One Last Tri
White Bear Lake, MN - September, 14 2014
800 Yard Swim - 27 Mile Bike - 10k Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 853 Kris Spoth 27 M White Bear Lake MN 5 13:00 0:48 0:50 1 1:01:16 26.4 0:25 2 34:38 5:35 1:50:07
2 802 Ryan Bailey 25 M Wayzata MN 2 12:13 0:45 0:42 2 1:02:12 26.0 0:37 1 34:29 5:33 1:50:11
3 834 Heather Lendway 30 F St. Paul MN 1 11:16 0:42 0:43 3 1:04:39 25.1 0:35 4 39:56 6:26 1:57:05
4 1/7 865 Rizzo Nick 27 M Winona MN 21 17:28 1:04 1:25 4 1:05:21 24.8 0:52 3 36:17 5:51 2:01:20
5 1/11 863 Dennis Dresler 45 M Hudson WI 6 13:09 0:49 0:55 5 1:05:49 24.6 0:28 7 41:53 6:45 2:02:10
6 861 Dianee Hankee 37 F :ino Lakes MN 11 16:11 1:00 1:00 8 1:08:48 23.5 0:26 6 41:27 6:41 2:07:49
7 810 Mitchell Clayton 17 M Forest Lake MN 4 12:57 0:48 1:10 10 1:10:58 22.8 0:50 13 44:13 7:07 2:10:05
8 1/8 808 Gabrielle Bunton 22 F Wbl MN 3 12:17 0:45 0:46 13 1:13:01 22.2 0:44 11 43:29 7:00 2:10:14
9 854 Kelly Trom 27 F Minneapolis MN 7 15:13 0:56 1:39 9 1:10:55 22.8 0:57 8 42:04 6:47 2:10:45
10 2/7 847 Jake Saunders 25 M Appleton WI 14 16:47 1:02 1:42 12 1:11:59 22.5 1:23 5 40:46 6:34 2:12:34
11 852 Eben Spencer 35 M Eden Prairie MN 16 16:56 1:02 0:47 6 1:06:19 24.4 1:06 28 50:08 8:05 2:15:12
12 2/11 806 Mike Blair 45 M Prior Lake MN 20 17:26 1:04 1:45 7 1:07:58 23.8 1:09 24 48:58 7:53 2:17:11
13 3/11 818 Bob Glamm 41 M Blaine MN 9 15:27 0:57 1:44 20 1:15:30 21.5 1:11 12 43:37 7:02 2:17:26
14 3/7 867 Ryan Altiere 27 M Dubuque IA 18 17:16 1:04 1:46 11 1:11:56 22.5 1:08 21 48:15 7:46 2:20:18
15 805 Maddy Blain 21 F St. Paul MN 10 15:59 0:59 1:22 17 1:14:50 21.6 0:37 22 48:39 7:50 2:21:23
16 1/10 839 Dave Munyer 37 M Hugo MN 31 19:32 1:12 0:56 16 1:13:10 22.1 0:38 19 47:31 7:39 2:21:44
17 4/11 866 Tom Styrbicki 49 M Stillwater MN 36 20:04 1:14 2:14 22 1:16:00 21.3 1:54 9 42:13 6:48 2:22:23
18 1/1 841 Corey Nygaard 19 M S St. Paul MN 25 18:21 1:08 1:43 19 1:15:26 21.5 1:22 17 46:51 7:33 2:23:40
19 4/7 844 Goran Roknic 28 M Lino Lakes MN 24 17:56 1:06 2:30 25 1:19:42 20.3 0:42 10 43:28 7:00 2:24:15
20 2/10 836 Nicke Lodien 32 M Mpls MN 12 16:16 1:00 3:28 18 1:14:51 21.6 2:28 30 50:31 8:08 2:27:31
21 3/10 840 Jason Nelson 36 M Hugo MN 13 16:28 1:01 1:19 26 1:20:34 20.1 0:58 23 48:54 7:53 2:28:09
22 4/10 807 Brandon Bormann 32 M Sioux Falls SD 19 17:20 1:04 2:43 24 1:18:28 20.6 1:01 27 49:57 8:03 2:29:28
23 1/5 804 Greg Becker 52 M Saint Michael MN 41 21:12 1:18 2:23 21 1:15:41 21.4 1:53 25 49:27 7:58 2:30:32
24 2/8 830 Katherine Johnson 26 F Lino Lakes MN 29 19:17 1:11 1:33 27 1:20:40 20.1 1:21 20 48:06 7:45 2:30:53
25 3/8 803 Mackenzie Barnwell 21 F Seward AK 22 17:28 1:04 2:31 31 1:23:47 19.3 1:03 14 46:10 7:26 2:30:56
26 5/11 814 Michael Enright 48 M Stillwater MN 43 21:41 1:20 2:05 15 1:13:06 22.2 1:25 35 55:31 8:57 2:33:46
27 5/10 829 Gordon Hill 33 M St. Paul MN 17 17:14 1:04 2:29 28 1:20:46 20.1 1:43 32 53:08 8:34 2:35:17
28 2/5 837 Gunther Maurus 53 M Chanhassen MN 28 18:45 1:09 1:39 14 1:13:03 22.2 1:55 42 1:00:00 9:40 2:35:18
29 6/11 842 Travis Pugh 41 M Grand Forks Afb ND 23 17:51 1:06 2:55 32 1:23:59 19.3 1:16 26 49:34 7:59 2:35:33
30 6/10 833 Dale Kolstad 37 M Hugo MN 26 18:40 1:09 2:09 33 1:24:40 19.1 0:48 29 50:11 8:05 2:36:24
31 3/5 801 Francisco Arriola Jr 58 M Missouri City TX 35 19:51 1:13 3:47 36 1:25:15 19.0 2:20 18 47:26 7:38 2:38:36
32 7/11 859 Brian Michael 45 M Mpls MN 30 19:23 1:11 1:15 23 1:16:59 21.0 2:26 43 1:00:25 9:44 2:40:25
33 4/8 843 Karin Rasmussen 25 F Minneapolis MN 47 22:19 1:22 1:53 44 1:28:22 18.3 1:32 16 46:43 7:31 2:40:45
34 8/11 825 Brian Hegrenes 40 M Albertville MN 39 21:08 1:18 2:33 30 1:21:30 19.9 2:06 34 55:03 8:52 2:42:18
35 5/7 846 Tyler Sage 28 M Shoreview MN 46 22:15 1:22 2:51 46 1:31:08 17.8 1:56 15 46:12 7:26 2:44:20
36 1/4 857 Darla Wrage 46 F Medford WI 44 22:01 1:21 3:12 37 1:25:21 19.0 1:35 33 54:17 8:45 2:46:23
37 5/8 827 Natalie Heneghan 21 F Cedarburg WI 50 23:52 1:28 0:46 47 1:31:29 17.7 0:26 31 52:52 8:31 2:49:21
38 4/5 811 Steve Donen 57 M Chanhassen MN 37 20:21 1:15 2:18 29 1:20:58 20.0 2:54 47 1:03:45 10:16 2:50:14
39 2/4 816 Jane Fier 41 F Prior Lake MN 49 23:31 1:26 2:23 38 1:25:59 18.8 1:15 37 57:38 9:17 2:50:42
40 7/10 828 Thomas Hernandez 35 M South Saint Paul MN 40 21:09 1:18 3:51 34 1:25:01 19.1 2:32 41 59:58 9:39 2:52:28
41 6/7 819 Jesse Gourevitch 21 M Minneapolis MN 8 15:18 0:56 2:36 45 1:29:36 18.1 0:46 49 1:05:06 10:29 2:53:19
42 3/4 813 Amy Edelstein 48 F North Mankato MN 45 22:08 1:21 2:34 40 1:27:18 18.6 2:47 38 58:41 9:27 2:53:25
43 9/11 856 Robert Varney 41 M Crystal MN 27 18:44 1:09 3:49 43 1:28:10 18.4 2:21 52 1:06:00 10:38 2:59:02
44 10/11 858 Paul Ziegler 42 M Minneapolis MN 55 27:09 1:40 4:52 35 1:25:13 19.0 1:26 44 1:02:18 10:02 3:00:55
45 8/10 815 Joshua Evans 32 M Minneapolis MN 34 19:50 1:13 2:33 52 1:34:43 17.1 1:08 45 1:02:54 10:08 3:01:06
46 6/8 851 Abby Solom 24 F Bloomington MN 42 21:13 1:18 2:47 48 1:33:06 17.4 1:21 46 1:02:56 10:08 3:01:19
47 9/10 849 Ryan Scott 33 M Minneapolis MN 48 22:44 1:24 7:16 39 1:26:47 18.7 4:09 48 1:03:47 10:16 3:04:41
48 7/8 822 Allyson Hannemann 24 F Saint Paul MN 32 19:38 1:12 5:24 49 1:33:43 17.3 2:55 50 1:05:31 10:33 3:07:08
49 7/7 823 Timothy Hannemann 26 M Bloomington MN 33 19:39 1:12 5:24 50 1:33:46 17.3 2:49 51 1:05:32 10:33 3:07:08
50 4/4 860 Zyvonne Langan 44 F Hutchinson MN 54 26:11 1:36 4:53 54 1:37:44 16.6 1:56 36 57:28 9:15 3:08:09
51 8/8 848 Shannon Schottler 27 F Minneapolis MN 53 24:46 1:31 4:03 42 1:27:54 18.4 2:00 55 1:15:58 12:14 3:14:38
52 10/10 824 Nate Hasty 32 M Minneapolis MN 38 20:37 1:16 9:39 41 1:27:48 18.5 2:04 54 1:15:55 12:13 3:16:00
53 1/2 845 Amara Rosenthal 30 F Saint Paul MN 52 24:17 1:29 8:38 55 1:41:38 15.9 1:58 40 59:39 9:36 3:16:08
54 2/2 821 Anne Griffin 30 F St Paul MN 51 23:54 1:28 9:00 56 1:41:39 15.9 2:00 39 59:38 9:36 3:16:09
55 11/11 820 Kent Graves 44 M Elk River MN 56 27:20 1:40 3:33 53 1:37:07 16.7 1:33 53 1:06:58 10:47 3:16:27
56 5/5 862 Steve Gruenwald 52 M Fairbault MN 15 16:49 1:02 5:10 51 1:34:00 17.2 5:55 56 1:18:08 12:35 3:19:59
results by Final Time results posted on: www.finaltiming.com and onlineraceresults.com
LONG COURSE: RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================== =======
1 879 Roadkill Flambe : Boyd Seevers , Dale Gentry , Mark Klosterman
4 18:57 1:10 0:30 1 1:09:46 23.2 0:29 2 45:04 7:16 2:14:42
2 875 Our Wives Are Making : Del Cerney , Eric Miller , Brian Gallagher
1 14:22 0:53 0:37 2 1:21:42 19.8 0:43 3 47:04 7:35 2:24:26
3 877 Team Kylie : Carla Nordenstrom , Lluis Santamaria Costa , Dale Nordenstrom
3 18:25 1:08 0:49 4 1:22:34 19.6 0:21 1 42:33 6:51 2:24:38
4 876 Macalester : Lisa Levoir , Madison Reid , Hannah Whitis
2 16:48 1:02 1:36 3 1:22:02 19.7 0:43 4 50:03 8:04 2:31:07
5 878 Tri Psych : Laura Potter , Joo Ree Richards , Abbey Karich
5 19:50 1:13 0:38 5 1:28:32 18.3 0:31 5 59:25 9:34 2:48:53
Page 1
PENALTY TIME ISSUED
No. Name Age Sex City St Penalty Penalty Comment
==== ======================= === === ================== == ======= ==============================
CLYDESDALE MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
ATHENA FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================== ===== ================== ===== ================== =======
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Heather Lendway St. Paul MN 30 F 11:16 2:49
2 Ryan Bailey Wayzata MN 25 M 12:13 3:04
3 Gabrielle Bunton Wbl MN 22 F 12:17 3:05
4 Mitchell Clayton Forest Lake MN 17 M 12:57 3:15
5 Kris Spoth White Bear Lak MN 27 M 13:00 3:15
6 Dennis Dresler Hudson WI 45 M 13:09 3:18
7 Kelly Trom Minneapolis MN 27 F 15:13 3:49
8 Jesse Gourevitch Minneapolis MN 21 M 15:18 3:50
9 Bob Glamm Blaine MN 41 M 15:27 3:52
10 Maddy Blain St. Paul MN 21 F 15:59 4:00
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Kris Spoth White Bear Lak Mn 27 M 01:01:16 12.7
2 Ryan Bailey Wayzata Mn 25 M 01:02:12 12.5
3 Heather Lendway St. Paul Mn 30 F 01:04:38 12.1
4 Rizzo Nick Winona Mn 27 M 01:05:21 11.9
5 Dennis Dresler Hudson Wi 45 M 01:05:48 11.9
6 Eben Spencer Eden Prairie Mn 35 M 01:06:18 11.8
7 Mike Blair Prior Lake Mn 45 M 01:07:57 11.5
8 Dianee Hankee :ino Lakes Mn 37 F 01:08:48 11.3
9 Kelly Trom Minneapolis Mn 27 F 01:10:55 11.0
10 Mitchell Clayton Forest Lake Mn 17 M 01:10:57 11.0
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Ryan Bailey Wayzata MN 25 M 34:29 11:06
2 Kris Spoth White Bear Lak MN 27 M 34:38 11:09
3 Rizzo Nick Winona MN 27 M 36:17 11:41
4 Heather Lendway St. Paul MN 30 F 39:56 12:51
5 Jake Saunders Appleton WI 25 M 40:46 13:08
6 Dianee Hankee :ino Lakes MN 37 F 41:27 13:21
7 Dennis Dresler Hudson WI 45 M 41:53 13:29
8 Kelly Trom Minneapolis MN 27 F 42:04 13:33
9 Tom Styrbicki Stillwater MN 49 M 42:13 13:36
10 Goran Roknic Lino Lakes MN 28 M 43:28 14:00