Indiana Middle School XC Championships
September 29, 2007
*********** TEAM SCORE **********
JV - Boys
1. Franklin Township Middle School
1 2 4 5 8 (9) (98) = 20
TYLER BLATTNER, ZACH RICHARDSON, TREY HODGE, EVAN SHUCK, KEVIN MASSEY,
D J HEINRICHS JR, THOMAS PATTERSON
2. OTTER CREEK
10 15 19 26 30 (37) (60) = 100
DA'SHON HEYEN, CALEB MCKANNA, LANE DRANSFIELD, JUSTIN CLAPP, DREW
DRANSFIELD, CHASE CRESGY, WYATT WHEATLEY
3. JUSTICE
3 17 25 33 43 (48) (57) = 121
TYLER HALE, ALEX GALLAWAY, CHALON COBB, PARKER BROWN, DALTON REED,
JALEN CARTER, NATHAN CARTER
4. CREEKSIDE
14 22 23 27 36 (69) (70) = 122
HENRY CURLESS, ALEX BOGENSCHUTZ, ERIC LAWLER, ZACH GOEN, ANDREW ELSTON,
KENNEY GRIFFEY, AVERY WALKER
5. SOUTHPORT MIDDLE SCHOOL
11 13 20 40 41 (61) (76) = 125
BRICE KOETTER, JOEL FRIAR, CODY CAMP, HARRISON WALDEN, CAMERON
KENNELLY, NICHOLAS GREEN, MICHAEL MADDEN
6. CRESTVIEW
12 24 31 34 44 (47) (74) = 145
STEPHEN PEASE, LANDON UNDERWOOD, CORDELL LEWIS, CALEB STOFFEL, ZACH
PRATHER, DANNY BECKER, DYLAN MOWER
7. Hebron Middle School
7 16 39 46 53 (54) (56) = 161
DAMON WALLACE, DAVID LUCAS, MATTHEW LYONS, ANTHONY PRIESTAS, CORY COX,
DYLAN SHEETS, ZACK SPROUSE
8. ZIONSVILLE MIDDLE SCHOOL
28 29 32 49 55 (71) (80) = 193
TY ABBITT, CHRIS DEIST, CONNOR CHAPMAN, JAMES ALVAR, TREY DURHAM,
CRAIG DOUGLAS, TAYLOR BALLINGER
9. Beaner XC
35 50 59 62 65 (78) (79) = 271
JORDAN EHRLICH, RYAN WIEGAND, JONATHAN POPHAM, ERIC WIEGAND, TREVOR
MAHONEY, JASON ROEBUCK, TYLER ARBORE
10. NIS Running Club
6 51 81 86 97 (102)(103) = 321
MAX LANG, TROY CORNELL, JUSTIN BROWNING, CHRIS PULLIN, CJ STUMP, KYLE
MAROWSKI, BRENNAN GREER
11. HMILTON SOUTHEASTERN JH PANTHERS
21 42 73 93 100 = 329
ANDREW BOSLER, NICK TUCKER, EVAN MORGAN, DYLAN HUESING, ZACHERY FARMER
12. PERRY MERIDIAN MIDDLE
18 52 87 88 89 = 334
ANTHONY SCHOETTLE, JOHN PADGETT, KEEGAN CAUGHEY, MATT ARMSTRONG,
CARSON HAGGARD
13. EAST JAY MIDDLE SCHOOL CHIEFS
45 63 66 77 84 (85) (94) = 335
AUSTIN MUHLENKAMP, ZANE SHREVE, PRESTON OVERHOLSER, CHAZ CARROLL, ZACH
FULLENKAMP, ALEX DUNN, KYLE SCOTT
14. BATESVILLE MIDDLE SCHOOL
38 68 72 82 91 (95)(101) = 351
JOSH NUHRING, JACK GETTELMAN, WES MCKINNEY, JACOB PAUL, MATT WEILER,
TRENT BARNETT, NICHOLAS VODZAK
15. NORTHVIEW
58 64 67 96 99 = 384
NICK APPLEGATE, CODY CHERRY, DANNY KLESCHICK, ALEX ANDERSON, STEPHEN
REILLY
16. Doe Creek Middle School
75 83 90 92 104 = 444
LUKE STEIGERWALT, EVAN VANCE, MAC WALKER, PAUL COFFEY, ALEX PETERS
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== =========================== ===== =====
1 602 Alex Gilmore 7 Crawford County Jr. High Sc 11:02 5:56
2 1 1068 Tyler Blattner 8 Franklin Township Middle Sc 11:21 6:06
3 2 1171 Zach Richardson 8 Franklin Township Middle Sc 11:22 6:07
4 3 765 Tyler Hale 7 Justice 11:30 6:11
5 4 1108 Trey Hodge 7 Franklin Township Middle Sc 11:37 6:15
6 5 496 Evan Shuck 6 Franklin Township Middle Sc 11:37 6:15
7 1187 Bryce Soper 7 11:40 6:17
8 6 1127 Max Lang 6 Nis Running Club 11:43 6:18
9 7 1200 Damon Wallace 8 Hebron Middle School 11:43 6:18
10 8 1139 Kevin Massey 8 Franklin Township Middle Sc 11:44 6:19
11 9 1220 D J Heinrichs Jr Franklin Township Middle Sc 11:44 6:19
12 10 848 Da'shon Heyen 6 Otter Creek 11:46 6:20
13 11 957 Brice Koetter 7 Southport Middle School 11:47 6:20
14 12 639 Stephen Pease 8 Crestview 11:49 6:21
15 813 Logan Tardy 7 Noblesviile Middle School 11:53 6:24
16 703 Mitch Duncan 7 Greenwood Middle School 11:54 6:24
17 13 951 Joel Friar 7 Southport Middle School 11:54 6:24
18 14 612 Henry Curless 7 Creekside 11:56 6:25
19 15 849 Caleb McKanna 6 Otter Creek 12:00 6:27
20 16 1129 David Lucas 7 Hebron Middle School 12:01 6:28
21 17 764 Alex Gallaway 7 Justice 12:01 6:28
22 1210 Brandon Blackmer 6 12:05 6:30
23 18 877 Anthony Schoettle 7 Perry Meridian Middle 12:06 6:31
24 1075 Bobby Browning 6 Cougars Xc Club 12:08 6:32
25 19 846 Lane Dransfield 6 Otter Creek 12:10 6:33
26 20 949 Cody Camp 8 Southport Middle School 12:12 6:34
27 21 726 Andrew Bosler 7 Hmilton Southeastern Jh Pan 12:14 6:35
28 22 610 Alex Bogenschutz 8 Creekside 12:15 6:36
29 23 617 Eric Lawler 8 Creekside 12:16 6:36
30 24 647 Landon Underwood 6 Crestview 12:19 6:38
31 25 761 Chalon Cobb 7 Justice 12:19 6:38
32 26 842 Justin Clapp 7 Otter Creek 12:21 6:39
33 27 614 Zach Goen 7 Creekside 12:22 6:39
34 28 1033 Ty Abbitt 7 Zionsville Middle School 12:24 6:40
35 29 1043 Chris Deist 8 Zionsville Middle School 12:25 6:41
36 30 847 Drew Dransfield 6 Otter Creek 12:26 6:41
37 710 Jake Weston 6 Greenwood Middle School 12:26 6:41
38 31 632 Cordell Lewis 7 Crestview 12:26 6:41
39 1011 David Hollis 8 West Lafayette Junior/senio 12:27 6:42
40 32 1041 Connor Chapman 8 Zionsville Middle School 12:28 6:42
41 33 756 Parker Brown 8 Justice 12:28 6:43
42 34 646 Caleb Stoffel 6 Crestview 12:31 6:44
43 35 1089 Jordan Ehrlich 6 Beaner Xc 12:31 6:44
44 36 613 Andrew Elston 8 Creekside 12:31 6:44
45 37 844 Chase Cresgy 6 Otter Creek 12:32 6:45
46 38 564 Josh Nuhring 7 Batesville Middle School 12:34 6:45
47 39 1131 Matthew Lyons 6 Hebron Middle School 12:34 6:45
48 40 961 Harrison Walden 6 Southport Middle School 12:34 6:46
49 41 956 Cameron Kennelly 6 Southport Middle School 12:34 6:46
50 682 Cole Hester 7 Fall Creek Valley Middle Sc 12:35 6:46
51 42 743 Nick Tucker 7 Hmilton Southeastern Jh Pan 12:35 6:46
52 1128 Sam Long 8 Cougars Xc Club 12:36 6:47
53 43 779 Dalton Reed 7 Justice 12:38 6:48
54 44 641 Zach Prather 7 Crestview 12:39 6:49
55 45 667 Austin Muhlenkamp 6 East Jay Middle School Chie 12:42 6:50
56 46 1164 Anthony Priestas 7 Hebron Middle School 12:45 6:52
57 47 621 Danny Becker 6 Crestview 12:46 6:52
58 48 758 Jalen Carter 8 Justice 12:47 6:53
59 49 1034 James Alvar 7 Zionsville Middle School 12:47 6:53
60 50 1204 Ryan Wiegand 8 Beaner Xc 12:48 6:53
61 51 1081 Troy Cornell 6 Nis Running Club 12:50 6:54
62 52 874 John Padgett 7 Perry Meridian Middle 12:50 6:54
63 53 1083 Cory Cox 7 Hebron Middle School 12:52 6:55
64 54 1183 Dylan Sheets 8 Hebron Middle School 12:52 6:55
65 55 1045 Trey Durham 8 Zionsville Middle School 12:52 6:56
66 56 1189 Zack Sprouse 8 Hebron Middle School 12:55 6:57
67 57 759 Nathan Carter 7 Justice 12:57 6:58
68 58 815 Nick Applegate 6 Northview 12:58 6:59
69 887 Aaron Jones 7 Randolph Southern 12:58 6:59
70 59 1159 Jonathan Popham 6 Beaner Xc 12:59 6:59
71 1093 Jay Fieser 6 Hebron Middle School 12:59 6:59
72 1000 Dakota Mercer-Szady 7 Vincennes Clark 12:59 6:59
73 60 854 Wyatt Wheatley 6 Otter Creek 13:00 6:59
74 61 953 Nicholas Green 7 Southport Middle School 13:00 7:00
75 62 1205 Eric Wiegand 6 Beaner Xc 13:01 7:00
76 63 671 Zane Shreve 6 East Jay Middle School Chie 13:02 7:01
77 64 817 Cody Cherry 7 Northview 13:07 7:04
78 1094 Glen Fisher 7 13:08 7:04
79 65 1133 Trevor Mahoney 7 Beaner Xc 13:11 7:06
80 922 Drew Kunard 8 Silver Creek Middle School 13:12 7:06
81 747 Conner Kreider 6 Huntington Catholic40 13:14 7:07
82 797 Wesley Haub 6 Nhms 13:14 7:07
83 1152 Joshua Padgett 8 Christ The King 13:15 7:07
84 1145 Samuel Motter 7 13:15 7:07
85 66 669 Preston Overholser 8 East Jay Middle School Chie 13:16 7:08
86 67 820 Danny Kleschick 6 Northview 13:16 7:08
87 68 560 Jack Gettelman 7 Batesville Middle School 13:17 7:09
88 69 615 Kenney Griffey 8 Creekside 13:17 7:09
89 748 Nate Pike 6 Huntington Catholic40 13:20 7:10
90 70 619 Avery Walker 6 Creekside 13:21 7:11
91 71 1044 Craig Douglas 8 Zionsville Middle School 13:23 7:12
92 616 Dan Kahn 6 Creekside 13:23 7:12
93 72 562 Wes McKinney 6 Batesville Middle School 13:24 7:12
94 995 Stephen Cole 7 Vincennes Clark 13:24 7:12
95 73 737 Evan Morgan 7 Hmilton Southeastern Jh Pan 13:24 7:13
96 834 Justin Miskin 6 Norwell Middle School Boys 13:24 7:13
97 786 Chevis Weaver 7 Justice 13:24 7:13
98 785 Advaith Srikanth 8 Justice 13:24 7:13
99 853 Laine Trinkle 6 Otter Creek 13:27 7:14
100 1208 Ryan Witt 6 Hebron Middle School 13:27 7:14
101 74 637 Dylan Mower 6 Crestview 13:28 7:15
102 1209 Landon Howard 7 13:30 7:16
103 881 Jerry Burciaga 6 Plaza Park Middle School 13:31 7:16
104 75 1190 Luke Steigerwalt 7 Doe Creek Middle School 13:32 7:17
105 1063 Nathan Bateman 7 Hebron Middle School 13:35 7:18
106 772 Jr Mooy 6 Justice 13:35 7:19
107 994 Cole Claycomb 7 Vincennes Clark 13:36 7:19
108 76 959 Michael Madden 8 Southport Middle School 13:37 7:19
109 77 660 Chaz Carroll 6 East Jay Middle School Chie 13:38 7:20
110 631 Collin Lengrich 8 Crestview 13:39 7:21
111 78 1174 Jason Roebuck 7 Beaner Xc 13:40 7:21
112 79 1056 Tyler Arbore 6 Beaner Xc 13:40 7:21
113 626 Caleb Haupert 6 Crestview 13:40 7:21
114 80 1036 Taylor Ballinger 8 Zionsville Middle School 13:41 7:21
115 920 Roger Howard 6 Silver Creek Middle School 13:42 7:22
116 81 1074 Justin Browning 6 Nis Running Club 13:44 7:23
117 680 Chase Harker 7 Fall Creek Valley Middle Sc 13:44 7:23
118 82 565 Jacob Paul 6 Batesville Middle School 13:47 7:25
119 762 Phillip Conn 7 Justice 13:49 7:26
120 1015 Jacob Mills 8 West Lafayette Junior/senio 13:50 7:26
121 774 Vinai Oddiraju 6 Justice 13:50 7:27
122 83 1197 Evan Vance 6 Doe Creek Middle School 13:52 7:27
123 836 Evan Roebuck 6 Norwell Middle School Boys 13:54 7:29
124 1051 William Vermillion 7 Zionsville Middle School 13:54 7:29
125 84 663 Zach Fullenkamp 6 East Jay Middle School Chie 13:59 7:31
126 85 662 Alex Dunn 7 East Jay Middle School Chie 13:59 7:32
127 1146 Joshua Muldoon 6 Beaner Xc 14:00 7:32
128 86 1166 Chris Pullin 6 Nis Running Club 14:01 7:32
129 793 Devan Day 7 Nhms 14:01 7:32
130 767 Claeb Herring 6 Justice 14:02 7:33
131 1101 Daniel Getz 6 Christ The King 14:02 7:33
132 638 Cameron Ness 6 Crestview 14:04 7:34
133 1169 Christopher Reagin 6 14:04 7:34
134 644 Brady Scott 8 Crestview 14:06 7:35
135 1035 Robert Anderson 7 Zionsville Middle School 14:06 7:35
136 87 867 Keegan Caughey 7 Perry Meridian Middle 14:07 7:36
137 88 865 Matt Armstrong 7 Perry Meridian Middle 14:09 7:36
138 89 871 Carson Haggard 7 Perry Meridian Middle 14:09 7:37
139 645 Jake Shaw 6 Crestview 14:10 7:37
140 90 1198 Mac Walker 7 Doe Creek Middle School 14:11 7:38
141 91 569 Matt Weiler 6 Batesville Middle School 14:12 7:38
142 1067 Scott Blankenbaker 8 Beaner Xc 14:15 7:40
143 92 1079 Paul Coffey 8 Doe Creek Middle School 14:16 7:41
144 640 Joshua Pinney 8 Crestview 14:17 7:41
145 1039 Mike Brennan 8 Zionsville Middle School 14:20 7:43
146 770 Taylor Lakes 8 Justice 14:21 7:43
147 93 734 Dylan Huesing 8 Hmilton Southeastern Jh Pan 14:28 7:47
148 623 Daniel Burton 7 Crestview 14:28 7:47
149 831 Sam Crowell 6 Norwell Middle School Boys 14:33 7:49
150 583 Justin White 7 Castle Jr High 14:33 7:50
151 94 670 Kyle Scott 7 East Jay Middle School Chie 14:34 7:50
152 1098 Matthew Gallagher 6 Beaner Xc 14:35 7:50
153 635 Jacob Mellondorf 6 Crestview 14:35 7:51
154 604 Ryan Harp 7 Crawford County Jr. High Sc 14:37 7:52
155 618 Spencer Martin 6 Creekside 14:39 7:53
156 611 Drew Casati 6 Creekside 14:39 7:53
157 95 556 Trent Barnett 6 Batesville Middle School 14:40 7:54
158 650 Ian Yaste 6 Crestview 14:40 7:54
159 625 Cameron Griffith 8 Crestview 14:41 7:54
160 96 814 Alex Anderson 7 Northview 14:44 7:55
161 97 1192 Cj Stump 6 Nis Running Club 14:45 7:56
162 763 Ted Fry 6 Justice 14:47 7:57
163 634 Jared Mellondorf 8 Crestview 14:50 7:59
164 98 1153 Thomas Patterson 8 Franklin Township Middle Sc 14:51 7:59
165 689 Andrew Unland 7 Fall Creek Valley Middle Sc 14:52 8:00
166 777 Evan Pauley 6 Justice 14:53 8:00
167 99 824 Stephen Reilly 8 Northview 14:53 8:01
168 100 731 Zachery Farmer 8 Hmilton Southeastern Jh Pan 14:56 8:02
169 888 Dylan Jones 7 Randolph Southern 14:58 8:03
170 101 568 Nicholas Vodzak 6 Batesville Middle School 15:00 8:04
171 561 Ben Luchow 8 Batesville Middle School 15:00 8:04
172 837 Collin Roller 6 Norwell Middle School Boys 15:01 8:05
173 1117 Michael Joson 8 Christ The King 15:20 8:15
174 775 Nick Owen 6 Justice 15:26 8:18
175 648 Danny Weaver 7 Crestview 15:27 8:19
176 1120 Davis Kinkel 7 Christ The King 15:29 8:20
177 701 Jace Zook 7 Frankton Junior High School 15:32 8:21
178 636 Ethen Moore 6 Crestview 15:37 8:24
179 102 1136 Kyle Marowski 6 Nis Running Club 15:43 8:27
180 768 Christian Kelley 6 Justice 15:46 8:29
181 1046 Jake McKeen 7 Zionsville Middle School 15:48 8:30
182 103 1103 Brennan Greer 6 Nis Running Club 15:52 8:32
183 942 Chris Schultz 7 South Knox 15:53 8:32
184 104 1154 Alex Peters 7 Doe Creek Middle School 15:55 8:34
185 627 Jared Hughs 8 Crestview 16:03 8:38
186 943 Zack Shots 7 South Knox 16:07 8:40
187 1188 Caleb Spencer 7 Beaner Xc 16:12 8:43
188 574 Cameron Conn 6 Carroll Junior High 16:14 8:44
189 573 Reid Clingenpeel 6 Carroll Junior High 16:14 8:44
190 698 Blake Michael 7 Frankton Junior High School 16:19 8:47
191 624 Joseph Ferguson 6 Crestview 16:58 9:08
192 781 Michael Riddle 6 Justice 17:21 9:20
193 633 Grant Meese 6 Crestview 17:45 9:33
194 1013 Varun Kulkarni 7 West Lafayette Junior/senio 19:41 10:35
195 783 Nick Shook 7 Justice 20:53 11:14
196 780 Shane Riddle 7 Justice 22:10 11:55