2009 Point Bock Run
Stevens Point, WI - March 7, 2009
AWARDS LISTING
3/07/2009 2:09PM
Timing & Results by SPORTS MANAGEMENT ASSOCIATES, INC. (262)781-8877 info@smaresults.com
MALE OVERALL WINNER
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3592 RYAN MEISSEN M 30 MUKWONAGO WI 24:24 4:53
New record. Old record 24:32 by Ryan Meissen (2006)
FEMALE OVERALL WINNER
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 4006 BREEDA WILLIS F 39 STEVENS POINT WI 28:22 5:41
New record. Old record 29:00 by Carol Legate (2004)
Top 1 MALE s are EXCLUDED from age division awards
Top 1 FEMALE s are EXCLUDED from age division awards
AGE DIVISION AWARDS
MALE AGE GROUP: 1 to 15
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3331 LUKE HELMINIAK M 15 JUNCTION CITY WI 29:55 5:59
2 3057 RYAN BESAW M 15 STEVENS POINT WI 31:57 6:24
3 3298 JACOB HAHN M 15 STEVENS POINT WI 32:27 6:30
FEMALE AGE GROUP: 1 to 15
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1111 TAYLOR DAVIDSON F 15 WAUPACA WI 40:14 8:03
2 4060 LAUREN GILCHRIST F 15 PLOVER WI 40:58 8:12
3 3559 ALEXA MARSICEK F 15 STEVENS POINT WI 41:50 8:22
MALE AGE GROUP: 16 to 18
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3431 JORDAN KING M 18 STEVENS POINT WI 26:55 5:23
2 3725 PAUL PRZYBYLSKI M 17 CUSTER WI 27:40 5:32
3 3119 JOEY CAL M 16 STEVENS POINT WI 28:27 5:42
FEMALE AGE GROUP: 16 to 18
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3479 CARLI KRONSTEDT F 16 WISCONSIN RAPIDS WI 35:41 7:09
2 3109 MELISSA BUDELIER F 17 STEVENS POINT WI 36:52 7:23
3 3501 ALICIA LANG F 16 STEVENS POINT WI 38:51 7:47
MALE AGE GROUP: 19 to 24
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1093 BRYAN SCHNEIDER M 22 MADISON WI 26:36 5:20
2 1072 JASON PHILLIPPI M 22 WILSON WI 27:11 5:27
3 3265 JOE GIACALONE M 24 HARTLAND WI 27:50 5:34
FEMALE AGE GROUP: 19 to 24
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3084 MOLLY BORSKI F 23 EAU CLAIRE WI 30:15 6:03
2 1091 AMANDA HAMMERMEISTE F 23 MADISON WI 30:59 6:12
3 3563 MELISSA MARTENS F 21 BARABOO WI 33:30 6:42
MALE AGE GROUP: 25 to 29
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3881 COREY STELLJES M 28 MADISON WI 25:23 5:05
2 1115 JAMES LEVASH M 26 BRILLION WI 25:53 5:11
3 3609 DAN MITCHELL M 26 STEVENS POINT WI 26:51 5:23
FEMALE AGE GROUP: 25 to 29
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3009 CELENA ANDERSEN F 26 WAUPACA WI 30:25 6:05
2 3528 HEATHER LIPINSKI F 26 EDGERTON WI 32:43 6:33
3 3839 STEPHANIE SKLADZIEN F 27 MADISON WI 35:59 7:12
MALE AGE GROUP: 30 to 34
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1141 TIMOTHY WILLCOX M 30 MADISON WI 26:12 5:15
2 1069 BRAD THEYERL M 30 VAN DYNE WI 27:14 5:27
3 3358 KEVIN HOPP M 31 STEVENS POINT WI 28:07 5:38
FEMALE AGE GROUP: 30 to 34
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1085 MARCIE FISHER F 30 EAU CLAIRE WI 30:41 6:09
2 4012 MARGARET WITT F 32 STEVENS POINT WI 35:02 7:01
3 3712 AMANDA PISCHKE F 30 MADISON WI 35:34 7:07
MALE AGE GROUP: 35 to 39
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3060 MARK BEVERSDORF M 35 WAUSAU WI 26:52 5:23
2 4011 CHAD WITT M 36 HUDSON WI 30:23 6:05
3 3248 DOUG E. FRESH M 37 STEVENS POINT WI 31:50 6:22
FEMALE AGE GROUP: 35 to 39
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3272 JANET GLODOWSKI F 39 STEVENS POINT WI 38:34 7:43
2 3790 DENICE SCANTLIN KOC F 37 PLOVER WI 39:02 7:49
3 1080 ROBIN BIRKENMEIER F 39 SCHOFIELD WI 40:07 8:02
MALE AGE GROUP: 40 to 44
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3247 STEVE FRERICKS M 41 MARSHFIELD WI 26:38 5:20
2 1185 DAVID SMITH M 43 STEVENS POINT WI 26:51 5:23
3 4093 KIM LASECKI M 42 DE PERE WI 28:55 5:47
FEMALE AGE GROUP: 40 to 44
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3524 ANN LIMBERG F 41 SHEBOYGAN FALLS WI 35:57 7:12
2 3493 MONICA KUMMERFELDT F 41 TOMAHAWK WI 38:18 7:40
3 3838 BARBARA SKIERKA F 41 STEVENS POINT WI 39:19 7:52
MALE AGE GROUP: 45 to 49
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3308 SCOTT HANSEN M 49 ROTHSCHILD WI 28:56 5:48
2 3779 CJ RUN M 48 WAUSAU WI 29:28 5:54
3 3994 DOC WETTER M 45 STEVENS POINT WI 29:47 5:58
FEMALE AGE GROUP: 45 to 49
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1199 KATHY WALDRON F 49 ALLOUEZ WI 33:16 6:40
2 4034 ANNE ZEPP F 48 STEVENS POINT WI 36:05 7:13
3 1132 LORI MUELLER F 46 CHILI WI 37:09 7:26
MALE AGE GROUP: 50 to 54
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3744 DAN REMINGTON M 52 SCANDINAVIA WI 29:08 5:50
2 1113 NEAL FRAUENFELDER M 54 WHITEWATER WI 33:09 6:38
3 1169 PAUL MEAGHER M 51 FREMONT WI 33:15 6:39
FEMALE AGE GROUP: 50 to 54
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3337 KIM HEUER F 51 WISCONSIN RAPIDS WI 36:57 7:24
2 3329 WENDY HELDT F 52 APPLETON WI 38:04 7:37
3 3141 MARY BETH CLARK F 50 CHIPPEWA FALLS WI 40:04 8:01
MALE AGE GROUP: 55 to 59
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3438 PAUL KMIECIK M 55 MAUSTON WI 31:38 6:20
2 1089 NIC LYONS M 55 DENMARK WI 33:37 6:44
3 3389 PHIL JENSEN M 57 MARSHFIELD WI 34:25 6:53
FEMALE AGE GROUP: 55 to 59
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3615 SUSAN MORRISON F 57 STEVENS POINT WI 38:57 7:48
2 3727 JUDY PUNKE F 55 WAUSAU WI 40:42 8:09
3 3196 MARY DOMKA F 56 STEVENS POINT WI 45:35 9:07
MALE AGE GROUP: 60 to 64
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1105 ALAN ROCK M 63 STRATFORD WI 33:25 6:41
2 1107 JOHN WILKE M 60 STEVENS POINT WI 33:59 6:48
3 3507 GARTH LARSON M 63 WISCONSIN RAPIDS WI 37:35 7:31
FEMALE AGE GROUP: 60 to 64
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3637 RUTHANN NELSON F 60 WAUNAKEE WI 49:46 9:58
2 3760 MARJ ROBINSON F 60 TOMAH WI 51:49 10:22
3 4092 JANE JONES F 63 STEVENS POINT WI 54:01 10:49
MALE AGE GROUP: 65 to 69
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3455 WAYNE KONIECKI M 65 GLEASON WI 56:27 11:18
2 4009 WILLIAM WIPF M 65 OMRO WI 1:02:11 12:27
FEMALE AGE GROUP: 65 to 69
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 to 99
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3650 GENE NUMSEN M 70 STEVENS POINT WI 40:14 8:03
2 3277 RODGER GOODWIN M 71 FALL CREEK WI 41:20 8:16
3 1145 RUN BARR M 74 APPLETON WI 59:01 11:49
FEMALE AGE GROUP: 70 to 99
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3321 PATRICIA HATZ F 72 ELMHURST IL 1:45:58 21:12
MALE BIG BOCK
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3335 MICHAEL HENZE M 40 NEENAH WI 31:07 6:14
2 3995 SAM WETTSTEIN M 18 NEKOOSA WI 32:28 6:30
3 3656 MATTHEW OEHMICHEU M 24 STEVENS POINT WI 33:59 6:48
FEMALE BIG BOCK
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3009 CELENA ANDERSEN F 26 WAUPACA WI 30:25 6:05
2 3839 STEPHANIE SKLADZIEN F 27 MADISON WI 35:59 7:12
3 3407 KATIE KAISER F 23 MARSHFIELD WI 40:34 8:07
MALE DOPPLEBOCK
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 1184 THOMAS ROLTSER M 22 STEVENS POINT WI 32:58 6:36
2 1011 WILLIAM LITZER M 19 MARATHON WI 35:50 7:10
3 1187 ARNIE ENZ M 43 APPLETON WI 36:07 7:14
FEMALE DOPPLEBOCK
(3 Awards in this division)
Place Bib Name S Ag City Time Pace
===== ===== =================== = == ====================== ======= =====
1 3115 NATALIE BUSSAN F 34 BARABOO WI 45:22 9:05
2 3357 DALYN HOPP F 35 STEVENS POINT WI 51:37 10:20
3 3724 PAM PRZYBYLSKI F 44 CUSTER WI 53:15 10:39