Indiana Middle School XC Championships
September 30, 2006
*********** TEAM SCORE **********
Small Schools Varsity Boys
1. West Noble Middle School
7 11 12 13 18 (30) (33) = 61
ALAN PIZANA, JOSEPH LANDEROS, MATT PRICE, JOSE IBANEZ, ANDREW HUNTSMAN,
TED FULK, MIGUEL LOPEZ
2. Norwell Middle School
3 6 20 24 35 (53) (54) = 88
BRANDON LONG, KYLE ISCH, BRANDON JOHNSON, BEN DEVOE, SEAN COLE, ALEX
SCHMIDT, GRAYSON SMITH
3. Perry Central
8 22 29 31 71 (76)(113) = 161
ERIC SCHEIBER, ABRAHAM SCHWARTZ, NEAL SCHWARTZ, PAUL SCHWARTZ, ANDREW
KIMBALL, KYLE TROESCH, TYLER HAGEDORN
4. South Knox Middle School
10 17 37 46 59 (62) (77) = 169
GREG BOTTOMS, DILLON GROVES, JAREK PAGE, ALEX MEYER, MIKE DEETER,
BRETT DARE, COLTON HOUCHIN
5. West Lafayette Junior High
5 32 41 43 48 (66)(108) = 169
ZANE COOPERIDER, ANDREW CARTWRIGHT, JOHN RIBEIRO, ALEX HOLLENBECK,
BRENDAN KNAPP, RETT BERRY, CHASE LEWARK
6. Willowcreek Middle School
14 15 38 51 56 (64)(105) = 174
KEN LONGFELLOW, ENIE BALLERINI, PARTH PATEL, TYLER SWETS, ALEX BECKER,
PAT SCHAEFER, MARCUS O'REILLY
7. Vincennes Clark
16 40 47 49 67 (86) (96) = 219
JANTZEN GOODWIN, JORDAN DANIELS, DYLAN DUNLAP, MICHAEL LAHTI, CHANDLER
BOUILLET, ELLIOT HUDSON, RYAN BOND
8. Immaculate Heart Of Mary
23 36 42 58 65 (97) = 224
ANDREW TEGARDEN, ELLIOTT PARSHALL, KYLE BYDLON, JOSH KLINGER, PATRICK
ZUNK, NATHAN LOWE
9. Barr Reeve
9 28 52 72 88 (95) = 249
MATT SWARTZENTRUB, BEAU SLUDER, NICK CORNELIUS, DAN WILSON, TAYLOR
KAVANAUGH, JUSTIN GRABER
10. Batesville Middle School
25 45 55 83 87 (89)(104) = 295
DAMIEN SUFFRIDGE, CORY FUQUA, JON AULT, TREVOR SMITH, JAMES CALL, DREW
COLEMAN, HAYDEN MERKEL
11. Hebron
19 27 78 85 90 (91)(111) = 299
TREVOR LEWIN, JASEN EGOLF, MATT MCJUNKIN, MIKE UPCHURCH, DAVID LUCAS,
ANDY HUDSON, ALEX SHRUM
12. Christian Academy Of Indiana
2 44 61 115 116 = 338
WEAVER KALEB, TYLER WALL, CHRIS CARRUTHERS, ALEX BERGER, LEVI SPETH
13. Crawford County
39 50 74 75 107 (119)(142) = 345
STEPHEN WELCH, CHASE BROUGHTON, JACOB MASSENGALE, JOSH TOTTEN, AARON
GRUNDEN, SHANE GABBARD, ANTHONY WRIGHT
14. Randolph Southern
21 60 79 80 122 (136)(137) = 362
ALEX FRANKLIN, NICK PRUITT, NICK MILLER, AUSTIN PEARSON, LEVI GOUGH,
BYRON COTTONGIM, BLAKE WELCH
15. North Knox Warriors
1 81 84 109 139 = 414
ZACH RAWLES, BRAYTON HANEY, JORDAN BARNHIZER, JOHN MICHAEL RODRICK,
DALTON DELLINGER
16. St Charles Borromeo
26 69 100 112 114 (118) = 421
SAMI HADDAD, JOE CONWAY, PAUL CONWAY, WIL BRUMLEUE, CHARLIE WAGNER,
JACQUES POIRIER
17. Clinton Prairie Gophers
34 57 99 128 130 = 448
ALEX JACKSON, ADAM SCHROCK, DREW RODEHAN, JAMIE DORITY, DAKHOTA
ROBBINS
18. Immanuel Lutheran School
4 103 106 110 133 (134) = 456
DANIEL KOESTER, CHRISTIAN MILLER, CONNER HOENE, GRAY NELSON, JORDAN
HALLOW, MAX BURBRINK
19. East Jay Middle School
68 82 93 98 125 (126)(129) = 466
AUSTIN BENTZ, BRADLEY LEUTHOLD, GARRETT KRIEG, EMILY CLINE, BLAKE
LEMASTER, ALEX DUNN, COLBY CLINE
20. Frankton
70 73 101 120 123 (124)(127) = 487
PARKER WILLIAMS, ERIC COX, RONNIE ALLEN, TJ EADS, TYLER HUFFMAN, BOBBY
BROWN, JARED JENNESS
21. Huntington Catholic
63 92 143 144 145 = 587
MICHAEL HATFIELD, CHRIS LANDRUM, JOHN KRUMANAKER, ROBERT CLOR, IAN
HIERS
22. Carroll
94 121 131 135 140 = 621
JORDAN TOOLEY, TALLIS BOWERS, JOSH HAZEL, ERIC MILLER, CORY RITTER
23. Montpelier
102 117 132 138 141 (146)(147) = 630
CLINT BLACKBURN, ANDREW THOMAS, CHRISTIAN JONES, DERREK BARNES, JARED
CONNER, BRANAGAN GEARHEART, MACKENZIE GEARHEART
Indiana Middle School XC Championships
September 30, 2006
Small Schools Varsity Boys
Place TmPl No. Name Class School Time Pace
===== ==== ===== ======================== ========== ========================= ======== =====
1 1 677 Zach Rawles 8 North Knox Warriors 10:03.20 5:25
2 2 99 Weaver Kaleb 8 Christian Academy Of Indi 10:14.25 5:31
3 3 727 Brandon Long 8 Norwell Middle School 10:15.55 5:31
4 326 Nicholas Whitten 8 Fast Feat Indiana 10:22.95 5:35
5 330 Joshua Thomas 8 Forest Park High School 10:23.55 5:36
6 4 512 Daniel Koester 8 Immanuel Lutheran School 10:23.95 5:36
7 5 1056 Zane Cooperider 8 West Lafayette Junior Hig 10:25.60 5:37
8 6 720 Kyle Isch 8 Norwell Middle School 10:26.90 5:38
9 7 1127 Alan Pizana 8 West Noble Middle School 10:30.60 5:40
10 1000 Reid Nickle 8 Stanley Clark School 10:32.75 5:41
11 8 770 Eric Scheiber 8 Perry Central 10:35.95 5:42
12 9 15 Matt Swartzentrub 7 Barr Reeve 10:37.80 5:43
13 10 904 Greg Bottoms 8 South Knox Middle School 10:38.20 5:44
14 11 1104 Joseph Landeros 8 West Noble Middle School 10:39.50 5:44
15 12 1128 Matt Price 8 West Noble Middle School 10:40.55 5:45
16 13 1100 Jose Ibanez 8 West Noble Middle School 10:41.25 5:45
17 14 1180 Ken Longfellow 8 Willowcreek Middle School 10:44.80 5:47
18 15 1176 Enie Ballerini 8 Willowcreek Middle School 10:45.10 5:47
19 16 1025 Jantzen Goodwin 7 Vincennes Clark 10:45.80 5:48
20 17 912 Dillon Groves 7 South Knox Middle School 10:48.25 5:49
21 18 1098 Andrew Huntsman 8 West Noble Middle School 10:48.95 5:49
22 19 443 Trevor Lewin 8 Hebron 10:53.10 5:52
23 1008 Nathan Gross 8 The Kings Academy 10:55.25 5:53
24 20 721 Brandon Johnson 8 Norwell Middle School 10:55.75 5:53
25 21 818 Alex Franklin 8 Randolph Southern 10:57.10 5:54
26 22 771 Abraham Schwartz 6 Perry Central 10:57.15 5:54
27 23 507 Andrew Tegarden 8 Immaculate Heart Of Mary 10:57.30 5:54
28 24 713 Ben Devoe 8 Norwell Middle School 10:57.45 5:54
29 25 40 Damien Suffridge 8 Batesville Middle School 10:58.00 5:54
30 26 977 Sami Haddad 8 St Charles Borromeo 10:58.70 5:55
31 27 438 Jasen Egolf 7 Hebron 10:58.75 5:55
32 28 14 Beau Sluder 8 Barr Reeve 10:59.20 5:55
33 29 777 Neal Schwartz 8 Perry Central 10:59.85 5:55
34 30 1085 Ted Fulk 8 West Noble Middle School 11:00.45 5:56
35 31 778 Paul Schwartz 6 Perry Central 11:00.65 5:56
36 32 1055 Andrew Cartwright 7 West Lafayette Junior Hig 11:01.25 5:56
37 33 1107 Miguel Lopez 8 West Noble Middle School 11:02.95 5:57
38 34 140 Alex Jackson 8 Clinton Prairie Gophers 11:04.45 5:58
39 35 710 Sean Cole 7 Norwell Middle School 11:06.65 5:59
40 584 Nate Wilson 8 Lewis Cass 11:10.50 6:01
41 36 504 Elliott Parshall 7 Immaculate Heart Of Mary 11:11.45 6:01
42 37 928 Jarek Page 7 South Knox Middle School 11:12.85 6:02
43 38 1185 Parth Patel 8 Willowcreek Middle School 11:13.35 6:03
44 39 179 Stephen Welch 7 Crawford County 11:14.45 6:03
45 812 Abram Fleming 6 R.j. Baskett Middle Schoo 11:16.10 6:04
46 40 1019 Jordan Daniels 8 Vincennes Clark 11:18.70 6:05
47 41 1065 John Ribeiro 8 West Lafayette Junior Hig 11:18.95 6:06
48 42 491 Kyle Bydlon 6 Immaculate Heart Of Mary 11:20.10 6:06
49 43 1059 Alex Hollenbeck 8 West Lafayette Junior Hig 11:23.90 6:08
50 44 102 Tyler Wall 8 Christian Academy Of Indi 11:25.20 6:09
51 45 26 Cory Fuqua 7 Batesville Middle School 11:25.75 6:09
52 46 924 Alex Meyer 8 South Knox Middle School 11:26.95 6:10
53 47 1020 Dylan Dunlap 7 Vincennes Clark 11:27.25 6:10
54 48 1062 Brendan Knapp 8 West Lafayette Junior Hig 11:27.75 6:10
55 998 Andrew Beiriger 8 St. Peters Columbus 11:28.80 6:11
56 49 1033 Michael Lahti 8 Vincennes Clark 11:28.95 6:11
57 50 164 Chase Broughton 7 Crawford County 11:29.55 6:11
58 51 1188 Tyler Swets 7 Willowcreek Middle School 11:30.65 6:12
59 52 7 Nick Cornelius 8 Barr Reeve 11:30.70 6:12
60 53 738 Alex Schmidt 7 Norwell Middle School 11:31.85 6:12
61 54 741 Grayson Smith 8 Norwell Middle School 11:32.80 6:13
62 55 20 Jon Ault 8 Batesville Middle School 11:33.85 6:14
63 56 1177 Alex Becker 6 Willowcreek Middle School 11:34.75 6:14
64 57 147 Adam Schrock 8 Clinton Prairie Gophers 11:36.90 6:15
65 58 498 Josh Klinger 8 Immaculate Heart Of Mary 11:37.00 6:15
66 59 908 Mike Deeter 8 South Knox Middle School 11:37.60 6:16
67 60 827 Nick Pruitt 8 Randolph Southern 11:38.85 6:16
68 61 96 Chris Carruthers 8 Christian Academy Of Indi 11:39.60 6:17
69 62 906 Brett Dare 8 South Knox Middle School 11:39.75 6:17
70 63 473 Michael Hatfield 8 Huntington Catholic 11:40.35 6:17
71 757 Thomas Slaughter 7 Oak Hill 11:40.45 6:17
72 64 1187 Pat Schaefer 7 Willowcreek Middle School 11:41.00 6:17
73 65 508 Patrick Zunk 7 Immaculate Heart Of Mary 11:43.15 6:19
74 66 1054 Rett Berry 7 West Lafayette Junior Hig 11:44.10 6:19
75 67 1015 Chandler Bouillet 7 Vincennes Clark 11:44.65 6:19
76 68 279 Austin Bentz 7 East Jay Middle School 11:44.95 6:20
77 69 972 Joe Conway 8 St Charles Borromeo 11:45.15 6:20
78 70 392 Parker Williams 6 Frankton 11:45.63 6:20
79 71 768 Andrew Kimball 8 Perry Central 11:45.70 6:20
80 72 17 Dan Wilson 7 Barr Reeve 11:46.05 6:20
81 73 373 Eric Cox 8 Frankton 11:46.45 6:20
82 74 170 Jacob Massengale 8 Crawford County 11:46.65 6:20
83 75 178 Josh Totten 7 Crawford County 11:49.65 6:22
84 1004 Matt Shefield 8 Sycamore School 11:49.85 6:22
85 76 783 Kyle Troesch 8 Perry Central 11:50.40 6:22
86 77 917 Colton Houchin 4 South Knox Middle School 11:50.80 6:23
87 915 Austin Hoops 8 South Knox Middle School 11:51.35 6:23
88 78 448 Matt McJunkin 8 Hebron 11:52.05 6:23
89 79 824 Nick Miller 8 Randolph Southern 11:52.55 6:24
90 80 826 Austin Pearson 7 Randolph Southern 11:53.00 6:24
91 81 676 Brayton Haney 8 North Knox Warriors 11:53.80 6:24
92 82 295 Bradley Leuthold 7 East Jay Middle School 11:54.15 6:24
93 83 39 Trevor Smith 6 Batesville Middle School 11:56.55 6:26
94 84 673 Jordan Barnhizer 8 North Knox Warriors 11:57.15 6:26
95 85 455 Mike Upchurch 6 Hebron 11:57.75 6:26
96 86 1030 Elliot Hudson 7 Vincennes Clark 11:58.15 6:27
97 87 22 James Call 8 Batesville Middle School 11:58.65 6:27
98 88 11 Taylor Kavanaugh 8 Barr Reeve 12:00.05 6:28
99 920 Brayton Lamb 7 South Knox Middle School 12:01.60 6:28
100 89 23 Drew Coleman 7 Batesville Middle School 12:05.95 6:31
101 90 445 David Lucas 6 Hebron 12:06.65 6:31
102 1003 Bill Ristow 7 Sycamore School 12:06.90 6:31
103 931 Andrew Staggs 5 South Knox Middle School 12:08.40 6:32
104 91 441 Andy Hudson 7 Hebron 12:09.95 6:33
105 999 Joshua Beiriger 6 St. Peters Columbus 12:10.25 6:33
106 92 479 Chris Landrum 8 Huntington Catholic 12:10.85 6:33
107 93 292 Garrett Krieg 8 East Jay Middle School 12:11.15 6:34
108 94 77 Jordan Tooley 8 Carroll 12:11.35 6:34
109 95 9 Justin Graber 7 Barr Reeve 12:11.95 6:34
110 96 1013 Ryan Bond 7 Vincennes Clark 12:12.70 6:34
111 97 500 Nathan Lowe 6 Immaculate Heart Of Mary 12:13.30 6:35
112 98 285 Emily Cline 7 East Jay Middle School 12:14.95 6:36
113 99 146 Drew Rodehan 6 Clinton Prairie Gophers 12:16.25 6:36
114 100 974 Paul Conway 6 St Charles Borromeo 12:16.95 6:37
115 101 366 Ronnie Allen 8 Frankton 12:19.25 6:38
116 102 618 Clint Blackburn 8 Montpelier 12:19.90 6:38
117 103 513 Christian Miller 8 Immanuel Lutheran School 12:20.30 6:39
118 104 36 Hayden Merkel 7 Batesville Middle School 12:20.90 6:39
119 105 1184 Marcus O'Reilly 8 Willowcreek Middle School 12:23.35 6:40
120 106 511 Conner Hoene 7 Immanuel Lutheran School 12:23.85 6:40
121 107 167 Aaron Grunden 7 Crawford County 12:24.45 6:41
122 108 1063 Chase Lewark 7 West Lafayette Junior Hig 12:24.65 6:41
123 109 678 John Michael Rodrick 7 North Knox Warriors 12:26.10 6:42
124 110 514 Gray Nelson 6 Immanuel Lutheran School 12:28.10 6:43
125 111 452 Alex Shrum 7 Hebron 12:29.45 6:43
126 1045 Logan Warner 5 Vincennes Clark 12:31.60 6:45
127 112 983 Wil Brumleue 8 St Charles Borromeo 12:35.85 6:47
128 113 766 Tyler Hagedorn 7 Perry Central 12:36.90 6:47
129 114 995 Charlie Wagner 8 St Charles Borromeo 12:37.45 6:48
130 115 95 Alex Berger 8 Christian Academy Of Indi 12:38.00 6:48
131 116 101 Levi Speth 8 Christian Academy Of Indi 12:38.15 6:48
132 117 627 Andrew Thomas 8 Montpelier 12:40.70 6:49
133 118 988 Jacques Poirier 8 St Charles Borromeo 12:42.25 6:50
134 119 165 Shane Gabbard 7 Crawford County 12:43.00 6:51
135 120 376 Tj Eads 6 Frankton 12:43.75 6:51
136 121 63 Tallis Bowers 6 Carroll 12:46.25 6:52
137 122 820 Levi Gough 8 Randolph Southern 12:52.80 6:56
138 123 378 Tyler Huffman 8 Frankton 12:56.45 6:58
139 124 369 Bobby Brown 6 Frankton 12:57.65 6:59
140 125 294 Blake Lemaster 7 East Jay Middle School 13:03.10 7:02
141 126 287 Alex Dunn 6 East Jay Middle School 13:08.05 7:04
142 752 Zach Lautzenheise 8 Oak Hill 13:12.95 7:07
143 127 379 Jared Jenness 6 Frankton 13:17.35 7:09
144 128 138 Jamie Dority 7 Clinton Prairie Gophers 13:17.90 7:09
145 129 284 Colby Cline 7 East Jay Middle School 13:22.80 7:12
146 130 145 Dakhota Robbins 8 Clinton Prairie Gophers 13:30.40 7:16
147 131 68 Josh Hazel 8 Carroll 13:30.75 7:16
148 132 626 Christian Jones 6 Montpelier 13:33.60 7:18
149 133 510 Jordan Hallow 8 Immanuel Lutheran School 13:34.35 7:18
150 134 509 Max Burbrink 7 Immanuel Lutheran School 13:39.25 7:21
151 135 70 Eric Miller 6 Carroll 13:44.75 7:24
152 1002 Jensen Kirch 6 Sycamore School 13:45.55 7:24
153 388 Austin Pierce 7 Frankton 13:49.35 7:26
154 751 Jacob Evans 6 Oak Hill 13:52.95 7:28
155 922 Blake Marsee 6 South Knox Middle School 13:54.50 7:29
156 136 817 Byron Cottongim 7 Randolph Southern 13:55.10 7:29
157 137 829 Blake Welch 8 Randolph Southern 13:57.55 7:31
158 138 617 Derrek Barnes 6 Montpelier 14:01.80 7:33
159 139 675 Dalton Dellinger 6 North Knox Warriors 14:07.75 7:36
160 140 76 Cory Ritter 8 Carroll 14:23.75 7:45
161 141 620 Jared Conner 6 Montpelier 14:24.20 7:45
162 142 180 Anthony Wright 7 Crawford County 14:24.35 7:45
163 143 478 John Krumanaker 8 Huntington Catholic 14:24.55 7:45
164 144 471 Robert Clor 6 Huntington Catholic 14:30.05 7:48
165 145 474 Ian Hiers 6 Huntington Catholic 14:38.55 7:53
166 146 624 Branagan Gearheart 6 Montpelier 14:46.35 7:57
167 147 625 MacKenzie Gearheart 7 Montpelier 15:01.85 8:05
168 391 Jordan Williams 8 Frankton 15:31.45 8:21
169 628 Jordan Tierney 5 Montpelier 16:31.95 8:54