An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=68903

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Firecracker 5K - Des Moines - Awards Results


                           Firecracker 5K - 2019


---------------------------------------------------------------------------------------------
                      MALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   326 Anthony Kinley        23 Des Moines           IA   16:14 
    2   312 Keegan Fitzsimmons    25 Oskaloosa            IA   16:22 
    3   297 Zac Wiemers           26 West Des Moines      IA   17:34 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                     FEMALE: OVERALL 5K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   235 Mischa Impossible     36 West Des Moines      IA   19:38 
    2   262 Jen Schweigert        39 Platteville          WI   20:30 
    3    79 Ellie Poitras         13 Pittsboro            NC   20:53 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    78 Lucy Poitras          10 Pittsboro            NC   21:51 
    2   182 Mikayla Jensen        14 Johnston             IA   28:04 
    3   211 Yrr Einarsdottir      12 West Des Moines      IA   30:09 

NUMBER OF FINISHERS:    12

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   189 Dylan Achenbach       13 Clive                IA   22:00 
    2   221 Isaac Egli            11 Columbus Junction    IA   22:17 
    3   348 Carter Sudman         14 Waukee               IA   23:53 

NUMBER OF FINISHERS:    17

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   379 Tatum Lequatte        19 Johnston             IA   24:16 
    2   368 Cacy Larson           17 Norwalk              IA   24:18 
    3    99 Sydney Shadravan      19 Ankeny               IA   24:56 

NUMBER OF FINISHERS:     8

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   144 Hank Gardner          16 Austin               TX   17:45 
    2   203 Jackson Mace-maynard  15 Newton               IA   18:29 
    3   222 Jonah Egli            15 Columbus Junction    IA   19:16 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    98 Hannah Shadravan      20 Ankeny               IA   24:08 
    2   164 Charlcie Helvey       24 Mitchellville        IA   24:30 
    3   145 Sally Lorimer         21 Marietta             GA   26:26 

NUMBER OF FINISHERS:    19

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   122 David Merriman        24 Des Moines           IA   18:00 
    2   333 Nicolas Knoebber      24 Ames                 IA   18:43 
    3   154 Mitchell Schank       23 Des Moines           IA   19:26 

NUMBER OF FINISHERS:    17



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    43 Ayrin Hamner-Ripperg  27 Des Moines           IA   21:20 
    2   260 Emily Feldkamp        29 Des Moines           IA   21:44 
    3   265 Molly Manning         29 Des Moines           IA   25:30 

NUMBER OF FINISHERS:    25

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   170 Nathan Wiemers        28 Kalamazoo            MI   17:40 
    2   264 Tyler Gustafson       28 Des Moines           IA   18:18 
    3   293 Shawn Monahan         27 Des Moines           IA   20:53 

NUMBER OF FINISHERS:    26

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   295 Bobbie Monahan        32 Des Moines           IA   22:46 
    2   369 Jenalee Jiskoot       30 Urbandale            IA   24:01 
    3   184 Katie Brandstatter    34 West Des Moines      IA   25:39 

NUMBER OF FINISHERS:    23

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   294 Eric Monahan          34 Des Moines           IA   19:07 
    2    58 Adam Lekin            31 Johnston             IA   19:21 
    3   307 Tj Burns              34 Grimes               IA   24:09 

NUMBER OF FINISHERS:    18

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    35 Katherine Flickinger  36 Ankeny               IA   21:10 
    2   351 Andrea Behanish       36 Ankeny               IA   22:15 
    3   215 Sarah Young           35 Des Moines           IA   22:41 

NUMBER OF FINISHERS:    25

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   183 Joe Brandstatter      36 West Des Moines      IA   18:44 
    2   173 Bruce Huckfeldt       38 Waukee               IA   19:00 
    3   224 Brandon Haines        39 Windsor Heights      IA   20:40 

NUMBER OF FINISHERS:    21

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   367 Kiersten Hathaway     43 Clive                IA   22:10 
    2   209 Jana Fridfinnsdottir  40 West Des Moines      IA   25:18 
    3   318 Tasha Rolofson        40 Des Moines           IA   25:24 

NUMBER OF FINISHERS:    27

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   102 Shawn Smith           43 Waukee               IA   20:57 
    2   366 Greg Castings         41 Norwalk              IA   21:26 
    3   334 Damian Buessing       42 Silverado            CA   21:32 

NUMBER OF FINISHERS:    14



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   159 Elizabeth Brinsfield  48 Des Moines           IA   28:00 
    2   317 Lori Hofmeyer         45 Clive                IA   28:04 
    3   228 Jennifer Rodine       46 Des Moines           IA   30:03 

NUMBER OF FINISHERS:    13

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    11 Paxton Bennett        45 West Des Moines      IA   17:48 
    2   376 Patrick Riley         46 Des Moines           IA   18:15 
    3   314 Jp Oneil              45 Waukee               IA   20:52 

NUMBER OF FINISHERS:    24

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   391 Vicki Bott            54 Des Moines           IA   27:18 
    2   158 Jill Fialkov          51 Des Moines           IA   27:48 
    3   179 Joan Jensen           53 Johnston             IA   28:06 

NUMBER OF FINISHERS:    17

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    57 Chad Larson           52 Norwalk              IA   20:33 
    2    96 Darvish Shadravan     51 Ankeny               IA   22:40 
    3   108 Mike Sudman           52 Waukee               IA   22:44 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   229 Jean Hemann           58 Des Moines           IA   26:35 
    2   296 Toni Wiemers          59 West Des Moines      IA   27:37 
    3    73 Carrie Moore          58 Kansas City          MO   34:54 

NUMBER OF FINISHERS:    13

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   214 Mark Parmenter        55 Elkhart              IA   24:35 
    2   292 Galyn Wiemers         59 West Des Moines      IA   25:54 
    3    37 David Gannon          56 West Des Moines      IA   28:28 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   217 Mary Hubner           60 Davenport            IA   25:28 
    2    69 Kay Meaney            61 Kansas City          MO   46:46 
    3   330 Helen Adams           60 Pleasant Hill        IA   47:46 

NUMBER OF FINISHERS:     3

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   271 Kent Kunze            61 Waukee               IA   26:01 
    2   315 Michael Crabb         61 Altoona              IA   26:25 
    3   117 Jon D. Williams       60 Urbandale            IA   27:48 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    74 Marcie Morrison       65 Waukee               IA   39:16 
    2     2 Ginger Bachman        73 West Des Moines      IA   49:50 
    3   135 Carol Seeger          68 Indianola            IA   57:46 

NUMBER OF FINISHERS:     3

---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   177 Mike May              72 Indianola            IA   25:51 
    2   172 Robert Larson         70 Johnston             IA   31:09 
    3    44 Keith Hartje          69 Ankeny               IA   36:15 

NUMBER OF FINISHERS:     5