SECTION 2A CROSS COUNTRY MEET
Riverside Town and Country Golf Course - Blue Earth, MN
October 26, 2017
VARSITY BOYS - 5K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
1. 67 Mankato Loyola/Cleveland ( 17:13.1 1:26:05.4 0:54.9)
========================================
1 2 Mitch Johnstone SO 16:39.9
2 11 Landon Javens SR 17:07.9
3 15 Jerrett Peterson SO 17:13.4
4 18 Brady Omtvedt SR 17:29.4
5 21 Brett Omtvedt SO 17:34.8
6 ( 23) Micah Rentschler JR 17:35.8
7 ( 26) Payton Remiger SR 17:39.6
2. 79 St. James Area ( 17:15.4 1:26:16.6 1:18.2)
========================================
1 1 Lukas Pierson SR 16:31.1
2 12 Troy Parulski SO 17:08.6
3 13 Seth Pierson SO 17:10.4
4 24 Juan Castaneda 9 17:37.2
5 29 Alex Knickrehm JR 17:49.3
6 ( 30) Mauricio Vite SO 17:50.0
7 ( 33) Jackson Miest SO 17:52.2
3. 114 GFW ( 17:29.8 1:27:28.8 1:15.4)
========================================
1 5 Javier Victorino SR 16:49.4
2 14 Will Pioske SR 17:13.2
3 25 Jacob Bohl SR 17:37.9
4 27 Ryan Albrecht SR 17:43.5
5 43 Jordan Halstead SR 18:04.8
6 ( 55) Quinn Bleick JR 18:24.6
7 ( 87) James Victorino SR 19:27.0
4. 125 Glencoe Silver Lake ( 17:37.3 1:28:06.2 0:55.4)
========================================
1 8 Jakob Rusten SR 16:58.9
2 20 Tony Fischer SR 17:32.8
3 28 Aj Anderson Sanche SR 17:47.6
4 34 Connor Hallaway 8 17:52.6
5 35 Oscar Pena JR 17:54.3
6 ( 51) Paul Sievert 9 18:17.7
7 ( 71) Ethan Knudten JR 19:04.4
5. 163 Martin County West ( 17:50.6 1:29:12.9 1:00.4)
========================================
1 16 Kolton Larson JR 17:22.1
2 17 Carson Kahler JR 17:28.0
3 37 Easton Gregory FR 17:57.5
4 40 Zane Borchardt JR 18:02.8
5 53 Jake Whitehead JR 18:22.5
6 ( 72) Isaiah Johnson SO 19:08.9
7 ( 78) Todd Morrow SO 19:14.6
6. 186 Belle Plaine ( 17:51.9 1:29:19.5 2:01.9)
========================================
1 3 Drew Hastings SO 16:41.9
2 10 Kyle Siemon SR 17:05.6
3 50 Ben Hunsader SO 18:14.8
4 59 Noah Hastings SR 18:33.4
5 64 Mikkel Schmidt JR 18:43.8
6 ( 68) Hunter Schmidt JR 18:52.7
7 ( 86) Tommy Sullivan JR 19:26.3
7. 207 Fairmont ( 18:02.5 1:30:12.4 0:19.5)
========================================
1 32 Connor Artner 9 17:50.5
2 38 Nathan Willett SR 17:58.3
3 42 Andrew Moeller JR 18:04.0
4 47 Charles Garbers JR 18:09.6
5 48 Dayton Pasch SR 18:10.0
6 ( 52) Cody Lane SR 18:20.5
7 ( 57) William Saari 9 18:27.2
8. 212 Tri City United ( 18:01.8 1:30:09.0 1:56.8)
========================================
1 4 Hugo Ruiz SO 16:42.3
2 41 Hunter Rutt SO 18:03.6
3 44 Austin Antony SO 18:05.1
4 61 Jackson Nesmoe JR 18:38.9
5 62 Shane Schreiber SR 18:39.1
6 ( 96) Thomas Bulger FR 19:44.2
7 (109) Josh Pichotta JR 20:14.6
9. 289 LeSueur-Henderson ( 18:36.4 1:33:02.0 2:25.6)
========================================
1 7 Lane Schwarz JR 16:58.0
2 46 Jorge Hernandez JR 18:09.3
3 73 Tyler Pengilly JR 19:09.7
4 80 Evan Eibs SR 19:21.4
5 83 Trace Edmondson SO 19:23.6
6 ( 84) Jacob Tesch SR 19:23.7
7 ( 85) Noah Koller SO 19:25.0
10. 290 Norwood Young America ( 18:34.1 1:32:50.1 1:01.3)
========================================
1 39 Tyler Smith 9 18:00.9
2 56 Colten Latzke 9 18:25.1
3 58 Michael Potter JR 18:31.3
4 67 Jake Druley 7 18:50.6
5 70 Reese Eichner SR 19:02.2
6 ( 92) Sean Weckman FR 19:32.9
7 (100) Mitchell Druley 7 19:56.6
11. 303 St. Peter ( 18:40.4 1:33:22.0 2:53.5)
========================================
1 9 Bailey More JR 17:01.6
2 49 Shawn Lehtinen SO 18:13.6
3 66 Tom Eide JR 18:49.7
4 81 Conner Snow 8 19:22.0
5 98 Carter Wendroth FR 19:55.1
6 (107) Trevor Gurrola SR 20:07.3
7 (121) Connor Bjorling 7 20:41.6
12. 392 WEM/JWP ( 19:15.8 1:36:18.9 2:35.6)
========================================
1 19 Kaden Cameron SR 17:30.1
2 77 Andrew Born SO 19:14.1
3 88 Jared Pavek JR 19:29.2
4 102 Tucker Rients SO 19:59.8
5 106 Lewis Becker SR 20:05.7
6 (112) Christian Born 8 20:23.0
7 (115) Zachary Groh 8 20:28.3
13. 399 Blue Earth Area ( 19:27.9 1:37:19.2 4:23.0)
========================================
1 6 Grant Strukel SO 16:54.0
2 54 Brady Olsen SO 18:23.7
3 90 Jacob Dikken SR 19:31.4
4 124 Blake Townsend JR 21:13.1
5 125 Cameron Germain 9 21:17.0
6 (131) Angel Martinez 7 21:51.9
7 (132) Gunnar Fering JR 21:52.7
14. 404 Sibley East ( 19:30.9 1:37:34.5 3:50.1)
========================================
1 31 Jens Lundstrom FR 17:50.1
2 36 Travis Andrews SO 17:56.0
3 95 Micah Scherer 7 19:41.3
4 114 Davis Wibstad 7 20:26.9
5 128 Oscar Kreft 7 21:40.2
6 (136) Aaron Flieth 7 22:12.4
7 (148) Jackson Burdorf FR 24:28.3
15. 447 Maple River ( 19:37.5 1:38:07.3 1:45.7)
========================================
1 65 Michael Larson SR 18:46.7
2 75 Kole Wennner 9 19:13.3
3 82 Will Stencel JR 19:22.6
4 108 Nathan Price JR 20:12.3
5 117 Dakota Moske SO 20:32.4
6 (134) Grant Klein 8 21:58.1
16. 458 United South Central- A/C ( 19:38.8 1:38:14.0 0:35.1)
========================================
1 79 Caleb Hubbard SR 19:21.1
2 89 Jonathan Schwartz SR 19:30.7
3 94 John Mantor JR 19:35.8
4 97 Cody Cory SR 19:50.2
5 99 Hunter Malwitz SR 19:56.2
6 (129) Chris Martens SR 21:42.5
7 (146) Sam Schwartz JR 23:34.1
17. 464 LCWM/Nicollet ( 19:39.2 1:38:15.8 1:57.4)
========================================
1 60 Jon Topete 8 18:34.2
2 91 Nolan Beckmann SO 19:32.9
3 93 Jayden Johnson JR 19:35.4
4 104 Chris Tschernatsch JR 20:01.7
5 116 Logan Sullivan SO 20:31.6
6 (120) James Sullivan JR 20:41.2
7 (122) Elijah Greve SR 21:03.5
18. 496 nrheg ( 20:09.9 1:40:49.4 3:52.7)
========================================
1 63 Daniel Nydegger FR 18:40.2
2 69 Ben Lewer SR 18:55.0
3 103 Kollin Reese SR 20:01.4
4 119 Agro Gushwa SO 20:39.9
5 142 Gavin Anderson FR 22:32.9
19. 508 SM/SE/NUC ( 20:09.8 1:40:48.9 3:30.9)
========================================
1 45 Isaac Nelson SR 18:08.9
2 105 Ethan Kirchberg JR 20:02.2
3 113 Josh Hagen 9 20:23.8
4 118 Zach Schumacher SR 20:34.2
5 127 Nate Fliszar 9 21:39.8
6 (143) Jacob Lux 9 22:34.5
7 (144) Garrett Grathwohl 9 22:37.7
20. 509 Minnesota Valley Lutheran ( 20:28.6 1:42:22.6 4:38.7)
========================================
1 22 Jakin Anderson SR 17:35.5
2 101 Dylan Holtmeier JR 19:57.2
3 123 Connor Schaper JR 21:09.0
4 126 Andrew Black JR 21:26.7
5 137 Franklin Selvey JR 22:14.2
6 (139) Derek Weisensel JR 22:16.1
7 (141) Max Nerland SR 22:29.9
21. 536 Medford ( 20:39.2 1:43:16.0 3:09.4)
========================================
1 74 Tyler Stursa FR 19:12.7
2 76 Garrett Fitzgerald FR 19:14.0
3 111 Brett Johnson JR 20:20.1
4 135 Brock Merritt FR 22:07.1
5 140 Dylan Stenzel SO 22:22.1
6 (145) Connor Davis JR 23:11.7
7 (147) Isaiah Chavis JR 24:24.9
22. 660 Madelia/Truman/GHEC ( 23:26.1 1:57:10.4 10:32.3)
========================================
1 110 Jacob Moeller 8 20:19.0
2 130 Derek Davis SR 21:51.1
3 133 Rayph Miller 7 21:54.2
4 138 Isaac Bergeman 8 22:14.8
5 149 Eli Bergeman SR 30:51.3
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Grd Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== =====
1 1/7 323 Lukas Pierson SR St. James Area 16:31.05 5:19
2 1/7 242 Mitch Johnstone SO Mankato Loyola/Cleveland 16:39.83 5:22
3 1/7 173 Drew Hastings SO Belle Plaine 16:41.88 5:23
4 1/7 342 Hugo Ruiz SO Tri City United 16:42.27 5:23
5 1/7 206 Javier Victorino SR GFW 16:49.33 5:25
6 1/7 188 Grant Strukel SO Blue Earth Area 16:53.99 5:27
7 1/7 231 Lane Schwarz JR LeSueur-Henderson 16:57.96 5:28
8 1/7 214 Jakob Rusten SR Glencoe Silver Lake 16:58.85 5:28
9 1/7 331 Bailey More JR St. Peter 17:01.60 5:29
10 2/7 178 Kyle Siemon SR Belle Plaine 17:05.54 5:31
11 2/7 241 Landon Javens SR Mankato Loyola/Cleveland 17:07.83 5:31
12 2/7 322 Troy Parulski SO St. James Area 17:08.59 5:32
13 3/7 324 Seth Pierson SO St. James Area 17:10.31 5:32
14 2/7 204 Will Pioske SR GFW 17:13.19 5:33
15 3/7 245 Jerrett Peterson SO Mankato Loyola/Cleveland 17:13.33 5:33
16 1/7 263 Kolton Larson JR Martin County West 17:22.04 5:36
17 2/7 262 Carson Kahler JR Martin County West 17:27.98 5:38
18 4/7 243 Brady Omtvedt SR Mankato Loyola/Cleveland 17:29.36 5:38
19 1/7 355 Kaden Cameron SR WEM/JWP 17:30.08 5:38
20 2/7 208 Tony Fischer SR Glencoe Silver Lake 17:32.74 5:39
21 5/7 244 Brett Omtvedt SO Mankato Loyola/Cleveland 17:34.74 5:40
22 1/7 277 Jakin Anderson SR Minnesota Valley Lutheran 17:35.47 5:40
23 6/7 247 Micah Rentschler JR Mankato Loyola/Cleveland 17:35.78 5:40
24 4/7 318 Juan Castaneda 9 St. James Area 17:37.14 5:41
25 3/7 202 Jacob Bohl SR GFW 17:37.87 5:41
26 7/7 246 Payton Remiger SR Mankato Loyola/Cleveland 17:39.57 5:42
27 4/7 199 Ryan Albrecht SR GFW 17:43.43 5:43
28 3/7 207 Aj Anderson Sanche SR Glencoe Silver Lake 17:47.57 5:44
29 5/7 319 Alex Knickrehm JR St. James Area 17:49.22 5:45
30 6/7 325 Mauricio Vite SO St. James Area 17:49.96 5:45
31 1/7 306 Jens Lundstrom FR Sibley East 17:50.05 5:45
32 1/7 190 Connor Artner 9 Fairmont 17:50.47 5:45
33 7/7 321 Jackson Miest SO St. James Area 17:52.17 5:46
34 4/7 210 Connor Hallaway 8 Glencoe Silver Lake 17:52.51 5:46
35 5/7 213 Oscar Pena JR Glencoe Silver Lake 17:54.29 5:46
36 2/7 301 Travis Andrews SO Sibley East 17:55.92 5:47
37 3/7 260 Easton Gregory FR Martin County West 17:57.47 5:47
38 2/7 198 Nathan Willett SR Fairmont 17:58.24 5:48
39 1/7 293 Tyler Smith 9 Norwood Young America 18:00.89 5:48
40 4/7 259 Zane Borchardt JR Martin County West 18:02.78 5:49
41 2/7 343 Hunter Rutt SO Tri City United 18:03.58 5:49
42 3/7 194 Andrew Moeller JR Fairmont 18:03.99 5:49
43 5/7 203 Jordan Halstead SR GFW 18:04.75 5:50
44 3/7 337 Austin Antony SO Tri City United 18:05.07 5:50
45 1/7 316 Isaac Nelson SR SM/SE/NUC 18:08.83 5:51
46 2/7 227 Jorge Hernandez JR LeSueur-Henderson 18:09.25 5:51
47 4/7 191 Charles Garbers JR Fairmont 18:09.55 5:51
48 5/7 195 Dayton Pasch SR Fairmont 18:10.00 5:51
49 2/7 330 Shawn Lehtinen SO St. Peter 18:13.51 5:52
50 3/7 175 Ben Hunsader SO Belle Plaine 18:14.79 5:53
51 6/7 215 Paul Sievert 9 Glencoe Silver Lake 18:17.63 5:54
52 6/7 193 Cody Lane SR Fairmont 18:20.48 5:55
53 5/7 267 Jake Whitehead JR Martin County West 18:22.45 5:55
54 2/7 186 Brady Olsen SO Blue Earth Area 18:23.63 5:56
55 6/7 201 Quinn Bleick JR GFW 18:24.56 5:56
56 2/7 290 Colten Latzke 9 Norwood Young America 18:25.01 5:56
57 7/7 197 William Saari 9 Fairmont 18:27.20 5:57
58 3/7 291 Michael Potter JR Norwood Young America 18:31.26 5:58
59 4/7 174 Noah Hastings SR Belle Plaine 18:33.39 5:59
60 1/7 222 Jon Topete 8 LCWM/Nicollet 18:34.12 5:59
61 4/7 340 Jackson Nesmoe JR Tri City United 18:38.84 6:01
62 5/7 344 Shane Schreiber SR Tri City United 18:39.01 6:01
63 1/5 299 Daniel Nydegger FR nrheg 18:40.12 6:01
64 5/7 177 Mikkel Schmidt JR Belle Plaine 18:43.77 6:02
65 1/6 251 Michael Larson SR Maple River 18:46.69 6:03
66 3/7 328 Tom Eide JR St. Peter 18:49.67 6:04
67 4/7 287 Jake Druley 7 Norwood Young America 18:50.60 6:04
68 6/7 176 Hunter Schmidt JR Belle Plaine 18:52.65 6:05
69 2/5 297 Ben Lewer SR nrheg 18:54.93 6:06
70 5/7 289 Reese Eichner SR Norwood Young America 19:02.12 6:08
71 7/7 212 Ethan Knudten JR Glencoe Silver Lake 19:04.35 6:09
72 6/7 261 Isaiah Johnson SO Martin County West 19:08.85 6:10
73 3/7 230 Tyler Pengilly JR LeSueur-Henderson 19:09.69 6:11
74 1/7 276 Tyler Stursa FR Medford 19:12.62 6:11
75 2/6 258 Kole Wennner 9 Maple River 19:13.24 6:12
76 2/7 270 Garrett Fitzgerald FR Medford 19:13.96 6:12
77 2/7 353 Andrew Born SO WEM/JWP 19:14.06 6:12
78 7/7 265 Todd Morrow SO Martin County West 19:14.57 6:12
79 1/7 346 Caleb Hubbard SR United South Central- A/C 19:21.05 6:14
80 4/7 226 Evan Eibs SR LeSueur-Henderson 19:21.40 6:14
81 4/7 333 Conner Snow 8 St. Peter 19:21.94 6:14
82 3/6 257 Will Stencel JR Maple River 19:22.57 6:15
83 5/7 225 Trace Edmondson SO LeSueur-Henderson 19:23.54 6:15
84 6/7 233 Jacob Tesch SR LeSueur-Henderson 19:23.66 6:15
85 7/7 228 Noah Koller SO LeSueur-Henderson 19:24.96 6:15
86 7/7 180 Tommy Sullivan JR Belle Plaine 19:26.22 6:16
87 7/7 205 James Victorino SR GFW 19:26.98 6:16
88 3/7 358 Jared Pavek JR WEM/JWP 19:29.14 6:17
89 2/7 350 Jonathan Schwartz SR United South Central- A/C 19:30.66 6:17
90 3/7 182 Jacob Dikken SR Blue Earth Area 19:31.38 6:18
91 2/7 216 Nolan Beckmann SO LCWM/Nicollet 19:32.83 6:18
92 6/7 294 Sean Weckman FR Norwood Young America 19:32.84 6:18
93 3/7 218 Jayden Johnson JR LCWM/Nicollet 19:35.34 6:19
94 3/7 348 John Mantor JR United South Central- A/C 19:35.78 6:19
95 3/7 307 Micah Scherer 7 Sibley East 19:41.21 6:21
96 6/7 338 Thomas Bulger FR Tri City United 19:44.18 6:22
97 4/7 345 Cody Cory SR United South Central- A/C 19:50.15 6:24
98 5/7 335 Carter Wendroth FR St. Peter 19:55.01 6:25
99 5/7 347 Hunter Malwitz SR United South Central- A/C 19:56.20 6:26
100 7/7 288 Mitchell Druley 7 Norwood Young America 19:56.59 6:26
101 2/7 280 Dylan Holtmeier JR Minnesota Valley Lutheran 19:57.19 6:26
102 4/7 359 Tucker Rients SO WEM/JWP 19:59.76 6:27
103 3/5 300 Kollin Reese SR nrheg 20:01.31 6:27
104 4/7 223 Chris Tschernatsch JR LCWM/Nicollet 20:01.63 6:27
105 2/7 313 Ethan Kirchberg JR SM/SE/NUC 20:02.14 6:27
106 5/7 352 Lewis Becker SR WEM/JWP 20:05.66 6:29
107 6/7 329 Trevor Gurrola SR St. Peter 20:07.21 6:29
108 4/6 256 Nathan Price JR Maple River 20:12.26 6:31
109 7/7 341 Josh Pichotta JR Tri City United 20:14.60 6:31
110 1/5 240 Jacob Moeller 8 Madelia/Truman/GHEC 20:18.93 6:33
111 3/7 272 Brett Johnson JR Medford 20:20.05 6:33
112 6/7 354 Christian Born 8 WEM/JWP 20:22.98 6:34
113 3/7 312 Josh Hagen 9 SM/SE/NUC 20:23.79 6:34
114 4/7 308 Davis Wibstad 7 Sibley East 20:26.88 6:35
115 7/7 357 Zachary Groh 8 WEM/JWP 20:28.25 6:36
116 5/7 221 Logan Sullivan SO LCWM/Nicollet 20:31.58 6:37
117 5/6 252 Dakota Moske SO Maple River 20:32.36 6:37
118 4/7 317 Zach Schumacher SR SM/SE/NUC 20:34.11 6:38
119 4/5 296 Agro Gushwa SO nrheg 20:39.84 6:40
120 6/7 220 James Sullivan JR LCWM/Nicollet 20:41.16 6:40
121 7/7 327 Connor Bjorling 7 St. Peter 20:41.60 6:40
122 7/7 217 Elijah Greve SR LCWM/Nicollet 21:03.46 6:47
123 3/7 283 Connor Schaper JR Minnesota Valley Lutheran 21:08.96 6:49
124 4/7 189 Blake Townsend JR Blue Earth Area 21:13.08 6:50
125 5/7 184 Cameron Germain 9 Blue Earth Area 21:16.93 6:51
126 4/7 278 Andrew Black JR Minnesota Valley Lutheran 21:26.64 6:55
127 5/7 310 Nate Fliszar 9 SM/SE/NUC 21:39.71 6:59
128 5/7 304 Oscar Kreft 7 Sibley East 21:40.12 6:59
129 6/7 349 Chris Martens SR United South Central- A/C 21:42.46 7:00
130 2/5 236 Derek Davis SR Madelia/Truman/GHEC 21:51.04 7:02
131 6/7 185 Angel Martinez 7 Blue Earth Area 21:51.86 7:03
132 7/7 183 Gunnar Fering JR Blue Earth Area 21:52.66 7:03
133 3/5 239 Rayph Miller 7 Madelia/Truman/GHEC 21:54.15 7:03
134 6/6 250 Grant Klein 8 Maple River 21:58.09 7:05
135 4/7 273 Brock Merritt FR Medford 22:07.02 7:08
136 6/7 303 Aaron Flieth 7 Sibley East 22:12.32 7:09
137 5/7 284 Franklin Selvey JR Minnesota Valley Lutheran 22:14.18 7:10
138 4/5 234 Isaac Bergeman 8 Madelia/Truman/GHEC 22:14.79 7:10
139 6/7 285 Derek Weisensel JR Minnesota Valley Lutheran 22:16.03 7:11
140 5/7 275 Dylan Stenzel SO Medford 22:22.07 7:12
141 7/7 282 Max Nerland SR Minnesota Valley Lutheran 22:29.81 7:15
142 5/5 295 Gavin Anderson FR nrheg 22:32.86 7:16
143 6/7 314 Jacob Lux 9 SM/SE/NUC 22:34.47 7:16
144 7/7 311 Garrett Grathwohl 9 SM/SE/NUC 22:37.61 7:17
145 6/7 269 Connor Davis JR Medford 23:11.66 7:28
146 7/7 351 Sam Schwartz JR United South Central- A/C 23:34.07 7:36
147 7/7 268 Isaiah Chavis JR Medford 24:24.85 7:52
148 7/7 302 Jackson Burdorf FR Sibley East 24:28.26 7:53
149 5/5 544 Eli Bergeman SR Madelia/Truman/GHEC 30:51.30 9:56