Page 1
2010 MORA VASALOPPET 42km
Place Div/Tot Name Age Sex City Sta Time Pace
===== ======== ======================= === === ================== === ========= =====
1 1/13 Evan S Pengelly 30 M Plymouth MN 1:58:33.4 2:50
2 2/13 Jacob L Beste 30 M Minneapolis MN 1:58:36.6 2:50
3 1/13 Adam L Airoldi 24 M Houghton MI 1:58:38.0 2:50
4 1/16 Piotr H Bednarski 43 M Minneapolis MN 1:58:39.5 2:50
5 3/13 Kevin K Johnson 30 M Ogden UT 1:58:47.4 2:50
6 4/13 Chad T Giese 33 M St Paul MN 2:00:57.3 2:53
7 1/12 David S Anderson 25 M Plymouth MN 2:01:39.0 2:54
8 2/12 Jonathan M Miller 26 M Roseville MN 2:02:20.2 2:55
9 3/12 Daniel W Kueffer 26 M St Paul MN 2:02:23.9 2:55
10 4/12 Mark Michals 25 M St Paul MN 2:02:28.4 2:55
11 2/13 Benn Hulbert 19 M Edina MN 2:02:45.5 2:56
12 1/48 Kevin J Brochman 50 M Maplewood MN 2:03:07.7 2:56
13 5/12 Justin A Pavlish 29 M Fridley MN 2:03:12.9 2:57
14 1/12 Owen E Baird 37 M Brainerd MN 2:03:29.2 2:57
15 3/13 Grant K Dornfeld 20 M Maple Grove MN 2:03:34.8 2:57
16 1/53 David A Christopherson 59 M St Anthony MN 2:03:36.7 2:57
17 4/13 Bjornar Tho 24 M St Paul MN 2:04:10.3 2:58
18 5/13 Fred J Kueffer 30 M Falcon Heights MN 2:04:49.2 2:59
19 6/13 Cory Berg 32 M Grand Marais MN 2:05:28.0 3:00
20 1/38 Brent A Oja 46 M River Falls WI 2:06:39.2 3:01
21 5/13 Jakob M Wartman 23 M Duluth MN 2:06:42.2 3:01
22 7/13 Brett E Arenz 30 M St Paul MN 2:07:26.3 3:03
23 6/13 Eugeny V Beletskiy 24 M Minneapolis MN 2:07:37.3 3:03
24 2/16 Todd M Nesvold 43 M Forest Lake MN 2:07:40.8 3:03
25 2/38 Joseph P Manns 45 M Maplewood MN 2:08:00.9 3:03
26 2/53 James C Agre 59 M Minneapolis MN 2:08:02.0 3:03
27 6/12 Craig M Cardinal 27 M Northfield MN 2:08:44.1 3:04
28 3/38 Jonathan H Sanborn 48 M Maple Grove MN 2:09:41.5 3:06
29 2/12 Allan C Shuros 35 M St Paul MN 2:11:00.6 3:08
30 3/16 Rich J Heilman 44 M Lakeville MN 2:11:10.0 3:08
31 4/16 Steven M Pitschka 43 M Duluth MN 2:13:06.7 3:11
32 4/38 James M Schultz 47 M Shorewood MN 2:13:07.8 3:11
33 1/9 Molly K Watkins 19 F Minneapolis MN 2:13:27.8 3:11
34 8/13 Brodie Rau 33 M Brooklyn Park MN 2:13:34.4 3:11
35 5/38 Kevin Ivens 49 M Champlin MN 2:14:04.5 3:12
36 3/53 Martin C Richmond 56 M Minneapolis MN 2:14:24.8 3:13
37 6/38 Pete M Thurmes 49 M Little Canada MN 2:14:37.4 3:13
38 4/53 Marcus R Magnuson 55 M Champlin MN 2:14:41.3 3:13
39 1/8 Corey L Coogan Cisek 32 F Minneapolis MN 2:14:58.0 3:13
40 5/16 Jey B Carlson 43 M Minnetonka MN 2:15:29.3 3:14
41 7/38 Doug M Hanson 49 M Plymouth MN 2:17:09.1 3:16
42 2/48 David R Dow 54 M West Lakeland MN 2:17:19.5 3:17
43 2/8 Katherine E Himes 32 F Minneapolis MN 2:17:27.3 3:17
44 7/13 Joshua A Doebbert 20 M Glenwood MN 2:18:43.7 3:19
45 3/8 Josie E Nilsson 31 F Medicine Lake MN 2:21:05.2 3:22
46 8/13 Michael E Kasinkas 18 M Plymouth MN 2:21:28.1 3:23
47 8/38 David I Folland 48 M Northfield MN 2:21:52.3 3:23
48 3/48 Stephen J Williams 54 M Austin MN 2:22:25.7 3:24
49 9/13 John J Neumann 19 M Champlin MN 2:22:44.2 3:24
50 9/38 John F Jacobson 49 M Minneapolis MN 2:22:51.1 3:25
51 10/13 Jimmy L Crist 18 M Arden Hills MN 2:22:56.4 3:25
52 5/53 Gary E Elling 57 M Maple Plain MN 2:23:02.9 3:25
53 10/38 David J Lombardo 48 M Eau Claire WI 2:23:49.2 3:26
54 11/38 Peter L Rayne 48 M Ellsworth WI 2:24:07.8 3:26
55 12/38 Dave J Leschke 48 M St Paul MN 2:24:14.6 3:27
56 13/38 Thomas M Hutchinson 45 M Minneapolis MN 2:24:54.3 3:28
57 1/15 Michele A Oja 45 F River Falls WI 2:25:07.3 3:28
58 4/48 Daniel J Koschak 52 M Aurora MN 2:25:57.6 3:29
59 3/12 Blaise A Nemeth 38 M Fitchburg WI 2:26:21.7 3:30
60 1/30 Ahvo Taipale 63 M St Paul MN 2:26:30.5 3:30
61 1/25 Bob Woodruff 66 M Mounds View MN 2:26:32.8 3:30
62 14/38 Stacey A Skinner 49 M Minneapolis MN 2:26:40.8 3:30
63 2/30 George Peuhl 61 M Sylvania OH 2:26:53.5 3:30
64 3/30 Andy D Turnbull 61 M Edina MN 2:27:12.2 3:31
65 1/4 Sara M Zimmermann-White 40 F Roseville MN 2:27:29.8 3:31
66 7/12 Matti J Erpestad 27 M Duluth MN 2:28:59.5 3:33
67 1/9 Jennifer R O'Link 29 F Maple Grove MN 2:29:19.2 3:34
68 15/38 Timothy E Lederle 48 M Grand Marais MN 2:29:33.2 3:34
69 2/9 Amy Rau 28 F Brooklyn Park MN 2:29:51.2 3:35
70 5/48 Bill Callas 50 M Stillwater MN 2:30:02.0 3:35
71 6/53 Markus Gapany 56 M Plymouth MN 2:30:35.8 3:36
72 2/9 Allie A Rykken 21 F St Paul MN 2:30:56.7 3:36
73 6/48 George D Stickler 50 M Shorewood MN 2:31:05.7 3:36
74 2/25 Charles E Duede 66 M Cottage Grove MN 2:32:16.1 3:38
75 2/4 Karen G Bebchuk 43 F Plymouth MN 2:33:01.8 3:39
76 8/12 Bjorn H Hagstrom 28 M St Paul MN 2:33:12.6 3:39
77 7/53 Neil J Soltis 56 M Osceola WI 2:33:25.4 3:40
78 8/53 Gary M Gerst 55 M Maple Grove MN 2:34:31.6 3:41
79 9/12 Brian A Wray 26 M Eagan MN 2:35:00.3 3:42
80 1/7 Robert A Nesvold 70 M Northfield MN 2:35:02.6 3:42
81 7/48 Daniel L Gerdts 50 M Minneapolis MN 2:35:16.7 3:42
82 16/38 Bob Stuber 46 M Winona MN 2:36:47.7 3:44
83 8/48 James J Luby 52 M St Paul MN 2:36:56.0 3:45
84 9/53 Wade V Weber 55 M Mora MN 2:37:10.6 3:45
85 11/13 Erik M Gustafson 21 M Bloomington MN 2:37:25.0 3:45
86 10/53 Ken Drivdahl 59 M Northfield MN 2:37:35.6 3:46
87 3/25 Lars Daborn 67 M Alta SWE 2:37:47.8 3:46
88 4/30 Larry J Larson 64 M Stillwater MN 2:38:08.3 3:46
89 12/13 Jordan P Tyler 18 M Northfield MN 2:38:15.0 3:47
90 9/48 Marsh Jones 54 M New Brighton MN 2:38:17.0 3:47
91 17/38 Pedro A Pesta 45 M Northfield MN 2:38:28.2 3:47
92 11/53 Steve M Mulawka 55 M St Cloud MN 2:38:32.5 3:47
93 10/48 Steve T Chiodo 53 M Bloomington MN 2:38:45.5 3:47
94 2/15 Leslie A Hale 45 F Minneapolis MN 2:39:24.4 3:48
95 18/38 Mark W Trumper 47 M Stillwater MN 2:39:26.1 3:48
96 4/12 Kurt D Stromberg 36 M St Paul MN 2:40:00.6 3:49
97 11/48 Pete J Anderson 54 M Madison WI 2:40:32.8 3:50
98 12/53 Steve A Michals 55 M St Paul MN 2:41:37.5 3:51
99 13/53 Brock E Woods 58 M Madison WI 2:42:18.6 3:52
100 1/5 Heather R Cichanowski 36 F St Paul MN 2:43:11.1 3:54
101 5/30 Jonathan D Stanley 64 M Ladysmith WI 2:43:35.8 3:54
102 12/48 Jack T Litzau 53 M St Paul MN 2:43:50.7 3:55
103 14/53 Richard G Anderson 57 M Plymouth MN 2:44:13.2 3:55
104 4/25 Harold W Teasdale 66 M Marine On St Croix MN 2:44:54.1 3:56
105 6/16 Kuan J Teoh 41 M Golden Valley MN 2:45:08.5 3:56
106 13/48 Rich S Spielberg 54 M Minnetonka MN 2:45:32.6 3:57
107 19/38 Kevin A Schilling 49 M Holmen WI 2:45:44.7 3:57
108 5/25 Hakan Hultman 67 M Mellerud SWE 2:45:58.7 3:58
109 7/16 Jonas Ekroth 41 M Orebro SWE 2:46:58.5 3:59
110 14/48 Thomas T Dooher 51 M Moorhead MN 2:47:23.2 4:00
111 20/38 Paul E Jensen 45 M Minneapolis MN 2:48:21.9 4:01
112 6/25 Thomas L Bullinga 68 M Marion IA 2:48:35.0 4:01
113 7/25 Larry J Myers 69 M Plymouth MN 2:48:55.9 4:02
114 6/30 Everett C Arnold 61 M Bemidji MN 2:49:32.2 4:03
115 1/8 Lynn Crookham 50 F Thunder Bay Ontari CAN 2:49:41.5 4:03
116 1/5 Gretchen Lindgren 61 F St Cloud MN 2:49:51.0 4:03
117 8/16 Michael Hagerty 40 M Plymouth MN 2:49:55.0 4:03
118 15/48 Richard Hoeg 53 M New Hope MN 2:51:17.2 4:05
119 2/5 Susan Fabius 60 F Thunder Bay Ontari CAN 2:52:08.5 4:06
120 16/48 Loren R Johnson 54 M Chanhassen MN 2:52:34.3 4:07
121 17/48 Mark C Berens 51 M Oakdale MN 2:52:50.8 4:07
122 18/48 Michael V Stein 53 M Minneapolis MN 2:53:27.5 4:08
123 8/25 Les L Martin 67 M Duluth MN 2:53:39.1 4:09
124 21/38 Tom G Urbanski 47 M Cloquet MN 2:54:09.6 4:09
125 9/25 Boine Ek 67 M Jonkoping SWE 2:54:14.4 4:09
126 22/38 James C Risendal 47 M Minneapolis MN 2:54:20.6 4:10
127 3/15 Linnea J Swenson Tellek 47 F Minneapolis MN 2:54:21.4 4:10
128 2/7 Fred Skemp 74 M La Crosse WI 2:54:27.2 4:10
129 10/25 Daniel E New 65 M Alexandria MN 2:54:40.3 4:10
130 2/8 Brenda L Gauvin-Chadwic 54 F Plymouth MN 2:55:01.5 4:11
131 3/7 Patrick D Lanin 71 M Brainerd MN 2:57:02.1 4:13
132 19/48 Mark C Agre 50 M Woodbury MN 2:57:22.0 4:14
133 4/8 Emily R Johnson 32 F Minneapolis MN 2:57:23.7 4:14
134 20/48 Ed M Neaton 51 M Mahtomedi MN 2:57:57.8 4:15
135 23/38 Per Gronsund 48 M Sandnes NOR 2:58:07.3 4:15
136 3/9 Kaitlin E Erpestad 26 F Duluth MN 2:58:33.4 4:16
137 21/48 Adam Kuenzel 50 M Minneapolis MN 2:59:17.3 4:17
138 24/38 Bruce K Timmerman 45 M Dubuque IA 2:59:24.4 4:17
139 13/13 Madison Z Shaw 18 M Minneapolis MN 2:59:40.1 4:17
140 3/9 Sarah E Douglass 18 F Minneapolis MN 2:59:44.0 4:17
141 7/30 David R Johnson 62 M Eagan MN 3:00:18.9 4:18
142 9/16 Steven D Kruger 40 M Pewaukee WI 3:00:24.1 4:18
143 8/30 Harding E Van Schaack 64 M Minnetonka MN 3:01:20.2 4:20
144 15/53 Kurt A Aschim 55 M Marinette WI 3:01:20.7 4:20
145 25/38 Nick J Gervino 48 M St Paul MN 3:02:05.9 4:21
146 10/16 Rolf Forslund 41 M Mora MN 3:02:07.1 4:21
147 9/13 Allen M Lundberg 30 M Richfield MN 3:02:10.1 4:21
148 9/30 Marvin J Trandem 62 M Faribault MN 3:02:16.0 4:21
149 22/48 Mark S Mellstrom 53 M Northfield MN 3:02:20.9 4:21
150 16/53 James R Johnson 55 M Shorewood MN 3:02:43.7 4:22
151 17/53 Philip S Hoffer 56 M Kerkhoven MN 3:02:52.3 4:22
152 18/53 David L Clemens 55 M Wisconsin Dells WI 3:03:03.3 4:22
153 3/8 Bonnie R Fuller-Kask 53 F Duluth MN 3:03:58.8 4:23
154 19/53 James A Lundberg 59 M Minneapolis MN 3:04:20.8 4:24
155 26/38 Mike Garriety 49 M Minneapolis MN 3:04:39.0 4:24
156 23/48 Mark P Lohman 51 M Toledo OH 3:06:01.3 4:26
157 10/13 Jere A Mohr 31 M Duluth MN 3:07:10.1 4:28
158 11/25 Sten-Ake Bengtsson 66 M Karlskoga SWE 3:07:22.5 4:28
159 24/48 Ray P Johnston 51 M Lake Elmo MN 3:07:23.4 4:28
160 25/48 Mark D Waldoch 51 M White Bear Lake MN 3:07:23.4 4:28
161 20/53 Gary H Bork 57 M Eden Prairie MN 3:07:43.5 4:29
162 26/48 Patrick E Gromatka 52 M Alexandria MN 3:08:00.5 4:29
163 12/25 Mark P Hayes 68 M St Paul MN 3:08:05.4 4:29
164 4/9 Sierra E Jefferson 23 F Duluth MN 3:08:20.0 4:30
165 5/12 Mark R Wisniewski 36 M Mahtomedi MN 3:08:39.0 4:30
166 6/12 Correy B Russell 39 M Amery WI 3:08:41.3 4:30
167 10/30 Kare Andersson 62 M Jarfassa SWE 3:09:06.0 4:31
168 11/30 Gale R Otterholt 62 M Eau Claire WI 3:09:20.2 4:31
169 4/15 Kathy M Sanville 49 F White Bear Lake MN 3:09:21.2 4:31
170 27/48 Bruce A Anderson 51 M Northfield MN 3:09:24.4 4:31
171 21/53 David W Gorman 56 M Edina MN 3:10:03.4 4:32
172 12/30 Lee C Scotland 60 M Bemidji MN 3:10:54.4 4:33
173 22/53 Tom Jurik 58 M Ames IA 3:10:59.9 4:33
174 3/5 Charlene M Barron 60 F Wayzata MN 3:11:32.8 4:34
175 13/30 Peter C Agre 60 M Baltimore MD 3:11:51.5 4:35
176 11/16 Jonathan C Vollen 43 M St Cloud MN 3:12:14.9 4:35
177 14/30 Doug A Felger 60 M Iron River MI 3:12:39.9 4:36
178 5/9 Taylor M Warnes 18 F Shoreview MN 3:13:16.7 4:37
179 27/38 Dan G Anderson 47 M North Branch MN 3:13:18.8 4:37
180 28/38 Jeffrey Carlson 47 M Inver Grove Hts MN 3:13:18.8 4:37
181 6/9 Lisa J Garretson 20 F Minneapolis MN 3:13:46.1 4:37
182 12/16 Nils Dybvig 43 M Minneapolis MN 3:14:05.3 4:38
183 13/25 Jonnie Stagmo 67 M Hestra MN 3:14:09.1 4:38
184 29/38 Karl A Svedberg 48 M Woodbury MN 3:14:20.6 4:38
185 28/48 Jim Van Iwaarden 54 M Minneapolis MN 3:14:51.0 4:39
186 23/53 Michael O Wilke 58 M Stillwater MN 3:15:38.4 4:40
187 7/9 Hannah M Fanney 18 F Looi WI 3:15:41.7 4:40
188 24/53 Dewayne A Bonnett 58 M Strawberry Pt IA 3:15:46.2 4:40
189 29/48 Stephen D Bullard 52 M Minneapolis MN 3:16:24.3 4:41
190 25/53 James A Pritchard 55 M Ames IA 3:17:39.5 4:43
191 26/53 Morrey Nellis 58 M Minneapolis MN 3:18:14.5 4:44
192 27/53 Bruce C Bostrom 57 M St Paul MN 3:18:14.6 4:44
193 3/4 Lara L Etnier 40 F Minneapolis MN 3:18:36.7 4:44
194 5/15 Sheila M Amo 45 F Sauk Rapids MN 3:18:41.1 4:44
195 28/53 Ralph L Hapness 57 M Stillwater MN 3:18:48.8 4:45
196 4/9 Megan J Evans 26 F Minneapolis MN 3:19:14.5 4:45
197 30/38 Jon P Larson 46 M Mora MN 3:20:29.4 4:47
198 30/48 Nil-Eric Bengtsson 54 M Langas SWE 3:20:44.3 4:47
199 5/9 Stacey A Stoffregen 29 F Lake Elmo MN 3:20:53.0 4:47
200 15/30 John F Bischoff 64 M Afton MN 3:21:06.4 4:48
201 29/53 Will Mowchan 58 M Spooner WI 3:22:18.9 4:50
202 13/16 Gill Creel 41 M Minneapolis MN 3:22:28.5 4:50
203 30/53 John K Wehrman 59 M St Paul MN 3:22:32.1 4:50
204 6/15 Kristen R Friedrichs 45 F Monona WI 3:22:53.7 4:50
205 7/12 Eric P Vollen 37 M Minneapolis MN 3:22:54.0 4:50
206 4/4 Renee C Callaway 40 F Madison WI 3:24:01.2 4:52
207 31/38 Martin V Aschenbrener 48 M Minnetonka MN 3:25:48.1 4:54
208 7/15 Lorraine T Turner 48 F Duluth MN 3:25:59.0 4:55
209 31/48 Tim D Jefferson 54 M Duluth MN 3:26:04.2 4:55
210 32/48 Peter T Rust 54 M Duluth MN 3:26:16.2 4:55
211 31/53 Rich Lachowsky 59 M River Falls WI 3:26:30.7 4:56
212 32/38 Mark T Smith 48 M Mora MN 3:26:55.2 4:56
213 1/4 Karen A Roesler 55 F Minneapolis MN 3:26:58.1 4:56
214 8/9 Elaine M Downie 18 F Stillwater MN 3:27:18.6 4:57
215 33/38 Troy E Rustad 48 M Minneapolis MN 3:27:57.7 4:58
216 4/8 Sally J Hawkins 50 F St Louis Park MN 3:28:17.7 4:58
217 8/15 Jean M Garbarini 45 F Minneapolis MN 3:28:20.0 4:58
218 32/53 Mark G Raderstorf 55 M Minneapolis MN 3:28:39.8 4:59
219 33/48 Wayne D Johnson 53 M Rosemount MN 3:28:54.8 4:59
220 33/53 Mark H Thacher 57 M Northfield MN 3:29:03.8 4:59
221 34/53 Dennis A Johnson 56 M Minneapolis MN 3:29:46.6 5:00
222 9/9 Sara E Patton 21 F Evergreen CO 3:29:59.7 5:00
223 35/53 David T Bjork 58 M Fergus Falls MN 3:30:40.9 5:01
224 14/25 Leroy G Bohlin 69 M Minneapolis MN 3:30:54.0 5:02
225 34/48 Marshall K Feller 52 M Champlin MN 3:31:03.2 5:02
226 15/25 Bob G Durband 66 M Shoreview MN 3:31:50.0 5:03
227 8/12 Randall G Ochmann 35 M Champlin MN 3:33:17.8 5:05
228 4/7 Kenneth W Nelson 71 M Apple Valley MN 3:33:45.5 5:06
229 10/12 Brian Hoffman 26 M Edina MN 3:34:09.6 5:06
230 16/30 John H Daniels Jr 62 M Minneapolis MN 3:34:44.9 5:07
231 16/25 Olof I Eriksson 67 M Uppsala SWE 3:35:07.3 5:08
232 14/16 Paul H Rock 43 M Belgrade MN 3:35:13.2 5:08
233 4/5 Cajsa Lidebrandt 63 F Alta SWE 3:35:16.5 5:08
234 9/15 Janelle J Jurek 45 F Edina MN 3:35:35.3 5:08
235 10/15 Margie R Rock 49 F Belgrade MN 3:35:54.1 5:09
236 17/25 Roland Olsson 66 M Savedalen SWE 3:38:09.3 5:12
237 17/30 Indy Valters 63 M Circle Pines MN 3:38:13.7 5:12
238 2/4 Mary Lou Lundberg 55 F Roseville MN 3:38:49.6 5:13
239 36/53 Steven M Enger 55 M Shakopee MN 3:38:52.5 5:13
240 2/5 Anna Sandell 35 F Vasteras SWE 3:41:06.0 5:16
241 35/48 Dick Roy 50 M Arden Hills MN 3:41:06.2 5:16
242 34/38 Eric J Larson 45 M Waukesha WI 3:41:29.9 5:17
243 18/25 Steve J Paladie 67 M Bloomington MN 3:42:23.6 5:18
244 9/12 Roger A Schmitz 39 M Sauk Rapids MN 3:43:21.5 5:20
245 19/25 Gerald B Jacobsen 68 M Inver Grove Hts MN 3:43:29.7 5:20
246 5/5 Nona L Goertz 61 F Duluth MN 3:43:56.2 5:20
247 5/8 Leah M Gruhn 30 F Duluth MN 3:45:42.9 5:23
248 35/38 Robert P Suhr 46 M Wales WI 3:45:52.6 5:23
249 18/30 Timothy G Madigan 60 M Faribault MN 3:46:01.5 5:23
250 5/8 Martha P Hoffman 52 F St Paul MN 3:46:32.6 5:24
251 36/48 Patrick Gorham 53 M Mora MN 3:47:32.8 5:26
252 20/25 Ray H Knutson 66 M Mora MN 3:47:36.7 5:26
253 19/30 Richard W Nysse 63 M Shoreview MN 3:47:55.9 5:26
254 15/16 Joe P Osgood 40 M St Cloud MN 3:49:17.3 5:28
255 11/15 Marsha G Karpinen 47 F Luck WI 3:49:21.1 5:28
256 36/38 Carl G Shaffer 47 M Medicine Lake MN 3:51:07.4 5:31
257 5/7 William B Berneking 70 M Wayzata MN 3:51:09.0 5:31
258 37/48 Brad W Gluth 52 M Burnsville MN 3:51:29.8 5:31
259 38/48 Kurt R Olson 54 M Shoreview MN 3:51:39.2 5:31
260 39/48 Christopher C Dial 51 M Arlington Heights IL 3:51:41.9 5:31
261 37/53 John W Graham 58 M Duluth MN 3:51:54.2 5:32
262 38/53 Heyward N Sease 58 M Owatonna MN 3:52:19.1 5:32
263 6/9 Julie M Schmitz 29 F Minneapolis MN 3:52:49.0 5:33
264 11/12 Jason S Lachowsky 29 M St Paul MN 3:53:05.7 5:33
265 3/5 Stacey A Boggs 36 F St Paul MN 3:53:10.8 5:34
266 39/53 John Couch 59 M Eagan MN 3:56:09.5 5:38
267 40/53 Stephen J Greenwood 57 M St Paul MN 3:57:06.2 5:39
268 12/15 Angela L Nistler 45 F Bemidji MN 3:57:13.2 5:39
269 13/15 Tess L Johnstone 46 F Dolores CO 3:57:13.3 5:39
270 20/30 Tom J Shea 64 M Waterloo IA 3:57:18.8 5:40
271 40/48 John B Kuhn 54 M Rubicon WI 3:58:17.7 5:41
272 41/53 Larry L Dolphin 57 M Austin MN 3:59:15.0 5:42
273 4/5 Molly E Muniz 35 F Deephaven MN 3:59:56.2 5:43
274 42/53 Steve Wendt 57 M Osceola WI 4:00:30.2 5:44
275 11/13 Andrew Marolt 33 M Bloomington MN 4:00:57.3 5:45
276 6/7 Arne Lagus 71 M St Croix Falls WI 4:02:56.5 5:48
277 41/48 Donald Garretson 54 M Arden Hills MN 4:03:20.8 5:48
278 42/48 Conrad R Sanders 51 M Eagan MN 4:03:54.3 5:49
279 43/53 Steve E Paula 57 M Brookings SD 4:04:08.1 5:49
280 7/7 A. Stuart Hanson 72 M Minneapolis MN 4:04:08.2 5:49
281 1/3 Roy M Carlsted 86 M St Paul MN 4:04:46.2 5:50
282 16/16 Brent P Benrud 43 M St Paul MN 4:05:33.4 5:51
283 44/53 Michael J Helgeson 57 M Sartell MN 4:05:51.7 5:52
284 43/48 Karl W Timm 53 M Oconomowoc WI 4:06:04.4 5:52
285 14/15 Lena Gustafson 48 F Malung Dalarna SWE 4:06:15.8 5:52
286 21/25 Pete H Quirin 69 M Sparta WI 4:06:47.9 5:53
287 3/4 Maureen L Kinney 59 F Lacrosse WI 4:07:30.4 5:54
288 45/53 David Dayton 55 M Minneapolis MN 4:08:45.9 5:56
289 6/8 Molly Pennings 34 F Culver MN 4:09:40.7 5:57
290 21/30 Mark A Bohnhorst 62 M Minneapolis MN 4:10:18.1 5:58
291 44/48 Paul B Kilgore 51 M Duluth MN 4:12:35.1 6:01
292 22/30 Richard M Hansen 61 M Elm Grove WI 4:13:21.9 6:02
293 46/53 Randall I Steinman 55 M Minnetonka MN 4:14:09.2 6:04
294 37/38 David Dvorak 45 M Minneapolis MN 4:14:09.2 6:04
295 7/9 Amy L Harrington 27 F Minneapolis MN 4:14:21.1 6:04
296 47/53 Thomas N Meister 57 M St Croix Falls WI 4:14:38.6 6:04
297 48/53 Gene G Karwoski 56 M Superior WI 4:14:46.1 6:04
298 15/15 Deborah M Johnson 45 F St Paul MN 4:16:23.1 6:07
299 2/3 Arne Lundkvist 75 M Julita SWE 4:17:28.5 6:08
300 49/53 Robert H Seeds 57 M Prior Lake MN 4:20:58.0 6:13
301 38/38 Greg G Sanden 45 M Hartland WI 4:21:20.7 6:14
302 8/9 Kelsey E Boyce 26 F Robbinsdale MN 4:22:17.3 6:15
303 50/53 Kim N Boyce 56 M Robbinsdale MN 4:22:17.5 6:15
304 10/12 Jason E Boon 36 M St Paul MN 4:22:30.7 6:16
305 23/30 Paul H Harris 64 M Bayport MN 4:25:40.9 6:20
306 6/8 Elizabeth E Davis 50 F Arden Hills MN 4:26:01.4 6:21
307 1/2 Linda P Cook 70 F Springbrook WI 4:27:02.4 6:22
308 12/13 John P Kramschuster 30 M Minneapolis MN 4:27:37.1 6:23
309 45/48 David P Moegenburg 51 M Hartland WI 4:27:40.5 6:23
310 24/30 Mark E Stange 63 M Shoreview MN 4:29:57.5 6:26
311 11/12 Ole Mersinger 38 M Centerville MN 4:32:08.2 6:29
312 51/53 Thomas L Kuhlman 59 M Eden Prairie MN 4:34:53.8 6:33
313 9/9 Carrie C Menk 27 F Minneapolis MN 4:36:53.8 6:36
314 25/30 Dennis A Weibel 60 M Knapp WI 4:38:36.5 6:39
315 13/13 Lee D Stenstrom 34 M Mora MN 4:41:23.6 6:42
316 52/53 David K Peteler 56 M Minnetonka MN 4:41:46.2 6:43
317 12/12 Ryan J Martens 26 M Mora MN 4:49:06.0 6:53
318 26/30 Andrew I Johnsen 62 M Cedar Lake IN 4:50:46.3 6:56
319 22/25 Vince Rodriguez 67 M Maplewood MN 4:54:38.4 7:01
320 27/30 Gary L Sandholm 63 M Webster City IA 4:56:56.8 7:05
321 5/5 Wendy J Sherman 37 F Pequot Lakes MN 4:58:12.6 7:07
322 4/4 Nina F Albanese-Kotar 56 F Eau Claire WI 4:59:35.0 7:08
323 7/8 Sharon M Gohman 51 F New Brighton MN 5:01:22.8 7:11
324 46/48 Leon Bernido 53 M Madison WI 5:10:06.2 7:23
325 23/25 Harvey D Johnson 68 M North Branch MN 5:13:20.9 7:28
326 3/3 Sven-Olof Hallander 81 M Uppsala SWE 5:16:21.7 7:32
327 8/8 Susan M Franceweber 54 F Mora MN 5:16:23.6 7:32
328 28/30 Gerald G Grenz 61 M Lakeville MN 5:21:38.4 7:40
329 2/2 Ann L Berry 70 F Albert Lea MN 5:28:52.5 7:50
330 12/12 Brian R Hanson 36 M Moose Lake MN 5:33:32.9 7:57
331 24/25 Paul Pederson 67 M Hayward WI 5:47:59.3 8:18
332 29/30 Bill A Schulz 64 M Madison WI 5:52:14.5 8:24
333 30/30 Bonzo B Dittwyler 64 M Madison WI 5:52:14.7 8:24
334 53/53 The Stork 58 M Golden CO 5:52:15.3 8:24
335 7/8 Meredyth A Johnson 33 F St Paul MN 6:01:47.7 8:37
336 8/8 Melissa C Dybas 30 F Willow Springs IL 6:28:26.6 9:15
337 47/48 Rob Gordon 51 M La Crosse WI 6:28:27.5 9:15
338 48/48 Peter Gilbert 53 M St Peter MN 6:35:57.1 9:26
339 25/25 Nels T Lawrence 67 M Appleton WI 6:43:31.3 9:37
results by ChampionChip Minnesota