BUFFALO TRIATHLON
Sturges Park, Buffalo, MN - June 7, 2009
1.5K Swim - 40K Bike - 10K Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1/19 1 Terenzo Bozzone 24 M Buffalo MN 1 18:49 1:12 1:41 4 1:01:10 24.3 0:58 7 37:14 6:00 1:59:50
2 2/19 768 Matthew Payne 32 M Columbia Heights MN 15 22:15 1:25 1:36 2 1:00:01 24.8 0:59 5 36:26 5:52 2:01:16
3 3/19 2 Jonathan Balabuck 29 M Thunder Bay CA 6 21:16 1:21 2:26 7 1:02:57 23.6 1:19 2 34:38 5:35 2:02:33
4 4/19 57 Patrick Parish 24 M Circle Pines MN 18 22:22 1:25 1:56 12 1:04:18 23.1 1:05 1 34:26 5:33 2:04:05
5 5/19 24 Steve Sander 30 M Richfield MN 30 23:37 1:30 2:56 1 59:58 24.8 1:11 9 37:36 6:04 2:05:16
6 1/39 102 Josh Blankenheim 28 M Duluth MN 35 23:46 1:31 1:49 11 1:03:59 23.3 1:02 3 35:51 5:47 2:06:25
7 6/19 17 Montgomery Mouw 45 M White Bear Lake MN 10 21:32 1:22 2:21 8 1:03:21 23.5 1:02 17 39:12 6:19 2:07:27
8 7/19 13 Joe Langel 36 M Minneapolis MN 8 21:21 1:21 1:59 3 1:00:36 24.6 1:05 85 44:29 7:10 2:09:28
9 8/19 1557 Jeremy Sartain 35 M St. Paul MN 17 22:21 1:25 3:32 5 1:01:49 24.1 1:27 40 41:00 6:36 2:10:07
10 1/53 231 Harold Doise 36 M Maple Grove MN 16 22:20 1:25 2:31 18 1:05:17 22.8 1:08 16 39:03 6:17 2:10:17
11 9/19 12 Thomas Krenz 48 M Chisago City MN 34 23:46 1:30 2:13 19 1:05:19 22.8 1:38 15 38:54 6:16 2:11:48
12 1/17 51 Ross Weinzierl 23 M Waconia MN 67 25:06 1:36 1:54 10 1:03:59 23.3 0:55 32 40:32 6:32 2:12:24
13 10/19 9 Thaddeus Ingersoll 39 M St. Paul MN 2 19:18 1:14 2:14 48 1:09:08 21.5 2:12:36
14 1/45 1495 Leon Ball 44 M Minneapolis MN 37 23:50 1:31 3:27 29 1:07:13 22.1 1:18 8 37:22 6:01 2:13:08
15 11/19 26 Micah Turman 28 M Minneapolis MN 44 24:05 1:32 1:45 21 1:05:36 22.7 1:58 25 39:57 6:26 2:13:18
16 2/17 54 Matt Des Marais 24 M Saint Paul MN 14 22:11 1:25 2:11 24 1:06:39 22.3 1:04 43 41:23 6:40 2:13:26
17 12/19 22 Kevin Preckel 37 M Duluth MN 43 24:02 1:32 2:17 20 1:05:26 22.7 1:17 31 40:31 6:32 2:13:31
18 13/19 218 Jmatt Keil 35 M Minneapolis MN 28 23:34 1:30 1:56 34 1:08:04 21.9 1:07 18 39:16 6:20 2:13:55
19 2/45 292 Dan Friedrichs 40 M Mankato MN 59 24:46 1:34 2:22 27 1:07:00 22.2 1:02 19 39:19 6:20 2:14:26
20 1/44 201 Michael Wente 33 M Minneapolis MN 90 25:54 1:39 2:29 9 1:03:36 23.4 1:49 36 40:51 6:35 2:14:37
21 3/45 316 Joe Caturia 42 M Hastings MN 41 23:55 1:31 2:22 30 1:07:20 22.1 2:11 23 39:41 6:24 2:15:27
22 2/39 73 Kyle Fleener 26 M Austin MN 127 27:28 1:45 1:42 65:23 39 40:57 6:36 2:15:27
23 14/19 6 James Graif 47 M Elk River MN 36 23:46 1:31 2:29 13 1:05:02 22.9 1:56 60 42:54 6:55 2:16:05
24 15/19 11 James Kelley 48 M Centuria WI 94 26:19 1:40 3:07 22 1:05:59 22.6 1:08 20 39:35 6:23 2:16:06
25 16/19 3 Rick Campins 41 M Apple Valley MN 32 23:43 1:30 2:11 40 1:08:34 21.7 1:24 42 41:11 6:38 2:17:00
26 2/53 239 Ananda Bates 37 M Minneapolis MN 62 24:58 1:35 2:51 49 1:09:25 21.4 1:50 11 38:06 6:08 2:17:07
27 2/44 25 Juraj Trubiroha 31 M Olathe MN 78 25:27 1:37 2:28 72 1:11:11 20.9 1:03 6 37:09 5:59 2:17:16
28 3/44 150 Steven Hohenstein 31 M Duluth MN 24 23:13 1:28 2:51 15 1:05:07 22.9 1:16 99 44:57 7:14 2:17:22
29 4/44 194 Matthew Onnen 33 M Minneapolis MN 107 26:50 1:42 4:20 17 1:05:16 22.8 1:23 27 40:01 6:27 2:17:48
30 1/7 7 Kortney Haag 30 F New Hope MN 81 25:33 1:37 2:09 36 1:08:25 21.7 1:39 34 40:48 6:34 2:18:31
31 1/30 363 David Knack 46 M Prior Lake MN 54 24:37 1:34 2:23 28 1:07:12 22.1 1:52 56 42:37 6:52 2:18:38
32 1/20 416 Gregory Taylor 54 M Mankato MN 63 24:58 1:35 2:36 26 1:06:53 22.2 1:14 62 43:03 6:56 2:18:41
33 3/53 1482 Bill Corcoran 36 M Waite Park MN 109 26:53 1:42 3:00 16 1:05:09 22.8 1:32 54 42:34 6:51 2:19:05
34 2/7 14 Katherine McCann 25 F Edina MN 27 23:32 1:30 1:28 47 1:09:01 21.6 1:01 79 44:15 7:08 2:19:16
35 2/30 382 David Goldberg 48 M Excelsior MN 4 20:58 1:20 3:02 51 1:09:33 21.4 1:16 89 44:34 7:11 2:19:20
36 5/44 149 Derek Haag 31 M Minneapolis MN 22 22:45 1:27 2:00 46 1:08:47 21.6 1:10 95 44:45 7:13 2:19:25
37 6/44 195 Andrew Prest 33 M Dayton MN 86 25:38 1:38 2:49 35 1:08:06 21.9 3:02 26 39:59 6:26 2:19:32
38 2/20 398 Charlie Roach 51 M Lakeville MN 198 30:00 1:54 2:04 33 1:08:02 21.9 1:32 12 38:21 6:11 2:19:57
39 4/53 251 Chip Tabor 37 M St. Louis Park MN 116 27:02 1:43 4:58 44 1:08:42 21.7 1:34 10 37:49 6:06 2:20:05
40 17/19 5 Charles Donly 39 M Minneapolis MN 152 28:17 1:48 2:27 38 1:08:32 21.7 1:13 22 39:41 6:24 2:20:07
41 4/45 323 Ted McNamara 42 M Buffalo MN 125 27:25 1:44 2:02 25 1:06:49 22.3 1:07 61 42:59 6:55 2:20:20
42 7/44 175 Jesse Marzean 32 M Montrose MN 83 25:36 1:37 2:15 43 1:08:42 21.7 1:02 59 42:48 6:54 2:20:20
43 5/53 217 Michael Hines 35 M Chanhassen MN 29 23:35 1:30 2:15 31 1:07:38 22.0 1:27 105 45:28 7:19 2:20:21
44 3/7 10 Heidi Keller Miler 44 F Chaska MN 9 21:28 1:22 2:39 92 1:12:32 20.5 1:08 58 42:41 6:53 2:20:25
45 8/44 182 Emmerson Ward 32 M Saint Paul MN 130 27:32 1:45 3:02 14 1:05:06 22.9 1:27 68 43:28 7:00 2:20:33
46 3/39 100 Nick Zawadski 27 M Minneapolis MN 33 23:45 1:30 3:05 32 1:07:44 22.0 1:29 90 44:35 7:11 2:20:36
47 9/44 205 Oscar Godoi 34 M Apple Valley MN 3 19:38 1:15 2:58 84 1:11:46 20.7 1:27 97 44:51 7:13 2:20:38
48 3/30 386 Brad Johnson 49 M Mankato MN 58 24:43 1:34 3:10 80 1:11:41 20.8 1:25 24 39:46 6:24 2:20:42
49 6/53 258 Karl Adalbert 38 M Minneapolis MN 187 29:34 1:52 2:32 37 1:08:30 21.7 1:52 14 38:31 6:12 2:20:57
50 4/7 19 Brook Mutzenberger 28 F Eden Prairie MN 88 25:45 1:38 1:33 55 1:10:06 21.2 1:01 55 42:35 6:52 2:20:58
51 10/44 180 Mario Sosa 32 M Minneapolis MN 89 25:47 1:38 2:53 54 1:10:06 21.2 1:26 35 40:50 6:35 2:20:59
52 5/7 28 Susan Williams 35 F Minneapolis MN 7 21:19 1:21 2:20 101 1:13:10 20.3 1:05 65 43:08 6:57 2:21:00
53 4/39 123 Aaron Gill 29 M Rochester MN 40 23:53 1:31 3:00 89 1:12:10 20.6 1:26 41 41:07 6:37 2:21:35
54 5/39 99 Luke Wippler 27 M Minneapolis MN 93 26:18 1:40 2:51 90 1:12:14 20.6 1:10 21 39:39 6:23 2:22:09
55 6/39 93 Byron Lubenkov 27 M Plymouth MN 48 24:21 1:33 2:26 120 1:14:03 20.1 1:24 38 40:56 6:36 2:23:07
56 7/39 125 Jesse Kling 29 M Blaine MN 84 25:37 1:38 3:02 67 1:10:56 21.0 1:41 51 42:07 6:47 2:23:21
57 8/39 95 Ryan Pertile 27 M Maple Grove MN 122 27:17 1:44 2:50 42 1:08:41 21.7 0:55 75 44:03 7:06 2:23:43
58 11/44 185 Jeremy Beuch 33 M Shakopee MN 96 26:26 1:41 5:08 41 1:08:38 21.7 1:36 52 42:08 6:47 2:23:54
59 1/5 39 Brett Danielson 19 M Cokato MN 189 29:41 1:53 1:50 61 1:10:32 21.1 1:14 33 40:40 6:33 2:23:55
60 4/30 372 Craig Peterson 47 M Minneapolis MN 82 25:36 1:37 1:57 66 1:10:55 21.0 1:02 86 44:29 7:10 2:23:56
61 9/39 106 Eddie Kaiser 28 M Minneapolis MN 165 28:37 1:49 2:24 52 1:09:43 21.3 1:26 47 41:52 6:45 2:23:59
62 18/19 16 Oscar Morles 33 M Blaine MN 51 24:24 1:33 2:24:04
63 1/4 428 Benjamin Ewers 62 M North Oaks MN 140 27:47 1:46 3:05 23 1:06:01 22.5 1:43 114 45:51 7:23 2:24:25
64 12/44 139 Joe Moyer 30 M Rochester MN 238 31:17 1:59 5:27 6 1:02:36 23.8 2:13 64 43:04 6:56 2:24:34
65 1/6 1497 Mary Beth Tuttle 46 F Pine Springs MN 5 21:09 1:21 2:03 150 1:15:56 19.6 1:20 78 44:13 7:07 2:24:39
66 5/45 345 Peter Seng 44 M Edina MN 21 22:40 1:26 3:58 60 1:10:29 21.1 1:50 134 46:41 7:31 2:25:36
67 5/30 380 David Voss 47 M Minneapolis MN 87 25:38 1:38 4:40 114 1:13:36 20.2 1:39 29 40:07 6:28 2:25:37
68 6/45 290 Mark Evans 40 M Minneapolis MN 235 31:09 1:58 2:39 71 1:11:10 20.9 2:15 13 38:29 6:12 2:25:40
69 13/44 169 Michael Hankee 32 M Lino Lakes MN 74 25:21 1:36 2:53 127 1:14:33 20.0 1:14 46 41:48 6:44 2:25:47
70 10/39 77 Paul Kriegler 26 M Plymouth MN 175 29:07 1:51 3:59 135 1:15:00 19.8 1:45 4 36:01 5:48 2:25:49
71 7/53 282 Ladd Ojala 39 M Minneapolis MN 75 25:24 1:37 2:22 39 1:08:33 21.7 1:59 148 47:35 7:40 2:25:51
72 1/22 79 April Morgan 26 F Minneapolis MN 120 27:15 1:44 2:03 50 1:09:28 21.4 0:58 129 46:30 7:29 2:26:12
73 3/17 44 Christopher Hoffarth 22 M Fargo ND 143 27:56 1:46 4:00 81 1:11:43 20.7 1:56 37 40:54 6:35 2:26:27
74 14/44 186 Peter Bzdusek 33 M Minneapolis MN 45 24:09 1:32 3:02 88 1:12:04 20.6 1:21 119 46:03 7:25 2:26:37
75 6/30 357 Richard Michel 45 M Minneapolis MN 79 25:31 1:37 3:15 106 1:13:21 20.3 1:32 66 43:09 6:57 2:26:46
76 8/53 237 David Winecoff 36 M St Louis Park MN 72 25:18 1:36 2:34 75 1:11:23 20.8 1:38 116 45:58 7:24 2:26:49
77 11/39 121 Eric Carder 29 M Breezy Point MN 163 28:34 1:49 2:37 59 1:10:24 21.1 2:14 63 43:03 6:56 2:26:50
78 1/10 325 Sue Rubens 42 F Plymouth MN 132 27:33 1:45 3:12 63 1:10:41 21.1 1:37 73 43:49 7:03 2:26:51
79 1/6 420 Leonard Klun 55 M Maple Plain MN 65 25:02 1:35 3:01 103 1:13:17 20.3 1:15 82 44:24 7:09 2:26:56
80 1/24 168 Diane Hankee 32 F Lino Lakes MN 147 28:09 1:47 2:17 56 1:10:15 21.2 1:00 107 45:28 7:19 2:27:08
81 9/53 262 Richard Ekstrum 38 M Plymouth MN 114 26:58 1:43 3:36 74 1:11:18 20.9 1:28 83 44:27 7:10 2:27:45
82 4/17 48 Patrick McCarthy 23 M Minneapolis MN 20 22:38 1:26 2:55 123 1:14:20 20.0 2:36 103 45:23 7:19 2:27:50
83 10/53 223 Josh Smith 35 M Watertown MN 115 26:58 1:43 2:35 45 1:08:44 21.6 1:52 154 47:51 7:42 2:27:59
84 15/44 140 Aaron Olson 30 M St. Paul MN 23 22:55 1:27 2:38 95 1:12:40 20.5 1:44 159 48:06 7:45 2:28:01
85 5/17 43 Jeffrey Halonen 22 M Cokato MN 31 23:39 1:30 2:54 124 1:14:22 20.0 1:24 112 45:49 7:23 2:28:05
86 12/39 115 Tim Staloch 28 M Minneapolis MN 128 27:31 1:45 5:18 58 1:10:22 21.1 1:40 67 43:21 6:59 2:28:11
87 7/30 368 Greg Dahl 47 M Lake Elmo MN 129 27:32 1:45 3:48 62 1:10:34 21.1 1:47 92 44:44 7:12 2:28:22
88 13/39 23 Matthew Priess 26 M Minneapolis MN 191 29:46 1:53 2:46 53 1:09:46 21.3 1:39 98 44:51 7:13 2:28:45
89 14/39 94 Jared Olhoft 27 M Hugo MN 66 25:03 1:35 2:19 205 1:19:31 18.7 1:51 30 40:12 6:29 2:28:53
90 15/39 98 Peter Voves 27 M Minneapolis MN 131 27:33 1:45 4:56 112 1:13:33 20.2 2:53 28 40:04 6:27 2:28:56
91 8/30 373 John Phillips 47 M Eden Prairie MN 55 24:40 1:34 3:14 111 1:13:33 20.2 1:14 126 46:21 7:28 2:29:00
92 6/17 58 Peter Shepard 24 M Minneapolis MN 56 24:41 1:34 3:05 121 1:14:08 20.1 1:54 106 45:28 7:19 2:29:13
93 7/45 297 Stephen Olson 40 M Plymouth MN 71 25:17 1:36 4:33 125 1:14:25 20.0 1:41 72 43:44 7:03 2:29:38
94 2/24 136 Angel Hohenstein 30 F Duluth MN 160 28:30 1:48 3:25 133 1:14:51 19.9 1:39 45 41:38 6:42 2:30:01
95 1/3 50 Nordica Stocker 23 F Minneapolis MN 77 25:25 1:37 2:24 107 1:13:23 20.3 1:38 146 47:26 7:38 2:30:13
96 16/39 74 Kristofer Johnson 26 M Minneapolis MN 73 25:19 1:36 2:14 105 1:13:20 20.3 1:45 151 47:45 7:41 2:30:20
97 8/45 294 John Luedke 40 M Hopkins MN 183 29:29 1:52 4:03 64 1:10:45 21.0 1:43 96 44:45 7:13 2:30:42
98 11/53 227 Derrick Avelar 36 M Minnetrista MN 176 29:13 1:51 3:06 69 1:11:03 20.9 1:25 118 46:02 7:25 2:30:48
99 9/45 300 Tim Bode 41 M Buffalo MN 12 21:55 1:23 2:13 94 1:12:33 20.5 1:40 233 52:31 8:28 2:30:48
100 3/20 401 Terry Alexander 52 M Maple Plaine MN 13 22:06 1:24 5:16 109 1:13:27 20.3 1:52 175 48:34 7:49 2:31:13
101 12/53 238 Brian Wrabetz 36 M Mahtomedi MN 47 24:10 1:32 3:36 98 1:12:42 20.5 1:15 192 49:46 8:01 2:31:27
102 10/45 313 David Schultz 41 M Duluth MN 100 26:33 1:41 3:43 79 1:11:29 20.8 1:44 169 48:19 7:47 2:31:46
103 13/53 1481 Tim Maki 35 M Saginaw MN 154 28:22 1:48 2:30 136 1:15:01 19.8 1:47 77 44:10 7:07 2:31:47
104 2/22 127 Ann Moyer 29 F Rochester MN 139 27:46 1:46 4:14 82 1:11:45 20.7 2:04 124 46:19 7:28 2:32:05
105 7/17 1467 Tyler Kilbury 23 M Minneapolis MN 110 26:55 1:42 5:03 126 1:14:32 20.0 3:36 53 42:11 6:48 2:32:15
106 9/30 351 Miles Burd 45 M Cottage Grove MN 25 23:14 1:28 4:02 155 1:16:36 19.4 1:50 135 46:45 7:32 2:32:23
107 8/17 46 Sean Fitzgerald 23 M Brainerd MN 11 21:43 1:23 3:27 222 1:20:46 18.4 3:15 69 43:29 7:00 2:32:38
108 16/44 174 Bryan Lloyd 32 M St. Paul MN 70 25:13 1:36 3:15 171 1:17:19 19.2 1:29 108 45:32 7:20 2:32:45
109 2/5 30 Luke Gruhlke 15 M Monticello MN 38 23:51 1:31 3:10 153 1:16:22 19.5 1:12 168 48:17 7:47 2:32:50
110 10/30 376 Kevin Rogers 47 M Osceola WI 247 31:50 2:01 4:15 96 1:12:41 20.5 2:26 48 41:54 6:45 2:33:04
111 11/45 330 Chase Sovell 42 M Minneapolis MN 142 27:54 1:46 4:24 87 1:12:02 20.7 2:33:05
112 2/10 306 Shelly Howe 41 F Edina MN 46 24:10 1:32 3:25 165 1:17:02 19.3 2:13 125 46:20 7:28 2:33:09
113 12/45 319 Steve Howe 42 M Edina MN 103 26:43 1:42 3:34 57 1:10:20 21.2 1:47 206 50:47 8:11 2:33:09
114 13/45 1492 Douglas Boehme 43 M Woodbury MN 101 26:37 1:41 2:21 138 1:15:05 19.8 2:13 142 46:56 7:34 2:33:09
115 14/53 286 Tony Willett 39 M Lakeville MN 99 26:32 1:41 4:58 93 1:12:32 20.5 1:33 149 47:41 7:41 2:33:14
116 17/44 135 Ben Hanson 30 M Princeton MN 168 28:48 1:50 3:25 99 1:12:42 20.5 1:31 141 46:55 7:33 2:33:19
117 15/53 219 Shawn Nelson 35 M Rogers MN 173 28:58 1:50 3:32 113 1:13:34 20.2 1:59 102 45:23 7:19 2:33:24
118 16/53 284 William Sutherland 39 M Saint Paul MN 179 29:20 1:52 2:59 85 1:12:01 20.7 1:18 167 48:16 7:46 2:33:52
119 17/39 117 Terry Werk 28 M Buffalo MN 157 28:27 1:48 4:14 139 1:15:15 19.8 1:00 100 45:10 7:17 2:34:05
120 18/44 191 Eric Lund 33 M Stillwater MN 134 27:38 1:45 3:52 119 1:13:58 20.1 2:29 122 46:12 7:27 2:34:08
121 17/53 280 Jeff Johnson 39 M Jackson MN 133 27:35 1:45 4:12 202 1:19:17 18.8 1:36 44 41:32 6:41 2:34:09
122 3/24 153 Brooke Larsen 31 F Northfield MN 19 22:37 1:26 2:45 246 1:22:55 17.9 1:37 80 44:21 7:09 2:34:12
123 18/39 60 Timothy Anderson 25 M Shakopee MN 300 34:17 2:10 2:51 77 1:11:27 20.8 1:22 84 44:27 7:10 2:34:22
124 14/45 344 Rich Nowak 44 M Edina MN 180 29:21 1:52 4:23 102 1:13:10 20.3 1:38 117 45:59 7:24 2:34:30
125 18/53 213 David Buhl 35 M Sartell MN 150 28:14 1:47 3:56 117 1:13:51 20.1 2:27 120 46:08 7:26 2:34:34
126 19/39 103 Dan Dosedel 28 M Burnsville MN 137 27:44 1:46 3:29 166 1:17:04 19.3 2:13 76 44:06 7:06 2:34:34
127 4/20 396 Arthur Gorr 51 M Buffalo MN 215 30:28 1:56 4:46 104 1:13:17 20.3 1:47 81 44:23 7:09 2:34:39
128 19/44 198 Erek Swenson 33 M Otsego MN 102 26:38 1:41 3:16 130 1:14:42 19.9 1:44 180 48:47 7:52 2:35:04
129 9/17 47 Sam Janicki 23 M Maplewood MN 61 24:53 1:35 3:48 199 1:19:09 18.8 1:11 127 46:22 7:28 2:35:20
130 3/22 68 Casey Richter 25 F Columbia Heights MN 184 29:30 1:52 4:27 134 1:14:52 19.9 1:20 104 45:24 7:19 2:35:30
131 11/30 369 Scott Jensen 47 M Grand Forks ND 39 23:53 1:31 3:13 97 1:12:42 20.5 1:32 264 54:35 8:47 2:35:51
132 15/45 302 Trevor Distad 41 M Pine Island MN 97 26:27 1:41 7:06 115 1:13:39 20.2 2:27 123 46:16 7:27 2:35:54
133 5/20 392 Michael Murray 50 M Sartell MN 220 30:39 1:57 3:44 73 1:11:17 20.9 2:02 171 48:20 7:47 2:36:01
134 20/44 151 Jason Karpe 31 M Minneapolis MN 234 31:07 1:58 3:33 65 1:10:47 21.0 2:38 166 48:15 7:46 2:36:18
135 1/12 248 Molly Moore 37 F Maple Grove MN 135 27:40 1:45 2:44 152 1:16:00 19.6 1:07 182 48:56 7:53 2:36:25
136 6/20 403 Mike Ewen 52 M Rochester MN 245 31:44 2:01 3:19 145 1:15:46 19.6 2:29 70 43:36 7:01 2:36:52
137 20/39 96 Garrett Strating 27 M Sioux Falls SD 196 29:53 1:54 2:27 147 1:15:50 19.6 1:36 143 47:09 7:36 2:36:52
138 7/20 390 Michael Gonzales 50 M Lakeville MN 205 30:17 1:55 4:11 108 1:13:23 20.3 1:17 152 47:47 7:42 2:36:53
139 21/39 62 Bryan Dixon 25 M Otsego MN 201 30:04 1:54 3:55 149 1:15:51 19.6 2:25 93 44:45 7:12 2:36:57
140 12/30 820 Mike Michaux 45 M St. Paul MN 126 27:26 1:44 4:38 116 1:13:47 20.2 2:03 187 49:08 7:55 2:37:00
141 8/20 405 David Swanson 52 M St Paul MN 246 31:46 2:01 4:14 144 1:15:45 19.6 1:16 74 44:01 7:06 2:37:01
142 19/53 220 Bret Puls 35 M Minneapolis MN 117 27:03 1:43 6:16 141 1:15:28 19.7 1:46 138 46:54 7:33 2:37:25
143 4/24 171 Laura Hoffman 32 F Edina MN 80 25:32 1:37 4:34 196 1:18:46 18.9 1:43 144 47:10 7:36 2:37:43
144 4/22 129 Katy Ratley 29 F St. Paul MN 105 26:45 1:42 3:46 176 1:17:36 19.2 2:05 153 47:48 7:42 2:37:57
145 20/53 274 Andrew Becker 39 M Rochester MN 266 32:40 2:04 7:22 70 1:11:09 20.9 4:53 50 42:05 6:47 2:38:06
146 6/7 18 Suzann Mouw 45 F White Bear Lake MN 57 24:41 1:34 2:34 187 1:18:19 19.0 2:00 205 50:35 8:09 2:38:07
147 21/53 260 Ben Bruno 38 M Lake Elmo MN 182 29:27 1:52 4:42 131 1:14:43 19.9 3:06 130 46:32 7:30 2:38:27
148 3/10 333 Mary Boyce 43 F Roseville MN 85 25:38 1:38 3:39 143 1:15:40 19.7 1:37 228 52:21 8:26 2:38:52
149 22/53 261 Russell Campbell 38 M Maple Grove MN 199 30:00 1:54 6:07 86 1:12:01 20.7 2:43 173 48:25 7:48 2:39:14
150 5/24 137 Raechel Konczewski 30 F Sartell MN 50 24:23 1:33 2:54 186 1:18:19 19.0 2:45 213 51:16 8:16 2:39:36
151 23/53 1506 Chris Crocker 39 M North Mankato MN 287 33:29 2:07 4:14 132 1:14:46 19.9 1:26 110 45:43 7:22 2:39:36
152 24/53 254 Gentry Walker 37 M Arden Hills MN 112 26:57 1:43 4:26 110 1:13:28 20.3 2:31 227 52:20 8:26 2:39:40
153 13/30 371 Kevin Marciniak 47 M Brooklyn Park MN 202 30:09 1:55 5:01 142 1:15:39 19.7 2:17 136 46:49 7:32 2:39:53
154 22/39 69 Chris Schultz 25 M Rochester MN 223 30:43 1:57 3:54 194 1:18:42 18.9 2:28 87 44:29 7:10 2:40:14
155 25/53 241 Kevin Bengtson 37 M Minneapolis MN 76 25:24 1:37 2:56 140 1:15:25 19.7 1:47 269 54:46 8:49 2:40:15
156 5/22 65 Amanda Johnson 25 F Eagan MN 64 24:58 1:35 3:09 162 1:16:58 19.3 2:07 246 53:22 8:36 2:40:32
157 26/53 212 Brian Broeckert 35 M Eau Claire WI 169 28:49 1:50 4:36 156 1:16:38 19.4 2:58 147 47:34 7:40 2:40:32
158 27/53 242 Michael Cady 37 M Aitkin MI 151 28:17 1:48 5:33 182 1:18:05 19.1 2:16 132 46:35 7:30 2:40:43
159 16/45 314 Kyle Vogt 41 M North Mankato MN 177 29:15 1:51 5:52 174 1:17:32 19.2 2:34 109 45:39 7:21 2:40:49
160 6/22 84 Abigail Turman 26 F Minneapolis MN 188 29:39 1:53 2:04 218 1:20:18 18.5 1:23 150 47:41 7:41 2:41:03
161 28/53 216 Mike Halonen 35 M Cokato ME 69 25:13 1:36 2:57 160 1:16:52 19.4 1:37 262 54:28 8:46 2:41:05
162 21/44 156 Eric Meloche 31 M Edina MN 111 26:57 1:43 3:53 170 1:17:18 19.2 2:29 207 50:48 8:11 2:41:23
163 23/39 76 Adam Konczewski 26 M Sartell MN 250 31:54 2:01 3:15 78 1:11:28 20.8 2:38 229 52:22 8:26 2:41:36
164 29/53 270 Jon Ruiz 38 M Inver Grove Height MN 284 33:25 2:07 5:06 83 1:11:45 20.7 3:11 163 48:12 7:46 2:41:36
165 24/39 81 Terrence O'Donnell 26 M Golden Valley MN 281 33:21 2:07 4:21 167 1:17:08 19.3 2:18 88 44:32 7:10 2:41:37
166 22/44 181 Matthew Trok 32 M Plymouth MN 286 33:28 2:07 5:57 146 1:15:46 19.6 2:54 71 43:43 7:03 2:41:46
167 17/45 335 Rick Lacaille 43 M Duluth MN 264 32:31 2:04 5:09 178 1:17:39 19.2 1:29 101 45:17 7:18 2:42:04
168 9/20 395 Gregg Garretson 51 M Lakeville MN 136 27:43 1:45 3:54 180 1:17:55 19.1 2:17 203 50:29 8:08 2:42:16
169 25/39 83 Brandon Scheuble 26 M Buffalo MN 92 26:08 1:39 2:16 228 1:21:20 18.3 1:32 215 51:22 8:16 2:42:35
170 18/45 334 Bill Brown 43 M Maple Lake MN 170 28:52 1:50 5:08 173 1:17:30 19.2 3:11 158 48:04 7:44 2:42:43
171 26/39 131 Adam Shafer 29 M Sioux Falls SD 289 33:33 2:08 2:18 185 1:18:18 19.0 2:45 115 45:52 7:23 2:42:43
172 23/44 209 Jeremy Rondorf 34 M Blaine MN 288 33:30 2:07 3:43 161 1:16:56 19.3 1:48 139 46:54 7:33 2:42:48
173 19/19 15 Scott Meyer 20 M Baxter MN 219 30:34 1:56 5:18 175 1:17:34 19.2 3:14 121 46:11 7:26 2:42:50
174 10/17 40 Zach Grice-Patil 20 M Coon Rapids MN 315 35:43 2:16 5:23 68 1:10:59 21.0 2:43 164 48:13 7:46 2:42:59
175 19/45 348 Joe Swenson 44 M St Louis Park MN 53 24:32 1:33 2:45 231 1:21:45 18.2 1:28 232 52:30 8:27 2:42:59
176 20/45 326 John Simonson 42 M Fargo ND 153 28:20 1:48 4:35 184 1:18:15 19.0 2:39 191 49:27 7:58 2:43:14
177 30/53 276 Scott Cundy 39 M Maple Grove MN 257 32:21 2:03 6:08 211 1:19:47 18.7 2:38 57 42:39 6:52 2:43:31
178 2/12 236 Courtney Steilen 36 F Minneapolis MN 167 28:48 1:50 3:18 224 1:20:49 18.4 2:30 162 48:10 7:46 2:43:33
179 14/30 361 Bill Benning 46 M Lakeville MN 226 30:47 1:57 3:17 168 1:17:11 19.3 2:10 200 50:16 8:06 2:43:39
180 27/39 67 Zachary Lechner 25 M Minneapolis MN 343 38:12 2:25 3:26 91 1:12:18 20.6 1:54 156 47:55 7:43 2:43:43
181 2/6 417 Mark Ambrosen 55 M Excelsior MN 149 28:13 1:47 4:54 172 1:17:26 19.2 2:44 204 50:35 8:09 2:43:49
182 15/30 385 Steve Gaffer 49 M New Richmond WI 148 28:11 1:47 4:18 128 1:14:34 20.0 1:26 276 55:29 8:56 2:43:55
183 31/53 214 Michael Given 35 M St Cloud MN 156 28:25 1:48 3:02 193 1:18:38 18.9 2:04 225 52:15 8:25 2:44:20
184 16/30 379 Ted Schick 47 M Esko MN 161 28:33 1:49 5:48 164 1:17:00 19.3 2:16 208 50:53 8:12 2:44:28
185 4/10 327 Caroline Skaar-Page 42 F Eden Prairie MN 267 32:40 2:04 4:12 122 1:14:12 20.1 2:33 214 51:17 8:16 2:44:53
186 11/17 42 Michael Cullen 22 M Mankato MN 313 35:26 2:15 4:06 100 1:12:47 20.4 3:14 195 49:59 8:03 2:45:29
187 32/53 253 Dan Toelle 37 M Moorhead MN 171 28:55 1:50 3:55 244 1:22:46 18.0 1:38 177 48:35 7:50 2:45:48
188 33/53 278 Dan Gulbrandson 39 M Hopkins MN 207 30:20 1:55 4:17 207 1:19:38 18.7 2:18 189 49:19 7:57 2:45:49
189 7/22 107 Johanna Kertesz 28 F Minneapolis MN 121 27:17 1:44 3:38 279 1:26:24 17.2 1:55 133 46:39 7:31 2:45:50
190 8/22 80 Petrice Mostardi 26 F Rochester MN 155 28:24 1:48 4:48 258 1:24:05 17.7 2:56 111 45:45 7:22 2:45:56
191 6/24 199 Trisha Totenhagen 33 F Shakopee MN 229 30:57 1:58 2:23 229 1:21:27 18.3 2:03 188 49:15 7:56 2:46:03
192 24/44 197 Jon Steckler 33 M Minneapolis MN 106 26:48 1:42 2:55 259 1:24:19 17.6 2:18 198 50:10 8:05 2:46:27
193 34/53 267 Shane McFadden 38 M Saint Louis Park MN 164 28:37 1:49 4:32 267 1:24:56 17.5 2:46:42
194 21/45 337 Scott Nelson 43 M Hudson WI 181 29:26 1:52 4:16 216 1:20:08 18.6 3:58 183 48:56 7:53 2:46:42
195 22/45 346 Adam Smith 44 M Bloomington MN 335 37:30 2:23 4:22 137 1:15:01 19.8 1:28 186 49:05 7:54 2:47:25
196 3/5 32 Anton Knack 16 M Prior Lake MN 42 23:59 1:31 3:06 159 1:16:48 19.4 2:15 323 1:01:20 9:53 2:47:27
197 1/3 34 Gabby Keller 17 F Maple Grove MN 26 23:22 1:29 1:53 253 1:23:32 17.8 1:13 297 57:42 9:18 2:47:40
198 17/30 384 John Weum 48 M Eden Prairie MN 68 25:06 1:36 3:52 238 1:22:14 18.1 1:46 267 54:45 8:49 2:47:41
199 10/20 413 Stanton Skip Fitting 54 M Buffalo MN 172 28:57 1:50 5:23 241 1:22:31 18.0 2:18 178 48:36 7:50 2:47:41
200 28/39 113 Thomas Scheidnes 28 M Golden Valley MN 230 31:00 1:58 4:26 195 1:18:42 18.9 1:43 218 51:52 8:21 2:47:41
201 25/44 166 Jeremy Dunbar 32 M Minneapolis MN 240 31:25 1:59 3:58 198 1:19:08 18.8 1:35 216 51:44 8:20 2:47:49
202 7/24 815 Laurie McElmeel 31 F Minneapolis MN 206 30:20 1:55 4:15 163 1:16:58 19.3 2:36 252 53:43 8:39 2:47:50
203 23/45 336 Michael McConkey 43 M Baxter MN 324 36:21 2:18 4:09 76 1:11:23 20.8 3:03 241 53:00 8:32 2:47:55
204 11/20 393 Randy Vaske 50 M Hugo MN 146 28:09 1:47 4:31 179 1:17:53 19.1 2:27 270 54:58 8:51 2:47:56
205 24/45 298 Peter Shea 40 M Lakeville MN 350 38:46 2:27 2:53 213 1:19:48 18.6 1:57 91 44:35 7:11 2:47:56
206 26/44 157 Daniel Mueller 31 M Minneapolis MN 276 33:16 2:06 3:08 250 1:23:16 17.9 2:35 113 45:50 7:23 2:48:03
207 27/44 203 Josh Choate 34 M Prior Lake MN 356 40:06 2:32 4:46 118 1:13:56 20.1 2:54 128 46:26 7:29 2:48:06
208 29/39 120 Robert Bevars 29 M Minneapolis MN 263 32:29 2:04 3:48 232 1:21:49 18.2 1:53 165 48:13 7:46 2:48:10
209 18/30 374 Kevin Register 47 M Fargo ND 98 26:30 1:41 4:03 256 1:23:37 17.8 1:51 230 52:23 8:26 2:48:21
210 35/53 233 Benjamin Geyer 36 M Henning MN 294 33:58 2:09 5:44 188 1:18:25 19.0 2:34 157 48:02 7:44 2:48:40
211 28/44 167 Jake Hackl 32 M Minneapolis MN 258 32:22 2:03 4:49 266 1:24:55 17.5 2:02 94 44:45 7:12 2:48:52
212 12/20 407 Doug Wynveen 52 M Osceola WI 316 35:49 2:16 3:57 206 1:19:34 18.7 2:23 145 47:16 7:37 2:48:57
213 25/45 301 Timothy Chapdelaine 41 M Edina MN 118 27:13 1:44 4:58 200 1:19:15 18.8 3:57 259 54:10 8:44 2:49:32
214 8/24 202 Cheryl Bond 34 F Shakopee MN 216 30:30 1:56 3:17 226 1:21:14 18.3 2:18 226 52:20 8:26 2:49:36
215 9/22 64 Leann Hayes 25 F Prescott WI 268 32:48 2:05 3:53 248 1:23:06 17.9 2:09 155 47:51 7:43 2:49:45
216 19/30 375 Jeff Roehl 47 M White Bear Lake MN 221 30:40 1:57 3:22 220 1:20:32 18.5 1:44 263 54:34 8:47 2:50:49
217 36/53 232 Jason Eckert 36 M Waverly MN 52 24:26 1:33 3:24 284 1:27:20 17.0 2:39 244 53:10 8:34 2:50:58
218 26/45 349 Chris Toal 44 M Saint Paul MN 212 30:25 1:56 5:24 157 1:16:44 19.4 3:47 272 55:08 8:53 2:51:25
219 3/12 243 Cindy Cook 37 F Minneapolis MN 312 35:24 2:15 4:37 227 1:21:20 18.3 1:36 176 48:34 7:49 2:51:28
220 9/24 179 Jennifer Rehling 32 F Andover MN 123 27:20 1:44 3:12 236 1:22:02 18.1 1:28 295 57:31 9:16 2:51:30
221 27/45 299 Michael Smith 40 M Plymouth MN 159 28:29 1:48 3:52 208 1:19:40 18.7 2:21 290 57:13 9:13 2:51:33
222 37/53 250 Wayne Siegel 37 M St. Louis Park MN 338 37:49 2:24 5:35 203 1:19:21 18.8 2:04 137 46:50 7:33 2:51:38
223 2/6 353 Sharon Clements 45 F Edina MN 197 29:59 1:54 6:14 264 1:24:48 17.5 2:03 179 48:39 7:50 2:51:39
224 29/44 170 Craig Hendrickson 32 M Hopkins MN 203 30:11 1:55 5:42 223 1:20:48 18.4 2:56 222 52:06 8:23 2:51:40
225 28/45 308 Igor Kotlovskiy 41 M Maple Grove MN 272 33:09 2:06 4:25 189 1:18:25 19.0 2:04 251 53:43 8:39 2:51:44
226 10/24 196 Sarah Siedschlag 33 F Minneapolis MN 210 30:24 1:56 3:56 297 1:28:31 16.8 2:05 140 46:54 7:33 2:51:48
227 3/6 383 Lynne Nelson 48 F Eagan MN 91 25:55 1:39 5:23 292 1:27:52 16.9 2:32 201 50:19 8:06 2:51:59
228 30/44 193 Michael Miller 33 M St. Paul MN 242 31:30 2:00 3:47 237 1:22:07 18.1 1:51 237 52:51 8:31 2:52:03
229 29/45 312 Damon Peters 41 M Richfield MN 251 31:57 2:01 5:46 240 1:22:29 18.0 3:17 184 48:56 7:53 2:52:22
230 4/6 377 Mary Sands 47 F St. Paul MN 249 31:53 2:01 3:52 263 1:24:48 17.5 1:56 196 50:04 8:04 2:52:29
231 20/30 370 William Krauss 47 M Rochester MN 261 32:28 2:03 4:27 169 1:17:11 19.3 3:27 271 55:02 8:52 2:52:32
232 13/20 400 Gary Wernersbach 51 M Zimmerman MN 244 31:43 2:01 5:50 183 1:18:09 19.0 2:46 258 54:07 8:43 2:52:33
233 4/5 35 Daniel Landskroener 18 M Mayer MN 200 30:03 1:54 3:55 277 1:26:11 17.3 1:47 212 51:06 8:14 2:53:00
234 21/30 364 Randall Knutson 46 M Mankato MN 239 31:25 1:59 4:14 214 1:19:48 18.6 2:20 274 55:24 8:55 2:53:08
235 38/53 279 Bill Jagow 39 M Willmar MN 185 29:30 1:52 4:15 270 1:25:24 17.4 1:55 231 52:27 8:27 2:53:29
236 30/39 104 John Focke 28 M Minneapolis MN 334 37:28 2:22 6:57 271 1:25:24 17.4 1:57 49 42:05 6:47 2:53:50
237 30/45 307 David Jack 41 M Lake Elmo MN 265 32:37 2:04 4:29 192 1:18:37 18.9 3:01 275 55:25 8:56 2:54:07
238 22/30 352 Ivan Chavez 45 M Eden Prairie MN 320 36:13 2:18 6:51 209 1:19:40 18.7 2:20 190 49:21 7:57 2:54:22
239 31/39 86 Nicholas Beamer 27 M Grand Forks Afb ND 252 31:59 2:02 3:20 289 1:27:40 17.0 1:18 202 50:27 8:08 2:54:41
240 23/30 360 Fritz Westphal 45 M Minneapolis MH 259 32:23 2:03 3:55 210 1:19:44 18.7 2:54:43
241 31/44 190 Paul Keprios 33 M Baxter MN 336 37:36 2:23 4:39 129 1:14:38 19.9 3:18 265 54:40 8:48 2:54:49
242 32/39 114 Craig Schmidt 28 M Eden Prairie MN 331 37:17 2:22 3:24 242 1:22:42 18.0 2:57 174 48:32 7:49 2:54:50
243 3/6 426 Dennis Jabs 57 M Shorewood MN 325 36:24 2:18 3:57 177 1:17:38 19.2 2:20 266 54:42 8:49 2:54:59
244 39/53 252 Tats Tanaka 37 M Saint Paul MN 166 28:42 1:49 3:38 290 1:27:43 17.0 2:18 240 53:00 8:32 2:55:19
245 31/45 311 Shane Olson 41 M Duluth MN 328 36:39 2:19 4:55 255 1:23:34 17.8 2:24 161 48:09 7:45 2:55:39
246 10/22 85 Rachel Vanscoy 26 F Minneapolis MN 60 24:49 1:34 3:46 327 1:32:11 16.1 2:33 235 52:47 8:30 2:56:04
247 24/30 381 Curt Bailey 48 M Bloomington MN 297 34:05 2:10 6:46 217 1:20:11 18.6 3:11 224 52:13 8:25 2:56:22
248 12/17 45 Sven-Erik Johansson 22 M Mankato MN 158 28:27 1:48 3:51 235 1:22:01 18.1 2:34 310 59:38 9:36 2:56:29
249 33/39 119 Josh Bertelson 29 M Minnetonka MN 49 24:21 1:33 4:28 221 1:20:44 18.4 7:35 311 59:39 9:36 2:56:46
250 34/39 108 Patrick McBride 28 M Roseville MN 302 34:33 2:11 4:16 181 1:18:03 19.1 3:23 286 56:35 9:07 2:56:48
251 1/2 425 Barbara Beutler 57 F Minnetonka MN 243 31:42 2:01 5:07 288 1:27:37 17.0 2:15 199 50:12 8:05 2:56:52
252 32/44 138 Stephen Laplant 30 M Minneapolis MN 108 26:51 1:42 5:38 262 1:24:44 17.6 2:19 296 57:37 9:17 2:57:06
253 35/39 122 Tim Edmonson 29 M Apple Valley MN 352 38:52 2:28 6:12 190 1:18:25 19.0 4:49 185 49:01 7:54 2:57:17
254 4/12 221 Margarita Sevilla 35 F Minneapolis MN 232 31:03 1:58 3:54 328 1:32:17 16.1 1:51 172 48:24 7:48 2:57:26
255 33/44 154 Patrick Larson 31 M Minneapolis MN 349 38:40 2:27 5:05 219 1:20:28 18.5 2:25 210 51:05 8:14 2:57:41
256 36/39 109 Dan McLaughlin 28 M Anoka MN 291 33:36 2:08 3:17 148 1:15:51 19.6 3:42 326 1:01:32 9:55 2:57:56
257 25/30 356 Bill Kees 45 M Brookings SD 342 38:11 2:25 7:10 252 1:23:29 17.8 2:43 131 46:33 7:30 2:58:03
258 5/12 255 Julie Walker 37 F Arden Hills MN 145 28:04 1:47 5:44 260 1:24:34 17.6 2:15 294 57:30 9:16 2:58:05
259 14/20 404 Rick Gauger 52 M Menomonie WI 314 35:35 2:15 5:01 204 1:19:21 18.8 2:15 285 56:05 9:02 2:58:16
260 32/45 331 Paul Vander Vort 42 M Edina MN 278 33:18 2:07 8:09 245 1:22:54 17.9 2:00 221 52:01 8:23 2:58:21
261 40/53 271 David Stueve 38 M Buffalo MN 296 34:00 2:09 2:34 151 1:15:57 19.6 1:38 340 1:04:24 10:22 2:58:31
262 41/53 273 David White 38 M Mounds View MN 341 38:04 2:25 6:00 158 1:16:48 19.4 3:45 256 53:55 8:41 2:58:32
263 4/6 422 Mark Kapsner 56 M Saint Cloud MN 361 41:43 2:38 4:38 154 1:16:27 19.5 2:25 247 53:25 8:36 2:58:35
264 5/6 423 Frank Mirabella 56 M Minneapolis MN 104 26:44 1:42 8:17 298 1:28:34 16.8 3:40 217 51:45 8:20 2:58:59
265 33/45 291 Vincent Francoual 40 M St Louis Park MN 303 34:35 2:11 6:20 272 1:25:31 17.4 2:27 197 50:10 8:05 2:59:01
266 42/53 247 Matthew Leis 37 M Delano MN 162 28:33 1:49 4:41 291 1:27:47 17.0 4:37 250 53:39 8:38 2:59:14
267 11/24 158 Jamie Polley 31 F Shakopee MN 95 26:25 1:40 5:22 342 1:35:39 15.6 2:10 194 49:55 8:02 2:59:30
268 34/45 324 Lawrence Nemecek 42 M Minnetrista MN 274 33:12 2:06 4:36 243 1:22:44 18.0 3:27 281 55:42 8:58 2:59:41
269 35/45 303 Darwin Doose 41 M Buffalo MN 248 31:52 2:01 6:52 233 1:21:49 18.2 4:14 279 55:40 8:58 3:00:25
270 12/24 192 Jill Mastel 33 F St Paul MN 285 33:26 2:07 5:59 313 1:30:27 16.5 1:53 181 48:49 7:52 3:00:31
271 36/45 315 Jonathan Berry 42 M Champlin MN 218 30:31 1:56 8:45 261 1:24:42 17.6 3:44 243 53:09 8:34 3:00:50
272 13/24 173 Kate Leis 32 F Delano MN 204 30:14 1:55 5:13 322 1:31:15 16.3 2:24 223 52:10 8:24 3:01:14
273 13/17 56 Colin Jaworski 24 M Brooklyn Park MN 332 37:19 2:22 7:29 197 1:18:58 18.8 3:50 257 54:02 8:42 3:01:36
274 26/30 354 Thomas Consteinus 45 M Cokato MN 327 36:34 2:19 4:16 251 1:23:21 17.9 1:40 282 55:49 8:59 3:01:37
275 37/45 287 Mark Brueggeman 40 M Minneapolis MN 225 30:46 1:57 5:21 299 1:28:55 16.7 3:10 254 53:47 8:40 3:01:56
276 5/6 378 Margaret Schaefer 47 F Brainerd MN 178 29:19 1:52 4:50 239 1:22:17 18.1 2:07 335 1:03:39 10:15 3:02:11
277 5/10 322 Genevieve McJilton 42 F Deephaven MN 304 34:40 2:12 4:26 254 1:23:33 17.8 2:29 291 57:13 9:13 3:02:19
278 6/10 340 Lynn Brown 44 F Medina MN 317 35:59 2:17 4:31 275 1:26:09 17.3 2:14 248 53:33 8:38 3:02:25
279 11/22 70 Alyssa Walsworth 25 F St. Paul MN 190 29:45 1:53 7:48 278 1:26:12 17.3 3:22 278 55:39 8:58 3:02:44
280 38/45 350 Hans-Jurgen Van Heteren 44 M Prior Lake MN 319 36:03 2:17 4:40 257 1:23:44 17.8 4:03 261 54:26 8:46 3:02:54
281 7/10 320 Christine Kane 42 F Minneapolis MN 260 32:27 2:03 4:00 269 1:25:19 17.4 2:26 305 58:46 9:28 3:02:57
282 7/7 21 Andrea Potyondy-Smith 32 F Champlin MN 209 30:23 1:56 6:20 201 1:19:17 18.8 2:15 341 1:04:48 10:26 3:03:00
283 6/12 266 Julie McAlpin 38 F Buffalo MN 269 32:58 2:05 5:34 300 1:29:03 16.7 4:14 220 51:57 8:22 3:03:44
284 34/44 1476 Kyle Clark 31 M St Anthony MN 211 30:24 1:56 5:05 280 1:26:55 17.1 3:22 303 58:28 9:25 3:04:12
285 27/30 359 Marriner Smith 45 M Lakeville MN 308 34:47 2:12 5:07 215 1:19:52 18.6 4:22 314 1:00:17 9:42 3:04:23
286 2/3 53 Erin Cuomo 24 F Plymouth MN 144 27:59 1:46 5:23 287 1:27:32 17.0 2:18 324 1:01:21 9:53 3:04:31
287 12/22 89 Shannon Gaukler 27 F Fargo ND 271 33:07 2:06 4:06 325 1:31:48 16.2 3:38 219 51:55 8:22 3:04:33
288 14/17 41 Eric Olson 21 M Brooklyn Park MN 113 26:58 1:43 6:10 352 1:39:54 14.9 1:40 193 49:54 8:02 3:04:34
289 14/24 172 Debbie Jacobs 32 F Minneapolis MN 236 31:11 1:59 4:29 324 1:31:41 16.2 2:45 268 54:46 8:49 3:04:50
290 15/17 55 Aaron Halonen 24 M Dassel MN 277 33:17 2:07 7:01 302 1:29:25 16.6 2:46 234 52:47 8:30 3:05:13
291 39/45 342 Charles Julson 44 M Bloomington MN 174 29:03 1:51 4:38 336 1:33:56 15.8 4:55 238 52:52 8:31 3:05:22
292 40/45 338 Jeff Pitz 43 M Woodbury MN 253 32:05 2:02 6:09 311 1:30:16 16.5 2:39 260 54:20 8:45 3:05:27
293 2/4 430 Donald Welch 67 M Santiago/vitacura CH 280 33:20 2:07 4:57 308 1:29:56 16.5 3:33 255 53:47 8:40 3:05:30
294 7/12 224 Laurie Smith 35 F Merrifield MN 227 30:50 1:57 4:47 332 1:33:39 15.9 2:31 253 53:46 8:40 3:05:31
295 35/44 134 Jay Guerin 30 M Shoreview MH 195 29:51 1:54 4:12 294 1:28:04 16.9 1:36 328 1:01:53 9:58 3:05:33
296 41/45 309 Paul Kriegl 41 M Brainerd MN 290 33:34 2:08 7:01 317 1:30:41 16.4 1:32 239 52:59 8:32 3:05:45
297 13/22 105 Karlene Griggs 28 F Maple Grove MN 255 32:19 2:03 4:03 276 1:26:11 17.3 2:49 319 1:00:49 9:48 3:06:09
298 8/10 305 Kathryn Freytag 41 F Eden Prairie NJ 275 33:14 2:06 5:06 286 1:27:30 17.0 3:12 293 57:22 9:14 3:06:22
299 2/3 33 Shelby Woodworth 16 F Hutchinson MN 214 30:28 1:56 3:05 331 1:33:34 15.9 2:06 292 57:17 9:14 3:06:27
300 43/53 230 Christian Dahlberg 36 M Independence MN 194 29:49 1:53 5:33 268 1:24:59 17.5 4:18 330 1:02:16 10:02 3:06:53
301 14/22 112 Amy Rossman 28 F Eden Prairie MN 208 30:22 1:56 3:54 326 1:31:55 16.2 1:58 306 58:55 9:29 3:07:01
302 44/53 245 Ryan Kotula 37 M Prior Lake MN 262 32:28 2:03 3:47 293 1:28:00 16.9 2:10 322 1:01:01 9:50 3:07:24
303 28/30 1496 Doran Schoeppach 45 M Minneapolis MN 321 36:18 2:18 5:45 309 1:30:04 16.5 4:23 209 51:05 8:14 3:07:31
304 15/22 87 Christine Brodeen 27 F Monticello MN 256 32:20 2:03 3:49 314 1:30:35 16.4 2:10 304 58:45 9:28 3:07:37
305 45/53 1019 Chris Hammerstrand 39 M St. Louis Park MN 282 33:23 2:07 6:49 330 1:32:34 16.1 4:25 211 51:06 8:14 3:08:15
306 15/20 406 Phil Weber 52 M Inver Grove Height MN 228 30:53 1:57 5:44 301 1:29:11 16.7 1:57 320 1:00:53 9:48 3:08:37
307 46/53 226 Greg Arvola 36 M Cokato MN 293 33:49 2:09 3:39 333 1:33:40 15.9 1:36 284 55:57 9:01 3:08:40
308 6/6 419 Walt Johnson 55 M St Paul MN 141 27:49 1:46 9:33 247 1:23:01 17.9 5:06 333 1:03:15 10:11 3:08:42
309 37/39 63 Adam Driscoll 25 M Eden Prairie MN 323 36:21 2:18 5:10 283 1:27:15 17.1 2:07 300 58:04 9:21 3:08:54
310 2/2 418 Jan Handlos 55 F Baxter MN 347 38:22 2:26 6:43 273 1:25:55 17.3 1:10 288 56:58 9:11 3:09:06
311 29/30 362 Marc Berg 46 M St. Louis Park MN 119 27:14 1:44 6:08 321 1:31:15 16.3 3:08 325 1:01:23 9:53 3:09:06
312 36/44 177 Michael Nelson 32 M Minneapolis MN 345 38:19 2:26 4:22 296 1:28:22 16.8 2:50 273 55:23 8:55 3:09:14
313 42/45 310 Jack Lapitz 41 M Minneapolis MN 299 34:17 2:10 5:11 303 1:29:30 16.6 2:29 302 58:19 9:24 3:09:43
314 16/22 111 Jane Morris 28 F Minnetonka MN 283 33:23 2:07 5:42 341 1:35:35 15.6 2:35 242 53:02 8:32 3:10:15
315 30/30 358 Roger Remark 45 M Wayzata MN 322 36:18 2:18 4:55 305 1:29:45 16.6 1:53 298 57:43 9:18 3:10:31
316 17/22 38 Danielle Tregolson 27 F St. Paul MN 186 29:34 1:52 5:17 337 1:34:11 15.8 2:10 312 59:53 9:39 3:11:02
317 9/10 347 Jennifer Stoneman 44 F Minneapolis MN 213 30:27 1:56 5:41 318 1:31:01 16.3 2:13 327 1:01:49 9:57 3:11:11
318 37/44 146 Timothy Broeckert 31 M Madison WI 351 38:47 2:27 6:57 225 1:20:59 18.4 2:27 329 1:02:14 10:01 3:11:23
319 38/44 145 Charlie Brandwick 31 M Minneapolis MN 370 51:11 3:14 5:20 212 1:19:48 18.6 1:55 245 53:14 8:35 3:11:26
320 43/45 288 Craig Erdmann 40 M Saint Louis Park MN 301 34:29 2:11 4:35 304 1:29:39 16.6 2:30 313 1:00:15 9:42 3:11:27
321 15/24 184 Beth Barrett 33 F Minneapolis MN 192 29:48 1:53 2:48 285 1:27:24 17.0 3:10 351 1:08:40 11:03 3:11:48
322 18/22 101 Nicole Apelt 28 F Minnetonka MN 241 31:26 2:00 5:30 350 1:39:00 15.0 3:33 236 52:49 8:30 3:12:16
323 16/20 411 Rick Agar 54 M Duluth MN 231 31:01 1:58 5:59 339 1:34:22 15.8 2:23 307 59:02 9:31 3:12:46
324 8/12 265 Kelly Logue 38 F New Prague MN 344 38:15 2:25 4:45 315 1:30:39 16.4 2:31 299 57:48 9:18 3:13:55
325 9/12 269 Lisa Pottenger 38 F Eagle Lake MN 318 36:00 2:17 5:51 234 1:22:00 18.1 2:42 348 1:07:28 10:52 3:14:00
326 16/24 189 Cindy Crecelius 33 F Farmington MN 337 37:42 2:23 4:34 265 1:24:49 17.5 3:10 336 1:03:47 10:16 3:14:00
327 47/53 211 Keith Bergmann 35 M Lake Elmo MN 270 33:02 2:06 4:44 323 1:31:23 16.3 2:17 331 1:02:57 10:08 3:14:22
328 39/44 200 Shawn Wahlstrom 33 M Ogilvie MN 254 32:13 2:03 4:42 295 1:28:05 16.9 3:07 346 1:06:37 10:44 3:14:42
329 1/2 1498 Kathryn Carlson 50 F Waite Park MN 357 40:11 2:33 4:44 310 1:30:08 16.5 2:12 301 58:06 9:21 3:15:19
330 17/20 412 Rodney Barnes 54 M Maple Grove MN 359 40:51 2:35 3:57 230 1:21:29 18.3 4:10 343 1:05:03 10:29 3:15:29
331 10/10 332 Karen Barton 43 F Minneapolis MN 358 40:30 2:34 5:33 281 1:26:55 17.1 3:37 308 59:06 9:31 3:15:39
332 10/12 235 Sally Smith 36 F Corcoran MN 305 34:41 2:12 4:23 335 1:33:53 15.8 2:33 315 1:00:27 9:44 3:15:54
333 40/44 159 John Severson 31 M St Pual MN 306 34:42 2:12 7:18 349 1:38:36 15.1 2:20 249 53:37 8:38 3:16:32
334 17/24 176 Danielle Mitchell 32 F Mankato MN 309 34:52 2:13 7:55 312 1:30:21 16.5 3:38 317 1:00:30 9:45 3:17:14
335 18/20 408 Manny Comstock 53 M St. Paul MN 224 30:46 1:57 4:18 249 1:23:12 17.9 2:50 364 1:16:23 12:18 3:17:28
336 11/12 246 Martha Kranes 37 F Minneapolis MN 298 34:17 2:10 6:22 346 1:36:51 15.4 4:36 277 55:31 8:57 3:17:35
337 44/45 321 Tom Mascarenas 42 M Eden Prairie MN 217 30:30 1:56 5:17 274 1:26:04 17.3 3:20 362 1:14:11 11:57 3:19:19
338 48/53 225 Michael Alinder 36 M Rockford MN 367 43:36 2:46 4:00 319 1:31:05 16.3 2:25 309 59:25 9:34 3:20:28
339 19/22 118 Kirstin Anderson 29 F Elk River MN 362 41:58 2:39 3:46 307 1:29:52 16.6 2:18 334 1:03:35 10:14 3:21:27
340 3/4 1392 Thomas Parker 60 M Monticello MN 339 37:55 2:24 6:16 334 1:33:52 15.9 2:01 332 1:03:12 10:11 3:23:14
341 18/24 187 Katie Clark 33 F Minneapolis MN 330 36:52 2:20 4:54 353 1:40:51 14.8 3:52 289 57:03 9:11 3:23:30
342 38/39 116 Sean Walsh 28 M Buffalo MN 193 29:49 1:53 4:46 363 1:49:27 13.6 3:02 287 56:37 9:07 3:23:38
343 49/53 285 Jason Welsh 39 M Maplewood MN 292 33:45 2:08 6:25 306 1:29:45 16.6 5:15 352 1:09:11 11:08 3:24:19
344 19/20 394 Bryan Bower 51 M Minnetrista MN 354 39:46 2:31 6:29 338 1:34:17 15.8 3:45 316 1:00:29 9:44 3:24:44
345 19/24 148 Shelby Fischer 31 F Saint Paul MN 326 36:27 2:19 5:41 351 1:39:24 15.0 2:47 318 1:00:36 9:46 3:24:53
346 2/2 389 Denise Baxter 50 F St. Cloud MN 340 38:00 2:24 4:04 340 1:34:40 15.7 1:59 347 1:07:11 10:49 3:25:52
347 41/44 178 Barrie Pedersen 32 M Rochester MN 307 34:46 2:12 4:40 282 1:26:59 17.1 3:51 363 1:15:49 12:13 3:26:04
348 45/45 317 Tracy Gompf 42 M Fargo ND 311 35:19 2:14 6:21 345 1:36:35 15.4 4:19 337 1:03:52 10:17 3:26:23
349 50/53 249 Terry Olivas 37 M Grand Forks ND 124 27:24 1:44 27:20 191 1:18:35 18.9 25:08 160 48:09 7:45 3:26:35
350 20/22 124 Deena Johnson 29 F Robbinsdale MN 237 31:16 1:59 7:28 348 1:37:29 15.3 5:54 342 1:04:52 10:27 3:26:57
351 16/17 52 Chad Bjorklund 24 M Wyoming MN 366 43:22 2:45 9:41 320 1:31:14 16.3 7:22 283 55:55 9:00 3:27:33
352 17/17 49 Christopher Rheineck 23 M Apple Valley MN 371 52:12 3:18 5:29 329 1:32:22 16.1 1:50 280 55:42 8:58 3:27:33
353 3/3 37 Suzann Nordquist 18 F Bemidji MN 279 33:19 2:07 5:44 360 1:47:29 13.8 1:36 321 1:00:55 9:49 3:29:00
354 51/53 268 Robert Patrick 38 M Milton WI 329 36:50 2:20 4:14 316 1:30:40 16.4 2:43 365 1:18:13 12:36 3:32:36
355 3/3 59 Amy Wittgenstein 24 F Valparaiso IN 348 38:29 2:26 6:28 347 1:36:56 15.4 3:21 349 1:07:29 10:52 3:32:41
356 42/44 164 Christopher Chalupsky 32 M Lawndale CA 233 31:04 1:58 5:43 362 1:49:17 13.6 3:01 338 1:04:16 10:21 3:33:18
357 43/44 183 Moe Wolf 32 M Redondo Beach CA 273 33:10 2:06 4:15 361 1:48:32 13.7 3:03 339 1:04:21 10:22 3:33:18
358 6/6 1254 Carrie Agre 47 F Corcoran MN 353 39:19 2:29 5:40 354 1:40:54 14.7 2:04 344 1:05:41 10:35 3:33:35
359 12/12 259 Nicole Blomgren 38 F Coon Rapids MN 310 35:00 2:13 6:38 359 1:44:20 14.3 5:14 350 1:08:37 11:03 3:39:47
360 20/24 162 Nicholas Bryduck 32 F Minneapolis MN 346 38:20 2:26 3:37 343 1:35:43 15.5 9:08 358 1:13:07 11:46 3:39:53
361 21/24 155 Abbey Mahin 31 F Minneapolis MN 295 33:59 2:09 6:23 355 1:41:02 14.7 5:26 359 1:13:07 11:46 3:39:55
362 4/4 431 Harvey Hutchings 69 M Rochester MN 355 40:06 2:32 8:42 344 1:35:49 15.5 3:49 357 1:12:49 11:44 3:41:13
363 52/53 215 Ben Hadden 35 M Minnetonka MN 365 42:43 2:42 6:19 358 1:43:25 14.4 3:31 345 1:05:45 10:35 3:41:40
364 39/39 91 Caleb Key 27 M Valparaiso IN 138 27:44 1:46 7:20 356 1:41:36 14.6 4:07 366 1:22:48 13:20 3:43:34
365 20/20 402 James Driscoll 52 M Medina MN 372 57:46 3:39 365 1:56:52 12.7 3:25 170 48:19 7:47 3:46:20
366 53/53 272 Jason Weinerman 38 M Little Falls MN 368 44:31 2:49 8:33 357 1:42:31 14.5 2:28 360 1:13:20 11:49 3:51:20
367 5/5 433 Moua Choua Lor 11 M St. Paul MN 360 41:35 2:38 12:11 369 2:05:47 11.8 4:00:08
368 22/24 188 Sara Cotton 33 F St. Louis Park MN 369 45:15 2:52 11:09 364 1:50:23 13.5 2:49 361 1:14:04 11:56 4:03:38
369 23/24 152 Cheri Kuhn 31 F Wayzata MN 364 42:09 2:40 7:20 367 1:58:55 12.5 4:36 355 1:10:43 11:23 4:03:42
370 44/44 1478 William Thorpe 33 M Hutchinson MN 363 42:09 2:40 7:19 366 1:58:55 12.5 4:38 356 1:10:44 11:23 4:03:42
371 21/22 128 Tammy Nielsen 29 F Buffalo MN 222 30:41 1:57 6:27 371 2:12:10 11.3 5:48 367 1:24:57 13:41 4:20:01
372 24/24 210 Alysia Zens 34 F Buffalo MN 333 37:26 2:22 38:07 368 2:04:20 12.0 5:23 354 1:09:27 11:11 4:34:40
373 22/22 132 Jessica Sonnek 29 F Montrose MN 373 70:33 4:28 370 2:11:42 11.3 5:01 353 1:09:26 11:11 4:36:40
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
OLYMPIC COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS: Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1501 Team Hurtbox M.E.B. : John Ball , Scott Wright , Tom Morgan
2 21:33 1:22 1:24 1 1:08:49 21.6 0:41 2 38:47 6:15 2:11:12
2 1505 2 Beauties & a Beast : Sara Collins , Kim Schneider , Scott Welle
3 23:58 1:31 1:30 5 1:12:49 20.4 1:02 1 37:29 6:02 2:16:47
3 1512 Fit to be Tried : Tim Kosiek , Mark Kosiek , Joan Kosiek
6 27:04 1:43 1:51 4 1:12:01 20.7 0:53 6 49:34 7:59 2:31:21
4 1519 Size Doesn't Matter : Sheila Wilson , Ian Wilson , Stephanie Wilson
8 29:04 1:51 1:27 3 1:10:34 21.1 0:42 8 50:19 8:06 2:32:05
5 1511 Team JJD : Diane Hughes , Jared Griffin , Jeff Thies
5 26:21 1:40 1:30 6 1:15:41 19.7 1:00 4 49:16 7:56 2:33:46
6 1508 Panic Attack : Karmin Declercq , Thomas Mcdonald , Charles Vanek
12 33:34 2:08 1:55 2 1:10:02 21.2 0:54 5 49:32 7:59 2:35:56
7 1517 Bar Fly's : Rob Stendahl , Julie Boyum , Sheila Pidde
4 24:33 1:33 2:20 9 1:21:05 18.4 1:00 7 50:04 8:04 2:39:00
8 1514 Two Geeks and the Fuzz : Andrew Morley , Adrian Morley , Mark Bertram
9 32:07 2:02 1:30 10 1:24:06 17.7 1:05 3 43:25 7:00 2:42:11
9 1509 Gang Green : Chris Guest , Jackie Kieser , Carolyn Klecker
1 21:07 1:20 1:36 11 1:27:08 17.1 1:31 10 50:54 8:12 2:42:14
10 1510 Team Hanson : Tom Hanson , Kathy Hanson ,
14 36:21 2:18 2:00 7 1:19:52 18.6 0:50 11 54:02 8:42 2:53:04
11 1502 The Passed : Kraig Carlstrom , Jeff Bonde , Perry Buffie
15 36:33 2:19 2:24 8 1:20:42 18.4 1:05 12 58:10 9:22 2:58:51
12 1518 Waldeck : Kathryn Waldeck , Theodore Waldeck , Elissa Then
7 28:36 1:49 1:55 12 1:27:20 17.0 1:22 14 1:00:40 9:46 2:59:51
13 1504 The future : Mitchell Carlstrom , Michael Bonde , Megan Davis
11 33:27 2:07 2:15 13 1:29:34 16.6 0:56 13 58:40 9:27 3:04:50
14 1513 Lofti : Tara Loftus , Kate Loftus , Avery Gallison
10 32:51 2:05 2:46 14 1:38:51 15.1 0:56 9 50:47 8:11 3:06:09
15 1500 Wonder Women : Heather Anderson , Hollie Macy , Laura Larsen
13 36:01 2:17 2:04 87:47 16 1:19:12 12:45 3:25:02
16 1507 3 Girls Tri-ing : Nichol Davis , Monica Hahn , Mona Anderson
16 37:35 2:23 2:38 15 1:52:37 13.2 1:21 15 1:06:04 10:38 3:40:13
DISQUALIFIED OR DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
88 Justin Fischer 27 M Blaine MN 12 41:44 2:39 6:33 2 47:43 31.2 2:28 1 55:04 8:52 2:33:30
318 Jeff Grebner 42 M Saint Paul MN 1 23:57 1:31 3:20 3 1:08:22 21.8 1:34
414 Michael Gotzsche 54 M Minneapolis MN 4 26:16 1:40 4:08 4 1:19:51 18.6 1:56
289 Elizabeth Ezell 40 F Oakdale MN 9 30:37 1:56 6:40 9 1:36:55 15.4 2:18
264 Bryan Logue 38 M New Prague MN 6 27:24 1:44 4:41 1 28:22 52.5 9:57
409 Gregory Larson 53 M Prior Lake MN 8 27:46 1:46 4:33 5 1:20:56 18.4
29 Kevin Coryell 15 M St Paul MN 7 27:33 1:45 2:13 6 1:29:04 16.7
110 Alex Mertens 28 F Minneapolis MN 5 26:19 1:40 3:04 7 1:29:39 16.6
222 Kirsten Sjoberg 35 F Minneapolis MN 11 35:39 2:15 10:06 8 1:36:24 15.4
277 Bill Currie 39 M Chanhassen MN 2 24:32 1:33 4:18 10 1:48:12 13.8
144 Scott Beesley 31 M Minneapolis MN 3 25:51 1:38 5:44 11 2:00:57 12.3
1120 Steve Tannen 41 M Minneapolis MN 10 33:23 2:07 3:33
ELITE MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1 Terenzo Bozzone 24 M Buffalo MN 1 18:49 1:12 1:41 4 1:01:10 24.3 0:58 4 37:14 6:00 1:59:50
2 768 Matthew Payne 32 M Columbia Heights MN 6 22:15 1:25 1:36 2 1:00:01 24.8 0:59 3 36:26 5:52 2:01:16
3 2 Jonathan Balabuck 29 M Thunder Bay CA 3 21:16 1:21 2:26 6 1:02:57 23.6 1:19 2 34:38 5:35 2:02:33
4 57 Patrick Parish 24 M Circle Pines MN 8 22:22 1:25 1:56 8 1:04:18 23.1 1:05 1 34:26 5:33 2:04:05
5 24 Steve Sander 30 M Richfield MN 10 23:37 1:30 2:56 1 59:58 24.8 1:11 5 37:36 6:04 2:05:16
6 17 Montgomery Mouw 45 M White Bear Lake MN 5 21:32 1:22 2:21 7 1:03:21 23.5 1:02 7 39:12 6:19 2:07:27
7 13 Joe Langel 36 M Minneapolis MN 4 21:21 1:21 1:59 3 1:00:36 24.6 1:05 16 44:29 7:10 2:09:28
8 1557 Jeremy Sartain 35 M St. Paul MN 7 22:21 1:25 3:32 5 1:01:49 24.1 1:27 13 41:00 6:36 2:10:07
9 12 Thomas Krenz 48 M Chisago City MN 12 23:46 1:30 2:13 10 1:05:19 22.8 1:38 6 38:54 6:16 2:11:48
10 9 Thaddeus Ingersoll 39 M St. Paul MN 2 19:18 1:14 2:14 17 1:09:08 21.5 2:12:36
11 26 Micah Turman 28 M Minneapolis MN 15 24:05 1:32 1:45 12 1:05:36 22.7 1:58 11 39:57 6:26 2:13:18
12 22 Kevin Preckel 37 M Duluth MN 14 24:02 1:32 2:17 11 1:05:26 22.7 1:17 12 40:31 6:32 2:13:31
13 218 Jmatt Keil 35 M Minneapolis MN 9 23:34 1:30 1:56 14 1:08:04 21.9 1:07 8 39:16 6:20 2:13:55
14 6 James Graif 47 M Elk River MN 13 23:46 1:31 2:29 9 1:05:02 22.9 1:56 15 42:54 6:55 2:16:05
15 11 James Kelley 48 M Centuria WI 17 26:19 1:40 3:07 13 1:05:59 22.6 1:08 9 39:35 6:23 2:16:06
16 3 Rick Campins 41 M Apple Valley MN 11 23:43 1:30 2:11 16 1:08:34 21.7 1:24 14 41:11 6:38 2:17:00
17 5 Charles Donly 39 M Minneapolis MN 18 28:17 1:48 2:27 15 1:08:32 21.7 1:13 10 39:41 6:24 2:20:07
18 16 Oscar Morles 33 M Blaine MN 16 24:24 1:33 2:24:04
19 15 Scott Meyer 20 M Baxter MN 19 30:34 1:56 5:18 18 1:17:34 19.2 3:14 17 46:11 7:26 2:42:50
ELITE FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 7 Kortney Haag 30 F New Hope MN 5 25:33 1:37 2:09 1 1:08:25 21.7 1:39 1 40:48 6:34 2:18:31
2 14 Katherine McCann 25 F Edina MN 3 23:32 1:30 1:28 2 1:09:01 21.6 1:01 5 44:15 7:08 2:19:16
3 10 Heidi Keller Miler 44 F Chaska MN 2 21:28 1:22 2:39 4 1:12:32 20.5 1:08 3 42:41 6:53 2:20:25
4 19 Brook Mutzenberger 28 F Eden Prairie MN 6 25:45 1:38 1:33 3 1:10:06 21.2 1:01 2 42:35 6:52 2:20:58
5 28 Susan Williams 35 F Minneapolis MN 1 21:19 1:21 2:20 5 1:13:10 20.3 1:05 4 43:08 6:57 2:21:00
6 18 Suzann Mouw 45 F White Bear Lake MN 4 24:41 1:34 2:34 6 1:18:19 19.0 2:00 6 50:35 8:09 2:38:07
7 21 Andrea Potyondy-Smith 32 F Champlin MN 7 30:23 1:56 6:20 7 1:19:17 18.8 2:15 7 1:04:48 10:26 3:03:00
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Terenzo Bozzone Buffalo MN 24 M 18:49 1:12
2 Thaddeus Ingersoll St. Paul MN 39 M 19:18 1:14
3 Oscar Godoi Apple Valley MN 34 M 19:38 1:15
4 David Goldberg Excelsior MN 48 M 20:58 1:20
5 Mary Beth Tuttle Pine Springs MN 46 F 21:09 1:21
6 Jonathan Balabuck Thunder Bay CA 29 M 21:16 1:21
7 Susan Williams Minneapolis MN 35 F 21:19 1:21
8 Joe Langel Minneapolis MN 36 M 21:21 1:21
9 Heidi Keller Miler Chaska MN 44 F 21:28 1:22
10 Montgomery Mouw White Bear Lak MN 45 M 21:32 1:22
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Steve Sander Richfield Mn 30 M 00:59:58 24.8
2 Matthew Payne Columbia Heigh Mn 32 M 01:00:01 24.8
3 Joe Langel Minneapolis Mn 36 M 01:00:36 24.6
4 Terenzo Bozzone Buffalo Mn 24 M 01:01:10 24.3
5 Jeremy Sartain St. Paul Mn 35 M 01:01:49 24.1
6 Joe Moyer Rochester Mn 30 M 01:02:36 23.8
7 Jonathan Balabuck Thunder Bay Ca 29 M 01:02:57 23.6
8 Montgomery Mouw White Bear Lak Mn 45 M 01:03:21 23.5
9 Michael Wente Minneapolis Mn 33 M 01:03:36 23.4
10 Ross Weinzierl Waconia Mn 23 M 01:03:59 23.3
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Patrick Parish Circle Pines MN 24 M 34:26 5:33
2 Jonathan Balabuck Thunder Bay CA 29 M 34:38 5:35
3 Josh Blankenheim Duluth MN 28 M 35:51 5:47
4 Paul Kriegler Plymouth MN 26 M 36:01 5:48
5 Matthew Payne Columbia Heigh MN 32 M 36:26 5:52
6 Juraj Trubiroha Olathe MN 31 M 37:09 5:59
7 Terenzo Bozzone Buffalo MN 24 M 37:14 6:00
8 Leon Ball Minneapolis MN 44 M 37:22 6:01
9 Steve Sander Richfield MN 30 M 37:36 6:04
10 Chip Tabor St. Louis Park MN 37 M 37:49 6:06
FEMALE AGE GROUP RESULTS 2 - 15
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 34 Gabby Keller 17 F Maple Grove MN 1 23:22 1:29 1:53 1 1:23:32 17.8 1:13 2 57:42 9:18 2:47:40
2 33 Shelby Woodworth 16 F Hutchinson MN 2 30:28 1:56 3:05 2 1:33:34 15.9 2:06 1 57:17 9:14 3:06:27
3 37 Suzann Nordquist 18 F Bemidji MN 3 33:19 2:07 5:44 3 1:47:29 13.8 1:36 3 1:00:55 9:49 3:29:00
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 50 Nordica Stocker 23 F Minneapolis MN 1 25:25 1:37 2:24 1 1:13:23 20.3 1:38 1 47:26 7:38 2:30:13
2 53 Erin Cuomo 24 F Plymouth MN 2 27:59 1:46 5:23 2 1:27:32 17.0 2:18 2 1:01:21 9:53 3:04:31
3 59 Amy Wittgenstein 24 F Valparaiso IN 3 38:29 2:26 6:28 3 1:36:56 15.4 3:21 3 1:07:29 10:52 3:32:41
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 79 April Morgan 26 F Minneapolis MN 4 27:15 1:44 2:03 1 1:09:28 21.4 0:58 4 46:30 7:29 2:26:12
2 127 Ann Moyer 29 F Rochester MN 6 27:46 1:46 4:14 2 1:11:45 20.7 2:04 3 46:19 7:28 2:32:05
3 68 Casey Richter 25 F Columbia Heights MN 8 29:30 1:52 4:27 3 1:14:52 19.9 1:20 1 45:24 7:19 2:35:30
4 129 Katy Ratley 29 F St. Paul MN 3 26:45 1:42 3:46 5 1:17:36 19.2 2:05 7 47:48 7:42 2:37:57
5 65 Amanda Johnson 25 F Eagan MN 2 24:58 1:35 3:09 4 1:16:58 19.3 2:07 13 53:22 8:36 2:40:32
6 84 Abigail Turman 26 F Minneapolis MN 10 29:39 1:53 2:04 6 1:20:18 18.5 1:23 6 47:41 7:41 2:41:03
7 107 Johanna Kertesz 28 F Minneapolis MN 5 27:17 1:44 3:38 11 1:26:24 17.2 1:55 5 46:39 7:31 2:45:50
8 80 Petrice Mostardi 26 F Rochester MN 7 28:24 1:48 4:48 8 1:24:05 17.7 2:56 2 45:45 7:22 2:45:56
9 64 Leann Hayes 25 F Prescott WI 18 32:48 2:05 3:53 7 1:23:06 17.9 2:09 8 47:51 7:43 2:49:45
10 85 Rachel Vanscoy 26 F Minneapolis MN 1 24:49 1:34 3:46 16 1:32:11 16.1 2:33 10 52:47 8:30 2:56:04
11 70 Alyssa Walsworth 25 F St. Paul MN 11 29:45 1:53 7:48 10 1:26:12 17.3 3:22 14 55:39 8:58 3:02:44
12 89 Shannon Gaukler 27 F Fargo ND 19 33:07 2:06 4:06 14 1:31:48 16.2 3:38 9 51:55 8:22 3:04:33
13 105 Karlene Griggs 28 F Maple Grove MN 16 32:19 2:03 4:03 9 1:26:11 17.3 2:49 18 1:00:49 9:48 3:06:09
14 112 Amy Rossman 28 F Eden Prairie MN 12 30:22 1:56 3:54 15 1:31:55 16.2 1:58 16 58:55 9:29 3:07:01
15 87 Christine Brodeen 27 F Monticello MN 17 32:20 2:03 3:49 13 1:30:35 16.4 2:10 15 58:45 9:28 3:07:37
16 111 Jane Morris 28 F Minnetonka MN 20 33:23 2:07 5:42 18 1:35:35 15.6 2:35 12 53:02 8:32 3:10:15
17 38 Danielle Tregolson 27 F St. Paul MN 9 29:34 1:52 5:17 17 1:34:11 15.8 2:10 17 59:53 9:39 3:11:02
18 101 Nicole Apelt 28 F Minnetonka MN 15 31:26 2:00 5:30 20 1:39:00 15.0 3:33 11 52:49 8:30 3:12:16
19 118 Kirstin Anderson 29 F Elk River MN 21 41:58 2:39 3:46 12 1:29:52 16.6 2:18 19 1:03:35 10:14 3:21:27
20 124 Deena Johnson 29 F Robbinsdale MN 14 31:16 1:59 7:28 19 1:37:29 15.3 5:54 20 1:04:52 10:27 3:26:57
21 128 Tammy Nielsen 29 F Buffalo MN 13 30:41 1:57 6:27 22 2:12:10 11.3 5:48 22 1:24:57 13:41 4:20:01
22 132 Jessica Sonnek 29 F Montrose MN 22 70:33 4:28 21 2:11:42 11.3 5:01 21 1:09:26 11:11 4:36:40
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 168 Diane Hankee 32 F Lino Lakes MN 6 28:09 1:47 2:17 1 1:10:15 21.2 1:00 3 45:28 7:19 2:27:08
2 136 Angel Hohenstein 30 F Duluth MN 7 28:30 1:48 3:25 2 1:14:51 19.9 1:39 1 41:38 6:42 2:30:01
3 153 Brooke Larsen 31 F Northfield MN 1 22:37 1:26 2:45 9 1:22:55 17.9 1:37 2 44:21 7:09 2:34:12
4 171 Laura Hoffman 32 F Edina MN 3 25:32 1:37 4:34 5 1:18:46 18.9 1:43 5 47:10 7:36 2:37:43
5 137 Raechel Konczewski 30 F Sartell MN 2 24:23 1:33 2:54 4 1:18:19 19.0 2:45 9 51:16 8:16 2:39:36
6 199 Trisha Totenhagen 33 F Shakopee MN 13 30:57 1:58 2:23 7 1:21:27 18.3 2:03 7 49:15 7:56 2:46:03
7 815 Laurie McElmeel 31 F Minneapolis MN 10 30:20 1:55 4:15 3 1:16:58 19.3 2:36 12 53:43 8:39 2:47:50
8 202 Cheryl Bond 34 F Shakopee MN 12 30:30 1:56 3:17 6 1:21:14 18.3 2:18 11 52:20 8:26 2:49:36
9 179 Jennifer Rehling 32 F Andover MN 5 27:20 1:44 3:12 8 1:22:02 18.1 1:28 15 57:31 9:16 2:51:30
10 196 Sarah Siedschlag 33 F Minneapolis MN 11 30:24 1:56 3:56 12 1:28:31 16.8 2:05 4 46:54 7:33 2:51:48
11 158 Jamie Polley 31 F Shakopee MN 4 26:25 1:40 5:22 17 1:35:39 15.6 2:10 8 49:55 8:02 2:59:30
12 192 Jill Mastel 33 F St Paul MN 15 33:26 2:07 5:59 14 1:30:27 16.5 1:53 6 48:49 7:52 3:00:31
13 173 Kate Leis 32 F Delano MN 9 30:14 1:55 5:13 15 1:31:15 16.3 2:24 10 52:10 8:24 3:01:14
14 172 Debbie Jacobs 32 F Minneapolis MN 14 31:11 1:59 4:29 16 1:31:41 16.2 2:45 13 54:46 8:49 3:04:50
15 184 Beth Barrett 33 F Minneapolis MN 8 29:48 1:53 2:48 11 1:27:24 17.0 3:10 19 1:08:40 11:03 3:11:48
16 189 Cindy Crecelius 33 F Farmington MN 21 37:42 2:23 4:34 10 1:24:49 17.5 3:10 18 1:03:47 10:16 3:14:00
17 176 Danielle Mitchell 32 F Mankato MN 17 34:52 2:13 7:55 13 1:30:21 16.5 3:38 16 1:00:30 9:45 3:17:14
18 187 Katie Clark 33 F Minneapolis MN 19 36:52 2:20 4:54 20 1:40:51 14.8 3:52 14 57:03 9:11 3:23:30
19 148 Shelby Fischer 31 F Saint Paul MN 18 36:27 2:19 5:41 19 1:39:24 15.0 2:47 17 1:00:36 9:46 3:24:53
20 162 Nicholas Bryduck 32 F Minneapolis MN 22 38:20 2:26 3:37 18 1:35:43 15.5 9:08 22 1:13:07 11:46 3:39:53
21 155 Abbey Mahin 31 F Minneapolis MN 16 33:59 2:09 6:23 21 1:41:02 14.7 5:26 23 1:13:07 11:46 3:39:55
22 188 Sara Cotton 33 F St. Louis Park MN 24 45:15 2:52 11:09 22 1:50:23 13.5 2:49 24 1:14:04 11:56 4:03:38
23 152 Cheri Kuhn 31 F Wayzata MN 23 42:09 2:40 7:20 23 1:58:55 12.5 4:36 21 1:10:43 11:23 4:03:42
24 210 Alysia Zens 34 F Buffalo MN 20 37:26 2:22 38:07 24 2:04:20 12.0 5:23 20 1:09:27 11:11 4:34:40
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 248 Molly Moore 37 F Maple Grove MN 1 27:40 1:45 2:44 1 1:16:00 19.6 1:07 4 48:56 7:53 2:36:25
2 236 Courtney Steilen 36 F Minneapolis MN 3 28:48 1:50 3:18 2 1:20:49 18.4 2:30 1 48:10 7:46 2:43:33
3 243 Cindy Cook 37 F Minneapolis MN 10 35:24 2:15 4:37 3 1:21:20 18.3 1:36 3 48:34 7:49 2:51:28
4 221 Margarita Sevilla 35 F Minneapolis MN 5 31:03 1:58 3:54 8 1:32:17 16.1 1:51 2 48:24 7:48 2:57:26
5 255 Julie Walker 37 F Arden Hills MN 2 28:04 1:47 5:44 5 1:24:34 17.6 2:15 8 57:30 9:16 2:58:05
6 266 Julie McAlpin 38 F Buffalo MN 6 32:58 2:05 5:34 6 1:29:03 16.7 4:14 5 51:57 8:22 3:03:44
7 224 Laurie Smith 35 F Merrifield MN 4 30:50 1:57 4:47 9 1:33:39 15.9 2:31 6 53:46 8:40 3:05:31
8 265 Kelly Logue 38 F New Prague MN 12 38:15 2:25 4:45 7 1:30:39 16.4 2:31 9 57:48 9:18 3:13:55
9 269 Lisa Pottenger 38 F Eagle Lake MN 11 36:00 2:17 5:51 4 1:22:00 18.1 2:42 11 1:07:28 10:52 3:14:00
10 235 Sally Smith 36 F Corcoran MN 8 34:41 2:12 4:23 10 1:33:53 15.8 2:33 10 1:00:27 9:44 3:15:54
11 246 Martha Kranes 37 F Minneapolis MN 7 34:17 2:10 6:22 11 1:36:51 15.4 4:36 7 55:31 8:57 3:17:35
12 259 Nicole Blomgren 38 F Coon Rapids MN 9 35:00 2:13 6:38 12 1:44:20 14.3 5:14 12 1:08:37 11:03 3:39:47
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 325 Sue Rubens 42 F Plymouth MN 3 27:33 1:45 3:12 1 1:10:41 21.1 1:37 1 43:49 7:03 2:26:51
2 306 Shelly Howe 41 F Edina MN 1 24:10 1:32 3:25 4 1:17:02 19.3 2:13 2 46:20 7:28 2:33:09
3 333 Mary Boyce 43 F Roseville MN 2 25:38 1:38 3:39 3 1:15:40 19.7 1:37 4 52:21 8:26 2:38:52
4 327 Caroline Skaar-Page 42 F Eden Prairie MN 6 32:40 2:04 4:12 2 1:14:12 20.1 2:33 3 51:17 8:16 2:44:53
5 322 Genevieve McJilton 42 F Deephaven MN 8 34:40 2:12 4:26 5 1:23:33 17.8 2:29 6 57:13 9:13 3:02:19
6 340 Lynn Brown 44 F Medina MN 9 35:59 2:17 4:31 7 1:26:09 17.3 2:14 5 53:33 8:38 3:02:25
7 320 Christine Kane 42 F Minneapolis MN 5 32:27 2:03 4:00 6 1:25:19 17.4 2:26 8 58:46 9:28 3:02:57
8 305 Kathryn Freytag 41 F Eden Prairie NJ 7 33:14 2:06 5:06 9 1:27:30 17.0 3:12 7 57:22 9:14 3:06:22
9 347 Jennifer Stoneman 44 F Minneapolis MN 4 30:27 1:56 5:41 10 1:31:01 16.3 2:13 10 1:01:49 9:57 3:11:11
10 332 Karen Barton 43 F Minneapolis MN 10 40:30 2:34 5:33 8 1:26:55 17.1 3:37 9 59:06 9:31 3:15:39
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1497 Mary Beth Tuttle 46 F Pine Springs MN 1 21:09 1:21 2:03 1 1:15:56 19.6 1:20 1 44:13 7:07 2:24:39
2 353 Sharon Clements 45 F Edina MN 4 29:59 1:54 6:14 4 1:24:48 17.5 2:03 2 48:39 7:50 2:51:39
3 383 Lynne Nelson 48 F Eagan MN 2 25:55 1:39 5:23 5 1:27:52 16.9 2:32 4 50:19 8:06 2:51:59
4 377 Mary Sands 47 F St. Paul MN 5 31:53 2:01 3:52 3 1:24:48 17.5 1:56 3 50:04 8:04 2:52:29
5 378 Margaret Schaefer 47 F Brainerd MN 3 29:19 1:52 4:50 2 1:22:17 18.1 2:07 5 1:03:39 10:15 3:02:11
6 1254 Carrie Agre 47 F Corcoran MN 6 39:19 2:29 5:40 6 1:40:54 14.7 2:04 6 1:05:41 10:35 3:33:35
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1498 Kathryn Carlson 50 F Waite Park MN 2 40:11 2:33 4:44 1 1:30:08 16.5 2:12 1 58:06 9:21 3:15:19
2 389 Denise Baxter 50 F St. Cloud MN 1 38:00 2:24 4:04 2 1:34:40 15.7 1:59 2 1:07:11 10:49 3:25:52
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 425 Barbara Beutler 57 F Minnetonka MN 1 31:42 2:01 5:07 2 1:27:37 17.0 2:15 1 50:12 8:05 2:56:52
2 418 Jan Handlos 55 F Baxter MN 2 38:22 2:26 6:43 1 1:25:55 17.3 1:10 2 56:58 9:11 3:09:06
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
MALE AGE GROUP RESULTS 2 - 15
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 30 Luke Gruhlke 15 M Monticello MN 1 23:51 1:31 3:10 1 1:16:22 19.5 1:12 1 48:17 7:47 2:32:50
2 433 Moua Choua Lor 11 M St. Paul MN 2 41:35 2:38 12:11 2 2:05:47 11.8 4:00:08
MALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 39 Brett Danielson 19 M Cokato MN 2 29:41 1:53 1:50 1 1:10:32 21.1 1:14 1 40:40 6:33 2:23:55
2 32 Anton Knack 16 M Prior Lake MN 1 23:59 1:31 3:06 2 1:16:48 19.4 2:15 3 1:01:20 9:53 2:47:27
3 35 Daniel Landskroener 18 M Mayer MN 3 30:03 1:54 3:55 3 1:26:11 17.3 1:47 2 51:06 8:14 2:53:00
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 51 Ross Weinzierl 23 M Waconia MN 7 25:06 1:36 1:54 1 1:03:59 23.3 0:55 1 40:32 6:32 2:12:24
2 54 Matt Des Marais 24 M Saint Paul MN 2 22:11 1:25 2:11 2 1:06:39 22.3 1:04 3 41:23 6:40 2:13:26
3 44 Christopher Hoffarth 22 M Fargo ND 10 27:56 1:46 4:00 4 1:11:43 20.7 1:56 2 40:54 6:35 2:26:27
4 48 Patrick McCarthy 23 M Minneapolis MN 3 22:38 1:26 2:55 7 1:14:20 20.0 2:36 6 45:23 7:19 2:27:50
5 43 Jeffrey Halonen 22 M Cokato MN 4 23:39 1:30 2:54 8 1:14:22 20.0 1:24 8 45:49 7:23 2:28:05
6 58 Peter Shepard 24 M Minneapolis MN 5 24:41 1:34 3:05 6 1:14:08 20.1 1:54 7 45:28 7:19 2:29:13
7 1467 Tyler Kilbury 23 M Minneapolis MN 8 26:55 1:42 5:03 9 1:14:32 20.0 3:36 4 42:11 6:48 2:32:15
8 46 Sean Fitzgerald 23 M Brainerd MN 1 21:43 1:23 3:27 12 1:20:46 18.4 3:15 5 43:29 7:00 2:32:38
9 47 Sam Janicki 23 M Maplewood MN 6 24:53 1:35 3:48 11 1:19:09 18.8 1:11 9 46:22 7:28 2:35:20
10 40 Zach Grice-Patil 20 M Coon Rapids MN 14 35:43 2:16 5:23 3 1:10:59 21.0 2:43 10 48:13 7:46 2:42:59
11 42 Michael Cullen 22 M Mankato MN 13 35:26 2:15 4:06 5 1:12:47 20.4 3:14 12 49:59 8:03 2:45:29
12 45 Sven-Erik Johansson 22 M Mankato MN 11 28:27 1:48 3:51 13 1:22:01 18.1 2:34 17 59:38 9:36 2:56:29
13 56 Colin Jaworski 24 M Brooklyn Park MN 15 37:19 2:22 7:29 10 1:18:58 18.8 3:50 14 54:02 8:42 3:01:36
14 41 Eric Olson 21 M Brooklyn Park MN 9 26:58 1:43 6:10 17 1:39:54 14.9 1:40 11 49:54 8:02 3:04:34
15 55 Aaron Halonen 24 M Dassel MN 12 33:17 2:07 7:01 14 1:29:25 16.6 2:46 13 52:47 8:30 3:05:13
16 52 Chad Bjorklund 24 M Wyoming MN 16 43:22 2:45 9:41 15 1:31:14 16.3 7:22 16 55:55 9:00 3:27:33
17 49 Christopher Rheineck 23 M Apple Valley MN 17 52:12 3:18 5:29 16 1:32:22 16.1 1:50 15 55:42 8:58 3:27:33
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 102 Josh Blankenheim 28 M Duluth MN 2 23:46 1:31 1:49 1 1:03:59 23.3 1:02 1 35:51 5:47 2:06:25
2 73 Kyle Fleener 26 M Austin MN 12 27:28 1:45 1:42 65:23 7 40:57 6:36 2:15:27
3 100 Nick Zawadski 27 M Minneapolis MN 1 23:45 1:30 3:05 2 1:07:44 22.0 1:29 19 44:35 7:11 2:20:36
4 123 Aaron Gill 29 M Rochester MN 3 23:53 1:31 3:00 11 1:12:10 20.6 1:26 8 41:07 6:37 2:21:35
5 99 Luke Wippler 27 M Minneapolis MN 10 26:18 1:40 2:51 12 1:12:14 20.6 1:10 3 39:39 6:23 2:22:09
6 93 Byron Lubenkov 27 M Plymouth MN 4 24:21 1:33 2:26 16 1:14:03 20.1 1:24 6 40:56 6:36 2:23:07
7 125 Jesse Kling 29 M Blaine MN 8 25:37 1:38 3:02 8 1:10:56 21.0 1:41 11 42:07 6:47 2:23:21
8 95 Ryan Pertile 27 M Maple Grove MN 11 27:17 1:44 2:50 3 1:08:41 21.7 0:55 14 44:03 7:06 2:23:43
9 106 Eddie Kaiser 28 M Minneapolis MN 19 28:37 1:49 2:24 4 1:09:43 21.3 1:26 9 41:52 6:45 2:23:59
10 77 Paul Kriegler 26 M Plymouth MN 20 29:07 1:51 3:59 17 1:15:00 19.8 1:45 2 36:01 5:48 2:25:49
11 121 Eric Carder 29 M Breezy Point MN 18 28:34 1:49 2:37 7 1:10:24 21.1 2:14 12 43:03 6:56 2:26:50
12 115 Tim Staloch 28 M Minneapolis MN 13 27:31 1:45 5:18 6 1:10:22 21.1 1:40 13 43:21 6:59 2:28:11
13 23 Matthew Priess 26 M Minneapolis MN 21 29:46 1:53 2:46 5 1:09:46 21.3 1:39 21 44:51 7:13 2:28:45
14 94 Jared Olhoft 27 M Hugo MN 6 25:03 1:35 2:19 29 1:19:31 18.7 1:51 5 40:12 6:29 2:28:53
15 98 Peter Voves 27 M Minneapolis MN 14 27:33 1:45 4:56 15 1:13:33 20.2 2:53 4 40:04 6:27 2:28:56
16 74 Kristofer Johnson 26 M Minneapolis MN 7 25:19 1:36 2:14 14 1:13:20 20.3 1:45 25 47:45 7:41 2:30:20
17 117 Terry Werk 28 M Buffalo MN 17 28:27 1:48 4:14 18 1:15:15 19.8 1:00 22 45:10 7:17 2:34:05
18 60 Timothy Anderson 25 M Shakopee MN 33 34:17 2:10 2:51 9 1:11:27 20.8 1:22 16 44:27 7:10 2:34:22
19 103 Dan Dosedel 28 M Burnsville MN 15 27:44 1:46 3:29 22 1:17:04 19.3 2:13 15 44:06 7:06 2:34:34
20 96 Garrett Strating 27 M Sioux Falls SD 23 29:53 1:54 2:27 19 1:15:50 19.6 1:36 24 47:09 7:36 2:36:52
21 62 Bryan Dixon 25 M Otsego MN 24 30:04 1:54 3:55 21 1:15:51 19.6 2:25 20 44:45 7:12 2:36:57
22 69 Chris Schultz 25 M Rochester MN 25 30:43 1:57 3:54 27 1:18:42 18.9 2:28 17 44:29 7:10 2:40:14
23 76 Adam Konczewski 26 M Sartell MN 27 31:54 2:01 3:15 10 1:11:28 20.8 2:38 33 52:22 8:26 2:41:36
24 81 Terrence O'Donnell 26 M Golden Valley MN 30 33:21 2:07 4:21 23 1:17:08 19.3 2:18 18 44:32 7:10 2:41:37
25 83 Brandon Scheuble 26 M Buffalo MN 9 26:08 1:39 2:16 31 1:21:20 18.3 1:32 31 51:22 8:16 2:42:35
26 131 Adam Shafer 29 M Sioux Falls SD 31 33:33 2:08 2:18 25 1:18:18 19.0 2:45 23 45:52 7:23 2:42:43
27 67 Zachary Lechner 25 M Minneapolis MN 38 38:12 2:25 3:26 13 1:12:18 20.6 1:54 26 47:55 7:43 2:43:43
28 113 Thomas Scheidnes 28 M Golden Valley MN 26 31:00 1:58 4:26 28 1:18:42 18.9 1:43 32 51:52 8:21 2:47:41
29 120 Robert Bevars 29 M Minneapolis MN 29 32:29 2:04 3:48 32 1:21:49 18.2 1:53 27 48:13 7:46 2:48:10
30 104 John Focke 28 M Minneapolis MN 37 37:28 2:22 6:57 34 1:25:24 17.4 1:57 10 42:05 6:47 2:53:50
31 86 Nicholas Beamer 27 M Grand Forks Afb ND 28 31:59 2:02 3:20 36 1:27:40 17.0 1:18 30 50:27 8:08 2:54:41
32 114 Craig Schmidt 28 M Eden Prairie MN 36 37:17 2:22 3:24 33 1:22:42 18.0 2:57 28 48:32 7:49 2:54:50
33 119 Josh Bertelson 29 M Minnetonka MN 5 24:21 1:33 4:28 30 1:20:44 18.4 7:35 37 59:39 9:36 2:56:46
34 108 Patrick McBride 28 M Roseville MN 34 34:33 2:11 4:16 24 1:18:03 19.1 3:23 34 56:35 9:07 2:56:48
35 122 Tim Edmonson 29 M Apple Valley MN 39 38:52 2:28 6:12 26 1:18:25 19.0 4:49 29 49:01 7:54 2:57:17
36 109 Dan McLaughlin 28 M Anoka MN 32 33:36 2:08 3:17 20 1:15:51 19.6 3:42 38 1:01:32 9:55 2:57:56
37 63 Adam Driscoll 25 M Eden Prairie MN 35 36:21 2:18 5:10 35 1:27:15 17.1 2:07 36 58:04 9:21 3:08:54
38 116 Sean Walsh 28 M Buffalo MN 22 29:49 1:53 4:46 38 1:49:27 13.6 3:02 35 56:37 9:07 3:23:38
39 91 Caleb Key 27 M Valparaiso IN 16 27:44 1:46 7:20 37 1:41:36 14.6 4:07 39 1:22:48 13:20 3:43:34
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 201 Michael Wente 33 M Minneapolis MN 12 25:54 1:39 2:29 2 1:03:36 23.4 1:49 5 40:51 6:35 2:14:37
2 25 Juraj Trubiroha 31 M Olathe MN 8 25:27 1:37 2:28 12 1:11:11 20.9 1:03 1 37:09 5:59 2:17:16
3 150 Steven Hohenstein 31 M Duluth MN 4 23:13 1:28 2:51 4 1:05:07 22.9 1:16 15 44:57 7:14 2:17:22
4 194 Matthew Onnen 33 M Minneapolis MN 16 26:50 1:42 4:20 5 1:05:16 22.8 1:23 3 40:01 6:27 2:17:48
5 149 Derek Haag 31 M Minneapolis MN 2 22:45 1:27 2:00 9 1:08:47 21.6 1:10 13 44:45 7:13 2:19:25
6 195 Andrew Prest 33 M Dayton MN 10 25:38 1:38 2:49 6 1:08:06 21.9 3:02 2 39:59 6:26 2:19:32
7 175 Jesse Marzean 32 M Montrose MN 9 25:36 1:37 2:15 8 1:08:42 21.7 1:02 8 42:48 6:54 2:20:20
8 182 Emmerson Ward 32 M Saint Paul MN 19 27:32 1:45 3:02 3 1:05:06 22.9 1:27 10 43:28 7:00 2:20:33
9 205 Oscar Godoi 34 M Apple Valley MN 1 19:38 1:15 2:58 13 1:11:46 20.7 1:27 14 44:51 7:13 2:20:38
10 180 Mario Sosa 32 M Minneapolis MN 11 25:47 1:38 2:53 10 1:10:06 21.2 1:26 4 40:50 6:35 2:20:59
11 185 Jeremy Beuch 33 M Shakopee MN 13 26:26 1:41 5:08 7 1:08:38 21.7 1:36 7 42:08 6:47 2:23:54
12 139 Joe Moyer 30 M Rochester MN 27 31:17 1:59 5:27 1 1:02:36 23.8 2:13 9 43:04 6:56 2:24:34
13 169 Michael Hankee 32 M Lino Lakes MN 7 25:21 1:36 2:53 19 1:14:33 20.0 1:14 6 41:48 6:44 2:25:47
14 186 Peter Bzdusek 33 M Minneapolis MN 5 24:09 1:32 3:02 14 1:12:04 20.6 1:21 18 46:03 7:25 2:26:37
15 140 Aaron Olson 30 M St. Paul MN 3 22:55 1:27 2:38 15 1:12:40 20.5 1:44 23 48:06 7:45 2:28:01
16 174 Bryan Lloyd 32 M St. Paul MN 6 25:13 1:36 3:15 25 1:17:19 19.2 1:29 16 45:32 7:20 2:32:45
17 135 Ben Hanson 30 M Princeton MN 21 28:48 1:50 3:25 16 1:12:42 20.5 1:31 22 46:55 7:33 2:33:19
18 191 Eric Lund 33 M Stillwater MN 20 27:38 1:45 3:52 18 1:13:58 20.1 2:29 19 46:12 7:27 2:34:08
19 198 Erek Swenson 33 M Otsego MN 14 26:38 1:41 3:16 21 1:14:42 19.9 1:44 25 48:47 7:52 2:35:04
20 151 Jason Karpe 31 M Minneapolis MN 26 31:07 1:58 3:33 11 1:10:47 21.0 2:38 24 48:15 7:46 2:36:18
21 156 Eric Meloche 31 M Edina MN 18 26:57 1:43 3:53 24 1:17:18 19.2 2:29 27 50:48 8:11 2:41:23
22 181 Matthew Trok 32 M Plymouth MN 34 33:28 2:07 5:57 22 1:15:46 19.6 2:54 11 43:43 7:03 2:41:46
23 209 Jeremy Rondorf 34 M Blaine MN 35 33:30 2:07 3:43 23 1:16:56 19.3 1:48 21 46:54 7:33 2:42:48
24 197 Jon Steckler 33 M Minneapolis MN 15 26:48 1:42 2:55 33 1:24:19 17.6 2:18 26 50:10 8:05 2:46:27
25 166 Jeremy Dunbar 32 M Minneapolis MN 28 31:25 1:59 3:58 26 1:19:08 18.8 1:35 29 51:44 8:20 2:47:49
26 157 Daniel Mueller 31 M Minneapolis MN 33 33:16 2:06 3:08 32 1:23:16 17.9 2:35 17 45:50 7:23 2:48:03
27 203 Josh Choate 34 M Prior Lake MN 42 40:06 2:32 4:46 17 1:13:56 20.1 2:54 20 46:26 7:29 2:48:06
28 167 Jake Hackl 32 M Minneapolis MN 31 32:22 2:03 4:49 35 1:24:55 17.5 2:02 12 44:45 7:12 2:48:52
29 170 Craig Hendrickson 32 M Hopkins MN 23 30:11 1:55 5:42 29 1:20:48 18.4 2:56 30 52:06 8:23 2:51:40
30 193 Michael Miller 33 M St. Paul MN 29 31:30 2:00 3:47 31 1:22:07 18.1 1:51 31 52:51 8:31 2:52:03
31 190 Paul Keprios 33 M Baxter MN 38 37:36 2:23 4:39 20 1:14:38 19.9 3:18 34 54:40 8:48 2:54:49
32 138 Stephen Laplant 30 M Minneapolis MN 17 26:51 1:42 5:38 34 1:24:44 17.6 2:19 36 57:37 9:17 2:57:06
33 154 Patrick Larson 31 M Minneapolis MN 40 38:40 2:27 5:05 28 1:20:28 18.5 2:25 28 51:05 8:14 2:57:41
34 1476 Kyle Clark 31 M St Anthony MN 24 30:24 1:56 5:05 36 1:26:55 17.1 3:22 37 58:28 9:25 3:04:12
35 134 Jay Guerin 30 M Shoreview MH 22 29:51 1:54 4:12 38 1:28:04 16.9 1:36 38 1:01:53 9:58 3:05:33
36 177 Michael Nelson 32 M Minneapolis MN 39 38:19 2:26 4:22 40 1:28:22 16.8 2:50 35 55:23 8:55 3:09:14
37 146 Timothy Broeckert 31 M Madison WI 41 38:47 2:27 6:57 30 1:20:59 18.4 2:27 39 1:02:14 10:01 3:11:23
38 145 Charlie Brandwick 31 M Minneapolis MN 44 51:11 3:14 5:20 27 1:19:48 18.6 1:55 32 53:14 8:35 3:11:26
39 200 Shawn Wahlstrom 33 M Ogilvie MN 30 32:13 2:03 4:42 39 1:28:05 16.9 3:07 42 1:06:37 10:44 3:14:42
40 159 John Severson 31 M St Pual MN 36 34:42 2:12 7:18 41 1:38:36 15.1 2:20 33 53:37 8:38 3:16:32
41 178 Barrie Pedersen 32 M Rochester MN 37 34:46 2:12 4:40 37 1:26:59 17.1 3:51 44 1:15:49 12:13 3:26:04
42 164 Christopher Chalupsky 32 M Lawndale CA 25 31:04 1:58 5:43 43 1:49:17 13.6 3:01 40 1:04:16 10:21 3:33:18
43 183 Moe Wolf 32 M Redondo Beach CA 32 33:10 2:06 4:15 42 1:48:32 13.7 3:03 41 1:04:21 10:22 3:33:18
44 1478 William Thorpe 33 M Hutchinson MN 43 42:09 2:40 7:19 44 1:58:55 12.5 4:38 43 1:10:44 11:23 4:03:42
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 231 Harold Doise 36 M Maple Grove MN 1 22:20 1:25 2:31 2 1:05:17 22.8 1:08 4 39:03 6:17 2:10:17
2 239 Ananda Bates 37 M Minneapolis MN 5 24:58 1:35 2:51 8 1:09:25 21.4 1:50 2 38:06 6:08 2:17:07
3 1482 Bill Corcoran 36 M Waite Park MN 11 26:53 1:42 3:00 1 1:05:09 22.8 1:32 7 42:34 6:51 2:19:05
4 251 Chip Tabor 37 M St. Louis Park MN 15 27:02 1:43 4:58 6 1:08:42 21.7 1:34 1 37:49 6:06 2:20:05
5 217 Michael Hines 35 M Chanhassen MN 2 23:35 1:30 2:15 3 1:07:38 22.0 1:27 12 45:28 7:19 2:20:21
6 258 Karl Adalbert 38 M Minneapolis MN 33 29:34 1:52 2:32 4 1:08:30 21.7 1:52 3 38:31 6:12 2:20:57
7 282 Ladd Ojala 39 M Minneapolis MN 8 25:24 1:37 2:22 5 1:08:33 21.7 1:59 22 47:35 7:40 2:25:51
8 237 David Winecoff 36 M St Louis Park MN 7 25:18 1:36 2:34 12 1:11:23 20.8 1:38 14 45:58 7:24 2:26:49
9 262 Richard Ekstrum 38 M Plymouth MN 13 26:58 1:43 3:36 11 1:11:18 20.9 1:28 10 44:27 7:10 2:27:45
10 223 Josh Smith 35 M Watertown MN 14 26:58 1:43 2:35 7 1:08:44 21.6 1:52 24 47:51 7:42 2:27:59
11 227 Derrick Avelar 36 M Minnetrista MN 29 29:13 1:51 3:06 9 1:11:03 20.9 1:25 15 46:02 7:25 2:30:48
12 238 Brian Wrabetz 36 M Mahtomedi MN 3 24:10 1:32 3:36 17 1:12:42 20.5 1:15 32 49:46 8:01 2:31:27
13 1481 Tim Maki 35 M Saginaw MN 21 28:22 1:48 2:30 23 1:15:01 19.8 1:47 9 44:10 7:07 2:31:47
14 286 Tony Willett 39 M Lakeville MN 10 26:32 1:41 4:58 16 1:12:32 20.5 1:33 23 47:41 7:41 2:33:14
15 219 Shawn Nelson 35 M Rogers MN 28 28:58 1:50 3:32 19 1:13:34 20.2 1:59 11 45:23 7:19 2:33:24
16 284 William Sutherland 39 M Saint Paul MN 30 29:20 1:52 2:59 14 1:12:01 20.7 1:18 28 48:16 7:46 2:33:52
17 280 Jeff Johnson 39 M Jackson MN 18 27:35 1:45 4:12 34 1:19:17 18.8 1:36 5 41:32 6:41 2:34:09
18 213 David Buhl 35 M Sartell MN 19 28:14 1:47 3:56 20 1:13:51 20.1 2:27 16 46:08 7:26 2:34:34
19 220 Bret Puls 35 M Minneapolis MN 16 27:03 1:43 6:16 25 1:15:28 19.7 1:46 20 46:54 7:33 2:37:25
20 274 Andrew Becker 39 M Rochester MN 39 32:40 2:04 7:22 10 1:11:09 20.9 4:53 6 42:05 6:47 2:38:06
21 260 Ben Bruno 38 M Lake Elmo MN 31 29:27 1:52 4:42 21 1:14:43 19.9 3:06 17 46:32 7:30 2:38:27
22 261 Russell Campbell 38 M Maple Grove MN 35 30:00 1:54 6:07 15 1:12:01 20.7 2:43 29 48:25 7:48 2:39:14
23 1506 Chris Crocker 39 M North Mankato MN 43 33:29 2:07 4:14 22 1:14:46 19.9 1:26 13 45:43 7:22 2:39:36
24 254 Gentry Walker 37 M Arden Hills MN 12 26:57 1:43 4:26 18 1:13:28 20.3 2:31 35 52:20 8:26 2:39:40
25 241 Kevin Bengtson 37 M Minneapolis MN 9 25:24 1:37 2:56 24 1:15:25 19.7 1:47 42 54:46 8:49 2:40:15
26 212 Brian Broeckert 35 M Eau Claire WI 26 28:49 1:50 4:36 27 1:16:38 19.4 2:58 21 47:34 7:40 2:40:32
27 242 Michael Cady 37 M Aitkin MI 20 28:17 1:48 5:33 30 1:18:05 19.1 2:16 18 46:35 7:30 2:40:43
28 216 Mike Halonen 35 M Cokato ME 6 25:13 1:36 2:57 29 1:16:52 19.4 1:37 41 54:28 8:46 2:41:05
29 270 Jon Ruiz 38 M Inver Grove Height MN 42 33:25 2:07 5:06 13 1:11:45 20.7 3:11 27 48:12 7:46 2:41:36
30 276 Scott Cundy 39 M Maple Grove MN 37 32:21 2:03 6:08 37 1:19:47 18.7 2:38 8 42:39 6:52 2:43:31
31 214 Michael Given 35 M St Cloud MN 22 28:25 1:48 3:02 33 1:18:38 18.9 2:04 34 52:15 8:25 2:44:20
32 253 Dan Toelle 37 M Moorhead MN 27 28:55 1:50 3:55 38 1:22:46 18.0 1:38 30 48:35 7:50 2:45:48
33 278 Dan Gulbrandson 39 M Hopkins MN 36 30:20 1:55 4:17 36 1:19:38 18.7 2:18 31 49:19 7:57 2:45:49
34 267 Shane McFadden 38 M Saint Louis Park MN 24 28:37 1:49 4:32 39 1:24:56 17.5 2:46:42
35 233 Benjamin Geyer 36 M Henning MN 46 33:58 2:09 5:44 31 1:18:25 19.0 2:34 25 48:02 7:44 2:48:40
36 232 Jason Eckert 36 M Waverly MN 4 24:26 1:33 3:24 42 1:27:20 17.0 2:39 38 53:10 8:34 2:50:58
37 250 Wayne Siegel 37 M St. Louis Park MN 49 37:49 2:24 5:35 35 1:19:21 18.8 2:04 19 46:50 7:33 2:51:38
38 279 Bill Jagow 39 M Willmar MN 32 29:30 1:52 4:15 41 1:25:24 17.4 1:55 36 52:27 8:27 2:53:29
39 252 Tats Tanaka 37 M Saint Paul MN 25 28:42 1:49 3:38 43 1:27:43 17.0 2:18 37 53:00 8:32 2:55:19
40 271 David Stueve 38 M Buffalo MN 47 34:00 2:09 2:34 26 1:15:57 19.6 1:38 48 1:04:24 10:22 2:58:31
41 273 David White 38 M Mounds View MN 50 38:04 2:25 6:00 28 1:16:48 19.4 3:45 40 53:55 8:41 2:58:32
42 247 Matthew Leis 37 M Delano MN 23 28:33 1:49 4:41 44 1:27:47 17.0 4:37 39 53:39 8:38 2:59:14
43 230 Christian Dahlberg 36 M Independence MN 34 29:49 1:53 5:33 40 1:24:59 17.5 4:18 46 1:02:16 10:02 3:06:53
44 245 Ryan Kotula 37 M Prior Lake MN 38 32:28 2:03 3:47 45 1:28:00 16.9 2:10 45 1:01:01 9:50 3:07:24
45 1019 Chris Hammerstrand 39 M St. Louis Park MN 41 33:23 2:07 6:49 50 1:32:34 16.1 4:25 33 51:06 8:14 3:08:15
46 226 Greg Arvola 36 M Cokato MN 45 33:49 2:09 3:39 51 1:33:40 15.9 1:36 43 55:57 9:01 3:08:40
47 211 Keith Bergmann 35 M Lake Elmo MN 40 33:02 2:06 4:44 49 1:31:23 16.3 2:17 47 1:02:57 10:08 3:14:22
48 225 Michael Alinder 36 M Rockford MN 52 43:36 2:46 4:00 48 1:31:05 16.3 2:25 44 59:25 9:34 3:20:28
49 285 Jason Welsh 39 M Maplewood MN 44 33:45 2:08 6:25 46 1:29:45 16.6 5:15 50 1:09:11 11:08 3:24:19
50 249 Terry Olivas 37 M Grand Forks ND 17 27:24 1:44 27:20 32 1:18:35 18.9 25:08 26 48:09 7:45 3:26:35
51 268 Robert Patrick 38 M Milton WI 48 36:50 2:20 4:14 47 1:30:40 16.4 2:43 52 1:18:13 12:36 3:32:36
52 215 Ben Hadden 35 M Minnetonka MN 51 42:43 2:42 6:19 53 1:43:25 14.4 3:31 49 1:05:45 10:35 3:41:40
53 272 Jason Weinerman 38 M Little Falls MN 53 44:31 2:49 8:33 52 1:42:31 14.5 2:28 51 1:13:20 11:49 3:51:20
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 1495 Leon Ball 44 M Minneapolis MN 3 23:50 1:31 3:27 3 1:07:13 22.1 1:18 1 37:22 6:01 2:13:08
2 292 Dan Friedrichs 40 M Mankato MN 6 24:46 1:34 2:22 2 1:07:00 22.2 1:02 3 39:19 6:20 2:14:26
3 316 Joe Caturia 42 M Hastings MN 4 23:55 1:31 2:22 4 1:07:20 22.1 2:11 4 39:41 6:24 2:15:27
4 323 Ted McNamara 42 M Buffalo MN 13 27:25 1:44 2:02 1 1:06:49 22.3 1:07 5 42:59 6:55 2:20:20
5 345 Peter Seng 44 M Edina MN 2 22:40 1:26 3:58 6 1:10:29 21.1 1:50 13 46:41 7:31 2:25:36
6 290 Mark Evans 40 M Minneapolis MN 27 31:09 1:58 2:39 8 1:11:10 20.9 2:15 2 38:29 6:12 2:25:40
7 297 Stephen Olson 40 M Plymouth MN 7 25:17 1:36 4:33 15 1:14:25 20.0 1:41 6 43:44 7:03 2:29:38
8 294 John Luedke 40 M Hopkins MN 22 29:29 1:52 4:03 7 1:10:45 21.0 1:43 8 44:45 7:13 2:30:42
9 300 Tim Bode 41 M Buffalo MN 1 21:55 1:23 2:13 12 1:12:33 20.5 1:40 26 52:31 8:28 2:30:48
10 313 David Schultz 41 M Duluth MN 9 26:33 1:41 3:43 10 1:11:29 20.8 1:44 17 48:19 7:47 2:31:46
11 330 Chase Sovell 42 M Minneapolis MN 14 27:54 1:46 4:24 11 1:12:02 20.7 2:33:05
12 319 Steve Howe 42 M Edina MN 11 26:43 1:42 3:34 5 1:10:20 21.2 1:47 23 50:47 8:11 2:33:09
13 1492 Douglas Boehme 43 M Woodbury MN 10 26:37 1:41 2:21 17 1:15:05 19.8 2:13 14 46:56 7:34 2:33:09
14 344 Rich Nowak 44 M Edina MN 20 29:21 1:52 4:23 13 1:13:10 20.3 1:38 11 45:59 7:24 2:34:30
15 302 Trevor Distad 41 M Pine Island MN 8 26:27 1:41 7:06 14 1:13:39 20.2 2:27 12 46:16 7:27 2:35:54
16 314 Kyle Vogt 41 M North Mankato MN 19 29:15 1:51 5:52 20 1:17:32 19.2 2:34 10 45:39 7:21 2:40:49
17 335 Rick Lacaille 43 M Duluth MN 31 32:31 2:04 5:09 21 1:17:39 19.2 1:29 9 45:17 7:18 2:42:04
18 334 Bill Brown 43 M Maple Lake MN 17 28:52 1:50 5:08 19 1:17:30 19.2 3:11 15 48:04 7:44 2:42:43
19 348 Joe Swenson 44 M St Louis Park MN 5 24:32 1:33 2:45 29 1:21:45 18.2 1:28 25 52:30 8:27 2:42:59
20 326 John Simonson 42 M Fargo ND 15 28:20 1:48 4:35 22 1:18:15 19.0 2:39 21 49:27 7:58 2:43:14
21 337 Scott Nelson 43 M Hudson WI 21 29:26 1:52 4:16 28 1:20:08 18.6 3:58 18 48:56 7:53 2:46:42
22 346 Adam Smith 44 M Bloomington MN 44 37:30 2:23 4:22 16 1:15:01 19.8 1:28 20 49:05 7:54 2:47:25
23 336 Michael McConkey 43 M Baxter MN 42 36:21 2:18 4:09 9 1:11:23 20.8 3:03 29 53:00 8:32 2:47:55
24 298 Peter Shea 40 M Lakeville MN 45 38:46 2:27 2:53 27 1:19:48 18.6 1:57 7 44:35 7:11 2:47:56
25 301 Timothy Chapdelaine 41 M Edina MN 12 27:13 1:44 4:58 25 1:19:15 18.8 3:57 33 54:10 8:44 2:49:32
26 349 Chris Toal 44 M Saint Paul MN 23 30:25 1:56 5:24 18 1:16:44 19.4 3:47 36 55:08 8:53 2:51:25
27 299 Michael Smith 40 M Plymouth MN 16 28:29 1:48 3:52 26 1:19:40 18.7 2:21 40 57:13 9:13 2:51:33
28 308 Igor Kotlovskiy 41 M Maple Grove MN 33 33:09 2:06 4:25 23 1:18:25 19.0 2:04 31 53:43 8:39 2:51:44
29 312 Damon Peters 41 M Richfield MN 29 31:57 2:01 5:46 31 1:22:29 18.0 3:17 19 48:56 7:53 2:52:22
30 307 David Jack 41 M Lake Elmo MN 32 32:37 2:04 4:29 24 1:18:37 18.9 3:01 37 55:25 8:56 2:54:07
31 311 Shane Olson 41 M Duluth MN 43 36:39 2:19 4:55 34 1:23:34 17.8 2:24 16 48:09 7:45 2:55:39
32 331 Paul Vander Vort 42 M Edina MN 35 33:18 2:07 8:09 33 1:22:54 17.9 2:00 24 52:01 8:23 2:58:21
33 291 Vincent Francoual 40 M St Louis Park MN 39 34:35 2:11 6:20 37 1:25:31 17.4 2:27 22 50:10 8:05 2:59:01
34 324 Lawrence Nemecek 42 M Minnetrista MN 34 33:12 2:06 4:36 32 1:22:44 18.0 3:27 39 55:42 8:58 2:59:41
35 303 Darwin Doose 41 M Buffalo MN 28 31:52 2:01 6:52 30 1:21:49 18.2 4:14 38 55:40 8:58 3:00:25
36 315 Jonathan Berry 42 M Champlin MN 25 30:31 1:56 8:45 36 1:24:42 17.6 3:44 30 53:09 8:34 3:00:50
37 287 Mark Brueggeman 40 M Minneapolis MN 26 30:46 1:57 5:21 39 1:28:55 16.7 3:10 32 53:47 8:40 3:01:56
38 350 Hans-Jurgen Van Heteren 44 M Prior Lake MN 41 36:03 2:17 4:40 35 1:23:44 17.8 4:03 35 54:26 8:46 3:02:54
39 342 Charles Julson 44 M Bloomington MN 18 29:03 1:51 4:38 44 1:33:56 15.8 4:55 27 52:52 8:31 3:05:22
40 338 Jeff Pitz 43 M Woodbury MN 30 32:05 2:02 6:09 42 1:30:16 16.5 2:39 34 54:20 8:45 3:05:27
41 309 Paul Kriegl 41 M Brainerd MN 36 33:34 2:08 7:01 43 1:30:41 16.4 1:32 28 52:59 8:32 3:05:45
42 310 Jack Lapitz 41 M Minneapolis MN 37 34:17 2:10 5:11 40 1:29:30 16.6 2:29 41 58:19 9:24 3:09:43
43 288 Craig Erdmann 40 M Saint Louis Park MN 38 34:29 2:11 4:35 41 1:29:39 16.6 2:30 42 1:00:15 9:42 3:11:27
44 321 Tom Mascarenas 42 M Eden Prairie MN 24 30:30 1:56 5:17 38 1:26:04 17.3 3:20 44 1:14:11 11:57 3:19:19
45 317 Tracy Gompf 42 M Fargo ND 40 35:19 2:14 6:21 45 1:36:35 15.4 4:19 43 1:03:52 10:17 3:26:23
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 363 David Knack 46 M Prior Lake MN 4 24:37 1:34 2:23 1 1:07:12 22.1 1:52 4 42:37 6:52 2:18:38
2 382 David Goldberg 48 M Excelsior MN 1 20:58 1:20 3:02 2 1:09:33 21.4 1:16 7 44:34 7:11 2:19:20
3 386 Brad Johnson 49 M Mankato MN 6 24:43 1:34 3:10 5 1:11:41 20.8 1:25 1 39:46 6:24 2:20:42
4 372 Craig Peterson 47 M Minneapolis MN 9 25:36 1:37 1:57 4 1:10:55 21.0 1:02 6 44:29 7:10 2:23:56
5 380 David Voss 47 M Minneapolis MN 10 25:38 1:38 4:40 10 1:13:36 20.2 1:39 2 40:07 6:28 2:25:37
6 357 Richard Michel 45 M Minneapolis MN 8 25:31 1:37 3:15 8 1:13:21 20.3 1:32 5 43:09 6:57 2:26:46
7 368 Greg Dahl 47 M Lake Elmo MN 14 27:32 1:45 3:48 3 1:10:34 21.1 1:47 8 44:44 7:12 2:28:22
8 373 John Phillips 47 M Eden Prairie MN 5 24:40 1:34 3:14 9 1:13:33 20.2 1:14 9 46:21 7:28 2:29:00
9 351 Miles Burd 45 M Cottage Grove MN 2 23:14 1:28 4:02 14 1:16:36 19.4 1:50 11 46:45 7:32 2:32:23
10 376 Kevin Rogers 47 M Osceola WI 21 31:50 2:01 4:15 6 1:12:41 20.5 2:26 3 41:54 6:45 2:33:04
11 369 Scott Jensen 47 M Grand Forks ND 3 23:53 1:31 3:13 7 1:12:42 20.5 1:32 21 54:35 8:47 2:35:51
12 820 Mike Michaux 45 M St. Paul MN 13 27:26 1:44 4:38 11 1:13:47 20.2 2:03 13 49:08 7:55 2:37:00
13 371 Kevin Marciniak 47 M Brooklyn Park MN 17 30:09 1:55 5:01 13 1:15:39 19.7 2:17 12 46:49 7:32 2:39:53
14 361 Bill Benning 46 M Lakeville MN 19 30:47 1:57 3:17 16 1:17:11 19.3 2:10 15 50:16 8:06 2:43:39
15 385 Steve Gaffer 49 M New Richmond WI 15 28:11 1:47 4:18 12 1:14:34 20.0 1:26 25 55:29 8:56 2:43:55
16 379 Ted Schick 47 M Esko MN 16 28:33 1:49 5:48 15 1:17:00 19.3 2:16 16 50:53 8:12 2:44:28
17 384 John Weum 48 M Eden Prairie MN 7 25:06 1:36 3:52 24 1:22:14 18.1 1:46 22 54:45 8:49 2:47:41
18 374 Kevin Register 47 M Fargo ND 11 26:30 1:41 4:03 27 1:23:37 17.8 1:51 19 52:23 8:26 2:48:21
19 375 Jeff Roehl 47 M White Bear Lake MN 18 30:40 1:57 3:22 23 1:20:32 18.5 1:44 20 54:34 8:47 2:50:49
20 370 William Krauss 47 M Rochester MN 23 32:28 2:03 4:27 17 1:17:11 19.3 3:27 23 55:02 8:52 2:52:32
21 364 Randall Knutson 46 M Mankato MN 20 31:25 1:59 4:14 20 1:19:48 18.6 2:20 24 55:24 8:55 2:53:08
22 352 Ivan Chavez 45 M Eden Prairie MN 26 36:13 2:18 6:51 18 1:19:40 18.7 2:20 14 49:21 7:57 2:54:22
23 360 Fritz Westphal 45 M Minneapolis MH 22 32:23 2:03 3:55 19 1:19:44 18.7 2:54:43
24 381 Curt Bailey 48 M Bloomington MN 24 34:05 2:10 6:46 22 1:20:11 18.6 3:11 18 52:13 8:25 2:56:22
25 356 Bill Kees 45 M Brookings SD 30 38:11 2:25 7:10 26 1:23:29 17.8 2:43 10 46:33 7:30 2:58:03
26 354 Thomas Consteinus 45 M Cokato MN 29 36:34 2:19 4:16 25 1:23:21 17.9 1:40 26 55:49 8:59 3:01:37
27 359 Marriner Smith 45 M Lakeville MN 25 34:47 2:12 5:07 21 1:19:52 18.6 4:22 28 1:00:17 9:42 3:04:23
28 1496 Doran Schoeppach 45 M Minneapolis MN 27 36:18 2:18 5:45 29 1:30:04 16.5 4:23 17 51:05 8:14 3:07:31
29 362 Marc Berg 46 M St. Louis Park MN 12 27:14 1:44 6:08 30 1:31:15 16.3 3:08 29 1:01:23 9:53 3:09:06
30 358 Roger Remark 45 M Wayzata MN 28 36:18 2:18 4:55 28 1:29:45 16.6 1:53 27 57:43 9:18 3:10:31
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 416 Gregory Taylor 54 M Mankato MN 2 24:58 1:35 2:36 1 1:06:53 22.2 1:14 2 43:03 6:56 2:18:41
2 398 Charlie Roach 51 M Lakeville MN 6 30:00 1:54 2:04 2 1:08:02 21.9 1:32 1 38:21 6:11 2:19:57
3 401 Terry Alexander 52 M Maple Plaine MN 1 22:06 1:24 5:16 6 1:13:27 20.3 1:52 10 48:34 7:49 2:31:13
4 396 Arthur Gorr 51 M Buffalo MN 8 30:28 1:56 4:46 4 1:13:17 20.3 1:47 5 44:23 7:09 2:34:39
5 392 Michael Murray 50 M Sartell MN 9 30:39 1:57 3:44 3 1:11:17 20.9 2:02 9 48:20 7:47 2:36:01
6 403 Mike Ewen 52 M Rochester MN 14 31:44 2:01 3:19 8 1:15:46 19.6 2:29 3 43:36 7:01 2:36:52
7 390 Michael Gonzales 50 M Lakeville MN 7 30:17 1:55 4:11 5 1:13:23 20.3 1:17 7 47:47 7:42 2:36:53
8 405 David Swanson 52 M St Paul MN 15 31:46 2:01 4:14 7 1:15:45 19.6 1:16 4 44:01 7:06 2:37:01
9 395 Gregg Garretson 51 M Lakeville MN 3 27:43 1:45 3:54 10 1:17:55 19.1 2:17 12 50:29 8:08 2:42:16
10 413 Stanton Skip Fitting 54 M Buffalo MN 5 28:57 1:50 5:23 15 1:22:31 18.0 2:18 11 48:36 7:50 2:47:41
11 393 Randy Vaske 50 M Hugo MN 4 28:09 1:47 4:31 9 1:17:53 19.1 2:27 14 54:58 8:51 2:47:56
12 407 Doug Wynveen 52 M Osceola WI 17 35:49 2:16 3:57 13 1:19:34 18.7 2:23 6 47:16 7:37 2:48:57
13 400 Gary Wernersbach 51 M Zimmerman MN 13 31:43 2:01 5:50 11 1:18:09 19.0 2:46 13 54:07 8:43 2:52:33
14 404 Rick Gauger 52 M Menomonie WI 16 35:35 2:15 5:01 12 1:19:21 18.8 2:15 15 56:05 9:02 2:58:16
15 406 Phil Weber 52 M Inver Grove Height MN 11 30:53 1:57 5:44 17 1:29:11 16.7 1:57 18 1:00:53 9:48 3:08:37
16 411 Rick Agar 54 M Duluth MN 12 31:01 1:58 5:59 19 1:34:22 15.8 2:23 16 59:02 9:31 3:12:46
17 412 Rodney Barnes 54 M Maple Grove MN 19 40:51 2:35 3:57 14 1:21:29 18.3 4:10 19 1:05:03 10:29 3:15:29
18 408 Manny Comstock 53 M St. Paul MN 10 30:46 1:57 4:18 16 1:23:12 17.9 2:50 20 1:16:23 12:18 3:17:28
19 394 Bryan Bower 51 M Minnetrista MN 18 39:46 2:31 6:29 18 1:34:17 15.8 3:45 17 1:00:29 9:44 3:24:44
20 402 James Driscoll 52 M Medina MN 20 57:46 3:39 20 1:56:52 12.7 3:25 8 48:19 7:47 3:46:20
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 420 Leonard Klun 55 M Maple Plain MN 1 25:02 1:35 3:01 1 1:13:17 20.3 1:15 1 44:24 7:09 2:26:56
2 417 Mark Ambrosen 55 M Excelsior MN 4 28:13 1:47 4:54 3 1:17:26 19.2 2:44 2 50:35 8:09 2:43:49
3 426 Dennis Jabs 57 M Shorewood MN 5 36:24 2:18 3:57 4 1:17:38 19.2 2:20 5 54:42 8:49 2:54:59
4 422 Mark Kapsner 56 M Saint Cloud MN 6 41:43 2:38 4:38 2 1:16:27 19.5 2:25 4 53:25 8:36 2:58:35
5 423 Frank Mirabella 56 M Minneapolis MN 2 26:44 1:42 8:17 6 1:28:34 16.8 3:40 3 51:45 8:20 2:58:59
6 419 Walt Johnson 55 M St Paul MN 3 27:49 1:46 9:33 5 1:23:01 17.9 5:06 6 1:03:15 10:11 3:08:42
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================== =======
1 428 Benjamin Ewers 62 M North Oaks MN 1 27:47 1:46 3:05 1 1:06:01 22.5 1:43 1 45:51 7:23 2:24:25
2 430 Donald Welch 67 M Santiago/vitacura CH 2 33:20 2:07 4:57 2 1:29:56 16.5 3:33 2 53:47 8:40 3:05:30
3 1392 Thomas Parker 60 M Monticello MN 3 37:55 2:24 6:16 3 1:33:52 15.9 2:01 3 1:03:12 10:11 3:23:14
4 431 Harvey Hutchings 69 M Rochester MN 4 40:06 2:32 8:42 4 1:35:49 15.5 3:49 4 1:12:49 11:44 3:41:13
Total Registered: 455
Total Number of Individual Finishers: 373
Total Number of Relay Finishers: 16
Number of Male Finishers: 282
Number of Female Finishers: 91
Did not Finish Race or Did Not Start: 65