TECH CROSS COUNTRY - GRANITE INVITATIONAL
Boulder Ridge Golf Course - St. Cloud, MN
October 10, 2017
VARSITY BOYS - 5K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
1. 22 Willmar ( 16:37.8 1:23:08.9 0:45.5)
========================================
1 1 Hudeife Mire SO 16:10.8
2 2 Mason Wendt SO 16:22.7
3 5 Muyhadin Mohamed JR 16:46.7
4 6 Aden Aden SO 16:52.4
5 8 Fuad Bashir FR 16:56.3
6 ( 10) Weston Hansen FR 16:57.6
7 ( 11) Harley Anez JR 16:57.6
2. 65 St Cloud Apollo ( 17:05.2 1:25:25.7 0:53.1)
========================================
1 4 Biel Wiel SR 16:45.7
2 7 Ayanle Hashi SR 16:55.2
3 9 Ahmed Cariif SO 16:57.3
4 16 Max Botz SR 17:08.7
5 29 Liebon Mohamed SO 17:38.8
6 ( 51) Nick Blommel SO 18:09.9
7 ( 63) Joel Knopp JR 18:53.1
3. 88 Little Falls ( 17:13.6 1:26:07.9 0:55.6)
========================================
1 3 Hunter Zupko SR 16:37.4
2 15 Drew Peterson JR 17:08.4
3 19 Nolan Zimny SR 17:17.4
4 25 Jonah Ploof SR 17:31.7
5 26 Daniel Bartkowitz JR 17:33.0
6 ( 34) Jackson Grant 9 17:46.8
7 ( 45) Will Riitters JR 18:01.2
4. 92 Sartell ( 17:15.0 1:26:15.0 0:33.4)
========================================
1 12 Mitiku Nies 8 17:01.7
2 13 Cooper Larson SO 17:02.9
3 17 Ben Boelter SO 17:09.1
4 23 Ryley Emslander JR 17:26.2
5 27 Elijah Kigozi SO 17:35.1
6 ( 32) Zach Harren JR 17:41.9
7 ( 33) Spencer Pierskalla SR 17:42.4
5. 153 Rogers ( 17:38.5 1:28:12.5 0:53.3)
========================================
1 14 Alex Heidorn 9 17:05.4
2 28 Thomas Glad SO 17:37.7
3 30 Chet Jurrens SR 17:40.8
4 39 Ethan Anderson JR 17:49.9
5 42 Lucas Bistodeau (well JR 17:58.7
6 ( 48) Jacob Dirschel JR 18:03.6
7 ( 52) Joseph Clauson SO 18:10.1
6. 188 St. Cloud Cathedral ( 17:49.3 1:29:06.4 0:57.6)
========================================
1 18 Mitchell Silkman 12 17:15.4
2 31 Cade Anderson 11 17:40.8
3 37 Peter Reisdorf 12 17:48.9
4 49 Shane Corbett 10 18:08.3
5 53 Joseph Stangler 12 18:13.0
6 ( 58) Joel Ebel 11 18:21.3
7 ( 62) Benjamin Reuter 10 18:45.2
7. 189 Duluth East ( 17:50.3 1:29:11.1 0:32.6)
========================================
1 24 Haney Nolan SO 17:29.7
2 36 O'Connell Jack JR 17:48.5
3 38 Smyth Will JR 17:49.6
4 44 Chandler Sam JR 18:01.0
5 47 Leonidas Evan SO 18:02.3
6 ( 54) Lafontaine Nick FR 18:13.1
7 ( 60) Milner Reid SR 18:33.0
8. 201 Brainerd ( 17:53.0 1:29:24.9 0:55.3)
========================================
1 20 Davis Kelm SR 17:18.3
2 35 Evan Storbakken JR 17:47.2
3 41 Hunter Turcotte JR 17:56.1
4 50 Andrew Wasniewski SR 18:09.7
5 55 Izaac Herrlich SO 18:13.6
6 ( 57) Garrett Goeden JR 18:19.8
7 ( 64) Peyton Melby SR 18:57.0
9. 206 St Cloud Tech ( 17:54.6 1:29:33.0 0:59.7)
========================================
1 21 Tennessee Scott-Lumbar JR 17:18.9
2 40 Luke Lindhorst JR 17:53.7
3 43 Duncan Quinn JR 17:59.6
4 46 Tyler Anderson JR 18:02.2
5 56 Otto Klavercamp SO 18:18.6
6 ( 61) Rylan Grose JR 18:39.4
7 ( 65) Joe Anderson 9 19:11.7
10. 282 Virginia ( 19:49.1 1:39:05.2 5:23.3)
========================================
1 22 Cameron Stocke 7 17:24.4
2 59 Sterling Boyd SO 18:30.8
3 66 John Kendall 7 19:35.7
4 67 Matti Koski 8 20:46.6
5 68 Mika Wudinich SR 22:47.7
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Gr Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== =====
1 1/8 591 Hudeife Mire SO Willmar 16:10.78 5:13
2 2/8 607 Mason Wendt SO Willmar 16:22.63 5:17
3 1/7 361 Hunter Zupko SR Little Falls 16:37.40 5:22
4 1/8 505 Biel Wiel SR St Cloud Apollo 16:45.66 5:24
5 3/8 594 Muyhadin Mohamed JR Willmar 16:46.65 5:24
6 4/8 558 Aden Aden SO Willmar 16:52.40 5:26
7 2/8 490 Ayanle Hashi SR St Cloud Apollo 16:55.19 5:27
8 5/8 562 Fuad Bashir FR Willmar 16:56.30 5:28
9 3/8 483 Ahmed Cariif SO St Cloud Apollo 16:57.22 5:28
10 6/8 578 Weston Hansen FR Willmar 16:57.51 5:28
11 7/8 560 Harley Anez JR Willmar 16:57.58 5:28
12 1/7 465 Mitiku Nies 8 Sartell 17:01.70 5:29
13 2/7 452 Cooper Larson SO Sartell 17:02.81 5:30
14 1/8 385 Alex Heidorn 9 Rogers 17:05.35 5:31
15 2/7 355 Drew Peterson JR Little Falls 17:08.31 5:31
16 4/8 480 Max Botz SR St Cloud Apollo 17:08.63 5:32
17 3/7 427 Ben Boelter SO Sartell 17:09.06 5:32
18 1/7 666 Mitchell Silkman 12 St. Cloud Cathedral 17:15.40 5:34
19 3/7 360 Nolan Zimny SR Little Falls 17:17.40 5:34
20 1/8 713 Davis Kelm SR Brainerd 17:18.21 5:35
21 1/8 531 Tennessee Scott-Lumba JR St Cloud Tech 17:18.86 5:35
22 1/5 554 Cameron Stocke 7 Virginia 17:24.37 5:37
23 4/7 434 Ryley Emslander JR Sartell 17:26.11 5:37
24 8/8 568 Cael Carlson JR Willmar 17:26.40 5:37
25 1/8 318 Haney Nolan SO Duluth East 17:29.62 5:38
26 4/7 357 Jonah Ploof SR Little Falls 17:31.67 5:39
27 5/7 337 Daniel Bartkowitz JR Little Falls 17:33.00 5:39
28 5/7 449 Elijah Kigozi SO Sartell 17:35.05 5:40
29 2/8 380 Thomas Glad SO Rogers 17:37.64 5:41
30 5/8 494 Liebon Mohamed SO St Cloud Apollo 17:38.76 5:41
31 3/8 388 Chet Jurrens SR Rogers 17:40.75 5:42
32 2/7 610 Cade Anderson 11 St. Cloud Cathedral 17:40.80 5:42
33 6/7 441 Zach Harren JR Sartell 17:41.88 5:42
34 7/7 467 Spencer Pierskalla SR Sartell 17:42.36 5:42
35 6/7 339 Jackson Grant 9 Little Falls 17:46.71 5:44
36 2/8 727 Evan Storbakken JR Brainerd 17:47.15 5:44
37 2/8 296 O'Connell Jack JR Duluth East 17:48.50 5:44
38 3/7 659 Peter Reisdorf 12 St. Cloud Cathedral 17:48.85 5:45
39 3/8 333 Smyth Will JR Duluth East 17:49.57 5:45
40 4/8 363 Ethan Anderson JR Rogers 17:49.87 5:45
41 2/8 521 Luke Lindhorst JR St Cloud Tech 17:53.69 5:46
42 3/8 731 Hunter Turcotte JR Brainerd 17:56.01 5:47
43 5/8 366 Lucas Bistodeau (well JR Rogers 17:58.69 5:48
44 3/8 528 Duncan Quinn JR St Cloud Tech 17:59.53 5:48
45 4/8 325 Chandler Sam JR Duluth East 18:01.00 5:48
46 7/7 358 Will Riitters JR Little Falls 18:01.17 5:48
47 4/8 509 Tyler Anderson JR St Cloud Tech 18:02.11 5:49
48 5/8 289 Leonidas Evan SO Duluth East 18:02.24 5:49
49 6/8 375 Jacob Dirschel JR Rogers 18:03.59 5:49
50 4/7 614 Shane Corbett 10 St. Cloud Cathedral 18:08.23 5:51
51 4/8 732 Andrew Wasniewski SR Brainerd 18:09.65 5:51
52 6/8 479 Nick Blommel SO St Cloud Apollo 18:09.85 5:51
53 7/8 370 Joseph Clauson SO Rogers 18:10.10 5:51
54 5/7 669 Joseph Stangler 12 St. Cloud Cathedral 18:13.00 5:52
55 6/8 317 Lafontaine Nick FR Duluth East 18:13.09 5:52
56 5/8 711 Izaac Herrlich SO Brainerd 18:13.57 5:52
57 5/8 519 Otto Klavercamp SO St Cloud Tech 18:18.58 5:54
58 6/8 709 Garrett Goeden JR Brainerd 18:19.79 5:54
59 6/7 618 Joel Ebel 11 St. Cloud Cathedral 18:21.29 5:55
60 2/5 538 Sterling Boyd SO Virginia 18:30.80 5:58
61 7/8 324 Milner Reid SR Duluth East 18:32.99 5:59
62 6/8 512 Rylan Grose JR St Cloud Tech 18:39.39 6:01
63 7/7 660 Benjamin Reuter 10 St. Cloud Cathedral 18:45.12 6:03
64 7/8 491 Joel Knopp JR St Cloud Apollo 18:53.07 6:05
65 8/8 506 Abdinasir Yahye SR St Cloud Apollo 18:55.83 6:06
66 7/8 716 Peyton Melby SR Brainerd 18:56.97 6:06
67 8/8 714 Cruz Limmerhirt SO Brainerd 18:57.57 6:07
68 8/8 371 Flannagan Corkery 8 Rogers 19:04.61 6:09
69 7/8 508 Joe Anderson 9 St Cloud Tech 19:11.65 6:11
70 8/8 311 Stanius Mason JR Duluth East 19:29.79 6:17
71 8/8 518 Logan Holm FR St Cloud Tech 19:31.78 6:18
72 3/5 545 John Kendall 7 Virginia 19:35.63 6:19
73 4/5 547 Matti Koski 8 Virginia 20:46.53 6:42
74 5/5 557 Mika Wudinich SR Virginia 22:47.64 7:21