Snail Run
Vadnais Heights, MN August 20, 2011
10K
Place Div/Tot No. Name Age Sex City St Time Pace
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ======= =====
1 1/7 1281 Matthew Trok 34 M Maple Grove MN 37:26 6:02
2 2/7 1313 Daniel Aminzade 32 M Menlo Park MN 40:06 6:28
3 1/7 1243 Brandon Lebeau 26 M Hopkins MN 40:21 6:30
4 2/7 1207 Alec Birdsall 26 M Mpls MN 43:19 6:59
5 1/12 1221 Rob Delaune 46 M Shoreview MN 43:51 7:04
6 3/7 1224 Jason Fehr 29 M Shoreview MN 43:58 7:05
7 3/7 1289 Mike Wilkerson 36 M Andover MN 44:18 7:08
8 4/7 1241 Dustin Kulseth 29 M Ramsey MN 44:43 7:12
9 2/12 1293 Chuck Praska 47 M Rochester MN 44:50 7:13
10 1/13 1211 Leah Bower 40 F Minneapolis MN 44:58 7:15
11 1/25 1315 Lai Wallin 32 F Vadnais Heights MN 45:42 7:22
12 3/12 1288 Glenn Walter 46 M Shoreview MN 46:11 7:26
13 2/13 1292 Lyn Praska 44 F Rochester MN 46:41 7:31
14 1/8 1298 Thomas O'Leary 54 M Circle Pines MN 47:53 7:43
15 4/12 1273 George Sprouse 48 M Saint Paul MN 48:00 7:44
16 1/22 1218 Emily Dancer 26 F Mpls MN 48:40 7:50
17 2/8 1250 Gary Moser 57 M Sedalia MO 49:24 7:57
18 3/8 1239 Michael Kraemer 50 M Crystal MN 49:27 7:58
19 1/6 1309 Kerry Krepps 58 F Orono MN 49:49 8:02
20 5/7 1311 Nick Mitchell 20 M Elk River MN 50:20 8:07
21 4/7 1242 Jesse Langer 33 M Hugo MN 50:27 8:08
22 6/7 1310 Christopher Dornbusch 29 M Coon Rapids MN 50:30 8:08
23 2/22 1201 Lindsay Arnot 26 F Rochester MN 51:03 8:13
24 1/2 1210 Linda Bjornberg 61 F Mendota Heights MN 51:20 8:16
25 2/25 1222 Andrea Dodson 32 F Mendota Heights MN 51:20 8:16
26 3/22 1238 Heather Koerber 26 F Chicago IL 51:35 8:19
27 7/7 1248 Nick McLaren 26 M Minneapolis MN 51:36 8:19
28 3/25 1214 Joelle Cognetta 34 F North Oaks MN 51:42 8:20
29 4/25 1308 Kerry Feirn 37 F Shoreview MN 51:52 8:21
30 4/22 1286 Amelia Vitt 24 F Minneapolis MN 51:59 8:22
31 3/13 1290 Mary Williams 41 F Albert Lea MN 52:08 8:24
32 5/12 1261 Brian Podolny 40 M Shoreview MN 52:39 8:29
33 5/22 1253 Michelle Mussell 29 F Hugo MN 53:18 8:35
34 6/22 1209 Cassie Bjork 24 F White Bear Lake MN 53:18 8:35
35 5/7 1213 Jason Cognetta 35 M North Oaks MN 53:26 8:36
36 2/6 1208 Bonnie Bjork 50 F White Bear Lake MN 53:30 8:37
37 1/4 1272 Bridgette Springer 19 F Prior Lake MN 53:39 8:39
38 6/7 1301 Seth Detent 34 M Vadnais Heights MN 53:39 8:39
39 2/4 1271 Alyssa Sodahl 19 F Prior Lake MN 53:39 8:39
40 5/25 1297 Jennifer Harris 37 F 54:03 8:42
41 6/12 1304 Kevin Price 42 M Inver Grove Height MN 54:09 8:43
42 4/8 1249 Doug Meslow 52 M Anoka MN 54:18 8:45
43 6/25 1245 Shelly Lovegren 36 F Fridley MN 54:52 8:50
44 7/22 1226 Janine Friesen 23 F White Bear Lake MN 55:09 8:53
45 7/12 1233 Scott Heidgerken 40 M Rockford MN 55:29 8:56
46 7/25 1260 Michelle Petermann 35 F New Brighton MN 55:42 8:58
47 8/22 1268 Amy Schuster 28 F Ramsey MN 55:56 9:01
48 8/25 1244 Stefanie Lorinser 32 F Stillwater MN 56:19 9:04
49 9/22 1259 Stephanie Paulsen 28 F St Paul MN 56:24 9:05
50 9/25 1294 Karen McCullough 38 F Hugo MN 56:31 9:06
51 10/25 1215 Valerie Conard 35 F Woodbury MN 56:31 9:06
52 3/4 1319 Morgan Herold 16 F Chanhassen MN 56:34 9:07
53 11/25 1212 Suzy Boyum 36 F Fridley MN 56:35 9:07
54 8/12 1314 Todd Howard 45 M Roseville MN 56:36 9:07
55 12/25 1203 Kim Bailey 30 F Holmen WI 56:48 9:09
56 10/22 1217 Kathryn Conroy 21 F Minnetonka MN 57:02 9:11
57 13/25 1204 Pamela Basham 32 F St. Michael MN 57:54 9:20
58 4/13 1235 Kersten Herold 48 F Chanhassen MN 58:40 9:27
59 5/8 1252 Steve Mund 57 M Cottage Grove MN 58:46 9:28
60 2/2 1302 Linda Johnson 62 F St Paul MN 59:56 9:39
61 14/25 1300 Laura Turner 38 F Maplewood MN 1:00:24 9:44
62 11/22 1305 Ashley Cooper 25 F MN 1:00:34 9:45
63 9/12 1307 Shawn Osell 41 M Blaine MN 1:00:43 9:47
64 3/6 1269 Michelle Shefveland 50 F Elk River MN 1:00:46 9:47
65 10/12 1263 Raymond Rantala 46 M Forest Lake MN 1:00:49 9:48
66 5/13 1262 Julianne Rantala 43 F Forest Lake MN 1:00:49 9:48
67 6/13 1299 Katherine Heflin 45 F Roseville MN 1:00:55 9:49
68 15/25 1227 Laura Frigstad 39 F St. Anthony MN 1:01:00 9:49
69 16/25 1280 Amy Tong 36 F New Brighton MN 1:01:05 9:50
70 11/12 1296 Tim Floyd 45 M Woodbury MN 1:01:30 9:54
71 12/22 1285 Melissa Villnow 27 F Maplewood MN 1:01:32 9:55
72 7/13 1230 Teresa Green 42 F Woodbury MN 1:01:40 9:56
73 17/25 1206 Lynnette Becker 31 F Oakdale MN 1:01:45 9:57
74 6/8 1255 Jim O'Donnell 57 M White Bear Lake MN 1:01:54 9:58
75 8/13 1256 Sue Orsello 43 F Lino Lakes MN 1:01:59 9:59
76 12/12 1257 Tony Orsello 42 M Lino Lakes MN 1:01:59 9:59
77 9/13 1303 Amy Coad 42 F St Paul MN 1:02:00 9:59
78 13/22 1254 Clare Naughton 22 F St. Paul MN 1:02:25 10:03
79 14/22 1274 Miriam Stella 24 F St. Paul MN 1:02:25 10:03
80 15/22 1246 Lindsay Lowther 27 F St. Paul MN 1:02:31 10:04
81 16/22 1216 Nicole Conlin 24 F Oakdale MN 1:03:12 10:11
82 17/22 1321 Anna Perdeson 25 F Minneapolis MN 1:03:25 10:13
83 18/22 1270 Anna Silha 22 F Bismarck ND 1:03:40 10:15
84 7/8 1229 Mark Graham 50 M Shoreview MN 1:03:50 10:17
85 18/25 1317 Erin Stein 30 F St Paul MN 1:04:43 10:25
86 19/25 1318 Kim Keller 30 F Minneapolis MN 1:04:43 10:25
87 4/6 1295 Carla Nielsen 54 F White Bear Lake MN 1:04:50 10:26
88 19/22 1264 Sarah Rupp 27 F St Louis Park MN 1:05:04 10:29
89 8/8 1291 Daniel Young 57 M Roseville MN 1:05:44 10:35
90 20/25 1306 Lena Lim 39 F Apple Valley MN 1:06:58 10:47
91 21/25 1278 Rebecca Tessmer 30 F Woodbury MN 1:07:12 10:49
92 7/7 1277 Eric Tessmer 31 M Woodbury MN 1:07:12 10:49
93 22/25 1283 Ash-Leigh Vagle 30 F Monticello MN 1:07:49 10:55
94 20/22 1225 Rachel Ford 29 F Chisago City MN 1:07:53 10:56
95 5/6 1202 Jerene Bailey 52 F White Bear Lake MN 1:07:58 10:57
96 23/25 1279 Molly Thomson 37 F Blaine MN 1:08:09 10:58
97 21/22 1284 Laura Van Ryn 28 F Blaine MN 1:09:14 11:09
98 22/22 1240 Rachelle Kroska 28 F Coon Rapids MN 1:09:14 11:09
99 10/13 1287 Kim Vogel 43 F Vadnais Heights MN 1:09:25 11:11
100 11/13 1234 Robin Herbst 48 F Inver Grove Height MN 1:11:27 11:30
101 12/13 1267 Karla Schultz 41 F Vadnais Heights MN 1:13:21 11:49
102 24/25 1266 Kim Schneider 34 F St. Paul MN 1:16:01 12:15
103 6/6 1282 Kathy Turi 59 F St. Paul MN 1:19:12 12:45
104 25/25 1237 Charlotte Klingseisen 31 F Spring Lake Park MN 1:20:42 13:00
105 4/4 1232 Samantha Hackathorn 16 F Champlin MN 1:22:11 13:14
106 13/13 1247 Tina Mariani 42 F Champlin MN 1:23:18 13:25
results by Final Time www.finaltiming.com
*********************************** MALE 10K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Matthew Trok Maple Grove MN 34 M 37:26
2 Daniel Aminzade Menlo Park MN 32 M 40:06
3 Brandon Lebeau Hopkins MN 26 M 40:21
4 Alec Birdsall Mpls MN 26 M 43:19
5 Rob Delaune Shoreview MN 46 M 43:51
6 Jason Fehr Shoreview MN 29 M 43:58
7 Mike Wilkerson Andover MN 36 M 44:18
8 Dustin Kulseth Ramsey MN 29 M 44:43
9 Chuck Praska Rochester MN 47 M 44:50
10 Glenn Walter Shoreview MN 46 M 46:11
11 Thomas O'Leary Circle Pines MN 54 M 47:53
12 George Sprouse Saint Paul MN 48 M 48:00
13 Gary Moser Sedalia MO 57 M 49:24
14 Michael Kraemer Crystal MN 50 M 49:27
15 Nick Mitchell Elk River MN 20 M 50:20
16 Jesse Langer Hugo MN 33 M 50:27
17 Christopher Dornbusch Coon Rapids MN 29 M 50:30
18 Nick McLaren Minneapolis MN 26 M 51:36
19 Brian Podolny Shoreview MN 40 M 52:39
20 Jason Cognetta North Oaks MN 35 M 53:26
21 Seth Detent Vadnais Height MN 34 M 53:39
22 Kevin Price Inver Grove He MN 42 M 54:09
23 Doug Meslow Anoka MN 52 M 54:18
24 Scott Heidgerken Rockford MN 40 M 55:29
25 Todd Howard Roseville MN 45 M 56:36
26 Steve Mund Cottage Grove MN 57 M 58:46
27 Shawn Osell Blaine MN 41 M 1:00:43
28 Raymond Rantala Forest Lake MN 46 M 1:00:49
29 Tim Floyd Woodbury MN 45 M 1:01:30
30 Jim O'Donnell White Bear Lak MN 57 M 1:01:54
31 Tony Orsello Lino Lakes MN 42 M 1:01:59
32 Mark Graham Shoreview MN 50 M 1:03:50
33 Daniel Young Roseville MN 57 M 1:05:44
34 Eric Tessmer Woodbury MN 31 M 1:07:12
*********************************** FEMALE 10K RESULTS *******************************************
Place Name City St Age Sex Time
===== ======================== ============== == === === =======
1 Leah Bower Minneapolis MN 40 F 44:58
2 Lai Wallin Vadnais Height MN 32 F 45:42
3 Lyn Praska Rochester MN 44 F 46:41
4 Emily Dancer Mpls MN 26 F 48:40
5 Kerry Krepps Orono MN 58 F 49:49
6 Lindsay Arnot Rochester MN 26 F 51:03
7 Linda Bjornberg Mendota Height MN 61 F 51:20
8 Andrea Dodson Mendota Height MN 32 F 51:20
9 Heather Koerber Chicago IL 26 F 51:35
10 Joelle Cognetta North Oaks MN 34 F 51:42
11 Kerry Feirn Shoreview MN 37 F 51:52
12 Amelia Vitt Minneapolis MN 24 F 51:59
13 Mary Williams Albert Lea MN 41 F 52:08
14 Michelle Mussell Hugo MN 29 F 53:18
15 Cassie Bjork White Bear Lak MN 24 F 53:18
16 Bonnie Bjork White Bear Lak MN 50 F 53:30
17 Bridgette Springer Prior Lake MN 19 F 53:39
18 Alyssa Sodahl Prior Lake MN 19 F 53:39
19 Jennifer Harris 37 F 54:03
20 Shelly Lovegren Fridley MN 36 F 54:52
21 Janine Friesen White Bear Lak MN 23 F 55:09
22 Michelle Petermann New Brighton MN 35 F 55:42
23 Amy Schuster Ramsey MN 28 F 55:56
24 Stefanie Lorinser Stillwater MN 32 F 56:19
25 Stephanie Paulsen St Paul MN 28 F 56:24
26 Karen McCullough Hugo MN 38 F 56:31
27 Valerie Conard Woodbury MN 35 F 56:31
28 Morgan Herold Chanhassen MN 16 F 56:34
29 Suzy Boyum Fridley MN 36 F 56:35
30 Kim Bailey Holmen WI 30 F 56:48
31 Kathryn Conroy Minnetonka MN 21 F 57:02
32 Pamela Basham St. Michael MN 32 F 57:54
33 Kersten Herold Chanhassen MN 48 F 58:40
34 Linda Johnson St Paul MN 62 F 59:56
35 Laura Turner Maplewood MN 38 F 1:00:24
36 Ashley Cooper MN 25 F 1:00:34
37 Michelle Shefveland Elk River MN 50 F 1:00:46
38 Julianne Rantala Forest Lake MN 43 F 1:00:49
39 Katherine Heflin Roseville MN 45 F 1:00:55
40 Laura Frigstad St. Anthony MN 39 F 1:01:00
41 Amy Tong New Brighton MN 36 F 1:01:05
42 Melissa Villnow Maplewood MN 27 F 1:01:32
43 Teresa Green Woodbury MN 42 F 1:01:40
44 Lynnette Becker Oakdale MN 31 F 1:01:45
45 Sue Orsello Lino Lakes MN 43 F 1:01:59
46 Amy Coad St Paul MN 42 F 1:02:00
47 Clare Naughton St. Paul MN 22 F 1:02:25
48 Miriam Stella St. Paul MN 24 F 1:02:25
49 Lindsay Lowther St. Paul MN 27 F 1:02:31
50 Nicole Conlin Oakdale MN 24 F 1:03:12
51 Anna Perdeson Minneapolis MN 25 F 1:03:25
52 Anna Silha Bismarck ND 22 F 1:03:40
53 Erin Stein St Paul MN 30 F 1:04:43
54 Kim Keller Minneapolis MN 30 F 1:04:43
55 Carla Nielsen White Bear Lak MN 54 F 1:04:50
56 Sarah Rupp St Louis Park MN 27 F 1:05:04
57 Lena Lim Apple Valley MN 39 F 1:06:58
58 Rebecca Tessmer Woodbury MN 30 F 1:07:12
59 Ash-Leigh Vagle Monticello MN 30 F 1:07:49
60 Rachel Ford Chisago City MN 29 F 1:07:53
61 Jerene Bailey White Bear Lak MN 52 F 1:07:58
62 Molly Thomson Blaine MN 37 F 1:08:09
63 Laura Van Ryn Blaine MN 28 F 1:09:14
64 Rachelle Kroska Coon Rapids MN 28 F 1:09:14
65 Kim Vogel Vadnais Height MN 43 F 1:09:25
66 Robin Herbst Inver Grove He MN 48 F 1:11:27
67 Karla Schultz Vadnais Height MN 41 F 1:13:21
68 Kim Schneider St. Paul MN 34 F 1:16:01
69 Kathy Turi St. Paul MN 59 F 1:19:12
70 Charlotte Klingseisen Spring Lake Pa MN 31 F 1:20:42
71 Samantha Hackathorn Champlin MN 16 F 1:22:11
72 Tina Mariani Champlin MN 42 F 1:23:18
================================================================================
MALE AGE GROUP 30 & - UNDER
================================================================================
1 Brandon Lebeau Hopkins MN 26 M 40:21
2 Alec Birdsall Mpls MN 26 M 43:19
3 Jason Fehr Shoreview MN 29 M 43:58
4 Dustin Kulseth Ramsey MN 29 M 44:43
5 Nick Mitchell Elk River MN 20 M 50:20
6 Christopher Dornbusch Coon Rapids MN 29 M 50:30
7 Nick McLaren Minneapolis MN 26 M 51:36
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 30 & - UNDER
================================================================================
1 Emily Dancer Mpls MN 26 F 48:40
2 Lindsay Arnot Rochester MN 26 F 51:03
3 Heather Koerber Chicago IL 26 F 51:35
4 Amelia Vitt Minneapolis MN 24 F 51:59
5 Michelle Mussell Hugo MN 29 F 53:18
6 Cassie Bjork White Bear Lak MN 24 F 53:18
7 Bridgette Springer Prior Lake MN 19 F 53:39
8 Alyssa Sodahl Prior Lake MN 19 F 53:39
9 Janine Friesen White Bear Lak MN 23 F 55:09
10 Amy Schuster Ramsey MN 28 F 55:56
11 Stephanie Paulsen St Paul MN 28 F 56:24
12 Morgan Herold Chanhassen MN 16 F 56:34
13 Kim Bailey Holmen WI 30 F 56:48
14 Kathryn Conroy Minnetonka MN 21 F 57:02
15 Ashley Cooper MN 25 F 1:00:34
16 Melissa Villnow Maplewood MN 27 F 1:01:32
17 Clare Naughton St. Paul MN 22 F 1:02:25
18 Miriam Stella St. Paul MN 24 F 1:02:25
19 Lindsay Lowther St. Paul MN 27 F 1:02:31
20 Nicole Conlin Oakdale MN 24 F 1:03:12
21 Anna Perdeson Minneapolis MN 25 F 1:03:25
22 Anna Silha Bismarck ND 22 F 1:03:40
23 Erin Stein St Paul MN 30 F 1:04:43
24 Kim Keller Minneapolis MN 30 F 1:04:43
25 Sarah Rupp St Louis Park MN 27 F 1:05:04
26 Rebecca Tessmer Woodbury MN 30 F 1:07:12
27 Ash-Leigh Vagle Monticello MN 30 F 1:07:49
28 Rachel Ford Chisago City MN 29 F 1:07:53
29 Laura Van Ryn Blaine MN 28 F 1:09:14
30 Rachelle Kroska Coon Rapids MN 28 F 1:09:14
31 Samantha Hackathorn Champlin MN 16 F 1:22:11
================================================================================
MALE AGE GROUP 31 - 39
================================================================================
1 Matthew Trok Maple Grove MN 34 M 37:26
2 Daniel Aminzade Menlo Park MN 32 M 40:06
3 Mike Wilkerson Andover MN 36 M 44:18
4 Jesse Langer Hugo MN 33 M 50:27
5 Jason Cognetta North Oaks MN 35 M 53:26
6 Seth Detent Vadnais Height MN 34 M 53:39
7 Eric Tessmer Woodbury MN 31 M 1:07:12
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 31 - 39
================================================================================
1 Lai Wallin Vadnais Height MN 32 F 45:42
2 Andrea Dodson Mendota Height MN 32 F 51:20
3 Joelle Cognetta North Oaks MN 34 F 51:42
4 Kerry Feirn Shoreview MN 37 F 51:52
5 Jennifer Harris 37 F 54:03
6 Shelly Lovegren Fridley MN 36 F 54:52
7 Michelle Petermann New Brighton MN 35 F 55:42
8 Stefanie Lorinser Stillwater MN 32 F 56:19
9 Karen McCullough Hugo MN 38 F 56:31
10 Valerie Conard Woodbury MN 35 F 56:31
11 Suzy Boyum Fridley MN 36 F 56:35
12 Pamela Basham St. Michael MN 32 F 57:54
13 Laura Turner Maplewood MN 38 F 1:00:24
14 Laura Frigstad St. Anthony MN 39 F 1:01:00
15 Amy Tong New Brighton MN 36 F 1:01:05
16 Lynnette Becker Oakdale MN 31 F 1:01:45
17 Lena Lim Apple Valley MN 39 F 1:06:58
18 Molly Thomson Blaine MN 37 F 1:08:09
19 Kim Schneider St. Paul MN 34 F 1:16:01
20 Charlotte Klingseisen Spring Lake Pa MN 31 F 1:20:42
================================================================================
MALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Rob Delaune Shoreview MN 46 M 43:51
2 Chuck Praska Rochester MN 47 M 44:50
3 Glenn Walter Shoreview MN 46 M 46:11
4 George Sprouse Saint Paul MN 48 M 48:00
5 Brian Podolny Shoreview MN 40 M 52:39
6 Kevin Price Inver Grove He MN 42 M 54:09
7 Scott Heidgerken Rockford MN 40 M 55:29
8 Todd Howard Roseville MN 45 M 56:36
9 Shawn Osell Blaine MN 41 M 1:00:43
10 Raymond Rantala Forest Lake MN 46 M 1:00:49
11 Tim Floyd Woodbury MN 45 M 1:01:30
12 Tony Orsello Lino Lakes MN 42 M 1:01:59
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 40 - 49
================================================================================
1 Leah Bower Minneapolis MN 40 F 44:58
2 Lyn Praska Rochester MN 44 F 46:41
3 Mary Williams Albert Lea MN 41 F 52:08
4 Kersten Herold Chanhassen MN 48 F 58:40
5 Julianne Rantala Forest Lake MN 43 F 1:00:49
6 Katherine Heflin Roseville MN 45 F 1:00:55
7 Teresa Green Woodbury MN 42 F 1:01:40
8 Sue Orsello Lino Lakes MN 43 F 1:01:59
9 Amy Coad St Paul MN 42 F 1:02:00
10 Kim Vogel Vadnais Height MN 43 F 1:09:25
11 Robin Herbst Inver Grove He MN 48 F 1:11:27
12 Karla Schultz Vadnais Height MN 41 F 1:13:21
13 Tina Mariani Champlin MN 42 F 1:23:18
================================================================================
MALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Thomas O'Leary Circle Pines MN 54 M 47:53
2 Gary Moser Sedalia MO 57 M 49:24
3 Michael Kraemer Crystal MN 50 M 49:27
4 Doug Meslow Anoka MN 52 M 54:18
5 Steve Mund Cottage Grove MN 57 M 58:46
6 Jim O'Donnell White Bear Lak MN 57 M 1:01:54
7 Mark Graham Shoreview MN 50 M 1:03:50
8 Daniel Young Roseville MN 57 M 1:05:44
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 50 - 59
================================================================================
1 Kerry Krepps Orono MN 58 F 49:49
2 Bonnie Bjork White Bear Lak MN 50 F 53:30
3 Michelle Shefveland Elk River MN 50 F 1:00:46
4 Carla Nielsen White Bear Lak MN 54 F 1:04:50
5 Jerene Bailey White Bear Lak MN 52 F 1:07:58
6 Kathy Turi St. Paul MN 59 F 1:19:12
================================================================================
MALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
================================================================================
FEMALE AGE GROUP 60 & - UP
================================================================================
1 Linda Bjornberg Mendota Height MN 61 F 51:20
2 Linda Johnson St Paul MN 62 F 59:56
Total Registered: 0
Total Number of Finishers: 0
Number of Male Finishers: 0
Number of Female Finishers: 0
Did not Finish Race or Did Not Start: 0