An Email-Ready Link

As you requested, here is a ready-to-email link to this page. The URL is:
http://onlineraceresults.com/race/view_plain_text.php?race_id=20507

Simply include this URL in an email to friends or family members, and they will be able to reach this page directly.

2011 Twin Lakes Half-Olympic Distance Triathlon - Results-All Results

                                   TWIN LAKES HALF-OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON CHAMPIONSHIP
                                         Twin Lakes State Park, Iowa, August 6, 2011

                                                750M Swim - 20K Bike - 5K Run

                                                      INDIVIDUAL RESULTS

Place Div/Tot  Bib  Name                    Cat Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ======== ==== ======================= === === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   1/6      33 Taylor Huseman          I    19 M   Manson             IA     5 13:34  1:37  2:00    1   31:02 24.0  0:58    1 17:23  5:36 1:04:55 
    2   2/6      38 Karl Larsen             I    19 M   Decorah            IA     3 12:48  1:32  0:48    4   31:44 23.4  0:26    4 21:11  6:50 1:06:56 
    3   1/6      45 Gary McKibben           I    52 M   Ankeny             IA     4 13:30  1:37  1:00    3   31:34 23.6  0:31    7 21:54  7:03 1:08:27 
    4   1/2      61 Allyn Smith             I    45 M   St Joseph          MO    14 14:43  1:46  0:52    2   31:05 23.9  0:25   13 22:40  7:18 1:09:44 
    5   1/6      76 Tyler Goode             I    25 M   Iowa City          IA    17 15:07  1:48  1:01    5   32:00 23.3  0:30    6 21:42  6:59 1:10:19 
    6   1/9      44 Scott Manske            I    35 M   Algona             IA     8 13:59  1:40  1:08    7   32:26 22.9  0:27   14 22:49  7:21 1:10:46 
    7   2/9       8 Heath Briggs            I    36 M   Ft Dodge           IA    15 14:54  1:47  0:49    6   32:14 23.1  0:27   15 22:56  7:23 1:11:19 
    8   3/9      42 Eric Lund               I    36 M   Stillwater         MN    10 14:10  1:42  1:04    9   33:19 22.3  0:40   10 22:20  7:12 1:11:32 
    9   2/6      65 James Staley            I    51 M   Sioux City         IA    22 15:55  1:54  1:02    8   32:50 22.7  0:24   12 22:34  7:16 1:12:43 
   10   3/6      14 Brady Campbell          I    18 M   Waukee             IA    12 14:20  1:43  1:19   20   36:32 20.4  0:19    3 20:56  6:45 1:13:24 
   11   2/6      52 Kaleb Pergande          I    28 M   Marshalltown       IA    28 17:11  2:03  1:21   10   34:01 21.9  0:31    5 21:28  6:55 1:14:28 
   12   4/6       1 Johnny Aboud            I    18 M   Algona             IA    11 14:13  1:42  1:40   17   36:09 20.6  0:27    9 22:17  7:11 1:14:45 
   13   1/1      62 Holland Smith           I    14 F   St Joseph          MO     6 13:37  1:38  1:04   25   37:34 19.8  0:20   16 22:59  7:24 1:15:33 
   14   1/3      15 Audra Carlson           I    23 F   Winnebago          IL    13 14:24  1:43  1:38   23   36:58 20.1  0:24   11 22:23  7:13 1:15:44 
   15   3/6      32 Scott Hunter            I    29 M   West Des Moines    IA     7 13:38  1:38  0:51   11   34:46 21.4  1:01   25 26:03  8:23 1:16:17 
   16   1/4      55 Heidi Porter            I    25 F   Cedar Falls        IA    19 15:11  1:49  1:20   14   35:49 20.8  0:05   20 24:09  7:47 1:16:32 
   17   1/5      13 Melissa Bruhl           I    39 F   Ankeny             IA    34 17:46  2:07  1:05   16   36:05 20.6  0:38    8 22:01  7:06 1:17:33 
   18   4/9      46 Jonathan Meyer          I    39 M   Altoona            IA     9 14:02  1:41  1:07   12   34:58 21.3  1:13   27 26:17  8:28 1:17:35 
   19   1/3       3 Kimberly Bennett        I    32 F   Stillwater         MN    21 15:26  1:51  1:33   28   37:56 19.6  0:42   17 23:25  7:33 1:18:59 
   20   1/9      12 Brad Bruhl              I    41 M   Ankeny             IA    38 18:09  2:10  1:42   13   35:30 21.0  0:05   19 24:07  7:46 1:19:31 
   21   1/3      59 Daniel Schieffer        I    21 M   Columbus Junction  IA    57 20:16  2:25  1:15   29   38:01 19.6  0:23    2 19:43  6:21 1:19:36 
   22   5/9      48 Paul Olson              I    36 M   Sioux City         IA    18 15:09  1:49  1:50   27   37:47 19.7  0:19   23 25:43  8:17 1:20:47 
   23   3/6      11 Philip Brown            I    53 M   Clive              IA    24 16:20  1:57  1:51   32   38:23 19.4  0:50   21 24:40  7:57 1:22:02 
   24   2/3      26 Gerrit Hansen           I    24 M   Ames               IA    33 17:45  2:07  2:59   19   36:28 20.4  1:38   18 23:30  7:34 1:22:19 
   25   2/3      41 Whitney Lloyd           I    23 F   Fort Dodge         IA    23 15:55  1:54  1:15   45   40:31 18.4  0:06   24 25:46  8:18 1:23:31 
   26   2/5      70 Michelle Vincent        I    38 F   Slater             IA    51 19:15  2:18  1:27   35   39:02 19.1  0:43   22 24:41  7:57 1:25:07 
   27   1/2      47 Duane Nordquist         I    56 M   Panora             IA    20 15:25  1:51  1:16   39   39:27 18.9  0:07   42 29:09  9:23 1:25:22 
   28   1/1      36 Niels Kerkhof           I    33 M   Minneapolis        MN    40 18:13  2:11  1:34   30   38:07 19.5  1:08   31 26:34  8:33 1:25:34 
   29   4/6      53 Thomas Phelan           I    54 M   West Des Moines    IA    29 17:18  2:04  1:51   40   39:31 18.8  1:11   29 26:22  8:30 1:26:11 
   30   4/6      68 Jason Vangundy          I    28 M   Johnston           IA    50 19:00  2:16  2:05   21   36:38 20.3  0:44   39 28:02  9:02 1:26:27 
   31   6/9      64 Michael Speers          I    37 M   Burlington         IA    32 17:32  2:06  2:24   26   37:42 19.7  0:57   38 27:57  9:00 1:26:30 
   32   7/9       2 Steve Archer            I    37 M   Ankeny             IA    52 19:36  2:20  1:38   15   35:51 20.8  1:59   37 27:48  8:57 1:26:50 
   33   2/9      54 Curt Meyer              I    43 M   Fonda              IA    31 17:31  2:06  2:03   41   39:32 18.8  1:48   28 26:19  8:28 1:27:11 
   34   3/9      34 Curtis Kenkel           I    42 M   St. Paul           MN    62 22:08  2:39  1:24   18   36:16 20.5  0:43   36 27:44  8:56 1:28:12 
   35   4/9      16 Wayne Chapman           I    41 M   Plymouth           MN    49 18:52  2:15  1:33   22   36:52 20.2  0:04   47 30:53  9:57 1:28:12 
   36   5/9      49 Sarvin Patel            I    40 M   Maple Grove        MN    58 20:27  2:27  1:25   37   39:17 18.9  0:49   26 26:16  8:28 1:28:13 
   37   6/9      73 Miller Mike             I    44 M   Floyd              IA    26 16:42  2:00  1:27   31   38:09 19.5  0:52   50 31:28 10:08 1:28:37 
   38   3/3      50 Ryan Peetz              I    21 M   Omaha              NE     2 12:04  1:27  2:20   48   41:09 18.1  0:29   56 32:42 10:32 1:28:42 
   39   5/6      51 Thomas Peetz            I    19 M   Omaha              NE     1 11:41  1:24  1:50   50   41:13 18.1  0:20   59 33:39 10:50 1:28:42 
   40   5/6       5 James Bohn              I    53 M   Indianola          IA    41 18:16  2:11  2:21   24   37:07 20.0  1:59   41 29:08  9:23 1:28:49 
   41   1/2      30 Russell Hopp            I    63 M   Omaha              NE    56 20:00  2:23  1:29   38   39:22 18.9  0:48   34 27:13  8:46 1:28:50 
   42   3/5      57 Nichole Recker          I    39 F   Arlingtington      IA    16 15:07  1:48  1:40   46   40:58 18.2  0:55   46 30:41  9:53 1:29:18 
   43   1/4      31 Julie Horton            I    41 F   Ankeny             IA    54 19:49  2:22  2:25   43   39:46 18.7  1:30   32 26:37  8:34 1:30:05 
   44   2/2      58 Davin Roberts           I    45 M   West Des Moines    IA    27 17:01  2:02  1:27   36   39:14 19.0  0:53   53 32:03 10:19 1:30:37 
   45   4/5      27 Shelly Hanson           I    39 F   Webster City       IA    44 18:40  2:14  2:27   53   42:32 17.5  0:43   33 26:44  8:37 1:31:03 
   46   2/4      21 Cary Douglas            I    41 F   Ankeny             IA    25 16:21  1:57  1:36   47   41:01 18.1  1:11   52 31:53 10:16 1:32:00 
   47   6/6      10 David Brown             I    51 M   West Des Moines    IA    30 17:30  2:05  1:28   34   38:39 19.2  0:43   63 34:29 11:06 1:32:47 
   48   7/9      75 Jack Skinner            I    40 M   Peoria             IL    67 23:06  2:45  3:23   33   38:34 19.3  1:50   30 26:30  8:32 1:33:20 
   49   6/6      74 Grant Johnson           I    16 M   Mason City         IA    66 22:54  2:44  2:29   42   39:38 18.8  0:49   40 28:24  9:09 1:34:12 
   50   1/1      37 Bob Larsen              I    76 M   Hudson             WI    35 17:50  2:08  3:12   49   41:12 18.1  1:27   45 30:34  9:51 1:34:14 
   51   1/2      71 Joanne Von Dolteren     I    49 F   Pomeroy            IA    55 19:50  2:22  1:40   55   42:42 17.4  1:31   49 31:28 10:08 1:37:09 
   52   1/1      17 Julie Clark             I    50 F   Rockwell City      IA    36 18:02  2:09  2:03   58   43:59 16.9  0:39   57 33:07 10:40 1:37:48 
   53   8/9       9 Wes Briggs              I    37 M   Rockford           MN    37 18:07  2:10  2:40   44   39:47 18.7  2:10   67 35:27 11:25 1:38:09 
   54   3/3      72 Stephanie Wells         I    23 F   Ames               IA    46 18:43  2:14  2:56   65   47:55 15.5  1:08   35 27:40  8:55 1:38:20 
   55   5/6      25 Seth Goodman            I    29 M   Des Moines         IA    42 18:28  2:12  4:04   63   45:29 16.4  0:40   44 30:17  9:45 1:38:56 
   56   2/2      69 Neil Vangundy           I    56 M   Fort Dodge         IA    43 18:35  2:13  2:22   62   45:09 16.5  0:24   55 32:34 10:29 1:39:02 
   57   2/2      43 Denise Mankin           I    49 F   Urbandale          IA    64 22:31  2:41  2:19   54   42:34 17.5  1:28   51 31:34 10:10 1:40:24 
   58   2/4       6 Jill Bowman             I    27 F   Edina              MN    47 18:50  2:15  2:14   59   44:36 16.7  0:36   62 34:13 11:01 1:40:26 
   59   2/3      40 Lindy Lawler            I    34 F   Fort Dodge         IA    45 18:41  2:14  1:48   64   47:04 15.8  0:33   54 32:26 10:27 1:40:30 
   60   3/4      24 Katie Goodman           I    25 F   Des Moines         IA    63 22:20  2:40  3:49   61   44:57 16.6  0:58   43 29:52  9:37 1:41:54 
   61   6/6      19 Ryan Davis              I    28 M   West Des Moines    IA    59 20:32  2:27  3:03   51   42:03 17.7  1:20   68 35:30 11:26 1:42:27 
   62   8/9      20 Ed Dobbles              I    41 M   Overland Park      KS    39 18:11  2:10  5:09   52   42:31 17.5  2:13   66 35:27 11:25 1:43:27 
   63   5/5      18 Nita Davis              I    39 F   Humboldt           IA    61 21:29  2:34  2:07   67   49:54 14.9  0:58   48 31:13 10:03 1:45:39 
   64   3/4      56 Susan Porter            I    43 F   Des Moines         IA    53 19:46  2:22  2:36   66   49:24 15.1  0:52   60 33:41 10:51 1:46:17 
   65   9/9      23 Scott Fisher            I    37 M   Cedar Rapids       IA    69 24:27  2:55  3:27   57   43:09 17.2  1:28   61 34:00 10:57 1:46:29 
   66   9/9       7 Robert Brandwick        I    41 M   Bloomington        MN    68 23:12  2:46  3:26   56   42:42 17.4  2:35   64 34:35 11:08 1:46:29 
   67   4/4       4 Melissa Blessington     I    28 F   Auburn             IA    48 18:51  2:15  2:52   68   50:38 14.7  0:27   65 34:35 11:08 1:47:21 
   68   4/4      35 Mary Kenkel             I    41 F   Saint Paul         MN    65 22:44  2:43  1:52   60   44:45 16.6  1:24   70 37:46 12:10 1:48:29 
   69   3/3      29 Jessica Harklau         I    30 F   Humboldt           IA    60 20:51  2:29  2:10   69   51:15 14.5  0:59   69 35:54 11:34 1:51:06 
   70   2/2      39 Ken Lathrum             I    69 M   Omaha              NE    70 28:25  3:23  2:37   70   54:44 13.6  1:29   58 33:30 10:47 2:00:42 


                                                   RELAY TEAM RELAY RESULTS
                                                                
Place Bib  TEAM   MEMBERS:SWIMMER, BIKER, RUNNER Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ===================================== ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1  109 The Other Guys: Colin Pearson, Keaton Williams, Josh Willworth                  
                                                    4 12:42  1:31  0:41    1   30:54 24.1  0:25    8 25:29  8:12 1:10:09 
    2  102 2 P's And A T: Jaime Pearson, Lynette Pearson, Krista Thompson                  
                                                    1 12:14  1:28  0:49    8   36:55 20.2  0:34    1 20:12  6:30 1:10:41 
    3  107 Team Captain: Brian Ruge, Kelly Angstrom, Colten Lastine                        
                                                   11 16:37  1:59  0:51    2   35:01 21.2  0:22    2 20:39  6:39 1:13:28 
    4  115 Twin Lakes Staff: Kristine Day, Andrew Lee, Trey Cavanaugh                      
                                                    7 14:42  1:45  1:12    9   38:33 19.3  0:24    3 22:27  7:14 1:17:15 
    5  103 Hawk 1: Jon Filloon, Mike Pauk, Hailey Beneke                                   
                                                    8 15:09  1:49  0:56    7   36:32 20.4  0:16    6 25:02  8:04 1:17:52 
    6  112 Wildcat Wonders: David Linder, Casey Miller, Craig Hildreth                     
                                                   12 18:19  2:11  0:46    4   35:40 20.9  0:29    4 22:51  7:22 1:18:03 
    7  106 Rob's Boys: Jon Larsen, Scott Larsen, Dan Larsen                                
                                                    9 15:51  1:54  0:54    5   36:14 20.5  0:22    9 26:19  8:28 1:19:37 
    8  105 Mixed Nuts: Diane Happel, Merle Bloom, Nikki Trimble                            
                                                    6 14:28  1:44  1:04    6   36:28 20.4  0:22   10 29:51  9:37 1:22:10 
    9  110 The Viking Norsemen: Lyndsey Bennett, Solomon Watne, Rachel Black               
                                                   10 16:23  1:57  0:57    3   35:23 21.0  0:11   11 30:45  9:54 1:23:37 
   10  101 2 1/2 Men: Josh Lennon, Daryl Larson, Donn Larson                               
                                                    3 12:32  1:30  0:55   12   45:49 16.2  0:31    7 25:08  8:06 1:24:51 
   11  104 Les Amies De Monsieur T: Lindsey Kroeger, Elizabeth Vangundy, Sara Anstoetter   
                                                    5 14:00  1:40  0:57   10   40:35 18.3  0:24   12 33:02 10:38 1:28:55 
   12  108 Team Peetz: Caroline Peetz, Meredith Peetz, Larry Peetz                         
                                                    2 12:20  1:29  1:10   14 1:07:19 11.1  0:57    5 24:07  7:46 1:45:51 
   13  113 Team Pike: Theresa Pike, Michael Pike, Michael Pike                             
                                                   14 25:05  3:00  1:47   11   44:38 16.7  1:40   14 39:16 12:39 1:52:23 
   14  111 Victorious Secret: Carla Engstrom, Janie O'Connor, Bruno Gaston Carrere         
                                                   13 22:44  2:43  1:19   13   52:39 14.1  1:08   13 37:10 11:58 1:54:58 

                                                        DID NOT FINISH

Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                               INDIVIDUAL MALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   33 Taylor Huseman           19 Manson             IA     5 13:34  1:37  2:00    1   31:02 24.0  0:58    1 17:23  5:36 1:04:55 
    2   38 Karl Larsen              19 Decorah            IA     3 12:48  1:32  0:48    4   31:44 23.4  0:26    4 21:11  6:50 1:06:56 
    3   45 Gary McKibben            52 Ankeny             IA     4 13:30  1:37  1:00    3   31:34 23.6  0:31    7 21:54  7:03 1:08:27 
    4   61 Allyn Smith              45 St Joseph          MO    12 14:43  1:46  0:52    2   31:05 23.9  0:25   11 22:40  7:18 1:09:44 
    5   76 Tyler Goode              25 Iowa City          IA    14 15:07  1:48  1:01    5   32:00 23.3  0:30    6 21:42  6:59 1:10:19 
    6   44 Scott Manske             35 Algona             IA     7 13:59  1:40  1:08    7   32:26 22.9  0:27   12 22:49  7:21 1:10:46 
    7    8 Heath Briggs             36 Ft Dodge           IA    13 14:54  1:47  0:49    6   32:14 23.1  0:27   13 22:56  7:23 1:11:19 
    8   42 Eric Lund                36 Stillwater         MN     9 14:10  1:42  1:04    9   33:19 22.3  0:40    9 22:20  7:12 1:11:32 
    9   65 James Staley             51 Sioux City         IA    17 15:55  1:54  1:02    8   32:50 22.7  0:24   10 22:34  7:16 1:12:43 
   10   14 Brady Campbell           18 Waukee             IA    11 14:20  1:43  1:19   18   36:32 20.4  0:19    3 20:56  6:45 1:13:24 
   11   52 Kaleb Pergande           28 Marshalltown       IA    21 17:11  2:03  1:21   10   34:01 21.9  0:31    5 21:28  6:55 1:14:28 
   12    1 Johnny Aboud             18 Algona             IA    10 14:13  1:42  1:40   15   36:09 20.6  0:27    8 22:17  7:11 1:14:45 
   13   32 Scott Hunter             29 West Des Moines    IA     6 13:38  1:38  0:51   11   34:46 21.4  1:01   18 26:03  8:23 1:16:17 
   14   46 Jonathan Meyer           39 Altoona            IA     8 14:02  1:41  1:07   12   34:58 21.3  1:13   20 26:17  8:28 1:17:35 
   15   12 Brad Bruhl               41 Ankeny             IA    29 18:09  2:10  1:42   13   35:30 21.0  0:05   15 24:07  7:46 1:19:31 
   16   59 Daniel Schieffer         21 Columbus Junction  IA    39 20:16  2:25  1:15   24   38:01 19.6  0:23    2 19:43  6:21 1:19:36 
   17   48 Paul Olson               36 Sioux City         IA    15 15:09  1:49  1:50   23   37:47 19.7  0:19   17 25:43  8:17 1:20:47 
   18   11 Philip Brown             53 Clive              IA    18 16:20  1:57  1:51   27   38:23 19.4  0:50   16 24:40  7:57 1:22:02 
   19   26 Gerrit Hansen            24 Ames               IA    26 17:45  2:07  2:59   17   36:28 20.4  1:38   14 23:30  7:34 1:22:19 
   20   47 Duane Nordquist          56 Panora             IA    16 15:25  1:51  1:16   33   39:27 18.9  0:07   32 29:09  9:23 1:25:22 
   21   36 Niels Kerkhof            33 Minneapolis        MN    31 18:13  2:11  1:34   25   38:07 19.5  1:08   24 26:34  8:33 1:25:34 
   22   53 Thomas Phelan            54 West Des Moines    IA    22 17:18  2:04  1:51   34   39:31 18.8  1:11   22 26:22  8:30 1:26:11 
   23   68 Jason Vangundy           28 Johnston           IA    36 19:00  2:16  2:05   19   36:38 20.3  0:44   29 28:02  9:02 1:26:27 
   24   64 Michael Speers           37 Burlington         IA    25 17:32  2:06  2:24   22   37:42 19.7  0:57   28 27:57  9:00 1:26:30 
   25    2 Steve Archer             37 Ankeny             IA    37 19:36  2:20  1:38   14   35:51 20.8  1:59   27 27:48  8:57 1:26:50 
   26   54 Curt Meyer               43 Fonda              IA    24 17:31  2:06  2:03   35   39:32 18.8  1:48   21 26:19  8:28 1:27:11 
   27   34 Curtis Kenkel            42 St. Paul           MN    42 22:08  2:39  1:24   16   36:16 20.5  0:43   26 27:44  8:56 1:28:12 
   28   16 Wayne Chapman            41 Plymouth           MN    35 18:52  2:15  1:33   20   36:52 20.2  0:04   35 30:53  9:57 1:28:12 
   29   49 Sarvin Patel             40 Maple Grove        MN    40 20:27  2:27  1:25   31   39:17 18.9  0:49   19 26:16  8:28 1:28:13 
   30   73 Miller Mike              44 Floyd              IA    19 16:42  2:00  1:27   26   38:09 19.5  0:52   36 31:28 10:08 1:28:37 
   31   50 Ryan Peetz               21 Omaha              NE     2 12:04  1:27  2:20   38   41:09 18.1  0:29   39 32:42 10:32 1:28:42 
   32   51 Thomas Peetz             19 Omaha              NE     1 11:41  1:24  1:50   40   41:13 18.1  0:20   41 33:39 10:50 1:28:42 
   33    5 James Bohn               53 Indianola          IA    32 18:16  2:11  2:21   21   37:07 20.0  1:59   31 29:08  9:23 1:28:49 
   34   30 Russell Hopp             63 Omaha              NE    38 20:00  2:23  1:29   32   39:22 18.9  0:48   25 27:13  8:46 1:28:50 
   35   58 Davin Roberts            45 West Des Moines    IA    20 17:01  2:02  1:27   30   39:14 19.0  0:53   37 32:03 10:19 1:30:37 
   36   10 David Brown              51 West Des Moines    IA    23 17:30  2:05  1:28   29   38:39 19.2  0:43   43 34:29 11:06 1:32:47 
   37   75 Jack Skinner             40 Peoria             IL    44 23:06  2:45  3:23   28   38:34 19.3  1:50   23 26:30  8:32 1:33:20 
   38   74 Grant Johnson            16 Mason City         IA    43 22:54  2:44  2:29   36   39:38 18.8  0:49   30 28:24  9:09 1:34:12 
   39   37 Bob Larsen               76 Hudson             WI    27 17:50  2:08  3:12   39   41:12 18.1  1:27   34 30:34  9:51 1:34:14 
   40    9 Wes Briggs               37 Rockford           MN    28 18:07  2:10  2:40   37   39:47 18.7  2:10   46 35:27 11:25 1:38:09 
   41   25 Seth Goodman             29 Des Moines         IA    33 18:28  2:12  4:04   46   45:29 16.4  0:40   33 30:17  9:45 1:38:56 
   42   69 Neil Vangundy            56 Fort Dodge         IA    34 18:35  2:13  2:22   45   45:09 16.5  0:24   38 32:34 10:29 1:39:02 
   43   19 Ryan Davis               28 West Des Moines    IA    41 20:32  2:27  3:03   41   42:03 17.7  1:20   47 35:30 11:26 1:42:27 
   44   20 Ed Dobbles               41 Overland Park      KS    30 18:11  2:10  5:09   42   42:31 17.5  2:13   45 35:27 11:25 1:43:27 
   45   23 Scott Fisher             37 Cedar Rapids       IA    46 24:27  2:55  3:27   44   43:09 17.2  1:28   42 34:00 10:57 1:46:29 
   46    7 Robert Brandwick         41 Bloomington        MN    45 23:12  2:46  3:26   43   42:42 17.4  2:35   44 34:35 11:08 1:46:29 
   47   39 Ken Lathrum              69 Omaha              NE    47 28:25  3:23  2:37   47   54:44 13.6  1:29   40 33:30 10:47 2:00:42 


                                              INDIVIDUAL FEMALE OVERALL RESULTS

Place Bib  Name                    Age City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   62 Holland Smith            14 St Joseph          MO     1 13:37  1:38  1:04    4   37:34 19.8  0:20    3 22:59  7:24 1:15:33 
    2   15 Audra Carlson            23 Winnebago          IL     2 14:24  1:43  1:38    3   36:58 20.1  0:24    2 22:23  7:13 1:15:44 
    3   55 Heidi Porter             25 Cedar Falls        IA     4 15:11  1:49  1:20    1   35:49 20.8  0:05    5 24:09  7:47 1:16:32 
    4   13 Melissa Bruhl            39 Ankeny             IA     8 17:46  2:07  1:05    2   36:05 20.6  0:38    1 22:01  7:06 1:17:33 
    5    3 Kimberly Bennett         32 Stillwater         MN     5 15:26  1:51  1:33    5   37:56 19.6  0:42    4 23:25  7:33 1:18:59 
    6   41 Whitney Lloyd            23 Fort Dodge         IA     6 15:55  1:54  1:15    8   40:31 18.4  0:06    7 25:46  8:18 1:23:31 
    7   70 Michelle Vincent         38 Slater             IA    15 19:15  2:18  1:27    6   39:02 19.1  0:43    6 24:41  7:57 1:25:07 
    8   57 Nichole Recker           39 Arlingtington      IA     3 15:07  1:48  1:40    9   40:58 18.2  0:55   12 30:41  9:53 1:29:18 
    9   31 Julie Horton             41 Ankeny             IA    17 19:49  2:22  2:25    7   39:46 18.7  1:30    8 26:37  8:34 1:30:05 
   10   27 Shelly Hanson            39 Webster City       IA    10 18:40  2:14  2:27   11   42:32 17.5  0:43    9 26:44  8:37 1:31:03 
   11   21 Cary Douglas             41 Ankeny             IA     7 16:21  1:57  1:36   10   41:01 18.1  1:11   16 31:53 10:16 1:32:00 
   12   71 Joanne Von Dolteren      49 Pomeroy            IA    18 19:50  2:22  1:40   13   42:42 17.4  1:31   14 31:28 10:08 1:37:09 
   13   17 Julie Clark              50 Rockwell City      IA     9 18:02  2:09  2:03   14   43:59 16.9  0:39   18 33:07 10:40 1:37:48 
   14   72 Stephanie Wells          23 Ames               IA    12 18:43  2:14  2:56   19   47:55 15.5  1:08   10 27:40  8:55 1:38:20 
   15   43 Denise Mankin            49 Urbandale          IA    22 22:31  2:41  2:19   12   42:34 17.5  1:28   15 31:34 10:10 1:40:24 
   16    6 Jill Bowman              27 Edina              MN    13 18:50  2:15  2:14   15   44:36 16.7  0:36   20 34:13 11:01 1:40:26 
   17   40 Lindy Lawler             34 Fort Dodge         IA    11 18:41  2:14  1:48   18   47:04 15.8  0:33   17 32:26 10:27 1:40:30 
   18   24 Katie Goodman            25 Des Moines         IA    21 22:20  2:40  3:49   17   44:57 16.6  0:58   11 29:52  9:37 1:41:54 
   19   18 Nita Davis               39 Humboldt           IA    20 21:29  2:34  2:07   21   49:54 14.9  0:58   13 31:13 10:03 1:45:39 
   20   56 Susan Porter             43 Des Moines         IA    16 19:46  2:22  2:36   20   49:24 15.1  0:52   19 33:41 10:51 1:46:17 
   21    4 Melissa Blessington      28 Auburn             IA    14 18:51  2:15  2:52   22   50:38 14.7  0:27   21 34:35 11:08 1:47:21 
   22   35 Mary Kenkel              41 Saint Paul         MN    23 22:44  2:43  1:52   16   44:45 16.6  1:24   23 37:46 12:10 1:48:29 
   23   29 Jessica Harklau          30 Humboldt           IA    19 20:51  2:29  2:10   23   51:15 14.5  0:59   22 35:54 11:34 1:51:06 


                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                                
                                                      Swim   100
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S    Time   yds
===== ==================== ============== == === =  ============
    1 Thomas Peetz          Omaha          NE  19 M   11:41  1:24 
    2 Ryan Peetz            Omaha          NE  21 M   12:04  1:27 
    3 Karl Larsen           Decorah        IA  19 M   12:48  1:32 
    4 Gary McKibben         Ankeny         IA  52 M   13:30  1:37 
    5 Taylor Huseman        Manson         IA  19 M   13:34  1:37 
    6 Holland Smith         St Joseph      MO  14 F   13:37  1:38 
    7 Scott Hunter          West Des Moine IA  29 M   13:38  1:38 
    8 Scott Manske          Algona         IA  35 M   13:59  1:40 
    9 Jonathan Meyer        Altoona        IA  39 M   14:02  1:41 
   10 Eric Lund             Stillwater     MN  36 M   14:10  1:42 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                     Bike   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S   Time     mph
===== ==================== ============== == === = ==============
    1 Taylor Huseman        Manson         IA  19 M 00:31:02 24.0 
    2 Allyn Smith           St Joseph      MO  45 M 00:31:05 23.9 
    3 Gary McKibben         Ankeny         IA  52 M 00:31:34 23.6 
    4 Karl Larsen           Decorah        IA  19 M 00:31:44 23.4 
    5 Tyler Goode           Iowa City      IA  25 M 00:32:00 23.3 
    6 Heath Briggs          Ft Dodge       IA  36 M 00:32:14 23.1 
    7 Scott Manske          Algona         IA  35 M 00:32:26 22.9 
    8 James Staley          Sioux City     IA  51 M 00:32:50 22.7 
    9 Eric Lund             Stillwater     MN  36 M 00:33:19 22.3 
   10 Kaleb Pergande        Marshalltown   IA  28 M 00:34:01 21.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                   Run   
PLACE NAME                 CITY           ST AGE S Time   Pace
===== ==================== ============== == === = ===========
    1 Taylor Huseman        Manson         IA  19 M 17:23  5:36 
    2 Daniel Schieffer      Columbus Junct IA  21 M 19:43  6:21 
    3 Brady Campbell        Waukee         IA  18 M 20:56  6:45 
    4 Karl Larsen           Decorah        IA  19 M 21:11  6:50 
    5 Kaleb Pergande        Marshalltown   IA  28 M 21:28  6:55 
    6 Tyler Goode           Iowa City      IA  25 M 21:42  6:59 
    7 Gary McKibben         Ankeny         IA  52 M 21:54  7:03 
    8 Melissa Bruhl         Ankeny         IA  39 F 22:01  7:06 
    9 Johnny Aboud          Algona         IA  18 M 22:17  7:11 
   10 Eric Lund             Stillwater     MN  36 M 22:20  7:12 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 14 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   62 Holland Smith            14 F   St Joseph          MO     1 13:37  1:38  1:04    1   37:34 19.8  0:20    1 22:59  7:24 1:15:33 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   15 Audra Carlson            23 F   Winnebago          IL     1 14:24  1:43  1:38    1   36:58 20.1  0:24    1 22:23  7:13 1:15:44 
    2   41 Whitney Lloyd            23 F   Fort Dodge         IA     2 15:55  1:54  1:15    2   40:31 18.4  0:06    2 25:46  8:18 1:23:31 
    3   72 Stephanie Wells          23 F   Ames               IA     3 18:43  2:14  2:56    3   47:55 15.5  1:08    3 27:40  8:55 1:38:20 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   55 Heidi Porter             25 F   Cedar Falls        IA     1 15:11  1:49  1:20    1   35:49 20.8  0:05    1 24:09  7:47 1:16:32 
    2    6 Jill Bowman              27 F   Edina              MN     2 18:50  2:15  2:14    2   44:36 16.7  0:36    3 34:13 11:01 1:40:26 
    3   24 Katie Goodman            25 F   Des Moines         IA     4 22:20  2:40  3:49    3   44:57 16.6  0:58    2 29:52  9:37 1:41:54 
    4    4 Melissa Blessington      28 F   Auburn             IA     3 18:51  2:15  2:52    4   50:38 14.7  0:27    4 34:35 11:08 1:47:21 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1    3 Kimberly Bennett         32 F   Stillwater         MN     1 15:26  1:51  1:33    1   37:56 19.6  0:42    1 23:25  7:33 1:18:59 
    2   40 Lindy Lawler             34 F   Fort Dodge         IA     2 18:41  2:14  1:48    2   47:04 15.8  0:33    2 32:26 10:27 1:40:30 
    3   29 Jessica Harklau          30 F   Humboldt           IA     3 20:51  2:29  2:10    3   51:15 14.5  0:59    3 35:54 11:34 1:51:06 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   13 Melissa Bruhl            39 F   Ankeny             IA     2 17:46  2:07  1:05    1   36:05 20.6  0:38    1 22:01  7:06 1:17:33 
    2   70 Michelle Vincent         38 F   Slater             IA     4 19:15  2:18  1:27    2   39:02 19.1  0:43    2 24:41  7:57 1:25:07 
    3   57 Nichole Recker           39 F   Arlingtington      IA     1 15:07  1:48  1:40    3   40:58 18.2  0:55    4 30:41  9:53 1:29:18 
    4   27 Shelly Hanson            39 F   Webster City       IA     3 18:40  2:14  2:27    4   42:32 17.5  0:43    3 26:44  8:37 1:31:03 
    5   18 Nita Davis               39 F   Humboldt           IA     5 21:29  2:34  2:07    5   49:54 14.9  0:58    5 31:13 10:03 1:45:39 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   31 Julie Horton             41 F   Ankeny             IA     3 19:49  2:22  2:25    1   39:46 18.7  1:30    1 26:37  8:34 1:30:05 
    2   21 Cary Douglas             41 F   Ankeny             IA     1 16:21  1:57  1:36    2   41:01 18.1  1:11    2 31:53 10:16 1:32:00 
    3   56 Susan Porter             43 F   Des Moines         IA     2 19:46  2:22  2:36    4   49:24 15.1  0:52    3 33:41 10:51 1:46:17 
    4   35 Mary Kenkel              41 F   Saint Paul         MN     4 22:44  2:43  1:52    3   44:45 16.6  1:24    4 37:46 12:10 1:48:29 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   71 Joanne Von Dolteren      49 F   Pomeroy            IA     1 19:50  2:22  1:40    2   42:42 17.4  1:31    1 31:28 10:08 1:37:09 
    2   43 Denise Mankin            49 F   Urbandale          IA     2 22:31  2:41  2:19    1   42:34 17.5  1:28    2 31:34 10:10 1:40:24 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   17 Julie Clark              50 F   Rockwell City      IA     1 18:02  2:09  2:03    1   43:59 16.9  0:39    1 33:07 10:40 1:37:48 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                               FEMALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 14 - 19
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   33 Taylor Huseman           19 M   Manson             IA     3 13:34  1:37  2:00    1   31:02 24.0  0:58    1 17:23  5:36 1:04:55 
    2   38 Karl Larsen              19 M   Decorah            IA     2 12:48  1:32  0:48    2   31:44 23.4  0:26    3 21:11  6:50 1:06:56 
    3   14 Brady Campbell           18 M   Waukee             IA     5 14:20  1:43  1:19    4   36:32 20.4  0:19    2 20:56  6:45 1:13:24 
    4    1 Johnny Aboud             18 M   Algona             IA     4 14:13  1:42  1:40    3   36:09 20.6  0:27    4 22:17  7:11 1:14:45 
    5   51 Thomas Peetz             19 M   Omaha              NE     1 11:41  1:24  1:50    6   41:13 18.1  0:20    6 33:39 10:50 1:28:42 
    6   74 Grant Johnson            16 M   Mason City         IA     6 22:54  2:44  2:29    5   39:38 18.8  0:49    5 28:24  9:09 1:34:12 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 20 - 24
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   59 Daniel Schieffer         21 M   Columbus Junction  IA     3 20:16  2:25  1:15    2   38:01 19.6  0:23    1 19:43  6:21 1:19:36 
    2   26 Gerrit Hansen            24 M   Ames               IA     2 17:45  2:07  2:59    1   36:28 20.4  1:38    2 23:30  7:34 1:22:19 
    3   50 Ryan Peetz               21 M   Omaha              NE     1 12:04  1:27  2:20    3   41:09 18.1  0:29    3 32:42 10:32 1:28:42 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 25 - 29
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   76 Tyler Goode              25 M   Iowa City          IA     2 15:07  1:48  1:01    1   32:00 23.3  0:30    2 21:42  6:59 1:10:19 
    2   52 Kaleb Pergande           28 M   Marshalltown       IA     3 17:11  2:03  1:21    2   34:01 21.9  0:31    1 21:28  6:55 1:14:28 
    3   32 Scott Hunter             29 M   West Des Moines    IA     1 13:38  1:38  0:51    3   34:46 21.4  1:01    3 26:03  8:23 1:16:17 
    4   68 Jason Vangundy           28 M   Johnston           IA     5 19:00  2:16  2:05    4   36:38 20.3  0:44    4 28:02  9:02 1:26:27 
    5   25 Seth Goodman             29 M   Des Moines         IA     4 18:28  2:12  4:04    6   45:29 16.4  0:40    5 30:17  9:45 1:38:56 
    6   19 Ryan Davis               28 M   West Des Moines    IA     6 20:32  2:27  3:03    5   42:03 17.7  1:20    6 35:30 11:26 1:42:27 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 30 - 34
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   36 Niels Kerkhof            33 M   Minneapolis        MN     1 18:13  2:11  1:34    1   38:07 19.5  1:08    1 26:34  8:33 1:25:34 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 35 - 39
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   44 Scott Manske             35 M   Algona             IA     1 13:59  1:40  1:08    2   32:26 22.9  0:27    2 22:49  7:21 1:10:46 
    2    8 Heath Briggs             36 M   Ft Dodge           IA     4 14:54  1:47  0:49    1   32:14 23.1  0:27    3 22:56  7:23 1:11:19 
    3   42 Eric Lund                36 M   Stillwater         MN     3 14:10  1:42  1:04    3   33:19 22.3  0:40    1 22:20  7:12 1:11:32 
    4   46 Jonathan Meyer           39 M   Altoona            IA     2 14:02  1:41  1:07    4   34:58 21.3  1:13    5 26:17  8:28 1:17:35 
    5   48 Paul Olson               36 M   Sioux City         IA     5 15:09  1:49  1:50    7   37:47 19.7  0:19    4 25:43  8:17 1:20:47 
    6   64 Michael Speers           37 M   Burlington         IA     6 17:32  2:06  2:24    6   37:42 19.7  0:57    7 27:57  9:00 1:26:30 
    7    2 Steve Archer             37 M   Ankeny             IA     8 19:36  2:20  1:38    5   35:51 20.8  1:59    6 27:48  8:57 1:26:50 
    8    9 Wes Briggs               37 M   Rockford           MN     7 18:07  2:10  2:40    8   39:47 18.7  2:10    9 35:27 11:25 1:38:09 
    9   23 Scott Fisher             37 M   Cedar Rapids       IA     9 24:27  2:55  3:27    9   43:09 17.2  1:28    8 34:00 10:57 1:46:29 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 40 - 44
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   12 Brad Bruhl               41 M   Ankeny             IA     3 18:09  2:10  1:42    1   35:30 21.0  0:05    1 24:07  7:46 1:19:31 
    2   54 Curt Meyer               43 M   Fonda              IA     2 17:31  2:06  2:03    7   39:32 18.8  1:48    3 26:19  8:28 1:27:11 
    3   34 Curtis Kenkel            42 M   St. Paul           MN     7 22:08  2:39  1:24    2   36:16 20.5  0:43    5 27:44  8:56 1:28:12 
    4   16 Wayne Chapman            41 M   Plymouth           MN     5 18:52  2:15  1:33    3   36:52 20.2  0:04    6 30:53  9:57 1:28:12 
    5   49 Sarvin Patel             40 M   Maple Grove        MN     6 20:27  2:27  1:25    6   39:17 18.9  0:49    2 26:16  8:28 1:28:13 
    6   73 Miller Mike              44 M   Floyd              IA     1 16:42  2:00  1:27    4   38:09 19.5  0:52    7 31:28 10:08 1:28:37 
    7   75 Jack Skinner             40 M   Peoria             IL     8 23:06  2:45  3:23    5   38:34 19.3  1:50    4 26:30  8:32 1:33:20 
    8   20 Ed Dobbles               41 M   Overland Park      KS     4 18:11  2:10  5:09    8   42:31 17.5  2:13    9 35:27 11:25 1:43:27 
    9    7 Robert Brandwick         41 M   Bloomington        MN     9 23:12  2:46  3:26    9   42:42 17.4  2:35    8 34:35 11:08 1:46:29 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 45 - 49
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   61 Allyn Smith              45 M   St Joseph          MO     1 14:43  1:46  0:52    1   31:05 23.9  0:25    1 22:40  7:18 1:09:44 
    2   58 Davin Roberts            45 M   West Des Moines    IA     2 17:01  2:02  1:27    2   39:14 19.0  0:53    2 32:03 10:19 1:30:37 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 50 - 54
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   45 Gary McKibben            52 M   Ankeny             IA     1 13:30  1:37  1:00    1   31:34 23.6  0:31    1 21:54  7:03 1:08:27 
    2   65 James Staley             51 M   Sioux City         IA     2 15:55  1:54  1:02    2   32:50 22.7  0:24    2 22:34  7:16 1:12:43 
    3   11 Philip Brown             53 M   Clive              IA     3 16:20  1:57  1:51    4   38:23 19.4  0:50    3 24:40  7:57 1:22:02 
    4   53 Thomas Phelan            54 M   West Des Moines    IA     4 17:18  2:04  1:51    6   39:31 18.8  1:11    4 26:22  8:30 1:26:11 
    5    5 James Bohn               53 M   Indianola          IA     6 18:16  2:11  2:21    3   37:07 20.0  1:59    5 29:08  9:23 1:28:49 
    6   10 David Brown              51 M   West Des Moines    IA     5 17:30  2:05  1:28    5   38:39 19.2  0:43    6 34:29 11:06 1:32:47 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 55 - 59
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   47 Duane Nordquist          56 M   Panora             IA     1 15:25  1:51  1:16    1   39:27 18.9  0:07    1 29:09  9:23 1:25:22 
    2   69 Neil Vangundy            56 M   Fort Dodge         IA     2 18:35  2:13  2:22    2   45:09 16.5  0:24    2 32:34 10:29 1:39:02 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 60 - 69
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   30 Russell Hopp             63 M   Omaha              NE     1 20:00  2:23  1:29    1   39:22 18.9  0:48    1 27:13  8:46 1:28:50 
    2   39 Ken Lathrum              69 M   Omaha              NE     2 28:25  3:23  2:37    2   54:44 13.6  1:29    2 33:30 10:47 2:00:42 

                                                MALE AGE GROUP RESULTS 70 - 98
Place Bib  Name                    Age Sex City               St Rank Swim  100yd Trn.1 Rank    Bike  Rate Trn.2 Rank Run   Pace  Finish  
===== ==== ======================= === === ================== == ================ ===== ================== ===== ================ ======= 
    1   37 Bob Larsen               76 M   Hudson             WI     1 17:50  2:08  3:12    1   41:12 18.1  1:27    1 30:34  9:51 1:34:14 

Total Registered:                             90
Total Number of Individual Finishers:         70
Total Number of Relay Finishers:              14
Number of Male Finishers:                     47
Number of Female Finishers:                   23
Did not Finish Race or Did Not Start:          6