An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=68696

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Run to Exile - 2019 - 5K Awards Results

                            Run to Exile - 2019
                                06/15/2019


---------------------------------------------------------------------------------------------
                       MALE: OVERALL AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   868 Kyle Anderson         25 Orange City          IA   15:45 
    2   541 Tucker Creger         23 Des Moines           IA   17:31 
    3  1016 Matt Sima             31 Ely                  IA   18:31 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                      FEMALE: OVERALL AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   103 Alexis Brown          17 New London           IA   21:20 
    2    68 Hannah Mason          27 Urbandale            IA   21:56 
    3   166 Annika Wulf           47 Des Moines           IA   23:03 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   105 Claire Kjos           10 Ankeny               IA   35:26.88 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 14 - UNDER AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   253 Jack Flori            12 Waukee               IA   20:56.32 
    2   100 Ethan Pfaff           10 Grimes               IA   26:48.79 
    3   110 Evan Goetz            12 Ames                 IA   30:21.94 

NUMBER OF FINISHERS:     7

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   588 Cacy Larson           17 Norwalk              IA   24:28.87 
    2   107 Bailey Graff          16 Holstein             IA   31:39.17 
    3   409 Jocelyn Haack         18 Johnston             IA   34:16.80 

NUMBER OF FINISHERS:     3

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   109 Jonah Egli            15 Columbus Junction    IA   18:59.25 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   617 Charlcie Helvey       24 Mitchellville        IA   23:53.34 
    2   949 Jordan Abbott         20 Ames                 IA   25:44.36 
    3  1024 Shelby Davick         24 West Des Moines      IA   28:42.32 

NUMBER OF FINISHERS:    38

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 20 - 24 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   944 Charlie Steenhagen    24 Ames                 IA   21:19.68 
    2   742 Corly Wilkerson       24 Minneapolis          IA   21:41.76 
    3   104 Jeff Keele            22 Des Moines           IA   25:06.92 

NUMBER OF FINISHERS:    16

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   976 Erica Ziegeweid       27 Ankeny               IA   23:04.33 
    2   521 Maddie Beeler         25 West Des Moines      IA   24:06.25 
    3   819 Courtney Thill        26 West Des Moines      IA   24:17.75 

NUMBER OF FINISHERS:    84

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 25 - 29 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   264 Ben Reinhart          29 Des Moines           IA   19:13.64 
    2   749 David Oolman          29 North Liberty        IA   19:37.01 
    3   849 Daniel Long           27 Des Moines           IA   20:19.58 

NUMBER OF FINISHERS:    76



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   167 Kelsie Zimmerman      33 Cedar Falls          IA   24:42.60 
    2   681 Laura Formanek        30 Ankeny               IA   25:36.89 
    3   248 Brooke Shelquist      33 Runnells             IA   25:44.33 

NUMBER OF FINISHERS:    55

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 30 - 34 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1     3 Adam Lekin            31 Johnston             IA   19:56.79 
    2   925 Matt Wierson          34 Ames                 IA   21:24.44 
    3   629 Dilon Flanders        30 Johnston             IA   21:31.90 

NUMBER OF FINISHERS:    43

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   190 Alaina Peterson       36 Polk City            IA   21:26.94 
    2   533 Kimberly Meller-Angu  36 Ankeny               IA   25:04.74 
    3   682 Kristen Formanek      35 Ankeny               IA   25:38.39 

NUMBER OF FINISHERS:    47

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 35 - 39 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   351 Robbie Foxen          38 West Des Moines      IA   20:43.97 
    2   458 Kevin Brownell        39 West Des Moines      IA   21:05.33 
    3  1003 Daniel Doerfler       36 West Des Moines      IA   22:29.00 

NUMBER OF FINISHERS:    30

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 40 - 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   249 Kim Hockett           40 Bondurant            IA   26:00.02 
    2   509 Jamie Van Zee         43 West Des Moines      IA   26:11.23 
    3   580 Cindy Fleener         41 East Moline          IL   26:54.72 

NUMBER OF FINISHERS:    30

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 40- 44 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   500 Danny Fleener         43 East Moline          IL   20:47.70 
    2   435 Einar Bogason         40 West Des Moines      IA   23:43.26 
    3   839 Nate Stone            41 Clive                IA   23:50.72 

NUMBER OF FINISHERS:    29

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 45 - 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   595 Dana Schmitt          48 Ames                 IA   24:11.91 
    2   218 Marnie Klemme         46 West Des Moines      IA   29:37.23 
    3   401 Jessi Johnson         45 Indianola            IA   30:17.49 

NUMBER OF FINISHERS:    15

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 45- 49 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   467 Brian Pattinson       46 Des Moines           IA   20:24.60 
    2   546 Scott Sundstrom       46 Des Moines           IA   24:48.17 
    3   586 Tim Tessier           48 Urbandale            IA   25:53.91 

NUMBER OF FINISHERS:    22



---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1    98 Lisa McCullough       50 Pleasant Hill        IA   25:32.41 
    2   962 Rachel McCann         50 Des Moines           IA   28:01.46 
    3    69 Cindy Spellerberg     54 Granger              IA   29:20.46 

NUMBER OF FINISHERS:    19

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 50 - 54 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1    34 Jim Sandor            53 West Des Moines      IA   23:49.81 
    2   532 Toby Gordon           50 Ankeny               IA   23:58.15 
    3  1021 Charles Jennisch      50 Urbandale            IA   26:39.38 

NUMBER OF FINISHERS:    14

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   269 Debra Stewart         56 West Des Moines      IA   29:49.65 
    2    24 Melinda Brandhorst    56 Ankeny               IA   30:57.45 
    3   194 Staci Bjurstrom       58 West Des Moines      IA   31:00.40 

NUMBER OF FINISHERS:    17

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 55 - 59 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   869 Tony Anderson         56 Orange City          IA   19:47.55 
    2    86 Mark Parmenter        55 Elkhart              IA   25:48.79 
    3    70 Larry Spellerberg     55 Granger              IA   26:34.07 

NUMBER OF FINISHERS:    10

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1    32 Susan Duoblys         64 Des Moines           IA   34:46.92 
    2   464 Mary Kay Shannon      63 Greenfield           IA   37:59.17 
    3    42 Diane Larson          64 Story City           IA   44:55.60 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 60 - 64 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   305 Chuck Schafer         61 Thornton             IA   27:38.95 
    2  1030 James Dose            63 Boone                IA   29:25.86 
    3   664 Ron Ackerman          64 Bondurant            IA   29:26.60 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 65 - 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1    41 Marilyn Andersen      66 Story City           IA   44:55.58 
    2   769 Caryn Westman         67 Russell              IO   47:14.66 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 65- 69 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   342 Doug Ryan             66 Webster City         IA   34:13.44 
    2   187 Ron Pieracci          67 Urbandale            IA   39:49.69 
    3   310 L. David Gunkel       69 Waukee               IA   40:39.21 

NUMBER OF FINISHERS:     4



---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE AGE GROUP 70+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   229 Karen Mattiussi       71 Adel                 IA   33:24.64 
    2   155 Mary Ferguson         74 West Des Moines      IA 1:03:19.55 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE AGE GROUP 65+ AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   212 Robert Larson         70 Johnston             IA   30:17.57 
    2   342 Doug Ryan             66 Webster City         IA   34:13.44 
    3   415 Dennis Loxterman      71 Johnston             IA   37:42.41 

NUMBER OF FINISHERS:     7