SANFORD TRI FOR HEALTH ADULT TRIATHON
Jackson, MN - July 16, 2010
150 Yard Swim - 8 Mile Bike - 2 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1/8 214 Scott Manske 33 M Algona IA 2 2:31 1:41 0:57 2 22:05 21.7 0:32 7 15:12 7:36 41:16
2 2/8 210 Brandon Nordstrom 31 M Welcome MN 12 3:11 2:08 0:53 3 23:07 20.8 0:39 4 13:49 6:55 41:37
3 1/4 204 Sam Fransen 18 M Jackson MN 6 2:55 1:57 1:54 11 25:51 18.6 0:31 2 13:12 6:36 44:19
4 1/7 190 William Kruppiak 24 M Belle Plaine MN 24 3:31 2:21 1:17 6 23:28 20.5 0:50 8 15:43 7:52 44:45
5 1/6 212 Ron Anderson 41 M Jackson MN 1 2:28 1:39 0:58 1 21:36 22.2 1:03 35 19:24 9:42 45:27
6 2/4 196 Matthew Kocak 18 M Jackson MN 11 3:09 2:06 1:12 28 29:48 16.1 0:25 1 11:55 5:58 46:27
7 2/7 215 Cole Vonohlen 20 M Alpha MN 17 3:17 2:12 1:43 16 27:00 17.8 0:44 3 13:46 6:53 46:29
8 1/4 350 Bob Grems 56 M Estherville IA 13 3:12 2:08 1:38 5 23:27 20.5 0:58 15 17:34 8:47 46:45
9 1/1 340 Brandyn Olsen 15 M Blue Earth MN 10 3:06 2:04 0:46 4 23:14 20.7 0:35 34 19:19 9:40 46:59
10 3/8 197 Eric Hullstrom 39 M Jackson MN 32 3:46 2:31 1:28 20 27:16 17.6 0:22 5 14:34 7:17 47:24
11 1/3 195 Julie Willey 52 F Estherville IA 36 3:51 2:34 1:10 13 26:24 18.2 0:46 14 17:31 8:46 49:41
12 1/8 175 Tricia Voss 37 F Lakefield MN 21 3:25 2:17 1:15 14 26:30 18.1 0:32 28 18:33 9:17 50:13
13 4/8 180 Adam Wolff 34 M Jackson MN 35 3:49 2:33 1:04 17 27:03 17.7 0:29 22 17:59 9:00 50:21
14 2/6 202 Mike Johnson 42 M Jackson MN 18 3:20 2:13 2:09 7 25:00 19.2 1:14 30 18:46 9:23 50:27
15 3/4 217 Colton Ward 18 M Jackson MN 19 3:20 2:14 0:50 21 27:58 17.2 0:23 26 18:18 9:09 50:48
16 2/8 176 Barb Tvinnereim 35 F Jackson MN 41 4:06 2:44 1:39 26 28:44 16.7 0:30 10 16:12 8:06 51:09
17 1/2 229 Karli Olsen 14 F Blue Earth MN 20 3:23 2:16 1:04 25 28:28 16.9 0:30 20 17:54 8:57 51:18
18 2/2 339 Kaitlyn Olsen 14 F Blue Earth MN 23 3:30 2:20 1:10 23 28:15 17.0 0:31 21 17:55 8:58 51:18
19 3/6 226 Kirk Dunlevey 41 M Jackson MN 30 3:42 2:28 1:42 15 26:45 17.9 0:39 29 18:35 9:18 51:21
20 4/6 211 Scott Gay 45 M Minneapolis MN 56 5:00 3:20 1:44 12 26:02 18.4 0:59 23 18:06 9:03 51:48
21 2/4 205 Jay Miller 52 M Lincoln NE 5 2:43 1:49 1:03 10 25:43 18.7 1:22 50 21:27 10:44 52:15
22 1/7 201 Darci Naig 20 F Mankato MN 4 2:38 1:46 2:14 30 30:30 15.7 0:32 12 17:22 8:41 53:14
23 5/8 216 Bradley Polz 30 M Golden Valley MN 3 2:35 1:43 1:20 19 27:15 17.6 1:07 48 21:03 10:32 53:17
24 6/8 177 Eric Tvinnereim 36 M Jackson MN 38 3:57 2:38 2:13 24 28:16 17.0 0:40 25 18:15 9:08 53:19
25 1/7 167 Karen Bezdiak 46 F Jackson MN 33 3:47 2:32 2:24 8 25:03 19.2 2:02 41 20:22 10:11 53:36
26 5/6 341 Dave Macak 43 M Jackson MN 9 3:06 2:04 2:18 18 27:06 17.7 0:23 47 21:03 10:32 53:54
27 7/8 198 Jeffrey Botsch 35 M Jackson MN 31 3:45 2:30 2:02 27 29:44 16.1 0:40 19 17:53 8:57 54:02
28 3/8 209 Tracy Johnson 39 F Jackson MN 40 4:00 2:40 1:20 32 30:52 15.6 0:34 13 17:24 8:42 54:09
29 2/7 173 Denise Long 48 F Dakota Dunes SD 46 4:24 2:56 1:12 31 30:39 15.7 0:27 16 17:34 8:47 54:12
30 4/4 188 Tanner Asa 17 M Jackson MN 27 3:38 2:25 1:12 29 29:59 16.0 0:17 33 19:19 9:40 54:22
31 3/7 194 Steve Hagen 29 M Moorhead MN 22 3:29 2:20 1:43 9 25:24 18.9 1:14 55 22:36 11:18 54:23
32 6/6 208 Steve Kapplinger 40 M Jackson MN 37 3:56 2:37 1:33 22 28:03 17.1 0:30 46 20:53 10:27 54:53
33 2/7 191 Brooke Kruppiak 24 F Belle Plaine MN 34 3:48 2:32 1:18 36 31:31 15.2 0:30 18 17:49 8:55 54:54
34 4/7 184 Wesley Albers 29 M Jackson MN 25 3:31 2:21 2:46 41 32:25 14.8 0:33 9 15:44 7:52 54:56
35 3/7 228 Tricia Steffen 22 F Lakefield MN 7 2:56 1:58 1:42 35 31:02 15.5 0:35 31 18:55 9:28 55:08
36 4/8 178 Andrea Brinkman 30 F Mountain Lake MN 51 4:32 3:01 2:22 46 33:14 14.4 0:41 6 14:43 7:22 55:30
37 3/4 227 Mark Steffen 50 M Lakefield MN 48 4:25 2:57 2:00 39 31:52 15.1 0:56 11 16:55 8:28 56:07
38 5/7 338 Paul Hitzemann 26 M Jackson MN 15 3:16 2:11 1:22 33 30:56 15.5 0:41 43 20:26 10:13 56:40
39 4/4 192 Jeff Timmer 53 M Sioux Center IA 55 4:52 3:15 2:04 37 31:43 15.1 0:43 17 17:39 8:50 56:58
40 2/3 206 Cheryl Miller 51 F Lincoln NE 8 3:05 2:04 1:33 40 32:21 14.8 0:34 44 20:29 10:15 58:00
41 3/7 185 Tracy Asa 46 F Jackson MN 58 5:27 3:38 0:58 34 31:00 15.5 0:32 40 20:17 10:09 58:11
42 5/8 174 Gidget Wingad 37 F Okoboji IA 29 3:41 2:27 2:26 45 33:08 14.5 0:48 27 18:29 9:15 58:30
43 4/7 169 Katie Pace 22 F Hanska MN 45 4:21 2:54 2:15 42 32:27 14.8 0:57 32 19:03 9:32 58:59
44 1/1 213 Rachel Hanson 18 F Lakefield MN 26 3:34 2:23 1:15 48 33:55 14.2 0:27 45 20:36 10:18 59:44
45 6/8 181 Angela Wolff 35 F Jackson MN 49 4:28 2:59 1:14 38 31:52 15.1 0:39 53 22:02 11:01 1:00:12
46 6/7 207 Matt Anderson 29 M Mountain Lake MN 50 4:29 3:00 2:25 47 33:36 14.3 0:36 38 19:42 9:51 1:00:45
47 3/3 349 Amy Voss 55 F Jackson MN 42 4:07 2:45 1:37 43 32:59 14.6 0:49 49 21:21 10:41 1:00:51
48 5/7 203 Heidi Miller 27 F Lincoln NE 52 4:33 3:02 1:36 49 35:05 13.7 0:30 37 19:32 9:46 1:01:13
49 7/7 171 Dan Condon 26 M Jackson MN 53 4:33 3:02 3:05 50 35:29 13.5 0:36 24 18:13 9:07 1:01:54
50 4/7 170 Sandy Torgerson 46 F Jackson MN 16 3:17 2:11 1:44 44 33:01 14.5 0:39 56 23:39 11:50 1:02:18
51 5/7 189 Sarah (sally Darling 41 F Worthington MN 39 3:59 2:40 3:09 53 36:29 13.2 0:47 36 19:25 9:43 1:03:48
52 7/8 200 Nicole Kapplinger 35 F Jackson MN 43 4:09 2:46 2:22 51 35:31 13.5 0:46 52 21:38 10:49 1:04:23
53 8/8 199 Kristin Bullerman 32 F Bricelyn MN 44 4:11 2:47 2:28 54 36:58 13.0 0:27 42 20:22 10:11 1:04:24
54 8/8 179 Nate Brinkman 32 M Mountain Lake MN 28 3:40 2:27 2:10 38:29 39 20:10 10:05 1:04:27
55 6/7 166 Ellen Merrigan 46 F Worthington MN 14 3:14 2:09 2:52 55 37:50 12.7 0:49 54 22:28 11:14 1:07:10
56 7/7 183 Ellen Vonohlen 48 F Alpha MN 57 5:08 3:25 2:22 52 36:15 13.2 0:49 57 23:45 11:53 1:08:17
57 6/7 172 Laura Condon 24 F Estherville IA 47 4:24 2:56 2:46 56 39:33 12.1 0:47 51 21:27 10:44 1:08:55
58 7/7 336 Laura Pace 24 F Hartland MN 54 4:47 3:11 3:06 57 42:40 11.3 1:01 58 25:17 12:39 1:16:48
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS: Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================= =======
1 218 Team New Fashion Pork : Rachel Kruger , Tim Long , Joe Brockmueller
5 4:00 2:40 1:22 1 25:10 19.1 0:46 1 12:48 6:24 44:03
2 224 Jackson National Guard (A : Casey Vulcan , Benjamin Jacobs , Stephen Whitehead
4 3:58 2:39 0:50 2 28:43 16.7 0:23 2 15:20 7:40 49:12
3 337 Andreasen : Gloria Andereasen , Jon Osher ,
3 3:52 2:35 0:43 4 30:57 15.5 0:35 7 19:06 9:33 55:10
4 225 2 Kims & an Amber : Kim Barnett , Kim Hinkeldy , Amber Davis
8 4:24 2:56 0:40 5 31:38 15.2 0:24 6 18:27 9:14 55:30
5 221 Riverside Rookies : Shelly Hotzler , Robyn Reed , Katie Anderson
7 4:22 2:55 0:44 6 34:38 13.9 0:23 4 17:35 8:48 57:39
6 222 Hawkeye Hubertys : Jana Nelson , Mackenzie Reed , Becca Huberty
2 3:12 2:08 0:38 7 35:48 13.4 0:21 5 18:24 9:12 58:20
7 223 28 & Holding : Melissa Brunk , Kelly Turner , Tom Turner
1 2:50 1:54 0:38 9 39:03 12.3 0:26 3 17:34 8:47 1:00:29
8 219 Wacker/Wacker : Stacey Wacker , Wade Wacker , Stacey Wacker
9 5:04 3:23 1:04 3 29:57 16.0 1:22 9 26:32 13:16 1:03:56
9 220 Team Middle : Deidre Wierson , Andrea Sitzmann , Kari Wilkinson
6 4:14 2:50 0:38 8 36:25 13.2 0:29 8 25:46 12:53 1:07:28
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
168 Todd Meyer 45 M Jackson MN 1 6:20 4:14 4:12 1 1:02:09 7.7 1:19 1 3:55 1:58 1:17:53
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Ron Anderson Jackson MN 41 M 2:28 1:39
2 Scott Manske Algona IA 33 M 2:31 1:41
3 Bradley Polz Golden Valley MN 30 M 2:35 1:43
4 Darci Naig Mankato MN 20 F 2:38 1:46
5 Jay Miller Lincoln NE 52 M 2:43 1:49
6 Sam Fransen Jackson MN 18 M 2:55 1:57
7 Tricia Steffen Lakefield MN 22 F 2:56 1:58
8 Cheryl Miller Lincoln NE 51 F 3:05 2:04
9 Dave Macak Jackson MN 43 M 3:06 2:04
10 Brandyn Olsen Blue Earth MN 15 M 3:06 2:04
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Ron Anderson Jackson Mn 41 M 00:21:36 22.2
2 Scott Manske Algona Ia 33 M 00:22:05 21.7
3 Brandon Nordstrom Welcome Mn 31 M 00:23:07 20.8
4 Brandyn Olsen Blue Earth Mn 15 M 00:23:14 20.7
5 Bob Grems Estherville Ia 56 M 00:23:27 20.5
6 William Kruppiak Belle Plaine Mn 24 M 00:23:28 20.5
7 Mike Johnson Jackson Mn 42 M 00:25:00 19.2
8 Karen Bezdiak Jackson Mn 46 F 00:25:03 19.2
9 Steve Hagen Moorhead Mn 29 M 00:25:24 18.9
10 Jay Miller Lincoln Ne 52 M 00:25:43 18.7
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Matthew Kocak Jackson MN 18 M 11:55 5:58
2 Sam Fransen Jackson MN 18 M 13:12 6:36
3 Cole Vonohlen Alpha MN 20 M 13:46 6:53
4 Brandon Nordstrom Welcome MN 31 M 13:49 6:55
5 Eric Hullstrom Jackson MN 39 M 14:34 7:17
6 Andrea Brinkman Mountain Lake MN 30 F 14:43 7:22
7 Scott Manske Algona IA 33 M 15:12 7:36
8 William Kruppiak Belle Plaine MN 24 M 15:43 7:52
9 Wesley Albers Jackson MN 29 M 15:44 7:52
10 Barb Tvinnereim Jackson MN 35 F 16:12 8:06
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 214 Scott Manske 33 M Algona IA 2 2:31 1:41 0:57 2 22:05 21.7 0:32 6 15:12 7:36 41:16
2 210 Brandon Nordstrom 31 M Welcome MN 9 3:11 2:08 0:53 3 23:07 20.8 0:39 4 13:49 6:55 41:37
3 204 Sam Fransen 18 M Jackson MN 5 2:55 1:57 1:54 10 25:51 18.6 0:31 2 13:12 6:36 44:19
4 190 William Kruppiak 24 M Belle Plaine MN 16 3:31 2:21 1:17 6 23:28 20.5 0:50 7 15:43 7:52 44:45
5 212 Ron Anderson 41 M Jackson MN 1 2:28 1:39 0:58 1 21:36 22.2 1:03 22 19:24 9:42 45:27
6 196 Matthew Kocak 18 M Jackson MN 8 3:09 2:06 1:12 22 29:48 16.1 0:25 1 11:55 5:58 46:27
7 215 Cole Vonohlen 20 M Alpha MN 12 3:17 2:12 1:43 13 27:00 17.8 0:44 3 13:46 6:53 46:29
8 350 Bob Grems 56 M Estherville IA 10 3:12 2:08 1:38 5 23:27 20.5 0:58 10 17:34 8:47 46:45
9 340 Brandyn Olsen 15 M Blue Earth MN 7 3:06 2:04 0:46 4 23:14 20.7 0:35 21 19:19 9:40 46:59
10 197 Eric Hullstrom 39 M Jackson MN 22 3:46 2:31 1:28 17 27:16 17.6 0:22 5 14:34 7:17 47:24
11 180 Adam Wolff 34 M Jackson MN 23 3:49 2:33 1:04 14 27:03 17.7 0:29 13 17:59 9:00 50:21
12 202 Mike Johnson 42 M Jackson MN 13 3:20 2:13 2:09 7 25:00 19.2 1:14 19 18:46 9:23 50:27
13 217 Colton Ward 18 M Jackson MN 14 3:20 2:14 0:50 18 27:58 17.2 0:23 17 18:18 9:09 50:48
14 226 Kirk Dunlevey 41 M Jackson MN 20 3:42 2:28 1:42 12 26:45 17.9 0:39 18 18:35 9:18 51:21
15 211 Scott Gay 45 M Minneapolis MN 30 5:00 3:20 1:44 11 26:02 18.4 0:59 14 18:06 9:03 51:48
16 205 Jay Miller 52 M Lincoln NE 4 2:43 1:49 1:03 9 25:43 18.7 1:22 29 21:27 10:44 52:15
17 216 Bradley Polz 30 M Golden Valley MN 3 2:35 1:43 1:20 16 27:15 17.6 1:07 28 21:03 10:32 53:17
18 177 Eric Tvinnereim 36 M Jackson MN 25 3:57 2:38 2:13 20 28:16 17.0 0:40 16 18:15 9:08 53:19
19 341 Dave Macak 43 M Jackson MN 6 3:06 2:04 2:18 15 27:06 17.7 0:23 27 21:03 10:32 53:54
20 198 Jeffrey Botsch 35 M Jackson MN 21 3:45 2:30 2:02 21 29:44 16.1 0:40 12 17:53 8:57 54:02
21 188 Tanner Asa 17 M Jackson MN 18 3:38 2:25 1:12 23 29:59 16.0 0:17 20 19:19 9:40 54:22
22 194 Steve Hagen 29 M Moorhead MN 15 3:29 2:20 1:43 8 25:24 18.9 1:14 30 22:36 11:18 54:23
23 208 Steve Kapplinger 40 M Jackson MN 24 3:56 2:37 1:33 19 28:03 17.1 0:30 26 20:53 10:27 54:53
24 184 Wesley Albers 29 M Jackson MN 17 3:31 2:21 2:46 27 32:25 14.8 0:33 8 15:44 7:52 54:56
25 227 Mark Steffen 50 M Lakefield MN 26 4:25 2:57 2:00 26 31:52 15.1 0:56 9 16:55 8:28 56:07
26 338 Paul Hitzemann 26 M Jackson MN 11 3:16 2:11 1:22 24 30:56 15.5 0:41 25 20:26 10:13 56:40
27 192 Jeff Timmer 53 M Sioux Center IA 29 4:52 3:15 2:04 25 31:43 15.1 0:43 11 17:39 8:50 56:58
28 207 Matt Anderson 29 M Mountain Lake MN 27 4:29 3:00 2:25 28 33:36 14.3 0:36 23 19:42 9:51 1:00:45
29 171 Dan Condon 26 M Jackson MN 28 4:33 3:02 3:05 29 35:29 13.5 0:36 15 18:13 9:07 1:01:54
30 179 Nate Brinkman 32 M Mountain Lake MN 19 3:40 2:27 2:10 38:29 24 20:10 10:05 1:04:27
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run2 Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 195 Julie Willey 52 F Estherville IA 13 3:51 2:34 1:10 2 26:24 18.2 0:46 5 17:31 8:46 49:41
2 175 Tricia Voss 37 F Lakefield MN 7 3:25 2:17 1:15 3 26:30 18.1 0:32 11 18:33 9:17 50:13
3 176 Barb Tvinnereim 35 F Jackson MN 16 4:06 2:44 1:39 6 28:44 16.7 0:30 2 16:12 8:06 51:09
4 229 Karli Olsen 14 F Blue Earth MN 6 3:23 2:16 1:04 5 28:28 16.9 0:30 8 17:54 8:57 51:18
5 339 Kaitlyn Olsen 14 F Blue Earth MN 8 3:30 2:20 1:10 4 28:15 17.0 0:31 9 17:55 8:58 51:18
6 201 Darci Naig 20 F Mankato MN 1 2:38 1:46 2:14 7 30:30 15.7 0:32 3 17:22 8:41 53:14
7 167 Karen Bezdiak 46 F Jackson MN 11 3:47 2:32 2:24 1 25:03 19.2 2:02 17 20:22 10:11 53:36
8 209 Tracy Johnson 39 F Jackson MN 15 4:00 2:40 1:20 9 30:52 15.6 0:34 4 17:24 8:42 54:09
9 173 Denise Long 48 F Dakota Dunes SD 21 4:24 2:56 1:12 8 30:39 15.7 0:27 6 17:34 8:47 54:12
10 191 Brooke Kruppiak 24 F Belle Plaine MN 12 3:48 2:32 1:18 12 31:31 15.2 0:30 7 17:49 8:55 54:54
11 228 Tricia Steffen 22 F Lakefield MN 2 2:56 1:58 1:42 11 31:02 15.5 0:35 12 18:55 9:28 55:08
12 178 Andrea Brinkman 30 F Mountain Lake MN 24 4:32 3:01 2:22 19 33:14 14.4 0:41 1 14:43 7:22 55:30
13 206 Cheryl Miller 51 F Lincoln NE 3 3:05 2:04 1:33 14 32:21 14.8 0:34 19 20:29 10:15 58:00
14 185 Tracy Asa 46 F Jackson MN 28 5:27 3:38 0:58 10 31:00 15.5 0:32 16 20:17 10:09 58:11
15 174 Gidget Wingad 37 F Okoboji IA 10 3:41 2:27 2:26 18 33:08 14.5 0:48 10 18:29 9:15 58:30
16 169 Katie Pace 22 F Hanska MN 20 4:21 2:54 2:15 15 32:27 14.8 0:57 13 19:03 9:32 58:59
17 213 Rachel Hanson 18 F Lakefield MN 9 3:34 2:23 1:15 20 33:55 14.2 0:27 20 20:36 10:18 59:44
18 181 Angela Wolff 35 F Jackson MN 23 4:28 2:59 1:14 13 31:52 15.1 0:39 24 22:02 11:01 1:00:12
19 349 Amy Voss 55 F Jackson MN 17 4:07 2:45 1:37 16 32:59 14.6 0:49 21 21:21 10:41 1:00:51
20 203 Heidi Miller 27 F Lincoln NE 25 4:33 3:02 1:36 21 35:05 13.7 0:30 15 19:32 9:46 1:01:13
21 170 Sandy Torgerson 46 F Jackson MN 5 3:17 2:11 1:44 17 33:01 14.5 0:39 26 23:39 11:50 1:02:18
22 189 Sarah (sally Darling 41 F Worthington MN 14 3:59 2:40 3:09 24 36:29 13.2 0:47 14 19:25 9:43 1:03:48
23 200 Nicole Kapplinger 35 F Jackson MN 18 4:09 2:46 2:22 22 35:31 13.5 0:46 23 21:38 10:49 1:04:23
24 199 Kristin Bullerman 32 F Bricelyn MN 19 4:11 2:47 2:28 25 36:58 13.0 0:27 18 20:22 10:11 1:04:24
25 166 Ellen Merrigan 46 F Worthington MN 4 3:14 2:09 2:52 26 37:50 12.7 0:49 25 22:28 11:14 1:07:10
26 183 Ellen Vonohlen 48 F Alpha MN 27 5:08 3:25 2:22 23 36:15 13.2 0:49 27 23:45 11:53 1:08:17
27 172 Laura Condon 24 F Estherville IA 22 4:24 2:56 2:46 27 39:33 12.1 0:47 22 21:27 10:44 1:08:55
28 336 Laura Pace 24 F Hartland MN 26 4:47 3:11 3:06 28 42:40 11.3 1:01 28 25:17 12:39 1:16:48
FEMALE AGE GROUP RESULTS 2 - 14
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 229 Karli Olsen 14 F Blue Earth MN 1 3:23 2:16 1:04 2 28:28 16.9 0:30 1 17:54 8:57 51:18
2 339 Kaitlyn Olsen 14 F Blue Earth MN 2 3:30 2:20 1:10 1 28:15 17.0 0:31 2 17:55 8:58 51:18
FEMALE AGE GROUP RESULTS 15 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 213 Rachel Hanson 18 F Lakefield MN 1 3:34 2:23 1:15 1 33:55 14.2 0:27 1 20:36 10:18 59:44
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 201 Darci Naig 20 F Mankato MN 1 2:38 1:46 2:14 1 30:30 15.7 0:32 1 17:22 8:41 53:14
2 191 Brooke Kruppiak 24 F Belle Plaine MN 3 3:48 2:32 1:18 3 31:31 15.2 0:30 2 17:49 8:55 54:54
3 228 Tricia Steffen 22 F Lakefield MN 2 2:56 1:58 1:42 2 31:02 15.5 0:35 3 18:55 9:28 55:08
4 169 Katie Pace 22 F Hanska MN 4 4:21 2:54 2:15 4 32:27 14.8 0:57 4 19:03 9:32 58:59
5 203 Heidi Miller 27 F Lincoln NE 6 4:33 3:02 1:36 5 35:05 13.7 0:30 5 19:32 9:46 1:01:13
6 172 Laura Condon 24 F Estherville IA 5 4:24 2:56 2:46 6 39:33 12.1 0:47 6 21:27 10:44 1:08:55
7 336 Laura Pace 24 F Hartland MN 7 4:47 3:11 3:06 7 42:40 11.3 1:01 7 25:17 12:39 1:16:48
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 175 Tricia Voss 37 F Lakefield MN 1 3:25 2:17 1:15 1 26:30 18.1 0:32 5 18:33 9:17 50:13
2 176 Barb Tvinnereim 35 F Jackson MN 4 4:06 2:44 1:39 2 28:44 16.7 0:30 2 16:12 8:06 51:09
3 209 Tracy Johnson 39 F Jackson MN 3 4:00 2:40 1:20 3 30:52 15.6 0:34 3 17:24 8:42 54:09
4 178 Andrea Brinkman 30 F Mountain Lake MN 8 4:32 3:01 2:22 6 33:14 14.4 0:41 1 14:43 7:22 55:30
5 174 Gidget Wingad 37 F Okoboji IA 2 3:41 2:27 2:26 5 33:08 14.5 0:48 4 18:29 9:15 58:30
6 181 Angela Wolff 35 F Jackson MN 7 4:28 2:59 1:14 4 31:52 15.1 0:39 8 22:02 11:01 1:00:12
7 200 Nicole Kapplinger 35 F Jackson MN 5 4:09 2:46 2:22 7 35:31 13.5 0:46 7 21:38 10:49 1:04:23
8 199 Kristin Bullerman 32 F Bricelyn MN 6 4:11 2:47 2:28 8 36:58 13.0 0:27 6 20:22 10:11 1:04:24
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 167 Karen Bezdiak 46 F Jackson MN 3 3:47 2:32 2:24 1 25:03 19.2 2:02 4 20:22 10:11 53:36
2 173 Denise Long 48 F Dakota Dunes SD 5 4:24 2:56 1:12 2 30:39 15.7 0:27 1 17:34 8:47 54:12
3 185 Tracy Asa 46 F Jackson MN 7 5:27 3:38 0:58 3 31:00 15.5 0:32 3 20:17 10:09 58:11
4 170 Sandy Torgerson 46 F Jackson MN 2 3:17 2:11 1:44 4 33:01 14.5 0:39 6 23:39 11:50 1:02:18
5 189 Sarah (sally Darling 41 F Worthington MN 4 3:59 2:40 3:09 6 36:29 13.2 0:47 2 19:25 9:43 1:03:48
6 166 Ellen Merrigan 46 F Worthington MN 1 3:14 2:09 2:52 7 37:50 12.7 0:49 5 22:28 11:14 1:07:10
7 183 Ellen Vonohlen 48 F Alpha MN 6 5:08 3:25 2:22 5 36:15 13.2 0:49 7 23:45 11:53 1:08:17
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 195 Julie Willey 52 F Estherville IA 2 3:51 2:34 1:10 1 26:24 18.2 0:46 1 17:31 8:46 49:41
2 206 Cheryl Miller 51 F Lincoln NE 1 3:05 2:04 1:33 2 32:21 14.8 0:34 2 20:29 10:15 58:00
3 349 Amy Voss 55 F Jackson MN 3 4:07 2:45 1:37 3 32:59 14.6 0:49 3 21:21 10:41 1:00:51
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 2 - 14
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 15 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 204 Sam Fransen 18 M Jackson MN 1 2:55 1:57 1:54 2 25:51 18.6 0:31 2 13:12 6:36 44:19
2 196 Matthew Kocak 18 M Jackson MN 3 3:09 2:06 1:12 4 29:48 16.1 0:25 1 11:55 5:58 46:27
3 340 Brandyn Olsen 15 M Blue Earth MN 2 3:06 2:04 0:46 1 23:14 20.7 0:35 5 19:19 9:40 46:59
4 217 Colton Ward 18 M Jackson MN 4 3:20 2:14 0:50 3 27:58 17.2 0:23 3 18:18 9:09 50:48
5 188 Tanner Asa 17 M Jackson MN 5 3:38 2:25 1:12 5 29:59 16.0 0:17 4 19:19 9:40 54:22
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 190 William Kruppiak 24 M Belle Plaine MN 4 3:31 2:21 1:17 1 23:28 20.5 0:50 2 15:43 7:52 44:45
2 215 Cole Vonohlen 20 M Alpha MN 2 3:17 2:12 1:43 3 27:00 17.8 0:44 1 13:46 6:53 46:29
3 194 Steve Hagen 29 M Moorhead MN 3 3:29 2:20 1:43 2 25:24 18.9 1:14 7 22:36 11:18 54:23
4 184 Wesley Albers 29 M Jackson MN 5 3:31 2:21 2:46 5 32:25 14.8 0:33 3 15:44 7:52 54:56
5 338 Paul Hitzemann 26 M Jackson MN 1 3:16 2:11 1:22 4 30:56 15.5 0:41 6 20:26 10:13 56:40
6 207 Matt Anderson 29 M Mountain Lake MN 6 4:29 3:00 2:25 6 33:36 14.3 0:36 5 19:42 9:51 1:00:45
7 171 Dan Condon 26 M Jackson MN 7 4:33 3:02 3:05 7 35:29 13.5 0:36 4 18:13 9:07 1:01:54
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 214 Scott Manske 33 M Algona IA 1 2:31 1:41 0:57 1 22:05 21.7 0:32 3 15:12 7:36 41:16
2 210 Brandon Nordstrom 31 M Welcome MN 3 3:11 2:08 0:53 2 23:07 20.8 0:39 1 13:49 6:55 41:37
3 197 Eric Hullstrom 39 M Jackson MN 6 3:46 2:31 1:28 5 27:16 17.6 0:22 2 14:34 7:17 47:24
4 180 Adam Wolff 34 M Jackson MN 7 3:49 2:33 1:04 3 27:03 17.7 0:29 5 17:59 9:00 50:21
5 216 Bradley Polz 30 M Golden Valley MN 2 2:35 1:43 1:20 4 27:15 17.6 1:07 8 21:03 10:32 53:17
6 177 Eric Tvinnereim 36 M Jackson MN 8 3:57 2:38 2:13 6 28:16 17.0 0:40 6 18:15 9:08 53:19
7 198 Jeffrey Botsch 35 M Jackson MN 5 3:45 2:30 2:02 7 29:44 16.1 0:40 4 17:53 8:57 54:02
8 179 Nate Brinkman 32 M Mountain Lake MN 4 3:40 2:27 2:10 38:29 7 20:10 10:05 1:04:27
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 212 Ron Anderson 41 M Jackson MN 1 2:28 1:39 0:58 1 21:36 22.2 1:03 4 19:24 9:42 45:27
2 202 Mike Johnson 42 M Jackson MN 3 3:20 2:13 2:09 2 25:00 19.2 1:14 3 18:46 9:23 50:27
3 226 Kirk Dunlevey 41 M Jackson MN 4 3:42 2:28 1:42 4 26:45 17.9 0:39 2 18:35 9:18 51:21
4 211 Scott Gay 45 M Minneapolis MN 6 5:00 3:20 1:44 3 26:02 18.4 0:59 1 18:06 9:03 51:48
5 341 Dave Macak 43 M Jackson MN 2 3:06 2:04 2:18 5 27:06 17.7 0:23 6 21:03 10:32 53:54
6 208 Steve Kapplinger 40 M Jackson MN 5 3:56 2:37 1:33 6 28:03 17.1 0:30 5 20:53 10:27 54:53
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 350 Bob Grems 56 M Estherville IA 2 3:12 2:08 1:38 1 23:27 20.5 0:58 2 17:34 8:47 46:45
2 205 Jay Miller 52 M Lincoln NE 1 2:43 1:49 1:03 2 25:43 18.7 1:22 4 21:27 10:44 52:15
3 227 Mark Steffen 50 M Lakefield MN 3 4:25 2:57 2:00 4 31:52 15.1 0:56 1 16:55 8:28 56:07
4 192 Jeff Timmer 53 M Sioux Center IA 4 4:52 3:15 2:04 3 31:43 15.1 0:43 3 17:39 8:50 56:58
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 70
Total Number of Individual Finishers: 58
Total Number of Relay Finishers: 9
Number of Male Finishers: 30
Number of Female Finishers: 28
Did not Finish Race or Did Not Start: 2