross Weinzierl St. Paul MN 24 M 1:23:26
4 Ryan Abo Rochester MN 27 M 1:24:57
5 Adam Burrack Denver CO 27 M 1:30:18
6 Andy Mettke Minnetonka MN 28 M 1:32:51
7 Jacob Mohs Minneapolis MN 25 M 1:33:59
8 Dave Lane Hermantown MN 29 M 1:34:24
9 Ross Owen Minneapolis MN 30 M 1:35:58
10 Taylor Fiser Colwell IA 21 M 1:36:36
11 Luke Carlson Minnetonka MN 30 M 1:38:00
12 Adam Traffie Taylors SC 25 M 1:38:24
13 Jeff Lanners Northfield MN 27 M 1:38:50
14 Scott Miller St Louis Park MN 30 M 1:39:02
15 Mitchell Burmeister New Ulm MN 21 M 1:40:54
16 Sergio Silva Faribault MN 18 M 1:41:32
17 Chad Struss Cambridge MN 30 M 1:41:34
18 Mark Skildum Saint Paul MN 30 M 1:42:39
19 Erik Nygren Prior Lake MN 25 M 1:43:53
20 Louis Baggetto St. Paul MN 21 M 1:44:48
21 Ryan Owen Saint Paul MN 27 M 1:44:55
22 Caleb Von Vett Minneapolis MN 25 M 1:47:19
23 Ryan Golias Minneapolis MN 23 M 1:49:52
24 Ben Jorgensen Sioux Falls SD 25 M 1:54:00
25 Wesley Rolnick New Brighton MN 22 M 1:55:07
26 Corey Johanneck St. Paul MN 12 M 1:55:45
27 Stephen McHale Minneapolis MN 24 M 1:55:47
28 Aaron Eason Brooklyn Park MN 28 M 1:56:35
29 Rob Jarvis St. Paul MN 30 M 1:56:57
30 Ethan Nagel Prior Lake MN 23 M 1:59:40
31 Dawson Muska St. Paul MN 21 M 2:01:59
32 Joshua Hayden Oakdale MN 21 M 2:01:59
33 Jeremy Spring Farnington MN 30 M 2:04:06
34 Karsten Finseth Richfield MN 30 M 2:05:11
35 Ryan O'Connor Sioux Falls SD 30 M 2:08:23
36 Jon Steinhibel Lakeville MN 30 M 2:14:36
37 Zach Henderson St. Cloud MN 20 M 2:18:20
38 William Laxen Rochester MN 25 M 2:39:11
39 Ben Osburn Little Canada MN 29 M 3:48:26
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 & - UNDER
================================================================================
1 Toni Kolling Spring Valley MN 28 F 1:34:28
2 Lydia Novotny Hopkins MN 27 F 1:43:03
3 Lucy Hodge Rochester MN 30 F 1:48:55
4 Brittany Smith Shakopee MN 24 F 1:49:11
5 Emily Sumner Omaha NE 19 F 1:50:37
6 Kelsey Watt Apple Valley MN 25 F 1:51:05
7 Andrea Roeger Minneapolis MN 25 F 1:52:44
8 Katie Abo Rochester MN 27 F 1:53:47
9 Leslie Jorgensen Sioux Falls SD 24 F 1:54:00
10 Laura Wellington Minneapolis MN 29 F 1:55:40
11 Laura Eggenberger Circle Pines MN 22 F 1:55:41
12 Katie Asp Minneapolis MN 29 F 1:55:51
13 Katherine Bryan Minneapolis MN 22 F 1:56:02
14 Bethany Fast Roseville MN 25 F 1:57:00
15 Hilarie Martin Minneapolis MN 29 F 1:57:04
16 Molly McCarthy Minneapolis MN 26 F 1:57:28
17 Kimberly Rausch Selby SD 25 F 1:57:38
18 Elizabeth Harness Northfield MN 19 F 1:57:45
19 Andrea Slonecker Forest City IA 29 F 2:01:48
20 Ranaye Carrigan Winthrop MN 23 F 2:03:57
21 Emily Hanson St. Paul MN 21 F 2:04:29
22 Amy Westerberg San Diego CA 26 F 2:05:28
23 Tess Rowley Bloomington MN 28 F 2:07:05
24 Kathleen Borg Edina MN 27 F 2:07:10
25 Sarah Golowacz San Diego CA 25 F 2:07:12
26 Kelly Lewis Burnsville MN 21 F 2:07:30
27 Michelle Adrian Sioux Falls SD 27 F 2:08:23
28 Trish Rothe Edina MN 27 F 2:09:24
29 Jill Anderson Elk River MN 24 F 2:10:22
30 Tracie Valencia St. Paul MN 29 F 2:10:32
31 Erin Walsh Minneapolis MN 29 F 2:11:24
32 Caitlin Conboy Minneapolis MN 29 F 2:11:24
33 Megan Hemann Minneapolis MN 22 F 2:12:00
34 Allison Vanloon Saint Paul MN 29 F 2:14:18
35 Jessica Swetz Rochester MN 30 F 2:15:05
36 Amy Richter Edina MN 28 F 2:17:13
37 Kristen Quill Minneapolis MN 26 F 2:17:17
38 Sandra Ruhr Buffalo MN 17 F 2:17:36
39 Alana Ballweber Maple Lake MN 22 F 2:18:20
40 Kimberly Schreck Urbandale IA 30 F 2:18:48
41 Chrissy Sward Maplewood MN 25 F 2:20:16
42 Holly Thornton Minneapolis MN 25 F 2:21:39
43 Jennifer Veilleux St. Paul MN 25 F 2:22:10
44 Andrea Funke Austin MN 25 F 2:22:27
45 Cassandra Carrigan Brownton MN 25 F 2:25:34
46 Sarah Moore Saint Paul MN 25 F 2:29:07
47 Lindsay Fox Burnsville MN 24 F 2:30:32
48 Emily Ehlinger Richfield MN 27 F 2:30:39
49 Erin Brunelle Minneapolis MN 27 F 2:32:04
50 Sara Jean Baptiste Sioux Falls SD 30 F 2:33:30
51 Adrianne Webster Elmwood WI 27 F 2:33:54
52 Lindsey Ryan Johnson Creek WI 20 F 2:33:58
53 Mallory Buckholz Ellsworth WI 24 F 2:35:39
54 Brianna Buckholz Ellsworth WI 24 F 2:38:48
55 Kiley Lyke Elko MN 30 F 2:45:20
56 Carrie Bunker St Paul MN 28 F 2:45:27
57 Alicia Back Saint Bonifaci MN 20 F 2:51:50
58 Kiersten Gazelka Spicer MN 21 F 2:59:16
59 Gail Laxen Rochester MN 28 F 3:09:47
================================================================================
MALE AGE GROUP 31 - 39
================================================================================
1 Carl Unger Prior Lake MN 36 M 1:32:04
2 Eric Bradley Saint Paul MN 37 M 1:35:14
3 Kevin Sternal Duluth MN 33 M 1:37:14
4 Matt Sizer North Mankato MN 33 M 1:39:55
5 Tony Braun Zimmerman MN 34 M 1:39:56
6 Dave Swanson Burnsville MN 39 M 1:40:39
7 Derek Rutledge Brooklyn Park MN 33 M 1:40:43
8 Chad Bjugan Chaska MN 37 M 1:41:33
9 Matt Trenkle Sioux Falls SD 32 M 1:42:29
10 Reed Schneider Minneapolis MN 31 M 1:44:00
11 Jeremy Doerhoefer Blooming Prair MN 39 M 1:44:09
12 Luis Vega Northfield MN 32 M 1:44:10
13 Kirill Shalyaev Pewaukee WI 39 M 1:44:21
14 Gregory Petitto Rice MN 33 M 1:45:01
15 Tim Altmann Eden Prairie MN 39 M 1:47:09
16 Ross Williams Albert Lea MN 39 M 1:48:09
17 Ken Kornack Saint Paul MN 38 M 1:48:27
18 Mike Robinet Minneapolis MN 31 M 1:48:39
19 Jason Stutsman N St Paul MN 32 M 1:48:47
20 Ben Chiri Arden Hills MN 34 M 1:51:38
21 Tim Meehan Waconia MN 32 M 1:51:54
22 Greg Seidel Farmington MN 35 M 1:52:55
23 Fred Kuismi Eden Prairie MN 39 M 1:54:01
24 Jason Zimmerman Minneapolis MN 37 M 1:54:11
25 Brent Petersen Rochester MN 35 M 1:55:07
26 Matt Schmidt Brooklyn Park MN 37 M 1:55:35
27 Kevin Moore Clayton MS 33 M 1:55:40
28 Robert Prater Hinckley MN 38 M 1:56:20
29 Matt Kevan Fountain MN 31 M 1:57:21
30 Brian Lynch Mpls MN 37 M 2:00:39
31 Jason Eckert Waverly MN 37 M 2:01:15
32 Tim Eng Champlin MN 39 M 2:02:24
33 Matthew Haase Maple Grove MN 34 M 2:02:36
34 Buddy Jamieson Rochester MN 32 M 2:04:17
35 Scott Hammel Minneapolis MN 36 M 2:05:29
36 Greg Setterlund Fridley MN 31 M 2:07:13
37 Brian Robideau Coon Rapids MN 36 M 2:07:53
38 Joel Turensky Lesueur MN 39 M 2:09:59
39 Jeremy Ulstad Elko MN 37 M 2:13:23
40 Martin Fernandez-Zapico Rochester MN 37 M 2:15:41
41 Sergio Gradilone Rochester MN 38 M 2:15:41
42 Andrew Skluzacek Farmington MN 34 M 2:15:43
43 Steve Barone Minneapolis MN 39 M 2:18:37
44 Andy Cambell Omaha NE 31 M 2:30:03
45 Eugene Harrigan Cottage Grove MN 35 M 2:30:32
46 Jeremy Pokela Minneapolis MN 32 M 2:33:30
47 Kyle Enevoldsen Minneapolis MN 32 M 2:37:48
48 Michael Soucheray Cottage Grove MN 32 M 2:50:42
49 Joshua Raichert Burnsville MN 34 M 2:50:45
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 31 - 39
================================================================================
1 Michelle Jamieson Rochester MN 38 F 1:35:25
2 Kirstin Nielsen Minneapolis MN 38 F 1:40:52
3 Maureen Hogan Byron MN 35 F 1:43:38
4 Anja Standly Lonsdale MN 33 F 1:46:03
5 Katy Splan St. Paul MN 34 F 1:47:56
6 Shannon Lindgren Clear Lake MN 39 F 1:48:54
7 Tricia Stiller Mazeppa MN 37 F 1:51:13
8 Michelle Bee Houlton WI 31 F 1:52:10
9 Colleen McCann Robbinsdale MN 32 F 1:53:16
10 Lynn Scheevel Albert Lea MN 39 F 1:56:03
11 Katie Anderson Minneapolis MN 31 F 1:57:19
12 Cynthia Osterling Minneapolis MN 34 F 1:57:41
13 Kristen Marsan Eden Prairie MN 38 F 1:57:45
14 Sarah Burke Eagan MN 33 F 1:57:51
15 Natalie Wall Northfield MN 36 F 1:58:38
16 Ananda Henly Minneapolis MN 36 F 1:59:25
17 Emily Johnson Minneapolis MN 32 F 1:59:28
18 Karin Moore St. Paul MN 37 F 2:00:13
19 Bronwyn Cole Minneapolis MN 39 F 2:00:47
20 Dawn Johnson Hager City WI 35 F 2:03:40
21 Lynn Olson Zimmerman MN 35 F 2:03:53
22 Marla Kruse Rochester MN 36 F 2:05:08
23 Erin Benedict S. St Paul MN 35 F 2:05:17
24 Emily Williams M MN 39 F 2:05:29
25 Rebecca McGee Minneapolis MN 38 F 2:06:12
26 Stephanie Zahrbock Edina MN 39 F 2:07:04
27 Sara McGrath Burnsville MN 36 F 2:07:41
28 Denise Shettle Woodbury MN 38 F 2:08:32
29 Christine O'Connell-Moe Minneapolis MN 38 F 2:09:01
30 Connie Moe Duluth MN 35 F 2:09:42
31 Nancy McCue Savage MN 39 F 2:10:31
32 Elizabeth Powell Clatyon MS 32 F 2:11:24
33 Heidi Hammel Minneapolis MN 35 F 2:11:47
34 Teresa Setterlund Fridley MN 31 F 2:11:52
35 Lisa Broughten Maple Grove MN 34 F 2:13:41
36 Erin Steinhibel Lakeville MN 31 F 2:14:36
37 Allyson Childress Minneapolis MN 37 F 2:14:44
38 Anna Sanchez Rochester MN 36 F 2:15:03
39 Theresa Boquist Minneapolis MN 37 F 2:18:37
40 Sarah Mellgren Northfield MN 34 F 2:20:59
41 Annie Liestman Grove City MN 35 F 2:21:41
42 Elizabeth Flynn Sartell MN 31 F 2:21:41
43 Jessica Schleck Waconia MN 36 F 2:23:22
44 Cara Hughes Plymouth MN 38 F 2:23:30
45 Erica Huston Bloomington MN 33 F 2:23:30
46 Nancy Hampl Hastings MN 37 F 2:29:19
47 Laura Eng Champlin MN 36 F 2:30:33
48 Laurie Lindberg North Mankato MN 35 F 2:30:38
49 Elizabeth Omanson Sioux Falls SD 31 F 2:33:31
50 Lindsey Downs Northfield MN 35 F 2:38:38
51 Heather Soucheray Cottage Grove MN 33 F 2:50:58
52 Danielle Muelken Jordan MN 35 F 2:59:16
53 Marlene Petersen Rochester MN 39 F 3:00:05
54 Julie Jones Little Canada MN 39 F 3:48:55
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Eric Overby Austin MN 43 M 1:22:04
2 Patrick Steward Rochester MN 41 M 1:25:57
3 Kurt Adolfson Columbia Heigh MN 41 M 1:31:37
4 Dale Stevermer Easton MN 46 M 1:31:56
5 Mark Brose Minneapolis MN 42 M 1:32:33
6 Kiffin Deihl New Prague MN 45 M 1:34:28
7 Michael Kosloski Savage MN 45 M 1:34:31
8 Dale Shores Burnsville MN 47 M 1:35:42
9 Tonnis Ter Veldhuis St.Paul MN 44 M 1:37:52
10 Brian Durand Minneapolis MN 44 M 1:38:04
11 Matthew Daly Duluth MN 44 M 1:38:38
12 Sergiusz Kalista Lakeville MN 44 M 1:39:47
13 Geoffrey Howard Saint Paul MN 40 M 1:40:00
14 Michael Cooper Inver Grove He MN 41 M 1:40:11
15 Mark Lucke Minnetonka MN 49 M 1:42:34
16 Andrew Johnson St. Paul MN 49 M 1:43:21
17 Mark Schwob Minneapolis MN 43 M 1:44:02
18 Ron Davies Eagan MN 44 M 1:45:05
19 Jim Stellon Richfield MN 48 M 1:45:41
20 Chris Kauffeld Northfield MN 40 M 1:45:50
21 Daniel Munson Brooklyn Cente MN 48 M 1:47:03
22 John Zielinski Eagan MN 41 M 1:47:15
23 Michael Borowiak Bloomington MN 43 M 1:47:43
24 Jim Wellbrock Faribault MN 44 M 1:50:19
25 Luke Spiegelhoff Bloomington MN 46 M 1:51:14
26 Pedro Pesta Northfield MN 46 M 1:52:31
27 Diego Ramallo Minneapolis MN 42 M 1:53:34
28 Gerald Meissner St. Paul MN 48 M 1:54:06
29 Ron Anderson Lakeville MN 44 M 1:55:09
30 Tim Ruff Savage MN 45 M 1:55:18
31 Mark Daly Minnetonka MN 49 M 1:56:11
32 Scott Funk Iowa City IA 43 M 1:56:26
33 Troy Johnson Lakeville MN 44 M 1:57:57
34 Martin Juhn Minneapolis MN 44 M 1:58:15
35 Michael Wilson Minneaolis MN 42 M 1:59:12
36 Daniel Stoerzinger Maplewood MN 46 M 1:59:22
37 Piet Hansel Minneapolis MN 41 M 1:59:25
38 Karl Augensteiu Oakland CA 49 M 1:59:43
39 Kattya Romero Mora Mentor OH 41 M 2:01:48
40 Bruce Richardson Woodbury MN 49 M 2:03:15
41 John Deuls Inver Grove Hg MN 48 M 2:04:52
42 Curt Zepeda Andover MN 42 M 2:05:41
43 Alex Kiresuk Roseville MN 44 M 2:06:40
44 Api Sulistyo Eagan MN 48 M 2:07:09
45 Tom Flaherty Minneapolis MN 48 M 2:07:45
46 Erik Lazarich Coon Rapids MN 41 M 2:08:02
47 Jeffrey Anderson Faribault MN 44 M 2:08:12
48 Dave Simons Faribault MN 41 M 2:08:13
49 David Kohn Fridley MN 42 M 2:09:42
50 Eric Wetterlind Inver Groves H MN 40 M 2:10:59
51 Todd Acheson Northfield MN 42 M 2:11:18
52 Thomas Borash Minneapolis MN 44 M 2:11:26
53 Curtis Monjeau St. Cloud MN 41 M 2:13:42
54 Erick Storm Prior Lake MN 45 M 2:14:18
55 Gary Leask Burnsville MN 46 M 2:14:57
56 Craig Havlicek Bloomington MN 46 M 2:15:14
57 Abigail Hammond Eden Prairie MN 43 M 2:15:15
58 Steven Gallagher Minneapolis MN 45 M 2:15:25
59 Patrick Hagen St. Paul MN 44 M 2:15:27
60 Scott Labuhn Minneapolis MN 40 M 2:16:31
61 Charles Storevik Fridley MN 42 M 2:26:06
62 Eric Phan Rochester MN 45 M 2:38:19
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Eileen Moran Minneapolis MN 45 F 1:45:59
2 Janette Kihm St. Paul MN 47 F 1:52:28
3 Vicky Ebensperger Menomonie WI 41 F 1:54:10
4 Jayne Nemeth Minneapolis MN 45 F 1:55:43
5 Tracy Wallace Minneapolis MN 41 F 1:56:21
6 Ross Kohn North Mankato MN 47 F 1:56:42
7 Heidi Erickson Mpls MN 46 F 1:59:43
8 Gail Helland Minneapolis MN 48 F 2:01:44
9 Patty Pettis Kasota MN 43 F 2:02:14
10 Arah Bahn Saint Paul MN 41 F 2:02:20
11 Beth Loechler W St. Paul MN 40 F 2:02:22
12 Mary Mischke Rosemount MN 43 F 2:03:21
13 Shanda Ness North Liberty IA 40 F 2:03:47
14 Carmin Wade Amherst SD 48 F 2:03:47
15 Eddah Mutua St. Cloud MN 45 F 2:05:53
16 Juli Stensland Minneapolis MN 40 F 2:07:53
17 Kathy Waite St Paul MN 46 F 2:08:11
18 Cynthia Kauffeld Northfield MN 40 F 2:08:38
19 Aileen Swenson Winona MN 43 F 2:10:19
20 Sandy Cole Inver Grove Hg MN 41 F 2:10:23
21 Joan Stone Greenwood MN 45 F 2:11:33
22 Julie Bowers New Prague MN 42 F 2:11:59
23 Vicki Carver Lino Lakes MN 42 F 2:12:17
24 Teresa McCarthy Edina MN 47 F 2:15:10
25 Gale Marchand Lonsdale MN 45 F 2:15:13
26 Julie Angevine Minneapolis MN 44 F 2:15:25
27 Diane Ruhr Buffalo MN 46 F 2:17:37
28 Kathleen Daly Duluth MN 43 F 2:19:15
29 Laurie Hager Medford MN 47 F 2:19:20
30 Laurie Brengman Zumbrota MN 43 F 2:19:40
31 Melissa Schaefer Cleveland MN 43 F 2:20:36
32 Andrea Berger Golden Valley MN 41 F 2:20:48
33 Teresa Storm Prior Lake MN 44 F 2:21:03
34 Daniela Kohen Northfield MN 43 F 2:22:28
35 Laurie Mona Zumbrota MN 45 F 2:24:37
36 Corrine Hanson Maple Grove MN 40 F 2:27:38
37 Sandi Hofmeister Hastings MN 43 F 2:29:19
38 Diane Palkert Aitkin MN 45 F 2:35:27
39 Ilene Carpenter Arvada CO 49 F 2:36:33
40 Marcie Henning Burnsville MN 45 F 2:38:41
41 Sharon Bridge Rochester MN 43 F 2:46:08
42 Patricia Schulte St. Paul MN 49 F 2:52:32
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Hugh Hudson Inver Grove Hg MN 51 M 1:34:15
2 Dave Just Chaska MN 50 M 1:39:17
3 John Higgins Minneapolis MN 51 M 1:40:48
4 John Kendrick St Paul MN 51 M 1:41:26
5 Ken West Eagan MN 50 M 1:43:50
6 Jeff Van Wychen Minneapolis MN 51 M 1:44:17
7 Art Rutscher Somerset WI 50 M 1:44:52
8 John Billig Minneapolis MN 51 M 1:45:10
9 Rocky O'Neill Saint Paul MN 53 M 1:45:39
10 Patrick Folman St. Paul MN 58 M 1:46:18
11 Hyon Kim Burnsville MN 55 M 1:47:01
12 Kurt Ware Vadnais Hgts MN 50 M 1:47:46
13 Kenneth Snowden Champlin MN 50 M 1:49:00
14 Paul Schaefer Rochester MN 57 M 1:49:59
15 Kc Reed Rochester MN 56 M 1:52:03
16 Larry Gau Dayton MN 54 M 1:52:10
17 Terry Schleuessler Hastings MN 55 M 1:52:22
18 David Delong St Paul MN 58 M 1:54:51
19 Joel Schaefer Cleveland MN 52 M 1:55:55
20 Terrence Miller Eagan MN 52 M 1:56:08
21 Joseph Kochan Rochester MN 50 M 1:56:13
22 Kevin Torgerson Stewartville MN 51 M 1:56:40
23 Samuel Anderson Mankato MN 54 M 1:57:11
24 John Wilson Maple Grove MN 56 M 1:59:06
25 John Makowski St Paul MN 53 M 2:00:12
26 Joe Doyle Evanston IL 51 M 2:00:21
27 Brian Neil Minneapolis MN 54 M 2:01:41
28 Chris Amley Woodbury MN 58 M 2:02:00
29 Paul Michaelson Edina MN 50 M 2:02:12
30 Paul Bloomberg Mendota Hgts MN 54 M 2:11:43
31 Patrick Loos St. Paul MN 54 M 2:12:49
32 Michael Burke Rochester MN 54 M 2:13:22
33 Tate Ferguson Minneapolis MN 57 M 2:14:17
34 David Holman Bloomington MN 59 M 2:15:10
35 Robert Dixon South Beloit IL 51 M 2:20:36
36 Doug Madow Faribault MN 59 M 2:21:46
37 Daniel Klages Mankato MN 50 M 2:22:39
38 Dale Evans Bellingham WA 58 M 2:26:33
39 Brian Ryan Johnson Creek WI 50 M 2:33:58
40 Kent Spellman Albert Lea MN 50 M 2:36:19
41 Mark Thacher Northfield MN 58 M 3:14:30
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Sarah Barker St. Paul MN 52 F 1:43:57
2 Marise Widmer St. Paul MN 51 F 1:57:10
3 Jeanne Milewski Fridley MN 51 F 1:59:24
4 Carol Markham-Cousins Minneapolis MN 55 F 2:00:23
5 Kathryn Carlson Waite Park MN 52 F 2:04:25
6 Donna Okroy Beldenville WI 53 F 2:06:49
7 Connie Wendt Zumbrota MN 57 F 2:09:07
8 Alice Tobias Falcon Heights MN 58 F 2:11:26
9 Chris Swanson Burnsville MN 50 F 2:24:11
10 Marcia McCoy Maple Grove MN 51 F 2:27:38
11 Kathleen Bennett Minneapolis MN 55 F 2:36:33
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 John Brown Kenyon MN 67 M 1:44:28
2 John Kimberly Stillwater MN 61 M 1:50:29
3 Mick Justin Nisswa MN 62 M 1:56:14
4 Patrick Ryan Savage MN 62 M 1:58:18
5 Steve Openshaw Northfield MN 61 M 2:06:39
6 Jack Ver Steegh Mahtomedi MN 62 M 2:08:10
7 Gene Geller Waconia MN 61 M 2:12:19
8 Ken Reimer Elkader IA 69 M 2:30:33
9 Keith Drake Ironton MN 72 M 2:32:57
10 David Huberty Minneapolis MN 66 M 2:35:41
11 Joe Bell Minneapolis MN 63 M 2:36:46
12 Christopher Griggs Minneapolis MN 62 M 2:37:17
13 Dennis Sorensen Coon Rapids MN 62 M 2:39:13
14 Tim Madigan Faribault MN 61 M 3:02:59
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Jeanne Labore Minneapolis MN 60 F 2:29:48
Total Registered: 421
Total Number of Finishers: 375
Number of Male Finishers: 206
Number of Female Finishers: 169
Did not Finish Race or Did Not Start: 46