An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=61143

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

SE Polk XC Invite Varsity Boys

SE Polk XC Invite Varsity Boys

SEP XC Course - Runnells, IA (JV Valley)

Sep. 28, 2017

70s and Sunny
Results by Cal Murdock

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on girls

                                 Last updated Sep. 28, 2017 6:39 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Ankeny                   46    1    9   11   12   13   30   41  17:23.2  1:47.9
  2 Ankeny Centennial        57    2    5    8   18   24   26   35  17:29.3  1:52.4
  3 Roosevelt                75    7   10   14   21   23   37   58  17:52.5  0:45.5
  4 Southeast Polk           80    3    4   15   27   31   38   39  17:46.5  1:28.2
  5 Carlisle                 87    6   16   17   19   29   42   48  18:00.7  1:03.4
  6 Valley                  173   28   32   33   34   46   49       18:37.6  0:55.0
  7 Hoover                  201   22   40   43   44   52            19:12.0  2:25.2
  8 East                    205   20   36   45   50   54   59   60  19:22.1  2:43.2
  9 Lincoln                 231   25   47   51   53   55   56   57  19:55.9  2:51.8

Incomplete Teams: 
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME


1. Ankeny
    1  Tim Sindt, Jr            16:03.4  
    9  Daylan Wagener, Sr       17:30.2  
   11  Joey Reichenbacker, Jr   17:40.0  
   12  Jalen Elwell, Jr         17:51.1  
   13  Steven Vlahakis, Sr      17:51.2  
   30  Cole Buffington, So      18:26.6  
   41  Drake Strnad, Jr         18:56.4  
Total Time = 1:26:55.9     Total Places = 46

2. Ankeny Centennial
    2  Camden Cox, Sr           16:21.0  
    5  Gabe Vicker, Fr          17:18.5  
    8  Jonah Vicker, Jr         17:27.3  
   18  Alex Patkin, Jr          18:06.0  
   24  Jayden Oshirak, Sr       18:13.3  
   26  Matt Hines, Sr           18:16.0  
   35  Curt Peters, Sr          18:36.2  
Total Time = 1:27:26.1     Total Places = 57

3. Roosevelt
    7  Harrison Cota-Prentice, Jr17:26.2  
   10  Ben Russell, Jr          17:34.3  
   14  Austin Quinn, Jr         17:59.9  
   21  Festo Iranezeye, So      18:10.2  
   23  Lars Elsbernd, Sr        18:11.7  
   37  Brian Goode, Sr          18:38.6  
   58  Rowen Abbas, So          21:29.7  
Total Time = 1:29:22.3     Total Places = 75

4. Southeast Polk
    3  Drake Hanson, So         16:59.0  
    4  Cutler Owens, Sr         17:05.0  
   15  Jacob Jauron, Sr         18:01.0  
   27  Caden Mitchell, Fr       18:20.3  
   31  Devon Kooker, Sr         18:27.1  
   38  Lucas Mortensen, So      18:41.5  
   39  Cj Schrock, Jr           18:45.4  
Total Time = 1:28:52.4     Total Places = 80

5. Carlisle
    6  Carter Logue, Jr         17:23.2  
   16  Jon Flaws, Jr            18:01.9  
   17  Kobi Sadler, Sr          18:03.8  
   19  Kyle Miller, So          18:07.8  
   29  Brandon Kesner, Fr       18:26.5  
   42  Truman Kruse, Jr         19:08.1  
   48  Ethan Schlichte, Fr      19:20.9  
Total Time = 1:30:03.2     Total Places = 87

6. Valley
   28  Ross Fix, Sr             18:21.7  
   32  Tyler Kinney, Jr         18:28.5  
   33  Luke Carroll, Fr         18:29.0  
   34  Landon Denker, So        18:32.1  
   46  Sterling Mills, So       19:16.6  
   49  Carsen Codel, So         19:24.2  
Total Time = 1:33:07.9     Total Places = 173

7. Hoover
   22  Joel Jackson, Sr         18:10.8  
   40  Quilin Kirkpatrick, Jr   18:50.2  
   43  Brice Rhodes, Jr         19:09.3  
   44  Archie Weah, So          19:13.4  
   52  Mohamed Temsah, Fr       20:35.9  
Total Time = 1:35:59.6     Total Places = 201

8. East
   20  Isiaha Walton, Jr        18:09.7  
   36  Anthony Rodriguez, Sr    18:38.0  
   45  Donny Carpenter, Jr      19:15.6  
   50  Steven Cruz-Castro, Sr   19:54.2  
   54  John Rickabaugh, Sr      20:52.8  
   59  Carlos Jimenez, So       21:33.8  
   60  Abraham Salgado, Sr      22:01.5  
Total Time = 1:36:50.3     Total Places = 205

9. Lincoln
   25  Cole Rand, Sr            18:15.5  
   47  Ryan Jasper, So          19:17.4  
   51  Michael Spoonholtz, Jr   20:11.2  
   53  Coby Konkol, Jr          20:48.0  
   55  Keylan Irvin, Jr         21:07.2  
   56  Alex Crimmins, So        21:07.3  
   57  Dominic Caliguiri, So    21:18.2  
Total Time = 1:39:39.3     Total Places = 231
        TEAM    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Tim Sindt, Jr 16:03.4 Ankeny 2 2 Camden Cox, Sr 16:21.0 Ankeny Centennial 3 3 Drake Hanson, So 16:59.0 Southeast Polk 4 4 Cutler Owens, Sr 17:05.0 Southeast Polk 5 5 Gabe Vicker, Fr 17:18.5 Ankeny Centennial 6 6 Carter Logue, Jr 17:23.2 Carlisle 7 7 Harrison Cota-Prentice, Jr17:26.2 Roosevelt 8 8 Jonah Vicker, Jr 17:27.3 Ankeny Centennial 9 9 Daylan Wagener, Sr 17:30.2 Ankeny 10 10 Ben Russell, Jr 17:34.3 Roosevelt 11 11 Joey Reichenbacker, Jr 17:40.0 Ankeny 12 12 Jalen Elwell, Jr 17:51.1 Ankeny 13 13 Steven Vlahakis, Sr 17:51.2 Ankeny 14 14 Austin Quinn, Jr 17:59.9 Roosevelt 15 15 Jacob Jauron, Sr 18:01.0 Southeast Polk 16 16 Jon Flaws, Jr 18:01.9 Carlisle 17 17 Kobi Sadler, Sr 18:03.8 Carlisle 18 18 Alex Patkin, Jr 18:06.0 Ankeny Centennial 19 19 Kyle Miller, So 18:07.8 Carlisle 20 20 Isiaha Walton, Jr 18:09.7 East 21 21 Festo Iranezeye, So 18:10.2 Roosevelt 22 22 Joel Jackson, Sr 18:10.8 Hoover 23 23 Lars Elsbernd, Sr 18:11.7 Roosevelt 24 24 Jayden Oshirak, Sr 18:13.3 Ankeny Centennial 25 25 Cole Rand, Sr 18:15.5 Lincoln 26 26 Matt Hines, Sr 18:16.0 Ankeny Centennial 27 27 Caden Mitchell, Fr 18:20.3 Southeast Polk 28 28 Ross Fix, Sr 18:21.7 Valley 29 29 Brandon Kesner, Fr 18:26.5 Carlisle 30 30 Cole Buffington, So 18:26.6 Ankeny 31 31 Devon Kooker, Sr 18:27.1 Southeast Polk 32 32 Tyler Kinney, Jr 18:28.5 Valley 33 33 Luke Carroll, Fr 18:29.0 Valley 34 34 Landon Denker, So 18:32.1 Valley 35 35 Curt Peters, Sr 18:36.2 Ankeny Centennial 36 36 Anthony Rodriguez, Sr 18:38.0 East 37 37 Brian Goode, Sr 18:38.6 Roosevelt 38 38 Lucas Mortensen, So 18:41.5 Southeast Polk 39 39 Cj Schrock, Jr 18:45.4 Southeast Polk 40 40 Quilin Kirkpatrick, Jr 18:50.2 Hoover 41 41 Drake Strnad, Jr 18:56.4 Ankeny 42 42 Truman Kruse, Jr 19:08.1 Carlisle 43 43 Brice Rhodes, Jr 19:09.3 Hoover 44 44 Archie Weah, So 19:13.4 Hoover 45 45 Donny Carpenter, Jr 19:15.6 East 46 46 Sterling Mills, So 19:16.6 Valley 47 47 Ryan Jasper, So 19:17.4 Lincoln 48 48 Ethan Schlichte, Fr 19:20.9 Carlisle 49 49 Carsen Codel, So 19:24.2 Valley 50 50 Steven Cruz-Castro, Sr 19:54.2 East 51 51 Michael Spoonholtz, Jr 20:11.2 Lincoln 52 52 Mohamed Temsah, Fr 20:35.9 Hoover 53 53 Coby Konkol, Jr 20:48.0 Lincoln 54 54 John Rickabaugh, Sr 20:52.8 East 55 55 Keylan Irvin, Jr 21:07.2 Lincoln 56 56 Alex Crimmins, So 21:07.3 Lincoln 57 57 Dominic Caliguiri, So 21:18.2 Lincoln 58 58 Rowen Abbas, So 21:29.7 Roosevelt 59 59 Carlos Jimenez, So 21:33.8 East 60 60 Abraham Salgado, Sr 22:01.5 East

Click here for data on girls

Return to home page.