DULUTH DUATHLON
LESTER PARK, DULUTH, MN JULY 1, 2006
3.1 Mile Run - 20.4 Mile Bike - 3.3 Mile Run
Place Div/Tot Bib Name Cat Age Sex City Rank Run Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ======== ==== ======================== === === === ===================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 1/27 100 Jonathan Balabuck I 27 M Thunder Bay, Ont , 3 17:21 5:36 0:28 3 50:33 24.2 0:41 1 18:57 5:45 1:27:57
2 1/11 69 Dan Morwood I 32 M Kenora , ON 8 18:38 6:01 0:26 1 49:47 24.6 0:36 7 20:26 6:12 1:29:50
3 1/18 21 Scott Chapin I 36 M Hayward , WI 4 17:52 5:46 0:38 7 53:40 22.8 0:33 5 20:24 6:11 1:33:04
4 1/14 41 Cory Hayden I 22 M Eau Claire , WI 1 16:59 5:29 0:42 16 55:59 21.9 0:44 2 19:10 5:49 1:33:30
5 1/22 261 Rod Raymond I 41 M Duluth , MN 10 19:24 6:16 0:33 4 52:14 23.4 0:26 15 21:56 6:39 1:34:30
6 2/18 103 Shawn Callahan I 35 M Biwabik , MN 5 18:23 5:56 0:52 9 54:11 22.6 0:49 6 20:24 6:11 1:34:36
7 2/11 145 Adam Swank I 31 M Duluth , MN 6 18:25 5:57 0:59 13 55:28 22.1 0:52 3 19:49 6:01 1:35:31
8 2/22 10 Leon Ball I 41 M Minneapolis , MN 9 18:58 6:08 0:47 11 54:44 22.4 0:40 8 20:38 6:16 1:35:45
9 2/27 104 Tone Coughlin I 29 M Duluth , MN 30 21:25 6:55 0:55 2 49:48 24.6 0:56 40 24:16 7:22 1:37:18
10 1/22 115 Mike Kilcogne I 48 M Long Lake , MN 25 20:51 6:44 0:38 10 54:25 22.5 0:34 10 21:08 6:25 1:37:34
11 2/14 8 Eric Atkinson I 21 M Duluth , MN 2 17:13 5:34 0:44 37 59:22 20.6 0:29 4 19:59 6:04 1:37:45
12 3/11 234 Steve Kramer I 34 M Duluth , MN 16 20:04 6:29 0:50 14 55:33 22.0 0:24 9 21:01 6:22 1:37:50
13 1/10 153 Marlo Crosby I 36 F Duluth , MN 24 20:45 6:42 0:42 5 53:04 23.1 0:29 31 23:10 7:01 1:38:08
14 3/18 144 Kevin Preckel I 35 M Duluth , MN 20 20:25 6:36 0:46 8 53:56 22.7 0:36 22 22:33 6:50 1:38:13
15 3/27 143 Joe Barnes I 26 M Minneapolis , MN 13 19:43 6:22 0:41 22 56:32 21.7 0:34 11 21:09 6:25 1:38:36
16 4/27 259 Andre Watt I 25 M Duluth , MN 15 19:47 6:23 1:27 17 56:01 21.9 0:40 14 21:56 6:39 1:39:49
17 5/27 134 David Schuneman I 29 M Duluth , MN 12 19:38 6:20 1:01 28 57:29 21.3 0:43 12 21:11 6:26 1:40:00
18 4/18 128 David Pipho I 35 M Duluth , MN 17 20:14 6:32 1:12 15 55:50 21.9 0:46 18 22:17 6:45 1:40:17
19 6/27 140 Brad Vieths I 28 M Esko , MN 23 20:43 6:41 0:52 12 55:26 22.1 0:38 25 22:44 6:54 1:40:19
20 5/18 62 Joe McGaver I 36 M Duluth , MN 19 20:20 6:34 0:57 21 56:32 21.7 0:35 20 22:25 6:48 1:40:47
21 2/22 23 Rick Christenson I 48 M Roseville , MN 46 22:23 7:13 0:54 6 53:19 23.0 0:49 44 24:42 7:30 1:42:05
22 3/22 83 Joe Schneiderhan I 41 M Alexandria , MN 11 19:29 6:17 0:54 27 57:16 21.4 0:50 33 23:41 7:11 1:42:07
23 4/22 245 Michael Haag I 42 M Hayward , WI 27 21:12 6:51 1:02 24 56:53 21.5 0:31 26 22:50 6:56 1:42:26
24 5/22 120 Thomas Meyer I 40 M Hayward , WI 28 21:13 6:51 1:08 25 56:55 21.5 0:36 28 22:55 6:57 1:42:45
25 6/18 70 Sean Mulheron I 37 M Vadnais Heights , MN 14 19:44 6:22 0:32 48 1:01:03 20.0 0:29 13 21:26 6:30 1:43:12
26 6/22 60 Derek Lindstrom I 43 M Woodbury , MN 18 20:16 6:33 0:54 33 59:08 20.7 0:46 19 22:19 6:46 1:43:21
27 7/18 19 Brian Burdette I 35 M Hermantown , MN 33 21:32 6:57 0:58 29 57:33 21.3 0:44 27 22:54 6:57 1:43:39
28 3/22 38 Paul Haltvick I 49 M Ashland , WI 31 21:27 6:55 0:31 26 57:14 21.4 0:38 38 24:00 7:17 1:43:48
29 8/18 51 Jeremy Kershaw I 35 M Duluth , MN 21 20:30 6:37 1:24 32 59:03 20.7 1:44 23 22:39 6:52 1:45:18
30 4/22 235 Matt Harrison I 45 M Duluth , MN 26 20:58 6:46 0:39 36 59:20 20.6 0:55 34 23:43 7:12 1:45:31
31 3/14 32 Bjorn Gangeness I 24 M Duluth , MN 51 22:37 7:18 1:14 18 56:08 21.8 0:49 51 25:05 7:37 1:45:51
32 1/12 124 Ken Mogren I 58 M Winona , MN 62 23:43 7:39 0:57 20 56:10 21.8 0:50 53 25:23 7:42 1:47:01
33 1/8 227 Heidi Hebert I 26 F Duluth , MN 53 22:53 7:23 0:50 31 58:41 20.9 0:34 41 24:18 7:22 1:47:14
34 1/18 139 Terry Tansey I 50 M Hayward , WI 37 21:50 7:03 1:29 34 59:11 20.7 1:13 35 23:48 7:13 1:47:28
35 5/22 34 Nicholas Gervino I 45 M Saint Paul , MN 40 22:11 7:10 1:08 51 1:01:20 20.0 0:45 21 22:27 6:48 1:47:50
36 1/7 75 Lucas Pedersen I 19 M Richfield , MN 34 21:37 6:59 0:50 47 1:00:56 20.1 1:03 32 23:34 7:09 1:47:58
37 9/18 55 David Law I 39 M Thunder Bay , ON 52 22:48 7:22 0:53 40 59:39 20.5 0:54 36 23:52 7:14 1:48:04
38 10/18 5 Karl Adalbert I 35 M Minneapolis , MN 22 20:31 6:38 1:36 61 1:02:44 19.5 1:05 30 23:02 6:59 1:48:56
39 7/27 230 Andy Weyrauch I 26 M Duluth , MN 49 22:30 7:16 0:43 62 1:02:50 19.5 0:36 29 23:00 6:58 1:49:36
40 2/8 243 Leslie Semler I 25 F Hermantown , MN 48 22:25 7:14 0:57 63 1:02:52 19.5 0:51 24 22:42 6:53 1:49:43
41 8/27 99 Dave Antonson I 28 M Duluth , MN 42 22:13 7:10 1:47 46 1:00:44 20.2 1:01 47 24:45 7:30 1:50:28
42 9/27 7 Nikolai Anikin I 26 M Duluth , MN 71 23:59 7:44 1:03 23 56:51 21.5 0:52 90 27:52 8:27 1:50:34
43 4/14 50 Tyler Johnson I 20 M Two Harbors , MN 38 21:51 7:03 1:15 35 59:19 20.6 1:20 72 26:51 8:09 1:50:34
44 5/14 149 Grant Johnson I 23 M Duluth , MN 7 18:29 5:58 0:45 112 1:08:05 18.0 1:17 16 22:04 6:42 1:50:38
45 10/27 112 Paul Herzog I 27 M Owatonna , MN 35 21:46 7:02 0:48 90 1:05:31 18.7 0:33 17 22:05 6:42 1:50:40
46 4/11 74 Clifford Owen I 34 M Shorewood , MN 39 21:57 7:05 0:49 50 1:01:11 20.0 1:00 60 25:53 7:51 1:50:48
47 11/18 93 Mark Watczak I 35 M Esko , MN 29 21:15 6:52 1:04 67 1:03:19 19.3 0:52 48 24:46 7:31 1:51:14
48 11/27 80 Peter Sandelin I 28 M Duluth , MN 54 22:59 7:25 1:04 53 1:01:33 19.9 1:05 45 24:44 7:30 1:51:22
49 6/22 119 Byron Kuster I 48 M Storg Lake , MN 44 22:15 7:11 1:33 39 59:25 20.6 1:43 69 26:41 8:05 1:51:34
50 6/14 233 Anders Osthus I 24 M Duluth , MN 58 23:33 7:36 1:07 54 1:01:41 19.8 1:20 37 24:00 7:17 1:51:38
51 7/22 238 Douglas Hoffman I 45 M Duluth , MN 50 22:33 7:17 1:28 41 1:00:00 20.4 1:20 75 26:57 8:10 1:52:15
52 7/14 135 Tony Shoberg I 23 M Duluth , MN 45 22:15 7:11 0:36 58 1:02:00 19.7 0:25 81 27:30 8:20 1:52:44
53 12/27 147 Seth Lozamo I 25 M Duluth , MN 36 21:46 7:02 1:15 65 1:03:01 19.4 1:07 58 25:51 7:50 1:52:58
54 8/14 242 Owen Holmseth I 23 M Minneapolis , MN 43 22:15 7:11 0:53 75 1:04:19 19.0 1:07 43 24:40 7:29 1:53:11
55 5/11 61 Joe McCarthy I 30 M Farmington , MN 32 21:28 6:56 1:01 82 1:05:00 18.8 0:55 49 25:04 7:36 1:53:25
56 2/12 148 Ken Borchert I 59 M Duluth , MN 65 23:49 7:41 1:28 57 1:01:58 19.8 1:17 54 25:30 7:44 1:54:00
57 8/22 42 Chuck Heisick I 47 M St. Cloud , MN 93 25:03 8:05 0:46 45 1:00:30 20.2 0:40 88 27:49 8:26 1:54:45
58 2/18 116 Matt Kingsbury I 50 M Lewiston , MN 41 22:13 7:10 1:32 86 1:05:18 18.7 1:17 42 24:36 7:28 1:54:53
59 13/27 108 J Ross Fraboni I 27 M Duluth , MN 135 27:02 8:44 1:33 19 56:09 21.8 1:24 100 29:00 8:48 1:55:05
60 7/22 72 Michael O'Connor I 41 M Thunder Bay , ON 56 23:12 7:29 1:32 38 59:24 20.6 1:16 111 29:49 9:03 1:55:10
61 9/14 137 Ladislavs Strzok I 22 M Duluth , MN 68 23:53 7:42 0:59 59 1:02:30 19.6 0:55 76 26:59 8:11 1:55:12
62 1/10 223 Wendy Sharp I 45 F Atlantic Mine , MI 63 23:46 7:40 1:09 88 1:05:26 18.7 0:51 39 24:06 7:19 1:55:16
63 3/12 133 Joe Schneeweis I 58 M Duluth , MN 72 24:01 7:45 1:17 42 1:00:03 20.4 1:05 98 28:56 8:47 1:55:20
64 14/27 237 Aaron Zabler I 25 M Minneapolis , MN 67 23:51 7:42 0:59 60 1:02:42 19.5 1:08 73 26:54 8:09 1:55:30
65 1/10 199 Linsdey Molstad I 30 F Duluth , MN 57 23:19 7:32 1:39 69 1:03:28 19.3 1:02 65 26:09 7:56 1:55:33
66 3/18 14 Dr. Michael Bielmeier I 53 M Chaska , MN 64 23:47 7:41 0:45 73 1:04:06 19.1 1:18 55 25:42 7:48 1:55:36
67 15/27 18 Ryan Budlong I 29 M Minneapolis , MN 80 24:26 7:53 1:32 68 1:03:22 19.3 1:04 52 25:16 7:40 1:55:38
68 4/12 53 Michael Koppy I 56 M Duluth , MI 61 23:42 7:39 0:59 74 1:04:14 19.1 1:07 57 25:46 7:49 1:55:46
69 1/7 178 Heidi Stangl I 22 F Andover , MN 94 25:14 8:09 0:57 44 1:00:28 20.2 1:00 93 28:12 8:33 1:55:48
70 4/18 77 Roger Rask I 50 M Duluth , MN 78 24:22 7:52 1:17 66 1:03:14 19.4 1:04 63 25:59 7:53 1:55:53
71 6/11 47 Greg Johnson I 34 M Carlton , MN 70 23:58 7:44 1:36 55 1:01:41 19.8 0:59 89 27:51 8:27 1:56:03
72 10/14 64 Christopher McMahon I 21 M Shoreview , MN 55 23:08 7:28 0:54 30 57:55 21.1 1:01 156 33:10 10:03 1:56:05
73 5/12 67 Duane Millslagle I 56 M Duluth , MN 74 24:10 7:48 0:55 87 1:05:22 18.7 0:45 56 25:45 7:49 1:56:54
74 2/7 156 Chandra Daw I 22 F Duluth , MN 59 23:34 7:36 0:55 102 1:06:52 18.3 0:38 50 25:05 7:36 1:57:00
75 2/10 174 Heather Roy I 32 F Duluth , MN 81 24:30 7:54 0:54 77 1:04:21 19.0 0:42 68 26:40 8:05 1:57:04
76 1/13 197 Julie Meyer I 40 F Hayward , WI 75 24:13 7:49 1:21 80 1:04:43 18.9 1:09 59 25:52 7:51 1:57:14
77 2/13 247 Michelle Haag I 42 F Hayward , WI 95 25:15 8:09 1:03 49 1:01:10 20.0 0:48 102 29:04 8:49 1:57:18
78 9/22 101 Gary Bohn I 48 M Plymouth , MN 110 26:07 8:26 0:35 71 1:03:44 19.2 0:32 77 27:03 8:12 1:57:58
79 2/10 183 Kimberly Voss I 36 F Hermantown , MN 87 24:40 7:58 1:01 92 1:05:43 18.6 0:49 64 26:07 7:55 1:58:17
80 12/18 91 Nathan Waech I 37 M Grand Rapids , MN 47 22:23 7:14 1:23 118 1:08:47 17.8 1:07 46 24:44 7:30 1:58:22
81 10/22 109 Mark Ham I 45 M Duluth , MN 100 25:26 8:13 2:18 43 1:00:24 20.3 1:58 97 28:45 8:43 1:58:49
82 16/27 248 Peter Mattson I 29 M Minneapolis , MN 90 24:57 8:03 1:06 85 1:05:18 18.7 1:19 71 26:45 8:07 1:59:22
83 8/22 110 Rick Haney I 41 M Duluth , MN 76 24:15 7:50 2:11 72 1:04:03 19.1 1:31 82 27:32 8:21 1:59:28
84 2/7 102 Steve Brannon I 18 M Duluth , MN 108 26:05 8:25 0:41 107 1:07:38 18.1 0:40 61 25:54 7:51 2:00:56
85 11/22 256 Steve Christy I 47 M Hibbing , MN 77 24:22 7:52 1:48 56 1:01:52 19.8 2:11 126 30:58 9:23 2:01:09
86 12/22 82 Ted Schick I 45 M Esko , MN 88 24:51 8:01 1:26 96 1:06:18 18.5 1:23 85 27:35 8:22 2:01:31
87 9/22 87 Andrew Smith I 42 M Baxter , MN 69 23:53 7:43 1:23 111 1:08:02 18.0 1:27 78 27:04 8:12 2:01:46
88 13/22 132 Scott Romans I 45 M Duluth , MN 113 26:11 8:27 0:51 78 1:04:24 19.0 0:42 112 29:51 9:03 2:01:56
89 13/18 136 Michael Scherer I 38 M Duluth , MN 128 26:56 8:42 1:12 94 1:06:01 18.5 1:08 74 26:56 8:10 2:02:10
90 10/22 76 E Perry I 41 M Minneapolis , MN 104 25:48 8:20 1:54 64 1:02:52 19.5 1:05 123 30:39 9:18 2:02:16
91 3/10 220 Julie Reichhoff I 39 F Duluth , MN 82 24:30 7:55 0:41 129 1:09:50 17.5 0:39 70 26:44 8:07 2:02:22
92 5/18 231 Kevin Welsh I 51 M Duluth , MN 102 25:35 8:16 1:33 70 1:03:34 19.3 1:37 121 30:29 9:15 2:02:46
93 4/10 184 Jean Wennerlyn I 37 F Minneapolis , MN 101 25:26 8:13 1:04 126 1:09:35 17.6 1:02 62 25:56 7:52 2:03:01
94 1/3 185 Judy Wick I 50 F Duluth , MN 125 26:46 8:39 1:00 101 1:06:44 18.3 1:01 86 27:44 8:25 2:03:14
95 11/22 114 Peter Kebbekus I 40 M Duluth , MN 60 23:35 7:37 1:40 127 1:09:42 17.6 1:18 84 27:34 8:22 2:03:46
96 14/22 48 Keith Johnson I 46 M Aurora , MN 96 25:15 8:09 1:43 109 1:07:49 18.0 1:44 80 27:27 8:19 2:03:55
97 17/27 45 Jonathon Heyesen I 28 M Duluth , MN 85 24:37 7:57 1:05 79 1:04:32 19.0 0:50 152 33:03 10:01 2:04:04
98 14/18 244 Todd Johnson I 38 M Duluth , MN 83 24:33 7:56 2:02 81 1:04:57 18.8 1:27 131 31:13 9:28 2:04:09
99 6/18 43 Bill Helwig I 50 M Barnum , MN 86 24:39 7:57 1:21 113 1:08:06 18.0 1:17 104 29:11 8:51 2:04:31
100 12/22 127 Vaclav Pesta I 42 M Hugo , MN 89 24:52 8:01 1:37 114 1:08:13 17.9 1:42 96 28:43 8:42 2:05:04
101 18/27 262 Troy Hanson I 27 M Eagan , MN 79 24:26 7:53 1:36 144 1:11:58 17.0 0:49 66 26:23 8:00 2:05:09
102 3/7 84 Maximilian Selim I 19 M Saint Paul , MN 91 25:01 8:04 1:05 104 1:07:22 18.2 1:05 125 30:54 9:22 2:05:25
103 4/7 85 James Shoemaker I 19 M St. Paul , MN 97 25:17 8:10 0:48 138 1:11:22 17.2 0:36 79 27:25 8:19 2:05:25
104 3/13 257 Leigh Wright I 43 F Duluth , MN 105 25:50 8:20 1:19 128 1:09:43 17.6 1:17 83 27:33 8:21 2:05:40
105 19/27 44 Nathan Hero I 28 M Denver , CO 134 27:00 8:43 1:13 52 1:01:29 19.9 0:55 176 35:06 10:39 2:05:41
106 1/2 17 Tommy Brauneis I 67 M Waukesha , WI 118 26:29 8:33 1:13 120 1:08:59 17.7 0:58 91 28:06 8:31 2:05:42
107 20/27 49 Keven Johnson I 29 M Duluth , MN 115 26:17 8:29 1:15 124 1:09:14 17.7 0:49 95 28:31 8:39 2:06:04
108 7/18 16 Will Bonk I 53 M Duluth , MN 116 26:21 8:30 1:05 89 1:05:30 18.7 1:10 142 32:15 9:47 2:06:18
109 1/5 9 Bob Bailey I 62 M Woodbury , MN 84 24:35 7:56 0:46 117 1:08:32 17.9 0:53 136 31:53 9:40 2:06:36
110 3/7 170 Katie Menssen I 24 F Minnetonka , MN 106 25:58 8:23 0:41 145 1:11:58 17.0 0:31 87 27:48 8:26 2:06:53
111 21/27 86 Reed Smidt I 25 M St. Paul , MN 109 26:06 8:25 1:16 98 1:06:38 18.4 1:00 139 32:04 9:43 2:07:01
112 3/8 162 Heather Johnson I 27 F Carlton , MN 114 26:17 8:29 1:03 108 1:07:45 18.1 0:50 130 31:10 9:27 2:07:03
113 15/18 73 Shane Olson I 39 M Duluth , MN 117 26:23 8:31 1:30 115 1:08:19 17.9 1:19 108 29:41 9:00 2:07:09
114 4/13 196 Cheri Johnson I 42 F Aurora , MN 120 26:36 8:35 1:39 123 1:09:12 17.7 0:52 101 29:03 8:49 2:07:20
115 4/7 188 Allison Bohn I 20 F Plymouth , MN 122 26:38 8:36 1:09 83 1:05:02 18.8 0:59 166 33:59 10:18 2:07:45
116 2/10 232 Diane Holliday-Welsh I 47 F Duluth , MN 121 26:37 8:35 1:20 84 1:05:08 18.8 1:35 162 33:32 10:10 2:08:08
117 8/18 126 John Ostmoe I 51 M Milaca , MN 174 29:17 9:27 1:02 76 1:04:21 19.0 1:20 145 32:16 9:47 2:08:12
118 3/10 164 Denise Kaitala I 33 F Duluth , MN 149 28:04 9:04 1:08 110 1:07:53 18.0 0:53 117 30:17 9:11 2:08:13
119 6/12 253 Rick Crowell I 55 M Duluth , MN 159 28:32 9:13 1:23 103 1:07:04 18.3 1:40 113 30:05 9:07 2:08:40
120 7/11 241 Alan Dettmer I 34 M Floodwood , MN 138 27:19 8:49 2:04 99 1:06:42 18.4 1:21 133 31:27 9:32 2:08:50
121 8/11 36 Michael Given I 33 M Sauk Rapids , MN 152 28:08 9:05 1:34 125 1:09:21 17.6 0:49 103 29:04 8:49 2:08:55
122 9/11 113 Joe Hlebain I 33 M Britt , MN 126 26:54 8:41 1:17 100 1:06:44 18.3 0:55 163 33:40 10:12 2:09:28
123 22/27 59 Ben Lindello I 25 M Duluth , MN 73 24:03 7:46 1:10 105 1:07:26 18.2 1:17 178 36:00 10:55 2:09:54
124 4/10 161 Melanie Jakubek I 34 F Duluth , MN 139 27:20 8:49 1:05 130 1:09:58 17.5 1:12 118 30:23 9:13 2:09:55
125 9/18 6 Louis Ahlstrand I 52 M Shafer , MN 137 27:10 8:46 2:19 146 1:12:06 17.0 1:56 67 26:30 8:02 2:09:59
126 5/13 167 Kathy Kooda I 42 F Grand Rapids , MN 169 29:03 9:22 0:58 121 1:09:01 17.7 1:02 115 30:16 9:11 2:10:17
127 23/27 122 Peter Miner I 26 M Duluth , MN 112 26:09 8:27 2:32 93 1:05:53 18.6 1:33 175 34:59 10:36 2:11:03
128 24/27 121 Paul Miner I 26 M Duluth , MN 111 26:08 8:26 1:38 97 1:06:35 18.4 1:47 174 34:58 10:36 2:11:03
129 16/18 20 Eric Chandler I 39 M Duluth , MN 175 29:21 9:28 1:22 133 1:10:34 17.3 1:12 99 28:58 8:47 2:11:24
130 10/18 267 Reg Sachs I 52 M Clear Lake , MN 132 26:58 8:42 1:24 143 1:11:54 17.0 0:52 122 30:37 9:17 2:11:42
131 15/22 52 David Kooda I 45 M Grand Rapids , MN 170 29:03 9:23 0:48 122 1:09:06 17.7 0:38 144 32:15 9:47 2:11:48
132 17/18 30 Bryan French I 36 M Duluth , MN 167 28:47 9:18 1:25 95 1:06:05 18.5 1:06 172 34:38 10:30 2:11:59
133 16/22 33 Troy Geheken I 45 M Ramsey , MN 107 26:03 8:25 1:00 149 1:12:21 16.9 0:42 137 31:58 9:42 2:12:02
134 5/7 71 Karl Noelle I 19 M Richfield , MN 66 23:50 7:42 0:35 177 1:17:23 15.8 0:37 109 29:41 9:00 2:12:04
135 17/22 125 Scott Mork I 45 M Minneapolis , MN 129 26:56 8:42 1:43 91 1:05:39 18.6 1:45 182 36:51 11:10 2:12:52
136 2/5 63 Larry McKenzie I 60 M Brooklyn Park , MN 156 28:22 9:09 1:19 131 1:10:10 17.4 1:18 135 31:50 9:39 2:12:57
137 11/14 251 David Zbaracki I 24 M Duluth , MN 141 27:30 8:52 1:21 119 1:08:58 17.7 1:05 168 34:12 10:22 2:13:03
138 18/22 131 Colin Reichhoff I 46 M Duluth , MN 130 26:56 8:42 1:53 142 1:11:51 17.0 1:27 129 31:02 9:25 2:13:07
139 7/12 66 David Mesner I 55 M Duluth , MN 123 26:42 8:37 2:21 139 1:11:33 17.1 3:21 105 29:33 8:58 2:13:27
140 11/18 123 Jim Miner Jr. I 52 M Duluth , MN 157 28:24 9:10 1:56 116 1:08:26 17.9 1:41 161 33:27 10:09 2:13:50
141 5/10 171 Tanya Pfeffer I 32 F Minneapolis , MN 177 29:32 9:32 1:09 135 1:10:48 17.3 0:57 140 32:05 9:44 2:14:29
142 3/10 172 Nancy Rectenwald I 47 F Duluth , MN 154 28:16 9:07 1:38 147 1:12:09 17.0 1:58 124 30:41 9:18 2:14:39
143 6/13 192 Marsha Erickson I 43 F Duluth , MN 142 27:31 8:53 1:48 165 1:15:59 16.1 1:14 94 28:25 8:37 2:14:55
144 6/7 250 Kai Goellner I 19 M St. Paul , MN 92 25:01 8:05 1:03 174 1:17:17 15.8 0:42 134 31:42 9:37 2:15:42
145 25/27 68 Brandon Moore I 29 M Dawson , MN 161 28:41 9:15 2:11 140 1:11:36 17.1 1:27 143 32:15 9:47 2:16:06
146 6/10 160 Jill Hughes I 33 F Medina , MN 165 28:46 9:17 1:24 150 1:12:27 16.9 2:19 132 31:27 9:32 2:16:19
147 13/22 28 Vincent Dominguez I 40 M Saint Paul , MN 145 27:53 9:00 2:41 106 1:07:26 18.2 2:07 180 36:17 11:00 2:16:22
148 5/10 168 Connie Lutkevich I 38 F Duluth , MN 127 26:54 8:41 1:49 158 1:14:41 16.4 1:21 146 32:23 9:49 2:17:05
149 12/14 96 Timothy Zbaracki I 24 M Duluth , MN 124 26:45 8:38 2:07 132 1:10:29 17.4 1:43 181 36:23 11:02 2:17:23
150 10/11 78 David Ross I 32 M Fall Creek , WI 131 26:58 8:42 1:16 176 1:17:22 15.8 1:37 119 30:26 9:14 2:17:37
151 4/8 177 Katie Smidt I 25 F St. Paul , MN 147 27:55 9:01 2:29 137 1:11:19 17.2 1:46 170 34:29 10:27 2:17:54
152 8/12 111 John Harris I 57 M Duluth , MN 158 28:24 9:10 2:37 136 1:11:19 17.2 2:14 159 33:24 10:08 2:17:56
153 4/10 152 Connie Chaney I 47 F Hayward , WI 153 28:12 9:06 2:46 148 1:12:20 16.9 1:48 151 33:03 10:01 2:18:06
154 13/14 88 Aaron Soderlund I 21 M Duluth , MN 99 25:23 8:12 1:05 189 1:21:26 15.0 1:05 107 29:40 9:00 2:18:35
155 5/10 198 Mary Moline I 47 F Duluth , MN 155 28:20 9:09 1:57 185 1:19:07 15.5 1:31 92 28:07 8:32 2:18:59
156 12/18 129 Mark Raderstorf I 52 M Minneapolis , MN 164 28:45 9:17 2:19 168 1:16:15 16.1 1:29 116 30:16 9:11 2:19:02
157 6/10 155 Christine Davis I 49 F Duluth , MN 188 30:28 9:50 1:21 151 1:12:45 16.8 1:16 160 33:26 10:08 2:19:14
158 7/13 180 Jane Streit I 41 F Lakeville , MN 172 29:05 9:23 1:43 156 1:13:57 16.6 1:44 153 33:03 10:01 2:19:30
159 14/22 24 Wade Davis I 41 M Orono , MN 171 29:04 9:23 1:46 154 1:13:07 16.7 2:30 154 33:05 10:02 2:19:30
160 5/7 176 Emily Skaj I 22 F St. Cloud , MN 103 25:37 8:16 1:37 193 1:22:01 14.9 0:38 110 29:47 9:02 2:19:38
161 7/10 158 Christy Gardner I 30 F Duluth , MN 143 27:36 8:55 1:31 182 1:18:39 15.6 1:49 120 30:28 9:14 2:20:01
162 13/18 97 Rick Agar I 52 M Duluth , MN 178 29:46 9:37 1:23 155 1:13:55 16.6 1:18 167 34:09 10:21 2:20:29
163 19/22 89 Mike Teitelbaum I 48 M Duluth , MN 160 28:38 9:15 1:08 163 1:15:25 16.2 0:56 171 34:31 10:28 2:20:35
164 9/12 15 John Bodette I 56 M St. Cloud , MN 163 28:43 9:16 1:16 175 1:17:21 15.8 1:08 141 32:14 9:46 2:20:39
165 5/8 159 Lisa Heyesen I 29 F Duluth , MN 119 26:30 8:33 1:09 181 1:18:38 15.6 0:57 169 34:15 10:23 2:21:27
166 14/18 130 Mark Rauschenfels I 51 M Duluth , MN 140 27:29 8:52 1:27 141 1:11:51 17.0 1:27 196 39:31 11:59 2:21:43
167 20/22 118 Butch Kuronen I 47 M Duluth , MN 190 30:45 9:55 2:21 153 1:12:59 16.8 2:03 164 33:45 10:14 2:21:51
168 8/13 169 Karen Meister I 40 F Marshall , MN 151 28:08 9:05 2:18 184 1:19:07 15.5 2:47 106 29:33 8:58 2:21:51
169 15/22 13 Matt Begeske I 43 M Duluth , MN 162 28:43 9:16 2:16 167 1:16:12 16.1 2:07 150 33:02 10:01 2:22:18
170 26/27 57 Taylor Leege I 28 M Duluth , MN 133 27:00 8:43 2:25 192 1:22:00 14.9 1:18 128 31:00 9:24 2:23:41
171 10/12 56 Larry Leege I 57 M Duluth , MN 144 27:42 8:56 1:42 190 1:21:59 14.9 1:21 127 31:00 9:24 2:23:42
172 15/18 260 George Sweezy I 54 M Duluth , MN 179 29:50 9:38 2:17 166 1:16:04 16.1 2:14 158 33:24 10:08 2:23:45
173 6/10 189 Amy Carlson I 35 F Duluth , MN 204 33:38 10:51 2:01 134 1:10:41 17.3 1:47 184 37:03 11:14 2:25:07
174 8/10 163 Stephanie Johnson I 30 F Duluth , MN 181 29:53 9:39 1:48 159 1:14:45 16.4 1:17 186 37:44 11:26 2:25:25
175 14/14 92 John Wallace I 23 M Duluth , MN 136 27:08 8:45 0:50 201 1:24:29 14.5 0:41 147 32:34 9:53 2:25:40
176 2/3 150 Nancy Beery I 50 F Duluth , MN 176 29:28 9:31 1:38 187 1:20:27 15.2 1:57 148 32:38 9:54 2:26:06
177 11/12 79 Charlie Rounds I 56 M Duluth , MN 146 27:54 9:00 0:48 178 1:17:23 15.8 0:50 197 39:41 12:02 2:26:34
178 7/7 37 Isaac Hall I 16 M Duluth , MN 194 31:25 10:08 1:26 157 1:14:32 16.4 2:51 187 37:46 11:27 2:27:57
179 9/13 226 Anne Whitworth I 42 F Duluth , MN 186 30:08 9:43 1:15 194 1:22:08 14.9 1:27 157 33:14 10:05 2:28:08
180 11/11 40 Christopher Hawes I 32 M Saint Paul , MN 182 29:54 9:39 2:25 161 1:14:58 16.3 2:22 192 38:38 11:43 2:28:14
181 21/22 35 Jeff Gilmer I 47 M Delano , MN 148 27:56 9:01 1:37 208 1:27:50 13.9 1:51 114 30:11 9:09 2:29:23
182 3/5 117 David Kirby I 63 M Duluth , MN 185 30:07 9:43 1:13 203 1:25:04 14.4 1:26 138 31:59 9:42 2:29:46
183 18/18 236 Gary Poelma I 38 M Duluth , MN 180 29:52 9:38 0:43 195 1:22:14 14.9 0:56 185 37:12 11:17 2:30:54
184 1/1 25 Christopher Demeules I 15 M Big Lake , MN 98 25:19 8:10 0:54 183 1:18:54 15.5 0:40 213 45:19 13:44 2:31:03
185 9/10 154 Gwen Danielson I 30 F Moorhead , MN 201 32:18 10:25 1:29 180 1:18:15 15.6 1:21 189 37:57 11:30 2:31:17
186 6/8 190 Margie Debelak I 29 F Eagan , MN 184 30:06 9:43 1:19 191 1:21:59 14.9 0:58 183 37:02 11:14 2:31:21
187 3/3 249 Pam Solberg-Tapper I 53 F Duluth , MN 191 30:56 9:59 0:49 205 1:26:23 14.2 0:42 155 33:06 10:02 2:31:55
188 7/10 157 Mary Deeg I 45 F St. Paul , MN 150 28:07 9:04 1:28 207 1:27:48 13.9 1:52 149 32:44 9:55 2:31:57
189 4/5 95 Edwin Widseth I 62 M Edina , MN 213 35:16 11:23 1:31 164 1:15:46 16.2 1:32 190 38:11 11:34 2:32:14
190 10/13 166 Linda Kenning I 44 F Saint Paul , MN 203 33:19 10:45 2:48 172 1:16:45 15.9 1:52 188 37:50 11:28 2:32:32
191 7/8 187 Helen Archibald I 29 F Duluth , MN 173 29:15 9:26 1:30 206 1:27:21 14.0 0:59 165 33:56 10:17 2:32:59
192 16/18 11 Rodney Barnes I 52 M Maple Grove , MN 199 31:43 10:14 1:35 162 1:15:14 16.3 1:47 208 42:56 13:01 2:33:13
193 7/10 165 Jill Kaske I 35 F Superior , WI 205 33:40 10:52 1:16 188 1:21:13 15.1 1:30 177 35:41 10:49 2:33:18
194 17/18 94 Steve Wendt I 54 M Osceola , WI 207 33:58 10:58 1:43 170 1:16:37 16.0 1:54 194 39:17 11:55 2:33:25
195 1/1 105 Oakland Demoss I 78 M Fort Smith , AR 212 34:45 11:13 1:36 160 1:14:48 16.4 1:31 202 41:29 12:35 2:34:07
196 16/22 31 Gary Gagnon I 42 M Duluth , MN 214 36:11 11:41 2:01 152 1:12:49 16.8 1:32 203 41:38 12:37 2:34:08
197 5/5 138 Dan Sydow I 63 M Duluth , MN 168 28:53 9:19 1:10 197 1:23:38 14.6 1:50 193 38:54 11:48 2:34:22
198 27/27 54 Scott Kottke I 27 M Duluth , MN 200 31:45 10:15 0:53 186 1:19:30 15.4 1:19 210 44:17 13:26 2:37:42
199 17/22 65 Steven Meister I 40 M Marshall , MN 209 34:11 11:02 1:50 173 1:16:55 15.9 1:59 212 44:59 13:38 2:39:52
200 22/22 106 Tim Erickson I 49 M Champlin , MN 196 31:38 10:13 1:47 204 1:25:29 14.3 0:56 200 40:18 12:13 2:40:06
201 18/22 27 Joseph Demeules I 43 M Big Lake , MN 208 34:04 11:00 1:15 179 1:17:27 15.8 1:55 214 45:58 13:56 2:40:37
202 8/10 224 Carolyn Siers I 37 F Duluth , MN 166 28:47 9:18 3:48 196 1:23:19 14.7 5:41 199 39:43 12:02 2:41:16
203 19/22 252 Michael Siers I 42 M Duluth , MN 187 30:13 9:45 3:00 202 1:24:37 14.5 3:46 198 39:42 12:02 2:41:16
204 12/12 98 Mike Anderson I 57 M Duluth , MN 206 33:50 10:55 1:01 209 1:28:01 13.9 0:55 191 38:34 11:41 2:42:18
205 6/7 194 Rachel Gilbertson I 22 F Saginaw , MN 198 31:43 10:14 2:18 171 1:16:37 16.0 2:33 220 50:12 15:13 2:43:21
206 8/8 258 Christiana Kapsner I 28 F Duluth , MN 197 31:42 10:14 2:20 169 1:16:36 16.0 2:34 219 50:11 15:13 2:43:21
207 7/7 195 Many Isaacson I 21 F Cloquet , MN 189 30:42 9:55 0:57 210 1:29:01 13.8 0:34 209 43:10 13:05 2:44:22
208 10/10 173 Sarah Ross I 30 F Fall Creek , WI 211 34:30 11:08 2:07 213 1:30:32 13.5 2:51 179 36:17 11:00 2:46:14
209 20/22 255 Dean Werner I 44 M Iron River , WI 183 30:00 9:41 2:55 198 1:23:38 14.6 2:44 217 47:35 14:25 2:46:48
210 11/13 240 Kris Nagel I 41 F Eden Prairie , MN 217 38:15 12:21 1:43 200 1:24:24 14.5 2:51 201 40:40 12:20 2:47:51
211 21/22 254 Mike Nagel I 44 M Eden Prairie , MN 215 37:15 12:01 2:45 199 1:24:20 14.5 1:44 205 41:52 12:42 2:47:52
212 9/10 151 Candace Boen I 38 F Bemidji , MN 195 31:32 10:11 2:06 214 1:31:45 13.3 1:13 211 44:46 13:34 2:51:19
213 12/13 222 Anita Schendel I 43 F Duluth , MN 192 31:14 10:05 2:44 219 1:43:02 11.9 1:49 173 34:52 10:34 2:53:39
214 13/13 186 Kathy Woxland I 44 F Edina , MN 218 39:21 12:42 1:20 211 1:29:21 13.7 1:31 207 42:49 12:59 2:54:20
215 8/10 193 Margaret Geer I 47 F Duluth , MN 202 33:07 10:41 2:17 218 1:38:15 12.5 2:37 206 42:01 12:44 2:58:14
216 22/22 146 David L Churchill I 42 M Duluth , MN 193 31:23 10:08 1:34 221 1:46:11 11.5 1:29 195 39:29 11:58 3:00:04
217 2/2 29 Doug Dunham I 68 M Duluth , MN 216 37:34 12:07 3:31 212 1:30:27 13.5 7:09 204 41:42 12:39 3:00:21
218 9/10 175 Cindy Schuppert I 49 F Bagley , MN 210 34:29 11:08 1:47 220 1:43:19 11.8 1:40 218 50:04 15:11 3:11:17
219 18/18 141 Jeff Washburn I 50 M Shoreview , MN 216 1:37:32 12.5 4:28 215 46:06 13:59 3:11:27
220 10/10 225 Brenda Washburn I 48 F Shoreview , MN 217 1:37:33 12.5 4:28 216 46:08 13:59 3:11:27
221 10/10 179 Rebecca Stevens I 35 F Moorehead , MN 219 39:23 12:43 2:10 215 1:36:15 12.7 1:27 221 52:14 15:50 3:11:27
results by Pickle Events results posted on: www.pickleevents.com
INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 100 Jonathan Balabuck I 27 M Thunder Bay, Ont , 3 17:21 5:36 0:28 3 50:33 24.2 0:41 1 18:57 5:45 1:27:57
2 69 Dan Morwood I 32 M Kenora , ON 8 18:38 6:01 0:26 1 49:47 24.6 0:36 7 20:26 6:12 1:29:50
3 21 Scott Chapin I 36 M Hayward , WI 4 17:52 5:46 0:38 6 53:40 22.8 0:33 5 20:24 6:11 1:33:04
4 41 Cory Hayden I 22 M Eau Claire , WI 1 16:59 5:29 0:42 15 55:59 21.9 0:44 2 19:10 5:49 1:33:30
5 261 Rod Raymond I 41 M Duluth , MN 10 19:24 6:16 0:33 4 52:14 23.4 0:26 15 21:56 6:39 1:34:30
6 103 Shawn Callahan I 35 M Biwabik , MN 5 18:23 5:56 0:52 8 54:11 22.6 0:49 6 20:24 6:11 1:34:36
7 145 Adam Swank I 31 M Duluth , MN 6 18:25 5:57 0:59 12 55:28 22.1 0:52 3 19:49 6:01 1:35:31
8 10 Leon Ball I 41 M Minneapolis , MN 9 18:58 6:08 0:47 10 54:44 22.4 0:40 8 20:38 6:16 1:35:45
9 104 Tone Coughlin I 29 M Duluth , MN 29 21:25 6:55 0:55 2 49:48 24.6 0:56 37 24:16 7:22 1:37:18
10 115 Mike Kilcogne I 48 M Long Lake , MN 24 20:51 6:44 0:38 9 54:25 22.5 0:34 10 21:08 6:25 1:37:34
11 8 Eric Atkinson I 21 M Duluth , MN 2 17:13 5:34 0:44 35 59:22 20.6 0:29 4 19:59 6:04 1:37:45
12 234 Steve Kramer I 34 M Duluth , MN 16 20:04 6:29 0:50 13 55:33 22.0 0:24 9 21:01 6:22 1:37:50
13 144 Kevin Preckel I 35 M Duluth , MN 20 20:25 6:36 0:46 7 53:56 22.7 0:36 22 22:33 6:50 1:38:13
14 143 Joe Barnes I 26 M Minneapolis , MN 13 19:43 6:22 0:41 21 56:32 21.7 0:34 11 21:09 6:25 1:38:36
15 259 Andre Watt I 25 M Duluth , MN 15 19:47 6:23 1:27 16 56:01 21.9 0:40 14 21:56 6:39 1:39:49
16 134 David Schuneman I 29 M Duluth , MN 12 19:38 6:20 1:01 27 57:29 21.3 0:43 12 21:11 6:26 1:40:00
17 128 David Pipho I 35 M Duluth , MN 17 20:14 6:32 1:12 14 55:50 21.9 0:46 18 22:17 6:45 1:40:17
18 140 Brad Vieths I 28 M Esko , MN 23 20:43 6:41 0:52 11 55:26 22.1 0:38 24 22:44 6:54 1:40:19
19 62 Joe McGaver I 36 M Duluth , MN 19 20:20 6:34 0:57 20 56:32 21.7 0:35 20 22:25 6:48 1:40:47
20 23 Rick Christenson I 48 M Roseville , MN 45 22:23 7:13 0:54 5 53:19 23.0 0:49 40 24:42 7:30 1:42:05
21 83 Joe Schneiderhan I 41 M Alexandria , MN 11 19:29 6:17 0:54 26 57:16 21.4 0:50 31 23:41 7:11 1:42:07
22 245 Michael Haag I 42 M Hayward , WI 26 21:12 6:51 1:02 23 56:53 21.5 0:31 25 22:50 6:56 1:42:26
23 120 Thomas Meyer I 40 M Hayward , WI 27 21:13 6:51 1:08 24 56:55 21.5 0:36 27 22:55 6:57 1:42:45
24 70 Sean Mulheron I 37 M Vadnais Heights , MN 14 19:44 6:22 0:32 45 1:01:03 20.0 0:29 13 21:26 6:30 1:43:12
25 60 Derek Lindstrom I 43 M Woodbury , MN 18 20:16 6:33 0:54 31 59:08 20.7 0:46 19 22:19 6:46 1:43:21
26 19 Brian Burdette I 35 M Hermantown , MN 32 21:32 6:57 0:58 28 57:33 21.3 0:44 26 22:54 6:57 1:43:39
27 38 Paul Haltvick I 49 M Ashland , WI 30 21:27 6:55 0:31 25 57:14 21.4 0:38 36 24:00 7:17 1:43:48
28 51 Jeremy Kershaw I 35 M Duluth , MN 21 20:30 6:37 1:24 30 59:03 20.7 1:44 23 22:39 6:52 1:45:18
29 235 Matt Harrison I 45 M Duluth , MN 25 20:58 6:46 0:39 34 59:20 20.6 0:55 32 23:43 7:12 1:45:31
30 32 Bjorn Gangeness I 24 M Duluth , MN 49 22:37 7:18 1:14 17 56:08 21.8 0:49 46 25:05 7:37 1:45:51
31 124 Ken Mogren I 58 M Winona , MN 57 23:43 7:39 0:57 19 56:10 21.8 0:50 48 25:23 7:42 1:47:01
32 139 Terry Tansey I 50 M Hayward , WI 36 21:50 7:03 1:29 32 59:11 20.7 1:13 33 23:48 7:13 1:47:28
33 34 Nicholas Gervino I 45 M Saint Paul , MN 39 22:11 7:10 1:08 47 1:01:20 20.0 0:45 21 22:27 6:48 1:47:50
34 75 Lucas Pedersen I 19 M Richfield , MN 33 21:37 6:59 0:50 44 1:00:56 20.1 1:03 30 23:34 7:09 1:47:58
35 55 David Law I 39 M Thunder Bay , ON 50 22:48 7:22 0:53 38 59:39 20.5 0:54 34 23:52 7:14 1:48:04
36 5 Karl Adalbert I 35 M Minneapolis , MN 22 20:31 6:38 1:36 57 1:02:44 19.5 1:05 29 23:02 6:59 1:48:56
37 230 Andy Weyrauch I 26 M Duluth , MN 47 22:30 7:16 0:43 58 1:02:50 19.5 0:36 28 23:00 6:58 1:49:36
38 99 Dave Antonson I 28 M Duluth , MN 41 22:13 7:10 1:47 43 1:00:44 20.2 1:01 43 24:45 7:30 1:50:28
39 7 Nikolai Anikin I 26 M Duluth , MN 65 23:59 7:44 1:03 22 56:51 21.5 0:52 76 27:52 8:27 1:50:34
40 50 Tyler Johnson I 20 M Two Harbors , MN 37 21:51 7:03 1:15 33 59:19 20.6 1:20 61 26:51 8:09 1:50:34
41 149 Grant Johnson I 23 M Duluth , MN 7 18:29 5:58 0:45 96 1:08:05 18.0 1:17 16 22:04 6:42 1:50:38
42 112 Paul Herzog I 27 M Owatonna , MN 34 21:46 7:02 0:48 79 1:05:31 18.7 0:33 17 22:05 6:42 1:50:40
43 74 Clifford Owen I 34 M Shorewood , MN 38 21:57 7:05 0:49 46 1:01:11 20.0 1:00 54 25:53 7:51 1:50:48
44 93 Mark Watczak I 35 M Esko , MN 28 21:15 6:52 1:04 62 1:03:19 19.3 0:52 44 24:46 7:31 1:51:14
45 80 Peter Sandelin I 28 M Duluth , MN 51 22:59 7:25 1:04 49 1:01:33 19.9 1:05 41 24:44 7:30 1:51:22
46 119 Byron Kuster I 48 M Storg Lake , MN 43 22:15 7:11 1:33 37 59:25 20.6 1:43 59 26:41 8:05 1:51:34
47 233 Anders Osthus I 24 M Duluth , MN 54 23:33 7:36 1:07 50 1:01:41 19.8 1:20 35 24:00 7:17 1:51:38
48 238 Douglas Hoffman I 45 M Duluth , MN 48 22:33 7:17 1:28 39 1:00:00 20.4 1:20 64 26:57 8:10 1:52:15
49 135 Tony Shoberg I 23 M Duluth , MN 44 22:15 7:11 0:36 54 1:02:00 19.7 0:25 70 27:30 8:20 1:52:44
50 147 Seth Lozamo I 25 M Duluth , MN 35 21:46 7:02 1:15 60 1:03:01 19.4 1:07 53 25:51 7:50 1:52:58
51 242 Owen Holmseth I 23 M Minneapolis , MN 42 22:15 7:11 0:53 69 1:04:19 19.0 1:07 39 24:40 7:29 1:53:11
52 61 Joe McCarthy I 30 M Farmington , MN 31 21:28 6:56 1:01 74 1:05:00 18.8 0:55 45 25:04 7:36 1:53:25
53 148 Ken Borchert I 59 M Duluth , MN 59 23:49 7:41 1:28 53 1:01:58 19.8 1:17 49 25:30 7:44 1:54:00
54 42 Chuck Heisick I 47 M St. Cloud , MN 83 25:03 8:05 0:46 42 1:00:30 20.2 0:40 74 27:49 8:26 1:54:45
55 116 Matt Kingsbury I 50 M Lewiston , MN 40 22:13 7:10 1:32 76 1:05:18 18.7 1:17 38 24:36 7:28 1:54:53
56 108 J Ross Fraboni I 27 M Duluth , MN 112 27:02 8:44 1:33 18 56:09 21.8 1:24 83 29:00 8:48 1:55:05
57 72 Michael O'Connor I 41 M Thunder Bay , ON 53 23:12 7:29 1:32 36 59:24 20.6 1:16 90 29:49 9:03 1:55:10
58 137 Ladislavs Strzok I 22 M Duluth , MN 62 23:53 7:42 0:59 55 1:02:30 19.6 0:55 65 26:59 8:11 1:55:12
59 133 Joe Schneeweis I 58 M Duluth , MN 66 24:01 7:45 1:17 40 1:00:03 20.4 1:05 81 28:56 8:47 1:55:20
60 237 Aaron Zabler I 25 M Minneapolis , MN 61 23:51 7:42 0:59 56 1:02:42 19.5 1:08 62 26:54 8:09 1:55:30
61 14 Dr. Michael Bielmeier I 53 M Chaska , MN 58 23:47 7:41 0:45 67 1:04:06 19.1 1:18 50 25:42 7:48 1:55:36
62 18 Ryan Budlong I 29 M Minneapolis , MN 73 24:26 7:53 1:32 63 1:03:22 19.3 1:04 47 25:16 7:40 1:55:38
63 53 Michael Koppy I 56 M Duluth , MI 56 23:42 7:39 0:59 68 1:04:14 19.1 1:07 52 25:46 7:49 1:55:46
64 77 Roger Rask I 50 M Duluth , MN 71 24:22 7:52 1:17 61 1:03:14 19.4 1:04 56 25:59 7:53 1:55:53
65 47 Greg Johnson I 34 M Carlton , MN 64 23:58 7:44 1:36 51 1:01:41 19.8 0:59 75 27:51 8:27 1:56:03
66 64 Christopher McMahon I 21 M Shoreview , MN 52 23:08 7:28 0:54 29 57:55 21.1 1:01 121 33:10 10:03 1:56:05
67 67 Duane Millslagle I 56 M Duluth , MN 68 24:10 7:48 0:55 77 1:05:22 18.7 0:45 51 25:45 7:49 1:56:54
68 101 Gary Bohn I 48 M Plymouth , MN 94 26:07 8:26 0:35 65 1:03:44 19.2 0:32 66 27:03 8:12 1:57:58
69 91 Nathan Waech I 37 M Grand Rapids , MN 46 22:23 7:14 1:23 102 1:08:47 17.8 1:07 42 24:44 7:30 1:58:22
70 109 Mark Ham I 45 M Duluth , MN 88 25:26 8:13 2:18 41 1:00:24 20.3 1:58 80 28:45 8:43 1:58:49
71 248 Peter Mattson I 29 M Minneapolis , MN 80 24:57 8:03 1:06 75 1:05:18 18.7 1:19 60 26:45 8:07 1:59:22
72 110 Rick Haney I 41 M Duluth , MN 69 24:15 7:50 2:11 66 1:04:03 19.1 1:31 71 27:32 8:21 1:59:28
73 102 Steve Brannon I 18 M Duluth , MN 92 26:05 8:25 0:41 93 1:07:38 18.1 0:40 55 25:54 7:51 2:00:56
74 256 Steve Christy I 47 M Hibbing , MN 70 24:22 7:52 1:48 52 1:01:52 19.8 2:11 100 30:58 9:23 2:01:09
75 82 Ted Schick I 45 M Esko , MN 78 24:51 8:01 1:26 84 1:06:18 18.5 1:23 73 27:35 8:22 2:01:31
76 87 Andrew Smith I 42 M Baxter , MN 63 23:53 7:43 1:23 95 1:08:02 18.0 1:27 67 27:04 8:12 2:01:46
77 132 Scott Romans I 45 M Duluth , MN 97 26:11 8:27 0:51 71 1:04:24 19.0 0:42 91 29:51 9:03 2:01:56
78 136 Michael Scherer I 38 M Duluth , MN 105 26:56 8:42 1:12 82 1:06:01 18.5 1:08 63 26:56 8:10 2:02:10
79 76 E Perry I 41 M Minneapolis , MN 90 25:48 8:20 1:54 59 1:02:52 19.5 1:05 98 30:39 9:18 2:02:16
80 231 Kevin Welsh I 51 M Duluth , MN 89 25:35 8:16 1:33 64 1:03:34 19.3 1:37 96 30:29 9:15 2:02:46
81 114 Peter Kebbekus I 40 M Duluth , MN 55 23:35 7:37 1:40 108 1:09:42 17.6 1:18 72 27:34 8:22 2:03:46
82 48 Keith Johnson I 46 M Aurora , MN 84 25:15 8:09 1:43 94 1:07:49 18.0 1:44 69 27:27 8:19 2:03:55
83 45 Jonathon Heyesen I 28 M Duluth , MN 76 24:37 7:57 1:05 72 1:04:32 19.0 0:50 119 33:03 10:01 2:04:04
84 244 Todd Johnson I 38 M Duluth , MN 74 24:33 7:56 2:02 73 1:04:57 18.8 1:27 104 31:13 9:28 2:04:09
85 43 Bill Helwig I 50 M Barnum , MN 77 24:39 7:57 1:21 97 1:08:06 18.0 1:17 85 29:11 8:51 2:04:31
86 127 Vaclav Pesta I 42 M Hugo , MN 79 24:52 8:01 1:37 98 1:08:13 17.9 1:42 79 28:43 8:42 2:05:04
87 262 Troy Hanson I 27 M Eagan , MN 72 24:26 7:53 1:36 119 1:11:58 17.0 0:49 57 26:23 8:00 2:05:09
88 84 Maximilian Selim I 19 M Saint Paul , MN 81 25:01 8:04 1:05 90 1:07:22 18.2 1:05 99 30:54 9:22 2:05:25
89 85 James Shoemaker I 19 M St. Paul , MN 85 25:17 8:10 0:48 113 1:11:22 17.2 0:36 68 27:25 8:19 2:05:25
90 44 Nathan Hero I 28 M Denver , CO 111 27:00 8:43 1:13 48 1:01:29 19.9 0:55 133 35:06 10:39 2:05:41
91 17 Tommy Brauneis I 67 M Waukesha , WI 101 26:29 8:33 1:13 104 1:08:59 17.7 0:58 77 28:06 8:31 2:05:42
92 49 Keven Johnson I 29 M Duluth , MN 98 26:17 8:29 1:15 106 1:09:14 17.7 0:49 78 28:31 8:39 2:06:04
93 16 Will Bonk I 53 M Duluth , MN 99 26:21 8:30 1:05 78 1:05:30 18.7 1:10 113 32:15 9:47 2:06:18
94 9 Bob Bailey I 62 M Woodbury , MN 75 24:35 7:56 0:46 101 1:08:32 17.9 0:53 108 31:53 9:40 2:06:36
95 86 Reed Smidt I 25 M St. Paul , MN 93 26:06 8:25 1:16 86 1:06:38 18.4 1:00 111 32:04 9:43 2:07:01
96 73 Shane Olson I 39 M Duluth , MN 100 26:23 8:31 1:30 99 1:08:19 17.9 1:19 88 29:41 9:00 2:07:09
97 126 John Ostmoe I 51 M Milaca , MN 136 29:17 9:27 1:02 70 1:04:21 19.0 1:20 116 32:16 9:47 2:08:12
98 253 Rick Crowell I 55 M Duluth , MN 126 28:32 9:13 1:23 89 1:07:04 18.3 1:40 92 30:05 9:07 2:08:40
99 241 Alan Dettmer I 34 M Floodwood , MN 115 27:19 8:49 2:04 87 1:06:42 18.4 1:21 105 31:27 9:32 2:08:50
100 36 Michael Given I 33 M Sauk Rapids , MN 122 28:08 9:05 1:34 107 1:09:21 17.6 0:49 84 29:04 8:49 2:08:55
101 113 Joe Hlebain I 33 M Britt , MN 104 26:54 8:41 1:17 88 1:06:44 18.3 0:55 125 33:40 10:12 2:09:28
102 59 Ben Lindello I 25 M Duluth , MN 67 24:03 7:46 1:10 91 1:07:26 18.2 1:17 134 36:00 10:55 2:09:54
103 6 Louis Ahlstrand I 52 M Shafer , MN 114 27:10 8:46 2:19 120 1:12:06 17.0 1:56 58 26:30 8:02 2:09:59
104 122 Peter Miner I 26 M Duluth , MN 96 26:09 8:27 2:32 81 1:05:53 18.6 1:33 132 34:59 10:36 2:11:03
105 121 Paul Miner I 26 M Duluth , MN 95 26:08 8:26 1:38 85 1:06:35 18.4 1:47 131 34:58 10:36 2:11:03
106 20 Eric Chandler I 39 M Duluth , MN 137 29:21 9:28 1:22 111 1:10:34 17.3 1:12 82 28:58 8:47 2:11:24
107 267 Reg Sachs I 52 M Clear Lake , MN 109 26:58 8:42 1:24 118 1:11:54 17.0 0:52 97 30:37 9:17 2:11:42
108 52 David Kooda I 45 M Grand Rapids , MN 134 29:03 9:23 0:48 105 1:09:06 17.7 0:38 115 32:15 9:47 2:11:48
109 30 Bryan French I 36 M Duluth , MN 132 28:47 9:18 1:25 83 1:06:05 18.5 1:06 130 34:38 10:30 2:11:59
110 33 Troy Geheken I 45 M Ramsey , MN 91 26:03 8:25 1:00 121 1:12:21 16.9 0:42 109 31:58 9:42 2:12:02
111 71 Karl Noelle I 19 M Richfield , MN 60 23:50 7:42 0:35 140 1:17:23 15.8 0:37 89 29:41 9:00 2:12:04
112 125 Scott Mork I 45 M Minneapolis , MN 106 26:56 8:42 1:43 80 1:05:39 18.6 1:45 137 36:51 11:10 2:12:52
113 63 Larry McKenzie I 60 M Brooklyn Park , MN 123 28:22 9:09 1:19 109 1:10:10 17.4 1:18 107 31:50 9:39 2:12:57
114 251 David Zbaracki I 24 M Duluth , MN 117 27:30 8:52 1:21 103 1:08:58 17.7 1:05 128 34:12 10:22 2:13:03
115 131 Colin Reichhoff I 46 M Duluth , MN 107 26:56 8:42 1:53 117 1:11:51 17.0 1:27 103 31:02 9:25 2:13:07
116 66 David Mesner I 55 M Duluth , MN 102 26:42 8:37 2:21 114 1:11:33 17.1 3:21 86 29:33 8:58 2:13:27
117 123 Jim Miner Jr. I 52 M Duluth , MN 124 28:24 9:10 1:56 100 1:08:26 17.9 1:41 124 33:27 10:09 2:13:50
118 250 Kai Goellner I 19 M St. Paul , MN 82 25:01 8:05 1:03 137 1:17:17 15.8 0:42 106 31:42 9:37 2:15:42
119 68 Brandon Moore I 29 M Dawson , MN 128 28:41 9:15 2:11 115 1:11:36 17.1 1:27 114 32:15 9:47 2:16:06
120 28 Vincent Dominguez I 40 M Saint Paul , MN 119 27:53 9:00 2:41 92 1:07:26 18.2 2:07 135 36:17 11:00 2:16:22
121 96 Timothy Zbaracki I 24 M Duluth , MN 103 26:45 8:38 2:07 110 1:10:29 17.4 1:43 136 36:23 11:02 2:17:23
122 78 David Ross I 32 M Fall Creek , WI 108 26:58 8:42 1:16 139 1:17:22 15.8 1:37 95 30:26 9:14 2:17:37
123 111 John Harris I 57 M Duluth , MN 125 28:24 9:10 2:37 112 1:11:19 17.2 2:14 123 33:24 10:08 2:17:56
124 88 Aaron Soderlund I 21 M Duluth , MN 87 25:23 8:12 1:05 145 1:21:26 15.0 1:05 87 29:40 9:00 2:18:35
125 129 Mark Raderstorf I 52 M Minneapolis , MN 131 28:45 9:17 2:19 134 1:16:15 16.1 1:29 94 30:16 9:11 2:19:02
126 24 Wade Davis I 41 M Orono , MN 135 29:04 9:23 1:46 124 1:13:07 16.7 2:30 120 33:05 10:02 2:19:30
127 97 Rick Agar I 52 M Duluth , MN 138 29:46 9:37 1:23 125 1:13:55 16.6 1:18 127 34:09 10:21 2:20:29
128 89 Mike Teitelbaum I 48 M Duluth , MN 127 28:38 9:15 1:08 130 1:15:25 16.2 0:56 129 34:31 10:28 2:20:35
129 15 John Bodette I 56 M St. Cloud , MN 130 28:43 9:16 1:16 138 1:17:21 15.8 1:08 112 32:14 9:46 2:20:39
130 130 Mark Rauschenfels I 51 M Duluth , MN 116 27:29 8:52 1:27 116 1:11:51 17.0 1:27 146 39:31 11:59 2:21:43
131 118 Butch Kuronen I 47 M Duluth , MN 145 30:45 9:55 2:21 123 1:12:59 16.8 2:03 126 33:45 10:14 2:21:51
132 13 Matt Begeske I 43 M Duluth , MN 129 28:43 9:16 2:16 133 1:16:12 16.1 2:07 118 33:02 10:01 2:22:18
133 57 Taylor Leege I 28 M Duluth , MN 110 27:00 8:43 2:25 147 1:22:00 14.9 1:18 102 31:00 9:24 2:23:41
134 56 Larry Leege I 57 M Duluth , MN 118 27:42 8:56 1:42 146 1:21:59 14.9 1:21 101 31:00 9:24 2:23:42
135 260 George Sweezy I 54 M Duluth , MN 139 29:50 9:38 2:17 132 1:16:04 16.1 2:14 122 33:24 10:08 2:23:45
136 92 John Wallace I 23 M Duluth , MN 113 27:08 8:45 0:50 152 1:24:29 14.5 0:41 117 32:34 9:53 2:25:40
137 79 Charlie Rounds I 56 M Duluth , MN 120 27:54 9:00 0:48 141 1:17:23 15.8 0:50 147 39:41 12:02 2:26:34
138 37 Isaac Hall I 16 M Duluth , MN 147 31:25 10:08 1:26 126 1:14:32 16.4 2:51 139 37:46 11:27 2:27:57
139 40 Christopher Hawes I 32 M Saint Paul , MN 141 29:54 9:39 2:25 128 1:14:58 16.3 2:22 142 38:38 11:43 2:28:14
140 35 Jeff Gilmer I 47 M Delano , MN 121 27:56 9:01 1:37 156 1:27:50 13.9 1:51 93 30:11 9:09 2:29:23
141 117 David Kirby I 63 M Duluth , MN 143 30:07 9:43 1:13 154 1:25:04 14.4 1:26 110 31:59 9:42 2:29:46
142 236 Gary Poelma I 38 M Duluth , MN 140 29:52 9:38 0:43 148 1:22:14 14.9 0:56 138 37:12 11:17 2:30:54
143 25 Christopher Demeules I 15 M Big Lake , MN 86 25:19 8:10 0:54 143 1:18:54 15.5 0:40 157 45:19 13:44 2:31:03
144 95 Edwin Widseth I 62 M Edina , MN 156 35:16 11:23 1:31 131 1:15:46 16.2 1:32 140 38:11 11:34 2:32:14
145 11 Rodney Barnes I 52 M Maple Grove , MN 149 31:43 10:14 1:35 129 1:15:14 16.3 1:47 154 42:56 13:01 2:33:13
146 94 Steve Wendt I 54 M Osceola , WI 152 33:58 10:58 1:43 135 1:16:37 16.0 1:54 144 39:17 11:55 2:33:25
147 105 Oakland Demoss I 78 M Fort Smith , AR 155 34:45 11:13 1:36 127 1:14:48 16.4 1:31 150 41:29 12:35 2:34:07
148 31 Gary Gagnon I 42 M Duluth , MN 157 36:11 11:41 2:01 122 1:12:49 16.8 1:32 151 41:38 12:37 2:34:08
149 138 Dan Sydow I 63 M Duluth , MN 133 28:53 9:19 1:10 149 1:23:38 14.6 1:50 143 38:54 11:48 2:34:22
150 54 Scott Kottke I 27 M Duluth , MN 150 31:45 10:15 0:53 144 1:19:30 15.4 1:19 155 44:17 13:26 2:37:42
151 65 Steven Meister I 40 M Marshall , MN 154 34:11 11:02 1:50 136 1:16:55 15.9 1:59 156 44:59 13:38 2:39:52
152 106 Tim Erickson I 49 M Champlin , MN 148 31:38 10:13 1:47 155 1:25:29 14.3 0:56 149 40:18 12:13 2:40:06
153 27 Joseph Demeules I 43 M Big Lake , MN 153 34:04 11:00 1:15 142 1:17:27 15.8 1:55 158 45:58 13:56 2:40:37
154 252 Michael Siers I 42 M Duluth , MN 144 30:13 9:45 3:00 153 1:24:37 14.5 3:46 148 39:42 12:02 2:41:16
155 98 Mike Anderson I 57 M Duluth , MN 151 33:50 10:55 1:01 157 1:28:01 13.9 0:55 141 38:34 11:41 2:42:18
156 255 Dean Werner I 44 M Iron River , WI 142 30:00 9:41 2:55 150 1:23:38 14.6 2:44 160 47:35 14:25 2:46:48
157 254 Mike Nagel I 44 M Eden Prairie , MN 158 37:15 12:01 2:45 151 1:24:20 14.5 1:44 153 41:52 12:42 2:47:52
158 146 David L Churchill I 42 M Duluth , MN 146 31:23 10:08 1:34 160 1:46:11 11.5 1:29 145 39:29 11:58 3:00:04
159 29 Doug Dunham I 68 M Duluth , MN 159 37:34 12:07 3:31 158 1:30:27 13.5 7:09 152 41:42 12:39 3:00:21
160 141 Jeff Washburn I 50 M Shoreview , MN 159 1:37:32 12.5 4:28 159 46:06 13:59 3:11:27
INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 153 Marlo Crosby I 36 F Duluth , MN 1 20:45 6:42 0:42 1 53:04 23.1 0:29 2 23:10 7:01 1:38:08
2 227 Heidi Hebert I 26 F Duluth , MN 3 22:53 7:23 0:50 2 58:41 20.9 0:34 4 24:18 7:22 1:47:14
3 243 Leslie Semler I 25 F Hermantown , MN 2 22:25 7:14 0:57 5 1:02:52 19.5 0:51 1 22:42 6:53 1:49:43
4 223 Wendy Sharp I 45 F Atlantic Mine , MI 6 23:46 7:40 1:09 11 1:05:26 18.7 0:51 3 24:06 7:19 1:55:16
5 199 Linsdey Molstad I 30 F Duluth , MN 4 23:19 7:32 1:39 6 1:03:28 19.3 1:02 9 26:09 7:56 1:55:33
6 178 Heidi Stangl I 22 F Andover , MN 11 25:14 8:09 0:57 3 1:00:28 20.2 1:00 16 28:12 8:33 1:55:48
7 156 Chandra Daw I 22 F Duluth , MN 5 23:34 7:36 0:55 14 1:06:52 18.3 0:38 5 25:05 7:36 1:57:00
8 174 Heather Roy I 32 F Duluth , MN 8 24:30 7:54 0:54 7 1:04:21 19.0 0:42 10 26:40 8:05 1:57:04
9 197 Julie Meyer I 40 F Hayward , WI 7 24:13 7:49 1:21 8 1:04:43 18.9 1:09 6 25:52 7:51 1:57:14
10 247 Michelle Haag I 42 F Hayward , WI 12 25:15 8:09 1:03 4 1:01:10 20.0 0:48 19 29:04 8:49 1:57:18
11 183 Kimberly Voss I 36 F Hermantown , MN 10 24:40 7:58 1:01 12 1:05:43 18.6 0:49 8 26:07 7:55 1:58:17
12 220 Julie Reichhoff I 39 F Duluth , MN 9 24:30 7:55 0:41 21 1:09:50 17.5 0:39 11 26:44 8:07 2:02:22
13 184 Jean Wennerlyn I 37 F Minneapolis , MN 13 25:26 8:13 1:04 19 1:09:35 17.6 1:02 7 25:56 7:52 2:03:01
14 185 Judy Wick I 50 F Duluth , MN 22 26:46 8:39 1:00 13 1:06:44 18.3 1:01 13 27:44 8:25 2:03:14
15 257 Leigh Wright I 43 F Duluth , MN 15 25:50 8:20 1:19 20 1:09:43 17.6 1:17 12 27:33 8:21 2:05:40
16 170 Katie Menssen I 24 F Minnetonka , MN 16 25:58 8:23 0:41 26 1:11:58 17.0 0:31 14 27:48 8:26 2:06:53
17 162 Heather Johnson I 27 F Carlton , MN 17 26:17 8:29 1:03 15 1:07:45 18.1 0:50 27 31:10 9:27 2:07:03
18 196 Cheri Johnson I 42 F Aurora , MN 19 26:36 8:35 1:39 18 1:09:12 17.7 0:52 18 29:03 8:49 2:07:20
19 188 Allison Bohn I 20 F Plymouth , MN 21 26:38 8:36 1:09 9 1:05:02 18.8 0:59 40 33:59 10:18 2:07:45
20 232 Diane Holliday-Welsh I 47 F Duluth , MN 20 26:37 8:35 1:20 10 1:05:08 18.8 1:35 38 33:32 10:10 2:08:08
21 164 Denise Kaitala I 33 F Duluth , MN 28 28:04 9:04 1:08 16 1:07:53 18.0 0:53 23 30:17 9:11 2:08:13
22 161 Melanie Jakubek I 34 F Duluth , MN 24 27:20 8:49 1:05 22 1:09:58 17.5 1:12 24 30:23 9:13 2:09:55
23 167 Kathy Kooda I 42 F Grand Rapids , MN 36 29:03 9:22 0:58 17 1:09:01 17.7 1:02 22 30:16 9:11 2:10:17
24 171 Tanya Pfeffer I 32 F Minneapolis , MN 40 29:32 9:32 1:09 24 1:10:48 17.3 0:57 29 32:05 9:44 2:14:29
25 172 Nancy Rectenwald I 47 F Duluth , MN 32 28:16 9:07 1:38 27 1:12:09 17.0 1:58 26 30:41 9:18 2:14:39
26 192 Marsha Erickson I 43 F Duluth , MN 25 27:31 8:53 1:48 34 1:15:59 16.1 1:14 17 28:25 8:37 2:14:55
27 160 Jill Hughes I 33 F Medina , MN 34 28:46 9:17 1:24 29 1:12:27 16.9 2:19 28 31:27 9:32 2:16:19
28 168 Connie Lutkevich I 38 F Duluth , MN 23 26:54 8:41 1:49 32 1:14:41 16.4 1:21 30 32:23 9:49 2:17:05
29 177 Katie Smidt I 25 F St. Paul , MN 27 27:55 9:01 2:29 25 1:11:19 17.2 1:46 42 34:29 10:27 2:17:54
30 152 Connie Chaney I 47 F Hayward , WI 31 28:12 9:06 2:46 28 1:12:20 16.9 1:48 33 33:03 10:01 2:18:06
31 198 Mary Moline I 47 F Duluth , MN 33 28:20 9:09 1:57 42 1:19:07 15.5 1:31 15 28:07 8:32 2:18:59
32 155 Christine Davis I 49 F Duluth , MN 44 30:28 9:50 1:21 30 1:12:45 16.8 1:16 37 33:26 10:08 2:19:14
33 180 Jane Streit I 41 F Lakeville , MN 37 29:05 9:23 1:43 31 1:13:57 16.6 1:44 34 33:03 10:01 2:19:30
34 176 Emily Skaj I 22 F St. Cloud , MN 14 25:37 8:16 1:37 46 1:22:01 14.9 0:38 21 29:47 9:02 2:19:38
35 158 Christy Gardner I 30 F Duluth , MN 26 27:36 8:55 1:31 40 1:18:39 15.6 1:49 25 30:28 9:14 2:20:01
36 159 Lisa Heyesen I 29 F Duluth , MN 18 26:30 8:33 1:09 39 1:18:38 15.6 0:57 41 34:15 10:23 2:21:27
37 169 Karen Meister I 40 F Marshall , MN 30 28:08 9:05 2:18 41 1:19:07 15.5 2:47 20 29:33 8:58 2:21:51
38 189 Amy Carlson I 35 F Duluth , MN 54 33:38 10:51 2:01 23 1:10:41 17.3 1:47 47 37:03 11:14 2:25:07
39 163 Stephanie Johnson I 30 F Duluth , MN 41 29:53 9:39 1:48 33 1:14:45 16.4 1:17 48 37:44 11:26 2:25:25
40 150 Nancy Beery I 50 F Duluth , MN 39 29:28 9:31 1:38 43 1:20:27 15.2 1:57 31 32:38 9:54 2:26:06
41 226 Anne Whitworth I 42 F Duluth , MN 43 30:08 9:43 1:15 47 1:22:08 14.9 1:27 36 33:14 10:05 2:28:08
42 154 Gwen Danielson I 30 F Moorhead , MN 51 32:18 10:25 1:29 38 1:18:15 15.6 1:21 50 37:57 11:30 2:31:17
43 190 Margie Debelak I 29 F Eagan , MN 42 30:06 9:43 1:19 45 1:21:59 14.9 0:58 46 37:02 11:14 2:31:21
44 249 Pam Solberg-Tapper I 53 F Duluth , MN 46 30:56 9:59 0:49 50 1:26:23 14.2 0:42 35 33:06 10:02 2:31:55
45 157 Mary Deeg I 45 F St. Paul , MN 29 28:07 9:04 1:28 52 1:27:48 13.9 1:52 32 32:44 9:55 2:31:57
46 166 Linda Kenning I 44 F Saint Paul , MN 53 33:19 10:45 2:48 37 1:16:45 15.9 1:52 49 37:50 11:28 2:32:32
47 187 Helen Archibald I 29 F Duluth , MN 38 29:15 9:26 1:30 51 1:27:21 14.0 0:59 39 33:56 10:17 2:32:59
48 165 Jill Kaske I 35 F Superior , WI 55 33:40 10:52 1:16 44 1:21:13 15.1 1:30 44 35:41 10:49 2:33:18
49 224 Carolyn Siers I 37 F Duluth , MN 35 28:47 9:18 3:48 48 1:23:19 14.7 5:41 51 39:43 12:02 2:41:16
50 194 Rachel Gilbertson I 22 F Saginaw , MN 50 31:43 10:14 2:18 36 1:16:37 16.0 2:33 60 50:12 15:13 2:43:21
51 258 Christiana Kapsner I 28 F Duluth , MN 49 31:42 10:14 2:20 35 1:16:36 16.0 2:34 59 50:11 15:13 2:43:21
52 195 Many Isaacson I 21 F Cloquet , MN 45 30:42 9:55 0:57 53 1:29:01 13.8 0:34 55 43:10 13:05 2:44:22
53 173 Sarah Ross I 30 F Fall Creek , WI 57 34:30 11:08 2:07 55 1:30:32 13.5 2:51 45 36:17 11:00 2:46:14
54 240 Kris Nagel I 41 F Eden Prairie , MN 58 38:15 12:21 1:43 49 1:24:24 14.5 2:51 52 40:40 12:20 2:47:51
55 151 Candace Boen I 38 F Bemidji , MN 48 31:32 10:11 2:06 56 1:31:45 13.3 1:13 56 44:46 13:34 2:51:19
56 222 Anita Schendel I 43 F Duluth , MN 47 31:14 10:05 2:44 60 1:43:02 11.9 1:49 43 34:52 10:34 2:53:39
57 186 Kathy Woxland I 44 F Edina , MN 59 39:21 12:42 1:20 54 1:29:21 13.7 1:31 54 42:49 12:59 2:54:20
58 193 Margaret Geer I 47 F Duluth , MN 52 33:07 10:41 2:17 59 1:38:15 12.5 2:37 53 42:01 12:44 2:58:14
59 175 Cindy Schuppert I 49 F Bagley , MN 56 34:29 11:08 1:47 61 1:43:19 11.8 1:40 58 50:04 15:11 3:11:17
60 225 Brenda Washburn I 48 F Shoreview , MN 58 1:37:33 12.5 4:28 57 46:08 13:59 3:11:27
61 179 Rebecca Stevens I 35 F Moorehead , MN 60 39:23 12:43 2:10 57 1:36:15 12.7 1:27 61 52:14 15:50 3:11:27
DID NOT FINISH
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 26 Daniel Demeules I 19 M Big Lake , MN 1 39:02 12:36 1:07
2 142 Chris White I 44 M Duluth , MN
RELAY RESULTS
Place Bib TEAM MEMBERS:RUNNER, BIKER, RUNNER Rank Run 1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run 2 Pace Finish
===== ==== ===================================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 204 Dehydrated Duo : Brian Huhtala , Michael Huhtala , Brian Huhtala
1 19:12 6:12 0:43 3 55:23 22.1 0:23 1 19:41 5:58 1:35:19
2 219 Marshik/Kucera : Tim Kucera , Ryan Marshik , Tim Kucera
4 21:03 6:48 0:35 2 53:23 22.9 0:26 4 22:05 6:42 1:37:30
3 207 Superior Soccer Studs : Joe Olson , Ian Marks ,
2 19:19 6:14 0:37 7 59:37 20.5 0:24 2 19:45 5:59 1:39:41
4 209 Hoof Hearted : Tracky Nevells , Ed Shepard , Tracky Nevells
5 22:56 7:24 1:03 5 58:02 21.1 0:30 5 23:44 7:12 1:46:11
5 205 The Cyclopaths : Craig Huhtala , Scott Huhtala , David Huhtala
7 23:20 7:32 0:42 4 58:00 21.1 0:28 10 26:45 8:07 1:49:13
6 46 Isaacson : Erik Isaacson , Tim Mcshane , Roger Reinert
6 23:08 7:28 0:57 9 1:02:49 19.5 0:31 6 24:17 7:22 1:51:40
7 213 MelTones : Tony Fremling , Melanie Tuominen , Tony Fremling
3 20:16 6:33 0:52 16 1:10:01 17.5 0:27 3 21:11 6:25 1:52:44
8 206 Double EL : Laura Jensen , Luke Kavajecz , Laura Jensen
11 26:25 8:32 1:12 6 59:05 20.7 0:31 14 28:05 8:31 1:55:15
9 217 KAT : Kate Horbiecki , Tim Hagley , Kate Horbiecki
13 26:37 8:36 0:42 8 1:01:49 19.8 0:31 9 26:30 8:02 1:56:07
10 202 we know a dog named pete : Thomas Mattei , Dudley Edmondson , Thomas Mattei
12 26:27 8:32 1:21 10 1:03:19 19.3 0:38 12 27:55 8:28 1:59:37
11 246 Marshik/Reuter : Shari Marshik , Michael Reuter , Shari Marshik
21 33:04 10:40 0:41 1 53:19 23.0 0:33 20 34:28 10:27 2:02:02
12 203 filbywilliams : Carrie Pearson , Sheryl Filby , Jim Williams
14 27:02 8:44 0:38 14 1:09:22 17.6 0:32 7 25:31 7:44 2:03:03
13 239 Jim & Laura Relay Team : Jim Booth , Laura Bromme , Jim Booth
8 24:16 7:50 0:43 20 1:12:40 16.8 0:31 8 26:03 7:54 2:04:10
14 218 Wolf Pack : Michael Hoesche , Travis Lund , Tom Johnson
16 28:16 9:08 0:41 13 1:07:47 18.1 0:25 13 27:59 8:29 2:05:06
15 211 Coop Chics : Shannon Skibicki , Janelle Janezich , Shannon Skibicki
9 25:27 8:13 0:53 19 1:12:32 16.9 1:02 11 27:22 8:18 2:07:12
16 228 Team Laskowski : Nichole Laskowski , Steve Laskowski , Nichole Laskowski
15 27:21 8:50 0:40 17 1:11:27 17.1 0:27 16 29:08 8:50 2:09:00
17 212 JWTILSON : Jeff Tilbury , Jeff Tilbury , Wendy Nelson
10 25:44 8:18 0:50 12 1:05:55 18.6 0:40 22 36:25 11:02 2:09:32
18 208 Team Mills : Laura Mills , Doug Mills , Beth Bard
19 30:05 9:43 0:50 15 1:10:01 17.5 0:28 15 28:13 8:33 2:09:34
19 201 The Impetus Team : Brenda Drickhamer , Ian Koivisto , Lindsey Charlton
20 32:18 10:26 0:44 11 1:04:52 18.9 0:30 18 31:25 9:32 2:09:47
20 210 Rhodes : Katie Rhodes , Brett Rhodes , Katie Rhodes
18 28:59 9:21 0:38 18 1:11:51 17.0 0:34 19 33:29 10:09 2:15:28
21 215 Bucky2006 : Ron Chicka , Ron Chicka , Curt Pianalto
17 28:43 9:16 3:13 22 1:20:25 15.2 0:46 17 29:56 9:05 2:23:01
22 214 Just For Fun : Penny Agar , Sandy Ostmoe , Penny Agar
22 33:29 10:48 0:49 21 1:16:16 16.0 0:38 21 36:18 11:00 2:27:27
TOP TEN RUN1 TIMES
Run 1
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ============
1 Cory Hayden Eau Claire WI 22 M 16:59 5:29
2 Eric Atkinson Duluth MN 21 M 17:13 5:34
3 Jonathan Balabuck Thunder Bay, O 27 M 17:21 5:36
4 scott chapin Hayward WI 36 M 17:52 5:46
5 Shawn Callahan Biwabik MN 35 M 18:23 5:56
6 Adam Swank Duluth MN 31 M 18:25 5:57
7 Grant Johnson Duluth MN 23 M 18:29 5:58
8 Dan Morwood Kenora ON 32 M 18:38 6:01
9 Leon Ball Minneapolis MN 41 M 18:58 6:08
10 Rod Raymond Duluth MN 41 M 19:24 6:16
TOP TEN BIKE TIMES
Bike
PLACE NAME CITY ST AGE S Time mph
===== ==================== ============== == === = ==============
1 Dan Morwood Kenora ON 32 M 00:49:47 24.6
2 Tone Coughlin Duluth MN 29 M 00:49:48 24.6
3 Jonathan Balabuck Thunder Bay, O 27 M 00:50:33 24.2
4 Rod Raymond Duluth MN 41 M 00:52:14 23.4
5 Marlo Crosby Duluth MN 36 F 00:53:04 23.1
6 Rick Christenson Roseville MN 48 M 00:53:19 23.0
7 scott chapin Hayward WI 36 M 00:53:40 22.8
8 Kevin Preckel Duluth MN 35 M 00:53:56 22.7
9 Shawn Callahan Biwabik MN 35 M 00:54:11 22.6
10 Mike Kilcogne Long Lake MN 48 M 00:54:25 22.5
TOP TEN RUN2 TIMES
Run
PLACE NAME CITY ST AGE S Time Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
1 Jonathan Balabuck Thunder Bay, O 27 M 18:57 5:45
2 Cory Hayden Eau Claire WI 22 M 19:10 5:49
3 Adam Swank Duluth MN 31 M 19:49 6:01
4 Eric Atkinson Duluth MN 21 M 19:59 6:04
5 scott chapin Hayward WI 36 M 20:24 6:11
6 Shawn Callahan Biwabik MN 35 M 20:24 6:11
7 Dan Morwood Kenora ON 32 M 20:26 6:12
8 Leon Ball Minneapolis MN 41 M 20:38 6:16
9 Steve Kramer Duluth MN 34 M 21:01 6:22
10 Mike Kilcogne Long Lake MN 48 M 21:08 6:25
FEMALE AGE GROUP RESULTS 1 - 15
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 178 Heidi Stangl I 22 F Andover , MN 2 25:14 8:09 0:57 1 1:00:28 20.2 1:00 3 28:12 8:33 1:55:48
2 156 Chandra Daw I 22 F Duluth , MN 1 23:34 7:36 0:55 3 1:06:52 18.3 0:38 1 25:05 7:36 1:57:00
3 170 Katie Menssen I 24 F Minnetonka , MN 4 25:58 8:23 0:41 4 1:11:58 17.0 0:31 2 27:48 8:26 2:06:53
4 188 Allison Bohn I 20 F Plymouth , MN 5 26:38 8:36 1:09 2 1:05:02 18.8 0:59 5 33:59 10:18 2:07:45
5 176 Emily Skaj I 22 F St. Cloud , MN 3 25:37 8:16 1:37 6 1:22:01 14.9 0:38 4 29:47 9:02 2:19:38
6 194 Rachel Gilbertson I 22 F Saginaw , MN 7 31:43 10:14 2:18 5 1:16:37 16.0 2:33 7 50:12 15:13 2:43:21
7 195 Many Isaacson I 21 F Cloquet , MN 6 30:42 9:55 0:57 7 1:29:01 13.8 0:34 6 43:10 13:05 2:44:22
FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 227 Heidi Hebert I 26 F Duluth , MN 2 22:53 7:23 0:50 1 58:41 20.9 0:34 2 24:18 7:22 1:47:14
2 243 Leslie Semler I 25 F Hermantown , MN 1 22:25 7:14 0:57 2 1:02:52 19.5 0:51 1 22:42 6:53 1:49:43
3 162 Heather Johnson I 27 F Carlton , MN 3 26:17 8:29 1:03 3 1:07:45 18.1 0:50 3 31:10 9:27 2:07:03
4 177 Katie Smidt I 25 F St. Paul , MN 5 27:55 9:01 2:29 4 1:11:19 17.2 1:46 6 34:29 10:27 2:17:54
5 159 Lisa Heyesen I 29 F Duluth , MN 4 26:30 8:33 1:09 6 1:18:38 15.6 0:57 5 34:15 10:23 2:21:27
6 190 Margie Debelak I 29 F Eagan , MN 7 30:06 9:43 1:19 7 1:21:59 14.9 0:58 7 37:02 11:14 2:31:21
7 187 Helen Archibald I 29 F Duluth , MN 6 29:15 9:26 1:30 8 1:27:21 14.0 0:59 4 33:56 10:17 2:32:59
8 258 Christiana Kapsner I 28 F Duluth , MN 8 31:42 10:14 2:20 5 1:16:36 16.0 2:34 8 50:11 15:13 2:43:21
FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 199 Linsdey Molstad I 30 F Duluth , MN 1 23:19 7:32 1:39 1 1:03:28 19.3 1:02 1 26:09 7:56 1:55:33
2 174 Heather Roy I 32 F Duluth , MN 2 24:30 7:54 0:54 2 1:04:21 19.0 0:42 2 26:40 8:05 1:57:04
3 164 Denise Kaitala I 33 F Duluth , MN 5 28:04 9:04 1:08 3 1:07:53 18.0 0:53 3 30:17 9:11 2:08:13
4 161 Melanie Jakubek I 34 F Duluth , MN 3 27:20 8:49 1:05 4 1:09:58 17.5 1:12 4 30:23 9:13 2:09:55
5 171 Tanya Pfeffer I 32 F Minneapolis , MN 7 29:32 9:32 1:09 5 1:10:48 17.3 0:57 7 32:05 9:44 2:14:29
6 160 Jill Hughes I 33 F Medina , MN 6 28:46 9:17 1:24 6 1:12:27 16.9 2:19 6 31:27 9:32 2:16:19
7 158 Christy Gardner I 30 F Duluth , MN 4 27:36 8:55 1:31 9 1:18:39 15.6 1:49 5 30:28 9:14 2:20:01
8 163 Stephanie Johnson I 30 F Duluth , MN 8 29:53 9:39 1:48 7 1:14:45 16.4 1:17 9 37:44 11:26 2:25:25
9 154 Gwen Danielson I 30 F Moorhead , MN 9 32:18 10:25 1:29 8 1:18:15 15.6 1:21 10 37:57 11:30 2:31:17
10 173 Sarah Ross I 30 F Fall Creek , WI 10 34:30 11:08 2:07 10 1:30:32 13.5 2:51 8 36:17 11:00 2:46:14
FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 153 Marlo Crosby I 36 F Duluth , MN 1 20:45 6:42 0:42 1 53:04 23.1 0:29 1 23:10 7:01 1:38:08
2 183 Kimberly Voss I 36 F Hermantown , MN 3 24:40 7:58 1:01 2 1:05:43 18.6 0:49 3 26:07 7:55 1:58:17
3 220 Julie Reichhoff I 39 F Duluth , MN 2 24:30 7:55 0:41 4 1:09:50 17.5 0:39 4 26:44 8:07 2:02:22
4 184 Jean Wennerlyn I 37 F Minneapolis , MN 4 25:26 8:13 1:04 3 1:09:35 17.6 1:02 2 25:56 7:52 2:03:01
5 168 Connie Lutkevich I 38 F Duluth , MN 5 26:54 8:41 1:49 6 1:14:41 16.4 1:21 5 32:23 9:49 2:17:05
6 189 Amy Carlson I 35 F Duluth , MN 8 33:38 10:51 2:01 5 1:10:41 17.3 1:47 7 37:03 11:14 2:25:07
7 165 Jill Kaske I 35 F Superior , WI 9 33:40 10:52 1:16 7 1:21:13 15.1 1:30 6 35:41 10:49 2:33:18
8 224 Carolyn Siers I 37 F Duluth , MN 6 28:47 9:18 3:48 8 1:23:19 14.7 5:41 8 39:43 12:02 2:41:16
9 151 Candace Boen I 38 F Bemidji , MN 7 31:32 10:11 2:06 9 1:31:45 13.3 1:13 9 44:46 13:34 2:51:19
10 179 Rebecca Stevens I 35 F Moorehead , MN 10 39:23 12:43 2:10 10 1:36:15 12.7 1:27 10 52:14 15:50 3:11:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 197 Julie Meyer I 40 F Hayward , WI 1 24:13 7:49 1:21 2 1:04:43 18.9 1:09 1 25:52 7:51 1:57:14
2 247 Michelle Haag I 42 F Hayward , WI 2 25:15 8:09 1:03 1 1:01:10 20.0 0:48 5 29:04 8:49 1:57:18
3 257 Leigh Wright I 43 F Duluth , MN 3 25:50 8:20 1:19 5 1:09:43 17.6 1:17 2 27:33 8:21 2:05:40
4 196 Cheri Johnson I 42 F Aurora , MN 4 26:36 8:35 1:39 4 1:09:12 17.7 0:52 4 29:03 8:49 2:07:20
5 167 Kathy Kooda I 42 F Grand Rapids , MN 7 29:03 9:22 0:58 3 1:09:01 17.7 1:02 7 30:16 9:11 2:10:17
6 192 Marsha Erickson I 43 F Duluth , MN 5 27:31 8:53 1:48 7 1:15:59 16.1 1:14 3 28:25 8:37 2:14:55
7 180 Jane Streit I 41 F Lakeville , MN 8 29:05 9:23 1:43 6 1:13:57 16.6 1:44 8 33:03 10:01 2:19:30
8 169 Karen Meister I 40 F Marshall , MN 6 28:08 9:05 2:18 9 1:19:07 15.5 2:47 6 29:33 8:58 2:21:51
9 226 Anne Whitworth I 42 F Duluth , MN 9 30:08 9:43 1:15 10 1:22:08 14.9 1:27 9 33:14 10:05 2:28:08
10 166 Linda Kenning I 44 F Saint Paul , MN 11 33:19 10:45 2:48 8 1:16:45 15.9 1:52 11 37:50 11:28 2:32:32
11 240 Kris Nagel I 41 F Eden Prairie , MN 12 38:15 12:21 1:43 11 1:24:24 14.5 2:51 12 40:40 12:20 2:47:51
12 222 Anita Schendel I 43 F Duluth , MN 10 31:14 10:05 2:44 13 1:43:02 11.9 1:49 10 34:52 10:34 2:53:39
13 186 Kathy Woxland I 44 F Edina , MN 13 39:21 12:42 1:20 12 1:29:21 13.7 1:31 13 42:49 12:59 2:54:20
FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 223 Wendy Sharp I 45 F Atlantic Mine , MI 1 23:46 7:40 1:09 2 1:05:26 18.7 0:51 1 24:06 7:19 1:55:16
2 232 Diane Holliday-Welsh I 47 F Duluth , MN 2 26:37 8:35 1:20 1 1:05:08 18.8 1:35 7 33:32 10:10 2:08:08
3 172 Nancy Rectenwald I 47 F Duluth , MN 5 28:16 9:07 1:38 3 1:12:09 17.0 1:58 3 30:41 9:18 2:14:39
4 152 Connie Chaney I 47 F Hayward , WI 4 28:12 9:06 2:46 4 1:12:20 16.9 1:48 5 33:03 10:01 2:18:06
5 198 Mary Moline I 47 F Duluth , MN 6 28:20 9:09 1:57 6 1:19:07 15.5 1:31 2 28:07 8:32 2:18:59
6 155 Christine Davis I 49 F Duluth , MN 7 30:28 9:50 1:21 5 1:12:45 16.8 1:16 6 33:26 10:08 2:19:14
7 157 Mary Deeg I 45 F St. Paul , MN 3 28:07 9:04 1:28 7 1:27:48 13.9 1:52 4 32:44 9:55 2:31:57
8 193 Margaret Geer I 47 F Duluth , MN 8 33:07 10:41 2:17 9 1:38:15 12.5 2:37 8 42:01 12:44 2:58:14
9 175 Cindy Schuppert I 49 F Bagley , MN 9 34:29 11:08 1:47 10 1:43:19 11.8 1:40 10 50:04 15:11 3:11:17
10 225 Brenda Washburn I 48 F Shoreview , MN 8 1:37:33 12.5 4:28 9 46:08 13:59 3:11:27
FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 185 Judy Wick I 50 F Duluth , MN 1 26:46 8:39 1:00 1 1:06:44 18.3 1:01 1 27:44 8:25 2:03:14
2 150 Nancy Beery I 50 F Duluth , MN 2 29:28 9:31 1:38 2 1:20:27 15.2 1:57 2 32:38 9:54 2:26:06
3 249 Pam Solberg-Tapper I 53 F Duluth , MN 3 30:56 9:59 0:49 3 1:26:23 14.2 0:42 3 33:06 10:02 2:31:55
FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
MALE AGE GROUP RESULTS 1 - 15
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 25 Christopher Demeules I 15 M Big Lake , MN 1 25:19 8:10 0:54 1 1:18:54 15.5 0:40 1 45:19 13:44 2:31:03
MALE AGE GROUP RESULTS 16 - 19
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 75 Lucas Pedersen I 19 M Richfield , MN 1 21:37 6:59 0:50 1 1:00:56 20.1 1:03 1 23:34 7:09 1:47:58
2 102 Steve Brannon I 18 M Duluth , MN 6 26:05 8:25 0:41 3 1:07:38 18.1 0:40 2 25:54 7:51 2:00:56
3 84 Maximilian Selim I 19 M Saint Paul , MN 3 25:01 8:04 1:05 2 1:07:22 18.2 1:05 5 30:54 9:22 2:05:25
4 85 James Shoemaker I 19 M St. Paul , MN 5 25:17 8:10 0:48 4 1:11:22 17.2 0:36 3 27:25 8:19 2:05:25
5 71 Karl Noelle I 19 M Richfield , MN 2 23:50 7:42 0:35 7 1:17:23 15.8 0:37 4 29:41 9:00 2:12:04
6 250 Kai Goellner I 19 M St. Paul , MN 4 25:01 8:05 1:03 6 1:17:17 15.8 0:42 6 31:42 9:37 2:15:42
7 37 Isaac Hall I 16 M Duluth , MN 7 31:25 10:08 1:26 5 1:14:32 16.4 2:51 7 37:46 11:27 2:27:57
MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 41 Cory Hayden I 22 M Eau Claire , WI 1 16:59 5:29 0:42 1 55:59 21.9 0:44 1 19:10 5:49 1:33:30
2 8 Eric Atkinson I 21 M Duluth , MN 2 17:13 5:34 0:44 5 59:22 20.6 0:29 2 19:59 6:04 1:37:45
3 32 Bjorn Gangeness I 24 M Duluth , MN 7 22:37 7:18 1:14 2 56:08 21.8 0:49 6 25:05 7:37 1:45:51
4 50 Tyler Johnson I 20 M Two Harbors , MN 4 21:51 7:03 1:15 4 59:19 20.6 1:20 7 26:51 8:09 1:50:34
5 149 Grant Johnson I 23 M Duluth , MN 3 18:29 5:58 0:45 10 1:08:05 18.0 1:17 3 22:04 6:42 1:50:38
6 233 Anders Osthus I 24 M Duluth , MN 9 23:33 7:36 1:07 6 1:01:41 19.8 1:20 4 24:00 7:17 1:51:38
7 135 Tony Shoberg I 23 M Duluth , MN 6 22:15 7:11 0:36 7 1:02:00 19.7 0:25 9 27:30 8:20 1:52:44
8 242 Owen Holmseth I 23 M Minneapolis , MN 5 22:15 7:11 0:53 9 1:04:19 19.0 1:07 5 24:40 7:29 1:53:11
9 137 Ladislavs Strzok I 22 M Duluth , MN 10 23:53 7:42 0:59 8 1:02:30 19.6 0:55 8 26:59 8:11 1:55:12
10 64 Christopher McMahon I 21 M Shoreview , MN 8 23:08 7:28 0:54 3 57:55 21.1 1:01 12 33:10 10:03 1:56:05
11 251 David Zbaracki I 24 M Duluth , MN 14 27:30 8:52 1:21 11 1:08:58 17.7 1:05 13 34:12 10:22 2:13:03
12 96 Timothy Zbaracki I 24 M Duluth , MN 12 26:45 8:38 2:07 12 1:10:29 17.4 1:43 14 36:23 11:02 2:17:23
13 88 Aaron Soderlund I 21 M Duluth , MN 11 25:23 8:12 1:05 13 1:21:26 15.0 1:05 10 29:40 9:00 2:18:35
14 92 John Wallace I 23 M Duluth , MN 13 27:08 8:45 0:50 14 1:24:29 14.5 0:41 11 32:34 9:53 2:25:40
MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 100 Jonathan Balabuck I 27 M Thunder Bay, Ont , 1 17:21 5:36 0:28 2 50:33 24.2 0:41 1 18:57 5:45 1:27:57
2 104 Tone Coughlin I 29 M Duluth , MN 6 21:25 6:55 0:55 1 49:48 24.6 0:56 8 24:16 7:22 1:37:18
3 143 Joe Barnes I 26 M Minneapolis , MN 3 19:43 6:22 0:41 6 56:32 21.7 0:34 2 21:09 6:25 1:38:36
4 259 Andre Watt I 25 M Duluth , MN 4 19:47 6:23 1:27 4 56:01 21.9 0:40 4 21:56 6:39 1:39:49
5 134 David Schuneman I 29 M Duluth , MN 2 19:38 6:20 1:01 8 57:29 21.3 0:43 3 21:11 6:26 1:40:00
6 140 Brad Vieths I 28 M Esko , MN 5 20:43 6:41 0:52 3 55:26 22.1 0:38 6 22:44 6:54 1:40:19
7 230 Andy Weyrauch I 26 M Duluth , MN 10 22:30 7:16 0:43 13 1:02:50 19.5 0:36 7 23:00 6:58 1:49:36
8 99 Dave Antonson I 28 M Duluth , MN 9 22:13 7:10 1:47 9 1:00:44 20.2 1:01 10 24:45 7:30 1:50:28
9 7 Nikolai Anikin I 26 M Duluth , MN 13 23:59 7:44 1:03 7 56:51 21.5 0:52 16 27:52 8:27 1:50:34
10 112 Paul Herzog I 27 M Owatonna , MN 7 21:46 7:02 0:48 18 1:05:31 18.7 0:33 5 22:05 6:42 1:50:40
11 80 Peter Sandelin I 28 M Duluth , MN 11 22:59 7:25 1:04 11 1:01:33 19.9 1:05 9 24:44 7:30 1:51:22
12 147 Seth Lozamo I 25 M Duluth , MN 8 21:46 7:02 1:15 14 1:03:01 19.4 1:07 12 25:51 7:50 1:52:58
13 108 J Ross Fraboni I 27 M Duluth , MN 25 27:02 8:44 1:33 5 56:09 21.8 1:24 18 29:00 8:48 1:55:05
14 237 Aaron Zabler I 25 M Minneapolis , MN 12 23:51 7:42 0:59 12 1:02:42 19.5 1:08 15 26:54 8:09 1:55:30
15 18 Ryan Budlong I 29 M Minneapolis , MN 16 24:26 7:53 1:32 15 1:03:22 19.3 1:04 11 25:16 7:40 1:55:38
16 248 Peter Mattson I 29 M Minneapolis , MN 18 24:57 8:03 1:06 17 1:05:18 18.7 1:19 14 26:45 8:07 1:59:22
17 45 Jonathon Heyesen I 28 M Duluth , MN 17 24:37 7:57 1:05 16 1:04:32 19.0 0:50 22 33:03 10:01 2:04:04
18 262 Troy Hanson I 27 M Eagan , MN 15 24:26 7:53 1:36 25 1:11:58 17.0 0:49 13 26:23 8:00 2:05:09
19 44 Nathan Hero I 28 M Denver , CO 24 27:00 8:43 1:13 10 1:01:29 19.9 0:55 25 35:06 10:39 2:05:41
20 49 Keven Johnson I 29 M Duluth , MN 22 26:17 8:29 1:15 23 1:09:14 17.7 0:49 17 28:31 8:39 2:06:04
21 86 Reed Smidt I 25 M St. Paul , MN 19 26:06 8:25 1:16 21 1:06:38 18.4 1:00 20 32:04 9:43 2:07:01
22 59 Ben Lindello I 25 M Duluth , MN 14 24:03 7:46 1:10 22 1:07:26 18.2 1:17 26 36:00 10:55 2:09:54
23 122 Peter Miner I 26 M Duluth , MN 21 26:09 8:27 2:32 19 1:05:53 18.6 1:33 24 34:59 10:36 2:11:03
24 121 Paul Miner I 26 M Duluth , MN 20 26:08 8:26 1:38 20 1:06:35 18.4 1:47 23 34:58 10:36 2:11:03
25 68 Brandon Moore I 29 M Dawson , MN 26 28:41 9:15 2:11 24 1:11:36 17.1 1:27 21 32:15 9:47 2:16:06
26 57 Taylor Leege I 28 M Duluth , MN 23 27:00 8:43 2:25 27 1:22:00 14.9 1:18 19 31:00 9:24 2:23:41
27 54 Scott Kottke I 27 M Duluth , MN 27 31:45 10:15 0:53 26 1:19:30 15.4 1:19 27 44:17 13:26 2:37:42
MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 69 Dan Morwood I 32 M Kenora , ON 2 18:38 6:01 0:26 1 49:47 24.6 0:36 2 20:26 6:12 1:29:50
2 145 Adam Swank I 31 M Duluth , MN 1 18:25 5:57 0:59 2 55:28 22.1 0:52 1 19:49 6:01 1:35:31
3 234 Steve Kramer I 34 M Duluth , MN 3 20:04 6:29 0:50 3 55:33 22.0 0:24 3 21:01 6:22 1:37:50
4 74 Clifford Owen I 34 M Shorewood , MN 5 21:57 7:05 0:49 4 1:01:11 20.0 1:00 5 25:53 7:51 1:50:48
5 61 Joe McCarthy I 30 M Farmington , MN 4 21:28 6:56 1:01 6 1:05:00 18.8 0:55 4 25:04 7:36 1:53:25
6 47 Greg Johnson I 34 M Carlton , MN 6 23:58 7:44 1:36 5 1:01:41 19.8 0:59 6 27:51 8:27 1:56:03
7 241 Alan Dettmer I 34 M Floodwood , MN 9 27:19 8:49 2:04 7 1:06:42 18.4 1:21 9 31:27 9:32 2:08:50
8 36 Michael Given I 33 M Sauk Rapids , MN 10 28:08 9:05 1:34 9 1:09:21 17.6 0:49 7 29:04 8:49 2:08:55
9 113 Joe Hlebain I 33 M Britt , MN 7 26:54 8:41 1:17 8 1:06:44 18.3 0:55 10 33:40 10:12 2:09:28
10 78 David Ross I 32 M Fall Creek , WI 8 26:58 8:42 1:16 11 1:17:22 15.8 1:37 8 30:26 9:14 2:17:37
11 40 Christopher Hawes I 32 M Saint Paul , MN 11 29:54 9:39 2:25 10 1:14:58 16.3 2:22 11 38:38 11:43 2:28:14
MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 21 Scott Chapin I 36 M Hayward , WI 1 17:52 5:46 0:38 1 53:40 22.8 0:33 1 20:24 6:11 1:33:04
2 103 Shawn Callahan I 35 M Biwabik , MN 2 18:23 5:56 0:52 3 54:11 22.6 0:49 2 20:24 6:11 1:34:36
3 144 Kevin Preckel I 35 M Duluth , MN 6 20:25 6:36 0:46 2 53:56 22.7 0:36 6 22:33 6:50 1:38:13
4 128 David Pipho I 35 M Duluth , MN 4 20:14 6:32 1:12 4 55:50 21.9 0:46 4 22:17 6:45 1:40:17
5 62 Joe McGaver I 36 M Duluth , MN 5 20:20 6:34 0:57 5 56:32 21.7 0:35 5 22:25 6:48 1:40:47
6 70 Sean Mulheron I 37 M Vadnais Heights , MN 3 19:44 6:22 0:32 9 1:01:03 20.0 0:29 3 21:26 6:30 1:43:12
7 19 Brian Burdette I 35 M Hermantown , MN 10 21:32 6:57 0:58 6 57:33 21.3 0:44 8 22:54 6:57 1:43:39
8 51 Jeremy Kershaw I 35 M Duluth , MN 7 20:30 6:37 1:24 7 59:03 20.7 1:44 7 22:39 6:52 1:45:18
9 55 David Law I 39 M Thunder Bay , ON 12 22:48 7:22 0:53 8 59:39 20.5 0:54 10 23:52 7:14 1:48:04
10 5 Karl Adalbert I 35 M Minneapolis , MN 8 20:31 6:38 1:36 10 1:02:44 19.5 1:05 9 23:02 6:59 1:48:56
11 93 Mark Watczak I 35 M Esko , MN 9 21:15 6:52 1:04 11 1:03:19 19.3 0:52 12 24:46 7:31 1:51:14
12 91 Nathan Waech I 37 M Grand Rapids , MN 11 22:23 7:14 1:23 16 1:08:47 17.8 1:07 11 24:44 7:30 1:58:22
13 136 Michael Scherer I 38 M Duluth , MN 15 26:56 8:42 1:12 13 1:06:01 18.5 1:08 13 26:56 8:10 2:02:10
14 244 Todd Johnson I 38 M Duluth , MN 13 24:33 7:56 2:02 12 1:04:57 18.8 1:27 16 31:13 9:28 2:04:09
15 73 Shane Olson I 39 M Duluth , MN 14 26:23 8:31 1:30 15 1:08:19 17.9 1:19 15 29:41 9:00 2:07:09
16 20 Eric Chandler I 39 M Duluth , MN 17 29:21 9:28 1:22 17 1:10:34 17.3 1:12 14 28:58 8:47 2:11:24
17 30 Bryan French I 36 M Duluth , MN 16 28:47 9:18 1:25 14 1:06:05 18.5 1:06 17 34:38 10:30 2:11:59
18 236 Gary Poelma I 38 M Duluth , MN 18 29:52 9:38 0:43 18 1:22:14 14.9 0:56 18 37:12 11:17 2:30:54
MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 261 Rod Raymond I 41 M Duluth , MN 2 19:24 6:16 0:33 1 52:14 23.4 0:26 2 21:56 6:39 1:34:30
2 10 Leon Ball I 41 M Minneapolis , MN 1 18:58 6:08 0:47 2 54:44 22.4 0:40 1 20:38 6:16 1:35:45
3 83 Joe Schneiderhan I 41 M Alexandria , MN 3 19:29 6:17 0:54 5 57:16 21.4 0:50 6 23:41 7:11 1:42:07
4 245 Michael Haag I 42 M Hayward , WI 5 21:12 6:51 1:02 3 56:53 21.5 0:31 4 22:50 6:56 1:42:26
5 120 Thomas Meyer I 40 M Hayward , WI 6 21:13 6:51 1:08 4 56:55 21.5 0:36 5 22:55 6:57 1:42:45
6 60 Derek Lindstrom I 43 M Woodbury , MN 4 20:16 6:33 0:54 6 59:08 20.7 0:46 3 22:19 6:46 1:43:21
7 72 Michael O'Connor I 41 M Thunder Bay , ON 7 23:12 7:29 1:32 7 59:24 20.6 1:16 11 29:49 9:03 1:55:10
8 110 Rick Haney I 41 M Duluth , MN 10 24:15 7:50 2:11 9 1:04:03 19.1 1:31 8 27:32 8:21 1:59:28
9 87 Andrew Smith I 42 M Baxter , MN 9 23:53 7:43 1:23 11 1:08:02 18.0 1:27 7 27:04 8:12 2:01:46
10 76 E Perry I 41 M Minneapolis , MN 12 25:48 8:20 1:54 8 1:02:52 19.5 1:05 12 30:39 9:18 2:02:16
11 114 Peter Kebbekus I 40 M Duluth , MN 8 23:35 7:37 1:40 13 1:09:42 17.6 1:18 9 27:34 8:22 2:03:46
12 127 Vaclav Pesta I 42 M Hugo , MN 11 24:52 8:01 1:37 12 1:08:13 17.9 1:42 10 28:43 8:42 2:05:04
13 28 Vincent Dominguez I 40 M Saint Paul , MN 13 27:53 9:00 2:41 10 1:07:26 18.2 2:07 15 36:17 11:00 2:16:22
14 24 Wade Davis I 41 M Orono , MN 15 29:04 9:23 1:46 15 1:13:07 16.7 2:30 14 33:05 10:02 2:19:30
15 13 Matt Begeske I 43 M Duluth , MN 14 28:43 9:16 2:16 16 1:16:12 16.1 2:07 13 33:02 10:01 2:22:18
16 31 Gary Gagnon I 42 M Duluth , MN 21 36:11 11:41 2:01 14 1:12:49 16.8 1:32 18 41:38 12:37 2:34:08
17 65 Steven Meister I 40 M Marshall , MN 20 34:11 11:02 1:50 17 1:16:55 15.9 1:59 20 44:59 13:38 2:39:52
18 27 Joseph Demeules I 43 M Big Lake , MN 19 34:04 11:00 1:15 18 1:17:27 15.8 1:55 21 45:58 13:56 2:40:37
19 252 Michael Siers I 42 M Duluth , MN 17 30:13 9:45 3:00 21 1:24:37 14.5 3:46 17 39:42 12:02 2:41:16
20 255 Dean Werner I 44 M Iron River , WI 16 30:00 9:41 2:55 19 1:23:38 14.6 2:44 22 47:35 14:25 2:46:48
21 254 Mike Nagel I 44 M Eden Prairie , MN 22 37:15 12:01 2:45 20 1:24:20 14.5 1:44 19 41:52 12:42 2:47:52
22 146 David L Churchill I 42 M Duluth , MN 18 31:23 10:08 1:34 22 1:46:11 11.5 1:29 16 39:29 11:58 3:00:04
MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 115 Mike Kilcogne I 48 M Long Lake , MN 1 20:51 6:44 0:38 2 54:25 22.5 0:34 1 21:08 6:25 1:37:34
2 23 Rick Christenson I 48 M Roseville , MN 6 22:23 7:13 0:54 1 53:19 23.0 0:49 5 24:42 7:30 1:42:05
3 38 Paul Haltvick I 49 M Ashland , WI 3 21:27 6:55 0:31 3 57:14 21.4 0:38 4 24:00 7:17 1:43:48
4 235 Matt Harrison I 45 M Duluth , MN 2 20:58 6:46 0:39 4 59:20 20.6 0:55 3 23:43 7:12 1:45:31
5 34 Nicholas Gervino I 45 M Saint Paul , MN 4 22:11 7:10 1:08 9 1:01:20 20.0 0:45 2 22:27 6:48 1:47:50
6 119 Byron Kuster I 48 M Storg Lake , MN 5 22:15 7:11 1:33 5 59:25 20.6 1:43 6 26:41 8:05 1:51:34
7 238 Douglas Hoffman I 45 M Duluth , MN 7 22:33 7:17 1:28 6 1:00:00 20.4 1:20 7 26:57 8:10 1:52:15
8 42 Chuck Heisick I 47 M St. Cloud , MN 10 25:03 8:05 0:46 8 1:00:30 20.2 0:40 11 27:49 8:26 1:54:45
9 101 Gary Bohn I 48 M Plymouth , MN 14 26:07 8:26 0:35 11 1:03:44 19.2 0:32 8 27:03 8:12 1:57:58
10 109 Mark Ham I 45 M Duluth , MN 12 25:26 8:13 2:18 7 1:00:24 20.3 1:58 12 28:45 8:43 1:58:49
11 256 Steve Christy I 47 M Hibbing , MN 8 24:22 7:52 1:48 10 1:01:52 19.8 2:11 15 30:58 9:23 2:01:09
12 82 Ted Schick I 45 M Esko , MN 9 24:51 8:01 1:26 14 1:06:18 18.5 1:23 10 27:35 8:22 2:01:31
13 132 Scott Romans I 45 M Duluth , MN 15 26:11 8:27 0:51 12 1:04:24 19.0 0:42 13 29:51 9:03 2:01:56
14 48 Keith Johnson I 46 M Aurora , MN 11 25:15 8:09 1:43 15 1:07:49 18.0 1:44 9 27:27 8:19 2:03:55
15 52 David Kooda I 45 M Grand Rapids , MN 20 29:03 9:23 0:48 16 1:09:06 17.7 0:38 18 32:15 9:47 2:11:48
16 33 Troy Geheken I 45 M Ramsey , MN 13 26:03 8:25 1:00 18 1:12:21 16.9 0:42 17 31:58 9:42 2:12:02
17 125 Scott Mork I 45 M Minneapolis , MN 16 26:56 8:42 1:43 13 1:05:39 18.6 1:45 21 36:51 11:10 2:12:52
18 131 Colin Reichhoff I 46 M Duluth , MN 17 26:56 8:42 1:53 17 1:11:51 17.0 1:27 16 31:02 9:25 2:13:07
19 89 Mike Teitelbaum I 48 M Duluth , MN 19 28:38 9:15 1:08 20 1:15:25 16.2 0:56 20 34:31 10:28 2:20:35
20 118 Butch Kuronen I 47 M Duluth , MN 21 30:45 9:55 2:21 19 1:12:59 16.8 2:03 19 33:45 10:14 2:21:51
21 35 Jeff Gilmer I 47 M Delano , MN 18 27:56 9:01 1:37 22 1:27:50 13.9 1:51 14 30:11 9:09 2:29:23
22 106 Tim Erickson I 49 M Champlin , MN 22 31:38 10:13 1:47 21 1:25:29 14.3 0:56 22 40:18 12:13 2:40:06
MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 139 Terry Tansey I 50 M Hayward , WI 1 21:50 7:03 1:29 1 59:11 20.7 1:13 1 23:48 7:13 1:47:28
2 116 Matt Kingsbury I 50 M Lewiston , MN 2 22:13 7:10 1:32 6 1:05:18 18.7 1:17 2 24:36 7:28 1:54:53
3 14 Dr. Michael Bielmeier I 53 M Chaska , MN 3 23:47 7:41 0:45 4 1:04:06 19.1 1:18 3 25:42 7:48 1:55:36
4 77 Roger Rask I 50 M Duluth , MN 4 24:22 7:52 1:17 2 1:03:14 19.4 1:04 4 25:59 7:53 1:55:53
5 231 Kevin Welsh I 51 M Duluth , MN 6 25:35 8:16 1:33 3 1:03:34 19.3 1:37 8 30:29 9:15 2:02:46
6 43 Bill Helwig I 50 M Barnum , MN 5 24:39 7:57 1:21 8 1:08:06 18.0 1:17 6 29:11 8:51 2:04:31
7 16 Will Bonk I 53 M Duluth , MN 7 26:21 8:30 1:05 7 1:05:30 18.7 1:10 10 32:15 9:47 2:06:18
8 126 John Ostmoe I 51 M Milaca , MN 13 29:17 9:27 1:02 5 1:04:21 19.0 1:20 11 32:16 9:47 2:08:12
9 6 Louis Ahlstrand I 52 M Shafer , MN 9 27:10 8:46 2:19 12 1:12:06 17.0 1:56 5 26:30 8:02 2:09:59
10 267 Reg Sachs I 52 M Clear Lake , MN 8 26:58 8:42 1:24 11 1:11:54 17.0 0:52 9 30:37 9:17 2:11:42
11 123 Jim Miner Jr. I 52 M Duluth , MN 11 28:24 9:10 1:56 9 1:08:26 17.9 1:41 13 33:27 10:09 2:13:50
12 129 Mark Raderstorf I 52 M Minneapolis , MN 12 28:45 9:17 2:19 16 1:16:15 16.1 1:29 7 30:16 9:11 2:19:02
13 97 Rick Agar I 52 M Duluth , MN 14 29:46 9:37 1:23 13 1:13:55 16.6 1:18 14 34:09 10:21 2:20:29
14 130 Mark Rauschenfels I 51 M Duluth , MN 10 27:29 8:52 1:27 10 1:11:51 17.0 1:27 16 39:31 11:59 2:21:43
15 260 George Sweezy I 54 M Duluth , MN 15 29:50 9:38 2:17 15 1:16:04 16.1 2:14 12 33:24 10:08 2:23:45
16 11 Rodney Barnes I 52 M Maple Grove , MN 16 31:43 10:14 1:35 14 1:15:14 16.3 1:47 17 42:56 13:01 2:33:13
17 94 Steve Wendt I 54 M Osceola , WI 17 33:58 10:58 1:43 17 1:16:37 16.0 1:54 15 39:17 11:55 2:33:25
18 141 Jeff Washburn I 50 M Shoreview , MN 18 1:37:32 12.5 4:28 18 46:06 13:59 3:11:27
MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 124 Ken Mogren I 58 M Winona , MN 2 23:43 7:39 0:57 1 56:10 21.8 0:50 1 25:23 7:42 1:47:01
2 148 Ken Borchert I 59 M Duluth , MN 3 23:49 7:41 1:28 3 1:01:58 19.8 1:17 2 25:30 7:44 1:54:00
3 133 Joe Schneeweis I 58 M Duluth , MN 4 24:01 7:45 1:17 2 1:00:03 20.4 1:05 5 28:56 8:47 1:55:20
4 53 Michael Koppy I 56 M Duluth , MI 1 23:42 7:39 0:59 4 1:04:14 19.1 1:07 4 25:46 7:49 1:55:46
5 67 Duane Millslagle I 56 M Duluth , MN 5 24:10 7:48 0:55 5 1:05:22 18.7 0:45 3 25:45 7:49 1:56:54
6 253 Rick Crowell I 55 M Duluth , MN 10 28:32 9:13 1:23 6 1:07:04 18.3 1:40 7 30:05 9:07 2:08:40
7 66 David Mesner I 55 M Duluth , MN 6 26:42 8:37 2:21 8 1:11:33 17.1 3:21 6 29:33 8:58 2:13:27
8 111 John Harris I 57 M Duluth , MN 9 28:24 9:10 2:37 7 1:11:19 17.2 2:14 10 33:24 10:08 2:17:56
9 15 John Bodette I 56 M St. Cloud , MN 11 28:43 9:16 1:16 9 1:17:21 15.8 1:08 9 32:14 9:46 2:20:39
10 56 Larry Leege I 57 M Duluth , MN 7 27:42 8:56 1:42 11 1:21:59 14.9 1:21 8 31:00 9:24 2:23:42
11 79 Charlie Rounds I 56 M Duluth , MN 8 27:54 9:00 0:48 10 1:17:23 15.8 0:50 12 39:41 12:02 2:26:34
12 98 Mike Anderson I 57 M Duluth , MN 12 33:50 10:55 1:01 12 1:28:01 13.9 0:55 11 38:34 11:41 2:42:18
MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 64
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 9 Bob Bailey I 62 M Woodbury , MN 1 24:35 7:56 0:46 1 1:08:32 17.9 0:53 2 31:53 9:40 2:06:36
2 63 Larry McKenzie I 60 M Brooklyn Park , MN 2 28:22 9:09 1:19 2 1:10:10 17.4 1:18 1 31:50 9:39 2:12:57
3 117 David Kirby I 63 M Duluth , MN 4 30:07 9:43 1:13 5 1:25:04 14.4 1:26 3 31:59 9:42 2:29:46
4 95 Edwin Widseth I 62 M Edina , MN 5 35:16 11:23 1:31 3 1:15:46 16.2 1:32 4 38:11 11:34 2:32:14
5 138 Dan Sydow I 63 M Duluth , MN 3 28:53 9:19 1:10 4 1:23:38 14.6 1:50 5 38:54 11:48 2:34:22
MALE AGE GROUP RESULTS 65 - 69
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 17 Tommy Brauneis I 67 M Waukesha , WI 1 26:29 8:33 1:13 1 1:08:59 17.7 0:58 1 28:06 8:31 2:05:42
2 29 Doug Dunham I 68 M Duluth , MN 2 37:34 12:07 3:31 2 1:30:27 13.5 7:09 2 41:42 12:39 3:00:21
MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib Name Div Age Sex City Rank Run1 Pace Trn.1 Rank Bike Rate Trn.2 Rank Run Pace Finish
===== ==== ======================= === === === ====================== ================== ===== ================== ===== ================ =======
1 105 Oakland Demoss I 78 M Fort Smith , AR 1 34:45 11:13 1:36 1 1:14:48 16.4 1:31 1 41:29 12:35 2:34:07
Total Registered: 257
Total Number of Finishers: 236
Number of Male Finishers: 171
Number of Female Finishers: 65
Did not Finish Race or Did Not Start: 14