NORWOOD-YOUNG AMERICA CROSS COUNTRY MEET
Baylor Park - Norwood Young America, MN
September 12, 2017
JUNIOR VARSITY BOYS - 5K
---------------------------------------------------------------------------
TEAM RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
1. 34 Chaska ( 19:48.4 1:39:01.8 1:37.5)
========================================
1 2 Matthew Bellmont 9 18:45.9
2 4 Ethan Leonard 9 19:34.2
3 7 Nicholas Miller 9 20:00.3
4 10 Nathan Milligan 11 20:18.0
5 11 Tyler Scherbing 10 20:23.4
6 ( 14) Andrew Grover 10 20:43.4
7 ( 16) Stephen Peper 12 20:47.7
2. 87 Glencoe-Silver Lake ( 20:38.9 1:43:14.5 2:20.4)
========================================
1 3 Joseph Knudten 11 19:20.7
2 6 Paul Sievert Ii 9 19:54.7
3 19 Isaac Krueger 12 20:55.5
4 26 Adam Garoutte 11 21:22.5
5 33 Alex Haflund 12 21:41.1
6 ( 46) Ben Olson 12 22:27.9
7 ( 50) Isaac Swift 11 22:32.9
3. 126 Belle Plaine ( 21:00.9 1:45:04.2 4:22.5)
========================================
1 1 Kyle Siemon 12 18:22.8
2 13 Hunter Schmidt 11 20:39.1
3 21 Ben Hunsader 10 21:10.0
4 39 Tristan Cruz 11 22:07.0
5 52 Connor Mulroy 10 22:45.3
6 ( 60) Avery Mohlin 10 23:05.4
7 ( 62) Alex Meger 11 23:07.8
4. 152 Jordan ( 21:33.5 1:47:47.4 1:43.3)
========================================
1 12 Michael Gregoria 11 20:25.1
2 31 Sam Cromie 9 21:33.2
3 32 Aziel Asano 9 21:35.4
4 37 Kaleb Sharp 7 22:05.3
5 40 Sam Burke 10 22:08.4
6 ( 64) Hunter Stier 8 23:17.6
7 ( 66) Joe Hernandez 8 23:26.9
5. 156 Mankato Loyola/Cleveland ( 21:35.1 1:47:55.4 4:28.1)
========================================
1 5 Evan Skinner 12 19:51.0
2 17 Alec Schaefer 11 20:52.7
3 29 Cooper Thomez 10 21:26.2
4 30 Mason Conroy 10 21:26.4
5 75 Landon Clark 9 24:19.1
6. 162 Mound Westonka ( 21:41.4 1:48:26.9 2:18.2)
========================================
1 8 Charlie Herder 9 20:10.0
2 27 Dean Andrews 9 21:23.6
3 35 Brock Munsterteiger 11 21:58.2
4 45 Cole Garlock 9 22:26.9
5 47 Ethan James 11 22:28.2
6 ( 48) Robbie Brustad 10 22:28.6
7 ( 49) Roman Fenzl 9 22:31.2
7. 190 Norwood Young America ( 22:01.8 1:50:08.9 1:25.4)
========================================
1 24 Eric Schauer 11 21:20.7
2 28 Aaron Druley 7 21:25.7
3 41 Nathan Worm 12 22:15.1
4 43 Jared Kleindl 11 22:21.3
5 54 Isaac Mueller 9 22:46.1
6 ( 56) Joe Hennen 12 22:50.2
7 ( 61) Wyatt Lemke 11 23:06.4
8. 206 LeSueur-Henderson/MNCS ( 22:11.4 1:50:56.6 2:10.1)
========================================
1 15 Daniel Newman 10 20:47.5
2 36 Alex Wilson 11 22:02.5
3 44 Ethan Stieger 10 22:23.5
4 53 Sam Rame 12 22:45.5
5 58 Sam Menne 9 22:57.6
6 ( 77) Michael Heinz 11 24:27.8
7 ( 79) Tanner Hartmann 10 25:26.8
9. 216 St. Peter ( 22:29.8 1:52:28.8 4:30.8)
========================================
1 20 Connor Snow 8 21:00.8
2 25 Trevor Gurrola 11 21:21.9
3 34 David Doherty-Bohn 11 21:41.9
4 57 Andrew Artmann 12 22:52.6
5 80 Elijah Vangrootheest 12 25:31.6
6 ( 81) Charlie Remmert 10 28:13.5
7 ( 82) Benjamin Eide 12 29:31.5
10. 217 Montevideo ( 22:14.9 1:51:14.4 3:07.3)
========================================
1 9 Jose Pacheco 11 20:12.2
2 38 Brett Smiens 11 22:06.7
3 42 Henry Strunc 12 22:19.0
4 63 Matt Fragodt 11 23:17.0
5 65 Bryton Nelson 9 23:19.5
6 ( 72) Rigo Turrubiartes 9 23:52.7
7 ( 78) Seth Olson 11 24:48.8
11. 221 Tri-City United ( 22:16.0 1:51:19.9 2:33.9)
========================================
1 18 Jack Dooley 12 20:53.9
2 22 Emil Aardamen 12 21:10.9
3 55 Tyler Schroer 11 22:49.6
4 59 Lucas Velarde 12 22:57.7
5 67 Cole Snitker 9 23:27.8
6 ( 69) Isaac Lebrun 9 23:41.1
7 ( 76) Frank Doyle 10 24:21.3
12. 283 Watertown-Mayer ( 23:02.7 1:55:13.3 2:33.1)
========================================
1 23 Corey Bimberg 9 21:19.1
2 51 Matt Maisch 12 22:43.3
3 68 Isaac Wandersee 10 23:34.6
4 70 Mitchell Burns 9 23:44.1
5 71 Jason Washburn 9 23:52.2
6 ( 73) Tyler Gravelle 9 24:13.1
7 ( 74) Jacob Oscarson 8 24:15.3
---------------------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS: JUNIOR VARSITY BOYS
---------------------------------------------------------------------------
Place Tea/Tot No. Name Age Team Time Pace
===== ======== ==== ===================== === ========================= ======== =====
1 1/13 318 Kyle Siemon 12 Belle Plaine 18:22.78 5:55
2 1/31 329 Matthew Bellmont 9 Chaska 18:45.87 6:03
3 1/10 385 Joseph Knudten 11 Glencoe-Silver Lake 19:20.63 6:14
4 2/31 340 Ethan Leonard 9 Chaska 19:34.13 6:18
5 1/5 476 Evan Skinner 12 Mankato Loyola/Cleveland 19:50.94 6:24
6 2/10 391 Paul Sievert Ii 9 Glencoe-Silver Lake 19:54.69 6:25
7 3/31 342 Nicholas Miller 9 Chaska 20:00.27 6:27
8 1/20 531 Charlie Herder 9 Mound Westonka 20:09.99 6:30
9 1/9 506 Jose Pacheco 11 Montevideo 20:12.17 6:31
10 4/31 344 Nathan Milligan 11 Chaska 20:17.98 6:33
11 5/31 354 Tyler Scherbing 10 Chaska 20:23.35 6:34
12 1/9 414 Michael Gregoria 11 Jordan 20:25.03 6:35
13 2/13 314 Hunter Schmidt 11 Belle Plaine 20:39.06 6:39
14 6/31 335 Andrew Grover 10 Chaska 20:43.31 6:41
15 1/10 455 Daniel Newman 10 LeSueur-Henderson/MNCS 20:47.50 6:42
16 7/31 349 Stephen Peper 12 Chaska 20:47.61 6:42
17 2/5 474 Alec Schaefer 11 Mankato Loyola/Cleveland 20:52.68 6:44
18 1/10 638 Jack Dooley 12 Tri-City United 20:53.88 6:44
19 3/10 386 Isaac Krueger 12 Glencoe-Silver Lake 20:55.43 6:45
20 1/9 628 Connor Snow 8 St. Peter 21:00.75 6:46
21 1/4 604 Stephen Phillips 12 Southwest Christian 21:03.07 6:47
22 8/31 328 Dylan Austad 8 Chaska 21:05.94 6:48
23 3/13 305 Ben Hunsader 10 Belle Plaine 21:09.96 6:49
24 2/10 659 Emil Aardamen 12 Tri-City United 21:10.89 6:50
25 2/4 603 James Ocenasek 12 Southwest Christian 21:11.27 6:50
26 1/11 662 Corey Bimberg 9 Watertown-Mayer 21:19.04 6:52
27 1/15 569 Eric Schauer 11 Norwood Young America 21:20.68 6:53
28 2/9 616 Trevor Gurrola 11 St. Peter 21:21.86 6:53
29 4/10 379 Adam Garoutte 11 Glencoe-Silver Lake 21:22.47 6:53
30 2/20 522 Dean Andrews 9 Mound Westonka 21:23.55 6:54
31 9/31 358 Vishal Suthram 10 Chaska 21:24.34 6:54
32 2/15 555 Aaron Druley 7 Norwood Young America 21:25.69 6:54
33 3/5 477 Cooper Thomez 10 Mankato Loyola/Cleveland 21:26.18 6:54
34 4/5 466 Mason Conroy 10 Mankato Loyola/Cleveland 21:26.37 6:55
35 10/31 339 Noah Holloway 9 Chaska 21:29.15 6:55
36 2/9 412 Sam Cromie 9 Jordan 21:33.19 6:57
37 3/9 409 Aziel Asano 9 Jordan 21:35.37 6:57
38 11/31 337 Gavin Harvieux 9 Chaska 21:36.21 6:58
39 5/10 380 Alex Haflund 12 Glencoe-Silver Lake 21:41.01 6:59
40 3/9 613 David Doherty-Bohn 11 St. Peter 21:41.89 7:00
41 1/2 431 Elijah Greve 12 LCWM/Nicollet 21:42.74 7:00
42 12/31 364 Samuel Wolff 10 Chaska 21:46.26 7:01
43 13/31 336 Lucas Hansen 12 Chaska 21:56.25 7:04
44 14/31 362 Derek Wendland 10 Chaska 21:57.15 7:04
45 3/20 543 Brock Munsterteiger 11 Mound Westonka 21:58.12 7:05
46 1/4 589 Nate Fliszar 9 Sleepy Eye-St. Mary's 22:01.02 7:06
47 2/10 462 Alex Wilson 11 LeSueur-Henderson/MNCS 22:02.47 7:06
48 4/9 424 Kaleb Sharp 7 Jordan 22:05.28 7:07
49 15/31 327 Cantu Andrew 9 Chaska 22:05.79 7:07
50 16/31 359 Manjunath Swayampu 9 Chaska 22:05.89 7:07
51 2/9 511 Brett Smiens 11 Montevideo 22:06.61 7:07
52 4/13 295 Tristan Cruz 11 Belle Plaine 22:06.99 7:08
53 5/9 410 Sam Burke 10 Jordan 22:08.31 7:08
54 3/15 574 Nathan Worm 12 Norwood Young America 22:15.04 7:10
55 3/9 513 Henry Strunc 12 Montevideo 22:18.92 7:11
56 4/15 562 Jared Kleindl 11 Norwood Young America 22:21.22 7:12
57 17/31 351 Devon Rain 11 Chaska 22:22.97 7:13
58 3/10 459 Ethan Stieger 10 LeSueur-Henderson/MNCS 22:23.48 7:13
59 18/31 341 Tristan Mead 11 Chaska 22:26.43 7:14
60 4/20 530 Cole Garlock 9 Mound Westonka 22:26.90 7:14
61 6/10 388 Ben Olson 12 Glencoe-Silver Lake 22:27.89 7:14
62 5/20 535 Ethan James 11 Mound Westonka 22:28.15 7:14
63 6/20 527 Robbie Brustad 10 Mound Westonka 22:28.55 7:15
64 7/20 529 Roman Fenzl 9 Mound Westonka 22:31.19 7:15
65 8/20 528 Carsten Doepner-Hove 11 Mound Westonka 22:31.59 7:16
66 7/10 392 Isaac Swift 11 Glencoe-Silver Lake 22:32.88 7:16
67 19/31 326 Spencer Alldredge 8 Chaska 22:42.62 7:19
68 2/11 675 Matt Maisch 12 Watertown-Mayer 22:43.29 7:19
69 1/2 406 Greg Stoffel 9 Holy Family Catholic 22:44.66 7:20
70 5/13 310 Connor Mulroy 10 Belle Plaine 22:45.25 7:20
71 4/10 457 Sam Rame 12 LeSueur-Henderson/MNCS 22:45.49 7:20
72 5/15 566 Isaac Mueller 9 Norwood Young America 22:46.04 7:20
73 3/10 654 Tyler Schroer 11 Tri-City United 22:49.56 7:21
74 6/15 685 Joe Hennen 12 Norwood Young America 22:50.20 7:22
75 4/9 609 Andrew Artmann 12 St. Peter 22:52.58 7:22
76 9/20 551 Jasper Treat 11 Mound Westonka 22:53.63 7:23
77 10/20 554 Joe Woychick 11 Mound Westonka 22:56.39 7:24
78 5/10 454 Sam Menne 9 LeSueur-Henderson/MNCS 22:57.54 7:24
79 4/10 658 Lucas Velarde 12 Tri-City United 22:57.62 7:24
80 20/31 356 Ryan Starkey 9 Chaska 23:00.29 7:25
81 6/13 309 Avery Mohlin 10 Belle Plaine 23:05.40 7:26
82 7/15 564 Wyatt Lemke 11 Norwood Young America 23:06.31 7:27
83 3/4 601 Joseph Larson 9 Southwest Christian 23:07.11 7:27
84 7/13 308 Alex Meger 11 Belle Plaine 23:07.74 7:27
85 21/31 345 Andrew Neuman 11 Chaska 23:14.45 7:29
86 4/9 498 Matt Fragodt 11 Montevideo 23:17.00 7:30
87 6/9 425 Hunter Stier 8 Jordan 23:17.52 7:30
88 5/9 503 Bryton Nelson 9 Montevideo 23:19.43 7:31
89 8/15 571 Zach Smith 9 Norwood Young America 23:19.92 7:31
90 1/1 366 Cory Becker 12 G-F-W 23:21.95 7:32
91 22/31 361 Dylan Thomas 8 Chaska 23:25.79 7:33
92 7/9 415 Joe Hernandez 8 Jordan 23:26.83 7:33
93 5/10 656 Cole Snitker 9 Tri-City United 23:27.75 7:34
94 8/10 393 Tison Werner 8 Glencoe-Silver Lake 23:28.68 7:34
95 8/13 323 Isaiah Trimbo 11 Belle Plaine 23:29.66 7:34
96 3/11 680 Isaac Wandersee 10 Watertown-Mayer 23:34.52 7:36
97 9/15 567 Mark Plante 12 Norwood Young America 23:35.48 7:36
98 8/9 416 Jack Hulet 11 Jordan 23:39.78 7:37
99 6/10 643 Isaac Lebrun 9 Tri-City United 23:41.09 7:38
100 4/11 664 Mitchell Burns 9 Watertown-Mayer 23:44.09 7:39
101 11/20 523 Jett Andrews 9 Mound Westonka 23:49.44 7:41
102 5/11 681 Jason Washburn 9 Watertown-Mayer 23:52.14 7:41
103 6/9 516 Rigo Turrubiartes 9 Montevideo 23:52.67 7:42
104 9/10 376 Jack Becker 10 Glencoe-Silver Lake 23:58.73 7:44
105 23/31 360 Drew Taylor 0 Chaska 24:03.07 7:45
106 6/11 671 Tyler Gravelle 9 Watertown-Mayer 24:13.07 7:48
107 7/11 676 Jacob Oscarson 8 Watertown-Mayer 24:15.28 7:49
108 24/31 330 Jonas Bishop 9 Chaska 24:17.70 7:50
109 5/5 465 Landon Clark 9 Mankato Loyola/Cleveland 24:19.09 7:50
110 7/10 639 Frank Doyle 10 Tri-City United 24:21.22 7:51
111 6/10 451 Michael Heinz 11 LeSueur-Henderson/MNCS 24:27.71 7:53
112 8/10 641 Ben Heyda 10 Tri-City United 24:29.25 7:53
113 8/11 679 Nicholas Steuernagel 10 Watertown-Mayer 24:34.88 7:55
114 12/20 525 Charlie Becker 10 Mound Westonka 24:35.95 7:56
115 9/13 307 Dylan May 10 Belle Plaine 24:36.04 7:56
116 7/9 505 Seth Olson 11 Montevideo 24:48.75 8:00
117 9/10 645 Aidan McNamara 9 Tri-City United 24:48.96 8:00
118 10/10 387 Cole Mathwig 10 Glencoe-Silver Lake 24:54.41 8:01
119 8/9 495 Jack Churchill 11 Montevideo 24:55.91 8:02
120 25/31 334 Thomas Douglas 10 Chaska 25:06.65 8:05
121 2/2 400 Grant Hayes 8 Holy Family Catholic 25:10.61 8:07
122 10/13 325 Tanner Witt 9 Belle Plaine 25:20.69 8:10
123 2/4 590 Garrett Grathwohl 9 Sleepy Eye-St. Mary's 25:21.44 8:10
124 1/2 483 Rodrigo Medina 11 Mayer Lutheran/LP/WHT 25:22.68 8:11
125 7/10 450 Tanner Hartmann 10 LeSueur-Henderson/MNCS 25:26.77 8:12
126 5/9 631 Elijah Vangrootheest 12 St. Peter 25:31.56 8:13
127 10/15 561 Blake Kimpling 9 Norwood Young America 25:35.87 8:15
128 11/15 560 Nolan Glander 7 Norwood Young America 25:37.05 8:15
129 12/15 558 Quinn Eichens 7 Norwood Young America 25:38.34 8:16
130 13/15 573 Sam Williams 10 Norwood Young America 25:41.87 8:17
131 26/31 352 Maxwell Rain 7 Chaska 25:46.05 8:18
132 4/4 600 John Hirsh 11 Southwest Christian 25:50.63 8:20
133 8/10 449 Seth Hardel 10 LeSueur-Henderson/MNCS 25:53.74 8:21
134 9/10 444 Joel Berglund 10 LeSueur-Henderson/MNCS 26:00.20 8:23
135 10/10 463 Kyle Wondra 11 LeSueur-Henderson/MNCS 26:07.13 8:25
136 11/13 300 Calvin Hartman 9 Belle Plaine 26:10.28 8:26
137 13/20 536 Ethan Jemtrud 9 Mound Westonka 26:22.09 8:30
138 14/20 542 Carson Meritt 9 Mound Westonka 26:41.63 8:36
139 27/31 348 Daniel Papp 11 Chaska 26:47.76 8:38
140 28/31 357 Jacob Stuhr 11 Chaska 27:08.29 8:45
141 15/20 541 Dylan McManus 10 Mound Westonka 27:27.59 8:51
142 2/2 485 Liam Meyer 10 Mayer Lutheran/LP/WHT 27:54.01 8:59
143 3/4 588 Joey Fischer 9 Sleepy Eye-St. Mary's 27:54.59 8:59
144 14/15 683 Pisces Tek 12 Norwood Young America 28:01.54 9:02
145 10/10 655 Darien Shoenbauer 9 Tri-City United 28:03.55 9:02
146 16/20 550 Connor Soule 10 Mound Westonka 28:05.88 9:03
147 6/9 626 Charlie Remmert 10 St. Peter 28:13.48 9:06
148 17/20 524 Matt Arneson 9 Mound Westonka 28:17.11 9:07
149 9/11 674 Dietrick Kaiser 9 Watertown-Mayer 28:20.31 9:08
150 18/20 539 Nate Laluzerne 9 Mound Westonka 28:26.92 9:10
151 10/11 678 Brenden Peterson 7 Watertown-Mayer 28:30.19 9:11
152 29/31 350 Christian Podhradsky 8 Chaska 28:38.82 9:14
153 19/20 537 Tanner Kittleson 9 Mound Westonka 29:08.87 9:23
154 7/9 614 Benjamin Eide 12 St. Peter 29:31.47 9:31
155 4/4 594 Charlie Macho 9 Sleepy Eye-St. Mary's 29:31.52 9:31
156 8/9 612 Hunter Braun 12 St. Peter 29:32.30 9:31
157 9/9 500 Cade Henriksen 9 Montevideo 29:37.89 9:33
158 30/31 347 Arthur Ostrowski 12 Chaska 29:51.07 9:37
159 11/11 666 John Costello 9 Watertown-Mayer 29:55.08 9:38
160 12/13 313 Logan Peterson 11 Belle Plaine 30:04.58 9:41
161 9/9 106 Jace Floyd 11 Jordan 30:06.29 9:42
162 13/13 306 Andrew Ludwig 9 Belle Plaine 30:08.88 9:43
163 15/15 565 Joey Molnau 7 Norwood Young America 30:30.15 9:50
164 31/31 338 Mohamed Hassan 11 Chaska 30:40.55 9:53
165 2/2 437 William Prahl 11 LCWM/Nicollet 31:02.97 10:00
166 9/9 623 Ryan Nelson 9 St. Peter 31:41.86 10:13
167 20/20 526 Brett Bowman 10 Mound Westonka 32:03.96 10:20