GREEN LAKE TRIATHLON
Green Lake - Spicer, MN - August 9, 2009
3/4 Mile Swim - 24 Mile Bike - 6 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1/12 1 Mark Lavin 31 M Sioux Falls SD 3 18:47 1:26 1:24 4 58:27 24.1 0:51 2 37:23 6:14 1:56:49
2 1/7 52 Holdon Clauson 24 M Stillwater MN 12 21:03 1:36 1:21 1 56:25 25.0 1:01 5 40:35 6:46 2:00:23
3 2/7 240 Lucas Pedersen 22 M Richfield MN 11 20:56 1:36 1:00 7 1:01:48 22.8 0:44 1 36:55 6:10 2:01:20
4 1/9 244 Randall Peterson 43 M Northfield MN 9 20:13 1:32 0:50 5 1:01:10 23.1 0:49 3 39:39 6:37 2:02:39
5 1/3 64 Jonathan Degroot 28 M Sioux Falls SD 29 23:26 1:47 1:37 2 57:48 24.4 0:57 6 40:56 6:50 2:04:42
6 1/12 229 David Olsen 38 M Blue Earth MN 19 22:14 1:41 1:23 3 58:06 24.3 1:01 12 43:25 7:15 2:06:07
7 2/12 271 Peter Sandelin 30 M Duluth MN 10 20:53 1:35 1:14 10 1:02:33 22.5 0:51 14 43:48 7:18 2:09:17
8 3/12 251 Andrew Prest 34 M Dayton MN 13 21:11 1:37 1:53 8 1:02:08 22.7 1:44 9 42:35 7:06 2:09:28
9 3/7 69 Josh Doebbert 20 M Glenwood MN 22 22:47 1:44 0:50 11 1:02:37 22.5 1:19 10 42:52 7:09 2:10:22
10 2/3 155 Eddie Kaiser 28 M Minneapolis MN 18 22:13 1:41 1:04 13 1:02:50 22.4 0:46 13 43:34 7:16 2:10:24
11 1/4 30 Cindy Blackstock 36 F Plymouth MN 40 24:16 1:51 1:21 20 1:04:50 21.7 0:58 7 41:12 6:52 2:12:36
12 1/8 118 Robb Hall 46 M Chanhassen MN 20 22:42 1:44 1:38 19 1:04:09 22.0 1:04 15 43:53 7:19 2:13:24
13 2/12 115 John Hagen 35 M Plainview MN 27 23:14 1:46 1:14 18 1:04:06 22.0 1:18 17 44:09 7:22 2:13:58
14 3/12 420 Sean Mahler 35 M Saint Michael MN 21 22:43 1:44 1:11 14 1:03:22 22.3 1:19 25 45:42 7:37 2:14:16
15 2/8 278 Jim Schultz 47 M Shorewood MN 35 23:45 1:48 2:29 6 1:01:35 22.9 2:31 16 44:03 7:21 2:14:21
16 1/5 179 Mary Leedahl 28 F Madison WI 1 17:27 1:20 1:06 36 1:08:13 20.7 1:03 26 46:38 7:47 2:14:24
17 1/6 104 Jeff Gilmer 50 M Delano MN 15 21:38 1:39 1:21 12 1:02:44 22.5 1:13 32 47:41 7:57 2:14:36
18 2/6 265 Pete Royer 50 M Litchfield MN 28 23:20 1:47 1:31 15 1:03:22 22.3 1:09 23 45:30 7:35 2:14:50
19 2/9 172 Rick Lacaille 43 M Duluth MN 38 24:02 1:50 1:22 26 1:05:45 21.4 0:56 11 43:21 7:14 2:15:23
20 4/12 326 Joey Ulferts 39 M Willmar MN 32 23:32 1:47 1:23 17 1:04:04 22.0 1:03 24 45:40 7:37 2:15:40
21 1/2 309 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 14 21:28 1:38 1:37 21 1:05:19 21.6 1:14 30 47:01 7:51 2:16:37
22 2/4 230 Suzie Olsen 39 F Blue Earth MN 34 23:44 1:48 1:08 25 1:05:35 21.5 1:13 21 45:12 7:32 2:16:50
23 5/12 128 Steve Hatkin 39 M North Mankato MN 4 18:53 1:26 1:22 32 1:07:24 20.9 1:12 33 48:04 8:01 2:16:53
24 6/12 174 Reese Lang 39 M Loretto MN 43 24:32 1:52 0:55 28 1:06:05 21.3 0:54 19 44:32 7:26 2:16:56
25 3/9 33 Tim Bode 42 M Buffalo MN 2 17:49 1:21 1:04 27 1:05:59 21.4 1:15 54 51:51 8:39 2:17:55
26 4/12 114 Chris Hagen 33 M Little Falls MN 53 25:57 1:58 1:38 35 1:08:11 20.7 1:20 8 41:56 7:00 2:19:01
27 4/7 95 Joey Fragodt 21 M Benson MN 31 23:32 1:47 1:14 37 1:08:19 20.6 1:19 20 45:05 7:31 2:19:26
28 5/12 254 Ryan Quinn 32 M New York NY 42 24:22 1:51 1:39 23 1:05:25 21.6 1:15 28 46:49 7:49 2:19:26
29 3/8 28 Paul Bischel 47 M Minneapolis MN 23 22:52 1:44 3:29 41 1:08:25 20.6 2:00 18 44:25 7:25 2:21:09
30 6/12 313 Erek Swenson 33 M Otsego MN 16 21:53 1:40 1:41 45 50:22 8:24 2:21:12
31 4/9 44 Bret Busse 40 M Apple Valley MN 6 19:12 1:28 1:30 39 1:08:23 20.6 1:35 46 50:47 8:28 2:21:25
32 7/12 293 Arlen Stark 30 M St. Louis Park MN 39 24:07 1:50 2:37 9 1:02:24 22.6 1:19 53 51:49 8:39 2:22:14
33 1/1 108 Joel Gregory 19 M Richmond MN 8 20:04 1:32 1:33 53 1:11:31 19.7 1:07 34 48:07 8:02 2:22:19
34 8/12 246 Justin Pool 34 M Buffalo MN 17 21:55 1:40 1:26 24 1:05:26 21.5 1:26 59 52:52 8:49 2:23:03
35 5/9 126 Mike Hanson 42 M Willmar MN 44 24:58 1:54 2:03 42 1:08:35 20.6 0:56 31 47:01 7:51 2:23:29
36 7/12 315 Reggie Swenson 35 M Hanover MN 33 23:36 1:48 1:44 38 1:08:20 20.6 1:24 38 49:11 8:12 2:24:13
37 6/9 317 Steve Tannen 41 M Minneapolis MN 50 25:32 1:57 1:43 16 1:03:56 22.1 1:30 52 51:49 8:39 2:24:28
38 3/3 157 Tom Kandiko 25 M Minneapolis MN 36 23:47 1:49 2:06 31 1:07:18 21.0 1:28 47 50:57 8:30 2:25:34
39 4/8 276 Doran Schoeppach 46 M Minneapolis MN 41 24:17 1:51 2:53 48 1:10:31 20.0 1:59 29 46:53 7:49 2:26:31
40 9/12 411 Michael Granbois 30 M New Brighton MN 24 23:02 1:45 1:55 43 1:08:47 20.5 1:02 57 52:18 8:43 2:27:02
41 1/1 268 Gage Sachs 15 M Glenwood MN 79 33:33 2:33 1:07 52 1:11:24 19.7 1:29 4 40:12 6:42 2:27:43
42 5/8 123 Jeff Hanson 47 M St. Louis Park MN 76 31:46 2:25 2:21 30 1:06:57 21.1 1:32 22 45:13 7:33 2:27:47
43 3/6 334 Glenn Voss 50 M Sioux Falls MN 48 25:25 1:56 2:03 29 1:06:09 21.3 1:17 62 53:37 8:57 2:28:27
44 1/2 67 Kathleen Dewahl 23 F St. Paul MN 56 26:18 2:00 1:34 47 1:09:58 20.2 1:33 39 49:25 8:15 2:28:45
45 8/12 140 Will Jagow 39 M Willmar MN 26 23:14 1:46 2:24 46 1:09:49 20.2 1:23 56 52:12 8:42 2:28:59
46 9/12 307 David Stueve 38 M Buffalo MN 62 26:44 2:02 1:30 22 1:05:20 21.6 1:16 65 54:24 9:04 2:29:12
47 2/2 414 Janell Brown 24 F Rosemount MN 68 28:29 2:10 1:50 34 1:07:47 20.8 1:28 44 50:00 8:20 2:29:32
48 1/1 61 Mary Deeg 47 F St. Paul MN 30 23:26 1:47 1:10 40 1:08:24 20.6 1:39 66 55:09 9:12 2:29:46
49 10/12 343 Kevin Wieberdink 38 M Victoria MN 52 25:56 1:58 1:55 45 1:09:37 20.3 1:24 50 51:22 8:34 2:30:11
50 4/6 418 Dan Enderson 50 M Benson MN 49 25:25 1:56 2:23 64 1:15:08 18.8 0:51 27 46:48 7:48 2:30:32
51 10/12 203 Jason Meyer 34 M Watertown SD 67 27:49 2:07 5:21 33 1:07:37 20.9 3:24 37 48:54 8:09 2:33:02
52 5/6 89 Standon 'Ski Fitting 54 M Buffalo MN 63 26:46 2:02 2:33 59 1:12:35 19.4 1:39 40 49:34 8:16 2:33:04
53 7/9 181 Jeff Lenzen 40 M St. Cloud MN 69 28:38 2:11 2:21 61 1:12:58 19.3 0:47 35 48:36 8:06 2:33:18
54 3/4 138 Sarah Jagow 37 F Willmar MN 5 19:03 1:27 2:18 68 1:17:05 18.3 2:06 61 53:07 8:52 2:33:37
55 5/7 302 Chris Strand 21 M Moorhead MN 73 30:05 2:17 2:32 44 1:09:35 20.3 1:36 48 51:01 8:31 2:34:46
56 6/8 168 William Krauss 47 M Rochester MN 47 25:10 1:55 2:32 50 1:10:42 19.9 2:05 64 54:21 9:04 2:34:47
57 1/3 255 Melissa Radel 41 F New London MN 64 27:06 2:04 2:27 67 1:16:44 18.4 1:31 36 48:54 8:09 2:36:40
58 2/3 211 Amy Morrell 40 F Spicer MN 46 25:09 1:55 1:49 72 1:19:12 17.8 1:18 42 49:47 8:18 2:37:12
59 6/6 62 Bryan Degroot 53 M Prinsburg MN 78 31:59 2:26 2:42 56 1:12:15 19.5 1:16 41 49:41 8:17 2:37:51
60 1/2 243 Forrest Peterson 60 M Willmar MN 72 30:04 2:17 2:24 60 1:12:53 19.3 1:33 49 51:02 8:31 2:37:55
61 1/1 132 Terry Hill 57 M Maple Grove MN 70 28:45 2:11 2:07 58 1:12:30 19.4 1:48 63 54:15 9:03 2:39:23
62 11/12 314 Grant Swenson 32 M Floey MN 45 25:08 1:55 1:28 73 1:19:16 17.8 1:29 58 52:24 8:44 2:39:43
63 8/9 32 Steve Blom 44 M Prinsburg MN 37 23:53 1:49 1:59 51 1:10:58 19.9 1:48 75 1:01:13 10:13 2:39:49
64 11/12 280 Reese Seefeldt 35 M Hutchinson MN 7 19:38 1:30 1:50 55 1:11:55 19.6 2:23 80 1:04:33 10:46 2:40:17
65 2/5 320 Melany Thull 27 F St. Cloud MN 51 25:45 1:57 2:19 78 1:21:00 17.4 1:03 55 52:09 8:42 2:42:13
66 1/2 101 Dawn Garlough 50 F Bloomington MN 57 26:20 2:00 3:42 70 1:18:15 18.0 1:43 60 52:59 8:50 2:42:58
67 3/5 266 Christin Rutgers 26 F Alexandria MN 66 27:27 2:05 1:55 62 1:13:15 19.2 1:24 74 59:34 9:56 2:43:32
68 4/5 9 Nicole Apelt 28 F Minnetonka MN 55 26:14 2:00 1:40 74 1:19:45 17.7 1:19 67 55:21 9:14 2:44:17
69 3/3 241 Beckie Perkins 43 F Apple Valley MN 71 29:01 2:12 0:56 54 1:11:54 19.6 1:10 76 1:01:22 10:14 2:44:19
70 4/4 336 Tiffany Vreeman 36 F Rogers MN 65 27:11 2:04 2:33 66 1:15:57 18.6 2:07 69 57:17 9:33 2:45:03
71 2/2 102 Eugene Garver 64 M Sartell MN 60 26:40 2:02 3:04 79 1:21:14 17.4 2:54 51 51:47 8:38 2:45:36
72 6/7 164 Alex Kokula 22 M Sartell MN 74 30:12 2:18 4:40 76 1:20:42 17.5 1:13 43 49:54 8:19 2:46:38
73 12/12 410 Kris Long 32 M Columbia Heights MN 77 31:54 2:25 2:40 57 1:12:21 19.5 1:43 73 58:43 9:48 2:47:18
74 7/8 248 Jeff Poppema 49 M Raymond MN 58 26:23 2:00 2:26 75 1:20:34 17.5 0:56 72 58:34 9:46 2:48:52
75 2/2 143 Lisa Jamison 32 F Belle Plaine MN 75 30:47 2:20 1:47 71 1:19:11 17.8 1:39 68 57:11 9:32 2:50:33
76 9/9 195 Tom Mascarenas 42 M Belle Plaine MN 25 23:06 1:45 3:03 49 1:10:42 19.9 2:35 82 1:11:41 11:57 2:51:03
77 1/1 78 Katie Erdahl 19 F Blue Earth MN 61 26:42 2:02 2:43 69 1:18:14 18.0 1:19 77 1:02:47 10:28 2:51:44
78 5/5 234 Kate Paris 25 F Burnsville MN 54 26:11 1:59 3:10 80 1:22:25 17.1 2:53 71 57:32 9:36 2:52:09
79 2/2 335 Mary Ann Voss 52 F Sioux Falls MN 59 26:33 2:01 2:37 63 1:13:47 19.1 1:47 81 1:08:17 11:23 2:52:59
80 8/8 162 Daniel Klages 48 M Mankato MN 80 38:23 2:55 2:23 65 1:15:56 18.6 1:36 78 1:04:02 10:41 3:02:17
81 7/7 159 Joshua Kelly 23 M Comfrey MN 83 40:49 3:06 2:29 77 1:20:48 17.5 0:44 70 57:30 9:35 3:02:18
82 1/1 171 Jeanne Labore 59 F Minneapolis MN 81 38:57 2:57 3:51 82 1:30:45 15.5 2:30 79 1:04:13 10:43 3:20:15
83 12/12 429 Matt Eller 39 M Ames IA 82 40:15 3:03 8:15 81 1:27:43 16.1 5:28 83 1:37:33 16:16 3:59:12
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
OLYMPIC COURSE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 93 It takes two to tri : Dale Forde , Dale Forde , Nadine Brown
2 20:11 1:32 1:04 1 1:01:04 23.1 0:44 2 40:45 6:48 2:03:44
2 379 Team Oxygen : Ross Swartz , John 'Capt Seifert , Danny Voss
1 19:46 1:30 0:43 3 1:07:43 20.8 0:36 1 38:02 6:21 2:06:47
3 355 Brown Duo : Corey Brown , Corey Brown , Colin Brown
3 21:10 1:37 1:56 2 1:02:41 22.5 0:37 3 43:30 7:15 2:09:52
4 362 Mad Men : Craig McKernan , Paul Weller , Paul Weller
4 23:59 1:49 0:48 4 1:10:10 20.1 1:18 4 46:38 7:47 2:22:51
5 380 Team SBR Fun : Marisa Provencher , Casey Deedon , Gregg Stenzel
5 24:18 1:51 0:48 5 1:10:29 20.0 0:43 5 55:13 9:13 2:31:29
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
245 Timothy Plumhoff 42 M Fort Leonard Wod MO 2:10 1 25:06 4:11 1:52:46
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Mary Leedahl Madison WI 28 F 17:27 1:20
2 Tim Bode Buffalo MN 42 M 17:49 1:21
3 Mark Lavin Sioux Falls SD 31 M 18:47 1:26
4 Steve Hatkin North Mankato MN 39 M 18:53 1:26
5 Sarah Jagow Willmar MN 37 F 19:03 1:27
6 Bret Busse Apple Valley MN 40 M 19:12 1:28
7 Reese Seefeldt Hutchinson MN 35 M 19:38 1:30
8 Joel Gregory Richmond MN 19 M 20:04 1:32
9 Randall Peterson Northfield MN 43 M 20:13 1:32
10 Peter Sandelin Duluth MN 30 M 20:53 1:35
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Holdon Clauson Stillwater Mn 24 M 00:56:25 25.0
2 Jonathan Degroot Sioux Falls Sd 28 M 00:57:48 24.4
3 David Olsen Blue Earth Mn 38 M 00:58:06 24.3
4 Mark Lavin Sioux Falls Sd 31 M 00:58:27 24.1
5 Randall Peterson Northfield Mn 43 M 01:01:10 23.1
6 Jim Schultz Shorewood Mn 47 M 01:01:35 22.9
7 Lucas Pedersen Richfield Mn 22 M 01:01:48 22.8
8 Andrew Prest Dayton Mn 34 M 01:02:08 22.7
9 Arlen Stark St. Louis Park Mn 30 M 01:02:24 22.6
10 Peter Sandelin Duluth Mn 30 M 01:02:33 22.5
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Lucas Pedersen Richfield MN 22 M 36:55 6:10
2 Mark Lavin Sioux Falls SD 31 M 37:23 6:14
3 Randall Peterson Northfield MN 43 M 39:39 6:37
4 Gage Sachs Glenwood MN 15 M 40:12 6:42
5 Holdon Clauson Stillwater MN 24 M 40:35 6:46
6 Jonathan Degroot Sioux Falls SD 28 M 40:56 6:50
7 Cindy Blackstock Plymouth MN 36 F 41:12 6:52
8 Chris Hagen Little Falls MN 33 M 41:56 7:00
9 Andrew Prest Dayton MN 34 M 42:35 7:06
10 Josh Doebbert Glenwood MN 20 M 42:52 7:09
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1 Mark Lavin 31 M Sioux Falls SD 2 18:47 1:26 1:24 4 58:27 24.1 0:51 2 37:23 6:14 1:56:49
2 52 Holdon Clauson 24 M Stillwater MN 10 21:03 1:36 1:21 1 56:25 25.0 1:01 5 40:35 6:46 2:00:23
3 240 Lucas Pedersen 22 M Richfield MN 9 20:56 1:36 1:00 7 1:01:48 22.8 0:44 1 36:55 6:10 2:01:20
4 244 Randall Peterson 43 M Northfield MN 7 20:13 1:32 0:50 5 1:01:10 23.1 0:49 3 39:39 6:37 2:02:39
5 64 Jonathan Degroot 28 M Sioux Falls SD 26 23:26 1:47 1:37 2 57:48 24.4 0:57 6 40:56 6:50 2:04:42
6 229 David Olsen 38 M Blue Earth MN 16 22:14 1:41 1:23 3 58:06 24.3 1:01 11 43:25 7:15 2:06:07
7 271 Peter Sandelin 30 M Duluth MN 8 20:53 1:35 1:14 10 1:02:33 22.5 0:51 13 43:48 7:18 2:09:17
8 251 Andrew Prest 34 M Dayton MN 11 21:11 1:37 1:53 8 1:02:08 22.7 1:44 8 42:35 7:06 2:09:28
9 69 Josh Doebbert 20 M Glenwood MN 19 22:47 1:44 0:50 11 1:02:37 22.5 1:19 9 42:52 7:09 2:10:22
10 155 Eddie Kaiser 28 M Minneapolis MN 15 22:13 1:41 1:04 13 1:02:50 22.4 0:46 12 43:34 7:16 2:10:24
11 118 Robb Hall 46 M Chanhassen MN 17 22:42 1:44 1:38 19 1:04:09 22.0 1:04 14 43:53 7:19 2:13:24
12 115 John Hagen 35 M Plainview MN 24 23:14 1:46 1:14 18 1:04:06 22.0 1:18 16 44:09 7:22 2:13:58
13 420 Sean Mahler 35 M Saint Michael MN 18 22:43 1:44 1:11 14 1:03:22 22.3 1:19 23 45:42 7:37 2:14:16
14 278 Jim Schultz 47 M Shorewood MN 30 23:45 1:48 2:29 6 1:01:35 22.9 2:31 15 44:03 7:21 2:14:21
15 104 Jeff Gilmer 50 M Delano MN 12 21:38 1:39 1:21 12 1:02:44 22.5 1:13 28 47:41 7:57 2:14:36
16 265 Pete Royer 50 M Litchfield MN 25 23:20 1:47 1:31 15 1:03:22 22.3 1:09 21 45:30 7:35 2:14:50
17 172 Rick Lacaille 43 M Duluth MN 33 24:02 1:50 1:22 23 1:05:45 21.4 0:56 10 43:21 7:14 2:15:23
18 326 Joey Ulferts 39 M Willmar MN 28 23:32 1:47 1:23 17 1:04:04 22.0 1:03 22 45:40 7:37 2:15:40
19 128 Steve Hatkin 39 M North Mankato MN 3 18:53 1:26 1:22 29 1:07:24 20.9 1:12 29 48:04 8:01 2:16:53
20 174 Reese Lang 39 M Loretto MN 37 24:32 1:52 0:55 25 1:06:05 21.3 0:54 18 44:32 7:26 2:16:56
21 33 Tim Bode 42 M Buffalo MN 1 17:49 1:21 1:04 24 1:05:59 21.4 1:15 46 51:51 8:39 2:17:55
22 114 Chris Hagen 33 M Little Falls MN 45 25:57 1:58 1:38 31 1:08:11 20.7 1:20 7 41:56 7:00 2:19:01
23 95 Joey Fragodt 21 M Benson MN 27 23:32 1:47 1:14 32 1:08:19 20.6 1:19 19 45:05 7:31 2:19:26
24 254 Ryan Quinn 32 M New York NY 36 24:22 1:51 1:39 21 1:05:25 21.6 1:15 25 46:49 7:49 2:19:26
25 28 Paul Bischel 47 M Minneapolis MN 20 22:52 1:44 3:29 35 1:08:25 20.6 2:00 17 44:25 7:25 2:21:09
26 313 Erek Swenson 33 M Otsego MN 13 21:53 1:40 1:41 37 50:22 8:24 2:21:12
27 44 Bret Busse 40 M Apple Valley MN 4 19:12 1:28 1:30 34 1:08:23 20.6 1:35 38 50:47 8:28 2:21:25
28 293 Arlen Stark 30 M St. Louis Park MN 34 24:07 1:50 2:37 9 1:02:24 22.6 1:19 45 51:49 8:39 2:22:14
29 108 Joel Gregory 19 M Richmond MN 6 20:04 1:32 1:33 46 1:11:31 19.7 1:07 30 48:07 8:02 2:22:19
30 246 Justin Pool 34 M Buffalo MN 14 21:55 1:40 1:26 22 1:05:26 21.5 1:26 50 52:52 8:49 2:23:03
31 126 Mike Hanson 42 M Willmar MN 38 24:58 1:54 2:03 36 1:08:35 20.6 0:56 27 47:01 7:51 2:23:29
32 315 Reggie Swenson 35 M Hanover MN 29 23:36 1:48 1:44 33 1:08:20 20.6 1:24 33 49:11 8:12 2:24:13
33 317 Steve Tannen 41 M Minneapolis MN 43 25:32 1:57 1:43 16 1:03:56 22.1 1:30 44 51:49 8:39 2:24:28
34 157 Tom Kandiko 25 M Minneapolis MN 31 23:47 1:49 2:06 28 1:07:18 21.0 1:28 39 50:57 8:30 2:25:34
35 276 Doran Schoeppach 46 M Minneapolis MN 35 24:17 1:51 2:53 41 1:10:31 20.0 1:59 26 46:53 7:49 2:26:31
36 411 Michael Granbois 30 M New Brighton MN 21 23:02 1:45 1:55 37 1:08:47 20.5 1:02 48 52:18 8:43 2:27:02
37 268 Gage Sachs 15 M Glenwood MN 59 33:33 2:33 1:07 45 1:11:24 19.7 1:29 4 40:12 6:42 2:27:43
38 123 Jeff Hanson 47 M St. Louis Park MN 56 31:46 2:25 2:21 27 1:06:57 21.1 1:32 20 45:13 7:33 2:27:47
39 334 Glenn Voss 50 M Sioux Falls MN 41 25:25 1:56 2:03 26 1:06:09 21.3 1:17 51 53:37 8:57 2:28:27
40 140 Will Jagow 39 M Willmar MN 23 23:14 1:46 2:24 40 1:09:49 20.2 1:23 47 52:12 8:42 2:28:59
41 307 David Stueve 38 M Buffalo MN 48 26:44 2:02 1:30 20 1:05:20 21.6 1:16 54 54:24 9:04 2:29:12
42 343 Kevin Wieberdink 38 M Victoria MN 44 25:56 1:58 1:55 39 1:09:37 20.3 1:24 42 51:22 8:34 2:30:11
43 418 Dan Enderson 50 M Benson MN 42 25:25 1:56 2:23 54 1:15:08 18.8 0:51 24 46:48 7:48 2:30:32
44 203 Jason Meyer 34 M Watertown SD 50 27:49 2:07 5:21 30 1:07:37 20.9 3:24 32 48:54 8:09 2:33:02
45 89 Standon 'Ski Fitting 54 M Buffalo MN 49 26:46 2:02 2:33 51 1:12:35 19.4 1:39 34 49:34 8:16 2:33:04
46 181 Jeff Lenzen 40 M St. Cloud MN 51 28:38 2:11 2:21 53 1:12:58 19.3 0:47 31 48:36 8:06 2:33:18
47 302 Chris Strand 21 M Moorhead MN 54 30:05 2:17 2:32 38 1:09:35 20.3 1:36 40 51:01 8:31 2:34:46
48 168 William Krauss 47 M Rochester MN 40 25:10 1:55 2:32 43 1:10:42 19.9 2:05 53 54:21 9:04 2:34:47
49 62 Bryan Degroot 53 M Prinsburg MN 58 31:59 2:26 2:42 48 1:12:15 19.5 1:16 35 49:41 8:17 2:37:51
50 243 Forrest Peterson 60 M Willmar MN 53 30:04 2:17 2:24 52 1:12:53 19.3 1:33 41 51:02 8:31 2:37:55
51 132 Terry Hill 57 M Maple Grove MN 52 28:45 2:11 2:07 50 1:12:30 19.4 1:48 52 54:15 9:03 2:39:23
52 314 Grant Swenson 32 M Floey MN 39 25:08 1:55 1:28 56 1:19:16 17.8 1:29 49 52:24 8:44 2:39:43
53 32 Steve Blom 44 M Prinsburg MN 32 23:53 1:49 1:59 44 1:10:58 19.9 1:48 58 1:01:13 10:13 2:39:49
54 280 Reese Seefeldt 35 M Hutchinson MN 5 19:38 1:30 1:50 47 1:11:55 19.6 2:23 60 1:04:33 10:46 2:40:17
55 102 Eugene Garver 64 M Sartell MN 47 26:40 2:02 3:04 60 1:21:14 17.4 2:54 43 51:47 8:38 2:45:36
56 164 Alex Kokula 22 M Sartell MN 55 30:12 2:18 4:40 58 1:20:42 17.5 1:13 36 49:54 8:19 2:46:38
57 410 Kris Long 32 M Columbia Heights MN 57 31:54 2:25 2:40 49 1:12:21 19.5 1:43 57 58:43 9:48 2:47:18
58 248 Jeff Poppema 49 M Raymond MN 46 26:23 2:00 2:26 57 1:20:34 17.5 0:56 56 58:34 9:46 2:48:52
59 195 Tom Mascarenas 42 M Belle Plaine MN 22 23:06 1:45 3:03 42 1:10:42 19.9 2:35 61 1:11:41 11:57 2:51:03
60 162 Daniel Klages 48 M Mankato MN 60 38:23 2:55 2:23 55 1:15:56 18.6 1:36 59 1:04:02 10:41 3:02:17
61 159 Joshua Kelly 23 M Comfrey MN 62 40:49 3:06 2:29 59 1:20:48 17.5 0:44 55 57:30 9:35 3:02:18
62 429 Matt Eller 39 M Ames IA 61 40:15 3:03 8:15 61 1:27:43 16.1 5:28 62 1:37:33 16:16 3:59:12
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 30 Cindy Blackstock 36 F Plymouth MN 6 24:16 1:51 1:21 1 1:04:50 21.7 0:58 1 41:12 6:52 2:12:36
2 179 Mary Leedahl 28 F Madison WI 1 17:27 1:20 1:06 5 1:08:13 20.7 1:03 3 46:38 7:47 2:14:24
3 309 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 3 21:28 1:38 1:37 2 1:05:19 21.6 1:14 4 47:01 7:51 2:16:37
4 230 Suzie Olsen 39 F Blue Earth MN 5 23:44 1:48 1:08 3 1:05:35 21.5 1:13 2 45:12 7:32 2:16:50
5 67 Kathleen Dewahl 23 F St. Paul MN 11 26:18 2:00 1:34 7 1:09:58 20.2 1:33 6 49:25 8:15 2:28:45
6 414 Janell Brown 24 F Rosemount MN 18 28:29 2:10 1:50 4 1:07:47 20.8 1:28 8 50:00 8:20 2:29:32
7 61 Mary Deeg 47 F St. Paul MN 4 23:26 1:47 1:10 6 1:08:24 20.6 1:39 12 55:09 9:12 2:29:46
8 138 Sarah Jagow 37 F Willmar MN 2 19:03 1:27 2:18 13 1:17:05 18.3 2:06 11 53:07 8:52 2:33:37
9 255 Melissa Radel 41 F New London MN 15 27:06 2:04 2:27 12 1:16:44 18.4 1:31 5 48:54 8:09 2:36:40
10 211 Amy Morrell 40 F Spicer MN 7 25:09 1:55 1:49 17 1:19:12 17.8 1:18 7 49:47 8:18 2:37:12
11 320 Melany Thull 27 F St. Cloud MN 8 25:45 1:57 2:19 19 1:21:00 17.4 1:03 9 52:09 8:42 2:42:13
12 101 Dawn Garlough 50 F Bloomington MN 12 26:20 2:00 3:42 15 1:18:15 18.0 1:43 10 52:59 8:50 2:42:58
13 266 Christin Rutgers 26 F Alexandria MN 17 27:27 2:05 1:55 9 1:13:15 19.2 1:24 17 59:34 9:56 2:43:32
14 9 Nicole Apelt 28 F Minnetonka MN 10 26:14 2:00 1:40 18 1:19:45 17.7 1:19 13 55:21 9:14 2:44:17
15 241 Beckie Perkins 43 F Apple Valley MN 19 29:01 2:12 0:56 8 1:11:54 19.6 1:10 18 1:01:22 10:14 2:44:19
16 336 Tiffany Vreeman 36 F Rogers MN 16 27:11 2:04 2:33 11 1:15:57 18.6 2:07 15 57:17 9:33 2:45:03
17 143 Lisa Jamison 32 F Belle Plaine MN 20 30:47 2:20 1:47 16 1:19:11 17.8 1:39 14 57:11 9:32 2:50:33
18 78 Katie Erdahl 19 F Blue Earth MN 14 26:42 2:02 2:43 14 1:18:14 18.0 1:19 19 1:02:47 10:28 2:51:44
19 234 Kate Paris 25 F Burnsville MN 9 26:11 1:59 3:10 20 1:22:25 17.1 2:53 16 57:32 9:36 2:52:09
20 335 Mary Ann Voss 52 F Sioux Falls MN 13 26:33 2:01 2:37 10 1:13:47 19.1 1:47 21 1:08:17 11:23 2:52:59
21 171 Jeanne Labore 59 F Minneapolis MN 21 38:57 2:57 3:51 21 1:30:45 15.5 2:30 20 1:04:13 10:43 3:20:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 2 - 15
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 78 Katie Erdahl 19 F Blue Earth MN 1 26:42 2:02 2:43 1 1:18:14 18.0 1:19 1 1:02:47 10:28 2:51:44
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 67 Kathleen Dewahl 23 F St. Paul MN 1 26:18 2:00 1:34 2 1:09:58 20.2 1:33 1 49:25 8:15 2:28:45
2 414 Janell Brown 24 F Rosemount MN 2 28:29 2:10 1:50 1 1:07:47 20.8 1:28 2 50:00 8:20 2:29:32
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 179 Mary Leedahl 28 F Madison WI 1 17:27 1:20 1:06 1 1:08:13 20.7 1:03 1 46:38 7:47 2:14:24
2 320 Melany Thull 27 F St. Cloud MN 2 25:45 1:57 2:19 4 1:21:00 17.4 1:03 2 52:09 8:42 2:42:13
3 266 Christin Rutgers 26 F Alexandria MN 5 27:27 2:05 1:55 2 1:13:15 19.2 1:24 5 59:34 9:56 2:43:32
4 9 Nicole Apelt 28 F Minnetonka MN 4 26:14 2:00 1:40 3 1:19:45 17.7 1:19 3 55:21 9:14 2:44:17
5 234 Kate Paris 25 F Burnsville MN 3 26:11 1:59 3:10 5 1:22:25 17.1 2:53 4 57:32 9:36 2:52:09
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 309 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 1 21:28 1:38 1:37 1 1:05:19 21.6 1:14 1 47:01 7:51 2:16:37
2 143 Lisa Jamison 32 F Belle Plaine MN 2 30:47 2:20 1:47 2 1:19:11 17.8 1:39 2 57:11 9:32 2:50:33
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 30 Cindy Blackstock 36 F Plymouth MN 3 24:16 1:51 1:21 1 1:04:50 21.7 0:58 1 41:12 6:52 2:12:36
2 230 Suzie Olsen 39 F Blue Earth MN 2 23:44 1:48 1:08 2 1:05:35 21.5 1:13 2 45:12 7:32 2:16:50
3 138 Sarah Jagow 37 F Willmar MN 1 19:03 1:27 2:18 4 1:17:05 18.3 2:06 3 53:07 8:52 2:33:37
4 336 Tiffany Vreeman 36 F Rogers MN 4 27:11 2:04 2:33 3 1:15:57 18.6 2:07 4 57:17 9:33 2:45:03
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 255 Melissa Radel 41 F New London MN 2 27:06 2:04 2:27 2 1:16:44 18.4 1:31 1 48:54 8:09 2:36:40
2 211 Amy Morrell 40 F Spicer MN 1 25:09 1:55 1:49 3 1:19:12 17.8 1:18 2 49:47 8:18 2:37:12
3 241 Beckie Perkins 43 F Apple Valley MN 3 29:01 2:12 0:56 1 1:11:54 19.6 1:10 3 1:01:22 10:14 2:44:19
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 61 Mary Deeg 47 F St. Paul MN 1 23:26 1:47 1:10 1 1:08:24 20.6 1:39 1 55:09 9:12 2:29:46
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 101 Dawn Garlough 50 F Bloomington MN 1 26:20 2:00 3:42 2 1:18:15 18.0 1:43 1 52:59 8:50 2:42:58
2 335 Mary Ann Voss 52 F Sioux Falls MN 2 26:33 2:01 2:37 1 1:13:47 19.1 1:47 2 1:08:17 11:23 2:52:59
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 171 Jeanne Labore 59 F Minneapolis MN 1 38:57 2:57 3:51 1 1:30:45 15.5 2:30 1 1:04:13 10:43 3:20:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 2 - 15
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 268 Gage Sachs 15 M Glenwood MN 1 33:33 2:33 1:07 1 1:11:24 19.7 1:29 1 40:12 6:42 2:27:43
MALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 108 Joel Gregory 19 M Richmond MN 1 20:04 1:32 1:33 1 1:11:31 19.7 1:07 1 48:07 8:02 2:22:19
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 52 Holdon Clauson 24 M Stillwater MN 2 21:03 1:36 1:21 1 56:25 25.0 1:01 2 40:35 6:46 2:00:23
2 240 Lucas Pedersen 22 M Richfield MN 1 20:56 1:36 1:00 2 1:01:48 22.8 0:44 1 36:55 6:10 2:01:20
3 69 Josh Doebbert 20 M Glenwood MN 3 22:47 1:44 0:50 3 1:02:37 22.5 1:19 3 42:52 7:09 2:10:22
4 95 Joey Fragodt 21 M Benson MN 4 23:32 1:47 1:14 4 1:08:19 20.6 1:19 4 45:05 7:31 2:19:26
5 302 Chris Strand 21 M Moorhead MN 5 30:05 2:17 2:32 5 1:09:35 20.3 1:36 6 51:01 8:31 2:34:46
6 164 Alex Kokula 22 M Sartell MN 6 30:12 2:18 4:40 6 1:20:42 17.5 1:13 5 49:54 8:19 2:46:38
7 159 Joshua Kelly 23 M Comfrey MN 7 40:49 3:06 2:29 7 1:20:48 17.5 0:44 7 57:30 9:35 3:02:18
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 64 Jonathan Degroot 28 M Sioux Falls SD 2 23:26 1:47 1:37 1 57:48 24.4 0:57 1 40:56 6:50 2:04:42
2 155 Eddie Kaiser 28 M Minneapolis MN 1 22:13 1:41 1:04 2 1:02:50 22.4 0:46 2 43:34 7:16 2:10:24
3 157 Tom Kandiko 25 M Minneapolis MN 3 23:47 1:49 2:06 3 1:07:18 21.0 1:28 3 50:57 8:30 2:25:34
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1 Mark Lavin 31 M Sioux Falls SD 1 18:47 1:26 1:24 1 58:27 24.1 0:51 1 37:23 6:14 1:56:49
2 271 Peter Sandelin 30 M Duluth MN 2 20:53 1:35 1:14 4 1:02:33 22.5 0:51 4 43:48 7:18 2:09:17
3 251 Andrew Prest 34 M Dayton MN 3 21:11 1:37 1:53 2 1:02:08 22.7 1:44 3 42:35 7:06 2:09:28
4 114 Chris Hagen 33 M Little Falls MN 10 25:57 1:58 1:38 8 1:08:11 20.7 1:20 2 41:56 7:00 2:19:01
5 254 Ryan Quinn 32 M New York NY 8 24:22 1:51 1:39 5 1:05:25 21.6 1:15 5 46:49 7:49 2:19:26
6 313 Erek Swenson 33 M Otsego MN 4 21:53 1:40 1:41 7 50:22 8:24 2:21:12
7 293 Arlen Stark 30 M St. Louis Park MN 7 24:07 1:50 2:37 3 1:02:24 22.6 1:19 8 51:49 8:39 2:22:14
8 246 Justin Pool 34 M Buffalo MN 5 21:55 1:40 1:26 6 1:05:26 21.5 1:26 11 52:52 8:49 2:23:03
9 411 Michael Granbois 30 M New Brighton MN 6 23:02 1:45 1:55 9 1:08:47 20.5 1:02 9 52:18 8:43 2:27:02
10 203 Jason Meyer 34 M Watertown SD 11 27:49 2:07 5:21 7 1:07:37 20.9 3:24 6 48:54 8:09 2:33:02
11 314 Grant Swenson 32 M Floey MN 9 25:08 1:55 1:28 11 1:19:16 17.8 1:29 10 52:24 8:44 2:39:43
12 410 Kris Long 32 M Columbia Heights MN 12 31:54 2:25 2:40 10 1:12:21 19.5 1:43 12 58:43 9:48 2:47:18
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 229 David Olsen 38 M Blue Earth MN 3 22:14 1:41 1:23 1 58:06 24.3 1:01 1 43:25 7:15 2:06:07
2 115 John Hagen 35 M Plainview MN 6 23:14 1:46 1:14 4 1:04:06 22.0 1:18 2 44:09 7:22 2:13:58
3 420 Sean Mahler 35 M Saint Michael MN 4 22:43 1:44 1:11 2 1:03:22 22.3 1:19 5 45:42 7:37 2:14:16
4 326 Joey Ulferts 39 M Willmar MN 7 23:32 1:47 1:23 3 1:04:04 22.0 1:03 4 45:40 7:37 2:15:40
5 128 Steve Hatkin 39 M North Mankato MN 1 18:53 1:26 1:22 7 1:07:24 20.9 1:12 6 48:04 8:01 2:16:53
6 174 Reese Lang 39 M Loretto MN 9 24:32 1:52 0:55 6 1:06:05 21.3 0:54 3 44:32 7:26 2:16:56
7 315 Reggie Swenson 35 M Hanover MN 8 23:36 1:48 1:44 8 1:08:20 20.6 1:24 7 49:11 8:12 2:24:13
8 140 Will Jagow 39 M Willmar MN 5 23:14 1:46 2:24 10 1:09:49 20.2 1:23 9 52:12 8:42 2:28:59
9 307 David Stueve 38 M Buffalo MN 11 26:44 2:02 1:30 5 1:05:20 21.6 1:16 10 54:24 9:04 2:29:12
10 343 Kevin Wieberdink 38 M Victoria MN 10 25:56 1:58 1:55 9 1:09:37 20.3 1:24 8 51:22 8:34 2:30:11
11 280 Reese Seefeldt 35 M Hutchinson MN 2 19:38 1:30 1:50 11 1:11:55 19.6 2:23 11 1:04:33 10:46 2:40:17
12 429 Matt Eller 39 M Ames IA 12 40:15 3:03 8:15 12 1:27:43 16.1 5:28 12 1:37:33 16:16 3:59:12
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 244 Randall Peterson 43 M Northfield MN 3 20:13 1:32 0:50 1 1:01:10 23.1 0:49 1 39:39 6:37 2:02:39
2 172 Rick Lacaille 43 M Duluth MN 6 24:02 1:50 1:22 3 1:05:45 21.4 0:56 2 43:21 7:14 2:15:23
3 33 Tim Bode 42 M Buffalo MN 1 17:49 1:21 1:04 4 1:05:59 21.4 1:15 7 51:51 8:39 2:17:55
4 44 Bret Busse 40 M Apple Valley MN 2 19:12 1:28 1:30 5 1:08:23 20.6 1:35 5 50:47 8:28 2:21:25
5 126 Mike Hanson 42 M Willmar MN 7 24:58 1:54 2:03 6 1:08:35 20.6 0:56 3 47:01 7:51 2:23:29
6 317 Steve Tannen 41 M Minneapolis MN 8 25:32 1:57 1:43 2 1:03:56 22.1 1:30 6 51:49 8:39 2:24:28
7 181 Jeff Lenzen 40 M St. Cloud MN 9 28:38 2:11 2:21 9 1:12:58 19.3 0:47 4 48:36 8:06 2:33:18
8 32 Steve Blom 44 M Prinsburg MN 5 23:53 1:49 1:59 8 1:10:58 19.9 1:48 8 1:01:13 10:13 2:39:49
9 195 Tom Mascarenas 42 M Belle Plaine MN 4 23:06 1:45 3:03 7 1:10:42 19.9 2:35 9 1:11:41 11:57 2:51:03
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 118 Robb Hall 46 M Chanhassen MN 1 22:42 1:44 1:38 2 1:04:09 22.0 1:04 1 43:53 7:19 2:13:24
2 278 Jim Schultz 47 M Shorewood MN 3 23:45 1:48 2:29 1 1:01:35 22.9 2:31 2 44:03 7:21 2:14:21
3 28 Paul Bischel 47 M Minneapolis MN 2 22:52 1:44 3:29 4 1:08:25 20.6 2:00 3 44:25 7:25 2:21:09
4 276 Doran Schoeppach 46 M Minneapolis MN 4 24:17 1:51 2:53 5 1:10:31 20.0 1:59 5 46:53 7:49 2:26:31
5 123 Jeff Hanson 47 M St. Louis Park MN 7 31:46 2:25 2:21 3 1:06:57 21.1 1:32 4 45:13 7:33 2:27:47
6 168 William Krauss 47 M Rochester MN 5 25:10 1:55 2:32 6 1:10:42 19.9 2:05 6 54:21 9:04 2:34:47
7 248 Jeff Poppema 49 M Raymond MN 6 26:23 2:00 2:26 8 1:20:34 17.5 0:56 7 58:34 9:46 2:48:52
8 162 Daniel Klages 48 M Mankato MN 8 38:23 2:55 2:23 7 1:15:56 18.6 1:36 8 1:04:02 10:41 3:02:17
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 104 Jeff Gilmer 50 M Delano MN 1 21:38 1:39 1:21 1 1:02:44 22.5 1:13 3 47:41 7:57 2:14:36
2 265 Pete Royer 50 M Litchfield MN 2 23:20 1:47 1:31 2 1:03:22 22.3 1:09 1 45:30 7:35 2:14:50
3 334 Glenn Voss 50 M Sioux Falls MN 3 25:25 1:56 2:03 3 1:06:09 21.3 1:17 6 53:37 8:57 2:28:27
4 418 Dan Enderson 50 M Benson MN 4 25:25 1:56 2:23 6 1:15:08 18.8 0:51 2 46:48 7:48 2:30:32
5 89 Standon 'Ski Fitting 54 M Buffalo MN 5 26:46 2:02 2:33 5 1:12:35 19.4 1:39 4 49:34 8:16 2:33:04
6 62 Bryan Degroot 53 M Prinsburg MN 6 31:59 2:26 2:42 4 1:12:15 19.5 1:16 5 49:41 8:17 2:37:51
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 132 Terry Hill 57 M Maple Grove MN 1 28:45 2:11 2:07 1 1:12:30 19.4 1:48 1 54:15 9:03 2:39:23
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 243 Forrest Peterson 60 M Willmar MN 2 30:04 2:17 2:24 1 1:12:53 19.3 1:33 1 51:02 8:31 2:37:55
2 102 Eugene Garver 64 M Sartell MN 1 26:40 2:02 3:04 2 1:21:14 17.4 2:54 2 51:47 8:38 2:45:36
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 96
Total Number of Individual Finishers: 83
Total Number of Relay Finishers: 5
Number of Male Finishers: 62
Number of Female Finishers: 21
Did not Finish Race or Did Not Start: 7