An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=68695

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Run to Exile - 2019 - 10K Awards Results

                            Run to Exile - 2019
                                06/15/2019


---------------------------------------------------------------------------------------------
                     MALE: OVERALL 1OK AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    71 Scott Johnson         36 Johnston             IA   36:09 
    2   560 Todd Vogel            33 Norwalk              IA   36:57 
    3   608 Mitchell Davis        28 Urbandale            IA   37:54 


---------------------------------------------------------------------------------------------
                    FEMALE: OVERALL 1OK AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    40 Mischa Impossible     36 West Des Moines      IA   42:20 
    2    88 Dana Vogel            23 Ankeny               IA   45:12 
    3   354 Robyn Clevenger       40 West Des Moines      IA   46:18 


---------------------------------------------------------------------------------------------
              FEMALE AGE GROUP 14 - UNDER 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
               MALE AGE GROUP 14 - UNDER 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 
    1   106 Tatum Lequatte        19 Indianola            IA   52:36.92 
    2   102 Elizabeth Lemar       19 Urbandale            IA 1:13:45.68 

NUMBER OF FINISHERS:     2

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 15 - 19 AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time          
===== ===== ==================== === ==================== == ========== 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 20 - 24 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   466 Mykaela Cole          21 Des Moines           IA   47:56 
    2   515 Olivia Rogers         21 Des Moines           IA   47:56 
    3   835 Annemarie McCoy       23 West Des Moines      IA   49:52 

NUMBER OF FINISHERS:    26

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 20 - 24 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   663 Josh Binion           21 Galloway             OH   38:57 
    2  1043 Nicolas Knoebber      24 Ames                 IA   41:54 
    3  1050 Trenton Thielfoldt    24 Urbandale            IA   49:23 

NUMBER OF FINISHERS:    14

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 25 - 29 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   688 Sanjuanita Martinez   25 Des Moines           IA   47:23 
    2   613 Amanda Rush           26 Des Moines           IA   47:41 
    3   646 Emily Feldkamp        29 Des Moines           IA   49:25 

NUMBER OF FINISHERS:    54

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 25 - 29 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   836 Cody Bardell          28 Sioux City           IA   42:40 
    2   432 Marcus Zeitz          29 Des Moines           IA   43:38 
    3    78 Sean Laffey           28 Des Moines           IA   46:09 

NUMBER OF FINISHERS:    37



---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 30 - 34 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   513 Andrea Bice           30 Grimes               IA   52:01 
    2   259 Morgan Phillips       30 Ankeny               IA   53:30 
    3   220 Katie Brandstatter    34 West Des Moines      IA   53:32 

NUMBER OF FINISHERS:    38

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 30 - 34 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   529 Dan Harty             32 West Des Moines      IA   41:30 
    2   610 Michael Lopez         32 Des Moines           IA   42:47 
    3   557 Tyler Kinder          34 Urbandale            IA   43:29 

NUMBER OF FINISHERS:    45

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 35 - 39 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   396 Meghan Foster         37 Ankeny               IA   54:32 
    2   718 Maia Donahue          36 Waukee               IA   55:34 
    3   290 Janelle Walters       37 Polk City            IA   55:49 

NUMBER OF FINISHERS:    33

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 35 - 39 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   719 Dave Donahue          36 Waukee               IA   39:39 
    2    55 Bruce Huckfeldt       38 Waukee               IA   41:22 
    3   219 Joe Brandstatter      36 West Des Moines      IA   41:32 

NUMBER OF FINISHERS:    36

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 40 - 44 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   416 Rachel Loxterman      44 Johnston             IA   49:18 
    2   484 Kelly Murley          40 Bondurant            IA   52:26 
    3   224 Maren Mooney          40 West Des Moines      IA   53:05 

NUMBER OF FINISHERS:    22

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 40 - 44 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   353 James Clevenger       41 West Des Moines      IA   41:50 
    2   689 Gary Erickson         42 West Des Moines      IA   49:16 
    3   449 Joseph Mitros         40 Des Moines           IA   51:00 

NUMBER OF FINISHERS:    19

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 45 - 49 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   755 Keri Frommelt         48 Ankeny               IA   56:45 
    2   851 Gracie Suniga         45 West Des Moines      IA   57:13 
    3  1070 Angie Goodson         49 Johnston             IA   59:05 

NUMBER OF FINISHERS:    11

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 45 - 49 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   346 Jp O'Neil             45 Waukee               IA   44:22 
    2   286 Bryan McQuide         47 Grimes               IA   47:36 
    3  1031 Steven Kavlock        46 West Des Moines      IA   49:32 

NUMBER OF FINISHERS:    14



---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 50 - 54 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   161 Penny Luthens         53 Urbandale            IA   54:34 
    2   171 Jill Fialkov          51 Des Moines           IA 1:01:02 
    3   877 Jodie Brotherton      52 Eldridge             IA 1:01:28 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 50 - 54 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   482 Dave Beckman          52 Cedar Rapids         IA   42:04 
    2   587 Chad Larson           52 Norwalk              IA   44:20 
    3   569 Jay Weems             50 Pleasant Hill        IA   48:05 

NUMBER OF FINISHERS:     9

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 55 - 59 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1     2 Debra Bettis          59 Tempe                AZ 1:05:59 
    2    64 Carla Schimelfenig    58 Nevada               IA 1:11:26 
    3   355 Vickie Stoermer       59 Urbandale            IA 1:13:30 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 55 - 59 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1    25 Randall Brandhorst    59 Ankeny               IA   54:01 
    2   950 Dave Kester           55 Urbandale            IA   54:07 
    3   852 Dan Mallonee          58 Cedar Rapids         IA   58:42 

NUMBER OF FINISHERS:     6

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 60 - 64 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   772 Melissa Porter        63 Hudson               WI 1:15:02 

NUMBER OF FINISHERS:     1

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 60 - 64 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   356 Michael Stoermer      61 Urbandale            IA   58:06 
    2   626 Kent Kunze            61 Waukee               IA 1:00:02 
    3   770 Randy Westman         60 Russell              IO 1:04:20 

NUMBER OF FINISHERS:     4

---------------------------------------------------------------------------------------------
                FEMALE AGE GROUP 65 - 69 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                 MALE AGE GROUP 65 - 69 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   874 Gary Porter           68 Hudson               WI   55:21 
    2   698 Johnny Ytzen          65 Creston              IA   58:47 
    3    76 John Doherty          65 West Des Moines      IA 1:00:12 

NUMBER OF FINISHERS:     3

---------------------------------------------------------------------------------------------
                  FEMALE AGE GROUP 70+ 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 

NUMBER OF FINISHERS:     0

---------------------------------------------------------------------------------------------
                   MALE AGE GROUP 70+ 10K AWARDS (TOP 3)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Place No.   Name                 Age City                 St Time       
===== ===== ==================== === ==================== == ======= 
    1   603 Mike May              72 Indianola            IA   56:03 

NUMBER OF FINISHERS:     1