Page 1
-------------------------------------------------------------------------------
2010 MORA VASALOPPET 35km
_______________________________________________________________________________
Place Div/Tot Name Age Sex City Sta Time Pace
===== ======== ======================= === === ================== === ========= =====
1 1/28 Nathan C Porath 27 M Red Wing MN 1:22:43.2 2:22
2 1/30 Andrew L Schakel 35 M Minneapolis MN 1:24:18.2 2:25
3 1/34 John W Munger 40 M Minneapolis MN 1:24:18.6 2:25
4 2/28 Paul A Olson 29 M Andover MN 1:25:06.5 2:26
5 1/14 Ryan W Skinner 18 M St Louis Park MN 1:25:08.8 2:26
6 1/30 Erik M Hendrickson 24 M St Louis Park MN 1:25:19.3 2:27
7 2/30 Andrew K Brown 20 M St Paul MN 1:26:06.5 2:28
8 1/49 Scott A Ellertson 48 M Albert Lea MN 1:26:06.6 2:28
9 3/28 John P Keane 29 M Minneapolis MN 1:27:18.8 2:30
10 3/30 Andrew R Tilman 20 M St Louis Park MN 1:27:31.2 2:31
11 4/28 Michael A Kosowski 25 M Minneapolis MN 1:27:36.4 2:31
12 4/30 Daniel De Roma 24 M Plymouth MN 1:27:44.6 2:31
13 2/14 Jacob W Sandry 17 M Bloomington MN 1:27:55.9 2:31
14 1/27 Luke W Baker 16 M Granite Falls MN 1:28:02.0 2:31
15 2/49 Philip T Rogers 46 M Esko MN 1:28:12.7 2:32
16 5/30 Brett A La Plante 21 M Elk River MN 1:28:38.4 2:32
17 1/66 Jack E Baker 52 M Granite Falls MN 1:28:49.3 2:33
18 3/49 Silvio M Moulsoff 46 M St Paul MN 1:28:49.7 2:33
19 1/67 Bradley J Erickson 55 M Plymouth MN 1:28:52.8 2:33
20 3/14 Brock A Eastlund 17 M Woodbury MN 1:30:03.9 2:35
21 2/66 Allen R Hanson 52 M Greenwood MN 1:30:13.4 2:35
22 1/22 Mary Beth Tuttle 46 F Pine Springs MN 1:30:15.1 2:35
23 1/18 Denny R Green 34 M Elk River MN 1:31:15.5 2:37
24 1/17 Angie B Robinson 42 F Roseville MN 1:31:25.7 2:37
25 3/66 Dave A Bridges 50 M Shoreview MN 1:31:28.6 2:37
26 2/30 Jason M Sannes-Venhuize 35 M Frazee MN 1:31:32.0 2:37
27 5/28 Charles W Weber 25 M St Louis Park MN 1:31:49.9 2:38
28 6/28 James E Bischoff 26 M Afton MN 1:32:06.5 2:38
29 2/27 Jan B Ketterson 15 M Bloomington MN 1:32:14.9 2:39
30 2/34 Mark Ahlers-Moore 43 M Roseville MN 1:32:25.2 2:39
31 3/34 Gary Di Silverstri 42 M Big Sky MT 1:32:34.0 2:39
32 3/27 Jonah M Gilbert 16 M St Paul MN 1:33:45.7 2:41
33 4/34 Allen G Overturf 42 M Maple Plain MN 1:33:53.9 2:41
34 6/30 Michael S Meehlhause 20 M Mounds View MN 1:34:10.2 2:42
35 2/67 John E Stamm 59 M Afton MN 1:34:16.1 2:42
36 7/28 Dan C Schlatter 25 M New Brighton MN 1:34:18.8 2:42
37 4/14 Eli D Fark 17 M St Cloud MN 1:34:34.3 2:43
38 1/18 Kathleen L De Wahl 23 F St Paul MN 1:34:38.6 2:43
39 2/18 Patrick W Lorentz 30 M River Falls WI 1:34:54.3 2:43
40 3/30 Per M Nelson 36 M Woodbury MN 1:35:07.7 2:44
41 2/18 Allison Bohn 23 F Plymouth MN 1:35:08.5 2:44
42 5/14 Luke P Rustad 18 M St Paul MN 1:35:23.1 2:44
43 3/18 Addie E Byrne 19 F Bovey MN 1:35:23.4 2:44
44 6/14 Bob S Carter 17 M Coleraine MN 1:35:23.6 2:44
45 5/34 Tim Leone-Getten 43 M St Paul MN 1:35:28.2 2:44
46 1/10 Julia N Harrison 17 F Minnetrista MN 1:35:30.9 2:44
47 4/66 Tony Carter 51 M Coleraine MN 1:35:42.9 2:45
48 5/66 Richard R Chin 50 M St Paul MN 1:36:16.2 2:46
49 3/18 Mark W Schulte 32 M Golden Valley MN 1:36:21.4 2:46
50 7/30 Abe D Fark 19 M St Cloud MN 1:36:26.2 2:46
51 4/18 Benjamin R Nysse 34 M Greenfield WI 1:36:54.0 2:47
52 4/27 Evan M Borchert 15 M New Brighton MN 1:36:54.6 2:47
53 4/49 Bruce A Adelsman 45 M New Brighton MN 1:36:58.7 2:47
54 6/34 Robert Y Golin 42 M Medina MN 1:37:01.4 2:47
55 8/28 Finn B Kolsrud 25 M Iowa City IA 1:37:04.0 2:47
56 5/49 Jack W Ellefson 46 M Park Rapids MN 1:37:16.6 2:47
57 1/19 Mellissa S Mac Millan 25 F St Paul MN 1:37:27.8 2:48
58 1/18 Terry J Holm 65 M Brainerd MN 1:37:46.2 2:48
59 9/28 Jon R Bostrom 25 M Duluth MN 1:38:04.9 2:49
60 10/28 Nate M Hoffman 26 M Annandale MN 1:38:20.1 2:49
61 8/30 Jorgen Gronsund 24 M Minneapolis MN 1:38:25.3 2:49
62 6/66 Jon S Byrne 53 M Bovey MN 1:38:30.3 2:49
63 7/66 Steve J Clark 52 M St Paul MN 1:38:35.4 2:50
64 11/28 Eric D Olson 25 M Mora MN 1:38:54.4 2:50
65 3/67 Mike R Lyner 56 M Stillwater MN 1:38:59.0 2:50
66 8/66 Grant A Moos 54 M St Paul MN 1:39:03.4 2:50
67 7/34 David S Leske 41 M Golden Valley MN 1:39:04.5 2:50
68 9/30 Cooper H Dodds 19 M Hanover NH 1:39:06.4 2:50
69 5/27 Isaak M Ridge 15 M New Brighton MN 1:39:06.7 2:50
70 6/27 Karl J Holub 16 M New Brighton MN 1:39:06.8 2:50
71 4/67 Andrew Wood 56 M Rochester MN 1:39:16.8 2:51
72 6/49 Bradley K Wells 45 M West Allis WI 1:39:20.0 2:51
73 7/49 Mark W Wirt 49 M Minneapolis MN 1:39:28.4 2:51
74 12/28 Joshua A Rolnitzky 28 M Minneapolis MN 1:39:28.5 2:51
75 9/66 Dale T Vaillancourt 50 M Burnsville MN 1:39:36.8 2:51
76 7/27 Kai M Olstad 16 M Eureka MN 1:39:49.4 2:52
77 10/30 Hans Most 21 M St Paul MN 1:39:58.8 2:52
78 8/27 Garrett S Shaffer 16 M Medicine Lake MN 1:39:59.0 2:52
79 10/66 Jeff L Johnson 50 M White Bear Lake MN 1:40:23.0 2:53
80 8/49 Richard A Budde 46 M Plymouth MN 1:40:34.1 2:53
81 2/17 Anne L Ellefson 44 F Park Rapids MN 1:40:34.4 2:53
82 11/66 Dan L Fark 52 M St Cloud MN 1:40:36.7 2:53
83 7/14 Michael W Sather 17 M Plymouth MN 1:41:02.2 2:54
84 1/37 Stanley B Berry 61 M Thunder Bay Ontari CAN 1:41:06.7 2:54
85 1/15 Robbi J Weldon 34 F Thunder Bay Ontari CAN 1:41:06.7 2:54
86 8/34 Mark A Jacobson 44 M Bloomington MN 1:41:17.3 2:54
87 1/10 Karl M Christensen 14 M St Cloud MN 1:41:27.4 2:54
88 2/18 Odd Osland 68 M Apple Valley MN 1:42:04.7 2:55
89 2/15 Mary E Vancura 30 F St Paul MN 1:42:12.3 2:56
90 5/67 Lou Chouinard 56 M Minneapolis MN 1:42:15.8 2:56
91 6/67 John W Boller 58 M Brooklyn Park MN 1:42:21.3 2:56
92 2/10 Christopher G Rouw 14 M St Cloud MN 1:42:46.6 2:57
93 2/19 Julie D Kallemeyn 26 F Elk River MN 1:42:51.2 2:57
94 12/66 Dan E Lee 53 M Plymouth MN 1:43:01.2 2:57
95 2/22 Mindy L Benton 46 F Minnetonka MN 1:43:01.9 2:57
96 13/28 Peter A Bauer 29 M St Paul MN 1:43:03.3 2:57
97 3/19 Nichole L Porath 26 F Red Wing MN 1:43:06.7 2:57
98 9/34 Darrin L Diedrich 44 M Minneapolis MN 1:43:26.4 2:58
99 13/66 Jon D Shorter 52 M Bemidji MN 1:43:29.0 2:58
100 14/66 John J Miller 53 M Stillwater MN 1:43:29.4 2:58
101 9/27 Max P Anderson 15 M Mora MN 1:43:38.0 2:58
102 4/30 Jason C Vanderport 39 M Braham MN 1:43:39.7 2:58
103 7/67 Jim G Hagstrom 55 M Afton MN 1:43:40.2 2:58
104 5/18 Jason J Dalebroux 31 M Minneapolis MN 1:43:51.6 2:59
105 6/18 Michael E Swedal 30 M Foley MN 1:43:52.3 2:59
106 8/67 Tom J Bengel 59 M St Paul MN 1:43:52.8 2:59
107 10/27 Matt A Penzenstadler 16 M Bloomington MN 1:43:53.3 2:59
108 3/17 Angelica Di Silvestri 44 F Big Sky MT 1:43:54.8 2:59
109 9/67 Joe F Panci 55 M Eagle River WI 1:44:30.2 3:00
110 15/66 Gene R Shaw 53 M Marshfield WI 1:44:45.5 3:00
111 11/27 Drew D Polasky 16 M Arden Hills MN 1:44:48.4 3:00
112 10/67 Mike J Flynn 57 M Elk River MN 1:44:58.9 3:00
113 1/8 Kati Campbell 63 F Long Lake MN 1:45:03.2 3:01
114 3/10 Will R Olstad 14 M Eureka MN 1:45:11.8 3:01
115 1/24 Kelly A Rogers 50 F Esko MN 1:45:14.3 3:01
116 10/34 Bill H Moser 40 M St Paul MN 1:45:26.0 3:01
117 5/30 Ladd O Ojala 39 M Minneapolis MN 1:45:27.0 3:01
118 2/37 Timothy H Power 60 M Afton MN 1:45:29.3 3:01
119 16/66 John P Layton 52 M Minnetonka MN 1:45:31.9 3:01
120 2/24 Lisa M Egger 50 F Edina MN 1:46:15.8 3:03
121 14/28 Joel R Paulson 27 M Maple Grove MN 1:46:24.5 3:03
122 17/66 Chuck M Barden 53 M Waconia MN 1:46:35.0 3:03
123 4/17 Andrea L Breen 43 F Minneapolis MN 1:46:41.8 3:03
124 7/18 Jon W Stephenson 33 M Hermantown MN 1:46:42.0 3:03
125 18/66 Richard A Rieth 53 M Three Oaks MI 1:46:48.2 3:04
126 11/34 Doug E Olsen 42 M Duluth MN 1:46:48.7 3:04
127 19/66 Tom P Raetz 51 M Owatonna MN 1:46:55.4 3:04
128 11/30 Thomas E Lake 21 M Bloomington MN 1:47:07.9 3:04
129 12/27 Derrick L Stenstrom 15 M Mora MN 1:47:22.1 3:05
130 13/27 Wil T Hallstrom 15 M Mora MN 1:47:33.1 3:05
131 11/67 Daniel L Sanville 55 M White Bear Lake MN 1:48:00.8 3:06
132 4/10 Joshua A Overturf 14 M Maple Plain MN 1:48:06.7 3:06
133 9/49 Jeff R Travis 48 M Eden Prairie MN 1:48:08.7 3:06
134 20/66 Doug E Johnson 52 M Minneapolis MN 1:48:22.6 3:06
135 10/49 David J Larson 48 M Cambridge MN 1:48:40.1 3:07
136 14/27 Daniel R Milavitz 15 M Minneapolis MN 1:49:09.9 3:08
137 12/30 Jacob W Moss 21 M Ames IA 1:49:25.4 3:08
138 11/49 Christopher G Peske 48 M Sussex WI 1:49:52.2 3:09
139 12/67 Larry J Mulenburg 57 M Glencoe MN 1:49:55.4 3:09
140 12/49 Dan J Thomson 48 M Dayton MN 1:50:02.2 3:09
141 3/24 Marise A Widmer 50 F St Paul MN 1:50:05.0 3:09
142 13/49 Jeffrey S Olson 45 M Plymouth MN 1:50:09.1 3:09
143 1/4 Sarah M Todey 14 F Osseo MN 1:50:25.5 3:10
144 21/66 Brian S Milavitz 53 M Minneapolis MN 1:50:26.5 3:10
145 22/66 George C Odio 54 M Alexandria MN 1:50:48.2 3:10
146 12/34 Steve R Young 44 M Hutchinson MN 1:50:51.0 3:11
147 5/17 Molly I Weyrens 41 F St Joseph MN 1:50:54.6 3:11
148 23/66 Jeffery A Dubois 53 M North Oaks MN 1:50:56.8 3:11
149 24/66 Jim De Roma 50 M Plymouth MN 1:50:58.6 3:11
150 14/49 Greg W Fields 47 M Golden Valley MN 1:51:00.4 3:11
151 25/66 Kevin W Moss 52 M Bondurant IA 1:51:01.8 3:11
152 15/27 Brian D Tobelmann 16 M Plymouth MN 1:51:05.6 3:11
153 5/10 Tyler A Gilbert 14 M St Paul MN 1:51:21.8 3:11
154 26/66 Mark G Penzenstadler 54 M Bloomington MN 1:51:27.6 3:12
155 13/30 Hrishikesh M Rao 20 M Plymouth MN 1:51:28.8 3:12
156 14/30 Donald P Warneke 20 M Elk River MN 1:51:46.1 3:12
157 15/30 John F Ahlness 21 M Mora MN 1:51:53.9 3:12
158 16/27 Nick P Fackler 15 M Mora MN 1:51:57.9 3:12
159 27/66 David S Ware 52 M St Louis MO 1:52:02.3 3:13
160 8/14 Brandon T Haus 18 M St Cloud MN 1:52:15.2 3:13
161 15/49 Ken J Grieshaber 45 M Minneapolis MN 1:52:27.4 3:13
162 6/30 David W La Course 38 M Belle Plaine MN 1:52:31.8 3:13
163 3/18 Dave Harju 66 M Bayfield WI 1:52:38.7 3:14
164 3/15 Ann D Hattamer 32 F Eau Claire WI 1:52:51.9 3:14
165 16/30 Chris G Kucek 20 M Waukesha WI 1:52:52.7 3:14
166 13/34 Robert P Hutter 44 M Maple Plain MN 1:53:02.3 3:14
167 16/49 Bruce L Chamberlain 45 M Minneapolis MN 1:53:02.7 3:14
168 17/27 Bjorn P Larson 15 M Mound MN 1:53:16.6 3:15
169 3/22 Mary C Bianco 47 F Ely MN 1:53:20.5 3:15
170 13/67 Michael H Schmaltz 55 M Stillwater MN 1:53:27.6 3:15
171 14/67 Jim L Porath 56 M Shoreview MN 1:53:35.0 3:15
172 14/34 Craig L Bowron 44 M St Paul MN 1:53:35.3 3:15
173 28/66 Mark E Klosterman 54 M North Oaks MN 1:53:36.6 3:15
174 15/28 Steve E Swedal 29 M Clear Lake MN 1:53:39.8 3:15
175 4/18 Will D Gosnold 69 M Grand Forks ND 1:53:48.4 3:16
176 15/34 Eric J Nystrom 43 M Minneapolis MN 1:54:03.3 3:16
177 17/49 Mitchell B Olson 45 M Bloomington MN 1:54:13.9 3:16
178 7/30 Matthew M Hedman 36 M Minneapolis MN 1:54:14.5 3:16
179 4/22 Cathy M Weiss 49 F Eau Claire WI 1:54:39.8 3:17
180 17/30 Thomas R De Roma 20 M Plymouth MN 1:54:43.5 3:17
181 9/14 Charles B Faust 18 M Long Prairie MN 1:54:46.8 3:17
182 18/27 Jack Inglis 16 M Minnetrista MN 1:54:52.7 3:17
183 3/37 Todd F Grant 61 M Golden Valley MN 1:54:53.5 3:17
184 8/18 Jeff T Behrend 30 M Richfield MN 1:54:53.8 3:17
185 9/18 Daniel C Malone 33 M Breckenridge CO 1:55:00.6 3:18
186 5/18 Bob A Koshnick 66 M Detroit Lakes MN 1:55:14.6 3:18
187 4/19 Anna M Hagstrom 27 F St Paul MN 1:55:15.4 3:18
188 6/17 Jennifer L Anderson 44 F Plymouth MN 1:55:28.6 3:18
189 29/66 Gregory D Yetzer 50 M Lakeville MN 1:55:28.9 3:18
190 15/67 Terry Salmela 58 M Mora MN 1:55:31.3 3:19
191 6/18 Bob Wheeler 68 M Minneapolis MN 1:55:38.4 3:19
192 30/66 Tom R Brimacombe 50 M Sante Fe NM 1:55:47.5 3:19
193 4/15 Anna C Peterson 32 F Anoka MN 1:56:02.8 3:19
194 31/66 Daniel Raether 53 M St Louis Park MN 1:56:08.4 3:20
195 16/67 Alan S Witebsky 56 M Golden Valley MN 1:56:16.9 3:20
196 10/18 David D Randall 32 M North Branch MN 1:56:19.2 3:20
197 17/67 Jeffrey A Quam 57 M Fargo ND 1:56:20.6 3:20
198 18/49 Kai C Bjerkness 48 M Eden Prairie MN 1:56:27.4 3:20
199 5/22 Kathleen A Miller 49 F Plymouth MN 1:56:32.9 3:20
200 11/18 Joshua J Gibson 32 M Andover MN 1:56:33.1 3:20
201 1/9 James E White 70 M St Cloud MN 1:56:37.9 3:20
202 18/67 Todd A Schempf 59 M Ramsey MN 1:56:38.3 3:20
203 19/67 Bob H Britt 59 M Shakopee MN 1:57:01.1 3:21
204 20/67 Stephen G Kern 56 M Minnetonka MN 1:57:02.8 3:21
205 4/24 Susan S Harrison 53 F Minnetrista MN 1:57:06.8 3:21
206 21/67 Doug C White 57 M Shoreview MN 1:57:07.4 3:21
207 16/28 Joe Bell 28 M Sauk Rapids MN 1:57:08.6 3:21
208 32/66 Thomas W Burton 52 M Deephaven MN 1:57:11.1 3:21
209 19/27 Kory P Sutton 15 M Ogilvie MN 1:57:14.3 3:21
210 16/34 Damon N Struyk 43 M Golden Valley MN 1:57:19.6 3:22
211 8/30 Andrew Oman 37 M Minneapolis MN 1:57:29.0 3:22
212 19/49 Bryan K Lueth 48 M North Branch MN 1:57:38.9 3:22
213 4/37 Jeffrey J Greenwood 62 M St Paul MN 1:57:40.1 3:22
214 1/16 Madeline A Mc Alister 57 F Minneapolis MN 1:58:01.9 3:23
215 5/37 Mason C Hjelle 60 M Mora MN 1:58:19.9 3:23
216 22/67 John Lindblom Iii 56 M Mora MN 1:58:21.0 3:23
217 20/27 Victor R Brenk 15 M Minnestrista MN 1:58:26.1 3:24
218 17/28 Aidan T Demarais 27 M Janesville MN 1:58:27.3 3:24
219 6/37 Kayo H Aslagson 61 M Starbuck MN 1:58:29.5 3:24
220 33/66 Bill Blomstrom 53 M Cambridge MN 1:58:50.5 3:24
221 34/66 John M Harlander 50 M St Cloud MN 1:58:54.4 3:24
222 23/67 Bill Hooke 56 M Eden Prairie MN 1:58:59.3 3:24
223 2/10 Krista L Humbert 17 F Mound MN 1:59:13.7 3:25
224 1/4 Sophie B Scheuerman 15 F Northfield MN 1:59:23.7 3:25
225 17/34 Michael T Scheuerman 43 M Northfield MN 1:59:24.1 3:25
226 5/15 Jennifer F Grant 33 F St Louis Park MN 1:59:29.9 3:25
227 10/14 Max A May 17 M St Paul MN 1:59:33.6 3:25
228 9/30 Brian Ringwelski 38 M Hyattsville MD 1:59:35.0 3:25
229 2/4 Ashlee L Forslund 13 F Mora MN 1:59:37.4 3:26
230 24/67 Dennis J Kloos 56 M West St Paul MN 1:59:58.9 3:26
231 25/67 Randy R Hochstein 55 M Plymouth MN 2:00:05.5 3:26
232 20/49 Bill J Schuch 45 M Green Bay WI 2:00:20.9 3:27
233 18/30 Thomas A Carlson 22 M Amery WI 2:00:25.1 3:27
234 35/66 Dennis B Olmstead 54 M Eden Prairie MN 2:00:54.1 3:28
235 10/30 Kevin P Bengts 38 M Minneapolis MN 2:00:55.3 3:28
236 21/49 Kevin C Cleereman 48 M New Brighton MN 2:00:58.4 3:28
237 21/27 Tony R Nikodym 16 M Mora MN 2:01:06.8 3:28
238 36/66 Tom Wilton 52 M Polk City IA 2:01:08.6 3:28
239 12/18 Ben Polk 32 M Minneapolis MN 2:01:14.5 3:28
240 22/27 Leif E Olsen 16 M Northfield MN 2:01:15.3 3:28
241 6/15 Katie M Abrams 30 F Minneapolis MN 2:01:22.1 3:29
242 23/27 Bjorn Adelsman 15 M New Brighton MN 2:01:23.6 3:29
243 37/66 Jack D Shovein 50 M North Oaks MN 2:01:31.0 3:29
244 5/24 Rebecca Fitch 52 F Minneapolis MN 2:01:39.7 3:29
245 4/18 Mariah J Olson 20 F Mora MN 2:01:43.1 3:29
246 6/24 Martha J Wavrin 50 F Henderson MN 2:01:46.3 3:29
247 24/27 Miles B Tyler 15 M Northfield MN 2:01:46.7 3:29
248 7/37 Forrest W Peterson 61 M Willmar MN 2:02:01.2 3:30
249 22/49 Mike J Maiers 48 M Lakeville MN 2:02:07.1 3:30
250 7/15 Eleanor M Jensen 30 F Ely MN 2:02:24.4 3:30
251 6/10 Jes S Pedersen 13 M Luck WI 2:02:26.5 3:30
252 38/66 Daniel F Olsen 51 M Northfield MN 2:02:38.5 3:31
253 39/66 William R Farquhar 50 M Plymouth MN 2:02:56.7 3:31
254 40/66 Craig N Bell 52 M Red Wing MN 2:03:12.1 3:32
255 19/30 Joe J Menigo 19 M Pine City MN 2:03:19.3 3:32
256 26/67 Steve R Pearson 57 M Danbury WI 2:03:25.3 3:32
257 27/67 Randy S Ferrin 59 M Scandia MN 2:03:45.6 3:33
258 7/17 Cynthia G Pick 44 F Minneapolis MN 2:03:58.1 3:33
259 28/67 Jeff S Menigo 55 M Pine City MN 2:03:58.9 3:33
260 5/18 Erica M Whalen 21 F Duluth MN 2:04:07.4 3:33
261 7/18 Arvid L Brekke 66 M Esko MN 2:04:07.6 3:33
262 23/49 Michael L Peterson 46 M Clarks Grove MN 2:04:20.7 3:34
263 24/49 Ken Olstad 47 M Eureka MN 2:04:33.8 3:34
264 6/18 Laura C Kosowski 19 F Minneapolis MN 2:04:33.9 3:34
265 29/67 Stewart C Anderson 59 M Eden Prairie MN 2:04:56.1 3:35
266 18/28 Alex Espe 26 M St Paul MN 2:04:56.7 3:35
267 1/14 Kristine C Maki 36 F Hayward WI 2:05:01.8 3:35
268 30/67 Thomas C Holton 56 M Coon Rapids MN 2:05:06.0 3:35
269 25/49 Tom Foley 49 M North Oaks MN 2:05:12.8 3:35
270 18/34 Stewart F Crosby 41 M Minneapolis MN 2:05:16.5 3:35
271 41/66 Brad W Johnson 52 M Minnetrista MN 2:05:17.2 3:35
272 13/18 Lucas W Olen 30 M Mora MN 2:05:23.5 3:35
273 2/9 Monte W Miller 73 M Maple Grove MN 2:05:29.9 3:36
274 6/22 Donna M Smith 48 F Mora MN 2:05:30.7 3:36
275 20/30 Clayton D Kilber 23 M Minneapolis MN 2:05:31.2 3:36
276 3/4 Jessie C Greeley 14 F Wyoming MN 2:05:36.0 3:36
277 19/34 David P Anderson 40 M Minneapolis MN 2:05:40.9 3:36
278 20/34 Wayne T Sicora 40 M Robbinsdale MN 2:05:46.8 3:36
279 11/30 Brent A Hippen 38 M Mora MN 2:05:55.1 3:36
280 8/15 Amy T Andersen 30 F Robbinsdale MN 2:05:59.8 3:36
281 31/67 Ronald L Refsnider 58 M Coon Rapids MN 2:06:11.1 3:37
282 42/66 Mike Amundson 51 M Minneapolis MN 2:06:17.5 3:37
283 2/4 Amber L Balvin 16 F Grasston MN 2:06:20.3 3:37
284 43/66 Edwin H Ryan 54 M St Paul MN 2:06:21.9 3:37
285 44/66 Mark J Wanderman 54 M Minnetonka MN 2:06:23.7 3:37
286 8/37 Gary P Keifenheim 61 M Elk River MN 2:06:29.9 3:37
287 26/49 Charles A Julson 45 M Bloomington MN 2:06:30.1 3:37
288 12/30 Matthew T Felger 35 M Mora MN 2:06:43.6 3:38
289 32/67 Michael S Squires 56 M Cedar Falls IA 2:06:45.7 3:38
290 33/67 James A Sloan 58 M Pine City MN 2:06:48.4 3:38
291 8/17 Kim A Kylander 42 F Mora MN 2:06:59.8 3:38
292 7/18 Kathryn A Evans 22 F Eden Prairie MN 2:07:06.6 3:38
293 9/17 Margaret A Adelsman 42 F New Brighton MN 2:07:15.9 3:39
294 5/19 Angela M Bealka 29 F Aurora MN 2:07:16.1 3:39
295 34/67 David A Ahlquist 58 M Rochester MN 2:07:16.5 3:39
296 9/37 Geroge Arimond 62 M La Crosse WI 2:07:23.7 3:39
297 21/34 Joel M Hippen 44 M Brook Park MN 2:07:29.9 3:39
298 2/8 Jean Lavelle 63 F Golden Valley MN 2:07:35.1 3:39
299 10/37 John T Lavelle 63 M Golden Valley MN 2:07:43.1 3:39
300 27/49 Paul R Schaaf 47 M Scandia MN 2:08:03.4 3:40
301 2/14 Jill S Wanous 38 F Eden Prairie MN 2:08:04.5 3:40
302 28/49 Mike H Craemer 46 M Minnetonka MN 2:08:10.1 3:40
303 35/67 David D Thorp 56 M Chanhassen MN 2:08:10.5 3:40
304 11/37 Dennis L Rasmussen 61 M North Mankato MN 2:08:18.3 3:40
305 45/66 Bill A Metz 54 M Northfield MN 2:08:35.8 3:41
306 25/27 Eric M Boser 16 M Mound MN 2:08:40.3 3:41
307 12/37 David T Scott 60 M St Paul MN 2:08:52.1 3:41
308 7/24 Marnie S Myhre 52 F St Paul MN 2:09:19.1 3:42
309 29/49 Sam S Kokkinen 47 M Plymouth MN 2:09:25.8 3:42
310 6/19 Meghan A Thorp 28 F Minneapolis MN 2:09:26.7 3:42
311 3/10 Grace K Fiske 17 F Brook Park MN 2:09:33.8 3:43
312 7/10 Tanner J Wetzel 14 M Maple Grove MN 2:09:34.8 3:43
313 46/66 Stephen J Swensen 54 M Rochester MN 2:09:38.6 3:43
314 7/22 Ann T Brimacombe 46 F Minneapolis MN 2:09:51.1 3:43
315 7/19 Melissa A Bell 27 F Sauk Rapids MN 2:09:51.1 3:43
316 47/66 John F Gibbs 52 M Bloomington MN 2:09:59.3 3:43
317 36/67 Dave E Anderson 57 M Mora MN 2:10:00.6 3:43
318 22/34 Stephen B Ruble 41 M Lino Lakes MN 2:10:03.1 3:43
319 3/8 Jo-Ellen V Abraham 61 F Eagan MN 2:10:11.5 3:44
320 48/66 Soctt H Gislason 54 M St Paul MN 2:10:22.1 3:44
321 8/22 Lynn C Randazzo 46 F St Paul MN 2:10:23.8 3:44
322 8/24 Kay D Wallis 53 F Woodbury MN 2:10:31.7 3:44
323 13/37 Denny J Barry 60 M New York Mills MN 2:10:50.0 3:45
324 21/30 Bill R Menigo 22 M Pine City MN 2:10:52.9 3:45
325 23/34 Brent G Peterson 43 M Minnetrista MN 2:11:05.2 3:45
326 13/30 James R Yunker 39 M Stillwater MN 2:11:18.2 3:46
327 9/24 Jill M Cooper 52 F Minneapolis MN 2:11:26.2 3:46
328 24/34 Dan T Denardo 44 M Elbow Lake MN 2:11:35.4 3:46
329 14/37 John Masiulis 64 M St Paul MN 2:11:49.1 3:46
330 49/66 Scott C Gilkey 52 M Prior Lake MN 2:11:57.6 3:47
331 22/30 David L Benson 22 M Ames IA 2:12:02.3 3:47
332 15/37 Paul R Eckert 64 M West St Paul MN 2:12:03.2 3:47
333 8/18 Lacey N Johnstone 22 F Mora MN 2:12:08.1 3:47
334 16/37 Ralph A Bache 63 M Stillwater MN 2:12:09.1 3:47
335 17/37 Paul A Abraham 61 M Eagan MN 2:12:11.8 3:47
336 18/37 Wallace B Wadd 63 M Woodbury MN 2:12:15.5 3:47
337 50/66 Charles H Maternus 53 M Waite Park MN 2:12:22.2 3:47
338 10/24 Theresa K Gibbs 50 F Bloomington MN 2:12:23.7 3:47
339 8/19 Katherine L Thorp 27 F Richfield MN 2:12:32.0 3:48
340 9/19 Ellen E Aschim 27 F Forest Lake MN 2:12:46.3 3:48
341 30/49 Wolfgang G Sinn 47 M Minot ND 2:12:48.7 3:48
342 10/19 Andrea R Engblom 27 F Le Sueur MN 2:13:00.8 3:49
343 2/16 Chris W Bennett-Gagner 57 F Coon Rapids MN 2:13:31.0 3:49
344 11/24 Teri M Schiller 52 F Minneapolis MN 2:13:36.6 3:50
345 37/67 Neal R Lundeen 58 M Frederic WI 2:14:00.3 3:50
346 19/37 Maurice E Brancamp 61 M Waukegan IL 2:14:35.3 3:51
347 8/18 Toby Markowitz 65 M Roseville MN 2:14:37.8 3:51
348 4/10 Kelsey M Whalen 18 F Woodbury MN 2:14:40.0 3:51
349 26/27 John E Norgaard 16 M Naperville IL 2:14:45.2 3:51
350 3/14 Sara E Hauer 39 F Milwaukee WI 2:14:50.0 3:52
351 4/14 Ami L Voeltz-Schakel 36 F Minneapolis MN 2:14:50.5 3:52
352 38/67 Mike Berns 59 M St Paul MN 2:14:58.0 3:52
353 14/30 Jeff D Bauerly 38 M St Cloud MN 2:15:23.8 3:53
354 39/67 Kevin D Berg 57 M Rochester MN 2:15:41.8 3:53
355 5/10 Marshana L Coler 18 F Mora MN 2:15:45.9 3:53
356 11/14 Chris Gustafson 18 M Bloomington MN 2:15:50.6 3:53
357 23/30 Ben A Koke 19 M Bloomington MN 2:16:01.4 3:54
358 12/24 Martha J Aschim 53 F Marinette WI 2:16:02.2 3:54
359 25/34 Peter B Eaton 41 M St Charles MN 2:16:12.7 3:54
360 51/66 Victor E Lund 53 M Golden Valley MN 2:16:20.8 3:54
361 9/18 Sarah M Horton 21 F Marshfield WI 2:16:36.1 3:55
362 19/28 Drew A Stattine 25 M Andover MN 2:16:40.9 3:55
363 15/30 Scot J Berkley 35 M Owatonna MN 2:16:48.9 3:55
364 31/49 Brian J Novak 47 M New Brighton MN 2:16:55.0 3:55
365 40/67 Tony Vavoulis 57 M St Paul MN 2:16:56.0 3:55
366 32/49 Douglas J Pryce 48 M Minneapolis MN 2:17:30.7 3:56
367 20/28 Bryant W Carlson 26 M Minneapolis MN 2:17:48.5 3:57
368 9/18 Roger W Knudson 66 M Finlayson MN 2:17:55.0 3:57
369 3/4 Rachel I Hovland 16 F Mora MN 2:17:56.4 3:57
370 41/67 Alan E Grant 59 M Coon Rapids MN 2:17:57.3 3:57
371 33/49 Eric P Hovland 46 M Mora MN 2:18:29.7 3:58
372 52/66 Scott A Brink 51 M Maple Grove MN 2:18:38.9 3:58
373 34/49 Joseph J Corbeille 47 M Black Creek WI 2:18:53.8 3:59
374 10/17 Connie L Hart 41 F Lonsdale MN 2:18:58.8 3:59
375 5/14 Kira Q Stolen 38 F New Brighton MN 2:19:01.5 3:59
376 42/67 Tom Amundson 59 M Minneapolis MN 2:19:04.7 3:59
377 12/14 Chase E Sanders 18 M Byron IL 2:19:07.7 3:59
378 16/30 Brian A Issacson 39 M St Paul MN 2:19:15.4 3:59
379 53/66 Bruce Busta 52 M St Cloud MN 2:19:19.1 3:59
380 54/66 Wayne Federer 54 M New Richmond WI 2:19:21.2 3:59
381 8/10 Barry K Schultz 14 M Mora MN 2:19:26.4 4:00
382 3/16 Kathryn G Ryan 56 F Arden Hills MN 2:19:34.9 4:00
383 20/37 David Bryan 64 M Minneapolis MN 2:19:37.8 4:00
384 21/37 Richard D Rovang 60 M Aberdeen SD 2:19:39.5 4:00
385 35/49 Steve J Schoo 46 M Maple Grove MN 2:19:45.6 4:00
386 36/49 Simon J Tyler 45 M Northfield MN 2:19:50.7 4:00
387 11/19 Katrina L Olmstead 25 F St Paul MN 2:19:52.1 4:00
388 22/37 Joe M Gryskiewicz 61 M Edina MN 2:19:52.7 4:00
389 23/37 Ed Arenz 60 M Isanti MN 2:19:58.1 4:00
390 24/37 Jeff J Melby 60 M St Paul MN 2:20:03.3 4:01
391 43/67 Peter A Schlesinger 57 M Roseville MN 2:20:33.7 4:01
392 9/22 Natalie K Griffith 46 F Minneapolis MN 2:20:34.5 4:01
393 26/34 Timothy C Wiste 40 M Hudson WI 2:20:35.8 4:02
394 25/37 Kenneth C Beck 61 M St Paul MN 2:20:51.1 4:02
395 17/30 Mark T Sherman 39 M Pequot Lakes MN 2:20:54.6 4:02
396 18/30 Steve J Baone 38 M Minneapolis MN 2:21:15.0 4:03
397 27/27 Michael J Johnstone 16 M Mora MN 2:21:23.9 4:03
398 19/30 Joel G Benton 35 M Minneapolis MN 2:21:30.9 4:03
399 9/10 Andrew P Koch 13 M Merrill WI 2:21:50.7 4:04
400 6/10 Megan R Trumper 18 F Stillwater MN 2:21:50.8 4:04
401 44/67 Don Duffy 56 M Bloomington MN 2:21:52.1 4:04
402 37/49 Don E Moran 46 M Lakeville MN 2:21:54.5 4:04
403 4/4 Libby G Monson 15 F Mora MN 2:21:57.2 4:04
404 13/24 Molly Hoeg 54 F New Hope MN 2:22:14.4 4:04
405 11/17 Sherry L Koch 44 F Merrill WI 2:22:14.5 4:04
406 20/30 Scott D Greymont 38 M Bloomington MN 2:22:22.6 4:05
407 38/49 William B Holway 45 M Minneapolis MN 2:22:49.3 4:05
408 21/30 Ethan C MacKey 37 M Maple Grove MN 2:22:50.2 4:05
409 45/67 William J Tremaine 59 M Rochester MN 2:23:02.4 4:06
410 14/24 Megan E Webster 54 F Richfield MN 2:23:17.2 4:06
411 10/18 James W Ogg 66 M Edina MN 2:23:27.3 4:06
412 6/14 Kari L Sobeck 38 F Minneapolis MN 2:23:33.7 4:07
413 27/34 Mike J Stucky 42 M Shoreview MN 2:23:46.0 4:07
414 26/37 Stephen F Befort 61 M St Paul MN 2:23:47.0 4:07
415 11/18 Norm W Scott 65 M Bloomington MN 2:23:50.3 4:07
416 22/30 Robert D Shipley 36 M Austin TX 2:23:58.2 4:07
417 12/18 Dennis D Nelson 68 M Andover MN 2:24:12.4 4:08
418 46/67 Jon E Dennis 58 M St Cloud MN 2:24:18.0 4:08
419 10/22 Christine M Lehman 45 F St Louis Park MN 2:24:18.2 4:08
420 55/66 Joe G Mc Gough 54 M Cannon Falls MN 2:24:18.8 4:08
421 11/22 Cheryl A Corbeille 46 F Black Creek WI 2:24:29.1 4:08
422 39/49 James Olive 48 M St Paul MN 2:24:33.0 4:08
423 4/8 Laura L Bjorklund 60 F Shakopee MN 2:25:01.0 4:09
424 13/18 David M Greymont 66 M Rochester MN 2:25:32.7 4:10
425 28/34 Steven J Holland 43 M Decorah IA 2:25:36.2 4:10
426 40/49 Dan L Price 48 M Bloomington MN 2:25:39.7 4:10
427 21/28 David J Blomdahl 26 M Braham MN 2:26:15.6 4:11
428 9/15 Alyssa P Kunau 33 F St Paul MN 2:26:23.6 4:11
429 14/18 Josh Ragnes 30 M Plymouth MN 2:26:29.5 4:12
430 24/30 Mark D Mc Keag 19 M Minneapolis MN 2:27:11.3 4:13
431 12/17 Jackie A Layton 44 F Minnetonka MN 2:27:31.9 4:13
432 29/34 James D Musil 40 M Minneapolis MN 2:27:44.5 4:14
433 15/24 Diane L Meyer 53 F Brainerd MN 2:28:04.3 4:14
434 12/22 Judy L Bendickson 46 F Stanchfield MN 2:28:19.2 4:15
435 47/67 Lorne L Reimer 59 M Cavalier ND 2:28:35.7 4:15
436 23/30 Chris Cornelison 39 M West Des Moines IA 2:28:39.9 4:15
437 48/67 Steven T Doeden 59 M Cedar Falls IA 2:28:44.7 4:15
438 56/66 Rod M Sebastian 50 M St Paul MN 2:28:51.0 4:16
439 3/9 Wayne F Everman 74 M Decorah IA 2:28:58.7 4:16
440 30/34 Peter J Akimoto 43 M St Paul MN 2:29:14.4 4:16
441 14/18 Kenneth J Holmstrom 67 M Fridley MN 2:29:30.3 4:17
442 25/30 Daniel T Clark 20 M Cushing WI 2:29:31.5 4:17
443 1/1 Wanda M Arenz 70 F Cass Lake MN 2:29:45.1 4:17
444 10/15 Erika L Olson 30 F Andover MN 2:29:46.8 4:17
445 16/24 Cindy M Tomcko 54 F Coleraine MN 2:30:31.6 4:19
446 4/16 Dorothy Felger 58 F Iron River MI 2:30:47.6 4:19
447 10/18 Brittany M Pentek 19 F Rochester MN 2:30:52.1 4:19
448 4/9 Lanny R Brent 70 M Springfield MO 2:31:30.5 4:20
449 41/49 Patrick E Simmons 47 M Chanhassen MN 2:31:55.4 4:21
450 17/24 Mary Ann Pebler 54 F Rice Lake WI 2:32:18.3 4:22
451 49/67 Harold J Galvin 55 M Minneapolis MN 2:32:19.4 4:22
452 57/66 Craig Rohlf 52 M Plymouth MN 2:33:12.3 4:23
453 27/37 Alan R Nettles 61 M Wayzata MN 2:33:58.4 4:24
454 5/16 Mary Claire Ryan 58 F Brainerd MN 2:34:11.4 4:25
455 18/24 Bonnie S Menigo 53 F Pine City MN 2:34:19.6 4:25
456 50/67 Douglas A Dannhoff 56 M La Crosse WI 2:35:10.7 4:27
457 5/8 Sally A Schoenke 61 F Appleton WI 2:35:16.4 4:27
458 11/18 Jenny L Williams 24 F Eden Prairie MN 2:35:38.2 4:27
459 12/18 Jenni J Dittus 22 F De Witt IA 2:35:49.3 4:28
460 42/49 Douglas E Moran 48 M Rosemount MN 2:35:55.3 4:28
461 12/19 Miriah J Johnson 28 F West St Paul MN 2:36:12.5 4:28
462 6/16 Elizabeth C Gregory 59 F Portage WI 2:36:15.4 4:28
463 26/30 John D Butler 22 M Minneapolis MN 2:36:57.6 4:30
464 51/67 John C Butler 56 M Shoreview MN 2:37:01.8 4:30
465 28/37 James A Lair 61 M Minneapolis MN 2:37:01.9 4:30
466 13/22 Anne N Manns 47 F Maplewood MN 2:37:09.2 4:30
467 29/37 Jack P Ver Steegh 61 M Mahtomedi MN 2:37:20.8 4:30
468 43/49 Scott W Sherman 45 M Inver Grove Hts MN 2:37:41.3 4:31
469 58/66 James L Morrison 54 M Mora MN 2:37:50.0 4:31
470 27/30 Matt S Jones 22 M Ames IA 2:38:28.2 4:32
471 24/30 Jason D Hawkins 37 M Mora MN 2:38:28.8 4:32
472 14/22 Rhonda M Felland 45 F Mora MN 2:38:30.1 4:32
473 30/37 Chris J Weiss 60 M La Crosse WI 2:38:45.8 4:33
474 28/30 Brent J Teske 22 M Ames IA 2:39:11.0 4:33
475 7/14 Sue M Greeley 39 F Wyoming MN 2:39:48.9 4:34
476 5/9 Richard J Pierre 72 M Lake Elmo MN 2:39:51.4 4:35
477 15/18 Kenneth H Maki 68 M Hayward WI 2:40:20.8 4:35
478 31/37 Jeffrey C Richards 62 M Deephaven MN 2:40:23.0 4:35
479 44/49 Bob C Kilgore 48 M Lino Lakes MN 2:40:38.1 4:36
480 32/37 Willie Gorham 61 M Hudson WI 2:40:39.2 4:36
481 52/67 John T Dale 58 M Zimmerman MN 2:40:45.9 4:36
482 45/49 Thomas G Leppke-Hennig 46 M Golden Valley MN 2:40:47.7 4:36
483 15/18 Scott B Harpin 34 M Minneapolis MN 2:40:58.2 4:36
484 16/18 Stanley V Sledz 66 M Maplewood MN 2:40:59.2 4:36
485 6/8 Myra L Smisek 60 F Roseville MN 2:41:15.2 4:37
486 25/30 Daniel J Hinman 39 M Cable WI 2:41:17.7 4:37
487 59/66 Douglas W Stegeman 54 M Mora MN 2:41:48.2 4:38
488 33/37 Tom P Anderson 61 M Corcoran MN 2:42:43.5 4:39
489 8/14 Sarah H Johnson 35 F Rochester MN 2:43:10.7 4:40
490 31/34 Thomas P Mc Comas 43 M Minneapolis MN 2:43:20.8 4:41
491 15/22 Audrey J Baumgartner 48 F Farmington MN 2:43:25.7 4:41
492 13/18 Caitlin S Wilke 21 F New Brighton MN 2:43:29.5 4:41
493 7/10 Kathleen E Loughran 18 F Cedarburg WI 2:43:58.6 4:42
494 26/30 Grant A Johnson 38 M Rochester MN 2:44:02.2 4:42
495 16/22 Katharine C Iverson 49 F Staples MN 2:44:35.0 4:43
496 1/2 Wally G Hed 76 M Cambridge MN 2:44:35.0 4:43
497 60/66 Mark S Wethern 54 M Burnsville MN 2:44:41.4 4:43
498 53/67 James E Kremenski 56 M Lacrosse WI 2:46:10.0 4:45
499 11/15 Sally Owens 34 F St Paul MN 2:46:18.7 4:46
500 13/19 Aleathea R Anderson 27 F Milaca MN 2:46:21.9 4:46
501 7/8 Caroline M Kostroski 64 F White Bear Lake MN 2:46:38.6 4:46
502 32/34 Joe D De Rock 43 M Spring Lake Park MN 2:46:50.0 4:46
503 22/28 Zachary P Schultz 25 M St Paul MN 2:47:58.0 4:48
504 23/28 Jesse Ulstrom 26 M St Paul MN 2:47:58.0 4:48
505 17/22 Diane S Lang 47 F Burnsville MN 2:48:24.0 4:49
506 13/17 Angie M Johnson 41 F Mora MN 2:48:29.5 4:49
507 54/67 Steve Casey 58 M Minneapolis MN 2:49:03.4 4:50
508 55/67 Marvin R Johnson 56 M Golden Valley MN 2:50:03.3 4:52
509 9/14 Kelly J Gotfredson 37 F Little Falls MN 2:50:25.5 4:53
510 61/66 Monte D Mecklenburg 52 M St Paul MN 2:51:29.4 4:54
511 19/24 Therese B White 52 F Shoreview MN 2:51:30.9 4:55
512 14/17 Wendy K Caswell 41 F Mora MN 2:51:43.1 4:55
513 7/16 Ruth E Westra 58 F Duluth MN 2:54:24.4 4:59
514 27/30 Brian D Carda 36 M Mora MN 2:54:53.9 5:00
515 24/28 Mark D Stegeman 26 M St Paul MN 2:55:25.6 5:01
516 14/19 Zoe J Nagell 28 F Minneapolis MN 2:56:17.2 5:03
517 17/18 Jon R Clark 65 M Minneapolis MN 2:57:05.7 5:04
518 13/14 Mark A Anderson 18 M Mora MN 2:57:41.6 5:05
519 28/30 Eric G Marohn 38 M Mora MN 2:58:11.5 5:06
520 34/37 Warren M La Course 63 M Shakopee MN 2:59:30.7 5:08
521 56/67 Ross S Gimbert 55 M Mora MN 3:00:17.4 5:10
522 46/49 Ken H Janda 49 M Big Lake MN 3:01:30.3 5:12
523 62/66 John M Sickler 51 M Pine City MN 3:01:49.5 5:12
524 14/18 Rheanne K Zimmerman 20 F Minneapolis MN 3:01:57.5 5:12
525 57/67 John A Woodhall Iii 59 M Spicer MN 3:02:17.2 5:13
526 58/67 Joe E Stattine 58 M Brainerd MN 3:02:26.9 5:13
527 8/8 Margaret M Mac Gregor 63 F St Paul MN 3:03:33.7 5:15
528 18/22 Kristi K Linder 46 F Lakeland Shores MN 3:03:47.6 5:16
529 18/18 Roger De Groot 65 M Cedar Falls IA 3:04:02.1 5:16
530 8/16 Debrah J De Groot 59 F Cedar Falls IA 3:04:02.3 5:16
531 6/9 Keith V Canny 70 M Andover MN 3:04:27.3 5:17
532 59/67 David L Holman 58 M Bloomington MN 3:07:31.6 5:22
533 8/10 Eline Schaal 17 F Mora MN 3:07:50.4 5:23
534 63/66 William R Dockendorf 53 M Richfield MN 3:10:27.7 5:27
535 29/30 Robert D Engberg 37 M North St Paul MN 3:11:31.1 5:29
536 60/67 Leroy Leftwich 59 M Oakdale MN 3:12:34.2 5:31
537 61/67 Geroge Wallin 56 M Big Lake MN 3:13:28.9 5:32
538 19/22 Anne M Sagstetter 47 F Prescott WI 3:13:42.4 5:33
539 29/30 David J Steen 23 M Duluth MN 3:13:50.3 5:33
540 15/19 Lolyann Connor 29 F St Paul MN 3:15:04.4 5:35
541 25/28 Daine Billmark 28 M St Cloud MN 3:15:08.9 5:35
542 9/10 Alyssa M Wallace 17 F Mora MN 3:15:30.8 5:36
543 14/14 Ross M Anderson 17 M Mora MN 3:15:31.1 5:36
544 62/67 Tom E Gohman 57 M New Brighton MN 3:15:37.8 5:36
545 9/16 Mary E Bjorgaard 58 F Danbury WI 3:17:00.0 5:38
546 1/4 Emily D Lanin 69 F Brainerd MN 3:19:31.5 5:43
547 12/15 Janelle A Calhoun 33 F St Paul MN 3:21:27.8 5:46
548 63/67 Ronald S Halvorson 56 M Belgrade MN 3:21:39.6 5:46
549 16/19 Amanda R Berg 28 F Rochester MN 3:22:30.3 5:48
550 30/30 Matthew C Harrison 19 M Minnetrista MN 3:22:47.8 5:48
551 20/22 Linda Hagen 46 F Duluth MN 3:23:21.9 5:49
552 20/24 Jill Schilling 52 F Chippewa Falls WI 3:25:13.6 5:52
553 10/16 Kathleen A Schilling 56 F Elk Mound WI 3:25:20.3 5:53
554 17/19 Amanda M Miller 27 F St Louis Park MN 3:25:55.3 5:54
555 21/22 Mary P Sagstetter 45 F North Branch MN 3:26:34.1 5:55
556 10/14 Lisa M Hane 36 F St Paul MN 3:28:02.0 5:57
557 2/4 Marcia C Nelson 67 F Apple Valley MN 3:28:50.2 5:59
558 13/15 Samantha Anders 32 F Minneapolis MN 3:30:19.2 6:01
559 11/16 Mary K Halvorson 57 F Belgrade MN 3:31:11.1 6:03
560 11/14 Laura K Strand 37 F Mora MN 3:32:31.3 6:05
561 7/9 Jack H Westerlund 73 M Sandstone MN 3:33:59.5 6:07
562 26/28 Nathan S Sacho 29 M Minneapolis MN 3:34:14.4 6:08
563 12/16 Katherine A Cairns 55 F St Paul MN 3:34:17.4 6:08
564 64/67 William Brinkman 55 M Chippewa Falls WI 3:34:17.5 6:08
565 10/10 Aaron N Schumacher 14 M Mora MN 3:35:00.2 6:09
566 15/18 Katelyn R Bostrom 22 F Mora MN 3:35:44.3 6:10
567 16/18 Londa J Mattinen 20 F Mora MN 3:35:44.5 6:10
568 13/16 Mary J Olson 59 F Mora MN 3:37:05.8 6:13
569 21/24 Karen I Mecklenburg 50 F St Paul MN 3:37:58.7 6:14
570 22/24 Deborah J Morrison 51 F Mora MN 3:40:42.1 6:19
571 35/37 Gary L Hushagen 63 M Mora MN 3:44:00.4 6:25
572 14/16 Diane L Hemstad 57 F Brooklyn Park MN 3:44:37.5 6:26
573 65/67 Kevin M Sharkey 57 M Excelsior MN 3:48:32.4 6:32
574 47/49 G Paul Beaumaster 46 M Faribault MN 3:53:49.6 6:41
575 8/9 Lee A Dybvig 70 M Sandstone MN 3:54:21.3 6:42
576 2/2 Ervin A Schilling 80 M Abbotsford WI 3:57:46.6 6:48
577 3/4 Karen A Peters 69 F Minneapolis MN 3:59:20.0 6:51
578 16/18 Leif P Ulstrom 31 M St Louis Park MN 4:01:19.7 6:54
579 12/14 Catherine A Main 39 F Buffalo MN 4:02:34.1 6:56
580 13/14 Becky L Nosbush 36 F Mora MN 4:07:25.9 7:05
581 15/17 Sarah E Berry 41 F Mora MN 4:07:29.6 7:05
582 33/34 David D Armstrong 40 M Mora MN 4:14:23.2 7:17
583 4/4 Kennadie L Anderson 12 F Mora MN 4:18:09.0 7:23
584 9/9 John T Arenz 71 M Cass Lake MN 4:20:25.2 7:27
585 48/49 Tim J Anderson 48 M Mora MN 4:20:38.1 7:27
586 17/18 Samantha L Thompson 20 F Northfield MN 4:22:43.8 7:31
587 10/10 Rose C Cherneff 18 F Northfield MN 4:22:44.1 7:31
588 23/24 Lynor D Koch 50 F Waterloo IA 4:24:31.0 7:34
589 49/49 Fran Windschitl 49 M Northfield MN 4:25:21.7 7:35
590 66/67 Brian J Burg 57 M St Paul MN 4:31:14.0 7:45
591 14/15 Kristy J Johnson 32 F Mora MN 4:32:25.4 7:48
592 17/18 Derek R Johnson 32 M Mora MN 4:32:25.6 7:48
593 16/17 Janice M Vanderlinde 42 F Delano MN 4:33:12.3 7:49
594 27/28 Paul R Stenberg 27 M Mora MN 4:33:23.4 7:49
595 22/22 Jean M Mc Guire 46 F Mora MN 4:34:20.5 7:51
596 18/19 Amanda K Stenberg 27 F Mora MN 4:36:03.1 7:54
597 64/66 Peter D Ulstrom 52 M Mora MN 4:41:22.1 8:03
598 65/66 Ronald L Dunek 53 M Ankeny IA 4:47:11.9 8:13
599 66/66 Tim D Gustafson 53 M Bloomington MN 4:54:03.1 8:25
600 14/14 Heather R Mains 39 F Mora MN 4:59:46.4 8:34
601 30/30 Robert L Linkert 39 M Mora MN 4:59:47.2 8:34
602 15/16 Mecheal L Trupe 56 F Mora MN 5:00:18.1 8:35
603 4/4 Vicky J Knudson 66 F Shakopee MN 5:06:01.6 8:45
604 19/19 Michele L Anderson 29 F Anoka MN 5:08:40.8 8:50
605 18/18 Alison Holland 24 F Mora MN 5:13:44.5 8:58
606 28/28 Jeffrey L Holland 27 M Mora MN 5:13:44.8 8:58
607 18/18 Aaron J Mork 31 M Osceola WI 5:23:33.2 9:15
608 36/37 Jay W Mork 62 M Lindstrom MN 5:23:34.6 9:15
609 67/67 Scott W Lagaard 56 M Cambridge MN 5:35:03.9 9:35
610 16/16 Mary W Lagaard 56 F Cambridge MN 5:35:03.9 9:35
611 37/37 Stan Ragnes 62 M Plymouth MN 5:36:49.7 9:38
612 34/34 Dave P Frey 42 M Mora MN 5:44:17.7 9:51
613 15/15 Heather M Wynn 30 F Pine City MN 6:00:06.2 10:18
614 17/17 Elaine J Armstrong 42 F Mora MN 7:16:31.8 12:29
615 24/24 Linda L Rother 54 F Milaca MN 7:20:01.8 12:35
results by ChampionChip Minnesota