EAU CLAIRE TRIATHLON
Halfmoon Park - Eau Claire, WI - June 8, 2014
500 Meter Swim - 17 Mile Bike - 5K Run
Place Div/Tot Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 1/27 116 Brendon O'Flanagan 37 M St. Paul MN 1 6:48 1:15 0:35 3 42:25 24.0 0:31 1 19:15 6:13 1:09:32
2 1/30 110 Travis Moore 44 M Menomonie WI 16 8:23 1:32 3:48 2 37:11 27.4 0:42 5 20:21 6:34 1:10:24
3 2/27 111 Thomas Morgan 39 M Minneapolis MN 24 9:00 1:39 0:39 6 44:36 22.9 0:29 4 20:20 6:34 1:15:02
4 3/27 156 Michael Toutant 32 M Eau Claire WI 5 7:45 1:25 0:40 5 44:31 22.9 1:32 8 21:01 6:47 1:15:28
5 1/9 24 Tyler Christensen 19 M Chippewa Falls WI 4 7:16 1:20 2:02 8 45:23 22.5 0:39 3 20:11 6:31 1:15:30
6 4/27 108 Adam Mohr 35 M Altoona WI 14 8:11 1:30 1:20 12 46:34 21.9 0:36 9 21:18 6:53 1:17:57
7 1/17 191 Jake Folz 20 M Eau Claire WI 3 7:04 1:18 1:31 20 49:20 20.7 0:33 7 20:34 6:38 1:19:00
8 2/30 52 Thomas Guelzow Ii 44 M Eau Claire WI 13 8:08 1:30 0:45 4 43:15 23.6 1:40 62 25:30 8:14 1:19:15
9 3/30 59 Pat Hamler 46 M Eau Claire WI 42 9:50 1:48 0:47 11 46:31 21.9 0:31 19 22:34 7:17 1:20:12
10 4/30 35 David Edland 44 M Chippewa Falls WI 45 9:58 1:50 1:23 13 46:41 21.8 0:48 13 21:58 7:06 1:20:46
11 1/20 126 Lucy Ramquist 21 F River Falls WI 9 8:00 1:28 2:02 19 49:08 20.8 1:21 6 20:32 6:38 1:21:01
12 5/30 11 Andrew Becker 44 M Rochester MN 69 10:36 1:57 1:29 10 46:04 22.1 1:41 11 21:44 7:01 1:21:31
13 1/5 121 Gregory Pautsch 62 M Hayward WI 97 11:59 2:12 1:12 7 45:19 22.5 0:56 26 22:57 7:24 1:22:20
14 2/17 158 Pj Toutant 28 M St Louis Park MN 17 8:30 1:34 0:49 30 50:32 20.2 0:37 16 22:08 7:09 1:22:35
15 5/27 149 Adam Smit 33 M Stanley WI 78 10:55 2:00 1:59 22 49:37 20.6 0:18 2 20:08 6:30 1:22:55
16 1/14 106 Audun Mikkelson 56 M Eau Claire WI 10 8:00 1:28 1:11 25 50:04 20.4 1:07 28 23:02 7:26 1:23:21
17 6/27 8 Jason Bauer 37 M Eau Claire WI 11 8:06 1:29 0:44 16 48:57 20.8 0:48 54 24:53 8:02 1:23:26
18 1/23 109 Krista Moore 39 F Menomonie WI 57 10:20 1:54 0:53 18 49:07 20.8 0:54 21 22:39 7:19 1:23:51
19 7/27 31 Jonathon Delf 37 M Rice Lake WI 67 10:34 1:56 2:07 15 47:45 21.4 1:04 17 22:27 7:15 1:23:56
20 3/17 10 Nathan Beck 27 M Madison WI 23 8:56 1:38 1:28 1 37:04 27.5 13:25 36 23:45 7:40 1:24:35
21 6/30 18 Brian Broeckert 40 M Eau Claire WI 27 9:07 1:40 1:06 28 50:24 20.2 0:45 34 23:43 7:39 1:25:04
22 1/7 141 Kathie Schaus 52 F Chippewa Falls WI 63 10:25 1:55 2:27 14 47:09 21.6 0:36 52 24:34 7:56 1:25:09
23 8/27 56 Ryan Gunderson 37 M Eau Claire WI 65 10:29 1:55 0:54 26 50:10 20.3 0:43 29 23:10 7:29 1:25:25
24 7/30 145 Steve Schwartz 46 M Tucker GA 31 9:15 1:42 1:01 37 51:26 19.8 1:07 23 22:44 7:20 1:25:30
25 9/27 142 Brad Schenk 39 M Eau Claire WI 43 9:51 1:48 1:27 42 52:12 19.5 0:40 12 21:50 7:03 1:25:58
26 2/9 98 Maxwell McCanna 17 M Chippewa Falls WI 12 8:07 1:30 1:15 34 51:02 20.0 0:53 53 24:47 8:00 1:26:02
27 8/30 61 Mike Hanson 48 M Chippewa Falls WI 49 10:03 1:51 1:49 27 50:22 20.3 0:59 30 23:13 7:30 1:26:23
28 10/27 88 Dylan Leonard 38 M Eau Claire WI 47 10:00 1:50 1:46 38 51:45 19.7 0:52 15 22:08 7:09 1:26:30
29 2/23 74 Shauna Joas 38 F Eagan MN 33 9:21 1:43 0:57 36 51:24 19.8 0:37 49 24:27 7:53 1:26:44
30 4/17 37 Josh Erdman 27 M Minneapolis MN 25 9:00 1:39 1:20 31 50:35 20.2 0:54 55 24:59 8:04 1:26:46
31 5/17 47 Benjamin Fuller 23 M Madison WI 7 7:49 1:26 0:55 32 50:43 20.1 0:33 85 27:21 8:50 1:27:20
32 11/27 42 Cody Filipczak 35 M Eau Claire WI 134 14:33 2:40 1:47 9 45:50 22.3 1:04 42 24:15 7:50 1:27:27
33 12/27 87 Zachary Larson 35 M Cable WI 85 11:13 2:03 1:08 40 51:56 19.6 0:50 20 22:35 7:17 1:27:41
34 9/30 147 Stephen Secker 43 M Eleva WI 37 9:37 1:46 1:14 17 49:06 20.8 0:49 81 27:00 8:43 1:27:43
35 3/9 12 Bailey Biwer 18 M Eau Claire WI 2 6:57 1:17 1:51 79 57:04 17.9 0:25 10 21:38 6:59 1:27:53
36 2/20 140 Jackie Schaus 23 F Chippewa Falls WI 20 8:42 1:36 2:12 50 53:44 19.0 0:58 22 22:40 7:19 1:28:15
37 10/30 154 Chris Stoffel 42 M Eau Claire WI 86 11:14 2:04 1:04 24 49:49 20.5 0:49 64 25:41 8:17 1:28:35
38 3/20 146 Sydney Scott 26 F Saint Louis Park MN 38 9:38 1:46 1:09 53 53:55 18.9 0:56 27 22:59 7:25 1:28:36
39 13/27 102 John Menard 35 M Chippewa Falls WI 89 11:20 2:05 0:47 35 51:16 19.9 0:57 47 24:24 7:52 1:28:42
40 6/17 161 Nick Wander 23 M New Brighton MN 56 10:20 1:54 1:00 43 52:13 19.5 0:56 56 25:00 8:04 1:29:27
41 14/27 75 Chad Johnson 39 M Augusta WI 105 12:25 2:17 1:31 23 49:37 20.6 1:40 43 24:16 7:50 1:29:27
42 11/30 100 Scott Measner 44 M West Bend WI 30 9:09 1:41 1:53 65 55:02 18.5 0:25 32 23:32 7:36 1:29:59
43 15/27 64 Nick Hill 33 M Chippewa Falls WI 51 10:06 1:51 1:49 59 54:35 18.7 1:35 14 22:01 7:06 1:30:04
44 1/9 151 Lori Stephens 48 F Cadott WI 32 9:20 1:43 1:15 48 53:03 19.2 0:44 67 25:51 8:21 1:30:12
45 3/23 119 Tracy Olson 33 F Eau Claire WI 35 9:30 1:45 1:10 39 51:46 19.7 1:11 77 26:42 8:37 1:30:18
46 2/5 155 Bob Swanson 64 M Altoona WI 94 11:39 2:08 1:32 21 49:27 20.6 0:54 80 26:56 8:42 1:30:25
47 2/14 103 Lonnie Mesar 50 M Eau Claire WI 71 10:36 1:57 1:37 51 53:44 19.0 1:10 33 23:32 7:36 1:30:38
48 4/20 127 Danika Reed-Probst 27 F Eau Claire WI 84 11:13 2:03 1:33 47 52:53 19.3 0:55 39 24:07 7:47 1:30:39
49 7/17 53 Greg Guenther 28 M Eau Claire WI 39 9:40 1:46 0:55 44 52:15 19.5 0:51 87 27:33 8:54 1:31:11
50 12/30 38 Matt Evans 48 M Eau Claire WI 46 9:58 1:50 1:03 64 55:00 18.5 1:00 41 24:12 7:49 1:31:12
51 16/27 4 Adam Atkins 31 M Eau Claire WI 59 10:23 1:54 1:07 55 54:04 18.9 0:50 61 25:29 8:14 1:31:50
52 3/14 9 Brian Bautch 51 M Independance WI 91 11:29 2:06 1:22 46 52:45 19.3 1:19 57 25:14 8:09 1:32:06
53 3/5 157 Patrick Toutant 60 M Eau Claire WI 68 10:35 1:57 1:17 61 54:44 18.6 1:12 46 24:22 7:52 1:32:07
54 5/20 63 Celia Hemmerich 26 F Minneapolis MN 54 10:18 1:53 1:05 71 55:49 18.3 0:33 48 24:26 7:53 1:32:09
55 17/27 71 Raymond Jasicki Ii 36 M Eau Claire WI 126 13:23 2:27 1:53 29 50:27 20.2 1:40 65 25:44 8:18 1:33:04
56 13/30 25 David Ciresi 48 M Eau Claire WI 106 12:26 2:17 1:31 49 53:06 19.2 1:45 45 24:21 7:52 1:33:07
57 2/9 144 Ann Schwartz 44 F Tucker GA 8 7:55 1:27 1:27 92 58:44 17.4 0:46 44 24:21 7:52 1:33:11
58 4/9 105 Caleb Meyer 18 M Eau Claire WI 119 13:00 2:23 2:06 62 54:51 18.6 0:47 24 22:47 7:21 1:33:28
59 18/27 21 Jack Camp 35 M Eau Claire WI 64 10:29 1:55 1:41 60 54:35 18.7 1:25 60 25:26 8:13 1:33:34
60 5/9 143 Marshall Schlick 18 M Chippewa Falls WI 19 8:39 1:35 1:21 83 57:33 17.7 0:56 59 25:23 8:12 1:33:51
61 14/30 120 Jeffrey Patrow 42 M Eau Claire WI 95 11:51 2:10 1:41 33 50:44 20.1 1:55 93 27:51 8:59 1:34:00
62 15/30 160 Steven Voller 49 M Eau Claire WI 41 9:46 1:47 2:30 89 58:29 17.4 0:39 25 22:52 7:23 1:34:13
63 4/23 96 Jenifer Martinsen 36 F Ashland WI 108 12:28 2:17 1:03 73 56:23 18.1 0:58 31 23:24 7:33 1:34:14
64 5/23 113 Patricia Mueller 34 F Superior WI 36 9:31 1:45 2:40 81 57:16 17.8 1:21 37 23:46 7:40 1:34:32
65 16/30 55 Josh Gullicksrud 41 M Eleva WI 107 12:27 2:17 1:30 41 52:05 19.6 1:07 89 27:39 8:55 1:34:46
66 6/9 23 Kevin Challe 19 M Menomonie WI 18 8:33 1:34 1:44 80 57:15 17.8 1:14 75 26:21 8:30 1:35:05
67 19/27 85 Stuart Kubow 30 M Fall Creek WI 87 11:14 2:04 1:46 63 54:51 18.6 1:13 72 26:13 8:28 1:35:16
68 20/27 194 Joe Sterr 35 M 60 10:23 1:54 1:41 54 54:03 18.9 0:54 104 28:33 9:13 1:35:32
69 17/30 80 Ian Kees 42 M Minneapolis MN 101 12:15 2:15 2:11 67 55:09 18.5 1:24 58 25:15 8:09 1:36:13
70 8/17 150 Pat Sogla 28 M Eau Claire WI 6 7:46 1:26 1:35 106 1:00:46 16.8 0:57 66 25:49 8:20 1:36:51
71 18/30 28 Todd Court 42 M Eau Claire WI 93 11:36 2:08 2:11 86 57:57 17.6 1:16 40 24:09 7:48 1:37:08
72 21/27 69 Justin Jablonske 31 M Eau Claire WI 120 13:01 2:23 2:27 91 58:35 17.4 0:38 18 22:31 7:16 1:37:09
73 6/23 159 Susan Venrooy 30 F Altoona WI 79 10:57 2:01 1:49 74 56:31 18.0 0:28 86 27:33 8:53 1:37:16
74 7/23 117 Jody Oechsle 37 F Eau Claire WI 146 15:27 2:50 1:48 68 55:18 18.4 0:42 50 24:32 7:55 1:37:44
75 4/14 134 Joel Roswell 52 M Eleva WI 99 12:11 2:14 1:33 72 55:57 18.2 1:31 78 26:48 8:39 1:37:57
76 4/5 89 Ed Leustek 66 M Eau Claire WI 81 11:06 2:02 4:51 70 55:42 18.3 1:56 51 24:32 7:55 1:38:06
77 6/20 60 Abigail Hanlon 27 F Eau Claire WI 26 9:07 1:40 2:53 93 58:46 17.4 1:25 71 26:05 8:25 1:38:13
78 2/7 77 Leslie Johnson 56 F Eau Claire WI 92 11:32 2:07 2:07 82 57:27 17.8 1:12 70 25:58 8:23 1:38:14
79 3/7 104 Traci Messner 51 F Eau Claire WI 110 12:32 2:18 1:55 76 56:43 18.0 1:13 69 25:53 8:21 1:38:14
80 9/17 112 Matt Mousel 29 M Eau Claire WI 98 12:05 2:13 2:39 75 56:40 18.0 0:49 74 26:20 8:30 1:38:31
81 19/30 131 Jon Richardson 47 M Eau Claire WI 121 13:01 2:23 3:13 57 54:15 18.8 2:35 63 25:40 8:17 1:38:42
82 20/30 49 Martin Goettl 40 M Eau Claire WI 48 10:02 1:50 2:15 56 54:12 18.8 1:08 128 31:18 10:06 1:38:52
83 8/23 19 Karyn Broeckert 37 F Eau Claire WI 55 10:20 1:54 1:41 45 52:40 19.4 1:08 136 33:16 10:44 1:39:03
84 3/9 162 Mary Weider 47 F Eau Claire WA 130 13:57 2:33 1:18 69 55:26 18.4 0:50 99 28:09 9:05 1:39:38
85 21/30 164 Robert White 44 M Eau Claire WI 50 10:03 1:51 2:46 66 55:08 18.5 1:28 121 30:35 9:52 1:39:57
86 7/20 13 Leann Books 26 F Helena MT 44 9:54 1:49 1:26 95 59:12 17.2 0:54 105 28:36 9:14 1:40:01
87 7/9 54 Mathew Guenther 19 M Black River Falls WI 72 10:37 1:57 1:10 94 58:46 17.4 0:48 107 28:48 9:18 1:40:07
88 4/9 76 Jodi Johnson 40 F Marshfield WI 90 11:25 2:06 1:22 88 58:21 17.5 0:59 101 28:17 9:08 1:40:23
89 22/27 189 Shawn Coyle 36 M Eau Claire WI 77 10:53 2:00 3:46 77 56:43 18.0 2:24 83 27:14 8:47 1:40:59
90 9/23 26 Emily Cotton 38 F Eau Claire WI 74 10:40 1:57 2:42 102 59:56 17.0 1:34 73 26:16 8:29 1:41:05
91 10/17 93 Thomas Lynch 28 M Wauwatosa WI 82 11:08 2:02 0:48 90 58:31 17.4 0:40 117 30:07 9:43 1:41:11
92 5/14 1 Rick Agar 59 M Duluth MN 76 10:47 1:59 1:29 99 59:42 17.1 1:02 109 28:55 9:20 1:41:53
93 22/30 166 Benjamin Whitis 47 M Eau Claire WI 152 16:31 3:02 2:11 52 53:46 19.0 1:15 100 28:13 9:07 1:41:54
94 4/7 125 Joan Ramquist 50 F River Falls WI 15 8:18 1:31 1:30 123 1:03:25 16.1 1:41 92 27:50 8:59 1:42:42
95 8/20 32 Sarah Dillivan-Pospi 27 F Altoona WI 96 11:55 2:11 2:23 119 1:03:15 16.1 1:30 38 23:52 7:42 1:42:53
96 6/14 130 Guy Rex 51 M Eauclaire WI 53 10:08 1:52 3:46 100 59:47 17.1 1:49 91 27:43 8:57 1:43:12
97 10/23 46 Angie Frank 36 F Augusta WI 135 14:36 2:41 2:31 107 1:00:46 16.8 1:53 35 23:44 7:40 1:43:29
98 11/23 72 Karen Jasicki 36 F Eau Claire WI 111 12:33 2:18 1:29 84 57:35 17.7 1:53 116 30:01 9:41 1:43:29
99 23/30 3 Eric Anderson 41 M Eau Claire WI 113 12:34 2:18 2:37 103 1:00:09 17.0 1:00 88 27:33 8:54 1:43:50
100 7/14 173 James Zurawski 58 M Menomonie WI 128 13:37 2:30 3:11 87 58:01 17.6 0:58 103 28:22 9:09 1:44:07
101 5/9 5 Kim Aumann 44 F Marshfield WI 116 12:41 2:19 2:26 97 59:27 17.2 1:35 98 28:03 9:03 1:44:10
102 9/20 167 Hannah Whitis 20 F Eau Claire WI 118 12:58 2:23 2:13 112 1:01:37 16.6 1:10 76 26:35 8:35 1:44:32
103 6/9 137 Hope Saeger 40 F Eau Claire WI 109 12:29 2:17 2:04 108 1:00:53 16.8 1:15 97 27:59 9:02 1:44:38
104 5/7 118 Pam Ogden 57 F Eau Claire WI 40 9:44 1:47 2:19 104 1:00:30 16.9 1:36 122 30:37 9:53 1:44:44
105 11/17 44 Brent Ford 28 M Chippewa Falls WI 58 10:22 1:54 2:57 118 1:02:45 16.3 1:04 108 28:53 9:19 1:45:59
106 24/30 33 Steve Dye 43 M Altoona WI 114 12:34 2:18 2:44 110 1:01:20 16.6 1:59 106 28:38 9:15 1:47:13
107 25/30 6 Ron Aumann 45 M Marshfield WI 112 12:33 2:18 3:43 105 1:00:33 16.8 1:20 111 29:33 9:32 1:47:40
108 1/4 139 Claire Sauerman 19 F Eau Claire WI 28 9:08 1:41 3:02 122 1:03:24 16.1 0:54 130 31:44 10:15 1:48:09
109 2/4 132 Claire Richie 18 F Eau Claire WI 80 11:03 2:02 3:44 128 1:04:46 15.7 0:40 96 27:58 9:02 1:48:09
110 26/30 136 Larry Ruetz 41 M Cumberland WI 151 15:43 2:53 2:30 96 59:23 17.2 1:04 118 30:11 9:45 1:48:49
111 23/27 171 Joseph Yates 36 M Stanley WI 133 14:23 2:38 2:35 101 59:52 17.0 1:11 125 30:52 9:58 1:48:50
112 5/5 196 Nicholas Rici 60 M 141 14:52 2:43 1:54 114 1:02:10 16.4 0:37 114 29:53 9:39 1:49:24
113 8/14 122 William Putnam 59 M Eau Claire WI 132 14:06 2:35 2:21 111 1:01:21 16.6 2:13 124 30:45 9:55 1:50:43
114 10/20 81 Carly Kjornes 20 F Eau Claire WI 66 10:31 1:56 2:45 131 1:06:30 15.3 1:29 112 29:48 9:37 1:51:01
115 6/7 188 Karen Possley 59 F Eau Claire WI 115 12:35 2:18 2:19 127 1:04:43 15.8 1:14 119 30:18 9:47 1:51:07
116 12/23 115 Debra Nowak 35 F Kaukauna WI 100 12:12 2:14 1:35 136 1:07:09 15.2 0:54 113 29:51 9:38 1:51:39
117 13/23 78 Amanda Jouppi 35 F Chippewa Falls WI 88 11:16 2:04 1:52 130 1:06:18 15.4 1:12 126 31:09 10:03 1:51:45
118 9/14 168 Daniels Wilson 55 M Menomonie WI 156 17:25 3:11 2:05 85 57:40 17.7 2:01 134 32:51 10:36 1:51:59
119 12/17 17 Trever Brock 20 M Eau Claire WI 125 13:16 2:26 2:05 140 1:08:23 14.9 1:36 94 27:54 9:00 1:53:12
120 24/27 170 Matt Wunderlich 37 M Fitchburg WI 123 13:06 2:24 3:49 121 1:03:23 16.1 3:00 127 31:12 10:04 1:54:27
121 14/23 50 Miranda Graham 34 F Eau Claire WI 137 14:39 2:41 2:58 117 1:02:39 16.3 0:57 138 33:45 10:54 1:54:57
122 13/17 163 Elliott Wellnitz 21 M Eau Claire WI 127 13:35 2:29 2:52 149 1:11:18 14.3 1:25 68 25:52 8:21 1:55:01
123 11/20 20 Katrina Brown 28 F Chippewa Falls WI 102 12:18 2:15 2:19 145 1:10:34 14.5 1:17 110 29:07 9:24 1:55:33
124 3/4 66 Sarah Howe 18 F Eau Claire WI 73 10:38 1:57 2:19 155 1:15:31 13.5 0:48 79 26:54 8:41 1:56:08
125 15/23 123 Leah Raboin 38 F Superior WI 136 14:38 2:41 2:18 120 1:03:19 16.1 1:17 140 34:39 11:11 1:56:09
126 14/17 68 Nasir Iqbal 25 M St Paul MN 157 18:35 3:24 3:49 113 1:01:37 16.6 1:44 123 30:43 9:55 1:56:25
127 16/23 101 Amy Melvin 38 F Neillsville WI 143 15:02 2:45 1:48 116 1:02:26 16.3 2:25 143 35:20 11:24 1:57:00
128 12/20 2 Elizabeth Albers 21 F Eau Claire WI 142 15:00 2:45 3:16 141 1:08:48 14.8 3:30 95 27:56 9:01 1:58:29
129 25/27 187 Brad Berg 36 M St. Paul MN 117 12:55 2:22 2:13 115 1:02:13 16.4 1:42 159 39:30 12:45 1:58:31
130 8/9 95 Nate Marquardt 15 M Eau Claire WI 61 10:24 1:55 2:04 152 1:13:59 13.8 0:38 132 31:49 10:16 1:58:52
131 17/23 62 Mary Harwood 35 F Eau Claire WI 52 10:08 1:52 2:27 134 1:06:54 15.2 1:06 155 38:37 12:28 1:59:10
132 18/23 34 Laci Eberle 32 F Eau Claire WI 145 15:19 2:48 138 1:07:33 15.1 1:25 145 36:13 11:41 1:59:22
133 19/23 70 Michelle Jacobs 39 F Eau Claire WI 144 15:18 2:48 3:06 124 1:03:25 16.1 1:23 146 36:13 11:41 1:59:23
134 10/14 40 Regis Fernandes 50 M Eau Claire WI 34 9:24 1:43 2:45 109 1:01:12 16.7 1:12 162 45:06 14:33 1:59:36
135 11/14 45 Bob Forsberg 53 M Altoona WI 148 15:29 2:50 3:30 137 1:07:19 15.2 1:34 131 31:47 10:15 1:59:37
136 7/9 57 Tracy Guo 46 F Eau Claire WI 75 10:41 1:58 2:16 154 1:15:28 13.5 1:11 120 30:29 9:50 2:00:04
137 15/17 107 Ryan Moertel 24 M Rochester MN 160 18:53 3:28 3:03 143 1:09:40 14.6 1:01 90 27:43 8:57 2:00:19
138 26/27 97 D.J. Maska 36 M Boyceville WI 162 18:58 3:28 3:12 142 1:09:11 14.7 1:54 82 27:09 8:46 2:00:23
139 16/17 192 Jake Kostel 24 M Kasson MN 161 18:55 3:28 3:07 144 1:09:40 14.6 1:47 84 27:20 8:49 2:00:47
140 12/14 91 Mark Lindsay 52 M Eau Claire WI 131 14:05 2:35 2:48 146 1:11:06 14.3 1:50 129 31:29 10:10 2:01:15
141 13/20 14 Katelyn Brittain 25 F Milwaukee WI 21 8:44 1:36 3:29 147 1:11:09 14.3 1:28 149 36:36 11:49 2:01:24
142 14/20 51 Elizabeth Gross 25 F Eau Claire WI 22 8:47 1:37 3:28 148 1:11:15 14.3 1:22 150 36:45 11:52 2:01:34
143 13/14 30 Dan Czelatdko 50 M Strum WI 159 18:39 3:25 4:41 126 1:04:28 15.8 1:25 133 32:29 10:29 2:01:40
144 15/20 128 Lauren Reinhardt 22 F Neillsville WI 140 14:45 2:42 3:34 135 1:07:03 15.2 1:17 141 35:10 11:21 2:01:47
145 27/30 148 James R Shannon 47 M Eau Claire WI 165 24:16 4:27 3:06 125 1:03:33 16.1 1:42 115 29:58 9:40 2:02:33
146 14/14 99 Steven McMahon 52 M Eau Claire WI 83 11:09 2:03 3:23 78 56:57 17.9 3:00 164 48:07 15:32 2:02:34
147 16/20 58 Anna Hamer 20 F Eau Claire WI 70 10:36 1:57 2:47 158 1:20:12 12.7 1:10 102 28:18 9:08 2:03:01
148 17/20 48 Melissa Geissler 29 F Chippewa Falls WI 104 12:24 2:16 9:46 129 1:06:13 15.4 1:09 137 33:33 10:50 2:03:03
149 7/7 195 Cheryl Olson 57 F 150 15:35 2:51 2:05 132 1:06:46 15.3 1:41 151 37:10 12:00 2:03:15
150 28/30 129 Mark Reinhardt 48 M Neillsville WI 147 15:28 2:50 4:23 139 1:07:35 15.1 1:14 142 35:11 11:21 2:03:48
151 18/20 36 Sara Eggebrecht 22 F Eau Claire WI 29 9:08 1:41 3:51 151 1:11:22 14.3 0:56 156 38:40 12:29 2:03:55
152 20/23 7 Emily Bauer 30 F Chippewa Falls WI 158 18:36 3:24 3:33 133 1:06:51 15.3 0:32 139 34:30 11:08 2:04:01
153 8/9 67 Mary Hutchinson 48 F Chippewa Falls WI 155 17:17 3:10 2:55 58 54:30 18.7 16:35 135 33:04 10:40 2:04:19
154 17/17 16 Teegan Brock 22 M Eau Claire WI 124 13:13 2:25 3:28 150 1:11:18 14.3 1:10 147 36:17 11:43 2:05:24
155 19/20 193 Dana Brilla 29 F Eau Claire WI 122 13:04 2:24 2:23 153 1:14:10 13.8 1:27 153 37:56 12:15 2:08:57
156 21/23 79 Dominique Kapfer 33 F Eau Claire WI 139 14:44 2:42 3:48 98 59:32 17.1 16:06 157 38:55 12:33 2:13:03
157 22/23 86 Lisa Larson 37 F Altoona WI 138 14:42 2:42 2:46 156 1:16:39 13.3 1:27 154 37:59 12:16 2:13:32
158 9/9 15 Katrina Brock Anderson 43 F Eau Claire WI 149 15:33 2:51 2:24 157 1:19:33 12.8 0:42 152 37:39 12:09 2:15:50
159 9/9 94 Ben Marquardt 16 M Eau Claire WI 62 10:25 1:55 2:39 162 1:28:06 11.6 0:49 148 36:29 11:46 2:18:26
160 4/4 27 Emily Court 17 F Eau Claire WI 129 13:38 2:30 3:26 163 1:29:12 11.4 0:53 158 38:56 12:34 2:26:04
161 20/20 90 Annie Lindsay 20 F Eau Claire WI 103 12:18 2:15 3:06 164 1:31:16 11.2 3:08 160 40:16 13:00 2:30:01
162 29/30 169 Jason Wunderlich 41 M Eau Claire WI 153 16:37 3:03 7:11 159 1:22:56 12.3 2:49 161 44:18 14:18 2:33:50
163 30/30 84 Jeramy Krista 41 M Black River Falls WI 164 22:15 4:05 2:51 161 1:28:03 11.6 4:45 144 36:12 11:41 2:34:04
164 23/23 83 Jennifer Krista 36 F Black River Falls WI 154 16:53 3:06 6:04 165 1:31:49 11.1 1:11 163 47:17 15:16 2:43:12
165 27/27 39 Stacy Fausett 38 M Shakopee MN 163 20:03 3:40 5:00 160 1:27:43 11.6 3:07 165 49:14 15:53 2:45:06
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
MALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM NAME; TEAM MEMBERS Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 185 We Don't Tri 2 ; Jason Frank , Larry Mboga , Bobby Tronnier
1 8:25 1:33 0:30 1 39:47 25.6 0:19 1 19:00 6:08 1:07:59
2 184 The Beasts ; Zac Cushing , Alex Quinn , Andrew Sorenson
2 15:01 2:45 0:45 2 1:06:41 15.3 0:31 2 27:29 8:52 1:50:26
FEMALE RELAY RESULTS
Place Bib TEAM NAME; TEAM MEMBERS Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 186 You just got chicked! ; Courtney Bledsoe , Jennifer Chapman , Sarah Manz
1 7:02 1:18 0:28 1 47:34 21.4 0:36 1 20:06 6:30 1:15:45
2 175 Bone Breakers ; Tracie Butler , Mary Sommerfeld , Lindsay Wickham
2 14:41 2:41 0:52 2 1:11:40 14.2 0:42 2 33:50 10:55 2:01:43
MIXED RELAY RESULTS
Place Bib TEAM NAME; TEAM MEMBERS Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 176 Eau Claire Blues ; Terry Nicks , Clark Stoik , Renee Stoik
1 8:12 1:30 0:40 1 45:29 22.4 0:22 4 26:16 8:29 1:20:57
2 174 APOGEE ; Keeley Neevel , Logan Scheppke , Jim Scheppke
4 10:19 1:54 0:49 6 56:27 18.1 0:32 1 20:08 6:30 1:28:13
3 178 Hurricane ; Dustin Kilness , Amanda Pollock ,
5 12:59 2:23 0:39 2 50:42 20.1 0:45 3 25:09 8:07 1:30:12
4 182 Team Kiki 2 ; Bob Freeh , Lindsay Kjolhang , Andy Klien
3 9:48 1:48 0:43 7 58:25 17.5 0:46 2 22:06 7:08 1:31:46
5 177 G. Kauffman Bookseller ; Gordon Kauffman , Janinne Kauffman ,
8 15:00 2:45 0:54 5 56:09 18.2 2:14 5 28:04 9:03 1:42:20
6 179 Kloss ; Holli Kloss , Shawn Kloss ,
7 14:59 2:45 0:40 8 58:26 17.5 0:37 6 28:16 9:07 1:42:56
7 180 Latte Lunatics ; Reuben Blanchard , Tabitha Blanchard , Sandy Putnam
6 14:52 2:43 0:43 4 54:14 18.8 0:42 8 34:24 11:06 1:44:54
8 183 Team Rollins ; Brittany Rollins , Scott Rollins ,
9 16:26 3:01 0:25 3 52:29 19.4 0:57 9 35:50 11:34 1:46:05
9 190 B-Side ; T Paulin , Ken Kneemiller , Suzie Kendiera
10 17:03 3:07 0:39 10 1:10:09 14.5 0:32 7 28:24 9:10 1:56:46
10 181 Team Kiki ; Kristi Laplante , Darryl Tuffe , Andrew Tuffe
2 8:59 1:39 0:38 9 59:26 17.2 0:42 10 48:59 15:49 1:58:43
DID NOT FINISH
Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================= =======
138 Dale Sarafin 53 M Cottage Grove MI 1 1:19:08 12.9
124 Hannah Ramquist 23 F River Falls WI 2 1:22:59 12.3
172 Liz York 26 F Elk Mound WI
22 Justin Carpenter 23 M Turtle Lake WI
41 Jake Fields 28 M Eau Claire WI
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 116 Brendon O'Flanagan 37 M St. Paul MN 1 6:48 1:15 0:35 3 42:25 24.0 0:31 1 19:15 6:13 1:09:32
2 110 Travis Moore 44 M Menomonie WI 13 8:23 1:32 3:48 2 37:11 27.4 0:42 5 20:21 6:34 1:10:24
3 111 Thomas Morgan 39 M Minneapolis MN 18 9:00 1:39 0:39 6 44:36 22.9 0:29 4 20:20 6:34 1:15:02
4 156 Michael Toutant 32 M Eau Claire WI 5 7:45 1:25 0:40 5 44:31 22.9 1:32 7 21:01 6:47 1:15:28
5 24 Tyler Christensen 19 M Chippewa Falls WI 4 7:16 1:20 2:02 8 45:23 22.5 0:39 3 20:11 6:31 1:15:30
6 108 Adam Mohr 35 M Altoona WI 12 8:11 1:30 1:20 12 46:34 21.9 0:36 8 21:18 6:53 1:17:57
7 191 Jake Folz 20 M Eau Claire WI 3 7:04 1:18 1:31 17 49:20 20.7 0:33 6 20:34 6:38 1:19:00
8 52 Thomas Guelzow Ii 44 M Eau Claire WI 11 8:08 1:30 0:45 4 43:15 23.6 1:40 48 25:30 8:14 1:19:15
9 59 Pat Hamler 46 M Eau Claire WI 27 9:50 1:48 0:47 11 46:31 21.9 0:31 18 22:34 7:17 1:20:12
10 35 David Edland 44 M Chippewa Falls WI 29 9:58 1:50 1:23 13 46:41 21.8 0:48 12 21:58 7:06 1:20:46
11 11 Andrew Becker 44 M Rochester MN 47 10:36 1:57 1:29 10 46:04 22.1 1:41 10 21:44 7:01 1:21:31
12 121 Gregory Pautsch 62 M Hayward WI 64 11:59 2:12 1:12 7 45:19 22.5 0:56 23 22:57 7:24 1:22:20
13 158 Pj Toutant 28 M St Louis Park MN 14 8:30 1:34 0:49 27 50:32 20.2 0:37 15 22:08 7:09 1:22:35
14 149 Adam Smit 33 M Stanley WI 52 10:55 2:00 1:59 19 49:37 20.6 0:18 2 20:08 6:30 1:22:55
15 106 Audun Mikkelson 56 M Eau Claire WI 8 8:00 1:28 1:11 22 50:04 20.4 1:07 24 23:02 7:26 1:23:21
16 8 Jason Bauer 37 M Eau Claire WI 9 8:06 1:29 0:44 15 48:57 20.8 0:48 40 24:53 8:02 1:23:26
17 31 Jonathon Delf 37 M Rice Lake WI 45 10:34 1:56 2:07 14 47:45 21.4 1:04 16 22:27 7:15 1:23:56
18 10 Nathan Beck 27 M Madison WI 17 8:56 1:38 1:28 1 37:04 27.5 13:25 30 23:45 7:40 1:24:35
19 18 Brian Broeckert 40 M Eau Claire WI 20 9:07 1:40 1:06 25 50:24 20.2 0:45 29 23:43 7:39 1:25:04
20 56 Ryan Gunderson 37 M Eau Claire WI 44 10:29 1:55 0:54 23 50:10 20.3 0:43 25 23:10 7:29 1:25:25
21 145 Steve Schwartz 46 M Tucker GA 22 9:15 1:42 1:01 33 51:26 19.8 1:07 20 22:44 7:20 1:25:30
22 142 Brad Schenk 39 M Eau Claire WI 28 9:51 1:48 1:27 37 52:12 19.5 0:40 11 21:50 7:03 1:25:58
23 98 Maxwell McCanna 17 M Chippewa Falls WI 10 8:07 1:30 1:15 31 51:02 20.0 0:53 39 24:47 8:00 1:26:02
24 61 Mike Hanson 48 M Chippewa Falls WI 33 10:03 1:51 1:49 24 50:22 20.3 0:59 26 23:13 7:30 1:26:23
25 88 Dylan Leonard 38 M Eau Claire WI 31 10:00 1:50 1:46 34 51:45 19.7 0:52 14 22:08 7:09 1:26:30
26 37 Josh Erdman 27 M Minneapolis MN 19 9:00 1:39 1:20 28 50:35 20.2 0:54 41 24:59 8:04 1:26:46
27 47 Benjamin Fuller 23 M Madison WI 7 7:49 1:26 0:55 29 50:43 20.1 0:33 63 27:21 8:50 1:27:20
28 42 Cody Filipczak 35 M Eau Claire WI 87 14:33 2:40 1:47 9 45:50 22.3 1:04 33 24:15 7:50 1:27:27
29 87 Zachary Larson 35 M Cable WI 56 11:13 2:03 1:08 35 51:56 19.6 0:50 19 22:35 7:17 1:27:41
30 147 Stephen Secker 43 M Eleva WI 24 9:37 1:46 1:14 16 49:06 20.8 0:49 59 27:00 8:43 1:27:43
31 12 Bailey Biwer 18 M Eau Claire WI 2 6:57 1:17 1:51 62 57:04 17.9 0:25 9 21:38 6:59 1:27:53
32 154 Chris Stoffel 42 M Eau Claire WI 57 11:14 2:04 1:04 21 49:49 20.5 0:49 50 25:41 8:17 1:28:35
33 102 John Menard 35 M Chippewa Falls WI 59 11:20 2:05 0:47 32 51:16 19.9 0:57 37 24:24 7:52 1:28:42
34 161 Nick Wander 23 M New Brighton MN 37 10:20 1:54 1:00 38 52:13 19.5 0:56 42 25:00 8:04 1:29:27
35 75 Chad Johnson 39 M Augusta WI 68 12:25 2:17 1:31 20 49:37 20.6 1:40 34 24:16 7:50 1:29:27
36 100 Scott Measner 44 M West Bend WI 21 9:09 1:41 1:53 54 55:02 18.5 0:25 27 23:32 7:36 1:29:59
37 64 Nick Hill 33 M Chippewa Falls WI 35 10:06 1:51 1:49 48 54:35 18.7 1:35 13 22:01 7:06 1:30:04
38 155 Bob Swanson 64 M Altoona WI 62 11:39 2:08 1:32 18 49:27 20.6 0:54 58 26:56 8:42 1:30:25
39 103 Lonnie Mesar 50 M Eau Claire WI 48 10:36 1:57 1:37 42 53:44 19.0 1:10 28 23:32 7:36 1:30:38
40 53 Greg Guenther 28 M Eau Claire WI 25 9:40 1:46 0:55 39 52:15 19.5 0:51 64 27:33 8:54 1:31:11
41 38 Matt Evans 48 M Eau Claire WI 30 9:58 1:50 1:03 53 55:00 18.5 1:00 32 24:12 7:49 1:31:12
42 4 Adam Atkins 31 M Eau Claire WI 39 10:23 1:54 1:07 45 54:04 18.9 0:50 47 25:29 8:14 1:31:50
43 9 Brian Bautch 51 M Independance WI 60 11:29 2:06 1:22 40 52:45 19.3 1:19 43 25:14 8:09 1:32:06
44 157 Patrick Toutant 60 M Eau Claire WI 46 10:35 1:57 1:17 50 54:44 18.6 1:12 36 24:22 7:52 1:32:07
45 71 Raymond Jasicki Ii 36 M Eau Claire WI 81 13:23 2:27 1:53 26 50:27 20.2 1:40 51 25:44 8:18 1:33:04
46 25 David Ciresi 48 M Eau Claire WI 69 12:26 2:17 1:31 41 53:06 19.2 1:45 35 24:21 7:52 1:33:07
47 105 Caleb Meyer 18 M Eau Claire WI 75 13:00 2:23 2:06 51 54:51 18.6 0:47 21 22:47 7:21 1:33:28
48 21 Jack Camp 35 M Eau Claire WI 43 10:29 1:55 1:41 49 54:35 18.7 1:25 46 25:26 8:13 1:33:34
49 143 Marshall Schlick 18 M Chippewa Falls WI 16 8:39 1:35 1:21 64 57:33 17.7 0:56 45 25:23 8:12 1:33:51
50 120 Jeffrey Patrow 42 M Eau Claire WI 63 11:51 2:10 1:41 30 50:44 20.1 1:55 69 27:51 8:59 1:34:00
51 160 Steven Voller 49 M Eau Claire WI 26 9:46 1:47 2:30 68 58:29 17.4 0:39 22 22:52 7:23 1:34:13
52 55 Josh Gullicksrud 41 M Eleva WI 70 12:27 2:17 1:30 36 52:05 19.6 1:07 66 27:39 8:55 1:34:46
53 23 Kevin Challe 19 M Menomonie WI 15 8:33 1:34 1:44 63 57:15 17.8 1:14 56 26:21 8:30 1:35:05
54 85 Stuart Kubow 30 M Fall Creek WI 58 11:14 2:04 1:46 52 54:51 18.6 1:13 54 26:13 8:28 1:35:16
55 194 Joe Sterr 35 M 40 10:23 1:54 1:41 44 54:03 18.9 0:54 73 28:33 9:13 1:35:32
56 80 Ian Kees 42 M Minneapolis MN 67 12:15 2:15 2:11 56 55:09 18.5 1:24 44 25:15 8:09 1:36:13
57 150 Pat Sogla 28 M Eau Claire WI 6 7:46 1:26 1:35 78 1:00:46 16.8 0:57 52 25:49 8:20 1:36:51
58 28 Todd Court 42 M Eau Claire WI 61 11:36 2:08 2:11 66 57:57 17.6 1:16 31 24:09 7:48 1:37:08
59 69 Justin Jablonske 31 M Eau Claire WI 76 13:01 2:23 2:27 70 58:35 17.4 0:38 17 22:31 7:16 1:37:09
60 134 Joel Roswell 52 M Eleva WI 66 12:11 2:14 1:33 58 55:57 18.2 1:31 57 26:48 8:39 1:37:57
61 89 Ed Leustek 66 M Eau Claire WI 53 11:06 2:02 4:51 57 55:42 18.3 1:56 38 24:32 7:55 1:38:06
62 112 Matt Mousel 29 M Eau Claire WI 65 12:05 2:13 2:39 59 56:40 18.0 0:49 55 26:20 8:30 1:38:31
63 131 Jon Richardson 47 M Eau Claire WI 77 13:01 2:23 3:13 47 54:15 18.8 2:35 49 25:40 8:17 1:38:42
64 49 Martin Goettl 40 M Eau Claire WI 32 10:02 1:50 2:15 46 54:12 18.8 1:08 88 31:18 10:06 1:38:52
65 164 Robert White 44 M Eau Claire WI 34 10:03 1:51 2:46 55 55:08 18.5 1:28 83 30:35 9:52 1:39:57
66 54 Mathew Guenther 19 M Black River Falls WI 49 10:37 1:57 1:10 71 58:46 17.4 0:48 75 28:48 9:18 1:40:07
67 189 Shawn Coyle 36 M Eau Claire WI 51 10:53 2:00 3:46 60 56:43 18.0 2:24 61 27:14 8:47 1:40:59
68 93 Thomas Lynch 28 M Wauwatosa WI 54 11:08 2:02 0:48 69 58:31 17.4 0:40 81 30:07 9:43 1:41:11
69 1 Rick Agar 59 M Duluth MN 50 10:47 1:59 1:29 73 59:42 17.1 1:02 77 28:55 9:20 1:41:53
70 166 Benjamin Whitis 47 M Eau Claire WI 92 16:31 3:02 2:11 43 53:46 19.0 1:15 71 28:13 9:07 1:41:54
71 130 Guy Rex 51 M Eauclaire WI 36 10:08 1:52 3:46 74 59:47 17.1 1:49 68 27:43 8:57 1:43:12
72 3 Eric Anderson 41 M Eau Claire WI 72 12:34 2:18 2:37 76 1:00:09 17.0 1:00 65 27:33 8:54 1:43:50
73 173 James Zurawski 58 M Menomonie WI 83 13:37 2:30 3:11 67 58:01 17.6 0:58 72 28:22 9:09 1:44:07
74 44 Brent Ford 28 M Chippewa Falls WI 38 10:22 1:54 2:57 85 1:02:45 16.3 1:04 76 28:53 9:19 1:45:59
75 33 Steve Dye 43 M Altoona WI 73 12:34 2:18 2:44 80 1:01:20 16.6 1:59 74 28:38 9:15 1:47:13
76 6 Ron Aumann 45 M Marshfield WI 71 12:33 2:18 3:43 77 1:00:33 16.8 1:20 78 29:33 9:32 1:47:40
77 136 Larry Ruetz 41 M Cumberland WI 91 15:43 2:53 2:30 72 59:23 17.2 1:04 82 30:11 9:45 1:48:49
78 171 Joseph Yates 36 M Stanley WI 86 14:23 2:38 2:35 75 59:52 17.0 1:11 86 30:52 9:58 1:48:50
79 196 Nicholas Rici 60 M 88 14:52 2:43 1:54 83 1:02:10 16.4 0:37 79 29:53 9:39 1:49:24
80 122 William Putnam 59 M Eau Claire WI 85 14:06 2:35 2:21 81 1:01:21 16.6 2:13 85 30:45 9:55 1:50:43
81 168 Daniels Wilson 55 M Menomonie WI 94 17:25 3:11 2:05 65 57:40 17.7 2:01 93 32:51 10:36 1:51:59
82 17 Trever Brock 20 M Eau Claire WI 80 13:16 2:26 2:05 91 1:08:23 14.9 1:36 70 27:54 9:00 1:53:12
83 170 Matt Wunderlich 37 M Fitchburg WI 78 13:06 2:24 3:49 86 1:03:23 16.1 3:00 87 31:12 10:04 1:54:27
84 163 Elliott Wellnitz 21 M Eau Claire WI 82 13:35 2:29 2:52 96 1:11:18 14.3 1:25 53 25:52 8:21 1:55:01
85 68 Nasir Iqbal 25 M St Paul MN 95 18:35 3:24 3:49 82 1:01:37 16.6 1:44 84 30:43 9:55 1:56:25
86 187 Brad Berg 36 M St. Paul MN 74 12:55 2:22 2:13 84 1:02:13 16.4 1:42 98 39:30 12:45 1:58:31
87 95 Nate Marquardt 15 M Eau Claire WI 41 10:24 1:55 2:04 98 1:13:59 13.8 0:38 91 31:49 10:16 1:58:52
88 40 Regis Fernandes 50 M Eau Claire WI 23 9:24 1:43 2:45 79 1:01:12 16.7 1:12 100 45:06 14:33 1:59:36
89 45 Bob Forsberg 53 M Altoona WI 90 15:29 2:50 3:30 89 1:07:19 15.2 1:34 90 31:47 10:15 1:59:37
90 107 Ryan Moertel 24 M Rochester MN 97 18:53 3:28 3:03 93 1:09:40 14.6 1:01 67 27:43 8:57 2:00:19
91 97 D.J. Maska 36 M Boyceville WI 99 18:58 3:28 3:12 92 1:09:11 14.7 1:54 60 27:09 8:46 2:00:23
92 192 Jake Kostel 24 M Kasson MN 98 18:55 3:28 3:07 94 1:09:40 14.6 1:47 62 27:20 8:49 2:00:47
93 91 Mark Lindsay 52 M Eau Claire WI 84 14:05 2:35 2:48 95 1:11:06 14.3 1:50 89 31:29 10:10 2:01:15
94 30 Dan Czelatdko 50 M Strum WI 96 18:39 3:25 4:41 88 1:04:28 15.8 1:25 92 32:29 10:29 2:01:40
95 148 James R Shannon 47 M Eau Claire WI 102 24:16 4:27 3:06 87 1:03:33 16.1 1:42 80 29:58 9:40 2:02:33
96 99 Steven McMahon 52 M Eau Claire WI 55 11:09 2:03 3:23 61 56:57 17.9 3:00 101 48:07 15:32 2:02:34
97 129 Mark Reinhardt 48 M Neillsville WI 89 15:28 2:50 4:23 90 1:07:35 15.1 1:14 94 35:11 11:21 2:03:48
98 16 Teegan Brock 22 M Eau Claire WI 79 13:13 2:25 3:28 97 1:11:18 14.3 1:10 96 36:17 11:43 2:05:24
99 94 Ben Marquardt 16 M Eau Claire WI 42 10:25 1:55 2:39 102 1:28:06 11.6 0:49 97 36:29 11:46 2:18:26
100 169 Jason Wunderlich 41 M Eau Claire WI 93 16:37 3:03 7:11 99 1:22:56 12.3 2:49 99 44:18 14:18 2:33:50
101 84 Jeramy Krista 41 M Black River Falls WI 101 22:15 4:05 2:51 101 1:28:03 11.6 4:45 95 36:12 11:41 2:34:04
102 39 Stacy Fausett 38 M Shakopee MN 100 20:03 3:40 5:00 100 1:27:43 11.6 3:07 102 49:14 15:53 2:45:06
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 126 Lucy Ramquist 21 F River Falls WI 2 8:00 1:28 2:02 3 49:08 20.8 1:21 1 20:32 6:38 1:21:01
2 109 Krista Moore 39 F Menomonie WI 20 10:20 1:54 0:53 2 49:07 20.8 0:54 2 22:39 7:19 1:23:51
3 141 Kathie Schaus 52 F Chippewa Falls WI 21 10:25 1:55 2:27 1 47:09 21.6 0:36 14 24:34 7:56 1:25:09
4 74 Shauna Joas 38 F Eagan MN 11 9:21 1:43 0:57 4 51:24 19.8 0:37 12 24:27 7:53 1:26:44
5 140 Jackie Schaus 23 F Chippewa Falls WI 4 8:42 1:36 2:12 9 53:44 19.0 0:58 3 22:40 7:19 1:28:15
6 146 Sydney Scott 26 F Saint Louis Park MN 14 9:38 1:46 1:09 10 53:55 18.9 0:56 4 22:59 7:25 1:28:36
7 151 Lori Stephens 48 F Cadott WI 10 9:20 1:43 1:15 8 53:03 19.2 0:44 15 25:51 8:21 1:30:12
8 119 Tracy Olson 33 F Eau Claire WI 12 9:30 1:45 1:10 5 51:46 19.7 1:11 21 26:42 8:37 1:30:18
9 127 Danika Reed-Probst 27 F Eau Claire WI 29 11:13 2:03 1:33 7 52:53 19.3 0:55 9 24:07 7:47 1:30:39
10 63 Celia Hemmerich 26 F Minneapolis MN 18 10:18 1:53 1:05 14 55:49 18.3 0:33 11 24:26 7:53 1:32:09
11 144 Ann Schwartz 44 F Tucker GA 1 7:55 1:27 1:27 22 58:44 17.4 0:46 10 24:21 7:52 1:33:11
12 96 Jenifer Martinsen 36 F Ashland WI 38 12:28 2:17 1:03 15 56:23 18.1 0:58 5 23:24 7:33 1:34:14
13 113 Patricia Mueller 34 F Superior WI 13 9:31 1:45 2:40 18 57:16 17.8 1:21 7 23:46 7:40 1:34:32
14 159 Susan Venrooy 30 F Altoona WI 27 10:57 2:01 1:49 16 56:31 18.0 0:28 23 27:33 8:53 1:37:16
15 117 Jody Oechsle 37 F Eau Claire WI 58 15:27 2:50 1:48 12 55:18 18.4 0:42 13 24:32 7:55 1:37:44
16 60 Abigail Hanlon 27 F Eau Claire WI 7 9:07 1:40 2:53 23 58:46 17.4 1:25 18 26:05 8:25 1:38:13
17 77 Leslie Johnson 56 F Eau Claire WI 32 11:32 2:07 2:07 19 57:27 17.8 1:12 17 25:58 8:23 1:38:14
18 104 Traci Messner 51 F Eau Claire WI 40 12:32 2:18 1:55 17 56:43 18.0 1:13 16 25:53 8:21 1:38:14
19 19 Karyn Broeckert 37 F Eau Claire WI 19 10:20 1:54 1:41 6 52:40 19.4 1:08 43 33:16 10:44 1:39:03
20 162 Mary Weider 47 F Eau Claire WA 47 13:57 2:33 1:18 13 55:26 18.4 0:50 29 28:09 9:05 1:39:38
21 13 Leann Books 26 F Helena MT 16 9:54 1:49 1:26 24 59:12 17.2 0:54 32 28:36 9:14 1:40:01
22 76 Jodi Johnson 40 F Marshfield WI 31 11:25 2:06 1:22 21 58:21 17.5 0:59 30 28:17 9:08 1:40:23
23 26 Emily Cotton 38 F Eau Claire WI 25 10:40 1:57 2:42 27 59:56 17.0 1:34 19 26:16 8:29 1:41:05
24 125 Joan Ramquist 50 F River Falls WI 3 8:18 1:31 1:30 37 1:03:25 16.1 1:41 24 27:50 8:59 1:42:42
25 32 Sarah Dillivan-Pospi 27 F Altoona WI 33 11:55 2:11 2:23 34 1:03:15 16.1 1:30 8 23:52 7:42 1:42:53
26 46 Angie Frank 36 F Augusta WI 48 14:36 2:41 2:31 29 1:00:46 16.8 1:53 6 23:44 7:40 1:43:29
27 72 Karen Jasicki 36 F Eau Claire WI 41 12:33 2:18 1:29 20 57:35 17.7 1:53 36 30:01 9:41 1:43:29
28 5 Kim Aumann 44 F Marshfield WI 43 12:41 2:19 2:26 25 59:27 17.2 1:35 28 28:03 9:03 1:44:10
29 167 Hannah Whitis 20 F Eau Claire WI 44 12:58 2:23 2:13 31 1:01:37 16.6 1:10 20 26:35 8:35 1:44:32
30 137 Hope Saeger 40 F Eau Claire WI 39 12:29 2:17 2:04 30 1:00:53 16.8 1:15 27 27:59 9:02 1:44:38
31 118 Pam Ogden 57 F Eau Claire WI 15 9:44 1:47 2:19 28 1:00:30 16.9 1:36 39 30:37 9:53 1:44:44
32 139 Claire Sauerman 19 F Eau Claire WI 8 9:08 1:41 3:02 36 1:03:24 16.1 0:54 41 31:44 10:15 1:48:09
33 132 Claire Richie 18 F Eau Claire WI 28 11:03 2:02 3:44 40 1:04:46 15.7 0:40 26 27:58 9:02 1:48:09
34 81 Carly Kjornes 20 F Eau Claire WI 22 10:31 1:56 2:45 43 1:06:30 15.3 1:29 34 29:48 9:37 1:51:01
35 188 Karen Possley 59 F Eau Claire WI 42 12:35 2:18 2:19 39 1:04:43 15.8 1:14 37 30:18 9:47 1:51:07
36 115 Debra Nowak 35 F Kaukauna WI 34 12:12 2:14 1:35 48 1:07:09 15.2 0:54 35 29:51 9:38 1:51:39
37 78 Amanda Jouppi 35 F Chippewa Falls WI 30 11:16 2:04 1:52 42 1:06:18 15.4 1:12 40 31:09 10:03 1:51:45
38 50 Miranda Graham 34 F Eau Claire WI 50 14:39 2:41 2:58 33 1:02:39 16.3 0:57 45 33:45 10:54 1:54:57
39 20 Katrina Brown 28 F Chippewa Falls WI 35 12:18 2:15 2:19 51 1:10:34 14.5 1:17 33 29:07 9:24 1:55:33
40 66 Sarah Howe 18 F Eau Claire WI 24 10:38 1:57 2:19 57 1:15:31 13.5 0:48 22 26:54 8:41 1:56:08
41 123 Leah Raboin 38 F Superior WI 49 14:38 2:41 2:18 35 1:03:19 16.1 1:17 47 34:39 11:11 1:56:09
42 101 Amy Melvin 38 F Neillsville WI 55 15:02 2:45 1:48 32 1:02:26 16.3 2:25 49 35:20 11:24 1:57:00
43 2 Elizabeth Albers 21 F Eau Claire WI 54 15:00 2:45 3:16 50 1:08:48 14.8 3:30 25 27:56 9:01 1:58:29
44 62 Mary Harwood 35 F Eau Claire WI 17 10:08 1:52 2:27 46 1:06:54 15.2 1:06 58 38:37 12:28 1:59:10
45 34 Laci Eberle 32 F Eau Claire WI 57 15:19 2:48 49 1:07:33 15.1 1:25 50 36:13 11:41 1:59:22
46 70 Michelle Jacobs 39 F Eau Claire WI 56 15:18 2:48 3:06 38 1:03:25 16.1 1:23 51 36:13 11:41 1:59:23
47 57 Tracy Guo 46 F Eau Claire WI 26 10:41 1:58 2:16 56 1:15:28 13.5 1:11 38 30:29 9:50 2:00:04
48 14 Katelyn Brittain 25 F Milwaukee WI 5 8:44 1:36 3:29 52 1:11:09 14.3 1:28 52 36:36 11:49 2:01:24
49 51 Elizabeth Gross 25 F Eau Claire WI 6 8:47 1:37 3:28 53 1:11:15 14.3 1:22 53 36:45 11:52 2:01:34
50 128 Lauren Reinhardt 22 F Neillsville WI 53 14:45 2:42 3:34 47 1:07:03 15.2 1:17 48 35:10 11:21 2:01:47
51 58 Anna Hamer 20 F Eau Claire WI 23 10:36 1:57 2:47 60 1:20:12 12.7 1:10 31 28:18 9:08 2:03:01
52 48 Melissa Geissler 29 F Chippewa Falls WI 37 12:24 2:16 9:46 41 1:06:13 15.4 1:09 44 33:33 10:50 2:03:03
53 195 Cheryl Olson 57 F 60 15:35 2:51 2:05 44 1:06:46 15.3 1:41 54 37:10 12:00 2:03:15
54 36 Sara Eggebrecht 22 F Eau Claire WI 9 9:08 1:41 3:51 54 1:11:22 14.3 0:56 59 38:40 12:29 2:03:55
55 7 Emily Bauer 30 F Chippewa Falls WI 63 18:36 3:24 3:33 45 1:06:51 15.3 0:32 46 34:30 11:08 2:04:01
56 67 Mary Hutchinson 48 F Chippewa Falls WI 62 17:17 3:10 2:55 11 54:30 18.7 16:35 42 33:04 10:40 2:04:19
57 193 Dana Brilla 29 F Eau Claire WI 45 13:04 2:24 2:23 55 1:14:10 13.8 1:27 56 37:56 12:15 2:08:57
58 79 Dominique Kapfer 33 F Eau Claire WI 52 14:44 2:42 3:48 26 59:32 17.1 16:06 60 38:55 12:33 2:13:03
59 86 Lisa Larson 37 F Altoona WI 51 14:42 2:42 2:46 58 1:16:39 13.3 1:27 57 37:59 12:16 2:13:32
60 15 Katrina Brock Anderson 43 F Eau Claire WI 59 15:33 2:51 2:24 59 1:19:33 12.8 0:42 55 37:39 12:09 2:15:50
61 27 Emily Court 17 F Eau Claire WI 46 13:38 2:30 3:26 61 1:29:12 11.4 0:53 61 38:56 12:34 2:26:04
62 90 Annie Lindsay 20 F Eau Claire WI 36 12:18 2:15 3:06 62 1:31:16 11.2 3:08 62 40:16 13:00 2:30:01
63 83 Jennifer Krista 36 F Black River Falls WI 61 16:53 3:06 6:04 63 1:31:49 11.1 1:11 63 47:17 15:16 2:43:12
TOP TEN SWIM TIMES
Swim 100
PLACE NAME CITY ST AGE S Time yds
===== ==================== ============== == === = ============
1 Brendon O'Flanagan St. Paul MN 37 M 6:48 1:15
2 Bailey Biwer Eau Claire WI 18 M 6:57 1:17
3 Jake Folz Eau Claire WI 20 M 7:04 1:18
4 Tyler Christensen Chippewa Falls WI 19 M 7:16 1:20
5 Michael Toutant Eau Claire WI 32 M 7:45 1:25
6 Pat Sogla Eau Claire WI 28 M 7:46 1:26
7 Benjamin Fuller Madison WI 23 M 7:49 1:26
8 Ann Schwartz Tucker GA 44 F 7:55 1:27
9 Audun Mikkelson Eau Claire WI 56 M 8:00 1:28
10 Lucy Ramquist River Falls WI 21 F 8:00 1:28
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Nathan Beck Madison WI 27 M 00:37:04 27.5
2 Travis Moore Menomonie WI 44 M 00:37:11 27.4
3 Brendon O'Flanagan St. Paul MN 37 M 00:42:25 24.0
4 Thomas Guelzow Ii Eau Claire WI 44 M 00:43:15 23.6
5 Michael Toutant Eau Claire WI 32 M 00:44:31 22.9
6 Thomas Morgan Minneapolis MN 39 M 00:44:36 22.9
7 Gregory Pautsch Hayward WI 62 M 00:45:19 22.5
8 Tyler Christensen Chippewa Falls WI 19 M 00:45:23 22.5
9 Cody Filipczak Eau Claire WI 35 M 00:45:50 22.3
10 Andrew Becker Rochester MN 44 M 00:46:04 22.1
TOP TEN RUN TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Brendon O'Flanagan St. Paul MN 37 M 19:15 6:13
2 Adam Smit Stanley WI 33 M 20:08 6:30
3 Tyler Christensen Chippewa Falls WI 19 M 20:11 6:31
4 Thomas Morgan Minneapolis MN 39 M 20:20 6:34
5 Travis Moore Menomonie WI 44 M 20:21 6:34
6 Lucy Ramquist River Falls WI 21 F 20:32 6:38
7 Jake Folz Eau Claire WI 20 M 20:34 6:38
8 Michael Toutant Eau Claire WI 32 M 21:01 6:47
9 Adam Mohr Altoona WI 35 M 21:18 6:53
10 Bailey Biwer Eau Claire WI 18 M 21:38 6:59
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 139 Claire Sauerman 19 F Eau Claire WI 1 9:08 1:41 3:02 1 1:03:24 16.1 0:54 3 31:44 10:15 1:48:09
2 132 Claire Richie 18 F Eau Claire WI 3 11:03 2:02 3:44 2 1:04:46 15.7 0:40 2 27:58 9:02 1:48:09
3 66 Sarah Howe 18 F Eau Claire WI 2 10:38 1:57 2:19 3 1:15:31 13.5 0:48 1 26:54 8:41 1:56:08
4 27 Emily Court 17 F Eau Claire WI 4 13:38 2:30 3:26 4 1:29:12 11.4 0:53 4 38:56 12:34 2:26:04
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 126 Lucy Ramquist 21 F River Falls WI 1 8:00 1:28 2:02 1 49:08 20.8 1:21 1 20:32 6:38 1:21:01
2 140 Jackie Schaus 23 F Chippewa Falls WI 2 8:42 1:36 2:12 3 53:44 19.0 0:58 2 22:40 7:19 1:28:15
3 146 Sydney Scott 26 F Saint Louis Park MN 7 9:38 1:46 1:09 4 53:55 18.9 0:56 3 22:59 7:25 1:28:36
4 127 Danika Reed-Probst 27 F Eau Claire WI 12 11:13 2:03 1:33 2 52:53 19.3 0:55 5 24:07 7:47 1:30:39
5 63 Celia Hemmerich 26 F Minneapolis MN 9 10:18 1:53 1:05 5 55:49 18.3 0:33 6 24:26 7:53 1:32:09
6 60 Abigail Hanlon 27 F Eau Claire WI 5 9:07 1:40 2:53 6 58:46 17.4 1:25 7 26:05 8:25 1:38:13
7 13 Leann Books 26 F Helena MT 8 9:54 1:49 1:26 7 59:12 17.2 0:54 11 28:36 9:14 1:40:01
8 32 Sarah Dillivan-Pospi 27 F Altoona WI 13 11:55 2:11 2:23 9 1:03:15 16.1 1:30 4 23:52 7:42 1:42:53
9 167 Hannah Whitis 20 F Eau Claire WI 17 12:58 2:23 2:13 8 1:01:37 16.6 1:10 8 26:35 8:35 1:44:32
10 81 Carly Kjornes 20 F Eau Claire WI 10 10:31 1:56 2:45 11 1:06:30 15.3 1:29 13 29:48 9:37 1:51:01
11 20 Katrina Brown 28 F Chippewa Falls WI 14 12:18 2:15 2:19 14 1:10:34 14.5 1:17 12 29:07 9:24 1:55:33
12 2 Elizabeth Albers 21 F Eau Claire WI 20 15:00 2:45 3:16 13 1:08:48 14.8 3:30 9 27:56 9:01 1:58:29
13 14 Katelyn Brittain 25 F Milwaukee WI 3 8:44 1:36 3:29 15 1:11:09 14.3 1:28 16 36:36 11:49 2:01:24
14 51 Elizabeth Gross 25 F Eau Claire WI 4 8:47 1:37 3:28 16 1:11:15 14.3 1:22 17 36:45 11:52 2:01:34
15 128 Lauren Reinhardt 22 F Neillsville WI 19 14:45 2:42 3:34 12 1:07:03 15.2 1:17 15 35:10 11:21 2:01:47
16 58 Anna Hamer 20 F Eau Claire WI 11 10:36 1:57 2:47 19 1:20:12 12.7 1:10 10 28:18 9:08 2:03:01
17 48 Melissa Geissler 29 F Chippewa Falls WI 16 12:24 2:16 9:46 10 1:06:13 15.4 1:09 14 33:33 10:50 2:03:03
18 36 Sara Eggebrecht 22 F Eau Claire WI 6 9:08 1:41 3:51 17 1:11:22 14.3 0:56 19 38:40 12:29 2:03:55
19 193 Dana Brilla 29 F Eau Claire WI 18 13:04 2:24 2:23 18 1:14:10 13.8 1:27 18 37:56 12:15 2:08:57
20 90 Annie Lindsay 20 F Eau Claire WI 15 12:18 2:15 3:06 21 1:31:16 11.2 3:08 20 40:16 13:00 2:30:01
21 124 Hannah Ramquist 23 F River Falls WI 20 1:22:59 12.3
22 172 Liz York 26 F Elk Mound WI
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 109 Krista Moore 39 F Menomonie WI 6 10:20 1:54 0:53 1 49:07 20.8 0:54 1 22:39 7:19 1:23:51
2 74 Shauna Joas 38 F Eagan MN 1 9:21 1:43 0:57 2 51:24 19.8 0:37 5 24:27 7:53 1:26:44
3 119 Tracy Olson 33 F Eau Claire WI 2 9:30 1:45 1:10 3 51:46 19.7 1:11 8 26:42 8:37 1:30:18
4 96 Jenifer Martinsen 36 F Ashland WI 11 12:28 2:17 1:03 6 56:23 18.1 0:58 2 23:24 7:33 1:34:14
5 113 Patricia Mueller 34 F Superior WI 3 9:31 1:45 2:40 8 57:16 17.8 1:21 4 23:46 7:40 1:34:32
6 159 Susan Venrooy 30 F Altoona WI 8 10:57 2:01 1:49 7 56:31 18.0 0:28 9 27:33 8:53 1:37:16
7 117 Jody Oechsle 37 F Eau Claire WI 21 15:27 2:50 1:48 5 55:18 18.4 0:42 6 24:32 7:55 1:37:44
8 19 Karyn Broeckert 37 F Eau Claire WI 5 10:20 1:54 1:41 4 52:40 19.4 1:08 13 33:16 10:44 1:39:03
9 26 Emily Cotton 38 F Eau Claire WI 7 10:40 1:57 2:42 11 59:56 17.0 1:34 7 26:16 8:29 1:41:05
10 46 Angie Frank 36 F Augusta WI 13 14:36 2:41 2:31 12 1:00:46 16.8 1:53 3 23:44 7:40 1:43:29
11 72 Karen Jasicki 36 F Eau Claire WI 12 12:33 2:18 1:29 9 57:35 17.7 1:53 11 30:01 9:41 1:43:29
12 115 Debra Nowak 35 F Kaukauna WI 10 12:12 2:14 1:35 20 1:07:09 15.2 0:54 10 29:51 9:38 1:51:39
13 78 Amanda Jouppi 35 F Chippewa Falls WI 9 11:16 2:04 1:52 17 1:06:18 15.4 1:12 12 31:09 10:03 1:51:45
14 50 Miranda Graham 34 F Eau Claire WI 15 14:39 2:41 2:58 14 1:02:39 16.3 0:57 14 33:45 10:54 1:54:57
15 123 Leah Raboin 38 F Superior WI 14 14:38 2:41 2:18 15 1:03:19 16.1 1:17 16 34:39 11:11 1:56:09
16 101 Amy Melvin 38 F Neillsville WI 18 15:02 2:45 1:48 13 1:02:26 16.3 2:25 17 35:20 11:24 1:57:00
17 62 Mary Harwood 35 F Eau Claire WI 4 10:08 1:52 2:27 19 1:06:54 15.2 1:06 21 38:37 12:28 1:59:10
18 34 Laci Eberle 32 F Eau Claire WI 20 15:19 2:48 21 1:07:33 15.1 1:25 18 36:13 11:41 1:59:22
19 70 Michelle Jacobs 39 F Eau Claire WI 19 15:18 2:48 3:06 16 1:03:25 16.1 1:23 19 36:13 11:41 1:59:23
20 7 Emily Bauer 30 F Chippewa Falls WI 23 18:36 3:24 3:33 18 1:06:51 15.3 0:32 15 34:30 11:08 2:04:01
21 79 Dominique Kapfer 33 F Eau Claire WI 17 14:44 2:42 3:48 10 59:32 17.1 16:06 22 38:55 12:33 2:13:03
22 86 Lisa Larson 37 F Altoona WI 16 14:42 2:42 2:46 22 1:16:39 13.3 1:27 20 37:59 12:16 2:13:32
23 83 Jennifer Krista 36 F Black River Falls WI 22 16:53 3:06 6:04 23 1:31:49 11.1 1:11 23 47:17 15:16 2:43:12
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 151 Lori Stephens 48 F Cadott WI 2 9:20 1:43 1:15 1 53:03 19.2 0:44 2 25:51 8:21 1:30:12
2 144 Ann Schwartz 44 F Tucker GA 1 7:55 1:27 1:27 5 58:44 17.4 0:46 1 24:21 7:52 1:33:11
3 162 Mary Weider 47 F Eau Claire WA 7 13:57 2:33 1:18 3 55:26 18.4 0:50 5 28:09 9:05 1:39:38
4 76 Jodi Johnson 40 F Marshfield WI 4 11:25 2:06 1:22 4 58:21 17.5 0:59 6 28:17 9:08 1:40:23
5 5 Kim Aumann 44 F Marshfield WI 6 12:41 2:19 2:26 6 59:27 17.2 1:35 4 28:03 9:03 1:44:10
6 137 Hope Saeger 40 F Eau Claire WI 5 12:29 2:17 2:04 7 1:00:53 16.8 1:15 3 27:59 9:02 1:44:38
7 57 Tracy Guo 46 F Eau Claire WI 3 10:41 1:58 2:16 8 1:15:28 13.5 1:11 7 30:29 9:50 2:00:04
8 67 Mary Hutchinson 48 F Chippewa Falls WI 9 17:17 3:10 2:55 2 54:30 18.7 16:35 8 33:04 10:40 2:04:19
9 15 Katrina Brock Anderson 43 F Eau Claire WI 8 15:33 2:51 2:24 9 1:19:33 12.8 0:42 9 37:39 12:09 2:15:50
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 141 Kathie Schaus 52 F Chippewa Falls WI 3 10:25 1:55 2:27 1 47:09 21.6 0:36 1 24:34 7:56 1:25:09
2 77 Leslie Johnson 56 F Eau Claire WI 4 11:32 2:07 2:07 3 57:27 17.8 1:12 3 25:58 8:23 1:38:14
3 104 Traci Messner 51 F Eau Claire WI 5 12:32 2:18 1:55 2 56:43 18.0 1:13 2 25:53 8:21 1:38:14
4 125 Joan Ramquist 50 F River Falls WI 1 8:18 1:31 1:30 5 1:03:25 16.1 1:41 4 27:50 8:59 1:42:42
5 118 Pam Ogden 57 F Eau Claire WI 2 9:44 1:47 2:19 4 1:00:30 16.9 1:36 6 30:37 9:53 1:44:44
6 188 Karen Possley 59 F Eau Claire WI 6 12:35 2:18 2:19 6 1:04:43 15.8 1:14 5 30:18 9:47 1:51:07
7 195 Cheryl Olson 57 F 7 15:35 2:51 2:05 7 1:06:46 15.3 1:41 7 37:10 12:00 2:03:15
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 19
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 24 Tyler Christensen 19 M Chippewa Falls WI 2 7:16 1:20 2:02 1 45:23 22.5 0:39 1 20:11 6:31 1:15:30
2 98 Maxwell McCanna 17 M Chippewa Falls WI 3 8:07 1:30 1:15 2 51:02 20.0 0:53 4 24:47 8:00 1:26:02
3 12 Bailey Biwer 18 M Eau Claire WI 1 6:57 1:17 1:51 4 57:04 17.9 0:25 2 21:38 6:59 1:27:53
4 105 Caleb Meyer 18 M Eau Claire WI 9 13:00 2:23 2:06 3 54:51 18.6 0:47 3 22:47 7:21 1:33:28
5 143 Marshall Schlick 18 M Chippewa Falls WI 5 8:39 1:35 1:21 6 57:33 17.7 0:56 5 25:23 8:12 1:33:51
6 23 Kevin Challe 19 M Menomonie WI 4 8:33 1:34 1:44 5 57:15 17.8 1:14 6 26:21 8:30 1:35:05
7 54 Mathew Guenther 19 M Black River Falls WI 8 10:37 1:57 1:10 7 58:46 17.4 0:48 7 28:48 9:18 1:40:07
8 95 Nate Marquardt 15 M Eau Claire WI 6 10:24 1:55 2:04 8 1:13:59 13.8 0:38 8 31:49 10:16 1:58:52
9 94 Ben Marquardt 16 M Eau Claire WI 7 10:25 1:55 2:39 9 1:28:06 11.6 0:49 9 36:29 11:46 2:18:26
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 29
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 191 Jake Folz 20 M Eau Claire WI 1 7:04 1:18 1:31 2 49:20 20.7 0:33 1 20:34 6:38 1:19:00
2 158 Pj Toutant 28 M St Louis Park MN 4 8:30 1:34 0:49 3 50:32 20.2 0:37 2 22:08 7:09 1:22:35
3 10 Nathan Beck 27 M Madison WI 5 8:56 1:38 1:28 1 37:04 27.5 13:25 3 23:45 7:40 1:24:35
4 37 Josh Erdman 27 M Minneapolis MN 6 9:00 1:39 1:20 4 50:35 20.2 0:54 4 24:59 8:04 1:26:46
5 47 Benjamin Fuller 23 M Madison WI 3 7:49 1:26 0:55 5 50:43 20.1 0:33 10 27:21 8:50 1:27:20
6 161 Nick Wander 23 M New Brighton MN 8 10:20 1:54 1:00 6 52:13 19.5 0:56 5 25:00 8:04 1:29:27
7 53 Greg Guenther 28 M Eau Claire WI 7 9:40 1:46 0:55 7 52:15 19.5 0:51 11 27:33 8:54 1:31:11
8 150 Pat Sogla 28 M Eau Claire WI 2 7:46 1:26 1:35 10 1:00:46 16.8 0:57 6 25:49 8:20 1:36:51
9 112 Matt Mousel 29 M Eau Claire WI 11 12:05 2:13 2:39 8 56:40 18.0 0:49 8 26:20 8:30 1:38:31
10 93 Thomas Lynch 28 M Wauwatosa WI 10 11:08 2:02 0:48 9 58:31 17.4 0:40 15 30:07 9:43 1:41:11
11 44 Brent Ford 28 M Chippewa Falls WI 9 10:22 1:54 2:57 12 1:02:45 16.3 1:04 14 28:53 9:19 1:45:59
12 17 Trever Brock 20 M Eau Claire WI 13 13:16 2:26 2:05 13 1:08:23 14.9 1:36 13 27:54 9:00 1:53:12
13 163 Elliott Wellnitz 21 M Eau Claire WI 14 13:35 2:29 2:52 16 1:11:18 14.3 1:25 7 25:52 8:21 1:55:01
14 68 Nasir Iqbal 25 M St Paul MN 15 18:35 3:24 3:49 11 1:01:37 16.6 1:44 16 30:43 9:55 1:56:25
15 107 Ryan Moertel 24 M Rochester MN 16 18:53 3:28 3:03 14 1:09:40 14.6 1:01 12 27:43 8:57 2:00:19
16 192 Jake Kostel 24 M Kasson MN 17 18:55 3:28 3:07 15 1:09:40 14.6 1:47 9 27:20 8:49 2:00:47
17 16 Teegan Brock 22 M Eau Claire WI 12 13:13 2:25 3:28 17 1:11:18 14.3 1:10 17 36:17 11:43 2:05:24
18 22 Justin Carpenter 23 M Turtle Lake WI
19 41 Jake Fields 28 M Eau Claire WI
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 39
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 116 Brendon O'Flanagan 37 M St. Paul MN 1 6:48 1:15 0:35 1 42:25 24.0 0:31 1 19:15 6:13 1:09:32
2 111 Thomas Morgan 39 M Minneapolis MN 5 9:00 1:39 0:39 3 44:36 22.9 0:29 3 20:20 6:34 1:15:02
3 156 Michael Toutant 32 M Eau Claire WI 2 7:45 1:25 0:40 2 44:31 22.9 1:32 4 21:01 6:47 1:15:28
4 108 Adam Mohr 35 M Altoona WI 4 8:11 1:30 1:20 5 46:34 21.9 0:36 5 21:18 6:53 1:17:57
5 149 Adam Smit 33 M Stanley WI 15 10:55 2:00 1:59 8 49:37 20.6 0:18 2 20:08 6:30 1:22:55
6 8 Jason Bauer 37 M Eau Claire WI 3 8:06 1:29 0:44 7 48:57 20.8 0:48 16 24:53 8:02 1:23:26
7 31 Jonathon Delf 37 M Rice Lake WI 13 10:34 1:56 2:07 6 47:45 21.4 1:04 9 22:27 7:15 1:23:56
8 56 Ryan Gunderson 37 M Eau Claire WI 12 10:29 1:55 0:54 10 50:10 20.3 0:43 12 23:10 7:29 1:25:25
9 142 Brad Schenk 39 M Eau Claire WI 6 9:51 1:48 1:27 15 52:12 19.5 0:40 6 21:50 7:03 1:25:58
10 88 Dylan Leonard 38 M Eau Claire WI 7 10:00 1:50 1:46 13 51:45 19.7 0:52 8 22:08 7:09 1:26:30
11 42 Cody Filipczak 35 M Eau Claire WI 25 14:33 2:40 1:47 4 45:50 22.3 1:04 13 24:15 7:50 1:27:27
12 87 Zachary Larson 35 M Cable WI 16 11:13 2:03 1:08 14 51:56 19.6 0:50 11 22:35 7:17 1:27:41
13 102 John Menard 35 M Chippewa Falls WI 18 11:20 2:05 0:47 12 51:16 19.9 0:57 15 24:24 7:52 1:28:42
14 75 Chad Johnson 39 M Augusta WI 19 12:25 2:17 1:31 9 49:37 20.6 1:40 14 24:16 7:50 1:29:27
15 64 Nick Hill 33 M Chippewa Falls WI 8 10:06 1:51 1:49 18 54:35 18.7 1:35 7 22:01 7:06 1:30:04
16 4 Adam Atkins 31 M Eau Claire WI 9 10:23 1:54 1:07 17 54:04 18.9 0:50 18 25:29 8:14 1:31:50
17 71 Raymond Jasicki Ii 36 M Eau Claire WI 23 13:23 2:27 1:53 11 50:27 20.2 1:40 19 25:44 8:18 1:33:04
18 21 Jack Camp 35 M Eau Claire WI 11 10:29 1:55 1:41 19 54:35 18.7 1:25 17 25:26 8:13 1:33:34
19 85 Stuart Kubow 30 M Fall Creek WI 17 11:14 2:04 1:46 20 54:51 18.6 1:13 20 26:13 8:28 1:35:16
20 194 Joe Sterr 35 M 10 10:23 1:54 1:41 16 54:03 18.9 0:54 23 28:33 9:13 1:35:32
21 69 Justin Jablonske 31 M Eau Claire WI 21 13:01 2:23 2:27 22 58:35 17.4 0:38 10 22:31 7:16 1:37:09
22 189 Shawn Coyle 36 M Eau Claire WI 14 10:53 2:00 3:46 21 56:43 18.0 2:24 22 27:14 8:47 1:40:59
23 171 Joseph Yates 36 M Stanley WI 24 14:23 2:38 2:35 23 59:52 17.0 1:11 24 30:52 9:58 1:48:50
24 170 Matt Wunderlich 37 M Fitchburg WI 22 13:06 2:24 3:49 25 1:03:23 16.1 3:00 25 31:12 10:04 1:54:27
25 187 Brad Berg 36 M St. Paul MN 20 12:55 2:22 2:13 24 1:02:13 16.4 1:42 26 39:30 12:45 1:58:31
26 97 D.J. Maska 36 M Boyceville WI 26 18:58 3:28 3:12 26 1:09:11 14.7 1:54 21 27:09 8:46 2:00:23
27 39 Stacy Fausett 38 M Shakopee MN 27 20:03 3:40 5:00 27 1:27:43 11.6 3:07 27 49:14 15:53 2:45:06
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 49
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 110 Travis Moore 44 M Menomonie WI 2 8:23 1:32 3:48 1 37:11 27.4 0:42 1 20:21 6:34 1:10:24
2 52 Thomas Guelzow Ii 44 M Eau Claire WI 1 8:08 1:30 0:45 2 43:15 23.6 1:40 14 25:30 8:14 1:19:15
3 59 Pat Hamler 46 M Eau Claire WI 8 9:50 1:48 0:47 4 46:31 21.9 0:31 4 22:34 7:17 1:20:12
4 35 David Edland 44 M Chippewa Falls WI 9 9:58 1:50 1:23 5 46:41 21.8 0:48 3 21:58 7:06 1:20:46
5 11 Andrew Becker 44 M Rochester MN 14 10:36 1:57 1:29 3 46:04 22.1 1:41 2 21:44 7:01 1:21:31
6 18 Brian Broeckert 40 M Eau Claire WI 3 9:07 1:40 1:06 9 50:24 20.2 0:45 9 23:43 7:39 1:25:04
7 145 Steve Schwartz 46 M Tucker GA 5 9:15 1:42 1:01 11 51:26 19.8 1:07 5 22:44 7:20 1:25:30
8 61 Mike Hanson 48 M Chippewa Falls WI 12 10:03 1:51 1:49 8 50:22 20.3 0:59 7 23:13 7:30 1:26:23
9 147 Stephen Secker 43 M Eleva WI 6 9:37 1:46 1:14 6 49:06 20.8 0:49 17 27:00 8:43 1:27:43
10 154 Chris Stoffel 42 M Eau Claire WI 15 11:14 2:04 1:04 7 49:49 20.5 0:49 16 25:41 8:17 1:28:35
11 100 Scott Measner 44 M West Bend WI 4 9:09 1:41 1:53 18 55:02 18.5 0:25 8 23:32 7:36 1:29:59
12 38 Matt Evans 48 M Eau Claire WI 10 9:58 1:50 1:03 17 55:00 18.5 1:00 11 24:12 7:49 1:31:12
13 25 David Ciresi 48 M Eau Claire WI 19 12:26 2:17 1:31 13 53:06 19.2 1:45 12 24:21 7:52 1:33:07
14 120 Jeffrey Patrow 42 M Eau Claire WI 17 11:51 2:10 1:41 10 50:44 20.1 1:55 20 27:51 8:59 1:34:00
15 160 Steven Voller 49 M Eau Claire WI 7 9:46 1:47 2:30 22 58:29 17.4 0:39 6 22:52 7:23 1:34:13
16 55 Josh Gullicksrud 41 M Eleva WI 20 12:27 2:17 1:30 12 52:05 19.6 1:07 19 27:39 8:55 1:34:46
17 80 Ian Kees 42 M Minneapolis MN 18 12:15 2:15 2:11 20 55:09 18.5 1:24 13 25:15 8:09 1:36:13
18 28 Todd Court 42 M Eau Claire WI 16 11:36 2:08 2:11 21 57:57 17.6 1:16 10 24:09 7:48 1:37:08
19 131 Jon Richardson 47 M Eau Claire WI 24 13:01 2:23 3:13 16 54:15 18.8 2:35 15 25:40 8:17 1:38:42
20 49 Martin Goettl 40 M Eau Claire WI 11 10:02 1:50 2:15 15 54:12 18.8 1:08 27 31:18 10:06 1:38:52
21 164 Robert White 44 M Eau Claire WI 13 10:03 1:51 2:46 19 55:08 18.5 1:28 26 30:35 9:52 1:39:57
22 166 Benjamin Whitis 47 M Eau Claire WI 27 16:31 3:02 2:11 14 53:46 19.0 1:15 21 28:13 9:07 1:41:54
23 3 Eric Anderson 41 M Eau Claire WI 22 12:34 2:18 2:37 24 1:00:09 17.0 1:00 18 27:33 8:54 1:43:50
24 33 Steve Dye 43 M Altoona WI 23 12:34 2:18 2:44 26 1:01:20 16.6 1:59 22 28:38 9:15 1:47:13
25 6 Ron Aumann 45 M Marshfield WI 21 12:33 2:18 3:43 25 1:00:33 16.8 1:20 23 29:33 9:32 1:47:40
26 136 Larry Ruetz 41 M Cumberland WI 26 15:43 2:53 2:30 23 59:23 17.2 1:04 25 30:11 9:45 1:48:49
27 148 James R Shannon 47 M Eau Claire WI 30 24:16 4:27 3:06 27 1:03:33 16.1 1:42 24 29:58 9:40 2:02:33
28 129 Mark Reinhardt 48 M Neillsville WI 25 15:28 2:50 4:23 28 1:07:35 15.1 1:14 28 35:11 11:21 2:03:48
29 169 Jason Wunderlich 41 M Eau Claire WI 28 16:37 3:03 7:11 29 1:22:56 12.3 2:49 30 44:18 14:18 2:33:50
30 84 Jeramy Krista 41 M Black River Falls WI 29 22:15 4:05 2:51 30 1:28:03 11.6 4:45 29 36:12 11:41 2:34:04
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 59
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 106 Audun Mikkelson 56 M Eau Claire WI 1 8:00 1:28 1:11 1 50:04 20.4 1:07 1 23:02 7:26 1:23:21
2 103 Lonnie Mesar 50 M Eau Claire WI 4 10:36 1:57 1:37 3 53:44 19.0 1:10 2 23:32 7:36 1:30:38
3 9 Brian Bautch 51 M Independance WI 7 11:29 2:06 1:22 2 52:45 19.3 1:19 3 25:14 8:09 1:32:06
4 134 Joel Roswell 52 M Eleva WI 8 12:11 2:14 1:33 4 55:57 18.2 1:31 4 26:48 8:39 1:37:57
5 1 Rick Agar 59 M Duluth MN 5 10:47 1:59 1:29 8 59:42 17.1 1:02 7 28:55 9:20 1:41:53
6 130 Guy Rex 51 M Eauclaire WI 3 10:08 1:52 3:46 9 59:47 17.1 1:49 5 27:43 8:57 1:43:12
7 173 James Zurawski 58 M Menomonie WI 9 13:37 2:30 3:11 7 58:01 17.6 0:58 6 28:22 9:09 1:44:07
8 122 William Putnam 59 M Eau Claire WI 11 14:06 2:35 2:21 11 1:01:21 16.6 2:13 8 30:45 9:55 1:50:43
9 168 Daniels Wilson 55 M Menomonie WI 13 17:25 3:11 2:05 6 57:40 17.7 2:01 12 32:51 10:36 1:51:59
10 40 Regis Fernandes 50 M Eau Claire WI 2 9:24 1:43 2:45 10 1:01:12 16.7 1:12 13 45:06 14:33 1:59:36
11 45 Bob Forsberg 53 M Altoona WI 12 15:29 2:50 3:30 13 1:07:19 15.2 1:34 10 31:47 10:15 1:59:37
12 91 Mark Lindsay 52 M Eau Claire WI 10 14:05 2:35 2:48 14 1:11:06 14.3 1:50 9 31:29 10:10 2:01:15
13 30 Dan Czelatdko 50 M Strum WI 14 18:39 3:25 4:41 12 1:04:28 15.8 1:25 11 32:29 10:29 2:01:40
14 99 Steven McMahon 52 M Eau Claire WI 6 11:09 2:03 3:23 5 56:57 17.9 3:00 14 48:07 15:32 2:02:34
15 138 Dale Sarafin 53 M Cottage Grove MI 15 1:19:08 12.9
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
1 121 Gregory Pautsch 62 M Hayward WI 4 11:59 2:12 1:12 1 45:19 22.5 0:56 1 22:57 7:24 1:22:20
2 155 Bob Swanson 64 M Altoona WI 3 11:39 2:08 1:32 2 49:27 20.6 0:54 4 26:56 8:42 1:30:25
3 157 Patrick Toutant 60 M Eau Claire WI 1 10:35 1:57 1:17 3 54:44 18.6 1:12 2 24:22 7:52 1:32:07
4 89 Ed Leustek 66 M Eau Claire WI 2 11:06 2:02 4:51 4 55:42 18.3 1:56 3 24:32 7:55 1:38:06
5 196 Nicholas Rici 60 M 5 14:52 2:43 1:54 5 1:02:10 16.4 0:37 5 29:53 9:39 1:49:24
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Age Sex City St Rank Swim 100yd Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ =======
Total Registered: 196
Total Number of Individual Finishers: 165
Total Number of Team Finishers: 14
Number of Male Finishers: 102
Number of Female Finishers: 63
Did not Finish Race or Did Not Start: 17