An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=41036

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

Fat Cat Triathlon 2014 - Text Results Results


                                                 Fat Cat Triathlon
                                            Scandia, MN - July 12, 2014
                                                 INDIVIDUAL RESULTS

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Canoe 100yd Rank    Run   Pace Rank   Bike  Rate  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ================== ================== ======= 
    1   1/7      12 Henry Reich              26 M   Marine On St. Croi MN    3   40:01  0:36    1   35:57  6:55    3   37:06 17.8 1:53:03 
    2   2/7      11 Cory Pratt               35 M   Osceola            WI    1   37:18  0:34    4   49:44  9:34    1   33:51 19.5 2:00:51 
    3   3/7      95 David Andresen           26 M   Saint Paul         MN    6   48:41  0:44    2   41:52  8:03    2   35:23 18.7 2:05:54 
    4   1/6      13 Greg Richert             53 M   Forest Lake        MN    5   48:24  0:44    3   46:58  9:02    4   37:44 17.5 2:13:05 
    5   2/6      96 Dan Conway               63 M   Shoreview          MN    2   39:59  0:36   11   59:33 11:28    6   39:07 16.9 2:18:38 
    6   1/6      10 Ana Pratt                33 F   Duluth             MN    4   42:13  0:38    8   56:01 10:47   10   42:25 15.6 2:20:38 
    7   4/7      98 Jerry Eason              32 M   Forest Lake        MN   10   54:18  0:49    6   55:03 10:36    5   38:44 17.0 2:28:02 
    8   5/7      16 Brodie Schock            33 M   Osceola            WI    9   52:33  0:48   14 1:01:02 11:45    7   39:11 16.8 2:32:44 
    9   2/6      14 Kate Schaaf              16 F   Scandia            MN   17 1:00:29  0:55    5   54:14 10:26    8   41:11 16.0 2:35:52 
   10   3/6       7 Richard Larsen           40 M   Byron              MN    7   50:32  0:46    9   57:00 10:58   17   48:50 13.5 2:36:21 
   11   4/6      15 Paul Schaaf              51 M   Scandia            MN    8   52:14  0:47   16 1:02:38 12:03    9   41:50 15.8 2:36:41 
   12             8 Ed McMullen                 M   Shoreview          MN   15   58:44  0:53    7   55:22 10:39   13   44:34 14.8 2:38:39 
   13   3/6       3 Stephanie Herington      35 F   Stillwater         MN   12   55:51  0:51   12   59:53 11:31   14   47:46 13.8 2:43:29 
   14   6/7       1 Ryan Gleason             39 M   Stillwater         MN   11   54:27  0:49   15 1:01:43 11:53   16   47:58 13.8 2:44:06 
   15   4/6      97 Janice Eason             34 F   Champlin           MN   19 1:02:43  0:57   13 1:00:42 11:41   11   44:00 15.0 2:47:22 
   16   5/6       2 Ashley Hadfield          24 F   Forest Lake        MN   16   59:33  0:54   10   59:25 11:26   19   53:00 12.5 2:51:57 
   17   6/6       6 Amy Kotzmacher           34 F   Hugo               MN   14   57:28  0:52   17 1:03:47 12:16   18   51:51 12.7 2:53:05 
   18   5/6      17 Bill Tatum               49 M   Woodbury           MN   18 1:00:54  0:55   19 1:08:42 13:13   12   44:03 15.0 2:53:38 
   19   1/1       9 Beth Ostrem              44 F   Lino Lakes         MN   13   57:09  0:52   18 1:05:07 12:32   20   58:29 11.3 3:00:43 
   20   6/6       5 Kevin Kaszas             50 M   St Paul            MN   20 1:09:33  1:03   20 1:13:36 14:10   21   58:55 11.2 3:22:03 
   21   7/7       4 Ryan Jinks               39 M   Scandia            MN   21 1:15:01  1:08   21 1:34:18 18:09   15   47:57 13.8 3:37:15 

results by Final Time                                   results posted on:  www.finaltiming.com and onlineraceresults.com

                                                 Fat Cat Triathlon
                                            Scandia, MN - July 12, 2014
                                                   TANDEM RESULTS

Place Div/Tot  Bib  Name                    Age Sex City               St Rank   Canoe 100yd Rank    Run   Pace Rank   Bike  Rate  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === ================== == ================== ================== ================== ======= 
    1            53 Alex Reich               25 M   Marine On St Croix MN    3   40:52  0:37    1   35:56  6:55    2   37:07 17.8 1:53:54 
    2            37 Andrew Larson            28 M   Stillwater         MN    1   39:24  0:36    3   45:24  8:44    1   35:09 18.8 1:59:55 
    3            52 Ryan Rapacz              35 M   St. Paul           MN   14   47:53  0:43    2   38:34  7:25    5   38:34 17.1 2:05:00 
    4            26 Brenda Eklund            49 F   Scandia            MN                                                         2:08:06 
    5            56 Heidi Sprado             38 F   Lindstrom          MN   22   50:55  0:46    4   49:54  9:36    3   37:57 17.4 2:18:46 
    6            51 Laura Rapacz             35 F   St. Paul           MN   12   47:21  0:43    5   50:15  9:40   22   44:58 14.7 2:22:32 
    7            35 Bradley Kerschner        26 M   Centerville        MN   23   50:59  0:46    6   52:09 10:02    8   40:51 16.2 2:23:57 
    8            38 Richard Larson           60 M   Stillwater         MN    2   39:29  0:36   23 1:00:31 11:39   16   44:19 14.9 2:24:18 
    9            32 Dave Hume                53 M   Marine On St Croix MN    9   46:55  0:43   19   58:02 11:10    6   39:44 16.6 2:24:39 
   10            46 Marine Murphree          27 F   Rochester          MN   30   53:37  0:49    7   54:12 10:26    4   38:19 17.2 2:26:06 
   11            34 Alan Jensen              45 M   Mahtomedi          MN   10   46:58  0:43   16   57:01 10:58   27   45:59 14.4 2:29:57 
   12            19 Jon Bottema              39 M   Corcoran           MN   11   47:02  0:43   15   57:00 10:58   28   45:59 14.4 2:30:00 
   13            22 Tim Carlson              46 M   Chisago City       MN   24   51:06  0:46    9   54:39 10:31   17   44:20 14.9 2:30:03 
   14            23 Cynthia Carlson-Paetzn   46 F   Chisago City       MN   25   51:09  0:46    8   54:31 10:29   19   44:28 14.8 2:30:07 
   15            27 Bridget Eklund           19 F   Fargo              ND                                                         2:31:35 
   16            59 Julia Wilbur             25 F   Marine On St Croix MN    4   41:06  0:37   29 1:06:41 12:50   18   44:23 14.9 2:32:09 
   17            55 Paul Smith               62 M   Forest Lake        MN   19   49:15  0:45   21   59:16 11:24   13   43:46 15.1 2:32:16 
   18            18 Oluwaferanmi Amusan      24 M   Brooklyn Park      MN   21   50:54  0:46   22   59:37 11:28   12   42:52 15.4 2:33:22 
   19            60 Chad Wynia               40 M   Chisago City       MN    5   45:34  0:41   32 1:08:09 13:07    7   40:11 16.4 2:33:53 
   20            29 Robert Foss              19 M   Dresser            WI   37   56:14  0:51   12   55:49 10:44   20   44:52 14.7 2:36:53 
   21            47 Bryan Nelson             19 M   Dresser            WI   38   56:17  0:51   11   55:47 10:44   21   44:54 14.7 2:36:56 
   22            33 Jennifer Isautier        25 F   Rochester          MN   31   53:41  0:49   10   55:11 10:37   32   48:57 13.5 2:37:48 
   23            25 Terrance Dreyer          52 M   Scandia            MN   35   56:08  0:51   13   56:23 10:51   23   45:26 14.5 2:37:56 
   24            24 Jane Dreyer              49 F   Scandia            MN   36   56:11  0:51   14   56:30 10:52   25   45:35 14.5 2:38:15 
   25            58 Amy Stricker-Hume        49 F   Marine On St Croix MN   13   47:44  0:43   30 1:06:44 12:50   15   44:17 14.9 2:38:44 
   26            42 Walter Matt              16 M   Scandia            MN    7   45:58  0:42   34 1:08:24 13:10   30   47:12 14.0 2:41:32 
   27            20 Lucas Brown              17 M   Inver Grove Height MN    8   46:02  0:42   33 1:08:16 13:08   31   47:24 13.9 2:41:40 
   28            48 Andrew Obst              47 M   Scandia            MN   15   47:58  0:44   38 1:11:44 13:48    9   42:08 15.7 2:41:49 
   29            49 Maryanne Obst            47 F   Scandia            MN   16   48:00  0:44   37 1:11:44 13:48   11   42:10 15.7 2:41:53 
   30            45 Melissa Mueller          34 F   Stillwater         MN   26   51:18  0:47   20   58:05 11:11   39   53:19 12.4 2:42:42 
   31            40 Ben Lemler               36 M   Forest Lake        MN   17   48:31  0:44   25 1:02:09 11:57   36   52:07 12.7 2:42:45 
   32            39 Alissa Lemler            36 F   Forest Lake        MN   18   48:35  0:44   24 1:02:07 11:57   37   52:08 12.7 2:42:48 
   33            21 Adam Brunfelt            40 M   Scandia            MN    6   45:38  0:41   26 1:03:13 12:10   41   55:07 12.0 2:43:57 
   34            61 Samantha Zastrow         24 F   St. Paul           MN   33   53:50  0:49   18   57:39 11:06   38   52:34 12.6 2:44:02 
   35            36 Dan Langanki             57 M   Lino Lakes         MN   34   55:09  0:50   35 1:08:25 13:10   10   42:09 15.7 2:45:42 
   36            50 Jessica Olson            24 F   Minneapolis        MN   32   53:46  0:49   17   57:37 11:05   40   55:02 12.0 2:46:23 
   37            54 Angie Rowe               38 F   Stillwater         MN   27   52:25  0:48   27 1:05:12 12:33   34   49:16 13.4 2:46:50 
   38            57 Nicole Stevenson         20 F   Stillwater         MN   28   52:29  0:48   28 1:05:14 12:33   33   49:12 13.4 2:46:54 
   39            41 Erin Madden              37 F   Shafer             MN   20   50:21  0:46   31 1:07:57 13:04   35   50:46 13.0 2:49:02 
   40            44 Kevin Mueller            35 M   Stillwater         IL                                                         2:49:03 
   41            31 Chad Guillory            40 M   St. Louis Park     MN   29   52:37  0:48   39 1:12:50 14:01   24   45:33 14.5 2:50:58 
   42            30 Erica Garnhart           36 F   Saint Paul         MN                                         29   46:21 14.2 2:51:50 
   43            43 Jenna McClurg            37 F   Stillwater         MN   39 1:00:47  0:55   36 1:10:56 13:39   14   44:06 15.0 2:55:47 
   44            28 Bridgett Feit            46 F   Stillwater         MN   40 1:01:26  0:56   40 1:17:15 14:52   26   45:52 14.4 3:04:32 

results by Final Time                                   results posted on:  www.finaltiming.com and onlineraceresults.com


                                                 RELAY RESULTS: RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER  Rank   Swim  Pace Rank    Run   Pace Rank   Bike  Rate  Finish  
===== ==== ===================================== ================== ================== ================== ======= 
    1   83 UFN : Troy Stelton , Brent Paulsen , Lawrence Fortier                                     
                                                                                          1   38:20 17.2 2:20:49 
    2   71 Krautburgers : Tanner Egelkraut , Ryan Egelkraut , Aaron Egelkraut                        
                                                    4   53:41  0:49    1   48:15  9:17    2   42:04 15.7 2:23:58 
    3   77 Lions : Dan Lee , Rich Burden , Adam Lushanko                                             
                                                    5   57:57  0:52                                      2:26:47 
    4   92 Fun Buns : Aaron Hardin , Courtney Taylor , Angela Viner                                  
                                                    1   44:11  0:40    3   54:23 10:28    9   56:09 11.8 2:34:41 
    5   68 Yoga Forest : Chris Coleman , Michele Lahood , Natalia Cropper                            
                                                    7   58:19  0:53    2   50:19  9:41    5   46:27 14.2 2:35:03 
    6   62 Tirdlz : Matthew Strupp , Reed Nelson , Tristan Brunfelt                                  
                                                    3   48:56  0:44    5   56:00 10:47    8   54:42 12.1 2:39:36 
    7   74  : Amy Jaynes , Maria Paulsen , Brenda Larsen                                              
                                                    6   58:12  0:53    6   59:03 11:22    4   45:43 14.4 2:42:57 
    8   89 Star Route Racers : Lee Gumke , Corrine Gumke , Jannel Torgerson                          
                                                    2   47:22  0:43    7 1:05:17 12:34   10   58:05 11.4 2:50:43 
    9   86 The Strupp Three : Adam Strupp , John Strupp , Kathy Strupp                               
                                                                                          7   54:10 12.2 2:52:21 
   10   65 Finnishers : Kelly Carlson , Ben Johnson , Kaki Käästu                                    
                                                    9 1:16:35  1:09    4   55:14 10:38    3   45:23 14.5 2:57:11 
   11   80 Fat Cat Bandits : Clara Schmit-Gonzalez , Brad Cline , Annette Schmit-Cline               
                                                    8 1:15:46  1:08    8 1:09:50 13:26    6   52:08 12.7 3:17:41