SCHEELS 5K RUN
Crossroads Mall - St. Cloud, MN, September 25, 2010
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/29 172 Ryan Noack Amiret MN 22 M 16:31 5:19
2 1/9 199 Emmanuel Modi Saint Cloud MN 19 M 17:15 5:34
3 2/29 168 Devin Czech Appleton WI 23 M 19:36 6:19
4 3/29 82 Brian Malecek Dawson MN 25 M 19:46 6:22
5 4/29 76 Patrick Larson St. Cloud MN 24 M 19:46 6:22
6 5/29 192 Adam Stevens Sartell MN 26 M 20:01 6:27
7 1/12 169 Ryan Steil Saint Cloud MN 30 M 20:04 6:28
8 2/12 163 Matt Binsfeld Holdingford MN 34 M 20:04 6:28
9 6/29 131 Tyler Trettel Bowlus MN 22 M 20:13 6:31
10 7/29 128 John Tiemann South Haven MN 21 M 20:15 6:31
11 8/29 207 Kendall Brubaker Chicago IL 25 M 20:20 6:33
12 1/21 23 Kalli Christen St. Cloud MN 40 F 20:27 6:35
13 1/9 200 Roger Norvell Versailles KY 45 M 20:28 6:36
14 9/29 171 Brad Bodich Saint Cloud MN 20 M 20:30 6:36
15 1/33 150 Kari Teigen St. Joseph MN 21 F 20:30 6:36
16 1/11 201 Mark Klaverkamp Clearwater MN 52 M 20:35 6:38
17 10/29 167 Nick Sundberg Saint Cloud MN 20 M 20:44 6:41
18 11/29 188 Joseph Froemming 20 M 20:47 6:42
19 12/29 27 Gary Eipperle St. Cloud MN 23 M 20:48 6:42
20 3/12 80 Jesse Lindgren Sauk Rapids MN 36 M 21:20 6:52
21 13/29 108 Mitchell Robertson Rice MN 22 M 21:26 6:54
22 2/9 174 Peter Tiemann South Haven MN 17 M 21:37 6:58
23 2/21 175 Jackie Devine Little Falls MN 48 F 21:39 6:59
24 2/11 202 Kurt Stanek Saint Cloud MN 53 M 21:57 7:04
25 3/11 65 Kevin Johnson Sauk Rapids MN 50 M 21:58 7:05
26 14/29 101 Luke Piotter St Cloud MN 22 M 22:06 7:07
27 4/11 170 Dan Carlson Dassel MN 57 M 22:11 7:09
28 3/9 190 Mitchell Froemming Grove City MN 18 M 22:23 7:12
29 4/9 189 Luke Zahm Kimball MN 18 M 22:23 7:13
30 1/33 183 Gina Czech Little Falls MN 34 F 22:28 7:14
31 1/17 64 Karl Johnson Sauk Rapids MN 15 F 22:32 7:15
32 2/9 180 Todd Noack Saint Cloud MN 47 M 22:42 7:19
33 15/29 149 John Stover Sauk Rapids MN 27 M 22:49 7:21
34 16/29 91 Jeff Nelson St. Cloud MN 22 M 22:49 7:21
35 17/29 115 James Schueller Cold Spring MN 27 M 22:51 7:22
36 2/33 185 Alissa Theis Sauk Rapids MN 28 F 22:57 7:24
37 3/9 177 Jim Stigman South Haven MN 44 M 23:02 7:25
38 5/11 203 Leon Traeger Cold Spring MN 54 M 23:14 7:29
39 18/29 158 Michael Seminitis Sartell MN 28 M 23:17 7:30
40 2/33 125 Jolene Theis Sauk Rapids MN 30 F 23:24 7:32
41 19/29 123 Andrew Sorenson St. Cloud MN 23 M 23:31 7:34
42 6/11 154 Arlyn Melvie 51 M 23:43 7:38
43 3/33 8 Sarah Becker St Paul MN 23 F 23:46 7:39
44 4/12 83 Adam Marthaler Albany MN 30 M 23:47 7:40
45 1/2 140 Frank Zezoney St. Cloud MN 60 M 23:51 7:41
46 5/9 1 Brandon Anderson St. Cloud MN 17 M 24:05 7:45
47 3/33 164 Alison Binsfeld Holdingford MN 33 F 24:08 7:46
48 4/33 155 Francie Jackels Sauk Rapids MN 37 F 24:08 7:46
49 2/17 157 Abby Pierskalla Saint Cloud MN 15 F 24:13 7:48
50 3/17 159 Kayla Schroder Saint Cloud MN 15 F 24:14 7:48
51 20/29 67 Justin Kerkaert Richmond MN 25 M 24:19 7:50
52 4/33 136 Kelsey Wagner St. Cloud MN 21 F 24:22 7:51
53 21/29 63 Eric Johnson St. Cloud MN 29 M 24:24 7:52
54 22/29 33 Benjamin Fritchman Sartell MN 24 M 24:32 7:54
55 4/9 104 Bob Powell St. Cloud MN 40 M 24:37 7:56
56 1/5 196 Danielle Heinen Richmond MN 11 F 24:40 7:57
57 5/33 143 Keli Fernholz Rice MN 35 F 24:48 7:59
58 6/9 129 Stephen Tiemann South Haven MN 19 M 24:58 8:02
59 7/11 179 Mark Helminick Saint Cloud MN 52 M 24:58 8:03
60 3/21 195 Eda Mutua Saint Cloud MN 45 F 25:12 8:07
61 7/9 198 Morcelli Kombo Saint Cloud MN 16 M 25:13 8:07
62 8/9 57 Cameron Holloway St. Cloud MN 15 M 25:15 8:08
63 5/12 77 Rick Larson Sartell MN 39 M 25:18 8:09
64 8/11 16 Christopher Bonitto Cold Spring MN 52 M 25:27 8:12
65 9/11 17 Jim Bovre Alexandria MN 58 M 25:33 8:14
66 23/29 193 Raymond Krog Sartell MN 24 M 25:35 8:14
67 4/21 44 Debby Hagemeier St. Cloud MN 45 F 25:49 8:19
68 4/17 6 Kayla Bartels St. Cloud MN 16 F 25:56 8:21
69 1/8 194 Ben Dosch Saint Cloud MN 13 M 26:01 8:23
70 5/33 153 Callie Dobis Little Falls MN 25 F 26:01 8:23
71 5/21 105 Connie Powell St. Cloud MN 41 F 26:08 8:25
72 1/2 99 Alan Phillips St. Cloud MN 76 M 26:15 8:27
73 2/2 205 Steven Bumgarner Alexandria MN 60 M 26:16 8:27
74 6/33 173 Linnea Tiemann South Haven MN 23 F 26:19 8:29
75 24/29 187 Jason Johnson New London MN 24 M 26:20 8:29
76 10/11 87 Edward Minetor Princeton MN 51 M 26:20 8:29
77 5/17 97 Rachel Paulsen Sauk Rapids MN 15 F 26:25 8:31
78 2/5 98 Tara Paulsen Sauk Rapids MN 14 F 26:26 8:31
79 6/33 132 Pamela Vandersluis Buffalo MN 32 F 26:28 8:31
80 7/33 73 Denise Kuhlman Buffalo MN 37 F 26:28 8:31
81 8/33 96 Robin Park Baxter MN 35 F 26:36 8:34
82 6/21 116 Jill Seiler Albany MN 40 F 26:48 8:38
83 7/33 100 Maria Pilarski Saint Cloud MN 23 F 26:51 8:39
84 6/17 103 Allie Powell St. Cloud MN 15 F 26:51 8:39
85 8/33 102 Angela Posch St Cloud MN 23 F 26:55 8:40
86 2/8 160 Brenden Ott Saint Cloud MN 11 M 26:56 8:40
87 9/33 146 Doris Hentges Otsego MN 33 F 27:20 8:48
88 3/8 166 Kent Jackson Sartell MN 10 M 27:23 8:49
89 7/21 165 Lisa Kent Sartell MN 44 F 27:24 8:49
90 6/12 5 Tyler Annette Maple Grove MN 32 M 27:27 8:50
91 10/33 92 Renee Nelson Rice MN 30 F 27:28 8:51
92 11/33 4 Jill Annette Maple Grove MN 33 F 27:28 8:51
93 4/8 106 Ryan Ressemann St. Cloud MN 7 M 27:29 8:51
94 25/29 66 Joshua Kannegieter Monticello MN 29 M 27:40 8:55
95 12/33 71 Heather Knapton Sartell MN 30 F 27:42 8:55
96 26/29 152 Jeremy Willenbring Richmond MN 25 M 27:42 8:55
97 9/9 60 Tyler Janson Foley MN 19 M 27:44 8:56
98 5/9 34 Ronald Fritz Rockville MN 44 M 27:57 9:00
99 13/33 22 Jodi Chinnock Sauk Rapids MN 31 F 28:04 9:02
100 8/21 113 Julie Schmezler Kimball MN 47 F 28:07 9:03
101 6/9 122 Kirk Sodergren South Haven MN 47 M 28:10 9:04
102 9/33 81 Kelly Lindgren Sauk Rapids MN 28 F 28:12 9:05
103 10/33 48 Laurel Heggernes Mora MN 21 F 28:34 9:12
104 11/33 178 Brianna Helminick Saint Cloud MN 24 F 28:35 9:12
105 14/33 182 Keri McCollum Sartell MN 32 F 28:40 9:14
106 7/17 94 Megan Osendorf Sartell MN 18 F 28:49 9:17
107 15/33 93 Amy Opatz Albany MN 36 F 28:51 9:17
108 8/17 112 Kayla Sattler Sartell MN 18 F 28:54 9:18
109 12/33 95 Melissa Otremba Little Falls MN 23 F 29:00 9:21
110 9/17 134 Kathryn Verchota Bemidji MN 18 F 29:02 9:21
111 13/33 20 Tiffany Bunker Big Lake MN 21 F 29:28 9:29
112 14/33 147 Heidi Jansen Sauk Rapids MN 26 F 29:33 9:31
113 7/9 24 Alan Edenloff Alexandria MN 49 M 29:40 9:33
114 27/29 13 Dan Blum Cold Spring MN 27 M 29:41 9:34
115 16/33 161 Sarah Schlangen Saint Joseph MN 30 F 29:41 9:34
116 15/33 3 Kim Andres Sauk Rapids MN 28 F 29:44 9:34
117 16/33 14 Nikki Blum Cold Spring MN 27 F 29:49 9:36
118 7/12 111 Robb Ruegemer Saint Stephen MN 30 M 29:52 9:37
119 8/12 151 Justin Wampan Sartell MN 38 M 30:06 9:42
120 9/21 137 Denise Weiss Clear Lake MN 40 F 30:08 9:42
121 145 Danielle Hadler F 30:11 9:43
122 17/33 78 Sarah Layne St. Cloud MN 32 F 30:53 9:57
123 10/17 32 Marissa Evans Little Falls MN 15 F 30:54 9:57
124 17/33 142 Deanna Braun St. Cloud MN 29 F 30:54 9:57
125 18/33 124 Sarah Streich St. Cloud MN 20 F 30:55 9:57
126 11/17 62 Chrystal Johnson Sauk Rapids MN 18 F 30:56 9:58
127 12/17 45 Emmy Hauck Sauk Rapids MN 18 F 30:57 9:58
128 10/21 46 Joanie Hauck Sauk Rapids MN 45 F 31:01 9:59
129 18/33 50 Laura Hilden Saint Cloud MN 33 F 31:10 10:02
130 5/8 75 Taylor Lahn Minnetonka MN 13 M 31:10 10:02
131 13/17 117 Courtney Sieben Burtrum MN 16 F 31:11 10:02
132 19/33 30 Robin Emmerich Foley MN 38 F 31:24 10:07
133 9/12 156 John Holaway Saint Cloud MN 31 M 31:28 10:08
134 19/33 191 Angela Fischer Saint Cloud MN 24 F 31:31 10:09
135 10/12 29 Eugene Elsenpeter St. Cloud MN 34 M 31:56 10:17
136 2/2 61 Francis Januschka Rice MN 79 M 32:07 10:20
137 20/33 25 Celeste Edenloff Alexandria MN 37 F 32:19 10:24
138 20/33 121 Abbey Sodergren South Haven MN 20 F 32:48 10:34
139 21/33 181 Stepanie Keller Circle Pines MN 23 F 32:55 10:36
140 22/33 72 Shana Kolodziej St. Cloud MN 29 F 33:02 10:38
141 21/33 90 Sara Mruz Saint Cloud MN 35 F 33:07 10:40
142 11/12 28 Dennis Eiynck Saint Cloud MN 33 M 33:13 10:42
143 11/21 35 Sandy Froelich Rice MN 42 F 33:19 10:44
144 3/5 144 Tessa Fernholz Rice MN 9 F 33:37 10:50
145 1/3 148 Barb Keller Sartell MN 56 F 33:37 10:50
146 22/33 109 Michelle Ross Monticello MN 31 F 33:43 10:51
147 12/21 135 Kim Virnig Litchfield MN 45 F 33:49 10:53
148 14/17 58 Rebecca Jacobs Saint Cloud MN 16 F 34:07 10:59
149 4/5 89 Gina Mott St. Cloud MN 14 F 34:34 11:08
150 15/17 88 Carly Mott St. Cloud MN 18 F 34:38 11:09
151 23/33 18 Rachel Bower Sartell MN 23 F 34:42 11:10
152 8/9 15 Daniel Bond Sartell MN 42 M 34:44 11:11
153 23/33 56 Bambi Holloway St. Cloud MN 35 F 35:01 11:17
154 24/33 120 Heather Smith Champlin MN 22 F 35:05 11:18
155 25/33 133 Bridget Vanderweyst Princeton MN 24 F 35:10 11:20
156 13/21 68 Diana Killoran Waite Park MN 44 F 35:22 11:23
157 24/33 31 Brenda Engelking Sauk Rapids MN 38 F 35:33 11:27
158 16/17 79 Nikki Liesch St. Cloud MN 17 F 35:38 11:28
159 26/33 26 Kelly Eichers Bowlus MN 22 F 35:51 11:33
160 12/12 162 Eric Schlangen Saint Joseph MN 32 M 36:05 11:37
161 5/5 51 Erin Hilgers Saint Cloud MN 13 F 36:09 11:38
162 17/17 53 Megan Hilgers Saint Cloud MN 15 F 36:09 11:39
163 25/33 130 Alison Tran St. Joseph MN 33 F 36:11 11:39
164 26/33 184 Janelle Katzner Big Lake MN 31 F 36:14 11:40
165 27/33 74 Connie Lahn Minnetonka MN 38 F 36:15 11:40
166 27/33 59 Jennifer Janson Foley MN 23 F 36:15 11:40
167 28/33 85 Jennifer McLachlan Avon MN 35 F 37:20 12:01
168 28/33 139 Julie Wolf Waite Park MN 28 F 38:33 12:25
169 28/29 21 George Calderon Sartell MN 26 M 39:10 12:37
170 29/33 12 Kelly Bierbaum Avon MN 33 F 39:42 12:47
171 30/33 110 Amy Ruegemer Saint Stephen MN 30 F 39:43 12:47
172 31/33 119 Bethany Silverness Foley MN 30 F 40:26 13:01
173 2/3 141 Joann Zezoney St. Cloud MN 58 F 41:01 13:12
174 32/33 186 Lori Flint 35 F 41:05 13:14
175 29/33 127 Amber Thompson St. Cloud MN 23 F 41:56 13:30
176 29/29 126 Aaron Thompson St. Cloud MN 27 M 41:56 13:30
177 6/8 39 Drew Gustafson Kimball MN 9 M 43:16 13:56
178 14/21 19 Patti Brix St. Cloud MN 44 F 43:29 14:00
179 30/33 197 Kim Hansen Saint Cloud MN 24 F 44:59 14:29
180 31/33 84 Pam Marthaler Albany MN 29 F 45:02 14:30
181 3/3 49 Norma Heggernes Mora MN 53 F 45:56 14:47
182 7/8 38 Chase Gustafson Kimball MN 8 M 47:10 15:11
183 33/33 40 Laurie Gustafson Kimball MN 37 F 47:16 15:13
184 8/8 41 Ty Gustafson Kimball MN 6 M 47:17 15:13
185 9/9 69 Dean Kirkeby Sauk Rapids MN 47 M 48:14 15:32
186 15/21 70 Paula Kirkeby Sauk Rapids MN 48 F 48:16 15:33
187 11/11 47 Joseph Heggernes Mora MN 51 M 50:33 16:17
188 1/1 204 Maureen Bumgarner Alexandria MN 61 F 50:43 16:20
189 32/33 54 Amanda Hoffman Avon MN 21 F 52:27 16:53
190 33/33 42 Megan Haase Paynesville MN 21 F 52:27 16:53
191 16/21 55 Kim Hoffman Avon MN 46 F 53:37 17:16
192 17/21 43 Wanda Haase Paynesville MN 45 F 53:38 17:16
193 18/21 176 Diane Jorgensen Minneapolis MN 40 F 58:01 18:41
194 19/21 52 Jennifer Hilgers Saint Cloud MN 40 F 58:02 18:41
195 20/21 9 Janine Behrendt Saint Cloud MN 45 F 1:01:56 19:56
196 21/21 138 Louise Welle Pierz MN 48 F 1:02:26 20:06
results by Pickle Events www.pickleevents.com
MALE INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/29 172 Ryan Noack Amiret MN 22 M 16:31 5:19
2 1/9 199 Emmanuel Modi Saint Cloud MN 19 M 17:15 5:34
3 2/29 168 Devin Czech Appleton WI 23 M 19:36 6:19
4 3/29 82 Brian Malecek Dawson MN 25 M 19:46 6:22
5 4/29 76 Patrick Larson St. Cloud MN 24 M 19:46 6:22
6 5/29 192 Adam Stevens Sartell MN 26 M 20:01 6:27
7 1/12 169 Ryan Steil Saint Cloud MN 30 M 20:04 6:28
8 2/12 163 Matt Binsfeld Holdingford MN 34 M 20:04 6:28
9 6/29 131 Tyler Trettel Bowlus MN 22 M 20:13 6:31
10 7/29 128 John Tiemann South Haven MN 21 M 20:15 6:31
11 8/29 207 Kendall Brubaker Chicago IL 25 M 20:20 6:33
12 1/9 200 Roger Norvell Versailles KY 45 M 20:28 6:36
13 9/29 171 Brad Bodich Saint Cloud MN 20 M 20:30 6:36
14 1/11 201 Mark Klaverkamp Clearwater MN 52 M 20:35 6:38
15 10/29 167 Nick Sundberg Saint Cloud MN 20 M 20:44 6:41
16 11/29 188 Joseph Froemming 20 M 20:47 6:42
17 12/29 27 Gary Eipperle St. Cloud MN 23 M 20:48 6:42
18 3/12 80 Jesse Lindgren Sauk Rapids MN 36 M 21:20 6:52
19 13/29 108 Mitchell Robertson Rice MN 22 M 21:26 6:54
20 2/9 174 Peter Tiemann South Haven MN 17 M 21:37 6:58
21 2/11 202 Kurt Stanek Saint Cloud MN 53 M 21:57 7:04
22 3/11 65 Kevin Johnson Sauk Rapids MN 50 M 21:58 7:05
23 14/29 101 Luke Piotter St Cloud MN 22 M 22:06 7:07
24 4/11 170 Dan Carlson Dassel MN 57 M 22:11 7:09
25 3/9 190 Mitchell Froemming Grove City MN 18 M 22:23 7:12
26 4/9 189 Luke Zahm Kimball MN 18 M 22:23 7:13
27 2/9 180 Todd Noack Saint Cloud MN 47 M 22:42 7:19
28 15/29 149 John Stover Sauk Rapids MN 27 M 22:49 7:21
29 16/29 91 Jeff Nelson St. Cloud MN 22 M 22:49 7:21
30 17/29 115 James Schueller Cold Spring MN 27 M 22:51 7:22
31 3/9 177 Jim Stigman South Haven MN 44 M 23:02 7:25
32 5/11 203 Leon Traeger Cold Spring MN 54 M 23:14 7:29
33 18/29 158 Michael Seminitis Sartell MN 28 M 23:17 7:30
34 19/29 123 Andrew Sorenson St. Cloud MN 23 M 23:31 7:34
35 6/11 154 Arlyn Melvie 51 M 23:43 7:38
36 4/12 83 Adam Marthaler Albany MN 30 M 23:47 7:40
37 1/2 140 Frank Zezoney St. Cloud MN 60 M 23:51 7:41
38 5/9 1 Brandon Anderson St. Cloud MN 17 M 24:05 7:45
39 20/29 67 Justin Kerkaert Richmond MN 25 M 24:19 7:50
40 21/29 63 Eric Johnson St. Cloud MN 29 M 24:24 7:52
41 22/29 33 Benjamin Fritchman Sartell MN 24 M 24:32 7:54
42 4/9 104 Bob Powell St. Cloud MN 40 M 24:37 7:56
43 6/9 129 Stephen Tiemann South Haven MN 19 M 24:58 8:02
44 7/11 179 Mark Helminick Saint Cloud MN 52 M 24:58 8:03
45 7/9 198 Morcelli Kombo Saint Cloud MN 16 M 25:13 8:07
46 8/9 57 Cameron Holloway St. Cloud MN 15 M 25:15 8:08
47 5/12 77 Rick Larson Sartell MN 39 M 25:18 8:09
48 8/11 16 Christopher Bonitto Cold Spring MN 52 M 25:27 8:12
49 9/11 17 Jim Bovre Alexandria MN 58 M 25:33 8:14
50 23/29 193 Raymond Krog Sartell MN 24 M 25:35 8:14
51 1/8 194 Ben Dosch Saint Cloud MN 13 M 26:01 8:23
52 1/2 99 Alan Phillips St. Cloud MN 76 M 26:15 8:27
53 2/2 205 Steven Bumgarner Alexandria MN 60 M 26:16 8:27
54 24/29 187 Jason Johnson New London MN 24 M 26:20 8:29
55 10/11 87 Edward Minetor Princeton MN 51 M 26:20 8:29
56 2/8 160 Brenden Ott Saint Cloud MN 11 M 26:56 8:40
57 3/8 166 Kent Jackson Sartell MN 10 M 27:23 8:49
58 6/12 5 Tyler Annette Maple Grove MN 32 M 27:27 8:50
59 4/8 106 Ryan Ressemann St. Cloud MN 7 M 27:29 8:51
60 25/29 66 Joshua Kannegieter Monticello MN 29 M 27:40 8:55
61 26/29 152 Jeremy Willenbring Richmond MN 25 M 27:42 8:55
62 9/9 60 Tyler Janson Foley MN 19 M 27:44 8:56
63 5/9 34 Ronald Fritz Rockville MN 44 M 27:57 9:00
64 6/9 122 Kirk Sodergren South Haven MN 47 M 28:10 9:04
65 7/9 24 Alan Edenloff Alexandria MN 49 M 29:40 9:33
66 27/29 13 Dan Blum Cold Spring MN 27 M 29:41 9:34
67 7/12 111 Robb Ruegemer Saint Stephen MN 30 M 29:52 9:37
68 8/12 151 Justin Wampan Sartell MN 38 M 30:06 9:42
69 5/8 75 Taylor Lahn Minnetonka MN 13 M 31:10 10:02
70 9/12 156 John Holaway Saint Cloud MN 31 M 31:28 10:08
71 10/12 29 Eugene Elsenpeter St. Cloud MN 34 M 31:56 10:17
72 2/2 61 Francis Januschka Rice MN 79 M 32:07 10:20
73 11/12 28 Dennis Eiynck Saint Cloud MN 33 M 33:13 10:42
74 8/9 15 Daniel Bond Sartell MN 42 M 34:44 11:11
75 12/12 162 Eric Schlangen Saint Joseph MN 32 M 36:05 11:37
76 28/29 21 George Calderon Sartell MN 26 M 39:10 12:37
77 29/29 126 Aaron Thompson St. Cloud MN 27 M 41:56 13:30
78 6/8 39 Drew Gustafson Kimball MN 9 M 43:16 13:56
79 7/8 38 Chase Gustafson Kimball MN 8 M 47:10 15:11
80 8/8 41 Ty Gustafson Kimball MN 6 M 47:17 15:13
81 9/9 69 Dean Kirkeby Sauk Rapids MN 47 M 48:14 15:32
82 11/11 47 Joseph Heggernes Mora MN 51 M 50:33 16:17
FEMALE INDIVIDUAL RESULTS
Place Div/Tot No. Name City St Age Sex Time Pace
===== ======== ==== ======================== ================== == === === ======= =====
1 1/21 23 Kalli Christen St. Cloud MN 40 F 20:27 6:35
2 1/33 150 Kari Teigen St. Joseph MN 21 F 20:30 6:36
3 2/21 175 Jackie Devine Little Falls MN 48 F 21:39 6:59
4 1/33 183 Gina Czech Little Falls MN 34 F 22:28 7:14
5 1/17 64 Karl Johnson Sauk Rapids MN 15 F 22:32 7:15
6 2/33 185 Alissa Theis Sauk Rapids MN 28 F 22:57 7:24
7 2/33 125 Jolene Theis Sauk Rapids MN 30 F 23:24 7:32
8 3/33 8 Sarah Becker St Paul MN 23 F 23:46 7:39
9 3/33 164 Alison Binsfeld Holdingford MN 33 F 24:08 7:46
10 4/33 155 Francie Jackels Sauk Rapids MN 37 F 24:08 7:46
11 2/17 157 Abby Pierskalla Saint Cloud MN 15 F 24:13 7:48
12 3/17 159 Kayla Schroder Saint Cloud MN 15 F 24:14 7:48
13 4/33 136 Kelsey Wagner St. Cloud MN 21 F 24:22 7:51
14 1/5 196 Danielle Heinen Richmond MN 11 F 24:40 7:57
15 5/33 143 Keli Fernholz Rice MN 35 F 24:48 7:59
16 3/21 195 Eda Mutua Saint Cloud MN 45 F 25:12 8:07
17 4/21 44 Debby Hagemeier St. Cloud MN 45 F 25:49 8:19
18 4/17 6 Kayla Bartels St. Cloud MN 16 F 25:56 8:21
19 5/33 153 Callie Dobis Little Falls MN 25 F 26:01 8:23
20 5/21 105 Connie Powell St. Cloud MN 41 F 26:08 8:25
21 6/33 173 Linnea Tiemann South Haven MN 23 F 26:19 8:29
22 5/17 97 Rachel Paulsen Sauk Rapids MN 15 F 26:25 8:31
23 2/5 98 Tara Paulsen Sauk Rapids MN 14 F 26:26 8:31
24 6/33 132 Pamela Vandersluis Buffalo MN 32 F 26:28 8:31
25 7/33 73 Denise Kuhlman Buffalo MN 37 F 26:28 8:31
26 8/33 96 Robin Park Baxter MN 35 F 26:36 8:34
27 6/21 116 Jill Seiler Albany MN 40 F 26:48 8:38
28 7/33 100 Maria Pilarski Saint Cloud MN 23 F 26:51 8:39
29 6/17 103 Allie Powell St. Cloud MN 15 F 26:51 8:39
30 8/33 102 Angela Posch St Cloud MN 23 F 26:55 8:40
31 9/33 146 Doris Hentges Otsego MN 33 F 27:20 8:48
32 7/21 165 Lisa Kent Sartell MN 44 F 27:24 8:49
33 10/33 92 Renee Nelson Rice MN 30 F 27:28 8:51
34 11/33 4 Jill Annette Maple Grove MN 33 F 27:28 8:51
35 12/33 71 Heather Knapton Sartell MN 30 F 27:42 8:55
36 13/33 22 Jodi Chinnock Sauk Rapids MN 31 F 28:04 9:02
37 8/21 113 Julie Schmezler Kimball MN 47 F 28:07 9:03
38 9/33 81 Kelly Lindgren Sauk Rapids MN 28 F 28:12 9:05
39 10/33 48 Laurel Heggernes Mora MN 21 F 28:34 9:12
40 11/33 178 Brianna Helminick Saint Cloud MN 24 F 28:35 9:12
41 14/33 182 Keri McCollum Sartell MN 32 F 28:40 9:14
42 7/17 94 Megan Osendorf Sartell MN 18 F 28:49 9:17
43 15/33 93 Amy Opatz Albany MN 36 F 28:51 9:17
44 8/17 112 Kayla Sattler Sartell MN 18 F 28:54 9:18
45 12/33 95 Melissa Otremba Little Falls MN 23 F 29:00 9:21
46 9/17 134 Kathryn Verchota Bemidji MN 18 F 29:02 9:21
47 13/33 20 Tiffany Bunker Big Lake MN 21 F 29:28 9:29
48 14/33 147 Heidi Jansen Sauk Rapids MN 26 F 29:33 9:31
49 16/33 161 Sarah Schlangen Saint Joseph MN 30 F 29:41 9:34
50 15/33 3 Kim Andres Sauk Rapids MN 28 F 29:44 9:34
51 16/33 14 Nikki Blum Cold Spring MN 27 F 29:49 9:36
52 9/21 137 Denise Weiss Clear Lake MN 40 F 30:08 9:42
53 145 Danielle Hadler F 30:11 9:43
54 17/33 78 Sarah Layne St. Cloud MN 32 F 30:53 9:57
55 10/17 32 Marissa Evans Little Falls MN 15 F 30:54 9:57
56 17/33 142 Deanna Braun St. Cloud MN 29 F 30:54 9:57
57 18/33 124 Sarah Streich St. Cloud MN 20 F 30:55 9:57
58 11/17 62 Chrystal Johnson Sauk Rapids MN 18 F 30:56 9:58
59 12/17 45 Emmy Hauck Sauk Rapids MN 18 F 30:57 9:58
60 10/21 46 Joanie Hauck Sauk Rapids MN 45 F 31:01 9:59
61 18/33 50 Laura Hilden Saint Cloud MN 33 F 31:10 10:02
62 13/17 117 Courtney Sieben Burtrum MN 16 F 31:11 10:02
63 19/33 30 Robin Emmerich Foley MN 38 F 31:24 10:07
64 19/33 191 Angela Fischer Saint Cloud MN 24 F 31:31 10:09
65 20/33 25 Celeste Edenloff Alexandria MN 37 F 32:19 10:24
66 20/33 121 Abbey Sodergren South Haven MN 20 F 32:48 10:34
67 21/33 181 Stepanie Keller Circle Pines MN 23 F 32:55 10:36
68 22/33 72 Shana Kolodziej St. Cloud MN 29 F 33:02 10:38
69 21/33 90 Sara Mruz Saint Cloud MN 35 F 33:07 10:40
70 11/21 35 Sandy Froelich Rice MN 42 F 33:19 10:44
71 3/5 144 Tessa Fernholz Rice MN 9 F 33:37 10:50
72 1/3 148 Barb Keller Sartell MN 56 F 33:37 10:50
73 22/33 109 Michelle Ross Monticello MN 31 F 33:43 10:51
74 12/21 135 Kim Virnig Litchfield MN 45 F 33:49 10:53
75 14/17 58 Rebecca Jacobs Saint Cloud MN 16 F 34:07 10:59
76 4/5 89 Gina Mott St. Cloud MN 14 F 34:34 11:08
77 15/17 88 Carly Mott St. Cloud MN 18 F 34:38 11:09
78 23/33 18 Rachel Bower Sartell MN 23 F 34:42 11:10
79 23/33 56 Bambi Holloway St. Cloud MN 35 F 35:01 11:17
80 24/33 120 Heather Smith Champlin MN 22 F 35:05 11:18
81 25/33 133 Bridget Vanderweyst Princeton MN 24 F 35:10 11:20
82 13/21 68 Diana Killoran Waite Park MN 44 F 35:22 11:23
83 24/33 31 Brenda Engelking Sauk Rapids MN 38 F 35:33 11:27
84 16/17 79 Nikki Liesch St. Cloud MN 17 F 35:38 11:28
85 26/33 26 Kelly Eichers Bowlus MN 22 F 35:51 11:33
86 5/5 51 Erin Hilgers Saint Cloud MN 13 F 36:09 11:38
87 17/17 53 Megan Hilgers Saint Cloud MN 15 F 36:09 11:39
88 25/33 130 Alison Tran St. Joseph MN 33 F 36:11 11:39
89 26/33 184 Janelle Katzner Big Lake MN 31 F 36:14 11:40
90 27/33 74 Connie Lahn Minnetonka MN 38 F 36:15 11:40
91 27/33 59 Jennifer Janson Foley MN 23 F 36:15 11:40
92 28/33 85 Jennifer McLachlan Avon MN 35 F 37:20 12:01
93 28/33 139 Julie Wolf Waite Park MN 28 F 38:33 12:25
94 29/33 12 Kelly Bierbaum Avon MN 33 F 39:42 12:47
95 30/33 110 Amy Ruegemer Saint Stephen MN 30 F 39:43 12:47
96 31/33 119 Bethany Silverness Foley MN 30 F 40:26 13:01
97 2/3 141 Joann Zezoney St. Cloud MN 58 F 41:01 13:12
98 32/33 186 Lori Flint 35 F 41:05 13:14
99 29/33 127 Amber Thompson St. Cloud MN 23 F 41:56 13:30
100 14/21 19 Patti Brix St. Cloud MN 44 F 43:29 14:00
101 30/33 197 Kim Hansen Saint Cloud MN 24 F 44:59 14:29
102 31/33 84 Pam Marthaler Albany MN 29 F 45:02 14:30
103 3/3 49 Norma Heggernes Mora MN 53 F 45:56 14:47
104 33/33 40 Laurie Gustafson Kimball MN 37 F 47:16 15:13
105 15/21 70 Paula Kirkeby Sauk Rapids MN 48 F 48:16 15:33
106 1/1 204 Maureen Bumgarner Alexandria MN 61 F 50:43 16:20
107 32/33 54 Amanda Hoffman Avon MN 21 F 52:27 16:53
108 33/33 42 Megan Haase Paynesville MN 21 F 52:27 16:53
109 16/21 55 Kim Hoffman Avon MN 46 F 53:37 17:16
110 17/21 43 Wanda Haase Paynesville MN 45 F 53:38 17:16
111 18/21 176 Diane Jorgensen Minneapolis MN 40 F 58:01 18:41
112 19/21 52 Jennifer Hilgers Saint Cloud MN 40 F 58:02 18:41
113 20/21 9 Janine Behrendt Saint Cloud MN 45 F 1:01:56 19:56
114 21/21 138 Louise Welle Pierz MN 48 F 1:02:26 20:06
SCHEELS 5K RUN
Crossroads Mall - St. Cloud, MN, September 25, 2010
AGE GROUP LIST
================================================================================
MALE AGE GROUP 14 - Under
================================================================================
1 Ben Dosch Saint Cloud MN 13 M 26:01
2 Brenden Ott Saint Cloud MN 11 M 26:56
3 Kent Jackson Sartell MN 10 M 27:23
4 Ryan Ressemann St. Cloud MN 7 M 27:29
5 Taylor Lahn Minnetonka MN 13 M 31:10
6 Drew Gustafson Kimball MN 9 M 43:16
7 Chase Gustafson Kimball MN 8 M 47:10
8 Ty Gustafson Kimball MN 6 M 47:17
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 14 - Under
================================================================================
1 Danielle Heinen Richmond MN 11 F 24:40
2 Tara Paulsen Sauk Rapids MN 14 F 26:26
3 Tessa Fernholz Rice MN 9 F 33:37
4 Gina Mott St. Cloud MN 14 F 34:34
5 Erin Hilgers Saint Cloud MN 13 F 36:09
================================================================================
MALE AGE GROUP 15 - 19
================================================================================
1 Emmanuel Modi Saint Cloud MN 19 M 17:15
2 Peter Tiemann South Haven MN 17 M 21:37
3 Mitchell Froemming Grove City MN 18 M 22:23
4 Luke Zahm Kimball MN 18 M 22:23
5 Brandon Anderson St. Cloud MN 17 M 24:05
6 Stephen Tiemann South Haven MN 19 M 24:58
7 Morcelli Kombo Saint Cloud MN 16 M 25:13
8 Cameron Holloway St. Cloud MN 15 M 25:15
9 Tyler Janson Foley MN 19 M 27:44
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 15 - 19
================================================================================
1 Karl Johnson Sauk Rapids MN 15 F 22:32
2 Abby Pierskalla Saint Cloud MN 15 F 24:13
3 Kayla Schroder Saint Cloud MN 15 F 24:14
4 Kayla Bartels St. Cloud MN 16 F 25:56
5 Rachel Paulsen Sauk Rapids MN 15 F 26:25
6 Allie Powell St. Cloud MN 15 F 26:51
7 Megan Osendorf Sartell MN 18 F 28:49
8 Kayla Sattler Sartell MN 18 F 28:54
9 Kathryn Verchota Bemidji MN 18 F 29:02
10 Marissa Evans Little Falls MN 15 F 30:54
11 Chrystal Johnson Sauk Rapids MN 18 F 30:56
12 Emmy Hauck Sauk Rapids MN 18 F 30:57
13 Courtney Sieben Burtrum MN 16 F 31:11
14 Rebecca Jacobs Saint Cloud MN 16 F 34:07
15 Carly Mott St. Cloud MN 18 F 34:38
16 Nikki Liesch St. Cloud MN 17 F 35:38
17 Megan Hilgers Saint Cloud MN 15 F 36:09
================================================================================
MALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Ryan Noack Amiret MN 22 M 16:31
2 Devin Czech Appleton WI 23 M 19:36
3 Brian Malecek Dawson MN 25 M 19:46
4 Patrick Larson St. Cloud MN 24 M 19:46
5 Adam Stevens Sartell MN 26 M 20:01
6 Tyler Trettel Bowlus MN 22 M 20:13
7 John Tiemann South Haven MN 21 M 20:15
8 Kendall Brubaker Chicago IL 25 M 20:20
9 Brad Bodich Saint Cloud MN 20 M 20:30
10 Nick Sundberg Saint Cloud MN 20 M 20:44
11 Joseph Froemming 20 M 20:47
12 Gary Eipperle St. Cloud MN 23 M 20:48
13 Mitchell Robertson Rice MN 22 M 21:26
14 Luke Piotter St Cloud MN 22 M 22:06
15 John Stover Sauk Rapids MN 27 M 22:49
16 Jeff Nelson St. Cloud MN 22 M 22:49
17 James Schueller Cold Spring MN 27 M 22:51
18 Michael Seminitis Sartell MN 28 M 23:17
19 Andrew Sorenson St. Cloud MN 23 M 23:31
20 Justin Kerkaert Richmond MN 25 M 24:19
21 Eric Johnson St. Cloud MN 29 M 24:24
22 Benjamin Fritchman Sartell MN 24 M 24:32
23 Raymond Krog Sartell MN 24 M 25:35
24 Jason Johnson New London MN 24 M 26:20
25 Joshua Kannegieter Monticello MN 29 M 27:40
26 Jeremy Willenbring Richmond MN 25 M 27:42
27 Dan Blum Cold Spring MN 27 M 29:41
28 George Calderon Sartell MN 26 M 39:10
29 Aaron Thompson St. Cloud MN 27 M 41:56
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 20 - 29
================================================================================
1 Kari Teigen St. Joseph MN 21 F 20:30
2 Alissa Theis Sauk Rapids MN 28 F 22:57
3 Sarah Becker St Paul MN 23 F 23:46
4 Kelsey Wagner St. Cloud MN 21 F 24:22
5 Callie Dobis Little Falls MN 25 F 26:01
6 Linnea Tiemann South Haven MN 23 F 26:19
7 Maria Pilarski Saint Cloud MN 23 F 26:51
8 Angela Posch St Cloud MN 23 F 26:55
9 Kelly Lindgren Sauk Rapids MN 28 F 28:12
10 Laurel Heggernes Mora MN 21 F 28:34
11 Brianna Helminick Saint Cloud MN 24 F 28:35
12 Melissa Otremba Little Falls MN 23 F 29:00
13 Tiffany Bunker Big Lake MN 21 F 29:28
14 Heidi Jansen Sauk Rapids MN 26 F 29:33
15 Kim Andres Sauk Rapids MN 28 F 29:44
16 Nikki Blum Cold Spring MN 27 F 29:49
17 Deanna Braun St. Cloud MN 29 F 30:54
18 Sarah Streich St. Cloud MN 20 F 30:55
19 Angela Fischer Saint Cloud MN 24 F 31:31
20 Abbey Sodergren South Haven MN 20 F 32:48
21 Stepanie Keller Circle Pines MN 23 F 32:55
22 Shana Kolodziej St. Cloud MN 29 F 33:02
23 Rachel Bower Sartell MN 23 F 34:42
24 Heather Smith Champlin MN 22 F 35:05
25 Bridget Vanderweyst Princeton MN 24 F 35:10
26 Kelly Eichers Bowlus MN 22 F 35:51
27 Jennifer Janson Foley MN 23 F 36:15
28 Julie Wolf Waite Park MN 28 F 38:33
29 Amber Thompson St. Cloud MN 23 F 41:56
30 Kim Hansen Saint Cloud MN 24 F 44:59
31 Pam Marthaler Albany MN 29 F 45:02
32 Amanda Hoffman Avon MN 21 F 52:27
33 Megan Haase Paynesville MN 21 F 52:27
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Ryan Steil Saint Cloud MN 30 M 20:04
2 Matt Binsfeld Holdingford MN 34 M 20:04
3 Jesse Lindgren Sauk Rapids MN 36 M 21:20
4 Adam Marthaler Albany MN 30 M 23:47
5 Rick Larson Sartell MN 39 M 25:18
6 Tyler Annette Maple Grove MN 32 M 27:27
7 Robb Ruegemer Saint Stephen MN 30 M 29:52
8 Justin Wampan Sartell MN 38 M 30:06
9 John Holaway Saint Cloud MN 31 M 31:28
10 Eugene Elsenpeter St. Cloud MN 34 M 31:56
11 Dennis Eiynck Saint Cloud MN 33 M 33:13
12 Eric Schlangen Saint Joseph MN 32 M 36:05
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 - 39
================================================================================
1 Gina Czech Little Falls MN 34 F 22:28
2 Jolene Theis Sauk Rapids MN 30 F 23:24
3 Alison Binsfeld Holdingford MN 33 F 24:08
4 Francie Jackels Sauk Rapids MN 37 F 24:08
5 Keli Fernholz Rice MN 35 F 24:48
6 Pamela Vandersluis Buffalo MN 32 F 26:28
7 Denise Kuhlman Buffalo MN 37 F 26:28
8 Robin Park Baxter MN 35 F 26:36
9 Doris Hentges Otsego MN 33 F 27:20
10 Renee Nelson Rice MN 30 F 27:28
11 Jill Annette Maple Grove MN 33 F 27:28
12 Heather Knapton Sartell MN 30 F 27:42
13 Jodi Chinnock Sauk Rapids MN 31 F 28:04
14 Keri McCollum Sartell MN 32 F 28:40
15 Amy Opatz Albany MN 36 F 28:51
16 Sarah Schlangen Saint Joseph MN 30 F 29:41
17 Sarah Layne St. Cloud MN 32 F 30:53
18 Laura Hilden Saint Cloud MN 33 F 31:10
19 Robin Emmerich Foley MN 38 F 31:24
20 Celeste Edenloff Alexandria MN 37 F 32:19
21 Sara Mruz Saint Cloud MN 35 F 33:07
22 Michelle Ross Monticello MN 31 F 33:43
23 Bambi Holloway St. Cloud MN 35 F 35:01
24 Brenda Engelking Sauk Rapids MN 38 F 35:33
25 Alison Tran St. Joseph MN 33 F 36:11
26 Janelle Katzner Big Lake MN 31 F 36:14
27 Connie Lahn Minnetonka MN 38 F 36:15
28 Jennifer McLachlan Avon MN 35 F 37:20
29 Kelly Bierbaum Avon MN 33 F 39:42
30 Amy Ruegemer Saint Stephen MN 30 F 39:43
31 Bethany Silverness Foley MN 30 F 40:26
32 Lori Flint 35 F 41:05
33 Laurie Gustafson Kimball MN 37 F 47:16
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Roger Norvell Versailles KY 45 M 20:28
2 Todd Noack Saint Cloud MN 47 M 22:42
3 Jim Stigman South Haven MN 44 M 23:02
4 Bob Powell St. Cloud MN 40 M 24:37
5 Ronald Fritz Rockville MN 44 M 27:57
6 Kirk Sodergren South Haven MN 47 M 28:10
7 Alan Edenloff Alexandria MN 49 M 29:40
8 Daniel Bond Sartell MN 42 M 34:44
9 Dean Kirkeby Sauk Rapids MN 47 M 48:14
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Kalli Christen St. Cloud MN 40 F 20:27
2 Jackie Devine Little Falls MN 48 F 21:39
3 Eda Mutua Saint Cloud MN 45 F 25:12
4 Debby Hagemeier St. Cloud MN 45 F 25:49
5 Connie Powell St. Cloud MN 41 F 26:08
6 Jill Seiler Albany MN 40 F 26:48
7 Lisa Kent Sartell MN 44 F 27:24
8 Julie Schmezler Kimball MN 47 F 28:07
9 Denise Weiss Clear Lake MN 40 F 30:08
10 Joanie Hauck Sauk Rapids MN 45 F 31:01
11 Sandy Froelich Rice MN 42 F 33:19
12 Kim Virnig Litchfield MN 45 F 33:49
13 Diana Killoran Waite Park MN 44 F 35:22
14 Patti Brix St. Cloud MN 44 F 43:29
15 Paula Kirkeby Sauk Rapids MN 48 F 48:16
16 Kim Hoffman Avon MN 46 F 53:37
17 Wanda Haase Paynesville MN 45 F 53:38
18 Diane Jorgensen Minneapolis MN 40 F 58:01
19 Jennifer Hilgers Saint Cloud MN 40 F 58:02
20 Janine Behrendt Saint Cloud MN 45 F 1:01:56
21 Louise Welle Pierz MN 48 F 1:02:26
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 54
================================================================================
1 Mark Klaverkamp Clearwater MN 52 M 20:35
2 Kurt Stanek Saint Cloud MN 53 M 21:57
3 Kevin Johnson Sauk Rapids MN 50 M 21:58
4 Dan Carlson Dassel MN 57 M 22:11
5 Leon Traeger Cold Spring MN 54 M 23:14
6 Arlyn Melvie 51 M 23:43
7 Mark Helminick Saint Cloud MN 52 M 24:58
8 Christopher Bonitto Cold Spring MN 52 M 25:27
9 Jim Bovre Alexandria MN 58 M 25:33
10 Edward Minetor Princeton MN 51 M 26:20
11 Joseph Heggernes Mora MN 51 M 50:33
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Barb Keller Sartell MN 56 F 33:37
2 Joann Zezoney St. Cloud MN 58 F 41:01
3 Norma Heggernes Mora MN 53 F 45:56
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 - 69
================================================================================
1 Frank Zezoney St. Cloud MN 60 M 23:51
2 Steven Bumgarner Alexandria MN 60 M 26:16
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 - 69
================================================================================
1 Maureen Bumgarner Alexandria MN 61 F 50:43
================================================================================
MALE AGE GROUP 70 - UP
================================================================================
1 Alan Phillips St. Cloud MN 76 M 26:15
2 Francis Januschka Rice MN 79 M 32:07
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 70 - UP
================================================================================
Total Registered: 207
Total Number of Finishers: 196
Number of Male Finishers: 82
Number of Female Finishers: 114
Did not Finish Race or Did Not Start: 11