LIBERTY TRIATHLON
Baker Park Reserve on Lake Independence - Maple Plain, MN - June 13, 2009
1.5k Swim, 40k Bike, 10k Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 1/21 519 Brett Lovaas 35 M Minnetonka MN 1 19:33 1:12 0:52 3 58:20 26.7 0:34 5 37:18 6:01 1:56:34
2 2/21 571 John Shelp 37 M Maple Plain MN 2 20:05 1:14 0:55 1 57:55 26.9 0:44 11 38:26 6:12 1:58:02
3 1/22 423 Rhett Bonner 45 M Duluth MN 3 20:13 1:14 0:42 2 57:58 26.9 0:51 13 38:54 6:16 1:58:35
4 3/21 545 Scott Penticoff 39 M Woodbury MN 8 21:38 1:20 1:04 4 59:44 26.1 0:39 1 35:43 5:45 1:58:46
5 1/16 462 Robert Gilles 33 M Fargo ND 5 20:57 1:17 1:18 7 1:02:00 25.2 0:42 3 36:40 5:55 2:01:35
6 4/21 408 Troy Anderson 38 M Big Lake MN 13 22:35 1:23 0:55 10 1:02:53 24.8 0:38 8 37:44 6:05 2:04:43
7 1/9 544 Lucas Pedersen 22 M Richfield MN 28 24:24 1:30 0:58 13 1:03:25 24.6 0:37 2 36:01 5:48 2:05:24
8 1/15 516 Christophe Lenglet 29 M Minneapolis MN 25 24:13 1:29 1:30 5 1:01:01 25.6 1:57 4 36:50 5:56 2:05:29
9 1/26 401 Chap Achen 40 M Excelsior MN 6 20:59 1:17 1:44 11 1:03:13 24.7 0:53 17 39:24 6:21 2:06:10
10 2/9 551 David Preston 22 M Lubbock TX 7 21:37 1:20 1:33 8 1:02:02 25.1 0:43 23 41:40 6:43 2:07:32
11 2/15 483 James Hull 26 M Mounds View MN 39 25:03 1:32 0:53 15 1:04:06 24.3 0:42 14 39:00 6:17 2:09:41
12 2/16 548 Andrew Peterson 32 M Madison WI 19 23:31 1:27 1:13 17 1:05:11 23.9 1:02 15 39:00 6:17 2:09:55
13 3/9 521 Andrew Manning 21 M Vermillion SD 4 20:43 1:16 1:16 40 1:09:20 22.5 0:48 9 38:01 6:07 2:10:05
14 1/10 444 Lori Deschamps 39 F Anchorage AK 27 24:23 1:30 1:03 14 1:03:50 24.4 0:41 19 40:20 6:30 2:10:15
15 3/16 565 Andy Schiesl 32 M Prior Lake MN 47 25:26 1:34 2:05 6 1:01:41 25.3 0:47 20 40:56 6:36 2:10:53
16 2/26 460 Dan Friedrichs 41 M Mankato MN 33 24:33 1:30 1:16 28 1:06:54 23.3 0:48 16 39:17 6:20 2:12:46
17 3/15 410 Ricky Baker 28 M Hopkins MN 17 23:03 1:25 1:31 25 1:06:23 23.5 0:49 30 42:19 6:49 2:14:03
18 4/15 464 Bennett Goiffon 28 M Minneapolis MN 31 24:28 1:30 1:38 22 1:05:45 23.7 0:51 22 41:32 6:42 2:14:12
19 5/15 546 Ryan Pertile 27 M Maple Grove MN 59 26:31 1:37 1:43 12 1:03:22 24.6 0:30 35 43:06 6:57 2:15:08
20 5/21 418 Thomas Bisel 38 M Dundas MN 26 24:18 1:29 1:49 26 1:06:31 23.5 0:59 25 41:48 6:44 2:15:22
21 3/26 478 Jay Heikkila 41 M Delano MN 18 23:13 1:25 1:34 34 1:07:55 23.0 1:13 29 42:03 6:46 2:15:56
22 4/26 631 Mark Evans 41 M Minneapolis MN 127 30:23 1:52 1:06 27 1:06:49 23.3 1:03 7 37:29 6:02 2:16:48
23 4/9 466 Taylor Gombos 20 M St. Cloud MN 43 25:20 1:33 2:03 37 1:08:54 22.6 1:48 12 38:52 6:16 2:16:55
24 4/16 405 Christopher Anderson 33 M Burnsville MN 24 24:09 1:29 1:19 30 1:07:17 23.2 0:41 39 43:32 7:01 2:16:56
25 5/26 443 John Deering 44 M Minneapolis MN 48 25:35 1:34 1:51 29 1:06:55 23.3 1:29 21 41:22 6:40 2:17:10
26 2/22 559 Jim Robb 46 M Maple Grove MN 58 26:28 1:37 1:07 20 1:05:34 23.8 1:09 38 43:31 7:01 2:17:47
27 6/15 556 Grant Reuter 25 M West Des Moines IA 69 27:08 1:40 0:51 16 1:04:19 24.3 0:35 50 45:32 7:20 2:18:22
28 5/9 463 Tim Glinski 24 M Arlington Heights IL 41 25:18 1:33 2:45 33 1:07:51 23.0 1:17 27 41:54 6:45 2:19:03
29 6/26 424 Jeff Brenneke 40 M Cottage Grove MN 51 25:44 1:35 1:18 18 1:05:26 23.8 0:53 51 45:44 7:22 2:19:03
30 1/4 402 Kent Schwitzer 56 M Minnetonka MN 35 24:39 1:31 1:44 19 1:05:30 23.8 1:40 55 46:18 7:28 2:19:48
31 6/21 497 Scott Klein 35 M Cedar Rapids IA 52 25:48 1:35 1:40 36 1:08:20 22.8 1:01 36 43:14 6:58 2:20:01
32 1/10 587 David Swanson 52 M Saint Paul MN 96 28:38 1:45 1:04 32 1:07:46 23.0 0:48 31 42:19 6:49 2:20:33
33 7/15 507 Mike Ladendorf 28 M Bloomington MN 109 29:17 1:48 1:40 52 1:10:19 22.2 1:11 10 38:25 6:11 2:20:49
34 7/21 627 Steve Mann 35 M St. Paul MN 62 26:38 1:38 1:43 49 1:10:06 22.3 0:47 24 41:46 6:44 2:20:57
35 1/13 512 Brooke Larsen 32 F Northfield MN 9 21:46 1:20 1:12 97 1:15:40 20.6 1:01 28 42:00 6:46 2:21:35
36 8/15 486 Paul Hydukovich 28 M Saint Michael MN 56 26:12 1:36 1:42 38 1:09:00 22.6 0:58 44 45:10 7:17 2:23:00
37 9/15 580 Steve Stenzel 28 M St. Paul MN 84 28:07 1:43 2:06 67 1:12:09 21.6 1:12 18 39:33 6:22 2:23:06
38 8/21 633 Tim Maki 36 M Saginaw MN 49 25:36 1:34 1:07 61 1:11:26 21.8 0:57 40 44:05 7:06 2:23:09
39 3/22 549 John Phillips 48 M Eden Prairie MN 22 23:48 1:28 1:30 39 1:09:16 22.5 1:03 68 47:39 7:40 2:23:14
40 9/21 445 Jonathan Doane 39 M Wayzata MN 77 27:44 1:42 1:50 9 1:02:53 24.8 2:03 78 49:10 7:55 2:23:38
41 10/21 409 Derrick Avelar 36 M Minnetrista MN 86 28:21 1:44 1:29 21 1:05:37 23.8 0:49 47 45:27 7:19 2:23:41
42 5/16 439 Christopher Cronin 33 M Saint Paul MN 78 27:49 1:42 2:18 58 1:11:05 21.9 1:12 26 41:52 6:45 2:24:14
43 7/26 509 Reese Lang 40 M Loretto MN 29 24:27 1:30 1:09 57 1:11:04 22.0 0:53 61 47:11 7:36 2:24:41
44 2/10 479 Steve Heikkila 52 M St. Paul MN 20 23:45 1:27 2:07 51 1:10:10 22.2 1:20 64 47:23 7:38 2:24:43
45 4/22 554 Kent Rasmussen 45 M Plymouth MN 45 25:25 1:33 1:45 43 1:09:34 22.4 0:51 65 47:25 7:38 2:24:58
46 6/9 488 Brent Johnson 20 M Arden Hills MN 10 21:47 1:20 1:44 120 1:18:46 19.8 1:09 34 42:35 6:52 2:25:58
47 5/22 474 Robb Hall 47 M Chanhassen MN 72 27:21 1:41 2:14 50 1:10:06 22.3 1:02 48 45:28 7:19 2:26:10
48 6/22 454 Phil Elkie 49 M Thunder Bay ON 38 24:52 1:31 1:44 41 1:09:20 22.5 0:48 83 49:46 8:01 2:26:28
49 3/10 614 Dale Woodbeck 53 M Excelsior MN 61 26:36 1:38 1:41 24 1:05:59 23.6 1:03 97 51:18 8:16 2:26:34
50 11/21 485 Shawn Husband 38 M Savage MN 137 30:57 1:54 2:23 99 1:15:59 20.5 1:05 6 37:25 6:02 2:27:46
51 2/13 585 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 67 27:04 1:39 1:45 47 1:09:54 22.3 1:11 71 47:58 7:44 2:27:49
52 7/9 468 Zach Grice-Patil 21 M Coon Rapids MN 148 31:52 1:57 2:10 23 1:05:54 23.7 1:38 60 47:07 7:35 2:28:39
53 6/16 541 Scott Parker 34 M Plymouth MN 107 29:13 1:47 2:13 53 1:10:27 22.1 1:50 46 45:26 7:19 2:29:06
54 1/9 413 Karen Bebchuk 43 F Plymouth MN 66 27:03 1:39 1:02 84 1:14:29 20.9 0:44 53 46:08 7:26 2:29:24
55 10/15 628 Brandon Scheuble 27 M Buffalo MN 34 24:37 1:31 1:10 93 1:15:34 20.6 0:58 62 47:11 7:36 2:29:27
56 8/26 604 Mike Waldner 44 M Madison SD 55 26:11 1:36 1:32 35 1:08:16 22.9 0:59 107 52:35 8:28 2:29:31
57 12/21 450 Dan Eaton 35 M Minnetonka MN 106 29:12 1:47 1:42 65 1:12:00 21.7 0:38 57 46:29 7:29 2:29:59
58 1/9 494 Paul Kelley 30 M Minneapolis MN 74 27:42 1:42 1:07 42 1:09:31 22.4 0:56 91 50:51 8:11 2:30:04
59 1/11 616 Marlene Yaeger 27 F Mounds View MN 155 32:22 1:59 1:56 66 1:12:07 21.6 0:51 37 43:26 7:00 2:30:40
60 7/22 618 Erich Zeitz 45 M Minnetonka MN 63 26:42 1:38 4:02 78 1:13:40 21.2 1:04 49 45:31 7:20 2:30:57
61 2/11 557 Jen Rife 29 F St. Paul MN 111 29:25 1:48 2:34 72 1:13:03 21.4 1:15 45 45:23 7:19 2:31:37
62 9/26 427 George Callahan 41 M Wayzata MN 53 26:04 1:36 2:06 64 1:11:50 21.7 1:34 87 50:19 8:06 2:31:51
63 13/21 433 David Cooper 37 M Winnipeg MA 92 28:31 1:45 2:19 63 1:11:38 21.8 1:54 67 47:36 7:40 2:31:55
64 2/9 558 Heidi Robb 42 F Maple Grove MN 146 31:46 1:57 1:40 46 1:09:50 22.3 1:02 69 47:43 7:41 2:31:58
65 4/10 499 Philip Klitzke 50 M Minneapolis MN 23 24:08 1:29 2:09 79 1:13:47 21.1 1:26 89 50:37 8:09 2:32:04
66 5/10 505 Adam Kuenzel 50 M Minneapolis MN 36 24:42 1:31 3:33 85 1:14:35 20.9 1:59 66 47:31 7:39 2:32:17
67 2/9 471 Steve Gunther 52 M Excelsior MN 37 24:51 1:31 1:50 56 1:11:01 22.0 1:12 117 53:43 8:39 2:32:35
68 2/10 425 Dawn Brintnell 35 F St. Paul MN 167 33:50 2:04 2:08 59 1:11:14 21.9 0:53 42 44:39 7:12 2:32:42
69 10/26 523 Jon Marquette 44 M Plymouth MN 14 22:53 1:24 1:50 62 1:11:31 21.8 0:57 133 55:43 8:58 2:32:52
70 3/11 543 Katie Pastorius 26 F Arden Hills MN 87 28:23 1:44 1:01 48 1:10:02 22.3 0:48 108 52:42 8:29 2:32:53
71 11/26 492 Peter Keen 41 M Lino Lakes MN 16 23:03 1:25 1:57 114 1:17:46 20.1 1:05 85 49:54 8:02 2:33:42
72 3/13 85 Heather Flock 33 F Beldenville WI 54 26:08 1:36 3:25 105 1:16:26 20.4 1:20 58 46:35 7:30 2:33:53
73 8/22 612 Brian Wilson 48 M Chaska MN 112 29:30 1:48 1:46 45 1:09:44 22.4 1:00 106 52:35 8:28 2:34:32
74 11/15 447 Justin Domogalla 29 M Staples MN 178 35:24 2:10 3:37 68 1:12:13 21.6 0:52 32 42:31 6:51 2:34:34
75 12/26 579 Todd Stead 42 M Eden Prairie MN 93 28:32 1:45 2:43 110 1:17:19 20.2 1:22 43 44:41 7:12 2:34:35
76 14/21 500 Paul Kochevar 39 M St. Louis Park MN 88 28:26 1:44 1:53 71 1:12:35 21.5 1:03 96 51:10 8:14 2:35:05
77 9/22 555 Kevin Register 48 M Fargo ND 44 25:23 1:33 2:16 90 1:15:05 20.8 1:06 100 51:28 8:17 2:35:15
78 7/16 566 Matthew Schmitz 33 M Maplewood MN 159 33:12 2:02 2:47 31 1:07:24 23.1 1:53 86 50:07 8:04 2:35:21
79 6/10 502 Brian Koller 51 M Apple Valley MN 124 30:15 1:51 1:16 55 1:10:58 22.0 0:58 109 52:42 8:29 2:36:07
80 8/16 449 Jeremy Dunbar 33 M St Paul MN 75 27:44 1:42 1:36 73 1:13:12 21.3 0:59 112 53:04 8:33 2:36:32
81 13/26 611 Tom Willkom 42 M Maplewood MN 42 25:19 1:33 1:48 86 1:14:36 20.9 1:34 118 53:45 8:39 2:36:59
82 10/22 595 Paul Urbanski 49 M St. Louis Park MN 99 28:46 1:46 3:07 101 1:16:03 20.5 1:12 74 48:29 7:49 2:37:35
83 1/4 407 Katie Anderson 21 F Stillwater MN 68 27:06 1:40 2:04 87 1:14:38 20.9 1:00 113 53:07 8:33 2:37:51
84 8/9 569 Willie Seger 24 M Minneapolis MN 11 21:56 1:21 1:13 115 1:18:04 20.0 1:06 139 56:24 9:05 2:38:40
85 4/13 561 Stacia Rogers 30 F Minneapolis MN 140 31:21 1:55 2:34 106 1:16:28 20.4 1:04 63 47:20 7:38 2:38:45
86 14/26 430 Howard Chetek 42 M Rosemount MN 120 30:00 1:50 3:06 80 1:13:48 21.1 3:18 76 48:37 7:50 2:38:46
87 5/13 451 Kerri Edison 33 F Winnipeg MA 65 26:54 1:39 101 51:35 8:19 2:39:12
88 3/9 560 William Rock 48 M Eden Prairie MN 85 28:11 1:44 2:23 70 1:12:34 21.5 1:26 127 54:44 8:49 2:39:16
89 1/3 453 Anne Elkie 49 F Thunder Bay ON 15 22:58 1:25 1:48 139 1:21:01 19.3 1:03 105 52:34 8:28 2:39:22
90 15/21 586 Greger Svensson 37 M Minneapolis MN 94 28:33 1:45 3:14 89 1:15:04 20.8 1:40 94 51:09 8:14 2:39:38
91 3/10 511 Angela Langsdorf 36 F Minneapolis MN 71 27:12 1:40 99 51:24 8:17 2:39:50
92 7/10 617 Robert York 54 M Edina MN 145 31:41 1:56 2:31 94 1:15:35 20.6 1:46 73 48:28 7:48 2:39:57
93 4/11 417 Sarah Berseth 28 F Minneapolis MN 121 30:05 1:51 1:57 95 1:15:37 20.6 1:21 98 51:19 8:16 2:40:16
94 15/26 576 Brad Spenney 41 M Columbus GA 95 28:37 1:45 1:46 128 1:19:19 19.7 1:11 81 49:29 7:58 2:40:20
95 11/22 567 Mark Schultz 48 M Prior Lake MN 102 29:01 1:47 1:49 83 1:14:18 21.0 0:56 124 54:21 8:45 2:40:23
96 4/10 593 Debbie Tufts 37 F Minneapolis MN 156 32:23 1:59 1:37 107 1:16:48 20.3 1:10 80 49:18 7:56 2:41:14
97 9/16 542 Mark Paschke 30 M Mounds View MN 141 31:24 1:55 3:09 102 1:16:05 20.5 1:33 79 49:13 7:56 2:41:21
98 5/10 602 Lisa Wacek 39 F Minneapolis MN 149 31:56 1:57 2:11 113 1:17:41 20.1 1:13 72 48:23 7:48 2:41:22
99 8/10 496 Larry Klein 50 M Rochester MN 98 28:43 1:46 2:20 88 1:14:45 20.9 0:55 126 54:44 8:49 2:41:24
100 12/22 533 Scott Newbury 45 M Waukee IA 132 30:47 1:53 2:27 77 1:13:38 21.2 1:39 111 52:59 8:32 2:41:27
101 1/2 493 Gabby Keller 17 F Maple Grove MN 12 22:13 1:22 1:08 125 1:19:05 19.7 0:37 151 58:33 9:26 2:41:35
102 16/26 547 Damon Peters 42 M Richfield MN 110 29:21 1:48 3:02 112 1:17:35 20.1 2:01 84 49:46 8:01 2:41:42
103 10/16 437 Adam Crandall 34 M Minneapolis MN 163 33:34 2:03 2:36 75 1:13:35 21.2 1:41 88 50:22 8:07 2:41:45
104 16/21 626 David Stueve 39 M Buffalo MN 152 31:59 1:57 1:54 54 1:10:57 22.0 1:56 130 55:02 8:52 2:41:45
105 12/15 588 Eric Swanson 27 M Bloomington MN 21 23:47 1:27 2:50 98 1:15:55 20.5 1:10 149 58:19 9:24 2:41:59
106 17/26 526 Timothy McGeehan 42 M Minnetonka MN 143 31:29 1:56 3:21 100 1:16:00 20.5 1:56 82 49:30 7:58 2:42:14
107 13/22 506 Scot Lacek 47 M Excelsior MN 169 34:22 2:06 2:01 132 1:19:51 19.5 1:33 41 44:37 7:11 2:42:23
108 9/10 480 Mark Heitkamp 52 M Plymouth MN 91 28:30 1:45 1:46 96 1:15:38 20.6 1:48 128 54:47 8:49 2:42:27
109 18/26 536 James Oliver 43 M Brooklyn Park MN 50 25:42 1:35 3:03 124 1:19:01 19.7 1:41 116 53:30 8:37 2:42:54
110 11/16 421 Grant Boissonneault 33 M Winnipeg MB 104 29:06 1:47 2:18 127 1:19:08 19.7 1:27 95 51:09 8:14 2:43:06
111 9/9 607 Peter Wenzel 22 M Terre Haute IN 160 33:15 2:02 1:50 138 1:20:58 19.3 1:32 52 46:08 7:26 2:43:40
112 1/3 522 Carol Markham-Cousin 54 F Minneapolis MN 70 27:12 1:40 2:28 131 1:19:40 19.6 1:23 114 53:15 8:35 2:43:56
113 13/15 438 Santino Craven 27 M Minneapolis MN 119 29:58 1:50 2:47 111 1:17:30 20.1 2:07 103 52:05 8:23 2:44:25
114 4/9 517 Scott Leo 47 M Minneapolis MN 89 28:28 1:45 2:10 69 1:12:17 21.6 1:16 169 1:00:44 9:47 2:44:52
115 2/4 594 Kelsi Upmann 20 F Janesville WI 122 30:13 1:51 2:45 160 1:23:59 18.6 0:57 59 47:03 7:35 2:44:54
116 14/22 459 Robert French 49 M Glendale WI 118 29:53 1:50 4:14 91 1:15:21 20.7 1:48 119 53:51 8:40 2:45:04
117 10/10 514 Dan Lee 53 M Plymouth MN 174 34:55 2:08 2:19 157 1:23:50 18.6 1:38 33 42:33 6:51 2:45:13
118 19/26 527 John Mitchell 41 M Maple Grove MN 170 34:23 2:06 3:45 60 1:11:22 21.9 2:25 121 54:04 8:42 2:45:56
119 3/9 441 Lisa Dahl 43 F Minneapolis MN 82 28:04 1:43 4:22 171 1:25:08 18.3 2:15 54 46:12 7:26 2:45:58
120 15/22 599 Rodger Vieau 48 M Medina MN 90 28:28 1:45 3:27 118 1:18:34 19.9 1:00 129 54:57 8:51 2:46:24
121 4/9 562 Christine Roman 41 F St. Paul MN 115 29:42 1:49 2:36 154 1:23:32 18.7 2:07 75 48:33 7:49 2:46:27
122 6/10 540 Holly Paradis 36 F Maple Grove MN 130 30:33 1:52 2:01 162 1:24:16 18.5 1:56 70 47:53 7:43 2:46:36
123 5/9 530 Dale Nelson 45 M Delano MN 83 28:05 1:43 2:19 44 1:09:36 22.4 1:06 185 1:06:09 10:39 2:47:14
124 12/16 482 Matt Heutinck 30 M Saint Louis Park MN 126 30:22 1:52 4:12 81 1:13:49 21.1 1:44 141 57:16 9:13 2:47:21
125 6/9 455 Jim Evans 45 M Edina MN 139 31:10 1:54 2:44 92 1:15:34 20.6 1:31 140 56:44 9:08 2:47:40
126 13/16 404 George Ama 34 M Rochester MN 147 31:49 1:57 2:48 76 1:13:36 21.2 1:22 150 58:33 9:26 2:48:05
127 16/22 513 Glenn Leary 46 M St. Paul MN 57 26:12 1:36 3:46 175 1:25:41 18.2 1:41 93 51:09 8:14 2:48:27
128 7/10 610 Sara Will 36 F Burnsville MN 103 29:01 1:47 2:31 142 1:21:09 19.2 1:55 120 54:02 8:42 2:48:35
129 2/3 531 Kathy Nelson 45 F Brooklyn Park MN 100 28:54 1:46 2:29 123 1:19:00 19.7 1:14 145 57:42 9:18 2:49:17
130 1/3 601 Ann Vogt 27 F Minneapolis MN 123 30:15 1:51 1:14 149 1:22:37 18.9 1:01 125 54:26 8:46 2:49:31
131 7/9 534 Dan Nippoldt 50 M Maplewood MN 113 29:30 1:48 2:53 108 1:16:55 20.3 1:45 155 58:45 9:28 2:49:46
132 6/13 632 Kristina Homstad 33 F Brooklyn Park MN 105 29:11 1:47 2:09 141 1:21:07 19.2 1:34 136 55:59 9:01 2:49:57
133 17/22 550 Kurt Possai 49 M Thief River Falls MN 46 25:26 1:33 3:57 116 1:18:15 19.9 1:56 166 1:00:35 9:45 2:50:06
134 5/11 591 Katie Thompson 25 F Eden Prairie MN 188 39:51 2:26 2:03 135 1:20:38 19.3 1:24 56 46:24 7:28 2:50:17
135 6/11 411 Leiah Balsis 28 F Eagan MN 131 30:46 1:53 3:12 143 1:21:21 19.2 0:58 123 54:15 8:44 2:50:29
136 8/9 589 Gary Tabor 43 M Thunder Bay ON 136 30:57 1:54 4:31 126 1:19:07 19.7 2:28 115 53:28 8:37 2:50:29
137 14/15 518 Dave Lorenz 27 M Minneapolis MN 64 26:50 1:39 4:19 166 1:24:41 18.4 2:51 102 51:53 8:21 2:50:32
138 20/26 508 Charlie Lalonde 42 M Winnipeg MB 73 27:31 1:41 2:22 109 1:17:18 20.2 1:28 175 1:02:10 10:01 2:50:47
139 2/3 470 Helen Gunther 52 F Excelsior MN 129 30:31 1:52 2:04 133 1:20:13 19.4 1:28 147 57:53 9:19 2:52:06
140 17/21 520 Frederic Maenhaut 38 M St Louis Park MN 97 28:39 1:45 3:00 82 1:13:52 21.1 1:34 183 1:05:09 10:29 2:52:11
141 5/9 446 Donna Dobrzynski 42 F Burnsville MN 60 26:36 1:38 2:32 152 1:23:07 18.8 1:24 159 59:21 9:34 2:52:57
142 3/4 456 Jessica Fjerstad 24 F Vermillion SD 150 31:58 1:57 2:42 168 1:24:52 18.4 1:16 104 52:18 8:25 2:53:03
143 14/16 590 Matt Thell 31 M Plymouth MN 101 28:58 1:46 3:59 180 1:28:10 17.7 1:27 90 50:43 8:10 2:53:14
144 9/9 448 Dru Drake 55 M Woodbury MN 30 24:27 1:30 3:11 104 1:16:23 20.4 1:52 186 1:07:34 10:53 2:53:24
145 18/22 504 Marek Kostanecki 45 M Plymouth MN 117 29:49 1:50 3:54 187 1:30:26 17.3 0:59 77 48:48 7:52 2:53:53
146 7/13 440 Teresa Cronin 33 F Saint Paul MN 175 34:58 2:08 2:13 119 1:18:42 19.8 2:11 137 56:12 9:03 2:54:14
147 8/13 575 Heather Spencer 34 F Blaine MN 79 27:53 1:42 2:38 158 1:23:58 18.6 1:12 152 58:40 9:27 2:54:18
148 1/1 503 Bob Koshnick 66 M Detroit Lakes MN 116 29:46 1:49 2:16 140 1:21:03 19.2 1:41 144 57:35 9:16 2:54:18
149 15/16 528 Chris Morrissette 33 M Saint Paul MN 158 32:58 2:01 3:52 103 1:16:13 20.5 2:16 163 59:54 9:39 2:55:11
150 21/26 525 Todd McChesney 44 M Middleton WI 157 32:29 1:59 3:40 145 1:21:49 19.1 1:40 134 55:48 8:59 2:55:23
151 3/3 581 Diane Stoller 50 F Maple Grove MN 180 35:56 2:12 3:18 134 1:20:21 19.4 1:39 122 54:13 8:44 2:55:24
152 9/13 458 Katy Fraser 31 F Minneapolis MN 168 34:07 2:05 3:01 159 1:23:59 18.6 1:47 110 52:47 8:30 2:55:38
153 7/11 429 Clare Chandler 25 F Lubbock TX 134 30:52 1:53 2:50 137 1:20:52 19.3 2:30 160 59:39 9:36 2:56:41
154 2/4 510 Jim Langland 57 M Thief River Falls MN 76 27:44 1:42 3:33 74 1:13:27 21.2 1:12 191 1:11:11 11:28 2:57:05
155 8/10 592 Stephanie Tollefson 38 F Chanhassen MN 80 27:55 1:43 1:51 167 1:24:46 18.4 1:19 173 1:01:56 9:58 2:57:44
156 22/26 564 David Runk 41 M Hudson WI 179 35:38 2:11 3:16 122 1:18:48 19.8 1:59 148 58:09 9:22 2:57:48
157 19/22 406 Judd Anderson 47 M Minnetonka MN 128 30:30 1:52 3:28 150 1:22:44 18.9 2:35 153 58:42 9:27 2:57:58
158 20/22 600 Jeff Vogelsang 47 M Bloomington MN 144 31:30 1:56 4:24 163 1:24:21 18.5 1:44 138 56:16 9:04 2:58:11
159 1/1 432 Elizabeth Connelly 59 F Cottage Grove MN 125 30:19 1:51 2:41 161 1:24:07 18.5 1:53 158 59:18 9:33 2:58:16
160 21/22 422 Eric Bonde 45 M Minnetonka MN 133 30:52 1:53 5:03 155 1:23:41 18.6 1:34 142 57:16 9:13 2:58:23
161 18/21 515 Jeff Lendino 39 M Chaska MN 186 38:05 2:20 2:42 170 1:25:06 18.3 1:28 92 51:07 8:14 2:58:27
162 16/16 431 Chris Coleman 31 M Blaine MN 108 29:16 1:48 3:36 165 1:24:38 18.4 1:35 162 59:49 9:38 2:58:52
163 19/21 619 Jeff Zerwas 36 M Thief River Falls MN 81 27:57 1:43 4:36 146 1:22:03 19.0 1:26 178 1:03:00 10:09 2:59:00
164 4/4 403 Megan Albers 23 F Fargo ND 40 25:18 1:33 2:42 190 1:32:07 16.9 1:01 157 58:47 9:28 2:59:53
165 10/13 487 Debbie Jacobs 32 F Minneapolis MN 162 33:23 2:03 2:11 172 1:25:09 18.3 1:12 154 58:44 9:28 3:00:36
166 9/10 524 Michelle May 36 F Hanover MN 114 29:40 1:49 2:20 174 1:25:16 18.3 1:47 172 1:01:36 9:55 3:00:36
167 11/13 597 Holly Vander Heide 31 F Sioux Center IA 135 30:56 1:54 2:09 176 1:26:18 18.1 1:46 165 1:00:04 9:40 3:01:10
168 22/22 573 Scott Soderstrom 45 M Apple Valley MN 151 31:59 1:57 2:26 121 1:18:48 19.8 2:52 184 1:05:53 10:37 3:01:56
169 1/1 473 Dave Haas 61 M Maple Grove MN 154 32:21 1:59 3:44 177 1:26:33 18.0 4:02 143 57:18 9:14 3:03:55
170 20/21 532 Gordon Nesbit 35 M Lakeville MN 164 33:35 2:03 2:57 144 1:21:41 19.1 1:43 180 1:04:24 10:22 3:04:18
171 23/26 538 Bryan Olson 42 M Victoria MN 165 33:42 2:04 2:36 153 1:23:14 18.7 1:36 179 1:03:31 10:14 3:04:37
172 10/10 475 Spring Halland 39 F Long Lake MN 166 33:47 2:04 1:57 178 1:26:37 18.0 1:58 168 1:00:42 9:47 3:04:59
173 12/13 630 Allie Storti 32 F Minnepolis MN 185 38:01 2:20 2:10 151 1:22:52 18.8 1:34 167 1:00:37 9:46 3:05:12
174 2/3 574 Kari Sorenson 37 F Buffalo MN 138 31:01 1:54 3:24 169 1:24:57 18.4 1:18 182 1:04:38 10:25 3:05:16
175 8/11 498 Carrie Kling 27 F Blaine MN 161 33:16 2:02 2:14 182 1:28:16 17.7 1:58 161 59:41 9:37 3:05:23
176 21/21 415 Gregory Beninato 39 M Omaha NE 176 35:05 2:09 4:10 181 1:28:10 17.7 2:17 135 55:56 9:01 3:05:37
177 24/26 596 Todd Van Bruggen 44 M Sioux Center IA 172 34:28 2:07 2:38 164 1:24:26 18.5 1:58 177 1:02:37 10:05 3:06:05
178 3/3 603 Emily Waitz 32 F Hopkins MN 182 36:23 2:14 2:37 148 1:22:26 18.9 1:23 181 1:04:30 10:23 3:07:17
179 9/11 490 Nicole Johnson 29 F Minneapolis MN 153 32:04 1:58 4:30 186 1:30:07 17.3 3:05 146 57:44 9:18 3:07:27
180 25/26 629 Manuel Santana 42 M Plymouth MN 173 34:44 2:08 2:13 117 1:18:30 19.9 2:12 192 1:12:04 11:36 3:09:39
181 3/3 578 Pam Stampen 46 F Middleton WI 142 31:25 1:55 4:58 183 1:28:53 17.6 2:43 174 1:01:58 9:59 3:09:53
182 2/2 484 Krista Humbert 17 F Mound MN 32 24:32 1:30 3:30 184 1:29:09 17.5 1:56 190 1:11:11 11:28 3:10:15
183 10/11 467 Jenna Grady 25 F Minneapolis MN 171 34:27 2:07 2:49 147 1:22:07 19.0 1:21 189 1:10:13 11:18 3:10:55
184 6/9 491 Wendy Joseph 43 F Ellsworth WI 183 36:53 2:15 2:53 188 1:30:47 17.2 1:13 171 1:01:04 9:50 3:12:47
185 7/9 414 Karin Beckstrand 43 F Plymouth MN 187 38:26 2:21 5:14 179 1:27:10 17.9 1:40 170 1:00:50 9:48 3:13:17
186 3/4 568 Ron Seger 55 M Prior Lake MN 192 49:50 3:03 3:31 136 1:20:41 19.3 1:24 156 58:46 9:28 3:14:09
187 26/26 457 Jerome Flogel 44 M Duluth MN 193 51:59 3:11 4:55 130 1:19:32 19.6 3:24 131 55:21 8:55 3:15:08
188 13/13 420 Jeanette Blankenship 31 F St Paul MN 189 40:29 2:29 2:01 185 1:29:34 17.4 1:25 176 1:02:17 10:02 3:15:43
189 8/9 495 Ruth Kivisto 42 F Duluth MN 194 54:58 3:22 4:53 129 1:19:31 19.6 3:21 132 55:28 8:56 3:18:09
190 9/9 472 Bettina Gyr 40 F Minneapolis MN 177 35:24 2:10 3:30 156 1:23:43 18.6 2:19 193 1:13:41 11:52 3:18:34
191 11/11 461 Elizabeth Froseth 26 F St. Louis Park MN 190 41:28 2:32 2:16 173 1:25:12 18.3 1:32 188 1:08:45 11:04 3:19:10
192 15/15 477 James Hawks 26 M Bloomington MN 181 35:59 2:12 3:24 191 1:33:39 16.7 2:11 187 1:08:25 11:01 3:23:35
193 4/4 476 David Haugen 55 M Minnetonka MN 191 45:17 2:46 5:04 189 1:31:13 17.1 2:22 164 59:55 9:39 3:23:49
194 1/1 613 Jean Wood 60 F Excelsior MN 184 37:32 2:18 3:11 192 1:33:54 16.6 1:55 194 1:29:00 14:20 3:45:29
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
SPRINT COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 624 The Downtown Dudes : Peter Tollerfson , John Chadbourn , Hans Arnesen
2 25:27 1:34 0:31 1 56:57 27.4 0:24 1 36:14 5:50 1:59:32
2 623 Splash Flash and Das : Katy Shishilla , John Shishilla , Brian Mclaughlin
3 27:19 1:40 1:22 2 57:39 27.1 0:43 4 46:53 7:33 2:13:54
3 625 Williamsen Dynamic D : Liv Williamsen , Steve Williamsen ,
1 24:14 1:29 0:48 3 1:11:43 21.8 0:33 3 46:48 7:32 2:24:04
4 622 Robot Jellyfish : David Hong , Lauren Nietz , Matt Witham
5 35:44 2:11 1:12 4 1:27:30 17.8 0:34 2 44:43 7:12 2:49:41
5 621 Nechanicky : Susan Nechanicky , Sara Keen , Angela Marquette
4 31:03 1:54 1:08 5 1:33:41 16.7 3:06 5 1:08:17 11:00 3:17:12
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
409 Derrick Avelar 36 M Minnetrista MN 2:00 equipment in aisle
503 Bob Koshnick 66 M Detroit Lakes MN 2:00 equipment-gear not with bike
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
598 Sarah Viamonte 30 F Mpls MN 1 23:30 1:26 1:57 1 1:08:52 22.7
577 Tony Stack 38 M Inver Grove Hts MN 2 31:04 1:54 3:27 2 1:30:12 17.3
442 Ann Davenport 33 F Mpls MN 3 31:12 1:55 5:36 3 1:31:27 17.1
DISQUALIFIED
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Brett Lovaas Minnetonka MN 35 M 19:33 1:12
2 John Shelp Maple Plain MN 37 M 20:05 1:14
3 Rhett Bonner Duluth MN 45 M 20:13 1:14
4 Andrew Manning Vermillion SD 21 M 20:43 1:16
5 Robert Gilles Fargo ND 33 M 20:57 1:17
6 Chap Achen Excelsior MN 40 M 20:59 1:17
7 David Preston Lubbock TX 22 M 21:37 1:20
8 Scott Penticoff Woodbury MN 39 M 21:38 1:20
9 Brooke Larsen Northfield MN 32 F 21:46 1:20
10 Brent Johnson Arden Hills MN 20 M 21:47 1:20
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 John Shelp Maple Plain Mn 37 M 00:57:54 26.9
2 Rhett Bonner Duluth Mn 45 M 00:57:58 26.9
3 Brett Lovaas Minnetonka Mn 35 M 00:58:19 26.8
4 Scott Penticoff Woodbury Mn 39 M 00:59:44 26.1
5 Christophe Lenglet Minneapolis Mn 29 M 01:01:01 25.6
6 Andy Schiesl Prior Lake Mn 32 M 01:01:40 25.3
7 Robert Gilles Fargo Nd 33 M 01:01:59 25.2
8 David Preston Lubbock Tx 22 M 01:02:02 25.1
9 Troy Anderson Big Lake Mn 38 M 01:02:53 24.8
10 Jonathan Doane Wayzata Mn 39 M 01:02:53 24.8
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Scott Penticoff Woodbury MN 39 M 35:43 5:45
2 Lucas Pedersen Richfield MN 22 M 36:01 5:48
3 Robert Gilles Fargo ND 33 M 36:40 5:55
4 Christophe Lenglet Minneapolis MN 29 M 36:50 5:56
5 Brett Lovaas Minnetonka MN 35 M 37:18 6:01
6 Shawn Husband Savage MN 38 M 37:25 6:02
7 Mark Evans Minneapolis MN 41 M 37:29 6:02
8 Troy Anderson Big Lake MN 38 M 37:44 6:05
9 Andrew Manning Vermillion SD 21 M 38:01 6:07
10 Mike Ladendorf Bloomington MN 28 M 38:25 6:11
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 493 Gabby Keller 17 F Maple Grove MN 1 22:13 1:22 1:08 1 1:19:05 19.7 0:37 1 58:33 9:26 2:41:35
2 484 Krista Humbert 17 F Mound MN 2 24:32 1:30 3:30 2 1:29:09 17.5 1:56 2 1:11:11 11:28 3:10:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 407 Katie Anderson 21 F Stillwater MN 2 27:06 1:40 2:04 1 1:14:38 20.9 1:00 3 53:07 8:33 2:37:51
2 594 Kelsi Upmann 20 F Janesville WI 3 30:13 1:51 2:45 2 1:23:59 18.6 0:57 1 47:03 7:35 2:44:54
3 456 Jessica Fjerstad 24 F Vermillion SD 4 31:58 1:57 2:42 3 1:24:52 18.4 1:16 2 52:18 8:25 2:53:03
4 403 Megan Albers 23 F Fargo ND 1 25:18 1:33 2:42 4 1:32:07 16.9 1:01 4 58:47 9:28 2:59:53
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 616 Marlene Yaeger 27 F Mounds View MN 7 32:22 1:59 1:56 2 1:12:07 21.6 0:51 1 43:26 7:00 2:30:40
2 557 Jen Rife 29 F St. Paul MN 2 29:25 1:48 2:34 3 1:13:03 21.4 1:15 2 45:23 7:19 2:31:37
3 543 Katie Pastorius 26 F Arden Hills MN 1 28:23 1:44 1:01 1 1:10:02 22.3 0:48 5 52:42 8:29 2:32:53
4 417 Sarah Berseth 28 F Minneapolis MN 3 30:05 1:51 1:57 4 1:15:37 20.6 1:21 4 51:19 8:16 2:40:16
5 591 Katie Thompson 25 F Eden Prairie MN 10 39:51 2:26 2:03 5 1:20:38 19.3 1:24 3 46:24 7:28 2:50:17
6 411 Leiah Balsis 28 F Eagan MN 4 30:46 1:53 3:12 7 1:21:21 19.2 0:58 6 54:15 8:44 2:50:29
7 429 Clare Chandler 25 F Lubbock TX 5 30:52 1:53 2:50 6 1:20:52 19.3 2:30 8 59:39 9:36 2:56:41
8 498 Carrie Kling 27 F Blaine MN 8 33:16 2:02 2:14 10 1:28:16 17.7 1:58 9 59:41 9:37 3:05:23
9 490 Nicole Johnson 29 F Minneapolis MN 6 32:04 1:58 4:30 11 1:30:07 17.3 3:05 7 57:44 9:18 3:07:27
10 467 Jenna Grady 25 F Minneapolis MN 9 34:27 2:07 2:49 8 1:22:07 19.0 1:21 11 1:10:13 11:18 3:10:55
11 461 Elizabeth Froseth 26 F St. Louis Park MN 11 41:28 2:32 2:16 9 1:25:12 18.3 1:32 10 1:08:45 11:04 3:19:10
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 512 Brooke Larsen 32 F Northfield MN 1 21:46 1:20 1:12 2 1:15:40 20.6 1:01 1 42:00 6:46 2:21:35
2 585 Laurel Sundberg 30 F Minnetonka MN 4 27:04 1:39 1:45 1 1:09:54 22.3 1:11 4 47:58 7:44 2:27:49
3 85 Heather Flock 33 F Beldenville WI 2 26:08 1:36 3:25 3 1:16:26 20.4 1:20 2 46:35 7:30 2:33:53
4 561 Stacia Rogers 30 F Minneapolis MN 8 31:21 1:55 2:34 4 1:16:28 20.4 1:04 3 47:20 7:38 2:38:45
5 451 Kerri Edison 33 F Winnipeg MA 3 26:54 1:39 5 51:35 8:19 2:39:12
6 632 Kristina Homstad 33 F Brooklyn Park MN 6 29:11 1:47 2:09 6 1:21:07 19.2 1:34 7 55:59 9:01 2:49:57
7 440 Teresa Cronin 33 F Saint Paul MN 11 34:58 2:08 2:13 5 1:18:42 19.8 2:11 8 56:12 9:03 2:54:14
8 575 Heather Spencer 34 F Blaine MN 5 27:53 1:42 2:38 8 1:23:58 18.6 1:12 9 58:40 9:27 2:54:18
9 458 Katy Fraser 31 F Minneapolis MN 10 34:07 2:05 3:01 9 1:23:59 18.6 1:47 6 52:47 8:30 2:55:38
10 487 Debbie Jacobs 32 F Minneapolis MN 9 33:23 2:03 2:11 10 1:25:09 18.3 1:12 10 58:44 9:28 3:00:36
11 597 Holly Vander Heide 31 F Sioux Center IA 7 30:56 1:54 2:09 11 1:26:18 18.1 1:46 11 1:00:04 9:40 3:01:10
12 630 Allie Storti 32 F Minnepolis MN 12 38:01 2:20 2:10 7 1:22:52 18.8 1:34 12 1:00:37 9:46 3:05:12
13 420 Jeanette Blankenship 31 F St Paul MN 13 40:29 2:29 2:01 12 1:29:34 17.4 1:25 13 1:02:17 10:02 3:15:43
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 444 Lori Deschamps 39 F Anchorage AK 1 24:23 1:30 1:03 1 1:03:50 24.4 0:41 1 40:20 6:30 2:10:15
2 425 Dawn Brintnell 35 F St. Paul MN 10 33:50 2:04 2:08 2 1:11:14 21.9 0:53 2 44:39 7:12 2:32:42
3 511 Angela Langsdorf 36 F Minneapolis MN 2 27:12 1:40 6 51:24 8:17 2:39:50
4 593 Debbie Tufts 37 F Minneapolis MN 8 32:23 1:59 1:37 3 1:16:48 20.3 1:10 5 49:18 7:56 2:41:14
5 602 Lisa Wacek 39 F Minneapolis MN 7 31:56 1:57 2:11 4 1:17:41 20.1 1:13 4 48:23 7:48 2:41:22
6 540 Holly Paradis 36 F Maple Grove MN 6 30:33 1:52 2:01 6 1:24:16 18.5 1:56 3 47:53 7:43 2:46:36
7 610 Sara Will 36 F Burnsville MN 4 29:01 1:47 2:31 5 1:21:09 19.2 1:55 7 54:02 8:42 2:48:35
8 592 Stephanie Tollefson 38 F Chanhassen MN 3 27:55 1:43 1:51 7 1:24:46 18.4 1:19 10 1:01:56 9:58 2:57:44
9 524 Michelle May 36 F Hanover MN 5 29:40 1:49 2:20 8 1:25:16 18.3 1:47 9 1:01:36 9:55 3:00:36
10 475 Spring Halland 39 F Long Lake MN 9 33:47 2:04 1:57 9 1:26:37 18.0 1:58 8 1:00:42 9:47 3:04:59
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 413 Karen Bebchuk 43 F Plymouth MN 2 27:03 1:39 1:02 2 1:14:29 20.9 0:44 1 46:08 7:26 2:29:24
2 558 Heidi Robb 42 F Maple Grove MN 5 31:46 1:57 1:40 1 1:09:50 22.3 1:02 3 47:43 7:41 2:31:58
3 441 Lisa Dahl 43 F Minneapolis MN 3 28:04 1:43 4:22 7 1:25:08 18.3 2:15 2 46:12 7:26 2:45:58
4 562 Christine Roman 41 F St. Paul MN 4 29:42 1:49 2:36 5 1:23:32 18.7 2:07 4 48:33 7:49 2:46:27
5 446 Donna Dobrzynski 42 F Burnsville MN 1 26:36 1:38 2:32 4 1:23:07 18.8 1:24 6 59:21 9:34 2:52:57
6 491 Wendy Joseph 43 F Ellsworth WI 7 36:53 2:15 2:53 9 1:30:47 17.2 1:13 8 1:01:04 9:50 3:12:47
7 414 Karin Beckstrand 43 F Plymouth MN 8 38:26 2:21 5:14 8 1:27:10 17.9 1:40 7 1:00:50 9:48 3:13:17
8 495 Ruth Kivisto 42 F Duluth MN 9 54:58 3:22 4:53 3 1:19:31 19.6 3:21 5 55:28 8:56 3:18:09
9 472 Bettina Gyr 40 F Minneapolis MN 6 35:24 2:10 3:30 6 1:23:43 18.6 2:19 9 1:13:41 11:52 3:18:34
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 453 Anne Elkie 49 F Thunder Bay ON 1 22:58 1:25 1:48 2 1:21:01 19.3 1:03 1 52:34 8:28 2:39:22
2 531 Kathy Nelson 45 F Brooklyn Park MN 2 28:54 1:46 2:29 1 1:19:00 19.7 1:14 2 57:42 9:18 2:49:17
3 578 Pam Stampen 46 F Middleton WI 3 31:25 1:55 4:58 3 1:28:53 17.6 2:43 3 1:01:58 9:59 3:09:53
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 522 Carol Markham-Cousin 54 F Minneapolis MN 1 27:12 1:40 2:28 1 1:19:40 19.6 1:23 1 53:15 8:35 2:43:56
2 470 Helen Gunther 52 F Excelsior MN 2 30:31 1:52 2:04 2 1:20:13 19.4 1:28 3 57:53 9:19 2:52:06
3 581 Diane Stoller 50 F Maple Grove MN 3 35:56 2:12 3:18 3 1:20:21 19.4 1:39 2 54:13 8:44 2:55:24
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 432 Elizabeth Connelly 59 F Cottage Grove MN 1 30:19 1:51 2:41 1 1:24:07 18.5 1:53 1 59:18 9:33 2:58:16
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 613 Jean Wood 60 F Excelsior MN 1 37:32 2:18 3:11 1 1:33:54 16.6 1:55 1 1:29:00 14:20 3:45:29
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 544 Lucas Pedersen 22 M Richfield MN 5 24:24 1:30 0:58 2 1:03:25 24.6 0:37 1 36:01 5:48 2:05:24
2 551 David Preston 22 M Lubbock TX 2 21:37 1:20 1:33 1 1:02:02 25.1 0:43 4 41:40 6:43 2:07:32
3 521 Andrew Manning 21 M Vermillion SD 1 20:43 1:16 1:16 6 1:09:20 22.5 0:48 2 38:01 6:07 2:10:05
4 466 Taylor Gombos 20 M St. Cloud MN 7 25:20 1:33 2:03 5 1:08:54 22.6 1:48 3 38:52 6:16 2:16:55
5 463 Tim Glinski 24 M Arlington Heights IL 6 25:18 1:33 2:45 4 1:07:51 23.0 1:17 5 41:54 6:45 2:19:03
6 488 Brent Johnson 20 M Arden Hills MN 3 21:47 1:20 1:44 8 1:18:46 19.8 1:09 6 42:35 6:52 2:25:58
7 468 Zach Grice-Patil 21 M Coon Rapids MN 8 31:52 1:57 2:10 3 1:05:54 23.7 1:38 8 47:07 7:35 2:28:39
8 569 Willie Seger 24 M Minneapolis MN 4 21:56 1:21 1:13 7 1:18:04 20.0 1:06 9 56:24 9:05 2:38:40
9 607 Peter Wenzel 22 M Terre Haute IN 9 33:15 2:02 1:50 9 1:20:58 19.3 1:32 7 46:08 7:26 2:43:40
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 516 Christophe Lenglet 29 M Minneapolis MN 3 24:13 1:29 1:30 1 1:01:01 25.6 1:57 1 36:50 5:56 2:05:29
2 483 James Hull 26 M Mounds View MN 6 25:03 1:32 0:53 3 1:04:06 24.3 0:42 3 39:00 6:17 2:09:41
3 410 Ricky Baker 28 M Hopkins MN 1 23:03 1:25 1:31 6 1:06:23 23.5 0:49 6 42:19 6:49 2:14:03
4 464 Bennett Goiffon 28 M Minneapolis MN 4 24:28 1:30 1:38 5 1:05:45 23.7 0:51 5 41:32 6:42 2:14:12
5 546 Ryan Pertile 27 M Maple Grove MN 8 26:31 1:37 1:43 2 1:03:22 24.6 0:30 8 43:06 6:57 2:15:08
6 556 Grant Reuter 25 M West Des Moines IA 10 27:08 1:40 0:51 4 1:04:19 24.3 0:35 10 45:32 7:20 2:18:22
7 507 Mike Ladendorf 28 M Bloomington MN 12 29:17 1:48 1:40 8 1:10:19 22.2 1:11 2 38:25 6:11 2:20:49
8 486 Paul Hydukovich 28 M Saint Michael MN 7 26:12 1:36 1:42 7 1:09:00 22.6 0:58 9 45:10 7:17 2:23:00
9 580 Steve Stenzel 28 M St. Paul MN 11 28:07 1:43 2:06 9 1:12:09 21.6 1:12 4 39:33 6:22 2:23:06
10 628 Brandon Scheuble 27 M Buffalo MN 5 24:37 1:31 1:10 11 1:15:34 20.6 0:58 11 47:11 7:36 2:29:27
11 447 Justin Domogalla 29 M Staples MN 14 35:24 2:10 3:37 10 1:12:13 21.6 0:52 7 42:31 6:51 2:34:34
12 588 Eric Swanson 27 M Bloomington MN 2 23:47 1:27 2:50 12 1:15:55 20.5 1:10 14 58:19 9:24 2:41:59
13 438 Santino Craven 27 M Minneapolis MN 13 29:58 1:50 2:47 13 1:17:30 20.1 2:07 13 52:05 8:23 2:44:25
14 518 Dave Lorenz 27 M Minneapolis MN 9 26:50 1:39 4:19 14 1:24:41 18.4 2:51 12 51:53 8:21 2:50:32
15 477 James Hawks 26 M Bloomington MN 15 35:59 2:12 3:24 15 1:33:39 16.7 2:11 15 1:08:25 11:01 3:23:35
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 462 Robert Gilles 33 M Fargo ND 1 20:57 1:17 1:18 2 1:02:00 25.2 0:42 1 36:40 5:55 2:01:35
2 548 Andrew Peterson 32 M Madison WI 2 23:31 1:27 1:13 3 1:05:11 23.9 1:02 2 39:00 6:17 2:09:55
3 565 Andy Schiesl 32 M Prior Lake MN 4 25:26 1:34 2:05 1 1:01:41 25.3 0:47 3 40:56 6:36 2:10:53
4 405 Christopher Anderson 33 M Burnsville MN 3 24:09 1:29 1:19 4 1:07:17 23.2 0:41 5 43:32 7:01 2:16:56
5 439 Christopher Cronin 33 M Saint Paul MN 6 27:49 1:42 2:18 7 1:11:05 21.9 1:12 4 41:52 6:45 2:24:14
6 541 Scott Parker 34 M Plymouth MN 9 29:13 1:47 2:13 6 1:10:27 22.1 1:50 6 45:26 7:19 2:29:06
7 566 Matthew Schmitz 33 M Maplewood MN 15 33:12 2:02 2:47 5 1:07:24 23.1 1:53 8 50:07 8:04 2:35:21
8 449 Jeremy Dunbar 33 M St Paul MN 5 27:44 1:42 1:36 8 1:13:12 21.3 0:59 12 53:04 8:33 2:36:32
9 542 Mark Paschke 30 M Mounds View MN 12 31:24 1:55 3:09 12 1:16:05 20.5 1:33 7 49:13 7:56 2:41:21
10 437 Adam Crandall 34 M Minneapolis MN 16 33:34 2:03 2:36 9 1:13:35 21.2 1:41 9 50:22 8:07 2:41:45
11 421 Grant Boissonneault 33 M Winnipeg MB 8 29:06 1:47 2:18 14 1:19:08 19.7 1:27 11 51:09 8:14 2:43:06
12 482 Matt Heutinck 30 M Saint Louis Park MN 11 30:22 1:52 4:12 11 1:13:49 21.1 1:44 13 57:16 9:13 2:47:21
13 404 George Ama 34 M Rochester MN 13 31:49 1:57 2:48 10 1:13:36 21.2 1:22 14 58:33 9:26 2:48:05
14 590 Matt Thell 31 M Plymouth MN 7 28:58 1:46 3:59 16 1:28:10 17.7 1:27 10 50:43 8:10 2:53:14
15 528 Chris Morrissette 33 M Saint Paul MN 14 32:58 2:01 3:52 13 1:16:13 20.5 2:16 16 59:54 9:39 2:55:11
16 431 Chris Coleman 31 M Blaine MN 10 29:16 1:48 3:36 15 1:24:38 18.4 1:35 15 59:49 9:38 2:58:52
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 519 Brett Lovaas 35 M Minnetonka MN 1 19:33 1:12 0:52 2 58:20 26.7 0:34 2 37:18 6:01 1:56:34
2 571 John Shelp 37 M Maple Plain MN 2 20:05 1:14 0:55 1 57:55 26.9 0:44 5 38:26 6:12 1:58:02
3 545 Scott Penticoff 39 M Woodbury MN 3 21:38 1:20 1:04 3 59:44 26.1 0:39 1 35:43 5:45 1:58:46
4 408 Troy Anderson 38 M Big Lake MN 4 22:35 1:23 0:55 5 1:02:53 24.8 0:38 4 37:44 6:05 2:04:43
5 418 Thomas Bisel 38 M Dundas MN 5 24:18 1:29 1:49 7 1:06:31 23.5 0:59 7 41:48 6:44 2:15:22
6 497 Scott Klein 35 M Cedar Rapids IA 7 25:48 1:35 1:40 8 1:08:20 22.8 1:01 8 43:14 6:58 2:20:01
7 627 Steve Mann 35 M St. Paul MN 8 26:38 1:38 1:43 9 1:10:06 22.3 0:47 6 41:46 6:44 2:20:57
8 633 Tim Maki 36 M Saginaw MN 6 25:36 1:34 1:07 11 1:11:26 21.8 0:57 9 44:05 7:06 2:23:09
9 445 Jonathan Doane 39 M Wayzata MN 9 27:44 1:42 1:50 4 1:02:53 24.8 2:03 13 49:10 7:55 2:23:38
10 409 Derrick Avelar 36 M Minnetrista MN 11 28:21 1:44 1:29 6 1:05:37 23.8 0:49 10 45:27 7:19 2:23:41
11 485 Shawn Husband 38 M Savage MN 17 30:57 1:54 2:23 17 1:15:59 20.5 1:05 3 37:25 6:02 2:27:46
12 450 Dan Eaton 35 M Minnetonka MN 16 29:12 1:47 1:42 13 1:12:00 21.7 0:38 11 46:29 7:29 2:29:59
13 433 David Cooper 37 M Winnipeg MA 13 28:31 1:45 2:19 12 1:11:38 21.8 1:54 12 47:36 7:40 2:31:55
14 500 Paul Kochevar 39 M St. Louis Park MN 12 28:26 1:44 1:53 14 1:12:35 21.5 1:03 16 51:10 8:14 2:35:05
15 586 Greger Svensson 37 M Minneapolis MN 14 28:33 1:45 3:14 16 1:15:04 20.8 1:40 15 51:09 8:14 2:39:38
16 626 David Stueve 39 M Buffalo MN 18 31:59 1:57 1:54 10 1:10:57 22.0 1:56 17 55:02 8:52 2:41:45
17 520 Frederic Maenhaut 38 M St Louis Park MN 15 28:39 1:45 3:00 15 1:13:52 21.1 1:34 21 1:05:09 10:29 2:52:11
18 515 Jeff Lendino 39 M Chaska MN 21 38:05 2:20 2:42 20 1:25:06 18.3 1:28 14 51:07 8:14 2:58:27
19 619 Jeff Zerwas 36 M Thief River Falls MN 10 27:57 1:43 4:36 19 1:22:03 19.0 1:26 19 1:03:00 10:09 2:59:00
20 532 Gordon Nesbit 35 M Lakeville MN 19 33:35 2:03 2:57 18 1:21:41 19.1 1:43 20 1:04:24 10:22 3:04:18
21 415 Gregory Beninato 39 M Omaha NE 20 35:05 2:09 4:10 21 1:28:10 17.7 2:17 18 55:56 9:01 3:05:37
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 401 Chap Achen 40 M Excelsior MN 1 20:59 1:17 1:44 1 1:03:13 24.7 0:53 3 39:24 6:21 2:06:10
2 460 Dan Friedrichs 41 M Mankato MN 6 24:33 1:30 1:16 4 1:06:54 23.3 0:48 2 39:17 6:20 2:12:46
3 478 Jay Heikkila 41 M Delano MN 4 23:13 1:25 1:34 6 1:07:55 23.0 1:13 5 42:03 6:46 2:15:56
4 631 Mark Evans 41 M Minneapolis MN 18 30:23 1:52 1:06 3 1:06:49 23.3 1:03 1 37:29 6:02 2:16:48
5 443 John Deering 44 M Minneapolis MN 8 25:35 1:34 1:51 5 1:06:55 23.3 1:29 4 41:22 6:40 2:17:10
6 424 Jeff Brenneke 40 M Cottage Grove MN 10 25:44 1:35 1:18 2 1:05:26 23.8 0:53 7 45:44 7:22 2:19:03
7 509 Reese Lang 40 M Loretto MN 5 24:27 1:30 1:09 8 1:11:04 22.0 0:53 8 47:11 7:36 2:24:41
8 604 Mike Waldner 44 M Madison SD 12 26:11 1:36 1:32 7 1:08:16 22.9 0:59 15 52:35 8:28 2:29:31
9 427 George Callahan 41 M Wayzata MN 11 26:04 1:36 2:06 11 1:11:50 21.7 1:34 14 50:19 8:06 2:31:51
10 523 Jon Marquette 44 M Plymouth MN 2 22:53 1:24 1:50 10 1:11:31 21.8 0:57 20 55:43 8:58 2:32:52
11 492 Peter Keen 41 M Lino Lakes MN 3 23:03 1:25 1:57 18 1:17:46 20.1 1:05 13 49:54 8:02 2:33:42
12 579 Todd Stead 42 M Eden Prairie MN 14 28:32 1:45 2:43 16 1:17:19 20.2 1:22 6 44:41 7:12 2:34:35
13 611 Tom Willkom 42 M Maplewood MN 7 25:19 1:33 1:48 13 1:14:36 20.9 1:34 17 53:45 8:39 2:36:59
14 430 Howard Chetek 42 M Rosemount MN 17 30:00 1:50 3:06 12 1:13:48 21.1 3:18 9 48:37 7:50 2:38:46
15 576 Brad Spenney 41 M Columbus GA 15 28:37 1:45 1:46 22 1:19:19 19.7 1:11 10 49:29 7:58 2:40:20
16 547 Damon Peters 42 M Richfield MN 16 29:21 1:48 3:02 17 1:17:35 20.1 2:01 12 49:46 8:01 2:41:42
17 526 Timothy McGeehan 42 M Minnetonka MN 19 31:29 1:56 3:21 14 1:16:00 20.5 1:56 11 49:30 7:58 2:42:14
18 536 James Oliver 43 M Brooklyn Park MN 9 25:42 1:35 3:03 21 1:19:01 19.7 1:41 16 53:30 8:37 2:42:54
19 527 John Mitchell 41 M Maple Grove MN 22 34:23 2:06 3:45 9 1:11:22 21.9 2:25 18 54:04 8:42 2:45:56
20 508 Charlie Lalonde 42 M Winnipeg MB 13 27:31 1:41 2:22 15 1:17:18 20.2 1:28 23 1:02:10 10:01 2:50:47
21 525 Todd McChesney 44 M Middleton WI 20 32:29 1:59 3:40 24 1:21:49 19.1 1:40 21 55:48 8:59 2:55:23
22 564 David Runk 41 M Hudson WI 25 35:38 2:11 3:16 20 1:18:48 19.8 1:59 22 58:09 9:22 2:57:48
23 538 Bryan Olson 42 M Victoria MN 21 33:42 2:04 2:36 25 1:23:14 18.7 1:36 25 1:03:31 10:14 3:04:37
24 596 Todd Van Bruggen 44 M Sioux Center IA 23 34:28 2:07 2:38 26 1:24:26 18.5 1:58 24 1:02:37 10:05 3:06:05
25 629 Manuel Santana 42 M Plymouth MN 24 34:44 2:08 2:13 19 1:18:30 19.9 2:12 26 1:12:04 11:36 3:09:39
26 457 Jerome Flogel 44 M Duluth MN 26 51:59 3:11 4:55 23 1:19:32 19.6 3:24 19 55:21 8:55 3:15:08
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 423 Rhett Bonner 45 M Duluth MN 1 20:13 1:14 0:42 1 57:58 26.9 0:51 1 38:54 6:16 1:58:35
2 559 Jim Robb 46 M Maple Grove MN 8 26:28 1:37 1:07 2 1:05:34 23.8 1:09 2 43:31 7:01 2:17:47
3 549 John Phillips 48 M Eden Prairie MN 2 23:48 1:28 1:30 3 1:09:16 22.5 1:03 7 47:39 7:40 2:23:14
4 554 Kent Rasmussen 45 M Plymouth MN 5 25:25 1:33 1:45 5 1:09:34 22.4 0:51 6 47:25 7:38 2:24:58
5 474 Robb Hall 47 M Chanhassen MN 10 27:21 1:41 2:14 7 1:10:06 22.3 1:02 4 45:28 7:19 2:26:10
6 454 Phil Elkie 49 M Thunder Bay ON 3 24:52 1:31 1:44 4 1:09:20 22.5 0:48 10 49:46 8:01 2:26:28
7 618 Erich Zeitz 45 M Minnetonka MN 9 26:42 1:38 4:02 9 1:13:40 21.2 1:04 5 45:31 7:20 2:30:57
8 612 Brian Wilson 48 M Chaska MN 14 29:30 1:48 1:46 6 1:09:44 22.4 1:00 13 52:35 8:28 2:34:32
9 555 Kevin Register 48 M Fargo ND 4 25:23 1:33 2:16 11 1:15:05 20.8 1:06 12 51:28 8:17 2:35:15
10 595 Paul Urbanski 49 M St. Louis Park MN 12 28:46 1:46 3:07 13 1:16:03 20.5 1:12 8 48:29 7:49 2:37:35
11 567 Mark Schultz 48 M Prior Lake MN 13 29:01 1:47 1:49 10 1:14:18 21.0 0:56 16 54:21 8:45 2:40:23
12 533 Scott Newbury 45 M Waukee IA 18 30:47 1:53 2:27 8 1:13:38 21.2 1:39 14 52:59 8:32 2:41:27
13 506 Scot Lacek 47 M Excelsior MN 22 34:22 2:06 2:01 17 1:19:51 19.5 1:33 3 44:37 7:11 2:42:23
14 459 Robert French 49 M Glendale WI 16 29:53 1:50 4:14 12 1:15:21 20.7 1:48 15 53:51 8:40 2:45:04
15 599 Rodger Vieau 48 M Medina MN 11 28:28 1:45 3:27 15 1:18:34 19.9 1:00 17 54:57 8:51 2:46:24
16 513 Glenn Leary 46 M St. Paul MN 7 26:12 1:36 3:46 21 1:25:41 18.2 1:41 11 51:09 8:14 2:48:27
17 550 Kurt Possai 49 M Thief River Falls MN 6 25:26 1:33 3:57 14 1:18:15 19.9 1:56 21 1:00:35 9:45 2:50:06
18 504 Marek Kostanecki 45 M Plymouth MN 15 29:49 1:50 3:54 22 1:30:26 17.3 0:59 9 48:48 7:52 2:53:53
19 406 Judd Anderson 47 M Minnetonka MN 17 30:30 1:52 3:28 18 1:22:44 18.9 2:35 20 58:42 9:27 2:57:58
20 600 Jeff Vogelsang 47 M Bloomington MN 20 31:30 1:56 4:24 20 1:24:21 18.5 1:44 18 56:16 9:04 2:58:11
21 422 Eric Bonde 45 M Minnetonka MN 19 30:52 1:53 5:03 19 1:23:41 18.6 1:34 19 57:16 9:13 2:58:23
22 573 Scott Soderstrom 45 M Apple Valley MN 21 31:59 1:57 2:26 16 1:18:48 19.8 2:52 22 1:05:53 10:37 3:01:56
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 587 David Swanson 52 M Saint Paul MN 6 28:38 1:45 1:04 2 1:07:46 23.0 0:48 1 42:19 6:49 2:20:33
2 479 Steve Heikkila 52 M St. Paul MN 1 23:45 1:27 2:07 3 1:10:10 22.2 1:20 3 47:23 7:38 2:24:43
3 614 Dale Woodbeck 53 M Excelsior MN 4 26:36 1:38 1:41 1 1:05:59 23.6 1:03 7 51:18 8:16 2:26:34
4 499 Philip Klitzke 50 M Minneapolis MN 2 24:08 1:29 2:09 5 1:13:47 21.1 1:26 6 50:37 8:09 2:32:04
5 505 Adam Kuenzel 50 M Minneapolis MN 3 24:42 1:31 3:33 6 1:14:35 20.9 1:59 4 47:31 7:39 2:32:17
6 502 Brian Koller 51 M Apple Valley MN 8 30:15 1:51 1:16 4 1:10:58 22.0 0:58 8 52:42 8:29 2:36:07
7 617 Robert York 54 M Edina MN 9 31:41 1:56 2:31 8 1:15:35 20.6 1:46 5 48:28 7:48 2:39:57
8 496 Larry Klein 50 M Rochester MN 7 28:43 1:46 2:20 7 1:14:45 20.9 0:55 9 54:44 8:49 2:41:24
9 480 Mark Heitkamp 52 M Plymouth MN 5 28:30 1:45 1:46 9 1:15:38 20.6 1:48 10 54:47 8:49 2:42:27
10 514 Dan Lee 53 M Plymouth MN 10 34:55 2:08 2:19 10 1:23:50 18.6 1:38 2 42:33 6:51 2:45:13
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 402 Kent Schwitzer 56 M Minnetonka MN 1 24:39 1:31 1:44 1 1:05:30 23.8 1:40 1 46:18 7:28 2:19:48
2 510 Jim Langland 57 M Thief River Falls MN 2 27:44 1:42 3:33 2 1:13:27 21.2 1:12 4 1:11:11 11:28 2:57:05
3 568 Ron Seger 55 M Prior Lake MN 4 49:50 3:03 3:31 3 1:20:41 19.3 1:24 2 58:46 9:28 3:14:09
4 476 David Haugen 55 M Minnetonka MN 3 45:17 2:46 5:04 4 1:31:13 17.1 2:22 3 59:55 9:39 3:23:49
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 473 Dave Haas 61 M Maple Grove MN 1 32:21 1:59 3:44 1 1:26:33 18.0 4:02 1 57:18 9:14 3:03:55
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 503 Bob Koshnick 66 M Detroit Lakes MN 1 29:46 1:49 2:16 1 1:21:03 19.2 1:41 1 57:35 9:16 2:54:18
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 74
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 75 - 79
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 80 - 84
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 85 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
Total Registered: 234
Total Number of Individual Finishers: 253
Total Number of Relay Finishers: 5
Number of Male Finishers: 134
Number of Female Finishers: 60
Did not Finish Race or Did Not Start: 35